Officieels Kemisoraj. looo 3oo 200 “vrlio De moord op den Notaris te Gorinchem richting 1ST toon 33- SCHOUWEN: J Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Een arrestatie te Woerden. Boekhandel rel.233O-Gouda hinehandel Co. te Boskoop inte voorwaarden e-handsch: Wood- Continental tnz. lening uwerzijds. Gemeente Bergambacht Wybert Woorden - geen daden. 1W1. IÜVI 03e JAAROANÖ Wü. B9W MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 I.3O uur en ’s Postrekening uur en ’s av. 6 belanghebbende, dat zij ingevolge •P en *a nog ad MMMIMMMBSI on- Overge- WEER EEN De koopman P. Verslui* K. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I 5CH00NH0VEN5CHE COURANT j Tele!. 20. Tel.-adree: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 28. Poitrekenlng 18708. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteltswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. SEL. V.m. 9.30 Ds. J. van. der 10 uur en ‘s t van Zeist. Hier begint het I Voorkom I Gorgel droog met 1 ERK. 1.30 uur en ’s Bokhorst, van 10 uur en» ’s Labruyère. tur en 's av. 6 h Candidaat te Be van uur en ’s av. oven. VILLIGE-LAN- s avonds 6 uur, l HAAG Hofweg 6 IEGEN itrae* 7-9 W. Erdmann. V.m. 0.30 uur 2. Brunsingh. I uur en Je av. doen tot verlaging van d» salarissen van provinciale ambtenaren, als de Stalcn- Generaal het regoenngsvoorstol meebton aanvaarden tot verlaging van de rijks- ambteuaarssalarissen. Verlaging melkprijs. Amelde. Ife melkboeren -hebben met ingang van heden den prijs van de melk met één cent verlaagd en gebracht op 8 geweest. 10 uur en ’s Imidt. 1 uur en s av. F, van Z war te der Gemeente zullen doen Het uitdiepen van de watergang n slooten, leapectl velijk tri di- p X V.m. 9.30 s. W. W. Meij- A Ivertentiën: an 1 tot- 0 re- «hIa - 1.80:elke regel meer 020- Bll 8 in uil plaatsing He nuu f 0.10 per regel. Tuwchen de tekst drievoudige prijs. 10 uur en 's orp. GEM. 10 uur Irisnigt. BEM. 9.30 uur, km. Leeskerk. uur. n.m. 280 de heer J. Vij- .3<J uur ABONNÉ’8 van dit blad, in het bezit van ons Bericht van laflchrfjvlng, z(jn volgens de daarin vaetgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 imianden 1.25; p. pust/1.60. Met verzekering 15 cents meer. cent per liter. Vrijdagmorgen reed de heer A. van G. mot zijn vrachtauto tegen het huis van den heer O., op de Prinsengracht, doordat oen, hondenkar uit de Molen straat kwam, waarvan de geleider de signalen van den auto niet had gehoord. Do auto was vrij zwaar beschadigd, doch kon zijn reis vervolgen. Tijdens de drijfjacht, die Zaterdag op den polder werd gehouden, vingen de jagers 8 hazen, 15 fasanten en 2 ©en den. Bergambacht. De heeren G. den Hoed en J. den Ouden zijn aangewezen om mot het Burgerlijk Armbestuur een commis sie te vormen voor de steunregeling voor werkloozen. Na inschrijving is de levering van kippenvooder, voor de pluimveevereeni- ging V.Z.O.D. opgedragen aan de fa. G. van Wijngaarden. De rijkspolitie hoeft hier bij een speciale controle, tegen zeven bestuurders van auto’s of motorrijwielen proces-ver- baal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. De burgemeester heeft dit seizoen aan 10 personen een jachtakte uitge reikt. Dit getal is npj nimmer zoo groot Gouderak. Tot bestuursleden van de schietvereeniging „Willem Teil” zijn ge kozen do heeren P. Mudde, Adr. Oskam en B. Mudde en herkozen de heer J. Oosterom. Goudriaan. Dg koopman P. Verslui* werd Donderdagmiddag, toen hij van de markt to Barneveld kwam, aangereden door een luxe auto en wel zoo ernstig, dat het voorstel van zijn wagen geheel werd vernield. De chauffeur van de luxe auto was de schuldige, daar hij te hard reed. Hij heeft ook verklaard alle schade te willen betalen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Groot-Ammers. Bij de Vrijdag gehou den schouw heeft het polderbestuur te gen elf personen proces-verbaal opge maakt wegens het niet voldoen aan hun verplichtingen. Bij inschrijving heeft het polder bestuur 44 wilgenboomen verkocht aan den heer J. Hakemulder, klompenmaker te Langerak. De hoornen mogen niet ge veld worden dan na toestemming van het itaatsboachbeheer, PROVINCIALE STATEN ZUID- HOLLAND, Verlaging ambtenaarssalarissen. Het lid der Staten Mr. J. A. de Vis eer heeft aan Ged. Staten gevraagd, of dit oollege van plan Ut, een voorstal te SUBSIDIE GEITENFOKKERIJ. