lanWiow en üeeieeii. Pegasus De Luchtreis vair de vM ff* Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. Nieuws in een paar regels. Kaas en Kaasmaken. K wR - Gemeenteraden. - floudwak. Loplk. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR EUIP-HOLLAND UT UTRECHT, Hhmmlm»nmiHi P'unnt MAANDAG MAART HM. Totxl. toMunt Mmum as 18 woo- «n, l« 47 pwaonu. Op 81 Dacamkw 1881 kohnd 4» be reiking alm uil 8818 nannaa aa 8400 Trouwas, totaal 4818panoaaa. Er ward to 88 iawalljka* roltrokkan (»orl| jaar 48). Gauëaa huwalUhifaaat. men d« lijken gevonden van twee bekende misdadigers «n smokkelaars Gernal Verontico en Antony Lonza. dk waarschijnlijk door leden van een concurreerende smokkel aarsbende *bn vermoord. Uit de sporen die op hun lichaam gevonden sljn. leidt de politie afvdat zij voor hun dood zijn gefolterd, waarschijnlijk om hun een of ander geheim te ontrukken. HET OPROER IN DE DARTMOOR- GEVANGENIS. Proces tegen de rebellen. Voor een speciale rechtbank te Princetown is het proces begonnen tegen 32 gedetineerden van de Dart- moorgevangenis, die op 24 Januari oproer hebben gemaakt. In de zitting zaal, was een groote verdachtenbank getimmerd, voorzien van stalen staven waarin de verdachten tusschen be waarders in, hadden plaats te nemen. Door een hoogen wand was de ver dachtenbank van de openbare tri bune gescheiden, zoodht het publiek de verdachten niet zien kon. De open bare tribune kon ongeveer 200 men- yeclale politiebewa king was rondom" het gebouw en de aangrenzende straten aanwezig. Met vrachtauto's, vergezeld door motorpo i ie. wer en de gedetineerden naar ae rechtzaal overgebracht. De eerste zitting had een rumoerig verloop, want d* verdachten bleken er een pretje van te maken. Zij riepen „Hoera toen zij in de "rechtzaal bin nenkwamen. Zij 2aten voortdurend te lachen toen de dagvaarding werd voorgelezen en de verdediging moest hun verzoeken stil te zijn. Eén ver dachte droeg een viooltje in het knoopsgat. Toen de president van de recht bank dreigde strenge maatregelen te treffen, als de zitting gestoord zou worden, werd het wat rustiger. laf e KOMKOMMERTIJD. schrijving van gebeurtenissen welke op 24 Januari in de gevangenis had den plaats gehad. Toen nij zeide dat er nog steeds een gevangene met een schotwond in het gevangenishos pitaal lag, riep een der verdachten „Een moordaanslag" waarop eenige anderen begonnen te sissen. Een oogenblik later werd er weer gelachen toen de officier van justitie zeide, dat de gevangenen bij de relletjes met flesschen hadden gegooid. In de pauze kregen de heeren allen een sigaret en bleven zich verder rdeiijk gedragen. EEN LASTIG GEVAL. Een onuitvoerbaar dood vonnis. De Belgische justitie staat voor een lastig geval. Eenige maanden geleden is te Luik de kindermoordenaar Brocka ter dood veroordeeld, na een lang, sensationeel proces. In den loop daarvan zijn zooveel afschuwelijke daden van Brocka aan het licht gekomen, dat niemand bereid was, een gratie-ver zoek op te stellen en dat integendeel tallooze brieven gericht werden aan de justitieele autoriteiten, om vooral ervoor te zorgen dat de doodstraf aan Brocka voltrokken wordt. Brocka zelf toont geen spoor van berouw en wenscht geen gratie. In "het proces is niet de vraag van al of niet toerekenbaarheid van den dader ter sprake gebracht zoodat het ook niet mogelijk is. Brocka naar een krankzinnigengesticht te zenden. Blijft dus slechts ae verwijzing naar de guillotine Maar .er bestaat in België geen bruikbare guillotine. Het is meer dan 70 jaar geleden, dat in België iemand tmthoofa werd. Dat was een Vlaam- sche graaf, die zijn zwager vergiftigd had. Sindsdien wordt aan alle ter dood veroordeelden gratie verleend, dus was het niet noodig om een guillotine te hebben, waarmee volgens de Bel gische wet de doodstraf voltrokken moet worden. Wat nu? Men weet op het departe ment van justitie te Brussel geen weg met dit geval. HONGERSNOOD IN ZOELOELAND. Volgens mededéelingen van hande laars. die uit Zoeloelamd naar de stad. Vrijheid in Natal zijn gekomen, wor den in Zoel oei and duizenden met den hongerdood bedreigd. De droogte heeft de streken bij de Witte en Zwarte Umfolosi-rivier op ontzettende wijze geteisterd; alle leven is door de brandende zon verzengd. In vele kraals wachten mannen en vrouwen en kinderen op den dood, die hen uit hun lijden zal verlossen. Groepen vrouwen en meisjes komen naar de streken waar blanken wonen en bedelen daar wat schamel voedsel bijeen. De regeering heeft al eenige voorraden levensmiddelen ter beschik king gesteld, doch die zijn lang niet toereikend om den grooten