r IRi V Smidsleerling Stadsnieuws. d. j Telegrammen. Gemengd Nieuws. WEERBERICHT. M j Nieuws in een paar regels. Rechtszaken. Advertentiën. 25-jarige Echtvereeniging Loop der Bevolking. Burgerlijke Stand. Marktberichten Geerrit Slingerland, Willemina Verhoef! van der Graaf, Zetboer of derg. DANKBETUIGING. Jan Hendrik Rietveld, Terstond gevraagd: EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. gehoonlinveilMtl» Courant «4» WOENSDAG 8 APRIL 1883 CansuletoUchap Noordaloos. Naordaleot. Inplaata van Da. v. Qinkal Nod. Herv. Predikant to Nieuwpocert, dia om jgorjoodheidaredenien hedanii heeft aJa eonaulenk dor Nod. Herv. Kerk te Noor- delooa, ia «Ja eoodiajaig benoemd Dé, Van Rij», van Vianen. NR. F, L J. I. RAMBONNET. BurgamHitar van Schoon hoven. Nog ia de titel die hierboven staat k juist, dooh sleohts voor enkele dagen, dan verwisselt de heer Rambonnet den titel met dien van „Burgemeester van Velsen". In de 7 jaren, dat de heer Rambon net het hoogste ambt in deze gemeente heeft vervuld, zijn verscheidene dingen tot stand gekomen. Deze burgemeester is een rustige, stille, maar toch door tastende werker geweest. Hij maakte met bezadigd inzicht en wijs overleg zyn werkplan, hij koos met beleid de zaken die het meest noodig waren en daaraan gaf hij dan zonder ophef zijn krachten.' Wij kunnen ons een burgemeester den ken, die minder dan de heer Rambon net voo^ zijne gemeente heeft gedaan en over wian misschien luider lof gezongen wordt, omdat een zoodanige ambtenaar de wegen koos om van zich te doen spreken. Daarvan is de heer Rambonnet altijd wars geweest. Hij deed wat hij wist dat goed en noodig was en ging a zijn wek. Hi. t begin affdat h hoe goeqj mr. Hij heeft hij bur- Ram- dan zonder omzien zijn dat gedaan van het gémeester hier werd. Hoe snel en hoe bonnet zich hier had georiënteerd ingewerkt, bleek toen hij nog geen half jaar na zijn aankomst hier ter stede een werkje deed verschijnen van 24 pa gina's, bevattende een beschrijving van Schoonhoven, een beschouwing over de goud- en zilverindustrie, over de ver- keers- en verbindingsmiddelen, het on derwijs, de industrieën, de uitbreiding der stad en over de toekomst van Schoonhoven. Maar nu hij Schoonhoven gaat verla ten, mogen we herinneren aan wat hij heeft gedaan voor deze stad. Aan den heer Rambonnet danken we het voor treffelijke veer, de restauratie van hèt stadhuis en van de kerk, de vergevor derde voorbereiding van de grensverbe- tering, het bouwrijp maken van een deel van de Droge Gracht, verlegging van de aschvaalt, en de daarbij behoorende aanleg van de speelplaatsen, de voorbe reiding van de nieuwe toegangswegen, de verbetering van de bestrating en dan tot slot nog iets dat niet het minste is. De heer Rambonnet is niet alleen burge meester, maar ook wethouder van finan ciën. Nu zijn de jaren, waarin de heer Rambonnet zijn ambt heeft vervuld, in financiëel opzicht niet gemakkelijk, zelfs zeer moeilijk geweest. De noodzaak leek dikwijls onvermijdelijk om de be lastingen te verhoogen en men weot dat het gemakkelijker is een belasting te verhoogen dan te verlagen. Er ligt geen geringe verdienste in dat de burgemees ter er in geslaagd is dat hier de belas tingen niet verhoogd zijn moeten wor den. Hoe moeilijk dat is geweest, hoe veel overleg en hoofdbreken en rekenen dat heeft gekost, kan iemand beoordee- len die begrip heeft van de gemeente- financiën in he algemeen en in het bij zonder van die van Schoonhoven, met zijn weinig groote inkomens en zijn vele burgers, die zóo goed als niets bijdragen aan het gemeentelijke huishouden. Bü zijn veelomvattende werkzaamheden als burgemeester had mr. Rambonnet ook nog het volledige ambt van kanton rechter te vervullen. Dat de regeering ook weet hoe eet kundig en beleidvol regent de heer Ram bonnet is, blijkt uit zijn staat van dienst: eerst burgemeester van Rockanje, met ongeveef 9000 inwoners, daarna burge meester van Schoonhoven, met ongeveer 4500 inwoners; nu burgemeester Velsen met ruim 40.000 inwoners. En Velsen «al niet zijn laatste stand plaats blijken te zijn. HET KANTONGERECHT. Üet Schoonhovensohe kantongerecht geraakt ontvolkt. Nauwelijks heeft de griffier afsoheid genomen of des kan tonrechters vertrek wordt aangekondigd. Wij weten hier sinds vele jaren dat de regeering geen plan heeft in Schoon hoven een kantonrechter te benoemen en het kan maanden duren voor in de va cature van burgemeester en griffier is voorzien, waarbij het bovendien onzeker is of weder een jurist burgemeester zal worden. Het schijnt in de bedoeling te liggen van de regeering om het kanton gerecht hier te laten waarnemen door een kantonrechter uit Rotterdam, zoodat we dan krijgen een reizend kantonrech ter en een reizend ambtenaar van het openbaar ministerie, met misschien ook een reizend griffier. Eeh gelukkige oplossing kan dat aller minst worden genoemd. Het is duidelijk dat voor een billijke en welbegrepen af wikkeling van kantongerechtzaken het wenschelijk is dat de kantonrechter ken nis heeft van de bevolking, die hij moet beoordeelen. Die kennis van personen en zaken kan alleen verkregen