De lotgevallen van PIMPELMANS GOEDE RAAD IS NIET DUUR! Wat geeft de Radio? Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. TWEEDE BLED NIEUWSBLAD V80B ZUID-HOLLEND EN UTBECHT. BtlmMlUovwmln B»ulWH MEENBEB EIBHUEm TMK Dinsdag 1 Maart Hilversum. A.V.R.O. 3—10 Gramofeon; 10—10.16 Morgenwijding; 10.16—10.30 Grammofoon10.80—11 Soliefcen-oonoert (Viool en Zang); 11-41.30 R.V.U. 11.30—'12 Voortzetting Solisten-con cert; 1212.15 Gramofoon; 12.162 Concert en Gramofoon; 2.30—5 Gr&mo- foon; 3—4 Knipoursue voor bogin- nors; 4—4.30 Hollandaoh Halfuur (Piano en Viool).; 4.30—6 Radio Kin- der-Kooraang; 6—6.30 Kavacs I/ajoa en zijn Orkest en Gramofoon; 0.30—7 R.V.U. Dr. J. H. Schuurmans Stekho ven over: „Dierlijke parasieten van den mensch en ziektebestrijding"; 7 7.30 Cyclus „Mioderne Fransche Ka mermuziek"; 7.308 Engelsche les voor gevorderden; 88.15 Gramofoon, 8.1510.15 „La Traviata" Opera; 10.16 10.30 Nieuwoberiohten; 10.3011 „The Hawaiian Three", 1112 Dans muziek. Huizen. K.R.0. 89.15 Concert; 10- 11.30 Gramofoon, 1173012 Godadieiv- stig halfuurtje;- 12.151.45 K.R.O.- Trto; 23 Vrouwenunrtje; 33.30 Cursus Knippen en Naaien voor be ginners; 3.30—3.45 Cursus hoedenma- ken; 3.454 Cursus Knippen en Naaien voor gevorderden; 44.30 K.R.O.-Orkest; 4.30—5 Middenstands- cursus. „De moderne zakenman"; 6 6.45 K.R.O.-Orkest; 6.45—7.10 Cursus Engelsch; ,7.10—7.30 J. P. Chr de Boer over: „Ch'ateaubriand"; 7.458 Ver- bondakwartiertje; 89.30 Lijdensmedi tatie door Pastoor J. Th. van Noord uit de Parochiekerk van St. Jan de Dooper te Langendijk (N.-H.); 9 30 uur Nieuwsberichten; 9.4611 K.KO. Kun6tensemble; 1112 Gramofoon. Woensdag 2 Maart. Hilversum. V.A.R.A. 6.467 en 7.30 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven, 12 uur V.A.R A.-Septet en Gramofoon; 2.15 uur Onze Keuken door P. J. Kers; 3 uur Pianoconcert; 3.30 uur Voor de Kinderen; 4.16 uur V.A.R.A.-Septet; 4.30 uur Vraaguurtje voor kinderen; 5.30 uur V.A.R.A.-Septet, 61 Uitzen ding van de Vrijdenkers Radio Om roep; 7 uur Dr. H. B. Wiardi Beek man over: „De inrichten der sociaal democratie als politieke partij; 7.20 uur Gramofoon; 7.20 uur - Opvoering van „Burgermensphan"; 0 uur V.A. R A.-Orkest; 10 uur Opvoering van: „De wederwaardigheden van Wakker en Tropenduif'; 10.15 uur V.A.R.A.- Orkest; 10.45 uur Persberichten; 11 uur Concert (Vervolg); 11.30 uur Gra mofoon. Huizen. N.C.R.V. 88.15 Schriftlezing; 8.15—9.30 Concert; 10—10.30 Zang door het N.C R.V.-Dameskoor, 10.30 11 Korte Ziekendienet; 11'12 Har- moniumbespehng; 12.152 Concert (Viool, Cello, Piano en Harmonium); 2.30—3 Lezen van Chr. lectmjr; ft—6 Concert (Zang, Viool, Fluit en Piano); öi6 Kindexuurtje; 6—7 Voor de Land bouwers; 77.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.458 Persberich ten; 8—9 Concert door de Haarlem- sche Orkestvereniging; 9—9.30 C. Smeenk over: „Omtasten op den Mid dag"; 9.30—10.30 Vervolg Concert; 10 uur Persberichten, 10.3011.30 Gra mofoon. en de ingebruikneming voor den «ere dienst. Tegen twee uur vereenigden zich in het kerkgebouw de restauratie-commis sie, het, voltallig oolloge van Burgemees ter en Wethouders, met den gem.-secreta- rie, raadsleden, vrijwel alle leden van het kerkbestuur, tal van genoodigden en voorla vele lidmaten en verdere belang stellenden. Als genoodigden waren o.m. aanwezig de Minister van Staat, Com- miaaarik der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. H. van Karnebeek, de ohef van het kabinet der Provinciale Griffie, Thomassen k Thsussink van der Hoop, de heer P. J. Brunt, lid van dt Provinciale Staten. Voorts de heeren Dr. Laxonder voor de Algemeens Syno de der Nedl. Herv. Kerkl, Mr. A. de Jong, Mr. Bartels en Van Hardewijk, allen als vertegenwoordigers van de Ver- eeniging van Kerkvoogdijen, Ds. J. En kelaar, van Leerdam, namens het Pro vinciaal Kerkbestuur, Ds. P. 'J. Steen beek, van Oudewater, voor het Classicaal Bestuur, de predikanten der Ned. Herv. Gemeente De. W. Deur en Ds. J. H. Gunning, die der Geref. en Rem. Geref. Gemeente, resp. Ds. J. A Hoekstra en mej. Ds A. A. van Royen, de Ringpredi- kanten Ds. IJ. van Dijk, Lekkerkerk, Ds. Ewolt. Betgamhacht, en Ds. J. D. Kleij- ne, Willige-Langerak, en voorts verschil lende predikanten uit den omtrek, als Ds. J. van Amstel, van Groot-Ammera, Ds. J. E. Bijl en Ds. G. Elzinga, beiden van Gouda, De. B. van Ginkel, van NieuwpooTt, Ds. Th. Hettinga. van Streef kerk', Ds. S van der Linden, van Lopik, en D| W. Rijnsburger, van Polsbroek. Dan tvaren er nog de architect van het restauratiewerk, de heer W. Kromhout, de opzichter de heer H. Hendriks, ver schillende andere aannemers cn mede werkers aan het restauratiewerk enz. Rede van den Burgemeester. Burgemeester Rambonnet, in ambta- eoetuum gekleed, opende als voorzitter van de Restauratiecommissie, de bijeen komst met een woord van hartelijk wel kom. In het bijzonder richtte spr zich daarbij tot den Commissaris der Konin gin en de vertegenwoordigers der Alge- meene Synode, wier aanwezigheid zeer op prijs werd gesteld. Daartegenover be treurde hij, dat de voorzitter en de loden der Rijkscommissie voor de Monumenten- wotf niet aanwestg waren, wat welaan tem mlivtMtwd »w ilji toe t« «oh*#- ven. De kerkelijke en burgerlijke gemeen te van Schoonhoven hebben aan „Monu menten*»!