FOTO „SUCCES Hoe hel weer ood ill, "36.2 Bakkersknecht Gratis Permanenten het middel Drooisieni hbi Broene Kruis DIENSTBODE, Een Boerenknecht, Vredesavond GOUD/CHC/IMGEL HOEK HEER EN JTR* ROTTERDAM Buitenland. FEUILLETON Binnenland. Uit ons Regeeringshuis Plaatselijk Nieuws. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-ROLLAND EN UTRECHT. SchoonhovenscS» Courant MAANDAB B NOVEMBER 1931 Tot en met B December eon Cabinet-Foto cadeau! Onze prijzen van Foto's zijn: 10 bruine Kaarten f 1.50. Oroote Foto 18 X 24 op carton in mooie lijst achter glas 12.50 (38 X 33 c.M. - Ook aan huls te ontbieden. QOEDKOOP ADRES VOOR LIJSTEN EN FOTO-ARTIKELEN. Vooploopig adres Olivier van lioortstraat SB, Schoonhoven. FOTO-HANDEL HOON. •EYRAASD legen 15 Nov. a.», een flink halfwas niet beneden 18 Jasr, P.O. Adres: K. BLOKLAND, QIJbeland (gem. Brandwijk. HEVRAAGDi tegen IB Nov. of later, bekw. Holl. g. k. koken, voor meisje alleen, P.O. en v.g.g.v. Leeftijd n. ben 22 jaar. Br. fr. Nachtegaallaan 12, Bllthoven. Voor sohoolflaand* jon gen of meisje bestaat gele genheid tot opname in klein besohaafd gezin te Sohoonhoven desgewenscht toezicht op huiswerk. Br. onder no. 5430, aan het bur. v.d. blad Biedt xioh aan tegen 1 Januari 1932: goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend. Van goede getuigen voorzien. Brieven franco onder lett. A, aan Oebr. v.d. Wouden Boekhandel, Lekkerkerk. gevraagd, tegen spoedige indiensttreding. Brieven met uitvoerige inlichtingen en verlangd loon ingewacht bij J. VRIJ LANDT, Moordrecht, H 134. INMAAKPOTTEN LUTERMA - ZITTINGEN BEHANG BAZAR „DE POTTE MAN" Eind Gorkuxn Remonstrantscha Gemeente Woensdag II November, 8 uur te SCHOONHOVEN Koorzang, Voordracht van stukken uil |de Vredenlecluur Toegang vrij. door Ds. A. A. van Royen kunnen wij niet, maar wel rfen eerste klas W^ve rhaken met volle garantie ert vakkundige bediening. Permansat'Wave en Watergolven le onze specialiteit KNIPPEN - ONDULATION - HAaRVERVEN Aanbevelend, Aoarte Damesen J0HÜ. A H0EFNA6EL, h. Lipikiritr.. Til 35. Schoonhoven Heer en kapsalons Tandpasta, Huidcrême, Zeepen, Gistte Scheermesjes .Mevrouw, heb u misschien een paar schoenen voor me? Dé mijns zijn zoo versleten, dat, als ik op een dubbeltje trap, ik kan voelen of 't kruis of munt is." voor onolzlekle en ckolero bij kippen en pluimvee. In Kleiweg BI Gouda. INWIKKELPAPIER (Mlidruk) 1 K.O. 0.10 2 K.G. f 0.18 3 K.G. 0.24 0—10 K.G. 0.00 per K.G. 10—20 K.G. 0.08 per K.G. bovin de 20 K.G. 0.04 per K.G. S. W. N. VAN NOOTEN Haven 25 Schoonhoven Wer'i. ketmjedeaeemiah v. pnmi Croelitof to mod. bee^v.ecil pezelu. Zeer voordookoe ODHolv. geheel voH. dlegoo. (tut, at opet kreeg v. lm. per titter en hr. mod. itofrev., br. ledercelot. co oerver. ia rug. Bij „Weeeeo" la verf- ruse, tégrt ta aureago all Noveaier- - uahlediog 3% 50 slechte Os™ Ukfl.Wtma" Deze msatejv. prhu leiae dlsg. roytle m. hr. SbevL kreeg en meeh.gen., eaa* ged. boogt tellle en rog n. efgeot. vieaerosd. Gek. op zdd.gev.tol - Lndcgr.mst.TCj Z5 (huuiL. I W Ulne tricot», gr. opeteaade gv. echt Sbtb Opoe- Lhoogegtra.ua deaoev.br.doorgetteeiai inga. boa la rag altloop. la Aoplog.ploaiat.6oh.op egde gov. ItdlveruO^ Ttrttl prime leludi mod. gelmkhea dir. kraag SI maachitgara. v. Ottert haoL hr. UdtrctUL eg rag ol vieaarotd. Ia alia and. Hot to gahaal op zhdagev. AletW beruahled.40 75 rieckta IX.