A van PIMPELMANS CHAUFFEUR Wat geeft de Radio? Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen. De lotgevallen Gemengd Nieuws. Nieuws in een paar regels. Rechtszaken. Sportnieuws. Afloop Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Marktberichten Advertentiën. Tandarts VAN ASCH, afwezig Tandarts HUPSCHER LEZING Boerenknecht Denkt er om EERSTE BLAD N'F'IWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SChoonhovunsch® Courant VRIJDAG 11 DECEMBER 1981. Zaterdag 12 Dtctmbsr. Hll var sum. V.AJR.A. 0.46-7 on 7.80- 7.4Ö lidbaamsoef eaingen8 uur Gra- mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij- id>iri<8r; V.A.R.A. 10.16 uur Uitzending Continu-bedrijven; 12 uur V.A.R.A.- Septet en Gramofoon; 2.16 uur Goope- 2.60 uur Mr. S. Mok over: „De socio- ratie Kwartiertje; 2.30 uur Gramofoon; 2.50 uur Mr. S. Kok over: „.De socio- logisahe beteekenis van het Arbeids recht"; 3.10 uur Kamermuziek; 4.30 uur Louis Davids; 6 uur Beoefening der Huismuziek; 6.35 uur S.D.A.P.- Kwartiertje; 6.50 uur Gramofoon; 6.30 uur Literair halfuurtje; 7 uur Zang; 7.30 uur Bestuursmededeelingen; 7.40 uur V.A.R.A.-Orkest; 8 uur Teun de Klepperman; 8.15 uur Concert (Ver volg), 9 uur Louis Davids; 9.45 uur Concert (Vervolg); 10.30 uur Persbe richten; 10.45 uur Pianospel; 11.15 12 Gramofoon. Hulzen. K.R.O. 8-0.16 Concert; 10— 11.30 K.R.O.-Trio; 11.30—12 Godsdien stig halfuurtje; 12.15—4.45 K.R.0.-Sex- tet; 1.45—2.30 Gramofoon; 2.30—4 Kinderuurtje; 4.164.30 Sportpraatje; 4.30—6.15 K.R.O. Kunstensemble; 5 15 6.45 Orgelconcert; 5.456.05 Jour nalistiek overzicht; 6.056.20 Vervolg Orgelconcert; 6.20—6.40 K.R.O. Kunst ensemble; 6.40—7.10 Cursus Esperan to; 7.10—7.30 Prof. Dr. E. A. D. Carp oveV: „Psychologische oorzaken van ikindercriminaliteit"; 7.458 Voor dracht, 8—4-1 KR.O .-Orkest; 11—12 Gramofoon Zondag 13 December. Hilversum. V.A.R.A. 8.15 uur Lichaams oefeningen; 8.30 uur Esperanto-cursua; 8.55 uur Voetbalmededeelingen; 9 uur Tuinbonwhalfuurtje; 9.25 uur V.A.R.A. Varia; 9.30 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10.30 uur Kerkuitzending; A.V.R.0. 12il A.V.R.O.-Kamerorkeet; 1—1.30 Jhr. G. De Marees van Swinderen over: „Reisindrukken uit Spanje"; 1.30 2 Concert (Vervolg); 22.80 Boeken halfuur; 2.30—4 Concertgebouw-Or kest met Piano; 44.45 uur Dames koor; 4.455 Sportuitslagen en Gra mofoon; V.A.R.A. 5 uur Kinderuurtje; 6 uur Amsterdamdah Solisten Kwin tet; 6.45 uur V.A.R.A.-tooneel; 7.30 uur Concert (Vervolg); A.V.R.O. 88.15 Nieuws- en Sportberichten; 8.159 Omroep-Orkest en Zang; 9—9.20 Praatje door W. Vogt; 9.2010.30 Otoroep-Orkest en Zang; 10.30>10.45 Oeral Kozokkenkoor; 10.4512 Gram mofoon. Hulzen. N.G.R.V. 8.30—9.30 Morgenwij ding; K.R.O. 9.30—11.45 Uitzending Hoogmis; 11.4512 R.-K. Midden standsbond; 12—1.30 Balalaika-Orkest; I.30—2 Godsienstonderrioht; 22.10 Gramofoon; 2.102.30 L. v. d. Broek® over k,Bilderdijk"; 2.304.15 K.R.O.- Oiikest; 4.155 Ziekenlof; N.GR.V. 5 6.20 Gewijde Miuziek; 5.20 uur Kerk dienst; na den Dienst tot 7.45 uur Zang door de Geref. Gem. Zangveree- niging „Crescendo"; K.R.O. 7.457.50 Voetbaluitslagen; 7.60—10.20 Aanslui ting met Keulen. „Das-Hollandweib- ohen";v 10.20—10.40 Gramofoon; 10.40 —41 Epiloog. Maandag 14 December. Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 en 7.80— 7.45 I^fchaamsoefeningen8 uur Gra mofoon; V.P.R.0. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht; 10.30 uur Trio; 11 uur Voordracht; II.15 uur Concert (Vervolg); 11.45 uur Voordracht; 12 uur V.A.R.A.-Septet met Gramofoon; 2.15 uur Marti en Be versluis over: „Martien Permijs"; 3 Pianoconcert; 3.30 uur Gramofoon; 4.30 uur Kindervertellingen; 5 uur Trio Drukker en Gramofoon; 6.40 uur Leo Frank over: „Populaire beschou wingen over Plhilosofie; 7 uur Paeda rladh Concert; 8 uur Uitzending P. T.; 8.15 uur Uitzending uit Haar lem. „De Stem des Volks"; 9 uur Mar tien Beversluis "over: „Rhythme"; 9.20 uur Uitzending uit Haarlem (Vervolg) 10.30 uur Persberiohten; 10.40 uur Pianomuziek. Hulzen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing; 8.15—9.45 Concert; 10.80-41 Ziekenr dienst; 11—11.30 Lezen van Ohr. lec tuur; 11.80—12 Gramofoon; 12.15— 12.80 Gramofoon; 12.80-h1.45 Orgel concert; 1.452 Gramofoon; 2—2.85 Uitzending voor Scholen; 2.85—8.15 A. J. Herwig over: „De Kamerplanten in deze maand"; 3.153.45 Gramofoon; 45 Ziekenuurtje; 56 Ohr. Liederen uurtje; 6—6.15 Gramofoon; 6.156.45 Verteluurtje; 6.457 H. Amelink; 7— 7.30 Cursus Engelsch voor gevorder den; 7.45 uur Persberichten; 8 uur Uitvoering Bach's Weihnaahtsoratori- um; 10.30—40.40 Persberichten; 10.40 41.30 Gramofoon. den opliep. Het bleek dat de bediende van de spoorboomen de handle ontijdig heeft losgelaten. De heer S. naderde met zijn motor fiets de IJsselbrug, juist op het moment, dat de brug omhoog was gehaald tot het doorlaten van een vaartuig. Toen hij bij de brug kwam, was de brugwachter reeds bezig haar te laten zakken en de motorbestuurder