Gemeenteraadsvergaderingen De lotgevallen van PIMPELMANS Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. D(fk- Ingezonden Stukken. Afloop Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Schoonhoven, Wllllge-Langerak TWEEDE BLfttX NIFMWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovsnsche Courant WOENSDAG 16 DECEMBER 1081. Donderdag 17 December. Hllvtreum. A.VJR.0. 8—40 Gramofoon; 10-40.15 Morgenwijding; 10.15—10,30 Grainoloon; 10.30—11 A. D. Hilda- brand looat uit: „Helga's "Wedden schap"; 11—12 Orgtloonoert en Zang; 12—2 Lunoh-trio en Gramofoon; 2—3 W. Louwaars ov«r: „Onto groot* kin- doren en de tijdgeest"; 88.45 Knip cursus; 8.45—4 Gxamofoon; 45 Ziekemiur; 57 Ömroep-Orkeet en Zang; 77.80 Boekenhalfuur; 7.808 Engelsohe les voor beginners; 88.15 Gramofoon; 8.150.15 Concertgebouw- Orkest; 0.150.35 Aansluiting „Zonne straal" Hilvereum; 9.3510 Rovace Lajos en zijn Orkest; 10—10.15 Nieuws berichten; 10.15'10.30 Kovacs Lajos; 10.30—10.45 „The four Keaths" Har monica; 10.45—'11 Rovaoa Lajos; li la Gramofoon. Huizen. KJt.O. 80.15 Gonoert; N.C.R. V. 1010.15 Gramofoon; 10.16—10.45 Korte Ziekendienst; 10.4511 Gramo foon; K.R.O. 11—11.30 Gramofoon; 11.80—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.150 K.R.O.~Orkest; N.C.R.V. 2—3 Cursus fraaie handwerken; 33.15 Gramofoon; 8.15—3.45 Vrouwenhalf- uurtje; 4—5 Zeemansuurtje; 5—5.45 Cursus Handenarbeid; 5.45—6.45 Con- oert; 8.45—7 Cursus Knippen en Stof- versieren; 7—7.30 Vragenhalfuurtje; 7.45—8 Persberichten; 88.15 M. Mens over: „De N.CH.V.-Film"; 8.15 0 Chr, Geen. Zangvereeniging „Hal lelujah" te Leerdam; 09.80 Ouder uurtje; 9.30—10.45 Vervolg Concert; 10.45—10.55 Persberichten; 10.56— 11.30 Gramofoon. Vrijdag 18 December. Hilversum. V.AJR.A. 0.45—7 en 7.30— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.AH.A. 10.15 uur Voordracht; 10.30 uur V.A.R.A.-Sept*t; 11 uur Voor dracht; 11.20 uur Concert (Vervolg); A.V.R.0. 12—fi Gmroep-Orkest en Gramofoon; 2230 Uitzending voor Scholen; 2.30—3 Gramofoon; 84 Kovacs Lajos en zijn Orkest; V.A. R.A. 4 uur Pianomuziek; 4.30 uur Knutselwerkjes; 5 uur Gramofoon; 6.15 uur V.A.R.A.-Oikest; 0 uur Zang en Piano; 0.15 uur Orkest; 8.45 uur Zang en Piano; 7 uur J. v. d. Kieft over: „Het geldwezen in het grootkapi talisme"; 7.20 uur Orkest; V.P.R.O. 8 uur Dr. N. A. Bnrining over: „Een Omwending"; 8.30 uur Concert; 0 uur Dr. G. H .van Somden over: „De Ger- maansdhe achtergronden van onze he- dendaagsche cultuur"; 9.30 uur Gon oert; 10 uur Persberichten; 10.05 uur Persberichten; 10.16 uur Dr. E. D. Spelberg over: „Fragmenten en Verha len"; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 11—12 Gramofoon. Hulzen. K-R.O. 89.15 Concert; 10 11.30 Gramofoon; 1130—12 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen; 12.15—1.45 K-R.O.-Kwintet; 2—3 Gra mofoon; 33.45 Bilderdijk-therden- (king; 3.46—4.30 Gramofoon; 4.30—6 Holiandsohe Kamermuziek Vereeni- ging; 0630 Gramofoon; 6.307 Land- en Tuinbouwihalfuurtje; 77.30 Gramofoon; 7.458 Gramofoon; N.C. R.V. 8—9.16 Büderdijk-her denfcing 9.159.45 Gramofoon en Persberich ten; 9.45—10.30 Concert; 10.30—1130 Gramofoon. De heer Th. Batenburg hoopte dat de opzet zou mogen slagen. De gemeente is dan een prachtige instelling rijker ge worden en waar thans zoo'n mooi ge bouw ons in staat stelt dezen tak van sport te beoefenen, moet men de kans waarnemen, aldus spr. Hij kan reeds me- dedeelen dat de saai voor het gymnastiek onderrioht ter beschikking is. Voorts heeft men besprekingen gehad met den heer De Ruyter te Utreoht, die zioh be reid heeft verklaard als trainer werk zaam te zijn.( Het is de bedoeling het be stuur te doen bestaan uit 9 leden, n.l. 8 uit V.V.IJ., 8 s.g. neutralen en 8 uit de gymnastiekvereeniging. De kassen der vereenigingen van V.V.IJ. en van de ver- eeniging sullen apart worden beheerd. Leden kunnen sijn personen boven 16 jaar. Aspirant-leden moeten lid sijn van het R.K. Jongenspatronaat. Teneinde de gymnastiek te bevorderen sei Kapelaan Ten Berge, als adviseur van het R.K. Jongenspatronaat, dat de contributie voor deze instelling verlaagd sal worden. Waar deze katholieke ver- eeniging een adviseur behoeft, zegt spr. hiervoor wel te zullen worden aangewe zen. Bij voldoende deelname zal ook een da mes-gymnastiekclub worden opgericht die echter geheel op zichzelf komt te staan met een eigen bestuur. De contributie per week werd bepaald op f 0,15 voor leden ,van V.V.IJ. en op f 0,25 voor de overigen. Aspirant-leden betalen f 0,10. Ongeveer vijftig leden hebben zich hier na opgegeven; ook meldden zich velen aan voor het adspirant-lidmaatöchap Besloten werd de oefeningen heden te beginnen. BATA SCHOENFABRIEK TE TEGELEN. Naar uit betrouwbare bron verluidt, heeft de directie va nde bekende Bata schoenfabriek uit Tsjecho-Slowakije besloten, ook in Nederland een fa briek *an haar producten op te richten, zooals b v. in Zwitserland en andere landen Deskundigen hebben o,a. opmetin gen gedaan bij het landgoed de Holtmuhle te legelen. Reeds zijn on derhandelingen met de eigenaarf aan geknoopt, om dii te-rein te koopen »oodat het niet onmogelijk is, dat Tegelen eerlang een machtige indu strie rijker wordt.. Volgens informatie zal bij een even tueel nieuw op .te richten schoen fabriek een eigen scheep- en vlieg- haven -worden opgericht. DE RA. VAN DE „OOIEVAAR" Het luik niet de oorsaak? De meenlng van Evert van Medan heeft een journalist een •houd gehad met den piloot van de LRaaf". Van Dijk, over de ramp vanvde „Ooievaar". De neer van Dijk verwerpt de theo rie, Vis zou het openstaande luik oorzank van de ramp