Kerk en School. Stadsnieuws. WERK VOOR DE WERK LOOZEN. Telegrammen. DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR". Gemengd Nieuws Een koslbaar bezil Nieuws in een paar regels. Sportnieuws. Rechtszaken. Predikbeurten. Marktberichten tFrtSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTRECHT, Sch6onhovtn»chi Courant MAANDAG 7 DECEMBER 10S1. Amtldi. C« wedrirtjd „Rohda I"— „Mtnerva I", die Zondagmiddag ge- •peeld werd, eindigde in een 5—1 over winning voor „Mmerva I". Donderdag viel hei dochtertje van den postbode B. v. Geldoren op straat en brak haar sleutelbeen. Een demonstratie. Ameide. Een advertentie in dit num mer kondigt aan, dat ten huize van den heer A. T. Kooi Mz. Donderdagavond om hall zes een demonstratie zal worden gegeven met de nieuwe gecombineerde karn- en kaasroermachine „Fraua". Voor belanghebbenden zal het zeker aanbeve ling verdienen daar een kijkje te nemen. Gezondheidscommissie. Alblasserdam. De commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland heeft in de va cature-wijlen W. Korevaar benoemd tot lid van de gezondheidscommissie te Slie- drecht, den heer J. G. Colder, dieren arts alhier. Ammerstol. Op 15 of 16 December hoopt de meisjesvereemging haar jaar- lyksche verloting te houden. De hoofd prijzen zijn o.a, twee eigen handwerk- bedspreiën. Alle goederen zijn den dag voor de verloting te bezichtigen in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Bergambacht Gedurende November zijn ter secretarie afgegeven 98 vergun ningsbewijzen voor huisslachting van varkens voor eigen gebruik. In de plaats van mej. G. van den Berg, die bedankt heeft is tot collectan- te van de vereeniging „De Macht van het Kleine", toegetreden mej. D. v. d.' Berg. De toegangslaan tot de algemeene begraafplaats in deze gemeente wordt aanmerkolijk vergroot, zoodat daar de gelegenheid wordt opengesteld tot het plaatsen vaii een gebouwtje, waar de familie zichjverzamelt. De plannen daar toe zijn ï*ëeds in den Raad besproken, doch met het oog op de zeer ongunstige tijdsomstandigheden is de bouw tot la ter uitgesteld. Bij de commissie voor steunrege ling hebben zich reeds 14 ongeorgani seerde werkloozen om steun aangemeld. Groot-Ammers. Vrijdagmorgen bracht St. Nicolaas, vergezeld van Zwarte Piet, een bezoek aan de O. L. School. Nadat de kinderen eenige versjes gezongen hadden, werden zij één voor één bij hem ontboden. Enkelen, die zich bewust wa ren met zoo braaf te zijn geweest, gin gen schoorvoetend. Zij kregen een ver maning van St. Nicolaas, terwijl Piet hen grimmig aankeek. Toch kregen allen een aardig cadeau en een zak speculaas. St. Nicolaas verliep dit jaar op straat bijzonder kalm. Ook in de winkels was weinig drukte. De regen, welke la ter in den avond bij stroomen viel, veeg de allen weg. St. NicblaasfeesL Haastrecht. Vrijdagmiddag is in de openbare school door de leerkrachten met de drie laagste klassen van de school St. Nicolaas gevierd. Tegenwoordig wa ren de voorzitter, de heer W. F. Gronert en J. Scheer, voor de vereeniging „Volks onderwijs". De kinderen hebben vroolijk feest ge vierd. Het hoogtepunt werd bereikt toen de heer Gronert St. Nicolaas en Zwarte Piet binnenleidde 'en de kinderen voor stelde. Alles was er op gericht om de kinderen St. Nicolaas te leeren kennen als een „goed Heilig man" en Zwarte Piet als zijn trouwen knecht. St. Nico laas sprak de kinderen vriendelijk voe en onthaalde hen. Ze hebben gezongen met de leerkrachten St. Nicolaas ter eer. Voor de kinderen huiswaarts keerden, werd een groote mand van St. Nicolaas binnengebracht, waarin pakjes met de namen van de leerlingen er op. Nadat de kinderen hun pakjes hadden gekre gen, bedankten zij Sint Nicolaas hartelijk. De heer Gronert bedankte St. Nioo- laas, Zwarte Piet en bet onderwijzend personeel voor hun goede gaven. Spr. hoopte dat „Sint" volgend jaar weer zou komen, waarop de kinderen met een „hoera" antwoordden „Dat zal ik wel," beloofde Sint Noca- laas, „als jelui gehoorzaam zijn." De heer Van Genderen, hoofd der school, bedankte, mede namens de on- onderwijzeressen, voor de vrijgevend- heid, door het bestuur van Volksonder wijs betoond aan de kinderen. Daarna gingen de kinderen blij huis waarts met him geschenken en een zakje met lekkers. We kunnen hieraan toevoegen, dat het bestuur van Volksonderwijs deze eerste St. Nicolaas viering met de 3 laagste klas sen der school hield 'als vergoeding, om dat deze klassen thuis blijven als de hoo- gere klassen schoolreisjës hebben. Mocht blijken dat het St. Nicolaasfeest bij de ouders den wensch doet opkomen om ook de hoogere klassen er aan te laten deelnemen, dan zal het bestuur van Volksonderwijs dit ten zeerste toejuichen. Jaarsveld. De collecte voor de naai- vereepiging „Dorkas'.', door meisjes van deze vereeniging zelf langs de ingezete nen gehouden, heeft opgebracht f 115. Jaarsveld. De heer Ai G. Benschop Az., die benoemd was tot ouderling der Ned. Herv. Kerk, heett voor die benoe ming bedankt. Lekkerkerk. Ook hier zal -een comité tot steun voor werkloozen worden opge richt. De burgemeester heeft een circu laire aan verschillende ingezetenen ge zonden, waarin hij hen uitnoodigt tot een vergadering op Vrijdag 11 December, in het gemeentelijk gymnastieklokaal, waar in dit onderwerp zal worden besproken en tot instelling van een plaatselijk cri sis-comité kan worden overgegaan. Noordeloos. Binnenkort zullen ten bate van „Het misdeelde kind" weer evenals vorig jaar postzegels en briefkaarten worden aangeboden. We hopen dat velen dit ichoone doel zullen iteuntn, Nleuw-Lekkerlend. De beer A. D. den Braven ie geslaagd voor het examen boekhouden, cursus B. Bij de Krma J. en A. den Boer, be- tonfabrikanten, zijn Zaterdag 0 werklie den ontslagen wegens slapte in het be drijf. B. en W. hebben publiek aanbe steed het ophalen en wegvoeren van het vuilnis der gemeente voor het jaar 1932. Ingeschreven was als volgt: A. Boer voor f 654, T. Rozendaal voor f 048, A. M. Groen voor f 640. