SCHOONHOVENSCHE COURANT Officieels Kemsiemg. 3** Heden!!!! Binnenland. Plaatselijk Nieuws. BAHLMANN - GOUDA Eengoederaad w «■el aclil 4 koslelooze Inenting en iierinenling Qrocle UslwerLcep Mantels, Japonnen Hoeden, Pelterijen enz. enz. Geld maken. 63e JAARGANG No. M78. VRIJDAG 11 DECEMBER 1931. EMBER 1931. NIEUWSBLADVOORZUID HOLLAND EN UTRECHT 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Postrekening 13708. INGEZONDEN MEDEDEELING. 4 INGEZONDEN MEDEDEELING. Jtbundt nut dt tong Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.b.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Telof. 20. Tel.-adrcs: Vannooton. ge f 0.10 tekst Nsalvsrstnlglng. Qouderak. Dinsdag gaf de naaivoreeni- ging „De Altruïste” haar 6e jaarverga dering. De presidente opende haar mot een enkel woord en riep het groot aan tal aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarop de secretaresse het jaarverslag las, waaruit bleek dat de vereeniging zich mag verheugen in de sympathie der inwoners. Ongeveer 140 kledingstukken zijn aan ingezetenen thuisbezorgd. Uit het verslag van de penningmees- teresse bleek, dat de vereeniging een ba tig saldo had van f 52; een beroep om de vereeniging te blijven steunen vond een gewillig gehoor. Na afloop van het zakelijk gedeelte werd een aardig tooneehtukje gegeven en eenige voordrachten, afgewisseïd door een paar zangstukken. Aan het slot dankte de presidente de aanwezigen en in het bijzonder de fam. Oskam voor haar medewerking, eveneens den heer Rook voor zijn trouwe hulp. DE ENGELSCHE INVOERRECHTEN. Fruit, groenten en bloem bollen. Het Engelsche Lagerhuis heeft Woens dag het ontwerp in zake heffing van in voerrechten op bepaalde soorten fruit, groenten, bloembollen enz., in derde lo zing, zonder debat met 274 tegen 38 stemmen aangenomen, zoodat* het ont werp thans wet geworden is. HERKAUWERS NAAR BELGIE. Sinds gisteren is de invoer van her kauwers in België langs het grenskantoor Achel (station) weer toegelaten. AdvertentiënVan 1 tot 6 re bels f 1.80; elke regel meer 020. Jij 8 maal plaatsing Be maal per regel. Tii*"*<,hen den drievoudige prijs. - Gemeente Bergambacht BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bergambacht, maken bekend, dat op Dinsdag 15 December 1931, des namiddags 2 uur, gelegenheid zal zijn opengesteld tot van hen, die zich daartoe ten Raadhuize aanmelden. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester, J. A. A. UILKENS. De Secretaris, W. SCHIPPERS. Bergambacht, Dec. 1931. van ernstige overwe ging in dezen crisistijd is vooral de inkoopvan Uw kleeding. De groote vraag is ook welke kleeding-oprui- ming te Oorinchem is nu de voordeeligste? Waar koop ik nu de mooiste en degelijkste Ulster of Jekker voorden laagsten prijs Het antwoord luidt: In het kleedlngmagazljn van Beroellü tSiulHens te Gorinchem die in hare etalages toont wat zij schrijft. Bergeijk Stufkene Bezoekt hare magazl|nen op den Langendljk Hardinxveld. Woensdag heeft te Mid delburg de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat aanbesteed het on derhoud van de bodemdiepte in de bui tenhaven van het kanaal door Walche ren gedurende 1932. Laagste inschrijfster was de N.V. Baggermaatschappij Holland alhier, met 14 ct. per kub. M. opgebag gerde speci bij 48-urige en 12.9 bij 56- urige werkweek. Verzakt. Hel- en Boelcop. Bij het uithalen voor een passeerenden auto geraakte de vracht auto, beladen met rijs, bestuurd door den chauffeur De J. alhier, in een nog losse geul van de telefoonkabel. De wielen zak ten tot den as in den lossen grond en doordat de vracht begon over te hellen, moest deze worden gelost, waarna de wa gen door een andere auto op den harden weg kon worden gebracht. Een traditie. Hel- en Boelcop. Evenals voorgaande jaren werden ook Dinsdag bij het uitgaan de beide scholen der leerlingen weer ver rast met een heerlijke speculaaspop, waar bij zelfs de kleintjes thuis niet werden vergeten. Hiermede toonde bakker De With, die telken jare de kinderen deze verrassing bereidt, een groot kinder vriend to sijn. Hst onderwijzend perso- Wij, de menschen, de wereld, hebben eigenlijk geen tekorten, want er is van al les in overvloed. En toch heerscht overal gebrek en