Gemeenteraadsvergaderingen <i f k ft-fl 4V'*VB#- De Luchtreis van de Pegasus. j. V. I r<v vc* Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws Kaas en Kaasmaken. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Ameide Ouderkerk a.d. IJssel - Reeuwijk. Amilde. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovanicl» Courant WOENSDAG S APRIL 1932 Donderdag 7 April. HMwrsum. A.V.R.O. 810 Gramofoon; 1010.lö Morgenwijding; 10.16—10.30 Gramofoon; 10.3011 Solisten-concert 1111.30 Knipcursus; 11.3012 Ver volg Soli*tan-Concert; 1212.16 Gra mofoon; 12.151.45 Omroep-Orkest; 1.45—2.15 Ned. Week. Rede Van ir. S. L. Louwes; 2.308 Rede van Prof. Do Bus«Ti 3—8.46 Knipoursus; 3,46— 4.16 Ned.Week. Rede van den heer Bergman; 4.16—Ziekenuur; 6-6.30 Radio-Kinder-Koorcang; 6.30—6.46 Gramofoon; 5.456.30 Omroep-Orkest 6.30—7 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 77.30 Omroep-Orkest; 7.30—8 Engelsche les; 8—8.15 Gra- mofpon; 8.1510.80 Concert-gebouw- Orkest; 10.3010.45 Nieuwsberichten 10.4511 Gramofoon; 1112 Dans muziek. Huizen. K.R.O. 89.15 Morgenconcert; N.G.R.V. 10-^-10.15 Gramofoon; 10.15 —10.45 Korte Ziekendienst; 10.45—11 Gramofoon; K.R.O. 11—11.30 Gramo foon; 11.30—12 Godsdienstig Halfuur tje; 12.15—2 K.R.O.-Orkest; N.G.R.V. 23 Cursus Fraaie Handwerken; 3 3.30 Vrouwenhalfuurtje; 46 Zee mansuurtje; 55.45 Cursus Handen arbeid; 5.45—6.45 Cello-recital; 6.45— 7 Cursus knippen en stof versieren; 77.30 Vragenhalf uurtje; 7.45 8 Perfiberichten Ned. Chr. Persbureau; 80 H.I.R.O. Wijdingsbijeenkomst van de Evangelische Maatschappij in de Groote Kerk te Alkmaar; 99.30 Ouderuurtje; 9.3011 Stephen Jan- sen's Dames-ensemble; 910 Persbe richten; 1011 Vervolg Concert; 11 11.30 Gramofoon. Vrijdag 8 April. Hilversum. V.A.R.A. 6.467 Lichaams oefeningen; 7.307.45 Lichaamsoefe ningen; 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.ArR.A. 10.16 Voordracht door Willem van Capel- len; 10.30 uur Gramofoon; 11 uur V. A.R.A.-Sept^t; A.V.R.O. 122 Om roep-Orkest en Gramofoon; 2—2.30 mevr. B. PauldenKopuit over: „Een reis naar Canada; 2.30—4 A.V. R. O. - Kamer - Orkest; V. A. R. A. 4 uur Piano-recital; 4.30 uur Na Schooltijd; 5 uur V.A.R.A.-Orkest; 6,45 uur De heer F. van Meurs over „De achtste alinea van het Beginselpro gram"; 7.15 uur V.A.R.A.-Orkest; V.P. R.O. 8 Cursus „De gelijkenissen uit 't Nieuwe Testament"; 8.30 uur Concert; 9 uur Cursus „Beginselverklaring van het Vrijz. Protestantisme, opgesteld door hare Centrale Commissie"; 9.30 Concert; 10 uur Persberichten Vrijz. Godst Persbureau; 10.05 Persberichten 10.15 Anthonie Donker over: „In Me- moriam Frits Hopman"; 10.45 Gra- mofpon; V.A.R.A. 1112 Gramofoon. Hulzên. K.R.O. 89.15 Morgenconcert; 1011.30 Gramofoon; 11.3012 Zie- kenhalfuurtje; 12.182.15 K'.R.O.- Kunstensemble; 2.152,30 Gramofoon 84.80 Orgelconcert; 4.806.45 Char ley Gertyn's Band; 6.457.10 Dr. J. B. L. Hol over Waterkracht winning"; 7.10—7.80 Land- en Tuinbouwhalfuur tje; 7.45 Pianomuziek; 8.05 K.R.O.- Orkest; 8.45 Pianomuziek; Pl.m. 9 uur Nieuwsberichten; 9.15 uur K.R.O.-Or- kest; 1112 Gramofoon. liga brandweer waren spoedig ter plaat se. Bij onderzoek bleek, dat slechts een kachel op een der zolders ernstig rookte waardoor het geheels gebouw vol met rook stond. INGEZONDEN MEDEDEELING. A B O N N E 'S 1 Gratis hulp bij storingen van Radio, Ombouwen, Reparaties en Koopen. Varadyne - Kassandra - Bandfilter JAN BROUWER SCHOONHOVEN VerkMrsletten van dan A.N.W.B. 0 e L e a. Hou als fletser zooveel mogelijk rechts! ANWB iotn» De grondregel van het verkeer ia: „Hoü rechtsI" Op het plaatje geeft een stippellijn het midden van den weg aan en nu blijkt het duidelijk, dat do fietsers op de rechtsche teekening verkeerd rijden. Ze mogen nie. zoo op het midden van den weg komen, want nu versperren zij den weg voor de auto die hen achterop rijdt. De man met de handkar doet het goed. die blijft zoo dicht mogelijk bij het trot toir aan zijn rechterhand. Op het plaatje links rijden de fietserB veilig, rechts van den weg, dicht langs het voetpad, zoodat de auto hen goed voorbij kan rijden. En bovendien rijden zt behoorlijk achter elkaar, hetgeen op een drukken weg veiliger is dan naast elkaar Veel liefhebbers. IJsselstein. Voor de betrekking van derde veldwachter hebben zich 117 solli citanten aangemeld. Onder wie zich be vindt een reserve-officier, een 2e luite nant-vlieger met het einddiploma 5-jari- ge H.B.S. Loos alarm. IJsselstein. Donderdagavond werd al arm gemaakt voor een brand in de voormalige worstfabriek in de Koning straat, waar thans een opslagplaats is van den zakkenhandela&r J, 0. De burge meester en eenige lieden van de vrijwil- GEMEENTEKAS UITGEPUT. Beerta in financllele moeilijk heden. Reeds geruimen tijd verkeert de ge meente Beerta in finanoiëele moeilijkhe den. Daar de gemeentekas totaal is uit geput, kan de gemeente op het oogenblik niet terstond aan haar financieele ver plichtingen voldoen. Zoo zijn Donderdag de salarissen van het gemeente-personeel niet uitbetaald, terwijl de hoogere amb tenaren reeds sedert 1 Januari geen sa laris hebben ontvangen. De