nood te lenigen. Vooral langs de Okavango-rjvier zijn alle gewassen, geteelde en wilde, ver schroeid en er is geen wild, zoodat de bevolking hier den hongerdood zou moeten sterven. Thans zijn auto's met levensmiddelen naar den stam gezonden. IN EEN COMMUNISTISCHE GE MEENTE. Werkloozen onlusten. In het stadje Morfelder in Hessen dat een communistische meerderheid in den gemeenteraad en een commu- nistischen burgemeester heeft» ont stonden Woensdag ernstige onlusten, daar de werkloozen sinds weken geen steun meer hadden ontvangen. Er werden twee ambtenaren van het districtsbestuur naar Morfelder gezonden, van wie een als commis- •tria sou optreden. Bij hun «ankomit Een kijkje in de komkommerknasen te Looeduinen, waar 'het plukken eleohte door twee menschen geschiedt. aldaar stonden talrijke communisten hen op te wachten, die hun beletten het raadhuis binnen te gaan De com munisten hadden alle telefoonleidin gen doorgesneden. Een sterke afdeeling Schupo's uit Darmstadt werd bij naar aankomst met een hagel van steenen ontvangen en moest talrijke schoten lossen om de menigte uiteen te drijven. SLANG MET EEN GLAZEN OOG. De oppassers van de grootste slang in den Londenschen dierentuin be merkten onlangs, dal er iets niet in irde was met één van zijn oogen. waarop dr. Ida Maun, den vrouwe lijken oogarts besliste, dat het oog verwijderd moest worden. De operatie werd uitgevoerd, en „Peter" een boa-conslriclor van onge* veer twee meter lengte, scheen zoo weinig last van de operatie te hebben ondervonden, dat hij zelfs geen oogen blik weigerde, zijn dagelijksch voed sel. een viertal malsche duifjes met smaak te verorberen. Toen zeiden de specialisten: er zijn honden met kunsttanden en katten met houten pootjes Waarom zou men Peter geen glazen oog geven? Weliswaar had men nog nimmer tevoren een dergelijke proef gedaan, doch overtuigd ais de specialisten waren, van het welslagen werd een speciaal glazen oog voor Peter ver vaardigd. Men is er in geslaagd Peter het glazen oog in te zetten, dat voor- loopip nog met stevige pleisters op zijn plaats gehouden wordt. DAMES, DIE PIJPEN ROOKEN. Een Engelschs mods. De nieuwste modegril in Engeland is het rooken van pijpen door dames. Een bekend winkelier te Londen heeft den laatsten tijd heel wat pijpen aan dames verkocht. Meestal sijn het heel mooie, sommige zelfs bezet met briljanten, diè wel 3 pond per stuk kosten. De meeste dames geven de voorkeur aan korte hou ten pijpen, andere rooken ook lange of korte steenen pijpen. Er zijn dames, die heel «ware shag rooken. Vele dames zijn ®®n Pijp gaan rooken om van het vele ai- garettenrooken af te komen. Volgens den pijpenkoopman zijn er onder zijn klanten tal van welbekende dames. Voor het eerst vertoonde zich Zondsg op den boulevard te Brighton een dame met een pijp in heft openbaar. DE IEPENZIEKTE. Een gevaarlijks tijd. Gezien het groote belang, dat voor ons land en ook in het bijzonder voor deze streek is gelegen, is een krachtige bestrij ding van de iepenziekte en het feit, dat de gevaarlijkste tijd voor de verbreiding dier ziekte, vlak voor de deur staat, wij zen we hier nog eens op de voornaamste bestrijdingsmaatregelen. Het is noodzakelijk de doode en ster vende iepen op te ruimen en de schors er van onschadelijk te maken door deze onmiddellijk na de velling te verbranden of, al dan niet met den stam, gedurende ten minste 3 maanden onder water ge dompeld te houden. 4 Deze maatregelen zijn noodzakelijk om de iepenspintkevers, die de ziekte over brengen, zooveel mogelijk de gelegenheid te benempn, zich te vermenigvuldigen. Bovendien! worden dan veel kevers en hunne larten verdelgd. Bedoelde kevers planten zich n.l. uit sluitend vdort in de schors van sterven de en dooae iepen en verspreiden uit deze boomen qe iepenziekte. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat alle gevelde iepen, hetzij dezp vóór de velling ziek of gezond waren, broed plaatsen voor de spintkevers vormen, zoodat het noodzakelijk is, &1 deze boo men te ontschorsen of onder water te be waren. Een gevaar vormen opslagplaatsen van niet ontschorst» iepenhout (ook van kachelblokken). Zij zijn veelal een haard van iepenspintkevers. Daar de eerste spintkevers reeds vroeg de schors van de aangetaste boomen verlaten en daarna de ziekte verspreiden, is het noodzakelijk, dat alle stervende en doode boomen zoo spoedig mogelijk, liefst vóór het einde van Maart, worden opgeruimd. Laat dus ieder eigenaar van iepen na gaan of er onder zijn boomen thans nog zijn, waarvan de schors spintkeverlarven herbergt. Dit is te zien aan kleine ronde gaatjes