Vredt Rechtszaken. Bini 2000X' Burgerlijke Stand. TWEEDE BLAD. No. 5999. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND El UTRECHT, Schoonhovanicht Courant WOENSDAG 18 JANUARI 11 NIE [at a uit- aangenomen. ht Ie (Wordt vervolgd.) W. mte- DIJ NUM! VII De nood- Ons bladisaani Publiciteitswaai Adverteerders adverteerders zi kunnen verse ha^ hem was, maar diefstal is diefstal Ibn aan den jongen man, die zooveel van muziek hield, dat hij zijn geluidsma chine werd te verhuren onder voor W. met V.V.V. tot algeh ming komen over een n het vlot. De zaak beh|< lang onbeslist te blijven niet prettig zal vinden. Dit voorstel wordt met algemeens stem men aangenomen. den dien van d. ij lin- rin van hen zijn overleden. On- komt bij om de vraag naar i lifif lullen wij hier nof lit- in de stad liep, zsg hij m pn ABONKÈ'S vnu Verschijnt Mm en Vrijdag. Pri lingi voor Sel maanden l.S Met verzekerii De Duitsche spoorwegen hebben de houten wagons door stalen vervangen, houten wagons worden tegen 80 gulden per stuk verkocht en gebruikt woningen. de 21-jarige varensgezel D. van Z., zon- dre vaste woonplaats, en de 25-jarige los se arbeider G. K. te Gapelle a.d. IJssel. Zij zijn beiden recidivist. Aan Van Z. was subsidair heling ten laste gelegd. Verd .Van Z. bekende, dat hij bij den diefstal tegenwoordig was geweest, K., en nog een onbekende derde man, gingen de wei in en brachten de koe mee. Verd. kreeg voor het vervoer schoenen, sokken en slaapoenten. Mocht iemand hem naar den naam van den eigenaar van het beest vragen, dan moest verd. dien Van Os noemen, zoo had men hem eerst opdracht gegeven, doch later was die naam gewijzigd in Van Vliet. Verd. K. 'bekende eveneens te hebben mee gedaan, doch de hoofddader was de derde man geweest, dien ook ‘hij niet ken de. Óp de Rotterdamsche mankt bracht het beest f 100 op. Als get, verklaarde de eigenaar H. v. d. Ende, dat hij de gastolen koe terug had gekregen tegen vergoeding van f 10 onkosten. Dr. S. J. R. de Mionchy, die dezen ver dachte onderzocht had, noemde hem een imbeciel, plaatsing in een krankzinnigen gesticht zou de aangewezen maatregel tzijn. f Het 0 .M. achtte Van Z. niet zoo on ervaren; hij is al drie maal veroordeeld. Het rapport over bekl. K. verwondert spr, die er op wees, dat K.’a misdaden nog al vernuftig en behendig in elkaar waren gezet. Als na een half jaar K. al weer uit het gesticht zou worden ont slagen, werd hij weer op de maatschap pij losgelaten. Spr. vroeg daarom een langdurige straf in een bijzondere straf gevangenis. Hij eischte tegen Van Z. 10 maanden gevangenisstraf, wegens heling; tegen K. 2 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevange nis. De verdediger van bekl. Van Z. be streed de tenlastelegging van diefstal, zoo wél als die van heling. Verd. Van Z. kon voor K. iets verdienen en had dit aanvaard. Pleiter vroeg subs, een voor waardelijke straf. VERDUISTERING VAN EEN FIETS. Verder stond bovengenoemde verdach te G. K. terecht voor verduistering van een fiets, die hij in huurkoop had van G. van Wijck; diefstal van f 22 ten na- deele van. zijn broer P. K., en verduiste ring van f 4-16, eveneens van dien broer. Verdachte had hiervoor ingebroken in het 'huis van zijn moeder. De eigenaar, getuige G. van Wijck, had op de fiets in het geheel f 5 van verd. ontvangen. Getuige J. van Veen,garagehouder, die slechts f 30 voor de fiets had betaald, kreeg een schrobbeering van den presi dent, omdat hij een splinternieuwe fiets voor zoo’n gering bedrag had gekocht. Het O. M. kon niet behoorlijk aan het woord komen voor het requisitoir, want verd. die zeer hops leek, beweerde onder vloeken en slaan op de bank, dat zijn va der hier onschuldig veroordeeld is, de kippen niet heeft gestolen en uit de ge vangenis