De lotgevallen Van PIMPELMANS Kerk en School Stadsnieuws. Wnmy-, Telegrammen. Gemengd Nieuws Sportnieuws. EERSTE RLAO NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Bctioonhovsnschs Courant MAANDAG 8 FEBRUARI 1982. Dinsdag 9 Fabruarl. Hilversum. A.V.R.O. 8—10 Gramofoon; 10—'10.15 Morgenwijding, 10.lö10.30 Gramofoon; 10.30—11 Voordracht door Mevr. E. die Vrie»-—Kt»llor«manc11— 12 Orgelconcert en Viool; 131—12.15 Gramofoon; 12.15—2 KovactJ Lejos en zijn Orkest en Draaiorgelmuziek2 30 3 Gramofoon; 34 Knipcursus voor beginners; 4—4.30 Piano-concerl4.80 6.30 Kinderuur; 5.307.30 AV.R.O Kamer-Orkest en Zang; 68 3) Uit- zijding van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.308 Engelscuvoor gevorderden; 8—8.15 Gramof •>on815 —0.15 Gonoert door Lilly Gyennes en haar twintig Zigeunerinnen; 9.159 30 None draagt voor; 9.35—10 Omroep orkest; 1010.15 Nieuwsberichten ld 151130 Omroep-Orkesi en Gra mofoon; 11.3012 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 80.15 Concert; 10 1130 Gramofoon; 11.3012 Godsdien stig halfuurtje; 12.151.45 K.R.O.- Trio; 1.45—2 Gramofoon; 2—3 Vrou wenuurtje; 33.30 Cursus Knippen en Naaien voor beginaenden; 3.303.45 Cursus Hoedenmaken; 3.454 Cursus Knippen en Naaien voor gevorderden; 4.30—4.56 Cursus voor den Midden stand; 4.65—6.45 K.R.O. Kunstensem- ble; 5.456.15 Gramofoon; 6.156.45 K.R.G. Kunstensemble; 6.45—7.10 Cursus Engetech; 7.10—7.90 Dom Albertus van Rooy over: „Sacmmen- talia of Prullaria"; 7.468 Verbonds- kwaxtiertje; 89 Bezoek van Prins Carnaval aan de Studio; 9 uur Nieuws berichten; 9.15—42 Gabaret-program ma. Woensdag 10 Fsbruari. Hilversum. V.A.R.A. 6.457 en 7.90— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; 9 uur Trio Willem Drukker; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. RA. 10.15 uur Uitzending voor Arbei ders in de Continubedrijven11 uur R.V.U. Otto van Tussenbroek over: Mo derne Woninginrichting; 11.30 uur Vervolg uitzending Continubedrijven; 12 uur V.A.R.A.-Septet en Gramofoon; 2.15 uur Onze Keuken door P. J- Kers Jr.; 3 jjur V.A.R.A.-Kinderkoor; 3.30 uur Voor de Kinderen; 4.30 uur Pianostukjes voor Kinderen; 4.45 uur Vraaghalfuurtje voor Kinderen door Oom Henk; 5.30 uur V.AJFLA-Septet; 6.30 uur R.V.U. Prof. Dr. H. Jordan over: Het dier in zijn millieu; 7 uur Concert (Slot); 8 uur Opvoering van „Waarom sterf jij Soldaat?", drama tisch hoorspel in 4 acten; 9.30 uur V.A.R.A.-Orkest; 10.15 uur Opvoering van- „De Wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit"; 10.30 uur Concert (Vervolg); 11 uur Persberich ten; 11.15 uur Concert (Slot). Hulzen. N.G.R.V. 8—8.16 Schriftlezing; 8.15—0 uur Concert; 1010.30 N.C. R.V. Dameskoor; 10.®)—<11 Korte Zie- kendienst; 11—12 Harmoniumbespe- ling; 12.152 Concert (Alt, Viool, Cel lo en Piano); 2.30—3 Lezen van Ghr. lectuur; 35 Gonoert (Fluit en Piano) 5—6 Kinderuurtje; 6—7 Uurtje voor de Landbouwers; 77.30 G. van Ra- venzwaay over: „De reformatie-periode en het muziekleven in dien, tijd"; 7.45 8 Persberichten; 810.30 Concert te geven door het Zaandamsch Ghr. Mannenkoor; 90.30 Dr. H. C. Rut gers over: „De Wereldfederatie van Christen Studenten Vereenigingen"; 9.5510.05 Persberichten; 10.30 1130 Gramofoon. over de betoonde deelneming bij de ramp aan het Pationistenklooster. Spr. prees de omgang met de wethou ders, waarbij hij had opgemerkt dat de jubilaris nimmer Haastrecht als een gedwongen woonplaats beschouwde. Uw benoeming tot burgemeester van Stolwijk, zei spr., staat in nauw verband met Uw beleid in de gemeenten Haast recht en Vliet. Waar de regeering zoo voorging, sluit ik mij aan, van ganscher harte, met een: burgemeester ik dauk U. Namens de raadsleden buiten het col lege van B. en W. sprak daarna de heer Scheer. Spr. complimenteerde den ju bilaris en getuigde van een goede ver standhouding tusschen den jubilaris en de raadsleden. Verschil van meening deed zich voor en zal zeker de belangen der gemeente ten goede zijn gekomen Wrijving brengt zuivering van geest. Buiten en in den Raad, aldus spr., heb ben we U de plaats toegekend die U in verband met Uw ambt als burgemeester toekomt. In 1907 heeft U met moed Uw taak aanvaard, toestanden opgeruimd die reeds te lang bestonden. U hebt U aan de belangen der gemeente gewijd. Op dezen dag wenschen wij U gezond heid en lust Uw taak voor te zetten. Spr. meende ook de echtgenoote van den jubilaris, die de jaren met hem me deleefde, van harte te moeten compli menteeren. Er is een spreekwoord dat luidt: „De eer van de man is de trotsch van de vrouw". Mag zij den burgemees ter in zijn particuliere leven nog lang tot steun zijn. De heer Stuurman, oud-raadslid van de gemeente Vlist, complimenteerde den jubilaris in hartelijke bewoordingen, sloot zich aan bij wat verschillende sprekers hadden gezegd en zeide de aan wezigen niet teleur te zullen stellen, die van hem verwachtten, dat hij eenige dicht-regels zou hebben. Spr. las daarna een uitvoerig gedicht voor, waarbij zelfs Haastrecht's gemeente-bestuur een