Gemeenteraadsvergaderingen R De lotgevallen van PIMPELMANS Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws 9apt Een «zen» pip—* Wetenschap en Techniek. Sportnieuws. Burgerlijke Stand. Schoonhoven Zevenhuizen TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenraha Courant woensdau a asvgyr* w. Demfcrdag 26 November. Hilversum. A.V.R.O. 8—10 Gramofoon; 1010. 16 Morgenwijding, 10.15>10.45 Gramofoon; 10.46-^11.16 Voordracht door Louis Poolman, 11.1512 Gra mofoon; 12—1 Trio (Viool, Plano en Cello) en Gramofoon; 2.30—8 Gramo- foon; 3—3.46 Knipcursus voor gevor derden3.46—4 GTamofoon; 4—6 Zie- kenuur; 66 Omroeporkest en Gra- xnofoon; 8—6.30 Van Dijk's Volendam- mers; 6.30—7 Omroeporkest; 7—7.20 Boekenhalfuur; 7Ü0—<7.30 Omroepor kest; 7.308 Engelsche les voor be ginners; 8—8.16 Gramofoon; 8.15—6.46 Concertgebouw-Orkest8.45—9.15 De heer H. Hollander over: „De a.s. wed strijd FrankrijkHolland"9.1510 Orgelconcert; 10>10.15 Nieuwsberich ten; 10.16<10.45 Dansmuziek; 10.45 12 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8-0.15 Concert; N.C. R.V. 1010.15 Gramofoon; 10.16— 10.46 Ziekendienst; 10.4511 Gramo foon; K.R.O. 11—11.30 Gramofoon; 111.3012 Godsdienstig; halfuurtje; 12.16—2 K.R.O.-Orkest; N.C.R.V. 2—3 Cursus fraaie handwerken; 33.15 Gramofoon; 3.153.45 Vrouwen- halfuurtje; 4—6 Ziekenuurtje, 56.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd; 6.456.45 Concert (Fluit en Piano); 6.45>7 Knippen en Stof versieren. 7 —7.30 Vragenlhalfuurtje; 7.458 Pers berichten; 88.45 Haarlemsdhe Mo tet- en Madrigaal Vereeniging; 8.45 9.15 J. J. Le Clercq over de wereldbe schouwing der BetakkeTfl; 9.15—10 Vervolg Concert; 10—10.10 Persberich ten; 10.10>11.30 Gramofoon. Vrijdag 27 November. Hilversum. V.A.R.A. 0.45—7 en 7.30— 7.46 Lichaamsoefeningen; 8 uur Piano concert; 8.80 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht door Minny Erfmann; 10.30 uur V.A.R.A.-Septet en Gramo foon; A.V.R.O. 122 Omroep-orkest en Gramofoon; 22.30 Uitzending voor Scholen; 2.303 Gramofoon; 34 Ko- vacs Lajos en zijn Orkest; V.AH.A. 4 uur Piano-ooncert; 4.30 uur Na School tijd; 6.15 uur V.A.R.A.-Orkest; 6 uur Allerlei uit de Arbeidersbeweging; 0.15 uur Concert (Vervolg); 0.45 uur Henk Brugmans over; „Het kapitalisme en wat daaraan voorafging"; 7.15 uur Concert (Vervolg); V.P.R.O. 8 uur Ca techisatie Kerkgeschiedenis, 8.30 uur Gramofoon; pl.m. 9 uur Internationale Ontwapeningsconferentie; V.A.R.A. 11 12 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 86.15 Schriftlezing; 8.160.45 Concert: 10.30—11 Zieken dienst; 11>12 Gramofoon: 12.16 12.30 Gramofoon; 12.30—2 Concert (Bas-Bariton, Viool, Celle en Piano): 2 —3 Gramofoon; 34.30 Concert; 4.30 4.46 GTamofoon; 50 Orgelconcert 6—6.30 H. J. Steinvoort over; „Wat maken wij van een gebrudit kistje?" 6.307 Bezoek Radio-dokter; 77.80 „Wintergroen in den tuin" door A. J. Herwig; 7.46—8 Gramofoon; 8—pl.m. 10 uur Concert Haarl. Orkest-Vereeni ging; 99.80 A. G. van Agtmaal over: „Waar de tropenzon schijnt! Venezue la en Chmujao"; 9.30 uur Vervolg Con cert. Daarna Persberichten en Gramo foon. Lex mond. De Zendingscollecte voor Oegstgeest géhouden door de zendings- vereeniging „Zaait aan alle wateren", heeft f 140,40 opgebracht. Ouderkerk a.d. IJssel. De heer J. W van der Sluis, leeraar aan het Lyceum te Arnhem, is aan de Vrije Universiteit geslaagd voor het doctoraal examen in de klassieke letteren. IJsielsteln. De oolleoten ten bate van het Ned. Roode Kruis beeft opgebracht f 30.81. Tot notabelen der Ned. Herv. Ge meente zijn herkozen de beide aftreden den, de hoeren J. de Wit en W. L Boer Ie. De voorzitter van 't centraal stem bureau hoeft tot lid van den raad, in de vacture S. v. d. Anker, benoemd ver klaard den beer P. Otten. HOE LANG DROOGSTAAN? Hoe lang moeten de koeien droogstaan? In Engeland heeft men daaromtrent onderzoekingen gedaan met jonge en oudere koeien. De droogstal duurde van 0 tot 129 dagen. Het bleek, dat de melk- gift in de volgende periode toenam met het aantal dagen der droogstal en wel; Voor drie-jarige koeien van 3080 K.G. tot 4530 K.G. en voor 8-jarige koeien van 4509 K.G. tot 5841 K.G. Gedurende de laatste weken voor het afkalven wordt veel van het dier ge vergd. Voor de vorming van het kalf worden massa's voedingstoffen en zou ten aan bet lichaam onttrokken. Gaat men met melken fé lang door, dan raakt het moeder dier uitgeput en dat wreokt zich later door een verminderde pro ductie. Een droogstal van 0 tot 8 weken is in ieder geval noodig; voor melkrijke dieren is een rustperiode van 2 maan den zeker niet te lang. HET RUIEN DER KIPPEN. Als kippen ruien, leggen ze niet. Bij jonge kippen, die in AugustusSeptem ber aan den leg raken, komt nogal eens de z.g. nekrui voor. Het leggen is dan meteen uit. Ook bij de gewone herfstrui komen er geen eieren. De kippen moeten dan een nieuw verenkleed vormen en de stoffen daarvoor komen uit het bloed en di s uit het voer. We weten dat allen en toch zijn er kippenhouders, die zelfs dez-j leg vacantia aan hun bannetje niet gunnen, door een bepaalde wijze van voodering althans trachten te verkorten. Dat is wel wat onbillijk. Goeie hoenders hebben misscnien 200 oi meer eieren gelegd. Besoft inen wel, wat dat beteeken t? Dat beteekent dat ze 8 maal al de dro ge stof van haar