worden als de rechter woont in het centrale punt waar de justiciabelen voor hem ver schijnen en hij dus regelmatig met hen in aanraking komt. DE TREINENLOOP. Eenige inwoners van Schoonhoven en andere gemeenten langs de spoorlijn naar Gouda, die veel van die lijn gebruik maken, hebben zich op 18 Maart met een adres gericht tot de directie der Neder- landsche Spoorwegen, om invoering van een trein, die des namiddags omstreeks 7 uur uM Gouda sou vsrtrskksn, omdat er op dat uur groots behoefte is aan een trein. Volgens de thans geldende dienst regeling rijden er slechts treinen in deze richting om 18.01 en 20.21 uur. De Ka mer van Koophandel te Gouda betuigde adhaesie aan dit adres. De Ned. Spoorwegen hebben thans op dit verzoek gunstig beschikt en medege deeld, dat bij de op 22 Mei in te voeren somerdienstregeling zal worden inge logd een trein vertrekkende te 18.58 uur van Gouda, die dus sal aansluiten op de daar te 18.40. %48 en 18.44 aankomen de treinen uit Den Haag, Utreoht en Rotterdam. Tegenover de inlegging van desen trein zal die, welke thans te 21.86 van Gouda vertrekt en waarvan slechte zeer weinig reizigers gebruik maken, verval len. 4 Thans is nog een verzoek in behan deling van de Kamer van Koophandel om invoering van een trein tusschen die welke op marktdagen te 8.87 en te 11.61 uit Schoonhoven vertrekken, DE WERKLOOZEN-STEUN. In de raadsvergadering van morgen zullen weer enkele belangrijke punten betreffende de werkloozen-ondersteuning aan de orde komen. Onlangs hebben de moderne, chr. en r.k. besturenbonden ge zamenlijk een adres gezonden aan den raad om invoering van enkele verbete ringen in de steunregeling. Zooals reeds in ons nummer van Vrijdag vermeld, stellen B. en W. den Raad voor, op dat adres afwijzend te beschikken, doch daartegenover wel enkele andere verbe teringen in de steunbedragen in te voeren, in verband met de nieuwe rege ling van den minister. De besturenbonden hebben over deze Voorstellen een gezamenlijke bespreking gehouden en als uitvloeisel daarvan hielden gisteravond gelijktijdig de Schoonb. Besturenbond in Hotel a la Station en de Chr. en R.-K. Besturen bonden in het vereenigingsgebouw aan de Oranjestraat vergaderingen met de leden der aangesloten organisatie's. Vergadering Schoonhoveneche Besturenbond. In de vergadering bij den heer Oskam, die flink bezocht was, waren op uitnoo- diging tevens de gemèenteraadaleden Bron, Van der Hek, Kortland en Peer- bolte aanwezig. De voorzilter, de heer A. J. Koppenol, verwelkomde deze heeren in het bijzonder en gaf dadelijk het woord aan den heer P. J. van Harmeien. Deze herinnerde eraan, dat onlangs de Chr. Besturen bond aan den Schoonhoven Besturen bond had gevraagd of deze bereid was mede te werken aan een poging tot ver krijging van een iets gunstiger regeling, voornamelijk op moreele gronden. Als gevolg daarvan dienden de gezamenlijke besturenbonden hun adres van 12 Maart in, waarin hoofdzakelijk werd aange drongen op een hooger grondbedrag in de steunregeling, n.l. f 18,50. Spr. cri- tiseerde scherp de houding van B. en W., die dit adres met een motiveering van 8H regel in hun prae-advies van de hand wijzen. Hij noemde voorbeelden van verschillende gevallen, waarin z.i. de voorstellen van de bestuurdersbonden de voorkeur verdienen boven die van B. en W. en bestreed de bewering van den betrokken wethouder in de bijeenkomst met de raadsleden, dat de groote gezin nen van aanneming van dit voorstel schade zouden ondervinden. De heer J. Kortland stelde eenige vragen, die de heer Van Harmeien be antwoordde. Voorts hee# de heer G. Peerbolte de gelegenheid benut om te protesteeren te gen het voorstel van B. en W. om de aanschaffing van radio-toestellen „en an dere luxe artikelen" door gesteunden te verbieden. Spr. achtte dit verbod zonder nadere omschrijving al te gevaarlijk. Vergadering Chr. en R.K. Besturenbonden. In de gecombineerde vergadering van den chr. en r.k. Besturenbond waren de beide r.k. raadsleden aanwezig. De heer W. Bosman, die deze vergadering leid de, moest tot zijn leedwezen mededeelen dat de A.-R. raadsleden door een frao- tie-vergadering verhinderd waren. Spr. zette vervolgens de bedoeling uiteen van bet adres der besturenbonden en verde digde de daarin gedane voorstellen. Hierna heeft wethouder Deerenberg op zijn beurt een uitleg gegeven van de strekking der voorstellen van B. en W. en verschillende voordeelen dier regeling boven die der besturenbonden bepleit. Bovendien verklaarde de heer Deeren berg dat de minister een grondbedrag van f 18,60 nog slechts heefft goedge keurd voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utreoht, zoodat die goedkeu ring voor Schoonhoven niet ia te ver wachten. Na eenig overleg verklaarde de voor zitter ten alotte namens de vergadering, dat deze na die uiteenzetting, alhoewel niet voldaan, tooh tevreden was met de door B. en W. gedane vooretellen. „DE WOUDKON ING IN". De belangstelling voor de Operette „De Woudkoningin", die 14 April hier zal worden opgevoerd, blijkt zoo groot te zijn, dat nu reeds* alle plaatsen zijn verkocht. De mogelijkheid bestaat, waar nu ve len teleurgesteld moeten worden, dat een tweede voorstelling gegeven wordt, waar van de opbrengst dan ten goede zou ko men aan het plaatselijk crisis-comité. ARBEIDSBEMIDDELING. Aan het correspondentschap der open bare arbeidsbemiddeling staan thans 147 werkzoekenden, ingeschreven. Het wake- lijksoh overzicht vermeldt: 11 fabrieksarbeiders, 11 goudsmeden, 8 grondwerker», 8 kantoorbedienden. 