aan wijzing kreeg inzake het onderbrengen vaSi de secretarie voor de gemeente Vlist, die anders daarvoor zou moeten gaan bouwen. In het bijzonder deze regelen werden met een algemeen applaus ont vangen. Hierna sprak de heer A. de Groot, secretaris van Haastrecht en Vlist, mede namens alle ambtenaren van beid» ge- mcCTtfla. Svr. begint wet «wrtaifef een brief van het ond-raadslld, ds heer D. Reneman, die door ongesteldheid ver hinderd is om aanwezig te zijn. Dit schrijven herinnerde aan het feit, dat hij 26 jaren geleden de eervolle taak ver vulde den jubilaris als burgemeester van Haastrecht te installeeren. Hij ging daar na over tot een beschouwing over enkele gemeente-aangelegenheden, om te beslui ten met een hartelijke felicitatie, waarbij de beste yrenschen voor jubilaris en ge zin. De heer De Groot bepaalde zich, na hetgeen reeds gesproken was, bij dat gene wat de ambtenaren betreft. Dikwijls als hun belangen op het spel stonden, rekenden zij bij voorbaat op Uwe mede werking. Steeds is gebleken, dat onze belangen bij U in veilige haven waren, menig jongmensch heeft dan ook zijn goede positie in de maatschappij aan U te danken. Het doet me genoegen op de zen dag hiervan openlijk te kunnen ge tuigen. Het stond spr. nog goed voor den geest dat hij zelf als jubilaris aan deze tafel moest plaats nemen Nooit heeft hij dien dag als een huldigingsdag be schouwd, steeds als een herinneringsdag Hij zal dien nooit vergeten. Spr. bracht dank aan mevrouw Van Hemert, die bewerkt had dat deze her denking thans plaats had en hij hoopt dat deze dag voor haar ook een onver getelijke zou zijn. Reds van dsn Burgemeester. Daarna beantwoordde de burge meester de sprekers. Mede namens zijn vrouw dankte hij allen hartelijk voor het fraaie blad en de bloemen die hen geschonken waren. Ik kan U niet zeggen, zoo vervolgde spr., hoezeer wij deze op prijs stellen. Het zal een familie stuk worden $n een blijvende herinne ring aan den dag van heden. Spr. dank te voor de waardeerende woorden; de hem gebrachte hulde moet hij echter op de leden van de gemeenteraden, den se cretaris en de ambtenaren, die hem steeds in alles steunden, terug brengen. Zonder Uwe medewerking zou het mij onmogelijk geweest zijn iets tot stand te brengen. De verstandhouding heeft nooit iets te wenschen overgelaten en mochten de meeningen ook uiteen loopen, spr. had nimmer het gevoel gehad, dat tegen zijn persoon werd opgetreden. De ver gaderingen van B. en W. dragen een bij zonder karakter, daar men dan altijd vrijer kan spreken dan in het openbaar. Voor den vriendschappelijken toon, die steeds in deze vergaderingen geheerst heeft, zegde spr. den wethouders tan Haastrecht en Vlist en den secrdtaris hartelijk dank. Van de 14 leden met den secretaris, die ik bij mijn komst aantrof, aldus spr., zijn nog slechts wethouder Grave- land, die mij toen als jongste lid binnen leidde en de secretaris over; voor de wijze, waarop zij mij al die jaren ter zijde stonden, zeg ik hen in het bijzon der dank. De aanwezigheid van de oud-raads leden stel ik op hoogen prijs en het spijt mij uitermate dat de heer Reneman, die mij 25 jaar geleden installeerde te Haas trecht, hier wegens gezondheidsredenen niet aanwezig kan zijn; zijn vriendelijk schrijven stel ik op hoogen prijs. Moge het U allen gegeven zijn nog lang Uwe beste krachten aan de belan gen der gemeenten Haastrecht en Vlist te kunnen geven. Mijn vrouw en ik zijn altijd tevreden geweest te Haastrecht en ik kan met ge rustheid zeggen dat wij ons na al die jaren als Haastrechtsche burgers voe len, ons is wellicht het beste gegeven wat een mensch gegeven kan worden: Een eenvoudig lot in een eenvoudige om geving. Mogen wij ons bij voortduring in Uw aller welwillendheid aanbevelen. Nogmaals onzen dank. Er werd een paar maal getracteerd en van het geheele gezelschap werd een foto gemaakt. Hierna volgde sluiting van de bijeenkomst. Van 12—1 uur kwamen vele afge vaardigden van vereenigingen, corpora ties en officieele personen den burge meester compltynenteeren. Ten huize van den jubilaris hebben des namiddags nog velen van hun be langstelling doen blijken. Berouwvolle dief. Qroot-iftnmers. Ruim acht dagen ge leden is alhier ten nadeele van den heer Jao. Kuijl een rijwiel ontvreemd. Za terdagmorgen vond de eigenaar zijn rij wiel terug, dat tegen de Ned. Herv. Kerk geplaatst was. Jaarsveld. Een openbare raadsverga dering is belegd tegen Woensdag 10 Fe bruari, v.m. 10 uur. Punten van behan deling zijn: 1. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 2. Vaststelling voorschotten bijzondere scholen voor 1932. 3. Wijzi ging begrooting1931. 4. Vaststelling nieuwe verordening hondenbelasting. 