Gemeenteraadsvergaderingen J De lotgevallen PIMPELMANS tweede blab. Wat geeft de Radio? Nieuws. van Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Afloop Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Giessen-Nieuwkerk - Hardinxveld Hoenkoop Nieuw-Lekkerland - Peursum.] TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT,'ScïloiörthoVMIÈft, Courant MAANDAtt IS NCVE«"Tn 1»r Dliwfcg 17 Nmmbv. Hilversum, A-VJR.O. B-40 Gramofoon; 1010.16 Morgenwijding; 10.16—10.30 Gramofoon; 10.30—11 W. M. van Hengelaar over: „Cacteeën"; 11.30— 12.30 Orgelconcert en Zang; 12.30 2,30 Omroep-Orkest en Zaag; 8—4 Knipcursus voor beginner»4»—4.90 Viool en Piano* 4.30—6.8) Kinderuur; 6.30d Juan Llossa* en rijn O^keet; 6Q.30 Onderwijs .voor de Binnenvaart 6.80-—7 Radio Volk» Universiteit. Voor dracht over Hagel; 7—7.30 Vioolcon cert; 7.30—8 Engelsohe lea voor Ge vorderden; 88.30 Zang door Irène Noirett; 8.309.15 De Strafzaak Vi- vienne Ware (Vijfde Zitting); 9.151 11.10 Kovaas Lajoe en rijn Orkest en Edmund Fritz' „Singing Balnes"; 10— 10.15 Nieuwsberichten; 10.15 Kovac» Lajoe; 11.10'12 Gramofoon. Huizfliu K.R.O. 8—0.15 Concert; 10 11.30 Gramofoon; J.1.30'12 Gods dienstig halfuurtje; 12.16—1.45 KJR. O.-Trio; 1.45—Q Gramofoon23 Vrouwenuurtje; 3—3.30 Gramofoon; 4—8 KR.O. Salonorkest; 6.20—6.45 Cursus bedrijfacontrole; 6.457.40 Cur sus Engelaoh; 7.107.30 Max van Poll over: „Loon en Maatschappij''; 7.458 Verbondskwartiertje; 8—10.30 Studio-opvoering van „De Koning Drinkt"; pl.xn. 9.30 uur Nieuwtóerioh- ten; 108012 Gramofoon. Woensdag 18 Novambsr. Hllvsrsum. V.A.R.A. 6.46—7 en 7.80— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.PR.O. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. IQ. 16 uur Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrij ven; 12 uur V.A.R.A.-Septet en Gra mofoon; 2.15 uur Onze Keuken; 8 uur Het Kinderkoor „De Kleine Stem"; 8.30 uur Opvoering van: „De Sohat in het Zilvermeer"; 4.30 uur Vragenhalf- uurtje; 5.16 uur V.A.R.A.-Orkest; 6 uur Jan J. de Roode over: „De verkiezin gen in Engeland"; 6.15 uur Vervolg •Concert; 6.45 uur Dr. J. J. FaJhren- fort over: „Primitieve maataohappij- vonnen economisch beschouwd"; 7.05 uur Joodeoh Uurtje; 89 Lezing door S. de Wolff over: „Geloof of Weten schap?" en Gramofoon; 9 uur Uitzen ding voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden; 9.15 uur Pianoconcert; 9.30 uur Opvoering van „Clown tegen wil en dank"; 10.46 uur Pianoconcert; 11 uur Persberich ten; 11.10 Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 6-8.15 Schriftlezing; 8.159.45 Concert; 10—10.30 Zang door het N.G.R.V.-Dameskoor; 10.80— 11 Korte Ziakemdienat; 1112 Har- moaiumbespeling12.1612.30 Gra mofoon; 12.30—2 Concert" (Zang, Vi ool, Cello en Piano); 2—2.30 Gramo foon; 2.30—3 Lezen van Ohr. lectuur; 84.30 Concert door het Hollandach Strijkkwartet; 4.30—4.46 Gramofoon; 6 Kinderuurtjs; 66.46 Uurtje voor de landbouwer. Ir. De Wind over: .Eenige opmerkingen over aanleg en onderhoud van grasland"; 6.457.15 G. van Ravenzwaay over: „De refor matie-periode en het muziekleven in dien tijd. Opkomende problemen"; 7.15 —7.30 H. Amelink spreekt namens het Ohr. Nat. Vakverbond; 7.458 Pers berichten; 8—8.15 Bestuursmededee- lignen; 8.16—10.15 Concert door de Haarlemsche Orkestvereeniging en Sprekers; na afloop Persberichten en Gramofoon. Stichting Eban HsJner, dir. J. ZMgmiin, en onder-directeur H. A. van Duiin, wel ke stichting geen vertrouwen verdient. De stichting Bloemenionda te Amster dam verdient steun. In navolging waar schijnlijk is ook te Rotterdam zulk een fonds opgericht, persoonlijk ondernomen door den heer X. "W. H. Odding en zijn echtgen. H. P. A. Theuns. Tegen dit fonds wordt gewaarschuwd. Ten slotte wordt er nog eens speciaal op aangedrongen te waarschuwen door middel van de pers tegen A. G. J. Brou wer, Govert Flinkstr. 265 te Amsterdam, die tracht bons te verkoopen, postkwitan- tie's iaat aanbieden of giften vraagt on der motto werkverschaffing aan blinden en andere invalide 'in Nederland. Deze in richting verdient niet den minsten steun. Reeuwijk. Hot aantal werkloozen, dat bij de Arbeidsbeurs ingeschreven staat, bedraagt 76. del Co te Rotterdam, beladen met hout, omgeslagen bij het uitwijken. Door dii ongeval werd een aanrijding voorkomen. Persoonlijke ongelukken' kwamen niet voor. De auto is door een kraanwagen op den dijk gehaald. Lekkerkerk. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan oen feestuit- toering gegeven, die in alle opzichten geslaagd is. Da voorzittor, de heer J. W. Breuk lander, gaf bij de opening een overzicht over da afgeloopen jaren. Eeni ge meisjes zongen een welkomstlied. Het tooneelspel „Mathilde", in 4 bedrijven, van Roderioh Benedix en „Kavta", kluoht in 1 bedrijf, door P. Gerdes, wer den uitstekend weergegeven en boeiden van het begin tot het eind het talrijk opgekomen publiek. De vereniging be schikt over goede krachten. Het tableau, voorstellende de „Tooneelgoden". kwam keurig tot zijn recht. Verschillende, zus- tervereenigingen hadden bloemstukken gezonden. De heer D. v. d. Graaf Gz. richtte tot 3 leden, die van de oprichting af lid waren geweest, een woord van dank voor alles wat