Een Boerenknechl. BoereodlensMe Boerendiensthode Kteuuilaars Collecte Kersffeesf DROSTE Familiedrukwerk Een Melkzaak Affydwélfcam Drogisterij „Het Groene Kruis" IlIErres Radio!!!] tm rtwtt NU IS HET TIJD Advertentiën. Mien Hooykaaa, S. A. Troelstra Gijsbert Slingerland, Dankbetuiging. Faillissement Mr. S. H, SMIT. Een Boerenknecht Gevraagd: Tegen 1 Januari gevraagd: Ter overname gevraagd: Welland Lloblg Orgel "iMflflGPILLEN Danssalon Zuidervliet is Donderdagavond 24 December Dansen „ihi lijian, Dichts neues Schoenmakerij heeft overgedaan te Stolwijk Nieuwjaars-Collecte zal gahoudan wordan vóór da Kantwaak an wal op Woendag 23 Dec. en Donderdag 24 Dec.'31 Onder de Kerstboom menig Droste- geschenk en in die gezellige chocolade ketel, die allerfijnste Droste's Verpleeg ster Cacao, een tractatie voor jong en oud. Zorgt dat ge een bus in huis hebt. Garage A. Anker, Stolwijk Goed beklssfo Rund en Varkensslagerij Q. Plomp. ElBCir. lectin. Bur. Spreek met nem en alles komi in orde GIJSB. WALRAVEN. Pas op Uw Kippen Zaadnoordijk's „HYG1ENÜ S" ANTON COOPS Droglil WJidslr. - Gouda WAT VRIJZINNIGE CHRISTENENGEL00VEN Zoute Palmier^ te£tftran$cn en Votccbranfjef ^Taarten met tasStbccoï iJScbaftjcsS en S&aitftet ftcrgtltlafiften Xojiiftctgtrnflt 38 ,&cljacmljabtn voor Geen beter adres dan DRUKKERIJ S. W. N. v. N00TEN Schoonhoven Al onze agenten kunnen U in ons nieuwe Modelboek een goede keuze aanbieden ïr r Buitenland. FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. HET MEISJE IN DE WILDERNIS. jËfix&S' BLAB. Verloofd: en Dri. Chem. Schoonhoven, Oranjeitr. 2. hulster helde(U.) Pr. Alexand.w. 80 Thula te Schoonhoven: 29 December 3—5 uur. Meden overleed, na een korte ongesteldheid, zacht en kalm.oiizegeliefde Man,Vader Hehuwd- en Oootvader de b Heer in'den ouderdom van bijna 72 jaar. Wed.O. SLINGERLAND— Hak. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Bergambacht, 18 Dec. 1931. Voor de vde bewijzen van deel neming, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van mijn Man, betuigen wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid aan Oeneesheeren en verplegend Personeel van het Vgn Itersonziekenhuis te Oouda voor de liefderijke zorg en ver pleging aan mijn Man besteed. Namens ens allen, Wed. J. J. v. HEUVEL. Ouderkerk aan den Ilssel, 21 December 1931. J, B. NOORDERGRAAF Bouwman te Lekkerkerk. Bij beschikking van den E.A. Heer Rechter-Commissaris is bep tald: lo dat de indiening der schuld vorderingen bij ondergefeekende moet plaaishebben vóórójanuaria.s. 2o. dat de verificatie-vergadering ?ehouden zal wordeh op Zaterdag 3 Januari a.s. des voormiddags te lOj uur in het Oerechtsgebouw aan den Noordsingel te Rotterdam. Dc Curator, Qouda, 18 December 1931. Hoogstraat no. 1. Er bi«dt iloh aan i oud 30 jaar, P.O. Qoed kunnende melken en alle boerenwerk ver staande, v. g. g. v. Verlangd loon, f 8.— per week. Liefst omtrek Oouda voor nu of later. Br. of inlicht, bü de Wed. Visser,Zwarteweg no. 8 Oouda P. O., leeftijd 15 l 16 |a«r, goed kunnende melken. Adre.: L. DE JONd, A 27, Nieuw Lekkerlend. Een P. O.I goed kunnende melken, T. POTUlfT Bergembechl. Tegen I lanuarl GEVRAAGD goed kunnende melken. A. DE BRUIN - Streefkerk. welke een goed bestaan oplevert Brieven franco Hulppostkantoor, Ouderkerk aan den IJssel. TE HUUR voor 4 jaren, met 2 jaar opzegging: Ruim 1 Hectare best gelegen aan den Oraaflandschen weg onder Groot-Antmers Te bevragen: BURGFRLliK ARM BESTUUR van OROOT-AMMERS To koop: Een, zoo goed als niéuw - 4 spel, prijs f 260. Adres: Olivier van Noortstrsst 6, Schoonhoven. NIEUWSBLAD VOOR TUID-HOLLAND'IN UTRECHT, Schoonhovensche Courant MAANDAG 21 DECEMBER 1281. vntoort Uw gsstcl 1 en humeur. Neem geen iterk werken de purgeermiddelen, doch dc ccn normale ontlasting gevende IP'S 0.65 p. flacon. Inplaats van Zalardan Sluiting uur Entree 25 cent. Sden KERSTDAG draait als geluidsfilm te Schoonhoven in ,,'T NUT": v au hel Westelijk front geen nieuws Middagvoorstelling 3 uur. Avond, voorstelling 7.30 uur. Entree f 0.75 gen randen. Plaatsbespreking voor middagvoorst. 