*" vee) te danken en spr. be tuigde die commissie den eok kaar groote erkentelijkheid. Bij de opening van het gerestaureerde Stadhuis had spr. gemeend, een woord van scherpe eritlek niet achterwege te moeten laten en als er reden toe was ge weest, zou hij het ook thans hebben laten hooren. Hiet echter viel slechts te prij zen en spr. bracht grooten lol aan het genie van dezen architect, den heer W. Kromhout Cs. Toen spr. hier zijn ambt aanvaardde, was het herstel van dit geuouw een zaak van urgentie: zijn voorganger had we gens het dreigend gevaar de kerk reeds gesloten en tweemaal op iederen Zoudag moest de Ned. Herv. Gemeente zich be helpen in het veel te kleine Nutsgebouw. De toestand was gespannen. „Uw toren heeft ons kerkgebouw in elkaar ge drukt", verweet men van de zude van do kerk de burgerlijke gemeente. „Uw graven in de kerk, was net ant woord, „hebben onzen toren onder mijnd". De motieven voor een groot, lang durig proces waren aanwezig, een oud contract gaf beide partijen voet en rechtsgeleerden begonnen reeds hun de gens te wetten. Maar het waren de pre sident-kerkvoogd, de heer Hugo Scheer, en de heer Herin. A. Schreuder Sr., toen wethouder, die samen het schip veilig lang» alle klippen wisten te voeren en inplaats van te procedeeren, ging men samen bouwen. Eerst werd voor de noodkerk gezorgd, toen voor de restau ratie. De burgemeester ging in het kort na, hoe het herstellingswerk geschiedde en wees er op, dat de verdere restauratie van den toren en die van het koor thans nog overschieten. Alleen de ondersteu ning van den toren heeft ruim f 42.U00 gekost. Spr. bracht hierop dank en hulde aan den Schoonhovenschen schrijnwerker J. van der Ende, en den kunstschilder Fred. A. Tepe, eveneens stadgenoot, die zich met de restauratie van het houtsnijwerk en het schilderwerk der wandborden belastten, de verschillen de aannemers en den heer Frans Hasse laar, die met den heer Visser, uit Hil- legom, toezicht hield op het herstel van 'het kerkorgel. Grooten dank ia Schoon hoven verschuldigd aan den opzichter, den heer H. Hendriks, en het speet spr., dat die dankbetuiging niet geschiedde onder voor dazen medewerker gunstiger omstandigheden. Spr. hoopte echter op een spoedige hervatting van het werk. Na rog enkele dankebtuigingen kwam de burgemeester tot de vraag: Hoe zal het nu verder gaan? De kosten van het nog te verrichten restauartiewerk worden op ongeveer f 201000 geschat. Gelukkig is een aanvullend rijkssubsidie toegezegd. Tot nu toe ia de gemeente steeds opge treden als kassier voor de restauratie, ■doch thans beschikt ze niet meer over de middelen daartoe en dat is oorzaak van de stopzetting van het werlr. Spr. hoopte echter, dat zoo spoedig mogelijk een eind zou komen aan dezen toestand en dat geen me en i ngs versch i i het ver dere werk in den weg zou staan, nu 3/4 van den weg was afgelegd. Ten slotte bracht spr. nog dank aan die burgera van Schoonhoven, die, hoe wel geen lid der Ned. Herv. Kerk, nooit gemurmureerd hadden over de groote offers, die dit werk van Schoonhoven vroeg. Zij hebben die over gehad voor dit grootste bouwwerk van de stad, dat van groote religieuse beteekenis is, maar ook een cultureel bezit van de heele bur gerij. De burgemese-ter droeg hierop het ge bouw over aan de kerkvoogdij, met den wensch, dat de samenkomsten binnen de ze muren de kerkelijke gemeente tot een zegen zouden zijn, doordien zij Christus steeds in het middelpunt mocht stellen. Toespraak van dan Presl dent-Kerkvoogd. Als prssident-kerkvoogd heeft de heer H. Scheer de rede van den voorzitter be antwoord. Hij liet zijn gedachten terug gaan naar den avond van 26 Juni 1925, toen van mond tot mond het gerucht ging, dat Rijkemonumentenzorg het ge meentebestuur telegrafisch had geadvi seerd, met het oog op den gevaarlijken toestand van het kerkgebouw, dit niet meer voor de godsdienstoefeningen be schikbaar te stellen .Spr. had dienselfdon avond «en onderhoud met den toenmali- gen burgemeester, Mr. Baron De Smeth, en het advies werd opgevolgd. Toen de eerste beroering voorbij was, kwamen gemeentebestuur en kerkvoogdij in een vergadering ten stadhuize overeen, niet naar de schuldvraag te zoeken, doch de handen ineen te slaan tot restauratie van het gebouw, in de hoop, dat rijk en provincie hun steun niet zouden onthou den. Na goedkeuring der voorloopige plannen door den raad op 20 Augustus 1926, werd een jjestauratiecommissie be noemd, waarin voor de burgergemeente de heeren H. A. Schreuder en G. J. Nie- kerk en voor de kerkelijke gemeente de heeren C. L. van Willenswaard en spre ker zitting namen als stemgerechtigde leden en den burgemeester het onpartij dig voorzitterschap werd opgedragen. Spr. herinnerde zich nog levendig, dat bij het eerste bezoek aan het departe ment deze heeren werd toegevoegd; „Zie daar nu een gemeentebestuur en een ker- keraad, die niet op voet van oorlog le ven; tracht dit zoo te houden!" Inder daad was de verstandhouding uitnemend en spr. betuigde daarvoor rijn hulde, den wensch uitsprekende, dat het tijdelijk stopgezette werk spoedig mocht worden hervat, want aldus- spr., hoewel dank baar, rijn we niet voldaan, voordat het prachtige en belangrijke werk voltooid is, tot een sieraad der gemeente. Weemoedig