De overval op den ooiarls ie Gprlnchem. Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Nieuws in een paar regels. Belastingvragen. Sportnieuws. Rechtszaken. Predikbeurten. Burgerlijke Stand. Afloop Verkoopingen. Marktberichten EERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schmnhovinielii Courant WOENSDAG It NOVCütBE!) ISJt De GEARRESTEERDE BEKENT. Hoe rntn op zijn spoor kwom. De Gorinchemache politie heeft met de arrestatie van den 28-jarigen G. Slob te Woerden, als verdacht'van den aanslag op notaris Gourrech Staal, niet misge tast. Til van bsiwarsnds folton. Zooals gemeld had S., die vroeger te Gorinohem woonde, bij den notaris nog een sohuld te voldoen van f 800. Bij het onderzoek ten kantore van het slacht offer was dat gebleken en ook dat thans op betaling van dat bedrag was aange drongen. S. was echter in geldverlegen heid, want hij was al een paar maal in Gorinchem pogingen komen doen om hier of daar geld te leenen, dat in verband met den aankoop van de melkzaak te Rotterdam. Toen de politie voldoende aanwijzin gen had voor de arrestatie, heeft de in specteur uit Gorinchem, de heer Van Velthuijsen, die te Woerden verricht, toen S. met zijn vrouw van den troin uit Rotterdam kwam. De vrouw was in het bezit van een koffer, welke een nieu we d&mestasch, een nieuwe mecanodoos, een doos fijne bonbons e.d. bleek te be vatten, kortom, het had er veel van, als hadden zij te Rotterdam flinke inkoopen gedaan, wat, gezien de financieele moei lijkheden, waarin zij verkeerden, vrij vreemd was te achten. Na de arrestatie kwameh, ondanks het ontkennen van verdachte, spoedig nog tal van bijzonderheden aan den dag, die voor S. hoogst bezwaarlijk waren. Van veel belang was o.a., dat twee vrouwelijke getuigen hem beslist her kenden als de man, die in den avond van den moord bij notaris Courrech Staal had aangebeld. Zoowel zijn postuur hls zijn kleeding klopte volkomen. Voorts wist de veerman van het veer Tienhoven—Jaarsveld met zekerheid te verklaren, dat S. Donderdagavond tus- sohen 11 uur en kwart over elf van zijn veer gebruik gemaakt heeft, op den te rugweg dus, naar Woerden. De verklaringen, waarmede S. zich uit het striknet van vragen trachtte te red den, waren vaak tegenstrijdig en daarbij wist de heer Van der Marei bij de her haalde verhooren van den verdachte, al lerlei bewijsmateriaal tegen hem aan te voeren, dat het onderzoek door dr. Van Ledden Hulsebos en door den heer Tas had opgeleverd. „Nou, Ik heb hef yedaanl" Dat alles maakte het Slob tenslotte on mogelijk langer te ontkennen en plotse ling zei hij: „Nou, ik heb het gedaunl' Na die bekentenis, die S. zichtbaar verlichtte, heeft hij uitvoerig verteld, hoe het misdrijf zich had toegedragen. De schuld van f 300 moest hij den no taris per 1 November betalen, maar dat kon hij niet. Daarom is hij Donderdag van Woerden per fiets naar Gorinchem gegaan, om de zaak nog eens te bespre ken. Hij kwam om 0 uur bij het huis van den notaris. Deze deed zelf open en vroeg hem om 8 uur terug te komen, omdat hij eerst wilde gaan eten. S .is wegge gaan en omstreeks 8 uur teruggekomen. Toen liet de notaris zijn bezoeker in bet privékantoor. Hos ds misdaad gsschisdds. Toen de notaris halsstarrig bleef bij zijn eisch, dat thans betaling moest ge schieden, ontaardde het gesprek in een twist. Slob maakte zich boos, sprong op den notaris toe, die aan zijn bureau zat en gaf hem een klap met de vuiBt op het hoofd, zoodat hij van den stoel tuimelde en met het hoofd op den schoorsteen mantel terecht kwam. De val kwam zoo aan, dat de plaat onder de dekplaat in drie stukken brak en de rechterconsole van den schoorsteenmantel op den grond viel. Even was de notaris beduusd van den slag, daarna wilde hij zich weer op richten, doch S. nam toen een klein vaas je van den schoorsteen en gaf zijn slacht offer daarmee een tweeden slag, waar door hij opnieuw op den grond viel. De dader zag, dat de notaris dood was. Hij ging toen naar de brandkast. De deur stond open en de sleutels zaten er in. Daarmee heeft S. een vakje boven in de kast geopend, waar het bankpapier lag geborgen in een soort van portefeuil le.. Hij nam dit bedrag van f 0100 eruit. Daarop heeft hij de stop van de electri- sche lichtleiding een paar slagen terug gedraaid. Er brandde n.l. ook boven, waar de notaris woonde, licht en het zou ^rgwaan kunnen wekken als dat den ge- heelen nacht bleef branden. Toen is hij naar de keuken gegaan, waar hij onder de kraan zijn handen, die met bloed wa ren bevlekt, heeft gewasschen. Hij heeft ze afgedroogd aan den vaatdoek, die la- tér, met bloedsporen bevlekt, ineen ge frommeld in een hoekje is gevonden. Kalm hst huis doorzocht. Na dat alles was S. nog kalm genoeg om naar boven te gaan en het woonhuis Werkverschaffing. Glessen-Nieuwkerk. Door enkele werk- loozen uit onze gemeente wordt de Kerk- "weg, welke in zeer slechten toestand ver keerde, in orde gebracht. