K De lotgevallen van PIMPELMANS Wat geeft de Radio? Kerk en School Sportnieuws. Gemengd Nieuws StntiriflWtto't s Van alles wat. Ingezonden Stukken. Afloop Aanbestedingen Rechtszaken. de moord op den heer TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOH ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, gthoiinhovtnwhè Courant MAANDAG B FEBRUARI 11 rUar Dinsdag 28 Ftbrua'rl. Hilversum. A.V.R.O. 8-4Q Gramofoon; 10—10.18 Morgenwijding; 10.1610.90 Gramofoon; 10.30—11 Oif»loono«ri en Zang, 11-11.80 Kook praat je; 11.30-18 Vervolg Orgelconcert, 122 A.V.R.O.- K&merorkeat en Gromofoon; 8.80—3 Gramofoon; 3—4 Knipcursus voor be ginners, 44.30 Pianoconcert; 4.30— 5.30 Kinderuur; 5.30—6.30 Omxoep- Orkest, 6.30—7 R.V.Ü. Frans Vink over: „Bach'a Matthaua Passion"; 7— 7.30 Omxoep-orkest; 7.30—3 Engelsche les voor gevorderden; 810 Gevarieerd Programma; 10—10.15 Nieuwsberich ten; 10.1511.15 Uitzending van het tweede gedeelte van de Revue „Wat doe je in de Kou"; 11.15—12 Gramo- foon. Huizen. KH.0. 8—9.15 Concert; 10- 11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdien stig halfuurtje; 12.151.45 K-R.O.-or- kest; 1.45—2 Gramofoon; 2—3 Vrou wenuurtje; 33.30 Cursus Knippen en Naaien voor beginners; 3.303.45 Cur sus Hoedenmaken; 3 45—4 Cursus Knippen en Naaien voor gevorderden, 4.30—4.55 Middenstandscursus „De moderne Zakenman", 4.556.45 K.R. O.-OTkeSt; 6.45—7.10 Cursus Engeiach, 7.10—7.30 Dr. C. T. Kortenhorst over: „De invloed van het natuurlijke milieu op den toestand van volwassene, kind en dier"; 7.45—8 Venbondskwartier- tje; 8—9.30 Lijdensmeditatie door Pas toor Th. J. van Noord; 9.30 uur Nieuws .berichten; 9.45—11 K.R.0. Kunstenr eemble; 1112 Gramofoon. Wosnsdag 24 Februari. Hilversum. V.A.R.A. 6.457 en 7.30— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon, 9 uur Amsterdamsch Solisten Kwintet; V.PJ1.0. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrij ven; 12 uur V.AJt.A.-Septet en Gra mofoon; 2.15 uur Onze Keuken, 3 uur Zang en Piano, 3.30 uur Voot de Kin deren; 4.15 uur Gramofoon; 4.30 uur Vraaguurtje voor de Kinderen door Oom Henk; 5.30 uur V.A.R.A.-Septet; 6 uur Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, 8.30 uur V.A.R.A.-Septet, 7.30 uur Muziek van dezen tijd; 8 uur Op voering van „Tijl Uilenspiegel", Hoor spel, 9.30 uur V.A.R.A.-Orkest; 10 uur Opvoering van „De wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit"; 10.15 uur Concert (Vervolg); 11 uur Persberich ten; 1145—(12 Concert (Vervolg), luizen. N.C.R.V. 8—8.15 Sohriftlering o. 15—9.30 Concert; 10—10.30 N.C.R.N Dameskoor, 10.30—^11 Korte Zieken dienst; 11—12 Harmoniumbespeimg, 12.15-2 Concert (Zang, Viool, Cello en Piano); 2.303 Lezen van Ghr. leo- tuur; 3—5 Concert (Viool, Alt-viool en Piano); 56 Kinderuurtje; 67 Uur tje voor de landbouwers; 77.30 A. de Jong Fa. -over: „Frysl&n en de Friezen om utens"; 7.458 Persberichten; 8- 9 Gramofoota; 9—0.30 Ouderuurtje; 9.30 —9 40 Persberichten; 9.40 uur Een avontuurlijke reis van de famiMe N. C. Raver. Op bezoek bij sohippeT Klaas te Spakenburg; na afloop tot 11.30 uur Gramofoon. Otto's Fanfars. Ottoland. Op uitnoodiging van het bestuur van Otto's Fanfare is in de openbare school een vergadering gehou den onder leiding van den heer C. Vink, hoofd der Chr L.andbouwschool. Doel dezer vergadering was het thans be staande neutrale fanfarekorps om te zetten in een christelijk fanfarecorps. Na opening met gebed door den leidèr heette deze de aanwezigen hartelijk wel- .kom, doch drukte er zijn spijt over uit, dat de opkomst zoo gering was, wat waarschijnlijk te wijten was aan het kou de weder. Na een korte toelichting werd besloten tot omzetting en werd pen regle ment artikelsgewijze besproken. Als grondslag werd besloten de bijbel te er kennen als Gods woord; de vergaderingen zullen voortaan beginnen met een psalm gezang. De leden moeten zijn van onbe sproken zedelijk gedrag en het lidmaat schap kan bij wangedrag door het be stuur worden ontnomen. Het bestuur zal voorloopig uit 5 leden bestaan en later zal buiten dit een commissie van *toe- zicht worden benoemd, die bij intrekking van het lidmaatschap als commissie v.an beroep kan dienen. Staande de vergadering trad een 20- tal leden toe. Na nog enkele huishoude lijke besprekingen slöot de heer Vink met dankgebed. In de eerste samenkomst zijn de volgende bestuursleden gekozen le voorzitter A. Jongeneel (directeur), 2e voorzitter A. Kooijman Gzn., secreta ris J. A. Bos Az., penningmeester M van Dam, commissaris A. de Kreij Jz., Met behulp van zijn hbnd' heeft de heer A. den B. in den polder een witte hermelijn gevangen, wat zelden voorkomt. Werd totnogtoe het jachtrecht door eigenaren van gronden in den polder Ottoland voor zichzelf behouden en aan verschillende jagers vergunning ver leend tot jagen, thans hebben bijna alle ingelanden het jachtrecht afgestaan aan den polder, die hét onderhandse h zal verhuren. Ouderkerk a.d. IJssel. De commandant der marine te Soerabaja, heeft den lui tenant C. J. W. van Waning pldaar be last met het bevel over Hr. Ms. onder zeeboot K II, na overname van dit bevel van den luit. ter zee le kl. J. C. Cornelis. Voor den jeugdigen commandant een eer volle promotie. Peursum. Voor den Bond van Kaas producenten heeft de heer Van Wijnen, voorzitter ru dtzea Bond te Gouda, in café „De Baat" aan het Pinkeveer een rede gehouden over de crisis en malaise in den landbouw. Na een breedvoerige behandeling van dit onderwerp *erd gelegenheid geboden tot het stellen van vragen, waarvan enkelen gebruik maak ten. Dq zaal was slechts matig bezet. 