reed over de brug, die pl.m. 1 meter van den beganen grond was, Aan het eind der brug maakte hij met zijn mbtor een sprong, waardoor hij tegep den* grond werd geslingerd. S. kwam er af met den schrik, doch het mo torrijtuig werd nogal beschadigd. Vol gens ooggetuigen had hij te hard gere den en niet uitgezien naar het onveilig teeken op de brug. Berkenwoude. Bij den schietwedstrijd van den bijzonderen vrü'willigen land storm, afd. Berkenwoude, worden da prijzen behaald, bestaande uit kunstvoor werpen, door de heeren H. Markus, met 98 punten; G. de Jong 91; F. Loste 68; W. Timmerman 88; L. Both 85; C. van Vliet 85; A, van Herk 84; A. do Graaf 83; J. Anker 82 en L. Beuzekom 77 pun ten. Bleskensgrasf. Een luxe auto uit Rid derkerk reed onder deze gemeente in een wetering. De inzittenden, man, vrouw en kind, konden zich redden. Op de Ambachtsschool te Dordrecht geraakte de leerling M. de B. van hier, met zijn vinger tusschen een kamrad, waardoor de top van zijn vinger werd afgeknepen. Haastrecht. Woensdagavond vergader de in het raadhuis de commissie van ad vies inzake de werkloosheidsverzekering. Ingekomen was een schrijven vnu het Burgerlijk Armbestuur en van de Dia conie van de Ned. Herv. Kerk, met ver zoek om een onderhoud met de commis sie. Daartoe werd aan de heeren W. F. Gronert (Burg. Armb.) en C. de Jong (administreerend diaken) gelegenheid ge geven. De heer Gronert besprak de wen- schelijkheid om de steunregeling zooda nig te herzien, dat in plaats van 14 wadhtdagen voor ongeorganiseerde werk- loozen 3 dagen worden ingevoerd. Na bespreking van het voorstel is be sloten aan den gemeenteraad te verzoe ken aldus te willen besluiten. Donderdagmorgen is een vrachtwa gen van de Utrechtsche Mij. voor Wegen bouw in Boven-Haastrecht nabij den Zij- deweg, bij het passeeren van een andere auto van den dijk gereden en terecht gekomen met den bak tegen een boom en met het voorste gedeelte tusschen een dubbele lichtpaal. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. EEN BIJZONDERE MACHINE. Krimpen a.d. Lek. Dezen morgen arri veerde hier de boorbaggermolen „Re- quin", gebouwd op de scheepswerf „Gus to" te Schiedam, om hier baggerproeven op groote diepte te nemen. Dit vaartuig is van bijzondere constructie, n.l. om rotsen te boren en dan tevens te bagge ren. Dat hiervoor een geweldige kracht van de machines wordt gevergd, laat zich begrijpen. Een machine van 450 P.K. is noodig om alles voort te bewegen. Eenige dagen geleden is men om proe ven te nemen reeds nabij Ameide bezig geweest met boringen onder water, op een reeds vroeger weggenomen krib. Dit werk geeft echter op geen stukken na een idee van de groote capaciteit van deze machine en io dan ook zonder moei te geslaagd. De Nederlandsche industrie heeft met dit werk weer getoond den toets met de buitenlandsche bagger- en zuigerindus trie volkomen te kunnen doorstaan. Het vaartuig is bestemd voor Marokko, om aldaar te werken aan de haven te Casa Blanca. Door den rotsaahtigen bodem kan men daar niet zooals in ons land 'n ha ven graven, doch wordt deze buiten de rotsen, zeewaarts, aangelegd. Met dyna* miet laat men dan do nog hinderlijke brokstukken der rotsen stuk springen. De baggermolen doet dan het verdere en maakt do havens op diepte. De rotsblokken worden weer gebruikt tot de omkasting, welke verder met beton wordt aangelegd. Er is hier op een* diepte van 17 meter gebaggerd. Zoo nio- dig echter kan de molen op 18 meter diepte werken. Meerkerk. De handel in kaas was deze week bij minder aanvoer traag. Men be steedde van 26 tot 30 gulden de 60 K.G. Vette varkens gelden 16 tot 18 cent per half K.G., naar gelang gewicht en be stemming. Handel flauw. Nleuwpoort. De uitslag van de alhier Donderdagavond met toestemming van B. en W. gehouden verloting ten bate van de armen is als volgt: le prijs, electrische lamp, compleet, no. 107; 2e prijs rijwiel lantaarn, no. 56; 3e prijs, electr. strijk ijzer, no. 600; 4e prijs, handbeschermers, no. 806, öe prijs, Fietatasch, no. 724 6e prijs, kolenbak, no. 510; 7e prijs, zak lantaarn, no. 197; 8e prije,sigarenaan steker, no. 144; 9e prijs, idem, no. 783; 10e prijs, knipmes, no. 929. Noordsloos. De heer J. Vonk heeft be dankt als penningmeester voor de ijsclub „Voorwaarts". Vrijdagavond zal een St. Nicolaas- feestje gegeven worden door het bestuur van „Volksonderwijs" aan de leerlingen der 0. L. S., in tegenwoordigheid der ouders. De zangvereeniging „Excelsior" is voornemens om op 26 Deo. haar winter- uitvoering te geven. Winkeliersvereniging. Stolwijk. Alhier is opgericht een win- keliersvereeniging onder den naam „El kander Trouw", met aanvankelijk 40 lo den. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren L. Verdoorn, voorzitter; J. J. Zuidervliet, secretaris; W. J. Anker, penningmeester, G. W. J. Artsen en C. J. Scheer, ommissarissen. Schipper Sloof viel bij het verrich ten van zijn werkzaamheden in het ruim van zijn schip en brak een paar ribben. De heer P. Kroon is benoemd tot directeur van de Mannenzangvereeni- ging „Zanglust" te Lekkerkerk. Stolwijk. Dq gemeenteraad zal Maan dag 14 December, v.m. 11 uur, bijeenko men, ter bespreking der volgende pun ten: Aanvulling instructie gemeente-ont vanger. Wijziging verordening electrici- teitsbedrijf. Benoeming onderwijzeres le 0. L. School. Op de voordracht zijn ge plaatst de dames: L. M. Jalink te Rotter dam, J. W. Herkhof te Schoonhoven en W. Prummel te Gouda. Wijziging ge- meente-begrooting 1931. Rondvraag Streefker.k Woensdag vond de verkie zing plaats van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht, voor het district XV, omvattende de ge meenten Streefkerk, Groot - Ammers, Nieuwpoort en Langerak. Uitgebracht werden 66 stemmen kleinbedrijf en 1 stem grootbedrijf. De gemeente Streefkerk bracht 29 itemmtn kleinbedrijf uit. I) U. NED. HERV. KERK. Beroepen te Ter An (I J Renge te Hoog-Blokland. Beroepen te Ouderkerk n4. IJeeel D«. F. Kuilman te Doonupljk. GEMEENTERAAD. De agenda voor de raadsvergadering van Maandag 14 December is aangevuld met de volgende Vunten: 0o. Wijziging samenstelling steun-com.- missie 1931, en aanvrage crediet voor het comité tot verschaffing van extra hulp; 7o. Aanvrage van het bestuur der ChT. U.L.O.-Sohool inzake uitbreiding van de lokalen enz. dier school. DE DROGE GRACHT. In de raadsvergadering van as. Maan dag zal ook ter tafel komen het plan tot ophooging van de Droge Gracht. Natuur lijk is het plan niet, om die geheele voor malige gracht op te hocgen, maar slechts een betrekkelijk klein deel. Voor de totale ophooging zou niet alleen een veel groo- ter bedrag noodig zijn, dan waaraan nu gedacht kan worden, maar aan ophoo ging van zooveel grond bestaat ook nog geen beh oetfe. Het plan omvat ophooging van het ter rein gelegen juist achter het Olivier van Noortplein. Als men een lijn trekt van de huizenrij, gelegen aan de Noord- en Zuid zijde van genoemd plein, beginnend bij het eerste punt van de achter die huizen gelegen tuinen, en men verlengt die lijn tot aan den Groenen Singel, dan ligt tus schen die twee lijnen het terrein, waar voor plan bestaat tot ophooging. MUZIKALE COLLECTE. Zaterdagnamiddag zal het Fanfare korps „T.A.V.E N.U." met muziek de stad doortrekken om gelden in te zamelen voor het plaatselijk criaia-oomité. VOOR DE WERKLOOZEN. Bet bestuur van „Sportclub" heeft be sloten om te trachten op Tweeden Kerst dag (Zaterdag) een wedstrijd te spelen tegen een combinatie van een eerste klas club of en tweede klasser, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van de Soboonhovensohe werkloozen. Om een zoo groot mogelijk bedrag te kunnen af- dragert, zullen de donateurs bij dien wed strijd geen vrijen toegang hebben. Laten wij hopen, dat het bestuur van ..Sportclub" in (haar sympathiek streven moge slagen. CRISIS EN WERKLOOZENZORG. Ter bespreking van bovenstaande on derwerpen, hield de S.D.A.P. en de Schoonih. Besturenbond gisteravond een openbare vergadering in Hotel a la Sta tion. De belangstelling was mei bijzon der groot, wat de heer G. Poerbolte in zijn openingswoord betreurde. Als eerste spreker heeft de heer P. J. van Harmelen «en uiteenzetting gegeven van de plaatselijke werkloozoazorg Spr. herinnerde aan de indertijd door zijn fractie ingediende voortellen tot stich ting van een „Maatscmppelijk Hulpbe toon", waarvoor in de plaats thans hot crisis-steuncomité fungeert. De uitkee- lingen, die dit oomitó verstrekt, vond spr. niet ideaal; hij noemde tai van even groote of kleinere gemeenten, die booge- re uitkeering geven. Daarbij zijii aan de steunregeling vele beperkende bepalingen verbonden. Eenerzijds oefende spr. daar op oritiek en onderzijde weee hij den fteuntrekkenden erop, dat zij zich streng aan die voorschriften dienden te houden op straffe van intrekking der uitkeering. Spr. ging na, wat de S.D.A.P. heeft ge daan voor een gunstige toepaesing der regeling. Hij noemde: lo. de verkregen toeslag voor brandstoffen, 2o. een voorstel om de eerste f 3 gezinsinkomsten niet af te trekken, waarop een gunstige be schikking kan worden tegemoetgezien en 3o. bei verzoek om ontspanning, vakoplei ding en zoo mogelijk eenige aieurf voor jeugdige werkloozen. Met genoegen had ■pi. vernomen, dat ook deze wensch Maandag waarschijnlijk zou worden ver werkelijkt, al i* het dan ook vermoede lijk onder den drang van wat het Nat. Crisis-Comité daaromtrent in een circu laire schreef. Ten aanzien van de werkverschaffing had spr. de voorkeur gegeven aan de S.D.A.P.