die in de schors aanwezig zijn. Het betreft hier een nationaal belang, zoodat met recht mag worden gehoopt, dat een ernstig beroep op den gemeen schapszin van alle eigenaren van iepen, om door het nemen van de hierboven omschreven maatregelen mede te werken aan de bestrijding der iepenziekte, niet vergeefsch zal zijn. 8. Na twee dorp, gingen Emmen, die dampte ale vroeg Hans, „waar gaan w je wel zien," „je moet niets En voort ging heid. of drie toertjes boven het op weg. Mijnheer Van z'n pijp opgestoken had, 'n schoorsteen. „Papa," die aohter z'n vader zat, "e naar toe?" „Dat zal antwoordde Van Emmen, vragen; afwachten maart" 'het, met verdubbelde tnel- 10. Ze vlogen over velden en rivieren, mieren en vaarten, totdat ze boven 'n groote stad kwamen. „Dat ie Rotterdam," verklaarde meneer Van Emmen. Ze za gen de twee groote bruggen over de Maas, het spoorwegviaduct, dat dwars aoor de heele stad loopt en den ouden io-» ren van de Si. Lauren«kenk. „Wat is de wereld toch mooiwanneer je ze op 'n afstand bekijkt I" «ei meneer Van Era- men. Toen richtte de „PegMus" éah Noord-WestwaarU. Dinsdag II Meert Hilversum A.V.R.O. »10 Gramofoon; 10-10,16 Morgenwijding; 10,10-10,30 Gramofoon: 10.30—11 Orfskxmoert; 11-41,30 R.V.U, Otto van Tussenbroek over; „Moderne woninginrichting"; 11.30—48 Vervolg Orgelconcert; 1®—3 Omxoep-Orkeet ea Gramofoon; 8.308 Gramofoon; 3-4 Max Tak ever: „De oude Fransohe Operette en haar mees ters"; tA-4.90 Zangrecital; 4.30—4.30 Kinderuur; 6l30—6.90 Will? Honabeek en zijn Orkest en het Ensemble „Lis- monde"; 6.307 R.V.U. Goethe-her- denking door Dr. H. Geversman; 7 7.3D Vioolconcert; 7.30-3 Engelaohe les voor gevorderden; 80 Omroepor kest en Gramofoon; 910 E. D'Olivei- ra over: „Goethe'e eerste ontplooiing ak lyriadh dichter" en Zang; 1040.16 Nieuwsberichten; 10.1511 Omroep orkest; 11—42 Dansmuziek. Hulzen. K.R.O. 8-4.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.30—12 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen; 12.15 uur K.R.O.-Trio; 1.45 uur Gram mofoon; 2 uur Vrouwenuurtje; 3 uur Gramofoon, 4 uur Orgelconcert6 uur K.R.O.-Orkeet; 6 uur Herman de Man over .„Bedelarij"; 8.20 uur K.R.O.-Or kest; 7.10 uur Land- en Tuinbouwhalf- uurtje; 7.46 uur Gramofoon; 8 uur Overweging van Christus' lijden door Pastoor J. Th. van Noord; 9.30 uur Nieuwsberichten; 9.46 uur K.R.O.- Kunetensemlble11—42 Gramofoon. Woensdag 23 Maart Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 «n 7J»— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Grar mofoon; 9 uur Trio Willem Drukker; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.15 uur Uitzending voor de Ar beiders in de Continubedrijven; 12 uur Amsterdameoh Solisten Kwintet; 2.15 uur Onze Keuken door P. J. Kers; 8 uur Zang; 3.30 uur Voor de Kindoren; 6.30 uur V.A.R.A.-Septet; 6 uur On derwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.30 uur Henri Polak over: „De derde ali nea van het beginselprogram"; 8.50 uur Muziek van dezen tijd; 8 uur Op voering van „De Dolende Soldaat"; 10.30 uur Persberichten, 10.4612 Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 6 uur Schriftlezing; 8.16 0.30 Concert; 10 uur Zang door 'het N.C.R.V.-Dame#koor; 10.30 uur Korte Ziekendienst; 11'12 Harmonium be speling; 12.16 uur Concert (Zang, Vi ool, Cello en Piano); 2.30 uur Lezen van Ghr. lectuur; 3 uur Concert door het „Haagsdhe *lrio" (Viool, Cello en Piano); 5 uur Kinderuutje; 87 Uur tje voor de landbouwers; 7 uur G. van Ravenawaay over: „De reformatie-pe riode en het muziekleven in dden tijd"; 7.46 uur Persberichten; 810.30 Con cert door de Ohr. Gem. Zangvereni ging „Soil Deo Gloria"; 8.40—9 G. van Ravenzwaay Over: „Inleiding tot de Matthüua Passion van Heinrioh Sohütz O—«10.30 „Matth&ua Passion"; 10.30 uur Persberichten; 10.4011.80 Grar mofoon. Ouderkerk a.d. IJssel. De heer M. P. de Jong, tijdelijk onderwijzer aan de o. L school I (dorp) is benoemd tot onder wijzer aan de o. I school te Ameide te gen 1 April a.s. Polsbroek. In een vergadering van het bestuur van het waterschap Polsbroek werd opgemaakt de lijst van stemgerech tigde ingelanden, bevattende 83 namen, met een stemmen tal van 1094. Muziekuitvoering. Watfdlnxveen. Het fanfarecorps „Con cordia" gaf Woensdag een uitvoering voor hare donateurs en geïntroduceerden in de zaal van den heer Kwaak. De lei ding berustte bij den heer C. van Gent, direoteur. Het muzikale programma was met smaak samengesteld en de uitvoe ring der nummers was van goed ge halte. Er volgde dan ook telkens een har telijk applaus. Na de afdeeling muziek voerden de leden van het oor^M» toonslstukken: „Ds bedrieger in den val" en „Je moet maar ongelukkig wezen" op. Deze stuk ken werden zeer goed uitgevoerd en de den het publiek, dat in fooien getale opgekomen was, hartelijk laohen. De avond met een bal besloten. Waddinxvsen. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lage re school aan het dorp is de volgende voordracht opgemaakt: 1. mej. W. C. Zoethout te Amsterdam; 2. mej. C. van Ingen te Lopik; 3. mej. J. H. Schuling te Gouda. Mej. J. Storre slaagde voor het examen coupeuse. De verloting, gehouden door mej. Van Lange, ten bate van het plaatselijk crisis-comité, heeft f 189 opgebracht. Willige-Langerak. De commissaris der koningin heeft de ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1933, A. Vermeulen en J. Verkuil, voorgoed vrij gesteld wegens broederdienst. De bevolking op 81 Decsmbsr 1931. IJsselstsin. De werkelijke bevolking bestond op 81 December 1930 uit 2484 mannen en 2382 vrouwen, totaal 4866 personen. Zij vermeerderde in 1931 door geboorte met 71 mannen en 69 vrouwen, totaal 140 personen; door vestiging met 83 mannen en 117 vrouwen, totaal 200 personen. Geheele vermeerdering met 154 mannen en 186 vrouwen, of totaal 340 personen. Zij verminderde in 1931 door overlij den met 27 mannen en 29 vrouwen, to taal 56 personen; door vertrek met 98 mannen en 139 vrouwen, totaal 237 per sonen. Geheele vermindering met 125 mannen en 168 vrouwen, of totaal 898 pereonm. voltrokken IJisslitsln. Het echtpaar 0. van der Veer—Jonkers, heeft 16 de«er «ijn gou den huwelijksfeest herlaoht. Marfavtrtsniglng. IJsselslsin. In de jaarvergadering van de Mariavereeniging heeft de secretares se haar jaarverslag uitgebracht. De ver- eeniging telt thans 180 leden en 30 eere leden, de Meisjesbond 42 leden. De penningmeesteres se gaf een over zicht van de financiën. Wegens vertrek naar Utrecht bedank te mej. A. Moes als lid van het besJUur; ook de dames Marie van den Berg en Van DoornHoogendoorn namen als zoodanig ontslag. De eerwaarde adviseur richtte een woord van dank aan 'de af tredenden, voor hunne bemoeienissen. In de drie vacatures werden gekozen de dames Mien SchippersMulder; Dina de Groot en Bertha de Wit, die allen hun functie aanvaardden. Kapelein Heinink hield hierna een be langwekkende lezing met lichtbeelden. Coop. Boerenleenbank. Zevenhuizen. Op Maandag 14 Maart hield de Coop. Boerenleenbank Zeven huizen (Z.-H.) haar algemeens vergade ring in de zaal van hotel Vos. Na ope ning door den voorzitter en het lezen van de notulen der vorige vergadering, werd het verslag uitgebracht, waaraan we het volgende ontleenen: Het ledental bedroeg op het eind van het jaar 234. Acht leden waren inge schreven, 7 waren afgeschreven. Spaarbank: Nieuwe inleggers 46. Ver vallen rekeningen 23. In omloop 618 boekjes. Ingelegd f 223.300. Opgenomen f 198.324, saldo per 81 Dec. 1931 f 524.277 Rente door spaarders gekweekt f 16.161. Voorschotten: Aantal rekeningen 75. Saldo vorig jaar f 11Ö.796, terug ontvan gen f 12.736. Uitgeleend f 7950. Blijft per saldo uitgeleend f 112.010. Loopende rekeningen: Aantal rekenin gen 203. Ontvangen door de Bank f 854.482. Uitgegeven f 882.092. Saldo schuld aan de leden f 188.291. Vorderin gen f 591.617. Rente door de Bank ge kweekt f 22.560. Rente uitgegeven f 4152. Totaal ontvangen volgens kasboek f 1.797.692, uitgegeven f 1.784.631; zui vere winst f 4201 De rekening en balans over 1931 wer den met algemeens stemmen vastgesteld. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer H. van Nielen; tot lid van den raad van toezicht de heer Adrs. Vente. In het kort werd gememoreerd dat (1® bank 20 jaren heeft bestaan. Tenslotte werd de rentevoet voor 1982 bepaald als volgt: voor alle gedeponeerd geld 8K pCt. Voor alle opgenomen geld 41/4 pCt. DE KONINGIN VAN PARIJS. De schoonhei dakoningin van Parijs heeft met hare 'hofdames een bezoek gebracht aan den staate-preeident Doumer. EEN WREED BEDRIJF In enkele tforpen van Oostelijk Noord-Brabant is proces-verbaal oj^ gemaakt tegen lieden, die zich op het vangen van zangvogels toeleggen en daarbr wreede methoden toepassen. Onder meer wordt de vinkenvangst soms beoefend met behulp van lok vogels, die daartoe opzettelijk blind gebrand zijn. Men hoopt door de hand te leggen op verschillende dezer vogelvangers aan hun praktijken een einde te maken. Eerstens om de daarbij aan gewende lage dierenmishandeling maar tevens om den toch reefis zoo gedunden zangvogelstand in hetOost- Brabantsche land voor algeheele ver dwijning te vrijwaren. EEN 103-JARIGE. Op 29 Maart hoopt de weduwe Pos- tema te Groningen haar 103den ver jaardag te