De lotgevallen van PIMPELMANS EEN VRIENDENDIENST Wat geeft de Radio? t.'WV'Si Gemengd Nieuws „EEN VRIENDENDIENST" Nieuws in een paar regels. Rechtszaken. Loop der Bevolking. 'WrEOE BLAD ai NIEUWSBLAD VOOH ZU1D.HOLLAND EN UTBECHT, «choonhov.nMh. Cirar.ru WOENSDAG FEBRUARI 19«2 Dondtrdag 4 Februari. Hilversum. A.VH.O, 810 Gramofoon; 10-10.15 Morgenwijding; 10.16-10.30 Gramofoon; 10.30—11 Sotisten-ooncert (Piano en Zang); 11—11.30 Knipcur sus; 11^—12 Vervolg Solisten-oon- eert; 1 *-12.15 Gramofoon, 12.16 2.30 Omroep-Orkest en Gramofoon; 83.45 Knipcursus voor gevorderden; 3.454 Gramofoon; 4—5 Ziakmuur; 56.30 Gramofoon; 5.90—6.30 Kovaca Lajos en zijn Orkost en Gramofoon; l 6.30^—7 Sporlpraatje door den heer H. Poliander; 77.30 Vervolg Kovaca Lajoa en zijn Orkest; 7.308 Engel sche les voor beginners; 88.15 Gra- mofoon; 8.1510.30 Symphonie-Con- oert en Ferdinand Helmann, Viool; 10.30'10.45 Ndeuvrabeojchfen; 10.45— 11 Gramofoon; 1112 'Dansmuziek. Huiien. KtR.0. 8—9.16 GonodH; N.C.R. V. 10—10.15 Gramofoon, 10.1510.45 Korte Ziekendienst; 10.4511 Gramo foon; K.R.0. 11—1130 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.15—2 K.R.0.-Orkest; N.G.R.V. 2— 3 Guraua fraaie handwerken; 33.30 Vrouwen'halfuurtje46 Zieksnuurtje; 65.45 Cursus Handenarbeid; 5.45 6.45 Concert (Viool, Alt-viool en Col lo); 6.45H Cursus knippen en staf vers ieron; 77.30 Vragenhalfuurtje; 7.45—8 Persberichten;. 89 Concert door de Chr. Zangver. „Soli Deo Glo ria" te Glanerbrug; 9—0.30 Ouder uurtje; 9.30—10.90 Zang door Hens Gruys; 10.30—10.40 Persberichten; 10.40—11.30 Gramofoon. Vrijdag 5 Februari. Hilversum. V.AJR.A. 6.45—<7 en 7.30— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gram mofoon; V.P.R.0. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht door M. Erfmann; 10.33 uur V.AJR.A.- Septet en Gramofoon; A.V.R.0. 122 Omroep-Orkest en Gramofoon; 22.30 Uitzending voor Scholen; 2.304 Con cert (Viool, Piano en Cello) en Gram mofoon; V.A.R.A. 4 uur Piano-Con cert; 4.90 uur Na Schooltijd; 5 uur V.A.R.A.-Orkest en Gramofoon; 6.46 uur Mevr. Hilde VerweijJonker over: „Wat er op cultureel gebied gedaan is door de voorgangera der Arbeidere klasse"; 7.15 uur Concert (Veifvolg); V.P.R.0. 8 uur Catechisatie Kerkge schiedenis; 8.30 uur Concert; /O uur Mej. E. C. Knappert over: „IfaciDo- nald"; 9.30 uur Concert; 10 uur Pers berichten; 10.15 uur Da. H. Cramer over: „De Kunst van Vertellen"; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 11—-«12 Roe- meenech Orkest. <v Huizen. N.CR.V. 8—8.15 Schriftlezing; 8.15—9 Gramofoon; 10.3011 Korte Ziekendienst; 11—12 Gramofoon; 12.15 2 Concert (Viool, Cello en Piano); 2—2.30 Gramofoon; 3—5 Concert (Zang, Cello en Piano); 6—6 Acoor- deonmuziek 66 30 H. J. Steinvoort over: „Een houten hanglamp", 6.307 Bezoek van den Radiodokter; 77.30 A. J. Herwig over: „Welke bloemen in dqp liefhebberstuin?"; 7.458 Gramo foon; 8—9 Concert door de Haarlem- sohe Orkestvereeniging; 99.30 Dr. Philip J. Idenburg over: „Werkloos heid en Jeugd"; 9.30 .uur Vervolg Con cert; na afloop Persberichten, daarna tot 11.30 uur Gramofoon. Nadat de kinderen eenige toepasselijke versjes hadden gezongen nam de heer V1 a s t u i n opnieuw het woord om te spreken namens het personeel der 0. L. School. De wijze, waarop mej. d. Lelij met onverzwakten ijver haar taak aan deze school vervulde, had de bewondering van haar collega's opgewekt. Wij hpb- ben, aldus spr., van die 40 jaren slechts een klein aantal met U mogen samen werken, maar in dien tijd hebben wij U leeren kennen als een hartelijk cöllega, met wie het een lust is, te mogen samen werken. Uw bijzondere ijver, die een voorbeeld is voor alle kinderen en voor Uw col lega's stellen wij zeer op prijs. Wij ho pen dat ook in de volgende jaren deze hartelijke betrekkingen en prettige sa menwerking zullen mogen blijven be staan. Namens het personeel bood spr mej. Van der Lelij een boekenkastje aan. Na afloop van deze toespraken en na dat alle kinderen hun juffrouw hartelijk hadden gefeliciteerd, werden de kinderen onthaald. Daarna volgde een verrassing voor de kinderen, n.l. een poppenkastveriooning, goochelen en buikspreken door een spe cialiteit uit Rotterdam. Bij de verschil lende vertooningen werd hartelijk ge lachen en de kinderen hadden zooiets nog nooit gezien. Na aflooo gingen de kinderen huiswaarts. 's Middags van 35 iur bestond er gelegenheid de jubilaresBe in het school lokaal te complimenteeren, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd, vele oud-leerlingen hadden voor dezen dag hunne tegenwoordige woonplaats verla ten en zich begeven naar Groot-Ammers. Spoedig vulden zich .de twee rijk Ter- sierde lokalen met belangstellenden en nadat allen plaats hadden genomen, de jubilares8e tusschen de bloemen, nmn de heer Hendrikse, voorzitter van de commissie van oud-leerlingen, het woord Spr. meende dat de jubilaresse dezen dag met zeer gemengde gevoelens zou g&porleven. Aan den eenen kant zoo W^prak hij zult gij niet kunnen ont komen aan het bewustzijn, dat na een zoo langen staat van dienst Uw levens avond nadert. Het is des menschen lot zijn plaats, hoe lief hem die ook is, te moeten laten aan jongeren. Doch aan den anderen kant moet het U zachter stem men dat Uw arbeid ook hoogelijk ge waardeerd wordt door degenen aan wier geestelijke ontwikkeling gij zoozeer hebt uiting te goven, sta ik hier ats voorzitter van het huldigingscomité namens zeer vele oud-leerlingen voor U. Met