6. Aangaan kasgeldleening in verband met de rekening-courant-overeenkomst. Krimpen a.d. IJssel. In verband met de ziekte van de onderwijzeres mej. Bos man, iq tot tijdelijkonderwijzeres aan de Openbare Lagere School III benoemd mej. C. van Keren te Gapelle a.d. IJs sel. B. en W. hebben vergunning ver leend voor den bouw van een woonhuis aan de Steenhakkersstraat aan den heer W. van der Graaf, en voor een dubbel woonhuis aan de Kortlandstraat aan den heer G. van Wlageningen te Rotter dam. Nieuw-Lekkerland. Aan de firma J. C. de Jong heeft de N.V. machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo opgedra gen de levering der pijpleidingen voor een 7000 P K. motorinstallatie voor een schip, groot 10.000 ton, in aanbouw bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam voor rekening van de firma Westfal Larsen in Noorwegen. Bij de firma J. «n K, Smit te Kin- dwdük t* w drie' ledm va» toorpersoneel ontslag aangezegd. Voor de overigen ia, evenals reeds voor de werklieden is geschied, een dagcontract vastgesteld. De Jongellngsvereeniging „Calvijn" te Kinderdijk, gem. N.-L., zal Donder dag 11 Februari 12VS jaar hebben be staan. In de bijzondere schopl aldaar zal dan het feit feestelijk worden her dacht. Als sprekers zullen optreden Ds. G. A. Pott, Ned. Herv. predikant te Kralingen en ds. H. van Heijst, predi kant bij de Gereformeerde Kerk alhier. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De dames N. Koolhaas, J. Koolhaas, A. Stolk en M. Boer, allen leerlingen van moj J de Waard te Gouda, zijn geslaagd voor het examen codtumière. Nieuwpoort. Uit het rapport van den keuringsdienst van waren over het 4e kwartaal 1931 blijkt, dat in dat tijdvak werden gehouden 13 inspecties van win kels, pakhuizen, bakkerijen enz.; er wer den genomen 9 morilters melk en 6 monsters van andere waren: aan ver- koopers werd één waarschuwing uitge reikt. „Helpt Elkander". Ouderkerk a.d. IJssel. Op de gehou den jaarvergadering van de ver- eeniging voor ziekenhuisverpleging „Helpt Elkander", bleek uit het finan cieel verslag, dat de inkomsten bedroe gen f 4379,45, de uitgaven f 8692,85, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 680,60. Het ledental nam met 80 toe en bedraagt thans ruim 1900. „Maria Martha". Ouderkerk a.d. IJsmI. De Meiajeaver- eeniging op GerefGrondslag „Maria Martha" hoopt Donderdagavond in de consistorie der Geref. Kerk onder lei ding van ds. J. van der Sluis, haar jaar feest te vieren. Polsbroek. De minister van defensie heeft aan den dienstplichtige P. Oskam van de lichting 1931 met ingang, van 17 Februari a.s., voorgoed vrijstelling ver leend wegens kostwinnerschap. 1 DE BELASTING OP DE PLAS „ELFHOEVEN". Reauwijk. De Goudsche Watersport- club „Elfhoeven** heeft bij Ged. Staten geprotesteerd tegen de door de gemeente Reeuwijk ingestelde belastingheffing. Het bestuur meent dat bedoelde belastingheffing de ontwikkeling van de watersport op genoemde plas ernstig zal tegenwerken. Het vreest dat vele watersportliefhebbers van deze plas zullen verhuizen naar een der naburige plassen en dat dus de inwoners van de gemeente Reeuwijk langzamerhand de bronnen van inkomen zullen zien verdro gen, die de watersport de laatste jaren voor hen deed vloeien. Waddinxvetn. Voor het dezer dagen te Den Haag gehouden examen voor leerares E.N.S.A.I.D. slaagde onze plaats genoote, mej. A. E. Exalto. In de laatste dagen krijgt de bur gemeester weer vele klachten over het onbehoorlijk optreden van enkele jon gelui, op de hoeken bij den Brug |«n Oranjelaan; vooral vrouwen en meisjes worden nagejouwd en soms zelfs aange houden. Het staan en „hangen" is bij politieverordening op die plaatsen ver boden. De burgemeester heeft aan de po litie dan ook opdracht gegeven niet meer de overtreders te waarschuwen, doch on verbiddelijk te bekeuren. Op de Noordkade vond een aanrij ding plaats tusschen een luxe auto, be stuurd door den heer Van M. uit Bos koop en een zware vrachtauto, bestuurd door den heer B. uit Gouda. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de luxe auto werd echter danig beschadigd. De schade werd onderling geregeld. Wsg-aanlsg. IJssslstaln. De dagelijksche besturen van onze gemeente en van Jutphaas had den zich tot den minister van waterstaat gewend met het verzoek te willen bevor deren, dat de aanleg van den geprojec- teerden weg AmsterdamNoord-Brabant zoo spoedig mogelijk zou worden ter hand genomen, opdat hierdoor werkge legenheid zou komen. Gevraagd werd of niet reeds dezen winter voorbereidende werkzaamheden konden worden getrof fen. De minister heeft nu geantwoord, dat met het oog op de administratieve voorbereiding en de beschikbare fondsen in dit jaar nog geen aanvang kan wor den gemaakt met den aanleg van dezen weg. Men begrijpt dat B. en W. van IJsselstein en van Jutphaas deze mede- deeling met teleurstelling ontvingen, daar de wegaanleg een mooi object voor werkverruiming zou zijn geweest. Zevenhuizen.t Mej. M. van Gangelen slaagde voor het examen leerares cos- tuumnaaien. Verder verwierf mej. W. C. Heij het diploma voor coupeuse *n de VERDREVEN JEZUITEN. De Spaansche regeering heeft de JezuMen -orde ontbonden. Onze foto geeft een beeld van de paters op het oogenblik, dat zij aan de Spaansche grens van trein verwisselen. dames C. Nieuwland, A. Bos