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Ouderkerk a.d. IJssel. Door den storm van Vrijdag op Zaterdagnacht werd het motorschip „Volharding" nabij het stoombootveer „Evegroen" op den dijk- voet geworpen, zoodat men genoodzaakt was op het eerstvolgende getij te wach ten, voordat men het schip weer vlot kon brengen. Ook spoelde door het hooge water een tank, welke op het terrein der Geb/. Baas in den grond moet, een eind stroomopwaarts. VERDRONKEN. Stolwijk. In de buurtschap Beijersche verdronk het vijfjarig zoontje van den heer E. Verstoep. Het ventje was blijk baar in een onbewaakt oogenblik te wa ter geraakt en werd door ©en passee- rend meisje opgemerkt. Niettegenstaande alle pogingen aangewend werden om de levensgeesten op te wekken, kon dr. Adam tenslotte niets anders dan den dood conBtateeren. Gemakkelijks vangst. Waddinxveen. Door de demping van de Putte en de daarop uitioopende Boter- sloot, een en ander in verband met den aanleg van den nieuwen spoorweg, weet de vele in de plas voorkomen/de visch geen uitweg meer, zoodat de pachter van het visqhwater in de laatste dagen een zeer gemakkelijke en rijke vangst wist te behalen. Honderden kilo's brasem, kar per enz. heeft hij opgeschept. Noordeloos. In de plaats van den heer J. Vonk, die bedankt heeft voor de func tie van voorlezer in de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer J. Bikker Pz. GEREF. GEMEENTEN. BeroejJon te Gouda Ds. G. H. Kersten te Rotterdam. PLANNEN VOOR EEN GROOT WERK. B. en W. hebben bij den Raad een voorstel ingestuurd voor werkverschaf fing. Gemeentewerken beeft teekemngen en begToo tingen gemaakt voor twee soor ten werkzaamheden, t.w.: I. Het ophoogen van een gedeelte, zijn de pl.m. 9360 vierk. M. van de Droge Gracht. Dit gedeelte ia gelegen naast het Olivier van Noortplein, loopemde tot aan den Groenen SmgeL B. en W. zouden deze werkzaamheden wollen beschouwen ais van productieven aard, waar het opge hoogde bestemd kan worden voor bouw grond, aangezien daaraan in Schoonho ven groote behoefte bestaat. De bedoeling i& om hier alleen toe te laten woningen met een huurwaarde van f 200 tot f 400. De kosten voor bet gebeele plan zijn ge raamd op f 57.914;50, waaronder dan is begrepen een som van f 23.600 aan loo- nen en f 34.314,50 aan materialen. On der bet kostenplan is dan begrepen de aanleg van rioieering, straten en trot toirs. Aangezien toezegging is verkregen, dat het rijk in de loonen zal betalen een subsidie van 40 pGt., zal ten deze wor den terugontvangen een bedrag van f 9440. Het restant ds dan f 14.160, waar bij komt f 34.314,50 aan materialen, ia in totaal een som van f 48.474,50, welke dan voor rekening der gemeente blijft. De prijs van den tot nu toe uitgegeven gjond vonden B. en W. te laag, ook in vergelijking met naburige plaatsen, al waar buiten de bebouwde kom voor bouw grond, gelegen aan een gewonen ver keersweg, plm. f 4 per vierk. M wordt gegeven. Voor Schoonhoven acht het col lege voorts algemeen een grondprijs van f 2 reeds daarom te laag, aangezien de grond is gelegen in de stad zelve, aan be hoorlijk verlichte en verharde straten en wegen, voorzien van rioieering. Intus- schen hebben vele koopers bun grond moeien verhoogen, als gevolg waarvan de kosten stegen. De gein.-arohitect Heeft een plan opgemaakt voor den te bedingen prijs op den resteerenden bouwgrond. Daarbij is ondersoheid gemaakt tusschen bouwrijpen grond en op te hoogen terei- nen. B. en W. achten nu voor bouwrijpe grond een prijs van f 6 per vierk. M geenszins te hoog. Van de gebeele opper vlakte kan pl.m. 7100 vierk M. worden verkocht, berekend op pl.m. 1(X) womn gfcii De rest (te wor eraten bestemd' Het ligt voor de hand, dat de verkoop slechts geleidelijk zal gaan, zoodat bet eindbedrag van de opbrengst zal bedragen f 42.600. De ten laste der gemeente ko mende uitgave is f 48.474,50, zoodat deze twee bedragen elkaar niet geheel dekken. Efen tweede work is het dempen van de Zevender, van de Oranjestraat tot aan de brug van het Plantsoen bij de School straat. De uitgaven daarvan zijn met in begrip van het leggen van een rioieering totaal f 25.652,50, waaronder is begTepen f 6910 aan arbeidsloon en f 18.742,50 aan materialen. Aannemende, dat ook het rijk in de arbeidsloonen 40 pGt. subsidie verstrekt, blijft voot de gemeente een be drag over van f 22.888.50. B. en W. vonden dit werk echter van zeer inproductieven aard en daarom op dit oogenblik volstrekt verwerpelijk. De Zevender is een stroomend water, de toe stand tan thans bestaat «sdert veis eeuwen en de demping vraagt een belang rijke uitgave in een tijd van groote geldr srhaareohte, Het is ook de vraag, of dtm uitga*» goedkeuring van Ged. Staten aal verkrij- 8 Wat de voorstellen betreft tot het uit baggeren van de Groote Graoht enz. zijn B. en W. van oordeel, dat die niet voor inwilliging vatbaar zijn. Dat is geen pro ductief werk en er zouden slechts weinig werkloozen arbeid vinden. v Voor de verbetering van den Ouden Singel zouden misschien slechts enkele werkloozen te werk kunnen worden ge steld, aangezien deze werkzaamheden voor het grootste gedeelte moeten wor den uitgevoerd door vaklieden. Ten slotte stellen B. en W voor, dat de Raad verleent: I. een crediet van rond f 50.000 voor de ophooging van een gedeelte van de Droge Gracht; II. het verzoek van den heer v. Harme- len en het adres van ,,'t Baarsje" (uitdie pen van de Groote Gradht) ai te wijzen; III. te aanvaarden het plan tot ophoo ging van den grond genoemd onder I met inbegrip