Bouuimansuionlng Vrouw ou HOFSTEDE uiei-.Hol-onBauuiland mil Bericht van Inzet Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. HIEUWE ROOFOVERVAL. Prijsraadsels. VOOR ONZE TEEKENAARS. Teekenlngen, gemaakt van cijfers. Wat er in een seconde gebeurt. Wetenschap en Techniek. Burgerlijke Stand. Adyertentiën. Ingezonden Stukken. R. Gallas, Notaris worden verhuurd: te Nieuwpoort Lartgerak gsmm Ooslerhoutsche Bouwplaten Pasop Uw Kippen Zaadnoordijk's „HYGIEN0S" ANTON C00PS j.s.b. ocnienduoer no. I i 7 00 J S.I. Ocniendvoer no. II f e.oo Gemengd Graan. concurreerenaa prils TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SChoonhuvensche Courant VRIJDAG 11 DECEMBER 1981. De joogemaji nam den brief, vloeide hem af, vergeleek hem aorgvuldAg met Henderson's handschrift, dat hij al bij «ieh had. In ordel kondigde hij ein delijk aan. Goed gedaan. En no, me neer Henderson, wilt u wel *00 vrien delijk *ijn om een adres op de envelop te netten? Opnieuw gehoomaaxnde Henderson. Toen de envelop geadresseerd was, vloed- de de jongeman ook deze af, vergeleek het schrift weer neer zorgvuldig en stop te er daarna den brief in. Mooi ge daan, zei hij tevreden. Duizend maal d&nkl Hij wendde zioh tot lijn metgezellen. Vooruit, jongens, bind hem! En tot Henderson zei hij: U is buitenge woon welwillend geweest, maar u be grijpt, dat we geen risioo kunnen loo- pen. Tien minuten later zat Henderson vol gens de regelen der kunst aan den stoel vastgebonden en verliet het trio het ver trek. Bij de deur zei de jongeman nog: hebt een uur of zoa noodig om u los te werken, meneer Henderson. Met drie dagen zijn we in New York en daar zal ik binnen een uur hebben wat ik zoek. Hij pauzeerde even grinnikend. Zoo, je ouwe vriend Merriaan kan me dus als zijn broer vertrouwen? Een reuze, reuze mop, broeder Henderson! En toen verdween hij. Garaten, zei de groote detect!eve, je bent een ongelooflijk slimme kerel. Dank je, zei Garaten bescheiden. Maar Merriam is zelf ook niet een van de domsten, vervolgde de deteo- tive. Dat ia gebleken, zei Garaten. En die vrind in Canadadie was ook geen ezel, zei de detective. Dat schijnt zoo, mompelde Oorg aten. Dat was een reuze-zet in dien brief, dien hij jou meegaf hervatte de deteo- tive. Je zou 't wel zeggen, vond Oar- sten. Die zin, dat Merriam je ala zijn eigen broer vertrouwen konnee, die was niet slecht. Nauwelijks had Merriam dien brief gelezen, of hij telefoneerde de po litie. En ik ga de gevangenis in, .zudhtte Caraten. Dat ga je, stemde de detective toe. Zie je, die Merriam heeft inder daad een broer. Maar jij kon niet weten, dat die broer vijftien jaar geleden met de Noorderzon vertrokken is. v- Met de Nooderzon vertrokken? Ja. nadat hij Dr. Merriam voor een haJf millioen dollar liohter gemaakt had, zei de detective^ Bergambacht. Mej. de wed. M. G. Sna- terse heeft een perceel bouwgrond aan den Kerkweg, nabij het Dorp, uit de hand verkocht aan den heer P. Kok. De broodbakkers hebben den prijs van het tarwebrood met 1 cent per 8 ons verlaagd en gebracht op 13 cent. Op de eierenveiling van de pluim- veevereeniging V.Z.O.D. waren aange voerd 750 kippeneieren. Besteed werd van f 6,50 tot f 7 per 100 stuks. De heer C. G. van den Berg is her kozen als diaken in de Ned. Herv. Kerk. De werkman W. v. d. H. is op zijn werk gevallen en kwam zoo ongelukkig terecht dat hij twee ribben brak. Voor de kinderen van de le Openb. Lagere School werd in de bovenzaal van hotel 't Gentrum Maandag het St. Nioo- laasfeest gehouden. Des middags was het feest voor de kleinere leerlingen, waarbij St. Nicolaaa in hodgat eigen persoon ver scheen. Nadat de kinderen «enige versjes hadden gezongen en den goeden Sint de hand hadden gegeven, werden sjj rijkelijk onthaald op versnaperingen. Des avonds was het feest voor de groo teren, waarbij ook zeer veel belangstel ling voor het publiek werd getoond, zoo dat de groote bovenzaal geheel gevuld was. Met milden hand werden de kinde ren onthaald. Benschop. Den stroomverbruikers wordt een verrassing voorbereid door een belangrijke tariefsverlaging, verband hou dende met het afsluiten der nieuwe straatverlichtingsovereenkomst. Het licbt- tarief (enkeltarief) zal worden verlaagd met 9 cent per K.W.U., n.l. van 36 op 27 cent. Het vastrechttarief zal zoodanig worden veralagd, dat de K.W.U.-prijs wordt teruggebracht van 7 op 8H cent. Bleskensgraaf. Aan den architect W. van dor Laan te Papendrecht is de bouw opgedragen van een landhuis voor den heer J. te» Brink alhier. Capelle a.d. IJssel. Aan de O. L School No. 1 is benoemd tot tijdelijk on derwijzeres mej. J M. Roodzant De IJsclub hield haar jaarvergade ring in de zaal van den heer S. de Wit. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De pluimveevereeniging hoopt op 30 en 31 Dec. haar jaarlijksche tentoon stelling te houden in de zaal van J. Oudenaarden. Gisssandam. Bij dep correspondent der arbeidsbemiddelingstaan ingeschreven 68 georganiseerde en 45 ongeorganiseerde werkloozen, totaal dus 113. De vereeniging, wel^e zich ten doel stelt warm eten aan behoeftige zieken te verstrekken, is thans definitief opge richt. Het bestuur is samengesteld uit mej. Van Bekkum, wijkverpleegster, pre sidente; A. de Ruiter, secretaris en me vrouw Schlemper, penningmeesteresse. Werkverschaffing. Giessendam. Ook in deze gemeente ie een aanvang gemaakt met de Werkver schaffing. Men is namelijk bezig om den Bipnendamfichenweg van Giessen-Oude- kerk naar Giessendaöi te verbroeden en te verbeteren. Eenige wdrkloozen zijn reeds te werk gesteld. Giessen-Nieuwkerk. Als ouderling en diaken bij de Nëd. Herv. Kerk is in de vacature-P. van Houweling gekozen de heer Wouter de Jong te Peursum, die deze benoeming nog niet heeft aangeno men. Als diaken werd herkozen de heer D. Donk. Deze heeft de benoeming weer aanvaard. Giessen-Oudskerk. De opbrengst van de busjes voor de zending in de Ned. Herv. Kerk, heeft bedragen ruim f 87. Na het bedanken van den heer J. A. Boon als voorganger en voorlezer der Ned. Herv. Kerk, tegen 1 Januari, heeft de kerkeraad besloten geen nieuwen func tionaris te benoemen. Zaterdagmiddag werd onder groote belangstelling de nieuwe motorbrandspuit ook hier geprobeerd. De beproeving slaagde uitstekend, daar tot bijna den omloop van den toren werd gespoten. Ook werd er met twee stralen gespoten, ter wijl er ook vier gebruikt kunnen worden. Als altijd, werden eenige natte pakken gehaald. Giessen - Oudekerk. Woensdagavond hield de Hervormde Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" haar 2e jaarvergade ring. Vele belangstellenden waren aan wezig. Na het zingen van Psalm 68 vers 10 opende da. Van Rennes, met een korte toespraak. Uit het verslag van de secre taresse bleek, dat da vereeniging thans 25 leden telt en dat 95 kleedingstukken waren vervaardigd, welke aan de armen zullen worden verdeeld. Daarna volgden verschillende inleidingen en voordrach ten. De collecte bracht f 91,96 op, terwijl nog een looper f 8,20 opbracht en eenige bloemen bijna f 5. Tijdens de pauze wer den allen op ververschingen onthaald. Afgevaardigden voerden het woord na mens de Jongelingsvereeniging alhier, de Geref. Meisjesvereeniging uit Peursum, en de Herv. Meisjesvereeniging van Gies sen-Nieuwkerk. Na het zingen van gezang 96 vers 1 sloot de predikant deze bijeenkomst met dankzegging. KAMER VAN KOOPHANDEL TE GOUDA. Gouda. Gisteren vergaderde de Ka mer van Koophandel en Fabrieken onder voorzitterschap van den heer Hermann A. Schreuder. Zij heeft o.a. afwijzend beschikt op het verzoek van de Pluimvee- en Konijnen- houdersvereeniging „Goud» en Omstre ken" om steun voor de op 1 en 2 Januari te Gouda te houden tentoonstelling. Er waren verschillende bescheiden in gekomen, betrekking hebbende op een onderzoek der K. v. K. te Dordrecht naar de gestie der Vereeniging ter behartiging der Pharmaceutische handelsbelangen, in verband met het wetsontwerp betreffen de de uitoefening van de artsenij-bereid- kunst. De Kamer besloot eerst een nader onderzoek in te stellen. Hiertoe wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren. Hagedorn, Van Beek en Van Vreumingen. Het hoofdbestuur der P.T.T. had ad vies gevraagd inzake de voorgenomen om zetting van het hoofdkantoor Lekkerkerk in een hulpkantoor. Daarop heeft de Ka mer gunstig geadviseerd. Zoo ook aan den Commissaris der Koningin in Utrecht;; over het voornemen van den minister van financiën tot opheffing van het be lastingkantoor te IJsselstein, waaronder valt de gemeente Wllige-Langerak. De kamer had van de N.V. Polak en Schwarz's Essencefabrieken een adres ontvangen inzake de moeilijkheden met buitenlandsche deviezenverordeningen, welk betoog de heeren Beijen en Van Wijnen onderschreven. De Kamer zal deze firma's verzoeken zenden, hun ervaringen mede te willen deelen aan de Kamer of aan het Depar tement. Voorts is besloten tot het verzenden van een adres aan de Tweede Kamer in zake de voorschriften omtrent de rechts verhouding van agenten en reizigers. Het ontwerp ambtenaren-reglement en arbeiders-overeenkomsten-besluit werd vastgesteld. Het gemeentebestuur van Gouda had advies gevraagd inzake de door den mi nister voorgestelde bezuinigingen op het Nijverheidsvakonderwijs te Gouda. Men zal het gemeentebestuur deze be zuiniging sterk afraden. Gouda. Het faillissement van den heer Ch. van Hofwegen is geëindigd. Hardinxvsld. Moesten wij in een vo rig nummer mededeelen dat de scheeps werf „De Merwede", wegens gebrek aan orders, hare poorten had gesloten thans kan worden gemeld, (Jat nadien weer eenige werklieden zijn aangenomen en het bedrijf weder zij het op beschei den voet voortgezet wordt. Er werken weder een dertigtal personen. Donderdag zal ter secretarie van den polder Hardinxveld de stemming plaats hebben ter vervulling van de va cature van gecommitteerd ingeland, ont staan door iet overlijden van den beer G. A. Donker. In de vacature, door de periodieke aftreding van den heer M. Wilschut, als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, wordt het volgende twee tal aanbevolen: 1. de heer M. Wilschut, Neder-Hardinxveld; 2. de heer A. Schaafsma, Boven-Hardinxveld. Hoenkobp. Met ingang van de eerst volgende meteropname wordt de stroom- prijs verlaagd; het lichttarief wordt ge bracht van 31 op 27 cent en het vast rechttarief van 5 op 8# cent per K.W.U. bij andere vereenigingen. Jaarsveld. Er circuleert in deze ge meente een lijst tegen het raadsbesluit betreffende het sluiten der café's op Zondag. Er moeten reeds verscheidene handteekeningen op voorkomen. Polsbroek'. Prov. Utr. Electr. Maat schappij heeft besloten met ingang van de eerstvolgende meteropname de tarie ven voor de - stroomverbruikers te verla gen en wel het lichttarief (enkeltarief), met 4 cent per K.W.Ü., dus van 81 op 27 cent; vastrechttarief 5 op 3H cent per K.W.U. KASSIER TE ROTTERDAM OVER- VALLEN. Vreemd geld gestolen. Een nieuwe roofoverval heeft gister morgen plaats gehad te Rotterdam. Op het bijkantoor van het Wissel- en Effeo- tenikantoor Van 't Hoff Pikoor aan de Veerlaan op Katendreoht, bevond zich, als gewoonlijk, alleen de kassier, de 49- jarige G. H. Snoek. Hij was omstreeks 10 uur rustig aan het werfc, toen twee kerels binnentraden. Ben van hen liep op ihem toe en "riep: „Handen orrihoog". De heer Snoek wilde eidh verdedigen en greep een voorwerp, waarop de man een schot op hem loste. De -indringer liep om de toonbank been, schoot nog eens en Irradht den heer Snoek eenige slagen op het hoofd toe. Vervolgens deed hij een greep in de gazen kodi, waarin zioh het vieemde wisselgeld bevindt. Intusschen had de heer Snoek het luikje, dat de ver binding vormt tuaooHen het kantoor en de étalage, opengeschoven en begon hard te schreeuwen. De twee indringers heb ben zioh daarop uit de voeten gemaakt en ook een derde man, die buiten op den uitkijk stond, wilde vluchten. Twee arrestaties. Door het alarm waren inmiddels eeni ge omstanders naderbijgekomen en op hun aanwijzing kon een agent van poli tie den man, die op den uitkijk had ge staan, 'arresteeren. Het bleek te zijn een 33-jarige loodgieter J. L., die thans werk loos ia. Do twee anderen waren een win keltje te Katendreoht binnen gegaan, doch toen de winkelier kwam vragen, wat er van hun dienst was, verdwenen zij weer. De aangehoudene legde bij een verhoor een volledige bekentenis af. Het bleek, dat hij reeds Dinsdag met twee an deren, P. de G. en J. F. H. een afspraak had gemaakt om dezen bankoverval te plegen. „Van dertien gulden van den steun,' zed L., „kun je er niet komen en dan moet je er allerlei gekke dingen bij doen". L. gaf een signalement van zijn beide medeplichtigen en daarmede is een agent er in geslaagd H. aan te houden. De derde verdachte ia voortvluchtig. Hij wordt nog voor verschillende ande re misdrijven door de politie gezocht. De kassier slechts licht gewond. Voor hei slachtoffer, den heer Snoek, was spoedig hulp komen opdagen Een geneesheer heeft het eerste ve-rband ge legd. De heer Snoek had. wonden aan het hoofd. Per auto is hij daarop naar het zieken huis aan den Goolsingel vervoerd. Zijn toestand was zeer gunstig. Het juiste sig nalement van den overvaller kon hij ech t-er niet opgeven. De buit. Hoeveel geld er vermist wordt, kon nog niet worden nagegaan. Het zullen wat papieren lires en wat zilvergeld zijn. H. blijft hardnekkig ontkennen, doöh Van L. heeft hem stellig herkend. DE MOORDEN BIJ ECHT. Lijkdienst in de Kloosterkerk. Woensdagmorgen heeft onder groote belangstelling van de zijde van de be volking in de rectoraatskerk van het klooster Maria Hoop te Putbroek de plechtige lijkdienst plaats gehad voor den 24-jarigen W. Roebroeks, het laatst gevonden slachtoffer van ihet moord dra ma te Putbroek, wiens stoffelijk over- sohot reeds Zondag j.l. op het kerkhof aldaar was ter aarde besteld. Er is een comité opgericht, dat gel den inzamelt ten behoeve van de oprich ting van een gedenkteeken Ala voorzitter van het comité treedt op de "Pater Rec tor van het klooster. Verdachten blijven ontkennen. De verdachten, de jachtopziener v. d. E. en diens 22-jarige zoon, blijven -ver klaren in den bewusten nacht niet in de bosschen