-voorstellen, waarvAn de uitbag gering van de Groote Gracht het voor naamste was, omdat dit werk dringend noodig is en de kosten bijna uitsluitend loon betreffen, waarop de regeering 40 pCt. vergoedt Het nu gereed liggende voorstel kost f 57.000, waarvan f 48.5W voor rekening der gemeente komt. Als tweede spieker heeft tde heer P. Schipper, hoofdbestuurder van den Centr. Ambtenaarsbond „de huidige crisis" behandeld. De heer Schippers wees op d digen overvloed aan allerlei producten; de aarde is rijker dan ooit te voren en toch heer acht e* groot gebrek. Spr. noemde eenige voorbeelden va* de rationalisatie, die had medegewerkt san het scheppen dier voorraden, waar mede men nu geen raad weet. Het ka pitaal rendeert niet meer. Spr. betoogde, dat in ons land het nationaal vermogen de laatste jaren sterk is toegenomen en dat een verlaging van loonen en salarissen niet noodzakelijk was. Voorts ware een korting van 25 pCt. op do oorlogsbegrooting van 100 mdllioen, zooals de heer Albania voorstelde, niet bezwaarlijk geweest. Spr. critiseerde het regeeringsbeleid, dat er z.i. op is inge steld, om de bezittende klasse de hand boven het hoofd te houden. De heer Peerbolte heeft de bijeenkomst gesloten. TOON EEL. Schoonhoven gevoelt eigenlijk niet, dat de omvang en ligging van deze gemeente het aan het beroepstooneel niet mogelijk maakt hier voorstellingen te komen ge ven. We krijgen in dit seizoen eenige voorstellingen van Amstardameche en Utrechtsche dilettanten, bij welke opvoe ringen men er niet aan herinnerd wordt, dat slechts amateurs optreden. Waar aan men wel herinnerd wordt, dat is aan de gebrekkige tooneelinxiohting van het Nut. Als een stuk opgevoerd wordt met dóoorverwisseling, dan weet het publiek, dat het geduld moet oefenen. Gisteren be gon de pauze om half elf en eerst om 20 voor middernacht kon het spel ver volgd worden. Nu is het waar, dat in dien tijd de ka- mier met hall en trap veranderd waren in een boerderij met kippenhok en een ach tergrond met berglandschap. Voor zulke buitensporigheden is het tooneel zeker niet berekend. Het stuk „De Firma Adam en Eva", dat de Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging opvoerde, was eèn friach en origi neel blijspel, dat de hoorders heeft doen schateren en waarover zij opgetogen wa ren. De ihoofpersoon, Eva, vinden we op het programam niet vermeld, en deze be scheidenheid of dit verzuim maakt, dat we haar naam niet kunnen noemen. Die Eva toonde een tooneel-talent, dat niet aangeleerd, maar aangeboren is. Zij speelt met haar hart, zonder eenige op pervlakkigheid of uiterlijkheid en in haar (tooneel) vader, den heer Vliegen, had zij een waardig' partner, die breed en zui ver omlijnd zijn rol vertolkte. De heer M. van Hogerzeil heeft een vaardige fanta sie, die hem in alle rollen doet gevoelen, wat de juiste afbeelding is. De heeren H. F. Herkenlhoff, J. Swaan en G. van Zeg gelen toonden voortdurend hoe scherp en sterk bewust zij waren van de personen, die zij voorstelden. Ook aan de kleinere rollen was zorg besteed. Na afloop kwam de voorzitter van het Nut, de heer Berger, de vaardige spelers dank brengen en bood den dames elk een bloementuil. BEDANKT. Ds. W. Deur alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Keik te Ridderkerk. LEERLINGEN EN OUD-LEERLINGEN RIJKSVAKSCHOOL In een gisteravond in het gebouw der Rijksvak- en Kunstnijverheidsschool ge houden vergadering is besloten tot de oprichting van een vereeniging van leer lingen en oud-leerlingen dier school. Ze stelt zich ten doel de bevordering van de goede verhouding onder de leerlingen, vermeerdering der vakkennis en het be hartigen der materieele en maatschappe lijke belangen der oud-leerlingen. Ter bereiking van het eerstgenoemde doel zal de vereeniging o.a. amusementa- avonden organiseeren. Het bestuur is samengesteld uit de heeren D. H. Morisco, voorzitter; J. van den Houten, secretaris; A. de Bruin, penningmeester; G. D. J. Koeleman en F. Sanders. DE VERLOTING VAN „SPORTCLUB". Met, den verkoop van de loten van „Sportclub" gaat het goed. Twen-derde is reeds aan den man gebracht en de ver eeniging hoopt het laatste deel ook epoe- dig kwijt te zijn, opdat de trekking op den daarvoor vastgestelden tijd (voor 1 Januari) kan plaats hebben. De keurige collectie aangekochte prijzen zullen dezer dagen in de étalage van het Sigaren- en Pijpenmagaaijn „Cuba" van den heer A. J. Ponsioen, ter bezichtiging worden ge steld. ENKEL GEBROKEN. Bij het voetballen bezeerde de 12-jari- ge J. B. zich Woensdag aan een enkel. Hoewel de pijn niet erg was, raadp|gag-' de men een geneesheer, die oonstateerde, dat de enkel gebroken was en dezen heeft gezet. In de Wijkverpleging te Gouda is een Röntgenfoto genomen. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen wan 11 November. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtin gen; nevelig tot licht bewolkt; waarschijn lijk droog weer; temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des naoht. Waterstand van heden: Schoonhoven hg. water 0.40 uur, 1.40 M. Vreeswijk hoog water 8.— uur, 9.70 M. Keulen stand 2.86 M., was 0.15 M. Maastricht 10 Dec. 42.40 M., was 0.11 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 00 graden Fahrenheit. k Vrijdag 11 December, Nieuwe Maan, Eerste Kwartier Woensdag 16 December. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ruwe Huid jPUROL Ruwe Handen Doos 30 cent. Bij Kuwe Lippen T Apoth. en Drogist Gevonden Voorwerpen, -r- Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie. Een kinderhandschoen. HET TEXTIELCONFLICT. Ook „Unltas" en „St. Lam- bertus kondigen de staking af. ENSCHEDE, 11 Dec. Inde gisteravond gehouden drukbezochte vergadering van de afd. Enschedé van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitae", werd overeenkomstig het advies van het be stuur met algemeene stemmen besloten aanstaanden Maandag in staking te gaan op alle fabrieken, waar de tweede loonsverlaging van 5 pCt. is afgekon digd, tenzij voordien een oploseing van het conflict is gevonden. Een zelfde besluit werd genomen in een zeer druk bezochte vergadering van de afd. van den R.K. Textielarbeiders- bond „St. Lambertus". NA DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR". BANGKOK, 11 Dec. In den toestand van kolonel Brinsmead, die bij het ver ongelukken van de „Ooievaar" zwaar werd gewond, is geen verbetering geko men. Hij is op het oogenblik zelfs critiek. De .marconist Van Zadelhof! is bijna hersteld. DE VAL8CHE BANDEROLLES. WINSCHOTEN, 11 Deo. Naar thans blijkt, is een der beide personen, die Za terdag wegens het smokkelen van val- sche banderolles voor' de Duitsche tabaks-, belasting, zijn gearresteerd, een Hollan der, Drenth genaamd. Hij is gisteren uit de voorloopige hechteins ontslagen. JAPAN WIL NIET ONTWAPENEN. Wel zijn bewapening uit breiden. TOKIO, 11 Deo. De Japansche pers pu bliceert een officieele verklaring inzake de komende ontwapeningsconferentie en de instructie's van de ministeries van oorlog en van buitenlandsche zaken aan de Japansché delegatie naar Genève. Er wordt op gewezen dat de ontwapening van elk land afzonderlijk aan „bijzonde re omstandigheden" onderhevig is. Voor Japan kan van ontwapening of van vermindering der ontwapening geen sprake zijn. Zoowel wat betreft het oor logsmateriaal als "de oorlogsmiddelen staat Japan ver achter bij de overige landen en derhalve is het gedwongen zijn Miuct*u* aiciPiris oeS'Hüf JU /«UM ittMrRfiA 75. Onderwijl hebben de Grietjeedorp- sche jongens de bloempjes van juffrouw Knollemana' hqedje opgeraapt en er zioh i van top tot teen mee versierd. Zoo trok ken rrooUJk door de statten. En Betje I kreeg een oliebol voor den eahrik. klom op een olifant. Maar och, waf be- I gonnen die beesten te steigeren, toen de 70. Nu besloten meneer en mevrouw molen draalde. „Dat loopt verkeerd af." om ook eene een ritje te maken. „Soort I dacht i bü eoerC' «ei mnnr Pimpel»**» m I EERSTE BCAP. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovemche Courant VRIJDAG 11 DECEMBER 1981. bewapening uit te breiden. Japan eischt het recht een vloot te onderhouden met •en sterkte van 70 pCt. der Amerik&an- eche en 60 pCt. der Engelsche vloot. De strijdkrachten te land kunnen onmoge lijk worden verminderd, aangezien ze reeds tot een minimum beperkt zijn. Het zelfde geldt voor de luchtstrijdkrachten. Inzake de bewapeningskwestie dient Japan volledige vrijheid van handelen te behouden. JAPANSCHE REGEERING TREEDT AF. TOKIO, 11 Dec. De Japansche regee ring heeft besloten, af te treden. Do oor- zaal van dit besluit is een verschil van zneening over de vorming van den Na- tionalen Raad. Waarschijnlijk zal een na tionaal kabinet worden gevormd. KOTTER GEZONKEN. Tien personen omgekomen? NEW YORK, 11 Dec. Ter hoogte van Kaap Hatteras (Noord-Carolina) is een vischkotter met tien opvarenden gezon ken. Nasporingen op de plaats van 't ongeval kon men geen spoor van het schip en zijn bemanning ontdekken. GROOiT O Rr* RIJ AF- sD. V es a f ge'romen. Woensdagavond brak te Breda om streeks 10 uur brand uit bij den land bouwer W. Verhoef. Het vuur breidde zich snel uit, en de geheele kapitale hofstede is tot den grond toe afgebrand Van de oogst- voorraden kon niets worden gered. Ook 'de geheele veestapel, bestaande uit 22 koeien en 2 paarden werd een prooi der vlammen,. De oorzaak van den brand is on bekend. EEN ONGELUKKIG SCHOT? Lfyk gevonden (e Drachten. Een koopman te Drachten, die Woensdagmiddag omstreeks vier uur zijn pafera in het land wilde brengen ontdekte, dat in het struikgewas., het lijk lag van een man. Het vertoonde een schotwond boven het oor.. De koopman waarschuwde de gemeente Eolitie, die onder leiding van den urgemeester van Smallingerland en vergezeld van een arts naar de aan gegeven plek vertrok. In het licht van ae lantaarns vond men den 27-jarigen boomkweeker J. de B.. Een buks lag onder het lijk en zijn voet was in een boomwortel verward. Hoewel aan aan een ongeluk wordt gedacht, wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Het lijk is in beslag genomen. Morgen zal de sectie worden verricht. Blijkbaar heeft het schot den man oogenblikkelijk gedood. OPLICHTERSTRUC. Een Haarlemsch dagblad bevatte dezer dagen een advertentie, waarin een