van de verkoopprijzen. Verder aan te nemen de rijkssubsidie met de daarvoor gestelde voorwaarden. Een lid van het ooilege meent, dat de Groote Graoht wel voor uitbaggeren in aanmerking komt, doch dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat zooveel mogelijk werkloozen te werk die nen te worden gesteld, wat bij het uitbag geren van de Groote Gracht niet mogelijk is. Voorts merkt dit lid nog op, dat het zeer wel mogelijk is het materiaal, te ge bruiken bij de Droge Graoht. eventueel dientbaar te maken bij 'het vervoer van bagger uit de Groote Gracht. VOOR WERKLOOZEN. Een anders steun. Zij, die getroffen worden door de ge dwongen werkloosheid, moeten niet slechts him gewone inkomsten missen, maar 'zij derven ook hun arbeid, zij ko men tot een ledigheid en verveling, die al heel spoedig ondragelijk wordt. Dat hebben zij begrepen, die voot werk loozen nog iets anders willen doen, dan alleen giften inzamelen. Wij hebben on langs gemeld, hoe Dr. H. W. van der Vaart Smit, predikant te Zwijndrecht West, een organisatie heeft weten samen te stellen voor tehuizen voor werkloozen, waar deze verpoozing kunnen vinden in lectuur, bij voordrachten door huisvlijt- werk, en waar zij tegen geringe vergoe ding iets kunnen ghruiken (koffie en thee 2 cent per kop). We hebben over die organisatie nadere inlichtingen gevraagd en verkregen van Dr. Van der Vaart Smit, en ook bereikt ons nu een schrijven uit Boskoop, waar hetzelfde systeem, reeds toepassing gevon den heeft. Wij hadden gemeld, dat daar ter plaat se een oonversatiezaal voor werkloozen door burgemeester Colijn was geopend en nu kan men in dit nummer onder de in gezonden stukken een schrijven vinden van den voorzitter van het comité te Bos koop, die daar over nadere inlichtingen geeft. Misschien dat hier of elders overwogen wordt of die voorbeelden geen navolging verdienen. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen op Maandag 14 Dec., des namiddags 2 uur, ter behandeling van de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het correspondent schap der Arbeidsbemiddeling. B. en W. dragen voor de hoeren J. G. Seton en J. de Bruin. 3. Begrooting Weeehuis, dienst 1932. 4 Voorstel van B en W. inzake ver pachting van bouw- en weilanden. 5. Voorstal van B. en W. inzake werk verschaffing enz. Voorts vergadert de Raad op Donder dag 17 December, eveneens om 2 uur, om de gemeente- en bedrijfsbegrootingen, dienst 1932 te behandelen. EEN VERLIE8. Als oen vreemdeling eenmaal in Schoon hoven heeft vertoefd, en men vraagt hem jaren later naar die stad, dan mogen de indrukken, die hij er opdeed, vervaagd zijn, m.tar het typische stadsbeeld van de Haven weet hij zich stellig nog te her inneren. Aan dat stadsbeeld dragen de fraaie lindeboomen aan weerszijden van het wa ter niet weinig bij. Hot is dan ook jam mer, als men haar gelijkmatige rij moet breken, zooals thans het geval is. Verschillende van de hoornen zijn te oud geworden. Ze zijn hoi, hangen deels scheef en dreigen 'bij een storm te bezwij ken en misschien ongelukken of schade te veroorzaken. Daarom heeft het gemeentebestuur moeten besluiten een negental dezer lin den aan de Oostzijde van de Haven te doen rooien. Op de openlkomende plaatsen zullen jonge hoornen worden geplant en we wil len hopen, dat moeder Natuur het groo te verschil tusschen deze en de andere exemplaren spoedig zal opheffen NEDERLANDSCHE „PRIX OE ROME" AAN H. J. VAN DER KOP. In overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op de Rijksakademie van Beeldende Kunsten, uitgebracht aan den Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, is thans bij Kon. Besluit aan onzen vroe- geren stadgenoot, den heer H. J. van der Kop, de gcxuden eerepenning voor den in 1931 gehouden Prijskamp in de schilder kunst toegekend. Tevens is daarbij den heer Van der Kop een jaargeld verleend teneinde hem in staat te stellen, zich naar het buitenland te begeven, om zich in de schilderkunst te bekwamen. DE MINDERHEIDSGROEP. Sedert een week gaan geruchten in de stad, als zou de Minderheidsgroep (van de Ned. Herv. Kerk) worden opgeheven. Het bestuur deelt one mede, dat deze ge ruchten uit de luoht zijn gegrepen. Het ie van moering, dat de groep nog steeds al le reoM van bestaan heeft en wat de financiën aangaat, het jaar 1981 sluit met een vooxdeelig slot. Ei is dus geen enkele reden tot opheffing. GOED GERADEN. Onder de advertentiën vindt men ver meld, wie bij de Firma H. A. van Baaron goed geraden hebben naar den kolom closetrollen, en wie zoo gelukkig zijn een msluithaard, huishoudkachel, een rook tafel en een hobbelpaard te hebben ge wonnen. ST. NICOLAAS OP DE KLEUTER SCHOOL. Met de vlaggen in top, voer Zaterdag middag om kwart voor twee de veerpont aan deze zijde af, met buitengewone be langstelling nageoogd door honderden kinderen. Daar moest dadelijk St. Nico laas mee in Schoonhoven arriveerenl Nauwelijks was de pont aan Gelkenes van wal gestoken, of de scherpe kijkers van de jeugd hadden reeds gezien, dat de bisschop en zijn knecht in een luxe auto zich aan boord bevonden. Nog juist op tijd kwam „T.A.V.E.N.U." de Veerpoort uit en toen de „Kanarie" dezen oever na derde, zette het korps in: „Zie ginds komt de stoomboot". Een tafereeltje, als uit een prenten boek geknipt. Onder het spelen der mu ziek, reed de Sint aan wal, toegewuifd door honderden kinderhanden en hij en de knecht wuifden hartelijk terug. Naast St. Nioolaas zat de heer J. Kortland, want het hooge bezoek gold de Kleuter school. Maar de heel© stad genoot er me de van, want voorafgegaan door het mu ziekkorps, maakte de auto een korte rondgang door de stad. In tusschen wachtten op de school de kleuters do komst van den Sint af. Bij het binnenkomen zongen zij een paar aardige