jUlévivn HEERENBAAI Plaatselijk Nieuws. IK BLIJF ZE ROOKEN verschaft U wolken van genot. Gemengd Nieuws Een kostbaar bezit Ingezonden Stukken. Loop der Bevolking Burgerlijke Stand. Marktberichten flCTD* Bt*D NIEUWSBLAD VOOR ZUID* HOLLAND EN UTRECHT, 1 WN1KITPAB DECEMBER 10IT. d«m mood, Mft apt., ca hij hoopt dat daze vergadering kaar dot! juü bereiken. Spr. wil eischen: alle huurcontracten mat 1 M«i 1081 to doan eindigen, vrijstelling ▼an grondlasten «a van koeten in sociale wetgeving, invoerrechten van artikelen, waardoor het boerenbedrijf wordt ge schaad afschaffing van aocijna op vleesch. Het is de bittere nood die dat vraagt, Spr. hoopt dat wij spoedig kun nen seggen:: „Luctor et emergo". De Voorsitter zegt, dat van de re geering geëisoht zal worden de hoofdlij nen, die een bestaansmogelijkheid sul len brengen ,met voorbijzien van de on dergeschikte punten. De heer B o s m a zegt, dat als wij kort zijn, de regeering dit ook wel leest. Er is geen uur meer te verliezen. Er is overvloed van productie en toch zullen wij van honger moeten omkomen. Hoe ia dat mogelijk? vraagt spr. De heer B r a a t antwoordt daarop dat het een oud iets is. Spr. zegt dat er een dubbele wereldoogst is geweest, enkele ja ren geleden. Al deze producten zijn nog niet opgeteerd. Daarbij komt de vrije in voer uit de landen waar de geldswaarde gedaald is. De tariefmuren hebben wij noodig. Het opeten van wolven in andere landen houdt geen verband met de cri sis hier, dit als antwoord aan dr. Hoff man. Wij zitten hier niet voor andere menschen. Wij vragen ook niet aan de regeering: doet niets voor anderen, maar alles voor ons. Het meest vergiftige wat dr. Hoffman *ei, is: „Ik ben het met u eens". Wees dan op uw hoede, als de groote heeren het met u eens zijn, want dan is er ge vaar. (Applaus). Wanneer men wetenschappelijk den nood der tijden nagaat, dan wordt er iets gezegd dat wij allemaal weten. Ge leid door die wetenschappelijke mannen komt men op wegen die niet de onze sijn. In den Haag moet de kracht zitten van den Ned. landbouw. Spr. heeft dik wijls gevraagd zich achter hem te scha ren, dooh men blijft in zijn eigen partij. Spr. heeft bewondering voor het werk van de landbouwmaatschappijen, maar spr. heeft het tekort geconstateerd, dat zij thuis blijven, als de boeren naar de markt gaan. Wat baat u coöpereeren en al die dingen meer, als uw artikel op de markt niets opbrengt? Spr. heeft zich alles laten welgevallen als lid der Kamer, tot bespotting toe, maar dat is de schuld van u, als boeren, zegt spr. Er zouden veel meer landbou wers in moeten zijn, dan kregen wij ge daan, waarop ge op het oogenblik hun kerend naar uitziet. (Applaus). Het kapitaal. De Voorzitter dankt den heer Braat en geeft het woord aan den heer De Vries (Benschop). Deze ie een van de gevallen, dat de boeren en arbei ders naar het werkloozen-proletariaat gaan. De belangen der boeren-arbeiders gaan gelijk op met die der boeren. De oorzaak van de crisis noemt spr. de ka pitalistische maatschappij. Spr. is een slachtoffer van de tijden. Hij vraagt waarvoor de invoerreohtan verhoogd moeten worden? Er wordt veel ingevoerd, zoolang de kapitalisten niet wijzer worden, zal die kwestie niet opgelost worden. De Voorzitter interrumpeert, dat hier geen politieke belangen besproken kunnen worden. Er mogen geen belan gen besproken worden, die met onzen strijd niets te makefi hebben. De heer De Vries zegt, dat op de circulaire staat, dat de sociale lasten te zwaar zijn. Die moeten ook komen op het Rijk. (Het spreken wordt hem bijna onmogelijk gemaakt. Men roept: Er uitl) De Voorzitter geeft hem nog het woord als hij zich zeer bekort. Nog een enkel woord tracht hij te zeg gen, doch het gaat door het rumoer ver loren, waarna hij van het woord afziet. De Voorzitter zegt dat de spreker absoluut onbekend is met den toestand der boeren. Invoerrecht beteekent ook steun voor den kleinen boer, die slechts één big opfokt of één koe melkt. Onze be drijven kunnen de sociale lasten niet meer betalen, omdat zij totaal onbe schutte bedrijven zijn. De heer Van Tol (Waddinxveen) spreekt er zijn teleurstelling over uit dat het crisis-comité naast de organisaties is gaan werken. Het feit is ev, maat laat het dan een steun in dan rug zijn van de organisatie. Spr. noemt bet treurig dat de tuinbouwers aoo slecht georganiseerd zijn in den omtrek van Gouda. Het is treurig wat zich afspeelt rondom de pachtwet. Men wil se niet in de Eartte Kamer brengen terwille van de groot grondbezitters. De motie van annulee ring van alle pachten van vóór 1031 moet aangenomen worden. Van da zijde