h Landbouui en ueeieeil. pils*/ w De lotgevallen van PIMPELMANS EEN VRIENDENDIENST Wat geeft de Radio? Kerk en School Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws Engelsche duikboot verniet. Wetenschapen Techniek. Ingezonden Stukken. Predikbeurten. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenictn Cour.nl WOENSDAG 27 JANUARI 1933 Donderdag 28 Januari. Hilversum. A.V.R.O. 8—9 Gramofoon 910 A.V.R.O. Klein-Orkest; 10—10.10 Morgenwijding; lö.lö10.30 Gramo foon; 10.30—11 Orgelconoert en Viool; 11—11.30 Knipcursus Kinderkleeding; 11.30—12 Vervolg Orgelconcert; 12—2 Concert (Viool, Piano en Cello) en Gramofoon; 2—2.30 Halfuur voor de Vrouw; 2.303 Gramofoon; 8—8.45 Knipcursus voor gevorderden; 3.464 Gramofoon; 45 Ziekenuur; 5—8.30 Omroep-Orkest en Zang; 6.307 Sport praatje door H. Hollander; 77.30 Ka mermuziek; 7.308 Engelsohe les voor beginners; 88.15 Gramofoon; 8.15 10.40 Uitvoering van het Oratorium „Elias"; in de pauze': pl.m. 9.159.35 Gramofoon; 10.4011 Nieuwsberich ten; 11>12 Dansmuziek. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; N.G.R. V. 1010.15 Gramofoon; 10.1510.45 Korte Ziekendienst; 10.4511 Gramo foon, K.R.O. 1111.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje; 12.152 KJR.O.-Orkest; N.C.R.V. 2—3 Cursus fraaie handwerken; 3—3.15 Gramofoon; 3.153.45 Vrouwenhalf uurtje; 45 Ziekenuurtje; 55 45 Cur sus handenarbeid voor de jeugd; 5.45 —6.45 Glarinet-conoert; 6.457 Cur sus Knippen en Stof versieren; 77.30 Vragenhalfuurtje; 7.458 Persberich ten; 8—10.20 Kerkooncert uit de Nieu we Oosterkerk te Rotterdam; 10.20 10.30 Nieuwsberichten; 10.3011.30 Gramofoon. Vrijdag 29 Januari. Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 en 7.30- 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.PB.O. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht door Willem van Cappellen; 10.30 uur V.A.R.A.^Septet en Gramofoon; A.V. R.O. 122 Omroep-Orkest en Gramo foon; 22.30 Uitzending voor Scholen; '2.30—4 Concert (Viool, Piano en Cello) en Gramofoon; V.A.R.A. 4 uur Piano concert; 4.30 uur Na Schooltijd; 5 uur V.A.R.A.-Orkest; 6.45 uur Hilda Ver- weijJonker over: „De cultuur van 't kapitalisme"; 7.15 uur Concert (Ver volg); V.P.R.O. 8 uur Catechisatie; 8.30 uur Concert; 9 uur Dr. A. Groenev'eld over: „Geweld en gewelddadigheid in het kinderleven"; 9.30 uur Concert, 10 uur Persberichten; 10.15 uur Mej. F. Quanjer over: „Kathedralen en Abdijen in Engeland"; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 1112 Roemeenaoh Ch-kest. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; ID— 11.30 Gramofoon; 11.30>12 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen; 12.15—1.45 K.R.O.-Kwintet; 1.45—2.30 Gramofoon; 34 Kamermuziek; 46 r Concert door het Fanfarekorps „St. Caerilia" te Ammeraoden; 6—7.10 K.R.O. Kunstensemble; 7.10-7.30 Land en Tuinbouwpraatje door Th. Arts; 7.45 —8 Gramofoon; 8—11 K.R.O.-Orkest; pl.m. 9.15 uur Nieuwsberichten; lb— 12 Gramofoon. Dit geschiedt ten behoeve van doorver bindingen voor beide plaatsen. Het work is opgedragen, na inschrijving, aan de firma Mijnssen Co. te Amsterdam. Het werk is begonnen te Utrecht en te Gouda. Het traject GoudaRotterdam is al gereed en dat van Utrecht naar Montfoort eveneens. Thans is een dubbele ploeg bezig met met het werk tusscben Montfoort en Gouda. In het dorp is een ploeg werk zaam van ongeveer 50 man. GOED AFGELOOPEN. Gorinchem. Gistermorgen reed een groote 6-wielige verhuiswagen uit Soest- dijk door de ijzeren leuning van de brug over de Linge-uitwatering. Het hek werd als een etroohalm omgebogen. De cabine, welke als tractor voor den grooten wa gen stond, gleed van de brug af, doch bleef even boven het water hangen. De beide inzittenden konden, geholpen door een voorbijganger, uit hun benarde po sitie worden verlost, na enkele angstige oogenblikken boven den waterspiegel te hebben doorgemaakt. Juist even later passeerde een zware kraanwagen uit Utrecht, die den wagen op den kant trok. Glessen-Niiuwkerk. Er worden pogin gen gedaan tot oprichting van een dam club, onder leiding van den heer Dam. Hoog-Blokland. Vrijdagmorgen 10 uur wordt hier een openbare raadsvergade ring gehouden. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 8. Ingekomen stukken. 4. Vaststellen kohier hondenbe lasting. 5. Benoeming lid Plaatselijke Schoolcommissie. 8. Crisis-steunregeling met de Vries Robbé. 7. Vaststellen lijst DE UITBARSTING IN GUATEMALA. J JUên I OZEAN Kaartje ran Centraal Amerika met Qiw'fseal*. vrije geneeskundige behandeling in 1939. 