I SCH00NH0VEN5CHE COURANT Ps A :N ER FRISO BAAI Plaatselijk Nieuws. Binnenland. .25 00 oekhande Viert ’t Kerstfeest met Bloemen Geel 30d Groen 35 et Rood 40cf. Fa. J. DOESBURG Schoonhoven - Tel. 65. Bericht en verzoek. 2000oXd.“iS,Sn5'“"g- 1000 t/abak f Mobilisatie. 63s JAAROAN& MBER 1WT. )J0 uur, Ba. vontls 6 uur, INGEZONDEN MEDEDEELING. en ur en ’s av. ur en ’a av. lur en’s av. (particulieren INGEZONDEN MEDEDEELING. 0 uur ur en 's av. te ‘i u ul 1 MOEILIJKE TIJDEN. K. een nla, on, Ha uit «n kwia Mo brMbl ruim i M op. 1.2330-Gouda Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich egarandeerde gegevens kunnen verschaffen. in ons bezit zijn. S. W. N. VAN NOOTEN. OIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. L. V.m. 9.90 J. van dw 30 uur en ’s Em.-Predi- reiding voor per'/z pond uur en ’s in Werken- IJsselmond- in 's avonds arg. uur n. 9.30 uur en ?h. en avonds .LIGE-LAN- ronds 6 uur, ir en ’s av. van Rotter- jur, Preekle- W. Riinabur- Feestdagen dat off en reerende anbevelend, 5SEN, onhoven. wnsdng jitbeta- i per 8 post 1.60. cents meen Jnan 1 tot 6 re- dlte regel meer 0 20. I plaatsing 8e mimi •“gel. Tuesehen den Wegens de Kerstdagen op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 December zal ons volgend nummer niet verschijnen op Woensdag 23, doch op Donderdag 24 December vroegtijdig. Wij verzoeken mitsdien dringend aan adverteerders en correspondenten om er voor te zorgen, dat alle ad vertenties en copie niet later, liefst vroeger dan Donderdagochtend 9 uur anat M. .30 uur en 's elenga. Evangelisatie. It, van Wad- uur, Lees- I uur en ’s idt ir en ’s av. nigt. K. ir en ’s av. uur en Druyère. r en ’a av. 'ilnis. tur, Da. P. ig voor het 30 uur, Ds. M. uur en ’a sn. 9.30 uur, .vonda geen Noordeloos, Donderdagavond trad voor de Herv. Jongelingsvereeniging „Sa muel” op Da. Alera, van Dordrecht, met het onderwerp Gen. 7 16: „En de Heere sloot de ark achter hem toe”, De preek was leerzaam en boeiend. Jongeren en ouderen werden in verband met den duis teren hedendaagschen toestand gewezen op hun plicht en op de toekomst. Het Kerkgebouw was goed gevuld. De collecte ir van den Zuid- uM Ringdijk op Whoogen en te V.m. 9.80 Da. H. van J Tobt 20. M-oifcoi: Vanooolon. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 2». Fwlrokonln, 10708. ABONNÏC’8 van dit blad, in het bezit van ons Bericht In de viMchenhaven van Hamburg ie ongeveer twee-derde van alle vlsschera- sohepen opgelegd of meer dan 400.000 ton echeepsruimte. De boomen op het Kerkplein. Haastrecht De Kantonrechter te Schoonhoven behandelde Vrijdag op nieuw de zaak tegen de kerkeraadsleden, betreffende de boomen op het Kerkplein. In tegenstelling met een bericht in een ander blad, is in dit -proces nog geen uit spraak gedaan; deze is bepaald op 80 de zer. Het 0. M. eischte Vrijdag zooals in de rubriek rechtszaken vermeld tegen elk der beklaagden een boete van f 0.50. beganen grond gebracht. Daar de wagen op eigen kracht niet verder kon, is hij met een andere auto naar een reparatie- werkplaats gebracht. De pastoor dezer gemeente behaal de op de laatst gehouden nternatinale tentoonstelling van „Ornithophilia” te Utrecht, met een inzending Koekoek-Or- pintons en een inzending Indische een- den, beiden een len prijs. De nieuwe klokken in den gemoente- toren zullen den eersten