Gemeenteraadsvergaderingen a Van Nooten's Kalender 1932 Bergambacht Buitenland. FEUILLETON Plaatselijk Nieuws. voor Vijftig cent! f KA KA TWSgDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant MAANDAG 7 DECEMBER 1931. BERGAMBACHT. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 20 November. Afwezig de heer Stolker. De Voorzitter, burgemeester J. A. A. Uilkens, opent de vergadering en ver boekt den secretaris, do notulen te lezen, welke worden goedgekeurd. De beer Ooms heeft naar aanleiding van de notulen iets op te inerkon ten aanzien van den vloer in de woning van de wed. Van Vliet. Tot dusver heeft het armbestuur nog geen vloer laten leggen, doch het zal gebeuren. Het Armbestuur heeft echter niet veel medewerking van de wed. Van Vliet. Naar de woning, waar men door den zolder kan kijken, is een onderzoek ingesteld. Het is gebleken, dat die zolder goed is. Spr. zou gaarne zien, dat men dergelijke opmerkingen niet in den Raad bracht, doch B. en W. op een en ander wees, die dan weer het armbestuur kunnen aanschrijven. Thans wordt er een blaam op het B. A. bestuur geworpen. Ontslag burgemeester. De Voorzitter deelt mede, dat hem met ingang van 1 Januari eervol ontslag is verleend als burgemeester van Berg ambacht en Ammerstol, met dankbetui ging voor de landurige diensten. Deze en enkele andere mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Van het burgerlijk armbestuur is be- rioht ingekomen dat in de woning van mej. Van Vliet een houten vloer zal wor den gemaakt. Men heeft haar meermalen een houten vloer aangeboden, doch zij wenschte dit niet. De heer Van Buren wil zich tegen over den heer Ooms verantwoorden. De heer Ooms heeft gezegd dat spr. bij het Burgerlijk Armbestuur had moeten aan kloppen. Spr. heeft meermalen over ver schillende dingen gesproken. Hij heeft den heer Treure over deze aangelegen heid aangesproken en gevraagd of hij op een tegelvloer zat, doch de heer Treure heeft hem er niet op geantwoord. Het schijnt niet overdreven te zijn geweest, wat spr. opgemerkt heeft. Wanneer der gelijke dingen weer voorkomen zal spr. daar altijd op wijzen. De heer Ooms hoopt dat dergelijke dingen binnenkamers blijven. Men krijgt nu een verkeerden .indruk van het Arm bestuur. De heer Van Buren heeft niet ge zegd dat die vrouw in een gesticht hoort, doch wel dat dergelijke menschen in een gesticht thuis h< De Voorzitter deelt mede, dat in de gemeente 2 telefoondoorverbindingen zijn. Nu zijn er nog eenige aanvragen. Wanneer er 5 doorverbindingen zijn, dan kan men telefoneeren zonder dat ande ren daarvan hinder hebben, bij minder dan vijf heeft men dat wel. Een vijfde doorverbinding zou pl.m. f 40 kosten Spr. zou voorstellen het raadhuis een doorverbinding te goven. Aan het raad huis is thans een meldingspost van E. H. B. O., terwijl daarmede de gelegenheid geschapen wordt, dat ook de beide aan vragers, do hoeren dr. Iluysman en Krij ger een ongestoorde doorverbinding kun nen krijgen. Wanneer men or genoegen moe neemt dat de gesprekken afgeluis terd kunnen worden, dan kost het f 26. De heer Stigter is voor het voor stel van den Voorzitter, doch zag gaarne dat de buitenwijken ook in verbinding konden komen met de secretarie, voor brandmelding, opbellen van den doktor •nz. De Voorzitter zegt, dat het niet aangaat in de buurten telefoonstations te vestigen voor particulier gebruik, want dat zou et van komen. De heer Stigter is hot daarmede niet eens. De Voorzitter meont, dat dit bui ten het voorBtol zelf gaat en brengt het voorstel van B. en W. in stemming. Het wordt aangenomen. Volgt het verzoek van het gemeente bestuur van Willige-Langerak, om een bijdrage in de kosten van een landbouw- wintercursus, Uit deze gemeente bezoeken 3 leorhn- B. en W. stellen voor toe te staan in dit géval 3/12 X f 100 van de kosten bij to dragen en wel voor zooveel weken als van die cursus wordt gebruik ge maakt. Er bestaat dus verband tusschen het aantal leerlingen en het toe te staan subsidie. Verlaat b.v. een cursist uit Bergambacht don cursus, dan wordt de bijdrage 2/12. Dit voorstel wordt aange nomen. Een adres is ingekomen van de afd. Bergambacht van „Volksonderwijs" in zake aansluiting bij het geneeskundig schooltoezicht „Lek en IJssel". B. en W. stellen voor afwijzend te besohikken. Het adres is in handen der school commissie gesteld. Deze rapporteert, dat ze geen eenstemmig advies kan uitbren gen. Twee leden zijn voor het adres en twee er tegen, terwijl het vijfde lid af wezig was. Beide meeningen zijn in het rapport neergelogd. De voorstanders wij- zenn op de voordeelen van geneeskundig schooltoezicht en wijzen op andere plaat sen. De tegenstandols vinden daarin geen reden om het hier in te voeren en met de mode mede te gaan. B. en W. adviseeren eveneens in meerderheid afwijzend. De meerderheid staat op het standpunt der tegenstanders en de minderheid op dat der voorstan ders. De heer A. Oskam A.Dz. begrijpt de meerderheid van B. en W. niet. Destijds was het een centenkwestie, thana een nselkwestie. De raad heeft zich des uitgesproken vóór