onderwijzers hebben het hun toekomende ontvangen, met uitzondering van twee hunner, die voor gemeente-rekening zijn aangesteld. -De oorzaak der financieele moeilijkhe den ligt eenerzijds in de groote bedragen die de bestrijding der werkloosheid vraagt en anderzijds in het steeds trager bin nenvloeien der belastingen. Er is een kasgeldleening bij het Rijk aangevraagd. Zoolang het Rijk niet bijspringt kan gee nerlei betaling meer worden gedaan. KINDERMOORD. De maréchaussee van Dwingeloo heeft een te Diever wonende 29-jarige geschei den vrouw gearresteerd, die verdacht wordt tien dagen geleden haar pasge boren kindje waarschijnlijk terstond door verstikking van het leven te hebben be roofd. De politie had achterdocht gekre gen en huiszoeking gedaan, waarbij het lijkje van het kindje in een bedstede werd gevonden, waar het dus reeds tien dagen had gelegen. HaTlijkje werd in beslag ge nomen. De vrouw heeft bekend. LANGDURIGE MELKOORLOG Sedert eenige maanden heerscht in Utrecht een melkoorlog, waarbij niet alleen de melkhandel daar tér plaatse betrokken is. doch welke ook diep ingrijpt in het leven van vele vee houders in de provincie Utrecht. De provinciale bohd van Melkve; houders heeft afgewezen een eis/ door den georganiseerd en melkhanfiel gesteld om den melkprijs te verlad van twaalf op tien cent en toen brl het conflict uit. De veehouders he| ben een mfachtig strijdwapen in melkinrichting welke zij in eigendom hebben. Deze melkinrichting („Con cordia"; voldoet aan de eischen van het melkbesluit, en nu kunnen de veehouders via deze inrichting zelf de melk uitventen lin de stad. Veehouderszonen hebben zich aan gemeld als melkventer en er wordt nu verkocht tegen „alle prijzen" zoo als men dat noemt. De gestandaardi seerde prijs is op het oogenblik in Utrecht echter negen cent per liter voor het publiek. Begrijpelijkerwijze heeft het niet ontbroken aan bemiddelingspogingen in Utrecht, om 't melkconflict op te lossen. Er zijn verschillende bespre kingen geweest,, ook ten stadhuize. De boeren willen echter geen be ëindiging van het conflict, dan wan neer ze de wetenschap hebben, dat er maatregelen genomen zijn, om voortaan van dergelijke botsingen tusschen producenten en handel te voorkomen. Als voorwaarde vóór de opheffing van den melkoorlog stellen ze ook. dat de menschen, die „Con cordia" tijdens het conflict heeft aan genomen. om melk te venten, ook na den strija zullen mogen blijven door- verkoopen. Tiidens het conflict is een derde slijtersvereeniging opgericht. Er be stonden al een R.K. en een Prot. Chr. slijtersvereeniging; nu heeft men ook een neutrale. Deze heeft een vergeef- sche poging gedaan om de partyen tot elkaar te brengen. Donderdag is een vergadering ge houden op naar aanstichting, waarin tegenwoordig waren het bestuur en leden van den melkveehoudersbond en de besturen van de R.K.. en Prot. Chr. Melkslijtersorganisaties. Het eenige resultaat., dat verkregen werd. was, dat de neutrale organisatie zich nu nog eens tot de beide andere wenden zal om te pogen een overeen stemming te verkrijgen inzake den elsch van de boeren, dat de loopers Van Cofticordia ook na den strifd op de straat zullen ipogen blijven. EEN VONDST TE VEERE In verband met de algeheele res tauratie is het stadhuis te Veere ge heel ontruimd. Daarbij zijn in een kast een groot aantal certificaten uit den tijd van Napoleon aangetroffen. Men zal met de afdeeling financiën van het Provinciaal Bestuur overleg plegen, wal met deze stukken moet worden gedaan. SCHATTEN OP DEN BODEM. Sinds enkele dagen is er in de Zuid- Willemsvaart te Helmond een duiker aan 't zoeken naar de nalatenschap van den heer S., en diens vrouw, die beiden voor eenigen tijd dood in hun woning gevonden werden. Er wordt verteld, dat de heer S. zijn geldswaardige bezittingen in een vlaag van waanzin in de Zuid-Wil' lemsvaart zou hebben gegooid. INBRAAK IN EEN BANK VAN LEENING. In de St. Barberenstraat te Amster dam zag Maandagnacht een agent dat een manzich omlaag liet glijden langs een regenafvoerpijp van een kantoorgebouw. De agent riep hem vergeefs aan. Ook een schot uit zijn revolver miste doel en de man was In een oogenblik uit het gezicht ver dwenen. Na onderhoek bleek, dat de stads bank wan leening zijn doel was ge weest. Met een flinke tóauferpartij had hij het magazijn bereikt en daar een aantal gouden spelden, horloges van versdhiUend model, gouden en andere horlogekettingen, edelgesteen ten enz. buit gemaakt. Ongeveer honderd voorwerpen zijn verdwenen, alle kleine artikelen., tot een waarde van naar schatting f 5000 EIEREN VOOR 2 CENT. Op de markt te Venlo. waarop tal van fokkers fcipeieren aanvoerden, was Zaterdags de aanvoer zoo groot, dat een aanmerkelijke prijsdaling viel te constateeren en 50 stuks voor één gulden .van de hand gingen. EEN VERSTOORDE SOIREE. In een chic restaurant bij het casino van Cannes was de groote wereld van Engelschen, Franschen en Russen op een soirée bijeen, toen bif wijze van specerij een kooi met leeuwen binnengedragen werd. De gasten stuwden daaromheen te hoop, toen