moet worden ontslagen. De president kalmeerde verd., maar deze werd spoedig weer even rumoerig, zoodat hij uit de gerechtszaal werd ver wijderd en derhalve niet aanwezig was bij het requisitoir. De eisch luidde voor beide verduiste ringen en den diefstal 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. DE NOOD VAN LANDBOUW EN VEETEELT. PRIJSVRAAG Er wordt eer voor het out’ landsch vresd kroonde ontwer loofd van f 600 nationaal Gistermiddag hotel „Terminuj Natinaal Anti-' looplg bestuur i Wilde, Utrecht, Het comité z noemen af geve Vreeswijk of c vuld. Het stelt zii’ ken weg en zo, met autoriteiten te bevorderen e in verbinding si derlandsche Toe vereen! gingen. ten, en wanneer zullen anderen hier on ze plaatsen hebben ingenomen? Derge lijke gedachten dringen zich onwillekeu rig bij de jaarwisseling aan ons op, voor al wanneer de ernst en de nood der tijden groot is, maar de plicht van ons ambt noopt ons tot verdergaan om te werken zoo lang als het voor ons dag is en om te doen, wat onze hand vindt om te doen, omdat groote en gewichtige dingen aan ons zijn toeverfrouwd. Moge onze ar beid in het komende jaar door een groo- ten zegen bekroond worden I De heer Van denBergh dankt als oudste der raadsleden den Voorzitter hartelijk voor diens vriendelijk» woor den. Wederkeerig wenschen de raadsleden den burgemeester en zijn huisgenooten alle goeds in 1932. In dezen moeilijken tijd vooral moge God hen Zijn 'onmisba- ren zegen rijkelijk schenken. Dankbaarheid. Onder de ingekomen stukken ia een schrijven van den heer J. Visser, ambte naar ter secretarie, houdende een dank betuiging voor de verhoogjng van zijn salaris. De heer Peerbolte begrijpt dit schrijven niet. Hij acht het op zijn minst voorbarig. De raad heeft nog geen ver- hooging gegeven, doch het verzoek naar georganiseerd overleg verwezen. De Voorzitter weet zich niet beter te herinneren, dan dat de raad, de ver- hooging met algemeen» stemmen goed keurde en dat ze verder alsnog aan de commissie voor georganiseerd overleg in handen zou worden gegeven. De heer Peerbolte zegt, dat do verhooging niet is toegekend, zoolang ge organiseerd overleg geen uitspraak heeft gedaan. De heer Van d»n Bergh herinnert zich, dat de raad het verzoek verwees naar georganiseerd overleg, doch den voorgestelden begrootingspost handhaaf de. De Voorzitter bevestigt dit. Blijk baar heeft de betrokken ambtenaar uit de handhaving van dien post geconclu deerd, dat de raad zijn verzoek inwillig de en is daarop zijn brief gegrond. De heer Kok vraagt, of bedanken vóór men iets ontvangen heeft, niet wil zeggen, dat men het niet wensght. (Ge lach.) De heer Kortland denkt, dat de ambtenaar den goeden wil van den raad heeft geconstateerd en daarvoor alvast zijn dank betuigt. Het schrijven wordt voor kennisgeving Het vlot aan de Kat Aan de orde ia dan de aanvraag tot verhuring van grond aan den heer P. Ropk alhier. De heer Kortland vraagt, welke grond hier eigenlijk bedoeld wordt Hij meent dat het hier gaat om het stukje wal, waarvan tot nu toe steeds gebruik werd gemaakt door toeristen, die aan het daar liggend vlot hiyi wherrie’s, kano's enz. op dén kant haalden. Spr. zou het ten zeerste betreuren, als hen die gele genheid werd ontnomen. Wethouder Van den Oever zegt dat B. en W. den grond willen verhuren tot op den kruin van de wal af. Daardoor zal men bij de schotbalken- loods geen last meer hebben van de jeugd Het vlot zal echter daar moeten verval len. De heer Kortland vraagt, waar de vreemdelingen dan hun bootje moeten aanleggen. Wethouder Van den Oever zegt dat B. en W. zich tweemaal tot de Var- eeniging voor Vreemdelingen Verkeer hebben gewend, van wie het vlot is. Zij kregen echter geen antwoord. Wlethouder Deerenberg heeft ge tracht over