geweest zijn. Deze oorzaak kan slechts gelegen zijn in de weigering van één der drie motoren op het critieke oogenblik. waarop van den grond moest war den losgekomen Een vliegtuig als de „Ooievaar''„met een lading van 5100 kilogramkan, ua 1600 Meter over het veld ge taxied te hebben, bij weigering van een der motoren niet loskomen. Met een lading van 4750 kilogram zou het echte? nog mogelijk zijn ge weest. De Ooievaar" had een zware iar ding, doch van overbelasting was geen sprake, daar een lading van 5250 kilogram geoorloofd is. De om standigheden wijzen uit, dat de snel heid van de „Ooievaar" ongeveer 120 kilometer bedroeg, hetgeen de vlieg- snelheid is. terwijl weigering van een motor op het critieke oogenmik waar op het vliegtuig van den grond moet loskomen, ingrijpen uitsluit. De meening van den hper Van Dijk is, dat het ongeval uitsluitend is toe te schrijven aan het noodlot, waar bij wijlen Wiersma volstrekt geen schuld' treft. Deze had geen andere keuze dan te trachten alsnog los,te komen, hetgeen even moet zijn gelukt, daar het vliegtuig over een vier meter breede sloot werd gebracht. Het neer storten was echter onafwendbaar daar de invalshoek te groot was De motoren van de „Ooievaar" zullen voor onderzoek naar Batavia wor den overgebracht. MOORD» TUSSCHEN KRANTEN JONGENS. Stanley Orlenski, een veertienjarig krantenventertje, heeft tegenover de politie te Detroit (Ver. Staten bekend aat hii en twee andere leden van een „club''" die zij hadden gevormd, een anderen, iets ouderen jongen. Joe Przystas, hadden gedood, aie ervan was beschuldigd een elfjarigen vriend van de drie „club'-leden te hebben ge plaagd. De orie jongens gingen ,na een bespreking naar het huis van Przys tas. Onderweg kocht Orlenski een revolver, die hij in een Wan zijn broekspijpen verborg. Przystas kwam uit fien kolenkelder naar "boven met een kit kolen. Orlenski schoot met de bedoeling, zooals hij mededeelde om Przystas schrik aan te jagen, dodi trof hem in jiet hart. Przystas viel naar beneden^ en bleef liggen, totdat hij door zijn zuster wera gevonden, die op .de kolen zat te wachten. Ori lenski én zijn twee vrienden liepen weg en gingen naar de bioscoop, waar de politie Tien opspoorde. Przystas onderhield zijn moeder, een weduwe, en Twee zusters. VERGIFTIGING DOOI* MUIZEN. Te Wigan. in Enge! an i e veer tienjarig textielarbeidster gestorven als gevolg van voedselvergiftiging ter wijl d8 andere personen eveneens ver schijnselen van voedselvergi Kng ver toonden ,doch herstel en r 1 chijnt hier te doen te hebben met voedsel vergiftiging door muizen. Een offi cier van gezondheid, jiie een onder zoek had ingesteld in de bakkerji en den winkel, waar het voedsel was gekocht, verklaarde, dat daar drie muizen orer gevangen, die den bacil droegen, die in het lichaam van het meisje gevonden waren en bij haar den dooo had veroorzaakt. STRIJD TEGEN DC KATTEN, Venetië beeft besloten tot een kraahti- gen strijd tegen de katten, waarvan de stad er al te veel krijgt. Brandweer, po litie en stadreiniging zijn reeds eenige litie en stadsreiniging zijn reeds eenige het eigenaardige is, dat de vangst tot dus ver zeer schraal was. Ze rechtvaardigt geenszins den ijver van de stad, die voor de te vangen en te dooden zwervende kat- ten een crematorium liet bouwen. In drie nachten zijn in totaal slechte 12 katten gevangen en van deze moesten er zelfs nog drie aan de rechtmatige eigenaars worden teruggegeven. De stad schrijft mislukken van de jacht toe aan de vijan dige houding van de vereeniging voor dierenbescherming, die de zwervende katten voor de jagers verborgen houdt. KOLONISATIE IN NED. INDIE. Werkloozaruorg. Onlangs ontvingen wij eenige inlioh- gen omtrent mogelijke kolonisatie door Europeanen in Ned. Indië. Thans publi ceert een Indisch blad o.a. het volgende: Het departement West-Java van de Vaderl. Club, heeft in aamenweriting met het hoofdbestuur van den Neder- landsch-Indischen Plantersbond tot de regeering het verzoek gericht, de moge lijkheid te willen doen onderzoeken van kolonisatie door Europeanen in de Ga- De Plantersbond heeft onder zijn leden een aantal werkloozen, die niet alleen oy cultuurondernemingen of in andere be trekkingen geplaatst kunnen worden, en, wat erger is, met groote zekerneid is binnenkort een belangrijke vermeordering van het aantal werkloozen in de cultu res te verwachten. Kolonisatie blijft bef eenige redmiddel. De terreinen, waarop men het oog heeft laten vallen, rijn gelegen op 000 tot 1600 meter; het betreft grootendeola vlak hoogland, bedekt met grasland en hoo rnen en is gemakkelijk te ontginnen. Er is een weg naar het Noordwesten. Voorts zijn er paden naar den grooten weg, die naar Do li voert. Het klimaat is goed en tamelijk droog. Het terrein if niet geeohikt voor groots ondernemingen, daar telkens kleine gtdeelton van 20 lot 40 H.A. voor ontginning zich leenen. Moohten de rapporten gunstig lulden,' dan zullen het bestuur van West-Java en de V. C. en het hoofdbestuur van den Plantersbond onverwijld overgaan tot bet treffen van maatregelen, ten einde de werkloosheid met werkverscnaffin? te be strijden. VOOR EIGEN FABRIKAAT Hoe Zweden reclame maakt. In Zweden bestaat een comité, dat zich ten doel stelt in (Zweden pro paganda te maken voor het i koopen van Zweedsche producten. Dit co mité werkt op moderne wijze. Het beeft een groot Junkers-vliegtuig ge charterd voor een aantal rondvluch ten boven Midden- en Zuid-Zweden. Aan de onderzijde van de vleugels en den romp is met groote letters de opwekking „Koop Zweedsche waren" geschilderd en het toestel is