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten voor, over 1931 aan de prov. com missie tot bevordering van de geiten fokkerij in Zuid-Holalnd een subsidie te verleenen van f 1500 ten behoeve van den Provincialen en den R.-K, Bond van Gei- tenfokvereenigingen Een oproep. Hot is gobloken, dat enkele personen op den avond van don moord bij den notaris hebben aangomeld, zonder ge hoor te krijgen. Naar aanleiding hier van verzoekt do commissaris van politie ieder, die Donderdagavond een bezoek aan den notaris heeft gebracht, of hooft aaiigebold zonder gehoor te krijgen, zich zoo spoedig moge!ijk aan te molden bij den commissaris te Gorinchem, of bij de politie in zijn woonplaats. Voorts maakt de commissaris bekend, dat de dader moot zijn verwond of een bloedneus moot hebben opgeloopen. Werd het slachtoffer reeds lang bedreigd? Hot huis van don notaris stond onder bewaking van de N.V. „Nachtveiligheids- dienst". Een redactor van de N. R. Gt. had een onderhoud mot den bedrijfslei der van dien dienst, den heer W. van der Wal en wat deze daarbij verklaarde, werpt een eigenaardig licht op de zaak. Hij vertelde, dat hij zelfs 's nachts altijd de kantoren controleerde. Op den bewusten avond van don moord is hij om 10 uur uitgegaan tot Imt doen van zijn eerste rondo. Omstreeks elf uur kwam hij voor de eerste maal bij het pand, waar hij geen licht in het kantoor zag branden, zoodat hij vermoedde, dat de notaris of uit was, of zich reeds ter ruste had begeven. Nadien heeft de hoer Van der Wal in den loop van den nacht leidde, heeft de inspecteur uit Gorin chem govolgd tot do woning van G. 8., een boerenarbeider, die nog niet lang te Woerden woont en die vroeger te Go rinchem gewoond heeft. S. en zijn vrouw waren niet thuis, doch werden, toen zij van den trein kwamen, gearresteerd en naar het politiebureau geleid. Dien avond arriveerden de politiedeskundige Van Ledden Hulsebosch en opnieuw de in specteur van politie uit Gorinchem, die met den burgemeester, den heer H. G. van Kempen, oen huiszoeking verricht ten. Den geheelen nacht schijnt hot derzoek geduurd te hebben. De verdach te is Zondag naar Gorinchem bracht. en ,4„ van 8 en 6| d.M. beneden het zómerpeil van den poldtr Bergambacht. Bergambacht, 4 November 1931. Burgemeester en Wethouders a voornoemd: De Burgemeester, J. A. A. UILKENS. De Secretaris, W. SCHIPPER». De broodprijzen. Alblasserdam. Heden werden hier 'de broodprijzen, die door de aanbieding van het Belgisch brood plotseling al te sterk waren gedaald, weer verhoogd en ge bracht op 21 cent voor tarwebrood en 16 cent voor wittebrood. Het college van B. en W. heeft njt zijn midden in de vacature van wijlen den heer W. Korevaar, als vertegen woordiger der gemeente in da commissie voor de totstandkoming van provinciale wegen in de Alblasserwaard, benoemd de heer ir. P. Boersma, weg- en water bouwkundig ingenieur en wethouder van financiën. Ook de gemeente Alblasserdam wordt door de commissie tot onderzot k naar de havenbolangen van Rotterdam en omgeving, genoemd, om te worden opgenomen in e.v. te vormen navenge west. Dinsdag verasschlng. De crematie van het stoffelijk over schot van notaris Courrech Staal zal Dinsdag na aankomst van trein 11 uur 41 te Westerveld geschieden. voor bedrogen, gewaarborgd door de hÏEUVVE HAVBAMK te Schiedam, van 1AA Gulden bij verlies Gulden bij verlies van 1 VU van een duim. UU een anderen vinger. driemaal hot huis gecontroleerd, maar nimmer heeft hij iets verdachts op- gemorkt. Op oen vraag, of hij den notaris per soonlijk goed gekend had, antwoordde hij bevestigend. Wanneer ik, aldus