medisch school- het verwondert spr., dat men nu een ander standpunt inneemt. Weth. Blanken zegt, dat destijds de heer Oskam aan spr.'s zijde stond, toon het een centenkwestie gold. Het kost inderdaad voel te veel. De heer Oskam heeft zich toen aan do zijde van don hoer Blanken gesteld, om maar toezicht te krijgen, ook al was het dan plaatselijk. Spr. heeft de over tuiging gekregen, dat de ondervinding in andere gemeenten opgedaan, geneeskun dig toezicht eischt. De Raad heeft zich destijds vóór- toezicht uitgesproken en nu heeft men andere bezwaren dan die toen golden. In een andere gemeente, die ge heel rechtsch is, heeft men wel medisch schooltoezicht, waar men zeer mee ingo- nomen is. Weth. Blanken zegt, dat het rap port niet van B. en W., maar van de com missie is. Spr. staat nog steeds op hot- zelfde standpunt van vroeger. Spr.'s hoofdbezwaar is dat het te veel kost naar verhouding van wat men er van profi- begins tijds De heer Ooms zegt, dat de heer Os kam zelf hoeft gezogd, dat al-s er wat ge beuren moest, de doktoren tor plaatse om advies gevraagd moest worden. De heer Van Buren gelooft wel dat de raad sprekqr's meaning kent. De rap porteur schrijft over de Parljsche mode, doch hij had ook M^el op do achterlijk heid van Bergambacht kunnen wijzen Als spreker de woning van den rappor teur ziet, dan moet hij zeggen dat die rapporteur ook aan de modo doet. Als men het verslag van het schooltoezicht leest dan moot men van tegenstander voor stander wordep. Het kan ook hoelomaal 8 a f 400 kosten. Spr. betreurt hot rap port, hctewd hij hot wel zoo verwacht had*. Spr. dringt er op aan niet met hot advies van do meekiJorhoid van B. en W. moe te gaan Weth. v. d. Dool heeft niet voel zin telkens weer dozelfde plaat af to draaien, maar hoe moor hij do zaak boziot, dos to storkor wordt spr.'s tegenstand. Spr. wijst er op dat door een advlos van den sohoolarts in oen school allo banken in oen klas vernieuwd moesten worden, om dat er kinderen met aanleg voor rugge- graats-verkromming zijn. De rechtsche fractie is unaniem van oordeel, dat OORLOG IN VREDESTIJD. We zijn dicht bij de ontwapeningsconferentie en iedereen schreeuwt het uit dat men géén oorlog meer wil maar toch ziet men overal voorbereidingen of zelfs strijd, Links boven: een oefening in Frankrijk voor hot in veiligheid brengen bij een gasaanval; links onder; Amerikaansche meisjes oefenen zich in het schieten; rechts: een communistische betoogor wordt in het industrie-gebied in Engeland gearresteerd, schoolartsendienst op principieele gron den niet ingevoerd mag worden. De heer Van Buren zegt, dat de fracties van den heer v. d. Dool met clie redenen geen rekening houden. Als men er hier tegen is en ergens anders er voor dan is het geen" beginselsta,ndpunt meer. De heer Joh. Boer juicht het advies van de commissie toe. De ouders moeten voor hun kinderen zorgen en niet de De heer VanBuren zegt dat ook de rechterzijde in Bergambacht schoolartsen dienst vraagt, dat is spr. bekend. De Voorztter zegt dat het hem spijt dat de rechterzijde tegen school artsendienst is. Het is waar dat destijds de rechterzijde geen principieel bezwaar had. Er moet dus iets anders bij geko men zijn. Spr. hoopt het nog te belevon dat met hulp van de rechterzijde de schoolartsendignst in Bergambacht zal worden ingevoerd. Spr. is zoodanig over tuigd vah het groote nut van den school artsendienst, dat hij er niet aan twijfelt of ook Bergambacht zal hem invoeren. De heer Joh. Boer zegt dat destijds torwille van enkele leden ertoe overge gaan is om een en ander te onderzoeken. De heer Stigter zet, dat op iï Cor. School te Schoonhoven wel geneeskun dig schooltoezicht is en daar is men er bijzonder over tevreden. Het geldt bier geen beginselkwestie. Spr. is het op en top met den heer Van Buren eeus. Het verzoek van „Volksonderwijs'', om aan te sluiten bij den schoolartsendienst, wordt in stemming gebracht en verwor pen met 6>4 stemmen. Vóór stemmen de heeren Vaa Buren, Stigter, A. Oskam Dz. en A. Oskam Az. Als lid der commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijl wordt de heer A. Oskam Dz. herbenoemd Volgt een wijziging der verordening op het electriciteitsbedrijf. De Voorzitter zegt dat de beheers- verordening in* overeenstemming in bracht moet worden met de nieuwe ge meentewet. Aldus geschiedt De verordening op de begrafenisrech ten, welke 1 September is vastgesteld, heeft bedenkingen bij Ged. Staten van redactioneelen aard. De voorgestelde wij zigingen hebben B. en W. overgenomen. De raad besluit dienovereenkomstig. Begrootingsn. De begrooting van het electriciteitsbe drijf is reeds in de vorige vergadering ter tafel geweest en moet nu in verband met de nieuwe gemeente-wet proforma worden vastgesteld. Hiertoe gaat de raad over. Dan komt in behandeling de gemeente- begrooting. In de eerste plaats worden algemeene beschouwingen gehouden. De heer Van Buren heeft de be grooting bestudeerd. Bepaalde algemeene beschouwingen zal spr. niet houden, doch hij wil iets zeggen over de wegen. Des tijds heeft de