10tfe Jaarvergadering Zeadingikrani „Lydla Polsbroek. Onder groote belangstelling hield de Zendingskrans „Lydia" Donder dagavond haar 10e jaarvergadering in de lokalen der Chr. School aan den Dam, onder leiding vaji hare presidente mevr. J. G- Roaleveld—iVan den Berg. Naar gewoonte opende Da. W. Rijns- burger dit samenzijn. Z.Eerw. liet zin gen Psalm 25 vers 2, waarnaar 'hij voor ging in gebed en Rom. 1 121 las. Aan de hand van dit Schriftwoord schetste spr den jammerlijken toestand van den heiden, die den waren God niet kanten zich vol vrees voor zijn afgoden neer buigt. De mensch, aldus spr., kan God alleen kennen in het lioht zijner eigen openbaring, en wel op tweeërlei wijze, n.l. uit de natuur en uit de schriftuur. Spr. besloot zijn openingswoord met te wijzen op de Christelijke roeping om ook den heiden te brengen de boodschap des hci'ls en dat werk te steunen met gebed en give. De presidente richtte een welkomst woord tot de talrijke aanwezigen, met blijdschap oonstateerende de groeiende be langstelling voor dit werk. Voorlezing werd gedaan van een inge komen bericht van verhindering van me vrouw Van Beusekom te Benschop, met ir gesloten gave, welke mededeeling met luid applaus begroet werd. De secr.-penningmeeateresse, mej. A. M. den Besten, bracht vervolgens haar jaarverslag uit en liet in vogelvlucht het gebeuren in het verenigingsleven in dit afgelegde tienjarige tijdperk aan de aan dacht voorbijgaan. Aanvankelijk 18, eteeg het ledental tot >25. Met eenige humor wees spr. op den, voortdurenden concur rent der vereeniging, het huwelijk. Ver- schillende ledqp ontmoetten op haar weg een levensgezel, die meer aantrok dan de Meisjeskrans. Het jaarverslag, dat ook financieel een optimistischen toon deed beluisteren, werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. De leden zongen versohillende Christe lijke liederen, die veel succes oogstten. In de pauze werden allen rijkelijk ont haald op chocolademelk en versnape ringen en vervolgens werd een bazar ge houden tot verkoop der vervaardigde goederen, terwijl naar versohillende voor werpen kon worden geraden. Een en an der gaf een opbrengst van f 349,15 H, waarvan, evenals ten vorigen jare, we der eon bedrag van f 325 zal worden overgemaakt aan het bureau van den Ge- ref. Zendingebond te Den Haag. Mej. M. van der Geer had een zen- gehaakte sprei en mej. A. de Hoop een smaakvol gekleede pop beschikbaar ge steld. Een bijzondere attractie was ditmaal de sjoelbak, die geen oogenblik rust had. De Zendingsoorrespondent de heer T J de Heer, bracht in een slotwoord allen dank, die tot het welslagen van dezen succesvollen avond hadden medegewerkt. Nadat op zijn voorstel den leden van den Zendingskrans Psalm 134 vers 3 was toegezongen, werd dit samenzijn met dankgebed gesloten. Gemeenteraad. Reeuwljk. De gemeenteraad heeft inge volge een schrijven van den Pensioen raad op voorstel van B. en W. den pen sioengrondslag van den secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim den heer E. J. Mignon, van 1922 af zon der eenige discussie met ?Jgemeene stem men goedgekeurd. Een adres van de bewoners van den Wethouder Venteweg om lichtprijeverla- ging, werd met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Idsinga en Schouten, afgewezen. Tot leden der oommdsaie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren M. S. Kreft, E. J. Uignom, W. Verkleij Az., J. G. Romeijn, A. J. van der Velde, Kl. van der I-ecq en H. Groe nendijk. Op een verzoek van het bestuur van de R.-K. School tot aanschaffing van een 15-tal nieuwe schoolbanken wegens uit breiding van het 7e leerjaar, werd met algemeene stemmen goedgunstig be schikt, Nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat de geldleening, groot f 19.500 tegen 5K pCt. rente aflossen in 20 jaar, geplaatst kon worden bij de Gemeente Crediethank, doch de geldleeningen van f 23.280, f 9000 en f 6000 nog niet ge plaatst konden worden, wordt besloten drie weken achter elkaar een kolenbon te verstrekken aan werkloozen. Voorts worden nog enkele zaken bij de rondvraag afgedaan en daarna gaat de openbare zitting over in een geheime ver gadering. Het aantal werkloozen in deze ge meente is thans tot 133 gestegen. Zevenhuizen. Donderdagavond gaf de chr. gem. zangvereeniging „Euphonia" haar uitvoering. Het Was ditmaal 'n ju bileum-concert, in verband met het 12M- jarig bestaan der vereeniging. Onder de aanwezigen en genoodigden bevonden zich de heer* Th. H. Klinkha mer, burgemeester, Ds. Joh. Kïjne, Ned. Herv. predikant te Rhenen, vroeger te Zevenhuizen en het oud-hoofd der chr. school op het dorp, de heer Visser, tbans te Voorburg. Dq_ opening geschiedde door den eere voorzitter der vereeniging, den heer D. A. Wolfskeel, hoofd der bijz. school op het dorp, die voorging in gebed en -en woord van welkom sprak tot de aanwe zigen. Na enkele woorden over de ge schiedenis der vereeniging, droeg bij de leiding over aan den heer J. P. Oskam, directeuy van Euphonia. Allereerst werd gezongen de feestzang