ze in het belang van Nieuw- Leven hadden gedaan, wat voorzeker de bloei der vereeniging heeft bevorderd. Hij overhandigde hen een aandenken aai dezen avond en sprak den wensch uil, dat ze nog vele jaren hun modewerking aan de club zouden verleenon. De zaal was vol belangstellenden. Waarschuwingen tegen „liefdadigheid". Oud-Alblas. Het Centraal Archief en Inlichtingsdienst inzake maatschappelijk Hulpbetoon te Amsterdam heeft aan het Gemeentebestuur de volgende inlichtin gen verstrekt. Voor de Stichting Hoenderloo kunnen gelden worden geofferd. Deze zaak ia volkomen in orde. Met steun aan de Exploitatie van Zie kenhuizen, Kon. Emmakade 117 te 's-Gravenhage wordt aangeraden groote voorzichtigheid te betrachten. Gewezen wordt op Duitschers, die con- oerten organiseeren, waarvan de helft ten goede zou komen aan blinden in Duitschland. 'Gewaarschuwd wordt even eens voor Garl Heideman, geboren te Koblenz, 22 Maart 1884, van beroep in genieur te Groningen, die is opgetreden als bovengenoemd. Voorts wordt gewaarschuwd voor een DE TOESTAND IN DE VEEHOUDERIJ IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND. Ontstellende cijfers. De Veeteelt- en Zuiveloommiasie, inge steld. door het hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw, om den toestand der veehouderij in Noord-Holland en Zuid- Holland na te gaan en voorstellen te doen welke de organsatie zou kunnen overne men, heeft haar rapport bij het hoofdbe stuur ingediend. Blijkens dit rapport zijn de bedrijfsuit- komsten. ondanks de goedkoope veevoe- derprijzen, treurig. Uit de cijfers, welke aan het rapport zijn toegevoegd, blijkt, dat veehouders in Noord-Holland als loon voor hun ar beid, waaronder alles is gewaardeerd, ook de huishuur en het gebruik van pro ducten uit eigen bedrijf, gemiddeld heb ben ontvangen in de laatste vijf boekja ren f 825.80 per jaar en in Zuid-Holland gemiddeld f 195 (honderd vijf en negen tig gulden). De cijfers uit Noord-Holland hebben betrekking op 80 a 90 veehoudersbedrij- ven, die van Zuidr-Holland op 25 a 57 bedrijven. Dat bij deze uitkomsten, die gemiddel den voorstellen, welke door velen niet worden verkregen, het nog niet op een ramp is uitgeloopen, schrijft de commissie toe aan het feit, dat een boer over eenig vermogen moet beschikken of over cre- diet (b.v. door middel van borgen) om boer te kunnen zijn. Een groot deel der plattelandsbevolking is door financieele banden aan het boerenbedrijf gebonden en allen met elkander remmen het naar bui ten treden van den financieelen nood, doorq dezen nood gemeenschappelijk te dragen. De veehouders moeten worden aange moedigd meer gebruik te maken van de gelegenheid tot het verkrijgen van voor lichting en zich meer aan te sluiten bij de vereenigingen, welke tot heil hunner bedrijven zijn gesticht. Wat gedaan most wordsn. De commissie betreurt ten zeerste, dat de Ned. regeering de propagada voorden afzet onzer zuivelproducten in he( bui tenland niet heeft gesteund op de wijze als is verzocht en is van oordeeld, dat de suhsidie, welke is toegezegd ter bevor dering van den afzet van het Neder- landsch Fabrikaat in eigen land, hoofd zakelijk besteed behoort te worden Voor de artikelen der onbeschutte bedrijven en wel inzonderheid "voor die, welke bij hun export het ernstigst worden getroffen. Zij meent, dat de zuivelindustrie hier ernstige aanspraken kan doen gelden. Voorts bespreekt de commissie de maat regelen van overheidswege, welke tot verbetering van den toestand kunnen lei den. Van het anti-dumping»wetsontwerp ver waoht de commissie steun bij het behoud van den hinpenlandsohen afzet. Een verhooging of invoering van in voerrechten van den landbouw-toonbank artikelen even hoog als voor andere ar tikelen acht de oommissie het opheffen van een onrechtvaardige achterstelling van den produoent van l&ndbouwvoort- brengaelan. Op zichzelf zullen deae rech ten echter weinig meer resultaat opleve ren, dan het reserveeren van eigen land voor eigen productie, indien daarnaast ook nog niet iets anders gebeurt. Alleen bij rundvleeedh zal het invoerrecht wel licht tijdelijk een kleine prijsstijging kun nen veroorzaken. Uitvoerig staat de oommissie stil bij den invoer van Deensch vleesch. Zoowel van een invoerrecht als een invoerverbod verwacht de oommissie hier op den duur geen invloed op den prijs, Van een invoer verbod of van een beperking met tijde lijke invoerverboden verwacht de oom- miijsie echter wel een gelijkmatiger prijs- loop en een normalere afzet-mogelijkheid voor het Nederlandsche vee. De trusts en kartels, alsmede de bedrij ven, welke voor de plaatselijke markt werken, houden ook op andere wijze hun prijzen hoog. De commissie is van oor deel, dat de overheid aan het totaal on beschutte landbouwbedrijf verplicht is, streng tegen kunstmatige prijsvorming op te treden. Daar de oommiissie vreest, dat hiervan niets zal komen, is zij van oor deel, dat de overheid verplicht is, den landbouw te helpen in dezelfde positie te komen als de bedoelde beschutte bedrij ven. Zoo dient de overheid, om een voor beeld te noemen, de boterproductie te concentreeren. Alleen dan kan het invoer recht in eigen land worden benut, zoo als de industrie