der pachiers moet ook een ander gi-voel uitgaan, n.l. door vermindering van pacht te geven. Spr. hoopt dat het crisis- comité oêk haar oog hierover zal laten gaan. De organisaties. De heer S p r u ij t (Bodegraven) zegt, dat het bestuur van de Hoil Mij. van Landbouw in Bodegraven opgedragen is een verzoek aan het gemeentebestuur te richten, dat slagers, die buitenlandsch vleesch verkoopen, dit per biljet aan de ramen moesten aankondigen. Dit is nooit ingediend door het bestuur. In Am sterdam heeft tpr. eens een rede van een :ekeren mr. Winterman gehoord op een vergadering van landbouworganisaties, iie spr. belachelijk vond. Spr. vraagt ook. •velk inzicht de heer Van Wijnen heeft van den boerenstand. Ook op de rede van den heer Huisman heeft spr. critiek. Spr. vraagt of het geen tijd wordt zelf de koe bij de horens te pakken, want hij kan niet met de voormannen der orga nisaties meer meegaan. De heer De Gier (Waarder) zegt, dat de beteekenia der organisatie niet te on derschatten is. Zij hadden echter kunnen zorgen in deze de leiding te hebben. Men heeft gewaarschuwd tegen onze actie, dooh men had eerst moeten afwachten of ons comité werkelijk yit parlevinkers be staat. Spr. wil de volgends motie aan de organisaties zenden: „De groote vergadering van boeren van allerlei richting, te Gouda bijten, verlangt direct reorgansatis van be sturen der bestaande landbouworganisa ties, door vertegenwoordiging van uit sluitend practisehe deskundigen, die onze belangen beter kunnen bepleiten, tot versterking van ons Nationaal land bouw crisis-comité." De heer H e ij k o o p (Waddinxveen) stemt in met de actie van het comité. Spr. zegt, dat over de actie van de or ganisaties in Zuid-Holland echter niet te dagen is. Spr. wijst op den Bond van Kaasproducenten. Toch vindt spr. de ac tie der organisaties tegen dit comité niet ?oed. Wij moeten komen tot het Groene 'ront. De Voorzitter zegt, dat hij de aatste zal wezen, die het werk van de >rganisaties zal afbreken. Spr. is er de trganisaties dankbaar voor, voor hel leen ze gedaan hebben om den bodem 'Oo productief mogelijk to maken. Spre kers verwijt gaat daarheen, dat, waar wij afzet voor onze artikelen moeten heb ben, wij aan ons zelf overgelaten worden loor onze organisaties. De belangen zijn ién, doch ze worden niet naar behooren ïediend. Waar wij de toestanden moeten ianvaarden zooals ze voor ons liggen, ian ligt onze kracht daarin, dat wij de Teschillen terzijde leggen. Dan beteeke- nen wij een groep Nederlandsche bewo ners, met wie de regeering rekening zal moaten houden. De heer l{an Mourik heeft met be langstelling gehoord de rede van den heer Braat. Spr. wil zich en allemaal, verantwoordelijk stellen voor de crisis. In 1926 heeft spr. al het initiatief genomen om de organisaties op te dragen bij de regeering te verzoeken de grens te slui ten toen Engeland zijn grens ging slui ten voor versch varkensvleesch. Men heeft dit echter nagelaten. Wij moeten komen tot soberheid en tot solidariteit. Spr. richt met aandrang het verzoek niet te koopen op verkoopingen, die als uitvloeisels van de crisis gehouden wor den. (Applaus). Spr. wil zich ook op politiek terrein vereenigen als een groep. Tenslotte wordt de reeds gepubliceerde motie voorgelezen en aangenomen. De heer De Gier trekt zijn motie te genover de organisaties in. Eerst tegen 8 uur sloot de voorzitter de vergadering, die aan het eind vrij ru moerig werd. Buvftenaeentnr van Ber|MkiMhl en Amnemtol Dinadnfl werd ons telefonisch uit den Haag gemeld, wie de opvolger werd van burgemeester Uilkens en we hebben dat toen per 'bulletin in de beide gemeenten bekend ge maakt. Zooals men dnar dus reeds weet. is benoemd tol burgemeester van Berg ambacht en Ammerstol de heer j. Kooiman, met gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Vledder in Drente. De,heer Kooiman, die nu de Drent- sche gemeente bestuurt is een man van deze streek. Hij is geboren te Benschop en hij kent het land hier als de beste. Aanvankelijk heeft hij in het leger gediend dat hij als luitenant-ko- icnel van den generalen staf heeft verlaten. B. en W. hebben den gemeente raad voorgesteld tot Haven- en Waag- meester aan de Haven te Bergstoep te benoemen den heer M. Slinger land. Toen de heer K. Speksnijder zich des avonds met zijn meisje per rijwiel op den Ker-kweg bevond, zag hij haar plotseling in de breede we tering verdwijnen. Daar hij haar van den kant af niet kon bereiken, moeat hij zich gekleed te water begeven om haar te redden. Tot notabelen fcn de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren B. Kok Adr. van