m Mei de vuisiies dicht Telegrammen. Gemengd Nieuws VtrkMrtleswn van din A.N.W.B. Aanslag op Dr. Luther. Nieuws in een paar regels. Sportnieuws. Predikbeurten. Burgerlijke Stand. Marktberichten Advertentiën. ARIE VERKERK, BASTIAAN NOBEL MELSINA VAN DAM Willem Aalhuisen Afscheid Burgemeester van Schoonhoven. EERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonlmvinicln Courlnt MAANOAQ 11 APRIL 10JÏ WEERBËhlfiHt. ban ook B. an WL van Sohoonhovan aich by dat veraoak aangestoten. Hoewel by dia gemeentebesturen op den voorgrond staat het ooeken naar aan object van warkverechai fing op gezonde baeie ia verband met de heereohende geldverslindende weiklooeheid ter plaat- 00, zal met den aanleg van dezen weg het verkeer in het algemeen en het mecha nisch verkeer in injEondeae mate gebaat zijn. Reeds herhaaldelijk kwamen van be- drijfaautohoudera bij den Dood klachten in over de geringe breedte van de be staande verbindingen, «oodat bet maken van een naar de eiaohen van het verkeer aangelegden nieuwen weg in een reeda lang bestaande behoefte zal voorzien. De aan de wagverbe tering te besteden k)06ten zullen zeker vele malen worden te ruggewonnen door vermindering van schade aan voertuig en lading. De B.B.N. gaf daarom, gelet op de ver- koers- en sociale belangen, welke hier op een zoo gelukkige wijze kunnen worden gecombineerd, in overweging zoo «enigs zins mogelijk, een gunstige beslissing te nemen op de adressen van de gemeenten Lopik en Jaarsveld. GEVAARLIJKE BINNENBRAND. Hoe snel by een brand het primitieve alarm-s stoom, waarvan üouoonnoven zien neg neouant, beualve de brandweer, ook het punuai byeen weet te brengen, bleek Vrijdagavond weer eens. Omstreeks uur klonken plotseling de tonen van de hrttndnooraa en binnen en kele minuten stroomden uit aite deuren de ingezetenen naar buiten, en zoanten vergeeis den hemel af naar den vuur gloed, dien zy er verwachtten te zien. Jdet was het voormalig militair hos pitaal aan de Oude Haven, waar het ge vaar dreigde. in de vroegere concierge-woning in dat gebouw, woont de iamiiie Huisman. Te gen half acht bemerkte de heer Huisman, in de keuken een verdacht geknap aan het plaiond, waarvan zelfs stukjes kalk lossprongen. Toen hij daarvan de oor zaak wilde opzoeken, bleek hem, dat het plaiond heet was. waaruit hij begreep, dat er daarboven iets moest branden. Boven zijn woning ligt de werkplaats van da firma VaJk Go., wier sigarenfa briek het grootste deel van het gebouw beslaat. De heer Huisman liet derhalve den meesterknecht, den heeer Sterren burg, waarschuwen, die constateerde, dat boven alles in orde was. Inmiddels begon het plafond af te brokkelen en bleek, d$.t vanuit den schoorsteen van da keuken van den heer Huisman, het riet had vlam gevat. In het gebouw zijn nog steeds een paar brandslangen aanwezig en de heer Huis man was er als de kippen bij, om, ge holpen door rijn zoons, één daarvan aan de hrandkra&n aan te sluiten, en bet bluaachmgsweitk aan te vangen. Inmiddels waarschuwde men de poli tie en brandweer. De oppenbrandmeestor, de heer Visser, stelde een onderzoek in, en constateerde, dat de balklaag, die niet Voldoende beveiligd was geweest, in brand was geraakt. Het vuur had reeds over een vrij groot stuk van 't plafond het riet en de vloer van de werkplaats aangetast en het was niet na te gaan, hoever het zich misschien reeds in de oude balkan had ingevreten. De heer Visser oordeelde het dan ook noodig, de motorepuit te alarmeeren, wat, zoo als gezegd, tegen 8 uur gebeurde. Inmiddels waren ook de heören Valk en eenige leden van het per soneel der sigarenfabriek gearriveerd. Uit de vertrekken dier fabriek, kwam hen bij het openen der deuren overal een dikke rookmassa tegemoet, die den indruk wek te, als stond overal de boel in den brand. Het was dan ook voor de brandweer, die spoedig verscheen, zeer moeilijk om te bepalen, of haar optreden ook nog op an dere plaatsen van het gebouw noodig was. Met moeite kon men in den rook zich met behulp van eenige lantaarns, (waarvan er in den aanvang niet te veel aanwezig waren) ervan overtuigen, dat alleen op de werkplaats gevaar dreigde. Met één stral van de motorspuit en één op de waterleiding, wiat men te voorko men. dat het vuur zich verder uitbreid de. De hulp van de brandweer uit Wil- lige-Langerak, die reeds om kwart over aoht mot de motonpuit aanwezig was, was dan ook overbodig. j Omstreeks negen uur kon ook do mo torspuit van hier inrukken en spoedig daarna was het vuur geheel gedoofd. Op de werkkamer is een stuk van de vloer verbrand en ook een werktafel ge deeltelijk vernield. Een partijtje ter be- werkinj? gereed liggende tabak en eenig gereedschap, zijn mode verbrand. Voorts zijn door het spuiten enkele duizenden si garen onbruikbaar geworden. Ook in de woning van den heer Huisman, vooral in de keuken, is door het water veel bedor ven. Alles is verzekerd. Voor het publiek was het schouwspel al zeer weinig aantrekkelijk. Het kreeg igeen vlammetje te zien en kon niet be grijpen, waarvoor de brandweer eigenlijk zoo druk in de weer was. Inmiddels was het goed, dat zo er vlug bij was, en voor al, dat'de