deze aangelegenheid met den heer Kortland overleg te plegen. Deze was echter niet thuis en spr. heeft toen op het kantoor de boodschap achtergelar- ten. De'heer Kortland heeft inderdaad die boodschap gekregen. Spr. heeft toen niet geweten, dat het ging over plannen tot verhuur van den grond en dus geen haast gemaakt. Hij vindt het verkeerd, nu even een besluit te nemen, waardoor het vreem delingenverkeer. waarop Schoonhoven toch prijs moet stellen, wordt tegenga- werkt. Wethouder Van den Oever zegt, dat aan deze zaak nog iets meer vastzit. Bij de balkenloods stoken de jongens vaak een vuurtje, wat gevaar kan opleveren. Den heer Kortland heeft nu verno men, dat het den bewoners er om gaat, de kinderen daar weg te hebben. Dat kan gewenscht rijn, maar is toch niet iets van overwegenden aard tegenover het belang van vreemdelingenverkeer. Spr. stelt voor, dit punt aan te houden voor nader onderzoek. Wethouder Deerenberg heeft de zelfde bezwaren geopperd in het college van B. en W. Het bleek toen, dat er be zwaren bestonden tegen de tegenwoordi ge plaats van het vlotje. Het is beter, dat iets dergelijks geplaatst wordt op een punt, waar het minder aan het oog van het publiek onttrokken is. Spr. kan in de openbare raadsvergadering daarover moeilijk meer zeggen., De Voorzitter gelooft, dat er voor dit vlot wel een andere plaats zal zijn te vinden. De heer Van der Hek begrijpt niet, dat er tegen dit voorstel bezwaar is. Het geldt hier ook een gemeentebelang. De jeugd misdraagt zich daar. De heer Peerbolte zegt, dat de heer Van der Hek de zaak omdraait. Het blijkt nu, dat onder het etiket van grond- verkoop een besluit wordt genomen om een geheel andere reden. Ook spr. wil het voorstel aanhouden. De heet Bron zegt, dat B. en W. mis schien ml reeds een andere plaats kun nen noemen. De zaak kan dan worden afgewerkt. Wethoder Deerenberg zegt, dat de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer tfit vlot heeft aanpachaft Met haaï dient dus overleg te worden npleofd. ze willen maken: „Wij rijn allen burgers van Schoonhoven!” Dezp’ zin behoort niet een holle frase te blijven; ze moet uitdrukking geven, dat wij er allen ia deze benarde tijden van overtuigd zijn, dat onze wederzijd- eche handelingen slechts goede bedoelin gen ten grondslag hebben..Liever dus dan elkanders werk te becritiseeren, zonder daar iets opbouwends tegenover te stel len, roept spr. den raadsleden toe om samen te werken tot verbetering van el kanders arbeid, om iets werkelijks nut tigt tot stand te brengen in het- belang van de geheele gemeente. Terugziende op het afgeloopen jaar, kan spr. uit den aard der zaak geen juichtooonen aanheffen, al valt «er onder veel moeielijks ook veel goeds te vermel den. Groote openbare werken werden niet uitgevoerd. Spr. herinnert aan het ge reed komen van de nieuwe ambtswo ning voor den directeur der bedrijven en het herstel van de overbrugging van den Dam. De uitkomsten der gemeente-bedrij- ven waren meer dan bevredigend, terwijl het Veerbedrijf, dat na de groote en in grijpende verbetering financieel nog niet veel resultaten, opleverde, door de enorm veel groote exploitaitekosten in het af geloopen jaar, sterke neiging tot herstel vertoonde en aanmerkelijk betere bedrijfs resultaten opleverde. De verwachting is niet misplaatst, dat de voor dit doei in dertijd uitgegeven groote bedragen ten slotte toch hun rente zullen gaan opleve ren. Over de financiën heeft spr. reeds in den breede uitgewijd bij de begroeting; de kasgeldmoeielijkheden zijn alweer tijde lijk en gedeeltelijk opgheven; spr. heeft al aangetoond, dat de schuldenlast der gemeente niet groot is en dat dus de ver leden jaar toegepaste belastingverlaging juist gezien en niet onvoorzichtig was, hetgeen niet