ellende. Als men iemand, wie ook, vraagt wat er noodig zou zijn om de toestanden te verbeteren, dan zal hij zon der aarzelen opnoemen: Werkgelegenheid, behoorlijke loonen, lagere belastingen. Welnu, we kunnen dat alles, en meer dan dat, krijgen. Onmiddelljjk zelfs en zonder er veel moeite voor te doen. Er is iemand, die er raad op weet, hij kan de begrotingstekorten dekken, de gemeen ten uit de financieele moeilijkheden ha len, de salarissen en loonen van rijks- en gemeente-ambtenaren en beambten met 25 pCt. verhoogen, de stilgezette open bare werken weer doen hervatten, nieuwe werken, die nu uitgesteld zijn, beginnen, belastingen verlagen, loonen in de indus trieën verhoogen, leeningen afbetalen in één woord: een einde maken aan alles wat ook maar eenigszins lijkt op malaise en crisis. Do man, die deze wonderen kan ver richten, is geen waanzinnige, ook geen^ onkundige, zijn plan heeft zelfs één en-r kele mogelijkheid op uitvoering, maar juist die eene mogelijkheid is weer zoo moeilijk te bereiken. Er is een brochure verschenen, waarin het reddingsplan wordt ontvouwd en de schrijver rede neert aldus: onze bankbiljetten worden gedekt door goud en we zijn met de hoe veelheid van ons geld dus gebonden aan de hoeveelheid goud, die de Bank bezit. Dat is verkeerd, we moeten niet meer rekenen met de goudwaarde, maar met ons werkelijk, ons nationaal bezit. In de jaren van 1900 tot 1928 steeg de waarde van onzen invoer van 1969 mil- lioen gulden tot 2726 millioen; de uitvoer van 1695 millioen tot 1995 millioen. Maar in diezelfden tijd daalde juist de bankbiljetten circulatie van 1026 milli oen tot 804 millioen. Cnze nationale waarde (invoer en uitvoer) steeg dus en ons geld verminderde. Neen, zegt nu de schrijver van die bro chure, men moet niet langer het bank biljet beschouwen als een chéque aan toonder, maar als een aandeel in ons na tionaal bezit of met andere woorden: wij mogen zonder gevaar het aantal bankbil jetten vermeerderen zonder rekening te houden met de gouddekking en als we dat doen, dan zullen we alles kunnen doen wat hierboven is opgenoemd, loonen ver hoogen, werken uitvoeren enz.. De ééne mogelijkheid waarop we doel den is deze, dat niet alleen ons land, maar de geheele wereld dat voorstel zou aannemen, want alle staten zouden hun basis van het papieren geld moeten her zien. En het zal moeilijk zijn om dat ge daan te krijgen. Want voor elk land af zonderlijk blijft bestaan de onzekerheid van de waarde van het nationaal bezi’.. Het goud, waarop nu de bankbiljetten uitgaaf berust, behoudt vrijwel onveran derd zijn waarde, maar met het natio naal bezit is dat natuurlijk niet het geval en met die zekerheid zou ook het wan trouwen komen in de biljetten, hetgeen niets anders beteekent dan dat de waar de er van snel zou dalen. Nu is elk bankbiljet eigenlijk een stukje goud, tij delijk omgezet in papier en dat goud, dus ook dat papier, behoudt zijn waarde. Gaat men doen wat de schrijver der brochure wil, dan zou elke bankbiljet niet langer een stukje goud vertegenwoordigen, maar een stukje handelsbalans en die is wel aan wijziging onderhevig. Wat de schrijver voorstelt is ongeveer hetzelfde als een zwaar zieke mooi aan- kleeden, een ferme blos op de wangen schilderen, de oogen inspuiten, dat ze gaan schitteren en hem dan zeggen: zie zoo, nu ben je gezond, kijk zelf maar hos gezond je sjjf. K. batig slot. Herkozen zijn tot bestuurslid de heer T. de Bruijn, D. G. de Kuiper on M. Stoutjesdijk en tot commissaris de heeren A. Kruis, G. Zwijnenburg, en G. de Bruijn Sr. Een aantal leden ontving aan het slot een aardigen prijs uit een gratis verloting. van ons Bericht van Inschrijving, zi)n volgens de daarin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd 1OOO Gulden by QOO Gulden bV verlieB AA A Gulden by verlies IVVU overlijden. JVV van hand of voet. LUu van een oog. neel van de openbare school zorgde voor een verrassing der leerlingen op de school. Krimpen a.d. IJsssl. Bij de Maandag avond gehouden verkiezing voor notabe len der Ned. Herv. Kerk, is’de heer L. Neven herkozen. Het aftredende lid N. Slooff Sr. is in herstemming gekomen met den heer M. Blok, terwijl voor de vacature C. Graveland (ontstaan wegens vertrek) herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren W. H. 