heer Huisman het gevaar zoo vlug had bemerkt en bestreden. Als bet vuur enkele uren later was uitgebroken, dan had het gebouw er vermoedelijk niet meer gestaan, want langs het plafond-riet en den drogen vloer, zouden de vlammen spoedig de geheele bovenverdieping heb ben aangetast JAARVERGADERING EN OUDER AVOND CHR. U. L 0. SCHOOL. Vrijdagavond werd in het schoolge bouw aan het Doelenplein de jaarverga dering gehouden van de Ghr. U. L. 0. School. Een der lokalen was geheel met belang1- stellenden bezet. De voorzitter, de heer W. Hooijkaas, sprak na opening met ge bed, en het laten zingen van Psalm 140 vers 1 en 3, een welkomstwoord en gaf daarna het woord aan Ds. B. vpa Gin- kel, van Nieuwpoort, die een rede hield over: „Geboden oonservatisme". Hij wee» op verschillende soorten ran conservations, «n wi, dat dit geboden kan zijn nl «As het zijn grondslag vindt in Gods woord. Dene gedachte ligt ten grondslag aan Paulua' gebod aan Tfano- theus. Bewaa» het pand, u toevertrouwd. Spr. schetste de verschillende perioden der opvoeding, waarvan een zeer belang rijke is, die welke omstreeks het twaalf de levensjaar aanvangt. De eisoh, bewaar het pand, dien* ook als richtsnoer bij het onderwijs op dien gevaarlijken 1 eeftijd. Gods woord moet dan de leidsman wezen. Daarbij besprak Da. Van Ginkai ds plaats der Qhr. U. L. 0. School, Na een korte schorsing der vergade ring wegens den brand in de sigarenfa briek, werden de bestuursleden, W. Hooijkaas en Hugo Soheer harkocoen. Voor den secretaris, den heer A. Ml Valk, die niet zoo spoedig kon tarugkee- ren van den brand, bracht de voorzitter het jaarverslag uit. Daaruit stippen we aan, dat het leerlingental in October tot 85 was gestegen, waardoor onmiddellijk voorzien moest worden in de behoefte aan een vierde leerkracht. Het rijk betaalt reeds bij gemiddeld 71 leerlingen, dooh waar in de eerste kwartalen dit aantal nog niet was bereikt, benoemde het be stuur reeds in October dien onderwijzer voor eigen rekening. Dat deze sahool, die nu 10 jaar bestaat, een zoo goede plaats heeft gekregen, dat ze reeda var da ver wachtingen bij de oprichting gekoesterd, overtreft, vermeldde spr. met voldoe ning. Het leerlingen-aantal kon nog wed stijgen, dooh vergrootmg van het aantal leerkrachten is niet waarschijnlijk. Ver mindering daarvan is ook niet noodig, ook bij aanneming der wetswijziging door minister Ter pa tra voorgesteld, niet te var- wachten. Alle leerlingen waren geslaagd, ook voor het B-diploma. Ten slotte memoreerde spr. de uit breidingsplannen, waarvan de groote noodzaak aangetoond werd. Hij sprak zijn afkeuring uit over een anonieme circu laire, waarin de plannen van het bestuur werden verdacht gemaakt. Het bestuur had gemeend, de onbekende schrijvers niet te moeten beantwoorden, dooh ver klaarde zioh voor elke open en eerlijke bespreking ten volle bereid. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer S. van den Oever, gaf op een totaal van f 12.505,24è aan ontvang sten en een nadeelig saldo van f 8.70. Het bleek, dat de school een bezit heeft van f 1089,58. Het hoofd der school, de heer M. Brug ge man, gaf een interessante beschrijving van het gebouw. Vooropstellend, dat voor een onderwijzer de leerlingen hoofdzaak en het gebouw slechts bijzaak behooren te zijn, toonde spr. aan, dat de omstandig heden aan deze school van dien aard zijn, dat het onderwijs er door wordt ge schaad. Spr. verhaalde, hoe de leerlin gen door scheuren in den muur naar bui ben konden zien, dat lekkage oorzaak was dat de kachel uitdoofde, het plafond ver toont groote gaten, en een berghok doet dienst als leslokaal. Op de noodzakelijk heid van een gebouw met vijf lokalen wees spr. met nadruk. Men kan niet met een verwijzing naar de crisis aan den eisoh tot verbetering ontkomen, De voorzitter zei, dat de gemeenteraad zioh bereid verklaard heeft, tot verbete ring mede te werken en dat de bouw plannen thans bij B. en W. in bespre king zijn. Bij de rondvraag kwam ook Ds. J. Hoekstra krachtig op tegen het anoniem geschrijf. Namens de leden sprak spr. zijn volle vertrouwen uit in het bestuur en bracht het dank voor wat reeds werd bereikt, al meende spr, dat 'het bestuur reeds krachtig tegen dergelijk geschrijf had moeten protesteer en- In de pauze werd een kop thee ge schonken en het werk der leerlingen be zichtigd, waarover ook, wat de hand werken betreft, met lof gesproken werd. De heer P. Versluis gaf met enkels jon gelui eenige mooie muzieknummers. Na het zingen ven Psalm 89 vers 7, sloot Ds. Hoekstra do welgeslaagd# ver gadering met dankgebed. MILITIE-KEURING. De Keuringeraad heeft Donderdag 96 ingeschevenen dezer gemeente voor den dienstplicht, lichting 1938, gskeurd. Van hen werden 18 personen goedgekeurd. HET VANDALISME. Moeeten we dezer dagen melding ma ken van het vernielen van enkele der jon ge boompjes, die paa aan den Nieuwen Singel zijn geplant, Zaterdag heeft zich dat vandalisme herhaald Er zijn toen zelfs niet alleen twee boompjes vernield, dooh ook is een bank met den dwarsbalk en al uit den grond gerukt en in de Gracht geworpen. De moed der vandalen groeit dus nog! Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een medaillon. Een portemonnai met inhoud. Een knipmes. T Een potlood. Een streng kralen. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. EMMEN, 11 April. Te Erica heeft Za terdagmiddag een droevig ongeval plaats gehad. Twee 10-jarige meisjes, dochter tjes van de heeren L. Vos en J. Sche pen, zijn nabij de woning van eerstge noemde tengevolge van een windvlaag in het Kanaal geraakt en beiden verdron ken. Het lijkje van het kind van Schepen werd spoedig opgehaald: naar dat van het andere kind is tot nu toe vergeefs ge dregd. ERICA, 11 April. Men meldt, dat de belde meisjes, om Mob tegen den wind te INGEZONDEN MEDEDEELING ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje als gij de gewond», gesm tte of ontstoken plekjes van zhn huidje verzachten geneest door ze in te wrijven met Mijnhaidt'i Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 ct Bij Apoth. en Drog. beschermen, het manteltje van een ha- rer om hun beider hoofden hadden ge slagen. Waarschijnlijk doordat het hen voor de oogen woei, lijn tij te water ge- loopen. Het tweede lijkje ie thans ook ge vonden. TWEE JONGEMANNEN VERMIST. NIJMiEGEN, 11 April. Sinds Woens dag worden hier vermist de 21-jarige P. en de arbeider W„, die met een kano uit varen zijn geweest. Men vermoedt, dat beide jongemannen zijn verdronken. NA HINDENBURG'S HERKIEZING. Wijziging in het kabinet? BERLIJN, 11 April. Volgens gewoonte, na de verkiezing van een rijkspresident, heeft hedenmorgen minister-president Brüning aan den rijkspresident, Von Hindenburg, het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. Von Hindenburg heeft daarop dr. Brii- ning verzocht met zijn kabinet in func tie te willen blijven, aan welk verzoek dr. Brüning heeft voldaan. Men acht het niet uitgesloten dat deze gelegenheid of een nieuwe, die sich kan voordoen, bij de aanvaarding van het nieuwe rijkspresidentschap van Hinden burg of» 12 Mei zal worden gebruikt om eenige wijzigingen in het kabinet aan te brengen en wel ten aanzien van de por tefeuilles van binnenlandsche en buiten- landeche zaken. EEN PROCLAMATIE VAN HINDEN BURG. BERLIJN, 11 April. Naar aanleiding van zijn herkiezing tot rijkspresident heeft Von Hindenburg de navolgende proclamatie aan het Duiteche volk uit gevaardigd: „Met dank voor het door het Duitache volk opnieuw in mij uitgesproken ver trouwen en met de belofte ook in de toe komst met al mijn kracht het Vaderland en het Duiteche volk te dienen, aanvaard ik de herkiezing tot Rijkspresident. Mijn eed getrouw zal ik mijn ambt voortzetten in den geest van onpartijdig heid en gerechtigheid, met den besten wil om ons Vaderland te leiden naar vrij heid en gelijkgerechtigdheid naar buiten, tot eenheid en opgang naar binnen. Aan alle Duitsche mannen en vrou wen richt ik de vermaning: „Laat thans de twisten rusten en sluit de rijen." VOORTZETTING ONTWAPENINGS CONFERENTIE. GENEVE, 11 April. De Fransche mi nister-president Tardieu en de Engel- sche minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, zijn hedenmorgen te Génève aangekomen. De leiders der overige 00 delegaties zijn eveneens weer te Génève terugge keerd voor de hervatting der werkzaam heden ter ontwapeningsconferentie. Hedenmiddag beginnen de onderhan delingen terstond weer. DE VOLKENBONDSCOMMISSIE VOOR MANDSJ0ERIJE. Moeilijkheden met de nieuwe regeering. PEKING, 11 April. De Mandejoerij- sche commissie van den Volkenbond on der leiding van lord Lytton, is Zaterdag te Peking aangekomen. Alle hoofdstraten waren met vaandels versierd en groote opschriften riepen de commissie het wel kom toe en verzochten haar onpartijdig in haar oordeel te zijn. China zou lie ver vechten dan zich onderwerpen aan een onrechtvaardig oordeel. De commissie zal waarschijnlijk een week in Peking blijven. Inmiddels doen zich moeilijkheden voor met de regee ring van Mandsjoerije, die den voorma- ligen Ghineeschen minister van buiten landsche zaken, dr. Wellington Koo, dis de oommiieie als Chlneeech diplomaat begeleidt, niet wil toelaten. Lord Lytton heeft verklaard, dat de commissie zich niet naar Mandepoerije zal begeven en zal weigeren haar werk zaamheden daar voort te zetten, als de Mandsjoerijsche regeering niet de ge heele delegatie ongehinderd toegang ver leent. Hij gaf als zijn meening te ken nen, dat voor het einde dezer week de Mandsjoerijsche regeering haar houding wel zou wijzigen. In dat geval hoopt hij met de delegatie Zaterdag naar Moek- den te vertrekken. ONTPLOFFING IN HUURKAZERNE. NEW-YORK, 11 April. Te Springfield vond een hevige ontploffing plaats in een 3 verdiepingen hooge huurkazerne. De ontploffing was zoo hevig, dat de schok in de geheele stad werd gevoeld. Vijf personen werden gedood en 10 ge wond. Vier van de vijf slachtoffers zijn vrouwen. SCHEURLEER t ZOONEN. Vraagt surséance. De firma Scheurleer en Zoonen te 's-Gravenhage deelt mede, dat zij tot haar leedwezen genoodzaakt is haar kantoor te 's-Gravenhage en Schevenin- gen te sluiten en dat zij bij de arrondis- sements-rechtbank een verzoek tot sur séance van betaling zal indienen. Zij stelt er prijs/op