van I. Heim, waarop een daverend ap- plaui volgde en vervolgens nog 6 llede- OORLOGSENTHOU31 AS ME. ren, die een goede vertolking genoten en onder groote stilte werden aangehoord. Hierna sprak Ds. Joh. Kijuo over: „De waarde van de muziek". Hij wees er op, dat de muziek een gave Gods is en dat wij menschen die gave dienen te gebrui ken. Er is echter verschil in de eene en de andere soort van muziek. Om dit dui delijk te maken bracht hij verschillende werken van beroemde componisten ter sprake en wees hij er op hoe verkoerden invloed er van de muziek, in den zomer gegeven op de Pier van Scheveningon, kan uitgaan. Vervolgens feliciteerde spr. de vereeniging met haar jubileum. Rij hoopte, dat ze nog vele schitterende prij zen op concoursen zal mogen behalen. Na de pauze volgde de opvoering van een tablèau, waarbij werd gezongen psalm 150. Het was een keurig geheel. Daarna zong mej. "W. van Rijs Reci- tativo Eja Eria Nel „Rinaldo" (sopraan solo) em de heer J. F. van den Dool „U kan ik piet missen", bariton-solo van Th. H. Polinan. Mej. C. Saarberg zong ,,'t Looze Molenarinnetje", sopraan-solo van Arnold Spoel. Ook over deze zangnummers was een ieder voldaan, wat bleek uit het applaus* dat op het eerste en het laatste werd ge geven. Na het door den heer v. d. Dool gezongen nummer bleef het applaus op verzoek van den eere-voorzitter, achter wege. Hierna sprak de heer W. Visser uit Voorburg, eere-lid, mede namens zijn echtgenoote, zijn felicitatie uit tot de ver eeniging. Terwijl hij dacht aan alles, wat de vereeniging tijdens zijn aanwezigheid in Zevenhuizen ervoer, wees spr. op ge zang 160: „Al het heden wordt verle den". Vervolgens sprak de burgemeester zijn gelukwenschen uit. Hij hoopte, dat hij ook getuige mocht zijn van het 25-jarig ju bileum. Na een nieuwe pauze werden nog 6 nummers gezongen. Ds. Kijne sloot met dankzegging. NED. HERV. KERK. Beroepen te IJsselstein De. C. van der Wal te Dirksland. GEREF. KERKEN. Beroepen te Sohevendngen Ds. L.' W. Keur te Oude water. Bedankt voor Ouderkerk ad. IJeeel Da. K. J. van den Berg te Amersfoort. Ouderkerk a.d. IJseel. Woensdag 2 Maart, des avonds om half zeven, hoopt Ds. J. van der Sluis afscheid te nemen van zijn gemeente en van zijn dorpsge- nooten. DR. J. L SNETHLAGE'S BROCHURE. Dr. J. L. Snethlage, Hervormd Predi kant te Oyen in Noord-Brabant (onlange mede serieus candidaat voor den hoog- leeraarszetel van wijlen Prof. Dr. H. Y. Groenewegen, gemeente-universiteit te Amsterdam) heeft een brochure in het licht gegeven, getiteld: „Socialisme, Le ninisme, We^jldbeschouwing", welke, naar ,De Tijd' 'oordeelt, „de eerste open lijke poging is in Nederland, om het bolsjewisme ook in de moderne Protee- tantaohe kerkelijke kringen te intrdducee- ren". „De Tijd" noemt hem een.socialen Matusohia". DE MONNIKEN VAN DEN ST. BERNARD. Eenigen nsar Tibet? Volgens de „Times" zal het plan, om een aantal monniken van den St. Ber nard in Zwitserland naar Tibet te laten verhuizen1, nu toch worden uitgevoerd, hoewel onlangs een desbetreffend ge rucht is tegengesproken. Het plan ia voorbereid door een expeditie van de pa ters Coquoz en Melly, die verleden jaar een a^ondtuurlijken tocht van een 2500 K.M. door den Himalaya hebben ge maakt, deels te paard, en deels te voet of per ski. Deze reis was lang niet zon der gevaar; wol vergezelden eenige Chi- neesche soldaten hen door het woeste bergland, maar deze gingen er van door, zoodra zij eenig gevaar zagen aankomen, en verder moesten de monniken hun weg dus* maar alleen zien te vinden. Maanden lang hebben zij door de Ti- betaansohe berglanden gezworven, en eindelijk bereikten zij, bijna uitgeput door lichaamsinspanning en voedselgebrek, Tsekoe aan de rivier de Mekong, daar in de buurt zal het nieuwe reddingskloos- fcer vermoedelijk worden gesticht. Hun rapport heeft het kapittel van den St. Bernard tot een gunstige conclu sie omtrent het vestigen van zulk een ne derzetting geleid. In het onherbergzame Tibetaanache gebergte zullen deze mon niken dus dezelfde taak op zich nemen, die hun klooster meer dan duizend jaar in Zwitserland heeft vervuld. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. „Sportclub I" definitief op de onderste plaate. Een gelijk spel tegen „D.O.S.B.". Schoonhoven. Zoo ie dan gisteren aan alle spanning een einde gekomen. Door het gelijke spel tegen „D0.8.B." kan „Sportclub" niet meer kan 9 punten be halen, terwijl zij er 10 moest behalen, om nog een kans te hebben, van de on derste plaats te komen. Het geheel# „Sportclub"-elftal heeft gisteren dan ook deze kans goed onder het oog gezien en heeft een wedstrijd gespeeld, zoo zij wel licht dit seizoen nog niet gespeeld heeft. Dit geeft tenminste reden tot juiohen voor de nu komende degredatie-wedstrij- den tegen het Rotterdamsohe ,R. D. M.". Het liep „Sportclub" al weer niet m6e. Had een normale uitslag een 53 over winning de verhouding beter weer gege ven, zij moest zich thans tevree stellen, met een gelijk spel, ondanks het sterker zijn dan haar tegenstander. Enkele mooie kansen werden gemist, terwijl, toen de I stand 3—2 voor „Sportclub" was, een doelpunt aan „Sportclub" niet toegekend werd voor buitenspel, terwijl de gelijkma ker van D.O.S.B. juist kwam in 'n voor ieder zeer duidelijke buitenspelpoeitie, maar de