10 v m.. avondvoorst 11 v m., aan de zaal k f 0.10 op den dag der vertooniug. Kaarten verkrijgbaar bij: Adr. dc Qroot, Lange Wslstr. 38a. L Paarbolta. Loplkaratraat. J. A. Vermeil, Havenatraataohe Wal. O. Sir ach, Olivier van Noortpleln 1 P. J. v. Harmeien ,13. W. v. Genderen, Oranjestraat 18. Nog een klein aantal kaarten zijn er verkrijgbaar, wees dus vlug om deze film te zien. Ondergeteekende geeft bij dezen kennis dat zij de aan J BOS alhier; tevens onder dankzegging voor het groote ver trouwen en in uwe gewaarde guntt aanbevelend. Wed. J. J. VAN DEN HEUVEL Mil bovenstaande hoop ik het vertrouwen, mijn voorgangster be toond, ook waar/tig te worden door nette, billijke en vlugge bediening. Mij rit uwe zeer gewaardeerde gunst aanbevelend. J. BOS, Electrische Schoen en Zadelmakerij. Ouderkerk a.d. IJssel, 21 Decy1931. De BURQEMEESTER van Stolwjjk maakt bekend, dat, als gewoonlijk Da De Burgemeester voornoemd, VAN HEMERT TOT DINOSHOF. Hiermede berichten wij, dat wri officieel zijn aangesteld door de Oaoombineapaa Ziek anf ondaan, voor de levering van Bandage, Breukbanden, Buikbanden en Elastieken Kousen. Voor deze afdeeling hebben wij een aparte paskamer met vak kundige damaa bediening. Buik- of Breukbanden geven veel verlichting mits zij vakkundig wordan aangemeten. Hiervoor is hef besfe en vertrouwdste adres: KLEIWEG 81 GOUDA Ta koop: 1 Dodge Bodewagen, 2'h tof 3 ton, bak 4 bij 2 M., gesloten, 10.000 K.M. geloop en. 1 Dodge, 4-aeurs, blauw, 1023, prachtwagen. 1 Ford Touring. 1 Ford, verl. en verz. mef rukstel. 1 Foid, open bestelwagen. 1 Chevrolet, gesloten bestelw. 1 Duranf, 4-deurs, blauw. 1 Dodge, Dem. chassis, 2l|i ton. Ta koop aangebodam omzet 21/j a 3 varkens, tkn halve koe, Worst, enz. Op goeden ttand in omgeving Oouda, huis te huur Br., onder no. 5790, bur. v. d. blad. F 3.75 per paar kosten bij ons de Flanellen Lakens, 2 perloons maat 150 X 210 en f4.75 de extra groote maat 160 X 220 Het oude artikel tegen de RHEUMATIEK. Schrijf of bestel dus hedeh bij O. W.J.OOVERTS, Schiedamsche- dijk 48, N. Binnenweg 427 433, Kruiskade 97 99, Br. Hllledijk 73 79 Rotterdam, telefoon 14092. DE ZAKENMAN die nimmer adverteert, krijgt slechts tot klant, die bij geval passeert 11 de zeer goed bekend staande Radio-Toe» ellen In verschillende prijzen en uitvoeringen. Alleen voor Schoonhoven en ümstr. ver krijgbaar bij onzen Agent den Heer Badiohandel Koestraat 16 Beleefd aanbevelend, R. S. STOKVIS, Rotterdam. Kunt gij Uw koeien niet bevrucht krijgen? Of heeft U last van kalfverwerpers wat absoluut niet meer noodig is; neem dan het middel daarvoor van den Heer L.. STELLEMA ta Rinaumageaat (Ff,). Dankbetuigingen van de grootste fokkers van geheel Nederland ter inzage. Vraagt gratis inlichtingen. Verkrijgbaar te Oiessendam bij den Heer En verdei in alle plaatsen Werterverkooper» gevraagd. L. STELLEMA - Rinaumageaat (Fr.). Winter eieren zijn het duurst Laat ze U niet door twee dieven, $N0T en 0IPHTERI- TIS ontrooven. Neem tijdig Uw maatregelen en geef door hun drinkwater afdoend voorbehoed- en genees middel, wat direct verlichting geeft,eenvoudigebehandeli. g LET OP DE 0RIGINEELE DOOS Per f carton 60 cènt. Per Vi carton 95 cent. ALLEEN VERKOOP KERSTFEEST. Tafelversiering en Boomentooi. Enorme sorteering houdbare Boomsn in 8 maten. BAZAR „DE POTTEMAN" Eind Gorkum. Wie daarover boeken wil lezen kan ze gratia an frnnoo ter leen ontvangen van: Mevr. LANDSTRA,' Middelburg: Mevr. LOMAN, Beethovemtr. 