reeds nu te verklaren, dat de aan naar administratie toever trouwde effecten volledig aanwezig zijn. Het beriobt, dat bet eedert jaren be staande Haag scha Bankierskantoor Scheurleer «n Zoonen zijn kantoren heeft gesloten en surséance van betaling aangevraagd, heeft groot opzien gebaard. Het „Correspondentie-Bureau" keelt getracht bij den directeur van het ban kierskantoor inlichtingen te verkrijgen omtrent de oorzaken, welke tot deze ztap geleid hebben. Op de vraag of er directe redenen geweest waren, welke tot de aursé&nce-aanvraag geleid hadden, werd met de meeste stelligheid geantwoord dat dit niet het geval was. De firma is ten gevolge van de algemeene crisis in moei lijkheden geraakt. Tot het jaar 1928 ver liepen de zaken zeer bevredigend, dooh daarna gingen zij achteruit en de groote restrictie, welke thans allerwege wordt toegepast, maakte het verkrijgen van hulp steeds moeilijker en tenslotte onmo- gelijk. lIS De directie verzekerde dat de zaken der firma absoluut in orde rijn en dat er niets gebeurd is, wat het licht niet mag zien. Het bankierskantoor verstrekte ook credieten aan den middenstand, inzon derheid aan tuinderijen in de omstreken van Den Haag en reederijen te Soheve- ningen. De firma had vroeger, behalve te 's-Gravenhage, ook een kantoor te Delft, dat echter in 1917 is ingebracht in de N.V. Scheurleer Zoonen's Bank. Deze is, zooals bekend, in liquidatie getreden, na de overname h&rer kantoren door de Incassobank. ONGELUK MET EEN BUKS. 8laehtoffer van onvoorzich tigheid. Terwijl de 16-j&rige landbouwers knecht G. de B. te Zwammerdam op het erf van zijn patroon met een buks aan het schieten was, verzocht het 12-jarig zoontje van den daarnaast wonenden veehouder R. het geweer eens te mogen bekijken. Ongelukkigerwijze "ging daar bij het wapen af, met het gevolg, dat de landbouwersknecht de volle laag hagel in het gelaat kreeg. Ernstig gewond ie de jongen naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar bleek, dat een zijner oogen zoodanig was getroffen, dat hij het voor zijn verder leven zal moeten missen. DE ZWENDEL IN VULPENHOU DERS. Ook die Duitsche politic waarschuwt Geregeld werden den laatsten tijd in Duitsche bladen opvallend groote advertenties geplaatst, waarin de Lin coln vulpen-import-maatschappij te Rotterdam vulpenhouders te koop bood voor den prijs van 1 Mark 60 Wie op de advertentie schreef, kreeg onder rembours een vulpen houder toegestuurd maar moest dan 2 Mark 50 betalen. Het pakje bleek een pen te bevatten, welke bij lange na niet voldeed aan de verwachtingen Het regende dan ook klachten. Toen ae Duitsche politie de vul pennen deskundig liet onderzoeken bleek, dat ze ten hoogste 28 pfennig waard waren. Naar aanleiding is bij de rechtbank te Munchen een straf vervolging tegen de firmanten aan hangig gemaakt en waafschuwt het Duitsche po'ilieWad tegen genoemde maatschappij. Reeds cenigen tijd geleden heeft de Rotterdamsche c nlrale recherche ge waarschuwd tegen den zwendel in vulpenhouders,^)ok tegen de genoem de firma. De leider van deze zaak is een bij de politie zeer ongunstig bekend staand persoon, die al in vele zwendel affaires is betrokken geweest. IN EEN AUTO VERDRONKEN Kranig reddingswerk. Te Amsterdam reed Zaterdagmiddag een personenauto die uit de Anjelier- straat kwam rijden^ de Lijnbaans gracht in. De kade ter plaatse Is zeer smal. Behalve de bestuurder, de heer J. SGhuylenburg, zat achter in den auto nog de heer Schor. De auto geraakte geheel onder water. Dadelijk achoten vele personen te hulp. De "heer v. d.. Heuvel sprong ge kleed te water en slaagde erin den bestuurder door het portierraam naar buiten te trekken. Omstanders brach ten hem op den wal. waar men hem bil een bakkerij binnendroeg. Ondertusschen had de heer v. d. Heuvel den tweeden man uit den auto weten te krijgen. Hij was bewusteloos De geneeskundige dienst, de reddings wagen van de brandweer waren in middels te plaatse gekomen en daar het gerucht liep, dat er zich nog meer personen in het voertuig zouden bevinden, werd al het mogelijke ge daan om den auto onder water uit te krijgen. Dit gelukte, doch er bevond zien niemand meer in. De twee inzittenden en de redder werden naar het binnengasthuis ver voerd. waar de heer Schor zonder tot bewustzijn te ziin gekomen is overleden. De toestand van de andere man is ernstig. De redder heeft geen nadeelige gevolgen ondervonden. GROOTE BOERDERIJBRAND. Zaterdagmiddag brak brand uit in de groote landbouwsohuur ran den heer K., wonende tuseohen Grijpskerke sn Middel burg. Aangewakkerd door den vrij stevi- gen wind, laaiden de vlammen hoog op. De Middelburgsohe brandweer nikte met de groote motorspuit en den brandwagen uit. Met groote moeite slaagden de «puit- gakten er in het woonhuis, dat juist in den wind lag, te behouden. De schuur, waarin zic.h 89 etudes rundvee en paarden bevonden, werd evenwel een prooi der vla/mimen en spoedig was daarvan niets meer over dan een roofctemde puinhoop. Dertig stuks prachtig rundvee, en een paard zijn in de Vlammen omgekomen. Snechts negen stuks heeft men nog in veiligheid kunne* brengen. Ook ging een Naai wnAnuedna ka Am i 11 April. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige tijdelijk krachtige Westelijke tot Noordelijke wind; zwaar bewolkt met tij delijke opklaringen; regen- of hagelbuien; aanvankelijk kouder. Schoonhoven hoog water 8 uur, 1.99 ML Vreeswijk hoog water 9.30 uur, 2.61 ML Keulen stand 4.20' ML, val 0.00 M. Maastricht 9 April 43.65 ML. was 0.13 ML Luchttemperatuur. Ds temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 61 graden Fahrenheit. Maandag li April: Op 0.64, on- 3 der 0.27 Eerste Kwartier Donder dag 14 April. vrij groot aantal landbouwwerktuigen ver loren. Daar twee kinderen bij het uitbreken van dsn brand in ds schuur «peelden, vermoedt men. dart de» met vuur hebben gespeeld. ONTDEKKING IN S0U8TERRAIN. Gedurende de laatste weken zijn te Arnhem een aantal min of meer belang rijke inbraken gepleegd, die de Arnhem- eche politie tot de uiterste waakzaamheid hebben geprikkeld. Haar activiteit ia thans beloond door de arrestatie van drie personen, waaronder een Duitscher, die verblijf hielden in een perceel aan de Erü- mastraat, waarvan zij 't eousterrain ge bruikten als opslagplaats van den buit, welken hun nachtelijke plunderingen op leverden. De aanhouding geschiedde naar aan leiding van een inbraak in een perceel in de Monnikensteeg op het einde van de vol rige week gepleegd. Bij de huiszoeking die de politie dezer dagen in het pand aan de Emmastraat verrichtte, kwam aan het licht, dat tal van voorwerpen, vermist o.a. na de inbraken in perceelen Van Huygenslaan en Velperweg en in de kan toren deT P. G. E. M. hier een tijdelijke bewaarplaats hadden gevonden. Het eousterrain had echter nog een andere bestemming. Het bleek n.l. in ge bruik te zijn als centrum van communisti sche propaganda, blijkens de aanwezig heid van groote massa's oomammistieohe brochures en andere propaganda-ge- schriften. Aan den muur prijkten sovjet- vlaggen en reclame-pakketten van de „Tribune". In verband hiermede heeft de politie een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van wapens, die eohter be houdens een paar messen en gummistok ken. niet aangetroffen werden. De arres tanten rijn ter beschikking van ds justi tie geetetd. SLECHTER DAN EE NVARKENSH0K. Oudslande's veldwachters woning. Ti Oudslande (Z.) vaceert momenteel de betrekking van gemeente-veldwachter. De woning, waarin de vorige functiona ris wasc gehuisvest, liet blijkbaar veel te wenschen over. Daarom stelde de burge meester in de raadsvergadering voor. een nieuwe veldwachterswoning te bouwen. Het gebouw is zóó slecht en vochtig, dat niemand er in zal willen wonen, zei hij. Maar de vroede vadergn waren het hier mee volstrekt niet eens. Eén hunner meende, dat het huis niet goed gelucht 11de Lee. Haal links I nl Op het linkerplaatje maken er twee een fout. De jongen op de fiets, die den voerman rechts voorbij wil rijden, maar ook de voerman op den wagen maakt een fout. omdat hij niet genoeg rechts hield, en daardoor den wielrijder als 't ware uitnoodigde, hem aan den verkeerden kant. dus rechts, in te halen. Dat brengt gevaar mee, want als nu die voerman naar rechts wil uithalen, omdat hij een signaal van een auto achter zich hoort, dan raakt de fietser beklemt tuseohen het trottoir en de kar. Op de reohterteekeming rijdt de voer man goed en zooals het behoort, dicht langs het trottodr en het meisje op de fietSs gaat hem, zooals het moet, links voorbij De fietser aan den overkant van de straat doet het ook goed en laat de auto alle ruimte om hem voorbij te rij den. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schnonhovenichs Courant MAANOAQ 11 APRIL 1931 LEEUW-TIJBER. In de dierentuin te Berlijn is een dier geboren, dat een kruising is van een leeuwin en een tijger. Op de afbeelding hierboven kan men de leeuwenkop goed onderscheiden op het tijgerliohaam. ie. Ook anderen vonden de woning goed. Fén der leden meende, dat de vermoede lijke toekomstige veldwachter vond, dat bet huis te weinig op een stadswoning gelijkt. De burgemeseter gaf deh heeren in over waging zelf te gaan kijken.'Een varkens hok is volgens hem nog beter dan de veld wachterswoning. Maar or viel geen praten»aan. Het voorstel tot nieuw-bouw werd* verworpen met 4 tegen 2 stemmen. De president der Duitsche rijksbank ongedeerd. Dr. LUTHER. Zaterdagavond is op het Potzdam- mer station te Berlijn, een revolver aanslag gepleegd op den president der Duitsche Rijksbank, dr. Luther Deze wachtte op den D-trein van 8 uur 52, ten einde zich naar Bazel te begeven, ter bijwoning van de zitting van den raad van beheer der Bank voor internationale betalingen. Ter wijl de leden der delegatie op het perron neen en weer liepen, bevon den zich op hetzelfde perron twee keurig gekleede heeren, die voort durend in hun nabijheid bleven. Even oordat de Rijksbankpresident in den trein wjlde stappen, trok een dier beide heeren eensklaps een re volver en vuurde daaruit, vóór iemand het hem kon beletten een schot op dr. Luther af. Ofschoon het schot van vlakbij werd gelost bleef de Rijksbankpresi dent vrijwel geheel ongedeerd. De kogel doorboorde de mouw van zijn jas