uitgerust met een zeer krachtige luidspreker installatie, waardoor het den bestuur der den bekenden vlieger kapitein Ahrenberg mogelijk zal zijn, .ltorte propaganda-speeches te houden wan- witte pyjama en een hoogen zijden hoed zwierig op den grijnzenden schedel. De studenten, die .deze grap in de nachtelijke uren hebben uitgehaald. agstuk be- hebben een hachelijk wi dreven, daar zoowel de best] als den over een ladder moeten zij zien van een touw bediend hebben. neer hij met zijn toestel boven steden en dorpen cirkelt. In de nabijheid van groote plaatsen zal het toestel een landing doen en kapitein Ahrenberg of een bekend ingezetene zal dap tot belangstellenden een rede houden. Te Stockholm kan men vrijwel geen etalage zien of op de een óf andere wijze wordt er propaganda gemaakt voor het koopen van Zweedsche pro ducten en goederen. PER RACEBOOf OVER T KANAAL Betty Thompson en llob Cole in ons land. Bejty Thompson en Rob Cole zijn met hun open motor race-bootje Vrij dagnacht van Dover naar Calais ver trokken en hebben de reis in twee uur volbracht. Op hun tocht hebben zij weinig last van het water onder vonden. Van Calais zijn zij naar Oostende doorgevaren, maar hier kregen zij hinder van grondzeeén. In de haven van Oostende zijn zij geschut, om binnendoor over Gent Terneuzen te 'bereiken, waar zij hebben overnacht. In verband met de weersomstandig heden, zijn zij Maandag binnendoor naar Amsterdan^ gevaren. DE MODERNE BLAUWBAARD Doodvonnis In het opera gebouw. !uip i .huurders is dringend noodig ter voor- PACHTVROUW EN PACHTERS- M. de R.; Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn beleefden dank. Hi •ders is dringend konung van ondergang. Het is ondergeLeekende gebleken uit zeer goede boekhoudingen dat de vee houders in de laatste vijf jaar sterk achteruit gaan en in dé laatst ver- loopen twee jaar het ergstv zelfs zoo erg, dat er reeds verscheidenen hun bedrijf hebben moeten opgeven. In de eerste plaats zou Hulp kunnen worden verleend indien de landpach ten door de verhuurders vrijwillig werden verlaagd, want deze zijn naar mijn oordeel gemiddeld 50 pet te hoog naar verhouding der opbreng-1 sten. Hier is het woord vrijwillig ge bezigd, omdat vele huurders bij .con tract aan de hooge huur vastzitten voor nog één, twee, drie of meer jaren Het is mij gebleken dat .verschillen de huurders bii de betaling van de pachtsom een deel daarvan van den verhuurder als geschenk terug ont vingen, /elfs van kleine "bezitters; zoo gaat het goed; dat ,jg tenminste eenige hulp, maar als het gaat zooals (ér omschreven in het kort, gaat slecht; dat is naar mijn oordeel mede-werken aan den ondergang, in Wij hebben reeds melding gemaakt tn het proces te Clarksburg in Vir ginia, tegen Harry Powers, den Ame rika anschen blauwbaard. Powers' verdediger hield een harts tochtelijk pJeidooi voor z;jn cliënt Hij vroeg den moordenaar niet ter dood,, doch tot levenslange gevange nisstraf te veroordeel en. Powers toonde niet de minste ont roering of bewogenheid. Onverstoor baar keek hij naar dp tranen van zijn verdediger, die voor zijn leven vocht en rustig bleef hii Q>p zijn gummie kauwen. Het opera-gebouw, dat in dit geval voor gerechtszaal diende, is gedurende het geheele proces overvol geweest; alle plaatsen, zoowel op de galerijen als in den orkestbak waren 'bezet door nieuwsgierigen. Bijna 2 uur be raadslaagde de jury; toen was zij tot de conclusie gekomen, dat Powers schuldig was aan moord en dat, er geen gronden konden worden aange voerd.. die tot gratieverleening zou den kunnen leiden. Overeenkomstig de wetten van den staat zal Powers du 8 het leven laten aan de galg. Ook het aanhooren van dit vonnis Dracht in Powers onverschillige houding geen merkbare verandering. EEN RARE GRAP. Studenten te Aberdeen hebben op de hoogste torenspits van den onge veer tachtig voet hoogen toren van Marischal College een menschelijk geraamte bevestigd. In het begin ,dach ten de ochtendlijke voorbijgangers, dat daarboven eén schilder aan het werk was. doch toen de figuur maar in dezelfde houding zitten bleef met omlaag zwabberende teenen en den rechterarm hemelwaarts, werd men nieuwsgierig. Waarneming met kijkers bracht aan het licht, dat de figuur een men schelijk geraamte was, gekleed in dezen tijd. Eenige veehouders richtten een schrijven tot hun rentmeester, be leefd verzoekende in verband met de huidige crisis de pachtsommen voor- loopig met 25 pet te verlagen. Heel vlug werd door den rentmeester ge~ antwoord^ dat daar niet aan kon worden voldaan zonder meer. Dezelfde huurders verzochten mij voor hun een gelijkluidend verzoek te richten tot de eigenaresse, eqn gravin. Ik heb aan het verzoek der huurders voldaan^ doch kon de gravin wegens haar ziekte niet te spreken krijgen, zoodat ik dan ook het ver zoek schriftelijk tot de gravin richtte. Spoedig kreeg ik namens de gravin bericht, dat van de houding van de rentmeester niet werd afgeweken. Overtuigd van de nood der huurders heb ik een onderhoud gevraagd en gekregen met den rentmeester, omdat naar mijn oordeel volgens het gege ven antwoord der gravin, den rent meester de macht is verleend voor de gravin handelend op te treden. Het zou te veel ruimte in uw blad M de R. in beslag nemen indien ik het onderhoud met den rentmeester van ruim een half uur, hier zou neer schrijven, doch ik bepaal iiiij -tot het voomaaamste. De rentmeester verklaarde mij vol komen met de huidige toestand der veehouders bekend te zijn, doch zijn slotwoorden waren: „De huurders kunnen, moeten en zullen baaien, zij moesten zich schamen om Vermin dering van pacht te vragen" en hij verzocht mij uit zijn naam de groeten aan de huurders over te brengen. De huurders moeten gemiddeld pl.m f 165.