het voor haar artikelen benut. In het slot van haar rapport wijst de commissie op de hooge kosten, waar mede het veehoudersbedrijf te maken heeft, mede door de sohuld der over heid. De marktikoaten, abbattoirkosten en ta rieven der slagersfondsen, zijn hoog. De gemeent«s maken bierbij grove winsten. Mocht het niet mogelijk rijn, lanes een verlichting der lasten en der kosten van levensonderhoud of langs een verhooging der prijzen vaas de veeteeltproducten ver betering in den toestand te verkrijgen, dan ziet 'de commissie ais uiterste mid del een financieele bijdrage in de ar beidsloon en. De industrie vermindert in ongunstige tijden haar productie zeer sterk, de werkloosheid neemt dan toe en de over heid krijgt een groot deel der crisis In den vorm van werklooxensteun voor ha re rekening. De landbouw blijft doorwerken. De aard van het bedrijf brengt dit mede, al is de crisis er nog erger dan in de in dustrie. De werkloosheid hlijff beperkt, ai gaan de boeren financieel ten gron de. Bij dezen toestand is het op gang hou- -den der bedrijven als een gedeeltelijke werkverschaffing te zien. De oommissie begrijpt, dat deze wijze van steun moei lijk is, en hoopt, dat op andere wijze kan worden geholpen. DE CRISIS IN DE VEEHOUDERIJ. In de jongste vergadering van het Dag. Bestuur van het U. L. G. werd de crisis in de veehouderij uitvoerig bespro ken. Voor Utrecht en het vaste land van Zuid-Holland is ais het voornaamste voortbrengsel van de boerderij te be schouwen de volvette boerenkaas, welk product op de wereldmarkt fungeert als gangmaker van ons land voor onze re putatie ais kaariand en bij bet behoud daarvan hebben ook de andere Hoiland- ache zuivelproducten het grootste belang. Juist aan het speciale product, d» vol vette boerenkaas, dient dus de grootste zorg te wot den besteed. Het dient daar heen te worden geleid, dat zooveel mo gelijk de beste kwaliteit wordt bereid, daar deze toch altijd nog het mseete fi nancieel voordeel geeft. Het zal dus voor dit groote volvette kaasgebied, omvattend pl.m. 6000 boerderijen, van het grootste gewicht zijn, dat gezorgd wordt, dat de zuiveivoorUchting»dien«t zoo krachtig en practisoh mogelijk werken kan. Tegen de invoerbeperkingen, zooais thans Frankrijk uitgevaardigd heeft, dient met alle kraoht te worden geageerd desnoods dat ons land tegen landen, die dergelijke maatregelen te baat nemen, ook invoerbeperkingten zal maken. Voor Frank rijk zouden invoer vah wijnen en vele lu xe artikelén, die uit dit land komen, ge voeglijk kunnen worden beperkt als te genweer tegen de conti gen teering. Beslo ten werd met de Kamers van Koophan del en Fabrieken te Gouda en te Utrecht in verbinding te treden en samen te wer ken. Er zal nepdwendig op de rijksuitgaven bezuinigd moeten worden. Waar deze uitgaven tgn behoeve van den landbouw al zeer garing zijn en met deze beperkte piddelen zooveel mogelijk wordt gedaan, zou het van geen wijs beleid toonen, zoo op den steeds zoo nuttig werkenden voor lichtingsdienst, op landbouwgebied, nog meer werd afgenomen. Integendeel, een zoo krachtig en effl- •cient mogelijken landbouwvoorliohting»- dienat, kan vergeleken worden met de kip dié de gouden eieren legt. Aangaande steun aan den veeteelt is beperking van den invoer van buitenlandach vleesch ook allernoodzakelijkst. Dienovereenkomatig zal het K. N. L. G. geadviseerd worden bij de regeering met kracht aan te dringen. wonde san den voet. De belde kinderen hadden geen letsel bekomen. De jongste heeft echter veel water binnengekregen. DE KINDERWAGEN AUTO IN DE DRENTSCHE HOOFD VAART. Kind verdronken, 8 personen gewond. Bij de Olden-Dieversche Brug over de Drenteche Hoofdvaart nabij Diever ge raakte Vrijdagavond de inspecteur van politie, de heer J .de Liefde, op weg van Amsterdam naar Loppersum, niet zijn auto naast de tramrails in het mulle zand, met het gevolg, dat hij over de rails heen echoot en in het Kanaal reed. De inspecteur, alsmede zijn vrouw an drie kinderen, die eveneens in den wa gen zaten, geraakten allen te water. De heer De Liefde verloor geen oogtn- blik zijn tegenwoordigheid van geest. Hij wist zich uit den wagen te werken, zijn vrouw en twee zijner, nog jonge kinde ren te bevrijden en op het droge te bren gen. Zijn 8 a 4-jarig zoontje kon hij ech ter niet zoo spoedig vinden. Toen hij met de hulp van den chauffeur van een passeerende auto erin slaagde den kleine uit den auto te halen, waren de levensgeesten van het ventje reeds geweken. Mevrouw De Liefde bleek een sleutel been te hebben gebroken. De heer De Liefde had enkele zeer ernstige snijwon- den opgeloopen. Ook de chauffeur, die te hulp geschoten was, had door het in trappen van een ruit, een ernstige snij- Op den 8trevekweg te Rotterdam stond een huis te huur en de buren hadden op zich genomen aan gegadigden de woning te laten zien, In ruil daarvoor mochten zij, zoolang het huia leegstond, er hun kinderwagen plaatsen. Het was 'n mooie wagen, die wel f 60 had gekost, vertelde de N. Rott. Crt. Op 23 October liet de buurvrouw het huis aan een man zien en op 24 October was de kinderwagen ge stolen. Een paar dagen later kwam de buurvrouw den man tegen met een vrouw die een