101 lil Amsterdam; Ds. BARNOUW, Zlerlkzee; O. CADEE, Balkbrug bij Averecit, 3$ftfcnber aaubebelrnb, (telefoon 52 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Seheanhar.niebe Cour.nl MAANDA8 21 DECEMBER 19S1. Het Hoover moratorium bijna bekrachtigd. Som bwre klanken over den toestand In midden Euro- *pa. Een wereldconfe rentie over de tarieven? De ontwapeningsconfe rentie niet uilgesteld. Het Hoover Moratorium nadert dan eindelijk zijn bekrachtiging In het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den is het reeds goedgekeurd en he den of uiterlijk morgen is de defini tieve bekrachtiging in dep Senaat te verwachten. Reeds heeft de financi- eele commissie uit dat lichaam het ontwerp aanvaard. De goedkeuring in het Huis van Afgevaardigden geschiedde met 317 tegen 1Ü0 stammen en met deze zelf de stemmenverhouding nam het Huis een amendement van zijn financieele commissie aan, waarin het ter voor koming blijkbaar van verdere aan slagen op Amerika s beurs, verklaart, dat opheffing of herziening van de Europeesche oorlogsschulden (ten be drage van 12 milliard dollar) aan de Ver Stalen in strijd is met de po litiek van het congres. Zoóals gezeg^. de grootste geest drift voor Hoover's reddingsplan is voorbij Dat blijkt weer uit de reserve die men er nu onmiddellijk aan vast koppelt en ook uii het feit, dat van de ruim 400 stemmen zelfs thans nu heel Europa reeds met het morato rium rekening heeft gehouden en vele groote betalingen reeds achterwege zijn gebleven nog een vierde deel tegen aanvaarding van het plan werd uitgebracht. Waarschijnlijk zal de stemming over het moratorium nog wel in gunstige richting beinvloed zijn, door enkele pessimistische verklaringen, die ,ln de Ai - De president der National City Bank beoordeelde dien toestand allerminst gunstig en een vertrouwelijke mede- ticeling van Stimson. den minister van buitenlandsche zaken, klonk even min bemoedigend. Hij heeft den toe stand in Centraal Europa als hoogst verontrust end gekenschetst Naar zijn meening konden elk oogenblik ern stige gebeurtenissen plaats grijpen en men moest zich hierop ook beslist voorbereiden. Ook president Hoover moet zich op somberen toon -hebben uitgelaten op een lunch waarin eenige leden van de financieele commissie aanzaten Zijn zwaarmoedige woorden golden meer den werefldtoesland in het al gemeen, dien hij zeer dreigend vond Amerika zal zien naar Hoover's mee ning niet kunnen blijven onttrekken aan de groote 'moeilijkheden, waar aan de wereld zich ziet gesteld. Niet te ontkennen is. dat men zich in Amerika den laatsten tijd meer en meer rekening gaat geven van de moeilijkheden .waarmede alle landen hebben te kampen Zoo heeft de com missie. die de noliliek bepaalt, welke de afgevaardigden der democratische partij in het congres hebben te vol gen een plan besproken om Amerika hot initiatief te doen nemen voor de bijeenroeping van een wereldcon ferentie over ae handelstarieven De commissie wil op deze wijze trachten te komen tot een gelijktijdige en even redige verlaging der douane-rechten in alle landen Grootendeels is dit streven een ge volg van den afkeer der democraten van verlaging der Amerikaansche ta rieven Zij wenschen deze althans geen wijziging te doen ondergaan ten opzichte van die der andere landen. wat door e«n evenredige verlaging in alle staten zou zijn te voorkomen. Inmiddels geldt het hier nog slechts een plan in zijn eerste stadium, zoo dat een mogelijke verwezenlijking waarschijnlijk nop wel geruimen tijd op zich zou laten wachten. Bij de vele geruchten, die reeds de ronde hebben gedaan over uitstel van de ontwapeningsconferentie kwam. Zaterdag weer een bericht uit Genève, volgens hetwelk men daar in Internationale kringen een voor stel van de Engelsche regeerinp ver wachtte om de conferentie 2 3 weken uit te stellen