- aan pacht betalen per H- A. Wanneer ik goed ben ingelicht staan de gravin en de rentmeester beiden bekend als millionnairs. Ik schrijf dit hier niet neer omdat ik van oordeel ben dat een millionnair zijn bezit gedeeltelijk moet weggeven, maar omdat dergelijke groote bezitters een matige hulp kunnen verleenen in een tijd als deze, zonder dat zij voor zichzelf daardoor te kort komen. Verder het oordeel aan de lezers overlatende betrettenr' -ding van den rentmeester. J. VAN H0VÊN. Oud-Mbhs No 155 RO™'ET OOS RIJDEN. BrandwiiV 10 Dec. 1931 WelEd Heer: Hiermede heb ik de eer U.Ed. te zenden een ingezonden stuk voor uw veelgelezen blad, als volgt: Met belangstelling las ik in uw veelgelezen blad „auto-ongeluk te Brandwijk" Wanneer men dat zoo oppervlakkig leest, dan zegt men. het is voor oude menschen geen tijd meer om den weg te bewandelen, maar wanneer men de, ware toedracht der •zaak weet, dan zegt men. hoe kan de overheid zulke chauffeurs op de menigte loslaten I De doove M. werd beschuldigd de veroorzaker te zijn van het ongeval, den heer K. overkomen, maar in de eerste plaats moet ik verklaren, dat de heer M niet doof is, de verkeers regelen zeer in acht neemt, (de heer M. is tachtig jaar oud) Hij stond bij het ongeval aan den kant van den weg in t gras, maar ,de heer K. was een.ge metrs achter den dooven heer M al in het gras geweest, slin gerde daarna over naar de andere zijde tegen een boom. Was dit zoo niet geweest, dan was de heer K. de toestand in aanmerking nemend, verplicht geweest met minder vaart te rijden. Want de heer K. is, zoo als men dat in de sportwereld noemt -.en echte kilometervreter. Onderweg hadden z'n medepassa giers gevraagd, mijnheer rijd toch wat zachter, waarop hij antwoordde..: Kom,kom, er is nog nooit iets ge beurd .en nu ral het wel weer goed afloopen. Met het bovenstaande gevolg, of schoon hii onderweg al meer in het gras had gereden. Eenige dagen tevoren passeerde hij eenige catechisanten van ds. Heems kerk met een flinke vaart, zonder uit wijken. Alle .catechisanten waren op de fiets en moesten een goed heen komen zoeken. Nu vraag ik mij af, mag de over heid dit toe laten? Met dank voor de plaatsing toeken ik A. v. d. GIESSEN. CRISIS-COMITE TE LEKKERKERK Mijnheer de redacteur; Verzoeke beleefd eeiiige plaats ruimte in Uw veelgelezen Blad. Vrijdag 11 December werd een ver- lering belegd om tot de oprichting komen van een crisis-comité, dat ten doej zou hebben steun te ver leenen aan hen. die daarvoor in aan merking komen. Dienaangaande, voel ik mij gedrongen, enkele woorden te schrijven. Het is niet mijn bedoeling nu reeds critiek uit te oefenen op aeze ver gadering. doch om enkele vragen te stellen aan hen, die op deze verga*^ dering aanwezig waren. In de eerste plaats zijt ge er allen van doordrongen welk een grootsch werk gij gaat verrichten? Zoo ja, dan mijn tweede vraag: Zijt ge U er ook van bewust dat er vele kleine mid denstanders zijn in onze gemeente, die het in dezen crisis-tijd zwaar te verantwoorden hebben? Deze kleine middenstanders zijn niet met steun in natura gebaat, maar wel met steun op andere wijze, namelijk deze: Wanneer de menschen, die op die vergadering aanwezig waren zich ern stig voornamen al hetgeen ze voor hun levensonderhoud noodig hebben hier in hun eigen gemeente in te koopen. dan geloof uc, dat daarmee vele kleine middenstanders gebaat zouden zijn, want juist op die ver gadering waren vele menschen aan wezig me hun kruidenierswaren enz. van leveranciers builen onze ge meente betrekken. Het spijt me dat ik dit moet schrijven, doch het is de waarheid, en juist daarom doe ik een ernstig beroep op U aller wel willendheid. Doe Uw inkoopen in Uw eigen Lekkerkerk en getroost U een kleine opoffering. Gij steunt daardoor de kleine middenstanders die toch ook een recht van bestaan hebben, gij verricht daarmee een goe de daad en gij benadert Uw doelstel ling „Steun te verleenen aan hen. die daarvoor in aanmerking komen". Zou een hulpbehoevend midden stander voor bovengenoemden steun in aanmerking mogen komen,? U. mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, feeken ik EEN MIDDENSTANDER. RUSTVERSTOORDERS. Ouderkerk *.d. IJmwI, 14 Deo. 1231. M. de R. WHj verzoeken u het hier volgende op te nemen als Ingezonden Stuk. Bij voor baat dank. Onze Mei8jeevereeniging „Dorcas" hield Woensdag 2 December haar 38st« jaarvergadering. Zooals gewoonlijk was er ook op deze vergadering weer veel belangstelling, om te vernemen hoe er in het afgeloopen jaar was gewerkt en wat er vervaardigd was voor behoef tig en der gemeente. Om dien avond zoo aan genaam en gezellig mogelijk te maken. 