Vrouwe DE KACHEL. j Gemengd Nieuws Wetenschap en Techniek. Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Van alles wat. Burgerlijke Stand. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUUfrHOLLANP EtttrmECttlWhOonhovaWsché'Courant VRIJDAÖ 4 DECEKTqCIt 16S1. Capells a.d. IJstal. Voor het ooilege ran notabelen der Ned. Herv. Gemeente ia Vrijdag verkiezing gehouden. Aftre dend waren de heeren A. A. Jongebreur, L. de Jong en N. Aaldijk, terwijl er een vacature (P. L. Geluk) te vervullen was. Geloren werden de heeren C. F. Struijk, N. Aaldijk en S. P. pak. Herstemming moet nog plaats hebben tusschen de hee ren P. Kalkman en L. de Jong en wel op 11 Dec. Giessendam. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling in deze gemeente 8taan 67 werkloozen ingeschreven. Mej. Hummelen, onderwijzeres aai de Ghr. School, hoofd de heer K. L. Demster, is met ingang van 1 Januari 1932 benoemd aan een der bijzondere scholen te Gorinchem. Giessen-Oudekerk. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk van Giessen-Oudekerk en Peursum is herkozen de heer A. Muil wijk, terwijl de heeren W. Maaswaal en P. Kreukniet werden herbenoemd tot notabelen. Allen wonen te Peursum. Groot-Ammers. De collecte voor nood lijdende kerken en de generale kas heeft opgebracht f 12.10. HET MERWEDE-VEER TE GORIN CHEM. Gorinchem. De Dordtsche Kamer van Koophandel heeft in een schrijven aan de ^Provinciale Staten van Zuid-Holland en van Noord-Brabant gewezen op den toestand aan het veer Gorinchem Sleeuwijk. De Kamer schrjjft dat de openstelling van de brug bij Keizersveer eens te meer in het licht heeft gesteld, dat de huidige gang van zaken onhoudbaar is. Wel heeft het gemeentebestuur van Gorinchem laat stelijk eenige maatregelen ter verbetering getroffen, doch afdoende zijn deze niet om tot eenigszins regelmatige uitvoering van de dienstregeling te geraken is een uitbreiding van het materieel eerste en onafwijsbare eisch. Ook een vergelijking van de tarieven met die der overige in het district der Kamer geëxploiteerde gelijksoortige veer diensten, valt naar het oordeel der Ka mer ten ongunste van het veer Gorin chemSleguwijk uit. De Kamer verzoekt derhalve de ten dienste staande middelen te willen aan wenden, opdat in de toekomst een al thans eenigszins bevredigende regeling voor het drukke verkeer ter plaatse wordt Verkregen. Ds nieuws Ambachtsschool. Gorinchem. De voorzitter der vereeni- ging Ambachtsonderwijs heeft meege deeld, dat de Verzekerinsmaatschappij de Nederlanden van 1845 f 334.300 beschik baar stelt voor den bouw van een nieu we ambachtsschool, tegen een rente van 4 pGt., mits de staat borg blijft voor rente en aflossing, waartoe de ministers van onderwijs en financiën bereid zijn De bouw van de school zal worden op gedragen aan de fa. T. G. Sterkenburg; de ijzerconstructie aan de N.V. de Vries Robbé en Go., beiden alhier. Gouda. De Kamer vergadert op Woens dag 9 December, das namiddags 2.15 uur. De agenda luidt: 1. Notulen en mededeolingen. 2. Uitgegane stukken en tygekcmen stukken. 8. Voorstel tot het verzenden van een adres aan de Tweede Kamfer inzake het wetsontwerp omtrent de rechtsverhou ding van agenten en reizigers. 4. Benoeming oomxnissie tot het na zien der geloofsbrieven van de bij enkele candidaatstelling op 3 November geko zen leden. 5 Vaststelling ontwerp ambtenaren reglement en arbeidsovereenkomstenbe- "^5?" Verzoek van het gemeentebestuur van Gouda om advies inzake de door den minister voorgestelde bezuinigingen op het nijverheids-avondonderwijs te Gouda. 7. Rondvraag. Brugknschts op ds Oouwebnrug. Gouda. In den personeelsraad der Ned. Spoorwegen is ter sprake gekomen de positie der brugknechts op de Gouwe- brug alhier. Meegedeeld werd, dat ook naar het 4 oordeel van den tegenwoordi- gen chef van den dienst van Weg en Werken de brugknechts niet meer zijn dan helpers van de brugwachters, die de leiding hebben. Er bestaat dus geen aanleiding om in hun positie wijziging te brengen. Werkverschaffing. Hardlnxveld. In hunne aanvrage aan den raad om verhooging van het crediet voor de werkverschaffing, sohrijven B. en W., dat voor dit doel reeds f 22050 door den raad is beschikbaar gesteld. Het aantal werkloozen, dat bij de werk verschaffing moest worden geplaatst, is vooral de laatste weken sterk toegeno men, waardoor de wekelijksche uitkee- nngen aan loon (f 800 in October) zijn op- geloopen tot ruim f 1200. Het crediet, dat nog noodig zal zijn om de werkver schaffing tot einde December te kunnen financieren, ramen B. en W. op f 8800. B. en W. hebben aan de gemengde zangvereeniging „Zang Veredelt" te Boven-Hardinxveld tpestemming verleend tot het houden eener loterij, waarvan de opbrengst zal worden «bestemd tot leni ging van den nood van die inwoners, welke met werkloosheid te kampen heb ben. Van de bewoners lapgs de Hofweer- straat en Weteringstraat te Boven-Har dinxveld is bij den raad een adres inge komen tot uitbreiding van de straatver lichting aldaar. Crisis-comité. Hardlnxveld. Het ligt in het voorne men om een plaatselijk comité te vormen, hetwelk bet werk van het Nationaal cri sis-comité zal steunen. Zij, die hieraan willen medewerken, kunnen zich daartoe