heele lichasra in eieren heeft omgezet. Alleen om de kalksonaal van een ti te vormen, moeten ze in 24 uur 100 maal al het kalk uit haar blood in de eileider afgeven. Ze hebben dus wel aanspraak op een weinig vacantie. We zullen ze dan ook in den ruitijd gewoon voeren. Vooral korrelvoer is dun gewenscht; daarentegen niet te veel ei wit, dus wat minder ochtendvoor. Gema len veeren door het voeder geeft niet; integendeel, het is ballast in le inge wanden. VOOR DEN PLUIMVEEHOUDER. Fouten, die gemakkelijk te ver helpen zijn. Bij de jongste hokkenkeuring, gehou den door de Centrale jPluimvee-commis- sie voor Zuid-Holland, zijn velerlei klei ne fouten opgemerkt, waarvan we hier ©enige noemen, die gemakkelijk zijn te verhelpen. Een der meest voorkomende ia, -dat er in het hok te veel kippen zitten. Reken per viert M. bodemop pervlak- te niet meer dan vier kippen, dus in een hok van 5 M. lang en 4 M. diep is 20 vierk. M. 20 maai 4 is 80 kippen. Een andere, fout is, dat men de mest- piank veel te kort onder het dak brengt en daarbij nog liefst veel te breed maakt. Neem de mestplank 85 c.M. van den grond en neem niet meer dan 23 zit- stokken, 40 o.M. uit elkaar, dan wordt de mestplank pl.m. 135 c.M. breed. Een gemakkelijke wijze om ongeveer het aantal kippen in een hok te bereke nen is, per M. zitstok 0 kippen te nemen en dan 2 zitstokken in totaal. In de meeste hokken liggen 56 rijen zitstokken, wat veel te veel ie. Begin met uit te rekenen, hoeveel kip pen er volgens de bodemoppervlakte in uw hok kunnen, maak dan de rustgele- gen/heid ad 6 kippen per M., neem 2 zit stokken en gooi alle zitstokken, die over zijn, plus het te veel aan kippen, dat in het hok zit, er uit. Beter 60 kippen in een hok, die geld opbrengen, dan 110 die het jmaar half doen. Een boer moet iedere week zijn kip pen inspecteeren en de slechte kippen op ruimen. Neem ze eens in de maand allemaal in de hand en haal de lichtste kippen er uit: kippen, die veel te zwaar zijn. zullen in de meeste gevallen eveneens den kost niet verdienen. Een ander voornaam punt is de ven tilatie, die bij heel wat hokken beter kan. Wees toch niet te karig met frissche lucht, het kost niets. Uw kippenhok moet frdach zijn, zonder stank en het beste middel er voor is ver- ache luoht Iedere boer zal waarschijnlijk er prijs op stellen, dat zijn vee op stal er zin delijk bijstaat, dat de mest regelmatig wordt weggeveegd. Dat is ook bij de kip- peruaioodig. Besteed iederen dag vijf minuten om de mestplank met een mestklauw schoon te halen en gij zult verbaasd staan hoe vlug het schoon is en hoe frisch het bok blijf .t Zorg tevens voor een schoone drinkge- legenheid, op een verhooging. zoodat er Reen vuil in gekrabd kan worden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ruwe Handen IPUROL EEN VREEMDE DAKHAAS. In het hartje van Groningen heeft een vermoedelijk zenuwachtig heer schap dezer dagen een groote con sternatie veroorzaakt. De man had namelijk plaats ge nomen op het dak van een der huizen aan het Zuiderdiep en ondanks vrien delijke of harde woorden verkoos hij niet zich van zijn hooge plaats te verwijderen. Integendeel, toen de po litie en brandweer hem sommeerden naar beneden te komen, maakte hij van de dichtst in zijn nabijheid zijnde projectielen, t.w. dakpannen, gebruik om deze naar de hoofden zijner be lagers te kogelen. De brandweer kwhm daarna met lampen opdagen om den man „in het zonnetje te zetten, maar ook dat hielp niet, evenmin als de met een vuilnisemmer gepantserde politie agent die den man wilde benaderen resultaten kon boeken. Tot men besloot een pistoolschot in de lucht af te vuren Toen kwam de man tol bedaren en kon hij, evenwel niet zonder handgemeen met de politie worden ingerekend en naar het zieken huis worden vervoerd. ONDEUGDELIJKE WORST? In het gezin van den café-houder J M. Heii in de Kuiperstraat te Gouda hebben zich na het eten van z.g.. bierworst vergiftigingsverschijnselen bij 3 gezinsleden geopenbaard. Het waren een meisje van twee, een van drie en een dochter van 19 jaar- die plotseling onwel werden Andere ge zinsleden. die deze knakworstjes, aie verpakt voor den verkoop in de zaak voorradig waren, niet genuttigd had den. mankeerden niets. Een genees heer bevond, "dat de ongesteldheid van lichten aard was Alle kinderen zijn eenige uren we r opgeknat t zonder verdere kwade gevolgen te ondervin den De po iiie nam den overgebleven voorraad der waarschijnlijk ondeug delijke worst ter onderzoek door den Keuringidienst in beslag. VERLOTING PALEIS VOOR VOLKS VLIJT. AdMtóggeMorea trekkingen De Amaterdamsche rechtbank deed heden uitspraak in hel proces, waar bij door den heer de Castro, eigenaar van loten van het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam een eisch was in gesteld tegen het bestuur van het Paleis tot net doen plaats hebben van achterstallige trekkingen van 1 Oc tober 1911 tot 1 November 1930 van de loten van 1867. De rechtbank wees de vordering, om de achtergebleven trekkingen te doen verrichtenn toe; een maand, na dat het vonnis in kracht zal zijn ge gaan zal de Jrekking plaats moeten vinden. GOED BETAALDE RAADSZETELS. Bij de Franache Kamer is oen wets ontwerp ingediend tot verhooging van de rijks bezoldiging, welke de leden van den Parijschen gemeenteraad