2 lompemsorteerders, 2 loodgieter», 10 los se werklieden, 2 metaalbewerkers, 7 met selaar», 8 meubelmaker», 8 opperlieden, 2 oveniiten, 4 platéelafwmksr», 10 pla teelschilders, 8 schilders, 7 sigarenma ker», 6 timmerlieden, 87 «Uversmedenen voorts van vowohiltanda beroepan élk 1 DE SCHEURING IN DE 8.D.A.P. De scheuring In de S.D.A.P. blijft vrij wel zonder invloed op de afdeellng Schoonhoven. Er zijn hier sleohts 8 le den met twee eohtgenooten uitgetreden. Elerenvelllng. De volgende prijzen werden hedenmorgen op de Veiling be steed: Kippeneieren f 1.80—f 2.50, eend- eieren f lj80—< 1.80, beiden per 100 «tuks. Botermarkt i De aanvoer op de he denmorgen gehouden Botermarkt bedroeg 50 K.G. Prijs der Goéboter f 0,50. Weibo- tar f 0.45, bedden per half KH. Veel vraag. Toen uit da débatben bleek, dat de re geering geen bijzondere maatregelen sou nemen, ontstak de menigte ia woede «n volgde ds bestorming onder uitroepen als „weg met de regeering!" en „smijt den windster-president ia de haven!" Bijna onmiddellijk was soo goed ski Al geheele politiemacht van St. John op de been. Er ontstond een gevecht, waarbij de politie het onderspit moest delven en In het gebouw vluchten. Het volk versperde alle uitgangen en *a menigte van 4000 personen hield den g*- heelen nacht het gebouw in staat van beleg. RIJKSONTVANGER GESCHORST. Voor eenijzen tijd werd een klerk van het rijksbei astinnkantoor te Ge- ihouden. als leen aangehouden. verdacht van teden. SLAPTE IN DE MIJNEN. HEERLEN, 8 April Vandaag wordt niet gewerkt op de Oranje Nassaumijn IV, terwijl Zaterdag a.s. op geen der Oranje Naseaumijnen aal worden ge werkt. Ook wordt vandaag niet gewerkt opds Willem Sophiemjja. dis ook Zaterdag aal stilliggen. Eveneens zullen Zaterdag niet weaken de Laura en Vereeniging en de Domania- 1» mijn te Kerkrede. Naar vernomen wordt, moet het vrij wel zeker geacht worden, dat door den crisistoestand ds Oranje Nasaaumijnen in den vervolge twee maal per week zul len stilliggen. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL MEPPEL, 6 April. Een autobus, die rijdt op het traject Hoogeveen—Meppel, is hedenmiddag nabij Ruinen, vermoede lijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden en vernield. Van de inzittenden werd de ongeveer 50-jarige aannemer Diers uit Ruinen bijna op slag gedood, terwijl 4 school kinderen lichte verwondingen bekwamen. De overige passagiers en de chauffeur bleven ongedeerd. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE ECHT. ROERMOND, 6 April. Het onderzoek tegen den gewezen jachtopziener, ver dacht van den drievoudigen moord te EchtPutbroek, loopt ten einde. Alhoe wel het voor-onderzoek nog niet is ge sloten, is het de bedoeling de zaak op Dinsdag 81 Mei voor de rechtbank te Roermond in openbare behandeling te nemen. DOODELIJK MIJNONGEVAL HEERLEN, 6 Aprni, Gisteravond is in ds ondergrondsohe werken van de Staatsmijn Marrits ds arbeider P. van Schlun onder sen omslaande kolenwagen geraakt en gedood* De ongelukkig» was 22 jaar oud en ongehuwd. IN ZIJN AUTO VERDRONKEN. HEEMSTEDE, 6 April Toen gister avond ds heer C. Klomp alhier, een vriend, die met hen* meereed, naar huis had gebracht, wilde hij nabij de Haven met zijn auto draaien. Hij reed' te ver achteruit en kwam met den auto in het water terecht, dat daar ongeveer 8Yi M. diep is. Eerst nadat de auto met een kraanwagon was gelicht, kon de heer K. eruit worden gehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. STERN EN WAS8ILJEU TER DOQO VEROORDEELD. Ds moord op dsn diplomaat MOSKOU, 6 April In het opdertar remde proW tegen Stern en Wassiljeu, de verdachten van den moord op den ge zantschapssecretaris Von Twardowski, kwam in de avondzitting, na het ver hoor der beklaagden de hoogste openbare aanklager der Sovjet-unie, Krylenko, aan het woord, die tegen beidien de dood straf eisofete. De aanslag, dia Stam en Wiassiljeu hébben beraamd, bad da Sovjet-unie in de hoogste mate kunnen benadeelen en duizenden slachtoffer» kunnen koeten, soo betoogde hij. Na een vrij korte sitting van het op perste gereohtshof der Sovjet-unie, heeft dit hedenmorgen vroeg Stem en Weasiljeji beiden ter door veroordeeld. Qratii-verleanlng? Het hof heeft het presidium van 't cen traal uitvoerend comité der Sovjet-unie alle acten inzake dit prooes toegezonden, alsmede het vonnis, dat door het presi dium moet worden bekrachtigd. Indien 'het presidium geen gebruik maakt van zijn recht tot gratie-verleening zal het vonnis binnen 72 uur door de Gepeoe worden uitgevoerd. REGEERING IN DE VAL Werkloozen verslaan de politie. NEW-YORK, 6 ApriL In de hoofdstad van New Found land, St. John, waar reeds eenige weken geleden ernstige werkloozen-onlusten