™ i ilofrtr. ta ep. motvgero., log. bet. la rog. Goh. op tijde gov. Bf.Wtt- ou" ook la graou met tie Nonmber uablet Kaar. dimemtett. v. prist dlegoo royale m. gr. ihavL kreeg r. prime Ollermtrmtl boot ep hoogt gin. ut moav.booguaged. leille la rag m. lagez Ma. Goh. op zijde gevoerd. Ia vtrt-ruu, aolrthuu iltchta WASSEN tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhoventche Courant MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 Het verscherpte conflict in het Oosten. Grandi op weg naar de Ver. Staten. Geen der leden van den Volken- bondsraad heelt er bezwaar tegen ge haakt, dat de Raad op 16 dezer weer bysen zal komen, zoodat dit thans vaststaat. De piaals van samen komst zal Parijs zijn. l)e ernsiige gebeurtenissen die zich verleden week, aan de Ntmni rivier in Mandsjotriie hebben aigesj>eeid. heb ben de kans, dal in de weinige dagen die er voor de nieuwe bijeenkomst van den Raad nog resten. Japan zijn standpunt zal wijzigen, leelijk doen klinken. Aan welke zijde men eigen lijk direct aanleiding heelt gegeven tot die gevechlen. is hier natuurlijk moeilijk te beoordeien.doeh de inch- recto oorzaak daarvan is zeker gelegen in de troepenmacht die de Japan-sche militaire autoriteiten bij t herstellingswerk aan de brug over de Nonni rivier hadden saamgetrokken. Had Japan een verscherping van het conflict willen voorkomen, dan had het die troepen wel wat minder naar voren geschoven. En nu zoekt het in hel gebeurde natuurlijk niewe motieven voor zijn t stugge houding. Briand, de voorzitter van den Vol kenbondsraad, spant zich in. om te redden, -wat nog te redden valt. Hij heeft aan beide regeeringen nog maals een waarschuwing gericht. Voor de zooveelste maai herinnerde hij de regeeringen aan hun beloften om verscherping Van het conflict ter voorkomen en drong hij er aan weerszijden met klem op aan. verdere vijandelijkheden toch vooral achter wege te laten. voorts heeft er nog een nota-wisse^ ling tusschen Briand en de beide regeeringen plaats gehad over eenige onderdeden van het geschil. Tot nog toe lieeft dat alles geen enkel merk baar resultaat opgeleverd, zoodat het er met den dag meer naar uit gaat zien. dat de Bondsraad straks voor een zeer moeilijke taak zal komen te staan. Op een conferentie te Sjanghai irf een begin gemaakt aan de opheffing van de verdeeldheid in China. Afge vaardigden van Nanking en van Kan ton zijn overeengekomen, dat er in tullen worden gehouden, wel. gelijk aantal afgevaardigden een zullen beide sleden afzonderlijke congressen ■■Hi rdigden dezen, die eind November te Nan king zullen bijeenkomen, tot het regelen van alle onderlinge kwesties De btylreiging van de zijde van Japan, zal aan aat resultaat wel niet vreemd zijn; ze heeft blijkbaar de behoefte aan eenheid sterker doen gevoelen. Volgens berichten uit Genève zou den verschillende regeeringen over wegen, hun gezanten uit Tokio terug te roepen, blijkbaar met het doel. daardoor eenige pressie op Japan uit te oefenen. Of dit bericht juiót is. zal nog moeten blijken. Na den Franschen minister presi dent is de Italiaansche minister vuil builenlandsche zaken. Grundi, aan tie 1>enrl voor een bezoek aan president .'Hoover Zaterdag is Grandi naar de Ver Staten vertrokken. Hij hoopt op 16 November te New-York aan te komen en op 27 November de terugreis te aanvaarden Grandi s be zoek aan Hoover zal wel niet in hoofdtaak de bespreking van Ame- rikaansdi-Jtaliaansrhe kwesties be treffen, want eigenlijk zijn die er niet meer Het gaal hier (lus zoo goed als zeker om een gedachten- wisseling over de groote vruagstukken van algemeen internationalen aard en daaronder zal de bewapenings beperking wel de voornaamste plaats HET DRAMA OP HET JACHT VAN DEN HERTOQ. 