De lotgevallen van PIMPELMANS Wat geeft de Radio? Wyber» Op de historische plek. Plaatselijk Nieuws. Alleen voor Vrouwen. Predikbeurten. Een roep tot Génève. Burgerlijke Stand. TWEEDE BLAD I 25 December. (Eerste Kunt dag). Hilversum. V.A.R.A. 7.40 uur Liehsam*- oefeningen; 8 uur Gramofoon; 8.16 uur Toespraak; 8.80 uur Kerstoantate; 9 uur Janny van Oogen aagt „Rijen" uit „Gijabrecht van AwnateT, Vondel; 9.20 uur Gonoert; V.P.R.O. 10.80 uur Kerk- uitzending; A.V.R.O. 181 Gonoert; 12 Kerstgroet van H. M. de Konin gin tot het Nederlandache volk; V.A. R.A. 2 uur Kerstvergadering van de S.D.A.P.; 3.20 uur V.A.R.A.-Orkest; 4 uur Uitzending Kerstvergadering (Vervolg); 4.46 uur Gramofoon; 6 uur Kinder vertelling; 630 uur V.A.R.A.-Or kest; 6.15 uur Richard Germer, Luit- zanger; 6.90 uur „Het Krekeltje achter den Haard", Kerstvertelling; 7.45 uur Richard Germer; V.P.R.O. 8 uur Avond uitzending en Concert; 8.30 uur Voor lezing; 8.50 uur Concert (Vervolg); V.A. R.A. 11 uur V.AJR.A.-Orkeat. Huizen. N.C.R.V. 7—7.30 uur Kerstlie deren; 7.30—8.90 KerstvrijdingsHtang- dienst; 8.909.90 Morgenwijding; K.R. O. 9.30—10 Gonoert; 10—12 Uitzen ding Hoogmis; N.C.R.V. 12—12.15 Gramofoon; 12.151 Concert; 12 Kerstgroet van H. M. de Koningin tot het Nederiandsche volk; 2—4 Concert en Zang; 44.30 Ferdinand Kloek over: .Beschouwing over het Oratorium en het Wei'hnaoh te-Oratorium van Joh. Seb. Bach; 4.30—5 Gamofoon; 5 uur Kerkdienst; 7—8 HartveldKwartet; 8 9 Cantate; 9—8.30 Voordracht; 9.30 10.90 Kerstconcert; 10.3010.40 Nieuwsberichten; 10.40—11.30 Gramo foon. Zaterdag 28 Dacambar. (Tweede Keretdag). Hilversum. V.A.R.A. 7.45 uur Lichaams oefeningen; 8 uur Gramofoon; 9 uur Voordracht; 9.15 uur Concert; 9.80 uur Voordracht; 9.45 uur Concert (Vervolg) V.P.R.O. 10.90 uur Kerkuitzending; V.A.R.A. 12 uur Haagache Toonkunste naars Orkest; 12.45 uur Radio-Toon eel: „Een moderne Dienstbode"; 1.05 uur Concert (Vervolg); 4 uur Voor de Kin deren; 5 uur Kerst-Kamerrmudek; 5.30 uur Midwinterhoornblazen bij Denekamp; 6.45 uur Het „Helden- Kwintet"; 6.15 uur Litterair halfuurtje; 6.45 uur Concert (Vervolg); 7.15 uur Toespraak; 7.90 uur Concert (Vervolg); 8 uur Teun de Klepperman; 8.15 uur „An die Donau bah' ioh mein Mfidel gekiiaat", Operette; 9.45 uur Nieuwsbe richten; 10 uur V.A.R.A.-OTkest: 10.30 uur Voordracht; 10.45 uur Concert (Vervolg). Hulzen. K.R.0. 8.30—9.90 Morgenwij ding; N.C.R.V. 9.90—9.50 Gewijde mu ziek; 9.50 uur Kerdienat; K.R.O. 12.15 0 K.R.O.-Sextet; 2-2.90 Bespeling Carillon te 's-Hertogenbosch; 2.90—4 Kinderuurtje; 4.15—4.95 Dameskoor; 4.95—5.20 „Kerstnaobtviering"; 5.20— 5.40 Dameskoor; 5.406.40 K.R.O.- Kunstensemble; 6.40—7 Journalistiek Weekoverzicht; 7—7.90 Dr. W. Brokx over: „De Indische Volkstelling"; 7.45 8 Kerstvertellingen; 811 K.R.O.- Oikest en Felix Timmermans; plm. 9.15 uur Nieuwsberichten11—<12 Grar- miofodn. Vandaar dan 'ook de leurstelling. die velen wanneer zij het K< de historische pl< rning blijkt niet b sneeuw en dennen" heerscht nu eenmaal maat, wat ten gevolge hl (noden, de NI CM D VOtm ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. I i Courant DONDERDAG 74 UECEMBER 1WT INGEZONDEN MEDEDEELING. Hier begint hetl Voorkomt Gorgel droog op em- van es tin a kil- '«t de levensomstandigheden, de gewoonten. de menachen zelf er anders zijn dat er geen dennen groeien en geen sneeuw op de velden ligt. Ook in December brandt de zon fel op den uilgedroogden. grond en de Kerststem ming, die men hier vindt, staat geheel los van de sneeuw en dennen. Bethlehem is een aardig stafdje. be koorlijker dan andere dorpjes in Palestina, doch geheel en al Oos- terscli. Tusschen de vele Joden en Mohammedanen wonen wel een aan tal Christenen, doch deze komen in landaard, karakter en gewoonten meer met de Arabieren overeen, dan met de West-Europee§che volkeren. Hun Christendom is ook anders dan het onze wilder, fanatieker. Zij heb ben onafgebroken voor hun geloof moeten strijden en dat niet alleen met ge slelijke wapenen. Ook tusschen de Chr stenen onderling is het niet alles pais en vree. De kerk boven de grot. waarin Jezus geboren is. behoort aan drie groepen Roomsch- en Gr eksch-KathoMeken en Armeni ërs. Niet alleen zijn de tijden der verschillende godsdienstoefeningen nauwkeurig geregeld, doch ook de kerk en zelfs de kleine grot zijn ver deeld in stukken, die aan de ver schillende kerken toebehooren. Bij de verdeeling zijn er eenige gedeelten overgeschoten, d:e niemand toebe hooren en daarom ook door niemand schoonhouden worden. Ze zien er dan ooit npar uit. •V» Kerstmis in Bethlehem. Wanneer men in de kerken der Noordelijke landen de stal van Beth lehem ziet opgesteld, zou men daar uit den indruk kunnen krijgen, dat Bethlehem in het Noordwesten van Europa ligt. De sneeuw ontbreekt haast nooit, evenmin als