plaats vonden, waar bij de minister-president door werkloo zen dreigde te worden mishandeld, zijn thans opnieuw onlusten, dooh van veel grooter en ernstiger aard, uitgebroken. Een menigte van ongeveer 16.000 men- schen heeft gisteren het parlementsge bouw en de regeeringagebouwen bestormd een gboot deel van den inventaris ver nield en de meeste leden der regeerimg in het gebouw-complex ingesloten. De ontevredenheid is ontstaan door de groote werkloosheid op New Foundland, waartegen de regeering onvoldoende maatregelen neemt, terwijl de werkloo- zen-steun ontoereikend is. In de gisteren gehouden parlements- zitting, diende een werkloozen-deputatie een verzoek in om verbetering va» de werkloozen»teun m het plegen van onregelmatige» Na korten tijd weixf "hij echter in vrijheid gesteld. Het onderzoek werd voortgezet en heeft thans geleid tot vermoedens over een zeer onregel matig beheer van den ontvanger zelf. Deze Is thans in zijn functie ge schorst DE HEIDEBRANDEN. Brandstichter betrapt Wegwerkers van de gemeente Eer- se 1. zagen op den weg naar Postel (Bel{^ een voorbijrijdenden auto een eindweegs verder plotseling stoppen en vlug daarna In volle vaart weer doorrijden. Even later bemerkten zij. dat daar ter plaatse de heide in brand stond. Het vuur wisten zij met ver eende krachten te dooven. Ruim een uur later kwam de auto terug en her haalde zich hetzelfde geval. Aange zien echter de brand nu verder van de mannen verwijderd was. bleek bij hun komst reeds een groote opper vlakte te zijn verbrand en kon slechts met de grootste moeite uitbreiding voorkomen worden. De politie werd gewaarschuwd en arresteerde den 23-jarigen J.. S. uit Westerhoven Voor den burgemeester van Eersel heeft deze bekend, opzet telijk den brand te hebben aangesto ken. Men tast nog in het duister naar de motieven van zijn daad. NEGENTIEN RUNDEREN VER BRAND. Gisteravond ontstond door onbeken de oorzaak brand in de groote boer derij van den heer L. H de Jong te Boven Knijpe (bij Heerenveen). Hoewel de brandspuit spoedig aan wezig was kon men niet verhinderen, dat de schuren tot den grond toe af brandden. Twaalf koeien, vier pinken en drie kaderen kwamen in de vlammen om, terwijl men drie kal veren met zeer veel moeite wist te redden. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. Dultsch rijksbank!) ambte uit een trein gevallen. Even voorbij het station Holten stopte Zaterdag-morgen plotseling de D-trein Berlijn—Amsterdam, doordat aan de noodrem werd getrokken. Toen men van de zijde van het spoorwegpersoneel een onderzoek in stelde bleek dat een Duilscher uit den trein was gevallen. Men vond hem op de spoorbaan met ernstige hoofd wonden. Het was de Reichsbank-amb- tenaar Max Fritze. uit Berlijn, die met twee collega's als begeleider optra& van een belangrijke zending goud voor de Nederlandsche .Bank te Am sterdam. waarvoor een extra rijtuig in den trein medereed. Zijn toestand is zoo ernstig, dat hij niet naar een ziekenhuis kon worden vervoerd. De ernstig gewonde kon slechts opgeven, dat hij op hem onverklaai*- bare wijze uit aen trein was geraakt. D« beide medege'eiders verklaarden dat zij hem plotseling misten en toen aan de noodrem trokken. Zoolang de heer F. In deze ernstl- gen toestand verkeert zal het moeilijk zijn iets van dit geheimzinnige geval te ontsluieren. HET WERK HERVAT. Rust to Euictied®. Gistermorgen is te Enschede het werk in de textielindustrie hervat De politie had voor uitgebreide maat regelen gezorgd, doch alles had een uiterst rustig verloop. Zonder dat Kul wurasauzw t. da* i 0 April De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Matige tot krachtige, wellicht tijdelijke stormachtige Weetleijke tot Zuid-Weste lijke wind; meeat zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regëft; aanvankelijk iets zachter. Waterstand van hedsn: Schoonhoven hg. water 6.10 uur, 1.87 M. Vreeswijk hoog water 7.10 uur, 1.68 M. Keulen stand 2.40 M., was 0.00 M. Maastricht 6 April 42.26 M., was 0.13 M, Luchttsmpsratuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de sohaduw: 46 graden Fahrenheit. 3 Woensdag 6 April: Maan op 5.18, onder 7.82. Eerste Kwartier Don derdag 14 April gaanNdoch een groot aantal personen heeft het werk nog niet kunnen her vatten. In den loup deze" week zal het aantal arbeiders in fabrieken echter geleidelijk toenemen. Het is nog niet bekend hoe groot het aantal arbeiders is, dat weer te werk zal worden gesteld, doch er zijn fabrieken waar nagenoeg alle arbei ders he' werk kunnen hervatten.. DE STANFRIES IV Lijk van dien kapitein Ge vonden. Een Wieringer schipper vond be noorden den meuweö afsluitdijk „in de omgeving van Texel, een lijk, dat in verren staat van ontbinding verkeerde De sluismeestër te Hariingen en de beheerder van het bijkantoor van de maatschappij Stanfries, te Hariingen hebben het lijk herkend als dat van kapitein Steenstra van de Stanfries IV. Ook lami-ie.euen herkenden het lijk. DE „GRAF ZEPPELIN" GESTART. Gistermorgen om 6.30 is de „Graf Zepppelin" le Friedrichshafen weer opgestegen voor de tweede reis van dit jaar naar Zuid-Amerika, onder commando