genieten, van 27.000 tot 35.000 frank en tot verhooging van hun gemeentelijke bezoldiging van 12.000 tot 22.000 frank. Als het ont werp wet wordt, zullen dus de tachtig vertegenwoordigers van de Parijsche burgerij, ieder een inkomen van 57.000 frank hebben. Verschillends bladen vinden het nogal veel! DE IN BESLAG GENOMEN MEST HOOP. Een boer te Maliren in Oostenrijk hau etn belastingschuld van 400 Kr. die hij niet kon betalen. Het kwam dus tot een vervolging, maar de deurwaarder vond in het bezit van den boer niets, dat niel voor het leven absoluut noodzakelijk was en dus mocht er niets in beslag genomen worden. Daarom bleef den belasting-ambtenaar niets anders over dajn de mesthoop in beslag te nemen' Maar wat moet er nu gebeuren als de mesthoop bij de verkooping geen koopers tfndt? Dan moet de mesthoop ter plaatse bewaakt worden of naar het belastingkantoor worden de kogel, die voor hem bestemd was. had Brenda Myers getroffen EN jonge man huwt en door een tragisch ongeval meent hij dat zijn vrouw direct na het huwelijk is overleden. Echter leeft zij nog Lees in dezen boeienden roman van Ruby Aires hoe die buiten gewone toestand zich verder ontwikkelt. Een roman voor allen, bevattende 220 bladzijden met gekleur- den omslag, voor onze abonnees20 oent| bij onze agenten of afgehaald aan ons bureau. Per post wordt het boekalleen toegezonden na ontvangst van f 0.30. Na 2 December kunnen op dit boek geen bestellingen meer worden aangenomen. gebracht. Het is nog niet besloten hoe men zich uit ait ^ieketöu'^ vraagstuk zal redden. EEN BRUTAAL DRIETAL. Zware brandkast uit ge vangenis gestolen. In den nacht van 30 Juli braken en kele inbreaers die met de toestand zeer gped op de hoogte waren in de gevangenis van Melum (Frankrijk Zij sleepten de zware brandkast die zij ter plaatse niet konden openen naar den buitenmuur, takelden het zware siuk er over heen, roofden er 112.578 iranc uit en verdwenen spoor loos. Dit geval zou misschien nooit opgehelderd zijn. wanneer de daders niet verraden waren. Men kwam tot het zeer verrassende feit,, dat alie gevangenen van deze roof op de hoog de waren. De Inbrekers hadden na melijk niet verzuimd bi] hun bezoek aan de gevangenis een groole hoeveel heid tabaa en sigaretuea mede le bren gen zoodat den volgenden dag dub bele vreugde onder de gevangenen heerschte. De brandkast was wegge sleept door drie vaklieden ..in het mbrekersbedrijlGhiglia, Pansu en Catusso, afkomstig uit Zuid-Afrika. Het drietal, dat oehoorlijk van de tongriem gesneden was. wist door hun grappen en humoristische ver dediging ae iury en zelfs den officier van justitie voor zich in te nemen Zij ontkenden eenvoudig schuldig te zijn, want het was immers duidelijk dat het wegsleepen van de zware brandkast menschelijke krachten te boven zou gaan. Catusso ging zelfs zoo ver, dat hij met den president vain de rechtbank een weddenschap wilde .aanga&fo. f Zij wilden 3 bekejnide sterke mannen laten komen. Wannejer het hen zou gelukken de brandkast op de in de dagvaarding omschreven wijze te rooven op Jdaarlichlen dag, zonder vrees voor ae 105 gevangenbewaarders dan zou hij (Catusso) graag naar het verbanningsoord gaan.. De drie spitsboeven waren op 21 Juli uit de gevangenis ontslagen. Zij gaven toe. op 29 Juli een autotocht van Par(js naar Melum gemaakt te hebben, maar alleen, zooals zii beweerden met het doel om hun vroegere kameraden tabak te brengen omdat zulks onder fatsoenlijke men- schen gewoonte is. Meer en meer geraakte de recht bank. in verwarring. Het halve tucht huis verscheen als getuige evenals de directeur en de gevangen bewaarders die, door op hun post te gaan slapen de inbraak mogelijk gemaakt hadden. Niets hielp echter, de 3 inbrekers werden veroordeeld en hebben thans weer voor 5 jaar het terrein van hun heldendaad ais woning betrokken WAPENLEVERING AAN CHINA EN JAPAN. Een afgevaardigd© in het Engelsche Lagerhuis vroeg de regeering, of in de laatste zes maanden Engelsche wapenen geleverd waren aan Japan en Ohina. Daarop antwoordde de anders taats sec ro taria voor den overzeeschen handel, dat d© regeering in de bedoelde periode toe stemming voor wapenleveranties naar beide genoemde landen had gegeven. DUUR PERSONEEL. Te Keulen zijn twee slagersknechts gearresteerd wegens herhaalde dieft stallen in de zaak, waarin zij werk zaam waren. 's Nachts wisten zij zich met val- sche sleutels toegang te verschaffen tot den winkel. Van Maart tot Oc tober stalen zij vleeschwaren tot een totaal bedrag van 14.000 Mark. De ligenaar der zaak was door deze dief stallen zoo sterk benadeeld, dat hij den eersten October de zaak eraan had moeten geven; De nieuwe eige naar werd nog voor 4000 Mark be stolen; DOODELIJK ONGEVAL IN LABO RATORIUM. Meisje door eJectrischeu stroom gedood. De rechtbank van Mailajnd (Austr.'l heeft zich bezig gehouden met een vreeselijk ongeval, dat plaats gehad heeft in het electrolherapeutische la boratorium van den bekenden spe cialist dr. Guido R. Fenini. In de woning van den dokter werd door een vroolijk gezelschap de ver- .oving van zijn zoon gevierd. De gas- ien bezichtigden ook hetelectrische aboratorium, waarbij twee jonge meisjes den wensen uitten, het diathermietoestel eens te „probeeren Als tweede nam Maria del Orto plaats op den stoel. De dokter bevestigde lachend de electroden en schakelde de stroom in. Plotseling raakte het toe stel onklaar en het meisie zakte be wusteloos ineen. De dokter stelde alles in het werk, de levensgeesten weer op te wekkken, terwijl het ver schrikte gezelschap nog een tweede schrikte gezelschap nog een tweeden dokter liet komen. Alles was evenwel tevergeefs; de levensgeesten wanen reeds geweken. Een deskundigen-on derzoek. wees uit, dat door een slechte solatie het meisje door de electrische xigspanning gedood was. De vertwijfelde dokter beriep zich op den fabrikant, die er voor ver antwoordelijk zou zijn dat hij toe stellen aflevertwaarmede dergelijke ongelukken niet kunnen voorkomen. 