dennen, trap- geveltjes enz. op den achtergrond De stal zelf met vakwerk van bal ken en een strooien dak vormt een vreemde tegenstelling met de gestal ten van de H. Familie, de herders en de Wijzen uit het Oosten, die Oos- tersche kleeren dragen. Hetzelfde kan gezegd worden van de schilderijen van alle eeuwen. Geheel en al ver wonderlijk is het niet, want als wij Kerstmis vieren, is het winter. Den- neboomen en eenzaam gelegen huis jes, dik onder de sneeuw, pehooren bij het landschap. Sneeuw en dennen behooren nu eenmaal bij de Kerst stemming, op andere wijze kan men de eenvoudige menschen niet in die stemming brengen. (tboorjiktrk te Bethlehem- De plaats waar de kribbe heeft gestaan. Hierover kan men zich nog gemak kelijker heenzetten dan over het feit uai de godsdienstoefeningen elk oogen blik aanleiding kunnen geven tot krakeel Als er een beetje te lang over de plechtigheden wordt gedaan als bij ongeluk voorwerpen van een andere kerk worden gebruikt, over haar „terrein" wordt geloopen of gereserveerde plaatsen van haar leden worden ingenomen, dreigt er dadelijk een gevecht. Tusschen de geloovigen bevinden zich (dan ook de noodige po i.ieagenten. vroeger werd de orde gehandhaafd door ïurksche soldaten. Er is echter ook iets ont roerends in het gezicht van de dicht opeengepakte menigte. Monniken, pel grims in Europeesche kleeding, man nen met naakte beenen in Arabische kleeding, vrouwen met helmachtige hoofdtooien en mannen met tulban den. Een zeer uitcenloopend gezel schap, doch allen geloovigen. die be reid zijn, voor hun geloof te strijden en als het moet, in dien strijd gedood of gewond te worden. 0 KERSTBOODSCHAP* Van hel Internationale Vredesbureau. Zooals ieder jaar zendt het Inter nationale Vredesbureau ter gelegen heid van het groote Teest ,dat de christenheid heraenkt een warme op roep aan allen die hun geloof en vertrouwen in de geestelijke mogelijk heden en zedelijke krachten dei menschheid heboen behouden. Het jaar, dat weldra voorbij is, zal in de geschiedenis als een der donker ste opgeteekend worden. Nooit hebben de betreurenswaar dige gevolgen van den oorlog zich zoo smartelijk doen gevoelen, nooit is de menschheid door een dergelijke crisis verlamd geworden en nooit zijn de uitzichten op herstel zoo hopeloos geweest. De economische ontwrichting is bovendien nog verergerd geworden door de gebeurtenissen op politiek terrein welke de geesten verwarren en de gewetens verontrusten. Voor een geschil, dat reeds geduren de maanden gewapenderhand wordt uitgevochten, is een oplossing gegeven die niet uitsluitend door werkelijk gevoel voor recht en gerechtigheid is ingegeven. Het zijn de volken zelf. die deze dingen moeten herstellen en hun re geeringen den steufi hebben te geven, dien deze behoeven. Het Kerstfeest is het feest van de hoop. Dat dit feest ook worde het feest van de .zedelijke ontwapening, on misbare voorwaarde voor de mili taire ontwapening. Laten alle christenen in deze dagen van bezinning bedenken. dat alleen zij waardige vmgelingen van den Meester ziin.,die medewerken aan het herstel van dien vrede, dien Hij zelf voorstond, onvoorwaardelijk, omdat daarop alle andere deugden worden opgebouwd. In naam van het Internationale Vredesbureau: w.g. De Algemeen-Secretaris, H, Golay De Voorzitter. H La Fontaine. Kentmis l&l Oenèv# WAAKT VOOR KERSTBOOM- BRAND. Jaar op jaar kan men in de dag bladen lezen van branden, die ont staan zyn door onvoorzichtige op stelling van den kerstboom. Plaatst men den boom te dicht bij de ramen, dan kan het gebeuren, dat door een of ander ongelukkig toeval hetzij door de hitte der brandende kaarsen, of door het plotseling op- flikkeren daarvan, tengevolge van tocht, de gordijnen vlam vatten. Men overtuige zichdat de houders zóó aan de takken bevest.gd worden, dat de vlam der kaars een boven- nden tak niet kan bereiken. ~jer vaak wordt bij het aansteken van den boom de fout begaan, dat men bij de onderste kaarsen begint. De praktijk heeft geleerd, dat hier door meerdere malen de kleeren van den „aansteker" in brand geraakten, daar zij in hun ijver te-dicht bij de r eds brandende kaarsen kwamen. Heel verstandig doet men dan ook ...n vóór men met aansteken van den boom begint, een teil met water en een spon^ aan een stok gebonden, in de nabijheid van den boom te plaat sen. DE KERSTBOOM ALS HANDELS ARTIKEL. Het is niets nieuws, dat er handel in kerstboomen wordt gedreven, doch het is wellicht minder bekend, dat er jaarlijks meer dan 23 miliioen boomen voor worden omgehakt en dat de om zet geregeld ia toegenomen gedurende tientallen van jaren. Toch is het nog geen eeuw geleden dat de kerstboom uit Duilschland over West-Europa en later ook over Amerika werd ver breid. In den eersten tijd bestond er ook nog geen handel in kerstboomen: men hakte eenvoudig in de buurt van zijn woonplaats een den of spar om en bracht deze naar huis. Eerst toen het gebruik meer algemeen werd. 