Gemeenteraadsvergaderingen ngjggsapg* De lotgevallen van PIMPELMANS Wat geeft de Radio? MIJNHARDFs Kerk en School. Gemengd Nieuws Rechtszaken. Loop der Bevolking Burgerlijke Stand. Giessen-Nieuwkerk, Hardinxveld, Molenaarsgraaf, Streefkerk TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhov.n.ch. Courant WOENSDA8 DECEMBER 1831. Donderdag 10 December. Hilversum. A.V.R.O. 8—10 Graanofoon; 1010.10 Morgenwijding; 10.16—10.80 Gramofoon; 10.30—U Mode>praatje; 11—11.16 Gramofoon; 11.16—11.46 Mevr. Nanny Wolf—Kaufmaan over: „Kookkunst"; 114612 Gramofoon; 122 Lunch-trio en Gramiofoon, 2.30— 3 Piano-muziek; 83.46 Knipouraua voor gevorderden; 6.46—4 Gramofoon; 46 Ziekenuur; 6—7 Qmroep-Grkest en Zang; 77.20 Jan Gertaen over: Kassandra-schema"; 7.207.30 Om roep -Orkest; 7.308 Engelaohe lee voor beginners; 88.16 Gramofoon; 8.1510.15 Gonoertgebouw-Orkeetin de pauze: Boekenhalfuur; 10.1610.30 Nieuwsberichten; 10.3011 Hongaar- 6ohe orkest „Pali"; 1112 Gramofoon. Huizen. K.H.O. 8—Ö.16 Gonoert; N.C.R. V. 10—10.15 Gramofoon, 10.16—10.46 Korte Ziekendienst; 10.4511 Gramo foon; K.R.O. II11.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje; 12.152 K.R.0.-0rkest; N.CR.V. 2— 8 Cureus fraade handwerken; 3—8.15 Gramofoon; 3.15—3.45 Vrouwenhalf uurtje; 4—5 Ziekenuurtje; 55.45 Cur sus handenarbeid; 5.45—6.45 Zang; 8.46—7 Cursus knippen en stof versie ren; 77.30 Vragenhalfuurtje7.458 Ned. Chr. Persbureau; 8—0 Concert; 9—0.30 P. van Ooijen over: „Bretagne" 9.90—10.30 Vervolg Concert, 10—10.10 Nieuwsberichten; 10.30—1130 Gramo foon. Vrijdag 11 December. Hilversum. V.A.R.A. 0.45—7 en 7.30-] 7.45" Lichaamsoefeningen; 8 uur V.A. R.A.-Septet; V.P.R.O. 10 uur Morgen wijding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht 10.30 uur Gramofoon; A.VJL0. 12— 2 Omroep-Orkest en Gramofoon; 2— 2.90 Uitzending voor Scholen; 2.80— 8.10 Gramofoon; 3,10—4 Kovacs Lajoe en zijn Orkest; V.A.R.A. 4 uur Piano muziek; 4.30 uur Knutselwerkjes voor kinderen; 5.15 uur'V.A.R.A.-Orkest; 0 uur Gramofoon; 0.15 uur Gonoert (Ver- *volg); 7 uur N. Swierstra over: „De voornaamste vormen van den proletari sch en klasse-strijd"; 7.20 uur Concert (Vervolg); V.P.R.O. 8 uur Gateohisatie- kerkgeechiedenas; 8.30 uur Sdhumiann- Cyclus; 9 uur Dr, 0. H. van Senden oven: „De Germaaneohe achtergrond onzer cultuur"; 9.90 uur Vervolg Sohu- mann-programmta, 10 uur en 10 05 uur Persberichten; 10.15 uur Boekbespre king; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 1112 Gramofoon. Hulzin. N.C.R.V. 8-6.15 Schriftlezing; 8.15—9.45 Gramofoon; 10.9011 Korte Ziekendienst; 1112.30 Gramofoon; 12.30—2 Concert; 23 Gramofoon; 3 —4.90 Gonoert; 4.904.45 Gramofoon; 6-6 Orgelconcert; 0—6.30 H. J. Stein- voort over: „Een Kalendersqjiild"; 0.30 —7 Radio-dokter; 7—7.80 A. J. Her- wig over: „Cactussen in den winter"; 7.458 Dr. 8. Ferwerda over: „De in vloed, die de afsluiting der Zuiderzee op het economisch leven van Noord westelijk Friesland zal hebben"; K.R. 0. 8—11 K.R.O.-Oricest en Zang; 11— 12 K.R.O.-Kunstensemble. dens het bestaan van de wereld nog niet verleend. Dit nieuwe is natuurlijk uit Moskou, Daar is onlangs de leides der godloozenpnopaganda Jaroslawski aan de Mdskousohe godJooBenuniversitedt (die 10 Nov. j.L geopend wend) tot eeredoctor in de godloosheid benoemd. Verwonder lijk ia alleen, dat de bolsjewieken van zulke «eretitels geen afkeer hebben. INGEZONDEN MEDEDEEL!NQ. Hoofdpijn-Tabletten 60ct- Kiespijn-Tabletten 6£) cl Laxeer-Tabletten 60ct Zenuw-Tabletten75 cl Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Nieuwpoort. Bij de steming in de Ned. Herv. Kerk is in de plaats van den heer C. van den Bosch tot ouderling gekozen de heer P. Maasman en tot diaken in de plaats van den heer K. Verheii die be dankt had, de heer G. den Hoed. Tot kerkvoogd werd herbenoemd de heer Q. Slob G». ZENDELING EN ROOVER. Onlangs heeft de zendeling in China, Dr. F. F. Tucker, een Qhineeeoh zoover, dien hij op heeterdaad betrapte, doodge schoten. Een vergadering van 27 zende lingen in Noord-Ohina heeft thans pu- büëk gemaakt, dat zij deze daad van den zendeling afkeurde en betreurde. DIAMANTEN EN ZENDING. Het Noord-Westelijk deel van het dis trict Pretoria (Transvaal) leeft grooten- deels van de Premier-Diamand-mijn. Daar werkten 1500 blanken met meestal groote salarissen en 14000 zwarten. De malaise heeft den diamantverkoop nu zoo sterk gedrukt, dat er thans in dezelfde mijn niet meer dan 500 blanken en 1000 zwarten werken. En dit heeft weer de zending, weike onder deze bevolking sinds jaren werkt, in grooten nood ge bracht. De Berlijnsche missie, die geen voldoende reserves heeft, wordt hierdoor het diepst getroffen. Maar ook andere zendingsgenootschappen, die in de dia- mantgebieden met de voorheen zoo sterke bevolking werken, zuchten onder den zelfden druk. EEREDOCTOR IN GODLOOSHEID. Eeredoctoraten in de godloosheid zijn voor zoover ons bekend, tot dusver tij- „Je bent veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Heb je nog iets te zeg gen?" „Ja, Edelachtbare. Dit is m/n 25ete