'e officier yan justitie achtte zoo- Wel den dokter als den fabrikant schuldig aan dood door schuld. De dokter werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, ae fabrikant kwam er met een vrij spraak af. ZIJN VROUW DOODGESLAGEN* Lijk gevonden aan heft strand. Aan de Franache kust bij Saint Laurent du Var. dicht bij Nice, werd het half gekleede lijk van een jonge vrouw gevonden. De vrouw had een wonde in het gezicht en een dokter constateerde dat jde dood niet door verdrinking was ontstaan. Het lag dus voor de hand dat Ète vrouw eerst vermoord en daar na in het water was gegooid. Het slachtoffer hl eek te zijn, de 22-ja»ige vrouw van iemand uit Gagne sur Mer. een plaatsje in de buurt. De man vertelde. Jdat zijn vrouw Zaterdagavond was uitgegaan om eenige boodschappen te doen. maar niet was teruggekeerd. Hoe zij nu zoo half gekleed kwam, wist hij niet te verklaren. Het onderzoek had tot re sultaat, dat de man van de vrouw gearresteerd is en hij heeft reeds een bekentenis afgelegd. Het bleek dat de man een dronkaard en een luiaard was en dat de vrouw hem hierover dikwijls verwijten maakte. Volgens zijn bekentenis hebben de echtelieden, toen zij langs het strand liepen, ook weer ruzie er over gehad wtdue zoo hoog liep, dat de vrouw haar man een oorvijg gaf Hij sloeg zoo hard terug, dat de vrouw in el kaar zakte en spoedig overleed. Om zijn misdaad te verbergen, heeft hij toen t lijk in zee geworpen. >De woelige zee schijnt de kleeren ge deeltelijk van het lijk te hebben weg gespoeld. riM DE GEZONKEN VLOOT VAN NA POLEON, Men heeft de Egyptische regeering een inleressant voorstel gedaan Een Grieks die op het oogenblik het alleenrecht van de sponzenvisscherjj in het gebied van Mars a-Matruh be zit heeft de Egyptische regiering voor gesteld. de vloot, waarmee Napoleon zijn expeditie naar Eglypte ondernam en die Nelson heeft laten zinken voor lie reede van Aboukir. aan het dag licht te brengen. Zijn duikers hebben namelijk met volkomen zekerheid vastgesteld, dat de schepen niet al te mep .liegen. Vooral het vlaggeschip van admiraal Brueys, de .,Orion' ligt „voor het grijpen'" enkele meters onder den waterspiegel, op een op alle zeekaar ten te vinden zandbank. Volgens de meening der deskundige duikers kan dit schip ponder groote moeite .jji norten tijd naar boven gebracht wor den terwijl ook het bergen van de andere schepen niet veel moeite en tijd zal kosten. De Griekache ondernemer wacht nog slechts op £le goedkeuring van de Egyptische regeermg om met het uitvoeren van zijn plannen te begin nen. Ondertusschen heeft dit plan al ge voerd tot een diplomatiek voorspr Want nauwelijks had de regeert van Malta het plan gehoord, of v herinnerde zich het feit „dat Napole op zijn tocht naar Egypte ook Ma heeft bezocht en bij die gelegenhei een kostbaar deel van den groote?* schat der Malteser ridders heeft meo genomen. Deze schat, die ook nu nog een groote waarde vertegenwoordigt, is met het vlaggeschip „Orion"' ver gaan. Malta heeft een nota aan de Egyp tische regeering gestuurd, waarin het- indien de .schat werkelijk terug wordt gevonden zijn vroeger bezit opeischt. GEHEIMZINNIG SCHOT. Zaterdag had te Buggow in Greifia- walde (Duitschland) mevr. Thekla von Hennigs, de 51 jarige echtgemoote van een groot grondbezitter zich met haar man en diens secretaris naar den op een afstand van een kilometer van het landgoed gelegen familiekel der begeven om daar een paar kran sen neer te leggen. Vervolgens onder nam het cir etaleen wande lng door de omliggende bosschen Plotseling werd mevrouw Hennigs door een kogel in den rug getroffen Haar man Tiet haar naar het ziekenhuis te Anklam brengen waar zij s nachts overleed Uit het onderzoek is gebleken, dat mevrouw von Ilenpigs tegen een over den weg op een hoogte van 70 c.M. gespannen draad was geloopen en aldus zelf een geweer aat tusschen drie boomen hing, bad doen afgaan. Men acht het niet uitgesloten dat hier misdaad in het spel is. 61. Hij ging regelrecht naar den kleer. ia groot feest in Grietjeedorp. We gaan maker en besteld© ©en nieuw pak, precies I er subiet heenl" eender als het vorige. Toen het thuisge- 62. Na een ritje van een half uur be- braoht werd, was hij in de wolken van reikten ze Grietjesdorp. Je rook el van blijdschap. „Vrouw! Betje!" riep hij, „er 1 verre de oliebollen en weifel». En Bei je zat a)l te wippen op de maat ven de I muziek. Meneer zette de auto dn een stil hoek je neer en nu begaf het heele gezelschap zjoh naar den draaimolen. TWEEDE blad. NIEUWSBLAD VOOR EUHEHUELAND EN UTRECHT, «ottoonhovenechff Courant WOENSDAU 28 