kinderwagen voortduwde. Deze wagen toonde veel overeenkomst met den gestolen wagen, alleen de kleur was an ders. Toen de benadeelde nog eens goed keek, zag zij echter onder de verf spo ren van de oude kleur. Zij waarschuw de de politie en de man werd aangehou den. Hij ontkende, doch bij huiszoeking werd een potje verf aangetroffen van precies dezelfde kleur als de kinderwagen kennelijk kortelings had gekregen. De man beweerde slechts een ons van die verf te hebben gekocht, om de kap wat bij te schilderen. Doch hij had veel meer verf gekocht. Ten slotte bakende hij den wagen te heb ben gestolen. Maar daar op lag een mooie vachten aangezien de man steuntrekken de is, vermoedde men, dat hij die duré vacht niet «elf gekocht had. Weldra kwam uit, dat hij ook de vacht had ge stolen en wel ten nadeel» van een rij wielhandelaar in de buurt, bij wien hij een handwagen was wezen huren. Bij de huiszoeking was voorts de aandacht ge valleen op een splinternieuw naaimachi ne, welke eveneens gestolen bleek te zijn. Voorts vond men een radiotoestel, dat ongeveer f 500 waard is. Het is gestolen uit een radiohandel aan de Witte de Withalraat. De man, de 30-jarige J. H., is opgesloten. INTREDE VAN DEN WINTER. Vroeger dan gewoonlijk heeft de win ter zijn intocht gehouden in het Zwarte Woud. In de streek tusschen St. Blasien en Titisee hebben al sneeuwstormen ge woed en terwijl anders het eigenlijke winterseizoen pas na Kerstmis begint, zal men dit jaar zeker al vroeg aan win tersport kunnen doen. Met allerheiligen werd er reeds een begin mee gemaakt. Te Titisee, 900 Meter hoog gelegen, aan den voet van den Feldberg, is de ijsbaan al geopend Te Freiburg, dat niet alleen Universiteitsstad, maar ook een centrum van wintersport is, zijn reeds talrijke bui- tenlandsche studenten en geleerden aan gekomen. EEN GAS-BANDIET. Gevaarlijk misdadiger far dood veroordssld. George Herden, een dwerg van nog geen anderhalven meter lengte, verwierf zich als advocaat een groote vermaard heid in New York.Hij zwom in het geld maar voelde zich onweerstaanbaar aan getrokken tot het leven van een misdadi ger. t Op een goeden dag wierp hij zijn ge- heele burgerlijke leven weg en vestigde een misdadigersbende. Hij had zich twee jaar lang op zijn nieuwen „werkkring" voorbereid, door een bijzondere studie te maken van scheikunde (vooral gifgassen) en electrotechni^k. Een slacht begin. De eerste pogingen van zijn bende He pen op een mislukking uit. Bij een over val op een kleine bank ontplofte een door hem vervaardigde traangasbom twee? se conden te laat en Herden had drie revol verkogels in zijn schouder eer hij de vlucht kon nemen. Hij werd tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Na zijn invrijheidsstelling vestigde hij zich te Pearl River als worktuigkuodige en het was ongetwijfeld niet aan het toe val 'te wijten, dat zijn werkplaats in de nabijheid van de stedelijke bank lag. Drie maanden lang werkte Herden aan een 50 meter lange onderaardsohe gang, die tot bij de fundamenten der bank liep. Toen legde hij een leiding aan, waar door hij des naohts ammoniakgas Het toestroomen ln de kelderruimte rap de bank. Hel eerste succes. De vijf wachten stierven een vreeslij ken dood. Herden's bende kon ongestoord werken. Een buit van bijna een millioen dollar viel in hun handen. Bemoedigd door dit succes, verhuisde Herden met zijn bende naar New York. Daar werd de eene bank na de andere geplunderd en geen pantserplaten blekeu meer bestand te zijn tegen de aanvallen van een snijbrander, door Herden uitge vonden. Eindelijk werd de steeds driester op tredende „Gas-bandiet" door het noodlot achterhaald. Hij wilde het wisselkantoor van een bank plunderen. Toen hij twes reusachtige reservoirs, gevuld met mos terdgas, die er uitzagen als groote kis ten met schrijfmachinepapier, in den kelder wilde brengen, viel een der kisten bij ongeluk naar beneden, een plank raakte los en het reservoir werd zicht baar. De bezorgers werden gearresteerd en door hun Aanwijzingen slaagde de po litie er in, den gevaarlijken dwerg te ar resteeren. Hij is veroordeeld tot den dood op de electrische stoel. WOLVENPLAAG IN LAPLAND. Vsle rendieren verscheurd. Lappen, die dezer dagen met hun ren dierkudden in de winterkampen in het perspel Jockmock zijn aangekomen, doe len mede, dat troepen wolven in de ber gen ernstig onder de rendieren huis houden. In één dal hebben vier wolven veertig a vijftig rendieren gedood en de kudden uit elkaar gedreven, zoodat men dagen lang werk had voor de rendieren weer bijeen waren. Op andere plaatsen in de bergen in het kerspel Jockmock zijn ongeveer honderd rendieren door wolven verscheurd. Doordat er nog pas betrekkelijk weinig sneeuw is gevallen, is het onmogelijk jacht op de wolven te KWADE MUSKIETEN. Het vruchtbare dal van Cotobato op het Philippiinen-eiland Mindanao is in den laalsteri tijd herhaaldelijk bezocht door zwermen ongewoon groote muskieten, die groote schade hebben berokkend aan den veestand. De zwermen werpen zich op elk levend wezen, dat zij op hun weg ontmoeten. Koeien en varkens werden door de insecten in vele gevallen dood gepijnfcd en als de zwermen naderen, worden de paarden