'tegonnen de eigenaars der bosschen t bezwaar tegen te maken, omdat de onge dennenboomen waarde kregen. Zoo ontstond een belangrijke handel Een tijdlang dreigde er nog concur rentie van kunstmatige kerstboomen doch het publiek bleek hier op den duur toch niets voor te voelen. De eigenaars der bosschen ontvan- ;n slechts weinig voor de kerst- iKiomen. doch de vracht vandaar naar de steden komt er nog bij en er wordt ien flinke winst op gemaakt, omdat ïen van tevoren nooit zeker is. of de verkoop zal vlotten Door tot het laatste oogenblik te wachten en in derhaast den kerstboom op te tuigen, kan men kerstboomen krijgen voor een tiende van de waarde, immers den volgenden dag zijn ze in het ge heel niets meer waard. Een winst van 100 pet. die in de laatste dagen voor Kerstmis en soms nog in den ochtend van 24 December wordt gemaakt, is in dit verband beschouwd dus niet zoo buitensporig, als het oppervlak kig wel schijnt. DB KEBSTPOST OP DB STILLE ZUIDZEE. In vele landen wordt tegen Kerst mis aan de activiteit der posterijen hoogere eischen gesteld dan gewoon- iijk. Om de haar toevertrouwde brieven en pakketten tijdig aan de verlangde geadresseerden ter hand t"stellen, moet de posf zich natuurlijk aanpas sen aan de plaatselijke omstandig heden en zooals in koude landen de postbode zijn dienst op schaatsen verricht, zoo maakt de bruine brie venbesteller op de in de Stille Zuid- Tonga eilanden gebruik de klippen, moeten de schepen op de reede blijven liggen springen de postambtenaren te water om post af te geven en in ontvangst te nemen. Zij moeten dan telkens een afstand van area drie Kilometer afleggen, hetgeen niet van gevaar is ontbloot, daar vele haaien dit gebied onveilig maken. Aan een korten stok heeft de eerste zwemmer den zak met uitgaande post bevestigd. Van het schip laat men een emmer neer, waarin de ambte naar de post deponeert, die vervol gens aan boord wordt geheschen. De post voor de eilanden wordt ver volgens in een groote verzegelde me talen doos over boord geworpen. De zwemmende brievenbestellers nemen den last over en brengen de post aan wal Daar staan de blanken al nieuws gierig te w.achten en met gretigheid wordt dan de post uit 'het vaderland verslonden. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. W. WILDSCHUT. LopikcrkapeL Een paar weken voor Kerstmis 1881 richtten twee heeren Wildschut te Lopikerkapel een Zon dagsschool op. De jongste dezer twee de heer W. Wildschut uit IJsselstein. is al die jaren de leider geweest. De school heeft tijden van grooten bloei medegemaakt, eenigen tijd heeft de heer Wildschut zelfs met de hulp van 5 andere personen de leiding gehad. De laatste jaren doet hii het weer geheel alleen.. Liefde tot zijn werk. doet 'hem weer en wegen trotseeren en nooit zijn handeling van IJsselstein naar Lopikerkapel verzuimen om daar be langeloos aan een 70 tal kinderen onaerwijs te komen geven. Wie zal het hem op zoo'n leeftijd nadoen? Zaterdag 26 Dec. te 2 uur wordt in de Ned. Herv. Kerk te Lopikerkapel het Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagsschool. Dén jubilaris zal dan wel het middelpunt der belang stelling zijn. DE VARKENSFOKKERIJ Een nuttige avond- Ottoland- Vrijdag werd onder lei ding van den heer J. Aantjes voorzit ter van de afd. Alblasserwaard van den Chr Boeren en Tuindersbond en uitgaande van deze afdeeling, in de Landbouwschool te Ottoland een ver- gatlering gehouden, die zeer welge- s.aag.i mag hee'en. Een lOO-lal aanwe zigen luisterde .met onverdeelde aan dacht, naar het leerrijke en des kundige beloog van den Rijks veeteelt- consulent Ir Verhoeven uit 's-Gra- venhage over de varkensfokkerij. De spreker trok eerst een vergelijking tusschen wat hij heeft gezien ,in Gel derland en Overijsel en wat in onze provincie Zuid-Holland gedaan wordt voor de fokkerij. Met cijfers en feiten toonde hij glashelder aan. dat we in dit opzicht achteraan komen. Gevaar voor concurrenten hebben we te duchten vanuit hat buitenland, maar ook van onze Oostelijke provincies. Daarom moeten we ook vooruit. Weg met alle bonten en roodenll riep spr. uit. Fokken met het zuivere Groot- Yorkshire. het varken dat hier in onze van het water, d.w-z. hij verricht zijn taak zwemmende. Zoodra het schip met de overzeesche post het anker uitwerpt wegens ae branding an streken hel beste op zijn plaats is. Een dier moeten we krijgen met lange zijden, flinke hammen, liefst 17 rib ben (die zijn er!), niet al te vet. veel vleesch. geen groote kop, smal van voren. Een dier. dat zijn voedsel zoo voordeelig mogelijk omzet in vet en vleesch Daarom moeten we naar selectie toe. Uitzoeken de toornen, die voldoen aan deze vereischten