vieren. Het vrouwtje, dat tot voor korten tijd nog bijna dage lijks in de straten van Groningen te zien was, wandelde daarbij achter een wagentje, dat haar tot steun diende. Zii is in Aurich (Oost-Fries* land) geboren en tweemaal gehuld geweest. MISDADIGERS GEFOLTERD. Or een zolder van een leeg huis in Manhattan in de Ver. Sleten heeft Totals 118 i TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR RUPMUUmHD EN Courant MAANDAG tl MAART 1931 GOETHE. wrak van ds gszonkea duikboot M Sm lijk geborgenofschoon het onherken baar was, kon toch worden vastgeeteld, dat men hier met de stoffelijke resten van een der matronen van de duikboot te doen bad. Zondegmddda* ie boven bet vlieg veld Lobausen, nabij Duseeldorp, een sportvliegtuig van ongeveer 30 M. hoogs te omlaag gestort. De piloot Uep ernal 'ondingen gedood. op slag Een transportvliegtuig is bij Yuoia- pa (G&lifornië) neergestort. Vier inzit tenden zijn oen het leven gekomen. Morgen is het 100 jaar geleden, dat in Weimar stierf Duitachland® grootste dich ter, donker, geleerde en staatsman Johaa Wolfgang von Goethe. HANDSCHRIFT. Eet handschrift van GmUi*. De directie van de spinnerij Eiler- mark te Glanerbrug (Lonniker) heeft bekend gemaakt, dat tegen April de helft van de arbeiders ontslagen zal worden. Dat zijn ongeveer tweehonderd personen Het 1H-jarig zoontje van de familie B. te Neerkant (N.-Brt was met een heet waterkruikje te bed gelegd. Andirfe kinderen hebben de stop van het kruikje verwijderd. Het kokend heete water be zorgde het kind zulke hevigs brandwon den, dat het aan da gevolgen is overle den. Te Nieuwolda (Gr.) is een groot aantal ziektegevallen geconstateerd on der de varkens van een landbouwer. Zes tig dieren zijn reeds gestorven. De gemeenteraad van Nieuw-Beijer- land besloot met algemeene stemmen tot het geven van oneervol ontslag aan een schoolhoofd, wegens verduistering van steenkolen. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag, even voor het vertrek van een trein naar Utrecht, de gehuwde machinist Gorte- muller, woonachtig te Arnhem, van de locomotief gevallen en heeft den nek ge broken. Zijn lijk is naar het Binnengast huis vervoerd. In de rioleeringsbassins bij het pompstation te-Jfcndvoort hebben werk lieden het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het moet twee dagen geleefd hebben. Te Moskou teeft de Gepeoe het dood vonnis voltrokken tegen den voormaligen wit-gardist Aunap, die wegens het ple gen van een spoorwegaanslag ter dood was veroordeeld. Te Blaye nabij Bordeaux is Zater dagnacht een auto in de Gironde gere den. Van de zes menschen in den wagen zijn er vijf omgekomen. Zaterdag hebben duikers uit het Kaas gebreken.. Eén van de ernstige gebreken in volvette Goudsche kaas bestaat in het op ouderen leeftijd optreden van gas- ont wik keling. Gebleken is dat onder de verschil lende besmettingsmogelijkheden van de melk met de bacteriën die deze zeer schadelijke gasontwikkeling ver- «orzaken. het voederen van het vee met ingekuild gras. natte pulp, aard appelmoes of bostel, een belangrijke plaats inneemt. Toch is de practijk geenszins af- keerig van het gebruik dezer voeder- middelen. Behalve dat dit kan zijn een kwestie van prijs, is het waarschijnlijk dat de mogelijkheid van een schade lijken invloed niet of niet voldoende wordt ingezien of erkend, of niet wordt ondervonden. Vaak toch wor den de bewuste voedermiddelen toe gediend, fonder dat de boer ooit iets van een nadeelige uitwerking bespeurt Dit «kan het geval zijn, wanneer deze gebruikt worden uitsluitend in het koude jaargetijde, wanneer de tem peratuur, waarbij de kaas wordt be waard, te laag is voor den groei der schadelijke bacteriën. Ook is het mo gelijk. dat bij warmer weer, de kaas zoo jong wordt gegeten, dat er voor ontwikkeling dier organismen geen voldoende tijd is geweest. Intusschen doen zich herhaaldelijk gevallen voor. waarbij de kaas wèl sterk in kwaliteit terugloopt doordat dan de meergenoemde voederstoffen worden gebruikt, anders dan in den winter en daarbij kaas wordt ge maakt. die niet voor dadelijk verbruik is bestemd. Resumeerend moet den kaasmakers dus ten sterkste worden aangeraden om' z.g.. persvoer alleen te gebruiken in de maanden November. December, en Januari of uiterlijk Februari, of met andere woorden: men zorge er voor dat de voorraad dezer voeder middelen uiterlijk Februari is uitge- but. zoodat het gebruik daarvan in het laatst van den staltijd niet noodig is. Bij voederen met één der genoemde stoften, terwijl het vee in ae weide loopt, is jgeheel uit den booze. Toch ziet men net nog meermalen