de bedrijf schef, den heer Courrech Staal op straat tegen kwam, dan sprak ik hem altijd aan en dan begeleidde ik hem verder naar huis. Soms kwam ik hem wel eens in zijn auto tegen; dan noodigde hij mij uit om met hem moe tot huis te rijden. Bat waren, aldus onze vraag, dus spe ciale maatregelen, die u getroffen had om voor de veiligheid van den notaris te waken? Ja, dat ia, wel zoo. Maar ging dat van notaris zelf uit? Nee eigenlijk van mij- U had dus daarvoor een speciale reden? Ja, maar wat die reden is, kan ik u niet zeggen. Gelooft u, dat de notaris een voor gevoel had, dat hem wei eens iets zou kunnen overkómen? Daar heb ik nooit met hem over gesproken, maar, eerlijk gezegd, geloof ik toch, dat zulks inderdaad het geval moot geweest zijn. Ik kan u vereer nog zeggen, dat ik al tijd wist of de notaris al dan niet op* kantoor was. Op mijn rondo voor het Kantoorpand gekomen, tikte ik, dan even togen het raam, op oen met don notaris afgosprokon manier, waarop deze dan mot oen klop antwoordde. Als de luiken gosloton waron, dan word de tik door den notaris beantwoord mot hot uit- en aandraaien van het electrisch licht. Ook Donderdagavond, omdat ik wist, dat do notaris vaak tot drie uur op zijn kantoor werkte, hob ik er om 11 on nog driemaal daarna .getikt, maar nooit oen toeken to- rtfg gekregen, dat de notaris aanwezig, was. Ik dacht dus dat hij reeds sliep Verdere verklaringen wenschte de bo- drijfschef niet af te loggen, omdat hij nog nader door de politie gehoord moest worden. Deze verklaringen hebben twijfel doen rijzen, of men hier wel met een roof moord te doen heeft. Weliswaar is uit het boekenonderzoek gebleken, dat in derdaad een bedrag van vermoedelijk f 6100 is gestolen, doch dat kan ook ten doel hebben gehad de politie op een dwaalspoor te brengen. uur en ’s av. angorak. Bedic- tal. O uur en ’s av. Niemand zal kunnen tegenspreken, dat de loonen in den landbouw zeer laag zijn, aanmerkelijk lager dan in do industrie en toch zijn ze in verhou ding tot den prijs, die de landbouwer te genwoordig maakt voor zijn producten, nog buitensporig hoog. Deze enkele woorden teekenen den noodtoestand, die in de landbouw-bedrij- ven heereoht en die nog erger dreigt te worden. De landbouw heeft na den oor log een tijd van goeden handel gekend, maar reeds in 1920 is een einde gekomen aan die korte bloei-periode. Als andere beroepen nu klagen over de malaise, mo gen zij zich wel eens herinneren, dat de landbouw reeds elf jaar daaronder zucht en dat die nu alleen nog heel wat zwaar der is geworden. Frankrijk sloot zijn grenzen voor onze landbouw en veeteelt; België volgt, in En geland is de kans op ïoononde invoer vrijwel onmogelijk en wat er nog rest zal spoedig door .hooge invoerrechten worden weggenomen. Denemarken, onze groote concurrent in Engeland, heeft ook zijn gouden standaard opgegeven, en krijgt dua nu nog voor zijn boter, spek enz., dezelfde prijzen als voorheen, terwijl onze Bacon en eierenprijzen in Engeland zich land niet kunnen handhaven. Het land bouw- en veeteeltlahd Zuid-Afrika zal een ultvoer-premie gaan geven van 10 pCt, der waarde van alle Zuid-Afrikaan- sche producten met uitzondering van goud, diamant en suiker. Daarmee be doelt de Zuid-Afrikaansohe regeeringom de voortbrengers van de verschillende producten te steunen. Het geld, voor die uitvoerpremie, zal zij vinden uit een in voerrecht van 5 pCt. der waarde van alle ingevoerde goederen. We zien, dat de economische oorlog reed* overal in vollen gang is en dat ons land daarbij al afzetgebied heeft verlo ren en nog meer zal verliezen. Nu hebben we bij de pas gehouden Algemeen© Beschouwingen in de Tweede Kamer weer gehoord, dat de meeste spre kers „in woorden” hun groote liefde en aandacht voor den landbouw hebben ge vit en dat zij er allen op aandringen, dat die landbouw krachtig geholpen moet worden. Ook de regeering is het daarover eens -allen zijn ze 't er over eens, reeds geruimen tijd, maar resultaat laat