en D de Ruiter, dat voor costumière. Allen zijn leerlingen van mej. J. de Waard te Gouda. Wegverbstering. Hsrdlnxvsld. Het bestuur van Oen pol der Hardinxvedd, dat steeds in gebreke bleef te voldoen aan de verplichting tot onderhoud van de polderwegen, ontving van Ged. Staten van Zuid-Holland, die in verband met de vele klachten een plaatselijk onderzoek hebben ingesteld, een schrijven, inhoudende het verzoek, den Paralelweg in beteren staat van on- houd te brengen. Als gevolg daarvan, heeft het bestuur twee arbeiders enkele uren aan het werk gesteld, om de groot ste kuilen dicfft te maken. Met het in beteren staat van onderhoud brengen, hebben Ged. Staten echter ongetwijfeld geheel wat anders op het oog, en zullen zich met deze zaak wel blijven bemoeien, totdat de weg werkelijk verbeterd is. DS. W. RIJNSBURGER. Polsbroek en Vlist De. W. Rijnsbur- ger is voornemens Zondag 13 Maart af scheid van de gemeente te nemen en Zondag 20 Maart zijn intrede te doen in zijn niéuwe standplaats Oud-Beijerland. Ds. Batelaan, van Barneveld, dis Da. Rijnsburger te Polsbroek en Vlist in hst ambt bevestigde, hoopt ook te Oud- Beijerland als bevestiger op te treden. INTREDE DS .0* J. VAN R00T- SELAAR. Linschotsn. Ds. O. J. van Rootaelaar te Poortvliet, dis het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Linschoten aan nam, zal Zondag 21 Februari afscheid nemen van zijn tegenwoordige gemeente en Zondag 28 Februari intrede doen te I.inschoten. Als bevestiger hoopt op te treden zijn zoon Ds. Jac. vanRootselaar te Hage- slein. I Het aantal vacaturen in den Ring IJs selstein, dat doof de overkomst van Ds. Van Rootselaar met één vermindert, komt door het vertrek van Ds. W. Rijns burger weder op het oude getal, 5 van de 11 predikantsplaatsen zijn vacant. DE PATERS DOMINICANEN. Zeven eeuwen in ons land. In September zal het 700 jaar geleden zijn, dat de Paters Domnicanen in ons land kwamen en zich in Utrecht vestig den. Dat een kerkelijke herdenking van dit feit zal plaats hebben, staat wel vast, be paalde plannen zijn er echter nog niet WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen vAn Februari. QNTWIKKELINO EN ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Bij het steeds toenemend aantal werk loozen, deed zich meer en meer de be hoefte gevoelen, om evenals in vele plaat sen reeds geschiedt, ook hier iets te doen om de jeugdige werkloozen bezig te hou den. Op initiatief van den Ghr. Besturen bond heeft over deze zaak Zaterdag een bespreking plaats gehad tusschen B. en W. en de afgevaardigden van de drie besturenbonden ter plaatse, n.l. de Chr.. R.-K. en Moderne. In deze bijeenkomst werden verschil len plannen besproken. Men achtte het wenschelijk zoowel nuttige bezigheden voor de jeugdige werkloozen te beden- De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan Verwachting tot Dinsdagavond Matige Noord-Westelijke tot Noord-Ooj* telijke wind; zwaar bewolkt tot betrok ken; aanvankelijk regen, later sneeuw buien, temperatuur om Jjet vriespunt, tot lichte vorst Waterstand van heden: Schoonhoven hg. water 6.55 uur, 1.19 M. Vreeswijk hoog water 8uur, 1.43 M. Keulen stand 143 M, val 0.05 M. Maastricht 6 Febr. 1.56 M., val 0.11 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 40 graden Fahrenheit. Maandag 8 Februari, Op 8.27, on- A der 7.11, Eerste Kwartier Zondag 14 Februari. ken, zooals b.v. een ontwikkelingscursus als aangename bezigheden voor alle werkloozen, zooals schaken, dammen, le zen enz. Bepaalde besluiten zijn nog niet genomen. Een commissie, bestaande uit drie leden van elk der besturenbonden, zal n.l. de plannen verder onderzoeken en uitwerken. Wij vernemen, dat de directeur der rijksvak- en ^kunstnijverheidsschool, be houdens toestemming van den Minister, reeds medewerking heeft toegezegd. Over een paar lokaliteiten wrordt reeds overleg gepleegd en waarschijnlijk zullen de plannen heel spoedig verwerkelijkt zijn. BAZAR „KUNST NA ARBEID". Twee dagen van buitengewone bedrij vigheid in het Nutsgebouw en de Jbazar van „Kunst na Arbeid" behoort weer tot het verleden. Vrijdagmiddag is het er nog zeer druk geweest en ook in hot be gin van den avond. Tegen tien uui werd het aantal bezoekers allengs minder, want de eene stand na den anderen raakte ledig sn wat niet tijdig aan don man was gekomen, werd door middel van het „rad van avontuur" of door verkoop bij opbod van de hand gedaan, zoodat er, behalve in de depöt-stands, niets over was, toen de bazar gesloten werd. Toch heeft het aan het wakkere bestuur van K. N. A. en de dames on heeren in de stands heel wat kracht ge kost om het zoover te brengen, want er was een groote moeilijkheid te overwin nen. Die moeilijkheid was hei beperkte debiet. Niet van alle zijden heeft het be stuur de medewerking gehad die het verdiend heeft. Het viel ons op, dat van 121. HoH»ldehop-tjoep-tioei>-h<®bel- I terecht, maat de in de raUdten van de Ep- dehop-tjoep^joepl Het Fortje wipte en scheutenscbe eohooljengd. hobbelde langs