ver oordeeling. Zouwen we dat niet kunnen vieren door verzachtends omstandigheden ia «oht t# DE ONTSNAPPING TE LEEUWARDEN Esn onderaardsche gang. Zooals gemeld, heeft een gevangene kans gezien om ai was het slechts voor zeer korten tijd te ontsnappen uit de strafgevangenis te Leeuwarden. De ontsnapping heeft zich op een bij zondere wijze toegedragen. Het betreft hier den Duitscher P., indertijd voor vijf tien jaar opgesloten. P. beoefent in de gevangenis het schildersvak en heeft daartoe een aparte werkcel, waar hij verscheidene uren van den dag door brengt. Reeds vrij lang geleden moet hij begonnen zijn met onder den vloer van zijn cel, die gelegen is aan dien kant van het gebouw, die op den Zmdergrachts- w&i uitziet, 'n gang naar buiten te graven. Het was 'n landurige en moeilijke kar wei, waarbij telkens het gevaar voor ontdekking dreigde, doch de man is er tenslotte tooh in geslaagd het werk klaar te krijgen, zonder dat de bewaarders iets gemerkt hadden. Woensdagavond om half zes waagde hij zijn kans. Het gat was echter zoo nauw, dat de gevangene gekleed onmo gelijk er door heen kon kruipen. Hij moest zich van alles wat hij aan had, ontdoen. Een broek en een buis legde hij vlak voor den ingang van den onder- aardschen gang en vervolgens wrong hij er zich met veel moeite doorheen. Eenmaal buiten haaide hij haastig zijn kleeren naar zich toe, schoot ze aan, en trachtte verder te komen. P. wist weg noch steg, doch liep op goed geluk maar een kant uit. Hij kwam bij het Huis van Bewaring en klom daar over het hooge ijzeren hek. Niemand zag hem het was mistig en erg donker en zoo lukte het den man veilig op straat te komen. Hij liep de Keizersgracht af en vervol- verder de stad in. De mist maakte, dat niemand zijn gevangeniskleren op merkte. Na een kwartier ongeveer kwam P. bij den overweg aan de Sohrans. Deze bleek gesloten en de gevluchte gevange ne moest wachten. Dat was zijn ongeluk. Een gevangenisbewaarder, die ook op het weer opengaan van de boomen stond te wachten, zag tot zijn groote verwonde ring P. staan. Hij ging naar hem toe, en zei gemoedelijk, dat hij maar weer mee terug moest gaan. P. schrok, doch schikte zich dadelijk gewillig in zijn lot. Hij accepteerde de sigaar, die de gevan genis-bewaarder hem welwillend aan bood en liep rustig met hem naar zijn gevangenis terug. Hier was men zeer verwonderd P. te zien binnenkomen, want van zijn ontvluchting de man is ongeveer 'n half uur weg geweest had men nog niets vernomen. AUTO-BOTSING BIJ «tuiDEN. Dams gedood. Op den Rijksweg tussahen Minden en den Hakkelaar reed gistermorgen een vrachtauto, toebehoorende aan iemand te Liendan, en volgeladen met in ut, op een personenauto, in dien auto zaten de dar mes Van Us, wonende te Laren. Door den sohok van de aanrijding, sloeg de personenauto ondersteboven, waarbij mevrouw Van Os onder den wa gen kwam te liggen. Toen met veel moei te de wagen opgetild was, bleek, dat de dame reeds den geest had gegeven. Geen der overige personen, die bij de ze aanrijding betrokken waren, liep eenig letsel op, doch de doohtar van het ruim 50-jarige slachtoffer verkeerde in zulk een overspannen toestand, dat de geneesheer het noodig oordeelde, haar naar de Majalia-stiohting te Bussum te doen vervoeren. Ook de bestuurder van den vrachtauto was door het gebeurde ge heel van streek. HET VLIEGONGELUK TE BANGKOK. Het staat thans vast, dat het stoffelijk overschot der slachtolfers van de vlieg ramp te Bangkok naar Nederland 'zal worden overgebracht met een van de boo ten van den Rotterdaanscihen Uöyd. Het stoffelijk overschot van den heeren Van Onlangs en Kotte zai te Rotterdam ter aarde worden besteld, dat van den heer Wiersma te Aanstel veen. In verband met de bepalingen in de tropen, moest echter het stoffelijk overschot der slachtoffers voorloopig te Bangkok ter aarde worden besteld in afwachting van de formalitei ten noodig voor het transport. EEN „HUISZOEKING". Te Amsterdam kreeg een 81-jarige be woner van de Egelantieragraoht bezoek van een man, die zeide, dat 'hij ambte naar van de justitie was. Hij verklaarde, dat Lij in de treurige noodzakelijkheid verkeerde huiszoeking te verriohten, om dat een kostganger van diefstal van ef fecten verdacht werd. De oude man ant woordde, dat hij geen kostganger had ge had, dooh de ambtenaar zei, dat hij tooh een huiszoeking moest doen. Bij die ge legenheid stal «hij een gouden heerenhor- loge, twee portemonn'ais en een beursje met inhoud, met gezamenlijke waarde van f 66. Met dien buit is de z.g. justitie-amb- tenaar spoorloos verdwenen. VERDACHTE BRAND. Drie huizen In de aech. Gisternacht naftn in het gehucht „het Ven", een onderdeel der vroegere gemeen te Strijp, bij Eindhoven, omstreeks hall één de vrouw van den bakker Melis een vuurgloed waar in een der woonvertrek ken. Zij wekte haar man en zeven kin- der eri, want het bleek, dat de helft van het huis, gelegen aan den Pietersweg, reeds in vlammen stond. Pogingen om kleeren of huisraad in veiligheid te bren gen, faalden. Het gezin moest zich