stemde spr. de afwezig heid van den heer Van Willenswaard, wien na zijn langdurige ziekte de emotie dezer plechtigheid te machtig zou zijn Dankbaar voor alles, wat hij voor dit werk deed, wcnichte «pr, hem toe, dat straks, la de Lente, eok kt} de «eheon- GEZICHT TUSSCHEN DE BEIDE ORGELHELFTEN DOOR, OP HET GE BRANDSCHILDERDE RAAM BOVEN DEN INGANG AAN DE KOESTRAAT. heid van dit geheel zou mogen kunnen bewonderen. Een buitengewoon voorrecht achtte spr. de aanwezigheid in deze bijeen komst van een anderen herstellenden kranke, n.l. Ds. M. C. J. Bartels, dis van het begin der restauratieplannen af de adviseur van de kerkvoogdij was. Namens de gansche gemeente aan vaardde spr. hierop het kerkgebouw, op dat het weer aan zijn bestemming zou beantwoorden. Ook spr. verwelkomde voorts harte lijk de genoodigden en bracht den verte genwoordigers van rijk en provincie te vens dank voor den grooten steun. Ook dankte hij allen, die aan de totstandko ming van het geheel hadden bijgedragen. In de derde plaats richtte de heer Scheer zich tot de kerkelijke gemeente, die hij geluk wenschto met de histori sche gebeurtenis, die God haar deed be leven. Met de grootste belangstelling hebben de lidmaten de gebeurtenissen gevolgd, geduldig hebben zij zich behol pen in het Nutsgebouw en de Noodkerk en hoewel God, die aan tijd noch plaats gebonden is, hen ook daar vele gezegen de oogenblikken schonk, zouden zij zich, na bijna zeven jaar van omzwerven, ge lukkig gevoelen, na Miara in Eliin te zijn aangeland. Moge, aldus spr., groote dankbaarheid ohs aller hart verhullen en het „Loof den Heere, mijne ziel en ver geet geen Zijner weldaden" ruiachen in menig hart. Spr. dankte ook den ge meenteleden voor hun grooten financi- eelen steun, zelfs temidden van deze cri sis. Onder de vrije giften heeft menig maal het offer der weduwe niet ontbro ken. Na een enkel woord tot notabelen en kerkeraad voor de innige samen v\ er ic, ng, waarin zij, onder biddend opzien naar God de opgelegde taak vervulden, besloot spr. dit deel van zijn groote re de met een ,Soli Deo Gloria, Hem alleen zij d' eerel" Daarna heeft de heer Scheer nog, vrij breedvoerig, enkele historische bijzonder heden van het kerkgebouw verteld en ook een en ander omtrent de antieke meubelen en de ter versiering aange brachte voorwerpen. Tot onze spijt laat de plaatsruimte nfèt toe, hem in die zeer interessante uiteenzettingen te vol gen. Ten laatste richtte spr. zioh tot Ds. W, Deur, om hem als oudsten dienst- doenden predikant het gebouw over te dragen voor den Dienst des Woords en hij besloot met den wensch, dat het kerkgebouw sta In het midden der ge meente, als een sieraad, als een stille ge tuige van het onvergankelijk Evangelie, maar bovendien tot verheerlijking van den drie-eenigen God, uit Wien, door Wien en tot Wien zijn alle dingen. Begeleid door de tonen van het schoo- ne orgel, bespeeld door den heer Frans Hasselaar, zong men daarop de vier ver zen van Psalm 100. De Wijdingsdienst. Ds. Deur opende den Wijdingsdienst met votum en zegenbede, gebed en apos tolische geloofsbelijdenis en liet daarna zingen Psalm 48 6. Namens kerkeraad en geheele gemeen te ^anvaardde de predikant op zijn beurt het kerkgebouw met den wensch, dat het zou dienen tot heiliging van den naam des Heeren. Bij de prediking ging Ds. Deur uit van de woorden uit het vierde vers van Psalm 100: „Gaat tot zijn poor ten in met lof". Hij wees erop, dat in dit wonderscboone, etijlrolle kerkgebouw, de opengeslagen bijbel op den kansel bet middelpunt vormt. Het aardsche echoo- ne is vergankelijk» zelfs hetnel en aar de zullen eenmaal voorbijgaan, maar het woord van God zal worden vervuld. Hoe langer de gemeente zich geduldig behielp in het noodgebouw, hoe sterker het ver langen werd om terug te keeren in dit oude kerkgebouw. Maar niet minder dan 80 gemeenteleden, die mede hebben ver langd, zijn inmiddels door den dood aan de gemeente ontrukt. Ook spr. be tuigde dank aan allen, die offerden of medewerkten tot het nu bereikte resul taat, doch bovenal aan Hem, wien alle lof toekomt en die wel overal is, doch vooral in Zijnen tempel. Stond de Nood kerk aan den rand der gemeente, dit ge bouw staat er midden in; too moge het ook midden in het leven staan en werk zaam blijven in den dienst des woords. Een nieuwe geestelijke kracht moge er van uitgaan, het moge zijn een plaats van zegenbede, troost en rust en men moge er de waarheid voelen van de woorden: „Gewisselijk, de Heere is aan deze plaats". Zoolang de gemeente van God op aarde is, heeft zij een tempel nood'g, maar eenmaal komt de ure. dat rij zal O' orgaan tot de stad Gods, als het woord „En- ik zag gee'nen tempel in dexelve, want de Heer, de almachtige God is haar JTempel en het Lam" in vervulling treedt. Op deze prediking volgde het zingen van de eerste twee verzen van Psalm 150. Verschillende sprekers hebben daarna nog het woord gevoerd. De eerste was Dr. Lazonder, als vertegenwoordiger van de Alg. Synode. Tot haar leedwezen was het dezen niet mogelijk geweest, het groote werk finan cieel te steunen. Spr. prees het gelukki ge voorbeeld van samenwerking tuaschen burgerlijke en kerkeijlke gemeente. Spr., voor wien de gerestaureerde kerk het beeld was van een kranke, die hersteld