een leeuwin, woedend geworden, de tralies als ijzerdraad verboog, ver telt de N. R. Crt.. Flauwten, kreten, onbeschrijfelijk tumult, het omstorten van tafels met eetgerei, ren naar de deuren, paniek. OP AUDIËNTIE. Eenige genoodigden wisten hun te genwoordigheid van geest te behoudt i Terwijl een filmoperateur den straal /ijl een lilmoperateur c van zijn projectielamp op de oogen van hét verscheurende dier richtte, beval mevrouw van Oxford en As- quith de muziek te spelen. Moedige paren vormden zich op de maat van de Jazz. Verblind en bekoord matigde de leeuwin haar razernij en de temmer en zijn helper maakten daarvan ge bruik om haar met een zoet lyntje in de kooi terug te brengen. Zoo kwan het gezeischap vrij met den schrik, gebroken vaatwerk en gescheurde jurken. TOERIST VERMOORD. In een afgelegen laan in de nabij heid van Jeruzalem heeft men het lijk gevonden 'van Israel Wolf. een Amerikaansch toerist uit Los Angeles Hij lag met afgesneden keel op een eenzame plekv doch was nog in het bezit van al zijn geld en andere voor werpen van waarde, zoodat men om trent de motieven tot den moord in het duister tast. De Amerikaansche consul heeft een onderzoek gevraagd REMARQUE VAN KAPITAAL- VLUCHT VERDACHT. Beslag op een banksaldo. Zooals bekend heeft Erich- Maria Remarque de schrijver van „lm Wes ten nichts Neues" wiens ware naam Kramer is, met zijn boek zooveel sucoes gehad, dat het eén ongewoon groote oplage bereikte en in vele talen werd vertaald. In den laatsten tijd vertoefde Remaraue veel in Ne derland en naar verluidt reisde hij ook veel in Frankrijk, om materiaal voor zijn nieuwen roman te ver zamelen. Waar hij op het oogenblik precies is weet men niet. Naar een doorgaans goed ingelicht persbureau meent te weten, is de verdenking ontstaan, dat de schrijver het geld. dat hij in Duitschland met zijn boek Jieeft verdiend, naar het buitenlana neeft overgebracht. In verband daarmede zduden douane ambtenaren Vrijdag bij de Darmstad ter en Nationalbank de aldaar door Remaraue gedeponeerde gelden in beslag hebben genomen.. Het betreft hier een bedrag van 20.000 mark. doch de autoriteiten stel len vooral belangstelling in de brief wisseling, die gevoerd is tusschen de bank en een Ber!;jnsch tusschenper- soon.. Het onderzoek van de brief wisseling en de rekening duurt nog voort,: in hoeverre de verdenking gegrond is, staat dus nog niet vast VISSCHERSBOOTEN IN GEVAAR. De reddingsboot van Port Knockie in de Moray Firtói (Schotland) werd Vrijdagavond te hulp geroeepn door een Nederlandsche visschersboot. de Roelfina II. die zich als gevolg van den storm van Donderdagavond In moeilijkheden bevond. De reddings boot slaagde er niet In het Neder landsche schip te vinden, doch pikte een Deensche visschersboot op,die zich in moeilijkheden bevond. De red dingsboot kon het Deensche schip niet op sleeptouw nemen, doch Zondag wist een stoomtreiler het de haven binnen te brengen. Intusschen kon de „Roelfinall" in de Cromarty Firth een schuilplaats vinden en Zaterdagmiddag werd de Nederlandsche boot met gescheurde zeilen de haven van Port Knockie binnengebracht. OP VALSCHE VERKLARINGEN VEROORDEELD. Te Soengei Liat op Java werd des tijds van een vrachtauto af een Chi- néesche burger Liong Siong Lim neergeschoten. Een zwager van den vermoorde werd van deze misdaad verdacht en veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, op verklaringen van een chauffeur, een politie-agent, den kapitein der Chineezen en enkele an dere Chineesche burgers.. In revisie werd dit vonnis verhoogd tot 20 jaar tevangenisstraf. Intusschen is geble- en, dat alle getuigen meineed pleeg den. uitgelokt door den kapitein der Chineezen. Het motief daartoe is nog niet zeker evenmin wie dan wel aen moord pleegde. De arrestatie van den kapt. der Chineezen was noodzakelijk, aan gezien deze zeer veel invloed heeft, en onafhankelijk daarvan een onder zoek moge1"1* moest worden gemaakt, i i"* De leden van het Domkoor in Munchen zijn in audiëntie ontvangen door den Paus. De foto beeldt het koor af in de wachtzaal voor de ontvangst. VERSLAG ZUIVEL-CONSULENT. V (Slot). Adv! zen inzake de boter - bereiding. Op een boerderij waar het afkazen van de weiboter moeilijkheden op leverde. moest als oorzaak hiervan worden gewezen op zeer waarschijn lijke infectie met ongewenschte bac teriën. hoofdzakelijk ten gevolge van het gebruik van oude, moeilijk goed te reinigen weikuipen. Voortaan werd voor het naspoelen dei* gereedschap pen een verdunde chloorioog-opios- sing gebruikt. Sedert opvo.ging der gegeven adviezen werd geen hinder meer ondervonden. Het «lang" in de con- sumplizmelk. Een melkslijter,. die melk distribu eerde van eigen vee, had hinder van het optreden van „langof „leiyj; in de melk. Een ter plaatse ingesteld onderzoek deed het vermoeden rijzen dal de oorzaak kon liggen in het beurijtswater. dat in dit geval opge pompt welwater was. Geadviseerd werd daarom voor de reiniging ieioingwater te bezigen, het geen in dit geval mogelijk was., ai was men zelf niet bij de waterleiding aan gesloten. Hierna,Jrad het