van kapitein Lehmann. Zooals gemeld kon de tocht Maan dag niet doorga&n omdat bij het op stijgen schade werd veroorzaakt aan het omhulsel. Aan 'boord bevinden zich negen passagiers onder wie ook een kind. GEZIN UITGEMOORD. Door bandieten- In de nabijheid van Chamberino in den staat New-Mexico' (op Noord* Amerikaansch gebied) hebben ban dieten een afgelegen huis van een pachter overvallen en de 6 leden van net gezin om het leven gebracht Een kind werd zwaar gewond. Den farmer zelf gelukte het te ontvluch ten. De bandieten ontkwamen. Als motief voor hun daad neemt men aan, dat de schurken vernomen hadden, dat de farmer voor verkocht vee 5000 dollar had ontvangen, welk geld zij opeischten. De weigering van den boer het geld af te geven zou hen tot hun daad hebben gebracht. TOENEMENDE MISDADIGHEID. Onrustbarende citers. In het jaarlijkich rapport van den New Yorkschen hoofdcommissaris van politie wordt gezegd, dat er in 1931 in New York City 489 moorden en dood slagen zijn gepleegd, waarvan slechts 86 aan gangsters worden toegeschre ven. Het aantal moorden is verge- eenige ongeregeldheid voorviel, kon- I leken met J930 gestegen met 16.1 pet den de arbeiders de poorten binnen- I en de veroordeelingen met 77 pet DE VATIKAAN8CHE SPOORWEG. I Ail ;*'M< Ds sarris trein, 'dit ds Vatlkaansche stad binnenrijdt. fgRSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUtD-HOLLAN» EN UTRECHT. 8ehoonhov»rt«ch» Courant WOENSDAG I APRIL 113 .5, p. ^74 p. kaas I 0,18 Het aantal overvallen, beroovingen ed steeg met 23 pet. de veroordeefin- gen met 39 pet.. ^fet meest onrustbarende feit is. dat e*n groot aantal dezer misdadigers nog zoo long is: er zijn vele jonge menschen van 17 tot 21 jaar, die zich hebben schuldig gemaakt aan wreed heden en er koelbloedig onder blijven. GROOTE VERDUISTERINGEN. Dezer dagen is men bij de Mil. Kreuger en Toll te Stockholm ver duisteringen op het spoor gekomen ten bedrage van 165.000 kronen. Deze' verduisteringen zijn reeds geruimen tiid geleden gepleegd dfoor twee be ambten die verleden jaar ontslag hadden genomen en met het geld een makelaarskantoor hadden opgericht. Een hunner ts reeds gearresteerd. De verduisteringen zijn aan het licht ge komen. tijdens de controle na «T^n dood van Ivar Kreuger. VIJF INLANDERS GEDOOD. Te Boeloekoemba. aan de zuidkust van Z W.-Celebes, zijn zes heeren dienstplichtigen bedolveii onder inge- storten grond. Vijf hunner werden gedood, terwijl de zesde geheel onge deerd bleef.. MISLUKTE BEHOOVING. Terwijl de portier van een Ber- lijnsch woonhuis bezig was de ont vangen huurgelden na te tellen, werd er gebeld.. Zijn zoon opende de voor deur. waar twee jonge mannen den portier te spreken vroegen I)e vreem delingen werden daarop in de huis kamer gelaten, waarop ze beiden een revolver te voorschijn haalden en eenige schoten losten, zonder evenwel iemand te treffen. Toevallig was de zwager yan den concierge, een politie beambte in burgerkleeding, op bezoek JHij trok eveneens een revolver, waar op de twee indringers de vlucht namen, achtervolgd ooor den politie man. Op straat ontwikkelde zich een vuurgevecht, waardoor twee voorbij gangers zware verwondingen oplie pen.. De twee indringers konden worden geval en werden in verzekerde be waring gesteld. DE WERKLOOSHEID BLIJFT TOE NEMEN. Volgens de jongste cijfers van het Internationaal Arbeidsbureau is de werkloosheid in de wereUi de laatste drie maanden weer toegenomen. Alleen in Australië en Nieuw-Zee- land is ze iets gedaald vergeleken met het vorige kwartaal. Als men den huidigen toestand vergelijkt met dien van een jaar geleden, dan blijkt, dat alleen Polen een lager werkloozen- cijfer heeft, namelijk van 325.782 tegen 340.718. In alle andere landen is de werkloosheid -meer of minder ge stegen. Voor hét'éérst heeft Italië een cijfer van meer dan een millioen; ook voor Frankrijk wordt het op een mil lioen geschat. In Groot-Brittanniê en Ierland belien het aantal werkloozen einde Maart 2800.000 IJSBERGEN. De Amerikaansche kustwacht heeft vernomen, dat 350 ijsbergen van het Noordelijke gedeelte van den Atlan- tischen Oceaan naar het Zftliden drij ven. De internationale jjspatrouille heeft daarom besloten de scheep vaartroute in <Ien Atlantischen Oce aan van 11 April af ongeveer 100 K M naar het zuiden te verleggen. De ijsbergen bevinden zich reeds op 100 K M. afstand van de huidige Noor delijjce scheepvaartroute. in de buurt van New Found- uidige Bovendien hangt in de buurt van New Found' lano een zware mist. welke het ge vaar voor de ijsbergen nog vergroot. DE MOORD OP POLITIE-BEVEL. De politie-overhejd van Sofia on derzoekt op het oogenblik. de zaak Petroff, die beweert door de Zuid- Slavische politie belast te zjjn. ge worden met het vermoorden van den te Sofia verblijf houdenden leider der Bulgaarsche minderheden, Gioscheff. Deze verklaringen van Petroff zijn van Zuid-Slavische zijde onwaar ge noemd.. Dagbladen te Sofia deelen thans echter mede. dat het tot dusverre ver kregen resultaat van het ingestelde onderzoek op de juistheid van de bekentenisKn ,an pltroff w]jat. aHet zuKHSlavi8che