Kerstdag in ge bruik worden genomen en dan voor bet' eerst de gemeentenaren ter kerke roepen. Zevenhuizen. Hot Fanfarekorps „De Kleine Trompetter” gaf Donderdagavond een uitvoering voor de donateurs. De voorzitter, de heer Verhoef, open de met een kernachtige toespraak de avond. Hij wekte de donateurs op, de vereeniging te blijven steunen. Vervolgens besprak hij het bezoek aan het concours te De Bilt, waar twee eerste prijzen en een directeursprijs werden behaald. Ook dankte spr. den burgemeester, bescherm- heer der vereeniging, voor zijn aanwezig heid en zijn medeleven met de vereeni ging. Het programma werd keurig vertolkt. De aanwezigen beluisterden met aandacht ieder nummer en dankten telkens met 'n daverend applaus. Na de uitvoering der nummers trad tot verdere vulling van den avond op een tooneel- en cabaretgezelschap, onder lei ding van den heer Jac. Otterlee, dat werk te zien gaf, hetgeen geheel af was. De eerste uitvoering kan als wel ge slaagd worden beschouwd Groot-Ammers. De zangvereeniging „Volharding” gaf Donderdag een uitvoe ring in de zaal van den heer G. v. As, onder leiding van den directeur, den heer J. P. Oskam te Gouda. Vijf nummers werden gezongen, waarbij het laatste lied, „Rozen uit het Zuiden”, van Johann Strauss, zeer in den smaak viel. Een da verend applaus was dan ook ten volle verdiend. Daarna werd opgevoerd „De Kilometervreter”, kluchtspel in 3 bedrij ven. Meermalen klonk een daverend ge lach door de zaal. Gezien den korten tijd van voorbereiding, werd dit stuk vrij goed gespeeld. Na afloop bleef men nog eonigen tijd onder een dansje gezellig bijeen. Gevonden: Een bruinen handschoen Inlichtingen bij den gemeente-veldwach- ter. ;m. >nds 7 uur, van Mej. Da. en ’s HER8TELC0NFERENTIE TE DEN HAAG. Uit gezaghebbende bron te Londen komt het bericht, dat de Engeleohe regee- ring in een nota, die zij aan den Fran- achen gezant ter hand heeft gesteld, En gland’s standpunt inzake de particuliere •chulden uiteenzet en nadruk legt op de beteekenig van deze kwestie. Men be- ec houwt de nota als een voorloopige op heldering nopens de vraagstukken, die waarschijnlijk besproken zullen worden op de aanstaande hersteloonferentie, wel ke naar men meent te weten ia Den Haag en niet te Brussel Ml worden bedrogen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van IA A Gulden by verlies f;n Gulden bjj verlies van IVV van een duim. vU een anderen vinger. VersohVnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prhs by voorui ling: voor Schoonhoven maanden f 1.26; p, Met verzekering w ongelukkig terecht, dat zij op medisch ad vies naar het ziekenhuis te Gouda ia overgebracht. De winkelweek heeft een aanvang genomen. De prijzen zijn tentoongesteld bij de hoeren Van den Berg; Carlier en Spek. Op len Kerstdag zal aan het hulp- postkantoor Zondagsdienst worden ge houden. Er bestaat geen gelegenheid om correspondentie af te halen. 2en Kerst dag zal er een bestelling zijn. De haaien J. E. lip en N. Dirk zwager M.Nzn. zijn reap, herbenoemd tot ouderling en diaken van de Ned. Herv. Kerk. Beide heeren hebben deze herbe noeming aangenomen. Nleuwerkerk a.d. IJzmI. B. en W. stel len aan den Raad voor over te gaan tot verkoop van grond van hot door de ge meente aangekochte bouwterrein (dorp), aan den heer J. Fijan, voor den bouw van 10 arbeiderswoningen bouw). Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor gehouden en wol half Januari, ala ten- L” J*~ r'"'J minste de commissie van Bazel tijdig met haar werk gereed zal zijn. GRONDWETSWIJZIGING VOOR GESTELD. Namens de soc. dem. fractie heeft de heer Albarda bij de Tweede Kamer 187 der grondwet in dien zin, dat voort aan c, .22__ 2 noodig zal zijn voor mobilisatie. De handeling van een voorstel daartoe dan in de vereenigde vergadering beide Kamers moeten geschieden. GRIENDHOUT-CULTUUR BEDREIGD. Het Tweede Kamerlid, de heer Braat, heeft den Minister van Binnen! an dache Zaken en Landbouw gevraagd, of het de zen bekend is, dat de griendhoutcultuur, die veel handen werk geeft in den herfst en de wintermaanden, ten onder dreigt te gaan door den invoer van griendhout uit het buitenland? De heer Braat vraagt, of de Minister bereid is, die uitbreiding van de werkloosheid spoedig tegen te gaan. DE OUDE GULDENS, Na 81 December niet meer In wisselbaar. De Minister van Fiananciln brengt ter algemeens kennis, dat het na 31 Decem ber 1931 niet meer mogelijk zal zijn de buiten omloop gestelde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1D20, bij ds postkantoren, bijpoetkantoren en post stations in te wisselen. De leider van de sociaal-democratische fractie in de Tweede Kamer ,de heer Al barda, heeft, vlak voor dat de Kamer voor de Kerstvacantie uiteenging, een ontwerp irgediend .om artikel 187 van da Grond wet te herzien in dien zin, dat het bevel tot mobiliseererf'van het leger niet langer alleen door de Kroon kan worden gege ven, maar dat voortaan daartoe ook do goedkeuring van do Staten-Generaal noo dig zullen zijn. Nu is een herziening van de Grond wet, hoe klein ook, een heel werkje. Eerst moet het voorstel op de gewone wijze door de Kamers worden behandeld. Wan neer dat gebeurd is en 4° Koninklijke be williging er toe is verleend, dan worden de beide Kamers ontbonden en moeten dus verkiezingen gehouden worden. Wanneer na de verkiezingen de nieuwe Kamers zijn samengesteld, dan gaan zij beslissen over de voorgestelde wijziging, waarin zij geen verandering meer kunnen aanbrengen. De wijziging wordt echter pas als aangenomen beschouwd, wanneer in elk der beide Kamers ten minste twee derden der leden zich voor de wijziging heeft uitgesproken. I Waarom, zal men zich afvragen, wordt nu dit ontwerp ingediend? Wanneer het de bedoeling Is, dat niet langer de Ko ningin, maar de Staten-Generaal het recht van oorlog-verklaren hebben zal, waarom dan geen wijziging gevraagd van artikel 58 der Grondwet, waarin de(n) Koning(in) het recht van oorlogverklaren verleend is. Waarom hiertóede «oo’n haast gemaakt, waarom in deze dagen van vredesgedaohten een wetsontwerp in gediend over oorlog en mobilisatie, een ontwerp dat ter plaatse, waar het is aan gekomen, blijft liggen tot na 9 Februari, wanneer de Kamer pas weer bijeenkomt? Waarom voor zoo’n ontwerp, dat toch stellig geen bijzondere haast heeft, ont binding der Kamers verlangd, terwijl over ruim twee jaren toch algemeens verkie zingen gehouden moeten worden? Is er dan zoo onmiddellijk gevaar, dat ons land zijn krijgsmacht zal mobiliseeren? Dreigt er werkelijk oorlogsgevaar en zou er kans bestaan, dat onberaden werd overgegaan tot een oorlogsverklaring? Is er een aan leiding, om nu zoo overijld en