NOVEMBER 1WT. HET 8KLAREK PROCES. m Het groote Berlijnsohe schandaal,, het Sklarek proces, waarbij allerlei onregel matigheden aan den dag komen door Ihooge autoriteiten gepleegd, duurt voort. Men ziet hier Dir. Bóez (X), de vroegere opperburgemeester van Berlijn, zijn ver klaringen afleggen voor de rechtbank. VISCHREGEN TE BORDEAUX* Zondag heeft het te Bordeaux visch geregend in een der straten. Een waterhoos stortte neer. die slechts ongeveer tien seconden duurde, ge durende welken tijd baarzen van vier tot tien centimeter lengte in alle rich tingen verspreid werden Het groot- Stie deel van de visch werd door auto's vermorzeld, idoch tal van huisvrouwen waren nog in staat een flinken buit binnen te halen. HARDHANDIGE POLITIEK. Tc Aken ontstonden Vrijdagavond voor en na een nationaal-socialisti- sche vergadering vechtpartijen met communisten, waarbij van beide zij den met steenen werd geworpen. Een nationaal socialist wera zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het Ziekenhuis overleed. Een tweede nationaal socialist kreeg een armbreuk en ernstige verwondingen aan het hoofd. Verschillende andere personen, waaronder eenige commu nisten, liepen lichtere verwondingen op. De politie bleef den geheelen avond in de stad patrouilleeren en deed in eenige lokalen huiszoeking. EEN TROUW SOLDAAT. Een Japansch soldaat Jamada. was in Mandsjoerije den Chineezen in han den gevallen en door hen gemarteld om hem te dwingen, te verklappen waar zich de troep, waartoe hij be hoorde ophield. Ofschoon wat dezen man werd aangedaan afschuwelijk was bewaarde hij het sülzwijgen. Daar na in de gevangenis geworpen, kon hit met behul van een Koreaanschen cipier Ontsnappen De standvastig heid van dezen man moet bovenmen- schelijk zijn geweest. Hij zal een on derscheiding krijgen. SAMENZWEERDERS VEROORDEELD. De Spaansche minister van bin- nenlandsche zaken stelde aan de pers een lijst ter hand van de straffen opgelegd aan de personen die betrok ken waren bii het beweerde complot dat veertien aagen geleden werd ont dekt. Onder andere werden naar het eiland Fernando Po verbannen de priester De las Marias, de majoor der infanterie Francesco Rosales en de zich noemende Torre Joncille. Verscheidene anderen bevinden zich in de gevangenis. VERSTOORD DINER. Een der firmanten van een groot New-Yorksch bankiershuis Wiïïiam Mitchell, gaf in ziin wlla te Lake Fo rest een voorstad van Chicago een diner waaraan negen gasten aanzaten Tijdens het diner werd de villa over vallen door zes bandieten die het personeel in bedwang hielden en de fasten onder bedreiging met revolvers eroofden van honderdvijftigduizend dollar aan juweelen De chauffeur van den heer Mitchell zag kans aan de aandacht der bandieten te ont snappen en waarschuwde de politie. Deze verraste de „roovers. terwijl zij nog aan het werk waren. Er ont stond een schietpartij, waarbij drie bandieten konden ontsnappen, en drie gearresteerd werden. Juist deze drie waren in het bezit van den 'buit, zoodat geen der gasten eenige schade leed DE CORSICAANSCHE BANDIETEN De expeditie der Fransche politie op Corsica wordt voorloopig gestaaktt Een groot deel van gendarmerie zal naar Frankrijk terugkeeren. Enkele afdeelingen zullen in kleine plaats i es in het Zuiden van het eiland worden ingekwartierd om een waakzaam oog op de gebeurtenissen te houden Huis zoekingen zuilen niet meer worden ge houden, daar de bevolking van het eiland heftig daartegen in verzet is gekomen. Maandag heeft zich weder om een der bandieten Antoine Rossi bij de politie aangegeven. Bomea en Spada zijn niet gevonden. ZESTIG SMOKKELAARS IN DE VAL. Beslag op 6600 kisten drank. Te Brooklyn (New-York^ hebben ambtenaren, die belast zijn met het toezicht op de naleving van de drank wet, weer eens een goeden slag ge slagen. Zij slaagden erin QO00 kisten alle flesschen met sterken drank be vattende. waarvan de gezamenlijke waarde op één millioen dollar wordt geschat, in beslag te nemen. Zestig smokkelaar», die bezig waren met het lossen van hun lading, werden in de haven van Brooklyn gearres teerd. BERGING VAN DE „LUSITANIA'" Er is in Now-York een combinatie gevormd welke plajanen aankondigt tot "bergijig van de „Lusitania"' al thans de schatten, die met het schip naar den bodem van den Oceaan zijn gegaan, toen een Duitsche duikboot ae „Lusitania".,7 Mei 1915 torpedeer de. Simon Lake, een bekend^ diepzee- deskundige en kapitein Railejy héb ben een methode gevonden, waar mede zij het schip hopen te kunnen bereiken Lake heeft een stalen buis ontworpen, lang genoeg om het schip te berdken, dat ongeveer 70 meber diep ligt. Deze buis is beneden voor zien van een observatiekamer. Van hieruit kunnen de duikers hun werk beginnen. Naar verluidt, zijn de onderhande lingen met de Britsche admiraliteit al gaande en men denkt over enkele maanden met de werkzaamheden te kunnen beginnen. WOLKENKRABBER OP ZEE. De Gunard Line heeft besloten tot den bouw van een nieuw reuzensohip, dat dezer dagen te Glydeibamk in Schotland op stapol zal worden gezet. Het eohip wordt vanwege zijn reusachtige afmetin gen het „wolkenkraibbereohip" genoemd. Het wordt 310 meter lang en ongeveer 44 meter hoog. Het heeft 11 dekken bo ven elkaar en een waterverplaatsing van 73.000 ton. Naar men zegt, zal het schip een