Kom niet te laat!!! De lotgevallen van PIMPELMANS Wat geeft de-Radio? Kerk en School Stadsnieuws. Telegrammen. ULTIMATUM AFGEWEZEN. Tornado in Zuid-Arkansas. 'n prachtigen Kalender S. W. N. van Nooten Gemengd Nieuws ROOFOVERVAL OP EEN POST- KANTOOR. Sportnieuws. Rechtszaken. Predikbeurten. EERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLA WD EN UTRECHT, Schoon hovemctie Courant MAANDAQ 14 DECEMBER 1Wf. Dinsdag 15 December. H Ovarium. A.VJl.O. 8—10 Gramofoon; 10—10.10 Morgenwijding; 10.16—11.90 Grajnofooxi; 11.80—12.30 Piano en Zang; 12.302 Kovaoa Lojoe en rijn Orkest; in de pauze A. Radix over: *Het doel van de Ned. Ver. voor Hulp aan Zieken van Geest"; 2.303 Gramo foon; 3—4 Knipcursus voor begipners; •4—4.30 Zang'; 4.30-6.30 Kinderuur; 6.306 Gramofoon; 66.30 Onderwijs fonds voor de pinnenvaart; 630—7 Radio Volliksuniversiteit; 77.80 Gra mofoon; 7.30—3 Engelsahe les voor ge vorderden; 88.16 Gramofoon; 8.16 0.06 Ghr. Oratorium-Ver. Utreoht; 9.05 10 Omroep-Orkest; 1010.16 Nieuws beriahten; 10.16—11 Omroep-Orkest; 1112 Gramofoon. Hulzin. KJR.O. 8—0.16 Oanoert; 10 11.30 Graanofoon; 11.80—'12 Godsdien stig halfuurtje; 12.16—1.45 K.R.O.- Trio; 1.452 Graanofoon; 28 Vrou wenuurtje; 3—3.80 Naai- en Knipcur sus; 8.30—3.45 Cursus in hoeden ma ken; 3.45—4 Naai- en Knipcursus voor gevorderden; 4.154.3) Gramofoon; 4306.30 Sonatencyclus (III); 6.80 6.45 K.R.O. Kunatenseomble; 6.457.10 Cursus Engelsoh; 7.10—730 Kap. Joe. Poela over: „Kerk en Parochie"; 7.45 8 Verbondakwartiertje; 8 uur K.R.0j Orkest en Mannenkwartet; 9 uur Nieuwwberiohten; 1112 Gramofoon. Woensdag 16 December. Hilversum. V.A.R.A. 0.46—7 en 730— 7.46 lichaamsoefeningen; 8 uur Gram mofoon; V.P.R.0. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 40.16 uur Uitzending Continubedrijven; 12 uur V.A.R.A.-Sep- tet en Gramofoon; 2.16 uur P. J. Kers Jr. over: „Onze Keuken"; 8 uur Piano muziek; 830 uur Kindervertellingen; 4.45 uur Vraaguurtje; 5.45 uur Am- sterdamsch Soüaten Kwintet; 6.45 uur Dr. J. Tinbergen over: „De grenzen van de proletarische lotsverbetering in het kapitalisme; 7.05 uur Friesah uur tje; 8 uur Concert; 9.30 uur „Men Neemt", Hoorspel; 10.30 uur V.A.R.A.- Orkest; 11 uur Persberichten; 11.10 uur Concert (Vervolg). Huizen. N.CH.V. 8—8.15 Sahriftlering; 8.15—9.45 Concert; 10—10.30 Zang; 10.30'11 Korte Ziekendienst; 1112 Orgelbespeling en Zang; 12.15(12.30 Gramofoon; 12.30—2 Concert; 22.30 Gramofoon; 2.90—3 Lenen van Ch^. lectuur; 34.30 Concert door het Haagsohe Trio; 4.304.45 Graanofoon; 6—6 Kinderuurtje; 6—7 L. Eigeman over: „Wlinterbehandeling van vrucht- boomen"; 7—730 Ds. J. L. Schouten over: „Op weg naar de haven onner be geerte"; 7.458 Persberichten; 8 8.16 Bestuursmededeelingen; 8.15 pl.m. 10.16 Concert; 99.30 Dr. Ir. H. J. van der Maas over: „Een en ander over den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart; 9.80 uur VerVolg Concert; na afloop Persberichten en Gramofoon gen In dene gemeente en van andere ver- eenigingen, waarvan de jubilaris lid of bestuurslid ia, o.a. van de Drinkwaterlei ding, de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen, en van verschillende personen te Zevenhuizen. Nadat de voorzitter van het huldiging* comité, de heer Sohotte, den jubilaris met dezen dag had geluk gewenscht, gaf hij het woord aan mevrouw Gallas. Zij schetste, wat1 de burgemeester voor deze gemeente is geweest en bood hem na mens het comité een salonlamp aan, met den wenaoh, dat deze nog vele jaren licht zou mogen verspreiden in zijn ka mer. Hierna sprak de wethouder L. G. Paul den jubilaris toe, en daarop burge meester Verheul, van Moercapelle, als zoodanig en als voorzitter van de Drink waterleiding. Namens de gemeente-ambtenaren bood de heer Dekker den burgemeester een schemerlamp aan en sprak woorden van waardeering over hetgeen de burgemees ter eteede voor de ambtenaren ie ge- Zichtbaar ontroerd, door zooveel Wij ken van waardeering, dankte de burge meester in een korte toespreek voor het geen hem was geschonken. Toen sprak de heer 8ohotte namens het huldigingeoomité, en bood den jubi laris een «taande klok aan, welke de le den van het oomité hadden gemeend on derling te moeten schenken. Ook hiervoor zegde de burgemeester met een'kort woord dank. Muziek- en Zanghulde. Des namiddags om 2 uur werd den ju bilaris ten zijnen huize een zanghulde ge bracht door de kinderen der openbare en bijzondere scholen van het dorp en van de Rotte, onder leiding van den heer Miedema, hoofd der o. 1. school op het dorp. Daarna zcmg het kinderkoor onder leiding van mej. Pols. Dit bracht veel volk op de been. Jammer, dat bet weer minder mooi was. Des avonds om zes uur maakte het Fanfarecorps „De Kleine Trompetter" een rondgang door het dorp. Reeds toen werd het al drukker en drukker op de straat en toen om half zeven de Zang- vereoniging „Jong Apollo" een zanghul de bracht, waren er zeer vele toeschou wers aanwezig. Het werd steeds drukker, toen het Dames- en Mannenkoor ver scheen om den jubilaris toe te zingen. Ook de Ghr. Gem. Zangvereeriiging „Euphonia" bracht een zanghulde. Daarna werden de lichten van de straat in de omgeving van de burge meesters woning gedoofd. Spoedig kwam men tot de ontdekking, wat dit te betee- kenen had. Het Fanfarekorps kwam