bij een der volgende heeren opgeven: J. W. van Aken, burgemeester, G. A. van Houwelingen en G. T. den Breejen, wet houders en K. de Boer, gemeentesecre taris Deze week werd vergunning verleend aan den heer W. G. de Kok te Giessendam tot den bouw van een dubbel woonhuis aan den Nieuweweg. De heer J. van Muylvyjk, reeds 42 jaar onderwijzer en vanaf 15 November 1891 als onderwijzer met verplichte hoofdakte verbonden aan school II al hier, heeft met ingang van 1 April 1932 ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Krimpen a.d. IJssel. Dinsdag is hier een plaatselijk comité van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra opgericht. Het werd samengesteld uit vertegenwoordi gers van Volksonderwijs, Bond van Ned. Onderwijzers, U.L.O., S.D.A.P. en Alg. Ned. Metaalbew. Bond. Verder zal aan de Vrijheidsbond en oudercommissies verzocht worden zitting in het comité te nemen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren G. Bouwman, voorzitter; J. J. de Kolf, Tuinstraat 126, secretaris; H. Ter- wey, penningmeester. Ouderkerk a.d. IJssel. Woensdag hield de Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Dor cas" in de Ghr. School I onder leiding van Ds. J. D. Kleijne, van Willige-Lan- gerak, haar jaarfeest. Talrijke kleeding- stukken werden in het afgeloopen jaar weder vervaardigd. Onder bestuur en lo den had eenige verwisseling plaats. Het rijk gevarieerde programma van den avond werd op uitstekende wijze afge werkt. Steun aan het crisis-comité. Krimpen a.d. IJssel. Op initiatief van mevru Demmenie zal hier een wekelijk sche inzameling van centen gehouden worden om daarmede het Nationaal Cri sis Comité te kunnen versterken. Wel zijn hier ter plaatse vele werkloo zen en hebben ook anderen onder de al gemeens crisis te lijden, doch de gedach te om ook een steentje te mogen bijdra gen voor het Nationale Comité tot leni ging van nooden, is zeer sympathiek. Ge vraagd wordt slechts aan diegenen, die tot geven in staat'geacht worden en dan tdt een bedrag van 1 oent per gezins lid per week, al zijn meer centen natuur lijk zeer welkom. De ontvangen bedragen zullen weke lijks worden overgemaakt en daarna zal tevens mededeeling aan de pers worden 88 Het streven verdient de medewerking van allen, die daartoe in staat zijn en kan strekken ter aanbeveling aan an dere gemeenten. Lexmond. Als werkloos staan inge schreven 19 grondwerkers, 8 mandenma- ksri, fabrieksarbeider,, 1 timmerman en 1 wagenmaker. De notabelen der Ned. Herv. Kerk, de heeren Jac. de Jong, A. v. Dieren, A. de Vor, sijn allen herkosen. Sintarfclaaa-varteWnï. Het was de avond van vijf December, Het geheele huis was in ruste. Neen, toch nietBoven ging heel, heel nachtjes een deur open en Bettie sloop op haar teenen door de gang. Hot was héél stil in huis. want bet was ooik al half één. Dan sliepen aile mensdhen na tuurlijk 1 Alle menschen, behaive Sinter klaas, want die reed nu juist met rijn knecht Piet over de daken om de ge schenken aan de zoete kinderen te bren gen. Piet zou wed aan het klauteren rijn door de schoorsteenpijpen. Geen wonder, dat ihij zoo zwart wasl JaJ, dat klauteren door de schoorsteen pijpen, dat was nu juist de oorraei van Bettie's nachtelijke wandeling. Want re had er den geheelen dag al over nagedacht. Waarover? Wel. Zwarte Piet zou door de schoorsteen in de kar mer komen, oen de cadeautjes te brengen Maat zoo dacht Bettie, de kachel stond in de' kamer. Als zwarte Piet dus door de schoonsteen gleed, zou hij pardoes midden in de kachel tereoht komen. Nu zou hij vannacht heusoh niet verbran den. want de kachel was uit! Maar tochhet was izoon rommel 1* dae kachel. Neen. dat was niet prettig voor Piet. Dus, meende Bettie, de kachel moest weg. En nu had ze dan maar het plan opgevat om dat zelf eventjes op te knap pen. Aan vader of moeder durfde ze het niet te vragen. Die zouden bet immers tooh niet goed vinden. Daarom wilde Bettie bet moor alleen doenl I Ze ging dus op baar teentjes naar de huiskamer, waar de kachel stond. Ja, dat wegzetten was geen gemakkelijk werkje. Bettie probeerde er aan te trek ken, maar de kachel week geen centime ter. .Wal nuf" dacht Bettie. Ze keek de yawn- eens rood. Was daar nergens een stok, die als breekijzer dienst zou kun nen doen? Neen, in de kamer was niets. Dan even in de keuken kijken. Ja, daar was een oude ijzeren gordijnroe. Dat was een goed hulpmiddel Gauw ging Bettie er mee naar de kamer. Nu weer eens prdbeeren. Bettie zette de gordijnroe dap per onder de Ikaahel en duwde. Het eenig resultaat van haar dappere pogin gen was, dat de asöhla van de kachel plotseling opensprong. De asch lag zoo maar over het kleed. Dat moest natuur lijk gauw worden opgeruimd. Bettie snel de naar de keuken om een stoffer en blik te halen. Toen ze terugkwam in de kamer ging ze op haar knieën voor de kadhel' liggen om het ruil op te vegen. Bettie veegde langhaam. Héééé. wat had ze een slaap. Weer een paar halen met de borstel. toen. „Bettie". klonk het zachtjes. Bettie keek om en wie stond d-oor mad den in de kamer? Sinterklaas 1 HET CONFLICT IN TWENTE „De Eendracht"' steun! de stakers. Het hoofdbestuur van den Akt. Nederl. Textiel arbeidersbond ,,I)c Een