snelheid krijgen van 30 knoopen per uur. LAURENS JANSZOON HEEFT AFGEDAAN. Naar aanleiding v^n den verkoop van een Gutenberg-bijbel voor 80.000 (f 360.000) circuleert door de Engelsche pen de mededeelingl dat Gutenberg la 1456 de eerate bijbel# te Mainz drukte en dat van de toen gedrukte bijbels nog maar neer weinig exemplaren over zijn. Vonder heet daa J. Gutenberg, die «gen- lijk Johann Geasfleiaoh heette, de uitvin der van de boekdrukkunst en heet hij tot die uitvinding gekomen te zijn, doordat hij eens als jongen letters sneed uit een boombast en daarna deze letters doopte in kleurstof, en ze bij ongeluk op wit lin nengoed van zijn moeder liet vallen. Men ziet, Laurens Janszoon Koster heeft afgedaan. En den Haarlemmerhout zullen wij bij Mainz moeten zoeken. Moercapellz. Zondag speelde „Moerco- pelle I" tegen „Boskoopsch© Boys I". De uitslag was 20 in het voordeel van „Moercapelle". „Moeimpelle II" speelde tegen „Moor drecht III", met als uitslag een 3-D over winning voor „Moercapelle". LEKKERKERK. Nov. Geboren: Pieter Frits, z. van A. Mole naar en L. M. Wiese Cornells, z. van A. Zaanen en A. Bak. Ondertrouwd C. Klerk, 23 j. en A. Zwartenbol, 27 j. H .de Roo, 23 j. en A. Ouweneel, 19 j. D. A. van Donk, 25 j. en T. van Harten, 21 j. Overleden: J. den Oudsten, 70 j., echt genoot van P. Deelen. MOERCAPELLE. November. Ondertrouwd: J. van Tol, 30 j-, en J. Vermei), 27 J. (te Waddinxveen). SCHOONHOVEN. November. Geboren: Geertje, d. van J. Zieldorff en J. Sterrenburg. IJSSELSTEIN. November. Geboren: "Wilhelmus Jacobus, z. van A. Dolmans en G. G. Bos. Maria Jo hanna, d. van J. W. van Hoeven en J. M. van Doom. Johannes Everardus, Maria, a van Th. H. J. Batenburg en H. M. v. d. Neut. -van- SCHOONHOVEN. Openbare Vergadering van den Ge meenteraad op Maandag 23 Nov. Voorzitter Mr. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. De notulen worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een adres van de Hengelolub „Het Baarsje"' met verzoek de Groote Gracht uit te bag geren. Het wordt aan B. en W. gezonden om advies. Van „St. Ludiwina" is een adres' inge komen om de gemeentelijke subsidie van f 340 tot f500 te willen verhoogen. Ook dot adres gaat om prae-advis naar B. en W. Dezelfde vereeniging heeft haar be grooting voor 1932 ingezonden. Wordt eveneens in handen gesteld van B. en W. Evenzoo d© begrooting van de wijkver pleging van „Het Groene Kruis". Aan de orde is dan de bepoemnng van een regent en een regentes van het Ge- ref. Weeshuis, wegens periodieke aftre ding van den heer en mevr. G. Bib- Zoet. B. en W. bevelen aan: 1. den heer en mevr. G. Bik—Zoet; en 2. den heer en mevr. Hugo SdheerVan der Bijl. Eerstgenoemden worden met 8 stem men herbenoemd (2 stemmen blanco). Daarop heeft de aanbieding der ge meente- en bedrijfsbegrootingen, dienst 1932, plaats. De heer P e e r b o 11 e vraagt, wanneer de behandeling van de begrooting zal plaats hebben De Voorzitter denkt, dat dit nog wel ongeveer drie weken kan aanloopen. Voorts wordt aangeboden de begroo ting van het burgerlijk armbestuur, slui tende in ontvangsten en uitgaven op f 16.433,49. Ze wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Pensioenen oud-Wethouders. DeVdorzitter stelt daarna aan de orde een missive van Ged. Staten, om trent de pensioenen van de op 1 Sep tember 1931 afgetreden wethouders. Het desbetreffende raadsbesluit van 28 Aug. j.l., tot wijziging der begrooting 1931, kunnen Gedeputeerden niet goedkeuren. Iedere verleening van pensioen (na het in werking treden van de desbetreffende wij riging der Gemeentewet) moet geschie den volgens door Ged. Staten goedgekeur de regelen. Voordat thans tot toekenning van een pensioen kan worden overge gaan, zullen dus de regelen, volgens wel ke dit geschiedt, alsnog aan de goedkeu ring van Ged. Staten dienen te worden onderworpen. Den heer Peerbolte heeft het ver baasd, dat na dit schrijven B. en W. van de gelegenheid gebruik willen maken om de toegezegde pensioenen van f 600 tot f 400 te verlagen. Het geldt hier een recht naar spr. meent reeds 10 Jaren. Spr. stelt dan ook voor, overeenkom stig het rapport van de financieel© com missie, deze pensioenen onveranderd te laten. De heer Kortland ondersteunt het betoog van den heer Peerbolte. Den heer VanderHek spijt het, dat dw» jonge raad een »oo gewichtig be sluit moet nemen. Spr. is er ten volle van overtuigd, dat de toegestane pen sioenen veel te hoog zijn. Maar het een maal genomen besluit wil spr. handha ven. De heer Kok zegt, dat het schrijven van Ged. Staten is ingekomen naar aan leiding van de overschrijving van f 400 als 2/3 van den post van f 000. Het zal Ged. Staten bevreemden, ais men nu met een lager bedrag komt. Als dit voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd, kan het volgend agendapunt wel vervallen, want het heeft dan geen zin meer een pensioen-regeling vast te stellen. Spr. is tegen dat voorstel. De heer Bron heeft zich altijd ver wonderd over de ihooge wethouderssala- rissen. Spr. gunt dan ook de vroegere wethouders wel het lagere pensioen doch hij heeft te veel respect voor het vroeger genomen raadsbesluit, om voor het voorstel van B. en W te stemmen. Wethouder Deerenberg zegt, dat men volgens het standpunt van den hoe ren Van der Hek en Bron nooit tot een