aan gemarcheerd en in het bovenraam van schilder Versprille's werkplaats kwam 'n met verschillende kleurenverlioht bord te voorschijn, waarop stond: „Hulde aan onzen beschermheer bij rijn 25-jarig ju bileum. „De Kleine Trompetter''. Aan al deze vereenigingen bracht de burgemeester dank voor de hulde. Tot laat In den avond Weef het nog druk op de straat en ook in de eafé'e was een ongewone drukte. Zulderstek en Hoogandijk. Alblatstrdam. Alhier is opgericht fen commissie ter behartiging van de belan gen der Zuideratek- en Hoogendijkbewo- ners en om te komen tot een afdoende waterkeering in den Ruigenhilpolder. Ja renlang is hieraan reeds reeds gearbeid, zonder eenig succes. Nu schijnt deze zaak in een nieuw stadium gekomen te zijn, daar Ged. Staten zich met deze aan gelegenheid bemoeien. In de laatstgehou den raadsvergadering is er reeds de aan dacht op gevestigd. Ter wille van een goede bewoning en een hygiënischen toe stand in het bijzonder, is daar een spoe dige oplossing zeer noodzakelijk. Ammerstol. Ter bezichtiging van de te verloten voorwerpen van de meisjes- krans zal plaats hebben Woensdag van 2—5 uur. Ouderavond. Groot-Ammeri. Donderdag werd in de 0. L. School een ouderavond gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Van de gelegenheid om vooraf het werk der leerlingen te bezichtigen, werd druk gebruik gemaakt en de ouders toonden zich zeer tevreden over de resultaten. Een tentoonstelling van handenarbeidproduc- ten der leerlingen trok bijzondere belang stelling. Nadat het hoofd der school, de heer Vlastuln, met een woord van welkom, de vergadering had geopend, was het woord aan den heer Wepster, uit Dordrecht, die een lezing hield over het Buitengewoon Onderwijs. Spr. wees op de goede resulta ten die door het buitengewoon onderwijs kunnen worden bereikt, voor het geeste lijk misdeelde kind. Hierdoor worden ve len geschikt gemaakt voor maatschappe- lijken arbeid en gespaard voor gestichts- verpleging, welke veelal ten laste der ge meenschap zou komen. Nat het ie ge deelte der lezing werd gepauseerd en presenteerden de dames der naaivereeni- ging van de gemeenteschool een kopje koffie. Hierna las de secretaris der oudercommissie, de heer G. Voorspuij Hz. de notulen van den vorigen ouderavond, waarna werd overgegaan tot verkiezing van leden der commissie. De vier aftre dende leden, mevr. Hendrikse en de hoe ren G. Voorspuij Hzn., J. Terlouw en B. Lagendijk, werden bij acclamatie herko zen, terwijl in plaats van den heer A. Oskam, die had bedankt, werd benoemd de heer H. Voorspuij Johz.n De heer Wepster heeft daarop met een serie lan taarnplaatjes het eerste deel zijner le zing nog aanmerkelijk verduidelijkt. Een daverend applaus beloonde den spreker voor zijn boeiende rede. Van de gelegen heid tot vragen stellen maakten enkelen gebruik. Naar aanleiding van deze lezing vestigde de heer D. Hendrikse de aan dacht op de weder verkrijgbaar gestelde postzegels voor het misdeelde kind. Daar hiervan in deze gemeente maar wemig gebruik wordt gemaakt, opperde de heer Hendrikse het plan, een aantal meisjes te verzoeken, deze zegels aan de huizen te koop aan te bieden, om op die manier het werk voor misdeelde kinderen te steunen. Een warm applaus toonde aan, dat de vergadering daar gaarne mee accoord ging. De heer Vlastuin bood den heer Hendrikse hierbij zijn medewerking aan Met een woord van dank aan den heer Wepster voor- zijn lezing en aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt, sloot het hoofd der school de bijeenkomst. Groot-Ammers. In de Vrijdagavond ge houden bestuursvergadering van de ijs- club „De Telegraaf", werd ale penning meester gekozen de heer G. de Vos, in de plaats van den heer G. Voorepuij, die als zoodanig had bedankt. Met algemeene stommen werd de heer Voorspuij be noemd tot eerelid. Gemeenteraad. H omkoop. Dinsdagmiddag heeft d# gemeenteraad, nadat de geloofsbrieven van het nieuw-benoemde raadslid, den heer J. J. de Wit, door een oommieeie, bestaande uit de leden W. Boere en G. Vroege, waren onderzooht en in orde be vonden, werd de heer De Wit ale raads lid toegelaten. De voorzitter wensohte het nieuwe lid geluk met zijne benoeming en wederkee- rig bracht de heer De Wit den voorzit ter dank voor diens woorden. Hierna had plaats de verkiezing van een wethouder ter verkiezing in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer J. van Vliet Gz. Op den heer W. Boere Adrz. werden uitgebracht 6 stemmen, terwijl 1 briefje blanco was. De heer W. Boere bleek bereid de benoe ming te aanvaarden. Tot bouwopzichter werd met 4 stem men benoemd de heer D. M. Rijkelijkhui- zen, terwijl op den heer W. Bos, even eens te Oudewater, werden uitgebracht 3 stemmen. In verband met diens vertrek werd aan den heer P. L. Vos, ingaande 10 December, eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot, onbezoldigd ambtenaar werd daarna met algemeene stemmen benoemd de heer A. Hoogendijk. Ingevolge een desbetreffend schrijven van den «commissaris der Koningin werd op voorstel van B. en W. besloten tot wijziging der verordening op den waren- keuringsdienst. Waar de ingezetenen, wonende langs den Haastrechtschen dijk, meermalen hebben gewezen op den schier onhoud- baren toestand inzake de openbare ver