wijngaarden en A. Teeuwen Alhier wordt voor le soort kaas beetoed vain f 26 J f 30 en voor 2e soort van f 22 f 25 per 50 K.G- Vette varkens gelden tot 18.50 per 50 K.G. Alblasscrdam. In de Oranjestraat brak in de woning van den heer v. H. een ernstige schoorsteenbrand uit die door het kordaat optreden van den bewoner zelf werd gebluscht. Er was slechts geringe schade. Alblasserdam. De Kerstfeestviering met de kinderen van de Herv. Zondagsschool zal plaats hebben op 2en Kerstdag in de Herv, Kerk des avonds te 6 uur, en met de kinderen van de Zondagschool Kerk straat op Tweeden Kerstdag in de Geref. Kerk, dee avonds te 5.30 uur. Amelde. Maandagavond hield de IJs club „Hollandia" een algemeene verga dering in het koffiehuis van mej. M. Bouter te Tienhoven. De voorzitter, de heer L. de Jong, opende de vergadering met een welkomst woord. De secretaris, de heer P. de Jong, laa de notulen, welke zonder opmerkin gen werden goedgekeurd. Daarop bracht de peninngmeester, de heer L. Wouden berg, verslag uit over het afgelooptn vereenigingsjaar. De ontvangsten waren f 134, de uitgaven f 88, alzoo een batig saldo van f 96. Als bestuursleden waren aftredend de heeren L. de-Jong en P. Koudstaal, die met algemeene stemmen werden herkozen. Plannen bij ijs werden overgelaten aan het bestuur. Na de rond vraag volgde de gratis-verloting. De prij zen vielen ten deel aan: G. Kersbergen, eenden; L. Woudenberg, eenden; P. Streefkerk, sigaren; G. de Kruijk, siga ren; H. Vermeulen, sigaren; KI. v. Oort, sigaren en H. v. d. Zouwen, de verras sing. Na de verloting ging de voorzitter tot sluiting over. Begin van brand. Bergambacht. Door het inslaan van de vlam in een pan met vet ontstond bij den heer K. van Vliet in de xeuken brand, welke zich ernstig li'/ aanzien. De vlammen laaiden hooi op en «enige doeken en het houtwerk begonnen reeds te branden. Op het hulpgeroep kwam den heer P. van Zwienen, toesnellen, die door spoe dig ingrijpen, de vlammen pog wist te dooven. Op de eierenveillng van de pluimveevereeniging V.Z.O.Z. waren aangevoerd 900 kippeneieren. Besteed werd van f 4.25 tot f 6.40 de 100 stuks. INGEZONDEN MEOEDEEL1WL U koopt (zonder prijtverhooging) «en half pond D*E Echte Frlascha Heeren-Beef, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdalijk daze tabak varpakkan. Meeat voldaan zult U. achter zijn over de kwaliteit van D*C Echte Friesehe H«eren-Baal. De rooktabak bij uitnemendheid I Reed* na da eerste pijp is het oordeal van iederer. rooker.fk blijf za rookan: Alleen om da kwaliteit!" UW Winkelier heeft za In voorraad vanaf 65 ct par f» i ECHTE FRIESCHE 20-SOCT.PERONS 874 Glessendam. Bij den correspondent der ybeidsbemiddeüng staan 70 ge organiseerde en 49 ongeorganiseerde werkloozen ingeschreven, totaal dus 118. m „Dorens". Giessen-Nftuwkerk. Vrijdagavond had in de school alhier de bezichti ging plaats der gemaakte kleeding- stukken van de Meisiesvereeniging „Dorcaa" De belangstelling was tame lijk groot. Er waren 159 stuks. wjo. zeer veel bewerkelijke kleedingstuk- ken.. Aan een 32 tal gezinnen zullen deze goederen worden verstrekt. De bezoeksters werden verrast met een kopje thee. wat de gezelligheid ver hoogde. Ter afwisseling zongen de leden eenige liederen. Glessen Oudekerk. De heer W. van Maaswaal is herkozen tot ouderling en de heer A. Muilwijk tot diaken der Jtfed. tferv. Kerk van Giessen- Oudekerk en Peursum. Beide perso nen wonen te Peursum. I. DE STIGTER. t Groot-Ammers. Alhier is in den ouderdom van bijna 85 jaar overleden de heer I. de Stigter- De overledene was meer dan dertig jaar eigenaar van het vooral bii rei zigers pekende hotel „De Stigter." De laatste varen was hii rustend. Thans wordt het hotel gedreven door zijn Schoonzoon, den neer G. v. As. Groot-Ammers. Mej* D. de Waard, slaagde te Rotterdam voor costumi- riere. i De commissaris der koningin heeft aan den koopman P. rins Gzn* vergunning verleend tot het koopen. verkoopen en vervoeren van mollen. Krimpen a.d. Lak. Tot oudorling en diakan der Harv. Kerk zijn gekozen raspect, de heeren W. M. Slingerland en A. de Hon. In het Sociéteitagfbouw gaf de too- nealverteniging „Kunst door Oefening" voor een atampvolle zaal een achit- terend geslaagde uitVbering. Opgevoerd werden het tooneelapel „Het verleden spreekt" en een kluchtspel. Uitstekend werden beide stukken vertolkt. Het pu bliek had een genotvollen avond. Tot slot was er een zeer gezellig bal. Er zijn hier thans 284 werklooznn ingeschreven. Lexmond. Als werkloozen staan hier ingeschreven 17 grondwerkers 3 mandenmakers. 2 fabr.eksarbeiders. 1 opperman. 