welkomstliedjes, waarmee de bisschop zeer ingenomen was. Daarna had hij een en ander tot de kin deren te zeggen, waarbij bleek; dat hij precies wist. welke kinderen stout en zoet waren. Piet had dagen aahtereen in den schoorsteen dat alles gehoord en op geschreven. De Sint kon dus alles dn zijn groote boek vinden. Over het geheel was de Sint zeer te vreden en nadat een paar kinderen nog een liedje voor hem hadden gezongen en anderen een aardig spelletje voor hem hadden gespeeld, verzooht hij hun mee te gaan naar de leerlokalen, waar Piet voor elk kind een stuk speelgoed, een doosje lekkers en een prentenboek gereed had gelegd. Ook voor de jonge dames, die bereid willig hielpen, 's morgens en 's middags, bij den aanvang had Viel in zijn groote zak iets meegebracht. Om ongeveer kwart over drie werden de kinderen door de ouders van de school gehaald. WEEFDEMONSTRATIE. De Firma G. Fuest in de Lopikerstraat noodigt in een advertentie in dit nummer alle dames uit tot bijwoning van een gra tis weefdemonstratie. Ze zal Dinsdag en Woensdag warden gegeven door een vrouwelijke beambte van de Artsilk-la» briek. Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie. Den zwarte (kat; een damoshandsahoen; een glacé handschoen; een rolletje kwar tjes. EEN OPEN LUIK DE OORZAAKT BANGKOK, 7 Dec. Het vliegtuig „De Ooievaar" is verongelukt doordat het toestel niet van den grond kon komen en met den rieps tegen een dijkje is gestoo- ten, dat aan het eind van het vliegveld ligt. Het toestel werd totaal vermeld De motoren en het voorstel drongen door de cabine. AMSTERDAM, 7 Dec. De directie van de K. L. M. deelt nog het volgende mede: Blijkens een nader bij de K. L. M. ont vangen telegram, heeft de eerste bestuur der, Wiersma, vpor het vertrek van het vliegveld het luik over de stuurhut ge opend, teneinde meer ventilatie te geven, daar het, in verband met het lange proefdraaien der motoren, in de kajuit en stuurhut, zeer warm was geworden. Een Siameesch officier heeft nog bij het vertrek op het openstaande luik ge wezen, doch vermoedelijk heeft Wiërsma die waarschuwing niet begrepen en, in volle aandacht voor den aanloop, niet meer op het luik gelet. Bij den aanloop moet het geheel zijn opengeslagen, waar door de luchtstroom boven het midden gedeelte van den betrokkén vleugel ern stig moet zijn verstoord, hetgeen in dit geval, met een zwaar beladen vliegtuig, een zeer nadeeligen invloed op het hef vermogen van het vliegtuig kan hebben gehad. Gezien de bekwaamheid van den vlie ger en het feit, dat op dit vliegveld een zeer lange aanloop mogelijk is, is de om standigheid, dat het vliegtuig niet los kon komen, niet anders te verklaren dan dat het luik inderdaad de oorzaak moet zijn. De slachtoffers zullen morgenvroeg te Bangkok worden begraven. Deelneming van ds Koningin- Moeder. AMSTERDAM, 7 Dec. B. de K. L. M. is van de Koningin-MjOeder een telegram van deelneming ontvangen met bet groo te vliegongeluk te Bangkok. H. M. ver zocht daarin ook aan de nagelaten be trekkingen der slachtoffers haar deelne ming te betuigen. HOLLANDSCH CREDIET SYNDICAAT. AMSTERDAM, 7 Dec. De Amsterdam- «ohe Rechtbank veroordeelde beden de Md* tautn tas bit HolkmUob WEERBERICHT. Naar waarneming in den marge* 7 December. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige Noord-Westelijke wind; later krimpend en toenemend; Bewolking; licht tot half, later toenemend, waar schijnlijk met eenigen regen; aanvankelijk zelfde temperatuur, later zachter. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 43 graden Fahrenheit. Waterstand van heden: Schoonhoven hg. water 3.15 uur, 1.51 M. Vreeswijk hoog water 4.45 uur, 971 M. Keulen stand 1.62 M., was 0.22 M. Maastricht 5 Deo. 41.68 M., was 0.28 M. C Maandag 7 December, Laatste Kwartier. Onder 2.1. Woensdag 9 December Nieuwe Maan. Op 8.35. Crediet Syndicaat wegens oplichting, meermalen gepleegd, tot een gevangenis straf van 4 jaar met aftrek van 6 maan den voorarrest. DeJofficier van justitie had 3 jaar met aftrek van het voorarrest geëisoht. DE VALSCHE TABAKSBANDEROLLES Twee arrestaties. WINSCHOTEN, 7 Dec. In verband met den handel in valsche Duitsché tabaks- handerollee zijn te Winschoten gearres teerd de ongeveer 70-jarige winkelier L. J. We8sels, iemand die bij de justitie niet zeer goed bekend staat en de onge veer 30-jarige reiziger in sigaren en si garetten, H. Bargeboet. Het was laatstgenoemde die meerma len in Amsterdam kwam en zeer waar schijnlijk den te Amsterdam gearresteer den drukker de bestellingen deed. Ook de smokkelaar zelf. EMBDEN, 7 Dec. Met betrekking tot het ontdekken van de groote smokkel- zaak in valsche tabaksbanderolles wordt nog gemeld, dat hedenmorgen vroeg ook de eigenlijke smokkelaar, die de bande rolles in roggezakken over de grens bracht, is gearresteerd. Het is de land bouwer Treimann uit Neurhede. Er wor den nog meer arrestaties verwacht. VROUW VERBRAND. ENSCHEDE, 7 Dec. De 54-jarige hulp behoevende vrouw V. is, toen zij bij de kachel zat, voorover gevallen. Haar klee deren vatten vlam en toen de buren haar zagen stond ze in lichte laaie. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij spoedig is overleden. DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. LONDEN, 7 Dec. Uit Moekden wordt gemeld, dat gisteren Japansche vlieg tuigen in Z.