8. Rondvraag en sluiting. „Eben Hairer". Hoornaar. De Ned. Herv. Jongelinge- vereeniging „Eben Haëzer" alhier, hield dezer dagen haar 22e jaarvergadering onder leiding van haren voorzitter, den heer B. Bikker. Na opening op de ge bruikelijke wijze en het zingen van Psalm 25 vers 2, alsmede het Bondslied, werd het rijk voorziene programma af gewerkt. Uit het jaarverslag van den secretaris mochten we vernemen dat de bibliotheek 200 boeken telt en de vereeni- ging in ledental met 2 is gestegen, zoo dat er in totaal 20 leden zijn en 5 ad- spirant-leden De lreeren H. Hakkesteegt, W. Slob, M. de Leeuw, A. Aanen, lazen opstellen voor over Gewijde Geschiedenis en andere on derwerpen en de heeren' T. Sterk, A. Roozendaal, J. Kersbergen, J. Slob, H. Bikker en P. de With lieten voordrach ten hooren. Wegens ziekte van. den heer A. J. Aaneh werden twee opstellen voor gelezen door den heer W. Slob Hz. In de pauze kregen de afgevaardigden ge legenheid hun gelukwenschen over te brengen, terwijl enkele dames voor een versnapering zorgden. Aan het eind werd gezongen Psalm 86 vers 1 en 89 veré 1, waarna de voorzitter, de heer W. Bor, in dankgebed voorging., De zaal was ge heel met belangstellenden gevuld. De collecte bracht f 15,90 óp. Langerak. De vleeachkeuringsdienst heeft in 1931 alhier vopr gewone slach ting gekeurd 5 koeien eh 16 varkens. In nood gedood of gestorven zijn 1 paard, 3 pinken, 15 varkens, 1 schaap, 12 koeien, 4 kalveren en 1geit. Er werden voor huisslachting 92 varkens aange geven. Nieuwpoort. Gedeputeerde Staten heb ben de begrooting dezer! gemeente voor het dienstjaar 1932 góedgekeurd. De gewone dienst beloopt i in ontvang en uitgaaf f 34.300,71» terwijl de kapi taaldie rust bedraagt in ontvang f 11555, in uitgaaf f 12.255, dus met een nadeelig slot van f 700. Noordeloo». Bij den Veehouder W. Trappenburg is Zaterdag een koe gestor ven aan het gevreesde miltvuur. Onder den veestapel van den he^r T. is verle den jaar ook een koe gestprven aan de zelfde ziekte. De stal is nog denzelfden nacht geheel ontsmet. Het (cadaver is ter verbranding vervoerd naari Rotterdam. Hedenavond zal in dó O. L. School gelegenheid zijn om te luisteren naar de radio-uitzending voor dén bijzonderen vrijwillige» landstorm. VARKENSFOKKERIJ. Ottoland. Vrijdag 1.1. werd hier opge richt een vereemgmg ter bevordering van de Varkensfokkerij, genoemd „Ottoland. en Omstreken". De vergadering, gehou den in de Chr. Landbouwschool, stond onder leiding van den heer J. Aantjes, voorzitter van de afd. Alblasserwaard van den Chr. Boeren- en Tuidnersbond, De ryksveeteeltconsulent, ir. Verhoeven, leidde de besprekingen in. Vastgesteld werd een reglement, waarin o.a. bepaald wordt dat men zal fokken in het Groot- Yorkshire-type. Daartoe zullen twee goedgekeurde beeren worden gestation- neerd, één bij P. Rehors» te Ottoland en één bij P. Bons te Brandwijk (Gijbe- land). Dekgeld zal voor niet-ieden vijf tig cent hooger bedragen dan voor le den. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Aantjes, J. Verburg, J. Boon, P. Bons en C. Vink. Het entreegeld en de contributie werden voorloopig voor dit jaar bepaald op één gulden. Aan het einde der vergadering dankte de neer Aantjes voor de medewerking der aanwezigen en inzonderheid van den heer Verhoeven. Reeds ruim 20 der fokkers uit Ottoland en omgeving sloten zich aan en het be stuur verwacht, dat nog velen de gele genheid te haat zullen nemen,, om de handen uit de mouwen te steken. Waddinxveen. De minister van bin- nenlandsche zaken en arbeid en de ge meenteraad hebben goedgekeurd dat aan de werkloozen, die in de steunregeling vallen en voor zoover dat noodzakelijk is, een brandstoffentoeslag wordt ver strekt van f 1 per week. Wllligs-Langsrak. De op de algemeene begraafplaats geplaatste colièctebus, be stemd voor het Burgerlijk Armbestuur, heeft over, het jaar 1931 f 16,33 opge bracht. Bij de Maandagavond gehouden vergadering van het vrijwillig brandweer korps, werd als bestuurslid herkozen de heer F. de Pater. De voorzitter deelde mede, dat als de nieuwe zuigbuis is ge arriveerd als verlengstuk, een oefening zal gehouden worden bij avond aan den Hoogen Dijk, zoodat men dan ook met de benzinedampen zal oefenen. Schoolveresn. „Immanuël". Willlge-Langerak. Vrijdagavond is in het vereenigingslokaal de jaarvergade ring gehouden van de schoolvwen.giug „Immanuël". De voorzitter, Ds. J. Kleine opende de vergadering op de gebruike lijke wijze, waarna hij een woord van hartelijk welkom sprak tot de leden. Spr. die voor het eerst als voorzitter de ver gadering leidde, uitte de wensch, jiat de verhouding tusschen bestuur en leden zou blijven, zooals zij thans was. Vervol gens werden de notulen gelezen en bracht de secretaris het jaarverslag uit. Daütr- na deed de penningmeester rekening en verantwoording van zijn beheer. De kas sloot met een batig saldo. Een commis sie bracht vers.ag uit r'or het nazien der boeken, die in orde waren bevondfti, zoo dat de penningmeester werd gedéchar- geerd. Als bestuursleden werden