scheidsrechter zag daarvan niets. Over de leiding was men van beide par tijen niet «1 te best te spreken, maar „Sportclub" was er de dut*e"van. De be slissingen waren dan ook niet te volgen noch voor de spelers, noöh voor 't publiek Als nu maar bij de blauw-witten het zelf vertrouwen blijft bestaan en de komende wedstrijden ook zoo gespeeld wordt al» gisteren, dan behoeft men niet bang te zijn voor degradatie. Aan de tegensla gen zal eens wel een einde komen, Blauw Witten! Over de wedstrijd het volgende: Op een uitstekend bespeelbaar terrein stelden beide ploegen rioh op. Oase stadgenoo- ten met één invaller. Het begin is een kalme inzet, maar allengs komt er meer spanning in. Het was te zien aan ds spelers, dat zij een weinig onder den in druk waren van het gewicht van dezen strijd. „D.O.S.B." geraakte er het eerst in en als bij een aanval van hun rechter vleugel den bal voor het doel van „Sport- dub" belandde, speelde de linksachter te zacht terug en de Gorinchemmers na men de leiding door hun rechtsbinnen. „Sportclub" nam daarna het spel geheel in handen. Het doel van „D.O.S.B." ver keerde menigmaal in gevaar. Als „Sport club" weer een aanval ondernam, be- gigg een Gorinohemimers een overtreding binnen het strafschopgebied, ep hierdoor bracht „Sportdub" den stand op geliF Links een geestdriftig Ohineesch redenaar, die opwekt tot den strijd tegen Japan. Rechte 'n openluohtvergadering te Sjanghai, waar ook de Ohineezen worden aan gespoord te wapen te komen tegen de Japan ners. De Chineesche lettere vragen vrijwilli gers voor het leger. ken voet. Dit deed de wwdstrijd nog span nender worden en vooral de linkervleu gel van „Sportclub" weerde zich geducht en van dezen kant dreigde dan ook voot „D.O.S.B." het meeste gevaar. Toen d« linksbinnen van „Sportclub" zich dan ook keurig had vrijgespeeld, en een doel punt zoo goed als zeker scheen, wist de Gorinchemsche verdediging niet beter te redden, dan dezen, speler wat al te hard- handig van den bal te loopen. Ook de hier "uit toegekende strafschop wiat „Sport club" te benutten, om alzoo de leiding te nemen. Even daarna herhaalde dezelf de sneler weer hetzelfde spelletje. Hij kwam weer geheel vrij voor doel, wilds schieten, maar werd weer tegen den grond geloopen, Het fluitje klonk van den scheidsrechter en ieder daoht aan een derden strafsohop, maar tot aller verbazing werd aan „D.O.S.B." een vrije schop toegekend. Waarvoor was niemand bekend en wellioht wist de scheidsrech ter het zelf ook niet. Beids partijen bleven het snelle tempo er in houden, en tot aan de rust werd niet meer gedoel punt. Het begin na de rust was niet vrij van sensatie. „D.O.S.B." wiat binnen de twee minuten door haar linksbinnen gelijk te maken, maar kort daarop gaf de rechtsbuiten van „Sportclub" aan zijn vereeniging de leiding. Het epel van „Sportclub" werd echter wat tekort ge houden* zoodat de verdediging van J3.0. S B." steeds kon ingrijpen. Toch was in deze periode .Sportclub" het meest in den aanval en nog éénmaal maakte Sport club een doelpunt, dat echter werd ge annuleerd. Onze etadgenooten waren niet ontmoedigd en speelden thans een voor treffelijk spelletje. Maar als men juist een doelpunt bij .JD.O.S.B." verwachtte kwam sr één tegen „Sportclub". De bal kwam terecht bij den linksbinnen van „D.O.S.B.", die het leer in buitenspel- positie stond op te vrachten. Toen hij de fluit niet hoorde, bedacht deze speler zioh verder geen oogenMik en wist van de hem geboden kans gebruik te maken, om de partijen op gelijken voet te brengen, en daarmede teVens zijn vereeniging in de derde klas behoudend. „Sportclub'^ ging thans geheel haar voren. „D.O.SB." ver sterkte haar verdediging en hoe „Sporte club" ook alles probeerde, het verdien de winnende doelpunt mocht niet komen, en zoo eindigde deze wedstrijd met den atan,d van 33. BELASTING-KASSIER GEARRES TEERD. De recherche te Apeldoorn heeft als verdacht van verduistering Zaterdag nacht van zijn bed gelicht en naar het politie-bureau overgebracht een 29-ja- rige kassier bij de gemeente-belastingen aldaar. Er moet een tekort geconstateerd zijn van ongeveer f 20.000. Over een tijds verloop van vijf of zes jaren zou de aan gehoudene deze verduisteringen hebben gepleegde De recherche heeft een uitge breid onderzoek ingesteld en de boeken van den kassier in beslag genomen. BEWAKING VAN DEN MOERDIJK- BRUG. Waer ten drtigbritf. In verband mot een anoniem schrijven aan den procureur-generaal te 's-Herto- genboeoh, dat de Pullman-trein Amster damParijs moet verdwijnen, is aan het personeel der groote Moerdijkspoorbrug een strenge instructie gegevêé met opleg ging van geheimhouding. Het toezicht vanwege de Nederland- sche Spoorwegen, zoomede dat van de Rijkspolitie, is aan onze grootste spoor brug zeer verscherpt. De reizigers van dezen trein behoeven zioh dan ook bij het passeeren vaii de spoorbrug inzake toe zicht niet ongerust te maken. Meneer Pimpelmans wreef zijn i oogen uit! Hij ontwaakte. Wat had-ie gedaan? In plaats van zijn motor te vul- i len had hij het waterkarafje leeggegoten ia mevrouwopen mondl Ooh, oob, wat wae het goeie menech geschrokken! 134. Vier dagen na dien versohikkel ij ken droom kwam de auto, keurig gerep* rterd, thuis, Dadelijk besloet meneer met 6Ü.