-W. Mandsjoerije bij Koeg- taipoe en Tienpingtai, Chineesche ban dieten met bommen hebben bestookt, waardoor 300 Chineezen zouden zijn ge dood. TOCH EEN ONAFHANKELIJK MAND SJOERIJE? MOSKOU, 7 Dec. Volgens berichten uit Tokio en Moekden worden nieuwe pogingen in het werk gesteld om Mand sjoerije onafhankelijk te verklaren van China. De leiders der Japansche militaire be weging in Mandsjoerije zouden te Tokio voorbereidingen treffen om de nieuwe regeering te Moekden te vormen met een eigen, van Nanking onafhankelijke grondwet. Volgens Japansche bladen zou na het slagen der plannen het gezag te Moek den in handen komen van een voorloo- pige militaire dictatuur. DE REVOLUTIE IN SAN SALVADOR. SAN SALVADOR, 7 Dec. Generaal M&- ximiiliano Martinez is door den militai ren raad erkend als president van Saha- doT. Er is een nieuw ministerie r$n zes leden gevormd. De ministers van buiten- landsche zaken en financiën moeten nog worden benoemd. MIJNGASONTPLOFFING. BOEKAREST, 7 Dec. Tengevolge van een mijngasontploffing werden in de mijn Lozia bij Petrosani 6 arbeiders gedood en 14 zwaar gewond. De arbeiders moe ten bevrijd worden van onder de puin- hoopen van een ingestorte galerij. Het reddingswerk vindt plaats onder de moeilijkste omstandigheden, aangezien voortdurend gas uitstroomt. Tot nu toe zijn 3 lijken geborgen. VERDWENEN POSTSTUKKEN. Te Oud-Beyerland zijn op raadsel achtige wijze poststukken verdwenen In de laatste dagen kwamen ver schillende ingezetenen tot de ont dekking, dat poststukken, welke zij o i. «ovember in »e bus. aan het o&kano r ha den ge.e oneerd hun plaats van bestemm-ng niet hebben bere.kt. Bij onderzoek bleek, dat van rtRATI IMEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. 8choonhov»n,ch. Courant MAANDAB 7 DECEMBER 1811. op genoemden dag m haltvijl naar Rot- de poot. Tlellte met de tram van terdam 'er veriending was mede- aeoeven. enkele rakken op onver klaarbare wijze rijn verdwenen. In de vfirmiste postzakken bevond rich peen enkel stuk van waarde. de „OOIEVAAR" VERONGELUKT ONGELUKKIGE START BIJ BANGKOK VÜf personen gedood gewond. Op het kantoor der Kon. Luchtvaart maatschappij kwam gistermorgen de droeve tijding, dat het postvliegtuig de Ooievaar" bij het vertrek van het vlieg veld Don Muamg nabij Bangtkok door tot nu toe onbekende oorzaak is vercmge- iUj>e gezagvoerder Th. Wiersma is kort nu het ongeval overleden. Hij had o.m. een' ernstige fractuur aan het linkerbeen opgeloopen. De tweede bestuurder J. van Onlangs en de boordwerktuigkundige J. E. W. Katte zijn op slag gedood. De ra- diotelagrafist Van Zadelhof! is lioht ge wond. Zijn toestand is volgens een nader telegram gunstig te nodmen. Van de drie passagiers is kolonel Brinsmead, directeur van den Australi- schen luchtvaartdienst ernstig gewond, terwijl de boeren Borg en B&udart rijn gedood. De «tart mislukt Het is nog niet tot in bijzonderheden bekend, hoe het ongeval rich heeft toege dragen, dodh wel moet vast staan, dat het bij den star t heeft plaats gevon den. Een telegram meldt, dat de ramp zelfs plaats had nog vóór het toestel van den grond was vrijgekomen.. Dat komt overeen, met wat Kingsford Smith er van heeft verteld. Hij had de brievenmail van de verongelukte Sou thern Sun" te Aikxr Star overgenomen en arriveerde kart na het ongeluk te Bang kok. De Australische pastvlieger, die naar Rangoon doorvloog, verklaarde bij zijn aankomst aldaar, dat het vliegtuig niet behoorlijk kan opstijgen. Het taxiede over een grooten afstond, doah kan de lucht niet inkomen en viel daarna op zijn neus. In het telegrafisch bericht omtrent de ramp worden de hoeren Borg en Baud art die ook am het leven (kwamen, passa giers genoemd. Ale «xsdanig rijn rij eahter niet bij de K.L.M. ingeschreven. Het is echter mogelijk, dat zij voor een kortere reis van ihet vliegtuig gebruik hebben wtillen maken. De passagier kolonel Brinsmead ver keert in levensgevaar. Hij was oorspron kelijk passagier van het Australisch postvliegtuig „Southern Sun", dat op 24 November bij Alor Star te pletter is ge vallen, waarbij de drie inzittenden er echter het leven afbrachten. Te Alor Star is de heer Brinsmead op de „Ooivaar" overgegaan, om daarmede de reis voort te zetten, doch te Bangkok overkwam hem dit tweede ongeluk. HET CONFLICT IN TWENTE. Rust ta Enschedé. Na eenige rumoerige dagen is het thans te Enschedé weer vrij rustig. Alle fabrieksdirecties, waar gestaakt wordt, hebben aan de stakers een aan- geteekend schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat zij zich .als ont slagen hebben te beschouwen. De rente- kaarten zijn in de portiershuizen ter be schikking gelegd. In navolging van de spinnerij „Ooster- veld" is ook bij alle fabrieken, waar ge staakt wordt, het nog verschuldigde loon van de stakers ingehouden, als gedeelte lijke vergoeding van de schade, veroor zaakt door het onrechtmatig verbreken van het dienstverband. Ultimatum aan d« fa. Jannink. De drie samenwerkende organisaties hebben aan de fa. Jannink medegedeeld, dat indien uiterlijk Zaterdag 19 Decem ber a.s. in het conflict tusschen die firma en de stakende wevers geen oplossing is verkregen, de arbeiders en arbeidsters, behoudens de wevers, die reeds in sta king zijn, op Maandag d.a.v. den arbeid riet zullen hervatten. Dit ultimatum is van toepassing voor alle drie fabrieken van deze firma, waar te ramen ongeveer tweeduizend arbeiders werken. Hieruit volgt dus dat, breekt de groote staking op 14 December uit, deze dan toch nog niet algemeen zal zijn. Pas ris ook het ultimatum bij de firma Jan nink voo* alle fabrieken ingaat, zal van een algemeene staking op de Enschedé- sche en Twentsch-Geldersche fabriekem gesproken kunnen worden. WEER EEN VERZONNEN ROOF OVERVAL. Arbeider kwam f 200 tekort. Bjj de politie te Resteren deed Vrijdag j. aangifte, dat te zijnon huize een roof overval heeft plaats gehad door twee personen, beiden naar schatting onge veer 30 jaar oud. De vrouw had aan haar man medegedeeld, dat, terwijl zij alleen thuis was, twee mannen, die beiden een ijzeren staaf in hun hand hadden, haar woning waren binnengedrongen en met medeneming van circa f 230 aan bank papier en zilvergeld zouden zijn