Voorzitter gezegd dat hij hoopte dat alle wegen in de kom be straat zouden zijn voor hij vertrok. Spr. wijst op enkele gedeelten, welke nog steeds onbestraat zijn, n.l. de Mient en Voorstraat. Er is zelfs nimmer grind op aangebracht, hoewel hot beloofd was. Spr. geeft B. en W. in overweging dat kleine stukje te bestraten. In het voor jaar hebben we den ophaaldienst van de vuilnis gekregen. Met verwondering heeft spr. het wagentje bekeken. Dat ding is totaal ongeschikt, niettegenstaande het f 200 gekost heeft. Oorspronkelijk heeft men gedacht dat die ophaaldienst niet zoo'n vaart zou loopen, doch dat is an ders uitgekomen. Het wagentje da veel te klein. De Voorzittor antwoordt daarop, dat de tijdsomstandigheden er niet naar zijn om buitengewone werken onderhan den te nomen. De Mient is niet begrint, omdat het een mooi najaar geweest is. Wat de vuilnisdienst aangaat, spr. heeft ook gehoord dat daar druk gebruik van gemaakt wordt. Diverse systemen van karren zijn onder het oog gezien en ieder systeem heeft zijn bezwaren. Een auto-vuilniskar zou wel de beste rijn, maar spr. gelooft dat zoo'n voertuig te veel zal kosten. Weth. Blanken vraagt waar het eind is. Cartonnen doozen, oude kachels, alles wordt maar mee gegeven. heer Van Buren vraagt of in een stad gevraagd wordt wat meegegeven mag worden. Winkeliers krijgen hoopen doozen en het is te voorzien geweest, dat die menschen dergelijke rommel zouden meegeven. Spr. vindt de kar te klein. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een en ander nader onder het oog zullen zien en zullen trachten er verbetering in te brengen. Misschien is er een bepaling te maken dat b.v. cartonnen doozen en kachels niet meegegeven mogen worden, De heer Van Buren gelooft dat dit weinig zal uithalen. Men wil nu eenmaal alles kwijt. Weth. Blanken rekent ook op de medewerking van het publiek. De begrooting wordt niet artikelsgewijze behandeld en zonder discussie aangeno men. De heer Van Buren wenscht alleen als tegenstemmer aangemerkt te worden om den post van f 25 voor subsidie aan den Vrijwilligen Landstorm. De heer Van Dam wenscht aanteeke- ning als tegenstemmer van de posten verzekering, welke op de begrooting voor komen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. den post subsidie Politiehondver- eeniging ingetrokken hpbben, omdat deze vereeniging niets opgeleverd heeftr. Gemsantefondsbslastlng. Het aantal van 25 opcenten is tot Mei 1932 goedgekeurd. Besloten wordt dit aantal na 1 Mei 1932 te handhaven, zooals al in de be grooting is opgenomen. De heer Van Buren zegt, dat hij het destijds niet voldoende begrepen heeft. Spr. zegt dat de arbeiders en de middenstand gedupeerd zijn. Men klaagt over de hooge belasting. Het gaat hier over het verschil: le en 2e klas. Een ar beider in de 3e klas met een inkomen van f 1200 krijgt een aftrek van f 600. In de eerste klas zou dat zijn f 800. Spr. gelooft dat men hier in de le klas thuis behoort. Spr. doet daartoe een voorstel. De Voorzitter zegt dat de classi ficatie opbrengt f 4760,07. Dit bedrag kunnen wij niet missen. Door een an dere classificatie zou dat bedrag door verhooging van opcenten gevonden moe ten worden. De heer Van Buren gelooft toch dat de mindere klasse een voordeel zou heb ben. Men moet halen waar te halen is. Weth. v. d. Dool zegt dat de heer Van Buren zich vergist. Ged. Staten heb ben destijds de begrooting teruggezonden met de boodschap, dat Bergambacht in de 3e klas moest met 40 opcenten. Als wij gedaan hadden zooals de heer Van Buren het zich voorstelt, dan zouden wij vastgeloopen zijn. Do Voorzittor zegt, dat men elkan ders lasten moet dragen en de heer Van Buren kan zich niet stellen op het standpunt dat er slechts één klasse is, n.l. de arbeidersklasse. Steunrtgellng. De heer Van Dam vraagt voor de ongeorganiseerden dozelfde uitkeering als voor georganisoerden. Spr. tiet hierin een bepaling om een ieder te noopeü tot de organisatie toe te treden. De heer Van Buren zegt, dat in de vorige vergadering oen verzoek is ge weest van de zwemclub. Spr. vraagt de bepaling op te nomen dat steuntrekken- den te work gestold worden wanneer oen zwembad wordt gesticht. Hier is een punt van productieven arbeid. Mot den hoer Van Dam is spr. Jiet niet eens. De gedrganiseerden betalen wekelijks een belangrijke contributie. De ongeorgani seerden profiteoren van hetgeen de geor- ganiseerden bereikt hebben. In alle be drijven gaat men zich organiseeren. Ook do boeren organiseeren zich. Mag een ar beider het dan niet doen? De georgani- seerden betalen wekelijks aan de werk- loozenkas, zij zorgen dus voor de toe komst. De heer A. Oskam Dz. wijst er op dat de georganisoerden 0 weken uit hun kas trekken, waar de gemeente slechts een vierde aan bijdraagt, dat doet de onge organiseerde niet. Deze komt direct en heel ten laste van de gemeente. Weth. Blanken vindt het een goede regeling dat het comité kan bepalen wie tot crisis-, seizoen- of z.g. beroepswerk- loozen behoort. Do Voorzitter zegt dat men altijd bij een steunregeling een verslapping krijgt in het