dracht"' hield Woensdagavond in het gebouw „Ons Huis'" aan de Olden- zaalschestraat te Enschedé een spoed vergadering, met het afdeelingsbestuur en net bestuur .yan het NAVV. ter bespreking van den toestand. Een duizendkoppige menigte bevond zich in de Oldenzaalschestraat. Aanhou dend klonk geroep en de menigte trachtte de vergaderden duidelijk te maken wat er van hen werd verwacht. Om 9 20 maakte de voorzitter van „De Eendracht"' onder doodsche stil te van het bal con af het resultaat van1 de vergadering bekend. Hii deelde mede dat het hoofdbe stuur zicj^nog altijd op het te Utrecht ingenomen standpunt stelt. n.l. dat er op den 1 ten dezer zal moeten worden gestaakt.. Het bestuur ziet echter in. dat het momenteel buitengewoon moeilijk is om laan het werk te blijven' of aan het werk te gaan In verband daarmee heeft het bestuur besloten om de stakers de reglementaire uitkeering te geven. Dit besluit werd met een donderend gejuich begroet. Nadat de secretaris van het hoofdbestuur had verzocht om ordelijk uiteen te gaan, ging men heen ondér het zingen van de „Inter nationale. DE TOL TE MAARTENSDIJK. Belangstelling voor den strtfd. Een groote actievergadering tegen de Maartensdijksche tollen, zou ge houden worden op Maandag 14 dezer in „Het Hof van Holland"' te Hilver sum. Het aantal aanvragen voor deze vergadering is echter zoo overstelpend, dat Desloten moest worden, hiervoor te huren de groote zaal van het „Ca sino'" 'te Hilversum, plaats biedend aan ruim 750 personen. Daar deze zaal niet op 14 dezer vrii is. wordt de datum van de bijeen komst veranderd in Dinsdag 15 De cember. De door de filmfabriek „Polygoon"' opgenomen film van de „bestorming te Maartensdijk'" zal worden ver toond. EEN VERZONNEN ROOFOVERVAL Om een pagekopie I Wij Jiebben in ons vorig nummer melding gemaakt van het verhaal van een da ..e. d.e te Oudendijk, gemeente VVoudrtchem, terwijl ze alleen thuis was. 's morgens om half tien door een man werd overvallen, die haar dwong de plaats van het geld aan ie wijzen. Toen de kordate aame dit weigerde, sneed de man haar het haar af. ging op zoek naar het geld en maakte zich m«t f 25 uit de voeten. De politie werd met het geval In, kennis gesteld en ging op onderzoek uit. Daaruit is gebleken, dat het heele verhaal op fantasie berust. Wat is namelijk het geval? De dame uit het verhaal verlangde al langen tijd met ongeduld naar it oogenblik, dat zij haar lange vlech'M zou kwijtraken en een snoezig p kopje krijgen. Er was een ono* komenlijk pezwaar; manlief ve— zich er pertinent tegen en blee vermurwbaar. ondanks smeeken tranen zijner wederhelft. Dus na de dame een kloek besluit. Een ka^ persbediende werd in het complr genomen, het „drama"' in elkaar ge zet en de vrouw triomfeerde Haar list is gelukt en ze heeft haa. pagekopje. NA B0UWMEE8TER'S DD0D. Conflict Is Arnhem. In een raadsvergadering te Arnhem, die Woensdag tot in den nacht voort duurde, werd een uitvoerig discussie ge voerd naar aanleiding van een inter pellatie van den communist9 Brugman over het conflict tusschen den comman dant van de brandweer en wijlen den heer Louis Bouwmeester Jr. De burge meester keurde het af, dat de comman dant een onbeschaafd gebaar van een langen neus trekken had gemaakt, doch Bettie kon haar oogen bijna, niet 0*- looven. Verlegen stamelde «ij: „Dag Sinterklaas!" „Dag Betteke,, zei de Sint en Bettie vond het een leuk gehoor, dat Betteke; zoo noemde moeder haar soms ook. „Wat ben je hier zoo 'laat aan het doen?" „De kachel, ziet u Sinterklaas wilde Bettie gaan vertellen, maar plotr seling hield ze op Ze merkte namelijk, dat Sinterklaas niet alleen in de kamer was. Zwarte Piet was er óók! Hoe kwam die daar nu zoo ineens Maar langen tijd om na te denken was er niet. Want die Sint pakte een groote zak, die Piet" op zijn rug droeg uitl Daar zaten een groot aantal pakjes van aller lei" verschillende afmetingen dn! „Allemaal voor jou Bettie," lachte Sin terklaas. Bettie wilde naar de pakjes grij pen, toen plotseling moeders stem weer klonk: „Maar kind, hoe kom je in vredes naam hier bij de kachel. Heb je hier den geheelen nacht geslapen?" „Ik ben, geloof ik, in slaap gevallen, zei Bettie suffig en toen deed ze moeder haar geheele verfhaal! BEGRAFENIS ADRS. DEKKER J0H.2. Ouderkerk a.d. IJssel. Woensdagmid dag had onder buitengewone belangstel ling de uitvaart en de begrafenis plaats van den heer Adr. Dekker Johzn. De be sturen der vereenigingen, waaraan de overledene zijn krachten wijdde, volgden de rouwkoets. In de rouwkapel wachtten de burgemeester, de wethouders en de leden van den Gemeenteraad de stoet af. Eerstgenoemde gaf uiting aan de alge meens verslagenheid in de gemeente, door het onverwacht overlijden van den man, die een zoo groote plaats innam in de dorpsgemeenschap en een zoo goe de plaats in den gemeenteraad, waar nog zoovele vruchtbare medewerking van hem te verwachten was. Hierna schetste spr. in hartelijke en waardeerende woor den wat de overledene geweest was als bestuurslid van de Boerenleenbank ge durende elf jaren, als voorzitter van de Oranje-Nassau-vereeniging, van de IJs- lub „Eendracht maakt macht" en van de Ouder-Gommissie, waaraan hij, kin dervriend als