te zijn geweest. Daar eenige ten huize van v. d. E. in be slag genomen goederen een chemisch onderzoek vereischen, is het zeer wel mo gelijk, dat het deskundig rapport eerst over eenige dagen gereed zal kunnen ko men. Bij de verdachten werden in beslag genomen schoenen, kleeding, schoppen, patronen, en wapens, als twee parabellum revolvers, een Mauser- een twee cylin- derrevolvera, vier geweren en voorts twee houders voor de parabellum- en an dere patronen WINKELIER BESTOLEN. Toen Woensdagmiddag de heer 0., die op den Hoek van de Kleine Houtstraat en Gasthuisvest te Haarlem een meubel en tapijthandel heeft, in zijn boven den winkel gelegen woonvertrek vertoefde, hoorde hij de winkelbel overgèan. Daar hij niemand in den winkel zag, ging hij weer naar boven. Na eenigen tijd weder om in den winkel komende, ontdekte hij dat uit een ongesloten schrijfbureau een bedrag van bijna f 800 was ontvreemd. De dief moet zich, toen de heer O. den eersten keer naar beneden kwam, hebben verscholen en hebben gewacht tot hij weer naar boven ging, waarna hij zijn slag heeft geslagen. Voordat' de dief den winkel verliet, heeft Jhij de stoppen van het electrisch licht omgedraaid, zoodat de winkelbel toen niet meer werkte. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN BTJSJ» v Op een klein station nabij Belgrado, is een passagierstrein met een ge meentelijke autobus in botsing ge komen. De bus, waarin zich twintig per sonen Ijevonden, werd geheel ver nield. Zeven personen waren op slag dood. de overige inzittenden werden meer of minder ernstig gewond. Drie hunner overleden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, zoodat het aan- Met het oog op het Sint Nioolaasfeeat, had ik het raadsel voor de vorige week maar niet te moeilijk gemaakt en alle in zenders hebben het zonder mankeer en goed opgelost, namelijk: Sint Nioolaassurprise De prijzen zijn toegekend aan: JAGOBA NOBEL te Gouderak een Voetbalblaasspel. 0 BERTUS RIETVELD te Vlist een Metalen Verfdoos met 40 Tabletten verf. De prijzen zijn heden aan de winnaars toegezonden. Nu komt het nieuwe raadsel, waarbij de groote kunst is om het goed te lezen. Als je dat doet, dan zal de oplossing je meevallen: Twee wandelaars bestijgen een berg, die 500 Meter hoog is. Zij kiezen echter verschillende wegen. De één neemt don weg. dié niet zeer steil is en die van Voet tot top 9 K M. lengte heeft.0' De andere wandelaar kiost den steil en weg, omdat deze slechts 2 K M. lang is. Als nu iede re wandelaar per minuut vijf ïgjeter dichter bij den top komt, hoe lang heeft dan ieder van hen nootfig om op den top te komen en wie is het eerste boven? Als prijzen zijn hieraan verbonden EEN VOETBAL MET VENTIEL. EEN HALSSNOER. Teekeningennu ja, er zijn er on der ons, die daar al een, aardige han digheid in hebben. Drie, vier lijntjes, een paar kringetjes en een paar kleurtjes en een oolijk ofwel een droevig, geadcht, staat op het papier. Maar nu iets anders. Jullie moeten nu ook eens probeeren om teekeningen te maken, niet van ge wone lijntje», maarvan cijfers. Ik geef jullie hierbij een tweetal voor beelden van hetgeen ik bedoel. Je ziet een meneer met een, neus, die is gemaakt van een zes, een mond van een vijf, en een kin eveneens van een vijf. Enfin, bekijk het plaatje maar eens en je zal zien, dat het geiheele gezicht van dien meneer en zijn vrouw die naast hem staat is samengesteld uit cijfers. Jullie moet ooit eens probeeren, om ook zulke oijferportretten te maken. Hst lukt vast wel. Je kunt het ook wel eens met lettere probeeren. Daarvan heb ik geen voor beeld, maar ik weet toch heel zeker, dat het ook goed gaat. Ik heb het namelijk zelf dikwijls genoeg gedaan. Weet je wat bijvoorbeeld aardig ia? Om met de letters van je voor- of achternaam een gezicht of een poppetje te maken. Dat kaj^je-dan als handteekening ge- bruiiei DE OLIFANTEN JACHT. De groote olifantenjacht begint. Ieder een mag om de beurt zijn potlood zetten bij het balletje voor het geweer en de lij nen volgen, net zoolang tot hij een oli fant geschoten heeft. Bij de peiltjes split sen de wegen zich en moet hij dus kie zen. Het getal op zijn olifant geeft het aantal punten aan, dat voor hem geno teerd wordt. Hst plaatjs gaat viermaal rond; elk krijgt dus vier beurten. Als hij in vier keer 16 punten haalt, is hij een bijzonder goed schutter. Het hoogste aan tal is 4 X 6 24. Wat gebeurt er in één seoonde? Niet veel, zullen jullie misschien zeg gen. Inderdaad véél kou er in zulk een korten tijd schijnbaar niet gebeuren. Maar toch wel wat. Ik heb een heel lijstje van zaken voor jullie, die In één seconde gebeuren. Professor Hekkie heeft 't uitgerekend. Professor Hekkie is het rekenwonder der wereld. Altijd