in nachtgewaad redden. Het vuur sloeg over op het belendende peroeel, waarin de heer Melis een kruidenierszaak heeft. Ook dit pand ging met den geheeien in boedel en voorimad in vlammen op. Het inwonende gezin van A. van den B. kon zich in veiligheid brengen. Inmiddels had het vuur zich medegedeeld aan het woon huis van den wever J. van S., dat aan de andere zijde van het brandende huis ge legen was. Ook hier gingen 'huis en in boedel geheel verloren. De brandweer, die met veel materiaal ter plaatse was, kan sleahts eenige schu ren behouden, benevens een vrachtauto en eenige wagens. Huizen en inboedels waren luï ver zekerd. De brand moet onder ©enigszins verdachte omstandigheden zijn uitgebro ken. In ongeveer zeven maanden tijds zijn nu te Strijp reeds zeven boerderijen af gebrand. ALWEER INBRAAK. 1 18010.- k t 2000 gestolen Thans is ingebroken in Laren, in het kantoorgebouw van de R.K. Coope ratie „Steunt Elkander'" aan den Molenweg, ,te Laren, in den nacht van Zaterdag op Zondag. Een bedrag van 1800 k 2000 gulden werd ont vreemd. Waarschijnlijk hebben de inbrekers zich door openschuiven van een luik waardoor steenkolen naar de bakkerij worden gevoerd, toegang tot het ge bouw verschaft, waarna ze het kan- toorvertrek binnengedrongen zijn en de brandkast vonden. Deze brandkast heeft men opengeboord en er een bedrag van 18J0 k 2000 uit ontvreemd. Uit een gelddoosje dat in het bureau stond, zijn de dubbeltjes en kwartjes welke daarin waren, meegenomen, dloch de oenten Reeft men laten liggen De inbraak werd Zondagmorgen om halftwaalf door den chef-bakker den heer yan R. uit Laren ontdekt- Het gebouw was onbewoond.. De vereenigjng was tegen inbraak ver zekerd. VERNIELING IN BIOSCOOP In het bioscoop-Theater „Centraal"' te Den Haag kwam Zaterdagmiddag een kwartier voordat de middagvoor- EEN ROEMLOOS EINDE. Zopals reeds gemeld, is gebleken, dat bet groote Engedadhe luchtschip ,3 100" in. de praktijk niet voldeed en besloot men daarom het voor afbraak te verkoopen. Op onze foto ziet men drie personen bezig met het sloop inga werk in het ge vaarte. stelling moest beginnen, de directeur van het theater, de heer O. Noëls in de zaal en bemerkte, dat het gordijn ing. Hij gaf aan een vóór het tooneel erg slordig hing. Iiij mevrouw Saveanu. De berichten, vol gens welke het huwelijk reeds zou zijn ontbonden^ worden tegengespro ken. Gezegd wordt, dat de officier van Justitie te Boekarest stappen heeft gedaan om de aangelegenheid door het districtsgerechtshof te Ilfow te doen behandelen.. Intusschen is prins Nicolaas door den oppersten legerraad veroordeeld tot twee maanden licht arrest, daar hij zonder toestemming van zijn su perieuren in het leger in het huwe lijk gelreden is. PER VOUWBOOT OVER DEN OCEAAN. Een Duitsch kapitein, Engler. is op zijn eentje in een opvouVbare „Klepper""-vouwboot den Atlanti- schen Oceaan overgestoken Zijn 2- persoons opvouwbare toerkano heeft slechts een lengte van 5 20 M.. met een diepgang van 12 c.M. en weegt met meer dan 25 K G- Op 14 October vertrok kapitein Eng Ier van Lissabon naar Madeira; doch op 50 mijl van de kust werd hii door zware stórmen .verrast, die het roer van zijn boot beschadigden, waardoor hij ver uit den koers dreef en bij Mazagan (bij Casablanka; op de Ma- ^rokkaansché kust landde Na een op onthoud van 4 dagen vertrok hij naar Las Palmas. Onderweg geraakte hij weer in bijzonder zware stormen, maar niettemin bereikte hij op 12 November Las Palmas. Zijn chrono suppoost opdracht dit meter was door zeewater onbruikbaar weer recht te hangen. Deze önan geworden., Het roer van de kleine merkte toen, dat hel projectie-doek dat er achter hangt, door vier of vijf sneden, welke erin gegeven waren, aan flarden hing. Deze euveldaad moet hebben plaats n p] gevonden tusschen Vrijdagavond half twaalf, na beëindiging der voorstelling en het oogenblik der ontdekking. De heer Noêls heeft de politie ge waarschuwd. De daders zijn nog niet gevonden. CORSICAANSCH BANDIET ONT SNAPT. Torre, een der aanvoerders van de bandietenbenden op Corsica, is met behulp van een jacht nlaar het vaste land ontsnapt. Zaterdag liep een jabht de, haven van Cape d"Antibes binnen. De eigenaar was vergezeld van een jongen man. die den indruk maakte, een athleet te zijn,, en die dadelijk na aankomst van de boot verdween. De bezitter van het jacht was Zon dag den geheeien dag in de buurt van het stadje gebleven, maar toen de politie hem wilde zoeken, waren zoowel de boot als ook haar bezitter, niet meer aanwezig. Men zegt. dat de jonge Caviglioli oen bandiet Torre geholpen heeft, aan de politie te ont snappen. Torre is een van de gevaarlijkste der vier Corsicaansche bandietenaan voerders. De anderen zijn de twee Spada 's en Borneav die nog steeds niet te vinden waren. PRINS NICOLAAS' HUWELIJK- Het heet, dat prins Nicolaas van Roemenië voornemens is. het inder tijd door koning Carol zelve gegeten voorbeeld te volgen en liever afstand te doen van al zijn prinselijke rech ten en het Jiand te verlaten, dan in te stemmen met koning Carols eisch tot ontbinding van .zijn huwelijk met iot raakte nogmaals onklaar, zoodat hij slechts met de peddels kon sturen. Aïs steunpunt voor ziin navigatie had Engler niets anders dan de bepaling van zijn geografische breedte.