wegneemt, dat groote spaar zaamheid en een verstandig financieel beheer meer dan ooit geboden zijn, om dat de' middelen in de toekomst als ge volg van de thans heereohende malaise veel minder mild zullen vloeien. Het personeel der gemeente onderging in het afgeloopen jaar weinig verande ring. Het Veerbedrijf alleen wisselde van hoofd, de door de daar ontstane vacature geboren moeielijkheden en verschil van inzicht in den raad werden ten slotte tot aller tevredenheid opgelost, de meening is niet ongegrond, dat de gemeente inde keuze van den nieuwen functionaris uit nemend is geslaagd en nog beter ia het, dat thans, blijkens de op dit punt ingetre den rust, publiek en pers rich minder dan vroeger met dit onderdeel van ge- meentebeheer bezig houden, hetgeen het bedrijf, verlost van ondeskundige en dik wijls ongemotiveerde kritiek, ten goede karnt. Over het overige personeel der gemeen te heeft spr. niets dan lof. In de laatste maanden van het jaar werd de gemeente getroffen door een erdnstige ongesteld- heid van den volijverigen inspecteur van politie, die hem langoren tijd aan den dienst onttrekt. Spr. hoopt, dat 1932 hem weder hersteld zijn werkzaamheden zal zien hervatten. Met een enkel woord herinnert spr. aan de gemeenteraadsverkiezingen. De ten slotte in September opgetreden raad miste niet minder dan vijf van zijn oud» leden en het daarop gekozen college van B. en W/zag twee van zijn oude leden niet terugkeeren. Er is in de hitte van den strijd veel gedaan en gesproken, dat beter ongedaan of ongezegd ware geble ven. Waren alzoo bij het optreden van den raad de perspectieven ongunstig, de werkelijkheid is meegevallen en spr. doet een beroep op onderlinge waardeering Voor de plaatselijke industrie is het jaar 1931 geen gunstig jaar gebleken; geleidelijk vermeerderde in den loop van het jaar het getal der werkloozen uit bij kan alle vakken. Vooral na St. Nicolaas steeg het aantal werkloozen uit de goud en rilverindustrie snel. Spr. wijst op de stichting en de werkzaamheden der ver schillende steun-organisaties en het be sluit inzake de eigen werkverschaffing. Er bestaat gegronde hoop, dat de bebou wing van het nieuwe terrein niet te lang op rich zal laten wachten. Mis schien wordt nog niet allerwege- beseft, welk een nuttig en groot werk door de aanneming van dit laatste voorstel in ver band met het werkverschaffingsplan is tot stand gebracht. Ofschoon nog niet ver naar buiten be kend, mag in verband met de bouwgrond behoefte, die in Schoonhoven en steeds nijpender vraagstuk vormt, wei worden vermeld, dat het anneaxtieplan van een gedeelte der gemeente Bergambacht in het afgeloopen jaar flinke vordering heeft gemaakt en dat het niet te optimistisch mag worden genoemd, wanneer men aan neemt. dat deze zaak in het loopende jaar haar beslag zal krijgen. Ten slotte is nog opgericht een plaat- eelijk crisis-comitó, geschikt om bij de door de diverse officieele organen te ver- leenen steun 'helpend en vooral aanvul lend te werken. Spr. wees op de groote bereidwilligheid en medewerking, zoo wel van de zijde van de comité-leden zelf als van die van verschillende vereenigin- gen en van particulieren: inzamelingen hadden een onverwacht en flink resul taat, zoodat het comité zijn uitdeeling»- werkzaamheden op niet te karige schaal zal kunnen aanvangen. De klop op de deur van den immer verdek schrijdenden tijd, zoo besluit spr., wekt ons tot nieuwe inspanning èn nieu-1 we waakzaamheid, maar doet ons ook des te sterker beseffen, dat alles voorbij gaat en steeds het mieuwe en het oude verdringt: Van de 11 raadsleden, die ik het vorige jaar van deze zelfde plaats mocht toespreken, rijn er nu reeds vijf heengegaan, waarvan de heer Olree door den onverbiddelijken dood uit ons midden