den weg! En bij iederen tchok vlogen de peren omhoog. Minsten» I 121 In 't dorp gekomen, reed meneer dt helft kwam ait* nmr H d** ttite I «ent peertje# but hui# «n beMdo toen met z'n karretje naar den smid, die beloofde den auto netjes in orde te Bul len maken. En 's avonds smulde hij me* frowf y«e de lekkere gutovM* eerste blad. de beter gesitueerden ln Schoenhoven een zeer groot deel de fancy-ftlr heeft vergeten. Voor het meerendeel wf ren het niet-koopkrachtigen, die er nun be scheiden bijdrage offerden voor het goede doel. Het is begrijpelijk dat onder die omstandigheid heel veel ls weggegaan voor veel te lage prijzen en dan nog met een buitengewone inspanning van het bestuur, dat zich toch reeds zooveel moeite had gegeven voor de voorberei ding. Niettemin is de bazar geslaagd, maar het resultaat had veel beter kun nen zijn, ook zonder groote offers van het publiek. Van de zijde van het Plaatselijk Cri sis-Comité is de belangstelling wel heel gering geweest. Gelukkig daarentegen is van enkele anderen de medewerking zooveel grooter geweest. Een meevallertje was nog een ontbijtservies, dat Vrijdag wérd ge schonken door de Winkeliersvereeniging en dat nog een aardig steentje bijdroeg tot het resultaat. De ontvangsten hebben bedragen f 418,35, de uitgaven f 251,84, zoodat het batig saldo f 166,51 was. Bij deze ver houding kon de vereeniging dus niet twee-derde van de bruto-ontvangsten aan het crisis-comité afdragen, zooals het van plan was geweest, doch moest ze zich ertoe beperken, heden het netto resultaat ter beschikking van de pen- ningmeesteresse te stellen. De voorzitter van K. N. A., de heer Kars, heeft zijn slotwoord op dezelfde wijze gesproken als waarop hij den ba zar had geopend, n.l. via microfoon en versterker. Hij bracht dank aan hen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van den bazar, aan schenkers en koo- pers, aan Jan Brouwer's radiohandel, die beide dagen voor muziek had ge zorgd, aan de fa. Van Nelle en aan de dames en heeren in de stands. Zij allen tesamen hadden gezorgd, dat het be stuur in staat zal zijn een flink bedrag af te dragen aan het crisis-comité. PENSION W. BOSMAN. Op de bovenverdieping van het voor malige Heeren-Logement aan de Koe straat, heeft de heer W. Boaman een pension ingericht. Een advertentie in dit nummer kondigt aan, dait die inrichting gereed is gekomen. Benieuwd, wat ervan dit deel van het bekende pand was ge worden, hebben we er een kijkje geno men. We vonden er mooie en goed in gerichte zit- en slaapkamers, voorts een eet- en oonvensatiezaal, samen tien ka mers, die er alle keurig uitzien, zooals trouwens de göheele bovenverdieping. De ze is ruim en geriefelijk gebouwd, met een goed geinstalleerde badkamer, toilet- gelegenheid ene. Zooals eveneens uit de advertentieru briek blijkt, heeft de heer Bosman de ge legenheid opengesteld tot het nemen van kuip- en douchebadwL BEGRAAFPLAATS. B. en W. hebben tot plaatsvervangend doodgraver aangewezen den heer A. van Mansom, gemeente-tuinman. Lijst van Onbestslbar» Britvsa sn Briefkaarten. Terugontvangen in de 2de helft der maand Januari: Brieven. Binnenland. 1. Aan den heer Rijksontvanger, IJaael- stein. 2. Aan den heer H. Schenk, Oude Sin gel 24, Schoonhoven. GEEN STAKING. AMSTERDAM, 8 Febr. De werkgevers in het havenbedrijf hebben voorgesteld een loonsverlaging van ongeveer 7 pCt. Daarop heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders een stemming gehou den en met groote meerderheid hebben de arbeiders besloten om niet te staken De communisten hebben gepoogd hen toch tot staken te bewegen, maar heden ochtend zijn de arbeiders allen aan 't werk gegaan. STAKING. ROTTERDAM, 8 Febr. Hedenmorgen is de staking bij de N.V. Machine-fabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. aan den Kreekwegte Rotterdam begonnen. Ruim 600 arbeiders zijn niet aan het werk ge gaan omdat 10 pCt. loonsverlaging was aangekondigd, welke heden zou ingaan, Deze staking is geproclameerd door de samenwerkende metaalarbeidersbonden. Een aantal ongeorganiseerde arbeiders is aan het werk gegaan. Een groote po litiemacht is aanwezig. ONGELUK OF MISDAAD? GRONINGEN, 8 Febr. Uit het Mun- tendartisch] diep is hedenmorgen het lijk opgehaald van den 38-jarigen gehuwden I. Feiken te Medum Even later is ook zijn rijwiel opgehaald. Men vermoedt, dat de man vannacht tegen de brugleuning is gereden en zoo te water is geraakt. Doch daar het lijk een diepe snede over het voorhoofd had en ook het frame van de fiets was verbogen, is het parket U''t Winschoten erbij gehaald ter raat- stelling van de doodsoorzaak. OUDE VROUW VERMOORD? Haar lijk In hst blosd gs- von dsn, HEMMEN, 8 Febr. In het Betuwaohe dorp Hernamen woonde in een huiaje in de Molenstraat alleen de ongeveer 70-ja- rige mej. Th. van Brakel. Zondag merkten de buren op, dat het gordijn gesloten bleef en tegen den mid dag waarschuwde men den burgemees ter, den heer H. R. de Hertog, die zich met een veldwachter naar de woning be