ÜS «J LtSHM mevrouw en Betje een toertje te maken. Had hij maar geweten, dat het z'n laat ste rit sou lijn, dan was hij zeker thuis- ge bieren. tOt BLAO MIWHWOLFO tfOOH CTIO-WOtMtHP BN OTHWHT, het TEXTIEL-CONFLICT. 6san kane ep sphafflnf der staking. Te Eneohede heelt Vrijdag in een rei- _L«lng ran den tertielarbeidersbond njTj^odracht" het hwtuur aan de «ta- •rL mededeel in gen gedaan omtrent de JJnferentien toaeohen ds partijen met den lw?r<!"<M!K*r groots belangstelling in nns Huis". De mededeelingen waren ge- liSn. doch wel kan worden medegedeeld, ju, .oen de leiders uitgesproken hadden, „'een teleurstellend gemompel door de *ar>0gleden verklaarden allen, dat op de- voorwaarden onmogelijk het werk kon lorden hervat. In letterlijk eïk opricht, w(o word door de sprekers beweerd, kre- zZ in dene voorstellen de fabrikanten hun rin, al werd dan ook eenig uitstel "nn loonsaftrek in het rooruiteicht ge- 8t Een stemming werd niet gehouden, mnar uit den geest van de vergadering Week duidelijk, dat op reeds vermelde ba- een oplossing althans voor de bij „De Eendracht" goorganiseerden, niet ie te "ook"in Hengelo, Borne, en Neede heeft Je Eendracht" vergaderd. Overal wer den derelfde Manken vernomen, n.ldat over de thans gestelde voorwaarden aelhs niet te praten viel. Begin van de volgen ds week rullen ook „Pnitas" en „St tiinbertus" vergaderen. Men gelooft, dat ook daar door de leden afwijaend op de vorstellen tal worden geaohikt. BLOEDIG incident. In het Hongaarscbe dorp Pace tou eeü jaar-markt worden gehouden, waar vee-optieners der regeering het wegens belasting-achterstand door de boeren ver pande vee ten verkoop beendreven. Vóór de jaarmarkt begon, besloot de minister van financiën, den verkoop van het vee af te lassen. Een opgewonden volksme nigte, die geen kennis droeg van dit be sluit, bestookte de vee-opaeners en po litie met steenen en glasscherven. Daar dit bombardement niet ophield, werd een salvo gelost, waardoor drie dorpelingen wérden gewond en twee gedood. In het parlement verklaarde de mi nister van binnenlandsche zaken, Keresz- tes-Flsoher in verband hiermede, dat de vee-opzieners het «êe teruggegeven had den aan de eigenaars. Desondanks had de menigte, klaarblijkelijk door opruiing, zoowel de opzieners ais de politie aan gevallen. De politie was dan ook ge dwongen van de wapens gebruik te ma ken. DE GEHEIMZINNIGE AANSLAGEN. De Leidsche politie zoekt nog steeds naar het spoor der daders van den ge- heiinzinnigen moordaanslag. Woensdag avond gepleegd op den heer Brandt, in zijn woning op de Heerengracht. De heer B. schijnt zijn aanvallers met te hebben herkend, hoewel het lioht in de gang, waar hem de messteken werden toege- ^Hif' bljft bij zijn eenmaal »'«ele8(le .«klaring, dat hij noch omtrent de da ders, noch omtrent hun motief, nadere inlichtingen kon verstrekken. Dat wekt bevreemding, evenals bet feit, dat de heer B de deur heeft opengedaan voor de beide mannen, iets dat hij, des als het donker wis geworden, nooit deed. Daar de heer B. vele huizen bezit enMi met zijn huurders, nssr men nogal eens moeUijkheden zou hebben, wordt de aanslag door velen hiermede in verbond gebracht. MISS HONGARIJE. En het conflict In hot Oosten. Het J&paneohGhineeeche ocmüict en met name de etrijd in Sjanghai heeft wel- hcht onaangename gevolgen voot miae Hongarije, Ica Lampei langs met haar moedsr te Nl2?' ™r kennis maakte met 'n rijken OhineM, die een bloeienden handel in mjden stoffen te Sianghai drijft, maar de wintermaan den aan de Azuren kust doorbracht. Ica en de Chinees besloten zioh met elkaar te verloven. Mevrouw Lampei, om haar toestemming gevraagd, wilde haar man te Boedapest daarin kennen. Deze tele grafeerde zijn antwoord: „Toeetommtog geweigerd; Sjanghai is tegenwoordig geen Véiïlge woonplaat»". De as. verloofde 1» naar Sjanghai go- reisd. Daar veil hij zijn zaak ven de hond doen en zioh vervolgens te Boeda pest vestigen, ten einde de bezwaren van loa's vader nit den weg te ruimen en- te kunnen trouwen. Zoo worden de onaan gename gevolgen van den strijd te Sjang hai. althans voor Ica en haar Chinees, wellicht nog te niet gedaan. np ZOEK NAAR GOUD. Dertig jaar geleden heeft een Engelseh- man, Earl, goud ontdekt in groote hoe veelheid ten Westen van Alice Springs rr vL zijn vondst te profiteeren, to om van zijn vondst te prifcteerem want zijn voedsel raakte op en hg stierf van uitputting in de onherbergzame woes tenij van dit land, zonder water of voed- Ürf Later vond Lasseter het spoor van Earl en vond ook de rots, waar Earl hef goud aantrof. Hij haastte zich terug maatschappij en in 1930 ondernam hg een tooht naar de plaats, goud ontdekte ten einde zgn «gendom vast te leggen. Drie maandm men twee leden van de «Pof"» ce Springs terug met het nienw», dat Laaseter van uitputting was Vliegtuigen zoóhten naar den man, dopn re vonden zijn lijk niet. Twee derzoekers gingen naar de rots, dort ook zij moesten hun pogingen opgeven wegens gebrek aan voedsel m wïwr. Thans staat een staf van Britsohe on derzoekers In Londen gereed om man Australië to vertrekken voor een nieuwe merkwaardigs expeditie, onder leiding van Theo fttoe, Ditmaal zei het aan hulpmiddelen em het doel te bereiken, niet ontbreken. Al- lee waft de moderne wetenschap kent, staat ter beschikking. De kanwelen heb ben plaats gemaakt roor