enthou siasme hebben zij deze huldiging voor bereid. De medewerking in Groot-Am mers en daarbuiten was zoo spontaan eil algemeen, dat het voor de comité-leden een genoegen is geweest aan dezen feestdag te kunnen hebben meewerken. Pas toen is gebleken hoe groot de har telijke gevoelens en de liefde voor juf frouw Van der Lolij waren. Teekenend is het toch dat in deze gemeente alle oud leerlingen, welke Vpn U de eerste lessen mochten ontvangen, doch die met 't klimmen der jaren de ontwikkeling van het lager onderwijs in een andere rich ting noodig geacht hebben, niet geaar zeld hebben bij te dragen om dezen dag voor U luisterrijk te maken. Doch ook velen, welke uit hoofde van hun woon plaats U uit het oog hadden verloren, zijn niet achtorgefileven met hun steun. Vele schriftelijke uitingen van hun dank baarheid, achting en liefde voor hun1 oud-onderwijzeres gingen vergezeld van hun bijdrage. Men .heeft gevoeld hoe fcoed Uw onderwijs geweest is en óok hoe groot Uw liefde voor 't onderwijs is ge weest. Nooit is het U te veel geweest om diegenen, welke achter kwamen ex tra te Bteunen met eed opwekkend woord en een aparte aandacht voor hun tekort komingen. Fijn hebt U daarbij steeds aangevoeld, dat het minderwaardigheids bewustzijn bij het kind onderdrukt moest worden. Hoe groot Uw liefde voor het kind in het algemeen is geweest, heeft Uw lange loopbaan ten duidelijkste aan getoond. Ook buiten het onderwijs is dit gebleken. Immers vóórdat de afdeeling T.B.C.-be8trijding van Het Groene Kruis zich belastte met de uitzending van kin deren naar gezondheids-kolonies, was U het weer die zichzelf belangeloos in dienst stelde van de uitzending der bleekneusjes, welke 't noodig hadden. Naast Uw goeden wil was vaak nog noodig veel overredingskracht om de ouders te overtuigen hoe nuttig dit was. U hebt wel getracht om dezen 1-Febru aridag, zooals vele van vroegere jaren, ongemerkt te laten voorbijgaan, doch is toch eindelijk gezwicht en hebt ons toe gestaan, van 1 Febr. ditmaal eens iets bijzonders te maken. We hebben voor U gekocht een dres soir, getooid met looper, schemerlampje, vaas en schaal en een gemakkelijke stoel met bijpassend tafeltje. Naast deze ge schenken hebben wij gemeend U te moe ten schenken een album met al de na men van uw oud-leerlingen, welke in deze hulde hebben bijgedragen. Om prac- tische redenen is dit boek nog niet vol ledig af te geven, wat wij binnenkort ho pen te doen. Tenslotte wenschte spr. als eerste mej. Van der Lely geluk met haar jubileum. Nadat mej. Vin der Lelij bewogen dank had gebracht voor deze woorden en geschenken, was het woord aan den burgemeester, den heer G. B. F o rt u ij n met wien tevens aanwezig waren alle raadsleden, behalve de heer J. G. den Besten. De burgemeester memoreerde in het kort hoe spoedig deze veertig jaar voor de jubilaresse voörbij waren gegaan, doch dat zij met genoegen op de jaren kon te rugzien welke achter haar lagen. Hij roemde haar trouwe plichtsbetrachting. Aangenaam was het spreker de jubila resse namens het gemeentebestuur aan te kunnen bieden een bloempot met palm. Dankbaar aanvaardde de jubila resse dit geschenk. Thans sprak de heer Brouwer, in specteur bij het lager onderwijs in het district Gorinchem. Spreker bracht lof aan de jubilaresse, die gedurende veer tig jaar zich had doen kennen als een goede kracht, hetgeen spr. in den tijd dat hij inspëcteur was, gebleken was 8n ook uit de vorige rapporten, voorzoover hij deze had kunnen nagaan. De heer Van Brenk,i oud-hoofd der 0. L. School te Langerak, thans rustend te Groot-Ammers, sprak de jubilaresse als voorzitter der vereeniging Volkson derwijs, afd. Groot-Ammere, op harte lijke wijze toe en deed uitkomen, hoe groot haar liefde is voor het openbaar onderwijs. Als blijk van waardeertng bood hij haar een prachtige bloemen mand aan. De heer B. Lagendijk sprak na mens de Oudercommissie zijn tevreden heid oil over de jubilaresse, vooral roemde hij haar tact en geduld om met de kleine kleuters, welke pas de school bezochten, om te gaan. Namens deze oommissie bood hij een Clivia in pot aan. De heer H. Voorspuij sprak als oud-wethouder en braoht in herinne ring, dat hij voor veertig jaren mede gewerkt had aan de benoeming van de jubilaresse aan de 0. L. School te Groot- Den heer G. Voorspuij herinnerde aan den dag, waarop voor veertig jaren de jubilaresse als vriendin in zijn fami liekring was opgenomen en bood haar namens de Gebrs. Voorspuij een étui aan met zes zilveren lepeltjes. Nog zij vermeld, dat van een oud-on derwijzeres aan de 0. L. School, mej Joh. van Deventer, een Azalea werd aan geboden. De heer Hendrikse, voorzitter van het Leesgezelschap „Nut en Ver- maai", bood onder toepasselijke woor den, waarbij hij opmerkte, dat de jubi laresse het oudste lid was, een bloemen mand aam De heer V1 a a t u i n, hoofd der school sprak thans namens de Vereeniging „On ze Gemeenteschool" en haar onderafdoe- Ling de Naai vereeniging. Een vereeniging ais deze, die zoo nauw aan deze school is verbonden, volgt met belangstelling alles, vrat verband houdt met die school. Zoo heeft het be stuur met bewondering en waardeering haar werkzaamheden voor de jeugd ga degeslagen, waarvoor bat haar dankbaar ia. Maar, aldus spr., buiten uw veel om vattend schoolwerk, hebt u ook uw boa- te krachten gegeven aan onze vereeni ging. Van. de oprichting af, hebben wij steeds uw volle medewerking m<%en on dervinden. Ala bestuurslid onzer veree niging hebt d steeds medegewerkt tot be vordering van ons veroenigingswerk en de goede financieele toestand is voor 'n groet doel ook aan uw werkzaamheid te danken. Ook de Naaivereeniging heeft stoeda uw medewerking mogen ontvangen en het mooie werk door haar verrioht, heeft steeds van uw beproefde'leiding kunnen prof i tee ren. Als blijk van waardeering, wilden wij u gaarne een electrisoh kacheltje aanbie den, dat, naar wij hopen, nog lange ja ren met haar koesterende stralen een aangename herinnering zal mogen zijn, aan de warme band, die er bestaat tus schen u en onze vereemgingen. 