14 Wat is dat, zei hij, ik wil hier niet zijn. Mijn andere kamer was veel gezelliger. Waarom moet ik daar weg? De mannen antwoordden niet. Zij haalden de schouders op. .Wel, willen jullie niet den dokter roepen en hem zeggen, dat ik heel boos ben. O, hij is zeker bang dat ik de ver- pleegkosten niet kan betalen. Nu, maar dan ga ik liever weg. We zullen het den dokter zeggen, mijnheer, en ik denk, dat het maar voor kort is, zei een van de mannen. Misschien moet uw kamer schoon ge maakt worden en er is op het oogen- blik geen andere disponibel dan deze. ■—Nu, maar ge moet het den dokter zeker zeggen ,want dit lijkt me toch niets. Toen de mannen weg waren bleef Harold in zijn -bed liggen kijken. H ij moest heel voorzichtig zijn, dat begreep bij wel en oenigen tijd wachten voor hij zijn bed uitkwaïh. Maar dit stond bij hem vast, dat hij beproeven zou, zoo snel mogelijk weg te komen. Tiet moest dan maar een van die roekeloozo avon turen worden, zooals hij bestond. Maar toen viel er iets voor, dat hem opeens een geheel ander uitzicht opende. Hij was misschien een Our in zijn col, toen hem eten gebracht werd. Dat eten werd hem gebracht door een man, die er eenigszins eigenaardig uitzag. De man droeg een soort gestichtskleeding, hij leek zelf meer een verpleegde dan een bediende Zoo, zei hij, een nieuwe patiënt. innemen. De naderende datum der ontwapeningsconferentie toch. maakt een onderling overleg omtrent de daar aan te nemen houding zeer ge- wenscht, vooral tusschen regeeringen wier standpunten niet ver uiteen- loopen, en die dus wellicht te Genève zullen kunnen samenwerken Naar geruchten te oordeelen, zou Hoover de gelegenheid widen benut ten om te trachten een oplossing te Dewerken van het oude Fransch- Italiaansche vlootgeschj.1. waaraan den laatsten tijd niet zeer veel aan dacht is geschonken, doch dat aan een beperking van de bewapening ter zee nog voor tie groote conferentie, leelijk In den wegheeft gestaan 1, <Wt, indien de atftjdn een iee- jcheR om te zet- REGEERINGSHULP AAN ROTTERDAM. Het Rijk heeft na een vervroegde uit- keering uit het gemeentefonds (waaruit de salarissen per 31 October zijn'be taald), aan de gemeente Rotterdam een voorschot van 4 millioen gulden gegeven tegen 43/4 pa. rente, in afbetaling op latere uitkeering voor woningbouw enz. Hieruit zijn de per 1 November verval- dende coupons en de aflossingen van lee ningen betaald kunnen worden. Daarbij is medegedeeld, 4*t, indiende gemeente dit voorschot lal ning bij het rijk zou wensc' ten, het rijk voorwaarden zou moeten stellen om het crediet der gemeente te herstellen. Het is nog niet bekend, voor hoelang Rotterdam hiermede voldoende geholpen is. DE INVOER IN FRANKRIJK. Varbod voor stlsrsn, vaarian, in varkans. De Directie van den Landbouw ontving de telefonische mededeeling van den Rijkslandbouwoonsulent te Parijs, dat de toegestane hoeveelheden, vastgesteld voor de periode 1 October—31 December voor den Invoer in frankrijk van stieren, vaarzen en varkens, zijn bereikt. Invoer van dit vee wordt nu tot 1 Ja nuari niet meer toegestaan. Naar verluidt, tal de FrartSche regee ring van 10 November af ook den Invoer van ham, gevogelte, duiven, konijnen en eieren stop zetten. Ook hierin moet het contingent, berekend naar den gemiddel den invoer in November en December der laatste vijf jaren, bereikt zijn. DE CRISIS-COMMISSIE. Naar verluidt, zou als uitvloeisel van de op 12 October tusschen den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemers-organisaties gehouden be sprekingen thans in beginsel besloten zijn tot de totstandkoming van een crisis commissie, waarin vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders zitting zou den nemen en die tot taak zou hebben door onderlinge samenwerking de moei lijkheden voor het bedrijfsleven te ver minderen. Als voorzitter van deze oom missie zou zijn aangezocht het lid van den Raad van State Mr. J B. Kan. oud- Minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw. HET DAN8VRAAGSTUK. Ean verbod bsnedtn 18 Jaar? Da RegoeringscommUwie Inzake