79 Die rare kunsten lullen we ie wel I sinds rijn twaalfde Jmi niet meer gethnd zijn veeartaenhart ontroerde. Het paarf, afleeren, mannetjel Pak aan, Alidal"riep had. I dat den draaimolen voorttrok, liep beu- de magere juffrouw. Juffrouw Alida I pel. „Arm, arm dier," auohtte meneer drukte maneer Plmpelmane voorover en 00. toen hjj van den edhrik bekomen Pimipeimane, „je bent er al «een deoM nu ben hij «en rammel, «ooala h# wan en wild» ftu, «a« bj iet», dat1 aan toe ale ik." tweede blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Sehoonhoveniohe Courant WCENSBAK DECEMBER 1W. -OTdt er door one weken vooraf, avon den aan besteed, om mei een program ma uit te komen ter afwisseling van hot «akolijk gedeelte van dien avond. Nu aou men tooh denken, dat er niemand heen- mag, om de gezelligheid en edohting te „endoren Tooh waren er op dien avond TsMdheidnne jongens, die alob erg ru moerig en onordelijk hebben gedragen, aoodat Da. Kleijne, van Wllllge-Lange- rak die bereidwillig de leiding van dien avond op aloh had genomen, hen telkens moeet vermanen zioh atiohteltjk te gedra gen, waaraan zelfs vele malen geen ge hoor werd gegeven. Vele aanwezigen heb ben ziph hieraan, zoo, geërgerd, dat er tijdens de pauze daardoor al mensohen vertrokken. Voornamelijk in de pauzje, toen er iets werd rondgedeeld, was de houding van de rustvertoorders zeer on betamelijk. Het is wel te begrijpen, dat Wij het dan ook zeer grievend en on dankbaar vonden. We hebben zelfs Ds. Kleijne verzocht hen te laten verwijderen, doc'h ZijnEerwaarde deed Ida/liever niet, al was hij door hun houdi^f zeer veront- vraardigd en had hij zulks van hier niet verwacht. Hoewel wij over deze zaai liever het zwijgen bewaard hadden, heb ben wij na de vele klachten, die daar- 0ver tot ons gekomen zijn, tooh gemeend, Wn de betrokenen de afkeuring der ge heele vergadering bekend te moeten ma ken, en de oudere beleefd te verzoeken, wanneer hun kinderen weer daarheen gajin, hen eV op te wijzen, dat zij zich ordelijk moeten gedragen. "Wij zijn besloten, maatregelen te nemen dat zulks niet meer voorkomt, daar wij weUioht Andera de steun van Begunsti gers en belangstellenden op die vergade ringen zouden moeten missen. HET BEOTUÜR. Krimpen a.d. IJesel. De aanbesteding der levering van «and voor Onderzijde- sloot had den volgenden uitslag: D. Pols Wz. te Rotterdam f 0.43 per kub. M. van 1400 K.G.; G. en A. Spek snijder te Kxal. Veer en Ouderkerk a.d. IJssel f 0.47 per kub. M. van 1400 K.G.; H. Rook te Krimpen a.d. IJssel f 0.58 per kub. M. van 1400 K.G.; Gentr. Grint- handel te Rotterdam f 0.46^ per kub. M,; C. Goudriaan te Ouderkerk, a.d. IJs sel f 0.47M per kub. M.; M. A. Ooster- beei te Dordrecht f 0.43 per kub. M. van 1^00 K.G.; H. Rook te Ouderkerk ad» IJqsel f 0.82 per kub. M. op het werk; H. Rook te Ouderkerk a.d. IJssel f 0.51 per kub. op den wal; Gebr. Van Nieuw- poort te Gouda f 0.57H per kub. M.; J. Hoogerbrug te Rotterdam f 0.00 per kub. M,; D. Gouwens te Krimpen a.<L IJssel f 0.53 per kub. M. De gunning hiervan heeft nog niet plaats gehad. Voor het vervoer van zand en riool buizen, eveneens voor Onderzdjdesloot, werd ingeschreven als volgt: Gebr. Heuvelman te Krimpen a.d. IJs sel f 0.50 per kub. zand; Gehr. Heuvel man te Krimpen ad. IJssel f 0.20 per M. buis; A. Goudriaan te Krimpen ad IJssel f 0.49 per kub. M. zand; A. Gou driaan te Krimpen a.d. IJssel f 0.20 per M, buis; P. M. Donk te Streefkerk f 0.30 per kub. M. zand; A. van Vliet te Krim pen a.d. IJssel f 0.05 per kub. M. mnd; A. van Vliet te Krimpen ad. IJssel f 0.39 per M. buis; C. de Bruin te Krimpen a.d. IJssel f 0.56 per kub. M. zand; C. de Bruin te Krimpen ad. IJssel f 0.25 per M. buis; D. Gouwens te Krimpen a.d. IJssel f 0.42 per kub. M. zand; D. Gou wens f 0.27 per M. buis. Het vervoer van de buizen is opgedra gen aan de Gebrs. Heuvelman en A. Gou driaan alhier, elk voor de helft. ALBLASSERDAM. December. Geboren: Frederik, z. van R. de Haan en A. van Meeuwen. Marigje, d. van A. Caljé en G. A. Dekker. Ondertrouwd: H. Rozendaal, 22 j. en M. van Es, 20 j. Overleden: W. van Heiningen, 81 j„ weduwe van L. den Boer. M. Rijkee, 77 j. BERGAMBACHT. Van 4—11 Dec. Geboren: Pietertje Adriana, d. van A. Speksnijder en J. M. Noordergraaf. Josina, d. van G. Noomen en B. Meer kerk. Simon, a. van 8. van den Oever en B. van Wijgerden. Getrouwd: V, de Vos, 25 j„ en M. van der VeJden, 21 j. Overleden: J. de Bruin, 80 j., weduw naar von E. Voormolen. HAASTRECHT. December. Geohren: Gerardus Maria, a. van 0. van Dijk en M. A van Leeuwen. Antonia, d. van C. Meijer en G. van Dijk. Overleden: J. Straver, 71 j. M. van Merk us, 83 J., weduwe van W. van Eijk. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Deo. B. Ooaterom en M. Verboom. Adria- nus Hubertus, z. van A. Groenen en H. J. van Oosterom Wilhelmina, d. van H. den Outer en A. Hazenbroek. Overleden: J. van der Ham, 1 j. SCHOONHOVEN. December. Geboren: Johannes Cornelia, z. van J. W. Meijer en J. Teppema. Overleden: A. C. van Cappellen, we duwe van H. Schouten. WADDINXVEEN. Geboren: Hendrik Cornelia, a. von G. C. v. d. Akerboom en A. v. d. Loo. Gebbina, d. van J. J. Buikma en L. J. Faber. Maria Maaike, d. van C. Noor- dermeer en M. Bokhout. Albertus Hendrikus, z. van A. J. Janmaat en H. J. van Lijden Overleden: M. Oudijk, 77 j. D. Spek, 49 j. T. C. Ellenbaas, 58 j. PRACTÏSCHE ONTWAPENING Het ^weedsche oorlogsschip Njord dat uit den dienst is genomen is ingericht voor een tehuis voor dak- loozen. -van- SCHOONHOVEN. Openbare Vergadering van den Ge meenteraad op Maandag 14 Decem ber, nam. 2 uur. Voorzitter Mr. F. L. J. E: Ramibonnet, burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van B. en W., dat het meer en meer noodig wordt, op de lagere scho len onderwijs in de mrkeeravoorsohriften te geven. B. en W. stellen voor over te gaan tot aanschaffing van de verkeerainaquette van den A.N.W.B. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Aan de orde komt dan de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het correspondentschap der arbeids bemiddeling. B. en Wl stellen voor de hoeren J. C. Sefcon en J. de Bruin. Gekozen wordt de heer J. C. Seton met gT «temmen (2 op den heer J. de Bruin). De begrooting van het Weeshuis wordt op voorstel van B. en W. goedgekeurd aonder hoofdelijke stemming. Verpachting bouw- sn wei land. Volgt het voorstel van B. en W. inzar- ke verpachting van bouw- en weilanden. B. en W. stellen voor, hen de vrije hand te laten, om de opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn. Den heer VanHarme len is de be doeling van het voorstel niet duidelijk. De redactie ervan laat dan ook veel te wensahen. De verpachting is steeds in het publiek gebeurd. Het gaat niet op, om niet ieder een gelegenheid te geven naar een bepaald perceel in te schrijven. Juist bij onderhandsohe verhuring zal men in dezen voor den 'landbouw ongun- stigen tijd geneigd zijn minder te bieden. De raad heeft maar weinig recht en geeft daarvan nog uit handen, als hij met dit voorstel aoooord gaat. De heer Van der Hek heeft in de vorige vergadering reeds een wenk ge geven aan B. en W. over deze zaak. Er wordt hier tot nog toe publiek verpacht •n onderhands verlenging van de pacht aan oude huurders toegezegd. Spr. acht dat niet juist. Er zijn kleine pachters, die geld moeten leenen om hun paoht vooruit te betalen. Spr. aou daarom, alle pachten bijv. op 1 of 15 Augustus willen invorderen. Financieele bezwaren be hoeft dat niet op te leveren, omdat de paohters twee borgen moeten stellen. Wethouder Deerenberg erkent, dat de toeflfehting van het voorstel vrij vaag is. De crisis heeft het college dit voorstel aan de hand gedaan.Aan de oude pachters willen B. en W. gelegen heid geven om op dezelfde voorwaarden weer in te huren: Daartegenover willen zij de overige verpachtingen in het open baar doen plaats hebben. Het ooilege wil alle pachten gelijk innen en maakt het den paohters niet lastig, als zij moei lijkheden met de betaling hebben. De heer Van Harmeien zegt, dat ais iemand zijn grond tegen denzelfden prijs weer wil inhuren, hij ook bij open bare inschrijving de kans krijgt om voor dat bedrag weer in te schrijven. Dan heeft ook een ander de gelegenheid, wat in een gemeente als deze met weinig bouwgrond, zeer gewensoht is. De Voorzitter wijst er op, dat ver schillende pachters niet in deze gemeen te wonen. Men moet niet vergeten, dat er pachter® zijn, wier geheele bedrijf op de huur is ingestold, wat in dezen tijd van veel beteekenis kan zijn. B. en W willen verschillende gevallen onder het oog zien, zonder te denken over eenige onrechtmatige bevoordeeling van de een boven de ander. De heer Peerbolte zou een tus- •ohenweg willen kiezen. In het algemeen i® natuurlijk een openbare aanbesteding •an te bevelen. Met pachters, die den grond hebben vit hoofde van hun beroep of bedrijf, iwu etn uitzondering kunnen worden ge- mm, dit ptroeelsn tan hen, dit hst voor liefhebberij gebruiken, kunnen pu bliek worden verpadht. Wethouder Deerenberg zegt, dat dit ongeveer de bedoeling van B. en W. is. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat ook, wanneer het gegadigden betreft, die den grond voor bun bedrijf noodig hebben een openbare aanbesteding wen- schelijk kan zijn, namelijk, als er iemand is, die een hoogere pacht wil besteden. De heer Van der Hek stelt voor de pachttermijn van 3 jaar met 1 jaar te verlengen, waartegen wethouder Dee renberg bezwaar maakt. De heer Van Harmeien zegt, dat er onder hen, die den grond niet voor het bedrijf gebruiken, ook zijn, die de opbrengst broodnoodig hebbed. Zij wor den door deze regeling achtergesteld. Bo vendien doet het eigenaardig aan, dat B. en W. thans de bedrijven te hulp willen koïnen, ofschoon ze daarvoor nog nooit iets hebben gedaan. Wethouder Deerenberg protes teert tegen deze beschuldiging aan het college, dat pas drie maanden oud is. De 'heer Van Harmeien moet niet het eer ste, wat het ooilege dan wil doen, afkeu ren. Er zal voldoende grond zijn voor hen, die bij openbare inschrijving een stukje willen huren. i Het voorstel van B. ènrW. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 101 stem (tegen de heer Van Hame ien). Steuncommissie 1931. De Voorzitter stelt thans eerst aan de orde de wijziging in de samen stelling der steuncommissie 1931, pn aanvrage crediet voor het oomité tot ver schaffing van extra hulp. De regeering stelt een bedrag van 10 cent per inwoner beschikbaar op voor waarde, dat de gemeente eenzelfde be drag beschikbaar stelt. B. en W. stellen voor, dat de burge meester zijn plaats in de commissie zal inruimen voor den heer Deerenberg als wethouder van sociale aangelegenheden. De heer Peerbolte is het met het voorstel eens. doch wil een enlkeie opmer king maken. De regeering legt steeds meer en groote re lasten op de ge meentebesturen. Zij heeft f 750.000 be schikbaar gesteld, wat een heel bedrag mag lijken, maar wat in werkelijkheid een droppel op een gloeiende plaat zal blijken. Een nationaal comité moest niet een gemeente verpiiahten om een even groot bedrag te storten als dat oomité voor die gemeente beschikbaar stelt. Wethouder Deerenberg merkt op, dat het hier eigenlijk wel degelijk de taak van de gemeente betreft, die gaarne ge- door den terugslag der tijdsomstandighe den op het zakenleven in moeilijkheden geraken, niet onder de z.g. stille armen worden gerekend. Het voorstel wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Aanvragen Chr* UJ_Q.-School. Dan kamt aan de orde de aanvrage van het bestuur der Ghr. U.L.O.