'Daarna werden de aanwezigen ont haald op een kopje thee' en werden allen in de gelegenheid gesteld o«n de jubila resse te feliciteeren. Bij het verlaten van hei schoolgebouw werd iedere bezoeker verzooht zijn naam te plaatsen in een daarvoor gereed lig gend album, waaraan velen voldeden. 's Avonds 7.30 uur waren de verschil lende commissies en genoodigden weer aanwezig in het schoolgebouw. Te ruim 8 i'uur versoheen de Zangvereeniging „Volharding" en bracht onder leiding van haren directeur, den heer Oskam te Gou da, de jubilaresse een zanghulde. Namens de Zangvereeniging bood de beer J, Frederikze, bij afwezigheid van den voorzitter, een prachtige bloemen mand aan. Na afloop bleef men nog eenigen tijd onder het genot van een glas wijn ge zellig bijeen. Bij de sluiting dankte de heer Hen drikse allen, die hadden medegewerkt aan dezen dag. Nog zij vermeld, dat een aantal geluks telegrammen voor de jubilaresse werden bezorgd, terwijl van enkele inwoners hloemen werden aangeboden. Da beteeksnls van dan BIJbvl. Haastrecht. Vrijdagavond ia voor de afdeeling Haastrecht van denvNed. Prot Bond de tweede lezing in dezen winter gehouden. Na opening door den voorzit ter, Ds. W. de Voogd van der Straaten die den spreker, Ds. G. de Jong van Go rinchem inleidde en mededeelde, dat Ds. Tjalsma van Leiden de derde lezing voor de afdeeling zal houden op 4 Maart gaf hij het woord aan den spreker. Ds. De Jong begon, nadat gezongen was, met zijn onderwerp: De beteekenis van den Bijbel voctf de Vrijzinnigen. Hij gaf een historische uiteenzetting over de wording van den Bijbel, welke is samen gesteld in een tijdruimte van ongeveer 1000 jaren, verdeeld over 800 jaren voor Christus tot 200 jaar na Christus. Spreker ging na met hoeveel zorg en moeilijkheden dit gepaard ging, daar de beschrijvingen op allerlei voorwerpen werden aangebracht die dan bewaard werden en weer verwerkt, waarmede het origineele vaak wijziging heeft onder gaan en de zienswijzen van derden van invloed zijn geweest. Spr. ging o.m. na de opvatting van de orthodoxie, die de Bijbel noemt „Gods Wöord". Aan de hand van verschillende passages uit het Oude en Nieuwe Testament zegt spreker dat de vrijzinnig godsdienstigen de op vatting der orthodoxie niet deelen kun nen. De vrijzinnig godsdienstigen zeg gen „Gods woord is in den Bijbel". Uitvoerig stond spr. stil bij de groove waarde van den Bijbel en wees er op dat het noodig is zich een leiddraad of An dere voorlichting te verschaffen bij het lezen daarvan. Nadat andermaal een lied was ge zongen sloot Ds. de Voogd van Straaten met een woord van hartelijken dank aan den spreker voor den leerzamen avond. Gymnastlek-ultvoering. Haastrecht Zaterdag gaf de Gymnae- tiekver. „Olyrapia" in het gebouw „Concordia" haar 33e jaarlijksche uit voering. Toen het scherm op ging, waren op het tooneel opgesteld ongeveer 80 le den, verdeeld over verschillende afdee- lingen, n.l. de dames-, meisjes-, heeren en jongensklasse. Behalve het bestuur waren aanwezig de heeren Jac. Vermeij (leider) en P. van Leeuwen, van 's-Gravenhage, direc teur van Olympia. Onder het zeer talrijke publiek werden speciaal verwelkomd de oud-leden en afgevaardigden van zustervereenigingen van andere plaatsen. Warmen dank Qnt- ving de leider, de heer Vermeij, die zich geheel gaf voor de vereeniging. Over het nut van gymnastiek en andere sport sprak de directeur met overtuiging. Hij deelde nog mede, dat het bestuur voor nemens is een avond te geven met een spreker, die daartoe alleszins bekwaam is, n.l. de voorzitter va» het Ned. Gymn. Verbond. Spreker gaf hierop de leiding over aan dep heer Jao. Vermeij. Hot programma werd op zeer verdienstelijke wijze afgewerkt «n voldeed weer goed. Zoowel ouderen als jongeren deden oefe ningen die getuigden van voortdurende inspanning en volharding. De groote afdeeling van meisjes voer de vrije-oefeningen uit, begeleid door de muziek, die wel apart genoemd mag worden. Op veler verzoek werden deze oefeningen herhaald. Alle' afdeelingen oogstten een welverdiend applaus. Een gezellig bal besloot den avond. „Vol Moed". Hoornaar. Vrijdag hield de gem. zang en tooneelver. „Vol Moed" haar alge- meene jaarvergadering in de O. L. S.' Mede waren hierbij tegenwoordig de di recteur, de heer W. v. Linden, van Hoor-Blokland en een aantal donateyrs. De voorzifter, de heer H. Slob, gaf na de gebruikelijke opening het woord aan den secretaris, den heer J. Verhoef, die zijp jaarverslag uitbracht. Blijkens dit verslag zijn er 27 werkende leden en 40 donateurs. De penningmeester, de heer A. Slomp, bracht over 1931 zijn finan cieel verslag uit. De inkomsten waren 548,87X, de uitgaven f 425,33/4. Aldus een batig saldo van f 123,834. Deze re kening werd door enkele personen na gezien en in orde bevonden. De aftre dende bestuursleden, de heeren T. C. Baron