't Hart en A. F. Tolhoek. Krimpen a.d. IJsssl. Het toezicht op de werkverschaffingen zal ingevolge minis terieel schrijven, worden opgedragen aan de Nederlandsche Heidemaatschappij. Langerak. Bij de stemming in de Ned. Herv. Kerk, ter verkiezing van een ouderling en een diaken, zijn de heeren L. van der Schee, en D. Kastelein, resp. als zoodanig herkozen. Lsxmond. De melkboeren hebben den melkprijs met 1 cent per liter verhoogd. Hij bedraagt thans 8 cent. Als werkloozen staan hier inge schreven 20 grondwerkers, 5 manden makers, fabrieksarbeiders, 2 timmer lieden, 1 wagenmaker en 1 bouwkundig- opzichter. Loplk. De Ijsclub „De Nieuwe Voge- 1 lenzang” voor Jopik en Jaarsveld, hield t in de zaal van den heer A. de With al- 1 hier haar jaarvergadering onder voor- 1 zitterschap van den heer G. Blankenstijn. Gezien het groote aantal leden, dat de t vereeniging telt, was de opkomst gering, j Na een welkomstwoord door den voor zitter, las do secretaris de notulen, die l onveranderd werden goedgekeurd. Daar na gaf de voorzitter een duidelijk over zicht van hetgeen het laatste jaar in en door de vereeni^hg is geschied, waar- van wel als het belangrijkste geldt, dat f de oude watermolen, die slecht voldeed, 1 is verkocht en door een nieuwe electri- sche bemaling is vervangen, zoodat thans in enkele uren het ijsclub-terrein onder 1 water gezet kan worden, Vervolgens bracht de penningmeester verslag uit van zijn beheer. De inkom sten bedroegen f 1043,86, tegen de uit gaven f 1009,54, alzoo een batig saldo van f 34.32. Daarna had de bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van de heeren G. Blankestijn en F. Benschop, die beiden met nagenoeg algemeene stem men worden herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer R. Boeschoten. werd gekozen de heer G. Kooi. Nog werd besloten een reglement samen te stellen voor de wedstrijden. Het 1 bestuur zal hierover inlichtingen vragen 1 Nlsuwpoort. Donderdagavond hield de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging cp Geref. Grondslag, onder leiding van Ds. B. van Ginkel, haar jaarvergadering in het vpreenigingslokaal. VerschUIendo on- derwerpen, waaronder enkele gedichten en voordrachten, werden keurig alge- werkt. De plaatselijke meisjesvereeniging zong ter afwisseling eenige liederen. Ouderkerk a.d. IJsssl. De besturen van de vereenigingen „Helpt Elkander” en „Het Groene Kruis” hebben in gecombi neerde vergadering met algemeene stem- men besloten tot de aanschaffing van een koolzuur-zuurstof-apparaat, om met toe passing der kunstmatige ademhaling dienst te doen in gevallen van verstik king, door welke oorzaak ook. Eenige ingezetenen, daartoe aangezocht, schon- ken als tegemoetkoming in de kosten een zeer welkome bijdrage. De besturen ho- t pen nader in de gelegenheid gesteld te worden tot de aanschaffing van een twee de apparaat, opdat er ook in het bo vendeel der gemeente een geplaatst kan worden. Reeuwijk. Vanwege de afd. Reeuwijk der Zuid-Holl. Ver. Het Groene Kruis zullen Maandagavond in het hotel Zo merzorg en Dinsdagavond in het R.K. Gymnastiek gebouw op het Reeuwijksche dorp twee filmavonden gehouden wor den. Deze filmavonden gaan uit van het Centraal Genootschap voor uitzending van kinderen naar herstellings- en va- cantiekolonies. De avonden worden ge geven als propaganda voor dit nuttige doel. Het bestuur der afdeeling vertrouwt dat velen deze avonden met hunne tegen woordigheid zullen vereeren. Men kan dan tevens zien, hoe nuttig het ia, dat zwakke kinderen zich eenigen tijd bevin den in een omgeving waar alles word’ aangewend voor hun gezondheid De toegangsprijs, slechts één dubbeltje, be hoeft niemand te weerhouden. Daar de geldschieter van den heer v. Toombergen, pachter van het restaurant „Elfhoeven, dezen in den steek laat, kan hij de inventaris tot een bedrag van f 28.260 niet overnemen. Er zullen nu nieuwe bepalingen voor verbouwing van „Elfhoeven” gemaakt worden, ook wat betreft de al of niet overneming der in ventaris. Schsllulnsn. Woensdagavond hield de Usclub een zeer druk bezochte ledenver gadering, met.den heer J. de Hoop als voorzitter. De rekening van