hij was, zijn laatste zorgen hier wijdde. Spr. dankte den overledene namens al die instellingen voor het vele, dat hij voor hen geweest was. Zich wendende tot de familieden, ge waagde spr. van het gelukkig familie leven en van den zeer zwaren slag, die zijn wedéuwe en kinderen in de eerste plaats te dragen hadden. „Licht, liefde en leven" was de zinspreuk van Dek- ker's leven geweest en moge bij alle droe fenis en rouw een lichtend spoor nala ten in die diepe smart, die over hen ge komen is en over zijn zeer vele vrienden. Met bloemen, die vergankelijk zijn, was de doodbaar overdekt, maar in onze harten zouden onvergankelijk zijn de ge voelens van waardeering en vriendschap voor den naar ons gevoel te vroeg gestor vene. Ds. Den Hartog, predikant te Rotter dam en neef van den overledene, sprak hierop een gevoelvolle grafrede uit, waar na de bijzetting volgde in het eigen graf en de burgemeester de plechtigheid be sloot met het Onze Vader. Een broer van den overledene sprak namens de familie zijn hartelijken dank uit aan allen, in 't bijzonder kan direc tie, doktoren en verpleegsters van het Van Iterson -ziekenhuis te Gouda. Raadsvacature. Ouderkerk a.d. IJssel. De burgemees ter heeft heden, als voorzitter van het centraal stembureau, naar volgorde der betrekkelijke lijst, benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad, den heer Andr. Vonk Noordegraaf, zulks ter ver vanging van wijlen den heer Adr. Dek ker Johz. DE DRIEV0UDIQE MOORD TE ECHT. Wal het onderzoek uil- WMS. Omtrent de gegevens, die hebben geleid tot de arrestatie van den jacht opziener van der E. te als ver dacht van den drievoudigen moord m de bosschen bij Jicht, wordt nog het volgende gemeld Bij het sectie-onderzoek vond ar Hulst in de lichamen der slachtoffers 3 kogels van het kaliber 9 m.M zooals in parabellum-revolvers worden ge bruikt. T Hij verzocht den Officier van Jus titie, op de plaats van het misdrijf te laten weken, naar de hulzen van de parabellum-patronen. Een parabel lum toch werpt de hulzen automa tisch uit en dr Hulst achtte het niet waarschijnlijk, dat de moordenaars zich den tijd zouden hebben gegund deze hulzen in de duisternis op te zoeken. Het parket is daarop weer naar Putbroek vertrokken om de omgeving van de plaats van het misdrijf nog eens nauwkeurig af te zoeken. Hierbij zijn inderdaad 3 parabellum patroonhulzen gevonden. Met deze hulzen is men daarop naar de Marechausseekazerne te Echt te ruggekeerd, waar inmiddels ook de bekende scheikundige criminalist dr. E. J. H. Waegeningh uit Maastricht was aangekomen. Prijsraadsels. Met de mending worden nog wel eera verkeerde dingen gedaan. De vonp maal vertelde ik jullie al, dat er wel kinderen waren, die de oplossing dnronden en er niet bun naam bijschreven. Er znjn ook kinderen, die geen postoegels op tam brief of briefkaart plakken, of wel, die er te weinig port opdoen. In die geval len, zou de raadselredaoteur de port en de strafport moeten betalen - maar «lat doet hij niet en dan gaan de bneven te rug of als er geen afzender op staat, ko men re niet eens terug. Het laatste raadsel van de wandelaars en de fietser was nog al moeilijk, daoht ik, maar er rijn toch weer heel veel goe de oplossingen gekomen, bijna evenveel als op het vorige De oplossing is: 120 K.M. rijdt de wielrijder. De prijzen zijn toegekend aan: DINA OSKAMP te Nieuw-Lekkerlond een Hopla-spel PIETJE TERLOUW te Stolwijkersluis een N o r i s d r u k k er ij. J. P. VAN SPENGEN te Vlist een Kaleidoscoop. De prijzen zijn 'heden aan de winnaars Het nieuwe raadsel is hier: Het geheel bestaat uit 20 letters en is eta van dezen tijd. 13 4 16 10 11 4 is een weg in stad of lorp. 19 16 17 6 4 12 is een koéksoort. 8 1 een viervoetig dier. 9 2 20 3 een meisjesnaam. 5 14 bijwoord van tijd. 7 18 4 15 8 20 3 een vrucht. Als prijzen zijn hieraan verbonden: EEN METALEN VERFDOOS met 40 tabletten Verf. EEN VOETBALBLAASSPEL. Deze laatste nam eenige proeven met d« bij v. JdL Elzen in beslag ge nomen parabellum-revolver, waarbij kwam vast te staan, dat de inslag van de pal in het slaghoedje precies de zelfde was. als ae inslag in de op de plaats van het misdrijf gevonden hulzen. Bovendien bleken de loop- trekken in een afgeschoten kogel vol komen overeen te komen met die van de kogels, door dr. Hulst in het lichaam der slachtoffers gevonden. Daarmede kwam voor 90 pet. vast te staan, dat dq moordende kogels waren afgevuurd uit de parabellum bij van d. E. in beslag genomen. Een derde arrestatie. 