lichting, werd besloten met de P.U.E.M. te Utreoht een contract af te sluiten voor 5 lantaarns met lampen van 40 Watt. De koeten worden geraamd op f 90 per j&ar. In principe werd besloten de bewonen lange dezen dijk, die van deze straatver lichting profijt hebben, in deze koeten te laten bijdragen, door het heffen van een staatsbelasting. In een volgende verga dering zal dit nog nader onder de oogen worden gezien. Met algemeene stemmen werd besloten ▼an de wed. M. Hovenboom aan te koo- pen ongeveer 88 vierk. M. grond a f 8 •per vierk. M., liggende naast het ge meentehuis, zulks ln verband met den aankoop van een automobielbrandspuit. Nadat nog eenige aangelegenheden op brandweergebied waren besproken, werd de vergadering gesloten. Jaarsveld. De heer P. Stigter heeft be dankt voor zijn benoeming tot kerkmees ter der Ned. Herv. Kerk. Esn ongeval. Nleuw-Lakkerland. Vrijdag reed bier de koopman L. de J. van Streefkerk met paard en wagen, welke beladen was met bussen, gevuld met petroleum, op den dijk, toen het paard schrok van een straatorgel. Het sprong zijwaarts, waar door de wagen tegen een lichtpaol botste en in een heg terecht kwam. De bussen rolden langs den weg en de inhoud ging gedeeltelijk verloren. De wagon werd ge heel vernield. De voerman en het paard bekwamen geen letsel. Tot brandmeester hebben B en W. benoemd den heer Joh. Pot, in de plaats van wijlen den heer G. Broere. - De bankwerker A. R., werkzaam bij de firma L. Smit en Zoon te Kinderdijk, kreeg Zaterdag een ijzeren plaat op den rechtervoet, waardoor hij vrij ernstig werd verwond. Hij ia naar zijn woning aan den Middelweg gebracht. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Nieuw-Lekkarland. Op initiatief van den burgemeester is een plaatselijk cri sis-comité opgericht, dat bestaat uit het bestuur en de commissarissen van de vereeniging „Hulp in Nood". Het comité zal worden aangevuld met afgevaardig den van de verschillende vakbonden, die zullen worden aangewezen door B. en W. Onder hooi bedolven. Ottoland. De 80-jarige P. de Heer was Zaterdag behulpzaam bij het overbrengen van hooi van een schelf naar de schuur, Daarbij is hij onder het hooi bedolven geraakt. Met ernstige kneuzingen werd hij opgenomen. NEID. HERV. KERK. Drietal te Kampen: De. W. Deur te Schoonhoven, Da. P. A. Klusenar te Wamswerd en Ds. Ph. J. Vreugdenhil te Gorindhem. Beroepen naar Brandwijk Ds. A. vain Griebhuysen te Zuid-Beijerland. Bedankt voOr Eethen en Drongelen Ds. L. Nugteren te Giessen-Nieuwkerk. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Giessen-Rijswijk de heer A. Pj Heiner, Gandidaat te Go- rinohem. GHR. GEREF. KERK. Tweetal te Soes td ijk Ds. J. Drenth te Broek op Langend ijk en Ds. P. Zwier te Alpihen ad. Rijn. KAPELAAN W. C. C. M. VAN ALPHEN JUBILEERT. Gouda. De WelEerw. Kapelaan W. G. G. M. van Alphen viert heden zijn 12M- jarig priesterfeest. Hij werd op 28 Maart 1891 te Leiden geboren; 14 Juni 1919 werd hij tot priester gewijd en nog in datzelfde jaar benoemd tot Kapelaan te Adhiibuizen. Na in 1929 te zijn overge plaatst naar Amsterdam, kwam hij 4 Maart 1922 naar Gouda als Kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart LEG HET GEREED! De inwoner» zullen Zaterdag een cir culaire ontvangen hebben, waarin wordt medegedeeld, dat morgen, Dinsdag, het crisis-comité zal afhalen de kleeding, schoeisel, dekking enz., die men wil af staan voor degenen, die in moeilijkheden verkeeren. Deze liefdadighei dsdienet zal morgen ochtend 9 uur beginnen en au kan men die tooh al lastige task van het comité veel verlichten, door te zorgen, dat het geen men wil schenken, gereed ligt en niet moet opgezocht worden als de auto voor de deur staat. j Een verdere aanbeveling zou, gelooven we, misstaan. In dezen tijd begrijpt ieder voldoende ihoe moeilijk het voor velen is, om dat te verkrijgen wasonmisbaar is en niemand die nog zoo gelukkig is van zijn bezit te kunnen aifstaan, zal dat nu nalaten. Alleen moe bij dien goeden wil 'ook nog komen genoeg nauwgezetheid om te zor- genij, dat de goederen gereed gemaakt worden. COLLECTE CRISIS-COMITÉ. In de kille en triestige lucht vto dm donkere dagen voor Kerstmis klonken Zaterdagmiddag de tonen van „T.A.V.E. N.U." wat om waarschijnlijk, als was zelfs aan de vroolijke marsohjea te hooren, dat het geen feeststemming was, die ze aan het koper ontlokten. De vereeniging stelde zich dezen mid dag in dienst der liefdadigheid en zoo deden ook de leerlingen van de Rijks- vakschool, die met open schalen langs de huizen en onder de voorbijgangers collecteerden ten behoeve van het plaat selijk crisis-comité. Het resultaat van deze eerste inzameling bedroeg f 221,164 CHR. U.L.O.-SCHOOL. De heer M. den Otter te Spekholzer- heide, die was benoemd tot vast onder wijzer aan de Ghr. U.L.0.