het da na vraagstuk, heeft haar rapport doen verschijnen. Zij is eenstemmig van oor deel, dat de vraag of ook voor ons lAnd het dansen in het openbaar zoodanigen omvang en aard heeft aangenomen, dat de overheid hier een taak heeft, bevesti gend dient te worden beantwoord, doch het hier allereerst een taak der gemeen telijke overheid betreft. Ze beveelt de Regeering aan eenige normen vast te stellen, waaraan de voor het dansen Jn het openbaar te verieenen vergunningen ten minste zullen moeten voldoen. De commissie beveelt een verbod voor minderjarigen borjeden den leeftijd van 18 jaar aan. Verder echter kvfara hij niet. Gij, mijnheer Bénoist, zoido deze toen, hoe is het mogelijk, hoe komt gij hier? Harold keek den man doordringend aan. Hij had een goed geheugen voor gezichten die hij eens gezien had. Wel, zei hij toen vroolijk, daar hebben we iemand, die ik eens een dienst heb bewezen, die ik eens uit de handen van vijanden gered heb. Dat zal waar zijn. Gij hebt me ge- re^' mÜn^eer en flta wist toen niet dat ge mij ooit nog eens weer zoudt ontmoeten, er bestond geen kans, dat ik u ooit nog eens zou kunnen teruggeven, wat gij voor mij gedaan hebt. Nu, ik geloof dat er nooit grooter kans geweest is dan nu. U bedoelt dat u hier weg wiltl Ja, zoo gauw mogelijk. Maar u is ziek. De zieken worden hier wel streng bewaakt, maar goed ver pleegd, ik ken er die voor hun heil hier zijn. Man, dan moeten ze toch zeker ziek zijn om hier te genezen, maar mij man keert niets. Maar waarom is u dan hier ge bracht, waarom hebt u er in toegestemd hier te komen? Daar heb ik niet in toegestemd. Ik ben een paar dagen geleden neergesla gen, zoo met een kleine hersenschudding of iets dergelijks schijn ik er afgekomen te zijn. Ik ben hier heengebracht buiten bewustzijn en ik ben netjes behandeld. Maar nu ik geheel beter ben, ook van de gevolgen van den slag, nu gaat men mij hier opsluiten, waaruit al voldoende te concludeeren valt, dat ik er niet uit mag. Maar ik moet er uit. En als het waar is dat gij mij nog dank verschuldigd zijt, dan reken ik op uw hulp. Dus u is nist zenuwziek? ONS PAVILJOEN TE VINCENNES. Gaat het naar Arnhem? Het schijnt thans wel uitgesleten, dat de plannen, om 't Nederlandsche Pavil joen van de Koloniale Tentoonstelling te Vincennes naar Den Haag over te bren gen, doorgang zullen vinden. Het college van B. en W. acht n.l. de kosten te hoog. Daar het Uitvoerend Gomité met Arn hem onderhandelde, komt die plaats thans aan bod. Van een overbrenging van het Paviljoen naar Diemen bij Am sterdam, schijnt nooit ernstig sprake te zijn geweest. Ds eerste reeks geëindigd. Eigenlijk heet het plechtiger, dat de algemeen© beschouwingen over de be grootingen in eerste instantie zijn geëin digd, maar het beteekent allebei, dat nu de algemeene beschouwingen zoover „zijn, dat de Minister kan antwoorden. Daarna volgen dan de replieken. Van hetgeen de leiders der verschillen de partijen gezegd hebben, gaven we een kort begrip, we kunnen nu wat korter zijn over hetgeen de daarna komende sprekers gesproken hebben. D r. Blerma (lib.) vreest, dat het te kort op de begrooting 1932 nog wel meer dan 80 million"* zal bedragen. Hij ver langt, dat de Ministers zelf de bezuini gingen aangeven en niet afwachten, wat de commissies zullen vooretellen. Het ver lies op de Zuiderzee-drooglegging zal, denkt hij, grooter zijn dan 1000 millioen. De Beer J. ter Laan (s.d.a.p.) be strijdt heftig het plan tot salariskorting ën richt verwijten tegen de katholieken, die veel meer tot stand konden helpen brengen, als ze maar wilden, zei hij. -Maa r toen de k&th. heer Aalberse aan den soo.-dem. heer Albarda vroeg, of dg S.D.A.P. zou meedoen aan de vor ming van een nationaal kabinet, ant woordde de leider der soo.