zit hij te rekenen. Ala hij ontbijt, maakt bij som metjes op het ontbijtlaken. Als hij in bed ligt, schrijft hij getallen op het behang (hij hoeft expres voor dit doel een heele lichte kleur behangselpapier gekozen). Nou. deze professor Hekkie heeft ook uitgerekend, wat er al zoo in een se conde kan gebeuren. Dat is maar een van de vele zaken die hij heeft berekend. Zie hier de resultaten van zijn berekeningen. In èèn seconde: groeit de nagel van je- vinger 0.000.000.002 Meier; valt een sneeuwvlok 0.001.500 Meter; legt een zwemmer 1.1 Meter af; loopt een paard in draf 1.6 Meter; loopt een flinke wandelaar 2.4 Meter; doortrekt frissohe luoht 4 Meter; rijdt een fietser 6.5 Meter; vliegt een postduif 20 Meter; plant het geluid zich 330 Meter voort; plant zioh het geluid in het water daarentegen 1435 Meter voort; doorstraalt het zonlicht een ruimte van 300000 Meter; vliegt de electriciteit in de telegraaf draad 11.890.000 Meter. Dat heeft professor Hekkie allemaal voor jullie uitgerekend. En wat leeren we eruit? Moeten we er uit opmaken, dat een seconde „niet veel" is? Neen, want Hij de berekeningen komt zoowel een ge tal onder de milimeter als een getal over de duizend Meter voor. Er kan du» zooais gebleken is in één seconds nog héél wat gebéuren. DE PARAPLUIE. De parapluie is een gewijzigde vorm van het zonnescherm, dat uit Oostersche lan den net eerst naar Italië is overgebracht. Aanvankelijk werd het ook daar als be scherming tegen de felle zonnestralen ge bruikt, doch na verloop van tijd werden er zoodanige veranderingen in aange bracht, dat bet tevens een regenscherm werd. Uit Italië verbreidden zich de zon neschermen en parapiuie's verder door Europa en kwamen eerst in Frankrijk, waar zij van wasdoek gemaakt werden. In Engeland waren zij omstreeks 1650 bekend. Doch daar gebruikten alleen vrou wen ze. Mannen van stand lieten zich nog steeds in draagstoelen vervoeren. De heeren beschouwden het gebruik van een parapluie als verwijfd en pas in het mid den der 18e eeuw waagde een bëreisd koopman Jonas Hamvay het, zich in het openbaar in Londen er mede ts vertoo- nen. Daar hij jarenlang op het vasteland had gewoond, waar de parapluie een ge woon gebruiksartikel voor man en vrouw was, was hij ook gewend haar te dragen en bleef deze gewoonte jarenlang in En geland getrouw, ondanks den spot, dien de straatjeugd er mee dreef. Nog voor zijn dood in 1786 had iedereen in Enge land zijn voorbeeld gevolgd en was de parapluie ook daar algemeen in gebruik. In Schotland kwamen de -pTrapluie'a later in de mode. In kleinere steden en op het platteland droegen alleen de gees telijken en de landgoedeigenaar een ka toenen parapiuie's. Hieraan s nog een grappige annecdote verbonden; Een dorpeling, die bij zijn landeigenaar in Glasgow de pacht was wezen betalen, kreeg bij zijn vertrek, omdat ftet regende, een parapluie mee. De man was' er erg trotsch op en ging mét groote deftigheid zijns weegs, ofschoon hij heelemaal 'niet wist hoe hij het ding hanteeren moest. Na eenigen tijd bracht hij het opgeslagen regenscherm wjeer terug onder de ver zuchting dat dat niet jfingpbet ding was te groot en hij kon er niet mee door zijn huisdeur komen. „Zelfs de deur van mij» schuur is te klein TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, gctteonhovtnwM CounrH VRIJDAG 11 DECEMBER 1M1. WINTERJAPONNEN. Bovenstaande plaatjes geven aar dige modellen van twee gezellige win- terjaponnen. De linker is mooi. mei éen rok van geruite slof en een jasje van effen stof in één der kleuren van den rok. Een licht kraagje en man chetten maken het geheel af. Het rechter model is weer een vest- idee, zooals wij dat het heele jaar reeds kennen. Doch het blijft in de mode. Ook hier is een effen vest op een geruite of gebloemde stof hel aardigste, terwijl het front uit het vest, in wit of lichtblauw een fris- schen indruk aan het geheel geeft. Voor beide japonnen is b.H. de nieuwe stof, afghalaine bijzonder ge schikt. RAADSELACHTIGE DOOD In een eenzame laan in den omtrek van Oxford in Engeland, werd. han gende aan een tak van een boom, het lijk gevonden van dr. Hans Bleu- ler. een bekend athleet. die zestien jaar aaneen ski-kampioen van Zwit serland is geweest en een bekend toeier. en met name een goed coach was. In Bleuleri's zak vond men een BABY. Wanneer het kleintje gevoed is en van schoone luiers voorzien., moet het onverbiddellijk in het bedje of wiegje gelegd en niet opgenomen worden, vóór de volgende voeding Het is wel verleidelijk om lzoo"n heel klein kindje nog eens rin de armen te houden, maar het heeft in het bedje een veel betere houding voor een goede spijsvertering De kleintjes zijn zoo gauw verwend en geven door luidkeels te