en A. Slomp werden herkozen. De heer D. de Jong Czn., aftr., stelde zicht niet meer beschikbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer A. van Dool. Mej. Adrians de Vries bleek be langeloos bereid om de piano te onder houden. Bij de gratis verloting vielen de prijzen ten deel aan mej. L. Groen en den heer H. Sterk (elk een groote taart), de dames M. v. d. Koppel, T. Bongers en N. Slomp en de heeren J. Verhoef en P. v. Bezooijen (een bloem in pot). Daarna zong het koor onder lei ding van den heer v. d. Linden eenige liederen en er volgden ook enkele voor drachten van een der leden, den heer N. A. Hartkoorn. Inmiddels zorgden de dames voor ver- verschingen, zoodat het een gezellige avond was. Langsrak. Uit het verslag der com missie tot wering van schoolverzuim over 1931 blijkt, dat de commissie in dat jaar 6 vergaderingen heeft gehouden. Een tiental ouders werden opgeroepen om zich te verantwoorden over het schoolverzuim hunner kinderen. In de meeste gevallen gaven zij'aan de oproe ping geen gehoor en werden de verzui men door de commissie ongeoorloofd verklaard. Twee ouders heeft de kan tonrechter tot boete veroordeeld. De commissie koos uit haar midden voor het jaar 1932 tot voorzitter den heer A. H. Bijl en tot secretaris den heer D. P. van Donk. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Gedurende het 4e kwartel 1931 heeft de vleesch- keuringsdiensf gekeurd 10 runderen, 23 nuchtere kalveren, 10 varkens. Het aan tal aangiften voor huisslachtingen be- droegt 105. Voor verkoop in 't klein zijn onder toezicht verkocht 1 rund en 1 var ken. Nieuwerkerk a.d. IJsstl. De opbrengst van een verloting onder de arbeiders van de baahverzakking is afgedragen aan het plaatselijk crisis-comité. Ze bedroeg f 20,50. ONZE VARKENSSTAPEL Noordelooc. Een vertegenwoordiger van Zwaard «makers Handel en Industrie N.V. te Zaandam heeft in cafó Kros eoo lezing gehouden over: „Wat Denemar ken ons leert". A&n de hand van uitgo- breid cijfermateriaal ging spreker na den groei van den varkensstapel in one land en in Denemarken en evenoens de uit voer van bacon uit beide landen naar Engeland. Hieruit bleek dat Denemar ken een groote voorsprong heeft, zoowel wat betreft hoeveelheid als prijs. Dene marken heeft ridh geheel gericht op den uitvoer van bacon naar Engeland. Door de coop, exportslachterijen hebben de De nen hun uitvoer zoodanig ger«jg»'ld, dat steeds gelijktijdig groote hoeveolheden in Engeland ingevoerd worden. Anders is het met ons land, dat ook aan Duitschland, België en Frankrijk levert, zoodat wij niet op één land aan gewezen zijn. Maar wanneer de andere genoemde landen een hoogeren prijs be steden, is de uitvoer naar Engeland weer geringer, zoodat onze uitvoer naar En geland niet regelmatig is, wat onze po sitie op de markt niet versterkt. Ook wordt in Denemarken sterk uitbetaald naar kwaliteitsverschil, zoodat de men- I so hen daar geprikkel worden tot leve ring van eerste kwaliteit. Dit heeft in ons land veel te weinig plaats. De hoo- gere kosten, verbonden aan de opvoe- ring tan kwaliteit, worden In ons land nog niet betaald. Er begint evenwel ook hier een strooming in die richting merk baar te woeden. Invloed op een goede kwaliteit hebben in de eerste plaats het ras en daarna de voeding. In ons land komen er nog te veel varkens voor, die tot geen enkel ras behooren. Men moet beginnen bij het be gin, n.l. het fokken van een goed varken. Wat de voeding betreft. De^DeAen telen veel gerst en dit geeft mot ondormeik een prima mestvoer. Het geeft hard spek. Mais speelt in Denemarken een onder geschikte rol. Dit voeder heeft n.l. het nadeel, dat het een week spek geeft, dus spek van mindere kwaliteit. Na afloop van deze lezing, werden verschillende lichtbeelden vertoond uit de Zaanstreek en uit het bedrijf van Zwaardemakers N.V. Leesgezelschap. Noordeloos. Vrijdagavond trad voor het leesgezelschap „Luctor et Emergo" de heer Bressier uit Amsterdam op met zijn goocheltoeren. De voorzitter, dr. A. A. Weenink, opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de vele be langstellenden. Eerst werd voorzien in de vacature van den heer J. Vonk als bestuurslid. In diens plaats werd bij ac clamatie benoemd de heer C. de Bruijn te Hoornaar. Daarna vertoonde de heer Bressier (voor velen hier eenonbekende) zijn mooie toeren, waarbij hij een buitenge wone handigheid en vlugheid toonde Sterk was ook een prestatie in z.g.' ge- dachtenlezen. In de pauze controleerden 2 leden de rekeningenvvan den penningmeester on bevonden deze in orde. Voorts werd me- dedeeling gedaan, dat een flink bedrag aan nieuwe boeken zou worden besteed, ieder lid mag een boek hiervoor aanwij zen. In de pauze waren verv-uscningen te verkrijgen. De avond verliep zeer vlot en de voorzitter kon in zijn slotwoord met recht constateeren, dat ïeder-ien zich had geamuseerd. p. Polsbroek. In de Zaterdagavond ge houden vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim werd tot voorzitter herkozen de heer 8. Roeleveld en tot secretaris de beer D. J. van Ruijs- wijk. Polsbroek. Een van de oudste ingeze tenen, mej. de wed. C. Vermaatvan den Berg, die op 5 Nov. haar 88sten verjaardag xnooht vieren, is na korte ongesteldheid overleden. De overledene genoot het voorrecht van een goede ge zondheid tot het laatst toe. COM.MUNISTENSTREKEN IN DE MAASSTAD. Soa, Den». Bomlspropa- gandist mishandeld. Aan de Wilhelminakade te Rotter dam zou Maandagmiddag