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Ten kantore van de intercommunale arbeidsbemidde ling staan als werkloozen ingeschreven 1 electrician, 1 ijzerwerker, 1 metselaar, 1 chauffeur, 1 bakker, 7 los-arheiders en 1 landarbeider. Totaal 13 personen Gedurende de maand October zijn in het bevolkingsregister ingeschreven 0 mannelijke en 7 vrouwelijke personen, afgeschreven 20 mannelijke en 14 vrou welijke persoden, alzoo een verminde ring van 21 personen. De heer J. Bouma, opzichter van dsn vesartsenijkundigsn dienst, is over- te doorzoeken. Omdat hij dsn electri- schen stroom had afgesloten moest hij zich met lucifers bijlichten. Toen hij niets van zijn gading kon vinden, be sloot bij het pand te verlaten. Hij ging eerst weer naar de keuken, waar hij de achterdeur opende, om te zien, of hij langs dezen weg misschien ongemerkt weg sou kunnen komen. Daar sou hij eohter over een hooge schutting moeten klimmen, waarom hij bosloot toch maar langs den voorkant weg te gaan. Hij trok de voordeur achter zich dicht, is op zijn fiets gestapt en naar Woerden teruggereden. Tusschen jfet moment dat S. het per ceel is binnengegaan en dat van zijn ver trek, zal naar de meening der politie on geveer een uur zijn verstreken. Waar is het geld? De man verklaart het geld in de Lek te hebben geworpen, wat de politie ech ter niet gelooft. Ze heeft daarom ten huize van 8. een nieuw onderzoek inge steld, dat tot nog toe geen resultaat op leverde. Daarom is de vrouw, die in ver band met haar gezondheidstoestand voor ioopig weer vrij was gelaten, opnieuw gearresteerd, op vermoeden van, heling. Ze is naar Gorinchem overgebracht en hoeft daar verklaard, het geld te hebben verbrand. Ook dat neemt de politie met voor waarheid. G. S. is afkomstig uit Nooideloos, waar zijq vader vroeger een boerderij hield en thaina renteniert. Jaren geleden heeft 8. nameen huiselijken twist samen met zijn brolpr zijn vader mishandeld. Sindsdien lee^ie hij met hein in onmin. Hij is nooit thuis geweest. Ti Gorinchem was 8. werkzaam op een Vkalkzandsteenfabriek. Hij woonde er op liet Laantje, een straat die juist te genover de woning van den notaris in de Drugstraat uitkomt. Eerst sedert en kele maanden woonde hij te Woerden, daar Was hij boerenknecht. Voor de Gorinchemsche politie, die onder leiding van den heer W. van der Marei, in deze zaak zulk uitstekend werk heeft verricht, moet het een voldoening zijn, dat zij Waarmede het resultaat heeft mo gen berfeiken, waarnaar iedereen verlan gend ui\zag. De verasschlng te Wssterveld Onder Wr veel belangstelling is gis termiddag te Westerveld het stoffelijk overschot van den heer Gourrech Staal verascht. Nadat de met vele bloemen bedekte baar, die gevolgd werd door de weduwe en twee kinderen, de aula was binnen gedragen en orgel en cello zich hadden doen hooren, sprak hot eerst notaris Boks uit Molenaarsgraaf, als afgevaar digde van 't bestuur van den ring Dor drecht van de Broederschap van Nota rissen en als voorzitter der vereeniging van Notarissen in de Alblasserwaard. Spreker bracht een laatsten groet aan den overledene, die plotseling was weg gerukt. Hij heeft de belangen van het notariaat steeds hoog gehouden. Spre ker bracht ook een woord van dank voor zijn welwillendheid en vriendschap. Notaris van Haaf ten uit Strijen sprak als collega en zeide, dat hij den overlede- had leeren kennen als een man van fij nen geest en als zoodanig zal hij hem blijven gedenken. Spreker las de Hol- landsche vertaling van een gedicht van dr. E. Müller, den grooten voorvechter van lijkverbranding in Duitschland. De heer Van Andel sprak als be stuurslid der Vereeniging voor Algemee- ne Geestelijke Ontwikkeling te Gorin chem, waarvan de overledene voorzitter was. Men zal hem niet alleen als voor zitter, doch ook als vriend herdenken. Dr. G. H. van Senden, uit Den Haag, een der voormannen der Barchem-be- weging, zeide, dat men hier niet met bit tere gevoelens moest staan. Spreker was dankbaar voor allen steun, die hij van den overledene bij zijn geestelijk werk mocht ondervinden. Hij riohtte woorden van troost tot de familie en hoopte dat God het mogelijk zou maken, het groote verlies te dragen. De heer Matthijn sprak namens den hond van notarisklerken in Nederland en dankte den overledene voor wat hij voor deze organisatie is geweest. De heer A. W. de Clercq te 's-Graven- hage sprak als vriend en richtte ook woorden van troost tot de familie. Onder de aanwezigen waren voorts no taris M. Brouwer uit Gorinchem, de waarnemend notaris van het kantoor van den overledene, de heer J. Hv, Eble, mr. W. M. Kolff, burgemeester van Deil en de heer F. M. van Hasselt te 's-Gra- venhage, voorzitter van de Broederschap van Candidaat-Notarissen in Nederland en Koloniën. Nadat de kist was gedaald onder het spelen van de Litanei van Schubert dankte de broeder van den overledene voor de groote belangstelling. geplaatst naar Rotterdam. B. en W. hebben aan den heer C. van der Dussen Az. vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Hoofdweg. FASCISTISCHE PROPAGANDA. Gorinchem. Verleden week Verklaarde de heer J. A. Baars, de leider der fascis ten, in wienis bezit zich 't communistisdh arohief bevindt, dat hij niet erg bang was voor de communistische samemsme- ding tegen zijn persoon, wat hieruit kan blijken, dat hij Donderdagavond (van de vorige week) te Gorinchem zou spreken „voor een Boerenbond.". Er was hier ech ter geen lezing aangekondigd en de heer Baars is ook niet verschenen. Thans bevat „De Bazuin" een advertentie, waar In esn spreekbeurt van dtn hetr Baars op Donderdagmorgen 10 uur in „De Bow len" wordt aangekondigd. 04 het thans ernst is, weten wij niet, doch het nor lijkt ons wel rsnaiwd ge- konen. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Krimpen a.d. IJssel ds. N. Luyendijk, te Hoek van Holland. HET CATECHISATIE-VERBOD TE HELDER. Het standpunt van den mi nister. Zooals gemeld had het Tweede Ka merlid Marchant den minister van de fensie vragen gesteld in verband met het door den commandant van het Konink lijk Instituut voor de Marine uitgevaar digde verbod aan een vijftal adelborsten, om deel te nemen aan de catechisatie van den doopsgezinden predikant ds. P. J. Smidts te Den Helder. Deze predikant had namelijk mede on derteekend een ingezonden stuk in de „Heldérsche Crt.", namens de vereeni ging „Kerk. en Vrede", "in welk stuk de lezers werden aangemaand om de groote parade op 31 Aug,' te gaan zien, „om de afschuwelijkheid van den achtergrond er van goed tot u te laten doordringen". De minister heeft op die vragen ge antwoord, dat de commandant heeft me degedeeld, dat hij het gewenscht achtte, de doopsgezinde adelborsten niet de ca techisatie te doen bijwonen, hangende het gebleken verschil van inzicht en dat hij zich zoodra mogelijk over het her vatten van het godsdienstonderwijs met genoemden predikant in verbinding zou stellen. Hoewel ter catechisatie van da. Smidts zeker niet zou worden gesproken over het standpunt, dat zijn eerwaarde in neemt ten opzichte van de weermacht, achtte de minister het gevaar niet denk beeldig, dat in het gemoed der jeugdige militairen conflicten kunnen ontstaan welke op hun beurt moeilijkheden èn van opvoedkundigen èn van krijgstuchtelijken aard kunnen teweegbrengen wanneer die militairen uit de pers of op andere wijze vernemen hoe hun geestelijke voorganger staat tegenover de organisa tie, waarvan zij deel uitmaken. De bedoeling van het den kerkeraad verzocht onderhoud met den leger- en vlootpredikant in algemeénen dienst was allerminst een zich mengen van den mi nister in een aangelegenheid van een kerkgenootschap en een zijnet bediena ren. Zij was geen andere dan te trach ten middelen te vinden om bovenbedoeld gevaar te ontgaan of het weg te nemen. DE ZWITSERSCHE KERKEN DANKEN DUITSCHLAND. Prof. dr. Choisy te Gónève, voorzitter van den Zwitèraschen Kerkenbond, heeft aan den voorüWter van den Duitschen Kerkenbond, dr. Kapler te Berlijn, een schrijven gericht, waarin namens de Zwitsersche kerken dank wordt betuigd voor de recht broederlijke wijze, waarop de Duitsche Christenheid het Zwingli- gedachtenis-fee8t heeft meegevierd. DS. ECKERT ALS COMMUNIST. Naar aanleiding van den zeer gerucht- makenden overgang van den predikant Da. Eokert te Mannheim tot het commu nisme (en zijn daaropvolgende afzetting uit het predikantsambt), verklaren de lei ders der communistische partij in Baden (bij monde'van Karl Fischer en het blad de Volksstem)„Wij staan absoluut vij andig tegenover de kerk. Slechts wie op de basis van ons program en onze bolsje wistische pricipes wil mede strijden, is ons welkom. Hoe Eckert de spanning tusschen zijn religieuee overtuiging en zijn politieke belijdenis innerlijk overwint is een probleem, dat slechts hem persoon lijk aangaat. Maar indien hij probeert, om voor zijn religieuae overtuigingen in de partij propaganda te maken, wordt hij uitgesloten." DE KERKNIEUW8RUBRIEK. Het grootste Japansche dagblad, de Osaka Mainioki, heeft besloten voortaan 2 of 8 maal weeks een afsonderlijke rubriek „godsdienstig leven" te geven, in welke ook bet Christendom zal wor den besproken. Een ander groot blad, de Yomiuri, heeft dit direct nagevolgd. En de kleinere pers doet dit eveneens. De algemeene drang, in Japan thans merk baar, om in de groote pers ook de reli gie een goede plaats te geven, ontstaat uit de overtuiging, dat een neutraliteit, die den godsdienst uitschakelt, het bols jewisme voedt. WINKELIERSVEREENIGING. Na de sluiting van het Heeren-Loge- ment heeft de Winkeliersvereniging gis terenavond vergaderd in het café van de wed. Boef, onder voorzitterschap van den heer Groenen, vice-voorzitter der vereeniging. Als eerste punt kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter in de plaats van den heer Van Driem, die was afgetreden. Gekozen werd de heer W. Kerremans, die verzocht zijne benoeming eenige dagen in beraad te mogen hou den Op voorstel van het bestuur werd als najaar-reclame aanvaard het houden van een étalage-wedstrijd voor leden en niet-leden der vereeniging, waarvoor be schikbaar gesteld zullen worden een prijs van f 10, drie van f 5 en twee van f 2,50. Omtrent de uitgifte van het Adverten tieblad deelde het bestuur op een vraag van den heer Kerremans mede^ dat de firma Van Nooten was uitgesloten van inschrijving of levering, omdat het be ltuur ontstemd is over hetgeen In de Schoonhovensohe Courant geschreven is. De heer Kerremans vroeg of dit een straf was, waarop de voorzittei bevestigend antwoordde. De heer K. verzocht op name van deze uitspraak in de notulen. Op de vraag hoe lang die straf zou du ren, antwoordde de voorzitter: „Tot zoo lang gij u goed zult gedragen". Aangezien hiermede kennelijk bedoeld werd: „Tot zoolang de Schoonhovensche Courant zal schrijven, zooals wij, be stuur, dat verlangen," vermoeden we dat de straf ijselijk lang zal zijn. Bij de rondvraag stelde de heer Pon- 8ioep de merkwaardige vraag, hoe het mogelijk was dat de vereeniging een ver lies van 200 gulden had geleden bij de krach van de Handels- en Landbouw- „b&nk, terwijl toch het reglement voor schrijft, dat het geld der vereeniging be legd moest worden op de rijkspostspaar bank. Het was, meende het bestuur, gedaan omdat het halen van geld van de rijks postspaarbank te lastig was. Op de vraag van een der leden of dan niet het reglement gewijzigd was, werd ontkennend geantwoord. De heeren Van Iperen en Doesburg drongen er op aan om de uitgifte van het Advertentieblad te staken, doch daar van wilde het bestuur niet weten. Aan het slot der vergadering bracht de voorzitter den aftredenden voorzitter, den heer Van Driem, dank voor het vele, dat hij voor de vereeniging heeft gedaan en hij hoopte, dat bij de volgende ver kiezing de heer Van Driem weder tot voorzitter gekozen zou worden. OPNIEUW BEROEPEN. Ds. W. Deur, die nog geen beslissing heeft genomen op het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Papendreaht, is thans weer beroepen naar Ons twedde. BRANDSTOFFEN BOND. In Hotel a la Station heeft Maandag avond de Sohoonhovensolse Brandstoffen- bond zijn jaarlijksohe algemeene verga dering gehouden, die goed was bezocht en onder leiding stond van den voorzitter, den heer A. de Jong. De secretaris, de