gebeuren dat restanten gedurende den weide- tijd 'worden opgebruikt, doch de uit werking valt in de kaas dan ook niet zelden maar al te duidelijk te be speuren. Verder zij er op gewezen, dat indien gedurende den staltijd persvoer wordt gebruikt, dit nimmer tijdens, maar altijd na het melken behoort te wor den gegeven. Extra vehtilatie der stallen is bovendien noodzakelijk. Tenslotte is er, voor zooveel noódig, de aandacht op te vestigen, dat de besmetting der melk niet plaats vindt binnen den uier, doch nadat ze den uier heeft verlaten: tijdens en na het melken al zoo, zoodat door het in acht nemen van de noodige zindelijk heid veel kan worden bereikt Zurs Wsl. Ten behoeve van een goede inlei ding van de kaasrijping wordt vaak gebruik gemaakt van kaaszuursel. karnemelk, dikke melk, of zure wei. Bij herhaling nu is gebleken, dat De oorsaak hiervan moat miaaehitn gezocht worden In den minder Ein delijken toestand waarin de wei- kuipen over het algemeen vm Een feit is althans, dat desa meestal minder nauwkeurig worden gereinigd dan b.v. da kaastobbe, of ook wel. dat deze kuipen niet steed* in prima staat zijn en zoodoende de versche wei kunnen infectceren met bacteriën, die voor de kaas schadelijk zijn. Wenscht men toch zure wei te gebruiken, dan Is nog het beste, dat tijdens de bereiding der kaas een schoone flesch met de z.g. bovenwei wordt gevuld, waarna deze na afloop van het kaasmaken door middel van een aan den hals der flesch bevestigd touwtje in de kuip met warme wei wordt gehangen. Deze methode werd toegepast op een boerderij, waar men bii gewoon gebruik van zure wei voortdurend inet het gebrek laat-los te kampen had. Het gebrek trad nadien niet meer op. Inplaats van op de wijze hiervoren- bedoeld. kan men ook ae wei ergens wegzetten in een weckglas bijvoor beeld. Bij koel weer bestaat er dan echter leans dat ze niet voldoende zuurt. Bewaring in een verwarrad vertrek kan in dit geval noodig zijn. BIJ den overgang van het vee uit den stal naar ds weids. De kaas, bereid gedurende den staltijd uit de nieuwe melk. vereischt over 't algemeen een korten bewer- kingstijd. omdat ze anders licht te droog uitvalt. Dit staat de spoedige gebruiksgeschiktheid In den weg, ter wijl het droge zuivel speciaal bij den laatsten stalkaas hinderlijk is, daar deze kaas dikwijls niet geschikt is om ze door l>e waren te laten blj- teeren. Maar al t« vaalt nog echter wordt aan het voorgltande niet of te weinig gedacht Geheel andera etaat het met de nieuwe graskaas. Dese kaas, bereid uit de meestal vetrijke grasmelk in April ten Mei, vraagt juist een lanceren bewerkingstiid. Bovendien wordt er. vooral uit de Meiproductie, vrij kaas voor dpn opleg bestemd, welke reden de eerste graskaas relfs extra stevig moet sijn en dus een extra langen bewerkingstijd noodig heeft- j Wel wordt er nu in de practijk rekening mede gehouden, dat d< askaas een langeren bewer- asgebrek vroeg- al te dikwijls ae kaas op ouderen leef- tjjd het gebrek, knijper of laat-los gaat vertoonen. Dit verschijnsel doet zidh voor zoover practische erva ringen aantoonen, veel meer voor bij het gebruik van zure weL dan bij een der andere vormen van toe diening van melkzuurbacteriën. DROEVE TERUGREIS. 'v f* 334l-fiE3 j He kist met het lijk van den Zweedschfn industrieel «b financier Inr Kreuger wordt te Parije in den trein geleden o» neer Zweden gebracht te worden. oog verloren, dat de laatste stalkaas wat extra kort, de eerste graskaas iets extra lang moet worden bewerkt Het laatste geldt eveneens voor de laatste graskaas, die in de maand September en later bereid wordt. Raadsvergadering van 11 Maart. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de bur gemeester. Na opening der vergadering met gebed worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Op daartoe gedaan verzoek van Ged Staten van Zuid-Holland neemt de Raad een besluit, waarbij de subsidies, waartoe reeds voor 1932 werd besloten, als ma xima worden beschouwd. De heer L. Kool Nz. bericht zijn her benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aan te nemen. De heer J van der Viist Jr. meldt, dat hij zijn be noeming in dat college niet aanneemt De heer Vleggeert heeft schrifte lijk verlaging gevraagd van het tarief voor electrisch licht met 5 cent per K. W.U., met ingang van 1 April a.a. De Voorzitter zegt, dat het be zwaar ontmoet, nu reeds te verlagen. Zoodra zulks mogelijk is, zal dit geschie den. Men dient echter vooralsnog daar toe niet over te gaan; eerst moeten de finitief de uitkomsten van de bedrijven bekend zijn. Het voorstel-Vleggeert wordt verwor pen met 5 