voor hel? s s- Boschdijk der Holland- Amerika Lijn gemonsterd worden Nadat het bestuur van den Soc. Dein-, Cenlralen Bond zich ervan overtuigd had, dat de mon stering op de oude yporwaarden zou geschieden, werd overeenkomstig de door de zeelieden zelf genomen be sluiten. daartegen geen bezwaar ge maakt Dit bleek echter niet naar den zin te "zijn, van een stel mannen der Coramun. Rev. Vakvereenigings-Op- positie (R.V.O en zeelieden, aie zich door haar hadden laten ophitsen. Zii hedden het parool voor de alge- meene staking uitgegeven.. Toen nu de propagandist van den Centralen Bond Michaud passeerde, werd hij door een troep communis tische heethoofden van zijn fiets ge trokken en deerlijk mishandeld.. Met ploertendooders, met de vuist en met den schoen werd Michaud geslagen en getrapt. De fiets werd vernield en de daders lieten Michaud met bloeden de verwondingen aan hoofd en oogen zonder eenige hulp op straat achter. Het slachtoffer zag kans. het ge bouwtje van den Volksbond op de Wilhelminakade te bereiken, waar men hem van bloed reinigde en hem naar zijn woning bracht. Toen is de bende naar het af deel ingsk an toor van den Centralen Bond in de Pelikaanstraat gelrokken. De s raa'deur werd ingetrapt, men holde de Iran op en blijkbaar was het de bedoeling het kantoor binnen te stormen Toen bestuurders en enkele toevallig aanwezige leden zich echter op de trap posteerden en blijk gaven voor hel «eweld van de heeren niet te zullen wijken, trokken zij terug, in de buurt van hel kantoor groepjes vormend. De inmiddels gewaarschuw de politie, heeft de bende verspreid. 117. Van verbouwereerdheid wist de I naar rechts en reed onder luid gekraak arme stakker niet, wat hij doen moest. I dodjr het hekje van een boomgaard heen. Hij kneep z'n oogen maar stijf dicht, in n afwaohting, waar hij terecht zou komen. 118. Het volgende oogenblik bonede hij Onder aan de helling «waaide de auto I tegen een grooten boom, volgeladen met f A ooms kindertjes. De achterwielen veran derden in krakelingen en door den schok daalde er een regen van peren op me- neers arme hoofd neer, zoodat hij er heelemaal onder bedolven raakte, TWEEDE blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTBECHT, Sehoanhovenuhe Geuren! WOK Hl 1982 .De geweren knetterden een tweede pgf 1 salvo; de man met het papier las ten derde male een paar namen op; het was de beurt van Harper en van hem". (Bladï. 167 Wat Appleby voor zijn vriend Thony doet zullen niet velen hem nadoenhem het meisje laten op wie Appleby zelf verliefd is, de verdenking van moord op ^ich laten rusten, vluchten en op Cuba gaan deelnemen aan den strijd tegen de Spanjaarden De roman door Harold Bindloss vertelt daarvan. Het verhaal is 212 bladz. lang en wordt dan nog gevolgd door 'n korter van Jack London „De arm van den Slaaf"./ Dit boek met de twee verhalen, samen grobt 224 bladzijden, met een gellustreerden omslag, is weder verkrijgbaar voor - SLECHTS 20 CENTS =ss afgehaald aan ons bureau of bezorgd door onze agen/en. Per post kan het alleen verzonden worden na inzending aan ons bureau van 30 cent. Bestellingen worden aangenomen tot 10 Februari; daarna kan h$t boek niet meer geleverd worden. ERNS1 IJ VERGIF! IGiNG.>GEVAL* Twee kinderen overleden. In de Mafktstraat te Raalte. viel het den buren Maandagmorgen op, dat men niemand van het gezin van de weduwe Van Leusen hoorde of zag. Toen het op het middaguur bleek dat een zoontje uit het gezin niet op school was geweest, heeft men de voordeur van de woning opengebro ken en trof de vrouw des huizes in versuften toestand aan. terwijl twee van de drie kinderenv een jongen van ongeveer negen jaar, en een meisje van vijf. bleken te zijn overleden. Het derde kind, een meisje van onge veer zeven jaar. was er eveneens erg aan toe. De vrouw en het overlevende kind zijn naar het R.K. .Ziekenhuis over gebracht. Ifun toestand was van dien aard. dat zi\nog niet konden worden fihoord, doch verbeterde langzamer- h™1- j j Omtrent de oorzaak van den dood der beide kinderen en den toestand, waarin de twee andere leden van net fezin verkeeren. is nog niet met ze erheid te zeggem-Aangenopien worai dat hel gezin is vergiftigd tengevolge van het nuttigen van ondeugdelijke zelf-ingemaakte snijboonen. Een ver giftiging ontstaan door het eten van in den winkel gekochte waren, wordt onwaarschijnlijk;, geacht, daar in dat geval meer personen, ook uit andere gezinnen, vergiftigingsverschijnselen zouden hebben vertoond. Het onder zoek van de uitwerpselen die naar het Centrale Laboratorium te Utrecht zijn opgezonden., dient te worden afge-- wacht Ook de politie bemoeit zich met het geval, daar het bekend was, dat de vrouw aan zwaarmoedigheid leed. OP ZIJN TROUWDAG VERMOORD- Een dezer dagen trad een 26-jarige douanebeambte'in de omgeving van Napels in het huwelijk. Nadat de plechtigheid in de kerk was voltrok ken begaven bruid en bruidegom en hun families zich naar de nieuwe woning, waar alles in gereedheid was gebracht om het jonge paar te ont vangen. Overeenkomstig het gebruik van het land strooiden kennissen en vrienden bloemen op den weg, dien bruid eu bruidegom aflegden. Toen men vlak bij het huis vau de jonggehuwden was gekomen, kwam een vrouw naar voren en wierp ziqh op den bruidegom, dien zij met een mes doorstak. Terwijl de Dlruidegom stervend zijn eigen woning werd lAnnengedragen achtervolgde een neef van de bruid de moordenares en hij slaagde haar aan