^. Te Las Palmas bleef de onversaagde zeevaarder slechts 3 dagen, waarna hij op 15 November met zijn bootje weer zee koos en koers zette naar de Kleine Antillen, waar hij ongeveer midden Januari verwacht kan wordeli mits de weersomstandigheden niet tegenwerken. GROOTE VERLIEZEN VAN DE HANK VAN FRANKRIJK., De reeds in de afgeloopen week de ronde doende geruchten, dat de Bank van Frankrijk, tengevolge van de crisis van het pond sterling, groote verliezen heeft ge'.eden, worden thans bevestigd Het geleden verlies zou ongeveer twee en een half milliard franc beloopen. De Fransche minister van financiën Flandin zou in den ministerraad heb ben voorgesteld, Rerstel van de ge leden verliezen te trachten te ver krijgen in den vorm van schatkistbil jetten, met welk plan de ministerraad accoord zou zijn gegaan. LUXE PASSAGIERSCHIP Kost ruim een millioen pond- Het contract voor den bouw van een nieuw schip, dat de kortgeleden verbrande „"Bermuda"' een schip van 20.500. ton, zal vervangen, is onder teekend. Het nieuwe schip kost meer dan één millioen pond en 2000 werklieden zullen bij den bouw er van werk vinden. Bovendien zullen nog onge veer 8)00 werklieden bezigheid vinden in de verschillende industrieën, waar werk verricht kan worden in verband met dezen bouw, zooals schilderwerk eledrische installaties en verder de tailwerk. Door dezen bouw wordt aan veie fabrieken de gelegenheid gege ven haar poorten weer te openen, waardoor vele vakmenschen weereen broodje zullen vinden. Het schip wordt voorzien van Tur bo-generatoren, tLw,z. de schroeven zullen door zware electrische motoren worden aangedreven, die hun stroom ontvangen van dynamo 's, direct ge- KOppeld aan stoomturbines. Evenals bij het zusterschip „Ber muda" zal ef op geen kosten gekeken worden, om ook dit schip zoo luxueus mogelijk uit te rusten, in de hoop. daardoor de Amerikanen te "kunnen bewegen Engelsch Bermuda te be zoeken. DE GESTOLEN BELGISCHE DO CUMENTEN. Zooals destijds gemeld is, zijn enkele maanden geleden in het fort te Pon- tisse bij Luik op geheimzinnige wijze uit een kluis een veertigtal documen- len ontvreemd, betrekking jiebbende op de verdediging van het fort. Het gerechtelijk onderzoek leverde toen mets op en de daders werden niet ontdekt. Nu vond in den nacht van Woens dag op Donderdag een politie-agent in de Rue SI. Gillis te Luik een groote hoeveelheid papieren op de straat. Ze waren voor een deel in kranten ge wikkeld. De agent zag, dat het platte gronden en andere militaire docu menten waren, welke hij bijeenraapte en naar het politiebureau bracht. Daar constateerde men, dat het 29 van de in het fort gestolen documenten wa ren. De couranten, waarin nog enkele der documenten gewikkeld waren, droegen de data van 8, 9, 10 en 11 November 1931. MASSA-VERGIFTIGING TE HAMBURG. Ondeugdelijke spijs. De Hamburgsohe studentenihulp ver strekt thane dagelijks op drie verschillen de plaatsen middageten aan verscheidene honderden personen. Dinsdag vertoon den zich. op alle drie de uitreikplaat- sen bij in totaal ongeveer 300 personen ziekteverschijnselen in maag en ingewan den. Volgena Let medisch onderzoek be treft het hier sleohts lichte aandoenin gen. Alle patiënten zijn dan ook Vrijdag weer ter plaatse verschenen. Het naar de oorzaken ingestelde onderzoek is nog niet geëindigd. Het uitreiken van spijzen ia in verband daarmede voorloopig stop ge zet. OVERTREDING ARBEIDSWET. Op 4 en 6 Juni had de heer P. J. L., directeur der fabriek „HoUandia" te Krimpen a.d. Useel, een aantal arbeiders langer laten werken, dan de Arbeidswet toelaat. Hij was deswege ter zake van overtreding van de Arbeidswet door den Kantonrechter te Schoonhoven veroor deeld tot 9 maal f 1 subs. 9 maal 1 dag hechtenis, 1 maal f 1 boete subs. 1 maal 1 dag hechtenis, 12 maal f 1 boete suhs. 12 maal 1 dag~hechtenis. Van deze von nissen was de ambtenaar van bet 0. M. in hooger beroep gekomen, zoodat gisteren de zaak diende voor de Rotterdamsöhe Rechtbank. Verdachte bekende, dooh verklaarde, dat hij van het overwerk op. 4 Juni per briefkaart uit het hem verstrekte coupon- boek van het overwerk mededeeling had gedaan aan bet districtshoofd van de Ar- 73. Maar waar was Betje gebleven? Ze i was nergens te bekennen. Daarom zette toeneer Pimpelmans z'n handen aan z'n i mond en brulde zoo hard hij kon: „BetjeI de Grietjasdorpeche jongens hielpen dap- van Betje, die uit angst voor juffrouw per mee. Knollemans daar was weggekropen. Nu ze zag, dat de baan veilig was, klauterde 74. Nu verscheen boven den ruxd van ze er uit, onder luid gejuioh der omstan- Betje!" Mevrouw volgde fijn voorbeeld en I het draaimoltabskje 't benauwde gericht I der*. iWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTRECHT, Bahoonhovtneche Courant WOENSDAG 9 DECEMBER 19S1. beidsinspectiet van het