gezantschap, het con sulaat en de wonirig van den Zuid- Slavischen militairen attaché, die aan Petroff het moordwapen moet hebben geleverd, worden door de politie streng bewaakt. Pogingen van de na tionale bopden tot demonstratief wer den door d« politie streng onderdrukt INCIDENT IN EEN CONSULAAT. In het Itaüaansche consulaat te Parijs gaf Vrijdag een Italiaan, wiens verzoek om ondersteuning door den vioe-consul was afgewezen, aan xjjn teleurstelling l#cht door beleedigenae uitdrukkingen, waarom de twee voor het consulaat geposteerde polilie-agen ten te hulp geroepen werden. Drie andere Italianen, die in de voorkamer van het consulaat wacht ten. verzetten zich tegen het ingrijpen Jpr politie. Het kwam tot een handge-' icen, waarbij banken, stoelen en te lefoontoestellen als werptuigen dien den. Er moeten twee portretten van Mussolini verscheurd en zeven ruiten ingeworpen zijn. De vier Italianen zijn gearresteerd. GROOTE AARDVERSCHUIVING. In het Namdal (ten N. van Dront- heim, in Noorwegen), is een zeer groote aardverschuiving ontstaan. Ruim 1000 M. van den hoofdweg werden hierdoor weggeslagen, groote stukken bosch werden vernield. Op de plaats., waar de aardverschuiving begon was juist een autobus van Hoy land naar Namsos gepasseerd. De oorzaak van het ongeluk schijnt te moeten worMen gezocht in het zachte weer. dat reeds eenigen tijd in het dal heerscht. Een ooggetuige verhaalt dat hij ge zien heeft., hoe de aardverschuiving begon, De heele streek was letterlijk voor zijn oogen weggezonken Als een golf aarde waren ae massa's van het rotsland over een afstand van ongeveer 1 K.M. dalwaarfc gestort. Honderden reusachtige dennen zijn in de diepte verdwenen. Hoy land is nu zonder wegverbin ding met de omgeving. EEN NIEUWE KINDERROOF? Terwijl de nasporingen naar het kind van Lindbergh nog steeds voortduren, i» de politie te Washington in kennis ge steld van de verdwijning van een jon gen van 15 jaar-, waarbij men veronder stelt, dat kinderroovers aan het werk rijn geweest Joee E. Arias, de zoon van An tonio Arias, president van die Oriental Cuban 'Sugar Company, wordt reeds meer dan 24 uur vermist. Hij verliet de ouderlijke woning om een bezoek aan *n vriend te gaan brengen. Sindsdien is hij niet bij zijn moedeT (zijn vader bevindt zich op het oogenblik voor zaken op Cu ba) teruggekeerd, terwijl hij ook niet bij rijn vriend ia geweest. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Tw»« slachtoffer». Ben sport vliegtuig van de Beierse he vliegerdub ia Vrijdag bij Rosenheim neergestort. De beide inzittenden, de schrijver en kunstvlicger Huber en de in genieur Oswald, rijn hierbij om het le ven gekomen. Het ongeval bad plaats op het oogen blik, dat Huber een bocht beschreef bo ven het landgoed van zijn vader en de zen toewuifde. Op ciroa 200 meter hoogte zakte het vliegtuig plotseling door, kwam tegen een boom terecht en werd vervol gens verpletterd togen den muur van Hu- ber'a villa. SMOKKELAARSZAAK. E»n sigenaardia protest Behalve groote oompiotten, pantser auto'» enz., rijn er nog allerlei andere feiten, die er op wijzen, dat het in de smokkelaarskringen aan de Duitsohe grens steeds meer op z'n Amerikaansoh toegaat De volgende gebeurtenis is daar van een voorbeeld. In het Duitsohe grensplaatfje Straelen had Donderdag de begrafenis plaats van een bekenden smokkelaar uit Moer», die verleden Zondagmorgen, toen hij met 'n auto geladen met smokkelwaar de grens passeerde, door Duitsohe demtno-beamb ten werd neergeschoten. Ongeveer een honderdtal bekende smokkelaars uit de naburige grensstreken woonde de begrafenis bij. Na afloop der begrafenis begaven rij rich in auto'» naar 'het naburig» Holt. Per vrachtauto reed een geheel muriek- gezelaohap mede. Voor de woningen der Duitaehe douaniers hield de stoet halt Het muriékgeariadhap «peelde hét lied: „Ieh hatt' «toen Kameraden" «n na nog eenige demonstratie» trok ds «toet wma verder, bmu> de woning van een andm beambte. De politie greep spoedig In deze riten- aardige methode van snmkkelaamwraak in en maakte procesverbaal togen de deel- nemers op, wegens het houden wan een optocht of demonstratie zonder vergun ning. P0RTUGEESCHE VLUCHTELINGEN. Verscheidene politieke vluohtelingen, onder wie de vroegere Portugeesch» mi nister van koloniën, Naohado, zijn met een uit Oost-Azië komend stoomschip te Marseille gearriveerd. Zij waren, zooals onlangs gemeld, we gens deelneming aan den opstand van 24 Augustus gedeporteerd naar Potfu- geesch Timor, wisten vandaar met eeö zeilbootje te ontsnappen en werden on derweg door een Nederlandsch stoom schip opgepikt, dat hen te Singapore aan land zette. Daar gingen zij wederom scheep naar Marseille. GROOTE MIJNWERKER8$TAKING. In de Ver. Staten bestaat reeds eenigen tijd een loonconflict tusschen de mijn eigenaren en de vakvereeniging van mijn werkers. Sinds 1 Februari staken reeds c.a. 70.000 mijnwerkera in het Zuid-Oos ten van Ohio en Zaterdag zijn nog 65000 arbeiders in Illinois, Indiana, Ohio en West-Virginia in staking gegaan, in af wachting van het verloop der arbeids delingen over de verlenging der arbeids