tegen 2 stemmen (die der hee ren Vleggeert en De Bruijn). De heer Vleggeert heeft verder schriftelijk aan den Raad medegedeeld, dat z.i. de steunregeling niet wordt uit gevoerd, zooals door dsn Raad is aange nomen. Spr. oordeelt, dat B. en W. ver antwoordelijk zijn en wenscht een com missie, die in staat is de uitvoering op zich te nemen. De heer D e J o n g begrijpt niet, waar voor die commissie moet dienen; spr. vindt, dat de zaken bij het Burgerlijk Armbestuur thuis behooren. De heer De Bruijn zegt, dat alle aanvragen om steun serieus worden na gegaan. A De heer Xloorlander wijst er op, dat vrij keeTln natura wordt verstrekt en hij acfct zulks heel goed. De Voorzitter vraagt zich af, of verstrekking in natura wel wenschelijk is. De afi. Gouderak van den Alg. Ned. Metaalbiw. bond vraagt f 1 uitkeering meer vfcor georganiseerden dan voor ongeorganiseerden. De heer Van Dam is van oordeel, dat het raadsbesluit door het Burg. Armbestuur wordt uitgevoerd, zooals het is genomen. Op 'n vraag van den heer De Bruijn zegt de Voorzitter, dat het B. en W. niet bekend is, hoeveel inkomsten een gezin heeft, dat steun komt vragen. De heer De Bruijn is van meening, dat de menschen tot elkaar moeten wor den gebracht; dat is beter dan ontevre denheid op te wekken. Besloten wordt met 5 tegen 2 stemmen geen commissie in te stellen; voor de heeren Vleggeert en De Bruijn. Afwijzend wordt beschikt op hst ver^ zoek van de afd. van dsn Alg. Metaalbew. Bond; voor de heer Vleffeert. B. ca W. stellen voor afwtyaend te be schikken op een verzoek van den Gou- derakechen Bestuurdersbond lot betaling van premies Ziektewet voor ée werklooss arbeiders. De hen Be er zegt, dat ds arbeiders- bescheming hem veel te ver gaat. Tegen het voorstel van B. en W. stemt de heer Vleggeert; de heer De Bruijn stemt blanco. De heer Vleggeert zegt, dat het voor hem nog niet zeker is, dat de ge meente er financieel slechter door werd. De gemeente-begrooting 1932 onder gaat eenige wijziging. Besloten wordteen rekening-courant- overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot maxi maal f 7000. Vastgesteld wordt een verordening tot gebruikgeving van lokalen aan vereeni- gingen. Besloten wordt aan het schoolbestuur uit te keeren over 1932 als voorschot f 1000, min het over 1929 te veel ont- vangene ad f 102. De Alg. Politieverordening ondergaat n kleine aanvulling. Hierna wordt vastgesteld de beheeri- verordening gemeentebedrijven G.E.B. en G.W.B. De heer Vleggeert oordeelt het niet goed, dat de monteur G.E.B. beslist over het laten branden der straatlan taarns aan den dijk bij lichte maan. Spr. acht dat niet te verantwoorden. De heeren De Boer en De Bruijn denken er ook zoo over. De Voorzitter «egt, dat de heer Nooriander deze oplossing in de verga dering van B. en W. aan de hand deed Spr. heeft persoonlijk geen deel aan de ze beslissing. Met algemeene stemmen wordt beslo ten deze aangelegenheid in handen te van de lichtcommissie; de mon teur zal bij de heeren Boer en De Bruijn informeeren. Ten opzichte van de Winkelsluitings wet wordt verworpen het voorstel, waar over in de vorige vergadering de stem man hebben gestaakt, om gedurende den Zomertijd de winkels een uur langer (op Maandag t/m Vrijdag) open te houden. Voor de heeren Boer en De Jong. De Raad besluit tot algeheele Zondag sluiting; geen melkverkoop, geen ope ning van brood- en banketwinkels gedu rende vier achtereenvolgende uren; hier voor zal een verordening worden inge zonden. Deze beslissing werd genomen met 4 tegen 3 stemmen; tegen de heeren De Bruijn, Boer en Hofman. Ten opzichte van de belastingen i wenscht de heer Vleggeert den be- I staanden toestand te handhaven. De heer De Bruijn eveneens Weth. Nooriander verdedigt een voorstel van B. en W. tot plaatsing in de lie klasse gem. fondsbelasting. Dit scheelt f 1100 in opbrengst. De heer Boer wil de le kl>uwe aan houden. De Voorzitter merkt op, dat de heer Boer er vroeger wel andors over dacht. De heer Hofman komt naar aan leiding van een opmerking van den hoer De Bruijn met verhaal pensioensbij dragen. De Voorzitter acht zulks een ver zwaring van den last der armbtenar^n. Spr. heeft reeds eerder gezegd, dat Ged. Staten een onderzoek instellen naar de salarissen van de hoofdambtenaren der gemeente. Spr. wenscht afl te wachten en geen tusschentijdsch ingrijpen. Het voorstel-Vleggeert, om handhaving belasting gem. fond# in Ie klasse, wordt aangenomen; tegen de heeren Van Dam, Norlander en De Jong. Vastgesteld wordt het kohier honden belasting 1932. Als lid van het Burg. Armbestuur wordt gekozen de heer Dion. Schouten. (De