overwerk op 5 Ju ni echter niet. Een machinedeel, dat de Arnsterdamzöhe Ballast Maatschappij *oodig had voor wegenaanleg en dat tot nog toe ia Engeland gemaakt werd, moest verdachte binnen een bepaalden tewmijn afleveren. Er was reeds over gebeld door de opdrachtgever» en daarom 'had ver dachte gelast het af te maken. Als getuige gaf de oontroleur van den arbeid P. H. Teune een uitvoerige uit eenzetting. Terwijl de maximumarbeids dag dan niet meer dan 11 uur mag zijn, was hier 13 uur 4D gewerkt en 12 uur 40 min. ten. tweeden dag. Er heeft 1 man 96 uur achter elkaar gewerkt. Tegen ver dachte is vroeger meermalen procesver baal opgemaakt wegenis overtreding van de Arbejdswet. Het bleek, dat de Amsterdameohe Bal last Maatschappij de voornaamste aan deelhoudster van de fabriek is. Het 0. M. constateerde in het requisi toir, 'dat de feiten vast staan. Er is in de fabriek op ergerlijke wijze oyerge- ^rerkt. In het bewijs, dat er haast bij het werk was, is verd. niet geslaagd en bovendien ging de opdracht uit van den voornaamsten aandeelhouder. Waar verd. reeds vier maal de Ar beidswet heeft overtreden, eischte spr. 22 maal 1 dag principale hechtenis. Als verdediger vroeg Mr. Houtappel op fonmeele gronden nietigheid wn de dag vaarding. Pleiter betoogde voorts, dat aannemers altijd haast hebben. Spreker meende te kunnen aannemen, dat er over macht was. Hij vroeg nietigheid van de dagvaarding, subs, niet ontvankelijkheid van het 0. M. sube. ontslag van rechts vervolging, subs, een clemente straf. Het 0. M. zeide in zijn repliek o.a., dat hier eer van oneerlijke oonourrentie dan van overmacht sprake is. Bovendien is ter terechtzitting van hetkantongerecht niet gebleken, dat er een andere mogelijk heid was geweest om het werk in elkaar te zetten. Thans bleek die mogelijkheid er wel te zijn geweest. WATER BIJ DE MELK. De Kantonrechter te Sohoonihoven had onlangs den 43-jarigen veehouder J. Th. D. te Lopikerkapel wegens overtreding van) de Warenwet veroordeeld tot 2 maal f 400 boete subs. 2 maal 40 dagen hech tenis. De keurmeester M. C. van Eijkeren had tweemaal bij verdachte melk bemonsterd, en die ter onderzoek gebracht bij den Utrechtadhen 'keuringsdienst Daar was gebleken, dat de op 10 Juli bemonsterde melk 20 pGt. water bevatte en dis van 28 Juli 10 pGt. R, die vaa genoemde vonnissen gis teren in hooger beroep kwam voor de Rotterdamsohe Rechtbank, ontkende wa ter in de melk te hebben gedaan. Hoe er water in zou gekomen kunnen «ïjn wiet hij niet. Het K0. M. eischte bevestiging van het vonnis van den Kantonreohter, behou dens ten opzichte van de straf, die het vroeg te bepalen op 2 maal f 800 boete suhs. 2 maal 30 dagen hechtenis. HEI- EN BOEICOP. Over de maand November. Ingekomen.,Jan den Hartog, boeren knecht, van Stolwijk, inw. bij wed. W. den Hartog, no. 51. Vertrokken: Peter Boger<j, arbeider, van no. 98 naar Lexmond, Heicopper- 8 teeg. ZEVENHUIZEN. December. Gevestigde personen: R. Verdoold met gezin, van Waddinrveen; wed. P. v. d. Burg, van Briebergen-Rijsenburg. ALBLASSEKDAM. December. Geboren: Maria, d. van M. Stout en J- M. Stam. Maria GhrlsUna, d. van J. Meerburg en M. 0. van der Straaten. Maarten Jaoobus, z. van J. Verkerk en T. J. Gollee. Jan, z. van G. Twigt en Z. Verloop. Ondertrouwd: R. van der Perk, 30 j., en N.'Stout, 38 j. C. W. Loponder, 25 j., en A. P. Kamerling, 24 j. Getrouwd: C. G. den Boef, 24 j., en N. Verschoor, 22 j. Overleden: R. J. Slager, 78 j., weduwe van J. de Waal. BERGAMBACHT. December. Geboren: Arie, z. van J. Pons en A. Os kam. Geertje, <d. van J. W. Schilt en A. Temmer. Ondertrouwd: J. Jaarsveld, 80 j., en G. Knoop, 31 j. Getrouwd: P. de Jager, 24 j., en A. A. Kleijn, 23 j. T. Molenaar, 27 j., en M. de Jong, 27 j. SCHOONHOVEN. December. Ondertrouwd: J. A. Hoefnagel, 8ö j-, en G. J. H Boekhorst, 28 j. WADDINXVEEN. December. GeborenWillemina Johanna, d. van Chr. la Grand en W. Ooeter. Jan, a van L. Monster en Cl. M. Tamerus. Catharina Mkiria, d. van 8. Pllle en A. de Joode.Trijntje, d. van G. Struik en L. Verhoeff. Getrouwd: J. van Tol en J. Vermeij. ZEVENHUIZEN. December. Geboren: Fredwrik, z. van L. P. Sohotte te en E. Sdhenk. „Als we thuis zijn? Zal ik m'n goud- vissohen weggooien!!" van GIESSEN-NIEUWKERK. Gemeenteraadsvergadering op 26 No vember. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter da burgemeester. Deze opent de vergadering met gebed, waarna de heer Uitenbogaard de notulen leest, wel ke behoudens een paar opmerkingen, worden goedgekeurd. Als lid der Sohattingscommissie in de feature P. van Hou wel ing wordt be noemd de beer N. Aanen, die deze be noeming aanneemt. Besloten wordt de bouwverordening te wijzigen in djen zin, dat voortaan van be slissingen van B. en W. beroep zal open staan op den raad. Dan deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen om het nieuwe gemeentehuls te laten bouwen in een gedeelte van den tuin bij de burgemeesterswoning. Hieromtrent ontspint zich eenige dis missie. De heer Rietveld is er voor Om de veldwachterswoning te verbouwen