werd weggerukt, van de 11 raadsleden, die ik nu 6 H jaar geleden bij mijne in stallatie hier vond, rijn er nog maar drie overJitwee va willeleurig k< ▼opfl: hot L Wie zich u/it inner t de gesels BcuuKienisonüer geen men toen turners was-uan veld- en zeesiai en roemrijke vu veel verbeterd. uithoekjes wore ven van denkb uit vroegere tui pelqke toestand Voor neen moes krijgen, dut ah den van beteezi dems uer mens' gebracht dat d ving, net belanj In vele ancle nog voortgegaa zelfs wordt daa ><ere vijanden t wakkerd. In Ei de kinderziel n herinneringen i de hongerblokk land en Uostem niets, want d zyn de monstei hebben alleen c het land tegen In Italië is net is het onderwijl glorie en de gr, Engelschen doei zeliingenomenhe ger overwinnen is een minderv tegen het mach: Het zaad dat der har ten word en groeien en h doornig beletsel tusschen de nat: kaar begrijpen andere woordei vrede. Goede e: behoort de kind niets van een bouwd. op het b pelijke insteiiint en niet op bijzo het eigen land Ons land hee gevormd uit kenbond en Vrei die een onderzo leidingen en pit bij het gesoh gebruikt, maar allé landen mo< zou een taak z om zich daarm in 1925 een on< Carnegiefouds de en uit het t rapport over de oorlog, is met gebleken, hoe gi oorlogszuchtige We zouddn z willen gaan en ken door weg ti gen van geschil den oorlog als i doet zien, me leerlingen te do ontwapening v zijn, wat' de vi die moet worde: voor de vormin Europa enz. Hoeveel, ven zijn, die van zu dan die welke der landen,' die deelgenomen. De heer Bron gaat na deze toelich ting mot het voorstel om de beslissing aan te houden, accoor^. De Voorzitter stelt voor den grond waarde, dat B. en leele overeenstem- ieuwe plaats voor >eft dan niet zoo i, wat de huurder uit, over De Officier van Justitie voerde daardijr tegen aan, dat verdachte drommels good wist, dat er beslag bij hem gelegd zöu worden, want dat hij anders niet zm goede koeien had ingeruild voor sleclië koeien. Men riet met belangstelling rit, aldus de Officier van Justitie, naar het vonnis, dat de Rechtbank wijzen zal, qn als verd. niet zwaar gestraft wordt +- valt te vreezen, dat dergelijke vergrijpen zich meey en meer zullen voordooi. Daarom vroeg de Officier zeven maandün gevangenisstraf. De veehouder zeide, dat hij deze daad gedaan 'had om zijn moeder te helpen. Die had hem indertijd op de boerde rij gezet en nu wilde de verdachte voor zijp moeder nog iets trachten te redden. Verdaohte’s verdediger wees er op, dat het in landbouw en veeteelt er zoo eïlèA-l dig aan toe is, op het oogenblik, dat ra menschen soms hun bezit tot niets zien teruggeloopen. Men moet rich dan mentaliteit trachten te begrijpen.. PleiUr wilde de handeling van den veehoudOT heelemaal niet goedkeuren, maar wanneföij men deze'ziet tegen den achtergrond yam de misère, dan gaat men er billijken oyyr oordeelen. Deze man heeft goede koeaw geruild tegen slechte, om het geld, iiai hij daardoor krijgen zou, aan zijn mo|4 der te geven. Hij meende nog verplichtW aan zijn moeder te hebben, die hem óp de boerderij gezet had. En toen kwam ihpi beslag op rijn boedel en nu vreesde hij, dat, wat hij gedaan had, verkeerd w?1^ En daarom verzweeg hij de vorderinge ondanks het feit, dat de curator en| rechter-oommissaris hem verzekerd ha ded, dat hetgeen hij gedaan had, vóóijd er beslag gelegd werd, geen daad ws die strafreohteïijk vervolgd kon worde De man is ziek van angst geweest, 1 was op van de zenuwen. Pleiter las yo- een brief van den predikant van de G ref. Kerk, waarin deze een goed geau genis voor den veehouder gaf en hoew hij het ruilen van de koeien een groo^ zonde noemde, vond deze predikant, dat de veehouder uitnemend bekend gestaan had. Op al deze gronden pleitte de jve4- dediger dementie. De Rechtbank zal 26 Januari aj. spraak doen. HET DRAMA TE OVEZANDE. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, concludeerde tot vernietiging van het arrest van het Haagsche Gerechtshof, waarbij de koster der R.K. kerk te Ovezande wegens de op 5 Februari gepleegde doodslag op zijn vrouw werd veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. De adv. gen. vroeg verwij zing der zaak naar een aangrenzend Hof. De Hooge Raad zal 8 Februari uit spraak doen. OVERTREDING WONINGWET. Zooals indertijd gemeld, heeft voor den kantonrechter te Schoonhoven terecht gestaan de heer A. v. I., wegens overtre ding der woningwet. De kantonrechter ontsloeg hem van rechtsvervolging. Van die uitspraak kwam de ambtenaar van het 0. M. in beroep, zoodat de zaak gisteren diende voor de Rotterdamsche Rechtbank. Daar verklaarde verdachte, dat hij als eigenaar van <5 perceelen op 18 Juli aan schrijving had gekregen van B. en W., om daaraan binnen 4 maanden eenige verbeteringen te laten aanbrengen. Daar aan had verd. niet Voldaan, doch B. en W. waren niet tot dnbewoonbaarverklar ring overgegaan. Het 0. M. wees ey op, dat B. en W. réeds op 17 Juni besloten tot de opdracht aan ded heer v. I. en dat zij hem daar van eerst op 18 Juli kennis gaven. Spr. vond dat wel wat l^at, want verd.’s* ge legenheid tot beroep zou erdoor hebben kunnen verstrijken! Daarom vroeg het 0. M. bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak over 14 dagen. EEN KOE GESTOLEN. Uit de weide. In den nacht van 29 op 30 October werd uit een weiland onder Kethel en Spaland een roodbonte koe gestolen ten nadeele van den veehouder H. v. d. Ende. Beschuldigd, dezen diefstal in vereeni- ging te hebben gepleegd, verschenen Dins dag voor dt RottsrdMMohs Rechtbank ALBLASSERDAM. Januari. Geboren: Geertje, d. van P. C. Lee vaart en J. A. Gaal. Overleden: P. Weug, 81 j.» wed. H. de Bruin. LEKKERKERK. Januari. Geboren: Aaltje, d. van J. v. den en H. Honkoop. Trijntje, d. 8. Man in ’t Veld en M. Meerbrk. Annigje, d. van M. de Ridder en H. E per. Overleden: M. Langerak, 85 j. MEERKERK. Januari. Geboren: Huiberdina, d. van A. Klij en A. M. Bax Maria Annigje, van P. van der Leeden en W. Midiaj. Ondertrouwd: J. G. van Mazijk, 57 j. te Kedichem en A. van Zessen, 27 j. SCHOONHOVEN. Januari. Geboren: Jacoba Florida Therish, d. van A. M. Murk en A. van K.ee: Theodorus, z. van S. Stekelenbur^ ep M. H. G. Heijndermans. Da Steunregeling. Voigt het voorstel van B. en W. tot wijziging van de steunregeling voor werk- looze arbeiders (alleen uitkeering aan hen, die minstens een half jaar in de gemeente wonen en geen uitkeering aan arbeiders in bedrijven, waar vier dagen per week of langer wordt gewerkt.) De Voorzitter verstrekt eenige in lichtingen. De heer Van Harmelen zegt, dat hij enkele dingen heeft te zeggen omtreht de werkloozensteun buiten dit punt om. Spr. vraagt, of hjj die nu of bij de rond vraag ter tafel moet brengen. De Voorzitter antwoordt, dat die vragen bij de rondvraag thuis zullen be- hooren. Wethouder Deerenberg zegt, dat het de weg is, dat de heer Van Harme len voorstellen tot wijziging van de rege ling in de steunoommissie ter tafel brengt. Deze kan er zich dan eerst over uitspreken. De heer Van Harmelen zegt, dat de andere raadsleden geen lid rijn van de steunoommissie en dus nooit iets over de werkloozen zouden kunnen voorstellen, als dat beslist in de commissie zou moe ten gebeuren. De Voorzitter merkt den heer Van Harmelen op, dat deze de zaak zeer onpractteoh aanpakt. Als de heer Van Harmelen op 30 December zijn voorstel len sohriftelijk had ingediend, zouden ze vermoedelijk nu reeds met advies van B. en W. en de Steuncommissie ter tafel zijn gekomen. De heer Van Harmelen zegt, dat de Steuncomanissie geen enkele