Engeland zou als motief voor dat verdoek aanvoe ren, dat in Januari de regeeringscon- ferentie over het herslelvraagstuk moet plaats hebben, zoodat die twee samenkomsten dreigen samen te val len als de ontwapeningsconferentie reeds op 2 Febr plaats heeft. Tegen over 'dat bericht staat een tweede, eveneens uit de volkenbondsstad, dat de directeur van de ontwapenings- afdeeling van het volkenbondssecre tariaat te Cannes vertoeft, om daar met Henderson als voorzitter van de as conferentie besprekingen te heb ben. Dat bericht beschouwen velen als een bewijs dat, van uitstel geen sprake ia. En zelfi meenen de Franache bladen met zekerheid te kunnen zeggen, dat te Cannes reeds is besloten, dat de conferentie op 2 Februari zal aan vangen. Het ziet er dus. ondanks eerstgenoemd bericht wel naar uit. dat de vastgestelde datum inderdaad gehandhaafd zal blijven. Bijz. Vrijw. Landstorm. Alblasserdam. De afd. van de Bijz. Vrijw. Landstorm vergaderde in het ge bouw „Utile Dulci". Voorzitter wu da heer 0. v. d. Koogh, die een woord van welkom richtte tot den eere-voorzitter, burgemeester J. van Soheers, luitenant Groenendijk «n nieuwe leden in het bij zonder. Spr. zette het doel der vereeni- ging uiteen, die begeert dat orde an rust zullen voortduren en wil verhinderen dat een chaos zal worden geschept door re volutionaire woelingen, die geen betere toestand zullen brengen. Juist revolutie zal nog grooter stagnatie brengen. Luitenant Groenendijk hield een rede over het 12 -jarig bestaan van den B. V. L. Hij herinnerde aan de November dagen van 1918, waaruit de B. V. L. is geboren. Spr. behandelde daarna het doel en optreden van dit corps, wees voorts op de zeer ernstige tijden en op de mogelijkheid dat de tijd van „Als het moet" wel eens werkelijk zou kunnen ko men. En dan zullen we ook toonen, dat we weten wat beteekent „Als bet moet", aldus spr. Aan burgemeester Van Scheera was opgedragen de uitreiking van een brevet en medaille aan den Koningsschutter J. Twigt en brevetten scherpschutters aan A. Verschoor, G. v. Loon, M. M. den Haï- tog en G. Kortaweg. In zijn rede noemde spr. het gelukkig dat er een kern is die er voor staan wil, orde en gezag te hand haven. Spr. waarschuwde voor volksmis leiding. Hij wekte op tot eerbied voor het Vorstenhuis. Voorts hield luitenant Groenendijk een voordracht over ds schutterij in vroeger dagen, die een heel ander beeld vertoonde dan de tegenwoordige B. V. L. Verder had de prijsuitreiking plaats van den schietwedstrijd in 1931. Aan het einde deed de plaatselijke leider, de heer C. Stellaart, nog eenige mededeelingen. De voorzitter bracht den heer Stellaart dank voor zijn velen arbeid, in het be lang van de afdeeling verricht. Ouderavond. Alblasserdam. In een der lokalen van de Chr U.'L.O. School werd een goed geslaagde ouderavond gehouden 16 Zeker, mademoiselle. Maar de verantwoordelijkheid is voor u. Die zal mij niet zwaar vallen, ma demoiselle. Hij brak zijn woorden af; hij gaf zich blijkbaar nu voor het eerst rekenschap van het geluid dat haar naar het kleine kerkhof gedreven had. Wat is dat voor een geluid? vroeg hij opeens. Een houweel. Een van de dragers is bezig den naam van een grafzerk te verwijderen. De ellendeling, riep hij uit, terwijl hij haar verbluft aanstaarde. Toen vroeg hij nieuwsgierig: Hebt u die namen gelezen, made moiselle? Eén van de twee, antwoordde te koel. Het interesseerde me buitengewoon en ik zou graag willen weten Achter hen klonk geritsel. Legrand draaide zich om en Honor zag dat Man nering wakker was en met angstige oogen naar haar lag te kijken. Ze wierp een •nollen blik op Legrand'e gezicht, terwijl hij op Mannering toeliep en zag dat er een gebiedende, waarschuwende uitdruk king in zijn oogen lag, Het volgend oogenblik klonk het harte lijk