dame, wegens vertrek naar Indië een goed tehuis zocht voor haar ka narie, legen vergoeding van de ge maakte advertentiekosten. Schreef men op deze advertentie, dan verscheen den volgenden dag iemand in livrei van huisknecht of chauffeur met de kanarie. De man dischte een .hartroerend verhaal op over z"n mevrouw, die zooveel van (beesten hield,, die zoo goed was voor haar personeel, en wat dies meer zij. Hij liet voorts een briefje teekenen. voor de goede ontvangst van de ka narie en nam de verschuldigde f l.oO voor advertentie-kosten, plus in de meeste gevallen een behoorlijke fooi. in ontvangst. Eenige ciagen lfde later verscheen in dezelfde krant een advertentie, waar in men werd gewaarschuwd voor de practijken van dezen man. Wat toch wat het geval? Van1 een dame. die naar Indië ging was in "t geheel geen sprake de man was een kanariehandelaar, die op de ze wijze een aantal poppen, die niet zingen, voor goed geld aan den man hoeveel van deze vrijwel waarcfelooze beestjes hij op wist te bren» araelooze beestjes hij deze manier voor een gemiddeld be drag van f 1.75 it f 2- heeft weten „op te ruimen"', weet men niet. DOOR EEN TREIN ONTHOOFD. Dinsdagavond zou de 44-jarige B. J. Hoogenboom. stationschef te Acht. langs de spoorlijn Boxtel - Eindhoven naar Best loopèn. Hy is daarby on derweg door een trein gegrepen. Spoorwegpersoneel heeft hem te half elf tusschen Acht en de brug over het Wilhelminaikajiaal langs de rails gevonden, het hoofd van den romp gescheiden. Het lijk van het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Best overgebracht. TYPHUS TE ASPEREN. Te Asperen zijn dertien gevallen van typhus geconstateerd. Een joj^zen van 16 jaar is aan de gevreesde zie ate overleden, terwijl de toestand van een 20-jarigen jongeman, die pas uit den militairen dienst is teruggekeerd, hoogst ernstig is. De bewoners van dit dorp betrek ken het drinkwater uit de Linge of uit pompen. Wel heeft de raad reeds besloten, een contract tot waterleve ring aan te gaan met de N.V. Leer- damsche Waterleiding Maatschap pij, doch de uitvoering van dit besluit wacht nog op goedkeunng van het contract, door ae gemeente Leerdam en door Ged. Staten. OE STAKING IN DE TAPIJTFABRIE KEN. Woensdagmiddag- is te Deventer een vergadering gehouden van stakers, leden van „De Eendracht", over de al of niet aanvaarding van het voorstel der werk gevers, om den arbeid aan de Kon. Ned. Tapijtfabriek aldaar te hervatten op de bekende voorwaarden (5 pCt. loonsverla ging). Het advies van het hoofdbestuur, om de loonsverlaging te aanvaarden, werd met groote meerderheid van stem men (59 tegen 11 en 2 blanco) verwor pen, zoodat de staking voortduurt. FRANSCH POSTVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT? Gisteren ving het draadloos station te Marseille een radiogram op, mede- deelende, dat een Fransch postvlieg tuig van den geregelden dienst Mar seille—Algiers vermoedelijk in de na bijheid van de Balearen in zee was gestoft. De bemanning van het toestel be stond uit drie personen, terwijl ver scheidene passagiers aan boord waren Het is piet bekend, of dezen gered konden worden of zijn omgekomen, want van het vliegtuig is tot dusver geen spoor ontdekt. KRANIG POLITIEMAN. Te New-York brak tijdens een kin dervoorstelling ih een bioscoop brand uit, waardoor onder de kinderen een paniek ontstond. Het gelukte een poli- tie-agent de kinderen te kalmeeren. Hij gelastte hun, dat zij elkaar een hand zouden geven, en op deze wijze bracht hij de kinderen, die een lange» een ketting vormden uit de brandende bioscoop. Te Rotterdam is de 8-jarige L. C. S. in de Koningshaven te water geraakt en verdronken. Het lijkje is na twee uur dreggen opgehaald. De heer P. Paav te Wervershoof is met zijn auto in een sloot gereden en aan de gevolgen overleden. De 70-jarige vrouw van den heer Van Kampen te Doetinchem is in een kelder gevallen en aan de gevolgen over leden. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is Woensdagavond ingebroken bij den heer H. Stolk te Hendrik-Ido-Am- bacht. Er is een geldkistje met f 250 ge stolen. Als gevolg van de hevige overstroo- mingen in het Zuiden van Queensland zijn drie personen verdronken, terwijl nog twee worden vermist. Naar echatting zijn c.a. drie millioen schepel graan, of on geveer de halve oogst van den staat, be dorven. Kabelitz, een lepglooper, die enkele maanden geleden een chauffeur van een taxi te Ferch bij Potsdam had doodge schoten en bestolen, en het lijk van het slachtoffer daarna in een gracht had ge worpen, is door de rechtbank te Pots dam tot de doodstraf veroordeeld. Toen de heer en mevrouw Joseph Phillips uit Hampstead Zaterdagavond uit waren, belde iemand op om aan de meid te vragen of de familie thuis was. Even later werd er ingebroken en voor een waarde van 2000 pond aan juweelen gestolen. DJQE-DJITSOE. Te Londen is Woensdag een aantal juweelen verkocht, di ©door particulie ren aan de schatkist geschonken waren om den nood des lands te helpen leni gen. Aanvankelijk vlotte de verkoop niet erg, doch later kwam er meer kooplust. De verkoop bracht 700 pond sterling op. SCHULD AAN AANRIJDING. Voor de Haageohe Reohtbank aiond terecht de Landbouwer M. R. M. te Ha zerswoude, die te Alphen a.d. Rijn met zijn auto een aanrijding veroorzaakte, tengevolge waarvan A .de Jong aldaar ernstig werd gewond. M. werd veroor deeld tot f 150 boete, subs. 50 dagen hechtenis. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Een belangrijke wedstrijd voor het eerste elftal van „Sport club". Schoonhoven. Voor het eerste elftal van „Sportclub" staat a.s. Zondag een zeer belangrijke wedstrijd op het pro gramma. Zij krijgt bezoek van het eerste elftal van de Dordtsohe Voetbalvereeni- ging „Emma". Voor de Blauw-Witten is deze wedstrijd van zooveel gewicht, dat, wil men een kans behouden om de laat ste plaats te ontloopen, Zondag moet ge wonnen worden. Wij hebben op het oogenblik wel vertrouwen in „Sportclub", gezien hun spel van de laatste wed strijden en daarom gelooven we ook, dat, als er Zondag met hetzelfde tempo gespoeld wordt, 'n overwinning niet is uit gesloten. Maar dan moet er ook direct goed aangepakt worden. Aan spanning zal het daarom dan ook bij dezen wed strijd niet ontbreken. De leiding van den wedstrijd is in handen van den heer M. C. Bos, van Delft. De wedstrijd aal pre cies twee uur aanvangen. Het tweede elftal van „Sportclub" gaat naar Boskoop, om aldaar den strijd aan te binden tegen „Boskoopsche Boys I". Wellidht kan er ook uit dezen wedstrijd één puntje gehaald worden. „Sportclub III" speelt te Goudèrak to gen „Gouderak III". Ameide. Rohda I moet Zondag naar Utrecht om te spelen tegen W.D.O. I. Het tweede elftal moet eveneens naar Utrecht en moet in het veld tegen B.V.G. IV. Lekkerkerk. Het voetbalprogramma voor Zondag ie als volgt: L.F.C. IR.D.M. I (Rotterdam). G.S.V. III (Gouda)—L.F.C. II. Gouda VL.F.C. III. De wedstrijd L.F.C. I tegen R.D.M. I belooft een spannende strijd te worden. Tegen sterke tegenstanders laat L.F.C. zich nog al van z'n beste zijde zien. Het Droogdok-elftal daarentegen zal er alles op zetten om de leidende positie te hand haven en als 't kan te versterken. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Nieuwerkerk IDilettant II. G.V.V. INieuwerkerk II. Zwervers III—G.V.V. II. Ouderkerk a.d. IJssel. De architect D. Burger alhier heeft namens de N.V. Jan Mijnlief Fopzn. te Krimpen a.d. Lek, aan de navolgende aannemers opgedragen het bouwen van 0 woningen aan de Steen bakkersstraat te Krimpen a.d. IJssel: Timmerwerk aan S. de Deugd te Krim pen a.d. IJssel; metselwerk aan G. van Staveren te id.; Verf- en Glaswerk aan A. de Boom te Krimpen a.d. Lek; Electrici- teit aan J. Bouter te idem; Loodgietere- werk aan G. van Kleeff te Krimpen a.d. IJssel en Smidswerk aan T. Rook te idem. CAPELLE a.d, IJSSEL. December, Geboren: Marrigje, d. van H. Masten broek en A. Bijl. Ari* e. van J. F. Kok en C. Verkaik. Cornells Marinus, z. van C. Broere en A. van Pelt. Roe land, s. van G. Hartmans en A. van der Wal. Ondertrouwd: D. Duiven, 23 J., on W. Snoeij, 20 j. Overleden: J. Twigt, 1 j. In- Berlijn komt het zoo dikwijls voor, dat taxi-chauffeura overvallen worden, zoodat men er toe is overgegaan om hen te leeren djoe-djitsoeën, de Japansche worstelwijze. Links wordt een chauffeur geleerd, hoe hij ten aanvaller moet aan- de bandieten met de rtrclree roor he* pakken; reohte, wat zij moeten doen, al* eohe Eierveiling G.A. (G.Z.H.E.) te Gou da. Veilingaberidht van 10 Dec. Aanvoer 50.800 kippeneieren. Pvijnen: 53-58 K.G. f 6.20—5 3Q, 68-60 K.G. f 6.50—6.701 80-62 K.G. f 6.90-0, 62-34 K.G. f 6— 6 20, bruine 64-06 K.G. f 4.90—0.80, klei ne eieren f 84.90, aJlee per 100 stuks; aanvoer 2400 eendeieren. Prijoen f 2.90 3.40 per 100 stuks. SCHOONHOVEN, 10 Dec. Veilingaver- Veilingsvereenlging „N. 0. S." te Schoon hoven. Veiling op 10 December. Bender- zoet 08; goudreinetten le 830, 2e 8-7; bellefleur 1* 6—14, 2e 2-3; arm- gaard le 6—0, 2e 2—3; zilverlingen 1* 6—10, 2e 3—3; gr. hooilaars le 8—10, 2e 4—0; tulpnura le 6—10; knolperen 6—10; Urowtjee le 7—10; bergamotten le 0—10, 2e 2-3; kleiperen le 7—12, 2e 8 6; brederoden le 14—>18. Op 17 Dee. ie er geen velling en op 23 December zal de laatste veiling gehouden werden. ZEVENHUIZEN. 9 Dec. Veilingsver- eeniging Zevenhuizen Z.-H. Aanvoer: 12.539 kippeneieren f 3.706.05 per 100 stuks. GOUDA, 10 Dec. Veemarkt. Aange voerd 1535 stuks, waarvan 270 slachtvar- kens. Vette 13—17 cent per pond levend met 2 pCt. korting; 458 magere var kens f 1523; 767 biggen f 4—8, 4 run deren f 150—225; 28 nuchtere kalveren f 510. Handel stug. Algemeene markt. 299 partijen kaas. Prijzen le kwal met rijkamerk f 2933, 2e kwal. met rijksmerk f 2528, alles per 50 K.G. Handel traag. 