heer G. Peerbolte, en de penningmeester, de heer A. Meeker, brachten him jaarverslag uit, die wer den goedgekeurd. Het ledental bedraagt 125. Als bestuurslid was aan de beurt van aftreding de heer W,. Brehm, die met groote meerderheid van stemmen werd herkozen. Een groote attractie was de gratis-ver loting. De prijzen bestonden uit worsten, taarten, kistjes sigaren enz., en het be stuur had zooveel troostprijzen gemaakt, dat ieder lid minstens een paar sigaren won. V.A.R.A. De afdeeling van de V.A.R.A. heeft in Hotel a la Station Zondagmorgen een le denvergadering gehouden. Er werd be sloten het bestuur, dat uit 3 leden be stond, met twee personen uit te breiden. Het is nu als volgt samengesteld: G. Peerbolte, voorzitter; J. B. A. Klaassen, secretaris; G. Eikelenboom, penmingmees- ter; P. J. de Koster en H. Leeman. Het bleek, dat de afdeeling thans 75 leden telt. Besloten werd tot het organiseeren van eenige cursussen over de samenstelling van radio-toestellen en de meest voorko mende storingen. De cursussen zullen on der leiding staan van den 'heer J. Brou wer. KINDER-OPERETTE. De heer J. Kaasschieter, die met zijn leerlingen jaarlijks een uitvoering pleegt te geven, studeert met dit strijkje thans een Kinder-Operett* in, „De Woudko ningin". Ala zich volaoende kinderen bij hem aanmelden, zal de heer Kaassohie- fcer een Kinderkoor vormen voor de op voering dezer operette. Evenals andere jaren zal dan mevrouw Rambonnet Speet dien avond weer 'haar medewer king verleenen. Morgenavond werkt het strijkje van den heer Kaasschieter mede aan den feestavond van „Volksonderwijs" te Berg ambacht. ARBEIDSBEMIDDELING Het werkstaatje van het correspon dentschap der openbare arbeidsbemidde ling bevat thans 79 aanbiedingen ven werkzoekenden, namelijk 2 goudsmeden, 19 zilversmeden, 8 metaalbewerkers, 3 plateelschilders, 9< losse werklieden, 1 timmerman, 3 metselaars, 7 opperlieden, 3 schilders, 2 grondwerkers, 4 heiera, 2 lompensorteerders, 1 sigarensortoerder, 2 sigarenmakers, 1 voerman, 1 schipper, 1 molenaarsknecht, 1 ovenist, 1 voeger, 1 transportarbeider, 1 bakker, 1 pakhuis knecht, 1 dekknecht, 1 mandenmaker, 1 ziekenverpleegster, 1 ass. boekhoudster, 1 fnelkventer, 1 chauffeur (halfwas mon teur), 4 fabrieksarbeiders. Eisrsnvelling. Op do hedenmorgen gehouden Veiling werden de volgende prijzen hseteed: Kipeieren f 7f 8, hen eieren f 5.60-Hf 0.76, eemdederem f alles per 100 stuks. Botarmarkt. De aanvoer op de he denmorgen gehouden Botermarkt be droeg 50 K.G. Prijzen: Goêboter f 0.80, Weiboter f 0.70, beiden per half K.G. Veemarkt De volgende prijzen werden hedenmorgen op de Veemarkt besteed: Kalfkoeian f 100-f 225, kalf- vaarzen f 140f 150. DE AANSLAG TE GORINCHEM. Op zosk naar het geld. GORINGHEM, 11 Nov. Aangezien de politie niet gelooft, dat de vrouw van den dader van den aanslag op notaris Courrech Staal het gestolen gold, ten be drage van f 0100, hoeft verbrand, zooals ze verklaart, zullen heden de inspecteur en een rechercheur nog een extra huis zoeking in de woning van het echtpaar te Woerden verrichten, WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen 1 li November. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Stormachtige tot krachtige, later afne mende Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk nog regenbuien; weinig verandering in tem peratuur. Waterstand van heden: Schoonhoven, hg. water 0.10 uur, 1.40 M. Vreeswijk hoog water 7.— uur, 1.68 M. Keulen stand 1.02 M.; val 0.03 M. Maastricht, 10 Nov. 41.00 M.; val 0.01 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 62 graden Fahrenheit. Woensdag 11 November, Nieuwe Maan. Eerste Kwartier Dinsdag 17 November. AUTO-ONGELUK. ALPHEN AD. RIJN, 11 Nov. Am den West-Kanaal weg is gistermiddag een auto, befltuurd door den heer Versteeg, qit Gouda, en komende van Amsterdam, in volle vaart tegen een telefoonpaal ge reden. De wagen reed vervolgens een ki- lometerpaai uit den grond en kwam ten slotte in een diepe sloot terecht. De heer Versteeg en diens huishoud ster, die mede in den auto was gezeten, wisten zich door het opensnijden van den kap, in veiligheid te 'brengen. De huis houdster had ernstige verwondingen op- geloopen. Beiden zijn per auto naar huis vervoerd. De auto is vrijwel geheel vernield. BOERDERIJ AFGEBRAND. 25 koelen en nog ander vee omgekomen. LEEUWARDEN, 11 Nov. In den af- geloopen nacht is tusschen 12 uur en half één een ernstige brand uitgebroken in de boerenbehuizing van de familie Hornstra. De boerderij ligt eenzaam on der Warga, zoodat de brandweer niet tijdig kon worden gewaarschuwd. Bo vendien deed de sterke wind het vuur zeer snel uitbreiden. De boerderij was dan ook spoedig geheel uitgebrand. Al het vee, waaronder 25 koeien, kwam in de vlammen om. De boerenplaats was juist de vorh week van eigenaar veranderd, doch wr nog door den heer Hornstra bewoo Omtrent de oorzaak tast men geheel het duister. ZIJN SCHOONVADEH GESTOKEN. GRONINGEN, 11 Nov. De 29-jarig" R. v. d. Z. te Groningen heeft tijdens een familietwist zijn schoonvader met een mes gestoken. De man wist den steek ge deeltelijk te ontwijken, zoodat hij slechts aan een arm werd gewond. Z. is gear resteerd en naar een krankzinnigenge sticht gebracht. INBRAAK ZONDER SUCCES. HOENSBROEK, 11 Nov. In den afge- loopen nacht is ingebroken in. het kan toor van de Amsterdamsohe Bank te Hioe rusbroek. Toen de directeur hedenmorgen op het kantoor verscheen, bleek, dat ongevoeg- den zich toegang hadden verschaft door de achterdeur. Twee gaten in de brand kast toonden aan, dat inbrekers hadden getracht dezen te openen. Er wordt niets vermist. HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN TE PARIJS. Ook niet naar Arnhsm. ARNHEM, 11 Nov. Zooals