uit den mond van den Franschman: Ah, mijn vriend, U schijnt veel beter te zijn. Dat is prachtig. Het is werkelijk oen genoegen U zoo te vinden. Ik ben te ruggekomen, zooals u ziet, want fk was een beetje ongerust over u en mademoi selle Honor Hij ging naast het bed zitten en nam ae hand van den ander. onder leiding van dén heer N. Stout Het hoofd der schbbl, de heer Pols behandelde „Een en ander over het Bijbelsch onderricht ep achool" Met een projectie-lantaarn vertoonde de heer Jongenburcer eenige plaatjes uit Palestina. De heer Goedhals hield een lezing over „Onze Kinderen" de heer Hoofstra liet iets hooren over „Maliens Kruis" Na een kort woord van den se cretaris den heer G Wilschut, die o.m herdacht het verscheiden van den voorzitter den heer Korevaar en den onderwijzer den heer Leerdam, sprak ds G f. van Itterzoon het slotwoord naar aanleiding van Lukas 2. „Laat ons dan heengaan naar Bethlenem." Ammerstol. Woensdagavond vond on der leiding van 'mevr. Hugeüholtz de verloting plaats, georganiseerd door de meisjoevereeniging. Als hoofdprijzen wa ren, twee handwerk-spreien, die len deel vielen aan den heer P. de Jong en mej. M Scheer. Verder waren er nog verschillende kleinere prijzen, te veel om alle op te noemen. Het was alles keurig handwerk. Ammerstol. Het ziektegeval dat B. en W. aanleiding gaf tegen een waarschu wing tegen het gebruik van ongekookte melk, blijkt geen typhus-geval te zijn, zooals wij in een vorig nummer meldden, doch een van febris indulana. Ruiter avond te Bergambacht. Bergambacht. De landelijke rijvereent- ging „Siegfried" hield Donderdagavond in de bovenzaal van hotel 't Centrum een ruiteravond, welke in alle opzichten uit stekend ie geslaagd. De 2e voorzitter, de heer J. Slagor, te Schoonhoven, opende de bijeenkomst, waarbij hij wees op het groote nut van de paardensport, niet alleen om de sport zelf, doch ook ter voldoening aan de hoo- gere eisichen, die aan het landbouwpaard worden gesteld. Onder de aanwezigen waren de burge meester, de beide doktoren, het volledig bestuur van „Siegfried" en afgevaardig den van de zustervereeniging van Alblas serdam. De voorzitter, de heer L. J. Ziel- atra, verscheen iets later. Daarna had de vertooning plaats van de ruiterfilm. Op het doek verschenen verschillende jachtvereenigingen, van Amersfoort, Haarlem en Hilversum, de vierdaagache prestatierit van Jnchtver- egnigingen en militaire ruiters, zoomede bet vertrekken van het reg. huzaren, waar bij verschllende staaltjes van rijkunst, springkunst en dressuur vielen waar te nemen. Ook was nog te zien onze inter nationale springer wijlen de heer Tommie Colenbrander. Voor de afgevaardigden van Alblasser dam was het zeer aardig te zien, hoe zij bij het concours ts Hoofddorp, waren ge filmd. Na afloop van de fijm bracht de heer Slager dank aan den scheidenden voor zitter, den heer L. J. Zielstra en bood hem namens de vereenigiug als blijk van erkentelijkheid een aschbak aan, gemaakt van een paardenhoef, gemonteerd met zilver en voorzien van een inscriptie. Na de pauze traden op de humorist en radiozanger Louis Noiret en zijn gezel schap, met een goed verzorgd en be schaafd programma, dat blijkens de luide bijvalsbetuigingen zeer in den smaak viel bij het talrijke publiek. De burgemeester sprak over het schit terend werk door „Siegfried" tot stand gebracht. Spr. bracht den heer L. J. Ziel stra dank voor zijn bemoeiing, waardoor de vereeniging reeds deze respectabele hoogte heeft bereikt. De heer Zielstra antwoordde, dat deze hulde in hoofdzaak toekwam aan de energie der werkende leden. Hiermede was het offlcieele gedeelte van den avond afgewerkt. Men bleef nog geruimen tijd gezellig bijeen en er volg de een geanimeerd bal met muziek van de Gebr. van der Wouden van Gouda Leesgezelschap. Bergambacht. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van het Leesgezel schap „Bergambacht" heeft de penning meester rekening en verantwoording ge daan, waarbij het bleek, dat met het batig saldo van vorige jaren, de ontvangeten in het afgeloopen jaar haddon bedragen f 683,41 en de uitgaven f 299,91, zoodot er thans een batig saldo is van f 283,60. De boeken en bescheiden werden door een commissie onderzocht en in orde bevon den. Als bestuurslid }n de" vacature, ont staan door het vertrek van den heer L. J. Zielstra, werd gëkozen de heer D. Hoo- genboezem, die de benoeming aannam. De heer J. Snaterae had wegens ver trek uit de gemeente bedankt als admi nistrateur. In zijn plaats werd gekozen do heer S. Burger, die ook de benoeming aannam. Verder werd met algemeens stemmen besloten om in het vervolg de levering van tijdschriften te gunnen aan den boek handelaar ter plaatse. Na bespreking werden aan de porte feuille twee nieuwe tijdsshriften toege voegd, terwijl op verzoek van een der le den 't bestuur do toevoeging van 'n der de tljdaohrlft zal overwegen. Ook zullen eenige nieuwe romans wor den aangeschaft. Bij de rondvraag werd ln verband met een opmerking van een der leden beslo ten. eenige nieuwe portefeuilles aan ta schaffen. De verkoop van oude tijdschriften en eenige romans onder de aanwezige leden bracht op f 26.60. Bergambacht. De kleederen voor de be hoeftige ingezetenen, vervaardigd door de Ned. Herv. Jongedochtersvereeniging „Dorcas" zijn Dinsdagmiddag van 2.30— 5 uur te bezichtigen in de consistorie kamer. De collecte voor het kerstfeest met de leerlingen der bijz. school heeft opge bracht f 198,20. Het Kerstfeest zal plaats hebben in het schoolgebouw op 2on Kerstdag, des namiddags. B. en W. stellen den raad voor tot gemeente-geneesheer te benoemen dr. J Muller. Voorts stelt het college voor een geldleening van f 10.000 aan te gaan voor uitbreiding van de algemeens begraaf plaats. Op de aanbeveling ter benoeming van een lid van het Algemeen Armbestuur zijn geplaatst de heer C, M den Besten (aft.) en de hoer A. Teeuwen. Gletten-NIsuwkerk. De handel in kaas is zeer hoog. Men besteedt voor kaas met rijksmerk f 2526 en voor ongestempel de tot f 24 per 50 K.G. Vette varkens gel- Over een uur hervatten we onzen tocht weer, want zooals ik mademoiselle al uitgelegd heb, heb ik nieuwe reden tot haast. Ik hoop da,t u geen bezwaar zult hebbent Hij bukte, fluisterde enel iets in het oor van de zieke, dat Mannering een be weging van schrik deed maken en zei toen lachend: - U ziet dat het noodig is, mon ami! Dus zal ik die luie dragers maar eens wakker gaan maken en een tweede draag baar voor u in orde laten brengen. Hij klopte de zieke even op den schou der en verliet de kamer met een lichte buiging voor Honor. Een oogenblik bleef het meisje zwijgend naar Mannering staren. Hun oogen ontmoetten elkaar een moment. Maar hij keek dadelijk een an dere riohting uit. Ze had hem ronduit willen vragen wat dit alles beteekende, maar nu begreep ze dat ze de waarheid niet te hooren zou krijgen. Het werd haar eensklaps duidelijk wat voor diepe kloof er tuaschen hen beiden was gekomen. Toen kei ze opeens: Wat dom van mei Ale we zoo gauw weg gaan moet ik eerst zorgen dat je wat te eten krijgt. En met die woorden draaide ze zich om en ging de kamer uit. Twee uur later gingen ze op weg en toen ze dé omheining verlieten, wierp Honor vanaf haar hooge zitplaats op de draagbaar een enellen blik in de richting van het verlaten kleine kerkhof; en ze peinsde of ze ooit het geheim dat daar verborgen lag, zou doorgronden. Leg rand zou het haar zeker nooit vertellen en ze had besloten bet niet aan Manne ring te vragen. Haar eerlijke natuur deinsde terug voor de halfslachtigheid van de zijne. Wat had Legrand in