tot ge meentehuis en blijft bij deze meening, aangezien hij vermoedt, dat de onkosten dan aanmerkelijk lager zullen zijn, ter wijl de heer Verheul eveneens bepleit om het gemeentehuis op het dorp te hou den. De Vooraitter bestrijdt deze voor stellen ten sterkste, omdat men dan in de eerste plaats een oud gemeentehuis zal houden, terwijl voor den veldwachter een nieuwe woning moet gebouwd worden. Dit acht de heer Verheul overbodig; er is wel een woning te huren, waaraan getwijfeld wordt. Na veel heen en weer praten wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De ïheer Verheul blijft bij zijn mee ning om op het dorp te bouwen. Hierna geeft de heer Donk, gemeen te-opzichter, op verzoek van den Voor zitter, een duidelijke verklaring hoe 't gemeentehuis zal gebouwd worden, aan de hand der plattegrondteekening. Daarna geeft de Voorzitter een be schouwing over de benoodigjde gelden met mogelijke aflossingen. Hij dient een voor stel in, dot wordt aangenomen. De Voorzitter merkt hierbij op, dat geen belastingvenhooging zal plaats hebben. Eveneens wordt het voorgestelde bouwplan aangenomen. Alsnog wordt besloten om een ijzeren hek te plaatsen voor de burgemeesters- woning, dit in de aanbesteding bij het gemeentehuis op te nemen. Daar de rondvraag niets bijzonders op levert, gaat men over in geheim» zitting. HARDINXVELD. Gemeenteraadsvergadering op 23 No vember. De geloofsbrieven van het nieuw geko zen raadslid den heer J. W. Sterrenburg worden onderzocht en in orde bevonden; tot zijne toelating wordt besloten., Alvorens met de agenda voort te gaan, richt de Voorzitter een woord tot den heer J. van 't Verlaat, die ajs raads lid voor het laatst deze vergadering bij woont. Spr. brengt hem dank voor de se rieuze wijze, waarop hij de belangen der gemeente heeft behartigd. Hij hoopt, dat de heer Van 't Verlaat nog lange jaren met belangstelling van het gemeenteleven zal kunnen kennis nemsn. De heer Van 't Verlaat brengt den Voorzitter dank. Hierna komt in stemming het voorstel- De Jong tot vaststelling der salarissen van de wethouders op f 600, over welk voorstel in de laatste vergadering de stemmen staakten. Het wordt nu verwor pen. Een gelijk lot ondergaat een voorstel van den Voorzitter om de wethouders met f 500 te salarieeren. Het blijft dus bij het oude. Hierna komt aan de orde de benoeming van een Md van het burgerlijk armbe stuur. De heer v. d. Stelt stelt voor in ver band met de evenredige vertegenwoordi ging voor het aftredende lid een partijge noot'te willen benoemen. De Voorzi tter deelt mede, dat het hier periodieke aftreding betreft en het dus voor den betrokkene niet prettig ■ou zijn gepasseerd te worden. Dt lw» Voontl mt turnt het «en- tal leden van het Burgerlijk Armbestuur op zeven gebracht, waardoor aan don wensch van den heer Van der Stelt kan worden tegemoet gekomen. De Raad kan zioh hiermede vereenigen roet het armbestuur zal overleg worden gepleegd. De heer A. Verschoor wordt hierna herbenoemd tot lid. Langdurig wordt gesproken over het voorstel der leden Van den Berg en Aan de .Wdel inzake steun aan werkloozsn en het afwijzend prae-advies. Dit laatste is gebaseerd op het feit, dat van 't voor stel, zoo dit wordt aangenomen, de werk- loozen practisoh geen voordeel zouden hehben. In een uitvoerig betoog deelt de heer v. d. Berg mede 'te hehben gepoogd iets voor de werkloozen te, hebben willen doen ais de wenk.verschaffing, zooals B. en W. onlangs schreven, wegens gebrek aan werkobjecten zou moeten worden stopge zet. Zijn regeling is evenwel voor verbe- terig vatbaar en hij hoopt, dat iets voor de werkloozen zal worden gedaan. De heer De Jong meent op te moeten merken, dat van het voorstel na het ad vies van B. en W. weinig is overgescho ten. Hij hoopt, dat de heer Van den Berg de behandeling der werkloosheidsvoorzie ning in het vervolg zal overlaten aan de daarvoor benoemde commissie. De heer V oog el meent, dat dit voor stel zijn ontstaan te danken heeft aan het feit, dat de Havenpartij iets goed te meu ken heeft tegenover de S.D.A.P. Het voor stel is evenwel een mislukking. Hij geeft in overweging meer vertrouwen te hebben m B. en w. en de commissie. Ook de heer Vermeulen valt heftig dit voorstel aan. Na nog eenige uitvoerige discussies wordt het voorstel verworpen. Langdurig wordt nog gesproken over het adres van diverse bewoners van den Nieuweweg inzake uitbreiding dtr straatverlich ting met het afwijzend prae-advies van B. en W. De heer v. d. B e r g betoogt, dat het eerste gedeelte van den Rivierdijk af, be ter verlicht wordt dan het overige gedeel te en hoopt, dat hierin verandering aal worden gebracht Ook de heeren Vermeulen, De Jong en v. d. Stelt meenen, dat de verlichting wel iets te wensch en overlaat evenals dat het geval is aan de Bulder- sleeg. De heer Van Kekem kan deze mee ning niet deelen. De verliohting langs den Nieuweweg is zeker niet minder goed dan in het overige gedeelte van de gemeente. De Voorzitter deelt mede, voor den Nieuweweg geen uitzondering te kunnen maken. Hij is