bevoegd- heeft De Voorzitter erkent dit. Fois meel heeft de iheer Van Harmelen mis schien gelijk, maar het is pracysch ge wenscht over alle voorstelMB*ïerst het advies der commissie te vragen. De heer Van Harmelen zegt, dat hetgeen hij ter tafel wil brengen, niets met d» Steuncommissie zelf-te maken heeft. Het betreft een paar maatregelen, die in de eerste plaats een gemeentebe lang zijn en ook in het belang der werk loozen. Daartegen moest de heer Deerenberg, die rioh vroeger altijd democraat noem de, geen bezwaar maken. De Voorzitter zegt, dat als het b.v. gaat over een hoogere ui fleering, het dan zeer weruschelijk is, de commis sie eerst te raadplegen. Wlethouder Deerenberg zegt, dat overleg niet in strijd is met democra tie. Spr. ontneemt geen enkel raadslid het recht om vragen te stellen; hij heeft heelemaal geen reden daartoe en verzoekt den Voorzitter dan ook, den heer Van Harmelen straks bij de rondvraag gele genheid te geven zijn voorstellen te doen. De Voorzitter zal dat doen en brengt de discussie terug op het agen dapunt. De heer Kok vraagt, of terzake van den duur der inwoning eenige uniformi teit in verschillende gemeenten bestaat. De Voorzitter antwoordt ontken nend. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. En de gevolgan. De nood van landbouw en veeteelt maakt het onderwerp van veel gesprek ken uit. Dat dooi den nood gedreven, de landbouwers of veehouders soms tot din gen komen, die ze in normale omstandig heden niet zouden hebben gedaan, en geen uitkomst meer ziende middelen aangrijpen, die niet door den beugel kun nen. is afkeurenswaardig, maar dan toch eenigermate begrijpelijk. Dinsdag werd dit voor de Utreohtsche Rechtbank weer duidelijk, toen een 40- jarige veehouder uit Kockengen terecht stond wegens bedriegelijke bankbreuk. Hij had goede koeien geruild voor slech te koeien en kreeg dus een vordering op dengene in dit geval zijn zwager die de goede'koeien gekregen had. Toen nu 's mans faillissement was uitgespro ken, had hij aan den curator niet opge geven, dat hij twee van zulke vorderin gen had. De zaak werd vrij uitvoerig behandeld en de veehouder gaf aan, dat hij gemeend had, dat het ruilen van goede koeien voor slechte verkeerd- geweest was, dat dit een daad was, die strafrechtelijke ge volgen kon hebben, hoewel hij dezen ruil gedaan had, voordat er bij hem beslag gelegd werd op den boedel. ONDER FAMILIE. Het was een familiezaak je, dat de P<l litierechter te Utrecht te behandelt kreeg. De 19-jarige J. van E., had een pathfl foon met bijbehoorende platen en menia maal had de pathéfoon gedraaid in familiekring van de verloofde van jongen man. Een broer van die verlo. dus de aanstaande zwager-van Vai E., had wel zin in het instrument, en ging van loven tot bieden en G. P. eigenaar van de kofferpathéfoon en de platen. Hij gaf alvast in betaling het instrument een japon van zeven den aan zijn zuster, dus de verloofdt Van E. Verdere betaling bleef echted en de jongeman werd daar balsturig en zon er op zijn instrument terug te, L-, gen. Toen hij de gebeurtenis speel] in Woerden af in de stad Rep, zsg daar G. P. met diens vrouw wandelen concludeerde daaruit, dat hun wioning leegstond. Hij zag rijn kans schoon, ging naar het huis van zijn aanstaanden zwa ger, brak daar in en nam de kofferpatljó- foon en de platen mee. Pik in, ’t is winter, sprak hij bij zich zelf, maar hij had buiten de politie A' rokend, die hem opspoorde en meenai Nu' was hij gedetineerd en stondl v< diefstal terecht. Hij betoogde wel, dat pathéfoon niet was betaald en du] was, maar diefstal is diefst] den jongen man, die zooveel terughaalde op onwettige manier, drie maanden gevangenisstraf opge GOEDKOOPE WONINGEN.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4