Mannering'i oor ge fluisterd, dat hem zoo rereehrikt had? den 14 tot 16 cent per pond naar gelang van gewicht, kwaliteit en bestemming. Handel flauw. De heer B. Leendertse heeft be dankt als bestuurslid der afdeeling van „Het Groene Kruis". Glessen-Oudekerk. Vrijdagmiddag reed een vrachtauto, die den Doornsohen weg zou passeeren naar Vuilendam in de diepe sloot naast dien weg. Alleen de kap was nog zichtbaar. De chauffeur kon zich redden. „De Overwaard". Goudrlaan. Bij de stemming voor een hoofdingeland van „De Overwaard" ver kreeg de heer G. Vonk Az. 40 en de Leer A. Vonk Az. 5 stemmen; 2 stemmen wa ren van onwaarde. Gekozen is dua de heer G. Vonk Az. De heer F. Slob ia herkozen als lid van het burgerlijk armbestuur en do hoor G. Aanen als lid van de commissie van toezicht op het 1. o, GEEN KERMIS IN 1932. Wethouderscrisis ts Gouda. Gouda. Bij de behandeling der gemeen te- en bedrijfsbegrootingen in de raads vergadering van Vrijdagavond, diende de Prot. Christ. Groep oen voorstel in tot afschaffing der kermis en ook door de S.D.A.P. werd een zelfde voorstel inge diend. De wethouder van financiën, mr. De Witt Wijnen, verklaarde, dat do' slechto toestand der gemeente deze derving van f 16000 niet toeliet. Als tot afschaffing der kermis wordt besloten, zou hij schor sing van de behandeling der begrooting vragen en met het hoofdbestuur van zijn partij overleggen omtrent het neerleggen van zijn wethoudersschap. Ook zijn per soonlijke vrijheid zou daarbij gewicht in de schaal leggen. Het voorstel werd met 11 tegen 10 stemmen aangenomen. Vóór stemden de Prot. Chr. Groep (behalve de heer Kamp huizen) en de S.D.A.P. Dadelijk vroeg wethouder De Witt Wij nen schorsing, waarop de fborzitter de vergadering sloot. De geruchten, als zou de gemeente secretaris, de heer G. J. J. Pot, ernstig solliciteeren naar het vacante burgemoes- terschap van Ammerstol on Bergambacht, zijn van eiken grond ontbloot. Hoornaar. Als notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de h.h. B. Bui- zer on W. G. Boer. Als kerkvoogd werd in de plaats van den heer' F. Verspui go- kozen de heer A. van Hoven. KANAALAANLEG BIJ MOORDRECHT. Bij Moordrecht wordt tuasohen den Hollandschen IJssel en de Gouwe een kanaal gegraven ter verbetering van den vaarweg tussohen Amsterdam en Rotterdam. Een kijkje op het werk. Het was alles even duister, maar wat het ook was, het scheen iets dringends te zijn, want ze hielden geen middagrust en toen de dragers teekenen van uitputting be gonnen te geven, haalde Legrand een lange zweep van Rhinoceroehuid te voor schijn en geholpen door de Swahili- hoofdman, die van eenzelfde afsohuwelijk wapen voorzien was, dreef hij hen voort met vloeken en slagen. Het meisje was diep verontwaardigd over zoo'n behandeling van de zwaar be laste dragers en eens, toen Legrand dicht bij de draagbaar kwam, trachtte ze hem te vermurwen. Maar Legrand lachte non- chelant. Mademoiselle, u bent te teerhartig! Die dragers zijn'niets dan vee. Als ze niet aangezet werden, zouden ze al gauw met een slakkengangetje gaan en een flin ke slag met de zweephij haalde zijn schouders op en lachte weer. Dat is niets. Ze staarde naar den zwarten schou der Voor haar, waar de zweep een lange diepe wonde had gemaakt. De vliegen waren er niet van af te slaan en ze rilde van afschuw. Legrand was een onmensch en terwijl weer de gebiedende en vloeken de stem en het geluid van de zweepslagen door het groene halfduister van het bosch klonk, vroeg ze zich voor de tweede maal af wat toch de reden van deze haaet kon zijn. Maar het bleef een onbeantwoorde vraag en pas toen de schaduwen dieper werden, werd balt gemaakt bij een klein meer, dat het noodige water leveren kon. Toen wachtte haar een nieuwe bron van ongerustheid) Mannering, die bij hun vertrek