van oordeel, dat verandering niet noodig ia. De heer V o o g e 1 gelooft ook, dat het eerste gedeelte beter verlicht is dan 'het laatste stuk. Het voorstel van B. en "W. wordt ver worpen; de verliohting langs den Nieu weweg zal dus worden herzien. Op het adres van den heer A.' van der Meijden om 'een stukje grond te mogen koopen van het terrein der voormalige ijzergieterij, wordt voorloopig afwijzend beschikt omdat niet beoordeeld' kan war den, of thans zonder bezwaar aldaar een stuk grond kan worden afgestaan. Aan de orde komt dan het voorstel tot regeling van het salaris van den keu ringsveearts. Zijn belooning wordt thans geregdld per keuring en beweegt zioh in stijgende richting tot in 1930 ruim f 1800. Algemeen is men van oordeel, dat thans tot stabiliseering van het salaris moet worden besloten. De minderheid van B. en W. wemsaht dat vast te stellen op het gemiddelde over de laatste vijf jaren, n.l. f 1600. De meerderheid aoht f 1350 vol doende, n.l. 50 pGt. meer dan het salaris dat voor 1926 gold. De -Voorzitter aaht bepaling van het salaris op het gemiddelde over de laatste vijf jaren het billijkst; hierdoor ondergaat de wedde al een vermindering van ruim f 200. De heeren Van Kekem en Van t Verlaat betoogen, dat voor 1920 de keu ringsveearts een salaris genoot van f 900, gebasnrd op 4601# verrichten keuringen. Nu het aantal keuringen is opgeloopen, achten deze leden f 1350 zéér billijk. Nog lang wisselt men over deze aange legenheid van gedachten. Het resultaat ia, dat het voorstel van de minderheid van B. en W. om het salaris op f 1600 te bepalen, wordt aangenomen. Hierna komt in behandeling bet adres der afd. Hardinxveld van Het Groene Kruis om op de begrooting voor. 1932 f 500 uit te trekken teneinde hieruit te kunnen bekostigen uitzending van kinde ren naar vaoamtiekolonies, ingeval de middelen van het Groene Kruis niet toe reikend zijn. B. en W. staan «oer sympathiek te genover dit adw*. Nu evenwél nog niet vast staat, dat de middelen der vereeni- ging ter bestrijding der onkosten van uit zending ontoereikend zijn éi evenmin valt te zeggen, in welke mate .het particulier initiatief in deze zal werken, achten B. en W. het voorbarig aan het verzoek te vol doen. Zij twijfelen niet of bij een eventu eel tekort zal uit de gemeentekas zeer ze ker een aanvullende bijdrage worden be schikbaar gesteld, indien zulks*wordt ver zocht. De heeren De Jong en Schnéy- der begrijpen ndet, waarom de begroo- ting thans niet met f 600 kan worden aangevuld, wat voor de afdeeling van het Groene Kruis een ruggesteun zou zijn. Na langdurige discussies wordt het voorstel van den heer Schneyder Om het verzoek in te willigen), aangenomen. La ter zal worden beslist in hoeverre het op de begrooting gebrachte bedrag zal be hoeven te worden aangesproken. Thans wordt de behandeling dsr begrooting voortgezet. Allereerst doet de heer De Jong het voorstel om adlbaesie te betuigen aan het adres van de vereeniging van Neder- landsohe Gemeenten0inzake het wetsont werp tot voorgenomen korting op de uit- keering uit het gemeentefonds. De raad besluit adlhaesie te betuigen. Dan komt in behandeling het voorstel- Van Kekem tot het verlagen van de sala rissen der ambtenaren. De heer V o o g e 1 meent, dat het beter is af te wachten, wat in deze met het bedoelde wetsontwerp zal gebeuren; dan is nog tijd genoeg om beslissingen te ne men. De heer Van Kekem zegt, dat zijn voorstel los van dit wetsontwerp staat. Het voorstel komt in stemming en wordt verworpen. In verband met het late uur wordt de veTdere behandeling der begrooting uit gesteld tot een volgende vergadering. Bij de rondvraag doet de héér Van Kekem het voorstel, nu de verlichting langs den Nieuweweg zal worden her zien, nadere aandacht te schenken aan de verliohting langs de geheelg gemeente. Hierna sluiting. MOLENAARSGRAAF. Gemeenteraadsvergadering op 23 No vember. Afwezig met kennisgeving de heeren H. G. Trapman en J. Bausekom. De Voorzitter, de heer v. d. Hoe ven, burgemeester, leest, na de vergade ring met gebed te hebben geopend, de no tulen der vergadering van 20 October. Daarin was aangeboden de gemeente- begrootlng dienst 1932, welke ook was goedgekeurd. Thans is gebleken, jlat er een misver stand is geweest, omtrent de opgave van den inspecteur der belastingen. Hem was opgave gevraagd van de hoofdsom en hij had gezonden de zuivere opbrengst, waar door de begrooting te laag was geraamd. De begrootingwort thans vastgesteld in actief èn passief op f 22.619,74 en de kapitaaldienst op f 2000. De notulen worden overigens onveran derd vastgesteld. Van de Kamer van Koophandel te Dor drecht is een schrijven ingekomen om overbrugging van het Holl. Diep bij Moer dijk, spoedig en krachtig ter hand te ne men. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer G. J. van Doesburg heeft ont slag gevraagd als gemeentebode. aanplak ker en bode bij de brandweer, ingaande 1 Maart 1932. B. en "Wl stellen voor dit ontslag eer vol te verleenen, waartoe met algemeene stammen wordt besloten. Tevens wordt voorgesteld den nieuwen gemeente-veldwachter, die straks zal wor den benoemd, deze functiën op te dra gen tefcen een salaris van f 60 per jaar. Ook hiertoe wordt besloten. - B. en W. stellen voor, bij de oproe ping van een nieuwen gemeente-veld wachter, de minimumloonen en dienstja ren van solliciteerende gemeente-veld wachters, militaire politie en marechaus see gelijk te stellen, hetgeen voorheen al leen bestond voor gemeente-veldwachters. Dit voorstel wordt zonder op- of aan merkingen goedgevonden. De heer A. van Holten heeft afschrij ving van schoolgeld gevraagd wegens vertrek van zijn kleindochter. Hiertoe wordt besloten. De Voorzi-tter leest eenige posten (onvoorzien) der gemeentebegrooting, dienst 1991, voor, welke nog moeten wor den bijgeschreven. Deze worden eveneens goedgekeurd. Bij de rondvraag zegt de heer K o o r e- vaar, dat hem ter oore is gekomen, dat bij de catechisaties, welke Dinsdagavonds worden gehouden, met steenen tegen de ruiten wordt gegooid. De Voorzitter zegt toe, hieraan zijn aandacht te zullen schenken. Hierna, sluiting. STREEFKERK. Gemeenteraadsvergadering op 21 No vember. Na vaststelling der notulen worden do ingekomen stukken, alsmede het jaarver slag 1930 van het Centraal Archief inza ke Maatschappelijk Hulpbetoon en de be grooting 1992 van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht, waarin deze ge meente voor f 229,29 heeft bij te dragen, voor kennisgeving aangenomen. Op een adres van de gewestelijke land- stormcommisaie Dordrecht om haar voor 1932 een subsidie toe te kennen van f 60, wordt gunstig beschikt. De subsidie aan den Alg. Nederland- aohen Politiebond, afd. gemeente-veld wachters in Zuid-Holland, ad f 6, wordt op een desbetreffende verzoek verhoogd tot f 10. Op voorstel van B. en W. wordt vast gesteld een raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 3000 a 4 pCt., aflosbaar in 15 jaar, ieder jaar tweemaal f 100, ter bestrijding van de kosten van verbetering van den veerdam. Ingevolge een schrijven van den Pen sioenraad wordt met ingang van 7 Nov. 1922 de pensioensgrondslag van den ge meenteveldwachter verhoogd met de be looning voor het begeleiden van verlof gangers ad f 10 en de belooning voor het houden van toezicht bij het begraven van afgekeurd, vleesch naar een geschat be drag van f 20 en gebracht op f 2006. In verband met de pensioenaanvrage van den beer P, de Jong, is gebleken, dat do indertijd voorloopig vastgestelde pensioensgrondslag voor de betrekking van hoofd tevens onderwijzer bij het her- halings- en het vervolgonderwijs nimmer definitief is vastgesteld. Op voorstel van B. en Wl. wordt op ver zoek van den Pensioenraad deze grond slag met ingang van 13 Januari 1920 vastgesteld op f 140 en met ingang van 10 October 1922 op f 310. Daar de gemeente-veldwaohter tot nog toe niet telefonisch is te bereiken, bren gen B. en W. de wensöhelijkiheid naar vo ren zijn woning aan te sluiten. Men besluit van.gemeentewege een aan sluiting te doen aanbrengen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten een steunregeling tot stand te bren gen voor werkloozen. In deze regeling wordt o.m. bepaald, dot steun zal wor den verleend aan uitgetrokken georgani- seerden; aan gehuwden en ongehuwde kostwinners f 11 per week, verhoogd met f 1.20 per week voor ieder gezinslid bo ven de twee personen, en kostwinners f 8 per week; voor de overige werkloozen aan gehuwden en ongehuwde kostwin ners f 10 per week verhoogd met f 1.05 per week voor ieder gezinslid boven de twee personen, en kostgangers f 7 per wéék. Van de gezinsinkomsten zal twee derde in mindering op het steunbedrag worden gebracht, terwijl de steun wordt verlepnd tot een maximum van 65 pCt. en 55 pGt. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners der georganieeerdon, reep. kostgangers), en de overige resp. 00 en 50 pCt. De uitvoering dezer regeling zal wor den opgedragen aan een oommissie, be staande uat de leden van het burgerlijk armbestuur. Na een langdurige disousaie wordt be sloten een verordening vast te stellen, waarbij wordt bepaald, dat op Zondag alleen zullen mogen worden opengesteld de rijkskantoren, apotheken en de ver koop van melk en ijs tot des middags 12 uur, zoadat voortaan op Zondag alle an dere winkels alsook de café'a zullen moe ten zijn gesloten. De gemoento-begrooting, welke reeds door de raadsleden is nagezien, wordt na eenige inliahtingen, met algemeene stem men vastgesteld, voor den gewonen dienst in ontvangsten en in uitgaven op f 59.299,18, in den kapitaal dienst op ni hil. Daarop wordt vastgesteld een besluit model D tot wijziging van de gemeente begrooting 1931. Hierna sluiting. LIEFDADIGE SCHOLIEREN. Op een Gymnasium te Berlijn brengen dé leerlingen dagelijks een kleine hoeveel heid levensmiddelen of brandstoffen mede, welke worden ingezameld en aan hulpbehoevenden geschonken. Sommigen kunnen niet meer geven dan één aard appel of een paar stukjes kool, muur «1 dis kleine gaven maken één groote,

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4