1 timmerman. De collecte in de Ned. ,Herv(. kerk, ten ba e van den Gereformeerden bond heeft opgebracht f 22.35* De nieuwjaars-collecte langs de huizen heeft f 28S.35 opgebracht. Bii den heer C. den Hartog is oftder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Op zijn tocht 4°°r de boaachen had het Kerstmannetje een vreemde ontmoeting. Op de aneeuwviakte was een hert hem achternageloopen en vroeg hem met Kerstmis niet te vergeten. Als je nu net jes de cijfertjes met lijntjes verbindt, be ginnende met 1, dan zul je het hert zien verschijnen. Prijsraadsels. Het raadsel blijkt nogal moeilijk te zijn geweest, maar toch zijn er heel wat goede oplossers geweest. Sommige kin deren hebben alleen maar opgegeven wat de geheele uitkomst van het raadsel is, namelijk Piet de Smeerpoets. Zij kwa men ditmaal dus niet voor een prijs in aanmerking. De oplossing is: Piet de Smeerpoets 1 Paradijs, 2, ietwat, 3 epidemie, 4 toko, 5 drukknop, 6 evenzeer ,7 stuiver tje, 8 meetkunde. De prijzen zijn toegekend aan: H. A. VERSLUIJS te Polsbroekerdam, een Schooletui met 3 potlooden, penhouder, liniaal, vlakgom en werk tijdentafel, ANDRIES VAN BRUGGEN te Ameide, een Browningpistool, met een pak klappers. De prijzen zijn heden aan de prij»- winnare toegezonden- De nieuwe raadsels komen hier: Welke fabrikant heeft de meeste afnemers? Wat is lang en kort, traag an snel? Nu jullie allemaal Kerstvacantie heb ben en dus veel tijd om over de oplos sing van deze raadsels na te denken, geef ik weer een extra prijs er bij. Er worden dus uitgeloofd drie prijzen, namelijk: Een metalen VERFDOOS met 40 ta blettan verf; Een HALSSNOER met groote etee- nen; Een N0RIS DRUKKERIJ. Denk nog eens hieraan: de oplossingen liefst op briefkaarten: vergeet niet je naam en adres er op te zetten en zend de oplossingen niet op het laatste oogenblik in, want reeds Donderdagmiddag moet worden uitgezocht wie de prijzen krij gen en dat le altijd nog een heel werkjg. EEN HORLOGE ALS COMPAS. In alle streken van Europa staat de zon des middags precies in het Zuiden. Houdt men daarom tegen den middag 't horloge zóó op de hand, dat de kleine wijzer naar de zon gericht is (zie teeke- ning), dan ligt het Zuiden natuurlijk in de richting van de twaalf. De kleine wij zer en de zon beschrijven beide op onze breedten een cirkel in gelijke richting. Maar terwijl de zon er 24 uur over doet, loopt de uurwijzer maar 12 uur lang. Deze wijzer loopt dus tweemaal zoo snel als de zon. Daarom is de schijnbare boog, die de zon vanaf het Zuiden be schrijft, steeds de helft van de boog, die de kleine wijzer van da 12 uit in den zelfden tijd heeft doorloopen. Richt men dus de kleine wijzer 's middags na 12 uur op de zon,' dan ligt het zuiden pro- cies tusschen de 12 en het cijfer, waar op de kleine wijzer gericht Is. Om twee uur ligt het Zuiden due tegenover de 1, om vier uur tegenover de S, anaooroerts. Is ie morgenuren kan mm «nogotd op deze wijze de hemelstreken bepalen, al leen mag men niet vergeten, dat vanaf 12 uur de kleine wijzer opnieuw, nu ge durende den nacht, een kring doorloopt, zoodat de zon schijnbaar naloopt, .om 's smiddags den achterstand weer in te ha len. Daarom ligt om vier uur 's morgens het Zuiden tegefiover de acht, om zee uur tegenover de 9, enzoovoorta. ZOEKP LAATJE. Het Kerstmannetje is op zoek naar zijn eigen Kerstboom en heeft er blijkbaar gevonden, die hem wel aanstaat. Hij weet niet dat vier kinderen zich in de hebben verstopt om naar hem té kijken. Kunnen jullie dé vier kinderen vinden? VIERDE BLAD BRAND IN HET „OUDE SLOT" TE STUTTGART NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoanfioventchf Courant B0NDIRDA0 DECEMBER HM. Een groote brand heeft het „Oude Slot" te Stuttgart groolendeels ver woest. Het is een monument van groote geschiedkundige waarde, dat door deze ramp verloren is gegaan. Reeds in de 11e eeuw is met den bouw er van begonnen en 5 eeuwen lang is het slot de residentie geweest van de regeeremde families. Groote brandweercorpsen hebben na ver woeden strija het vuur kunnen be dwingen. doch de Oostelijke vleugel van het kolossale gebouw is geheel uit gebrand en ook buiten dat gedeelte is veel vernield en het eene stuk na het andere stort in. Een groote verzameling van anti- quiteilen en archiefstukken, toebe- hoorende aan den staat, is behouden gebleven. De schade wordt op onge veer 5 millioen mark geschat. DRAMA TE 6R00TEGASTV Zijn mei*je zwaar gewond- Maandagavond kwam te Grootegasl op de z.g. Scheiding (de grens tus schen de provincies Groningen en Friesland) de zeventienjarige Pieter- nella van Dekkens uit de ouderlijke woning, toen haar 