men weet, behoorde ook Arnhem tot die gemeenten,' die zich interesseerden voor <%et bezit van het Nederlandsche paviljoen op de koloniale tentoonstelling te Vincennes. Op verzoek van B. en W. van Arnhem heeft nu de secretaris van de Kamer van Koophandel te Arnhem, waar in 1928 de I. T. A. (Indische Tentoonstelling Arnhem) is gehouden, gisteren te 's-Gra- venhage besprekingen gevoerd over de kosten, verbonden aan de overbrenging van het paviljoen. Hij heeft naar aanleiding van die be spreking B. en W. van Arnhem op fi nancieele gronden geadviseerd niet in te gaan op het denkbeeld om het pavil joen te koopen. GEHEIMZINNIG VLIEGTUIG. Wfsr anti-fascistische propa ganda? BAZEL, 11 Nov. Te Gonstanx is op geheimzinnige wijze een vliegtuig geland, dat als een Duitsah stond ingeschreven en bestuurd werd door den vlieger Hoed- Ier, uit Berlijn, die reeds eenige malen wegens spionnage is veroordeeld. Voorts zal in het vliegtuig een per soon, die zich bekend maakte als de Bel- :ische graaf van Lootz. Aan boord van het vliegtuig vond men ongeveer 100 K.G. anti-fascistische pam fletten. Men neemt aan, dat het de bedoeling was, met het vliegtuig een anti-fascist! eemteblad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID*>HOLLAND EN UTRECHT; Schodnhovenschtf Courant WOENSDAG 11 NOVEMBER 1881 echo propagando-vlucht boven het Itali- aansohe gebied te maken. De beide inzittenden zijn op last van Zwitsereobe justitie gevangen gemo- HET CONFLICT IN MANDSJOERIJE. Ernstigs tosstand te Tlsntsin. LONDEN, 11 Nov. De toestand te Tientsin is aanzienlijk verscherpt. De po litie is niet in staat de opstandelingen in bedwang te houden .In de nabijheid van de Japansche concessie werden 500 schoten gelost. Het Fransohe garnizoen staat gereed om aanvallen op de Fran- sche concessie af te slaan. De burgemeester van Tientsin heeft «en proclamatie uitgevaardigd, waarin o.m. wordt verklaard dat de toestand in de stad veel gevaarlijker is dan in den nacht van Zondag op Maandag. Alle zak ken zijn gesloten. Een Chineesche aanval? LONDEN, 11 Nov. Volgens Japansche berichten zouden 30.000 Ghineezep een aanval hebben ondernomen op de Ja pansche concessie te Tientsin. De toe stand zou zeer critiek zijn, aangezien de Japanners slechts over 000 man zouden beschikken. De houding van Moskou. MOSKOU, 11 Nor. De Moskousche bladen puhlioeeren een onderhoud van hei officieel Sovjet-agentschap met den minister vétfi oorlog, waarin deze er op wijst, dat de Sovjet-unie zich noch door de Westelijke noch door de Oostelijke staten tot een oorlog zal laten verleiden. De minister verklaart: „Wij willen geen oorlog, doeh wanneer bepaalde mogend heden hun krachten met de onze zoolden willen moten, dan zouden de regimenten, divisies en korpsen van het roode leger bereid zijn. Wij willen niet de aanvaller zyn, doch zijn zoo noodig steeds gereed om ons te verweren, als wij mochten wor den aangevallen." DE MOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER. De gearresteerde niet de dader. Zooals gemeld is velleden week te Overschie een jonge man hfl.ngp.hou» den, in verband met een zedenmis drijf en heeft deze een paar maal gezegd, dat hij den moord op de 10- jarige Marlet je van Os heeft gepleegd welke woorden hij echter schielijk weer introk. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de aangehouden jonge |ihan de dader van den moord in den polder Blijdorp niet is. Hij was in aen tijd, dat die moord is gepleegd, niet in het bezit van een manchester t>ak, niet in het bezit van een fiets en hij is op dien avond hoogstwaar schijnlijk thuis geweest. Bij zyn verklaringen gaf de aange houdene bovendien nog tal van bij zonderheden op, welke met de wer kelijkheid geheel in strijd bleken te zijn. Men heeft hier te doen met een zwakzinnige aan wien's verklaring geen waarde valt te hechten. DE OVERVAL TE SCHIPLUIDEN. Daders nog niet gevonden. Het onderzoek inzake den brutalen roofoverval op den kassier van den Boe renleenbank te Schipluicjen, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De man te De Lier, wiens signalement eenige overeenkomst vertoonde met een van de gezochten, blijkt niet te zijn gear resteerd. Er heeft tot heden geen arres tatie plaats gehad. Langs verschillende zijwegen en voet paden waren de daders in de gelegenheid te ontvluchten, Dat zij met oen auto zou den zijn ontkomen, wordt niet waar schijnlijk geacht. Bij het onderzoek 1b gebleken, dat de bandieten volkomen met de ligging van het kantoor, de situatie van de naaste omgeving enz., op de hoogte zijn ge weest. De foto toont den ingang van het huis. Zondagochtend werd langs den weg, schuin tegenover de Boerenleenbank, een jas en een pet gevonden. Misschien kun nen die kleedingstukken tot opheldering leiden. Er is een nader signalement van eeh der daders, vermoedelijk dengene, die zich v. d. Berg heeft genoemd, ver spreid. DE BELEEDIGING VAN OUDr COMMISSARIS BLOK. Geen vervolging. De aanklacht tegen den heer Blit- terswijk ter zake van beleedigtnfl van den oud-commissaris Blok, zal niet tot een vervolging komen. Deze is n.lreeds in Mei 1930 ambtshalve in gesteld. Toen is aan Blitterswijk hiedegedeeld, dat deze vervolging geen verderen voortgang zou hebben, in dien fiij ophield met het publioeeren van stukken in zake den Culemborg- schen moord. Blitterswijk heeft hier aan gevolg gegeven, zoouAt thans voor verdere vervolging geen reden is. EEN STAD VERNIELD. Orkaan sloopt alle huizen. De geheele stad Lamasiba in Hondu ras, is door een orkaan verwoest, die geen enkel gebouw overeind heeft ge laten. Zelfs de spoorrails werden losge rukt. Men vreest, dat een een groot aan tal slachtoffers te betreuren is. SCHEEPSRAMP IN DE GOLF VAN BISCAJE? 