de boe ren A. Houweling en G. J. den Hartog herkozen. Na rondvraag sloot de voor zitter de vergadering, waarna de heer Houwsling VWfMif in (MMMffiJty EEN SCHAT GEVONDEN. Nabij Liniz in Oostenrijk heeft men met behulp van de wichelroede 'n grondsoort gevonden, die buitengewoon veel radium moet inhouden. Het zou het rijkste radiumveld van de wereld zijn, maar de wetenschap gelooft er nog niet dadelijk aan. Hierboven het veld met radium houdende grond en de eigenaar, diedaardoor een schatrijk ^nan zou wnrd-n. Veilingvereeniging „Zevenhuizen". Zevenhuizen. Vrijdag werd in het Hof van Holland de algemeene vergadering gehouden van de veilingsvereemging „Ze venhuizen". Na de opening door den voorzitter werden de notulen der vorige vergade ring gelézen en goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Aanvoer:, kippeneieren 1.731.933, eenden eieren 47.311, ganzeneieren 412. Op- bdenjgst. kippeneieren f 79.570,61, eenden eieren f 1904,64; ganzeneieren f 50,86. Totaal f 85.658,11. In 1930 was de to tale opbrengst f 115.934,71. De midden- prijs was voor kippeneieren f 4,59, een deneieren f 4,03, ganzeneieren f 12,32 per 100. De rekening met bescheiden werd op voorstel der commissie van on derzoek met algemeene stemmen goedge keurd. Na benoeming eener nieuwe com missie van onderzoek volgde de verkie zing vim 2 bestuursleden. Periodiek tra den heeren J. de Bruin en C. Voor winden, èie werden herkozen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor IJtmuiden Dis. C. W. Keur te Oudewater. INTREDE Ds. D. J. COUMOU. Zondag was het voor de Geref. Kerk te Lexmond een dag van gewicht. Des morgens werd de nieuwe predikant, Ds. D. J. Coumou bevestigd. De consulent, Ds. Lanting, van Schoon rewoerd, deed dit door een treffend woord naar aanleiding van Efeze 4 11 —16. In do 'avondgodsdienstoefening ver bond de nieuwe nog jeugdige predikant zich aan zijn gemeente met een predi king over Colossensen 4 2 tot 4, waarin de noodzakelijkheid van het wederkeerig en aanhoudend gebed van dienaar en ge meente werd geschetst. Ten slotte richtte Ds. Coumou zich met enkele woorden tot den kerkeraad, den consulent, de vertegenwoordigers van de Classis Gorinchem der Geref. Kerken en tot het gemeentebestuur. Met een woord van welkom en geluk- wensch antwoordde hierop namens den kerkeraad. de heer P. de Ruiter, namens de Classis Ds. Kamper, van Meerkerk, en voorts de consulent. Met onverdeelde aandacht werd dit al les aangehoord door een schare, die het kerkgebouw tot alle hoeken vulde. GEMEENTE-SECRETARIE. Met ingang van 1 Maart is aan den heer A. H Vermeulen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-com mies ter secretarie en ia in zijn plaats benoemd de heer J. Visser, thans amb tenaar ter secretarie alhier. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Tot lid der Gezondheidscommissie is in de vacature-dr. N. W. Bouman be noemd de heer H. F. Adam, arts te Stol wijk. VINGERAFDRUKKEN VAN KOOP LIEDEN. De Nederlandsche Bond van Reizende Kooplieden heeft zich in een adres tot den gemeenteraad gericht, om te protes teeren tegen de hier geldende gewoonte, dat vreemde kooplieden, alvorens vent vergunning te bekomen, vingerafdrukken moeten plaatsen bij de politie. Het bestuur heeft den burgemeester niet bereid bevonden om het te ontvan gen voor een bespreking en brieven over deze aangelegenheid zijn onbeantwoord gebleven. Daarom verzocht het bestuur den raad te willen bevorderen, dat koop lieden, bij genoemden bond aangesloten, in Schoonhoven voortaan niet zullen worden behandeld, gelijk men misdadi gers doet. Zij zijn in het bezit van vol doende legimitatie, geteekend door het bestuur van hun bond. Het bestuur wijst er op, dat ook een handelsreiziger of ander zakenman, die Schoonhoven bezoekt, geen vingerafdruk behoeft te plaatsen. PLAATSELIJK CRISIS-COMITE. Als lid van het Plaatselijk Crisis-Co mité in de vacature, ontstaan door 't be danken van den heer C. Peerbolte, is be noemd de heer W. Bosman. In de sub-conumisaie voor de finan ciën neemt de heer J. Verkerk de plaats van den heer Peerbojte in. Eierenveillng. Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 15<\)0 stuks. Prijzen: f 3.50f 4.50 per 100 «tuks. Botermarkt De aanvoer op de he denmorgen gehouden Botermarkt bedroeg 50 K G. Prijs der Goêboter f 0.65, Wei- boter f 0.60, beiden per half K.G Veel vraag. DE TREIN-AANSLAGEN. De tweede dreigbrief. AMSTERDAM, 27 Jan. Omtrent de beide dreigbrieven, die de Spoorwegen hebben ontvangen in verband met de treinaanslagen bij Amsterdam, wordt nog gemeld, dat de laatste brief, in gebrek kig potloodschrift was geschreven en ge richt aan de Nederlandsche Spoorwegen, Centraal Station, Amsterdam. De brief is ongefrankeerd gepost, zoodat de ad ministratie er strafport voor heeft moe ten betalen. De inhoud van het schrijven luidt als volgt: „In verband met onze spoorwegaan slagen verzoeken wij U, morgen 23 Jan., op de Haarlemweg bij het viaduct f 5000 te deponeeren aan de kant in liet gras. Wanneer aan ons verzoek niel wor^t voldaan zullen er binnenkort eenige treinen entsporen. Het is onnoo- dig werk om ons probeeren te vangen, daar wij hier een gevestigde bende heb ben opgericht." (Volgt onleesbare onder- teekening). PESTRATTEN IN DE AMSTERDAM- SCHE HAVEN.' AMSTERDAM, 27 Jan. De in de ha ven ligplaats hebbende Spaansche graan boot „Arantsa Mendi" is in verband met het feit, dat zich waarschijnlijk peift- ratten aan boord bevonden, gisteren door den geneeskundigen dienst door middel van gas ontsmet. De boot is thans weer vrijgegeven, zoodat het lossen voort gang zal vinden. Het aohip kwam van La Plata. Van de bemanning is niemand ziek, zij was zoolang in het Zeemanshuis on dergebracht. De gedoode ratten zullsn worden on derzocht. KORENMOLENAAR VERMIST. RIDDERKERK, 27 Jan. Sedert Maan dag 18 Januari wordt 4e 55-jarige ko renmolenaar J. G. ds Kool, wonende te Rijsoord, vermist. Hij is Maandagmor gen om 7 uur naar Rotterdam vertrokken voor zaken, zooals zijn gewoonté was. Het laatst is de heer De Kool gezien om 11 uur in hotel Suisse" te Rotterdam, waar hij met een zakenkennis koffie heeft gedronken, Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. HET HERSTEL-VRAAGSTUK. Ds Fransch-Ëngelschs be sprekingen toch mislukt? PARIJS, 27 Jan. De Fransch—Eneel- sche onderhandelingen over het herstel- probleem schijnen ten slotte toch nog te zijn mislukt Het algemeen verwachte be zoek van den Britschen gezant bij den WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 27 Januari. De wijzerzonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke, Oostelijke tot Zuidelijke wind; nevelig tot gedeeltelijk bewolkt; droog weer; wAinig verandering in tempera^- tuur. Waterstand van heden: Schoonhoven hg. water 8.IA uur, 0.93 M. Vreeslijk hoog water 9.15 uur, 1.46 M. Keulen stand 2.08 M., val 0.10 M. Maastricht 26 Jan., 41.95 Jf.., val 0.10 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 32 graden Fahrenheit. ©Woendsag 27 Januari, Op 10.1, onder 9.32. Laatste Kwartier Za*- terdag 30 Januari Franschen minister-president, dat gis termiddag zou plaats hebben, is niet doorgegaan en men gelooft, dat van een bespreking tusschen Laval en MacDo- nald mets meer zal komen. In Fransche politieke kringen ver klaag men inmiddels, dat de besprekin gen tusschen de ministers van financiën nog worden voortgezet en dat er der halve nog hoop bestaat, dat nog overeen- steming zal worden bereikt voor den af loop van het Hoover-jaar, dus voor 30 Juni. SJANGHAI WIJST HET ULTIMATUM AF. MOSKOU, 27 Jan. Een officieel Sovjeti-bericht uit Sjanghai meldt, dat het Chineesche stadsbestuur heeft beslo ten, het Japansche ultimatum tot ont binding van de bestaande anti-Japansche organisaties af te wijzen. De Japansche miriisterraad zou daarop, naar uit Tokio wordt gemeld, hebben besloten, dat tegen Sjanghai beslissende maatregelen moe ten worden genomen. Optreden van Amerika en Engeland? President Hoover had een uitvoerige bespreking met den minister van buiten- landsche zaken, Stimson, over den toe stand in Sjanghai. Omtrent het resultaat van deze bespreking wordt officieus me degedeeld, dat de regeering der Ver. Sta ten overweegt tesamen met Engeland op te treden. Het geduld van Amerika zou ten «inde zijn. DE GEZONKEN DUIKBOOT. Nog niet gevonden. LONDEN, 27 Jan. Den geheelen nacht en ook hedenmorgen is het zoeken naar de duikboot, die bij Portland is gezon ken, door tal van Engelsche marinesche pen voortgezet. -Er is echter nog geen spoor van de boot of van de bemanning gevonden. 411. Nu, de arme koe 'had een leelijk gezwel op haar rug. „Daar zullen we 'n prik in moeten geven," zei meneer Pim pelmans en klauterde met behulp van den botr boven op dt kot, Totn bij een mesje uit z'n zak en gaf een prik in het gezwel. 114. Maar, o we«, de koe wierp van •chrik ha** aobttrpoottn in de booft* «n f akNW//*/ in iiUt'ANvV*»' begon als razend door de wei te draven. Meneer Pimpelmans weinige haren rezen te berge. Hij wist bijna niet, hoe hij zich aan dat gladde beest moest vastklampen. rWRSTE bl«p M|jNCONFL.CTR.NK NOORD-FRANK- Loon8v.rlaflina .onookondlod. PARIJS, 27 Jan. Ta Donai is eau vw- „JariM gehouden van werkgevers inde w„nrd Franaohe kolaninduolrio. Daar N °T uoaioten de JoonenovereenkomBt met S/nSwaAam per 1 Febnmri opJa „n De werkgever» zijn harem een f^Te overeenkomst te «luiten, waarin £Tonen met 10 ,Cl worien De mijnwerkersorganisaties hebben te- 7nndaï een vergadering belegd waar ^tegenwoordigers der verschillende vakbonden en groepen aanwezig zullen riin De communistische arbeiders, die