schreien en geven door luidkeels te schreien hun misnoegen te kennen, wanneer zij gewoon zijn bij het eerste geluid uit hun bedje genomen te worden en men dit ^dan later verzuimt Laat hen gerust eens flink uithuilen, dat !s goede on-'e-gymnastiek. Tn bed moei het kleintje afwisse lend op beide zijden liggen en moet men opletten, dat de oortjes plat op het kussen liggen. Het kindje moei in een rustige, liefst zooveel mogelijk zonnige kamer verblijf houden en buiten de voe dingstijden om liefst alleen zijn. waardoor men veel rustiger kinder tjes heeft. STOFDOEKEN. Nieuwe stofdoeken kan men het beste in parafine weeken en ze daar na drogen; zij /uilen de stof door deze behandeling beter opnemen. PREISOEP 2 L. water. 8 maggiblokjes. 3 bossen prei, 2 eetlepels nine tapioca. 100 gram kalfsgehakt, 1 sneedje brood zonder korst. We maken de prei schoon en snij den deze aan kleine stukjes, waarna ze eenige malen zeer goed gewasschen wordt, het beste is wel ze in een vergiet te doen, deze in een teiltje water en zout te zetten en de prei hier vóór het wasschen een half uurtje in te laten staan, daarna zetten wij ze op met wat water en koken ze ongeveer dr e kwartier, voegen daar na de balletjes gehakt dat met het brood is aangemaakt en de tapioca bij en laten al.es te 5famen koken, totdat de laatste doorschijnend is en de soep licht gebonden. Ten slotte lossen wij de bouillonblokjes op en maken de soep qp smaak af met zout en peper. ongeopende flesch whisky, terwijl hij nooit whisky dronk. Het geval is raadselachtig, daar men zoomin re den heelt om aan moord, als om aan zelfmoord te denken. DE MOORD OP DE IIOTELHOUD- STER. Het onderzoek naar de twee perso nen, verdacht, van moord op mej Van Ulfl, de hotelhoudsler te Antwer pen, heeft nog geen resultaat opge leverd. Ijitusschen is uil de mededeelingen van de te Brussel vertoevende zoons van het slachtoffer gebleken, dat de moordenaars slechts een geringen buit hebben kunnen maken. Bij het Sint-Nicolaasfeestje had de vrouw zich bij een harer zoons be klaagd over het vermissen van geld Zij achtte het daarorp voorzichtig van een bedrag van 6600 fr. idat zij in huis had.. JMJ00 frs. af te nemen en deze aan haar zoon toe te vertrouwen De resteerende 1600 frs. borg zij in een ijzeren koffertie. dat zij tusschen een matras en het bed verborg. Dit kof fertje werd opengebroken terugge vonden. De 1600 frs. waren verdwenen De «aders hebben echter het juweelen kistje van de bewoonster niet (ge vonden; het werd onaangeroerd in de kamer van het slachtoffer terugge vonden. zaak is van die slechte bestrating. Daar ik vermoed, dat hij die oor zaken niet ziet, (omdat het zijn vak met is) zal ik ze meteen wel noemen Het straatwerk op de Groote Haven is zeer goed, en met de meeste zorg uitgevoerd, maar dal die slraat bij de Kath. Kerk uit zou zetten, was te voor zien. Ik heb er den Gem. Opzichter herhaalde malen op gewezen aat daar de bestrating niet voldoende gesteund werd, rhaar dan kreeg ik ten ant woord; er komt een schoeiing len dan wordt het aangevuld De verzakking in die straat bij de huizen, heeft de gemeente te danken aan den kabel, die een weo^nadat de straat was opgeleverd, weer moest worden opgegraven, waardoor na tuurlijk de straat ontzakt Wat be treft de Kerkstraat, mijnheer Hooft, daar ligt geen enkele kuil of ongelijk heid in Dat zijn oude steenen, mis schien wel 25 jaar oud en schuin af gereden, nu zijn die steenen zeer goed verwerkt, maar u verlangt toch niet, dat ik die kantjes er afbijt met mijn tanden? De straat is in uitste kende conditie, alleen, zooals wij dat in ons vak noemen, wat „geke perd"" en daarvoor zijn het oude steenen, Ik zou het zeer vreemd vinden als 5 straaten gemaakt worden door dezelfde vaklieden, dat er dan 2 van verknoeid waren. Gaarne zag ik. dat de heer Hooft beleedigende woorden voor mij her riep. tfaar ik hem met «handenvol ie getuigschriften kan dienen, en ook niet onschuldig dezen blaam wensch te dragen. U M de Red. dank voor de plaats- ruimte. DE AANNEMER van HET STRAATWERK. tal dooden reeds tot tien is gestegen. Bovendien verkeeren eenige gewon den nog in levensgevaar. Enkele lijken zijn zoo zwaar verminkt, dat zij nog niet herkend zijn. MOORDPROCES IN EEN OPERA GEBOUW. Een moderne blauwbaard Daar er honderden aanvragen, bin nenkwamen voor toegangskaarten om de zitting bij te wonen, waarin Harry Powers terecht staat wegens moord, gepleegd op mevrouw Dorothy Lemke een weduwe van 50 jaar, besloot men hiervoor het operagebouw te Clarks- buig (Virginia) te huren. Harry Power wordt ten laste gelegd, dat hij mevr. Dorothy Lemke uit haar huis in Massachusetts heeft gelokt en haar vermoordde in zijn garage zes mijlen verwijderd van