gaf. Het huisje werd geopend en in de keuken rond men de oude vrouw dood op den grand liggen. Er lag veel bloed op den grond, wat doet vermoeden, dat men met een moord te doen heeft. In het huis was verder niets overhoop gehaaid, zoodat mm to* an tog ia feit NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ER UTRECHT, Schoonhoven,che Courant MAANDAG 8 FEBRUARI 1989. duister tast, Ate hier van een moord sprake is, dan moet deze hebben plaats gehad Zaterdagavond tusschen 8 en 11 uur, toen de vrouw alleen thuis was. Hedenmorgen is het parket uit Arn hem gearriveerd. JONGEMAN NEERGESLAGEN. MAASTRICHT, 8 Febr. De 30-jarige P. van der H., wonende in de Kwade- vliegenstraat alhier, is Zondag voor zijn woning neergeslagen. De hersenpan was hem verbrijzeld, zoodat zijn toestand hoogst ernstig is. De vermoedelijke dader, W., is aan gehouden. INBRAAK IN JUWELIERSZAAK. GROOTEBROEK, 8 Febr. Inbrekers hebben vannacht hun slag geslagen in de juwelierswinkel van den heer N. Hinke aan de Dorpsstraat. De inbrekers hebben zich aan de achterzijde door het forceeren van de rolluiken toegang ver schaft. In de woning hebben zij eenige deuren in den gang geforceerd en langs dezen weg zijn zij in den winkel geko men. Hier hebben zij uit de vitrine een groot aantal gouden en zilveren voor werpen meegenomen, o.a. 30 gouden hor loges, ruim 200 gouden ringen, 4 gouden armbanden, 10 gouden colliers, een aan tal broches, juweelen knoopep en han gers en een aantal double heerenkettin gen. De daders moeten zeer voorzichtig te werk zijn gegaan, want de eigenaar van de zaak en zijn familie waren in de woning aanwezig en sliepen door het ge heele huis verspreid. Niemand heeft echter iets gemerkt. Men heeft van de daderg nog geen spoor ontdekt. ENGELSCH PLEIDOOI VOOR VER MINDERING DER BEWAPENING. Afschaffing gifgassenoorlog. GENEVE, 8 Febr. Hedenmorgen zijn de algemeene debatten in de Internatio nale Ontwapeningsconferentie geopend. De zittingzaal was tot op de laatste plaats bezet. Drie staatslieden zullen he den namens hun regeeringen verklarin gen afleggen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft de debatten geopend. Hij achtte het thans beslist noodzakelijk een algemeenen grondslag voor de behandeling van de ontwape ningskwestie vast' te stellen, waarop een daadwerkelijke vermindering van de be wapeningen kan worden opgebouwd. De Engelsche regeering is bereid het Fransche voorstel met de grootste sym pathie en opmerkzaamheid te onderzoe ken. Volgens haar standpunt echter moet men zoo vlug mogelijk komen tot een de finitieve afschaffing van den gifgassen- oorlog en is een diepgaand onderzoek noodig naar de mogelijkheid van af schaffing van den dienstplicht. In de eerste plaats wenacht de Engel sche regeering maatregelen tot beper king van de actieve troepen in alle lan den en werkelijke vermindering der al gemeene bewapening. EEN JAPANSCH VOORSTEL. TOKIO, 8 Febr. Van Japansche zijde is men voornemens esn voorstel te doen tot het bijeenroepen van een internatio nale conferentie, die een plan zal bestij- deeren tot vorming van een gedemilitai- riseerda zóne van 15 a 20 mijl, rondom ^naamste Chineesche havensteden. Een dergelijke maatregel zou tevens een groote slag zijn voor de verschillende Chineesche generaals, die aan het hoofd van de bandietenbenden staan en die van de plattelands-districten alleen niet kunnen bestaan en voortaan de toegang tot de Chineesche havensteden afgeslo ten zullen vinden. DE STAATSGREEP TE MEMEL Een Dultsehs stap te Génèvs. BERLIJN, 8 Febr. In de door den rijkskanselier dr. Brüning onderteeken- de nota aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, stelt de rijksregeering voor, de gebeurtenissen in het Memel- gebied te plaatsen op de agenda van een buitengewone onmiddellijk bijeen te roe pen vergadering van den Raad van den Volkenbond. IAPANSCH CONSULAAT GEPLUN DERD. SJANGHAI, 8 Febr De Japansche consul te HanJuiu heeft gemeld, dat het Japansche consulaat aldaar door Chi neesche soldaten is aangevallen en ge plunderd. De Japansche consul heeft van de Chineesche autoriteiten volledige schadevergoeding eij bestraffing van de soldaten geëischt GEEN LUST TOT STAKEN. PARIJS, 8 Febr. Ds directies ran d# mijnen in het Noord-Fransche district hadden voorgesteld de loonen in Febru ari en Maart, telkens met 5 pCt. te ver lagen. Daarover is een stemming gehou den onder de mijnwerkers en met groote meerderheid is besloten dat voorstel te aanvaarden en niet te staken. DE M 2. Twss lijken gevonden. LONDEN, 8 Febr. De duikers, die een onderzoek instellen naar de gezonken duikboot ME, hebben de lijken van 2 of ficieren in den commando-toren gevon den. DE MIJNRAMP. BRUSSEL, 8 Febr. Gemeld wordt, dat van de opgesloten mijnwerkers bij Char leroi er 3 levend naar boven zijn ge bracht en dat 8 lijken zijn geborgen. GROOTE BRAND. HELSINGFORS, 8 Febr. Een reusachti ge brand heeft in enkele uren een aan tal gebouwen van de Finsche staats spoorwegen vernield. Een zeer groot