en veroorzaakte slechts een schrammetje van 4 c.M. op Luthers arm. Het projectiel werd kort daar op op een merkwaardige plaats terug gevonden. De kogel bleek namelijk m den hak van den schoen van een witkiel te zijn binnengedrongen, die op een paar meter afstand van den bankpresident had geslaan. De dader en een medeplichtige kon den onmiddellijk in hechtenis wor den genomen, door een agent die op het perron liep Bij hun Verhoor deelde ae dader mede, Werner Kert- scher te heeten en 31 jaar oud te zijn Zijn medeplichtige is dr. Rosen uit Hamburg. De dader bleek uiterst kalm te zijn. Toen de agent hem ar resteerde, overhandigde hij déken glimlachend en met een ironisch „Alstublieft" de revolver- De politie zoekt nog naar den twee den medeplichtige, namelijk denman die zich op het perron in Kertscher's gezelschap bevond, doch zich in- tusschen uit de voeten heeft gemaakt. Beide gearresteerden bleken fana* tieke aanhangers van een bepaalde economische leer te zijn. Naar ji\ verklaren hebben zij met het plegep van den aanslag uitsluitend bedoeld, tegen de valuta-politiek van dr. Luther te demonstreeren Reeds verleden jaar October hadden zij vergeefs een aanklacht ingediend tegen den Rijkspresident en het ge heele directorium der Duitsche Rijks bank... Aan deze aanklacht werd geen gevolg gegeven. Beiden zijn eenigen tijd lid van de nationaal-socialistiflche partij ge weest. Eenigen tijd geleden moeten zij echter wegens meeningsverschillén uit de partij zijn getreden. Na den aanslag leidden de leden der delegatie den Rijksbankpresident naar de wachtkamer. Kort daarop kon hij deze echter weer verlaten, waarna hij de reis naar Bazel aanvaardde. LINDBERGH HEEFT BETAALD. De ontvoerders schenden hun belofte. Kolonel Lindbergh heeft thans toe gegeven, dat hij inderdaad 50.000 dol lar losgeld heeft betaald aan de ont voerders van zijn zoon, na van hen de belofte te hebben verkregen, dat zij hem de verblijfplaats van aen jon gen zouden wijzen. De jongen werd echter op de aangegeven plaats niet gevonden, waarna nog verscheiden dagen respijt werd gegeven voor het nakomen van de gegeven belofte. Lindbergh heeft echter de nummers van de bankbiljetten, welke aan de ontvoerders gezonden waren,, opge schreven. Hij zeide. dat het niet de bedoeling was geweest, van deze notitie gebruik te maken, doch nu de ontvoerders zich niet aan de overeenkomst houden en niets meer van zich hebben laten hooren.. is hit van meening, dat alle middelen moeten worden aangewend, om den jongen terug te krijgen. Daar toe heeft Lindbergh aan de federale politie, om bijstand verzocht bij de nasporing van de gebruikte bankbil jetten. BEULSVACATURE. Wraaklustlge vrouw. Toen bekend werd, dat in Honga rije een beulsvacature bestond, meld den zich eenige honderden sollicitan ten aan, waaronder drie vrouwen Een barer verklaarde, dat zii hel baantje graag wilde hebben omdat zii zich wilde wreken op de mannen, die haar in het leven zooveel malen hadden teleurgesteld. HET INCIDENT OP DE BRUG TE SYDNEY.. Méjn herinnert zich dat eenige we ken geleden te Sydney, kapitein de Groot bij de opening van een nieuwe brug het lint. dat de brug afsloot met zijn sabel doorhakte, welke eere- taak weggelegd was voor Lang, den premier. De Groot heeft zich deswege thans voor den rechter moeten verantwoor den. Hii heeft verklaard, dat hij er over verontwaardigd was, dat zoovele personen in officieele positie met ge- dekten hoofde bleven staan en zitten terwijl het nationale volkslied werd en dat hij zichzelf met het CHOLERA-EPIDEMIL Volgens «en bericht uit Peking la tl Hankau een eholera-ep kiemde uitgebro ken. De autoriteiten hebben geen maatre gelen kunnen treffen aangewen haar d« middelen daartoe ontbreken. Tot nu tos worden 32 slachtoffers gemeld. FRANSCH SCHIP VERGAAN. Vermoedelijk 25 doodsn. Het Britsohe stoomschip „Deerpool" heeft vier matronen opgepikt van een Framsch zeilschip „Rouzio" genaamd, dat in de Golf van Biecoje in een storm is gezonken. Het schip was van St. Malo op weg naar St. Pierre en MiqueÜon. Acht sloepen met 25 man wonjen vermist. Char li erD sneef (664 p.) m Wanbst Broccardo (800 p.) Ltkksrkark. Wegens tarreinafksuring heeft Zondag de wedstrijd Nieuwerkerk I L.F.C. II voor de promotiecompetitie 2e klasse der G.V.B. niet plaats gehad. <g op zijn staat van dienst in den oorlog, beter dan Lang geschikt acht te om de brug voor net verkeer ge opend te verklaren. De rechter was het met kapitein de Groot niet eens en veroordeelde hem wegens het „kwaadwillig beschadigen van een lint ter waarde van twee pond sterling" tot vijf pond sterling boete. VROUWELIJKE POLITIE. Ook in Engelsch-Indiö zijn nu vrouwelijke politie-agenten, die voornamelijk belast sijn met het toerioht op verwaarloosde kinderen en ds bescherming van ds vrouw MADAME IIANAU WEER RESTEERD. GEAR- MADAM HANAU. Na inbeslagname van een editie van het „Journal des Forges", waarvan Madame Hanau evenals vroeger van de Gazette du Franc" directrice was. is zii weer gearresteerd. Zij wordt beschuldigd van diefstal van een do cument. althans medeplichtigheid aan den diefstal Het „Journal des Forges" had