verantwoordelijkheidsgevoéi, daarom moet er productief werk gezocht worden. Met het zwembad moet gewacht worden totdat het riet gesneden is. B. en W. zullen het ernstig in gedachte hou den, daar eventueel werkloozen te werk te stellen. De heer Stigter zegt dat de georga- niseerden na ^es weken bij den steun kuryien aankloppen, de ongeorganiseer den direct. Spr. vraagt hoe het staat met de gedeeltelijk werklooze, niet bepaald loon-arbeider, b.v. een visscher. De Voorzitter zegt dat het comité dergelijke gevallen onder het oog ziet. De heer Ooms zegt, dat het comité beoordeelt of er een geval van crisis- steun is dan wel of iemand bij het arm bestuur moet zijn. De Voorzitter zegt, dat een en an der aan het comité moet overgelaten worden. Al zullen er misschien wel eens fouten gemaakt wordon, men kan aon-r nemen dat do regeling naar billijkheid zal worden uitgevoerd. De heer Stigter gelooft, dat het B. A. niet met den toestand op de hoog te is. Er zijn menschen die genoeg ver diend hebben om iets over te houden en direct bij den steun komen, maar er zijn ook menschen die in een zomer voor de helft op hunzelf gewerkt hebben en voor de andere helft niets verdienden en deze zouden naar het Armbestuur moeten. De hoer Ooms zegt dat elk geval af zonderlijk beoordeeld zal worden, of het al of niet crisiswerkloosheid geldt. De steunregeling wordt zonder stem ming vastgesteld. De Voorzitter leest een sohrijvon voor van het comité voor crisissteun, waarbij voorgesteld wordt dat de secre taris f 3 per week krijgt en het presen tiegeld op f 1 wordt gesteld. De heer Van Buren zegt dat niet bekend was, dat die secretaris ook f 100 voor de arbeidsbemiddeling krijgt. Als spr. naar de penningmeesters van de or ganisaties kijkt, dan krijgen deze daar voor niets. Spr. kan zijn steun daar nog niet direct aan geven. De heer Ooms wijst op den grooten arbeid, die er aan verbonden is. Het zijn ook zeer moeilijke werkzaamheden. De geheele administratie berust op hem. De secretaris heeft er zich voor gegeven om de menschen te ontvangen, die steun wen- sohen en de uitbetalingen te doen. Daar om wenschte men f 3 per week daarvoor te geven. Weth. v. d. Dool vraagt of al het werk in de avonduren of tijdens de kan tooruren gedaan wordt. Dat maakt ver schil. Do heer Ooms gelooft niet dat het molden buiten de kantooruren gaat. De Voorzitter zegt, dat dit werk spoedig geschied is. De hoer Van Buren wilt het voor stel nog even aanhouden. Wel is spr. jvóor hot verleenen van presentiegeld en vergoeding van reiskosten. De heer A. Oskam D z. vraagt of de arbeidsbemiddeling buiten de werkloozen- verzekering staat. De Voorzitter antwoordt daarop bevestigend. Het voorstel van den heer Van Buren om de vergoeding van den secretaris aan te houden, wordt aangenomen. De heer Stigter meent, dat het se cretariaat veel arbeid geeft. De behan deling wordt aangehouden. Rondvraag. De heer Van Buren heeft de be schikking gekregen over het reglement van orde. Spr. heeft dat nummer van de secretarie gekregen. Spr. heeft enkoio dingen er in gevonden, die hij veranderd wil zien, b.v. art, 22. De Voorzitter zal zorgen dat de hoeren, die goen reglement bezitten, er alsnog een krijgen. Hierna sluiting. Gastheer: „Wat jammer dat Je zoo laat komt, M'n vrouw heeft Juist de thee weg geruimd." Zoontje: „Ja, en in haar haast brak ze bijna de kopjes," EEN NIEUWE REUZENBifthON. Engeland heeft zijn bestuurbare ballon de „R 100" gee^opt en het mededingen naar het verkeer per ballon opgegeven. In Amerika zal een tweede Akron wor den gebouwd, die tweemaal zoo groot zal worden als de reeds reusachtige Zep pelin. Het nieuwe luchtschip, waarvan men hierboven de eerste grondslagen ■iet gelegd, sal uitsluitend voor militaire doeleinden dienen. TWEEDE blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant MAANDAG 7 DECEMBER 1931. Ein nieuw» Japenicht actie, on dank» de vermaning van dan Volkanbond? Twee belangrij ke ontelagaanvragen. Frank rijk en da Enggliche tarieven. Het bericht, dezer dagen vermeld, dat J. opperbevelhebber der Japaneohe tree-, Mü eeneraal Honjo, er den brul van eou Jusbben gegeven, omdat bij het niet een» kon worden met de regeering te Tokio en dat bij derhalve ontslag uit zijn functie had gevraagd, blijkt op fantasie te berus- ten Wij hebben er reeds op gewezen, dat Jmirent den toestand in Mandsjoerija moer onjuiste dan ware berichten woe den verspreid, waarbij vermoedelijk wel «el opzet van weerszijden in het spel zal rijn Die omstandigheid maakt het nog steeds zeer mooilijk om een Juist denk- heeld te krijgen, van wat zich in het verre Oosten afspeelt. Maar in groote lijnen ie dat toah wei bekend en zoo weten we nu ook wel m dat het conflict niet een zoo zoo gunstige wen- s een Engelsoh be richtgever de vorige week meende te mo- "'van'wn voleiagen ommekeer in Ja- nan's houding kan men niet epraken en generaal Honjo blijkt nog (heelemaal niet van plan te zijn den sabel in de echode te steken. Integendeel moet hij pas weer een telegram aan den minister van oor log Minami hebben gezonden, waarin