T 'di tmijngebied veel invloed hebben, hehben reeds medegedeeld, dat zu geen ei.kele loonsverlaging zullen aanvaarden m desnoods in staking zullen gaan, afnemende staking ongeregeldheden. MADRID, 27 Jan, De staking in Span- l» neemt mee» en meer af. Te Sevilla, Almeria, Alicante, Alooy en tal van kleinere plaatsen duren de ge deeltelijke stakingen nog voort. In den Snooen nacht is het tot ernstige bot- £n mkomen in 8okna in deTrovtocie Valencia, waar de bevolking 2 pastorie belegerd, en den P»™", •tier verwondde. Bovendien werd net MTtóegert en de rails van een Hedenmorgen is ds orde^ hersteld. Zestig personen aan boord. Bij marine-manoeuvres aan de Zuid kust van Engeland is de Engelsche on derzeeboot M, 2 gistermorgen om half- elf nabij Portland ondergedoken. Sinds dien, heeft men niets meer van het schip vernomeii. Torpedojagers, duikbooten en de ge heels afdeeiing mijnenveger» zoeken ^Dfandere duikWen, die am de manoeuvres deelnamen, zijn in den na- middag naar haar basis teruggekeerd. Ln 1925 is de M 1, een duikboot van hetzelfde type, in het Kanaal gezonken met 68 man aan boord, die toett allen om het leven zijn gekomen. De M 2, die nu gezonken is, heeft een bemanning van 60 koppen. Elk lid der bemanning is voorzien van een Davis-apparaat, waarmede men van uit een gezonken duikboot naar de op pervlakte kan komen. Met dit toestel hebben zich bij het ongeluk dat aan de „Poseidon" in de Chineesche wateren verleden jaar „Juli is overkomen, ver scheiden personen kunnen redden. HOE HIJ ZIJN WONING „GEZELLIG" MAAKTE. Diefstallen op klaarlichten dag. Gedurende de laatste weken werd in de Residentie en Wassenaar eemge malen ingebroken in tijdelijk onbewoonde v Ua s Tenslotte werd eed 36-jarlge werklooze colporteur F aangehouden Bij ra k"; zoeking in zijn wdmng ontdekte men, dat deze totaal gestoffeerd was met hu ver schillende inbraken gestolen kleeden, ^Uit^een ^ning in de Bankastraat te 's-Gravenhage had P. o.m. de gang- en traploopers en de overgordijnen uit den salon gestolen. In de Van Hoeylaan nam hij de Smyr- na-vloerkleeden, een rijwiel, een bandman tel en eenige heerencostumes medï, ter wijl hij op.den Wagenaarweg de kus sens uit de fauteuils en de canapé, als mede eenige kleinere tapijten en een paar paneeltjes buit maakte. Mot ak deze gestolen voorwerpen oajd P. zijn woning „gezellig" gemaakt. P, hóeft 'n volledige bekentenis afge legd. Hij pleegde zijn inbraken op klaar lichten dag en reed dan met een behan- gerswageii' naar de tijdelijk onbewoonde huizen, waar hij zich met valeche sleu tels toegang versohafte. H0Ï CONFLICT IN TWENTE. Gaan toanadarlng. Gistermorgen hebben de partijen, be trokken bij het conflict in de textielin dustrie, op het departement van arbeid, handel en nijverheid met den Rijksbe- middelaar, den heer H. A. van IJssel- steijn, geconfereerd. Dit overleg heeft niet tot toenadering geleid, omdat de werkgevers hebben medegedeeld, dat zij een loonkorting van 10 pCt. in elk ge val economisch noodzakelijk achten. Van dit percentage wenschten zij onder geen beding af te wijken. Ir Van IJsselateijn heeft nu aan de vertegenwoordigers der Conferentie me degedeeld, te zullen overwegen of hij ge bruik zdl maken van zijn bevoegdheid, om aan den minister van arbeid voor t& stellen een algemeen onderzoek naar den toestand in de textielnijverheid te doen houden. GEEN CONFLICT TE 088. Overeenstemming bereikt. Op een conferentie van dén Rijksbe middelaar, Prof. Mr. Aalberse, met par tijen betrokken bij het dreigend oonflict bij de N.V. Zwanenberg's Fabrieken te Oss. is overeenstemming bereikt op één punt na, n.l. het in de nieuwe collectieve overeenkomst vast te stellen uurloon. Besloten is dit punt te onderwerpen tan een scheidsrechterlijke uitspraak. Het dreigend conflict is hiermede voorkomen. DAK INGESTORT. Twee arbeiders zwaar gewond. In de rijwielherstelplaatsen van de firma Gebr. De Haas aan de Molenstraat te Helmond stortte Maandagavond van dc oud# werkplaatsen, welke door nieu- Nlg'iWSBLAD VOOR 2UIP-H0LLAND EN UTRECHT. 8cheonhev.n.ch«Couranl WOENSDAO 71 JANUARI 1939 w» varvangen' tuilen worden, tijden, de f, loopings werkzaamheden hot dak in. Een der knochta van de firma De Haas, de 18-jarige A. van VijMken en de timraew man A. de Haa», geraakten ondc» de halken. Met veel moeite en groote voor- aichtigheid ie men er in geslaagd de heide slanhtoflera nil hun netelige posi tie ie bevrijden, waarbij bleek, dat beiden zeer ernstige verwondingen hadden op- geloopen. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht. DE TREINAANSLAGEN BIJ DE HOOFDSTAD. „Matuschka II". Het i» thans gebleken, dat de dader van de aanslagen op de treinen bij Am sterdam reeds 3 maanden geleden heeft aangekondigd wat hij van plan was. Onder dagteekening van 26 October namelijk ontving de minister van water staat een brief, die was onderteekend „Matuschka II". Deze brief luidde: „Schurken. Die het Christenbeginsel ver trapt, zal ook de gevolgen moeten dra gen. Sneltrein Parijs—Amsterdam gaat er uit." De brief was gedeeltelijk in geteeken- de drüklettets, gedeeltelijk in verdruaide schrijfletters gesteld en zat in een blanco enveloppé'. De Nederlandsche Spoorwegen te Am sterdam hebben voorts dezer dagen een brief ontvangen, waarin werd geschre ven, dat nabij den ringspoordijk (waar I toen reeds de '.woede aanslag was k-<- pleegd) een bedrag van t 5t)00 in het gras moest worden gedeponeerd Dit moest geschieden in den loop van Zater dag 22 Januari. Anders zouden er meer treinen ontsporen. Natuurlijk kan de laatste brief gemak kelijk een misplaatste grap zij.i, wat zelfs waarschijnlijk lijkt, omdat de plek, waar het geld moest worden neergjlogd, niet nader was aangeduid en er daar in de buurt zooveel gras is. Vrijwilligs frtlnpollUe? De Ned. Bond van reizende kooplieden heeft zich in verbinding gesteld met de politie-autoriteiten en met de Neder landsche Spoorwegen en aangeboden een vrijwillige treinpolitie in het leven te roepen. Dit aanbod werd zeer op pms gesteld, doch men meende, dat het zoo ver nog niet gekomen is om van deze hulp gebruik te maken. 1 TWEE INBRAKEN TE BODEGRAVEN Gisternacht is te Bodegraven inge broken in de pastorie der Ned. lierv- 1 gemeente, bewoond door ds. J. u vv Kruishoop len ten lniize van mr. li- E. la Cro advocaat. In' beide gevallen hebben de in- brekers zich door uitsnijding van een ruit toegang verschaft Ril mr- la Cro is een beirag van f 2(0 builpmaakt Bij ds Kru shoo o wordt nfete van beteekenis vermist. In de benedenver trekken hebben de inbrekers alles overhoop gehaald. Tot nu toe ont breekt elk spoor van de daders. aartsbisschop ontvoerd. Jiminez, de aartabissohop van Guada- laiara in Mexioo, waar de godsdienst- strijd wn«r in alle hevigheid ia ontbrand, - Waling onder geheimzinnige om standigheden aangehouden en per miU- taiT vliegtuig naar een onbekende be stemming ontvoerd. MISDADIG. Dezer dagen hebben op een avond kwaadwilligen op den Nijkerkerstraat- weg bij Putten een boom dwars over de straat gelegd, met het gevolg, dat Ds. Van den Berg, uit Amersfoort, met zijn auto mei kracht tegen den boom reed. De auto werd erg beschadigd, dooh de inzittende kwam met den schrik itu. De burgemeester van Putten heeft een bedrag uitgeloofd voor dengene, die in lichtingen kan geven, waardoor men de daders op het spoor komt, HET GEVANGENISOPROER TE PR1NCET0WN. Ds rust hersteld. Het la' gebleken, dat het oproer in de gevangenis te Princetown ten deele het gevolg ia van revolutionnaire propagan- ""do voorbereidingen voor de muiterij werden door geheime teekenen vancel tot cel doorgegeven en besproken I;udene de gemeenschappelijke werkzaamheden en de rusturen der gevangenen. De muiters waren vooroemene den g»u verneur der gevangenis te Men Deze kon zich evenwel tijdig m een cel bege ven, tot de onlusten voorbij waren. Eeni ge gevangenen bedreigden Maandag nog bTwakers, doch overigens is de rust her- Sleld Een overval van bulten «f verwacht? Een infanterie-afdeeling van 2(Xl man is uit Plymouth n'aar Dartmoor gezon den en de geheele gevangenisis omsin geld door een oordon van militairen. Al Ie straten, die naar de ^vangen.» den en de straten in de omgeving, zijn bewaakt. De aoldaten zijn in volles® oorlogsuitrusting, voorzien van staten helmen, machinegeweren en een grooten voorraad mdnitie. Voor den ingang vap de gevangenis staan twee zware machi- negeweren opgesteld. Alle v oertuigen, die de straten in de omgeving van de gevangenis passeeren, worden gecontro leerd Men schijnt te vreezen, dat er van buiten de gevangenis een aanval zal wor den gedaan. Er zouden tal van voormali ge gestraften in de omgeving van Dart moor zijn gezien, terwijl een poot aan- tal auto's is waargenomen, die in volle vaart voorbij de gevangenis reden en lichtsignalen gaven. Voorts^ zijn Zondag na de onlusten eenige auto's met groote voorraden civiele kleedingstukken in de omgeving van de gevangenis aangehou den Ook de wapens, die in de cellen ge vonden wjn, *ijMn »P ftorganiseerde hulp van buiten, DE ONLUSTEN IN 8AN SALVADOR. Meer dan duizend slachtoffers. Een nog onbevestigd Wicht meldt, dat bij de communistische onlusten in San Salvador meer dan duizend menschen zijn gedood. Er zouden op openbare ge bouwen talrijke bomaanslagen zijn ge pleegd. Door de slechte verbindingen met het binnenland zijn slechts weinig bijzonderheden bekend. Men vreest voor aanvallen op den spoorweg naar de ha- 1 ven van Acatjula, die Britsch eigendom is en de regeering is bang voor een aan val der communisten op de hoofdstad. Vele plantages zijn bij Je gevechten