is, hoopte, dat deze tot in lengte van du pen gezond mocht blijven. Namens het Provinciaal Kerkbestuur sprak Ds. J. En kei a ar, die der ge meente het woord toevoegde van den pro feet Zacharia tot het uit de ballingschap teruggekeerde volk: Hij zal den hoeksteen invoegen met toeroepingen van genade. Spr. wekte de gemeente op, tót innig ge bed, dat God zijn werk behouden mocht. Ds. P. J. Steenbgek bracht de felicitatiën van het Classicaal Bestuur over. Spr. kon zich de blijdschap voor stellen in de harten den leden, nu hun oude kerkgebouw als uit het stof was herrezen. Een wankel fundament was, zoo betoogde spr., de oorzaak der ver zakking. Christus en d:en gekruisigd, is de ©enige goede grondslag. Spr. wees erop. dat, hoe prachtig het kerkgebouw ook is, en hoe schoon de tonen van het gerestaureerde orgel, dit alles ons hart niet waard is. De blik riehte zich om- keof ia het verlaag*» «*Miaal ia I» gaaa la het Vaderhuis. Daama sprak Mr. A. ét Jeag, ver legen woo»disr*nd« het heoidbeetuur en de afdeeling Zuid-Hellaad va» de Veareeni- giitg vaa KeAvoogdijea, die, zonder de geestleijke belangen te vergeten, de stof felijke belangen Ware* leden behartigt. Spr. begreep, welke groote voldoening het voor de gemeente moest rijn, weer in het bezit te komen van dit mooie kerkge bouw, welks toren zoo rustig de lage landen ter weerszijden van de Lek over ziet en een eigen „karakter geeft aan het silhouet der stad. Aan den voet van dit monument moge vrede en voorspoed heerschen en de gemeente houde er het „Eere zij God" voor oogen. Ton slotte sprak nog Mej. Da. A. A. van Royen, namens de Remonstr. Gemeente, die welliswaar een andere richting gegaan is, doch zich herinnert, dat zij uit de Ned. Herv. Kerk is gespro ten en als een goede dochter zich met haar moeder verheugde. Niet allereerst golden haar gelukwenechen het monu mentale gebouw, want in kerkelijk op zicht is dat niet van het grootste be lang. Maar toch 3raagt deze omgeving bij tot wijding; het is, „als hangt er de sfeer van de devotie, waardoor het vóór eenige eeuwen tot stand is gekomen. In tegenstelling met de meeste oude kerken, kenmerkt deze zich door een practisch* bruikbaarheid voor de Herv. godsdienst oefeningen. Spr. had zich afgevraagd, hoe het restauratiewerk zich zoo goed had kunnen aanpassen aan het werk van dien ouden tijd. Is dan le onze niet die van u:talui»end gehaast en van kouda techniek? Leeft er dus »ok nu wel iels meer, dan msn geneigd is te vreezen? Spr. wenschte, dat dit gerestaureerde ge bouw tot de gemeente zou spreken vaa het oude, dat zich voortzet in de toe komst. Inmiddels was het licht ontstoken en zetten de even fraaie als doelmatige kro nen nog grooteren luister bij aan de plechtigheid. Ds sluiting. Aan Da. J. H. Gunning was de taak, sprekers en organist te danken voor woorden en spel .Hij sprak de hoop uit, dat God de vele goede wenachen gena diglijk mocht vervullen en spoorde aan tot gebed, dathet woord van den kan sel gesproken, zij tot Gods eer en der ge meente ten zegen. Spr. hoopte, dat het den gemeentenaren een behoefte mocht zijn, hier samen te komen zoo vaak het uur des gebeds zou slaan, opdat het nieuwe gebouw voor velen een poorte des Hemels mocht worden. God, zoo besloot spr., die, zooals ons in deze lijdensweken gepredikt wordt, zijn Zoon gaf lot -ion los- pri'a voor velen, moge hier steeds in uw midden zijn. Na dankgebed vormde lie1* zingen van Psalm 72 11 het slot der plechtigheid. Op verzoek van den heer Scheer, toef den de genoodigden nog korten tijd in het kerkgebouw, om dit nader te bezich tigen en daarna werd hen ten Stadhuize ren thee aangeboden. WAARSCHUWING. In ©enige steden is gevent met ïcinmr- poeder in pakjes, merk „Natura", Blij kens daarbij gemaakte reclame 4011 20 pCt der winst worden afgedragen aan het Nationaal Crisis Comité. Gebleken is dat de fabriek „Natura" In een keldertje te Rotterdam is gevestigd Eigenaar is een man, tegen wien in liet Algemeen Politieblad in 1930 en 19-11 reeds werd gewaarschuwd wegens be denkelijke practijken Tot heden werd niets afgedragen aan het N. C C Hooischelf afgebrand. Alblasserdam. In den polder Blokweer geraakto een hooischelf in brand.. Men denkt aan moedwil of dat door kinderen spelenderwijze het vuur ia veroorzaakt. De schelf brandde tot op den grond af. Alblasssrdem. De burgemeester heeft om gezondheidsredenen verlof aange vraagd tot 1 Mei. In het gebouw „Utile Dulci" trad voor den Chr. Beaturenbond het Tweede Kamerlid, de heer Amelink op, met «en rede over „medezeggenschap". Verschil lends aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen, die de spreker beantwoordde. Het dub- belmannenkwartet „Internos", directeur de heer Boschma, verleend* zijn ge waardeerde medewerking. Arkel. Donderdag hield de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", afdee- ling Arkel, haar jaarvergadering in het café van den heer W. van Steenis. Ze was toegankelijk voor leden en genoodig den. De voorzitter heette de talrijk aanwe zigen van harte welkom. De notulen wer den onveranderd vastgesteld. Uit de re- pp m 139. Met jeugdige lenigheid wipte hij achterin de auto en boog over de kap heen om het touw loe 4e maken. Maar hij kon er niet bij Toen trok hij vastbs- radtn lijn wofrir si