hij er op wijst, dat de toenemende samen trekking van Qhineesohe troepen in het gebied van Tsjintejau en het optreden van bandieten een krachtiger actie van Ja- pansche zijde noodzakelijk maken. Dat telegram van Honjo zal te Tokio wel werken als olie op het vuur, want de regeering is daar zeer sleoht te spro ken over de weigering van Nanking om een neutrale zone te scheppen. Dat de Japanners in dit gebied in Oostelijke rich ting zijn teruggetrokken, ontslaat den Gt ineezen niet van hun plioht, om (het zelfde in Westelijke richting te doen, eoo redeneert men te Tokio en dat ziet men in het Qhineesohe kamp blijkbaar niet in. De Japansdhe minister van oorlog heeft in eon pereonderhoud zijn twijfel geuit over de mogelijkheid „om de Ja- panache troepen dn toom te "houden". Hij verschuilt zich dius nog steeds adhterr het. eigenmachtig optreden der legerleiding, maar voorspelt daarmede tevens weinig goeds wat betreft de opvolging van den nieuwen nadrukkelijken wenech van dpn Volkenbond, dat alle verdere vijandelijk heden achterwege zouden blijven. Inmiddels meldt een bericht uit Nan king, dat de pas in functie getreden Ghi- neesdhe minister van buitenlandsche za ken Wellington Koo en de leider der Qhineesohe delegatie te Parijs Dr. Sze, ontslag hebebn gevraagd uit hun functie. Gezien de bron, waaruit dit beriaht komt moet men het voor moer betrouwbaar ne men dan soortgelijke tijding omtrent ge neraal Honjo, temeer, omdat het ook te Parijs reeds druk besproken wordt. Dr. Sze klaagt erover, dat de zich in Europa bevindende Qhineezen er voort durend bij hem op aandringen de Vol- kenbondsbijeenikamsten niet langer bij te vronen en onderhandelingen te beginnen over China's uittreding uit den Bond. Sze verklaart niet langer in staat te zijn, de zware aansprakelijkheid te torsen, welke zijn taak te Parijs hem oplegt. Vermoedelijk zal hij zijn taak als ge zant te Parijs blijven waarnemen. Naar verluidt, doet de Japanaohe regeering veel moeite om beide ontslagaanvragen ingetrokken te krijgen. Gelukt dat niet, dan kan beider besluit van grooten in vloed zijn op den verderen gang van za ken in den Bondsraad ten opzichte van dit oonflict. De Engelsohe tariefmaatTegelen en ds wijze waarop men er in Frankrijk op rea geert, doen aan do economische verhou dingen tusechen beide landen geen good. Er woiflt tusschen Londen en Parijs HET MEISJE IN DE WILDERNIS. 10 In Engelsche kranten, die hij maanden later in handen kreeg, las1 hij dat men had aangenomen dathij dood was en dat u den titel en de familiebezittingen geërfd had en ik denk dat het toen was, dat zijn dolle wraakzucht vasten vorm aannam. Hij was nog bij de Schaunards en de oude man was stervende en ter wijl het meisje haar vader verzorgde, maakte hij jacht op olifanten en ver kocht het ivoor. Toen stierf de oude man on het tweetal bleef alleen achter. De blonde Madeline was niet afkeerig van hem, ze was niet van zijn stand en de eenzaamheid in Afrika had haar tot wanhoop gedreven. Ze zou misschien geen bezwaar hebben gehad tegen een vrij huwelijk, maar dat was Sir Roger's be doeling niet. Waren het gewetensbezwa ren of was het wilde haat die hem verteerde? Wie zal het zeggen? Maar op een dag kwamen ze samen bij me om ge trouwd te worden. En ik trouwde hen en hij vertelde mij in het geheim zijn ge schiedenis, want hij stond er op om al les zoo te regelon, dat als hem iets over kwam, lady Madeline haar rechten zou kunnen doen gelden. Hij liet alle papie ren en bescheiden bij mij achter Ahal Er klonk verlichting in Man nering's toon, alsof hij eindelijk een uit weg gevonden had uit het dilemma, dat legrand hom geopenbaard had. En hij ging weer terug terug naar de plaats van waar hij gekomen was, waar hij weer op de olifantenjacht 8ing, met zijn vrouw, de blonde Made- ne. Maar ze zijn doodl riep Mannering, ze zijn dood, als die twee steenen ten- reeda eenige dagen van gedachten gewis seld over de mogelijkheid van directe on derhandelingen over de wederzijdsche handelsbelangen, doch blijkbaar heeft men daar te Londen geen ooren naar. Het heet, dat het jongste Engelsche ant woord op de desbetreffende Franaohe regeering er door oyertulgd moet zijn, van de onmogelijkheid om op het oogen- hlik te Londen succes te bereiken. Zij zou dan ook voorloopig haar plan om afgevaardigden naar Londen te zen den, laten varen. In hoeverre Frankrijk nog tegenmaat regelen aal nemen, tegen de Engelsche ta/- rieven, staat inmiddels nog niet vast. BENZINE-BELASTING, De inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Gouda ves tigt er, in verband met het op 1 Januari in werking treden van de wet tot tijde lijke heffing van een bijzonder invoer recht op benzine, de aandacht op, dat verbruikers van benzine voor tech nische doeleinden (gebruik anders als brandstof voor motoren enz.), ter in spectie Karnemelksloot no. 20 te Gouda, inlichtingen kunnen verkrijgen omtrent vrijdom en restitutie van het invoerrecht op dat artikel. WATERLEIDING „DE ELF GEMEEN TEN." Opening 30 December. Op 30 December zal het bedrijf van de