heeren Ferd. Van Vliet en C. Kas- bergen kregen ieder 1 stem; de heer Schouten 4 stemmen). Herbenoemd wordt als lid der com- mtyie van plaatselijk toezicht op het la ger onderwijs de heer H. Blonk. Sluiting. Raadsvergadering op Donderdag 10 Maart. Vcor7|tter de he-r Oldenhof. burge meester ,secre'arisdeheer v.d. Weerd Afwezig de heeren J. Schep en A. Vink. D« Voorzitter opent de verga- jring met gebed en spreekt daarna woorden van deelneming tot de beide wethouders, de heeren De With en Strien over het verlies dat hen trof door "het overlijden van vrouw en broeder. Daarna leest de secretaris de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken is het Prov. Blad van Utrecht, houdende bericht over de technische herziening der ambtenaarssalarissen. Voor deze gemeente verandert hierdoor alleen het salaris van den burgemeester. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Voorts is ontvangen .een schrijven van de gemeente Leersum, betreffende herziening der salarissen van gemeen teambtenaren, n.l. om Ged'ep. Stalen te verzoeken, deze in overeenstem ming te brengen met den dalenden levensstandaard. B. en W. stellen voor aan dit adres adhaesie te betuigen., doch zouden tevens rekening willen houden met het al dan niet bestaan der pensioenskorting. Aldus wordt be sloten. Een rapport inzake kasopname bil den gemeenteontvanger (kas en boe ken zijn in orde bevonden) wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de kroon is bericht ontvangen, van goedkeuring van het raadsbesluit tot het heffen van 80 opcenten op de personeele en 30 op de gemeente fondsbelasting. Wordt voor kennis geving aangenomen. Ten aanzien van het raadsbesluit dat de winkels geopend mogen zijn tot 10 uijr des avonds en des Zater dags tot 10.30 uur, schreef de minis ter deze regeling niet te kunnen toe staan, aangezien de bij de wet vast gestelde tyd te ver overschreden wordt. Naar aanleiding hiervan stelt de voorzitter voor het oude besluit in te trekken en te informeeren in den Haag, tot welk uur een besluit mag woraen genomen. Aldus wordt be sloten. Van de Tuinbouwver. „Lopiker- waard" te Jaarsveld is een verzoek ingekomen om een subsidie, groot f 50.- voor de exploitatie van den demonstratietuin. De Voorzitter zegt, "dat deze vereeniging een nieuwe koers heeft ingeslagen; de gemeente moet hierin meewerken, daar het demonstratie- bedrijf zeker profijten zal opleveren. Wordt toegestaan. Ingekomen is een adres van enkele ingezetenen om de torenklok bij over lijden niet meer te doen luiden, daar zulks zeer hinderlijk is, vooral ook voor de secretarie. B. en W. hebben hierover hunne gedachten laten gaan en stellen voor, het uur van luiden te stellen van 12 tot 1. dan liggen de werkzaamheden toch stil. Dit voor stel wordt goedgekeurd. De afdeeling van S.D.A.P. en A.N. B.A. Te Jaarsveld verzochten, aan werklooze inwoners van Lopik eene uitkeering te verstrekken. B. en W. hebben zich op Jiet standpunt gesteld dat deze zaak niet langer kan worden uitgesteld, nu de werkloosheid zoo is toegenomen, is het niet meer de zaak aer diaconie.. B. en W. achten het noodzakelijk, dat een steunrege ling wordt getroffen, temeer, daar ook de minister hierop aandringt en stellen voor Jiiertoe over te gaan en de regeling ter goedkeuring aan den minister toe te zenden. Wordt aldus besloten.. De Jieer den H a r t o g h vindt het op financieel gebied een netelige kwestie voor de gemeente. De Voorzitter deelt mede. dat de financieele gevolgen voor de ge meente zjjn geraamd op f 3000 en dat dit gevonden moet worden in de gewone inkomsten. B. en W. stellen m dit verband voor om de opcenten van de vermogensbelasting le brengen van 20 op 50. die der gemeentefonds belasting van 30 op 50 en van de personeele van 80 op 100. Ook dit voorstel wordt goedgekeurd. Aan de orde is thans punt 2 der agenda, ljct bijbouwen van een lokaal aan de openbare lagere school te Lopikerkapel. B. en W. hebben deze zaak slepende gehouden om de be grooting 1932 niet zwaarder te be fasten. De inspecteur oordeelt echter dat nu tot uitvoering dient te worden overgegaan. J3e heer v. Vliet stelt voor, deze zaak ngg uit te stellen tot EEN GROOTE BRUG. De brug over de haven van Sydney; ds hoofdstad van den Australischen staat Nieuw-Zuid-Wales, is Vrijdag geopend. Het is de grootste brug van dat wereld deel. In den inzet de minister-president Lang, tegen wien volgens een gerucht esn complot gesmeed «ou zijn om hem bij de opening van den brug in het water t« wtrpsn. Dit bsricht ia tchtar later weer tegengeeproksn.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4