gebrek niet meer op. Niet houdbare melk af geleverd? Een veehoudster vroeg advies in verband met klachten van den af nemer der melk over geringe houd baarheid.'Een nauwkeurige inspectie op het bedrijf kon niet anders dan tot de conclusie voeren dat aan de melk- winning en behandeling, alsmede aan dê gereedschapsreiniging veel zorg werd besleed. De houdbaarheidsproef. toegepast op de mélk van de afzonderlijke koeien leverde niets bijzonders op. Nadat het resultaat van dit onderzoek aan den afnemer der melk was mede gedeeld. met daarbij de bereidver klaring tot nader onderzoek, werden geen klachten meer vernomen. Dit feit gaf steun aan het reeds gerezen vermoeden, dat de klachten ongegrond waren en door den af nemer slechts waren geuit om zich te ontdoen van melk, waarvan de overeengekomen prijs in verband met gewijzigde prijsverhoudingen iets aan den hoogen kant was. Dit geval staat niet alleen. Proeven met fcaasmirken. Het bestuur van het Kaascontrole- Rlalion Zuid-Holland besloot om proeven ,e nen en me he aan rengen van een zoodanig merk op de Goud- sche kaas, dat bij den verkoop daar van in den kleinhandel, de consument op kleine gedeelten kaas altijd de aanwezigheid van dat merk zou kun nen vaststellen. De bedoeling hier van is de volgende. Het Rijkskaas- merk vormt wel een volwaardige ga rantie. zoolang dè daarmede gedekte kaas on aangesneden wordt verhan deld. maar het boet aan beteekenis in. wanneer de kaas in kleine gedeel ten of uitgesneden uit de laatste hand aan den consument wordt verkocht. Bij wijze van aanvulling van het Rijksmerk. bedoelt alzoo het andere merk dit Jiiaat zooveel mogelijk weg te nemen. Bij hel nemen der proeveh voren bedoeld. werd c/nzerzijds medewer king verleend. Melkprijzen. Bij het beoordeelen van de gemid delde melkprijzen dient wei in aan merking te worden genomen, dat ueze uitsluitend betretten den grondprijs voor z.g. industriemelk. Boven dezen grondprijs wordt, in daarvoor in aan merking komende gevallen, een z.g. kwaiiieiisprenue toegekend ten be drage van 25 of 10 cént per 100 L. meik. ai naar gelang er melk van resp. de eerste of de tweede klasse werd ge.evtrd. De groolhandelsprijzen voor melk. bestemd voor de rechtstreeksche con sumptie lagen ongeveer 2 5 3 cent boven het vorenbedoelde niveau der z.g. industriemelk prijzen. Een en an der mét dien verstande, dat tusschen deze uilersten allerlei tusschenprijzen hebben gegolden. Worden de prijzen uit het hier- vorenopgenoiiien overzicht vergeleken Biet die. vermeid in dé vorige jaar verslagen. dan blykt dat in 1931 liet prijsniveau circa één vijfde lager was dan in 1930. Spreekt hiePtrÜt reeds een zeer belangrijke daling, nog meer valt de prijzénteruggang m het oog bij vergelijking met 1928. Immers blijkt 1931 aan zelfs één derde lager te slaan. Bij een normale productie laat zich berekenen, dat de geldelijke opbrengst per koe in 1931 ongeveer f 100.- lager is geweest, dan in 1928. :ze prijsdaling staat niet in een redelijke verhouding tot de daiing van ae productiekosten. De onkosten van den boer bleven relatief veel te hoog. Wel waren de prijzen van allerlei voedermiddelen aanzienlijk ge daald. maar de bedrijfsonkosten en huishoudelijke uitgaven waren slechts weinig lager. Het gevolg was. dat ia 1931 in de Jjedrijven der kaasprodu- cehten over 't .geheel genomen een finantieel onhoudbare toestand hterschte. welke tot het einde van dat jaar in ernst toenam en daardoor ten slotte als een noodtoestand moest worden aangemerkt. De prijs van de volvette Goudsche kaas wist zich naar verhouding beter te handhaven dan de melkprijzen, vooral gedurende de zomermaanden De sterk verlaagde industriemelk prijzen waren oorzaak dat in het najaar door veel meer personen en gedurende veel langeren tijd dan in andere jaren met het kaasmaken werd voortgegaan. De productie van de z.g. hooi- of slalkaas is daardoor vrij froot geworden. Waar de kwaliteit ezer kaas over 't geheel genomen niet de fijnste is, is er kans dat deze groote productie de prijzen nog extra zal drukken. Trouwens was reeds in December van het verslagjaar de kaasprijs c.a. 25 pet. lager dan 1 jaar tevoren.. 21. Eén ding wias, jammer genoeg, be- l paald hinderlijk: van tijd tot tijd schoot de „Pegasus" plotseling oïnlaag en Herr Untermeier moest dan een gedwongen bad rihmen. Maar behoudens deze on- i aangename omstandigheid, kon hij van 'n prachtig uitzicht op de zee genieten en naar hartelust de zilte lucht inademen. Zoowat halverwege Engeland ontdekten k, beneden zioh, een stoomboot. 