-Sohoal alhier, heeft die benoeming niet aangenomen. In zijn plaats is benoemd de heer K. van der Zou wen, thans tijdelijk onderwijzer aan die school. DE STAKING IN TWENTE. TOESTAND OVERAL RUSTIG. ENSCHEDE, 14 Deo. Groepen van stakers en nieuwsgierigen schoolden he denmorgen voor de fabriekspoorten sa men. De politie liet hen ongemoeid en er deed zich geen enkel incident voor. Op alle fabrieken, die zijn aangesloten bij de Jpabrikantenvereeniging, wordt gestaaJrtr De 'grootste van de fabrieken, waar niet jfes taakt wordt, is die van de firma G. J. van Heek en Zn., een der belang rijkste textielfabrieken in ons land. Hedenmorgen om half negen hebben de stakers een groote openluchtmeeting geihoud.en Te Oldenzaal wordt alleen ge staakt bij de N.V. Textielfabriek v.h, W. Kan. Ook hier, zoowel als te Borne, is alles rustig. Te Haaksbergen wordt, hoewel hier eenige fabrieken zijn, die bij de Far brikantenvereeniging zijn aangesloten, niet gestaakt. De meerderheid der arbei ders is hier katholiek georganiseerd en van hen was het grootste deed tegen star king. In verband daarmede heeft ook „De Eendracht" hier geen staking afge kondigd. Te Almelo is geen verandering in den toestand gekomen. De stoomspinne rij „Twenthe" was zooals bekend reeds gesloten. Te Winterswijk zijn de arbeiders hedenmorgen gewoon aan het werk ge gaan. Te Goor zijn bij de N.V. Katoen v.h. Amtzenius, Jannink en Go., de arbeddeds. op de gewone wijze aan het wenk ge gaan. Aan den ingang van de fabriek stond een groote menigte nieuwsgierigen. Gemeente- en rijkspolitie waren aanwe zig. Incidenten hebben zich niet voor gedaan. Te N e e d e ia het personeel der Firma Ter Weeane en Zn. in staking gegaan. Slechts een 18-tal arbeiders, meeat ba zen, is met goedkeuring der organisatie, de fabriek binnengegaan. NIET ZONDER STRIJD, ZEGT CHINA. LONDEN, 14 Dec. Het Japansohe ul timatum aan Ghina betreffende het ont ruimen van Tsjintsjau, heeft Ghina aige wezen. Maarschalk Tejong Kal Sjok heeft gezegd, dat hij die stad niet «onder strijd zal ontruimen. Reeds 'heeft de Japansohe cavalerie een aanval gedaan op de Ohineesche stellingen, die eahter werd afgeslagen. VIJF SLACHT0FFER8. NEW-YORK, 14 Deo. Een hevige tor nado hoeft Zuid-Arkansas geteisterd en in verschillende steden groote schade aangericht. Voor zoover tot nu toe be kend is, werden in totaal 6»pereonen ge dood en 50 gewond. In de stad Kamdon werden groote ver woestingen aangericht en het plaatsje Waldo werd bijna geheel verwoest Eén meisje werd daar gedood en 15 personeii gewond. De schade wordt hier op ÖOO.OOO dollar geschat. Ook te Bluff-City is groote schade aan gericht. DE OVERVAL TE GINNEKEN. BREDA, 14 Deo. De gearresteerde C., van den overval op het postkantoor te Ginneken, heeft bekend dat B. zijn mede plichtige was. Met hem had hij den dag tevoren zijn intrek genomen in een onbe woonde gemeubileerde villa, waar de beide mannen zich aan den inhoud van provisiekast en wijnkelder te goed had den gedaa.n Den heelen Zondag ia te Gin neken en* omgeving naar den tweeden WEERBERICHT. Naar waarneming ln den morgen van 14 December. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind; zwaar bewolkt of betrokken; wei nig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Waterstand van heden: Schoonhoven, hg. wate 9.45 uur, 149 M. Vreeswijk, hoog water 10.uur, 1.07 M. Keulen, stand 2.76 M., val 0.11 M. Maastricht 12 Dec., 42.70 M., was 0.09 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 44 graden Fahrenheit. Maandag 14 December. Nieuwe ▼É5T Maan. Eerste Kwartier Woensdag 6 December. Op 0.13. verdachte gezocht, omdat hij geen geld bij zich had en dus niet ver weg kon zijn. Vannacht om half één is hij te Nijmegen gearresteerd. Hij zal vanmiddag naar Ginneken worden overgebracht. AUTO TE WATER. Een der inzittenden gedood; 5 gewond. RIJSWIJK (Z.-H.), 14 Dec. In den afgeloopen nacht, omstreeks 1 uur, is een 6-persoons auto, bestuurd door den heer v. L. uit Rotterdam, van den hoogen walkant in den vliet gereden, doordat de chauffeur niet bemerkte dat de weg daar eenigszins naar een beug afbuigt. In de auto bevonden zich 2 beroeps chauffeur, de heeren L. en H. uit Roflfer- dam en voorts de heeren J. en S., beiden uit 's-Gravenhage en de dames R. en W., resp. uit Vlaardingen en Rotterdam. Vijf personen konden .worden gered. De 22- jarige J. G. G. S. uit 's-Grdvenhage kon niet tijdig worden opgehaald en verdronk Een geneesheer uit Rijswijk heeft den dood bij S. vastgesteld en de 5 geredden, die allen min of meer ernstig waren ge wond, verbonden. Zij zijn naar hun woonplaatsen overgebracht. SCHIP GEZONKEN. NIJMEGEN, 14 Deo. Op de Waal is de sleepboot „Anna" in aanvaring ge komen met het beurtschip „Conoordia". De „Anna" zonk onmiddellijk. De be manning kon zich redden, door op ande re schepen over te springen. NEDERLANDSCH SCHIP IN NOOD. Roer verloren. STOCKHOLM!, 14 Dec. Het Nederland se he stoomschip „Trompenberg" in de Oostzee verkeert in nood. Het heeft zijn roer verloren en drijft nu rond nabij Bronholm. Het schip zendt S.O.St-sei- nen. Er zijen Zweedsohe en Duitsche boo ten uitgevaren om hulp te verleenen. JAPAN HEFT DEN GOUDEN STAN DAARD OP. De Yen zakt TOKIO, 14 ï)ec. De Japansohe regee ring beeft nu definitief besloten om den gouden standaard af te schaffen. De beurs was heden gesloten en zal wel eeni ge dagen gesloten blijven. LONDEN, 14 Dec. De Japansohe yen is op de Londensohe beurs gedaald van 50 op 40 dollarcenten. ONTPLOFFING. HELMSTEDT, 14 Deo. Gisteravond heeft de Helmstedt een hevige explosie plaats gehad Dien nacht werd in het munitiepakhuis van een steenfabriek te Emmerstedt ontdekt, dat 22 pakken, elk bevattende 2lA K.G. springstof, en onge veer# 100 springpatronen, waren gesto len. Waarsohijnlijk tengevolge van on voorzichtigheid is de gestolen springstof tot ontbranding gekomen en met een he- vigen knal geëxplodeerd,'zoodat te Helm stedt tal van ruiten sprongen. De dieven zijn waarsohijnlijk om het le ven gekomen. 