'Woensdagavond laat is in zijn woning te Bosterholt gearresteerd, als verdacht van medeplichtigheid aan den dr.evoudigen moord, de veld wachter W Zwaar geboeid is ook deze man door de marechaussees met den laat- slen trein van Echt naar Roermond overgebracht en daar in het Huis van Iïewar.ng ingesloten. Een beestachtig misdrijf. Dr. Hrilsl heeft in de lijken gevon den drie wonden, veroorzaakt door parabellum-kogels en 11 wonden, ver oorzaakt door jachtpatronen. Alle 14 sdhoten moeten op zeer korien afstand* het versie op hoog stens 3 Meter zijn aigevuurd De wonden van 11 schoten loopen i in licht opwaartsche richtingj het geen een bewijs is, dal deze schoten uit een hinderlaag, dicht bij den grond moeten zijn gelost. Bovendien had ieder der slacht offers een schotwond dwars door het lichaam, welke schoten moeten zijn gelost met den 1 x>p van het jacht geweer gedrukt op het lichaam der zwaargewonde jongemannen. Dr. Hulst verklaarde nog nimmer een misdrijf te hebben onderzocht, waarbij de'slachtoffers op zulk een beestachtige wijze waren gedood. De laffe moordenaars hebben aldus dr Hulst het vooropgezette doel gehad hun slachtoffers van het leven te berooven en hebben alzoo ieder hunner het genadeschot gegeven. Deze waarneming klopt, volkomen met die der getuigen die de schoten hebben hooren vallen en die verklaard hebben, dat de drie laatste schoten zeer dof klonken, alsof zij in dert grond werden afgevuurd. Van alle 11 uit het jachtgeweer geloste schoten heeft dr. Hulst be halve de lading hagel de ronde kar tonnetjes. welke de hulzen afsluiten, in het lichaajm der slachtoffers ge vonden. Deze kartonnetjes zijn bij onder zoek dezelfde gebleken te zijn als die I uit, bij de Van den Elzens in beslag genomen jachtpatronen. Het is een stom geluk zoo besloot dr Hulst het onderhoud dat men de vermoedelijke daders nog heeft kunnen arresteeren, en dat zij nog niet over de grens gevlucht waren Het arrestatiebevel toch kwam rij kelijk laat, terwijl er alleszins termen waren geweest dit reeds Maandag uit te vaardigen. Begrafeni der slachtoffers. Onder groote belangstelling zijn stermorgen de drie slachtoffers te Putbroek begraven. Aan den ingang van het dorp wer den de lijken afgehaald door de schut terijen van Putbroek en Diergaarde. Aanwezig waren o.m. de burgemees ters van Echt en Posterholt en de burgemeester van Geule jhr. van Affer tl n, eigenaar der bosschen. Honderden bewoners der streek be tuigden hun deelneming. Bij de kerk werden de drie lijken op een baar geplaatst en daarna, gedragen door vrienden van de overledenen, naar de kapel 'fan het klooster gebracht waar de requiem-mis werd opge dragen. Daarna trok de stoet naar het kerkhof. Hier voerde de rector het woord over het drama, dat zoo plotseling en zoo wreed droefenis in twee fa milies had gebracht. Te midden van algemeene ontroering werden de drie lijkkisten in een gemeenschappelijk graf geplaatst TWEEDE BLAO. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND :N UTRECHT, Schoonhovensche Courant VRIJDAG 4 DECEMBER 1081. NOG «TF.EnS GEBREIDE STOFFEN. Het verwondert ons telkens op nieuw. dat de gebreide sloffen zoo lang in de mode blijven Nu worden ziiook te'kens weer anders en [mooier! Ze lijken op tweed, op bouclé OP zephir' tn din van wol of van ziido eenige soorten zijn haast met te onderscheden van geribd fluweel En wat misschien nog wel het meeste hun blijvende popu ar kit verklaart ze Sluiten zoo Ooi om lie lichaam en doen hel figuur op zijn best uitkomen wat men ook bij de v.er modellen op onze afbeeld ng zal opmerken up. graag uit het gezicht zet, terwijl wii op de plank aardige vaasjes enz gezellige kussens ronde Umgwerpige en vierkante^ belegd; het tafeltje met het schemerlampje komt op zijde en vals wij niet qver 'n kast beschikken waarin de waschgelegenheid kan staan, laten wij ongeveer 50 k 75 cM* boven het blad der w asch taf el een flinke plank met klampen aan den muur bevestigen terwijl aan de voor- en zijkanten roedjes worden aange bracht, waaraan een gordijn met koperen ringen komt te hangen De ruimte achter het gordijn, kan dan I nog benut worden voor het bergen I van schoenen e a. dingen, die men DE DAK-KAMER. De aangename warme sieer. die wij bjj het binnenkomen van een kamer soms gevoelen, hangt voor een groot deel van de meubels en de groepee ring daarvan ai. maar loch is er nog een voorname iactor die er toe kan bijdragen die gezelligheid te verlioo- gen, n.l. de vorm van de kamer zelve. Een groote vierkante kamer met groote muurvlakken is heel moeilijk te meubiieeren, terwijl een kamer met een aangrenzende alcooJ (die wij in de nieuwbouw echter niet meer aan treffen) of een schuin loopend dak zeer aantrekkelijk te maken is met weinig meubels. Aan de hand van onze schets willen wij de dak- of zolderkamer dan ook eens bespreken, die er ai bijzonder gezellig uitziet. Zoo heel veel menschen beschou wen zoo'n zolderkamer als iets waar toch niets van te maken is en om die reden wordt ze dan ook maar voor rommelkamer bestemd. Ik ge loof echter, dat gij uw dochter zeker wel zjglt verrassen als gij de kamer aan de hand van onze gegevens inricht en zij de beschikking krijgt over een eigen zit-slaapkamer. De toilettafel voor het dakraam, alsmede 't gecombineerd boekenwerk- taleltje en het tafeltje voor de sche merlamp, zijn van eenvoudig vuren hout gemaakt, dat in een aardige lichte tint wordt geverfd. Een rieten stoeltje wordt voor het werk-boeken- tafeltje gezet en wordt bekleed met hetzelfde cretonne waar wij de gor dijnen en het divankleed flat afhan gende strooken aan de vier kanten heeft, van maken. De divan bestaat uit een staaldraad- matras, waaronder de timmerman vier pooten heeft gemaakt en waarop de matras komt en wordt met allerlei kunnen zetten. Een lamp met indirect licht zorgt voor gedempte verlichting: bii lezen of handwerken, kan de schemerlamp dienst doen. Als