Drinkwaterleiding „De Elf Gemeenten", omvattende de gemeenten Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter-Aar, Zevenhovep, Riet veld, Zegveld, Kamerik, Waarder, Pape- kop, Barwoutswaarder en Lange Ruige Weide, officieeel worden geopend door jhr. mr. dr. Van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, in tegen woordigheid van den heer 's Jacob, com missaris der Koningin in Utrecht, de raden der elf gemeenten e.a. De opening geschiedt te Woerden, waar het kantoor der stichting is geves tigd, na een bezoek aan den watertoren, staande te Meije-Zegveld. TnR Ikcur.njt B. P» V. Benschop'. In de zaal van den heer vaiv Delft had een tal'elkcurinfl van kippen plaals, uitgaande van de Ben- schopsche Pluimveeverecniging.. Als keurmeester trad op de heer van Asperen Vervennc\ njkspluimvee-con- suienl te 's-Gravenhage. 24 hoenders waren ingezonden. De bijeenkomst werd geopend door tien heer C. P. van Beusekom, voor zitter der B. P. V die na een wel komstgroet het woord verleende den heer v. Asperen Vervenne. Deze gaf een Korte inleiding, daar bij de kenteekenen van goede en niet- goedelegsters duidelijk in het licht stellende. Zoo legt b.v. een hen met gele ooren, gele snavel en poolen niet. Hebben deze lichaamsdeelen daar entegen een witte kleur, dan zijn dit Voorts is de kleur der oogen belang rijk. Deze behoort oranie te zijn, met ncie kenteekenen voor een goede hebster een kleine zwarte ronde pupil. Ook wijst een gladde kam op een goede kip. Na deze kor.e uiteenzetting werd met de keuring aangevangen. De heer van Asperen Vervenne kon met verbluffende zekerheid de ver schillende eigenschappen van elk dier afzonderlijk aan geven. Dat een en ander rpeèrmalen ae bewondering der aanwezigen ontlokte behoeft geen nader betoog. Nadat alle dieren behandeld waren, werden de prijzen als volgt toegekend: le prfls 50 K G. Legmeel aan E. van vliet voor de hen, die de beste lichaamsbouw voor eierproduclie had 2e pr. aan Jac. Verhoef, voor op één na de beste kip; bestaande uit 25 L.G. Legmeel; 3e prijs 1 doos si gaartjes of 2 jubileumbekern, even eens Jac. Verhoef voor de hen die de meeste lichaamsafwijkingen vertoonde van alle ingezonden hennen met li- minste de waarheid gesproken hebben. Ze hebben de waarheid gesproken, monsieur. Zooals u zegt, ze zijn dood. Maar dan is er ook niets om me verder ongerust over te maken Denkt u dat, monsieur? Daar ben ik nog niet zoo zeker van. - Wat bedoel je? vroeg de ander heesch. - Die mooie blonde Madeline was een gezonde sterke vrouw en een man, die zich wilde wreken door middel van. zijn kind, had het niet bet - Watl riep Sir George, terwijl hij in Ontzetting overeind sprong. Is er een kind? Ja, zei Legrand langzaam. Een half onderdrukt gekreun kwam over Mannering's lippen. Zijn gezicht vertrok zenuwachtig en hij was niet in staat om een woord te zeggen. En in de stilte, die plotseling in het vertrek heersohte, klonk eentonig en dof het geroffel van verre trommels. Jules Legrand nam den man tegen over hem, wiens verleden en toekomst hij onbeperkt beheerschte, onderzoekend op. Mannering's gezicht was lijkkleurig, zijn oogen schitterden koortsachtig, zijn lippen beefden en het was duidelijk dat hij bijna aan het eind van zijn krachten was. En Legrand glimlachte tevre den, terwijl hij opstend en den ander de kroes brandewijn voorhield. Drink eens, mon ami. Mannering dronk begeerig; toen gre .p hij krampachtig den rand van do tafel beet om zich staande te houden en vroeg heesch: Isis het kind inleven? Het leeft, monsieur. Dat antwoord nam Mannering's laat ste hoop weg. Hij riel terug in zijn stoel, chaamsfouten. Deze categorie was speciaal gevraagd om de verschillen met goede dieren, duidelijk te kunnen aantoonen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan nogal ge bruik werd gemaakt. Tenslotte sloot de voorzitter de bij eenkomst, daarbij een hartelijk woord van dank brengende aan den heer van Asperen Vervenne voor diens ho.ogst interessante en zeer leerzame uiteenzetting. Het was inderdaad een genoegen den heer van Asperen Vervenne die getoond heelt over een ruime prac- tische ervaring te beschikken. te hooren en we zouden er aan toe kunnen voegen dat de thuisblijvers werkelijk veel hebben gemist, wat on tegenzeggelijk zeer tot vermeerdering van hun kennis op pluimvee gebied zou hebben bijgedragen. Bazaar Groene Kruis. Benschop. Evenals vorige jaren or ganiseerde de naaikrans, ook ditmaal een 2-daagsche bazaar ten bate van Het Groene Kruis. Ook nu was er weer gelegenheid tot sjoelen, speerwerpen, kaarsjes aan steken. raden etc., waarvan èen ruim gebruik werd gemaakt, dank zij de .vasthoudendheid der dames, waarme de de verschillende bezoekers werden aangeklampt en niet vrijgelaten alvo rens deze de noodige dubbeltjes had den geofferd. Hoewel de woorden „malaise'" en „crisis" thans bijna op een ieders lippen liggèa, was bij deze gelegenheid hiervan gem zweem te i>espeuren en werd er menige duit in het zakje gegooid. Een bewijs, dat. al zijn de toestanden ook minder gun stig, voor een goed doel er altijd nog wel wat af kan. Den tweeden avond was de belang stelling buiiengewoon groot., waarbij de uitslag van de verschillende ver dingen etc. werd bekend gemaakt. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat met genoegen op dezen bazaar kan worden teruggezien, die als buitengewoon goed geslaagd mag heeten. Een bedrag kunnen we niet noemen doch we meenen toch te mogen ver onderstellen, dat een niet onbelang rijk balig saldo zal kunnen worden afgedragen aan den penningmeester van het Groene Kruis. Berkinwoudt. Woensdagavond had in de zaal v. d. heer G. d. Jong in den Achterbroek, een ledenvergadering plaats van de vereeni ging „Volksonderwijs", afdeeling Berken- woude. Als spreker trad op de heer Roos, burgemeester van Lekkerkerk, die in een gloedvolle rede uiteenzette het doel van Volksonderwijs, wijzende voor al op het nut der openbare school, die de echte nationale school is en niet tot een bepaalde partij opleidt. Ze kent geen richting en verricht opbouwend werk. Spr. moedigde de vereniging „Volkson derwijs aan met kracht voort te gaan om voor het openbaar onderwijs te wa ken en het te steunen. Na den spreker had allereerst een ver loting plaats van een taart. De minder fortuinlijken ontvingen een versnapering. Daarna voerden de Jongeren Club „Wil len is kunnen" en „Jonge kracht", too- noelstukjes op, o.a.: „Opscheppen kos' niets", „Wit en zwart", „Een vroeselijke dag" en „Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in". Ten slotte voerden jonge dames eeni ge prachligo dansen uit. Het muzikale gedeelte hienan word verzorgd dnor mevr. Ten Bruggenkate. Deze propaganda-avond werd geopend en na afloop gesloten door den heer J. de Groot, secretaris. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden Brandwijk. Toen de heer J. Kars, godsdienstonderwijzer alhier, met zijn auto terugkeerde van het ziekenhuis te Dordrecht, waar hij een zijner gemeente leden bezocht had, reed hij een man ach terop, die na het bekende signaal niet uitweek, hoewel de heer K. reed met de leunde met zijn elleboog op de tafel en bedekte zijn gezicht met zijn handen. Legrand haalde zijn schouders op. Wat is een kind? Een heel klein blaadje aan den grooten levensboom en Afrika is een land waar de bladeren Voor een kleinen windstoot loslaten en neervallen. Legrand lachte veelbeteekenend toen hij die woorden zei en aan den blik die in Mannering's oogen kwam hij had het hoofd weer opgeheven zag hij, dat. zij begrepen waren. Maar Sir George zei niets en de Franschman ging voort; Er zijn zooveel manieren waarop een man sterven kan en een kind wel, bedenk eens, monaieurl Mannering zat een poos doodstil, zoo lang, dat er een weifelende blik in Leg- rand's bruine oogen kwam. Toen nam de Engelschman eindelijk het woord. Weet je waar het kind is? Legrand's twijfel verdween als sneeuw voor de zon. Er kwam een uitdrukking van voldoening in zijn oogen en hij stootte een korten lach uit. Zou ik zoo gesproken hebben als ik dat niet wist? Waar In een dorp, drie dagreizen hier vandaan, waar de jongen werd achter gelaten bij zijn voedster, toen de blonde Madeline stierf. Door Roger Mannering? Neen, mon ami. De vader was al dood en Madeline was stervend toen hun vriend, de Engelschman, die die graf- «loenen voor hen opgericht heeft, bet kind maar Een Engelschman? viel Mannering hem heesch in de rede, Dus die weet De heele geschiedenis. Uw broer heeft hem alles verteld en ik denk dat hij hem er een eed op heeft laten doen dat hij het kind in zijn rechten zou herstel- Zes verschillende schilden met fraai gekleurde afbeeldingen! Huisje met watermolen (31X32c.M.) Zeilsohip op de rivier bij ondergaande zon Idem Dorpsgezicht met beek en brug Idem Meisje met paard (23X40 c.M.) Molen met huisjes. Idem Huiejee aan een meer Idem De dagblokken zijn aan beide zijden bedrukt met grapjes en spreuken. De prijs is afgehaalc^aan ons bur. of bezorgd door onze agenten slechts 50 cents. Voor een der ramen van ons Bureau zijn de zes verschillende kalenders te zien. Oeen verzending per post. De voorraad is beperkt I groote lichten öp. De automobilist had toen te kiezen: of den man overrijden, of tegen een boom rijden. Om den man te sparen koos hij de boom, waar hij met een matige gang tegen op reed. De man bleek te zijn de doove heer M. De auto werd beschadigd; alia ruiten braken, maar den inzittenden mankeerde niets. De auto is naar een garage gesleept. Capelle a.d. IJssel. De heer J. den Hollander, melkboer, is failliet verklaard. Curator is mr. M. Weijt. Krimpen a.d. Lek. Een zoontje van den heer W. v. d. H. viel van den hooizolder en brak een arm. Tot kerkvoogd der Herv. Kerk is bo- noemd de heer A .de Hon. Tot hoofd der openbare lagere school te Spijk is benoemd de heer J. W. A. Emeia, onderwijzer aan de openbare lagere school no. 1 alhier. Aan de motorenfabrlék „Bolnes" ia aangekomen de motorlogger „Annie Br. 41" van den heer J. Trasmus te Bres- kens, om aldaar voorzien te worden van eon 2 cyl Bolnes Dieselmotor van 50-00 P.K. Lekkerkerk. De bouwman J. B. Noor- degraaf is in staat