sware tractors, die vooralen *ijn van enorme ballonban den, vliegtuigen «uilen voor de voedeei- vooraienntg «orgen en 'n volledige radio- rend- en ontvangstation »al de expeditie in geregeld contact houden met de ove rige wereld. Een geheele staf van we tenschappelijke onderaoekers en natuur kundigen gaat mee. Verder «uilen 20 be kwame bosohwerkers en een aantal in boorlingen, die als tolken moeten fungee- ren, meegaan. OPSTAND IN COSTA RICA. Ernstige gevechten. In tegenstelling met het bericht, als sou de regeering van Gosta Rica den op stand, die daar reeds eenige dagen duurt hebben onderdrukt, blijkt, dat er nog ho- vige gevechten m vollen gang xijn. Te San José hebben de opstandelingen reeds gedurende twee dagen een belang rijk punt bezet. Ben aanval der regee- ringstroepen met lichte" artillerie en ma chinegeweren wisten de rebellen, wier aantal op 600 wordt geschat, af te slaan. Bovendien veroverden zij een klooster op ongeveer 50 Meter afstand van het fort, waar de regeering»troepen en vrijwilli gers, die de regeering steunen, zijn ge legerd, en een tegenaanval voorbereiden. Het legatiegebouw van de Ver Staten, dat juist in de gevechtszone ligt, is ont ruimd, teneinde politieke verwikkelingen te vermijden. Een Amerikaanache torpedojager te Balbao heeft opdracht gekregen zich met 45 mariniers aan boord naar Costa Rica te begeven, teneinde de Amerikaanache onderdanen te beschermen. In totaal werden bij do gevechten tien personen gedood. RIJK SPORTMAN ONTVOERD. Eenige bandieten hebben een rijk on gehuwd sportman Heiry Blagden, mt Lake Placid bij New York, waar hij de Olympische winterspelen bijwoonde, ont voerd. Enkele uren nadat hij zich Don derdagavond der vorige week bij een club te Lake Placid had laten inschrijven en men bean een villatje, eigendom van de cluh, had laten zien, waar hij zijn intrek uou nemen, bleek hij spoorloos verdwe nen. De politie wist alle bijzonderheden omtrent de ontvoering geheim te houden tot Zondag, toen bekend werd, dat biag- dens broeder op het punt stond een paar duizend guidon losgeld to botobn. Men verwondorde zich, gezien Blagden» groe ten rijkdom, oyer de geringheid van to bedrag en trok er de conclusie tot, met nieuwelingen op het gebied der ontvoe ring te doen te hebben. Zaterdag had de broeder een brief van het slachtoffer ont vangen, waarin dit loageld werd ge vraagd. en die veelbeteekenend eindigde. spreek er met niemand over, anders word ik gedood. Nu word lik nog goed behandeld, maar...." Blagden ia een groote sterk» man, *5 laar oud, en de politie veronderstel, dat men hem onverhoeda heeft overvallen. MUITERIJ in tuchtkolonie. In do tuchtkolonie der provincie Bran denburg te Strausberg zgn de bewonere van een der slaapzalen Woensdagnacht ten gevolge van een nog met bekende oorzaak in opstand gekomen. De jonge lieden, die voor het meerendeel slechts met groote moeite onder tucht te krijgen zijn, versperden omstreeks middernacht de deur der slaapzaal, vernielden de meu belen, sneden hun stroozakken open en maakten een brandstapel van het stroo. Tevergeefs poogde de directeur de mui ters tot rede te brengen. Toen twee po litiebeambten te Strausberg verschenen, sloegen de jongens de ruiten stuk en maakten aanstalten om door de ramen te ontvluchten. Daarop werd de brand slang gehaald en een straal op de nii- ten gericht. Intusschen had de politie versterking ontvangen. Er werden eeni ge schoten gelost om den muiters schrik aan te jagen en tien belhamel» werden naar het politiebureau overgebracht. VECHTPARTIJ IN LANDDAG. In den Badenschen Landdag vroeg Woensdagmorgen aan het eirfde van de zitting de centrum-afgevaardigde Hilbert het woord voor een persoonlijk feit. Hij had in de vergadering van Dinsdag den nationaal-socialistischen leider Hitler een Oostenrijksch deserteur genoemd. Hilbert zeide, dat men hem wegens deze opmerking had uitgescholden en dat de nationaal - socialistische afgevaardigde Kraft hem de woordep „zwijn" en „lui paard" had toegevoegd. Er ontstond in de zaal een zoo gewel dig tumult, dat de voorzitter de vergade ring sloot. Hierop liep Kraft op Gilbert toe en gaf hem een oorvijg, waarop Gilbert den ander aanviel en hem op den grond wierp Bijna tegelijkertijd ontstond een alge meene vechtpartij in de gang Onder groote opwinding verlieten de afgevaar digden het gebouw voor de middagpauze. De afgevaardigde Kraft is in verband met deze incidenten voor den tijd van 60 dagen uitgesloten. ZIJN ZWAGER NEERGESCHOTEN. En vrijgesproken. Te Weenen is vonnis gewezen in het proces tegen den attaché van het Lon- densche gezantschap van Venezuela. Ma- nnel Godoy, die er van beschuldigd werd op 27 October te St. Georgen a.m Atter- see zijn zwager Hai Remhandt te verwarren met den beroemden theater directeur) te hebben doodgeschoten. Op een verzoek om hulp van zijn zuster was hij uit Zuid-Amerika naar Europa ge reisd, had haar verblijfplaats opgespoord en bijna onmiddellijk na zijn aankomst zijn zwager neergeschoten, aangezien WJ aannam, dat deze een aanslag op het le- ven van zijn zuster beraamde. De gezwo renen hebben eenstemmig wn vnjspre- kind oordeel ultgeeproiea. HET BEELD IN DE ROTS MAANPAB FEBWIABI 1W In de Zwarte Heuvels, een groep rotsen in Zuid Dakota (Ver. Staten) is de beeld houwer Gutzon bezig reusachtige