met de opstandelingen verwoest, ook planta ges, welke aan buitenlanders loebehoo- ren. De verbitterde gevechten tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen duren nog voort. De opstandelingen zei den de steden La Libertad, Sonsohate en Ahuachapan hebben ingenomen en ook in de nabijheid van de hoofdstad zouden gevechten worden geleverd. DE TREINBOTSING BIJ MOSKOU Zware ztrallen. Het hooggerechtshof der Sovjet-unie heeft vonnis geveld in het proces tegen de schuldigen aan de treinbotsing op het station Kossino nabij Moskou, waarbij, naar men zich herinpert, 68 personen, om het leven zijn gekombn. De machinist van den trein en de stationschef van Kossino werden tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Vijf andere verdach ten werden veroordeeld tot gevangenis straffen, varieerende tuischen anderhalf en acht jaar. KOSTBARE KERKRAMEN VERNIELD Te Dresden bemerkten twee politiebe ambten dat de ruiteb van de Christus kerk met steenen waren vermeld. Het gelukte hun de daders, twee mannen, van 24 en 28 jaar te arresteeren. Dezen ver klaarden communistische ideeen te heb; hen doch geen lid van de partij te zijn; zij 'beweren in dronkenschap te hebbep gehandeld. Onder de vernielde ruilen zijn waar devolle gebrandschilderde ramen. DOODELIJK ONGEVAL. De in West-Duitache industrieels krin gen en ook daarbuiten bekende leider van de verleden jaar stilgelegde mijn Meiderich, dr. ing. Esser, die eveneens lid is van het bestuur der Vereemgde Stahlwerke, is ernstig door twee schoten gewond achter zijn lessenaar gevonden. Hij is later overleden. Naar ib komen vast te staan, is bij het nazien van een pistool een schot afgegaan, waardoor dr. Esser in de borst werd getroffen. DE CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Crlsisveroaderlna te Arnhem. Tc Arnhem hield Maandag de aid. Gelderland van den Chr. Boeren- 'en luindersbond een drukbezochte crisis- vergadering. Het Tweede Kamerlid, de heer Chr. van den Heuvel, sprak over „De noodtoestand van vee- en zandboe ren". Spr. geloofde niet dat men alleen op grond van den noodtoestand in den landbouw steunverleening van de regee ring kan verlangen. Dit zou tot sociali satie leiden. Wel kan hulpverleening gevraagd worden op grond van het al gemeen belang. Tegen afschaffing der sociale lasten verzette spr. zich. De grondbelasting had z.i. uit oogpunt van billijkheid moeten worden afgeschaft. Loslating van den gouden standaard is een oplossing, maar zou een zeer bru tale manier van onteigening zijn. Door een accijns op alle spijsvetten zou men een toeslag van een paar cen ten per liter op de melk kunnen geven. Steun aan varkenshouders achtte spr. mogelijk door een soort uitvoerpremie. De spreker waarschuwde tegen de vor ming van een afzonderlijke boerengroep in de Kamer, die in zoo'n vorm vrijwel alle andere Kamerleden tegen richi zou vinden. Ook van de wilde organisatie is geen heil te verwachten. Het Tweede Kamer-lid, de heer C. Smeenk, sprak des middags. Hij betoog de dat de landbouw slechts «jdeluken steun vraagt. De hoeren moeten zelf doen wat zij kunnen, b.v. door coöperatie enz., omdat zij toch weer n)oeten leeren op eigen beenen te staan. Met algemeente stemmen werd een motie aangenomen, waarin bij de regee ring wordt aangedrongen: ie. op een onverwijlden steun van cent per liter industriemelk; 2e. op een garantie van 17 cent per pond voor de varkens bij de tegenwoor dige maisprijzen; 3e. op hulp aan de pluimveebetajven die bij nog meerdere daling der eierijrij- zen de ineenstorting nabij zijn. MIJN LAND. A's in het 'zomerseizoen de Neder lander op reis gaat. zal hiji bij voor- keur over de grenzen trekken hen der oorzaken cfaarvan is dat hij zijn eisen land niel kent. Hoe schoon ons land is kan men leeren uit de bijzonder fraaie albums, die de firma Dussink Reeft, bil haar ver maarde. smakelijke Deventer koek. Verschenen zön reeds Ovrrta 1 Gel derland. Zuid-Holland en Friesland en nu ontvingen wij het vijfde aiDiim ^Het fèvat weer 100 kleine en 2 groote platen naar oorsoronkelijke acruarel'en het zijn inderdaad schil derijtjes. die de ichoonheid van onze .De geweren knetterden een tweede salvo; de man met het papier lae ten derde male een paar namen op; het whb de beurt vtui Harper en van ffiem". (Bladï. 