door zulk een pantschen angst aange grepen, dat zij eerst dan met rennen ophouden, als zij doodelijk vermoeid ter aarde storten. Slechts één dier kan zich beschermen de Carabao een soort waterbuffel, die bij het rfaderen der muskieten tot zijn hals in het water kruipt en de insecten verdrijft door in het water te plassen. DE ROOVERS OP CORSICA. De beruchte rooverhoofdman Spada -.p Corsica met een vrouwelijke journalist, die hem heeft overgehaald zich te lats* fotografeeren. DE BANDIETEN OP CORSICA Uilhongeringstaclick De strijd der Fransche troepen tegen de bandieten op Corsica is nog in vollen gang. Weliswaar zijn reeds zie ven li'4 jxfrsföaitefa. gearresteerd, doch men is er nog niet in geslaagd tot de schuilhoeken der eigenlijke ban dietenaanvoerders door te dringen. Men hoopt hen echter op den a uur door een uithongeringstactiek tot overgave te kunnen dwingen. Van de zijde der bevolking wordt de gendarmerie het werk niet gemak kelijker gemaakt, aangezien de bevol king de wraak der bandieten vreest en bovendien niet altijd ontbloot is van sympathie voor de bandietenleiders. In verscheidene dorpen In de bergen was het s'echts onder Ledreiglng met machinegeweren mogelijk huiszoe kingen te doen bij familie of vrienden der bandieten. In de woningen van de beruchte roovers Spada en Bomea wierd een groote -hoeveelheid wapens en munitie gevonden. Alle toegangswegen tot het gebergte zijn bezet, doch men verwacht dat hfrt nog minstens acht dagen zal duren alvorens men de voornaamste "ban dieten achter slot en grendel heeft. Er is een order uitgevaardigd dat de bevolking zich tusschen acht uur 's avonds en zes uur "s ochtends niet buitenshuis mag begeven. 53. Nu had meneer Pimpelmans wel eens gehoord, dat een schilderij altijd veel mooier wordt, als je 't op ©en af- stand bekijkt Al bewonderend liep hij i zohteruit en bet fohilderij werd eteeds mooieri Had hij nu maar geweten, dat er een sloot achter hem wasl veel mooier schilderij, met levende vis- «chen en kikkers 1 Het was een plons van geweld en nog nooit waren de arme stekelbaarsjes in 54. Want plotseling duikelde hü ach terover bet water ia. *f hij een aog I die rustige boerensloot aóó geschrokken, NIEUWSBLAD VOOR^UTDïHOCC*NirEWTITRECHT.«SimKnffiOV«liÉRe Cöurtm MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 NOVEMBERSTORMEN. Zooals we „hehoen gemeld, heeft een zware storm gewoed «n net Kanaal, die in Engeland veel schade heeft aangericht. Het bovenste plaats geeft een gezicht op een dijkbreuk aan de Zuidkust van Engeland, het onderste een huis aan die kust, dat door den vloed is ondermijnd en ioen ingestort. ONBETAALDE BURGEMEESTERS De Hongaarsche vereeniging van dorpsburgemeesters heeft een vergade ring gehouden, waarin de voorzitter heeft medegedeeld, dat 20 pet. van de burgemeesters en secretarissen reeds se dert zes maanden van de graafschappen en gemeenten geenerlei betaling bad ont vangen. BRAND IN BOOTENHUIS. Dit Jaar reedt 200 bootan verbrand. In een oud aan de Wannsee bij Ber lijn gelegen booterfbuia van 'n zeilverree- niging is een brand uitgebroken, wfilke in korten tijd groote afmetingen aannam. De brandweer kon voorkomen, dat de vlammen oversloegen op de belendende gebouwen. Talrijke roeibooten, volgens de brand weer, een veertigtal, zijn een prooi der vlammen geworden. In den loop van dit jaar zijn thans reeds meer dan 200 booten in de omge ving van Berlijn een prooi der vlammen geworden. DE TOLBESTORMINGEN. En het arrest van den Hoogen Raad. Het arrest van den Hoogen Raad, waarbij een vonnis van den Utrechtschen Kantonrechter tegen een tolbestormer werd vernietigd, heeft blijkbaar bij som migen den indruk gewekt, dat men nu vrij de tollen kan bestormen. Dat is na tuurlijk niet het geval. De uitspraak be rust hierop, dat in dit geval naar het oordeel van den Hoogen Raad de bewe zenverklaring, dat het apellant was, die het verkeer belemmerde, niet behoorlijk met redenen is omkleed. Zoo&ls bekend, li de zaak verwezen naar de Arrondissement»rechtbank te Utrecht, ter berechting en afdoening op de bestaande dagvaarding. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De Politierechter te Rotterdam veroor deelde A. J. 0., wonende te Oas, tot drie maanden gevangenisstraf, 'wegens het plegen van oneerbare handelingen en vex zet tegen den rijksveldwachter T. te Moerc&pelle. Gelijkheid en macht. Zondag is sinds langen tijd voor het eerst gelegenheid geweest voor het bij wonen van een filmavond te Schoonho ven. De Burgemeester had en deze tegemoetkoming moet ten zeerste op prijs worden gesteld, de gelegenheid gescha pen in besloten kring ook 's Zondags filmvoorstellingen te organiseeren en de voorwaarden, welke Z.E.A. gesteld heeft, zijn werkelijk zeer ruim. Velen zijn dan ook opgekomen. De Nutszaal was aardig goed bezet. Voor aanhangers der S.D.A.P. is het een avond geweest, waarop zij met voldoening terug kunnen zien. Een buitenstaander echter kon niet nalaten op te merken „is dat nu werke lijk wat wij wenschen en kan het gebo- dene nu ook ons voldoening schenken?" Het antwoord hierop kan niet anders dan ontkennend zijn. Het zijn niet enkel de leden van de S.D.A.P., welke op Zondag vermakelijk