zich nog wachten. Als de landbouw min der betuigingen van bezorgdheid en daarvoor in de plaats een enkele daad van de regeering kreeg, zou zij heel wat beter zijn geholpen. Engeland, Zweden, Noorwegen en De nemarken hebben den gouden standaard laten schieten en varen er wel bij. Hier verzekert men ons bij voortduring, dat wij dien moeten behouden. De ban ken, de wisselmakelaars, en andere geld handelaars hebben ongetwijfeld voordeel bij het handhaven van den gouden stan daard, maar wij zijn er niet meer zoe ze ker van of dat ook voor alle anderen geldt. Hst onderzoek. Het Parket uit Dordrecht dat Vrijdag om 12 uur te Gorinchem was aangeko^ men, heeft zich tot 5 uui met het onderzoek bezig ge houden en de wetenschap pelijk adviseur, dr. Var Ledden Hulsebos (in den inzet), die op een reis van Veen- dam naar de hoofdstad in kennis werd gesteld van de radioboodschap, die hem naar Gorcum riep, veranderde zijn reis plan en was zoodoende ook spoedig aan wezig. Voorts arriveerde in den loop van den middag de heer J. v. Tas uit Rot terdam, als chef van de afd. fotografie en dactyloscopie. Deze heeren waren vol lof over de zorgen der Gorinchemsche politie, waardoor in het moordvertrek al les onaangeroerd was gebleven, wat Voor hun onderzoek van zeer veel beteekenis was. „Hadden ze dat in de moordzaak-Lans ook maar gedaan, zei dr. Van Ledden Hulsebos. Tot laat in den atpnd is het deskundig onderzoek in Lat kantoor voortgezef. Absoluut onjuist is het gerucht, als zou het slachtoffer zijn gevonden met af gesneden hals. Wol is bet lijk ernstig verminkt en bevindt zich oen groote, eigenaardige, maanvormige steekwonde aan den linkerslaap. Eenlge bijzonderheden. De heer Courrech Staal, die 43 jaar oud was, was nog slechts réK jaar te Gorinchem gevestigd en had geen bijzon der drukke praotijk. Hij stond bekend als accuraat on was zeer geacht bij zijn per soneel en wegens zijn amicaal optre den ook bij andoren. Do notaris werd wel S.D.A.P.-er genoemd, doch in de plaatselijke afdeeling beschouwde men hem niet als partijgenoot; hij zal eer communist zijn geweest. De heer Cour rech Staal was wel gehuwd, doch zijn vrouw en 2 kinderen woonden te ’s-Gra- venhage. Het heet, dat hij daar Zater dags steeds heenging. In ieder geval leefde hij de overige dagen alleen en hij ging dan ook lederen avond om 6 uur m een restaurant dineeren. Dat was ook Donderdagavond gebeurd en omstreeks 7 uur heeft hij de inrichting verlaten en is vermoedolijk regelrecht naar huis ge- gaan. De politie neemt ook aan dat reeds kort nadien de moord is gebeurd. Een verhaal, als zou een rechorchfcur gezien hebben, dat een verdacht persoon het huls in het oog hield, blijkt verzon nen te zijn. De ijverige naspeuringen i» de .ziaak van den afschuwe- lijken moord op den notaris te Gorinchem, hebben het geheim van dit drama nog wel niet geheel kunnen ontsluieren, maar toch zijn er, aan hetgeen reeds is ge meld in ons vorig nummer, dat slechts enkele uren na het ontdekken van de mis daad ter perse ging, tal van bijzonderheden bekend ge worden. Zooals de foto laat zien, was er Vrijdag veel belang stelling voor het huis (ge heel rechts), waar zich het misdrijf heeft afgespeeld. Een groote menigte volgde het komen en gaan van de politiemannen en de des kundigen. Boerenknecht gearresteerd. Inmiddels heeft de Gorinchemscht po litie Zaterdagavond een arrestatie ge daan te Woerden. Een spoor, dat naar deze gemeente BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bergambacht, brengen ter kennis van belanghebbende, dal zij ingevolge art. 80 der Alg. Politieverordening, Zaterdag 21 November 1931 des voormiddags 9 uur. binnen de kom I M ta 'Till!.