-dem: „neonl" Mr Heemskerk (a.-r.) verlangde, dat men aan het werk zou gaan, om de crisisnood te lenigen. Hij zou stemmen te gen de motiee-Marohant, om hervorming der departementen en om afkeuring uit "annen tot salaris- te spreken over de verlaging. Ds. Kersten (st. ger.) vermaande, dat de hoofdoorzaak van de crisis ia, dat men zich had afgekeerd van Gods Woord en zette uiteen, hoe in Engeland de ar- beidersregeerdng gefaald heeft. Ons land kan het niet meer uithouden met den vrijhandel. Met het verder beknibbelen >p de uitgaven voor leger en vloot kon spr. zich niet vereenigen. De sociale wet- len wilde spr. ingetrokken zien. De heer Van Vuuren (r-k.) maan de aan tot een extra voorzichtig financi eel beleid. De heer Vliegen (s.d.a.p.) bestreed, dat de kosten voor het levensonderhoud veel gedaald zouden zijn. Hij verlangde meer toezicht <fp de banken en besprak de schulden der gemeenter. Arkel. Tegen 14 November is aan de N.V. Betondaik weder aan een tiental ar beiders ontslag aangelegd. De Ouderoommissio van de Openba re Lagere School zal in samenwerking met het onderwijzend personeel, ook dit iaar weder een St Nioolaasfeest voor de kinderen organlseeren. Het Groene Krute. Gleeeen-Nleuwkerk. Het verslag ln ons nummer van 2 November van „Het Groe ne Kruis" behoeft de volgende aanvul ling: Op de aanmerkingen, die gemaakt zijn op de wijkzuster, als zou ze bij haar werk een onnoodig gebruik hebben ge maakt van vervoer per auto, hoeft de voorzitter geantwoord, dat de wijkzuster voor autovervoer het uitgetrokken bedrag niet heeft overschreden, en dat ze. aange zien ze zelf een auto kan besturen, ook wel eens van dit vervoermiddel gebruik gemaakt voor particuliere zaken, waar- Weineen, man, dat ben ik zoomin als gij. 0, mij moet ge niet noemen, ik ben het althans in erge mate geweest. Als ik u mijn gesohiedenis vertel zou u wel licht tot de conolusie komen dat het be ter geweest ware als ge mij toentertijd maar aan mijn lot had overgelaten. Nu, die gesohiedenis spaar je mij maar tot we hier weg zijn, want ik moet weg. En wat er gebeurd is of wat ge ge weest zijt dat doet niet ter zake, ik zal zorgen dat voor jou alles weer in orde komt als ge me helpt hier zoo spoedig mogelijk weg te komen. Dat wil je toch? Niet om de belooning, dio u mij toezegt, mijnheer Bónoist, maar omdat ik u oneindig veel verplicht bsa. Prachtig, zei Harold, geef mij nu dat eten. Ik heb honger en ik wil goed op krochteg zijn als ik dezen nacht er van door ga. Dezen nacht al, maar Toe, maak geen bezwaren. Zóó noo- dig is het dat ik hier weg kom, dat ik er alles voor zal wagen. Gij loopt hier vrij rond, gij kent het heele gesticht, gij moet mij, kunnen helpen. Zul je het doen? Maar als het nu veiliger is een paar dagen te wachten? 0 man, als het niet op een paar uren op aan kwam, dan wilde ik weken wachten, maar het is zoo beslist noodig, dat ik wegkom, dat er van uitstel geen sprake mag zijn. Praat nu niet langer met me, men mag geen argwaan krijgen. Maar ga heen en maak een plan De ander knikte. Ik ben hier al twee jaren, zei hij, ik ben hier gekomen als patiënt en nu ben lk hier knecht. Ik heb volkomen vrij held van beweging, ja, ik geloof wel, dat ik u helpen kan. Ik neem wel eens een nachtwake over, al ben lk daar niet voor. Goed, lk zal alles doen wat ik kan, voce de vereemi'gmg niets behoeft te be talen. Autobusdiensten. Gouda. In den Raad van State is be handeld het beroep van de directie der Ned. Spoorwegen tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij vergunning werd verleend aan de Gebr. W. en L. van Gogh, tot uitbreiding van hun autobusdienst Rotterdam—Gouda. De strekking van de verleende vergun ning