verdwe- Alles in diepe rust. Hot viel de politie direct op, dat, of- schoon de overval kort te voren zou heb ben plaats gehad, in de woning alles in diepe rust was en de bewoners slechts met de grootste moeite konden gewekt worden. Op school werden den volgenden dag de oudste twee kinderen in tegenwoor digheid van het hoofd, ondervraagd. Van hen vernam de politie, dat zij op dat oogenblik niet thuis geweest waren, maar dat moeder hun gezegd had, dat zij, als de veldwachter kwam, moesten vertellen, dat er twee mannen met ijzeren staven van het erf waren geloopen. Verder is gebleken dat de financieele toestand van den man, die steenfabrieksarbeider is, ai*t al te rooskleurig zou zijn. Vermoed wordt, dat met het oog hicros. deze •twtaI witman ii, Tegen de vrouw is proces-verbaal op gemaakt. FRAUDE BIJ T HOOFDBESTUUR DER POSTERIJEN Als het personeel van de Posterij» cm Tielcjgrafiie op reis gaat, krijgt het voorschot-declaraties waarvan de eerste onkosten betaald worden, welke dan later op een algemeene nota verrekend worden. Deze voorloopige declaraties worden, na geteekend te zijn door het hoofd van den dienst steeds ter betaling aangeboden op het telegraafkantoor. Dat geschiedde de vorige maand ook met 2 declaraties ieder van f 135. Toevallig zat op het telegraafkantoor niet de gewone amb tenaar maar een nieuweling? zoodat hem de gefingeerde namen op de declaraties en de vervalschte hand- teekening van het hoofd van den. dienst niet opvielen. De f 270 werden dan ook uitbetaald. Den volgenden dag werd de vervalsching gemerkt. Die dader is tot heden onbekend. HAAR MAN VERMOORD Naar verluidt, zou te Heerlen in den nacht van Woensdag op Don derdag een 75-jarige man, door zijn tien jaar jongpre vrouw vermoord zijn, vermoedelijk gewurgd. De aanleiding tot de misdaad moet zijn geweest, dat de man v- een asthma-lijder erg lastig was Het lijk vertoonde op verschillende plaatsen verwondingen. De justitie te Maastricht heeft lijkschouwing laten verrichten waarna Zaterdag het stof felijk overschot begraven is. TREIN IN BRANDS' In de nabijheid van Wolchowo in Rusland, brak in een trein brand uit zonder dat het locomotief personeel er iets van merkte De passagiers spron gen uit den rijdenden" trein. Drié hunner werden door een uit de tegen overgestelde richting komenden trein gegrepen en gedoocf De overige pas sagiers bleven ongedeerd De brand kon gebluscht worden nadat acht wa gons waren uitgebrand. SAN SALVADOR *T Een 50-laI dooden. De revolutie in San Salvador is geëindigd met de volkomen over winning der opstandelingen Vice- president Martinez heelt aan het hoofd van een militairen raad het voorloopig presidentschap op zich genomen. Martinez deelt mede dat de fust in het geheele land weer hersteld De bevolking steunt de nieuwe re geering. De revolutie heeft totaal 50 slacht offers geëischt. Onder de dooden bevinden zich twee diplomaten. De afgezette president Araujo, is naar Guatemala gevlucht ONSCHULDIG IN 'T GEVANG? Tom Moonen. De burgemeester van New Yank, James J. Walker, die als jurist lid is van de Amerikaansahe balie, heeft voor den gouverneur van den staat San Francis co, Rolph, een pleidooi gehouden ter ver dediging van den arhaixlersieider Tom Moonen. Deze wordt beschuldigd in 1916 tijdens een parade te San Francisco een bom aanslag te hebben gepleegd, zoodot hij sedert dien tijd met een anderen arbei- dersleider, Billings, gevangenisstraf on dergaat, hoewel tal van personen, zoo wel in als buiten de Vereenigde Staten; overtuigd zijn van hun onschuld en er felle strijd voor hun in vrijheid stelling ia gevoerd. Burgemeester Walker verklaarde, dat Mooney slaoühoffer was van een verkla ring, waarvan de onjuistheid vaststond. Den voornaams ten bewijsgrond had men geput uit de verklaring van den getuige Frank Oxman, terwijl het als zeker kon worden aangenomen, dat deze een mein eed had afgelegd. Gouverneur Ralph zegde burgemeester Walker een zoo spoediig mogelijke beslis sing toe, vermoedelijk door herziening van het vonnis. De procureur-generaal Oharles Fickert, die indertijd het von nis tegen Moonen eischte, verklaarde dat het waarschijnlijk het beste zou zijn den arbeidersleider gratie te verleenen. VALSCHE DUITSCHÉ TAEAKSBAN DEROLLES, Voor 9G0.000 mark in beslag genomen. Het was den Duitschen douaiie- au tori lei en reeds lang bekend dat in Nederland op groote schaal valsche Duitsche lahaksbeJasling-banderoheii werden vervaardigd die over de grens werden gesmokkeld en in Duitsch- land te koop aangeboden. Thans vheeft men te Papenburg aan de Eems de vervalschers en smokkelaars weten te arresteeren op het moment, dat zij een groote hoeveelheid valsche banderollen over de grens hadden gebracht, D« imokktlaari haddm da banderollen verborgen in een hoop turf op het erf van .een Duitsche boerderij, vanwaar de pakken door helpers zouden worden weggehaald. De douane beambten konden ongeveer 50.000 banderollen, ter waarde van ruim 900 000 Mark, jn beslag nemen De beide gearresteerd^ daders wer den naar de gevangens te Papen burg overgebracht. AmsUrdamèche drukker gearresteerd. De sporen van de herkomst der banderollen leidden naar Amsterdam en op verzoek van deiji officier van Justitie te Winschoten is daar gisteren een drukker aangehouden Hij bekende het drukwerk te heb- etin gemaakt. De cliché's werden in zijn woning in beslag gehomen. Hij wist echter naait zijn zeggen met, dat het nagemaakte Duitsche tabaksbanderolles betrof. De man is op transport gesteld naajr Winschoten INGEZONDEN MEPEDEEHNG. is een doos of tune „Zij" Crème Zij hesch-rmt Uw gelaat .ven afdoende tegen guur herfstweer of félle winterkou als een -Warme bontmantel of behagelijkc pels het Uw lichaam doet. In een woonschuit van den effec tenhandelaar