op dit tijd stip een dergelijk wetsontwerp in te die nen? Er is natuurlijk voor ons land op *t ©ogenblik niets meer oorlogsgevaar dan een jaar geleden, er is niet het minste ge vaar, dat de Kroon lichtzinnig zal over gaan tot het verklaren van oorlog en tot het mobiliseeren van het leger en vloot. We weten dat allemaal even goed. Maar toch moet er een reden zijn, waarom nu de heer Albarda zijn ontwerp indient. We kennen die reden niet, maar we kunnen er naar raden. Er zijn twee soorten van vijanden of gevaar, waartegen mobilisatie noodig is: een buitenlandsohe en oen binnenland- sche. Mobilisatie kan noodig zijn voor een leger van buiten of togen kwaadwilligen van binnen, en als er gemobiliseerd zou moeten worden tegen opstandige woelin gen in het land, dan zouden de sociaal democraten daarover vermoedelijk een Woordje willen meepraten. Vandaar dit ontwerp. van Inschryvlng, «yn volgen» de daarin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor Gulden by QAA Guld«n by verlies 900 QuIden verlieB overlyden. JUV van hand of voet. 4vv van een oog. St. Nicolaasavond. Noordeloos. Het St. Nicolaasfeest van de afd. Noordeloos van „Volksonder wijs”, is gehouden op Vrijdag 18 Dec., in de 0. L. S. Door omstandigheden is deze avond dit jaar wel wat later gehou den dan de gewoonte is, doch hij is er niet minder om geslaagd. De voorzitter, de heer M. Scheer, hoofd der 0. L. S.’, opende den feestavond met een hartelijk welkom tot de talrijks aanwezigen en deelde mede dat een derde leerkracht kan benoemd worden. Hoofdschotel van dezen avond was het z.g. Marionetten Theater van mevr. v. d. Velden te Den Haag, met haar kinderopvoering „Zon nestraaltje”. Men begon met het zingen van „Zie de maan” enz. en volgde daar na het welkomstlied met zwarte Piet. De ouderen zongen een ander spontaan me de. Ook werd aangeheven het oude „Wil helmus”. De heer M. Scheer begeleidde op voortreffelijke wijze met zijn viool, de kinderen bewezen dat ze hun liederen goed ingestudeerd hadden. Mej. Kooij- man en mej. v. Vugt zorgden voor piano muziek. Intusschen werden de kinderen getracteerd op chocolade enz, De ouderen konden ook ververschingen krijgen. Zeer welwillend hadden enkele dames zich beschikbaar gesteld voor de bediening. Er werd nog een mooite taart verloot met het opschrift „Volksonderwijs”, welke de heer F. Slob Gz., van Over-Slingeland, zoo gelukkig was te bemachtigen. De heer M. Scheer ontving een fraai bloemstuk uit waardeering. Onder alle liederen heeft het „Lang zullen ze le ven” niet ontbroken. Verschillende St. Nicolaas-liederen weer klonken door de school, ook door de ouderen meegezon gen. Vermeldingswaard waren o.a. een kwartet en een lied „De stormwind raast” door een koor van kinderen. De heer M. Scheer kon 45 nieuwe leden voor „Volks onderwijs” noteeran. Als curiositeit werd gegeven „&nel- sohrijven”, een leuke grap, waarna gezon gen werd „Avond wordt het weder”. Tenslotte gaf het bestuur te kennen dat het plan bestond om op de jaarvergade ring een (ff twee tooneelstukjes op te voe ren bij genoegzame deelname en verzocht de jongelieden zich daarvoor op te ge ven. Het (resultaat zal wel zijn dat dit plan doorgaat. Het was een zeer mooie avond voor de ouderen, de kinderen en Volksonderwijs. Waddlnxvsen. Op de eierenveiling wa ren aangevoerd 1253 kippeneieren