den penning meester werd goedgekeurd met f 265,80 ontvangsten, f 47,36 uitgaven en f 218,44 In het jaarbeursgebouw te .Utrecht houdt .,Omitophflia” een groote pluim veetentoonstelling Twee fraaie exemplaren; een Vlaamsche Reus en een Lotharinger H slagen, doch doordat de bestuurder on- middelijk zijn auto tot stilstand wist te brengen, werd erger voorkomen. De jon gen bleek slechts lichte verwondingen aan hoofd en linkerbeen te hebben beko men. Den bestuurder treft geen schuld. Terwijl een bakker van de Centrale Bakkerij uit Boskoop op de Noordkade tijdens het bezorgen van brood bij zijn klanten, zijn bakfiets een oogenblik on beheerd liet, werd deze aangereden door een passeerende vrachtauto. De fiets kreeg een flinke stoot en kwam in het water terecht. Met vereende krachten heeft men het vehikel weder op het droge gebracht, waarbij bleek dat bet licht beschadigd was; de eetbare lading was vanzelfspre kend door het water waardeloos gewor den. Op de eierenveiling waren aange voerd 1137 kipeieren en een partijtje eeneieren. De prijzen bedroegen voor kip eieren groot f 5,506,10, klein f 44,50. Eendeieren f 4,65. Alles per 100 stuks. Aan de Noordkade worden enkele panden afgebroken, welke ruimte moeten maken voor de vergrooting van do laad- en losplaats. Indien deze afbraak gereed is zal de laad- en losplaats aan de Zuid- kade komen te vervallen. De drie arbeidersorganisaties in de ze gemeente doen pogingen om tot oen geschikte ontspanningsgelegenheid te ge raken voor de werkloozen. Bij de verkooping van het woonhuis en warenhuizen van den heer A. J. v. d. Buret. werd kooper de heer G. de Ruiter voor f 22.700. voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van 1AA Gulden by verlies Z.A Gulden by verlies van I VU van een du(m. VV een anderen vinger. De heer A. Hamerpagt is benoemd tot ouderling jüj Herv. Gemeente. Gemeenteraad. Slledrecht. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van Woensdagavond de gemeentebegrooting met bedrijfsbegroo- tingen voor 1932 vastgesteld. De gewone dienst van de begrooting beloopt in ont vangsten en uitgaven f 828,277. Onder den post voor onvoorziene uitgaven van f 60.192 is f 30.000 voor eventueele ver- hooging van subsidie aan Maatschappe lijk Hulpbetoon, met het oog op de heer- schende werkloosheid. De raad besloot tot invoering van een verhaal van 3 pCt. pensioensbijdrage op de gemeente-ambtenaren en tot verhoo- ging van de opcenten op de gemeente fondsbelasting van 30 op 50 voor het be lastingjaar 1932/33. Stolwijk. Woensdagavond gaf het strijk je Onderling Genot", directeur de heer P. Kroon een uitvoering, in de zaal van den heer Noomen. De zaal was vrij goed bezet. Het programma bevatte 15 num mers, waaronder twee tooenelstukjes en een voordracht. Gezien de nog zoo jonge krachten, aan deze vereeniging verbon den, werden de nummers zeer goed ge speeld. Het tooneelstukje „De Raadsver gadering” viel bij het publiek zeer in den geest en er werd hartelijk gelachen. Na afloop werd de avond met een gezellig bal besloten. Streefkerk. De architect W. van der Laan te Papendrecht heeft opdracht tot den bouw* van een klein landhuis voor den heer W. L. Schippers alhier. Waddlnxveen. Ook in deze gemeente bestaan plannen tot oprichting van en crisiscomité. Zijn wij goed ingaiiebt, can zal het breed worden opgezet. Alle stan den en richtingen zullen erin vertegen- woordigd zijn. Doordat het 10-jarig zoontje van den heer S. aan de Dorpsstraat zonder en achter een autobus om liep en de straat overstak, liep hij met zijn hoofd tegen een juist voorbijrijdende vracht auto van den heer A. uit Boskoop. Het ventje werd tegen den grond ge- PLUIMVEETENTOONSTELLING IJsselstein. Terwijl de werkman C. W. per rijwiel te Utrecht moest wachten voor de spoorboomen, kreeg hij een der hoornen, toen zij neer gingen, op zijn hoofd, waardoor hij verschillende won- INGEZONDEN MEDEDEELING. 23, cn 6S cts.*r<K VernQbijnt Maandag, Woensdag en Vrydiig. Pres by vooruitbeta ling; voor Schoonhoven pér 8 maanden f 1.25; p. post/1.60. Met verzekering 15 cents meer. ABONNJÈ'8 van dit blad, in het bezit. sirtAA Gulden bij levenslang» 4 VVV ongeschiktheid.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1