te houden. De vrouw had altijd gehoopt met den douane^be- ambte te zullen trouwen.. Daar hij een ander tot vrouw had giekozen. nam zij op bloedige wijze wraak. DE VREESELIJKE BRAND IN DEN HAAG. Door achterlijken knecht ge- sticht? Hel onderzoek naar den oorzaak van den vroeselijken brand in bet café aan den Trek wok te 's-Gravenhage. waarbij drie personen om het leven kwamen, heeft verschillende bijzonderheden aan'' licht gebracht, die wijzen op brandstich ting, al valt hier daarom nog niet misdaad te spreken. Uit de houding, waarin de lijken van de dienstbode en de echfgenoote van den heer Joma werden frevonden, bleek, dat beiden al het mogelijke gedaan hadden om aan de woedende vlammen te ontko- Daarentegen was de öO-jarige knecht rustig in zijn bed blijven liggen, Deze knecht.. R., was een imbeciel, ach- ter'{Jk- en hij heeft zich Zondag uonder- huitmi. Jin andera gedragen, hij had be neden in het café gezeten en vroeg steeds om bier en herhaaldelijk om lucifers. Reeds waren allen naar bed, toen de knecht nog beneden «at en de heer Jor- na hem moest gelasten naar sim kamer te gaan. Blijkbaar heeft hij deze later nog een keer verlaten; een schipper beeft het vuur het eerst beneden bij de trap waar genomen. FLORAPARK NOORDWIJK. Dit jaar herdenkt de afdeeling Noord- wijk van de Aig. Vereeniging voor Bloem bollencultuur haar 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan ia een jaar lang gewerkt aan den aanleg van een „Flora park 1932", waartoe de vereeniging de beschikking heeft gekregen over een ter rein van 3 H.A., schitterend in de boa- schen gelegen. Slechts op het milde voorjaar wacht men nog voor de opening van dit Flora- parit. Het «al een ■foüegronda-bloambol- lententoonstelling zijn, waar de bezoekers vooral de gelegenheid «uilen hebben de resultaten te zien, die zijn te behalen met bloembollen als perk- en parkberp-lanting. Tal van soorten tulpen, hyaednthen, narcissen en*., «uilen er te bewonderen zijn. Voor de vele bezoekers, die in den bloembollentiid. die streek bezoeken, zal dit Florapark ongetwijfeld een extra at tractie rijn. ONVERKOOPBARE KAAS. Afzetters-truc. Bij den garagehouder Marien te Ant werpen vervoegden rich dezer dagen twee Nederlanders, K. en B., om een auto te huren om aan de grens t« Es- se hen een partij van meer dan 100 KG. kaasi op te laden en uit te venten. De auto werd bestuurd door den zoon van den garagehouder, die dacht dat de-kaas spoedig zou verkocht rijn. Maar ze was met van bijzondere kwaliteit en men kon niet d&deluk airakea. Ook te Aatot waar men het toen probeerde, grntf het Toen bedachten de kooplieden een liet. Zii lieten den jongen autobestuurder in den eteek en trokken naar dwna vader te Antwerpen om te verklaren, dat «ijn zoon met hun goed verdwenen waa. Zij eiachten achadevergoed™ en daar de garage-houder niet onmiddeUpk op hun vereS inging, apoeddan m, audi naar t politiebureel om een Uacht in te dienen. Toen de jonge ohauffeur in Aalst lang genoeg op de Nederlandeohe kooplieden hSwapht, belde hii «a nte op en toen kwam. de heele raak_uit. landers hadden gepoogd hun onverkoop bare kaas op een aluwe manier den ga ragehouder in lijn maag te duwen, dooh deze hapte niet toe. Ondanks dat alles, b- het tot een minnelijke schikking. Zelfs bracht de garagehouder de Nederlanders met hun kaas terug naar Esschen. mislukte truc. Drie landbouwers, tevens handelaren in bouwmateriaal uit Someren, vader en zoon V., en hun kneoht, kwamen Maan dagavond het kantoor van deurwaarder Van Moorsel aan het Stationsplein ie Helmond binnen, volgens tan veridaring om een daar uitstaande vordering te vol- d°Toen de beide kwitanties hun werden getoond maakten lij er ateh meester van wilden de terugreis aanvaarden, «an der het verschuldigde bedrag te hebben betaald De deurwaarder dwong hen echter met een revolver op lijn kantoor te blijven. Zij werden naar het politiebureau overge bracht, waar lij het bedrag motsten vol- d°Bij het vanhoor bekenden lij, da* lij hadden afgesproken de kwitanties ron der betaling te bemachtflgen. POKKEN IN ZUID-ZWEDEN. In den laatstsn tijd lijn In Zuid-Zwe den gevallen van pokken voorgekomen; daar de gevallen in de laatste dagen '-"e- nemen, heersdht te Malmo en in de om geving groote zenuwachtigheid. De ge- neesbeeren kunnen niet voldoen aan den toeloop van patiënten, die terstond in geënt willen worden. Zondag ontstond groote opwinding te Malmo, doordat een verwachte lending vaccine-etof uitbleef. Tenslotte werd oen groote hoeveelheid entstof van Kopenhagen naar Malmo ge bracht. Terwijl te Malmo aedert Zaterdag geen nieuwe ilektegevaUen geoonstateerd werden, heeft lich te Chriatianstad een nieuw geval voorgedaan. In geheel Zweden worden de strengste vooraorgsmaatregelen toegepast. oorlog dringend otn versterking versooht De voorlooplge president dor republiek Basqueriio Moreno heeft buitengewone volmachten gekregen «m de hewiegtag te onderdrukken, In de sleden sijn talrijk» personen, die er van verdacht wWden, met de opstandelingen te avrnpatbiseeren gearresteerd. Naar verluidt ion de opstand onder leiding staan dar liberalen, die wenschen te verhinderen, dat de gekozen, president der republiek Neftalia Bonifai in Augus tus lijn audit ial aanvaarden. CARNAVAL. Crisis on malaise mogen den lost tot feestvieren in de meeste landen sterk verminderd bobben, Prih.a Carnaval laat aloh niet gemakkelijk verdringen. Eeni- aardige carnavals-tafereeltjes, moois die In de» degen weer in tal van plaat- ten lijn waar te nemen. NOODLANDING IN EEN WOESTIJN? Maandagmiddag ving het draadlooxe station van Bordeaux S.O.S.