bedden uit te houwen van de presidenten Was hington, Jefferson, Lincoln en Roose velt. Dit werk geschiedt voornamelijk met dynamiet. Het hoofd yan Washington ie Teeds gereed. Ons plaatje laat zien, hoe de kunstenaar bezig is met de oogen van Washington, wiens geboortedag beden wordt herdacht. GRAFSCHENNIS. Dwaze vereering van een I filmheld. Dudolf Valentino, de onvergetelijke held van zoovele lieldesfilms, kan zelis in het graf geen rust vinden. Op het kerkhof van Hollywood verrijst een schitterend graf monument,dat nog her- I h aaldel ijk door bezoeksters en vereersters van Valentino wordt bezocht, maar de dames willen een souvenir van haar be zoek meenemen en slaan daarom stukjes l van de steenen af. Een marmeren zuil werd stukgeslagen en aan bezoeksters vorkocht en herhaaldelijk moeten de be wakers er voor zorgen, dat niemand te gen het monument opklimt, om door de ruitjes naar binnen te kijken. Een bloemist, die het kerkhof bezocht om bloemen op een graf te leggen, zag dat, vijf mannen trachtten het graf bin- I nen te dringen en maakte alarm, waarop de mannén op de vlucht sloegen. Men ge looft, dat zij van plan waren het gebal- semde lijk naar elders over te brengen, in opdracht van een vereerster. Hoe ver de aanbidding van den overle den filmispeler gaat, blijkt uit een söhei- dingsproces, dat kortgeleden werd ge voerd. De vrouw eisohte namelijk ontbin ding van het huwelijk, omdat haar man geweigerd had zich in de nabijheid van Hollywood te vestigen, ten einde aldus zijn echtgenoote in staat te stellen, regel matig het graf van Valentino te bazoo- ken. ERNSTIGE BRAND TE BILBAO. Vier doodsn, 26 gewonden. In een drogisterij te Bilbao ontstond, bij het vervaardigen van een waschpre- paraat, een ontploffing, die tot een ge weldigen brand leidde. Tengevolge van het licht brandbare materiaal stond in minder dan geen tijd het uit tien ver diepingen bestaande gebouw in lichter laaie. Ook twee aangrenzende perceelen werden door het vuur aangetast. De drie gebouwen zijn tot op den grond toe af gebrand. Van de bewoners maakte zich een pa niek meester. Gedeeltelijk konden zij de gebouwen niet meer verlaten en velen sprongen in hun angst van de balcons op straat. Ondanks de onmiddellijk ver leende hulp zijn er vier (Jooden, zes zwaar en twintig lichtgewonden te betreuren. Niet minder dan honderd "twintig fami lies zijn door den brand dakloos gewor den. WINDHOOS TEISTERT CELEBES. De gouverneur van Celebes en Onder- hoorigheden meldde, dat op 18 Februari een windhoos Pasar Mamoedjoe in de afdeeling Mandar teisterde. Zestien hui zen en vijf loodsen werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TWEE KINDEREN VERBRAND. Twee jongetjes, een van 7 en oen van 3 jaar, zijn tijdens een brand in het huis van hun ouders te Beaxhon (Eng 1 om het leven gekomen. De ouders n ten politieagent, die de kinderen wilde redden, moesten hun reddingspogingen staken en werden in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het kind van drie jaar is levend ver brand, terwijl het andere jongetje in rijn angst uit het venster sprong en eenige oogenblikken later in het hospitaal over leed. De boemelaar. Om één uur 's nachts komt Boemel mans terug uit de „Groene Kan". Vroo- lijk galmt hij een drinkliedje: „Ein Pro sit, ein Prosit, der Gemuuuuüüüutlioh- keitiiiiUitifitit!" Zoo komt hij thuii. Zijn vrouw hoort hem door de kamer stommelen en begint te schelden. Daar heeft Boemelmans niet van terug. Daar om keert hij- om en gaat naar de „Groene Kan" terug. Om vier uur komt hij voor de tweede maal terug. Hij luis tert aan de deur van de slaapkamer en denkt: „Zij heeft heelemaal niet be merkt, dat ik weg ben geweest, want ze soheldt nog!" Bemoedigend: Jonge dame (tot gids): „En de menschen dikwijls in dezen afgrond? Gids: „Neen, jongejuffrouw. Altijd maar éénmaal." AFRIKAANSCHE HUMOR. Twee Iere het gaan leeuw lag. Onder wijl die een in die tent bly, stap die an- der die bos in. Skielik spring 'n tier voor hom op. Pat laat nael tent-toe die tier op se hak- ke. Bij die tentdeur valt hij plat en die tier spring bo-oor hom in die tent. Pat spring weer op en hardloop terug bos I toe, onderwyl hy vir Mike skree: „Mike, I slag ham so lank af ek ga nog een haal!" Verontwaardigde voetganger wiri deur 'n fietsryer onderstebo gery is: „Kan jy dan nie die klokkie lui nie?" Fietsryer: „Die klokkie kan e* *el lui, maar ek kan nie fietsry nie." Klein Willie sit op sy vader se knie en kyk hoe se ma haar hare opmaak^ Vader: „Willie, het pappie ook sulk mooi golfiea soos mammie?" Willie, wat sy vader se kaal kop sit en bekyk. „Nee, pappie het net pure I strandl" Dokter: „U lyk baie beter vandaag!" Pasiënt: „Ja, ek volg die instruksies op die medisynebottel geskrywe is." Dokter: „Wat is dit?" Pasiënt: „Hou die bottel dig toe. Goud.. De Rijkswaterstaat heeft 4^" besteed den bouw van twee duikerbrug- gen met bgbehoorende werken in den Rijksweg no. 8 Haarlem-Sassenheim, ter vervanging van de Engelenbrug <m van de Stalenbrug onder de gemeente Lisse en voorts hot vernieuwen van de Noordpolderbrug en de Meyebrug en het verbroeden van de Weylandschobrug, vut te voeren in gewapend beton, met be komende werken in den Rijksweg Bode graven—Harmeien, onder de gemeente Bodegraven. Voor beide aanbestedingen waa laag ste