77." Dat was zeer juist gezien, want even later wierp de olifant zijn kop omlaag, en zijn achterdeel omhoog, met eoo'n kracht, dat meneer Pta.pelwao» I,Diselfde oogenblil op lijn hatiden kwam te .$taan,'met zijn beenen in de lucht 78. Vervolgen» maakte de arme man een geweldige salto-mortale tn kwam precies op de knieën van een lieftallige dame terecht, die met haar vriendin heel vredig tn aan Schommelend adhultje ca* an ven dan priM f*an kwaad wilt. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUIP-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhov.nKha Courant Wij hebben nog maar enkele Scheurkalenders! Wie nog profiteeren wil van het koopje VOOt" eeeeeeeeeef 0e50 moet de bestelling niet uitstellen, want dan komt hij te laat. Dan is de voorraad uitverkocht. Geeft Uw bestelling op aan onze .Agenten of haal den Kalender aan ons bureau ZAAL INGESTORT. Vele gewonden. BORDEAUX, 14 Dec. In een buitenwijk van de stad werd in een benedenzaal een bruiloftspartij gehouden. In de zaal er boven had gelijktijdig een vergadering plaats. Deze zaal stortte in en de bezoe kers kwamen met het puin in de bene denzaal terecht. Ongeveer 50 personen werden gewond. Velen liepen arm- en beenbreuken op en tien hunner moesten nMir een ziekenhuis worden gebracht, fedfcge personen werden zoodanig- ge wond, dat men voor hun leven vreest. OE SCHEEPSRAMP BIJ SARDINIË. Dirtlfl itachtofferi? FLORENCE, lk Deo. Omtrent de scheepsramp bij de kust van Sardunë meldt een telegram uit Sperma, dat de bemanning van de marinesleepboot co", die in den storm is vergaan, (Zie Gemengd Nieuws, Red.) uit 30 personen moet hebben bestaan. Volgens dit be richt, zouden allen zijn omgekomen. GEVECHTEN TE HONOLULU. Tusschen matrozen en Inboor lingen. NEW YORK, 14 Dec. Te Honolulu, de hoofdstad van de Hawaï-eilanden, heb ben ernstige onlusten plaats gehad, zoo dat thans in de stad een niet-officieel af gekondigde staat van beleg heerscht. De onlusten ontstonden, doordat Ame- rikaansche matrozen een Japanner wil den lynchen, die ervan verdacht werd, een Amerikaansch officier te hebben aan gevallen. Men dreigde den Japanner van een rots in zee te zullen gooien, doch ten slotte gaf men hem een pak slaag. De inboorlingenbevolking van Honolu lu 'koos partij voor den Japanner en er ontstonden ernstige gevechten met de Amerikaansche matrozen. Eenige deta chementen mariniers werden aan land gebracht en enkele honderden Ameri kaansche matrozen zijn gearresteerd en naar boord teruggebracht. Alle verloven aan boord van de Amerikaansche oor logsschep enzijn ingetrokken. Patrouilles poli tietroepen en mariniers bewaren de orde. een' DER DADERS GEPAKT. - OOK DE BUIT TERECHT. Op het postkantoor te Ginneken kwar men Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur twee personen Mimen, van wie een een postpajkketkaart vroeg. Er bevond zich op dat oogenblfk geen publiek in bet kantoor. De 19-Jarige kantoorbediende mej. R. Staal, gaf den man een kaart, die aan een aohrijftafeltje werd Inge vuld. Toen mej. Staal daarop het post pakket in ontvangat wilde nemen, bleek dit 000 groot, dat aij 'het loketraam ge- heel moest opschuiven. Toen hield plot seling een der mannen haar een revolver voor het gezicht en riep: „Je geld of je leven". De ambtenares sloeg met haar vuist een ruit van het kantoor, grenzen de aan het dienstlokaal der bestellers, m. Op haar hulpgeroep snelden eenige be stellers toe en begonnen een achtervol ging van de daders, die intussohen het hazenpad hadden gekozen. Een klopjacht Op het geroep „Houdt den dief" kwa- j men ook omwonenden toesnellen en zoo werd het een formeele klopjacht door de straten. Op het geroep kwamen de bur gemeester, Jhr. Mr. Th. E. Serraris, en diens zoon uit hun woning loopen en voegden zich bij de postbeamMen. Het gelukte den zoon van den burge meester en den gemeentebode een der mannen te pakken. Een goede vangel. Het bleék te zijn de voortvluchtige huw kneoht van hotel „DennenoordG. Qhristiaan, die zich door middel van een zwarten bril vrijwel onherkeniwar had gemaakt. Deze huisknecht heeft eenige dagen geleden ook den eigenaar jan ge noemd hotel, den heer J. A. A. Kunmel, voor een bedrag van f 1200 bestolen. Inmiddels was de tweede dader in een leegstaand huis gevluoht. De politie loa- be verschillende schoten, doch de te wist te ontkomen. Men vermoedt, nat hij zich thans in de bosschen in de om geving schuil houdt. De verkeerde geldbak. Binnen 'het loket, waar de aanval werd repleesd, stonden twee geldtaijee, een met een bedrag van f IK» en ®en met briefkaarten en wisselgeld tot een bedrag van f 100. Dit laatste geldbakje 'hacUen de daders inderhaast -meegenawm, dnob bet is later weer teruggevonden. Bi) hun vlncht hadden de roovere het weggewor pen in de Rooaenlaan. tweede dader is, denkt den goKwhtespoe- De politie, die meent te weten, wie de dig in handen te hebben. De gearresteerde Chnstiaans heeft ta kend den overval in hotel „Dennenoord waarbij eveneens een geldkistje gestolen