26-jarige verloofde uit het donker te voorschijn trad en twee schoten op het meisje loste dat getroffen werd en -neerviel. De man maakte zich daarop uit de voeten Spoedig kwam hulp opdagen. Het meisje bleek ernstig gewond aan den linkerschouder, den hals en den mond. Beide kogels, die waarschijnlijk van klein kaliber waren, hadden het li chaam echter weer verlaten. Hel meisje is geen oogenblik buiten kennis geweest en hield zich zeer flink Na 'te zijn verbonden, is zij tiaar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Haar toe stand is bevredigend. Dader pleegt zelfmoord. Dinsdagmorgen is het lijk gevonden van den cfader Het werd aangetroffen in de onmiddellijke nabijheid van de Lckltcrkerk* In verband met zijn ver trek uit de gemeente is er voor den heer A. v. Duljvendiik een vacature ontstaan in de commissie van beheer der waterleiding „Lek en IJssel. B. en W. stellen den gemeenteraad voor. te benoemen den heer C. Broere Jzn. thans plaatsvervangend Ld. Wan neer de heer Broere zijn benoeming aanvaardt, stellen B. en W. voor tot plaatsvervangend lid te benoemenden neer D. A- Oskam. Mesrksrk. Tot ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren H. de Ruijter Gz. en P. van Leeuwen en tot diakenen de hoeren G. van IJzeren en P. C. van den Dool. De collecte, gehouden door de Nieuwjaarscommissie, heeft f 306 opge bracht. Er is o.a. een vet varken aan gekocht van ruim 600 pond, vooit een ex tra bedeeling aan behoeftige ingezetenen op Oudejaarsdag. Woningbouw. Nleuwerkerk a.d. IJssel. De gemeen tcraad heeft het voorstel van B. en W. aangenomen tot den verkoop aan den heer J. Fijan van een gedeelte van het gemeente-bouwterrein inden Zuidplaspolder voor den bouw van 10 arbeiderswoningen. De me.sjesvereeniging „Dorcas" heeft aan ongeveer 30 gezinnen 191 kleedingslukken en andere voorwer pen uitgereikt. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Aan de Wo ningbouwvereniging „Ons Öuis" '3 esu voorschot toegekend van f 39^,94, als te kort op de stichtingskosten va# het der de tiental woningen aan den 's-Graven- weg. Dit voorschot zal worden terugbe taald in 20 jaarlijksche annuïteiten van f 23,83. Aan Ged. Staten zal voor het jaar 1932 vrijstelling worden gevraagd van het geven van openbaar onderwijs in li chamelijke oefening, vak j voor de open bare school op het dorp. Ten kantore van de intercommu nale arbeidsbemiddeling staan als werk zoekenden ingeschreven: 1 electricien, 2 ijzerwerkers, 2 metselaars, 2 chauffeurs, 2 bakkers, 14 los arbeiders, 3 landarbei ders en 4 grondwerkers. Totaal 30 per sonen. De collectebus in de trouwzaal beeft over 1931 f 66,30 opgebracht. Plotselings dood. Nlsuw-Lekkerland. De ongeveer 80-ja- rigs echtgenoote van den heer P. de Groot ging Dinsdagmiddag naar Rotter dam, om haar dochter te bezoeken, die in hst ziekenhuis wordt verpleegd. Voor het gebouw gekomen, zakte de vrouw plotseling ineen en bleef op de plaats dood. Een hartverlamming had een eind aan haar leven gemaakt. Maandagavond hield de a.r. kies- vereeniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering onder leiding van den heer J. M. Stam. Notulen en jaarverslag werden goedgekeurd. De rekening over het afgeloopen boekjaar had een klein nadeelig saldo als uitkomst. Als bestuurs lid werd herkozen de heer Jr. Bongers. Toepasselijke gesprekken werden gevoerd en nuttige wenken gegeven. Het slot woord werd gesproken door Ds. H. van Heijst. De opkomst was bevredigend. Te Kinderdijk had een aanrijding plaats tusschen den melkwagen van den melkslijter A. de L. «alhier en eon vracht auto van den heer uit Alblasserdam. Beide voertuigen werden heel wat be schadigd. Persoonlijke ongelukken had den niet "plaats. Ten overstaan van notaris Gommle Papendrecht hebben de Gebr. L. en J. Stam Wz aannemers te Kinderdijk, on derhands gekocht een perceel bouwgrond behoorende aan den A. Twigt te Alblas serdam. De directie der coöperatieve win- kelvereeniging te Kinderdijk heeft deze week aan haar werklooze leden een Kerstgave in natura uitgereikt, ter waar de van f 3,50. Licht bij duister. Ouderkerk a.d. IJssel. Naar aanlei ding van het ingezonden stuk in ons nummer van Maandag over de branden de lantaarns bij lichte maan, schrijft men ons: Als tegenstelling van een opmerking in het vorig nummer over onze steeds met zooveel zorg onderhouden straatverlich ting diene, dat dezer dagen door het hoofd van een onzer scholen ter bevoeg de plaats werd aangevraagd om die ver lichting een half uurvroeger dan gewoonlijk te doen ontsteken, omdat an ders nog verscheidene leerlingen zijner school in deze zeer donkere dagen bij duister huiswaarts zouden moeten koe ren, waaraan bij het allengs drukker en sneller auto-verkeer en onzen steeds ge vaarlijken dijk natuurlijk steeds grootet bezwaren verbonden zijn. 