tofti dril fdtotsB, Het derde schot' was raak. I -woonwagen reed met volle vaart terug. Het Zag er leelijk uit, want noch me- 140. Pangl zei hot touw. Do auto vloog vtouw, noch Betjo konden e«n auto bf irot een schok vooruit, wodat monoor sturen,. Pimptlmaas tv uit tuiatldt, Sb dt1 TWEEDE BtAD NfElTWSBLftP TOtmUnPsWOLLAIttMN UTRWHI. I Onze abonnees behoeuen niet te ureezen, dat goede raad duur zal zijnzij kunnen die gratis krijgen. Alle uragen uan-rechtskundigen aard kunnen aan het Bureau uan ons blad tuorden ingezonden en die worden door een rechtsgeleerde kosteloos beantwoord. kening en verantwoording bleek, dat het batig saldo f 11.02 bedroeg. Het leden tal is thans 104. Als bestuursleden werden bij acclama^ tis gekozen de heeren H. van HJzeren en L van Hoorne. Daarop gaf 4e voorzitter het woord aan mevrouw Boon, die een uitleg gaf van de film „Liberalisme". Toen volgde dé vertooning der film. Enkele personen gaven zich tijdens de vergadering op als lid. De vergadering, waarin een gezellige stemming heerschte, werd omstreeks 11 uur gesloten. Bergambacht. Een openbars vergade ring is belegd tegen Woensdag 2 Maart, m. 9.30 uur. Berkenwoude. In het café van den heer De Bruijn had Donderdag een uit voering plaats van „Vriendschap's Klein Koor". Opgevoerd werd: „De Kleermaker en de kabouters", operette in 4 bedrijven. Zoowel het spel als de kleeding vielen zeer in den smaak. Hierna werd nog opgevoerd „het zieke varken". Ook dit was heel aardig. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. De landbouwer K. Dogterom zou Vrijdagmiddag de graanauto van de Gebr. Baas te Ouderkerk a.d. IJssel, die bij zijn ouders op het erf stond, wegrij den. Het bleek, dat hij de stuurmanskunst nog niet- machtig was, want al spoedig ging de wagen te water. Het gevolg was een natte partij graan. De auto is later door een kraan gelicht. Ouderavond. Bleskensgraaf. Donderdagavond werd m de 0. L. Schooi, een ouderavond ge houden, die zoo druk was bezocht, dat geen plaatsje in het lokaal onbezet bleef. Dij bijeenkomst werd geopend door het hoofd der school, den heer G. Tukker, met een hartelijk welkom, in 't bijzonder aan den burgemeester. Na de opening zongen de leerlingen der hoogste klassen enkele liedjes, die geltuigden van uitste kend onderwijs in dit vak. Hierna be handelde het hoofd der school „De Vol kenbond". Als inleiding wees spr. op de oudste tijden, hoe reeds toen de eene volksstam den anderen aanviel, hoe door alle jaren heen gestreden en gevoch ten werd. Hij wees op de verschrikkin gen van den oorlog en niet 't minst van denwereld-oorlog van 19141918, om ten slotte te komen tot den Volkenbond. Bevattelijk en onderhoudend behandelde spr. het ontstaan, het doel en hel wer ken van dat groote lichaam, waarhij tor sprake kwam Volkenbondsvergader.ag, Volkenbondsraad, het Permanente J lof van Internationale Justitie enz. Vun harte hoopte spr. dat de leerlingen, als ze groot geworden zijn, ook zullon mee dragen aan het voltooien van hel mooie verdeswerk. In de pauze bekeek men het work Oer leerlingen. Intusschen werd groot cn klein onthaald op een kopje chocolade met een koekje. Hierna zongen clo hindo- ren nog enkele versjes met tot *bt het „Wilhelmus", waarna de lieer Tukker, met dank voor de belangstelling, den ouderavond sloot. Tot lid- van de oudercommissie der 0. L. School is gekozen de heer M. Stoel, in de plaats van den heer R. do Vaal, die niet meer in aanmerking kwam we gens het niet meer hebben van school gaande kinderen. Bleskensgraaf. We vernemen dat de heer E. Hamerpagt geschorst zal wor den als ouderling der Ned. Herv. Kerk. Bij den gemeente-veldwachter zijn inlichtingen te bekomen betreffende een gevonden jas en een oliekleed. De heer A. de Groot heeft den bouw van een woonhuis opgedragen aan den timmerman K. Ooms. Tot voorzitter der vereeniging voer t.b.c.-bestrijding is herkozen do heer F. A. v. d. Berg. Voor de betrekking van assistent aan de Zuivelfabriek hebben zich 30 sol licitanten aangemeld. Groot-Arnmers. Op de dezer dagen vastgestelde kiezerslijst komen voor 841 kiezers voor de Twooede Ka-nor vpn de Staten-Generaal, 837 voor de Provinci ale Staten en 800 voor den Gemeenteraad. Hei- en Boeicop. De arbeider B. werd de afgeloopen week bekeurd wegens over treding der jachtwet. Het gewet r werd in beslag genomen. Zaterdag is de door den gemeente raad aangenomen steunregeling in wer king getreden, waarvan nog sier,bis drie personen gebruik hebben gemaakt. Langerak. Aan de ingeschrevonen voor den dienstplicht, lichting 1933, J H. de Groot, A. v. d. Ham, A. Maut', M. A. Maat en G. Ravesteijn, is wegens broeder- dienst voorgoed vrijstelling verleend. Op de nieuw vastgestelde lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Langerak, komen 112 ingelanden voor, die tezamen 383 stemmen kunnen uitbrengen. Krimpen a.d. IJssel. Onder leiding van den heer P. Noor lander als directeur en na een openingswoord van den hear A. P. de Jong, godsdienst-onderwijzer, heeft de Chr. Zangvereenaging „1' Espérance" een goed geslaagde uitvoering gegeven. Medewerking verleenden de heeren N. D. Siooff (orgel) en M. Verduin (viool). Aan den heer G. Vermeulen is als hoold van de gemeentelijke instelling voor armen- en werkloozemzorg een ziek ten