salarisverlaging zou kunnen besluiten. Als de omstandigheden veranderen, moe# een vroeger genomen besluit kunnen worden herzien. Als de raad wil vasthouden aan de oude verordening, dan moeten twee ver schillende verordeningen aan Ged. Staten ter goedkeuring worden ingezonden. De salarissen der oude wethouders wa ren veel te hoog. Moet nu blijven voort bestaan, wat de raad indertijd in een te gulle bui heeft besloten? Ook in Enge land heeft men gezien de omstandig heden de bakens verzet. De heer Adriaena zal voor het voorstel van B. en W. stemmen, omdat de oude wethouders nooit een cent voor hun pensioen hebben betaald. De heer Van Harmeien zegt, dat de oude pensioenen in overeenstemming waren met de oude salarissen. Men heeft op salaris en pensioen geen aanmerkin gen gemaakt, zoolang de vroegere wet houders in functie waren. Men heeft hen dan ook geen gelegenheid gegeven, zich tegen een voorstel tot verlaging te verde digen. De bewuste personen waren voor spr.'s fractie lang geen ideale wethou ders, maar het gaat hier om de billijk heid. De heer Bron meent, dat het sala ris en pensioen twee göheel afzonderlijke dingen zijn. Als men tijdens de werk zaamheid von een wethouder diens sala ris verlaagt, kan hij desgewenscht er voor bedanken, zijn functie langer te ver vullen. De heer Van Beuzekom staat op het standpunt, dat het destijds vastge stelde pensioen veel te hoog is geweest. Spr. kan ziah indenken, dat oude raads leden, die dat besluit mede hebben ge nomen, het' thans niet gaarne vernietigen Maar de raad is verplicht om in deze om standigheden een bezuiniging, waarvoor zulke geldige motieven bestaan, toe te passen. Wethouder Deerenberg merkt op. dat de oude verordening moet worden goedgekeurd en dat raad onmiddellijk daarna het voortbestaan ervan wil doen eindigen en de nieuwe verordening la ten ingaan. De heer Kortland zegt, dat het be zwaar door wethouder Deereabtrg geop perd, slechte het gevolg i» van hel toeval, dat de gemeentewet gewijzigd i». De heer Peerbolte merkt op, dat dat de raad niet al te veel moet steunen op de meening van Ged. Statin van Zuid- Holland. In andere provincies denken Ged. Staten er blijkbaar anders over De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. in stemming Het wordt verworpen met 06 steraanon. Vóór de heeren Adriaans, Van Beuze kom, Van den Bergh, Van den Oever en Deerenberg. Nieuwa wethouders-salaris sen. Hierop volgen de voorstellen van B. en W. omtrent de salarissen der nieuwe wet houders en hunne penaionneering. De heer Peerbolte twijfelt er niet aan of er is indertijd wel reden geweest om de salarissen op dat peil te stellen. De hoeveelheid werk zal sindsdien zeker niet verminderd zijn. Ais een wethouders zetel door een arbeider wordt bezet, dan zal het salaris, zooals het was, niet te hoog zijn. De heer Kortland zegt, dat het buitengewoon moeilijk is. vast te stellen hoe hoog het salaris feitelijk behoort te zijn. Men kan eohter wel een voorbeeld nemen aan andere gemeenten. Spr. heeft dat gedaan en hij stelt voor het salaris op f 700 te bepalen. Een verlaging tot f 600 acht spr. te groot, omdat het sa laris der nieuwe wethouders dan nog la ger zou worden dan het pensioen der oude functionarissen. De heer Van der Hek dankt den Voorzitter voor de uiteenzetting, die hij omtrent deze zaak in de Schoonhovensche Courant heeft gegeven. Spr. aoht een aa- larieering van f 000 niet te laag. Een verlaging met f 100 aoht spr. niet de moeite waard. Hij heeft alle conferenties, die over de verdeeling van de wethou derszetels zijn gehouden, bijgewoond en daar heeft de heer Deerenberg een heel ander geluid laten hooren dan nu hij eenmaal wethouder is. Ook toen is er over het salaris gesproken en de heer Deerenberg was toen niet afkeerig van den steun van spr. ter verkrijging van een zetel, al wilde spr. slechts een sala ris van f 6(X) geven. De heer Bron steunt het voorstel Kortland. Het voorstel—Van der Hek wordt niet ondersteund. De heer v. d. B e r g h kan ziah ver eenigen met het voorstel van B. en W. De raad behoort te zorgen, dat de wet houders hun taak behoorlijk kunnen ver vullen. De heer Kok aoht de argumenten van den heer Peerbolte niet steekhoudend, Als de indexcijfers stijgen, zijn de S.D. A.P.-ers er altijd bij, om hoogere loonen te vragen. Nu ze dalen, zeggen de heer Van Harmelen en zijn partijgenooton niets. De heer Van Harmeien interum- peert. Hebt u cijfers omtrent <Üe daling? U kunt ze niet aantoonen. De heer Kok zegt. dat die cijfers vol op verstrekt worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Spr. sluit zioh aan bij het standpunt van B en W. De heer Bron zegt. dat Schoonhoven niet behoort tot de gemeenten, die haar inkomen maar naar believen kunnen op- voertn. Ze mig derhuJve niet al te n>rwl zijn met deze salarissen. De heer Adriaens kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigon. Wethouder Deerenberg zegt, dat het aalaria van de wethouders slechts eenmaal aan de orde is geweest in één der oonferenties, die de heer Van der Hek bedoelde. Deze heeft toen gehoord uit spr.'s mond. dat spr. voor een salar ris was van f 800. Dat spr. heeft gebedeld om de steun van den heer Van der Hek, is onwaar. Spr. heeft die zelfs geweigerd. Hij heeft voor beide beweringen getuigen, n.L de heeren Peerbolte en Kortland. Toen in 1924 een voorstel van de R.