22. De boot scheen, evenais zij, op weg te zijn naar Engeland. „Opgelet, jon gens!" riep meneer Van Emmen, „wezulr len precies over die schuit heenjvliegenl" Zoo gezegd, 000 gedaan, de „Pegasus" veranderde van richting en naderde de boot, die uit haar schoorsteen dikke, zwarte rookwolken de lucht in spuwde. MttÜtBLAÜ NlfcUWBHLAD VOOR IUIU-HOLLAHD ;N UTRECHT, Schoontio.nmh. Cour.nl WOENSDAG a APRIL 1932 Het aantal boeren., dat lijn melk verkocht via de melkveillngen ia in 1931 weer toegenomen. Deze geatadlge toename wonlt toegeschreven aan allerlei oorzaken; zij behoeft intus schen er nog niet op te wijzen, dat de te bedingen prijzen via de veilingen hooger waren dan op andere wijze. In den regel waren de veilingsprij- zen lager dan de contractueel over eengekomen consumptjemelkprjjzen. doen hooger dan de prijzen, die voor de Industriemelk golden. Hierbij zij evenwel in aanmerking genomen, dat de consumptlemelkprijzen in 1931 in betrekkelüken zin hoog waren, daar bij het afsluiten der contracten geen belangrijke prijsdaling wasvoorzien Naar verluidt, bestaat het voor nemen om in 1932 meer contact te onderhouden tusschen de besturen der melkveehouders-organisaties en der melkveilingen LOONSVERLAGING Mijnheer de redacteur; Naar aanleiding van het ingezonden stuk. geleekend V. uit Lekkerkerk, waarin V.. tegen loonsverlaging op- komL./ou ik gaarne enkele vragen stellen, die mijnheer V. in het vol gend nummer wel wil beantwoorden.. Hoeveel volk heeft V. aan het werk? Wat zijn de gemiddelde loonen? Kan V. djt op zijn producten léggen, of mdien hi' aannemer of iets der gelijk# is, .dit zijn principaal in reke ning brengen? Het antwoord met belangstelling te gemoet ziend Hoogachtend: P.. uit Lekkerkerk. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Maart. Geboren: Maart je, d. van P. Breedveld en M. Geneugelijk. Jozef^ z. van M van Veghel ®n A. M. Gooqsena Corne lia, z. van P. Stigter en T. Pek (wonen de te Bergambacht) -Dirk, z. van C. Oosterom en^A. Heijkoop. Adrianue z. van J. van der Linden en J. Brussé. Jacoba, d. van A. Twigt en A. M. JSer- land. Willem, z. van W. de Groot c J. Verpchoor. Wilhelmina, d. van M. de Vries en A. Graveland. Pieter, z. van K. Visser en L. Both Pieter, z van R. van Walsum en A. W. Rebergan Ida Teuna, d .van W. J. Ebeli an I. t Slottje. Getrouwd: J. L. van dan Heuvel, 28 j. (te Krimpon a.d. Lek) en J. Linge, 23 j. Overleden: N. de Jong, 58 j., echtge- noote van J. A. van Dam. M. Vis, 76 j., weduwe van A. Weggeman (over leden te Delft). J. Verhoeven, 29 j., echtgenoote van P. Geneugelijk (overle den te Rotterdam). MEERKERK. April. Geboren: Johannes, s. van G. de Bruin en M. F. van den Berg Sijgje, d. van J. Bor en M. de Koning. Getrouwd: G. Conzen, 21 j. .te Rotter dam en J. P. van Ringelesteijn, 22 j. M. G. vjpi Kleij, 81 j. en L. van Beuse- kom, 2Q j. Overleden: J. Schalk, 82 j., weduwe van J. Wink J. de Bruin, 6 d. K v. d. Heuvel, 70 j., echtgenoot van J Welbie. G. Eikelenboom, 32 j., echt genoot van A. W. den Ottelander. IJSSELSTEIN. April. Geboren: Adriana Johanna, d. van G. Sontrop en J. Teunissen Johanna, d. van J. H. van Zoeèt en J. Sellis Jo hanna, d. van J. G. v. Mildert en G, v. d. Geer. Adriana Maria Johanna, d. van A. W. Kromwijk en A. M. Stur- kenboom. Overleden: L. Verburg, 4 mnd. NEDERDLANDSCHyWEEK. Minister Verschuur en Jhr. Mr. Dr. A. Roèl, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, bij' hun bedoek aan de tentoonstelling van Nederlandsch fa brikaat, welke bij gelegenheid van de Nederlandsche Week te Amsterdam ge houden wordt. Raadsvergadering op Woensdag 23 Maart. Voorzitter de heer C. W. Luijen- dijk, burgemeester; alle leden zijn aan wezig; één vacature.. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter eenige ingekomen stukken aan de orde. Daaronder is de mede- deeling, dat de Raad van Tienhoven heeft besloten de aanschaffing van een lan taarn voor het rijwiel van de gemeente politie (welke lantaarn anders zoo moge lijk, voor gezamenlijke rekening van Ameide en Tienhoven zou moeten worden gehuurd) 'geheel voor rekening van Tien hoven te nemen. De Voorzitter herinnert er aan, dat in de vorige vergadering de goedkeu ring van de begrooting van het Burgerl. Armbestuur is. aangehouden in verband met den daarop voorkomenden post voor werkloozenzorg, voor welke uitgave de Raad vooraf dekking wenschte. Inmiddels is van Ged. Staten 'bericht ontvangen, dat uitgaven voor de werk- loozen niet op de begrooting van het Burgerl. Armbestuur thuisbehooren, doch op de gemeente-begrooting. Het bedrag kan dus van de begrooting van het B. A. worden geschrapt. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de Werkloozencommissie heeft beslo-. ten, de belooning van haar secretaris penningmeester te bepalen op f 6 per week. De heer Diepenhorst merkt daarbij op, dat de commissie zich het recht van opzegging met 2 weken heeft voorbehouden. De heer De Kruik zegt, dat nu de kosten der werkloosheidszorg niet meer op de begrooting van het B. A. blijken thuis te behooren, dit misschien ook met de belooning van den secretaris-penning meester het geval zal zijn. De Voorzitter zegt, dat dienaan gaande nog geen bericht is ingekomen. Voorts is van Ged. Staten een schrij ven ingekomen, waarin zij vragen waar om de organisaties van gemeente-ambte naren niet zijn gehoord over de verhoo ging van hef pensioensverhaal op die ambtenaren. De Voorzitter zegt, dat vergeten is „georganiseerd overleg" te raadplegen en stelt voor, dat als antwoord mede te deelen. Tevens vragen Ged. Staten een afschrift van het raadsbesluit, waarin dat verhaal geregeld werd. De heer Den Boer