werd, te hebben gepleegd De revolver, waarmee mej. Staal bedreu# werd, bleek en alarmpistool te zijn. TWEE INBREKERS VERRAST. Door oen toeval ontdekt, j In den goudsmidswinkel van den heer Reinier van den Berg aante'West Kruiskade te Rotterdam, brandt des nachts een enkel lampje. Door een gaa-tje in het ijzeren rolluik kunnen agenten sien, of er onraad is. Gisteraaoht nu vtd het een agent op, dat het licht niet brandde. Hij waarschuwde den heer Van den Berg, die aan den overkant van njn raak woont. Met een ineepeteur en twee agenten ging hij naar zijn magazijn, ln het slop aan den achterst van den w inkel, werd de agent G. Nöseu op wacht gezet, om eventueele ontvluchting aan die zijde te belettan. Achter den winkel ia een kleine gang, die toegang geeft tot de werkplaats, ach ter de werkplaats is een open plaatsje, dat wordt begrensd door oude pandjeo, welke uitkomen op een slop. Daar werd de agent G. Nijsen op waoht De heer Van den Berg en de poUüe- mannen vonden in den winkel niets bij- zondera. Men ging toen naar de werk- WERKLOOZEN. Bei»? u»BOntn PORTER TOEMa In het land der vrijheid en der democratie, in Amerika, krijgen de geen enkele steun van rijks- of gemeentewege. Onze foto geeft een beew v werkloozen in New York, die op hun petten het aanbod dragen om fegen een loon van één dollar per week (dat ia een loon gelijk te •toUenmetf l.-J bterj willen **rk«n. Het rijn losse werklieden, èen witkiel tn een «toktr, 4i# daar^ nee ■■itmaMin plaats en zag, dat de onderkant van de geblindeerde deur beschadigd was; allee wees er op, dat Iemand zich langs dien weg toegang had willen verschaffen tot den goudsmidswinkel. Op de vlucht Vlak daarop hooarde men kort na ei- kaar drie schoten en de agent Nijsen riep: „Ik ben geraakt". Nog juist kon men in de verte waarnemen, dat een mart,in zijn overhemd, 'hard wegliep. Hij I wist in den donkeren nacht te ontkomen. Intusschen zat men niet stil en werd de omgeving van den goudsmidswinkel nauwkeurig afgezodht. Op den Diergaardesingel werd kort daarop een man, die blootshoofds liep, aangehouden. Hij wist van niets, zei hij, maar toch heeft men hem naar het bu reau gebracht, waar h'ij bleek te zijn de 42-jarige los-werkman J. G., een goede bekende van de politie. Op den Nieuwe Binnenweg werd een man aangehouden, die zonder jas voort- wandelde. Hij verklaarde in het Westen te hebben gevochten en daar zijn jasje verspeeld te hebben. Het bleek te zijn de 26-jarige zeeman A. K. en is eveneens in arrest gesteld. Agent licht gewond. De agent Nijssen bleek een schot door den rechterpols te hebben bekomen, be- I nevens een schampschot aan den buik. Het eerste schot was door een der broeks pijpen gegaan, zonder het lichaam te ra ken. Zijn toestand was zoo gunstig, dat hij spoedig naar zijn woning vervoerd kon worden. I Naar later is gebleken wilden de man nen inbreken in den goudsmidswinkel en waren daarom door het slop het oude pandje binnengedrongen. Op hun tocht naar den goudsmidswinkel stuitten zij op de geblindeerde deur. Terwijl zij deze trachttep te forceeren zijn zij door de politièffcjpstoord. Men vond in de werk plaats'hun kleeren en inbrekerswerktui gen. Esn groot toeval. Zij zijn dus niet in den goudsmidswin kel geweest en het lampje is niet uitge draaid; het was doorgebrand en daardoor vanzelf uitgegaan. Een buitengewoon groot toeval was het dus dat de aandacht van den agent op den winkel van den heer Van den Berg was gevestigd. ERNSTIG MOTORONGELUK. Een persoon gedood, een zwaar gewond. Zaterdagmorgen reed de luitenant vliegenier P. Sikkema uit Soeslér- berg mei zijn motorrijtuig, komende uit Utrecht, in de richting De Bilt. Ter hoogte van de Kerktaan. liep een broodbezorger op d.en Utrecht- scheweg, en wilde met .zijn wagen de Kerklaan inrijden De motorrijder wilde uitwijken, doch slipte,, waar door de motorrijder en de broodbezor ger tegen den grond werden geslin gerd. Zwaar gewond werden beiden i opgenomen en met twee ziekenauto s naar het hospitaal te Utrecht ver voerd, waar luitenant P. Sikkema spoedig is overleden. EEN DANKBARE BURGEMEESTER.^ Zeg het met blerl De burgemeester van Berkel-Enf schot en Heukelom, de heer A. G, M. Panis. heeft blijkens vragen van het Eerste Kamerlid Hermans op Dinsdag 13 October j.l. 's avonds na 7 uur xn alle openbare café's gratis bier voor alle ingezetenen beschik baar gesteld en het sluitingsuur be paald on half twaalf, als een tegen prestatie voor de hartelijke blijken van symphatie, welke hij ter gelegen heid van zijn huwelijk van de zijde der bevolking ondervonden had. In verhand hiermede heeft het Eerste Kamerlid Hermans den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd, of hij niet van meening is, dat deze manier om dankbaarheid te toonen, al een zeer meester geoorloofd is gelegenheid te geven, dat de ingezetenen zijner ge meente zich gaan bedrinken. Tenslotte wordt de vraag gesteld of de minister voornoemden burge meester wil te kennen geven, voortaan bij verdere heuglijke gebeurtenissen in zijn leven, op een met zijn ambt meer passende ^yijze uiting te geven aan zijn dankbaarheid. VERGISSING MET ERNSTIG GEVOLG. Nabil* Venlo is om tot oog toe onbekende redenen de ruim 2»)-jarige J uit Grefrath op de groote Heide enkele meters over de grens