een politie-rapport gepubliceerd betreffen de de financieele werkzaamheden van Madame Hanau. Het rapport was be stemd voor dem minister van financiën Flandin en is op onverklaarbare wijze verdwenen uit het dossier, dat in het bureau van den minister lag. Minister-president Tardieu neeft met den Parijschen hoofdcommissa ris van politie Chiappe, een onder houd gehad over de arrestatie van Madame Hanau en later een confe rentie met Chiappe, waarbij ook de minister van justitie Reynaud tegen woordig was en eenige gewezen ambtenaren van de departementen van justitie en financiën. De confe rentie duurde een uur. Er werd be sproken, hoe het mogelijk was, dat iemand aan het bewuste document kon komen. DE AANSLAG OP DEN DIPLOMAAT .Daders ter dood gebracht Zaterdag zijn Stern en Wassiljef, die wegens den aanslag op den Duitschen ge/.antschapsraaJ von 1 wardowski ter uood veroordeeld waren, gefusilleerd. Het oenlraal uitvoerend comité van de Sovjet-Unie had het verzoek om genaae afgqwezen. TREIN KOOF IN FRANKRIJK. Zaterdagmorgen in de vroegte heb- oen in uen D-irein Marseille—Geneve nabi* Valence sur Rhone twee jonge mannen vier reizigers in een coupe eerste klas gedwongen, hun al wat zjj van waarde bij zich hadden te over handigen. Een der beroofden, werd door een revolverschot aan het hoofd gewond, waarna hem een cassette met geld en effecten werd ontstolen. Van de drie andere slachtoffers was éen een Zwitser; de beide anderen waren i ranschen. Twee K.M. voor Valence trokken de roevers aan de noodrem. Aanvanüelijk slaagden zij er in zich uit de voeten te maken. Later werden zij echter door gendarmes gearresteerd. Men vond op hen hun revolvers en een oedrag van omstreeks 5000 francs. VERGEETACHTIG Een makelaar in diamant uit Hatton Garden, voorzien van een parapluie en een porleieuiile, begaf zien op het station Piccadilly Circus (Engeland1» van den tunnelspoorweg in een tele fooncel. Toen hij de cel verliet, dacht hij wel om zijn parapluie., maar de portefeuille liet hij liggen. Toen hij het gemis ontdekte en terugkeerde' was de portefeuille verdwenen. Zij bevatte voor een waarde van 10,000 pond aan juweeien. De firma aan wie de kostbare steenen behooren, heeft 100 pond uitgeloofd voor hem die ze haar terugbezorgt VAN KEMPEN EN PIJNENBURG WINNEN DEN ZESDAAGSCH-E. De Nederlandsche wielrenners Van Kempen en Pijnenburg hebben den Zes- daagsche te Parijs, die gisteravond is geëindigd, gewonnen. Minder dan een half uur voor het einde stonden de Hol landers, die gedurende den beelen wed strijd uitstekend hebben gereden, nog een ronde achter bij het Fransche- koppel PelissierLeducq, doch met een groot In het laatste half uur hebben Van Kempen en Pijnenburg met bewonde renswaardige prestaties den achterstand ingehaald. Tenslotte werden de rollen omge draaid en raakten Pelissier en Leducq een ronde achter. De Hollanders wonnen met 650 pun- ten op Mn afstand van 8450 K.M, op Te Oude Tonge is Donderdagavond de boerderij van den heer C. de Witt door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Er zijn zes paarden en dertig stuks run deren in de vlammen omgekomen. In een dropfabriek aan de Linden- gracht te Amsterdam is een 32 jarige dropstoker van een ijzeren ladder gevallen aan de gevcjlgen overleden. - Te Eindhoven was op het empla- cemeat der Ned. Spoorwegen de 50-jarige lijnarbeider P. Huisman-, tusschen de rails aan het werken, toen hy door een trein, komende uit Weert, werd overreden en gedood. - B(j het verplaatsen van een machine op de Nederlandsche Schroet houtenfabriek te Helmond, kantelde het gevaarte. De 40 jarige bouten maker A. van Mierlo, uit Helmond geraakte tusschen de muur en de machine beklemd. Zijn borstkas werd ingedrukt. In het St. Anthoniusgasthuis is hij overleden. De man was gehuwd en had eenige Jeugdigs klndersn. Door het neerstorten van twee Ita- liaansche militaire vliegtuigen, die by manoeuvres in de luchthaven van Pozzolo tegen elkaar botsten, zyn zeven personen gedood, o.w. twee vlieger-ofBcieren. Te Stockholm zyn Vrydag de loon- besprekingen in de cellulose Industrie mialukt, waardoor heden 17.000 arbeiders in staking gaan. De millionair Joseph Cohen speelde in de veranda van zyn woning in Brook lyn met zyn echtgenoote kaart, toen plotseling drie bandieten verschenen, die hun revolvers op hem leegschoten. De %andieten verdwenen daarop weer; men meent met een wraakneming te doen te hebben. Tijdens een eskader-vlucht van het 84ste Fransche vliegregement zyn Zaterdag twee militaire vliegtuigen met elkander in botsing gekomen en neergestort. Drie der inzittenden slaagden er in met hun valschermen veilig te dalen. De vierde werd dood onder de overblijfselen van zyn machine te voorschyn gehaald. OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. Gebouw Polder straat. Dinsdag 12 April, 's avonds 7 uur, Ds. B. Toes, van Usselmonde. GOUDA. Heil des Volks. Gebouw Pe perstraat. Donderdag 14 April, 's avonds 7.30 uur, Ds. J. Overdum. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT. Dinsdag 12 April, 's avonds 7 uur. Da. J. A. Riekei, van Siie- drecht. PAPENDREGHT. Donderdag 14 April, 'a avonds 730 uur, Ds. H. Visser, van Dordrecht. BERGAMBACHT. April. Geboren: Hmhert, t. van C. de Vos en T. Ligtiiart. Dirkje, d. van J. van Dam en J. Glismeyer. Margja An- nigje, d. van J. van Eijk en E. 'iober Grietje, d. van Ch. van de Werken en A. VerwaaL Getrouwd: P. van der Hek, 23 j. en M. Speksnyder, 22 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van A. dsn Toom en M. M. Terlouw. WADD1NXVEEN. April Geboren: Berendina Cornelia, d. van W. Broer en G. de Wit. Martha, d. van S. L. Faber en S. Kloostra. Marinua, z. van C. Hofman en W. Bonefaas. Ondertrouwd: L. Slinger, 27j. en J. van dsn Berg, 20 j. AiMjSTERDAM, 11 April. (Draadloos). Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 520 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwal. 7070, 2o kwal. 5600, Be kwaL 4464, mindere soorten B242 per K.G. slaohitgewicht; 100 melk- en kaLËkoöien f 190280 per stuk; 195 vette kalveron. Ie kwal 5062, 2e kwaL 48 64, 3e kwaL 3040 per K.G. lovendge- wfcht; 160 nuchtere kalveren f 160156 per stuk; 1000 lyarkens, vieeaohvarkena, wegende van 90—5110 K.G., 2028, «wa re varkens 24—26, vette varkens 2224 per K.G. slaohtgewiaht; 33 poardsn f 60 -125 per stuk. GORINOHEM, 11 April. Veemarkt van heden. Aangevoerd 442 runderen, 3 nuch tere kalveren. 3 varkens, 660 biggen, 63 overloopera* 5 vaarzen, 10 lammeren. Prijzen: zware kalikoeten f 230276, melkkoeien f 140—225, kalf vaarzen f 150 225, guiste vaarzen f 80-130, pinken f 6070, stieren f 120—<180, nuchtere fokkolveren f '12L dito export f 2—3, drachtige varkens 56—00, natte zeugen f 30—32, overioopers f 1014, biggen f 40, schapen met lammeren f 2540. lammeren f 6<10 Eieren f 2—3 per 100 stuks. Handel matig. OUDEW1ATER, 11 April (Telefonisch). Kaasmarkt van heden. Aanvoer 28 par tijen. teizamen 1260 stuks, 0300 K.G, Met Rijksmerk eerste soort geen aan voer, idem 2e soort f 17—20, «onder rijks merk geen aanvoer, Hands! traag, ROTTERDAM, 11 April (Draadloos). Ter veemarkt waren héden aangevoerd: 480 koeien, 120 schapen of lammeren, 1366 vaTtena. Prijzen per half X.G.: Koeien 16—20, 2709, 83—36 cent; ossen 16—20, 25 27, 81»—33 oent; vette kalveren 26—32H, 37 X—42 K, 47H-0Ü cent; schapen 17 <2$, per stuk f 10—<10; varkens 10X, 11H, 12 cent; zouters 11 cent Overzicht; Runderen aanvoer mindsr dan vorige week, handel stoepend, prijzen over het geheel iets toruggeloopen; stie ren aanvoer gering, geen noteer ing, aan voer vette kalveren weer ruim piet zeer tragen handel, prijzen alle soorten lager; schapen en lammeren weinig aonge- voed, bijna geen handel, prijzen onver anderd, aanvoer varkons minder groot, doch nog tamelijk, handel vlotter, prijzen ROTTERDAM; 11 April (Draadloos). Heden waren de prijzen dar aardappelen als volgt; Brielsche eigenheimers f 2.50 3.00. Zeeuwse he blauwe f 3504, Zeeuw- sohe eigenheimers f 230—3, Zeeuwsohe bonte f 3.50—4, Zeouweclie bravo's (drie lingen) f 1.802.25, Zeeuwsohe eigen heimers (drielingen) f 1.26—2, Blauwe eigenheimers f 2.80-3, Frieache eigen heimers f 2.00—3.40, Bravo's f 4-4.40^ Industrie f 2.30—2.80, Weetlandsche ron de 6-8 cent; red star f 2.80-350, Mal tha's (drielingen) 4—10 cent par K.G. GROOT-AMMERS, G April Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aan gevoerd 21 partijen met te zamen 663 at. kozen, wegende 4011 K.G. Prijs met rijkamerk IS soort f 19—21, idem 2e soort f 17^—18. Handel matig. UTRECHT, 0 April Aangevoerd 3460 stuks vee. De prijzen waren: Stieren 21 28 cent, slachtkoeien 3130, 2830 en 25—27 cent, alles per pond; kaUvaarzen f 110—170, pinken f 60—90, melkkoeien f 130—220, kalfkoeien f 140-230, vare koeien f 100180, magere kalveren f 30 —00, nuchtere kalveren f 23.75, magere varkens f 10—21, schrammen f 6—10, biggen i 26, magere scha/pen i 12—28, alles per stuik. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Weduwnaar van GRIETJE BOER in den ouderdom van ruim 82 jaar. Uit aller naam, O. VERKERK. C. VERKERK-de Jono. Stolwijk, 10 April 1932 Q 138 Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig maar geduldiggedragenlijden.onze geliefde Vader, Behuwd-, Oroot- en (Jvergrooivader Weduwnaar van MARRIGJE DE JAGER, in den ouderdom van 82 jaar en 8 maanden'. Namens de Familie: ADRs. NOBEL. Lekkerkerk, 8 April 1932. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het Wil- helmina Kinderziekenhuis te Utrecht, ons innig geliefd Dochtertje en Zusje in den jeugdigen leeftijd van ruim 8 jaren. De diepbedroefde Ouders, Broertjes en Zusje, C. H. VAN DAM. A. J. VAN DAM- Verburo. CORNELIS OER RIT. OERRITCO'RNELIS. WE1NTJE. Woerden, 8 April 1932. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, zacht en kalm, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom in den ouderdofn van 44 jaren. Uit aller naam: Wed. A. AALHUISEN. Bergambacht, 8 April 1932. De HUROPMI-tSTE» van Schoon- hoven en Mevr. KAMBONNfcT Speet, maken bekend, dat corpora ties en personen, die afscheid van hen wenschen te nemen, daartoe gaarne in de gelegenheid worden gesteld en wel op Vrijdag 13 April a.s. des namiddags van 4.30 lot i uur len Sludhuize.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2