-K. werd ingediend om het salaris le brengen op f 700, stemden de beide G.-H. er tegen. Spr. vindt het vreemd; dat thans een G.-H. raadslid met datzelfde voorstel komt. De heer Bron zegt, dat hij niet be hoeft te weten en te onderschrijven, wat vroegere partijgenooten wel eens gezegd hebben. Den heer Kortland doet het vreemd aan, dat een salaris van f 800 thans wordt verdedigd door B. en W. Dat te onvereenigbaar met het standpunt, inge nomen bij het vorige punt der agenda. Uit het toen voorgestelde pensioen blijkt namelijk, dat B. en W. moeten hebben gerekend op een salaris van f 650. Een Incident. De heer Van der Hak herhaalt zijn aanval op wethouder Deerenberg. Deze is blijkbaar ook thans nog van meening, dat het salaris der oude wethouders te hoog was. Spr. vraagt zioh nu af, hoe hij een verlaging van f lOö nu voldoende kan achten. Spr. is niet vergeten, dat in dertijd de heer Deerenberg hem bij een gesprek in de Kruispoortstraat heeft ge zegd; „voor f 600 wil ik het doen, daar kam ik voor in uw vaarwater". Wethouder Deerenberg protesteert Spr. moet de bescherming van den Voor zitter inroepen; dit gaat te ver. Als de heer Van der Hek doorgaat, roept wethouder Deerenberg uit: „Naar mij heeft men geen onderzoek be hoeven in te stellen". De V oorzitter roept den wethou der tot de orde en even later ook den heer Van der Hek. Spr. zegt, dat de heer Van der Hek desgewenscht bij de algemeens beschouwingen over de begrooting de wethoudersverkiezing kan bespreken. De heer Van der Hek zal er dan bij die gelegenheid op terug komen. Hij handhaaft inmiddels zijn voorstel van f 600 salaris. De heer Peerbolte: Dat is niet ge steund. Wethouder Deerenberg merkt op, dat een wethouder, die geen 8 jaar zit ting heeft of die geen 65 jaar Wordt, ver geefs zijn 2Vi pGt. pensioenspremie be taalt. Daarmede mag men bij de beoor deeling van het salaris wed eenigszins rekening houden, want de kans, dat een wethouder van zijn pensioen zal profi- teeren is zoo gering, dat het waarschijn lijk voordeeüger uitkomt, tóch bij een particuiero maatschappij te verzekeren. De houding van den heer Van der Hek doet spr. denken aan het spreekwoord, dat schurftige schapen het hardst bla ten. De Voorzitter kan zulke uitdruk kingen volstrekt niet toelaten. Dergelijke woorden behoaren in een fatsoenlijke vee gadering niet thiute. De heer Van der Hek gevoelt tóch beleedigd en vraagt den Voorzitter, den wethouder te verzoeken, die woorden te- rtig te nemen. De Voorzitter (tot wethouder Dee renberg): U hoort het verzoek. De heer Deerenberg zegt, dat bij daar in ieder geval alleen op het verzoek van den Voorzitter aan zou kunnen vol doen. Als een persoonlijke beleediging behoeft de heer Van der Hek spr.'s woorden niet op te vatten. De Voorzitter zegt, dat ze toch dien indruk wekken. De heer Deerenberg neemt de uit drukking terug om zich te onderwerpen aan de leiding van den Voorzitter. Hij hoopt echter door dezen voortaan vol doende in bescherming te worden geno men tegen praatjes als „in de Kruis poortstraat" ena. De Voorzitter verwijst naar het reglement van orde en verklaart het in cident gesloten. Terugkaarende tot het onderwerp, be vestigt spr., dat het moeilijk is te zeggen, welk salaris het juiste is. De norm, dien God. Staten hehben gesteld, is 10 pGt. van de aanvangswodde van den burgemees ter, dus f 350. Met de verhooging wegens het steedolijk karakter werd dat f 390. Nu doet het eigenaardig aan, dat de bur gemeester en de secrtearis worden go- plaatst in een klasse van 6 a 8000 inwo ners en de wethouders in een veel hoo gere. Een bijzondere toestand, die dat zou rechtvaardigen, vindt men in Schoonho ven niet. Spr. heeft zich niet gevleid met de hoop dat de raad het salaris op f 390 zou stel len, doch wilde hem niettemin van zijn zienswijze op de hoogte stellen. De heer Kok vindt het verkeerd, om de salarissen van een burgemeester en een secretaris te vergelijken met die van de wethouders. De eerste vormen volledige inkomens, de laatste niet. De beer Peerbolte merkt op, dat hier bijv. een wethouder van openbare werken dagelijks arbeid moet verrichten voor de gemeente, ook al is er geen ver gadering. Bovendien moet de eerste wei houder soms den burgemeester vervangen Als hij dan eigen werk moet verzuimen, is dat een groote sohade voor hem. De V o o r z i 11 er zegt, dat Ged. Stap ten tooh wel het burgemeesters-salaris als norm hebben aangenomen voor dat der wethouders. Als een wethouder we gens ziekte van den burgemeester of we gens een vacature langer dan een maand als loco-burgemeester moet optreden, dan krijgt hij twee-derde van het burgemees ters-salaris uitbetaald. Stemmingen. Spr. brengt daarop het voorstel van de meerderheid van B. en W., voor wat betreft het salaris van f 800, in stem ming. (De beide wethouders verlaten tij dens die stemming de vergadering). De heer Peerbolte verklaart, dat zijn fractie vóór zal stemmen, omdat het geen zin heeft een voorstel te doen tot handhaving van het salaris van f 900. Het voorstel wordt aangenomen met 6 —3 stemmen (tegen de heeren Kortland, Bron en Van der Hek). Daarna volgt het voorstel van B. en W. aangaande de peneioenregtUnf.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4