-Sohool inzake uitbreiding van de lokalen enz. dier school. De heer Kortland heeft wat vreemd opgekeken, toen hij deze aanvulling op de agenda ontving. Spr. dacht, dat deze zaak was uitgesteld, omdat wat wensche- lijk is, op het oogenblik moet wijken voor wat noodzakelijk is. Spr. acht het voor stel wel wat vaag geformuleerd. De raad geeft bij aanvaarding B. en Wl een blan co mandaat. Tegen een behandeling van de zaak op deze wijze heeft spr. inmiddels geen be zwaar, als B. en W. slechts een voor- loopige beslissing beoogen, waarop later definitieve besluiten moeten volgen. Wethouder Van den Oever zegt, dat het hier inderdaad een beginselbesluit betreft, zooals bij de wet is voorgeschre ven. De heer Kortland gaat er dan in zooverre mee aoooord. Spr. wil de aan vragen één voor één bezien en waar in williging niet direct noodzakelijk is, de verzoeken afwijzen. Het vierde leslokaal is noodig en moet derhalve worden toege staan. De bouw van oen lokaal voor handen arbeid acht spr. niet dringend noodig. Het u.l.o.-programma vraagt geen han denarbeid en dit vak wordt op sleobts enkele u.l.o.-soholen onderwezen. Het betreft hier een groote uitgaaf. Dat de kinderen dit lokaal in de mid daguren kunnen gebruiken om er him bo terham op te eten, gaat alleen, als er dan toezicht ia. Met de epidiascoop kan in elk lokaal worden gewerkt, dus ook daarvoor be hoeft het aangevraagde lokaal er niet te komen. De spreekkamer voor het hoofd der school vindt spr. ook wel gewenscht, maar niet noodzakelijk. Besprekingen met het schoolhoofd moeten buiten de schooluren plaats hebben. Voorzoover het besprekingen met het schooltoezicht e.d. betreft, kunnen ze in een gewoon les lokaal geschieden. De rijwielbergplaats lijkt spr. evenmin onafwijsbaar. Een geschikte bergplaats voor de fietsen van buiten-leerlingen is wel aanbevelenswaardig, maar onder de huidige omstandigheden kan de gemeen te moeilijk tot die aanschaffing overgaan. bruikt maakt van de gelegenheid MjWat de verlichting betreft, stamt epr. f ■trorlr-riitTrm TTof Kalolr) dftr rftffftfl-a-.i:n_ au;: J „w,-:«t,i! f 450 te verkrijgen. Het beleid der regee ring in deze is hier overigens niet aan.de orde. De heer Peerbolte zegt, dat de ge meenteraden veel te weinig protesten la ten hooren tegen de lasten, die de regee ring op de gemeenten legt. De heer Bron veronderstelt, dat ook middenstanders, die in moeilijkheden ge raken, van dezen steun zullen kunnen profiteered Ook onder hen vindt men stille armoede. De Voorzitter licht toe, dat deze personen mits het geen gewone ar menzorg betreft door het crisiscomi té worden geholpen. Het thans aan de orde zijnde voorstel betreft uitsluitend aanvulling van de ondersteuning der werkloozen. De heer Bron constateert, dat dan dus noch rijk, noch gemeente, iets voor de noodlijdende middenstanders doen, wat de Voorzitter bevestigd. Wethouder Deerenberg wijst er hierbij op, dat ook na aanneming van dit voorstel voor het crisis-oomité nog niets is gedaan. De heer Bron acht het van belang, dit naar buiten te doen blijken, om ver keerde gedachten te voorkomen. De heer Peerbolte merkt on. dat men hier heeft gesproken van stille ar- msn. Spr. wijst «rop, dait lij, dis bijv. natuurlijk toe, dat bij de oprichting van een nieuw gebouw electrisch licht zou moeten worden aangelegd. Nu er echter gaslicht la, ziet spreker de nood- izakelijkheid niet in, om voor de enkele uren, dat het wordt gebruikt, dit licht door electrisch licht te vervangen. Voor de electriciteitsleer is geen aanslui ting noodig. Spr. geeft den raad ernstig in overwe ging deze niet strikt noodzakelijke uit gaven niet toe te staan. De heer Peerbolte is het met het betoog van den heer Kortland roerend eens. Ook spr. vindt het onverantwoorde lijk de gemeente op deze kosten te jagen, die een paar maal tien duizend gulden zullen bedragen. Als men, een lokaal voor handenarbeid vraagt, wil dat zeggen, dat men dien ar beid wil invoeren, wat ook groote kosten zal medebrengen en wat ook de andere scholen daarna kunnen aanvragen. Op die consequentie wil spr. ernstig wijzen. De heer Bron is eveneens verbaasd geweest over de toevoeging van dit punt op de agenda. Spr. zou alleen accoord kunnen gaan met het voorstel, als het in gevolge de wet onafwijsbaar is. De heer Kok zegt, dat men indertijd de u.l.o.-sdhool heeft gedwongen, genoe gen te namen met dit gebouw en dat, nu de school groeit, dat gebouw niet meer voldoende is. Men zal het nu d-ua moe ten vergrooten en verbeteren. Alleen als men kan aantoonen, dat de aanvraag niet in overeenstemming met de wet is, kan dit debat doel treffen; andera is bet hoogstens een demonstratief gebaar. Ean nieuwe school? De heer Peerbolte heeft den in druk gekregen, dat het bestuur der des betreffende schoof het in dit gebouw met best naar den zin heeft en gaarne een heele nieuwe school wil zien geoouwd. Wethouder V,an den Oever be strijdt de meening van den heer Kort- iand, dat weung u.Lo.-scholen handen arbeid onderwazen. Spr. wijst op Lek kerkerk. Het toeauoht in de middaguren is er reeds enkeie jaren. De spreekka mer voor het hoofd der sohool wordt ook bedoeld als leermiddelenbergplaats. Onder de lesuren heeft het sohoolhoofd wel degelijk gelegenheid om bezioekeu te ontvangen. Ook als het schooltoezicht komt, moet er gelegenheid zijn om bui ten een leslokaal te praten. Spr. noemt op, hoeveel buitenleerlingen er uit ver schillende plaatsen komen.Samen hrengen dezen 25 fietsen mee, waarvoor een berg plaats wel degelijk noodig is. Met het gaslicht kan men het doen, als het in or de is, doch de buizen deugen niet, zoo dat de leerlingen vaak vóór vier uur naar huis moeten worden gezonden. Het schoolbestuur wijst bij deze aan vraag op het steeds groeiend aantal leer lingen, dat in de toekomst zelfs een 5de lokaal noodig kan maken. Van de openbare u.l.o.