vloerbedekking zou den wij zeil kunnen nemen of ook wel een mat, met hier en daar een klein kleedje. De huisvrouw kan hare fantasie den vrijen teugel laten; het komt er maar op aan, dat de keuze- van kleuren goed harmonieert en vooral warme vroolijke tinten voor gordijnen en divankleed gekozen worden, die weer in overeenstemming zijn met de kleur de^ verf van de tafeltjes. BORSTPLAAT. We nemen 500 gram witte suiker ein 1 d.L. water en zetten .dit op een kleine pit ora zoolang te koken, tot dat zich een dikke suikerstroop vormd heeft. We hebben een of beker water klaar staan met een dikke haaknaald erin. Halen wij de naald nu door de stroop _pn is deze zoo dik, .dat wij er een stevig zacht balletje van kunnen, vormen, dan nemen wij de pan van het vuur en druppelen er een of andere essence of een lepel zeer sterke koffie-extract in en kloppen de Suikerstroop zóó lang totdat ze een doffe tint krijgt en daarna wordt zij onmiddellijk over- in ringen^ die wij eerst in ;oud water en daarna op wit papier of op een vochtige aanrecht hebben gezet. Zoodra de borstplaat hard be gint te worden verschuiven wij de ringen naar een droog gedeelte om daar verder geheel en al te drogen en hard te laten worden. Voor chocolade borstplaat moet de suiker eerst met chocolade vermengd worden en daarna komt het water erbij, verder wordt zij op dezelfde wijze toebereid. wees er anderzijds op, dat de comman dant zeer geprikkeld was door het op treden van den heer Bouwmeester. Het ïegt overigens wel wat voor de deugde lijkheid van de controle der brandweer, dat een film, welke in alle andere plaat sen vrij vertoond is, eerst in Arnhem voor een deel brandbaar wordt bevonden, zoodat er maatregelen konden worden genomen, dat dit brandbare, z.g. blinde stuk kon worden verwijderd. Een schouw burgbrand is een der ergste rampen die men zich kan voorstellen. Van vele zijden volgde scherpe critiek op het optreden van den commandant der brandweer, ook bij andere gelegen heden. De burgemeester verdedigde den commandant en deelde mede, dat deze commandant het volgende jaar, wegens hfit bereiken van den 70-jarigen leeftijd, pensioen wil aanvragen. Een motie-brugman, waarin de raad m •ohtrpt afkeuring oyer het optreden van den commandant uitspreekt, word om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. IN KOKEND WATER EN IN PEKEL GEVALLEN. In de export-slachterij van de iirma Willing te Groenlo gleed Woensdagmid dag een jongen van de sport van een ladder, die naast een ketel met kokend water stond. De jongen tuimelde over den rand in de kuip en viel tot aan den hals in het heete water. Hij sprong uit den ketel en kwam in een kuip met pe- kelwater, die er naast stond, tereent. Met vreeselijke brandwonden werd hij overgebracht paar het ziekenhuis, waar hij dien nacht aan zijn verwondingen is overleden. De jongen, Fr. Roeling geheelten, die 15 jaar oud is, was eerst sedert 2 wek*n ia dienst bij de firma. MIJNONTPLOFFING EISCHT 20 DOODEN. In een mijn te Iwamdsawa op het J«r pansahe eiland Hokkaido, heeft een he vige ontploffing plaats gehad. Twintig mijnwerkers zijn bij de ramp om het le ven gekomen, terwijl zes arbeiders ern stig werden gewond. OOK DE KLEINE MAN EEN EIGEN HUIS. President Hoover acht het mogelijk. Hoover, de president der Ver. Staten, heelt een plan ontworpen tot bevorde ring van het verkrijgen van huisbezit, namelijk door de kosten, die hieraan ver bonden zijn, zooveel mogelijk te verlagen en eventueel steun te verleenen. Hoover verklaarde, dat een belangrijke financi eels factor was, wanneer juist de kleine n on zijn geld had belegd in het huis, dat by zelf bewoont. Mien kon gemakkelijk een eerste hypotheek voor 50 pGt. van de kosten krijgen, zoodat personen met een vast inkomen, zonder veel moeite eigenaar van het huis, dat zg bewoon den, konden worden. Hiertoe zou hun echter een crediet moeten worden ver strekt. Op deze wijze zou men de men schen aan een behoorlijke woning hel pen; voor 'het geld zou weer eenige be- leggingsmogeigkiheid geopend worden en misschien zouden ook de bouwvakken er van profiteeren. AMERIKA EN DE SOVJET DUMPING. In de Vereenigde Staten is een krachtige beweging gaande tot het ver bieden van den invoer van Russische goederen. Thans is een desbetreffend wetsontwerp ongesteld, dat de volgende week aan den Senaat zal worden voor gelegd, die het waarschijnlijk reeds Maan dag zal behandelen, daar dan een ge meenschappelijke bijeenkomst plaats heeft van leden van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Men is het er algemeen over eens, dat de Amenkaansohe markten tegen de overstrooming met Russische goederen, die veelal onder den kostprijs worden aangeboden, moeten worden beschermd. Naar men zach zal herinneren, heeft het parlement zioh reeds eenige malen be zig gehouden met een desbetreffend in voerverbod. R IO N GRAMOFOON De crisistijd heeit in Duitschland een zeer sterke achteruitgang veroor zaakt in den afzet van gramofoon- p^aten, zoodat de industrie naar mid delen en wegen heeft gezocht haar afziet te verhoogen. Het resultaat is geweest, dat de gra- mofoon-industrie, van den Duitschen omroep eischt. dat hij zal ophouden met het uitzenden van