't Verzoek werd dan ook toegestaan. Wat toch is 't geval. Tot beperking der kosten wordt de straatverlichting hier eerst ontstoken een half uurlater, dan de officieele verlichtings-kalendcr aangeeft, hetgeen een aanmerkelijke be sparing geeft. Daartegenover wordt ook bij zoogenaamde lichte maan, menigmaal toch door zware bewolking, mist of re gen verduisterd, licht gegeven, zoowel omdat onder die uitdrukkelijke voor waarde de avond-postbestelling in Ne-jus en Zijde door de Posterijen werd toege staan en gehandhaafd wordt, als tot voorkoming van verkeers-ongelukken en straatschenderij. Moge het Kerstlicht bij ieder Vrede brengenl HET SLOT TIJDENS DEN BRAND AMERIKAANSCH DRAMA TE PA RIJS. t En Hood la tea auto. Op de wijze zooals da Amarikamn- sche misdaden vaak gepleegd worden, is in de omgeving van Parijs dezer dagen Richard Ciefton Wan. een Amerikaan van slechte reputatie, om het leven gebracht. Hii werd in een auto „mee uit rijden genomen en men vond in een bosch bij Garches het voertuig met vele bloedsporen te rug. Het lijk werd naar den waterkant MOERCOPELLE. Ov* de maand Nov. Vertrokken: Rongar «n few*, aaa* öld«nhtroek. ZEVENHUIZEN. December. Gevestigde personen: G. Kraaij, van De Lier. Vertrokken personen: S .0. van Lex mond, naar Haastrecht W, Kreft, naar J. W. Zevenhui zen, naar Zoetenneer. Bleiswijk. Era foto via dra OoiH«v.l. dl* hrtiwrant w«rd bwehid^d. woning van het meisje. De man bleek zich te hebben doodgeschoten met de revolver waarmede hij ook op het me.sje heelt geschoten. De jongeman en het meisje waren reeds geruimen tijd verloofd. Zondag had het meisje de verloving echter verbroken, wat den man tot zijn daad deed besluiten. HET DUBBEL STEMPELEN. De act e le Amsterdam opg.heven. De communisten 'hebben te Am sterdam de actie tegen de verplich ting, dat werkloozen Tweemaal per dag moeten stempelen, opgeheven. De meeste werkloozen. die Vrijdag der vorige week het geld geweigerd hadden, hebben het later alsnog in ontvangst genomen, waartoe de wet houder de gelegenheid had geopend. De kortingen wegens niet stempelen bleven gehandhaafd. LOONEN IN HET HAVENBEDRIJF Geruimen tijd geleden hebben wij reeds gemeld, dat de overeenkomst tusschen de organisaties van werk gevers en werknemers in het haven bedrijf was beéëmdigd. De werkgevers wenschten haar toen niet te ver nieuwen. Tot nu toe bleven de loonen en arbeidsvoorwaarden onj doch dezer dagen hebben de werk gevers verklaard de loonen met 12 pet. te willen veriagen. De vakver- eenigingen staan niet volstrekt af wijzend tegenover verlaging, doch dan in veel mindere maja. v ACTIE VAN COMMUNISTEN ON- i DER ZEELIEDEN. Te Glasgow zijn dr.e bekende com munisten gearresteerd, toen zij po gingen deden om een aantal mannen toe te spreken, die weigerden te mon steren voor het stoomschip „Port Pirie" naar Australië. De secretaris van den zeeliedenbond beweert dal de communistische partij aan de Clyde een groote campagne is be gonnen om de zeelieden te bein- vloeden en de welvaart van Groot- Brittannië te vernietigen. KOETEPOFFS VERDWIJNING. Niettegenstaande de politie, volgens de inlichtingen die haar door den ge vangene Godin waren vers.rekt. alles in het werk stelde, om de plaats te vinden, waar volgens Coilin, het lijk van generaal Koetepoff begraven zou zijn, is men tot heden nog geen stap verder gekomen. De rechter, die in deze nooit raad selachtiger zaak de -instructie leidde, ontving een brief, volgens welke een zekere L. Muller of Mullert. die een Rus of een Duitscher zou zijn, plot seling uit zijn woning te Fontaine- bleau verdwenen is. zonder zijn huur te betalen. Collin noemde den naam van Muller in zijn verklaringen en de politie 'tracht dezen MullcrAX met wien Co'.'in en zijn vriendin Sonja Koejeff twee jaren geleden een auto tocht hebben gedaan, op te sporen Mulkr(t) heeft hen te Fonla neb.eau langs de villa met de groene luiken gereden. Sonja zou toen hebben ge zegd „Hier ligt generaal Koetepoff begraven "De politie is er thans van over tuigd. dat Collin haar wat op de mouw gespeld heeft. ZEVENTIEN ANGSTIGE DAGEN. Hachelijk avontuur op zee. Leden der bemanning van het stoom schip Aztec", dat Vrijdag te Southamp ton aankwam, verhaalden, hoe zij midden op den Atlantisohen Oceaan den kapi tein en vijf leden der bemanning van den schoener „Riga" uit St. Johns op New boundland hadden gered. De „Riga" was door den storm onttakeld, de masten