-aeinen van den Fransehen vlieger Regenei op, die met twee begeleiders te Marseille was op gestegen voor een recordvlucht naar Ma- SX. De vliegers deelden mede dat lij tengevolge van gebrek aan brandstof gedwongen zouden lijn in den woeatijn te landen. Zij poogden een oase te baretten. Wanneer lij geland «raden mjn, louden id loo snel mogelijk hun verblijfplaats opgeven. Zij meenden m de buurt te mjn van Hadid, In hat Noorden van den Li- bischen woestijn. POLITIEKE SCHIETPARTEIJ TE DORTMUND. Twee slachtoffer,. Te Dortmund is het tijdens een natio- naal-socialistische vergadering tot bot- siug«n met communisten gekomen, ue beide aanwezige veld wachters dwongen de communisten de laai te verlaten, ter wijl de nationaal-sociaJisten mochten blijven. Toen een groep commumsterinch in de richting van Dortmund-Loh venuj- derde, vielen er op circa 120 meter af stand van -het vergaderlokaal 10 of 12 schoten. Twee arbeiders bleken te ram gedood, een derde iwaar gewond. Het staat nog niet vast, door wie de schoten zijn afgevuurd. HET MIJNCONFLICT IN NOORD FRANKRIJK. Maandag hebben de communistische vakvereemgingett in een verga-derinsr te Hijsset besloten een staking mt te ven in de mijnen, waar lij in da mter- derheid lijn. In het Wenbekken ran Douai beeft een aantal arbeiders het werk neergelegd, overigens scÜjnt de lust tol etaiing niet groot en RW het algemeen is het rustig. In het bekken van Aniin (departement Pae-deCalais) is de toestand normaal. NIEUWE REVOLUTIE-POGING IN ECUADOR. In Ecuador is Maandag een nieuwe revolutionaire beweging uitgebroken. Ze begon in de provincie Caraohi en breidde sioh volgens mededoeling van de regeo- rinjj over aile deelpn van het land uit. Een regeringsgetrouw bataljon te Mana<- bi heeft een hevig gevecht geleverd te gen tweeduizend rebellen. De gouverneur der provincie heeft dsn ministr v*n HET LUBECK-PROCES. De laatste veridaring van Pro». Deycke. Gistermorgen logde beklaagde Prof. Deycke in het proces te Lubeak een laat ste, kotte verklaring af. Hij «ei heilig overtuigd te zijn, dat farce majeure in t spel is. Doöh wanneer de rechters nala tigheid vaststellen, dan treft slechte mij alleen schuld. Ii bon bereid hiervoor te boeten en verzoek mijn medebekioagden vrij te spreken. Naar mijn meening heb ben zij geen enkele aohuld. De voorzitter verdaagde hierna de rit ting tot Zaterdagmiddag 0 uur, mits voordien niet nog een ritting noodzake lijk is. Het is de bedoeling Zaterdag het vonnis uit te spreken. NA 14 JAREN. Tusschen 28 December en 21 Januari zijn bij nasporingen op de voormalige slagvelden rondom Atreoht in Noord- Frankrijk, nog 208 lijken gevonden van gesneuvelde soldaten, n.l. 142 Franschen en 66 Duitschers. Van 44 der Franschen en 8 der Duitschers, rijn de namen vast gesteld. a. EEN DRAMA. Te Wanne-Eickel in bet Roergebied heeft de invalide Zilonka twee schoten gelost op een werkvrouw, bij wie hij vroeger had ingewoond. De echoten mis ten hun doel, dooh troffen twee andere vrouwen, die beiden gedood werden. De doder heeft later zelfmoord ge pleegd.. Men vond zijn lijk op bet kerk hof. RAZERNIJ. Te Sankt "Walburgen in Karinthifl (Oostenrijk) verwondde een boer in een aanval van razernij den grijzen pastoor van het dorp met 32 diepe enij- en steek wonden. Iemand, die den pastoor wilde ontzetten, werd levenagevoarlijk gewond. Toen vloog de boer op een troep van angst gillende kinderen af; acht mannen sprongen hem in den weg en konden hem met moeite overmeesteren. OPSCHUDDING TE ST. NAZAIRE. Stopzetting van scJtepeo- bouwr De werkzaamheden aan twee groote schepen, de Super lsle de France en de Champlain. die gebouwd worden op de Pen Hood werven te St. Nazaire. zijn Maandag stopgezet. Vijfduizend werklieden zijn ontslagen. St. Nazaire verkeert in groote beroering, aange zien handhaving van de stopzetting onoverkomenlijke gevolgen zou heb ben. Men vreest, dat bijna 20.000 ar beider^. dje hun werk vinden in het vervaardigen van materialen, zonder Werk zullen komen. Alle winkels zijn gesloten en een groote demonstratie van arbeiders en kooplieden is ge organiseerd. Heden zou een delegatie een ver-» zoekschrift aan Laval aanbieden, waarin de overheid wordt gevraagd iets voor de bevolking te ondernemen. De aandeelhouders van vele Fransche scheep vaar tmaa schappijen dreigen al le schepen te doen opleggen en het personeel te ontslaan, of de vioot te verkoopen aan een buitenlandsche concessie. TEXTIELSTAKING UITGESTELD, Zaterdag zou de staking in alle ka- toenweveruen van het Engelsche dis trict Burnley begonnen zijn. Ze is echter een week uitgesteld. Of de staking dan zal uitbrekên van het verloop der onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers over het geschil inzake de vergrooting van het aantal getouwen per wever. De vertegenwoordigers der arbei ders hebben in dit uitstel toegestemd nadat de werkgeversvereniging op zich had genomen er bij haar leden op aan te dringen geen grooter aantal weefgetouwen in werking te stellen, de loonen met te verlagen noch den werktijd uit te breiden lol de onder handelingen tot een regeling leiden of gestaakt worden Bovendien heeft de werkgeversvereniging zich verbon den de hrma s. uie de loonen hebben verlaagd of den werktijd hebben uit- gebrid instructie te geven, zich te