acht het ge- wenacht, nu een besluit tg nemen, dat voortaan de organisaties zullen worden geraadpleegd. De Voorzitter antwoordt, dat het heter is af te wachten of Ged. Staten op deze zaak nog terugkomen, waartoe wordt besloten. Van de Bank van Ned. Gemepnten is bericht ingekomen dat gelden, die van deze bank worden geleend, alleen bestemd mogen zijn voor de gewone begrotings uitgaven. De Voorzitter deelt mede, dat de heer B. v .d. Berg te Ouderkerk a.d. IJs sel zijn benoeming tot onderwijzer «wn de o. 1. school heeft aangenomen. Ged. Staten berichten, dat het raads besluit van Mei 1931 inzake den verkoop van grond, in strijd is met de wet. De raad besloot toen, de beschikking op aan vragen om bouwgrond aan B. en W. over te laten. Ged. Staten schrijven dat die bevoegdheid aan den Raad moet blijven. De heer D e n B o e r zegt dat het voor kwam dat het wat lang duurde eer op een aanvraag beslist werd. Daardoor is ook het raadsbesluit ontstaan. Spr vraagt de medewerking van den burgcranostor om de bouwwerken zoo weiu'g mogelijk vertraging te doen ondergaan. De Voorzitter zegt die medewer king gaarne toe, waarna met alg. st. wordt besloten het bedoelde raadsbesluit in te trekken. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde de vaststelling der begrooting van hst Burger lijk Armbestuur, Ze beloopt nu in ontvangsten eb uitgaven f 3009,45. De heer Den Boer heeft zich afge vraagd waarom de begrooting f 400 hoo ger is dan het vorige jaar. Spr. stelt voor de begrooting aan B. en Vt. in handen te geven, opdat dezen liefst zoo spoe dig mogelijk een onderzoek instellen of bij de geraamde steunbedragen ook uitkeeringen zijn inbegrepen aan perso nen, wier ondersteuning behoort tot de taak van een diaconie. Daaromtrent zou met de diaconieën overleg moeten wor den gepleegd door B. en W. De heer De Kruik meent dat de verhooging der begrooting met f 400 het gevolg is van het standpunt, dat perso nen, die oudep zijn dan 60 jaar, door het B. A. behooren te worden gesteund. De heer Den Boer merkt op, dat hij niet beweert dat de verhooging van f 400 niet gemotiveerd is. Hij heeft alleen ge dacht aan de mogelijkheid, dat ze een gevolg waa van de door spr. genoemde oorzaak, wat hij onderzocht wil hebben. De heèr L a b r i e acht het best dat B. en W. in overleg treden met het B. A. en niet buiten dat college om met de dia conieën. Dat zou den schijn wekken, dat het B. A. niet voor zijn taak berekend zoy zijn. De Voorzitter zegt, dat er noodig is een goed overleg tusschen de diaco nieën en het B. A. In goede verstand houding is alles op te lossen. Spr. heeft tegen het voorstel van B. en W. «een be zwaar. Dit wordt aangenomen. Raadsvacature. De Voorzitter deelt mede, dat weth. Streefkerk bericht heeft gezonden dat hij bedankt voor zijn lidmaatschap van den Raad. Het hoofdstembureau heeft in zijn plaats benoemd den heer Verheij. Werkverschaffing. Verder deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. hebben gesproken over bik ken der muren van de kerk door werk- loozen. B. en W. hebben daaromtrent nog geen bepaald besluit genomen. De vraag is of het rijk aileen 50 pCt. van de daar voor uitbetaalde loonen zal vergoeden als er alleen met crisiswerkloozen wordt ge arbeid. De gejneente kan echter ook die loonen geheel voor haar rekening nemen. In dat geval blijft ze natuurlijk vrij in de wijze van Uitvoering. Weth. v. d. Hek zegt, dat het de be doeling is geweest van en W. dat in ieder geval eerst een voorstel aan den minister zou worden gedaan tot uitvoe ring van het werk met rijkssteun. De Voorzitter meende, dat B. en W. zich daaromtrent nog niet definitief hadden uitgesproken. Spr. heeft er ech ter geen bezwaar tegen. De heer Diepenhorst zegt, dat als niet alleen aan den toren, doch ook aan de kerk wordt -gewerkt) er een bij drage van het kerkbestuur zou kunnen worden gevraagd. Weth. v. d. Hek acht het beter de kerk hier buiten beschouwing te laten. Als men daaraan begint, dan zullen er zeer veel steenen moeten worden ver nieuwd, wat groote kosten zou mede brengen. De Voörzitter stelt voor zich dan tot den minister te wenden met een ver zoek om een bijdrage in de kosten, alleen voor den toren. De heer Den Boer is niet erg en thousiast over deze werkverschaffing Spr. hoort reeds spreken van vele nieuwe steenen en hij meent, dat de kerk er wat voor over zou moeten hebben als de ge meente daar aan begon. Als gemeente en kerk de kosten samen droegen zou er wat voor te zeggen zijn, doch spr. gelooft niet dat daar wat van terecht zal komen, want de kerk zal vermoedelijk op het oogenblik het geld ook wel beter kunnen gebruiken. Gaat het alleen over den toren, dan moet voor dat karweitje de Heide-Maat- schappij geraadpleegd worden. Spr. acht het dan beter het werk aan den toren gewoon op kosten der gemeente tegen het gangbare loon door werkloozen te doen geschieden. Spr. herinnert er aan, dat de heer Diepenhorst indertijd reeds op dit object van werkverschaffing heeft gewezen. Binnen afzienbaren tijd zal het toch moeten jebeuren «n het is dus voor- deelig het nu te