wa ren weggeslagen, het sohip maakte water en was zeventien dagen lang ten prooi aan wind en golven. De mannen hadden alles wat zij bezaten, zelfs het grootste ge deelte hunner kleederen, gebruikt om er toortsen van te maken, ten einde aldus de aandacht te trekken van voorbijvarende schepen. Zij waren genoodzaakt regen water te verzamelen om hun dorst te les- schen en toen de reddingboot van de „Az tec" hen opnam, waren zij volkomen uit geput. Als voedsel hadden zij nog slechts een zak wier over. De „Riga", die gevaar opleverde voor de scheepvaatt, werd in brand gestoken, de bemanning werd te Tela ia HondurM, dat dt „Aitw" aan- dééd* aaa laad ywt. naar reeds gepakt, n.l, de 24-jarige Franschman Guy Albert Davin. Deze, heeft een bekentenis afgelegd. Hij doodde Wall voor 300 dollars, die de- bij zich had.. De moordenaar had zijn slachtoffer naast zich in de auto en schoot dr.emaal op hem. Urenlang reed hii met het lijk in de auto rond Onderweg stopte hij om een schaar en een goedkoop zwart overhemd te koopen. dat hij verwisselde voor het zijne, daar dit bebloed was. Op weg riaar Foissy verbrandde hH de kleeren van Wall en zijn eigen be bloed overhemd. Bij de brug van Triel wierp hii het lijk in de Seine. De moordenaar dacht alle sporen der misdaad te hebben doen verdwij nen. doch op de restanten der ver brande kleeding vond de politie voor letters die tot het opsporen van den naam van het slachtoffer en van den moordenaar leidden. Davin die ge huwd was. oefende het beroep van levensverzekeringsagent uit. maar was aan lager wal geraakt. Hij was vroe ger veroordeeld wegens autodiefstal. Wall werd vermoord in de auto. die hij zelf een paar dagen ivan te voren gestolen had. INGEZONDEN MEDEDEELINQ. is een doos of tube „Zlj"-Crême. Zij beschermt Uw gelast even afdoende legen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. DE FINAtyCIEN VAN SCHOONHOVEN. Geachts Redactie. Met plaatsing van onderstaande zoudi u mu zeer verplichten. By vooruaat veel dank. In de beschouwing, toegevoegd aan de ontwerpbegrooting onzer gemeente, is ons door den Burgemeester meegedeeld, dat behalve een ecbudenlast op de bedrijven van f 369.UOO, de totaal schuldenlast der gemeente bovendien bedraagt f 462.000, „een positie," zoo heet het verder, „die ailemmst verontrustend ia". lederen dag kan men echter lezen, dat vele gemeenten onverstandig hebben huisgehouden on bo ven hare krachten hebben geleefd en dientengevolge in dezen crisistijd in groo te zorgen verkeeren, ja zelts het staats- ciediet in gevaar brengen. VerraoedclijJi zuilen de laatste 20 jaren ook in onze gemeente de uitgaven wel de inkomsten hebben overtroffen. M.i. „een weg, die langzaam maar zeker naar den afgrond voert." Nu zoudt u mij, en wellicht meer- dereni een grooten dienst bewijzen, in dien u ons kon vertellen, hoe groot die schuldenlast vóór 20 jaar b.v. was, en met hoeveel per jaar ze is toegenomen. Geld uitgeven, wanneer men dharvoor lee- nsn moet, gaat een heele poos goed, maar rente en aflossing moeten op tijd aanwe zig zijn en door den belastingfbetaler wor den opgebracht. Moge door uwe toelich ting die f 462.000 ons iets zeggen I Nu zeggen ze niets! EEN BELANGSTELLEND BELASTINGBETALER. Schoonhoven, 23 December 1931. De belangstellende belastingbetaler maakt zich nooueioos ongerust. Ue woor- uen van den Burgemeester in de bescuou- wing op de begrooting kan men zonder eenige overdrijving zoo interpreieeren, dat zij neteekenen „een positie, die gunstig te noemen is". De geachte inzender moet de schuld van de uedru»en niet rekenen by hetgeen de belasting-betalers henben op te bren gen, omdat de bedrijven zichzelf bedrui pen. Deze kunnen dus buiten bescnou- vwng blyven. Bet andere bedrag f 462.000, is voor een plaats ter grootte van Sohoonnoven, werkelijk Jaag. Ons gemeentebestuur heelt blijkbaar altyd zuinig beheer gevoerd en weinig behoeven te ieenen. De belangstellende moet bij het noe men van schulden, ook niet vergeten te vermelden het bezit. Schoonhoven heeft grasland, bouwland, scholen, woningen, enz., die de schuld wel ongeeveer zullen dekken en dat kan lang niet elke ge meente ons nazeggen. Aan het verzoek om een opgave te ver strekken van de schuld voor 20 jaar kun nen we bezwaarlijk voldoen. Het vordert nog al wat werk en het heeft goun zin, Na dien qj verscheidene leeningen ge converteerd, gedeeltelijk afgelost, en er zyn nieuwe bygezomen. Om dus een juist begrip te krygen, zouden al die leenmgen moeten worden opgeteld, verminderd met het bedrag der geconverteerde en afgelos te leeningen en vermeerderd met het be drag van de nieuwe leeningen. Welk nut dat zou hebben, ontgaat ons. Er zou dan minstens ook bijgevoegd dienen te wor den, welke werken zyn uitgevoerd voor de geleende bedragen, en wat daarvan weer de opbrengst of bet nut is geweest. Samenvattend kunnen we hiermede volstaan, dat men zich geen zorgen be hoeft te maken over de gemeentelijke fi nanciën tan Sohoonhovtn, ALBLASSERDAM. December. Getrouwd: F. v. d. Bark, 39 j., en N. Stout, 3b j. G. W. Daponder, 2o j., en A F. Kamerling, 24 j. BERGAMBACHT. Van 11—18 Dec. Geooren; Johanna Cornelia, d. vaa G. BaJütar en Joh. de Graal. 