nouden aan de overeenkomsten in zake loon en arbeidstijd. EEN ONBETAALDE SPOORWEG. Een Engelsche onderneming heeft in Spanje den spoorweg aangelegd van Santander naar de Middelland- sche Zee. Deze spoorlijn zal weldra in gebruik worden genomen, maar de rekening, ten bedrage van ongeveer 300 millioen gulden, is nog steeds niet voldaan, hoewel over het bedrag geen verschil van meening bestaat. Naar de rresnondent van de Times te Madrid meldt, zijn er opnieuw ver tegenwoordigers van de Engelsche on derneming naar Madrid gegaan om op betaling aan te dringen. EEN VERDACHT TWEETAL. Dame mei 400.000 mark aangehouden. Het Duitsche Douane-bureau ont ving verleden week een bericht uit Berlijn, dat in een der D-treinen riaar Nederland zich een heer en een dame bevonden, die de politie verdacht voor kwamen. Bii aankomst te Bentheim trof men eeri dame aan. doch de heer had onderweg reeds den trein ver laten. Bij onderzoek bleek, dat de dame, een Poolsche, onder haar kleeren aan napieren geld niet minder dan 400.000 Mark verlmrgen had, terwijl uit het verhoor bleek, dat zij in Berlijn ]u- weelen had verkocht. Omtrent her komst hiervan konden geen inlich tingen worden verstrekt en daar zij bo'vendien niet kon aantoonen, dat van deze juweelen invoerrechten wa ren betaald, werd het gehcele bedrag un beslag genomen. DE SLANKJ2 LIJN. Te Pyrford bij Londen vond men oen 31-jarig meisje dood in haar slaapkamer. Men trof haar aan in zittende hou ding op den grond, bij het voeteneinde van haar bed. Zij had een das om haar hals en om den bedstijl ge-i bonden zoo stevig, dat men die aas moest stukknippen om haar los te maken. Bi' het onderzoek van den lijk schouwer. werd medegedeeld, dat het meisje bang was om dik te worden en daarom aan kamergymnastiek deed.* Verondersteld werd, dat het meisje dat zijden kousen droeg, uitgegleden was en daardoor zichzelf had geworgd De oefening zou dan daarin hebben bestaan dat de hals aan een of ander vast voorwerp wordt bevestigd en voor- en achteruit wordt bewogen.. Men acht de gedachte aan zelfmoord uitgesloten. - Op den, Verheulweg in Den Haag ia de 10-jarige wielrijder E. B. door een vrachtauto overreden en kort daarna overleden. - Bij de oefeningen in granaatwer- pen bij het kamp Waalsdorp liet Maan dag de dienstplichtige sergeant-titulair W. een van de handgranaten na de ont steking uit de hand vallen. De granaat ontplofte en de sergeant werd aan de buik en den linkerarm gewond. Hij is per auto n*ar het rieken huis gebracht. - De Hollandflohe nettenanakar Jan van der Veen, opvarende van het Duit sche visschersvaartuig „Ada", is bij een stortzee over boord geslagen. Men heeft den man niet terug kunnen vinden. Maandagmiddag is in de Oranje- Nassaumijn TV te Heerlen de 21-jarige mijnwerker A. Wittddh uit Heerlerheide onder afvallend gesteente geraakt en ge dood. De getroffene was ongehuwd. De arbeiders van de steengroeven te Lessen (Henegouwen) hebben het werk neergelegd, uit protest tegen de door de werkgevers voorgestelde loonsverla ging. Vijfduizend arbeider» rijn bij bet oonflist betrokken. Van 24 opstandelingen te Alandsung zijn er zes door een special en recihter ter dood veroordeeld, de achttien overigen tot levenslange verbanning. Bij het Spaansche dorp Gandesa is een klein sportvliegtuig tengevolge van den dichten mist omlaag gestort. De in zittenden, een Duiteoh echtpaar, dat op de huwelijksreis was. kwamen om het le ven. DE „BEROOVtNG" BIJ DE VEREEN. BAKKERIJEN. Tegan dlrectsur 2X Jaar gt- IImHL Voor de Haagaohe Rechtbank diende gisteren de zaak tegen den gewezen di recteur der Vereenigde Bakkerijen, ver dacht, dat hij te Den Haag gedurende 1930 en 1931 bij herhaling geldbedragen tot een bedrag van f 9000, aan de N.V. toebehoorende, beeft verduisterd; voorts, dat hij op 1 December j.k bij de politie alschelijk aangifte heeft gedaan op 30 November door twee personen ten kantore te zijn overvallen en met een revolver bedreigd, waarna rij, na hem gebonden te hebben, een bedrag van f 9000 «ouden hebben ontnomen. Er waren drie getuigen gedagvaard. Verdachte legde een volledige bekente nis af. Het O. M. erisohte een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. VERDUISTERING DOOR BANKIER. Gisteren heeft voor de Rechtbank te Arnhem terecht gestaan een bankier aldaar, wien ten laste was gelegd, dat hij een groot aantal effecten had verduisterd tot een bedrag van f 36.000. Verdachte bekende volledig. Toen de president zei, dat er nog meer verduisterd was, ant woordde de Officier van Justitie: „Totaal ruim f 270.000". Verdachte knikte be vestigend. Na een uitgebreid getuigenverhoor eischte de Officier van Justitie, die er den nadruk op logde, dat verdachte mis bruik heeft gemaakt van de goede re putatie, die zijn kantoor te Arnhem ge noot, een gevangenisstraf van drié-jaar. M0ERCAPELLE. Over de maand Jan. Gevestigde personen: G. van Helden en gezin, van Zevenhuizen. N00RDEL00S. Over de maand Janu ari. Ingekomen: Miej. H. J. van Vugt, van Gorinchem; W. G. Stam en gezin, van Meerkerk; mej. A. Rietveld, van Hoor naar; mej. K. den Toom, van Hardinx- veld; mej. A. Verhoef, van Groot-Am mers; mej. M. Hooikaas, van Hoornaar; Joh. van der Ham, van Meerkerk. Vertrokken: Mej. B. G. Swets, naar Ottoland; G. Spek, naar Bergambacht; A. G. Zwijinenlburg, naar Brandwijk; D. Zwijnenburg, naar Leerbroek; mej. P. de Weird, a*ar Groot-Ammert; mej. 0«

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4