-fl zl/lt-iï HET DREIGENDE CONFLICT. Een ernstige waarschuwing. Zooals men weet, dreigt sinds eenigen tijd een conflict in de Twentsche textiel industrie, waar de werkgevers een loons verlaging noodig achten en de werkne mers mét staking dreigen. Nu heeft de Fabrikantenvereeniging na een bespreking met den rijksbemidde- laar, een uitvoerige verklaring afgelegd, waarin zij zegt, dat de textid-industrie enorme schade geleden heeft door de on overwinnelijke concurrentie van Japan en door, de veel lagere loonen in deze in dustrieën in andere landen. Reeds heb ben verscheiden fabrieken bier een tijd lang moeten in-teren en van hun *reser- \es loonen moeten betalen, alleen om de arbeiders niet te behoeven te ontslaan, terwijl de leiders der arbeiders het voorstellen, alsof de fabrikanten alleen op eigen voordeel bedacht zijn. Hadden die reserves niet bestaan, zeg gen de fabrikanten verder, dan waren die ondernemingen den weg opgegaan, van tallooze in Engeland en Duitschland, dis al in het begin van de crisi* gesloten werden en zonder eenig pardon duizen den arbeiders op straat moesten zetten. De Twentsche werkgever begint genoeg te krijgen van de verwijten van onmen- schelijkheid, die de vakbonden hem naar het hoofd plegen te gooien. Het wordt bo vendien hoog tijd, dat do Twentsche ar beiders begrijpen, dat duizenden van hen al ten minste een jaar lang werkloos go- weest zouden zijn, wanneer hun werk gevers zioh bij die vraag, of zij de on derneming aan den gang moesten hou den, alleen met geldelijke en niet met njenschelijke overwegingen hadden inge laten. De toestand is nu zoover gekomen, dat ook die weinige zaken, die nog 48 uren met volle bezetting draaien, op de nomi natie staan om korter te gaan werken. Toch hebben de Ensohedesche en Twentsch-Geldersche Fabrikantenveree niging mot het oog op den komenden winter hot kleinste offer van de arbeiders gevraagd, dat zij vragen konden, n.l. 5 pCt. Willen de arbeiders dit offer niet brengen, willen zij niet inzien, dat het beter is, allen iets minder te verdienen, dan dat een klein gedeelte zijn te hooge loonen houdt en een groot gedeelte niets verdient, dan moeten zij zich tegen deze hoogst gematigde loonsverlaging, die hun levenspeil hoegenaamd niet aantast, ver zetten en er een conflict om uitlokken. Wij waarschuwen hen vooruit, dat wij van oen klein conflict een groot conflict zullen maken, onverschillig of men in een kleine of groote onderneming gaat slaken. Dat wij, moot er dan toch strijd komen, een loons verlaging uit dien strijd zullen trachten te krijgen, die niet tot 5 pOt. beperkt blijft, maar voldoende zal zijn om alle betrokken ondernemingen weer op ren dabele basis te brengen. En wij waar schuwen hen ten slotte, dat, hoe die strijd dan ook zal uitvallen, een nederlaag leden zal worden door een groot deel onze arbeiders samen met oen aantal on dernemingen; omdat loonsverlaging op 't oogenblik niet meer een wensch is yan de werkgevers, maar een economische noodzakelijkheid, een onafwendbaarheid, die ook buiten werkgevers en vferkne- toers om, zich zal moeten voltrekken. Gaat dit proces met conflicten ge paard, dan wordt het daarom niet min der onafwendbaar, maar onze ontredder de industrie zal er alleen nog wat meer door ontredderd worden. rad'io-conflict. N.C.R.V. gestraft. De Algem. Programma-C'ommissie heeft de I/ed. Ghr. Radio-Vereeniging voor drie achtereenvolgende malen uit gesloten van de verzorging van het „alge meen programma” .in verband met haar uitzending van Vrijdagavond 30 October 1931, Welke door de controlo-oommissie is afgebroken, daar het desbetreffende pro gramma door de algemeen© programma,- Commissie niet was goedgekeurd. Het be sluit tot schorsing is genomen zonder dat de N.C.R.V. in de gelegenheid is gesteld om zich te verantwoorden. Daarom heeft het Kamerlid J. J. 0. van Dijk aan den Minister van Water staat vragen gesteld, waarin twijfel wordt uitgesproken aan de rechtmatigheid der afbreking. De N.C.R.V., die er zich van te voren van had vergewist, dat de voorzitter van den Katholieken Radio-Omroep tegen deze herdenking op een dag voor het al gemeen programma geen bezwaar had, heeft zich thans tot den Minister van Waterstaat gewend.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1