118 personen aan boord. Te Bordeaux en Oporto zijn gister avond radioserinen opgevangen, blijkens welke het Grieksche stoomschip „Geor- gios" in de Golf van Biscaje, in nood verkeerde. Later werd geseind, dat een ander stoomschip er in geslaagd was eenige opvarenden van de „Greorgios" te red den, doch dat 118 man zich nog aan boord bevonden. Sindsdien is van het in nood verkee-( rende schip niets meer vernomen en werden radioseinen niet beantwoord. MOORD OP TAXI-CHAUFFEUR. Zijn lijk in oen sloot gevonden. Zondagmorgen vroeg vond een Ber- lijnsch taxi-chauffeur in Buchholz, een Noordelijke voorstad van Berlijn, een verlaten taxi Hij waarschuwde de po litie, die vlak bij den auto in oen sloot het lijk vond van den bestuurder, den 24-jarigen Curt Pohl. Het bleek, dat zijn schedel was ingeslagen, terwijl men voorts twee schotwonden constateerde. Uit sporen van de misdaad viel op te maken, dat Pohl in een auto was ver moord en daarna naar de sloot was ge sleept. De moord moet gepleegd zijn om streeks 12 uur in den nacht van Zater dag op Zondag. De portefeuille van den vermoorde ontbreekt, doch hij had ver moedelijk niet veel geld bij zich. Een portemonnaie, welke circa 20 mark be vatte, hebben de daders niet gevonden. De politie heeft voor het vinden der moordenaars een belooning van 1000 mark uitgeloofd. HOOVER'S SCHOONZOON Als dranksmokkelaar. Nanness Leavitt, schoonzoon van pre sident Hoover, is te Santa Monica (in California) gearresteerd, wegens in het bezit te zijn van 19 flessohen alcoholhou dende dranken. Hij werd naar het poli tiebureau overgebracht tezamen met een 'eigenaar van een kruidenierswinkel. Bei den werden op vrije voeten gesteld tegen een borgtocht van 250 dollar. Zij ver klaarden niet schuldig te zijn. Leavitt werd gearresteerd, toen hij een deur ach ter den winkel met een zak verliet, die een bondsagent openmaakte. Leavitt ver klaarde, dat, toen de winkelier die agen ten zag naderen, hem het pak onder den arm duwde. FAMILIEÖRAMA TE PARIJS. Zijn vrouw en kind geworgd. In een bosch te Dennemont bij de Seine werd Woensdagmorgen het lijk ge vonden van de 9-jarige Roger Siady, wiens ouders te Parijs wonen. Het kind was geworgd. Bij een nasporing in de ouderlijke wo ning vond men in een der kamers het lijk der moeder, die eveneens geworgd was. De man, een bontwerker, bleek niet aanwezig te zijn. Hij had zich enkele dagen geleden uit de woning verwijderd in gezelschap van zijn 9-jaj-ig.zoontje en heeft vermoedelijk, na eerst zijn vrouw te hebben gedood, het kind meegenomen naar het bosch, om het eveneens te ver moorden. Men tast nog fn het duister naar de motieven van dit familiedrama. De vader, Marcel Siady, die bekend stond als een fatsoenlijk burger, is nog steeds zoek, evenals zijn tweede zoontje, een jongetje van 10 jaar. Men vreest, dat hij ook dit kind heeft megenomen om het op een eenzame plek te vermoorden. Volgens het voorloopig onderzoek kan alleen Marcel Siady de misdaden ge pleegd hebben. Het huishouden van den man scheen geheel in orde te zijn en zijn bontzaak bloeide (hij werkte met 4 be dienden). Men gelooft daarom dat de moordenaar krankzinnig moet njn. ERNSTIG ONGEVAL IN STEEN GROEVE. Twaalf slachtoffers? In het district Pirmasens in Saksen bij het laten springen van een rotsblok in een steêngroeve, zijn eenige arbeiders te vroeg naar voren geloopen, toen een schot niet afging. Het gevolg was, dat toen de lading eindelijk ontplofte, onge veer 15 personen bedolven werden. Er zijn reeds 0 lijken geborgen, terwijl 2 personen zwaar gewond naar het zie kenhuis werden overgebracht. Men ver wacht stellig, dat er opder de rotsblok ken nog 6 lijken bedolven zullen liggen. HET PROCES TE LUBECK Een heftig incident. Tijdens de voortzetting van het proces te Lubeck verklaarde gisteren één der advocaten, dat het gewenscht was, dat de deskundigen in elk geval waarin een lichte infectie was waar genomen, daarvan mededeeling zou den doen, aangezien een dergelijke lichte infectie een weldaad voor de kinderen zou kunnen zijn. Deze uit lating wekte onder de aanwezige ouders groote 'beroering. Er werd geroepen „een inooie weldaad" en „ongehoord". De vertegenwoordiger der ouders, advocaat dr. Wittert* sprong op van zijn zetel en vroeg het wooifl, dat hem echter door den voorzitter geweigerd werd. Dr. •Wittert wendde zich daarop tot de zaal, waarop $e voorzitter op-, merkte, dat hij alleen besliste over de orde. Toen de voorzitter er verder op wees, dat het in de rechtzaal geen gewoonte is te interrumpeeren. ont stond er een 'geweldig tumult onder de ouders. Een hunner riep door de zaal: ,*Wij hebben onze kinderen ge offerd, zullen wij ons nu ook nog tot zwijgen laten brengen?" De Voorzitter zag geen kans de orde te herstellen en schorste d'e zit ting. REDE Ds. J. B. TH. HUGENHOLlZ Voor den Kring der Nooit-Meer- Oorlog Federatie te Groningen houdt ds., J. B. Th. Hugenholtz ter gelegen heid van de Wapenstilstandherden king hedenavond een rede over het onderwerp „Onze taak in de huidige crisis. Maandagmiddag kwam te Dm Hei- der de 23-jarige wielrijder, Van 't Hert genaamd, in snelle vaart in botsing met een 14-jarig meisje, Hendrikse genaamd. Beiden sloegen bewusteloos tegen den grond. Tijdens het vervoer is Van 't Hert overleden. De toestand van het meisje, dat een hersenschudding opliep, is redelijk. Maandagmiddag is tusschen Heiloo en Limmen een motorrijder uit Amster dam, die op de duo zijn buurman Ho- man had, over den kop geslagen door het springen van een band. De bestuur der werd lioht gewond, Homan bleek bij aankomst in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar te zijn overleden. Gisteren is te Heerhugowaard het driejarig zoontje van den heer N. Weel'in een sloot feeraakt