verlof verleend tot en met Mei. Waa-r nemer is de héér Van der W' Lopik. Donderdagavond hield d« ver- eemging „Het Groene Kruis" voor Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak haar le denvergadering in het lokaal van den heer A. de Wkh. De voorzitter, de heer H. van der Weerd, kon in zijn openingswoord onge veer 61 leden verwelkomen. De secreta ris-penningmeester, de heer A. H. S. Benschop, las de ontulen voor, welke on gewijzigd werden vastgesteld. Berichten van verhindering waren in gekomen van burgemeester Oldenhof en ds. Van der Linde en voorts werd mede gedeeld dat de heeren D. de With en Th. fcjtrien hunne benoeming tot bestuursle den hadden aangenomen en dat de heer F. van Bousekom vooe. zijne benoeming had bedankt. Vervolgens las de secretaris zijn jaar verslag, waaruit bleek, dat het ledental stijgende was en thans 651 bedroeg. Ook in dit afgeloopen jaar bleek, dat het werk van de wijkverpleegster-huisbezoekster op prijs wordt gesteld. Zij legde 4157 bezoe ken af en 334 T.B.G.-bezoeken, behalve die aan het Zuigelingenbureau. In dit jaarverslag werd haar dan ook een woord van dank gebracht. Als blijk van erkentelijkheid voor deze vele arbeid werd haar vacantie met een week vor- lend en bij het behalen van 't T.BC..-di- ploma, haar salaris met f 25 verhoogd De rekeningen van den penningmees ter, den heer Benschop, werden daarna voorgelezen. De commissie, die belast is gewees( met het nazien daarvan, bad al les in de beste orde bevinden. De geheelo rekening geeft aan inkomsten f 5388,47è, aan uitgaven f 5737,48 H. De rekening T B.C. afzonderlijk aan inkomsten f 3155,14H, aan uitgaven f 4174,83*. alzoo een nadeelig saldo van f 101D.74. De andere afdeeling sloot! met oen vo<»r- deelig saldo van f 1170,73. Het geheel leverde een nadeelig saldo van f 150,99. Als bestuurslid in de vacature-Van Beusekom (candidaten door het bestuur gesteld: 1. G. van Beusekom en 2. J. B. Vos) werd benoemd de heer J. B. Vos, commies der belastingen te Jaarsveld, die de benoeming aannam. Vervolgens hield de secretaris een in leiding over Tuberculosebestrijding, in verband met de zorgvolle tijden. Dr. Blankesteijn vervolgde zijn inlei ding over „Ziekte bij het vee en de ge varen die daardoor de menschen kuni treffen". De voorzitter dankte de beide inleiders voor hunne lezing. Nadat nog eens de ba- WAT EENS EEN LUCHTSCHIP WAS. Het wraik van het kleine Amerikaansche reclame luchtschip „Columbia", dat bij N§w-York door een orkaan werd verrast en neerstortte, De mechanicien werd daarbij gedood, zar ia heriaaeriag was gebracht, die ia de eerste weak vaa September aal wor den gehouden, werd de vergadering ge sloten. Lopik. Bij mej. de wed. J. de Groot wierp dezer dagen een schaap vier lam meren. „GM*"-g«bouw. Lekkerktrk. Hedenmiddag hwft onder groote belangstelling de opening plaate gehad van het „Ge-a/"-gebou,v. Ds JJ. van Dijk opende de samenkomst. Hij heette allen hartelijk welkom, inzonder heid burgemeester Roos en wofi. De Ja ger. Spr. memoreerde alles, wat in den tijd, dat hij in deze gemeente was ge beurd was. Alles wat daarvoor reeds verricht was onder de leiding van zijzy voorganger had hij van ovorlevering, maar hij wuoi, dat toen het belangrijksto reeds was tot stand gekomen. Er is voor de gemeente ets heel moois tot stand gebracht. Spr had gaarne meerderen het welkom willen toeroepen, maar door de beperkte ruimte was dit onmogelijk. Hij dacht hierbij aan degenen, die bijdragen hadden ge schonken en van wie velen anoniem zijn. De uitnoodiging was beperkt tot degenen, die hier hun werkzaamheden zullen moe ten verrichten. Het gebouw is echter voor een ieder alsnog te bezichtigen. Spr. deelde mede dat ds. en mevr. Van der Heijden verhinderd waren. Hun naam aldus spreker is echter voortdurend in i gedachten. Zij hebben den bazar geleid en een groot bedrag bijeenge bracht. Eenstemmig was besloten met de kerkvoogdij in overleg te treden. Spr. vond dit een mooie oplossing, het is een voorrecht dit gebouw onder zijn beheer te krijgen. De architect, de heer G. van Voet Jr., was zoo welwillend plannen en berekeningen te maken en zijn plan is vrijwel ongewijzigd aangenomen. Het mooie idee is thans verwezenlijkt, hoe wel velen er eerst vreemd tegen opge zien hebben. Spr. noemt het gebouw een eerezuil voor architect en bouwers. Een der aannemers, wijlen de heer A. Borsje, aldus spr., is helaas niet meer in ons midden. Zijn zoon vertegenwoordigt hem hier. Spr. verwees naar de woorden van den profeet „Hagaï" bij hel bouwen van tweeden tempel: „De heerlijkheid van dit huis zal grooter zijn dan die van t eerste". Hier kan veel helpen tot ver dieping en verrijking van het leven. Vrede en samenwerking kunnen bestendigd en verstevigd worden. Veel van waarde zal er kunnen geschieden. Zondagsschool, eugdbeweging en catechisaties zullen er n gehuisvest zijn. Er wordt niets toege laten wat in strijd is met het godsdien stig kerkelijk leven. Geloof en Arbeid moeten samenwerken. De naam „Ge-ar", aldus spreker, geeft de richting aan, waarin wij ons moeten bewegen. Spr. Lracht nogmaals dank aan allen en stelde net gebouw met vertrouwen in handen van heeren Kerkvoogden. Hij hoopte dat die met vereende krachten in staat zouden zijn, verder te zorgen dat het aan