is, dat de autobusdienst zijn begin punt dichter bij Rotterdam verkrijgt, op den Hoofdweg, en dat, zoodra de nieu we Rijksweg geroed is, ook daarover een deel van het traject zal loopen. Apellante was niet verschenen. Het standpunt der Gebr. van Gogh komt neer op uitbreiding en voeding van de bestaande buslijnen. De Kon. beslissing volgt later. Groot-Ammers. Dat men, niettegen staande de ongunstige tijdsomstandighe den, in onze gemeente niet bij de pakken neerzit, blijkt hieruit, dat er dit najaar veel gebouwd wordt, wat de werkloos heid tot een minimum beperkt. Bij de kom van het dorp nadert de woning met winkel en werkplaats van den loodgieter E. van Andel hare voltooiing. De firma Gebr. Brink plaatst achter haar fabriek aan de buitenzijde van den Lekdijk aan het Schoonhovensche veer een gegalva niseerd ijzeren loods; de landbouwer A. Eikeienboom plaatst hij zijn bedrijf in Graafland een schuur, evenals de heer A. H. Stam in Gelkenes; ook op de uit breiding aan de Kerkstraat heerechr weer bedrijvigheid; de timmerman G. G. Prins is bezig op de vorig jaar van de gemeente gekochte grond een dubbel woonhuis te bouwen, de heer T. Uitten- bogaard kocht enkele weken geleden bouwgrond van de gemeente en nauwe lijks is dit besluit tot verkoop van grond door Ged. Staten goedgek&urd of men is ook daar een woonhuis aan het zetten; en de heer W. C. van der Graaf te Streefkerk, die ook dezer dagen daar grond kocht, wacht op de goedkeuring van dit besluit om aldaar een woning te doen verrijzen; er loopen nog eenige mensohen rond met het voornemen op dit terrein grond te koopen om er huizen neer te zetten. De commissaris der Koningin heeft aan A. K. de Groot machtiging verleend om van 1 Nov. 1931 tot on met 15 Maart 1932 mollen of huiden van mollen te ver- koopen of te vervoeren. De gevangen uitbreker. Gorlnchem. De te Rotterdam aange houden 36-jarige A. D., die in December '929 uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen was gevlucht, is ook de gu ir en schraal, regenachtig of koud, vat heeft het niet op Uw gezifcht, als gij U tot gewoonte maakt htt 's avonds met een weinig „Zij' Crème in te wrijven Uw huid blijft dan onder alle omstan dight den fraai van teint en zachtalsfluweel dader van de inbraak in het kantoor van den heer Süsholz, achter de kerk alhier, voor welk feit hij nog 2 jaar gevangenis straf te goed heeft. Begrafsnl» van dsn heer Den Boer. Haastrecht Woensdag droeg da Gerof. Joiigelmgsvoreeniglng „Timotheua" hun medelid, den heer T. cien Boer, graf waarts, die na een langdurige ziekte was getuigen. Velen waren op de begraafplaats sa mengekomen om van hun deelneming te getuige. Aan de groeve sprak Ds. J. F. W. Erdmann, Geref. Predikant; daarna een broeder van den overledene, en de heer J Hol, voorzitter van de Jongelingsver- eeniging. Aanwezig waren ook de leden der Meisjesvereeniging. Gezongen werd: Ge lijk het gras, is ons kortstondig leven. Daarna verlieten allen diep onder den indruk de begraafplaats. Woensdagavond vergaderde in het gebouw „Gonoordia" het bestuur van de afdoeling Haastrecht van de Ver. Volks onderwijs. Besproken werd het honden van een ÏKopaganda-avond voor Volksonderwijs in het as. winterseizoen. De voorbereiding werd opgedragen aan het dagelijksoh be stuur. Voorts werd besloten uitvoering to geven aan een reeds eerder besproken plan om voor de drie laagste klassen van de Openbare Lagere School, die nog niet deelnemen aan het schoolreisje, een St. Nicolaasfeestje te bereiden. Den voorzitter werd opdracht gegeven een en onder met de leerkrachten te over leggen en voor te bereiden. Haastrecht. Een luxe 6-persoons auto met 2 dames, 2 heeren en 2 kindoren, rood bij den heer A. Gravoland in Bo