en ver dronken. Aan ongeveer 50 arbeiders, werk zaam in de werkverschaffing in het Oosten van Schoterland,,is schorsing aangezegd, omdat zij, ondanks her haalde waarschuwing, het werk te vroeg verlieten. De minister heeft de schorsing omgezet in een voor- loopige uitsluiting. Te Faarlo (Dr.) is het 6-jarige zoontje van den landbouwer Burg graaf van een wagen gevallen en door tïen wagen overreden. Spoedig daarna is het kind overleden. De politie te Amsterdam is bezig meti Imt onderzoek in een belangrijke opUcntingszaak. Er wordt een bedrag van f 20,000 genoemd. De vrouw van de landbouwer P,r uit Nieuwolda en haar zuster zijn als verdacht van brandstichting te Winschoten in voorloopige hechtenis gesteld. Te Melbourne ontplofte vóór de woning van Sir Stanley Argylle, den lei der der oppositie in het parlement van Victoria, een bom. Sir Stanley was niet aanwezig. Niemand bekwam letsel. De Berlijnaohe jury-rechtbank heeft een vrouw, die haar 4-jarig neefje in 1920 tijdens haar verblijf in het vluchte lingenkamp van Hammerstein had ver giftigd, ter dood veroordeeld. Te Pierreville (Quebec) rijn tijdens graafwerkzaamheden aan de oevers van de Saint Francis-rivier vijf personen door een groote aardmassa bedolven en gedood. Bij Regensburg is een trein in een kudde schapen gereden, die tijdelijk zon der herder was, 67 der dieren zijn ge dood. In het Kanaal is een Fransche kotter door een stoomschip aange varen en gezonken. Vier leden aer bemanning van den kotter zijn ver dronken. Te Segovia, (in Spanje) zjjn bij het leggen van hoogspanningskabels vijf arbeiders, tengevolge van kort sluiting door den electnschen stroom gedood. De politie heeft in verband met de door de communisten voorgeno men herdenking van de Russische revolutie in geheel Japan vele arres taties laten verrichten. In de indu striesteden werden ongeveer 4000 com munisten gearresteerd. Vliegers hebben in volle zee op 76 mijl van Cartagena (Noordkust van Columbiè) tien menschen gezien op een vlot temidden van wrakstuk ken Van een schip. Men vermoedt dat' dit opvarenden zijn van een ver misten kustvaarder, die geen radio- installatie aan boord had. Vraag: Indien iemand ln de laatste jaren te weinig inkomen en vermogen aan den fiscus heeft opgegeven, en deze nu overgaat zijn bedrog aan den fiscus te openbaren, welke dan de gevolgen voor den aangever zijn? Mag de fiscus dan b.v. voor het te wei nig aangegevene, alsnog enkel belasting vorderen, of heeft hij dan bovendien het recht nog eenige verhooging of boete te vorderen? Antwoord: Wanneer men vrijwillig, d.w.z., wanneer de belastingplichtige niet weet of redelijkerwijze niet moest ver moeden, dat de administratie reeds op het spoor der onjuistheid was gekomen of binnenkort op dat spoor komen moest kennis geeft van te lage aangifte, zal de inspecteur namens den Minister de ver hooging, welke anders wordt opgelegd de belasting vtordt met 'het viervoud ver hoogd kwijtschelden. De verhooging wordt anders nog maar voor één jaar (waarin heit grootste bedrag te weinig is betaald) geheven. Bij eigen aangifte, zoolang het Open baar Ministerie niet is verwittigd, zal ook geen straf worden opgelegd. Dit is bij de Inkomstenbelasting. Bij Vermogensbelasting gelden soortgelijke bepalingen. Arkel. De uitslag van den Zondag j.l. gespeelde voetbalwedstrijd „A.S.V. I" „Strijen I" was 11. Lekkerkerk. De uitslag van de voet balwedstrijden van Zondag, luidt als volgt: L.F.G. IIIGouderak III 82. L.F.G. IS.I.O.D. I 3—3. OVERTREDING WAPENWET. De Rotterdamsche Rechtbank heeft een zaak behandeld van J. G. W. S., 20 jaar, monteur, die door den kantonrechter te Gouda was veroordeeld wegens overtre ding van de Wapenwet tot f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Hij droeg n.1. een boksbeugel bij zich. Het Openbaar Mi nisterie eifioht bevestiging van het vonnis behoudens ten opzichte van de straf, die het vroeg te bepalen op f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Verdachte is onlangs wegens fietsdief stal veroordeeld tot f 40 boete. VRIJGESPROKEN. De 19-jarige ohauffeur A. V., te Krim pen a.d. IJssel, kwam voor de Rotter- damBCihe Reechtbank in appèl tegen een vonnis van den Kantonrechter te Schoon hoven wegens overtreding van de Motor en Rijwielwet. Hij zou op 10 Juli tus schen Bergambacht en Lekkerkerk een auto hebben bestuurd, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde, waarvoor hij ver oordeeld was tot f 40 boete subo. 8 da gen hechtenis en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 0 maanden. De Recht bank vernietigde dit vonnis en heeft op nieuw rechtdoende, verdachte vrijgespro ken. NED. HERV. KERK. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Donderdag 12 November, 's avonds 7 uur, de heer A. P. de Jong. Dankstond. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Wijkge- bouw aan den Lageweg: Woensdag 11 November, 's avonds 7 uur, de heer A. de Redelijkheid. Dankstond voor het Ge- POLSBROEK EN VLIST. Donderdag 12 November, 's avonds 7 uur, Ds. W. Rijnshurger. Dankstond voor het Gewas NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Nov. Geboren: Dymphna, d. van P. de Ko ning en J. A. G. Seele Neeltje, d van P. Hogendoorn en G. Baalbergen Marrigje, d. van P. W. van Stein en G Palsgraaf. SCHOONHOVEN. November. Geboren: Alex Willem Theo, z. van J. A. Woudenberg en K. E. van Butzelaar. Reeuwijk. Vrijdag heeft in café „Zo- merzorg" aan de Reeuwijksche brug ten overstaan van notaris O. Vos te Waddiax veen de openbare verkooping plaats ge had van: Perceel I, 2 arbeiderswoning; perceel II en III, land gelegen in den polder Broekvelden en Vettenbroek; perceel II land nabij de woning werd het eerst in bod gebracht, doch een bod werd niet