van faillissement ver klaard, met benoeming van mr. S. H. Smit te Gouda tot curator. Ouderavond. Meerkerk. In de School met den Bijbel is de tweede Ouderavond gehouden. Na de gewone wijze van openen, sprak de voorziter, de heer B. Peüikaan, een inlei dend woord, nadat hij de vele opgekome- nen, onder wie ook de burgemeester, de heer G. Slob, een hartelijk welkom had toegeroepen. Tevens sprak hij den wensch uit, dot dit saamvergaderen met de ouders der schoolgaande kinderen den band tusschen huls en school mocht ver sterken. Met aandacht werd de inleiding van den onderwijzer, den heer G. Th.Borst, gevolgd. Na een leerzame en onderhou dende discussie over diens onderwerp: „Kinderen, die zorg geven", werd gepau zeerd. Als nu kon het schriftelijk werk der leerlingen worden bekeken on hetgeen de meisjes aan 'handwerken hadden vervaar digd. Daarna behandelde het 'hoofd dar school, de 'heer Nobting, de vraag: „Hoe kinderen opvoeden?" Ook hiernaar werd met aandacht geluisterd. Vervolgens sprak het hoodf der school den scheidenden onderwijzer Borst, een woord van dank en afscheid toe namens ouders en bestuur. Na nog een kort woord van den bur gemeester, werd deze aangename samen komst op de gebruikelijke wijze geslo ten. Operette. Molenaarsgraaf. Een advertentie in dit nummer kondigt oon uitvoering aan van het Kinderkoor „Oefening en Uitspan ning" op Zaterdag 12 December. Onder leiding van den heer H. Zanen zal wor den opgevoerd de Operette in vier, bedrij ven „De Tooverring". „Timotheus" en „Meisjesroeplng". Nieuw-Lekkerland. In de Consistorie kamer der Gereformeerde Kerk hielden Woensdagavond de J.V. „Timotheus" en de M.V. „Meisjesroeping" een geoombd- neede jaarvergadering. Om half 8 opende de voorzitter van de J.V., de heer W. v. Essen, de vergadering, liet zingen Psalm 138 vera 1, las daarna Efeze 0 1—48 en ging voor in gebed. Daarna volgden diverse opstellen, voor ONDERGRONDSCHE WINKELS. In de Barlijnsche ondergrond-spoorweg zijn bij de station* lange rijen winkel* gemaakt len. Maar er zijn dingen die makkelijker te beloven dan uit te voeren zijnl Wat bedoel je? Het is heel eenvoudig. Ik ken uw erfrecht niet, maar ik ben er zeker van, dat het niet voldoende is om met een kind van drie jaar voor den dag te ko men en te zeggen, dat dat de zoon van Sir Roger Mannering ia, die officieel meer dan zes jaar dood is. Uw rechters zouden toch zeker naar papieren vra gen? Natuurlijk. Je zou moeten bewij zen, dat het Roger's kind is; ^de huwe lijksakten overleggen om te'" kunnen vaststellen dat het kind wettig is en al dergelijke dingen meer. En als die papieren eens niet voqr den dag komen, mon ami? Dan zou dat een einde aan de zaak maken I antwoordde Mannering snel. Maar wil je daarmee zegen dat de En gelschman die het kind heeft verzorgd, niet de papieren in zijn bezit heeft. Dat kan ik het beste wetenl lachte de ander veelbeteekenend. Heb jij zo, Legrand? riep Manne ring opgewonden. Heb jij ze waar achtig? Zijn bleek gezicht werd donker rood van vreugde en in zijn oogen glans de een plotselinge hoopvolle verwach ting. Hoeveel wil jo er voor hebben? Je kunt net zooveel krijgen als je wilt. Wat vraag je ervoor? Vijfduizend pond? De ander lachte minachtend. Monsieur, u wilt me vijf duizend pond geven, terwijl u een inkomen hebt van elf duizend per jaar? Dat ia alles wat u me wilt geven voor die papieren, die u ieder oogenblik van al 'üw rechten berooven kunnen? Het is erg edelmoedig van u, maar ik neem het niet aan. Mannering was in het geheel niet uit het veld geslagen door die weigering. Hij lachte uitbundig. Geld zal geen hinderpaal tuaichm ons zijn. Maar ik moet die papieren zien en ik moet ook zeker weten, dat do jon gen in leven is en dan.dan kunnen we praten. Legrand knikte. Dat is niet meer dan redelijk, mon sieur. U zult de papieren zien. En het kindl Ja, u zult hem ook zien, binnen een week! Ik zal hem stelen en als u onze overeenkomst onderteekend hebt, kunt u mot hem doen, wat u wilt. Het was duidelijk wat de man bedoel de en Mannering viel ontzet in zijn stoel terug. Een kind! Ik.... ik.... zou hel niet kunnen, Legrand! Hot zou me mijn heele leven vervolgen, Maar als uw neefje in leven blijft.I Dat weet ikl Dat woot ik well Maar ik zou hej onmogelijk zelf kunnen ^oen. Et moet iets anders op gevonden wor den. Begrijp je? Jij.... of een van de zwartjes: Legrand haalde de schouders op en lachte spottiend. Man ami, U hebt te veel gewetens bezwaren voor een man, die willens en wetend zijn broer aan den vijand over leverde. Een kindpoel Een zuchtje wind kan 't wegblazen. U hoeft u heusch niet van streek te maken over zoo'n kleinigheid. Maar die Engelschman, die voogd! Hij mag niet vermoedendat.... Monsieur. Ik ben niet dwaas. Er zijn genoeg manieren. Een kind kan bui ten spelen en daar stervenHet kan door een slang gebeten worden of in het wator vallen of gestolen worden door in boorlingen. Mannering bief afwerend de handen omhoog. Ik hpef het niet te weten, het is voldoende dit.dat.... (Wordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4