zijn doel beantwoordt. De heer A. E. de Vos, president-kerk voogd, wees erop, dat het oude gebouw onvoldoende was. Spr. was dan ook ver heugd dit gebouw namens de kerkvoogdij ie kunnen aanvaarden. Hij bracht harte lijk dank aan gevers, architect en bou wers. Er rust op het gebouw geen enkele schuld, maar van de meubileering is nog slechts de helft bijeen. Spr. hoopte dat geholpen zal warden aan de rest en beveelt het gebouw in financieele mede werking aan. Welh. De Jager zei, dat de burge meester door ambtsbezigheden afwezig was en hem heeft opgedragen namens het gemeentebestuur de gelukwenschen aan te bieden met dit mooie gebouw. De heer G. H. W. Meijer, secretaris der Ge-ar-commissie, besprak de aerste werkzaamheden van d commissie, in 1925 begonnen. Spr. brt tt groote hulde aan Ds. van der Heijden, den stichter en gangmaker vokr dit gebouw. Hij las de kennisgeving van de verhindering van dg. Van der Heijden voor en «telde voor een telegram te zenden onder groote dankbetuiging voor het gedane werk en met de beste wenschen voor zijn gezin, waarmee de vergadering hartelijk in stemde. Ds. Van Dijk had bij de opening zich beperkt tot het gebouw en wilde thans terug komen op de meubileering, daar die niet in directen zin door de Ge-ar-com missie ter hand genomen was. Hij wees op de clubs der Rijzende Kerk, die hand werken gemaakt hadden en dat hiervan een verloting gehouden zal worden ten bate der meubileering. Er is nog een kleiA aantal loten niet verkocht en spr. deed een beroep op verdere medewerking. Spr. bracht dank voor een aantal ge schonken meubelstukken en voor de he den gezonden bloemstukken. De heer L. Broere Jz. had aan de hul de van ds. Van der Heijden niets ttoe te voegen, maar dat hij meende namens al len te spreken, als hij ds. Van Dijk dank bracht voor alles wat hij voor de tot standkoming had gedaan. Ds. Van Dijk dankte daarna allen, die van hun belangstelling blijk gaven, in zonderheid de .vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en bracht dank voor de door den heer Broere tot hem ge sproken woorden. Hierna was er gelegenheid het ge bouw te bezichtigen en alles ziet er keu rig uit. Het kan een sieraad van Lekker kerk genoemd worden. Ouderavond. Lekkerkerk. In de openbare lagere school (Schuagt) werd een ouderavond gehouden. Het schoollokaal was moer dan vol. Ongeveer 65 ouders waren aan wezig. Het hoofd der school, de heer C. Woelders, hield een inleiding, waar in alle gebeurtenissen van het afgeloo pen schooljaar de revue passeerden. In de pauze, waarin een gezellig koffie praatje werd gehouden en oude, bijna vergeten •oboomnjn werden geiotgfn, SJAN8HAI ALS STRIJDTO0NEEL. Men zou niet zeggen dat het een der straten van Sjanghai is, waar de Japan ners bovenstaande stelling hebben ingericht. Achter een barricade van zakkea zand hebben zij hun pantserauto's opgesteld. Een beeld als dit vertoont de ge heele stadswijk rondom hetl Noorderstation. werd tevens het werk van alle leerlin gen bezichtigd. Vele ouders praatten eens met de leerkrachtep over hun kinderen. Na de pauze kwam de projectie-lantaarn in werking. Er was een keurige verza meling plaatjes van land^happen, gods dienst, zeden en gewoonten van het Verre Oosten: China en Japan. Zeer actueel, laar deze landen nu in het brandpunt der belangstelling staan. Hierna volgde een collectie plaatjes van Lekkerkerk, o.a. Ijsvermaak op de Lek, moment-op namen uit de eendenkooi met de schol levaars, enz. Deze plaatjes waren ver vaardigd en welwillend afgestaan door den heer C. A. den Oudston. Na afloop dankte het hoofd der school allen, die tot het welslagen van dezen mooien avond hadden bijgedragen, voor al de heer G. B. v. d. Wouden, die als steeds belangeloos tafeltjes en stoelen beschikbaar h^d gesteld. Veilingsvereeniging „Lekkerkerk en Omstreken Aanvoer 4250 eieren. Prijs f 2,90—3,50 per 100 stuks. Kaas 28—33 ent. Boter 5060 cent per pond. Flet- ^n 2i cent per stuk. Het dagelijksch bestuur van de pluimveevereeniging „Lekkerkerk en Om streken" is thans samengesteld uit de hee ren R. Broere Adrz., voorzitter; G. Ver- kaik, secretaris en W. G. Broere Lz. pea- INGEZONDEN MEDEDEELINQ. „Hst Grosne Kruis". Ouderkerk a.d. IJssel. Dinsdagavond hield de plaatselijke afdeeling van „Het Groene Kruis" haar 22e jaarvergadering jnder leiding van haren voorzitter, dr. L. G. van Omme, in de zaal „Harmonie". Uit de verslagen bleek, dat in het af geloopen jaar weer in ruime mate van Je diensten van „Het Groene Kruis" is gebruik gemaakt en de afdeeling in gr^ii en bloei toeneemt. De ontvangsten had- len bedragen f 4169,20, de uitgaven f 3099,65, batig slot dus f 1069,55. Namens de commissie tot onderzoek Ier rekening werd verslag uitgebracht •door den seer A. Vonk Noordegraaf en namens de commissie tot nazien der ma gazijngoederen door den reer G. Hars man. Vervolgens werd goedgekeurd de be- jrooting over 1932 in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van f 3814. Da oere- voorzittei» der afdeeling burgemeest t Van Waning wees op den voorspoedigen ;roei der afdeeling in deze 22 jaren Als bestuurslid werd de heer G. Eve- groen herkozen, terwijl in de plaats van ir. L. G. van Omme werd benoemd de neer Joh. Schinkel. De eere-voorzitter dankt namens de vereeniging