aantal machines, goederenwagens, spoor wegmaterialen enz., ging mede te loor. Honderden arbeiders konden zich slechts door een overhaaste vlucht redden. De schade bedraagt minstens million Fin#ofc# mark. Mijnramp In BrigM. EEN MIJNGASONTPLOFFING. Esn sn twintig slachtoffers? Gistermorgen vroeg heeft in een mijn te Majchienne nabij Charleroi, op een diepte van 1250 meter, een hevige mijn- gasontploffing plaats gehad. In de mijn gang van 150 meter lengte, moet zich een 25-tal arbeiders hebben bevonden. De ontploffing veroorzaakte twee instor tingen, waarvan er een den luchtkoker volkomen vernielde en de ander den lucht af voer afsloot Zeven arbeiders slaagden er in, met brandwonden bedekt, en half bedwelmd, door den verstikienden rook en het mijn gas, op handen en voeten in de richting van de schacht te kruipen. Drie uur la ter werden zij door oen reddingsbrigade gevonden en behouden naar boven ge bracht. Drie hunner zijn echter aan de ver wondingen overleden. Ingesloten. Achttien arbeiders bevinden zich in 'n halfingeetort gedeelte van oen gang waar oen temporatuur van 60 graden moot heerscken. Men hoeft dan ook vrij wel alle hoop opgegeven, dat zij nog le vend kunnen worden geborgen. Dit ie te meer onwaarschijnlijk, daar de ontplof fing buitengewoon hevig is geweest, het geen blijkt uit het feit, dat op 300 meter afstand van de plaats van onheil' het verkoolde lichaam van een paard is ge- rj« lattSMMWA beslag genomen. De heer Schuurman, die niet levensgevaarlijk: gewond te, ^werd in een ziekenhuis aan den Bergweg te Rot terdam opgenomen. EEN VALSCH SCHILDERIJ? Voor f 80.000 gekocht In zeer deskundige kringen ontkent men de echtheid van het schilderij „De gevan genneming van Christus", dat aan Hie- ronymus Bosch wordt toegeschoven en dat, dank zij den financieelen steun der Vereeniging „Rembrandt" onlangs'1 voor f 80.000 door het Rijksmuseum is aan gekocht. Het bedoelde stuk moet, naar de Tel. lemeemt, niet anders zijn dan een zwak ke, 16e-eeuwisohe, oopie van de linker vleugel van de triptiek van Hieronymua Bosch, die zich in het museum te Valen cia bevindt. NEGEN JONGENS VERGIFTIGD. Te Kampen ging een clubje van negen jongens kalmoes zoeken. In plaats daar van, vpnden zij wortels van de beruch te watersoheerling. Nadat ze hiervan hadden gegeten, deden zich bij allen vergiftigingsverschijnselen voor in den vorm van hevige krampen. Enkelen raakten buiten bewustzijn, terwijl een hunner zelfs in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden go- bracht. VERGIF IN LIKEURFLESSCHEN. Eenige arbeiders, te Kopenhagen, afval eenige likeui Toch te het reddingswerk onmiddellijk met kracht ter hand genomen. Een groot aantal ingenieurs, ook van de naburige mijnen, heeft terstond reddingsploegen gevormd, terwijl zich talrijke mijnwer kers uit eigen beweging daarvoor heb- beZijahSf reeds twee dooden onder 't gesteente uitgehaald. Esn tetksn van levsn? Inmiddels meent een der reddingsman schappen klopsignalen te hebben ge hoord. Men vreest echter, dat hij zieh heeft vergist, want de kans, dat nog een of meer der ingesloten arbeiders in le ven zou zijn, wordt vrijwel uitgesloten geacht. EEN KIND LEVEND VERBRAND. Wieg in brand gevlogen. In een woning te Amsterdam aan de Schubertstraat, had een dame, die bij de bewoners van dit huis inwoont, in de slaapkamer op de eerste verdieping haar kindje, een zuigeling van vier maanden, dat bronchitis had, gestoomd. Zij was daar geruimen tijd bij gebleven, doch rroest even naar boven. Op de stoel naast de wieg stond een brandend spiritustoe- stel, waarop het keteltje stond, dat in middels stoom moest ontwikkelen. Toen de vrouw eenigen* tijd boven was, ver spreidde zioh een brandlucht door het huis. Toen men in de slaapkamer op de eerste verdieping kwam, -bemerkte men, dat daar brand was uitgebroken. De wieg en de kap daarboven stonden in bTand; ook het bed van de moeder had vlanwevat. Het kind had over 4 geheele lichaam ernstige brandwonden gekregen en was reeds bezweken Met behulp van emmers va ter werd het vuur gebluacht. Het spirituseomifoor heeft te dicht bij de wiee gestaan, ten gevolge waarvan de bekleeding vlam vatte. Om de moeder den aanblik van het verminkte kind te besparen, heeft de G. G D het per autoziekenwagen naar het Wiihelmina Gasthuis vervoerd. JACHTOPZIENER GETROFFEN. Door een schot van Mn strooper. Zaterdagmiddag hadden in het dorp Hemrik de jachtopzieners Idzinga en Jonker zioh verdekt in een greppel opge steld, ln verband met de vele gevallen van strooperij, die den laatsten tijd voor kwamen Omstreeks vier uur kwamen twee stroopers in hun buurt en toen zij tot op tien meter genaderd waren, sprongen de beide jachtopzieners uit hun schuilplaats. Een der stroopers, de 26- jarige J. F., legde op de jachtopzieners aan en loste een schot ln hun richting. Idzinga werd ernstig in den schouder getroffen. De beide stroopers namen daarop de vlucht. De jachtopziener werd des avonds be handeld door Dr Berghuis uit Wijnje- terp en^s