en daarmee ver der fokken! Doelbewust vooruit! Dat moet de leus zijn: geen - praatjes, maar daden !l Vooral in deze benarde tijden Het hoofd der landbouwachool on derstreepte nog een en ander en drong met klem er op aan, toch voor al de organisatie van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond te versterken opdat men krachtiger komt te staan. Nog vele vragen werden gesteld, die den spreker de gelegenheid gaven op tal van onderwerpen dieper in te gaan. Ten slotte gaven zich ruim 30 personen aan den heer Vink op. om straks te komen tot oen vereeniging, die verder de koe bij de horens zal vatten om de varkensrokkerij vooruit te "krijgen in deze omgeving. Muziekuitvoering. Oltofand. De muziekvereenjgmg „Otto s Fanfare", gaf Zaterdagavond in de openbare lagere school teen goedgeslaagde uitvoering. De op komst was tamelijk goed. Directeur was de heer A. Jongeneel. Na het „Wilhelmus" als openingsnummer werden 6 muzieknummers ten ge- hoore gebracht, die goed in den smaak vielen. Toen volgde een voor dracht voor twee heeren. getiteld. „Sergeant van Drillensiein. een voor 1 heer „de Tamboer", en,* daarna „Sulleman komt theedrinken" voor twee heeren. Deze stukjes oogstten veel bijval. Na de pauze werd opgevoerd een kluchtspel in een bedrijf, „Moppie als kindermeid" door 6 personen. Voor- ai bij dit nummer werden de lach spieren der aanwezigen geducht in beweging gebracht. Nauat nog een voordracht voor 1 heer was gegeven, werden tot slot nog enkele liedjes ten beste gegeven, en toen volgde een verloting. De Ned. Herv. Meisjesvereeni- ging „Martha" hield onder leiding van as. F. Anker in de openbare lagere schopl haar 5e jaar vergader, ng Na opening met gebed en psalmge zang, las de secretaresse haar jaar verslag. Vinogens brachten afgevaardigden van den Kerkeraad, Jongelings- en Knapcnvereeniging alhier, en zuster verenigingen uit den omtrek hunne felicitaties over. Daarna volgde een tiental inleidingen of gedichten door verschillende leden. Behalve het bondslied dat velen in de zaal mede zongen voerden de leden der ver eeniging nog drie nummers met orgel txge e ding uit. Met het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er een saldo was van ruim f 18 - In het afgeloopen jaar werden 70 kleedings!ukken vervaardigd, die als Kerslgave aan de minder bedeelden zullen worden uitgedeeld. Eenige jon ge da .:es dienden bij tusscbenpoozen choco ademelk en gebak rona. Een eoILecte voor de vereeniging bracht f 2416 op. Een aan de vereeniging geschonken kussen, waarom kon worden geraden naar het aantal knikkers in een pot, bracht f 15 40. op en een evepeens geschonken schil- werij f 13 20. zoodat de vereeniging haar kas met ruim f 50 zag verster ken. Aan het einde der vergadering bracht ds Anker harteliik dank. in zonderheid aan allen, ale aan ihet welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, waarna met psalmge zang em» dankgebed werd gesloten. Tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv* Kerk is herkozen de heer G Sterren burg en tot notabelen de heeren B. Bakker en J. de Ruiter. De heer S. W. de Heer. die dezer dagen werd aangesteld tot bui tengewoon veldwachter alhier is door den minister van justitie aangesteld als tijdelijk rijksve.dwachter bij de opleidingsbrigade te Amsterdam - Tot leden van hel burgerlijk arm bes:uur zijn benoemd de heeren G J. "an Gils en B. Bakker Het bestuur van de Oer. Jon?/ lingEvereenl«ing „Heb de Waarhsid en den Vrede lief" wordt thans als volgt samengesteld li voorzitter Adr Bons Bzn*. voerzitter Adr Bons Gzn - secretarie N. Groen Jzn. Penningmeester M. Romeijn, le bibliothecaris A. de Jong Tzr, 2e bibliothecaris A. Aantjea Dzi*. algemeen secundus A. D. Boon. Krlmpan a.d. IJsnI. Voor de oompe titie van de schaakvereniging „Krim pen a.d. IJssel" werden Vrijdag de vol gende partijen gespeeld: J. H. v. DenderenD. P. Raat i—d A. Slappendel0. Puhl H. A. v. d. Lip—J. Brandenburg i—0 H. TerweijT. v. d Heiden 0—4 J. A. FritzA. F. ïolhoek G—1 W. Jumelet—Slappendel l—O L. W. Hartauijker-G. J. v. Walsum H-H J. Battenberg—C. A. Engelse 1—0 A. F. Tolhoek—P. G. de Haan 0—1 A. Schutte—J. K. v. Walsum 1—0 J. SlingerlandJ. A. Fritz 01 Ouderkerk a.d. IJssal. Mej. C. J. Bur ger is te Rotterdam geslaagd voor bet diploma costumière. 