heid wenschen. Ook adderen, en hiertoe behooren niet alleen zij, die den Zondag meer als vrijen dag beschouwen, wenschen 's Zondags een gepaste verstrooiing. Mij zijn velen bekend die er geen bezwaar in zien om naast hun godsdienstige plichten, het resteerende van den Zondag aan gepast vermaak te wijden. Voor het organiseeren van een film avond o.i.d. is echter bet lidmaatschap vexeischt van één of meer der organisee- rende vereenigingen. Nu is 't onmogelijk dat één vereeniging in Schoonhoven alleen zoo'n avond m el kaar zet en is daartoe de samenwerking vereischt van meer vereenigingen, omdat geen enkele vereeniging groot genoeg is om alleen uit haar leden voldoende pu bliek te recruteeren om zoo'n avond ren dabel te maken. De vereenigingen, welke daarvoor het meest in de gelegenheid zijn, zijn die, welke rechtstreeks hun ontstaan danken of verband houden met de S.D.A.P. en het resultaat is dan ook, hetgeen deze eerste avond overduidelijk heeft aangetoond, dat in het vervolg iedere 14 dagen of zoovöel meer of min der als in verband met het bezoek zal mogelijk blijken, een propaganda wordt gevoerd voor de S.D.A.P. Nu moet dit niet worden aangemerkt aJs een onvriendelijkheid of hatelijkheid tegenover de S.D.A.P. Zij, van him standpunt uit, hebben daartoe het volste recht en ieder ander zou eveneens van zoo'n gelegenheid gebruik maken om de film te stellen in dienst der partij-pro- paganda. Dezen eersten film-avond werden twee films vertoond. No. 1 een anti-oor log- film en no. 2 een propaganda-film voor de Socialistische pers. Ik hoop echter, dat deze twee films naast de propaganda, waarvoor zij uit drukkelijk zijn bestemd, tevens de oogen zullen openen van het dagelijksch bestuur onzer gemeente voor de gevolgen, welke hun houding ten deze heeft. Indien geen andere maatregelen wor den genomen, blijft de film in Schoon hoven uitsluitend een propaganda-mid- del en zal de wensch, Zondagsbisoscoop met ook films van andere strekking, wel ke in hoofdzaak gericht zijn op ontspan ning en vermaak onvervuld blijven. Het Schoonhovensche publiek heeft dezen Zondag weer eens overduidelijk bewezen de bioscoop niet te doen strekken als middel of gelegenheid voor uitspat tingen. Allee is keurig en netjes vfrioo- pen, zonder ook maar het minste inci dent. M.i. is thans overduidelijk de noodza kelijkheid aangetoond voor algeheele vrij heid op Zondag wat betreft de avond bioscoop, of wel de noodzakelijkheid voor de oprichting eener vereeniging, welké in eigen kring voorstellingen geeft, welke niet alleen een bepaalde groep, doch allen, die bioscoop op Zondag wenschen, voldoening schenken* U, M de Rdankend voor de verleen de plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw. JAN. Schoonhoven, 16 November 1981. GEEN KLASSENSTRIJD 1 Stolwijkersluis. 12 Nov. 1931. Mijnheer 4e Redacteur. Volgens den heer K. zou er geen klassenstrijd meer zijn, volgens mijne gedachten zitten wij er midden in ]a, lijkt hij wel op zijn hoogste punt. Wanneer wij weer oorlog krijgen, zal deze juist een gevolg zijn van den klassenstrijd. De vorige oorlog ging tusschen de kapitalistische klassen alleen. De nieuwe zal wel door hen begonnen, maar dan ook niet meer gewonnen worden Er zal dan in Europa de laatste groote oorlog zijn. Hartelijk aank voor het door plaatsen van mijn gedachten. J. tf. MEIJER. K. heeft gezegd noch bedoeld, dat er geen klassenstrijd is. Alleen heeft hij willen doen uitaomen, hoe moei lijk de eene en wie tot de andere groep behooren. Bedoelt wellicht de geachte inzen der, dat K. gezegd heefL dat com land geen „klassestaat" ia? Red. lijk het is, om aan te geven, wie tot HOORT GIJ HET, MIJN NEDERLAND? „Hoort gij het, mijn Nederland?".,.. Deze woorden heeft Zijne Excellentie Dr. J. Th. de Viseer, Minister van Staat, uit geroepen in zijn op het Congres van den Nederlandsohen Bond in Duitschland op 24 October te Dortmund gehouden (en door de radio in Nederland uitgezonden) rede, nadat hij vooraf had opgesomd, wat door dezen Bond in de tien jaar van zijn besta^T1 voor onze langenooten in Duitseh land is gedaan. Minister De Visser wijd de bij deze gelegenheid in het bijzonder uit over de prachtige resultaten, dia de Bond door 't uitzenden van zieke, zwak ke en arme kinderen naar het vaderland heeft bereikt. De Bond kan inderdaad trotsch op de ze resultaten zijn. Tweehouderd kinderen werden uitge zonden. Zij keerden na zes waken her steld en krachtig bij hun ouders terug. Er waren er die tien, twaalf, veertien pond en nog meer waren toegenomen. Bewijst dit niet, hoe dringend noodzake lijk hun uitzending ia geweest? Alle kin deren zijn in Nederland door hun pleeg oudera met de grootste liefde verzorgd en verpleegd. De meeste dezer kinderen heb ben voor het eerst hun vaderland loeren kennen en zijn thans voor immer voor dit vaderland gewonnen. Zij hebben hun moedertaal leeren spreken. Menig kind heeft Nederlandsoh leeren schrijven en het bezoek der door de Nederlandaohe re- geering in West-Duitschland georgani seerde cursussen is er, sinds de Bond met de uitzending is begonnen, op voor uit gegaan. Twee honderd kinderen zijn uitgezon den maar zeker tweemaal zooveel wachten op een