-eohool is geen aanvraag ingekomen. Komt die in, dan zullen B. en W. haar evengoed onder de oogen zien en met vooratellen bij den raad komen. Het is epr. opgevallen, dat er van een bepaal de zijde steeds een zeker verzet rijst, als er voor het bijzonder onderwijs iets wordt aangevraagd. Wethouder Deerenberg «egt, dat B. en W., zonder over cijfers te beschik ken, de bereidverklaring tot inwilliging van het verzoek moeten voorstellen. De raad moet heden beslissen en als hij het verzoek afwijst, dan vreest spr., dat het schoolbestuur in beroep zal gaan en veel van het aangevraagde «al verkrijgen, «onder verder overleg met B, en W. Het ooilege wil juist door overleg met het bestuur de wensahen «oo voordeelig mogelijk verwezenlijken, wat door een loyale behandeling kan worden bereikt. Zelfs als de leerlingen-aanwas zoo blijft doorgaan, staat het nog niet vast, dat dit de gemeente geld zal kosten. Voor de buitenleerlingen wordt een belangrijk be drag in de gemeentekas teruggestort. Spr. geeft den raad ernstig in overwe ging het verzoek niet zonder meer af te wijzen, waarmede hij het schoolbestuur in de gelegenheid zou stellen, in beroep te gaan. Wethouder Van den Oever ant woordt den heer Peerbolte nog, dat men deze aanvraag serieus moet opnemen. Het schoolbestuur vraagt geen nieuwe school. De heer Peerbolte «egt, dat de kasten met de leermiddelen in de leslo- kolen kunnen staan. Formeel heeft de heer Van den Oever gelijk, dat nog geen nieuwe sohool wordt gevraagd, doch men kan de aanvragen wel zoo hoog opvoeren, dat er geen andere oplossing overblijft. Dat van zekere zijde steeds een bestrij ding valt op te merken van aanvragen als deze, wil niet zeggen, dat die bestrij ding niet terecht was. De heer Kortland spreekt niet te gen, dat er Lekkerkerk een u.l..o- school met handenarbeid is. Maar er zijn er zeer weinig in ons land. De noodza kelijkheid van het spreeklokaal blijft spr. betwisten. De gasleiding kan in or de worden gebracht. De heer Peerbolte zegt, dat er pas f 100 aan deze verbotering is besteed. Wethouder Van den Oever: Dan heeft het niets geholpen. Wethouder Deerenberg: Eeó mooie reclame voor de gasfabriek. (Gelach.) De heer KortUnd «egt, dat bij op het beginsel staat, dat het onderwijs «oo goed mogelijk moet zijn en dat hij voor stander is van gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. Echter be hoeft men daarom geen voorstander te zijn van fietsenbergplaatsen, spreekka mers enz., die het onderwijs zelve niets verbeteren. Spr. zou het vierde leslokaal willen toestaan, het overige echter niet. Wethouder Van den Oever ziegfc, dat de heer Kortland doet, alsof hij zoo royaal staat tegenover het bijzonder on derwijs. Maar bij een vroeger verzoek, heeft hij al eens het tegendeel getoond. De heep Kortland vraagt, welk verzoek dat was, hetgeen wethouder Van den Oever zioh op het oogenblik niet goed kan herinneren. De heer Bron zegt, dat als er toch gebroken moet worden, het misschien \oordeeliger uitkomt, om nu de noodige verbeteringen aan te brengen. Mogelijk is in overleg tussohen B. en W. en het schoolbestuur iets te bereiken. Spr, denkt aan een gezamenlijk lokaal voor handen arbeid voor de beide u.l.o.-soholen en aan een gemeenschappelijke rijwielbergplaats ook voor de kweekschool. De heer Kortland voelt veel voor deze denkbeelden en verwacht, dat de heer Bron dus tegen het voorstel van B. en W. zal stemmen. De heer Bron heeft pas gehoord, dat de aanvraag steunt op de wet en dat de raad dus tot inwilliging zal moeten be sluiten. De heer Kortland is daarvan nog niet overtuigd. Het staat voor hem nog niet vast), dat de gemeente verplicht «al worden een lokaal te geven voor handen arbeid, waarvan het onderwijs niet is voorgeschreven. De lawine. De Voorzitter herinnert er aan, dat hij in een vorige vergadering ernstig heeft gewaarschuwd tegen de „lawine van aanvragen". Spr. heeft met groote vrees dit ver zoek zien aankomen. Maar de onder vinding heeft hem reeds geleerd, dat het college van B. en W. elke aanvrage wel degelijk met groote omzichtigheid over weegt en de kosten steeds zoo veel mo gelijk traoht te beperken. Bij het college is inmiddels reeds een plan in voorbereiding, waardoor mis schien een goedkoopere oplossing van het thans aan de orde zijnde vraagstuk mogelijk wordt. Spr. kan in deze openbare vergade ring nog niet in bijzonderheden treden over dit plan, doch hij wil wel zooveel uit de sohool klappen, dat men in groote lijnen met dat plan op de hoogte komt, Desnoods wil hij in besloten zitting wel tneer vertellen. B. en W. willen de oplossing zoeken in den aanbouw van een lokaal aan de openbare sohool aan de zijde van den Zevender met demping van een stuk daar van, zoover als noodig is. De interne in richting van 't gebouw kan dat zoodanig worden gewijzigd, dat do fietsenberg plaats en het spreeklokaal daar kunnen worden geplaatst. Op het oogenblik heersoht op de cihr. uJ.o.-school ontegenzeggelijk een nood toestand, Daarom acht spr. het beter, een meer rechtmatig en welwillend stand punt in te nemen tegenover deze aan vraag, waardoor wordt voorkomen, dat het sohoolbestuur misschien, vrij spel krijgt buiten den raad om. Wlethouder Deerenberg zegt, dat tussohen het college en de schoolbesturen steeds goede verstandhouding en vrucht dragend overleg mogelijk is gebleken. De heer Van der Hek vraagt, of de raad niet in besloten zitting, na de in lichtingen, die de Voorzitter daar wil ge ven, over deze zaak kan stemmen. De Voorzitter antwoordt, dat dit onmogelijk is. Stemmingen moeten in openbare zitting geschieden. De heer Kortland vraagt splitsing van het voorstel, omdat hij natuurlijk voor het leslokaal wil stammen. De Voorzitter zegt, dat splitsing moeilijk gaat, omdat er Wet een voor-

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4