en een partijtje eendeieren. De prijzen bedroe gen: Kipeieren groot f 5—6, klein f 3,75 4,50. Eendeieren f 4,50. Alles per 100 stuks. Op de boerderij van den landbou wer A. B. aan den Bloemendaalschen weg is onder een der koeien miltvuur gecon stateerd. Het dier is in den loop der dag gestorven en per auto naar den verbran dingsoven vervoerd. De ontsmettings- dienst beeft de stallen gedesinfecteerd, terwijl maatregelen tegen verdere ver spreiding zijn genomen. Gevonden: Twee paar kinderhand- schoenen; colliertje. IJsselstein. Door een defect aan de stuurinrichting reed de autobestuurdor v. d. B. aan den IJsseldijk in de sloot. Met vereende krachten is de auto weer op den Advertentiën gel» f 1.80: elL Bij 8 maal f 0.10 ner regel. Tuwel tekst orievoudige pr|)s, Plulmveetentoonstelllng. A melde. De tentoonstelling der post- duivenvereeniging „De Snelvlucht”, ge houden in de zaal van café „Lekzicht”, had den volgenden uitslag: Schoonheidsklaase: Doffers, oud, le pr. Adr. Schotman. Duiven, oud: le prijs Adr. Schotman; Z.E.V. G. Uittenbogaard; Doffers, jong: le prijs G. Uittenbogaard; Z.E.V. mej. M. Roth. Duiven, jong: le pr. A. v. Oort; Z.E.V. mej. M. Roth. Vliegklawe: Doffere, oud: le prijs J. v. Gelde ren; 2e pr. H. Streefkerk, 3e prijs G. Roodhoret, 4e pr. G. Uittenbogaard, Z.E.V. M. v. Leer; Z.E.V. idem; Z.E.V. J. v. Gelderen, Z.E.V. G. W. v. Kekum, E. V. H. Streefkerk. Duiven, oud: le prijs C. Uittenbogaard, 2e J. v. Gelderen, 3e M. v. Leer; Z.E.V. B. Zweren; Z.E.V. M. v. Leer, E.V. A. G. Tukker, idem, A. G. Tukker, E.V. G. Roodhorst. Doffers, jong: le prijs H. Streefkerk, 2e M. v. Leer, 3e A. Tukker, 4e G. v. Middelkoop, 5e. H. Streefkerk; Z.E.V. M. v. Leer; Z.E.V. J. v. Gelderen; Z.E.V. C. W. v. Kekum; Z.E.V. 0. J. v. Dieren; Z.E.V. A. Tuk ker; Z.E.V. A. v. Oort; Z.E.V. A. v. d. Wal, E.V. G. J. v. Dieren. Duiven, jong: le prijs Adr. Schotman; 2e H. Streef kerk; Be M. v. Leer; Z.E.V. A. Tukker; idem, A. Tukker; Z.E.V. J. v. Gelderen; E.V. G. v. Middelkoop. Speculaasklasse (uitgeloofd door den heer J. A. v. Heusden); 1 pond speculaas A. Tukker; idem, A. v. d. Wal; H pond J. v. Gelderen; idem, M. v. Leer; idem H. Streefkerk; idem, G. Roodhorst, idem, G. Kekem. Schoonste vogel van de geheels ten toonstelling, Adr. Schotman. Mooiste vliegvogel, G. Uittenbogaart; op 1 na de mooiste J. v. Gelderen. Keurmeester Slagboom uit Leerdam heeft zich in alle opzichten schitterend van zijn taak gekweten. Verder mag de tentoonstelling zeer goed geslaagd heeten, een succes voor deze jonge vereeniging, met niet meer dan twaalf leden. Het juiste aantal boonen in een pot werd geraden door den heer J. A. Heusden, die daarmede een taart won. Bekroond. Amelde. Op de te Leerdam gehouden clubtentoonstelling van pluimvee behaal de de heer J. A. v. Heusden met zijn in zendingen witte Wyandotte’s drie eerste prijzen; twee tweede prijzen en een der den prijs; de heer P. M. Bogert met zijn Hollanders Zw. B. drie eerste, twee twee de, een derde en tevens twee eere-prijzen en de heer P. Roodhorst met een Witte VI. Reus (ram) een tweeden prijs. Vrijdagmorgen reed de graanhande laar W. Bor met zijn vrachtauto tegen de ijzeren lichtpaal op den Achterweg, doordat bij het p&sseeren van een wagen het paard schrok en eensklaps voor de auto kwam te staan, zoodot de chauffeur moest