beterend scheen, bleek een nieu we koortsaanval te hebben gekregen. Zijn gezicht was opgezet, zijn oogen schitter den en zijn «tem was heesch en nauwe lijks verstaanbaar. Angstig riep ze Leg rand; die toeiloht hield bij het opletten der tenten, Hij haalde de schouders op en liet hem wat kinine drinken. Het is de koorts die weer op komt zetten, mademoiselle. Daar is niets aan te doen. Morgen of overmqrgen zal het wel weer vbeter zijn. Dat is altijd zoo. De duisterhis viel snel. In het bosch was het heel donker «n de roode gloed van het vuur was het eenige licht tot laat in den avond, toen de maan opkwam. Honor zat alleen in haar kleine tent. In de tent naast haar was Mannering, ter wijl rond het vuur de uitgeputte dragers lagen, in den fantastischen rooden gloed van het vuur leken ze reusachtige mensch apen. Jules Legrand zat alleen te rooken bij een kleiner vuur. Ze zat een oogenblik naar hem te kijken, toen sloeg hij plot- aeilng zijn oogen* op en staarde in haar richting. Voor ze zich haastig terugtrok, zag ze hoe hij in zichzelf cynisch lachte. Ze ging zitten in het verste gedeelte van haar tent en koek niet meer in de richting van het kleine vuur en terwijl ze daar zwijgend zat, klonk weer het on- verdragelijk tromgeroffel in de ooren. In het begin scheen het alsof het ontstol- lend dichtbij was, zoo scherp en metaal achtig was de klank, dan weer was het flauw en ver weg. Tot het opeens weer zoo dichtbij was, dat het in het kamp zelf had kunnen zijn. Ze zat nog te luis teren naar het rythmische geroffel, toen een plotselinge beweging haar aandacht trok. Ze leunde een beetje voorover en keek snel in de richting van Legrand. Hij wa« opgestaan en stond in gespannen luistering in de richting van het geluid te staren, met een vreemds uitdrukking op zijn gezicht. Het was of lete hem on weerstaanbaar aantrok; en eenmaal, toen het geroffel juist heel flauw werd, draaide hij het hoofd om met de hand aan het oor. Opeens keek hij onderzoe kend om zich heen en liep van het vuur weg. H1j ging Hqnor'i tent voorbU, zon der ook maar de minste aandacht aan haar te schenken en toen ze zoover mo gelijk voorover leunde, zag ze 'hem in de schaduw tusschen de boomen verdwij- Ze wachtte tot hij weer te voorschijn zou komen. Een half uur ging voorbij, een paar witte maanstralen gleden door de duisternis van het woud en nog was hij niet terug. Het geroffel werd steeds luider en luider en bereikte zijn hoogte punt in een oorverdoovenden slag. Toen was alles stilen in die plotselinge stilte klonk een geluid, dat haar met een ongeloovig gezicht deed opspringen. Ze liep haastig naar de opening van de tent en luisterde. Weer was er dat geluid het luch tige, heldere gepingel van een banjo, die door de sombere stilte van het woud de vroolijke wijs van oen two-step deed klin ken, die een maand of twaalf geleden heel Londen in enthousiasme had ge bracht! VIII. Een weldadig gevoel van verlichting stroomde door Honor Donthorne, toen ze daar stond te luisteren naar hot banjo- getinkel. Er was iemand in het bosch, die zij om hulp zou kunnen vragen een Engelschman waarschijnlijk. Al» zij hem vinden kon, zou dat voor haar en Mannering onafhankelijkheid van Leg rand betoekenen. Even stond ze bij zich zeli te overleg gen. Ze wierp een onderzoekenden blik op de slapende dragers en liep toen Man- negjng's tent binnen. Hij lag ipet geslo ten oogen, zijn lippen bewogen zich, maar er kwam geen geluid en ze begreep dat de koorts weer kwam opletten; bet zou niet lang duren of hU zou weer be- blnnen te ijlen, maar dat zou goen ver andering brengen in -het plan dat bij haar opgekomen was, Integendeel, de snelle uitvoering ervan werd er dei te noodz*- kelUker door. (Wordt vervolgd.;

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 3