door een kogel van Duitsche douanebe ambten getroffen. De kogel drong door het lichaam en verwondde den jongeman zeer ernstig Toegeschoten helpers en beambten hebben den ongelukkige naar de naastj bijgelegen ziekeninrichting overge bracht. Vermoedelijk hebben de be ambten den jongen, di« echter vol komen onschuldig was, voor een smokkelaar aangezien. SMOKKELSCHIP VERGAAN EU slachtoffers. Bil' Maaloy aan de t}°orsche k"®1) is in den nacht yvan Vrijdag op Zater dag een Duitsch vrachtschip, in de buurt van (jen Hindernaes-vuurtoren gestrand en gezonken. Blijkbaar Jiceft men hier te doen met hel Duitsche smokkelschip ..Ve nus", 150 ton groot,, dat onlangs door een kruiser der douane werd bescho ten Het schip, dat onder commando stond van den Poolschen kapitein Wisnagrotzki, is op 1 dezer met 18 000 liter spiritus uit Lerwick, op de Shetlandeilanden, vertrokken Twee geredden hebben medegedeeld., dat et «chip lek was geraakt en dat de bemanning aan de pompen was ge. bleven, tot het water in de machine kamer geitegen was tot aan het onder MAANDAQ 14 DECEMBER 1«f. T lijf van de machinisten. Toen was de bemanning in de booten gegaan. De eerste boot met zes man sloeg-stuk en de inzittenden verdronken, ln de tweede boot hadden zeven mannen plaats genomen, van wie een direct over boord was geslagen. Onderweg zijn twee mannen in de boot gestor ven en even later weer twee. van de dertien (niet dertig, zooals aanvan kelijk gemeld) leden der bemanning zijn er dus slechts twee gered. Een van de geredden beweert in Amsterdam te wonen. WIE DE ONGELUKKEN MAKEN. In Engeland schrijft tegenwoordig fsinds ongeveer een jaar) de-verkeers wet een verplichte verzekering voor. Zoodoende krijgen verzekt r.ngsmaat schappijen een overzicht over het risico, dat zij bij verschillende cate- gorieêën van automobilisten loopen. Zoo is gebleken, dat de doktoren het meeste risico opleveren, zoowel wat groote als kleine schade betreft, vrouwen het minste ten aanzien van groote schade, al eischen*zij wel veel vergoeding bij kleine schaden. Zij schijnen vooral bij het parkeeren en bij 'het in- en uitrijden van garages nogal eens kleine ongelukjes ie ma ken. Dat de doktoren zooveel schade hebben, komt in de eerste plaats, omdat zij zoo vaak hun auto onbe heerd moeten laten staan (diefstal) en vervolgens vermoedelijk door het feit, flat zij vrijwel den geheelen dag rijden, zoodat ten eerste het chauf- feeren "voor hen geen ontspanning meer is en het ten tweede een soort mechanische handeling wordt, waar bij zij aan andere dingen ijjlijvön dénken. HEVIGE VORST AAN DE KASPI SCHE ZEE slachtoffers. Aan de Kaspische Zee in het Zuid- Oosten van Europeesch Rusland heerscht sedert eenige dagen een hevige rst, die den thermometer heeft doen dalen, tot beneden 25 graden onder nul. De scheepvaart in de Kaspische Zee is door de vofst ernstig bedreigd. Zes groote trawlers en 9 kotters worden vermist. Vijf stoomschepen met tezamen een be manning van tachtig koppen aan boord zijn tusschen het ijs algedreven Een groot stoomschip met 110 ar beiders aan boord wordt eveneens vermist. De Sovjet-regeering heeft een es kader naar de Kaspische Zee gezon den, die de afgedrevenen en door hel drijfijs geïsoleerde schepen van uit de lucht van levensmiddelen moeten voorzien. Men vreest, dat vooral eenige kleinere schepen geen weerstand aan den druk van het ijs hebben kunnen bieden en dat in to taal een zestig k tachtigtal visschers verdronken is Tot nog toe weet mén slechts met zekerheid, dat een klein stoomschip vergaan is, waarbij de uit elf personen bestaande bemanning verdronken is. FRANSCH SCHIP VERGAAN V Dertien slachtoffers» Een Fransch kustwachtschip, met een bemanning van 13 personen aan boord, aan de Noord-Afnkaansche kust tusschen Bizerte, in Tunis, en Bone, hoofdstad van de provincie Constantine in Algierjk door den storm met man en muls vergaan. Het wachtschip was Vrijdag door een kleine marine-sleepboot van Bizerte naar Bone gesleept. Halver wege kwam een hevige storm op zetten. De sleeptros brak en het wachtschip werd een prooi der gol ven. die het vaartuig ln de richting der kust areven, zoodat de sleepboot ten gevolge van de hooge zeeen en yan de geringe diepte van het water, het hulpeiooze schip niet kon naderen Na een strijd van eenige uren was het wachtschip uit het gezicht ver dwenen. De sleepboot keerde naar Bizerte terug, om de havenautoriteiten te waarschuwen. RedcLngboolen en hulpsleepbooten werden uitgezonden, doen men acht het zoo goed als zeker, dat het wacht schip met de bemanning in den storm vergaan is SCHEEPSRAMPP BIJ SARDINIË. Mar.mboot gezonken. De Italiaansche marine-sleepboot „Teseo'\ is in een storm gezonken ter hoogte van Terranova Pausania (Sardinië) De kruiser „Trieste", die het schip ter hulp snelde, heeft ge meld. dal men de officieren van Üe „Teseo" heeft kunnen redden; het lot van de overige leden (der be manning is onbekend. De storm'is een van de hevigste, die t ooit boven de Tyrrheensche zee heeft gewoed. Tot dusver staat reeds vast. dat er vier personen zijn omgekomen. GROOT BEDRAG VERDUISTERD RU een Haagache bank. Zaterdag is aan het licht gekomen, dat de kassier van een groote Haag- sche bankinstelling een zeer aan zienlijk bedrag verduisterd