88. „Enfin," daobt <t» £1 ben toch roorloopig Mnnen." Hij »- deukte de familie Pimpetmana hartelijk. ■„Voernlt," wi memeer, «dak bij de ante weer bad terè«i»bTMht. Hij keebt *W allemaal een luchtballon an ado tpr-8 bet er op loe. 8T. Bij ee twee ki adert» te etende® Ee wille* ee» pepennuntatok koopen, maar hadden geen geld Maneer koeht er een. „Hier. rei bij, „eerlijk dealen. Er onthoudt: bet ie de eeearte Fimpelmam. die je S>' eoheskt" tweepe M-»P NIEUWSBLAD V00B TJIP-HPtLANP EN UTRECHT. EcUooMnHeiHtni Ceufent BBNBERBAO 14 DECEMBER 1M1. MODE. Dit keer latsn wij zien het model van mq zwart of donkerblauw mantelcos- tuum. Het korte manteltje kan deels van fluweel, deels van stof gemaakt worden. Willen wij het zeer mooi maken, dan ia bet manteltje van fluweel en bont al zeer élégant. De mouw laat een pof van bont zien. De rok ie iets geklokt. De japon, eveneens zwart of donker blauw, is een schuingeknipte tuniek, die .over een geplisseerden rok van zwart crêpe satin valt, vest en ceintuur kun nen van lichte zijde gemaakt zijn. Het geheel van zwart fluweel gemaakt, is uiterst geschikt voor gekleede japon De garneering de'r japonnen is dit jaar een knoopenversiering. Men ziet gt-ale- pen en gekleurde kristallen knoopen in verschillende richtingen opgezet op d* japon. Ook metalen knoopen, in alle kleuren van den regenboog, worden 1 in gepast, evenals eenvoudige Galalith knoopen. Hieronder geven wij bovendien nog •en paar aardige kindermantoltjes. KERSTVERSIERING IN HUIS. Behalve het versieren van kribbetje of stal en het plaatsen van den kerstboom', wordt het meer en meer gewoonte op Kerstmis ook een feestelijke, gezellige tafelversiering aan te brengen. De kleuren rood en groen doen daar bij het meeste dienst. Roode bloemen of hulstbesjes, rood crêpe-papier, rood lint, roode kerstblok jes en daarbij groene bladeren, groene planten daarmee kan een huisvrouw, die goeden smaak heeft, wonderen doen. Kleine mandjes met roode tulpen wor- on m een krans op l&fel gezet, in 't midden prijkt een klein sparreboompje, waaraan de roode bonbons en duqne roode kaarsjes, die hun licht over de ta fel verspreiden. Aan de beide lengte einden zijn op koperen kandelaars kaar sen geplaatst met roode kapjes. Kristal len schaaltjes met roode bonbons staan op tafel verspreid, daarlangs slingert men witte tule, waartusschen kleine tak jes hulst met roode besjes. In elk servet, staand opgevouwen, prijkt een rood anjeliertje of tulpje met een takje chevelure. Aan de armen van de met groen omwonden kroon han gen kleine roode kerstklokjes. KINDER-ONDERGOED. Wanneer wij het ondergoed onzer kin deren gaan aanvullen, clan moeten wij er vooral- rekening mee houden, dat het eenvoudig en soiiede is, zoowel wat vorm als garneering betreft. Een paar smalle plooitjes, open randjes of een gehaakt Kantje, meer vraagt het kinder-onder- goed niet. Voor kleine meisjes kiest men rose toiie de soie of batist, hetgeen niet onpractischer is dan wit en heel lief staat, vooral met ajour bewerkt. De on derjurkjes zijn miniatuurtjes van die der dames, alleen zuilen de armsgaten iets wijder moeten worden uitgeknipt, om de kleinen meer bewegingsvrijheid te geven. Kiest men om practische redenen 's winters wol flanel voor onderkleeding, dan overtuige men zich bij den aankoop, dat het knmpvrij is, om niet tot de on aangename ontdekking te komen, dat na Het eerste wasschen liet stuk aanmerke lijk gekrompen is, niettegenstaande het met zorg behandeld werd. Nachts zijn pyama's te verkiezen boven nachthemden, daar de pyamabroe- Ken de beentjes meer omsluiten. Men neef t tegenwoordig alleraardigst ge bloemde cretonne en flanel, dat met een effen kraagje en manchetten wordt gegarneerd, terwijl een paar zakjes op zijde van het jasje zeer in den smaak valt. Het broekje krijgt 10 c.M. van den enderzQom een beleg; aan den boven kant daarvan worden 2 nesselgaten ge maakt, waardoor een bandje wordt gere gen, zoodat het broekje dichtgehaald kan vprden en om het enkeltje sluit; de strook valt dan juist op het voetje. APPELTAART. Deze taart is buitengewoon smakelijk en voedzaam; we hebben noodig: f.00 a 750 gram bellefleuren (zure) of goudrei- netten, die van het klokhuis ontdaan worden, geschild en aan dunne plakken gesneden, die op den bodem van een in- ^evetten springvorm gelegd worden. We kloppen 4 eierdooiers tot schuim met 250 gram suiker, voegen de geraspte schil en sap van een citroen bij en daar na lepelsgewijze 250 gram bloem, die met een half pakje Oetker's bakpoeder is vermengd, tenslotte het stijfgeklopte eiwit Dit eenvoudige beslag gieten wij over de appels, dat door de hitte van den oven vanzelf verdeeld wordt, waarna wij de taart bij niet te groote hitte ongeveer drie kwartier a 1 uur bakken. We klop pen 3 d.L. room stijf en mengen door de helft een paar druppels plantenrood. Is de taart geheel en al bekoeld, dan spui ten wij met witte slagroom strepen, naar het midden toeloopend, waar een roset van rose room komt. Op den buitenrand komen kleine rose rosetjes, terwijl wij verder onze eigen fantasyp laten gaan um met de overgebleven room verdere ver sieringen aan te brengen, hier en daar een geconfijt kersje tusschen de wzetjoa room en een zilver dragée, geven ons oen aardige taart, die ons heel wat goedkoo- per uitkomt, dan van den banketbakker. In