54.000 eieren. Kippeneieren f 5—6,23, kleine f 3.50—5, eendeieren f 3.50—4, alles per 100 stuks. Handel stug. 1060 ponden boter. Goêboter 6065 cent, weiboter 5060 cent, beiden per pond. Handel matig. ROTTERDAM, 10 Dec. Melkveiling. Aanvoer 35.650 liter. Hoogste prijs f 6.50, laagste prijs f 5.30, verhoogd met 1 cent rijloon. Zoet kaas 26—35 cent, komijn® kaas 1822 cent, beiden per pond UTRECHT, 10 Dec. Veiling Utrecht en Omstreken. Goudreinetten f 1147, pre sent van Engeland f 20—51, sterappels f 1237, bellefleuren f 7—18, campagne- zoet f 6—12, armgaard f 512, zoete reinetten f 4—10, bismarek f 122L rijn- zoet f 12'13, eoniosse de Paris f 1328, giezer wildeman f 610, winterjannen f 5—14, brederoden f 12—17, allee per 100 K.G. QOTOA, 18 D*e. Om», Zntd-HolU*4- Geboren HANS, Zoon van J. MEIJER. J. MEIJER—'TEPPEMA. Schoonhoven, 11 December 1931. Koestraat 100. Inplaats van Kaarten. Ondertrouwd GERDA BOEKHORST en JOH. A. HOEFNAGEL. Lobith, Schoonhoven, Haven 79. 11 December 1931. Ondertrouwd CORNELIS BONOERS JAC.z. tn NEELTJE v. d. ÖRAAF A.Cd. Stolwijk, 10 December 1901. Huwelijksvoltrekking 24 Deo. a.a DANKBETUIGINQ. Voor de deelneming, ons betoond tijdens de ziekte en bij het over lijden, van onzen innig geliefden Echtgenoot en Vader ARIE SCHALIJ, betuigen wij onzen hartelijk en dank. Wed. A. SCHALIJ— KASTELIJN en Kinderen. Benschop, December 1981. Langt dezen weg betuigen wij onzen hartelijken djtnk voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Man,Vaderen Grootvader den Heer C. Vermeij Inzonderheid aan den WelEd Zeergel. Heer Dr. OROESBtfcK en Zuster BKANDSTbDE, onsen oprechten dank voor de liefdevolle behandeling, tijdens de langdurige zi kte bewezen. Uit aller naam: Wed. H. VERMEIJ de Zeeuw. Schoonhoven, 11 December 1931. DiltHH LTUIGIN G. Ondergeteekende betuigt hiermede xyn hartelyken dank aandeN.V. v/h M. Ravbnovvaay Zonkn te (Jorincbem, voor de fraai* staande Schemer, lamp, die als het lUëOste Extra- Cadeau op Ravenewaay b Lettera-Arii- kelen aan hem ia uitgereikt. Dit het tweede Extra-Oadeau, dat aan desen verbruiker ia uitgereikt. De Letters-Artikeleu zijn betrokken bij den Heer JOH. v. d. HEUVEL te Lekkerkerk. C. DE GROOT. Lekkerkerk, Korte Achterweg. 21 November 1U81. Heden werd door mij ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam en in afschrift van het Kantongerecht te Schoonhoven nedergelegd dt eeniga UitdMlIngBlIJit In hit Faillissement van d* N.V. Fabriek van Zil verwerken v.h. PLEYT EN DE WILDE tt Schoon- hoven, beide om aldaar gedurende 10 da gen ter kostelooze inzage van schuldeisohers te liggen. Mr. J. L. J. A.v. MECHELEN, Curator. Gouda, 9 December 1931. Markt 58. Dordrecht, Zaterdag en Maandag Voor spoedgevallen N. M. Singel. Biadt aloh aan, NETTE HUISHOUDSTER, middelb leeftijd, d.O., liefst in burger gezin, O O. of P O. Brieven onder letter A.,««n DEORUIJTtR'l Boikhindll, Schoonhov.n, Neemt II In aohtl Hoe komt het, dat vrouwen w>o vaak lijden aan rugpijn, rhèumati- sche pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, ze nuwachtigheid en urinekwalen? Haar lichaamsgesteldheid, de ver schillende perioden in het leven der vrouw, de geboorte van kinderen, vormen vaak de oorzaak van ver zwakking der organen in den rug. Deze organen beginnen traag en slecht te werken, waardoor urine zuur en andere onzuiverheden zioh ophoopen en de kwaal zioh door bet lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rug pijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De ver sterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijnselen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Bij alle drogisten ena. 4 1.76 per flacon. Tuinbouwvereeniging Groot-Ammers en Omgeving Op Dinsdag 15 December a.».. dei nam. om kwart voor zeven, zal de Heer K. WIERSMA Rijkstuinbouwcpnsulent te Rotterdam, ten huize van den Heer R. H. Jansen aan 't Schoonhovensche Veer eene causerie houden over het onderwerp: „Welke eischen stellen we aan onze vruchtboomen". Namens het Bestuur, O. B. FORTUYN, Voorzitter. Hollandsehe Maatschappij van Landbouw Afd. Alblasserdam Molenaarsgraaf en Omstreken op Dinsdag 15 December e.s. 's avonds 7 uur in café O. v.,Vuu*j!N te Bleskenegpaaf door den WelEd. Heer Ir. DROOGENDIJK Onderwerp: „Da bezwaren tagan aan te hoogen waterstand". Toegang vrij. HET BESTUUR Er biedt zich aan i BOERENKNECHT, goed kunnende melken eh met alle boerenwerk bekend. Brieven, onder No. 5740, aaa hef Bureau ran dit Blad. Er biedt aloh aani Een goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend Brieven franco onder letter H.asn O. NUMAN, Boekhandel, Benschop Er bladt zioh aam ben genegen alle voorkomend werk te verrichten. Brieven, adresseeren aan L. A. DE JONQ Agent Schoonh. Courant te Berkenwoude. Biadt zioh aam Nette Burgerdienstbode P.Ogoed kunnende koken en werken, v g g v. Br. onder letter A. aan A. DE JONG, Agent v d. Blad, Lekkerkerk. Dames en Heeren BESTELT Uw Drukwerk voor Kerstmis en Nieuwjaar bij: H, STERK. Nieu werkerk a d IJssel.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2