1 Gerrit, van J. H. de Jong en A. J. H. Janssen. Getrouwd; J. Jaarsveld, tiO j-, en G. Knoop* 31 j. Dverleden; A. van Vliet, 64 J., echtge noote van G. Mak. CaPELDE a.d. IJSSEL. December. Geooreü. Elias, t. van B. Kooyman en G. de Vvjith. Adriaan Cornelia, a. van E. Hakman en G. van der 'Weüe. Mar rina* d. van J. Groenendijk en A. van Dam. Nico laas, t. van Rietveld en M. G. da Witte. Ondertrouwd: G. B. Stam, 28 j-, en L. P. v. d. Herik, 23 j. Getrouwd; E. Dekker, 26 j., en M. dé Kok, 20 j. Overleden :E. Op den Bouw, 78 j., w*- duwnaal van J. van Stijn. GlEöSEiNDAM. Doember. Geboren: Cornelia, a. von L. Rietveld sn F. Muilwijk. Ondertrouwd: W. Heijkoop, 34 i., en P. van Noordennen, 29 j J. van Wijn gaarden, 24 J., en G. J. van de Gieaaen, A j. HARDINXVELD, December. Geboren: Arie Pieter, z. van J. van den Berg en P. van der Linden. Dirk, van B. van Wijk en F. G. H. A. Eek- hardt. Cornelia Dirk, a ras P. van JJatn en M. de Krijger. Getrouwd: P. Hartog en H. de Rover. D. Bakker en A Dnnkwaard. A Klop en H. Faro. Overleden: W. den Breejen, 82 J., wed. van J. W. de Ridder. G. de Jon* 48 j., echtgenoot van A. Wijbrans. SCHOONHOVEN. December. Goboren: Johannes, z. von T. Huisman __i j. Naves. Elizabeth, d. van J. de Jong en T. de Leeuw den Bouter. WADDINXVEEN. December. Geboren: Albertus Hendrikus, z. van A J. Janmaat en H. J. van Lijden. Jeannette Franooiae, d. van A van der Loo en J. M. Dee. Johannes Cornelia, z. van H. T. G. van den Ark en M. G. W. Loykens. Gerrit, z. vari"H. Mulder en G. Olie. Anionie Cristiaan, z. van A G. Verheul en P. M. Both. Pieter, z. van A. Versluis en M.. J. Loenderalooi. Lijntje, d. van N. Metselaar en 1, Roo- zeboom. Wilhelmus Cornelia Huber- tua, z. van H. A. van Berkesteyn en W. M. Tönis. Harmina Alida Trijntje, d. van G. N. G. Kwaak en J. Timmerman. Ondertrouwd: D. A .Vuijk, 19 j., en N. van Eyk, 21 j. Jac, Dullaard, 25 j., en D. G. Koppenaal, 21 j. Overleden: M. A. Alblas, 30 j., eohtgw- noote van G. van Rijswijk. ZEVENHUIZEN. Van 15-22 Dec. Geboren: Francijntje, d. van F. de Jong en A. Spekman. Johanna, d. vau Q. H. Vat en C. Heijkoop. Ondertrouwd: A. van Vliet, 26 j., en H. Stormbroek. 22 j. J. Dullaard, 26 j., en D. G. Koppenaal, 21 j. Overleden: M. van de Griend, 01 j., weduwe van A. de Groot. J. F. UijL 18 m. GROOT-AMMERS, 21 Dec. Eerste Al- aasserwaaruöuno v MLLngsvereomgi.ng te uroot-amsners. Veiling op 21 December ittói. Aan»oer 16.3cu eieren, prijzen; 10.138 kippeneieren f 3 ö.ao, iü4d eundeieren t 34.öU, beiden per 100 at.; 3/2 K.G appelen 3lo cent, 180 K.G. peren 4dtt cent, beiden per K.G.; 34 pond boter ÖO61 cent, 122 pond kaas Jd3d cent, beiden per pond; 2 konijnen f 1.80—2.1o per stuk. ROTIERDaM, 21 Dec. Buitenlandaohe granen. (Bericht van de makelaars Ha genbeek Van dór Schalk). Stemming zalm. Rogge 72-73 ko. Zuid-Russische diap. f 4.9o, 72-73 ko. Noord-Russische disp. f 4.95* Canada no. 2 disp. f 5 40, 73-74 ko. Laplata (Bahia Blanca) stoomend f5. Gerst. Canada no. 3 disp. f 111, 62-63 ko. Zuid-Russische disp. f 100, 63-64 ko. id. disp. f 110, 60-61 ko. Donau disp. f 109, 60-61 ko. id. stoomend f 108, 62-63 ko. Laplata «toornend f 109. Haver, 53-4 ko. Noord-Russische disp. f 6.40, 51-2 ko. Zuid-Russiche disp. f 6.20 Canada no. 3 disp. f 6.50, Canada no. 2 Facifio stoomend f 6.45, Canada no. 3 Facifio stoomend f 6.30. Boekweit per 2100 ko. Amerikaanacha aangekomen f 6.10. Mais per 2000 ko. Laplata disp. f 72* id. aangekomen f 7170, id stoomend naar aankomst f 7173, Donau-Galfox disp f 70, id. aangekomen f 69—68, id. stoomend f 69, Laplata Cinquantaine disp. f 81. ROTTERDAM, 21 Dec. Blnnenlandsche granen en peulvruchten. Gerst f 66.50. Haver f 66.50. Erwten kleine groene f 1011.50. Ver der van f 79. Schokkerefwten f 14—18. Verder van f 8—12. Bruine boonen naar kwaliteit van f 7— 9.25. aliea per KX) K.G. UTRECHT. 22 Dec. Ver. Eierveiling Utrecht (V.E.V.U.) Eieren wit f 8,60— 7, tieren bruin f 4.60-6.90, eendtitren f 8-8.10, Aanvow 44.000 «taki,

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 7