verkregen. Daarna'werden perceel I en II gecombineerd en in bod gebracht op f 620 door J. Rijlaarsdam. Perceel III, dat niet gecombineerd mocht worden, werd eveneens niet in bod gebracht en bij afslag om een bod te krijgen, bleef alles •til. Niemand wensohte dit l&nd. De las ten, die van 1 Januari 1931 af nog moe ten betaald worden, zijn zeer hoog. Per ceel I en II werden daarna afgeslagen en gemijnd door J. Rijlaars dom f 1350 boven zijn bad, zoodat hij kooper is voor f 1970. Deze verkoop geschiedde ten verzoeke van de erven van den heer J. Koster. AMSTERDAM, 11 Nov. (Draadloos). Ter veemarkt waren beden aangevoerd: 297 vette kalveren, 1e kwal. 08—74, 2e kwal. 00—66, 3e kwal. 52—60 per K.G. levendgewicht; 30 nuchtere kalveren f 7 13 per stuk; 450 varkens, vleesohvar- kens, wegende van >110 K.G., 4748, zware varkens 4849, vette varkens 45 —47 per K.G. siachtgewioht. BODEGRAVEN, 10 Nov. Kaasmarkt. Aangevoerd 310 partijen kaas, 11.960 st., wegende 107640 KG. Prijs: Goudsohe kaas met rijksinerk ie soort f 3538, 2e soort f 32—34 per 50 K.G. Handel mar- tig. UTRECHT, 10 Nov. Ver. Eierveiling Utrecht (V.E.V.U.). Veiling oj> 10 Nov. Eaeren wit f 6.50—7.50, eieren bruin f 7.30—8, eendeieren f 4.90, alles per 100 stuks. Aanvoer 31.000 stuks. üUKINOHEM, 9 Nov. Eieren veiling. Aanvoer 8143 kipeieren, 228 eendeieren. Prijzen: kipeieren: 4250 K.G. van 1 4,70-^-5,30, 50—55 K.G. f 5,90—6,30, 55—60 K.G. f 6,80—7,40, 60 K.G. en zwaarder f 7,607,90. Eendeieren; f 5,30, alles per 100 stuks. GROOT-AMJkLERS, 9 Nov. Eerste Al- blasserwaardsche Veuiingavereeniging te GrootsAmmers. Veiling op 9 Nov. 1931. Aanvoer 4125 eieren. Prijzen: 3621 kip peneieren f 6.808.45, 497 eendeieren f 4,20—6,86, 7 ganseieren f 7, alles per 100 stuks; 7 K.G. mispels 10 cent, 02 K.G. knollen 1 cent, 1115 K.G. appelen 118 cent, 707 K.G. peren 1—25 cent, 10 K.G. spruiten 50 cent, ados per K.G.; 42 pond boter 0271 cent per pond; 120 pond kaas 27Ö1 cent per pond; 593 bossen andijvie X cent per bos; 104 stuks kool 13 cent per stuk; 8 potten honig 30—33 cent per pot. ROTTERDAM, 9 Nov. Binnenl. granen Gerst f 6.50—7.50, Haver f 6—7, Erw ten, kleine groene prima f 12.75—-13.50, verdere soorten f 7.5012. Schokkers, prima kwaliteit f 19—22, verder van f 9 —18, Bruine boonen f 8—11.25—11.50. ROTTERDAM. 9 Nov. Buitenlandse he granen. Bericht van de makelaars Ha genbeek «Sc Van der Schalk, Stemming kfllm. Rogge: 72-73 kn. Zuid-Russiohe disp. f 5.85, 73-74 kn. Noord-Russische disp. f 5.85, Canada no. 2 disp. f 0.10. Gerst: Canada no. 3 disp. f 122, idem s toornend f 120, 63-4 kn. Zuid-Russiche disponibel naar kwaliteit 116-120, 0O-1 kn. Donau disp. 116, id. et. 114, 62-3 kn. La Plata aangekomen 117. Haver: Ganada no. 3 disponibel f 7.15, Canada no. 1 disp. f 6.95, no. 3 stoomend f 6.95, 53 kn. Noord-Russische disp. f 7.15* 51-52 kn. Zuid-Russische disp. f 0.95. Mals: Gele La Plata diep. f 87, idem aangekomen f 86, La Plata Ginquantine disp. f 90, stoomend f 85-80, Don.-Galfox stoomend f 84, per 2000 kilo's. ROTTERDAM, 9 Nov. Voederkoeken. Bericht van de makelaars Gebr. Krijger. Noord-Amerik. loco f 7.90, stoomend f 7.95, Dec. lev. f 8, Jan.-Maart lev. f 8.15 Jan.-April lev. f 8.10, dito dito van N.- Amerik. zaad loco f 8.70, dito SWC loco f 8.70, dito Maple Leaf looo f 8.85; dito dito merk SK looo f 8, stoomend f 8.10^ dito merk SK van N.-Amerii. zaad et f 9, Duitsche lijnkoeken af Emmerik prompt f 7.75, dito Jan.-April f 7.80, Duitsche grondnootkoek af Gleve-Spijck prompt f 7.75, dito Nov.-Dec. f 7.75, Lijn- zaadschilfera (Bombay) goed merk loco f 7.70, dito merk HVO looo f 8.10, Grond nootschilfere (Bombay) light looo fs7.7ö, dito stoomend f 7.65, dito extra lignt lo oo f 8, dito extra light merk HVO looo f 8.60, Manilla Goooskoeken merk SK lo co f 6.80; stoomend f 6.80, Amerik. lo co Dec.-Jan f 0.70, Katoemzaadmeel 49 pCt. Texas November afl. f 7.15, Amer. Sesamkoek looo f 7.60, dito Dec. lev. f 7.70, Inlandsohe Voorslag Lijnkoeken loco f 7.75, Nov.-Dec. f 7.76, Jan-Maart f 7.95, dito Lijnkoekaohilfers loco f 8.50, Noy.-Dec. f 8.50, Jan.-Maart f 8.75, dito Soyaschroot loco f 7, Nov.-Deo. f 7, Jan. f 7.10, dito Cooaakoekenschroot looo f 1, Nv.-Deo. f 7, Jan. f 7.10, dito Palmpitten- koeken looo f 6,25, alles per 100 kilo en gedeeltelijk tweede hands. ROTTERDAM, 9 Nov. Ter veemarkt waren Dinsdag aangevoerd 207 paarden, 2 veulens, 1587 magere runderen, 785 vette runderen, 211 vette kolveren^ 595 nuchtere kalveren, 670 graskalveren, 633 schapen of lammeren, 9 varkens, 164 big- gtfn, 10 bokken of geiten. Prijzen per half K.G.: Koeien 18—23 cent, 3133 cent, en 27—39 cent; ossen 23-25 oent, 30—32* cent, en 3A-«6 ct.; stieren 24 ct., 28-30 ot., en 33—34 ct.; kalveren 37 4214 cent, 50—55 cent en 62H—65 cent. Prijzen per stuk: Melkkoeien f 195— 320, stieren f 120—450, graakalvereir f 40 —90, paarden f 200-300, alaohtpaarden f 100—210, hitten f 75—150, veulens f 50—85, fok nuchtere kalveren f 10—16, slacht nuchtere kalveren f 79, kalf- koeien f 190—300, pinken f 140—190, vaarzen f 160—200, biggen f 7—10, per week f 1.20—1.60. Overiioht; Runderen, kalme handel, doch prijshoudend; stieren waren weinig aangevoerd, waardoor handel redelijk; vette kalveren, de reeds lage prijzen kon den vandaag niet gehandhaafd worden, de slechte kwaliteiten werden nog ondeT de noteering verkocht; melk- en kalf- koeien, handel kalm, voor een prima exemplaar werd goed betaald; pinken, handel minder stroef, graskalveren, aanvoer groot, handel atroef; paarden, aanvoer flink, handel slecht en laag in prijs; fokkalveren, handel redelijk; nuch- teren met slependen handel; biggen als altijd kalm. DE ROOF AAN DE BOERENLEENBANK.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2