Clarksburg. Mocht hij hiervoor worden vrijge sproken.. dan zal men een vervol" tegen hem instellen wegens moori in dezelfde garage op jnevrouw Asta Eicher uit Illinois, en haar drie kin deren. Auto"s met nieuwsgierigen kwamen den dag vóór het proces naar de be wuste garage, om de plaats te zien, waar het drama zich afspeelde. Sou venirjagers namen als herinnering deelen van de garage, stukjes van deuren en vensters mede. Zelfs hoe veelheden aarde, waarmede de kuil. waarin de lijken begraven waren, was toegedekt, werden als souvepir aan het drama bewaard. Het proces. Toen het proces begon, zaten (de rechters en dê jury op het schitterend te galerij hadden advocaten. verslag gevers foto rafen en een groot aantal belangstellenden plaats genomen. In "t geheel waren er 1200 personen aanwezig. Powers, die de grootste onverschil ligheid aan den dag legde, verscheen in het midden van het tooneel en voelde zich inderdaad de hoofdper soon, in dit drama van leven en dood. Hij droeg een nieuw pak, dat zijn vrouw, He eenige, Hie nog aan zijn onschuld gelooft, naar de gevangenis had gestuurd. Op straat verspreidden pamfletverkoopers boekjes met sensa- tioneele onthullingen getiteld: „Lief desgeheimen van den blauwbaard van West Virginia. Hoeveel vrouwen Powers heeft mis leid is onbekend, maar hiybezit een koffer vïT brieven, die een antwoord bevatten op jijn brieven van liefde en vriendschap. Zijn verdediger, mr. I. E. Law zal trachten te bewijzen, dat de politie door foltering Powers er toe heeft gebracht een oekentenis af te leggen. Zijn bekentenis luidde: „Ik doodde de moeder eerst, kleine Harry, haar zoontje, had ik meege nomen om bil het vermoorden van zijn moeder toe te zien. maar hij maakte zoo"n lawaai, dat ik hem een hamerslag op zijn hoofd gaf en een einde aan zijn geschreeuw maakte. Toen doodde ik de twee meisjes, die zich rustig hielden. Toen Powers voor zijn rechters werd gebracht werd hij aoor de bui tenwijken geleid om te voorkomen, dat hij gelyncht zou worden. Door MOND- EN KLAUWZEEÜ M Ik poeder als overbren ger? Te Londen is in een vergadering van de parlementaire conservatieve landbouwcommissie een schrijven van den minister van landbouw voorgele zen, waarin deze mededeelde, dat de commissie, die een onderzoek instelt naar mond- en klauwzeer, de meening heeft geuit, dat melkpoeder een over brengster van mond- en klauwzeer kan zijn. Er worden stappen overwo gen, voor het uitvoeren van proefne mingen in Nederland, in samenwer king met het ministerie van landbouw De vergadering was van oordeel, dat een dergelijk onderzoek in En geland 'diende te geschieden. Deze wensch zal aan de commissie worden overgebracht, opdat deze de noodige maatregelen kan nemen. NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. militaire troepen werd de just ^ge verlichte tooneel, terwijl de gevangene I handhaafd. en alleen op deze wijze door schijnwerpers werd bestraald. slaagde men er in Powers zonder In de loges, fauteuils en zelfs op deeeniff incident in de zaal te brengen. EEN LUTHER-KAMER. Jan» Addams. De Nobelprijs voor. den vrede is voor 1931 toegekend aan de bekende werkster op sociaal gebied te Qhicego Jane Ad dams, die een belangrijke rol speelt in de internationale vrouwenliga voot vre de en vrijheid en aan Nicolaas Murray Butler, president aan de Nicolaaa Uni versiteit, die belangrijk werk heeftver richt voor de Canrnegiestichting. Jane Addams ia de grondlegster van de sociale nederzetting Hulhause, nabij Ohioago en de sohrijdfster van tallooze boeken op sociaal gebied. VEILIGHEID IN DE LUCHT? Opzienbarends uitvinding- De Fransohe vlieger Sauvan beweert, dat hij een nieuew uitvinding gedaan heeft, waardoor passagiers bij bet neer storten van een vliegtuig, niet het minste gevaar loopen. Het bewijs daarvan zal hij zelf leveren. Sauvan zal met zijn mecanicien te Ni ce in een speciaal door hen ontworpen vliegtuig de luoht ingaan en op 800 Me ter hoogte het vliegtuig met op volle kradht loopenden motor, reoht npor be neden laten storten. Als het toestel op de Arde neergestort is, zullen Sauvan $n zijn mecanicien, zonder eenig letsel, uit de overblijfselen te voorsahijn komen. De vinding komt hierop neer, dat de cabine bestaat uit twee in elkaar geplaat ste ruimen, van elkaar gescheiden door een bepaalde vloeistof, in dit geval olie. setenen; die werkloos zijn «n van de ait- keering met bun gezin nog niet hst hoogst noodige kunnen bekomen, lj hunne nooden tegemoet te komen, doos in Bergambacht hoort men daarvan nog niets. Daar echter in deze gemeente ssef velen zijn, dJe wekelijks wel iets kunnen offeren om in den nood der behoeftig*® te kunnen voorzien, ware het wel ge- wenscht, dat ook hier spoedig stappen werden gedaan om een zoodanig comité op te richten, daar het tooh onze Ghr ie tenplicht is om behoeftigen de behulpza me hand te bieden en ook in deze de spreuk bewaarheid wordt, dat spoedige hulp duhbele hulp is. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeg gend voor de plaatsruimte. EEN INWONER. die gaarne medehelpt. Bergambacht, 11 December 1931. CRISIS-COMITÉ VOOR BIR0- AMBACHT. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik een plaatsje in uw veel gelezen blad, om het navolgende te brengen onder de aandacht van het Berg- ambachtsoh meer gegoede publiek. In vele gemeenten wordt met het oog op de buitengewone ongunstige tijd voor de minderbedeelden, die werkloos zijn, een crisis-comité opgericht, om de inge- ARKEL. December. Ondertrouwd: J. A. Berendsen, 29 j., (te Tioht), en W. H. J. P. Buiteman, 22 j. GIESSENDAM. December. Overleden: G. Roroeijn, 66 J., weduw naar van G. de Jong. HARDINXVELD. December. Behoren: Bastiaan, z. van G. Vogelen W. P. aan de Wiel. Ondertrouwd: D. Bakker, 28 j., en A. Drinkwaand, 26 j. P. Hartig, 24 j., en H. de Rover, 21 j. A. Klop, 22 J., en H. Faro, 21 J. Getrouwd.: G. A. Vogel en G. Schip per* Overleden: M. de Kluiver, 78 j., scht- genoote van W. de Ruiter. F. van Trioht, 61 J., echtgenoot van J. G. van Voorden. MOERCAPELLE. December. Geboren: Jaoomijntje, d- J. Hoo- gendijk en J. de Jong. Overleden: J. van der Spek, 79 J., we duwnaar van A. Hoogendoorn. SCHOONHOVEN. December. Geboren: Gerardus Gorolua Maria, van J. L. Okhuijzen en J. M. van Vliet. Ondertrouwd: M. A. de Mik, 25 j-, en F. A. Wendela, 25 j. Overleden: M. W. Wiennekea G? echtgenoot» van L. ds Langen. De cel in het AngustinerkJooster te Erfurt waar Luther in 1505 als novice in dat klooster verbleef, waar hij voor priester studeerde en tot 1508 woonde, in welk jaar Luther professor in de wijsbegeerte werd te Wittenberg. Het klooster her denkt dit jaar zijn 800-jarig bestaan. Links: het klooster sn de kerk; rechts: d« klooster-cel van Luther. BESTRATING TE HAASTRECHT M de Redacteur- In de jongste raadsvergadering te Haastrecht heeft blijkéns het verslag in uw blad van 4 December het raads lid, de heer Hooft gesproken over !zg. vakkundige straatmakers, die de Groote Haven en de Kerkstraat zon-, den hebben verknoeid." Ik zou derf heer Hooft willen vragen of hij er voldoende verstand van heeft om te zeggen wat de oor- ie Zevenhuizen (Z.-H in den Zuidpla>polder, tus»chen den Bierhoogtweg en den Knibbel weg, elk groot ongev. 1.50 Hectare, 10 dezer Ingezet, «taan in bod als volgt: Perc. I I 1800 I Perc. 6 1 1600 2 1600 7-1500 3 - 1800 8 1550 4 1600 9 1300 5 1500 10 1500 Samen f 15750. Al lag: Donderdag 17 Oecember 1931 voorm. elf uur te 60U0A in „HfcT SCHAAKBORD" aan den Kleiweg. te Zevenhuizen. Bij Inschrijving zal voor vier |aren met recht van opzegging wederzijds na twee jaren Eene met Schuur, Erf,Tuin en Boomgaard en met Kade, Weg en Watering, onder de gemeente alles te zamen groot 9.38.95 Heotaren Thans in huur bij A. Dfc STIOTER. De landerijen te aanvaarden 1 lan. 1932 en de gebouwen 1 "Mei 1932. Biljetten, vermeldende den prijs per H.A. over één jaar, moeten, onderteekend door den inschrijver en 2 solide borgen, worden inge leverd ten kantore van Notaris J. W. van Boeket te Sliedrechtvóór of op 19 Dec. 1931 De voorwaarden liggen ter inzage bij voornoemden Notaris. A 'a n w it z i n g door den huurder A DE STIOTER. BESTUREN Vo6r ultdeelingen en prijzen sindt U een enorme keus in de Bazar „DE POTTEMAN" Eind Qorinchem Uitstekend geschikt voor Dakbe dekking. Mastuk kan direct op verwerkt worden. Zomers koel - 'sWinters vorstvrlj. Te bevragen en te zien bij: J. C. VAN VLIET, Westhaven 34, üouda en P.KALKMAN, Oouderak, B 79. i Winter eieren zijn het duurst Laat ze U niet door twee dieven, SNOT en DIlMTERI- TIS ontit>oven. Neem ti|dig Uw maatregelen en geef door hun drinkwater afdoend vsorbehoed- en genees middel, wat direct verlichting geeft,eenvoudige behandeling LET0P DE0HIGINEELED008 Per 4 carton 60 cent Per Vi carton 95 cent. ALLEEN VERKOOP Drogist Wijdslr. Gouds H.H. Pluimveehouders Ondergeteekende beveelt zich min zaam aan voor levering van alle soorten Pluimveevoeder,voor goede kwaliteit wordt ingestaan. Alles per 50 K O. - Franco huis. Op aanvr. ook kleinere verpakking. Groote afnemers en wederverkoopera ununq* prijs I. J. SUYKER. Fabrikant in Pluimvee voederBerkenwoude MARIA WINTER dr groote Duitséhe propagan diste voor de belangen der vr 'Uw, heef voo> geh wde Damns een zeer behngrijko brocnure geschre'ven, wiarvan de Hoilandsche vertaling op aanvrage gratis wordt toege zonden door: - Fa A HUFKENS Gelder schekade 7 Rotterdam

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4