doen. Weth. v. d. Hek wijst erop, dat als men de regeering in den arm neemt, deze zorgt voor deskundige voorlichting. De heer Diepenhorst stemt in met het betoog van den heer Den Boer, wat betreft de wenschelijkheid om het werk aan den toren nu uit te voeren. Het is een nuttig werk, dat op deze wijze met geringe kosten ten uitvoer wordt gebracht. De heer Den Boer merkt op, dat in ieder geval de klimop van den toren af moet en dat voordien de deskundige ook niet over den toestand van den toren kan oordeelen. .De Voorzitter stelt voor de ge dragslijn te volgen die weth. v. d. Hek bepleit. Mocht de regeering op de zaak niet wenschen in te gaan, dan zou spr. B. en W. gemachtigd willen zien de zaak ter hand te nemen. De heer De Kruik «cht het ge- wenscBt in (hit laatste geval alsnog den raad hierover te hooren, waartegen de Voorzitter geen bezwaar heeft. De heer Den Boer is nog niet over tuigd van de wenschelijkheid om de re geering in de zaak te betrekken» De heer De Kruik acht het ver keerd, eerst de klimop te verwijderen en dan de regeering te raadplegen. Het voorstel van den Voorzitter wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen Daarop wijst de Voorzitter op den slechten toestand van het urinoir aan de Prinsengracht. B. en W. achtten het best dat de inrichting geheel verdwijnt. De heer Den Boer heeft daartegen geen bezwaar, mits B. en W. gelijktijdig een andere plaats in de nabijheid aanwij zen, waar een nieuwe urinoir kan wor den geplaatst. Het gaat niet op dat een dergelijke inrichting heelemaal ontbreekt. Weth. v. d. Hek en de heer Labrie wij zen erop, dat bij het raadhuis een uri noir staat. Niemand zal daarnaar een half uur behoeven te zoeken. De Voorzitter acht het1 eigenlijk voldoende, als het urinoir aan het raad huis goed wordt onderhpuden. Besloten wordt, dat B. en W. deze zaak nader zullen overwegen. De heer Diepenhorst brengt in dit verband de vuilnisbak op den Achterweg ter sprake. Het zou z.i. tijd worden, dat die werd weggenomen. De Voorzitter zegt, dat hij inder tijd een sterk voorstander is geweest van die bakken, doch dat hjj niet had ver wacht, dat de bewoners ze direct zoo vol zouden werpen, dat het deksel er niet op kan. Nu er zoodanig misbruik wordt ge maakt van deze bakken, wil spr. het voorstel-Diepenhorst wel steunen. Weth. v. d. Hek stelt voor de bakken voortaan 2 x per week te laten lichten. De heer Den Boer merkt op, dat men aan den Achterweg nog één-kamer- woningen vindt. Voor die menschen is het zeer ongezond als zij den afval in huis moeten bewaren. De Voorzitter gaat, als de heer Den Boer meent, dat het hier hoofdzake lijk den afval uit éénkamer-woningen betreft, accoord met het voorstel om de bakken 2 x per week te liohten. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat zoo juist een brief! van den minister van bin- nenlandsche zaken is ingekomen betref fende den Werkloozansteun. De minister schrijft dat hij er niet me de accoord kan gaan dat met de eerste f 3,50 aan gezinsinkomsten geen reke ning zou worden gehouden bij de bepa ling vqn het inkomen. Wel mogen buiten beschouwing blijven de eerste f 3 van de inkomsten van de vrouw van een ge steunde met kinderen. Voorts vraagt de minister opgave van de gemiddelde huur der arbeiderswoningen in deze gemeente. De Voorzitter deelt hierbij te vens mede dat naar een berekening van den secretaris-penningmeester •van de steun-commissie de toeslag per woning boven f 2 ongeveer f 25 per jaar en die per woning boven f 2,50 ongeveer f 10 per jaar zal bedragen. Bij 25 woningen kost dit dus in het eerstp geval aan rijk en gemeente samen pl.m. f 625 en in het tweede geval pl.m. f 250. Spr. leest een lijstje voor van huren en meent dat daaruit wel een gemiddelde is af te lei den. De heer Den Boer zegt dat dit lijstje te beknopt is om er een gemiddelde uit te 'berekenen. Het best lijkt spr. in deze de gegevens van de organisaties te raadplegen. De heer De Kr uik zegt dat nog geen besluit kan worden genomen over den huurtoeslag, aangezien de commissie deze zftaA nog niet heeft besproken. De Voorzitter antwoordt, dat de oommissie vergeten heeft het punt te be handelen. De heer Labrie bevestigt dat dan ook nog geen besluit kan worden ge nomen. 4 De Voorzitter stelt voor in be ginsel te besluiten om den huurtoeslag te verleenen. Dan kan de zaak voortgang hebben. Daartegen i-ijst bezwaar. De heer Diepenhorst merkt op dat besloten is dat de commissie voor loopig hulp kan verleenen in gevallen waarin dat noodig blijkt. De Voorzitter zegt, dat op die voorwaarde de zaak kan worden aange houden, opdat do commissie ze eerst kan bespreken. Aldus wordt besloten. De financiën. Daarna komt aan de orde het voorstel tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van de werkloozenzorg. De Raad heeij in de vorige vergadering de beslis sing hierover aangehouden, omdat hi. oerst middelen ter dokking wilde zien aangewezen. B. en W. adviseeren nu den raad over te gaan tot belastmgverhoo- ging. De Voorz. wijst erop dat belasting- verhooging alleen niet voldoende is. Men zou dan de schroef zoo sterk