heeft. Verzekering dekt de schade. De kassier is reeds meer dan 25 jaren in dienst der bankinstelling en hij genoot het volle vertrouwen zijner patroons. DE POST VAN DE „OOIEVAAR" Twee zakken verlaren. Bij het ongeluk van het postvlieg- I tu g de „Ooievaarte Bangkok, blijkt, van de post een zak. alkomstig uit Medan en met bestemming Amster dam, met èen gewicht van 18(3 gram vtr oren te zijn gegaanbenevens eeh zak arkomstig uit Medan met be stemming naar Bagdad, waarvan» het gewicht liet bekend is De rest van de post isintact gebleven, en zal. zooali gemeld, door het eerstvolgende poft vliegtuig van do L, M. do „Valk" worden meegenomen naar Europa. FRAUDE MET BANKBILJETTEN. Het is gebleken, dat bij 's Lands kas te Soerabaja van den yooiraad voor vernietiging bestemde bankbiljetten, een aantal, tot een totaal van f23 000 opnieuw in omloop is gebracht. Er is reeds een justitieel onderzoek GRATIE AAN 3 VEROORDEELDEN Onlangs waren vier personen, door de inheemsche rechtbank te Siaak Sri Indrapoera in de afd. Benkahs gouv. Sumatra's Oostkust) veroor deeld wegens moord. Het „vermoor de" slachtoffer is iptusschen spring levend aangetroffen en op grond daarvan heeft de gouverneur-generaal den veroordeelden gratie verleend. Ameide. Beide elftallen van „Rolida" moesten Zondag een uitwedstrijd spelen te Utreoht. Het eerste elftal verloor van „W.D.O. I" met 32. Het tweede elftal won van „B.V.C. I" met 68. Lekknrkerk. De uitslag van de gisteren gehouden voetbalwedstrijden is als volgt: LF.C. I—R.D.M. 1 (Rotterdam) met den uitslag 3—t. L.F.C. heeft onverdiend verloren. Gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. G.S.V. III (Gouda)—L.F.C. H terrein afgekeurd. Gouda VL.F.G. III 74. Schoonhoven. De uitslagen van óo gis teren gespiekte voetbalwedstrijden mm als volgr^jportclub I 3-L „Boakoop I"—Sportclub II 1—O. DJ wedstrijd „Gouderak III —„Sportclub III" ia wegens afkeuring van net „uow- deraJc"-darrein niet doorgegaan. EEN HARDHANDIG SCHOOLHOOFD. Op een eohool te Ouderkerk a.d. LJeeel beeft op een dag in Juli de hoofdondjr- wijzer een hardhandige bui gehad. HX| stond Vrudag terecht voor den Rotter^ damschen Politierechter. Beklaagde, de 35-jarige H. W. van V., zei, dat hij bezig was geweest een som voor te doen. De kinderen letten wel op, niaar twee jongens vertikten het. beirat het hij den éénen jongen voor het bord komen. Dit ventje, Jan Lodewijk vair Dana, braaht er niets van terecht, waar op de bovenmeester zei: „Je kan, ik beter op vraahtauto's springen Met twee vingers gaf verd. het jongetje een tik op een zijner wangen. Het andere onoplettende ventje, Henx- je van Ommen, maakte het zóó bobt, dat het de spuigaten uit liep. Verd. trog hem uit de bank, maar het astrante ke reltje hield zich vast en pleegde verjet. Toen heeft verd. den jongen naar «en andere klas gebracht, miaschien eernge- ïardhaadig, maar dat moest well De jongetjes werden als getuige ge- boord. Jan [odewijk wl« van ds hrels geschiedenis niets meer. Hij herinnerd» rich niet eens meer, of hij wel pijn had gohad en waar de bovenmeester bem bad geslagen. i De andere jongen herinnerde och vee* meer. Mijnbeer Van D. had hem beetge pakt en zóó gemeen geknepen en getrapt, dat hij veertien dagen lang roode bulten en blauwe plekken heeft gehad. De veldwachter had die plekken »U waargenomen, evenals de grootmama van den jongen. Jan Lodewijk's vader wist van niets. Eerst wist ook de schooljuffrouw, die mede als getuige verscheen, nergens van. Maar langzamerhand kreeg de Politie rechter eruit, dat er een jongen door «Ir kaar was gerammeld. Mx. Reumer zeide, dat het niet moei lijk zou zijn om uit dit geval een mein- eedproces te distilleeren. De voorzitter van het schoolbestuur de heer Hoogendijk, verklaarde, dat verdachte zeer goed bekend stan*. Daarop heeft Mx. Reumer zijn requisi toir gehouden. Spr. vond deze zaak ern stig. Het is de taak van de onderwijzers om de jeugd op te voeden en niet om haar te slaan en te knijpen. Spr. eiachte tegen den hopf^onderwij- ter f 10 boete of 5 dagen heÖWenia. De verdediger, Mr. Bnët, vond, dat een ondeugend en lastig kind best met slaag gestraft 'mag worden. We moeten dank baar zijn, dat er zulke menscihen zijn, die de jeugd willen opvoeden. Pleiter drong aan op vrijspraak. Ten aanzien van het geval Jan Lode wijk van Dam sprak de Politierechter vfrdachte vru. Doch wegens mishande ling van Henkje van Ommen werd hij veroordeeld tot f 10 boete of 1 dag hech tenis. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Ds. Lamain, van Leiden, zal Dinsdag 15 December niet voorgaan te Bergambacht. BLESKENSGRAAFWoensdag 10 Do- oember, 's avonds 0.30 uur, De. Pop, van Monster JAARSVELD. Dinsdag 15 December, 's avonds 6.30 uur, lts. Den Oudsten, van Elburg, beroepen Predikant. KRIMPEN ad. LEK. Woensdag 16 December, 's avonds 7 uur, Ds. Van der Snoek, van Veenendaal. LEKKERKEHK. Ned. Herv. Evange lisatie. Woensdag 16 December, 's ar. 7 uur, de heer C Kramp. MOERCAPELLE. Woensdag 10 De cember, 's avonds 6.30 uur, Ds Van den Bergt van Amersfoort. Rede voor de Jon- gelingsvereeniginaf Onderwerp: „Een eeuwenoude srtija". WIJNGAARDEN. Donderdag 17 Do- omber, avond» 7 uur, de beer Ver- beul, ran BcokeL

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2