den heer Van Omme voor al zijn arbeid en toewijding in Jcze 22 jaran en stelt namens het geheele bestuur voor Jr. Van Omme te benoemen tot eerw-lid, wat onder applaus werd aangenomen. Daarna bracht de heer C. Evegroen verslag uit van de bevindingen op de al gemeen# vergadering van de Zuid-Hol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis" e Rotterdam, welke hij met den heer A. G. Mohr namens de afdeeling had bo- zocht. Nadat de verschillende eommissiën, voor zoover noodig, waren aangevuld, sloot de eere-voorzitter deze druk be zochte vergadering. Woensdagavond hield de Vereeni- iing tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel hare jaarver gadering in School I, onder voorzitter schap van den heer C. J. Hoogendi/k. De heer G. Evegroen gaf als secretaris een verslag over den gang van zaken in het afgeloopen jaar. Daarna gaf de heer W. A. Brouwer, als administrateur, het verslag over de financiën, aangezien de penningmeester dezen avond was verhin- ierd. De verslagen stemden tot dank baarheid. Als bestuursleden werdea de heeren P. Hoogerwoord, B. Hoogen- dijk en N. Holdermans herkozen. Bij de rondvraag kwamen ter sprake het insti tuut schoolartsendienst en de beschik baarstelling der schoollokalen voor ver- eemgingen en dergelijke. Na beëindiging dezer bespreking sloot de heer W. A. Brouwer de vergadering met dankgebed. Ouderkerk a.d. IJssel. Op de jongste bestuursvergadering van de chr. gem. zangvereengiing „Oefening en Stichting" heeft het bestiuur der vereeniging beslo ten om deel te nemen aan het christe lijke nationale zang-concours op 2en Pinksterdag te 's-Gravenhage. Doordat d« TtrMnliiaf tkMki jur is Auguitua la EiUtftiibwi m hnmb prti kMft Niots Is loollikor dan rooda handon en minder mooie huidskleur. Men kan zich spoedig daarvan bevrijden door het gebruik van de heerlijk zacht gepaifumeer- de Crème Leoder. Een pruef overtuigt. Per tube 35 cent behaald in de eere-afdeeling, dus het hoogste punt, bereikt heeft, heeft het be stuur der vereeniging besloten om haar loopbaan weer van voren af te begin nen en weer deel te nemen ia de derde afdeeling. „Hat Groene Kruis". Papsndrscht. Dinsdagavond hield éi afd. Papendrecht van de de Z.-H. Ver. „Het Groene Kfuis" een ledenvergade ring. Zooals gewoonlijk was de opkomst ten opzichte van het aantal leden schaarsch. De voorzitter, de heer N. G. Meeuse, sprak daar in zijn openinge woord zijn spijt over uit, doch heette de trouw opgekomenan hartelijk welkom. Uit het verslag van den secretarie blijkt, dat het aangeschafte zuurstofap paraat in een behoefte voorziet. Het la- dental in 1932, zijnde 592, bedroeg nu 629. De wijkzuster heeft 2751 bezoeken afgelegd tegen 1924 in 1930. Er werden 12 patiënten kosteloos geholpen met1 658 bezoeken, in totaal werden 616 artikelen uitgoleend. Aan het consultatiebureau voor zuigelingen zijn 1495 consulten ge heel gratis door de Dordreehtsehe kin derartsen gegeven, waarvoor een woord van groote erkentelijkheid werd uitge sproken. Voorts werd «en moedercuisus gehouden van eind November tot half December door zuster Hattink. Er waren 15 deelneemsters. De hoogtezon heeft in 1931 gedurende 48i uur gebrand voor 15 patiënten met 209 bestralingen. Het verslag van den penningmeester vermeldde, daf de ontvangsten bedroegen (in 1931) f 5867,73H, de uitgaven f 5861,41 batig saldo f 0,32 Volgde nog een verslag van den voor zitter, die ter algem. vergadering was geweest als afgevaardigde en vaststelling van het huishoudelijk reglement. Dit laatst* werd met een paar wijzigingen van ondergeschikt belang goedgekeurd. Den ontwerpers, den heeren P. A. Visser, J. Seton en L. de Borst, bracht de voor zitter dank voor hun omvangrijken ar beid. Nadat de heer K. van Dijk was ge kozen als lid der commissie voor de half- jaarlijksche controle, werd met rondvraag en sluiting de agenda afgedaan. AUTO IN DE SCHIE GEREDEN, Met 5 inzittenden. Een personenauto reed Zaterdag middag te Zweih onder Overschie in de Schie. De auto werd bestuurd door dr. Siegenbeek van Heukemm. die vier heeren. Belgische gasten, in zijn auto had. Een band. die lek geraakte was de oorzaak van het ongeval. Het voertuig kwam geheel onder water te liggen. Schippers en automobilisten hebuen de inzittenden, nadat een ruit was kapot geslagen, bevrijd» Dr. Siegenbeek van Heuke.om kreeg een zware wonde aan de kaak en moest, evenals een van de inzittenden die veel water binnen had gekregen, in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam worden opgenomen. De toestand van den Belg was zor* gelijk» - WEER EEN VERZONNEN ROOF- OVERVAL. Bij een nader poli tie-onderzoek in zake den „roofoverval" te Weert ia gebleken, dal deze verzonnen was. Het plan daartoe was gesmeed door T. H' S. en M. J. De politie onderzocht de boeken en bescheiden van S., die incasseerder was van den grafischen bond- Het bleek, dal S. een tekort had. Hierop werd hij door de politie aaa een scherp verhoor onderworpen, waarop hij bekende, den overval te hebben bedacht en J. als medeplichtige aan wees. Toen werd ook J. gearresteerd, die eveneens bekende. Een klein ge deelte van het geld was nog aanwezig J. beweerde, att hij het geld ia de ZuicWWUiemivwrt had gtworpta

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4