ons nummer van 5 Juni wekten'we op tot het onderteekend inzenden van onderstaand biljet. We zullen tot Februari a.s. gelegenheid geven deze biljetten in te zenden, waarna we de ontvangen biljetten zullen opzenden aan de ontwapenings-conferentie te Oénève. CnJgygclfickcnJcf meerderjarig innensr van Nederland* den verleg verafschuwende* heepl vurig dal de Onlwapeningscenferenlte 932 eneve fel resullaal mege hehhen dal althans 9n hegtn gemaahl werdt met de Algemeens Ontwapening* Woonplaats: Onderteekening (duidelijk): Vrijdag 28 Dsc*mb*r 1891 (Ecnttn Kerstdag); Zaterdag 28 December 1991 (Tweeden Kerstdag) en Zendag 27 Deoember 1891. NED. HERV. KERK. ALBLASSERDAM. Vrijdag: V.m. 8.30 uur en avond* 6 uur» Dr. G. P. van ltterson. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 9.9J uur, Dr. G. P. van ltterson; 's avonds 0 uur, Ds. F. van Oos ten, van Fijenoord. BENSCHOP. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Leesdienst; 's avonds 6 uui\ Ds. S. van der Linden, van Lopik. Zaterdag: Goen Dienst. Zondag: V.m. 9.9U uur, Leesdienst; 's 's avonds 6 uur, Da. Woelderini, van "dLRüAMBACHT. Vrijdag: Van. 9.30 uur en 'e avonds 6.30 uur, Ds. Ewoidi. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 9.30 uur, Ds. Ewoldt; 's avonds 6.30 uur, Leesdienst. BERGAMBACHT. Voor de Uitgetrede- nen uit de Ned. Herv. Kerk alhier ®al Eersten Kerstdag Leesdienst worden ge houden; Tweeden Kerstdag geen Dienst; Zondag zal er wederom Leesdienst wor den gehouden. BERKEN WOUDE. Vrijdag: V.m. 10 uur, Da. ten Bruggenkate. Zaterdag; 's Avonds 0 uun Kerstfeest viering met de Kinderen van ds Zon dagsschool. Zondag: V.m. 10 uur, Ds. ten Brug genkate. BLESKENSGRAAF. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Ds. J. de Bruin, van Rotterdam; n.m. 1.30 uur, Kerstfeestvierxng met de Leerlingen der Zondagschool; 's avonds 0.30 uur, Ds. J. de Bruin. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: N.m. 1.30 uur1, Dr. G. P. van ltterson, van Alblasserdam. BOSKOOP. Vrijdag: V,m. 10 uur, Dr. P. Glas, Zang van het Vrijt. Kerkkoor. Zaterdag: 's Avonds 5 uur, Ksritfesst van de Zondagsschool. Zondag: Geen Dienst. BRANDWIJK. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Ds. Bouthoorn ,van Zeist; 'e avonds 6.30 uur, -de heer J. Kars. Zaterdag: 's Avonds 6 30 uur, Kerst feestviering met de Zondagsschoolkinds- ren. Zondag: V.m. 9.30 uur, Da. Verdoes KJeijn, van Dordrecht; 's avonds 630 uur, de heer J. Kars. CAPELLE a.d. IJSSEL. Vrijdag: V.m. 10 uur en 'a avonds 0 uur, Ds. J. Boo ij- Zaterdag Geen Dienst. Zondag: V.m. 10 uur en 'a avonds 0 uur, Da. J. Booij Lokaal Keeten. Vrijdag: V.m. 10 uur en 's avonds 6 uur, de heer K. Asmus. Zaterdag: V.m. 10 uur, de heer K. As mus. Zondag: V.m. 10 uur en 'a avonds 0 uur, de heer K. Asmus. G1ESSENDAM. Vrijdag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 0 uur, Ds. J. Haring. Zondag: V.m. 9.90 uur en 's avonds 0 uur, Ds. J. Haring. GIESSEN-NIEUWXERK. Vrijdag: V.m. 9.90 uur, Ds. Nugteren; 's avonds geen Dienst. Zaterdag: V.m. 9.30 uur, Ds. Vreug- denhil, van Gorinchem. Zondag: V.m. 9.30 uur, Ds. Nugteren, Orgelcollecte; 's avonds geen Dienst. GIESSEN-OUDEKERKVrijdag; V.m. 9 30 uur en 's avonds 0.30 uur, Ds. A. J. van Ronnes. Zaterdag: 's Avonds 0.30 uur, Kerst feest van het Zondagsschool onder lei ding van Ds. A. J. van Rennes. Zondag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 0.30 uur, Da. A. J. van Rennes. GOUDRIAAN. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Da. F. Anker. Zondag: 's Avonds 0.30 uur, Ds. F. An ker. GROOT-AMMERS. VTijdag: V.m. 9.30 uur, Leesdienst; 'a avonds 6 uur, De. J. van Amttel. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 9.30 uur, Leesdienst; fs avonds 6 uur, Ds. J. van Amstel. GOUDERAK Zondag: N.m. 2 uur, Ds. J. D. Kleijne, van Willige-Langerak, Doopsbediening. HAASTRECHT. Vrijdag: V.m. 10 uur, Ds. De Voogd van der Straaten; 'a av. 0 uur, Kerstfeest der Kinderen van de Zondagschool onder leiding van Ds. De Voogt van der Straaten. Zondag: V.m. 10 uur, Ds. De Voogd van der Straaten. H0OG-BL0KI.AND. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Ds. J. Ronge; 's avonds g»en Dienst. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag- V.m. 9.30 uur, Dienst; 's av. geen Dienst. JAARSVELD. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Leesdienst, 's avonds 6 uur, Ds. Nioolai, van Jutfaas. Zaterdag: V.m. 9 30 uur, D«. Van den Berg, van Amersfoort. Zondag: V.m geen Dienst: 'a avonds 8 uur. Ds. W. Rijnsburger, van Polsbroek en VHst. KRIMPEN a.d. IJSSEL Vrijdag: V.m. 9 30 uur, de heer A. P. de Jong: 's av. 0 30 uur, Ds. Kleine, van Willige-Lange rak. Zaterdag: V.m. 9.30 uur, de heer Ber kelaar. Zondag' V.m. 9.30 uur. de heer A. P. de Jong: n.m. 2 30 uur, Ds ten Brugeen- kate, van Berkenwoude: 's avonds 8.30 uur. de Ajeer A. P. de Jong. JRTMKEN ad. LEK Zondag: N.m 2 Da>t>e Voogd van der Straaten, van Haastrecht. LANGERAK Vrijdag: 's Avonds 0-90 uur. Ds. Van Rijs, van Vianen. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag' 'a Avonds 0.30 uur, Ds. Root- selser. van Facestein. LEKKER KERK Vrijdag: V.m. 10 uur, Ds TJ. van Dijk: 's avonds 0 uur, Kerst- feestviering met de leerlingen van de Zondagsschool „Geloof,. Hoop en -Liefde", Extra Collecte, Zaïterdat: On* Bitot. Zfiiir Tm, 10 tot, Bi. XJ. n* Dijk, LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. Vrijdag: V.m. 9.30 uur en 'a e-v. 0.30 uur, de haai C. Kramp. Zaterdag: V.m. 8Ü0 uur, de beer G. Kramp. Zondag: V.m. 9.30 uur a 'g ivesdi 0.30 uur, de heer C. Kramp. LEXMOND. Vrijdag: V.m. 9.80 uur, Ds. Schimmel, van Ama4de. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 10 uur, de hoer Smit, Godsdienst-Onderwijzer \e Heemstede, 'a avonds 0.80 uur, Ds. Van. Ginkol, van Nieuwpoori. LOPIK. Vrijdag: Vm. 9.30 uur, Da. S. van der Linden. Zaterdag; Geen Dienst. Zondag: V.m. 9.30 uur, Ds. S. van der Linden. MEERKERK. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Ds. Berghauser Pont. Zaterdag: 's Avonds 0 uur, Kerstfeest- viering met de Kinderen van de Zon dagsschool. Zondag: V.m. 9.30 uur, De. Berghau ser Pont, 's avonds 0.30 uur, Ds. Bout, van Leerbroek. MiOERCAPELLE. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Leeskerk. Zaterdag; V.m. 9.30 uur, Ds. J. E. Uit man. Zondag: V.m. 9.30 uur, Ds. J. E. Uit man; n.m. 2 uur, Ds. Bakker, van Bleis- wijk. MOORDRECHT. Vrijdag: V.m. 10 uur, Ds. B. Nieuwburg. Zaterdag: V.m. geen Dienst; 's avonds KersLeestviering onder leiding van Ds. B. Nieuwburg MOORDRECHT. Ned. Herv. Evangeli satie op Geref. Grondslag. Vrijdag: V.m. 9.30 uur en 'a avonds 6.30 uur, da heer A. H. van der Kolff, Godsdienst-Onder wijzer te Dubbeldam. Zaterdag: V.m. 9.30 uur, Ds. G. J. Koolhaas, van Rotterdam; 's avonds geen Dienst. Zondag: Vm. 9.30 uur en 's avonds 630 uur, Ds. Luteijn, van Vlaardingen. NIEUWERXERK a.d. IJSÖEL. Vrij dag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, De. J. L. Dippel. Zondag; V.m. 9.30 uur, de heer P. de Waard, Godsdienst-Onderwijzer te Rot terdam, 'a avonds 0 uur» De. J. L. Dip pel. OTTOLAND. Vrijdag: 's Avonds 0 uur, Ds. F. Anker. Zondag: V.m. 9.30 uur, Da. F Anker. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, De. J. H. Gunning, van Schoonhoven; 'a avonds 0.30 uur, de heer A. de Jong, van Krimpen a.d. IJssel. Zaterdag: Va 9.30 uur, da heer A. de Redelijkheid. Zondag: Vm. 9.30 uur, de heer A. Dekker, van Oudshoorn; 'a avonds 0.30 uur, De. W. Deun, van Schoonhoven. Wijkgebouw Lageweg: Vrijdag: V.bj, 9.30 uur en 'a avonds 6.30 uur, (ie heer A. de Redelijkheid. Zaterdag: V.m. 9.30 uur, Ds. Steenbeek, van Oudewater, Doopsbediening. Zondag: V.m. 9.30 uur 's avonds 6-30 uur, de heer A. de Redelijkheid. OUDEWATER. Zondag: V.m. 10 uur, Da. J H. Gunning, van Schoonhoven. POLSBROEK en VLIST. Vrijdag: V.m. 9.30 uur Ds. W. Rijnsburger; 's avonds 0.30 uur Ds. J. H. Gunning, van Schoon hoven. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 9.30 uur, Ds. W. Rijns burger; 's avonds geen Dienst. SCHOONHOVEN. Vrijdag: V.m. 10 uur, Ds. W. Deur; 's avonds 0 uur, Ds. W. Rijnsburger, van Polsbroek en Vlist. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 10 uur, Ds. W. Deur; 's avonds 0 uur, Ds. J. H Gunning. SCHELLUINEN. Vrijdag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 0.30 uur, De. L. G. Rol- kestein. Zondag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Da. L. G. Bolkestein. STOLWIJK. Ned. Herv. Evangelisatie, vrijdag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, de heer A. van Barneveld, Gods dienst-Onderwijzer te Delft. Zaterdag; 'g Avonds 5.30 uur, Kerst- feestviering. Zondag: V.m 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, de heer W. Bouwhuis, Gods dienst-Onderwijzer te Lunteren. WADDINXVEEN. Vrijdag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 0 uur, Ds. P. de Looze. Zondag: V.m. 9.30 uur en 'e avonds 0 uur, Ds. P. de Looze. 9.30 uur, Ds. J D Kleijne. Zaterdag: N.m. 2 uur, Keretfeestvie- ring van de Zondagsschool. Zondag: V.m. 9.30 uur, Ds. J. D. Kleijne. WIJNGAABDEN. Vrijdag: N.m. 1.50 uur, Ds. Haring, van Giessendam. Zondag: N.m. 1.30 uur, Ds. Meier, van Dubbeldam. ZEVENHUIZEN. Vrijdag: V.m. 9.80 uur en n.m. 0 uur Ds. Tak. Zaterdag: Geen Dienst. Lokaal aan de Rotte: Vrijdag: 's Av. 8 uur Dienst. REM. GEREF. GEM. SCHOONHOVEN. Vrijdag: V.m. 10.» uur, mej. Ds. A. A. van Royen. Collecte Nat. Vredesactie. Zaterdag: 'a Avonds 7 uur. Kerstfeest der Zondagsschool onder leiding van Mej. Ds. A. A. van Royen. Zondag: Geen Dienst. ZEVENHUIZEN. Zaterdag: V.m. w uur, Ds. W. H. van Loon, van Voor burg. GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM. Vrijdag; Vm. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. J. Wie len ga. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. J. Wtielenga. BERGAMBACHT. VTijdag: V.m. 930 uur en 's avonds 0 uur, de heer Bakker, Candidaat tot den H. Dienst te Hilver- srm. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag' V.m. 9.30 uur en avonds 0 uur, Da. Versteelt, v»a Nituwerkerk t.d. IJeetl Bediening ru het H, Amdoul GAPELLE axl IJSSEL. Uaaelanon*. eche Laan. Vrijdag: V.m. 9.4a uur en avonds 6.46 uui, Ds. G. HHahow, aan Rot terdam. f I I Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 9.46 00» en 's avonds 6.46 uur, de heer H. J. Xnaufi, Gandi- duat te Amsterdam. Prins-Alexanderpolder. Vrijdag: V.m, 10 uur en 's avonda 0 uur, De. J. van den Berg. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 10 uur en 'a avonda 0 uur, Ds. J. van den Berg. HAASTRECHT. Vnjdog: Vm 9.30 uur en 's avonds fl.SO uur, Ds. Erdmann. Zondag: V.tm. 9.30 uur en 's avonda 8» uur, Ds. Erdmann. LANGERAK. Vrijdag: Vm. 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. Jansens. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: Vm. 9.30 uur en 'a avonda 0 uur. Da. Jansens. LEXMOND. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, en 's avonda 6 uur, Da. Sohuurmau, van 's-Gravenhage. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: Vm. 9.30 uur »n 'a avonda 6 uur, Leesdienst. MEERKERK. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Ds. S. Kamper. Zaterdag. Geen Dienst. Zondag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 0 uur, De. S. Kamper. MJOORDRECHT. Vrijdag: Vm. 10 uur en 'a avonds 6 uur, Ds. D. P. Kalkman. Zondag: V.m. 10 uur en 's avonds 8 uur, De. D. P. Kalkman. OTTOLAND. Vrijdag: Vm. 0.30 uur en 's avonda 0 uur, Da. A. van de Weg Zondag: V.m. 9 90 uuf en 'e avonds 0 uur, Ds. A. van de Weg. PEURSUM. Vrijdag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 0 uur, Da. Donner, Em.-Predi kant te Den Haag. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: .m. 9.30 uur en avonds 8 uur, Ds. Van Hummelen, van Gorinchem, Bediening van het H. Avondmaal. OUDERKERK a.d. IJB8EL. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Leeskerk; n.m. 2 uur. Ds. D. P. Kalkman, van Moordrecht. Collects voor de Zending onder de Joden. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 9.30 uur en 'a avonds 6 uur. Ds. J. van der Sluis. Collecte voor ten te stichten Zendingsziekenhuis te Wonosobo. REEUWTJK. Vrijdag: V.m. 9.30 uur en 's avonds 0.30 uur, De. P. Warm en- hoven. Zaterdag: Geen dienst. Zondag- V.m. 9.80 uur, V9. P. War- menhoveo, Bediening van het H. Avond maal; 's avonds 6 30 uur, Ds. P. War- merihoven, Danluaegging voor het H. Avondmaal. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LAN- (jERAK. Vrijdag: V.m. 10 uur en 's ar. 0 uur, De( J. Hoekstra. Zaterdag: Geen Dienst. Zondag: V.m. 10 uur en avonds 0 uur, Ds. J. Hoekstra. WADDNIXVEEN. Vrijdag: Vm 10 uur en 's avonds 0 uur, De. W. J. Smidt. Zondag: V.m. 10 uur en 'e avonda 0 uur, D«. W. J. Smidt. ZEVENHUIZEN. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Ds. Versteeg, van Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zaterdag: Geen Dienst. VRIJE GEREF. GEM. WADDINXVEEN. Vrijdag: V.m. 10 uur en 's avonds 0 uur, Ds. H. J. Oris- nigt. Zaterdag: V.m. 9.30 uur, Ds. H. J. Grisnigt. Zondag: V.m. 10 uur en avonds 0 uur, Ds. H. J. Grisnigt. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Vrijdag: N.m. 2.30 uur, De. L. S. den Boer, van Leerdam. MEERKERK. Vrijdag: V.m. 9.30 uur, Leesdienst. Zaterdag: Vm. 10 uur en 's avonds 0 uur, Ds. De Boer, van Leerdam. Zondag: V.tn. 9.30 uur en 'g avonds 0 uur, Leesdienst. NIETJWP0GRT. Vrijdag: Vm 9.90 uur Preeklezeu; 's avonds 6 uur, Da. J. Ree- sinJc, van Noordolooa. Zaterdag: V.m. 9.30 uur, Preeklexen; 's avonds geen Dienst. (Zie verder de rubriek nagekomen Predikbeurten). BOSKOOP. December. Geboren: Johannes Petrus, t. van L. v. d. Berg en H. v. Scbaik. Alda, d. van A. C. Ravenhorst en A. Schouten Ber- tus Franciscus Zeverius, z. van L. v. Lint en A. M. Belt Ella Elisabeth, d. k van W. Lapair en W. Bout. Overleden: J. Zwanenbeek, 66 j., wedu we van J. Stopper. VEILIG VERKEER! Het insigne voor Veilig Verkeer, sooala dat door de verschillende vereenigingen voor Veilig Verkeer in het land thans aan de leden wordt verstrekt en hetwelk ver der nog gedragen mag worden door alle jeugdige weggebruikers, na het afleggen van het z.g verkeersexamen. Het is uit gevoerd in rood, wit en blauw, en voert als hoofdmotief den driehoek, het inter nationale attentieteeken op den weg en tevens het symbool der eamenwerkmg tusschen Burgerij, Politie en Onderwijs, ia 4* Twmlfinro Viül* V«k«f M Hui fricMbt,

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4