kiezen tusschen het paard of de paal. Het een verbogen vooras liep dit ongeval af. Berksnwouds. Woensdagavond kwam de heer V.t uit Lekkerkerk door het slip pen van zijn auto daarmede tegen de boo men terecht. De auto is later door kraanwagen op den weg gebracht. Verbetering Ringdijk. Moordrecht. Het bestuur piaspolder heeft besloten verschillende plaatsen op L verzwaren. Moordrecht. Mej. T. gleed ia haar wo- Ouderkerk a.d. IJssel. B. en W. hebben benoemd tot brandmeester, in plaats van den heer Andr. Vonk Noordegraaf, die tot lid van den gemeenteraad werd ver kozen verklaard, den he »r L. Kwakor- naak en tot brandspuitmeester, ter ver vanging van wijlen den heer At. Bos, den heer P. Pols Gz. Peursum. Bij de gehouden pluimvee- tentoonstelling te Neder-Hardinxveld ver wierf de heer H. Rietveld alhier met een Koekoek Plymouth Rock-haan een isten prijs met 3 eere-prijzen. Als lid van de afdeeling Groot Be drijf van de Kamer van Koophandel te Dordrecht is gekozen de heer A van Houweling, die deze benoeming heeft aangenomen. Slledrecht. De Herv. Jongelingsveree niging op Geref. Grondslag „De Heere is onze Banier” hield haar 4de jaarverga dering in de Openbare School. Een vier tal onderwerpen werd behandeld, n.l. Je- robean en de man Gods, door J. Schreu ders; de Fransche Revolutie door As. Molenaar; Art. 15 der Geloofsbelijdenis door D. van Dam; en Het Huisgezin door A. P. Korevaar. Op al deze inleidingen volgde bespreking. Een collecte, in de pauze gehouden, bracht f 17 op. De vergadering werd ge leid door den voorzitter, den heer A. Vonk. - Voor een volle zaal gaf het Kinder koor in het Vereenigingagebouw een uit voering van de Operette „De Tooverrlng”. De „dwergkens” speelden hun rol goed. Stolwijk. De heer M. Dekker, landbou wer, is in staat van faillissement ver klaard: Curator is mr. C. Jonker, te Gouda. Ijsclub „Voorwaarts”. Noordeloos. Bovenstaande vereeniging hield haar algemeene jaarvergadering Woensdag, in café Kras. Aanwezig wa ren 92 leden. De vooraitter, de heer D. Kooyman, opende de vergadering met een welkomatwoord. De secretaris, de heer D. v. d. Haven, laa de notulen, welke goed gekeurd werden en voorta het financieel verslag, wegena bedanken van den pen ningmeester, den heer J. Vonk. De ont vangsten hebben bedragen f 232,95 H, de uitgaven' t 3,50, batig saldo i 229,48 h. De rekening werd nagezien en accoord bevonden. Hierop volgde de bestuursver kiezing. De heer D. Kooijman, voorzitter, werd herkozen en in de plaats van den heer J. Vonk, penningmeester, werd be noemd de heer G. v. d. Ley. De 3 aftre dende commissarissen werden bij accla matie herkozen. De regeling der plannen bij ijs werd overgelaten Aan het bestuur. Bij de rondvraag stelde* oen der leden voor het batig saldo bij, de boerenleen bank te beleggen. Daartoe werd besloten. Bij de gratis verloting iielen de prijzen ten deel aan: G. de JonjrGz., sigaren; L. de Groot Wz., schaatsejL D. van Aspe ren, sigaren; J. van Mwjöl, boterletter; A. van 't Hoff, haas; K. L. Volker, siga ren. uur on No. B98D. MAANDA8 91 pECEMBER 1W1. NIEmBLADVODRZUID HOLLANO EN UTRECHT heer Albarda bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot wijziging van art. uer gruuuwoi in uicu uai vouri- de goedkeuring der Staten-Generaal bs- zou dar

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1