gramofoon- platen. Hoewel het op dit oogenblik. nog niet volkomen vaststaat, welk ant woord de omroep zal geven, neemt men in welingelichte kringen aan. dat de zendstations zich voorloopig bij dezen maatregel zullen neerleggen Daardoor zal een zeer aantrekkelijk doel van de radio-programmals gaan verdwijnen. De uitslag van den thans begonnen strijd, hangt voornamelijk af van den uitleg, welken men aan de wet op het auteursrecht zal geven Indien deze het der gramofoon-industrie mo gelijk maakt den omroep het koopen en uitzenden van platen te verbieden zal <Je omroep een nieuwe regeling met de gramofoon-industrie moeten treffen, waarbij de omroep voor de platen meer én veel meer betaalt den de particulier.. EEN MODERN POSTKANTOOR Te Parijs zal binnenkort een model postkantoor geopend worden. De directie van de posterijen is van het beginsel uitgegaan, dat het den verzender van een brief niet meer dan enkele minuten mag kosten, om zich van postzegels enz. te voorzien en dat de lange rijen voor de loketten moeten verdwijnen. Talryke pneumatische buisleidingen maken het mogelijk, brieven en pakjes direct naar de betreffende afdeelingen te verzenden, de bezoekers wegen op electrische schaaltjes zelf hun brie ven en pakjes en kunnen meteen af lezen, hoeveel de portokosten zijn en de poststukken worden automa tisch gestempeld. Verder zijn er ge makkelijke stoelen en tafels voor die genen, die in het postkantoor hun brieven willen schrijven Aan den muur zijn wandschilderingen aange bracht, die een denkbeeld geven, van de vele verrichtingen der posterijen. EENVOUDIGE TELEFOON-AAN SLUITING. Bij het Duitsche ministerie van pos terijen is een nieuwe vinding betref fende vereenvoudigde automatische telefoon-aansluiting in onderzoek. Het apparaat bestaat in hoofdzaak uit een rol waarop op overzichtelijke wijze de nummers aangebracht zijn, die een bepaald abonné het meest noodig heeft. Om een verbinding tol stand te brengen behoeft h\i slechts een hefboom of wijzer op het verlangde pummer in te stellen. Het apparaat zou op alle telefoontoestellen kunnen worden aangebracht en is ingericht voor hoogstens 50 nummers. EEN VERHAAL MET RECEBTEN. Een receptenboek is gewoonliijk geen boeiende lectuur, maar nu heqiwj Sluis biskwiefabrieken te Deventer eéïtv recep tenboek uitgegeven in den vorm van oen verhul. Het er dig gelUaitreerde boekje is getiteld: „Een heele familie op soak naar een pudding of Het Toetje". Tus schen het verhaal, maar zoo, dat ze di rect zijn te vinden, staan de recepten voor het maken van puddingen en vla, met behulp van de bekende biskwiee. We kunnen niet slechts oordeelen over het ons gezonden boekje, maar de fabri kant is nog verder gegaan en heeft ons ook tor keuring gezonden een kwartblk met Boucjoir-inelange, zijnde verschillen de soorten biskwies, die we zorgvuldig stuk voor stuk hebben beproefd en waar van we nu als deskundige biskwie-proe- vers met de hand op 't hart kunnen ver klaren dat ze op elk uur van den dag heerlijk smaken. Het bovenbedoelde boekje is tegen 10 cent verkrijgbaar bij Sluis biskwiefabrie ken te Deventer. G0EDK00PE BENZINE. In Nederland kost de benzine (nog) 8 cent, in Duitschland 25. Duitschers, die bij de grens wonen, willen dus in ons land benzine gaan halen, maar de Duit sche wet verbiedt him om meer dan 10 liter in te voeren zonder invoerrecht. Men ziet hierboven een Duitsche douane de ingekochte benzine meten. TOELICHTING. Ameide, 2 December 1931. M. de Redacteurl Het bericht in Uw blad van Vrijdag, dat de heer G. de K. verbaliseerd was wegens het wildstroopen, is reeds tegen gesproken. Daar er wel eens meer onjuiste be richten in staan van Ameide, moet ik er hiermede op wgzen, dat niet alle be richten van mij afkomstig zgn, want er zijn nog meer verslaggevers in Ameide. U, M. de Red., dankend voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, A. UITTENBOGAARD, Agent Schoonh. Courant, Ameide. ONAANGENAME ERVARING. Ameide, 30 Nov. 1931. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u opname van on derstaande regelen in uw veelgelezen blad; bg voorbaat mgn dank. Het is mg in den morgen van 26 Nov. overkomen, dat twee agenten mg van m'n werk kwamen halen (.op zichzelf al eeni zeer pgnüjke geschiedenis;, moj modena- men naar Papekop, en mij daar een paar uur achter elkander in een vunzig hoi stopten. De reden hiervan was, dat wg met drie personen waren geweest in een ledig huisje. Met ons was ook nog aanwezig een timmerman. In dat huisje was een metselaar werkzaam, die een horloge vermiste. Dat de betrokken agen ten een onderzoek instelden is verklaar baar, maar dat zij tweeërlei maatstaf aanlegden, is niet juist. Toen onderge- teekende er den rijksveldwachter van Oudewater op wees dat ook nog een tim merman aanwezig was, antwoordde hij: „Dat was een gemeenteraadslid". Die be hoefde niet achter de tralie's; zoo iemand is dus boven alle verdenking verheven. Ik verdenk trouwens niemand; er kun nen nog andere oorzaken zgn als er wat vermist wordt. De 26e November was voor mij een kwade dag, niet het minst om de gedwongen wandeling naar Pa pekop in gezelschap van politie en bo vendien was ik nog uit het werk gehaald voor een klacht, die naar ik later bij ge ruchte vernam, niet eens reden had. De inwoners van Langeruigeweide, Pape kop, Driebrugge enz. kunnen gerust zijn: ik heb altgd onderscheid geweten tus schen mgn en dijn en ik zal dat ook in de toekomst weten. De straatmaker is niet gevaarlijk. P. W. DE BRUIN. POGING TOT OPLICHTING. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gisteren behandeld de zaak tegen den schipper G. te Krimpen a.d. Lek, we gens poging 4ot oplichting van de N.V. Conserven en' VleeschwarenJabriek „De Valk". Verdachte had bij de aflevering van zaagsel en brandhout grootere hoe veelheden op het volgbriefje doen ver melden, don hij had afgeleverd. Het von nis luidde 3 maanden gevangenisstraf voorwaar del ijïk met een proeftijd van drie jaar. TOT MISDRIJF UITGELOKT. De gedetineerde expeditiekneoht H. N van 0., verscheen voor de Rotterdamsche Rechtbank, verdacht van verduistering van een radiotoestel en luidspreker, die hij roor t 276 ia huurkoop had van ds N.V. Joh. "Weill en Go. te Gouda. Maar verd. verklaarde, noodt van Wolf en Co. te hebben gehooid. Getuige Maas had hem het toestel aangepraat en gezegd, dat hij niets vooruit behoef de te betalen en maar f 3 per week had af te betalen. Verdachte is met het toe- stel zekeren dag op stap gegaan, is dron ken geworden en is het kwijt geraakt. Een procuratiehouder der fa. Wolf en Go. kon als getuige de manier, waarop Maas het toestel heeft verkocht, niet goedkeuren. Er was f 44 aan maande- lijksche termijnen op afgedragen. De president vroeg, hoe get. Maas aan een man als dezen Van 0. een toestél van f 276 kon verkoopen, waarop get, verklaarde, er 25 pGt. provdsie van te ge nieten. Het' 0. M. vond het onverantwoorde lijk, het verkoopen van dure toestellen aan menschen als dezen verdachte, het ia kweeken van misdrijf. Maar de verduis tering moet vervolgd worden. Spr. eisdhte 14 dagen gevangenis straf. Durf. Op de hoek van de straat staat een agent. Daar komt een auto aan. Hij rijdt naar den agent toe, stopt, en de bestuur der vraagt: „Zeg eens, agent, weet jij ook waar ik een rijbewijs kan krijgen?" Schotten zijn zuinig. Een Schot heeft gehoord van de wonde ren der verjongingskuur en besluit zich aan zoo'n kuur te onderwerpen. Hij moet echter een vrij groote reis maken voor hij den dokter heeft bereikt. „Een retour?" vraagt de spoorbeambte, waarop de Schot zegt: „Neen, oen enkele reis. Ik kom den kelijk als kind terug en dan zou dat zon de zijn, nietwaar BIJ dan kleermaker. „Meneer, ik heb gehoord dat mijn zoon zijn kleerenrekening roeds drie jaar lang heeft laten oploopen." „Ja meneer U komt ze nu zeker voldoen?" „Neen, ik kom een pak laten aanmeten op dezelfde condities." Een nieuw station. A.: „Gisteren heb ik weer Ischias ge had." B.: „Op welke golflengte dan?" AFRIKAANSCHE HUMOR. Onderwijzer: „Wat, het jy alweer jou pen by die huis vergeet? Wat sal jy 'n soldaat noem wat sonder 'n geweer gaan weg?" Jannie: ,,'n Generaal, meneert" Piet: „Ek hoor jy is nie meer aan Sannie verloofd nie." Jan: „Ja, dit is so." Piet: „Geluk kerel. En hoe het jy dit reggekry?" Jan: „Ek het met haar getrou." Jan: „Koos, jou bond het my gister gebyt." Koos: „Ek kan bewys dat dit nie waar is nie." Jan: „Hoe?" Koos: „My hond het geen tande nie. Hij kyk eers voor hy aan iets byt en ek het nie eens 'n hond nie." Groote mannen hebben eens gezegd.... „Wie is wijs? Hij die van iedereen leert. (Talmud). „Iedere rede schijnt ijdel en nietig, zoo dra baar de daad geen kraebt geeft.". (Demosthenes). „Dat ge niet kunt, zal u vergeven wor den: doch nooit dat ge niet wilt." (Henrik Ibsen). „De kunst zit in de natuur; die haar eruit kan halen, bezit kunst." (Albrecht Dürer). „Een leugenaar moet een goed geheu gen hebben." (Corneille). „Wij leven niet om te eten, maar we eten om te leven." (Sokrates). „De waarheid houdt haar glans, wat nevels haar verduisteren." (Vondel). GIESSENDAM. November. Geboren: Jahaaïna Adriana, d. van A- van der Zalm en G. F. Dubbeldam. Ondertrouwd: P. Venis, 27 j., en M. E. Schreuders, 27 j. Getrouwd: H. Nederveen en J. Huizer. HARDINXVELD. November. Geboren: Pieter, z. van A. Hoekwater en M. van der Plas. Tountje, d. van W. de Ruiter en L. Brand. Gomelia Geertrui, da van A. van AnideJ en L. Ver sluis. Cornelia, z. van A. M. van der Heijden en M. N. van Tilborg. Getrouwd: P. van den Herik en T. van Hoornaar. W. de Jong en N. Holle- Overleden: G. C. Wijbrans, 70 j., edhitr an W. R. Bout. NOORDELOOS. November. Geboren: Klaas, z. van A. van Oort en G. A. Wilschut. Gomelis, z. van W. Trappenburg en M. Roest. Gerrig- je, d. van A. Vink en M. Bikiker. Bas- tiaan Martinus, z. van B. M. den Besten en A. B. van der Haven. Jacob, z. van A. den Hertog en E. Blokland. Getrouwd: G. Terlouw, 24 j., en M. Heijkoop, 24 j. Overleden: L. den Otter, 68 j., echtge- noote van E. van Mever. SCHOONHOVEN, 3 Dec. Veüingsveov eeniiging „N. 0. S." te Schoonhoven. Veiling op 3 December. Gr. hooilaairs la 8'11goudreinetten le 1225, 2e 4—10; bellefleur le 610, 2e 25; ormguard le 6—10, 2e 3—6, campagners le 68, 2e 24; sterappelen 12—15; bergamot ten le 6—<10, 2e 8—5; winter jannen lt 7—10, 2« 8—6; dr. groenen lt 6-40.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4