noden-Haastrecht van den dijk. De in zittenden liepen lichte kwetsuren gp, de auto was ernstig beschadigd. Krimpen a.d. Lek. jRier is met 13 le den opgericht een afdeeling van den Landarbeiderebond. Het voorloopig be stuur bestaat uit de heeren G. Veuger, voorzitter; W. van don Hoven, secretaris en Adr. Verkaik, penningmeester. De Nutsbibliotheek, gevestigd in de oude school, is Vrijdag geopend. EEN LASTIGE TAAK. Up het departement van financiën is Woensdag de bezuinigingscomiwissie ge- hiBtalleerd, die tot taak heeft de regeoring binnen zoo kort mogelijken termijn voorstellen te do enin verband met de noodzakelijkheid van een blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der rijksuitgaven. ik zal alles wagen. Maar ik moet dan zelf mee vidohten. Natuurlijk, en ik zal waarachtig zorgen, dat gij daarna heter terecht komt dan hierl Uoh, ik zou hier wel weggegaan zijn, als ik dan niet vreezen moest voor veel erger dingen, voor de gevangenis of miasohien voor de galgl Ben je dwaas, kerel, ik geef je de verzekering dat ik je helpen zal, wat er ook gebeurd moge zijn. Ais je zelf een ander leven beginnen wilt, is dit je kans. Ik doe het, zei de man, dezen avond zult u buiten zijn, blijf maar rustig af wachten. Ik kan er op rekenen? - Zeker, u kunt er op rekenen. Of ik er goed dan wel kwaad aan doe, ik heb indertijd gezworen u mijn dankbaarheid te toonen en dat wil ik nu doen. Prachtig, zei Harold, ik zal dan dit eten verorberen en daarna een paar uren heerlijk gaan slapen, want ik denk wel, dat ik een zwaar karwei voor den boeg heb. En de man met zijn stalen zenuwen sliep een half uur later den slaap der rechtvaardigen. Hij sliep zoo vast, dat toen een der andere bedienden nog eens kwam kijken, hij nttt ,eens wakkër werd. Harold duikt weer op. Lord Deane was niet bepaald in een rustige stemming. En dat was zoo'n wonder niet, want zijn vriend de hertog stond tegenover hem en het was den hertog duidelijk aan te zien, dat hij in ean booze bui was. Maar George, zei de minister, ik kan er je heusch niet meer van zeggen. Je neef is in leven, hij is de papieren op het spoor, hij hoopt ze heel spoedig in zijn bezit te hebben. Dat zouden prachtige beriohten zijn als ik er maar één woord van ge- loofdel Wat? Je gelooft ze niet? Je neemt toch maar niet aan, dat ik je wat wijs maken wil? Neen, maar dat men jou wat heeft wijsgemaakt. De minister haalde de schouders op. Zoo'n eigenwijsheid had hij nog nimmer gezien. Hij was begonnen met den her tog mede te doelen, dat hij hem eigen lijk niets zeggen mooht, maar hij was geëindigd met hem dan mede te deelen dat er goed nieuws was. Het ver ontrustende stilzwijgen van Harold was nu verklaard, omdat deze in het buiten land de dieven van de papieren nazat, waar hij ze weldra van oen der dieven zou overnemen voor een bedrag aan geld. En met dat geld, soo vertelde de minister, had hij een vertrouwdo' van zijn departement nu naar de overzijde van het Kanaal gestuurd. Toen had de hertog gevraagd, wie die vertrouweling dan was. Hij had eerst geweigerd daar op antwoord te geven, maar toen had de hertog uitgeroepen, dat het misschien wel Herbert Gheedle was en ja, toen kon de minister dat toch niet ontkennen. En daarop was zijn oude vriend, wiens eigenaardigheden hij toch wel kende, zóó boos en tegelijk zóó ontsteld geworden, dat lord Deane werkelijk een oogenblik bang voor hem was geworden. De hertog drong er toen hartstochte lijk op aan, dat hij hem alles zou zeg gen, maar wat kon hij hem meer ver tellen. Hij had van Herbert de uitdruk kelijke mededeeling, dat Harold aan nie mand verder het wilde toevertrouwd zien, waar hij was en wat hij wilde. (Word* vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 3