overeenkomst die 81 Maart is afgeloopen. Bij het 7-jarig zoontje van den heer H. Kuiper te Norg deed zich een geval van nekkramp voor met doodelijken af loop. Ir. C. Bouten i# in de nitraatloods van het Stikstofbindingsbedrijf te Lut- terade van een ladder gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk «n is aan de gevolgen overljden. Te Zonnehoeve brak Maandag avond brand uit in een boerderij, be woond door den landbouwer Karaten. De boerderij ging geheel in vlammen op. Twee koeien en een paard zijn verbrand. Te Haarlem kwamen een vracht auto en een personenauto met elkaar in botsing, waardoor de vrachtauto, be stuurd door den groentehandelaar N., het trottoir opreed. Daar werd het 7-ja- rig dochtertje van den heer D. aangere den. Ze kreeg een schedelbreuk en is eenige oogenblikken later overleden. De 20-jarige ongehuwde sleeper J. Stevelmans is in de ondergrondsche werken van Staatsmijn „Hendrik" be kneld geraakt onder een lift. Hij lz in het ziekenhuis overleden. - Van de 18-jarige mej. Else Hanne sen, die reed» in den morgen van 1 April de ouderlijke woning te 'a^Gravenhage verliet voor een fietstochtje, is nog geen spoor gevonden. ROTTERDAM, 6 April. T« veemarkt waren heden aangevoerd: 207 paarden, 8 veulens, 1815 magers runderen, 060 vette idem, 888 vfUz kalveren, 1788 nuchtere kalveren, 76 zchapen of lam meren, 70 biggen, 0 kokken of geiten, 6 overloopers. De prijzen per half K.Q.; koeien 1620, 27—80, 84—86 e., oasen 16—20, 26—28, 81—33 o., stieren 15— 17 H, 20-22 X, 25—27H, kalveren 27— 82H, 40—45, 50-55 o. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 150240, stieren f 70825, paarden f 175—275, slaohtpaarden f 100 —175, hitten f 70-115, kalfkoeien I 140280, pinken f 80—140, vaarzen f 180185, biggen f 2,505, fok nuoh- tere kalveren f 95, slaoht nuohtere kalveren f 2,505, biggen per week f 0,40—0,70. Overzicht: Aanvoer ossen en koeien ruim, handel was zeer gedrukt, prijzen eerste soorten gehandhaafd, tweede en derde soorten lager. Stieren flauwe aanvoer en lagere prijzen. Aanvoer van vette kalveren tamelijk ruim, handel zeer slécht; prijzen met moeite gehand haafd. Aanvoer melk- en kalfkoeien groot, handel stü, prijzen dalende. Jong vee redelijke aanvoer, zeer stillen han del; oude prijzen moeilijk te handhaven. Nuchtere fok- en- slachtkalveren luie handel en onveranderde prijzen. Werk paarden, slachtpaarden, veulens en hit ten zeer stille handel, prijzen van de vorige week met moeite bedongen. Big gen tamelijke handel en vaste prijzen. Schapen en lammeren matig ter markt. Weinig vraag en dezelfde prijzen. UTRECHT, 6 April. Ver. Eierveiling Utreoht (V.E.V.U.). Eieren wit f 1.80- 3.15, eieren bruin f 2.268.30, eend eieren f 1.70—i2j10, ganzeneieren f 10, kJles per 100 stuks. Aanvoer 145.000 «tuks. GORINCHEM, 4 April. Eierveiling. Aanvoer 72.596 kippeneieren en 8099 eendeieren en 49 ganeeieren. Prijzen: Kippeneieren 5256 K.G. f 1.60—1.80, 56-60 K.G. f 1.9O-2.10, 60 K.G. en zwaarder f 2.2G—2.40; eendeieren, f 1.90 —2.20, ganeeieren i 5, alles per 100 stuks. GOUDA, 4 April. Coop. Tuinierever- eeniging „Gouda en Omstreken". Krop sla le soort 880570, 2e soort 120880, per 100 stuks; spinazie 4001020, wit lof le soort 24602630, 2e soort 1070 1750, dunsel 1017, per 100 K.G. ra barber 280830, radijs 140—380, sel derie 110—140 per 100 bos. GROOT-AMMERS, 4 April. Eerste Al- blasserwaardsche Veilings-Vereeniging Aanvoer 54541 eieren. Prijs per 100 stuks: 54533 kip- en eendeieren, f 1,05 f 2,45; 8 ganseieren f 11; 143 pond bo- LANDBOUWMACHINE. Ook in den land bouw gaat de machine meer en meer mensob en dier verdringen. Hierboven riet men de ploeg- machine met 8 scharen, welke sneller en gron diger het werk doet van drie ploegen. MOND- EN KLAUWZEER. De Amstordamsche Rechtbank heeft den veehouder, die op grond van zijn medische overtuiging gezond vee uit de weide naar een quarantaineetaJ heeft laten brengen, waarin koeien lijdende aan mond- en klauwzeer waren, veroor deeld tot een geldboete van f 100, sub sidiair 10 dagen hechtenis, overeenkom stig den eisoh van het O. M. De Kantonrechter te Hilversum had den veehouder veroordeeld tot f 10 boe te subsidiair 10 dagen hechtend». HET DRAMA OP AMELAND, De officier van justitie te Leeuwarden Mr. H. A. Wassenbengh, heeft beroep a&ngeteokend tegen het vonnis der recht bank in de strafzaak tegen den predikant te St Anna Termuiden. De officier had tien jaar gevangenisstraf tegen verdach te geëischt, wegens het plegen van dood slag op zij vrouw, die hij op de kust van Ameland nou hebben verdronken, dooh de rechtbank verklaarde verdachte niet toe rekeningsvatbaar en beval zijn plaat sing in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van ten hoogste één jaar en daarna terbeschikkingstelling van de re geering ten einde van harentwege te worden ter f 0,880,46, f 0,22 p«r stak. ROTTERDAM, 4 April. Btonenlaad- ■ehe Granen an Pautaruehten. (tarot f 6,25—i 6,25. Haver f 6-1 7. Erwten. Klein» Groene f 8,5012,75, Sohokkarerwten f 810. Bruine boonen f 6—7. Blanke kwali teit tot f 8,25. Alles per 100 K.G. Buitenl. Granen. Stemming vaat. Rog