167). Wat Appleby voor zijn vriend Thony doet zullen met velen hem nadoen: hem het meisje laten op wie Appleby zelf verliefd is de verdenking van moord op zich laten rusten vluchten en op Cuba gaan deelnemen aan den strijd tegen de Spanjaarden. De roman „EEN VRIENDENDIENST" door Harold Bindloss vertelt daarvan. Het verhaal is 212 bladz. lang en wordt dan nog 'gevolgd door 'n korter van jack London „De arm van den Slaaf Dit boek met de twee verhalen, samen groot 224 bladzijden, met een gellustreerden omslag, Is weder verkrijgbaar voor - SLECHTS 20 CENTS afgehaald aan ons bureau of bezorgd door onze agenten. Per post kan het alleen verzonden worden na inzending aan ons bureau van 30 cent. - Bestellingen worden aangenomen tot 10 Februari; daarna kan het boek niel meer geleverd worden. zuidelijks'.e provincie verkondigen. Het'aantal spaarders van de plaat jes .Mijn Landwordt ieder jaar grooter. Dit komt ook. doordat het ruilen der plaatjes zoo gemakkelijk is gemaakt. De firma stelt n.l. nog de gelegenheid open, plaatjes van voor gaande albums tegen elkaar te ruilen, zoodat ipen thans nog in staat is ieder album te vullen. Hierdoor zijn ook de kleine „koek eters in staat rustig een album vol te sparen. DE TOL AAN DE HAASTRECHTSCHE BRUG. D verplicht ondergeteekende zeer met de opname van onderstaand stukje, be trekking hebbende op de actie vopr af schaffing van de tol a;jn de Haastrecht- sche brug. Met erkentelijkheid hebben wij kennis genomen van de warme po ging door het lid van de Provinciale Staten, de heer K. R. van Staal, te Gou da, die bij de behandeling van de be grooting m de zitting van de Provinci ale Staten de vorige week Dinsdag een ernstig beroep heeit gedaan op het col lege van Gedeputeerde Stalen, om met bekwamen spoed de afschaffing van dit j voor'ons, Krimpenerwaard-bewoners, ver velende en dure verkeersobstakel te wil- len bevorderen. Wat het voornoemde lid gezegd heeit, dat wij niet alleen last hebben van het oponthoud, maar ook als een drukkende last hebben te voelen de extra belasting aan het betalen van tol geld verbonden, was volkomen op zijn plaats. Het blijkt met het antwoord van de geachte gedeputeerde, dat het opont houd van de onderhandeling gezocht moest worden bij het gemeentebestuur van Gouda en dat een rapport moest worden afgewacht in verband met de Ilaastrechtsche brug, omdat bu de op- heffingsvoorwaarden van dezen tol reke ning gehouden moet worden met het le veren van een nieuwe brug. En als on dergeteekende goed geluisterd heeft, hgt het in het voornemen van Qed, Staten (en in zooverre lijkt mij de conclusie van de Goudsche Courant niet juist, die het voortbestaan voor nog enkele jaren voor spelde) om heel spoedig met het ge- meenlebeatuur van Gouda overleg te plegen. Het lijkt ondergeteekende goed er met nadruk op te wijzen dat de gemeen te Gouda reeds veel te lang van deze bijzondere belastingheffing geprofiteerd heeft Veel te lang en veel te veell De tolheffing is destijds toegestaan voor vergoeding voor het onderhond van de brug en iedereen zon het met onderge teekende eens zijn, dat een totale heffing van f 18000 per jaar beteekent tenmin ste f 13.000 te hooge winst. Het ia dit veel te hooge winstcijfer, waarvan de ge meente sinds jaren profiteerde wat het gem.-bestuur van Gouda aanleiding dient te geven de onderhandelingen, die nu op til zijn, want wij rekenen op de gedane toezegging van Ged. Staten tegenover den heer Van Staal, in den meest soepe- len zin te voeren. In het gemeentebestuur van Gouda soepel (de 21 raadsleden kunnen nu toonen of zij het werkelijk gemeend hebben den tol op te Heffen), kan ook de Volle medewerking opgeeischt worden van Ged. Staten. Het gaat m ieder geval niet op dat de bewoners van de Krimpenerwaard meedragen in de lasten, waarvoor de gem. Gouda staat, temeer niet waar onze bezoeken te Gou da ten nauwste verband houden met de belangen van het marktbedrijf en den winkelstand, die van onze aankoopen profiteeren en wat dan weer indirect de gemeente door ontvangst van marktgel- den en meerdere belasting van haar win keliers ten goede komt. Wij hebben onze openbare actie destijds stopgezet, omdat in de pers mei nadruk werd verzekerd, dat onderhandelingen loopend en af- I schaffing spoedig.een feit zou zijn. Wij I hopen dat de aan den heer Van Staal toegezegde onderhandelingen niet den zelfden tijd zal vorderen als die sedert de stopzetting van onze actie is voorbij gegaan en ieder bestuurder, wiens mede werking wordt ingeroepen om de af schaffing voor te bereiden, ervan door drongen zal zijn, dat de Krimpener waard bewoners als vrije burgers van Ne derland het recht moeten hebben om hun zaken en inkoopen in Gouda te doen, zonder eerst voor een gehaat ob stakel te moeten offeren. U dankend voor de verleende plaats ruimte verblijf ik, Hoogachtend, A. MOLENAAR. Gouderak, 26 Januari 1932. NED. HERV. KERK. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Wijkg»- bouw, Vrijdag 29 Januari, 'a avondsi 7 uur, de heer Vroeg in de Weij, van Mid- deiharnia. OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAM, Donderdag 28 Jac nuari, 's avonda 7 uur, gebouw Polder- slraat Ds. B. Toes, van IJsaelmonde. HET GEVANGENISOPROER TE PRINCETOWN. dat eerst na m oj

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2