beurt. De winter staat voor dé deur, deze somberste winter sinds het «dn de van den oorlog. Ook in Neder land zijn de zorgen groot maar on eindig grooter is de ellende, die de Ne- derlandache gezinnen in West-Duitsch land teistert. Honderden kinderen mooton worden uitgezonden naar het vaderland om goed te worden opgeborgen nu de nood het grootst wordt. Wie helpt? Wis neemt een dezer kinderen zes weken op, om het met liefde en toewijding als een eigen kind te verplegen? Wie helpt den Nederlandsohen Bond in Duitschland aan de noodige middelen, om zijn mooie werk voort te zetten? Er is heel wat nood'g, maar elke gift is welkom. Dé kinderen moeten -vaak van de meest noodzakelijke kleedingstukken worden voorzien. Hun reis moet worden betaald. Zij moeten door geneesheeren wordon onderzocU. Zieke kinderen moeten in tehuizen wor den ondergebracht. Met weinig is tot nu toe veel tot stand gebracht, maar het is niet voldoende. Wie >a dezer kinderen ter verpleging wensaht op tet nemen, wordt verzocht dil anii den secretaris van het hieronder 7*~ rorande comité, den heer G. F Poort vliet, Waldeck Pyrmontlaan 1, Rijswijk Z.-H-, te beriahten. Zij, die financieel willen steunen, wor den verzocht hunne giften te willen stor ten op de giro-rekening van den Neder- landachen Bond in Duitschland no. 121942, of te willen toezenden aan den penningmeester van het cémité, den heer P. D. SchuUer tot Peursum, directeur van het Bankierskantoor Lissa en Kann, Lan ge Vijverberg 3, 's-Gravenhage. Kleeding voor jong en oud wordt gaar ne tegemoet gezien aan het adres: N.V. Rijnvaart Maatsahappij Damoo, Loods 20, Stieltjesstraat te Rotterdam. Honderden kinderen moeten nog voor zes weken uit Duitsohland naar Neder land worden gezonden. In hun belang. In het'belang hunner ouders. In het be land van Nederland uelf. Deze kinderen rijn bescheiden en, «achan niet veel, maar hun ouders kannen hun in deze droeve tijden niets hiodem en daarom kloppen rij aan de gastvrije deur van het Vader land. Honderden kinderen, Nederlandschs kinderen, moeten worden geholpen! Hoort gij het, mijn Nedetrlandl Het Nationaal Comité tot Steun van den Nederlandaohen Bond in Duitach land: JHR. M3R. D. J. DE GEER, Min. van Financ., Eere-voorzitter, JHR. E. J. M. WITTERT, Lt.-Generaal b.d., Voorzitter. C. F. POORTVLIET, CONSTANT BOISSEVAIN, Secretarissen, p. D. SCHÜLLER TOT PEORSüM, Penningmeester. Reeuwijk/ Bij de aanbesteding van 2 huizen ten behoeve van den heer J. Prins alhier bleken inschrijvers te zijn: P. Binnendijk te Gouda voor f 0598; H. Vink te Gouda voor f 6517; A. Jan- «en te Gouderak voor f 6425; G. J. Smit te Reeuwijk voor f 6256; A. de Groot te Gouderak voor f 6210; J. Valk te Gou da voor f 6197; Gebr». Groene woud ta Gouda f 5999; A. van den Berg te G Gouda voor f 6999; A. van den Berg te Gouda voor f 6790; Wed. W. van i Lecq te Reeuwijk voor f 6777; H. yer- boom te Gouda voor i 5657. Do j is aangehouden. ARKEL. November. Geboren: Johanna Dirkje Hgndrika, d. van G. Huieman en A. Slob. BRANDWIJK. November. Geborenaooba, d. van 9- J, Tukks* en J. de Jong. MOLENAARSGRAAF. November. Geboren: Grietje, d. van J. den Braan- ker en S. Korevaar. Adriana, d. van B. Baan en M. de Groot Overleden: W. Brouwer, 59 j., eohtgé- noote van B. Tukker. MiONTFOORi. November. Geboren: Anna Maria, d. van A, J. Vermeij en W. Brandenburg. Ondertrouwd: J. F. Masson, 19 en J. C. Duits, 22 j. (te Snelxewaard). OUD-ALBLAS. November. Geboren: Janna Cornelia, d. van C. Gaal en P. Middelkoop. Maria, d. van G Bouter en A. Pellikaan. - Pietemel- la Catharina, d. van T. Middelkoop en G. J. van Ardennen. Aagje Ariaaa tje, d. van T. Vlot en W. Slotboom. Getrouwd: P. Middelkoop, 26 j., en E. P. Stam. 25 j. Overleden: T. Zwijnenburg, 24 j. A. Verhoeven, 6 m. OUDEWATER, November. Ondertrouwd: A. Versluijs, 23 j., en A. A. Severs. J. A. de Wit, 25 j., en C. M. van Vliet (te Benschop). Overleden: M. van Ingen, 69 j. ZEVENHUIZEN. Van 3-40 Nov. Ondertrouwd: M. Koole, 33 j., en E. van Kuijk, 35 j. G. Groenendijk, 30 j., en P. Steenbergen, 27 j. J. W„ van Dam, 31 j, en L. Kreuk, 27 j. IJSSELSTEIN. November. Geboren: Willemijntje Elizabeth, d. van G. J. van Eek en J. Hoogendoorn Jo hanna Antonia, d. van W. van Rooij en W. A. van Rooijen Jacoba Dirkje The- resia, d. van J. Schalkwijk en G. C. Bar- ten. Overleden: G. van der Veer, oud 91 j. weduwe van J. v. d. Heuvel. -van- GIESSEN-NIEUWKERK. Gemeenteraadsvergadering van 2 November. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De Voorzitter opent de verga dering met gebed, waarna de notulen "worden gelezen, goedgekeurd en vast gesteld. V De Voorzitter doet mededeeling van de voorwaarden der gemeente Peursum om tot een gemeenschappe lijke regeling over te gaan bij net gebruik der brandspuit te Hoornaar. Een jaarlijks bedrag van f 25. zal niet geèischt worden. Alleen zullen bij elke voorkomende gelegenheid de onkosten in rekening worden gebracht. Evenzoo is van de gemeente Hardinxveld een concept overeenkomst binnengekomen, voor wederkeerige hulpverleening bij brand. B. en W. hebben hieromtrent twee opmerkingen, n.I. dat alle uurloonen dezelfde moeten zijn en t 10 per uur bij gebruik zal berekend wor den. Na eenige discussie's worden deze voorstellen aangenomen. Aan de orde is een verzoek van de afdeeling van „Het Groene Kruis" om een iaarlijksche subsidie tot instand- uaing 'der wijkverpleging. der houaing 'der wijk ver Zij verzoek^ bij^ instandhouding gecombineerde wijkverpleging 47 cent en bij eigen verpleging 55 cent per bij eigen verpb inwoner. Het totai 1» t 1050, bedrag De Voorzitter wil. aangezien dit berzoek pas vandaag is binnengekomen en derhalve niet m het college van B. en W. kon worden behandeld dit verzoek aanhouden tot een vol gende vergadering. Dan zou dit col lege nog eens kunnen spreken met het bestuur van Het Groene Kruis en daarna met een voorstal kunnen ko men. Weth. Schakel is hier tegen Een vorige maal is ook een dergelijk ver zoek binnengekomen en toen eerst in het college van B. en W. behandeld. Daarom is hij Vo<t afwerking op heden. .f De Voorzitter zagt, dat het toen een verzoek van 85 cent per inwoner betrof. De heer Schakel zegt, dat dit niet waar is Toen kwam het ook neer op 55 cent. De Voorzitter ontkent dit, Hii zal het stuk halen. Hierna komt er over dit geschil spoedig overeenstemming. Ook de heer Boer is er voor om deze zaak nu te behandelen. Hij be grijpt niet waar het goed voor is. dat B. en W eerst pog eens met het .bestuur van het Groene Kruis moeten praten, dit is zijns inziens onnoodig. De Voorzitter houdt vol. dat het wel noodzakelijk is. een vereeniging die zichzelf niet bedruipen kan. en dan maar rechtstreeks tot de gemeente komen is niet góed. Wanneer de in gezetenen waarlijk liefde voor de zus ter gevoelen, laten zij dit dan eerst toonen door hunne vrfiwillige gaven te offeren, Is er nog te kort. dan kan de raad weer zien. Bovendien in die wijkverpleging zijnsinziens veel te op timistisch opgezet. De heer van Langeraad heeft zelf moeten erkennen, dat hij de instand houding van zoo iets veel te licht heeft ingezien. Ook moet men niet vergeten wanneer 'de raad deze subsidie geeft. alle ingezetenen, dus ook niet leden van het Groene Kruis recht op de zuster hebben, terwijl groote boeren in onze gemeente, nu al steen en been klagen, dat ze geen inkomen hebben, dus die belasting zou weer moeten drukken op arbeiders en middenstan ders. Tenslotte is de meerderheid voor be handeling op heden Het voorstel van den Voorzitter om aan te houden tot een volgende vergadering wordt ver worpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor aanhouding stemden de heeren Goed hart, Verheul en Rietveld. Aangenomen wordt het voorstel Schakel, om te verleenen gedurende één 'jaar 47 cent per inwoner voor gecombineerde wijkverpleging, wan neer tenminste de gemeente Schellui- nen zijn gevraagd aandeel ook zal geven. De Voorzitter deelt nog mede dat hij voorjtaan met dergelijke royali teiten der gemeente rekening zal houden. De begrooting dienst 1932 wordt zonder hoofdelijke stemming vastge steld, doch cijfers worden niet ge noemd betreffende vermoedelijke ont vangsten en uitgaven. De heer Rietveld maakt nog eeh opmerking inzake subsidie aan den Bijzonderen VrijwRligen Landstorm. De Voor zit te ft wijzende op het steeds grooter wordende revolutie- gavaar, kan niet begrijpen, dat de eer Rietveld hier bezwaren tegen maakt.. Laatstgenoemde is van meening, dat vroeger ook, deze subsidie slechts voor een jaar is verleend, doch nu blijkt wel blijvende te zijn. Thans komt ter bespreking, res tauratie van hel bestaande gemeente huis of den nieuwbouw De Voorzitter stelt de vraag, wat moeten we doen? Een paar teeke- ningen, ontworpen door den gemeente architect komen ter tafel en worden nauwkeurig bezien. Doch "dan stelt de Voorzitter voor, om de vermoedelijke kosten van een en ander te bespreken, de vergadering te schorsen en dit in geheime zitting te bespreken: aldus geschiedt. Na heropening, komt in stemming' het voorstel van B en W. om in beginsel te besluiten, tot den bouw van een nieu v raadhuis en het oude gebouw trachten in openbare veiling te brengen. Dit wordt aange nomen met 5 tegen 2 «temmen. Tegen de heeren Verheul en Rietveld. Het voorstel-Verheui om het oude te repareeren, wordt verworpen. Hierna sluiting. HARDINXVELD. G»m»enterwuisvorgad»ring op 2 No vember. (Verkort verslag). Voor de» vergadering bataat veel be langstelling. Waaraan dwie bijzonder groote belangstelling dit keer te danken vajt? Vermoedelijk aan de volgende drie punten, die o.a. op de agenda voor do zen avond waren geplaatst, n.I.: Verhooging orediet werkverschaffing, scherp prae-advies van B. en W. over het voorstel der raadsfractie „Hardinx veld Vooruit" om de havenplannen met kraciht door te zetten, en voorstel der oommissie voor de strafverordeningen in zake openstelling der café's op Zondagen. Eeü adres is ingekomen van een comi té van actie tegen den nieuw aan te leg gen weg, vergezeld van 1182 handteeko- ningen. Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor de werkverschaffing met f 8000. De heer De Jong deelt mede, zioh niet tegen verhooging te zullen verzetten, maar zag gaarne, dat B. en W. stappen deden, dat de steunregeling werd goed gekeurd. D» heer V o o g 1 wéMoht •eunenwer-

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4