ge 73-74 k.g. Zuid-Russische disp. f 6,20 72-73 k.g. Noord-Ru88. disp. f 6.80, id. Ill disp. f 8,80, 76-77 k.g. Bahia Blan- oa disp. f 6,35. Gerst: Canada III disp. f 124, id. aangek, f 128, 64 k.g. Zuid-Russ. disp. f 128, 62-83 k.g. id. id. f 122, 70 k.g. La Plata disp. f 126, 64-85 k.g. id. id f 124, 64-65 k.g. id. stm. f 123. Haver: Canada II disp. f 7, id. Hl stm. naar aankomst f 6,500,80, Cana da feed I extra disp, f 6,60, id. feed I disp. f 6,45, 52-58 k.g. Zuid-Russ. disp. f 0,60, 51-52 k.g. Zuid-Russ. disp, f 6,20, 48-50 k.g. La Plata disp. f 4,90. Mais: Gele La Plata disp. f 88, id. aangekomen f 86, idem stm. f 8786, La Plata Cinquantine disp. f 92. Witte Zuid-Russ. disj). f 8884, Donau- Galfox dispa t 91, gele Bulgaarsche stm. f 90. ROTTERDAM, 4 Aprü. Voederkoeken. (Bericht van de makelaars Gebr. Krij ger). Noord-Amerikaansche Lijnkoeken loco 7, stoomend 0.85, April 8.70, Mei- Aug, 6.50, dito van N. Amerik. zaad loco 8.15, merk Mopla Leaf t 8,10, dito merk SK loco f 7,40, stoomend 7.40; La Plata lijnkoek loco, 7, ZuidRussiache lijnkoeken loco 6,50, Duitsche lijnkoeken af Emmerik prompt 7, April 0,80, Mei- Aug. 0.50; Duitsche grondnootkoek af Spijck-Gooh prompt 7.70, Bombay lijn zaadschilfers loco 0.05, dito merk HVO loco 0,80, dito grondnootschilfers light loco 7,80, extra light loco 7,60, extra light HVO loco 8; Manilla Cocoskoeken merk SK loco 0,00, dito stoomend 6,50, Amerik. Cocoskoek loco Antwerpen 0,15 Jaca Cocoskoeken loco 0,85; Inlandsche voorslag lijnkoeken 0,65; April 0,00, Mei Aug. 0,40, dito lijnkoekschilfers 7, April 0,85, Mei-Aug. 6,75; dito sesamkoeken 7; inlandsche grondnootkoek loco f 7,75, dito soyaschroot 7,25, dito cocoskoeken 6,75, dito raapkoeken 5, dito palntoit- koeken 6,25, alles in guldens per/LOO k.g. en gedeeltelijk tweede hands. (R.B.D.) BERLIJN, 4 April. Tarwe loco 250 a 258, Mei 269 (vorig slot 267 H). Rogge loco 199 a 201, Mei 199 (vorig slot 199). Haver loco 158 a 164. Mei 174 (vorig slot 172M, Juli 178K (170X). 1907 - 1882 i Zoo de Heere wil dat zij I leven, hopen den 18en onze geliefde Ouders DIRK ARIE VERSTOEP fERSTI vél i nne '0EP- VLIBT ADRIANA hum te herdenken. Hun dankbare Kinderen: Amersfoort, OIjSHERTVANT NET, ELISABETH LENA VAN 'T NET-Verstoep en Aart. I ADRIANUS. LENA. COR. I Oouderak, 3 April 1932. ZEVENHUIZEN. Van 22—29 Maart. Gevestigde personen: W Kreft, van Zoetermeer. A. v. d. Linden, met ge zin, van Moercapelle. D. Slob, met ge zin, van Krimpen a.d. IJssel. Vertrokken personen: G. J. Weekhout, naar Alkmaar. SCHOONHOVEN. ApriL Geboren: Ji .ren: Jacob, z. van T. J. Tronchet van Eeuwijk. AMSTERDAM, 6 April. (DraadlooaL Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 325 vette kalveren, le kwal. 5062, 2e kwal. 44—54, 3e kwal. 32—42 per K.G. levendgewioht; 105 nuohtere kalveren f 150—454 per etui; 840 varkens, vleeeoh vahkene, wegende van 90110 K.G 28 —29, zware varkens 26—28, vette var kens 25—00 per K.G. slaohtgewicht. WWERDEN, 0 April. Kaasmarkt. Aanvoer 95 partijen kaas. Prijs met rijks- merk ls kwal. I 22—24, idem 2e kwak I 18—21. Handel tru«. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondig lijden onze Innig geliefde Vader, Behuwd-, Qroot- en Over grootvader, de Heer Weduwnaar van Adriana Amersfoort, in den ouderdom van 85 jaar Rotterdam, I. KOOIJMAN-Slinoerland H. KOOIJMAN Oouderak, Wed. M DENOUDEN- Slinoerland Ouderkerk a.d. IJssel, P. M. DE PATER- Slinqerland. C. DE PATER. Oudewater, O. B. DEN HERTOQ— Slinoerland. C. O. DEN HER I OO Klein- en Achterkleinkinderen Haastrecht, 4 April 1932. De begrafenis zal plaats hebben te Haastrecht op 8 April a.s. voor middags 11 30 uur. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, zacht en kalm, ohze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Qrootmoeder In den ouderdom van ru/m 67 jaren. Krimpen a.d. Lek, P. VERHOEFF. M. VERHOEFF. J. VERHOEFF-SchiPpers. Stolwijk, J. DENBRAVEN-Verhoeff. A. DEN BRAVEN. en Kinderen. Krimpen a.d. Lek, A. VERHOEFF. A. M. H. VERHOEFF- v. o. Vlist. Rotterdam, W. VERHOEFF en Verloofde. Krimpen a.d. Lek, 4 April '32 De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a,s. tusschen 11 en 12 uur. Qeen Bloemen Wegens omstandigheden zag een Landbouwer zich gaarne gepl. als op veebedrijf. Vrouw ook op de hoogte met Oondsche Kaasmakerij. Br. onder no. 6720, bur. v. d. blad. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij de ziekte en het overlijden van mijn innig geliefde Zoon, Broeder, Behuwd- broeder en Oom betuigen wij onzen opr chten dank In 't bijzonder aan den WelEd. Zeergel. Heer A. A. WEENI^K Arts te Noordeloos en aan Zuster N. DE VRIES te Giessen Nieuw- kerk voor de liefderijke zorgvolle behandeling. Wed. H. J.f RIETVELD. Noordeloos, 2 April 1932. Voor de uitstekende en zorgvolle behandeling van mijn Vrouw, ge durende haar Ziekte, door Dr. FROW E1N en Zuster v.SOLINGEN waardoor zij mocht herstellen, be tuig ik hierbij mijn hartelijken dank. J. V. d. HEUVEL, Veehouder. Polsbroek, No. 137, 5 April 1932. Een Adrci: O J. MIDDELKOOP, Lingerak b.t, Lek, Telef. 4,

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2