naar het ziekenhuis te Hee renveen overgebracht. Zondagmorgen troffen rijksveldwach ters en den gemeente-veldwachter den verdachte in de ouderlijke woning aan, terwijl hij rustig een .boterham zat te eten. Hij ging gewillig mee. De man gaf toe, dat het schot gelost is. doch zeide, dat het geweer per onge luk ia afgegaan. Hiertegenover staat de pertinente ver klaring van het slachtoffer en van den iaohtooriener Jonker, die hebben gezien, dat verdachte heeft aangelegd. DRAMA TE HELMOND. In sen vlaag van waanzin zijn vrouw vermoord en zelfmoord gepleegd. Toen Zaterdagmorgen de melkboer om 8 uur zooals gewoonlijk melk wilde brengen aan de woning van den leerlooier S. op d«n Watemolenwal te Helmond, vond hij de deur en de poort van de looierij gesloten. Een buurtbewoner, men hij dit vertelde, opende een raam van het huis. De kamer zag er, oppervlakkig be schouwd, eenigszins rommelig uit, doch niets verdachts werd geconstateerd. Toen de knecht tegelijk met de politie arriveerde, kon de poort van de looierij worden geopend en was men in staat, het huis binnen te dringen. In de keuken lag de vrouw ys.» S-i i» P Met een mes was zij in het hoofd gesto ken. Na eenig zoeken vond men S. zelf op den zolder, waar hij zich had opgehan gen. Het politie-or\derzoek wees uit, dat men hier te doen heeft met moord en zelfmoord. S. stond bekend als een, zon derling en heeft zeer waarschijnlijk in een vlaag van waanzin gehandeld. Het echtpaar had geen kinderen. De heer S. was ongeveer 60 jaar, zijn vrouw iets jonger. Uit den toestand van de lijken valt op te maken, dat het drama niet lang vóór acht uur zich moet hebben afgespeeld en dat even tevoren een hevige worsteling tusschen beiden heeft plaats gevonden. AANSLAG OP EEN WINKELIER. Gevolg van Mn twist. De groenterfhan delaar Schuurman te Hillegersberg had nog eenig geld te vor deren van zijn gewezen schoonzoon G. te Amsterdam. Deze was Vrijdag over gekomen naar Hillegersberg om over de ze kwestie te spreken. Tijden» het ge sprek, heeft de heer Schuurman vermoe delijk iets gezegd over particuliere zaken van den ander, waarover deze zich zoo driftig maakte, dat hij den winkelier over de toonbank van den groentenwinkel wierp en hem besprong. Hij haalde een mes te voorschijn en stak den heer Schuurman in het wilde weg in rug. buik en be°nen. Juist op dat oogenblik kwam een klant den Winkel 'binnen. Op het ge gil van den wankelier waarschuwde hij de politie. Deze zette de straat af, doch de dader was inmiddels reeds een ande re straat ingevluoht. Een inspecteur heeft hem daar gegrepen. Het mes is in bij een in in 'n hoop afval eertige likeurflesschen, die geheel gevuld waren, terwijl de sluiting nog intact waa. Zij dachten dan ook niet anders, dan dat er likeur in de flesechen zat en dronken de vloeistof op. Korten tijd later deden zich ernstige vergifti gingsverschijnselen bij hen voor. Een ar beider overleed, twee arbeiders liggen in hopeloozen toestand in het ziekenhuis. De flessohen, die het etiket van een likeurfirma droegen, waren door een kleine likeurstoffenfabriek gekocht en met proefoplossingen gevuld, die men na derhand weggooide. Men vreest, dat nóg meer personen, voornamelijk werkloozen, die de vuilnisbelt doorzochten, uit de flesschen gedronken hebben. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. „Sportclub I" verliest in Den Haag. Schoonhoven. Over den gisteren ge- speeiden wedstrijd „Sportclub"-Celeri- tas" kunnen we het volgende melden: Over den wedstrijd kunnen we melden: „Sportclub" was direct in de meerder heid en na een kwartier spelens, doel puntte „Sportclub" het eerst. De Hage naars speelden echter op volle kracht, doch de verdediging van „Sportclub" kon het wel af. Van de voorhoede van „Sportclub" ging echter niet veel uit en speciaal haar linkervleugel verknoeide steeds d© beste kansen. Voor de rust in ging wist „Geleritas" gelijk te maken en kort voor de rust zelfs de leiding te ne men. Na de rust volgde weer hetzelfde spelverloop als voorde rust. „Sportclub" een weinig sterker, maar de aanvallen van „Geleritas" gevaarlijker. Beide par tijen doelpuntten nog éénmaal, zoodat „Geleritas" met 32 won. Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. „Sportclub lll"-„Woerden III" 4-8. In dezen wedstrijd was „Woerden" een weinig in de meerderheid. Zij trapte beter, maar speelde even slecnt als „Sportclub". Als bij een te ver opdringen der „Woerden"-verdediging de rechts buiten van „Sportclub" den bal kreeg toegespeeld, wist deze de kans te benut ten, om aan „Sportclub" do leiding ta geven. Kort daarop kreeg echter „Woer den" een strafschop toegewezen en de stand was weer gelijk. Voor de rust volg den er geen doelpunten meer. Kort na het begin van de tweede speelhelft be- DE ZEE GEEFT HAAR PROOI TERUG. De ketel, schoorsteen en reserve-anker van de „Stanfries IV", die tijdens atorm- weer op d# Zuiderzee verjinf, lijn Vrijdag f «borgen, De ketel wordt gelicht

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2