E. W. J. I. te Katwijk a.d. Rijn, is tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken. Gouden en zilveren sieraden, benevens een bedrag aan geld zijn gestolen. Vrijdagnacht is een bomaanslag ge pleegd op het sanatorium „Wiegand" in Waldeck aan het Edermeer in Duitsch- land. Onbekende daders hebben voor den hoofdingang van het gebouw een helsche machine laten ontploffen. Alle venster ruiten sprongen. Een gedeelte van het dak stortte in. De eigenaar van het ge bouw werd ernstig gewond. Te Salisbury (Amerika) werd een neger, die Vrijdag een man doodgescho ten en zichzelf daarna verwondingen toe gebracht had, Vrijdagnacht uit zijn bed in het ziekenhuis gesleept en op het voor plein van het gerechtsgebouw door een uit tweeduizend personen beslaande men- schenmenigte aan een boom opgehangen. Het filiaal der Fox-filmïyiatschap- pij te Milaan is door brand totaal ver nield. Het verkoolde lijk van den filiaal houder werd onder de puinhoopen ge vonden. De oorzaak is onbekend. Schoonhoven. De uitslagen van. de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: „Leerdam I"Sportclub I" 4—2; „Sport dub II„Olympia III" 22. De wed strijd „Sportclub III"„Woerden III" ie wegens terrein-afkeuring niet doorge gaan. DRAMA IN EEN WOONWAGENKAMP Doodslag uit noodweer? Vrijspraak geëischt Vrijdag beeft voor de rechtbank te Dordrecht terecht gestaan de fotograaf P. H., uit Sahoomhoven, thans gedetineerd, Op 31 Augustus zou hij in bet woonwa genkamp te Gorinchem J. Henstraat met een mes een steak in de borst hebben toe- gebtaabt, tengevolge waarvan dp aange vallene kort daarna overleed. Verdachte was vijf jaar geleden veroordeeld tot ge vangenisstraf voor doodslag op een dar zoons van den thans verslagens. Dr. J. P. L. Hulst, uiit Leiden, die de sectie op het lijk heeft verriaht, rappor teerde. dat de doodsoorzaak was een steek met een mes in de borst, welke steek met groote kraaht moet rijn toege bracht. Als tweede getuige verklaarde L. Lug- ters, dat de verdachte op 31 Augustus in rijn woonwagen was. Hij zag een zoon van den verslagene aankomen en gaf ver dachte een teeken om den wagen te ver laten. Deze deed zulks. Voor den wagen ontmoette hij den zoon van Henraat, waarna even later ook deze zicb er bij voegd, evenals nog enkele familiebeden. Getuige had nog gezien, dat verdachte den zoon van Henra&t een hand gaf. Ge tuige is daarna den wagen binnengegaan om naar de hinderen te kijken. Toen hij e» minuut of vijf later buiten kwam, lag dcroude Heniaat bewusteloos op den grond. Met deze verklaringen klopten die van Lugiers' vrouw niet geheel. Zoo zeide L., dat hij, toen hij Hendriks buiten zag lig gen, niemand verder had waargenomen, terwijl de vrouw verklaarde, dat bet zwart van de menschen zag. De weduwe van den verslagene ver klaarde, dat Lugters naar den wagen der Henraats was gekomen en daar gezegd bad: „Houd je kinderen bij je, want H. is in mijn wagen". Toch gingen zij naar den wagen van Lugters en bleven voor den ingang staan kijkyi. Toen verdachte bui ten kwam, heeft Jan Henraat Jr. bem ge dwongen een hand te geven. Volgens ge tuigen sprong verdachte toen, plotseling op Henraat toe en stak hem. Dat haar man met een open mes in zijn zak liep, achtte get. niets bijzonders. Daarmede maakte hij benrineblikken open. Ten sterkste ontkende zij, dat haar man gestoken had, voor dat verdachte haar man aanviól. Daarentegen verklaarde verdachte, dat hij, toen hij den wagen uitkwam, de Hen raats zag, die bem vroegen, of hij H. wae. Op zijn bevestigend antwoord gin gen rij ia eea kringetje om h«ft ïmt staan. Hij wilde wegloopen, nadat er met een mes gegooid was, doah toen bij' zicb plotseling omdraaide, zag hij, dat de oude Henra&t hem in de rug wilde sto ken: hij kreeg zelfs nog oen snode aan de hand. Daarna heeft hij zijn mes getrok ken en rijn aanvaller gedood. Getuige H. Henxaat gaf een andere lo zing van de vechtpartij, waardoor vol gens hem de schuld op den verdachte rust en een andere zoon gaf een aanschouwe lijke voorstelling van de manier waarop zijn vader was gestoken. Een der zoons had gezien' dat ver dachte met een ©es met een wit beft stak toen hem het mes werd getoond, herken- do hij da/t. Hoe het mes van zijn vader op het terrein terecht gekomen is, be greep hij niet, want zijn vader heeft geen mes in de hand gehad. Ook de commissaris van politie te Go rinchem, de heer W. v. d. Marei, kon' daarvan geen verklaring geven. Er was nog een derde mes op het terrein gevon den De Officier van Justitie meende, dat dit dan afkomstig kon zijn van een zoon van Henraats, die volgens verdaothe ook met een mes gedreigd zou hebben. Op verzoek van den verdediger werd do vader van verdachte gehoord. Deze deelde o.a. mede, dat zijn zoon iemand is over wien men kan Ioopen, maar die ooi verschrikkelijk driftig kan zijn. Een getuige uit Schoonhoven, de ar beider A. J. de Lange, verklaarde van een dor zoons van Henraats te hebben ge hoord, dat men met verdachte, als bij uit de gevangenis kwam, wel zou afreikenen. Het requisitoir. Na deze getuigenverklaringen volgde het requisitoir van het 0. M., waargeno men door Mx. Kronenberg, stelde vast, dat verdachte gestoken heeft, toen hij werd aangevallen door de familie Hen raat. Daar verdachte een zoon van Iïenr raat 5 jaar geleden had doodgestoken, heersdhte er bij de familie een wrok te gen verdachte. De familie H. heeft groote belangstelling getoond voor den.woonwar- GROOT-AMMERS. 's avonds 6,30 uur, Woensdag 9 Deo., Ds. J. van AuisteL Bijbellezing. LEKKERKER&. Evangelisatie. Woens dag 9 December, 's avonds 7 uur, de boe* Q. Kramp. MOORDRECHT. Ned. Herv. Evangeli satie op Geref. Grondslag. Woensdag 9 December, 's avonds 7 uur, Ds. Van den Berg, van Amersfoort. WIJNGAARDEN. Woensdag 9 Decem ber, 's avpnds 7 uur, Db. A. v. d. Kooi, van Maarsen- GEREF. KERKEN. LEKKERKERK. Donderdag 10 De cember, 's avonds 7.45 uur, Ds. J. Hoek stra, van Schoonhoven. Onderwerp: „Gezegend Conservatisme". STOLWIJK. Dinsdag 8 December, 's avonds 7 uur, Ds. Lamain, van Leiden. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT. Dinsdag 8 December, 's avonds 6.30 uur, Ds. L. S. den Boer, van Leerdam. NOORDELOOS. Woensdag 9 Decem ber, 'e avonds 6.30 uur, Da J. Reerink. geprest naar buiten te gaan. Had dachte toen maar niet erkend, wie hij was, dan was hij er zonder ongelukken afgekomen. Nu staan de verklaringen van de familie Henraat tegenover verdachte, wat betreft het steken met een mes door den ouden Henraat. Sj>r. moest de ver klaringen van de getuigen eenigszins in twijfel trekken. De geheele familie ver klaarde b.v. unaniem, dat de steek on- dershand is toegebracht, hetgeen volgens Dr. Hulst onmogelijk is. Dat de vader met een open mes voor verdaahte heeft gestaan, wordt wel door de familie ont ken, doch daartegenover staat, dat het mes open op den grond is gevonden. De officier meende, dat verdachte uit nood- heeft gehandeld en eischte dan ook Gp de volle publieke tribune steeg een daverend applaus op na deze conclusie. De verdediger van verdachte, Mr. Z. J. de Langen, sloot rich bij bet requisitoir aan. Uitspraak op 18 dezer. AAN BERGEN'S STRAND. De Kantonrechter te Alkmaar heeft thans uitspraak gedaan in de zaak tegen Mr v. d. L., aldaar beschuldigd van over treding der gemeentelijke verordening te Bergen aan Zee. Daarbij is het verboden zich zonder gebruik van een badkoets in zee te begeven en de kantonrechter vond, geen termen om bedoelde verordening on- verbindbaar te verklaren. De verdachte, die zijn badmantel op het strand had lo ten liggen en zich in badoostuum te water begeven, werd dius schuldig verklaar en veroordeeld tot vier gulden boete subs. 4 dagen hechtenis. Volgens de meening van den kantonreohter was de verordening wettig tot stand gekomen en volkomen rechtsgeldig. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De Officier van Justitie bij de recht bank te Assen eischte tegen een makelaar uit Hoogeveen wgegens medeplichtigheid aan een bedriegelijken bankbreuk en het onttrekken van goederen aan een failis- semt twee jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank gelastte de onmiddellijke gevangenneming van verdachte. NED. HERV. KERK. BLESKENSGRAAF. Woensdag 9 De cember, 's avonds 6.30'uur, de heer A. de Redelijkheid, Godsdienst-Onderwijzer te Ouderkerk a.d. IJssel. AMSTERDAM, 7 Deo. (Draadloos). Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 400 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren lo kwal. 70—78, 2e kwal. 6268, 3e kwal. 5260, mindere soorten 4048 per K.G. slaohtgewicht; 60 melk- en kalf- koeien f 200—320 per stuk; 86 vette kal veren 2e kwal. 7078, 3e kwal. 6070 per K.G. levendgewicht; 20 nuchtere kal veren f 8—16 per. stuk; 900 varkens, vleescih varkens, wegende van 90'110 K.G., 4445, zware varkens 4244, vet te varkens 3942 per K.G. slaohtgewicht; 317 paarden f 70'140 per stuk. GROOT-AMMERS, 7 Dec. Aan de Kaasmarkt, alhier waren Zaterdag aan gevoerd 10 partijen met te zaanen 465 ah wegende 3255 KG. Prijs 1ste gen van Lugters en verdachte is daaropLeoort met rijkamerk f 27—30. Handel flauw. GORINCHEM, 7 Dec. Veemarkt van he den.. Aangevoerd 123 runderen, 7 nuchte re kalveren, 3 varkens, 656 biggen, 130 overloopera. Prijzen: Zware kalfkoeim f 240300, melkkoeien f 200—350, kalfvaarzen f 210 275, pinken f 80dSO, vaarkoeien f 190 200, stieren f 120<180, graskalveren f 4070, nuchtere fokikalveren f 1518, dito export f 710, drachtige varkens f 4070, natte zeugen f 30—35, overloo- pers f 1016, bigigen f 49. Eieren f 4 4.50. Handel matig. Aanvoer weinig. Heneieren f 6—7 per 100 stuks. OXIDE WATER, 7vDec. (Telefonisch). Kaasmarkt. Aanvoer 70 partijen, 3150 stuks, wegende 15750 K.G. Prijs le soort met rijkamerk f 28-31, 2e soort idean f 24—27, zonder rijkamerk geen aanvoer. Handel flauw. ROTTERDAM, 7 Deo. (Draadloos). Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsohe eigenheimers f 3.30— 3.80, ZeeuwsChe blauwe f 4—4.50, Zeeuw- sche eigenheimers f 33.40, Zeenwsohe bonte f 4—4.50, Zeeuwsche bravo's f 3.80 4 40, Blauwe eigenheimers f 3.25— 3.50, Industrie f 2.25-&80, Eigenhei mers drielingen f 2.40—2.00, WesÜand- sche ronde 6-3 cent; Eerstelingen Wed f 3—3.26, Frieeche eigenheimers f 3-^ 3.40. ROTTERDAM, 7 Dec. (Draadloos). Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 305 vette runderen, 235 vette kalveren, 280 schapen of lammeren, 791 varkens, Prijzen per half K.G.: Koeien 38—301 31-33 en 19-24 cent; kalveren 65—67K, 52H-67K, en 40—45 cent; schipen 20 —25, per stuk f 6—10; varkens 18, 17 cent. Overzicht: Handel in koeien tamelijk, prijzen ongeveer dezelfde; vette kalveren stugge 'handel, prijzen moeilijk gehand haafd; schapen slechte handel, prijzen iets lager; varkens stroef, met eveneens iets lagere prijzen; zouters bijna geen handel, prijzen lager. UTRECHT, 5 Dec. Aan de markt al hier waren Zaterdag aangevoerd 2247 stuks vee. De prijzen waren: Stieren 26 34 cent; slachtkoeien 3642, 3285 en 28—31 cent, alles per half K.G.; kalf vaarzen #-160240, pinken f 80'140, melkkoeien f 200280, kalfkoeien f 220 300, varekoeien f 140240, magere kalveren f 4080, nuchtere kalveren f 7 12, magere varkens f 1830, scthran}- men f 1017, biggen f 48, magere schapen f 1825, lammeren f 1420, al les pot stuk. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN Een foto van het groote rangeerterrein te Maam, dat volgens de ontworpen be- niinifiajipluiafn in N«d«riind<ch» Spoonwj»a buit» di*njt «1 worden er

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2