inschrijver het Timmer- en Aanne- mingibedrijf v.h. C. Middelkoop alhier, respectievelijk voor f 19.296 en f 13.240. KAAS-CONTROLE. Geachte Redactie. Vergun mij eerdgo plaatsruimte. Bg voorbaat mijn dank. Langs dezen weg wil ik mgn medeleden van de Kaasoontrole in kennis stellen, welk een sobere behandeling mij m die vereeniging is aangedaan. Mijn vrouw had een ondoordachte fout begaan met eenige kaasstempels, waartoe do oontro- le roll aanleiding gegeven had. Voor dat geval kreeg ik een roer aware stral en liet men do controle vrij uitgaan. Daar over heb ik op een algemeene vergade ring mijn beklag ingediend. Toen heeft de directeur met behulp van den voorat- ter der afdeeling Lekkenkerk, nob met ontaien, mij valsoh te beschuldigen en al- I aoo de vergadering verkeerd voor te lich ten Ik kon het ook niet heipen, dat de heer A. van Wijnen daar toen niet aan- weaig was, daar die, ais tot de enkele i daar behoorende, die mij goed kenden, nog wol de moed zoude gehad hebben, voor het recht op to komen, hetwelk hg bij de volgende gelegenheid heeft gedaan. Maar toen werd door diezelfde personen do schuld op Dr. Zwaving geschoven, omdat die de zware straf had geëiflóht, maar rij deelden niet mede, dat men ook hem verkeerd had ingelicht, waar mij nu de bewijzen van ten dienste staan. Toen is mij pl.m. óén-vierde van de on- noodige schade terugbetaald, hetwelk van de geheele vereeniging is afgenomen Nu is mijn vraag: „Mag een dergelijk onrecht bestendigd blijven?" Het zoude m.i. dan ook wel gewennent zjj,n als die algemeene vergaderingen in het vervolg in Gouda werden gehouden, aangezien dan vele leden gemakkelijker I aanwezig konden rijn dan nu in Rotter dam, waar er van de ruim drieduizend gewone loden, geen drie koenen. Hoogaohtend: J. G. DE JONG Az„ Veehouder - Stolwijk. Wij hebben bovenstaand artikel met goedvinden van den inzender opgezonden' naar den direoteur van het Kaascontrolo- station in Zuid-Holland. Wij ontvingen daarop tijding, dat de voorzitter aJwezig was en dat men ons later berioht zou zenden. Redactie. ESCHAUZ1ER. Zware straffen opgelegd. Zaterdag heeft de Haaguche Rechtbank uitspraak gedaan in de strafzaak togen J. Konings on J. Pondera, verdachten ra den goruohtmakenden moord op don heer J Zcmais bekend, had het 0. M. tegen verdachte K. wegene vrijhadaberoovrag den dood tengevolge hebbend, 10 jaar ge vangenisstraf en tegen P wegens vrg- hcidaberoovuig en Heling 4 jaar gevan- genisstrai geëieoht. yonn|t D« Rechtbank achtte moord niet wettig en overtuigend bewezen. Hiervan i» P- du» vrijgesproken. Zijn medeplichtigheid aan doodslag werd echter bewezen ge acht, mede in verband met het feit, dat hij het touw, dat het slachtoffer om den hals gedaan werd, te voren heeft gepre pareerd. Daarbij moet hij rich bewust zijn geweest van het resultaat, dat de hande lingen van K. zouden hebben, toen P. de Wen van den heer Esohauzier vaete hield. Echter heeft de rechtbank bij het bepalen van de strafmaat tevens rekening gehouden met de mogelijkheid, dat deze verdachte handelde onder invloed van den hoofdverdachte K. Ten aanzien van K. is overwogen, dat de getuigen-deskundigen hebben ver klaard, dat de dood van den heer Echaur zier is ontstaan door verstikking, ter wijl verdachte moet geweten hebben, dat het met zulk een kracht den strop om den hals van het slachtoffer doen en het in den mond duwen van een zoo groote prdfden dood kon veroorzaken. Bovenr dien neemt de rechtbank aan: kalm be raad en rustig overleg, gezien de wijze, waarop deze misdaad tot in alle onder deden is voorbereid. Aan de hand van de verklaringen der deskundigen en de kwestie der envelop pen is valschheid in geschrifte bewezen geacht, edhter niet de diefstal en de po ging tot oplichting. 20 Jaar «n 6 laar. Op deze gronden veroordeelde de Rechtbank thans verdachte Konïagö we gens moord en valschheid in geschrifte tot 20 jaar gevangenisstraf en den ver dachte Fenders wegens medeplichtigheid aan doodslag tot 5 jaar gevangenisstraf. In hoooer beroep. Naar Mr. Bourlier, verdediger van verdachte P., meedeelde, zijn beide ver dachten voornemens van dit vonnis in hooger beroep te gaan. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE DORDRECHT. Uitspraken van 1» Februari. Mishandelingen. Op 7 Januari hadden M. N. en J. F. N. te Streefkerk H. S. afgedekt als gevolg van een briefjö, waarin de omgang met een zuster van S. werd verboden. M. N. werd voor zijn hardhawligheid veroor deeld tot f 10 boete subs. 10 dagen beob- tenis, ten aanzien van J. F. N. werd bet feit niet bewezen geacht, zoodat vrij spraak volgde. Eveneens voor mishandeling stond te- recht A. G. te Nieuw-Lekkerland. Hij had op 12 Januari mej. V.De W. tegen bet oog gestompt. Het ging ook hier over u verboden omgang met een jongedoohter. Hoewel verdachte ontkende, achtte de Officier het feit toewezen. Bieoh f 30 boete subs. 30 dagen heobtenis. Uitspraak f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Twee dagen later had M. H in hetzell- EN DE ONTWAPENING? ruvelsrhê schooljongens op manoeuvre». De jongens, leerlingen van het bekende EÏStagTlÏÏL n' uniform gekregen en mogen met echte kanonnen en «w» ren deSnw tón de manoeuvre». Vermoedelijk om de vxede»gedachte Uj ren hint* ventnkan.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4