moeten aan draaien dat het onhoudbaar zou worden B. en W. willen derhalve tfiet aantal op centen op de gemeentefondsbelasting, dal nu 00 bedraagt, verhoogen. Hoeveel is aan den Raad te bepalen, doch ter orien teering deelt spr. mede, dat een verhoo ging der opcenten tot 80 de gemeente de beschikking zou geven over een hoogor bedrag fan f 733. Uit een verplaatsing der gemeente van de 2e in de 3e klasse zou ongeveer f 500 te halen zijn. Een heffing van 25 opcenten op de personeele belasting (7e klasse, thans zonder op centen) zou tenslotte ongeveer f 627,50 opbrengen. Deze baten zijn de bedragen die voor den dienst 1932 zooien inogon worden aangewend. De heer Van Kekum is tegen ver hooging van belasting, waardoor de raid- denstand te zwaar belast wordt. Spr. geeft de voorkeur aan een obligatie lee ning met aandeelen van bijv. f luO. De heer Diepenhorst stelt voor dat de Raad een commissie benoemt, die een uitweg zoekt, opdat tot belastiugvor- hooging niet worde overgegaan, als net niet beslist noodig is. De Voorzitter heeft gezegd dat de gemeente nog ovor geld beschikt. De commissie zou daarover in lichtingen dienen te hebben. De Voorzitter zegt, dat dit geen geheim is. Maar zonder geldleening zal de gemeente er toch niet komen. Spi. acht een leening van f 8000 af 10 000 noodig. De heer Diepenhorst zegt nog dat de commissie overleg zou kunnen plegen met den inspecteur der belaitingen te Gorinchem, opdat zoo mogelijk do aan slagbiljetten nog worden ingehouden. Weth. v. d. Hek ondersteunt 't voor stel-Diepenhorst. De heer Den Boer informaert of wat A: lesningen betreft de gfincente geholpen is als alleen de straatleemng is geplaatst. De V o o r z i t't e r antwoordt ontken nend. Beide leeningen zijn noodig. De heer De Kruik gelooft niet dat de gemeente buiten helastingverhoogmg kan. Ook zal het wel noodig zijn de sa larissen der ambtenaren te verlagen, zoo mogelijk ook die, welke door Ged. Staten werden vastgesteld. Op papier een geld leening aangaan helpt niets; de gemeente moet trachten inderdaad geld te krijgen. De heer Den Boer wil het voorstel- Diepenhorst ondersteunen, omdat de raadsleden daardoor een volledig over zicht zullen krijgen van de gemeeüte-fi- nanciën. Groot» spoed is echter geboden, en bij de behandeling dezer zaak dient de financieele en de moreele toestand der werkloozen den raadsleden heilig te zijn, Het voorstel-Diepenhorst wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter wilt thans eenijje raadsleden ter benoeming in deze com missie voordragen. 4 Weth. v. d. Hek maakt daartegen be zwaar, aangezien de benoeming aan den raad is. De heer Den Boer merkt op, dat de Voorzitter de leiding heeft en bovendien niet afwijkt van de gewoonte. De Voorzitter bevestigt dit het de Tewoonte is in dergelijke gevalFn ion oor dracht te doen. Spr. stelt voor te be~ loemen de heeren Diepenhorst, De Krui* n Den Boer, benevens het college van i. en W. De heer v. d. Hek stelt Joor dat de ommissieleden vrij uit dén Raid zullen /orden benoemd. De heer Den Boer vfndt het stand- >unt van den Voorzitter juist. De raads- eden behouden inmiddels de vrijheid te -temmen op wie zij willen, doch in het /oorstel van den Voorzitter zijn de rich- ingen in den raad naar billijkheid ver tegenwoordigd. De heer De Kruik geeft aan weth. v. d. Hek in overweging zijn voorstel in e trekken en zich bij de voordracht van en W. neer te leggen, waaraan weth. v. d. Hek voldoet. De commissie wordt daarop gekozen overeenkomstig de voordracht van den Voorzitter. j Bij de rondvraag zegt dq heer La brie dat, waar hij nog sléchts kort lid van den raad is, hij nog niet best op de hoogte is van alle bestaande verorde ningen, reglementen enz. Hij verzoekt den Voorzitter van elk dezer een exemplaar ter kennisname te ontvangen. De Voorzitter wil ze den heer Labrie gaarne verstrekken voor zoover ze in voorraad zijn. Overigens is het te kostbaar, ze voor zoo'n enkel geval te laten drukken. Hierna sluiting. Ouderkerk a.d. IJssel. De Maandagavond 21 Maart gehou den vergadering van den gemeente raad, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd door burgemeester van Waning geopend met de volgende toespraak: In deze eerste Raadsvergadering na den 25 sten Februari j.l., den dag, waarop ik mijne 40-jarige ambtsver vulling mocht herdenken, ik 't mij een ware behoefte des harten, ook van deze plaats de ingezetenen in 't algemeen en hun vertegenwoordigers, in den raad in 't bijzonder mijn diep- gevoelden dank te betuigen, zoo voor de vele en hartelijke bewijzen van waardeering. die zij mij dien dag bij vernieuwing hebben gewijd, als voor al de blijken hunner genegenheid, en gevoelens, waardoor zij mijn ambts taak steeds hebben verlicht en m'n leven altijd hebben veraangenaamd. Ondanks de ongunst der tijden mo"hl die herinneringsdag daardoor voor mij en de mijnen zijn een dag vaij licht, waarop met bijzondere dankbaarheid wordt teruggezien. Laat ons hopen, dat de door zoo vele jaren en zoo velerlei gebeurte nissen beproefde band tusschen de

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4