«L De Luchtreis van de Pegasus. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Varia. Loop der Bevolking. Burgerlijke Stand. Voorjaar In de Duiventil. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR EUID-HOLLAND EN UTRECHT, gchoonhovimctn Cour.nl MAANDAB 11 APRIL 1831 Alicant Dinsdag 12 Apr». Hilvarsum. A.V.R.O. 8—10 Graxmofoon; 10—10.16 Morgenwijding; 10.16—<10.90 Gramotfoom; 10.0011 Salistenocmcert (Piano en Zang); 11—11.00 RV.U. Me.j F. Meyboom over: „Hygiëne van woning en Weeding"; 11.90—12 Voort setting Soliaten-oonoert; 1212.90 Ora- mofoon; 12.80—1.00 Ürgeloonoert en Viool; 1.301.45 Gramofoon; 1.46 2.16 Nederlamdsohe en Vlaamache Ge- diohten door Emaie KeUenaers; 2.90—8 Cello-voordracht; 84 Knipouiwus voor beginners; 44.20 Dr. Joh. G. Salomons on over: „De Tentoonstelling „Moeder en Kind"; 4.20—4.90 Gramo foon; 4.30Radio Kinderkooraang; 6.30 Kovace Lajoe en zijn Orkeet; „The Hawaiian Three" en Dr. I. H. J. Vos over: „De nood der tuberculosebe strijding"; 6.30—7 R.V.U. „Muziek en Wereldbeschouwing"7—7.30 Cyclus „Moderne Framsohe Kamermuziek"; 7.90—8 Bngelsche les voor gevorder den; 8—8.30 Omroep-Orkest; 8.90—6.16 Opvoering van „Doloree Divine schul dig of onschuldig?"; 9.1610 Omlroep- Orkest; 10—10.16 Nieuwsberichten; 10.15—11 Omroep-Orkest; 1,1<—12 Dans muziek. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.80—12 Godsdien stig halfuurtje; 12.151.45 K.R.O.- Trio; 2—3 Vrouwenuurtje; 33.30 Cursus in knippen en naaien voor be ginners; 3.80—3.45 Qursus in hoeden maken; 8.464 Cursus in knippen en naaien voor gevorderden; 44.25 Gra mofoon; 4.25—6 Middens tandsoursus „De moderne Zakenman"; 6 K.R.O. Kunstensemble, 6—6.30 Onderwijsfonds voor de Binnen/vaart; 6.907.10 K.R. O.-Kunsteneemtole; 7.10—7.30 Spreker: Dr. F. de Boer; 7.45—8 Verfxmds- kwartiertje; 8—8.45 K.R.O.-Orkeet; 8.46 Nieuwsberichten99.15 K-R.0.-Or- kest; 9.16—10.30 Goethe-herdenklng; 10.90—11 K.R.O.-0rkest; 11—12 Char ley Gertyn'e Band. Woensdag 13 April. Hilversum. V.AJLA. 6.46—7 en 7.30— 7.46 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gram mofoon; 9 uur Amsterdamsch Solisten ftwintet; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor arbeiders in de Continu-bedrijven 11.45 uur Uitzending voor het Onthou ders Radio-comité. De. P. Keuning over „Onze drankstrijd"; 12 uur V.A.R.A.- Septet en Gramofoon; 2.15 uur Onze Keuken door P. J. Kers; 9 uur Voor de Kinderen» 5.90 uur V.A.R.A.-Or- kest; 6.40 uur G. J. Zwertbroek over: ,Het eerste deel van de 9e alinea van het Beginselprogram; 7 uur Joodsch uurtje; 8 uur Uitzending van het Ora torium „Judas Maccabaus" van G. F. Handel; in de pauze: Opvoering van „De wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit"; 10.45 uur Persberich ten; 11 uur Gramofoon. Hulzen» N.C.R.V. 8—8.16 Sohrifüezing; 8.15—9.80 Concert; 10—10.80 Zang door het N.C.R.V.-Damoskoor; 10.80— 11 Korte Zieken-dienst; 11—12 Harmo niumbespeling; 12.16—2 Comoert (Te nor, Viool, Fluit en Harmonium); 2.90 3 Lezen van Chr. lectuur; 8—6 Con cert door het „Hendriks Trio"; 66 Kinderuurtje; 6—7 Uurtje voor de Landbouwers; 7—7.30 G. van Raven- zwaay over: „De re formatieperiode en het muziekleven in dien tijd"; 7.458 Persberichten; 8—9 Concert door de Haarlemsche Orkeetvereeniging; 9.30 Zendeling W. L Stedn'hart over: „De zendingsarbeid onder de Niassers op de Ba toe-eilanden"9.2010.30 Vervolg Concert; pl.ra. 10 uur Persbe richten; 10.90—11.30 Gramofoon. terwijl de druiven mooi in blad staan. Van de slaplanten zijn 20.000 geleverd. Werden de eerste kleine z.g. hoorders, reeds verkoel paar weken kunnen de volle aangeboden worden. Glssssndam. De opbrengst koop van het Emma-bloempje in deze gemeente netto f 81. Aan de vakteekenschool ontvingen de navolgende leerlingen een getuig schrift; B. Baggerman, C. Bakker, A. P, Bakker, W. Bakker, B. Muis, J. A. van der Meijden en D. Verheul. Aan een 4- tal leerlingen kon geen getuigschrift worden uitgereikt. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Mei herbenoemd tot hoogheemraad van de -Vijfheerenlanden de heer H. F. Hartog. INGEZONDEN MEDEDEELINQ. ABONNE'Sl Gratis hulp bij storingen van Radio, Ombouwsn. Reparaties en Koopen. Varadyne - Kassandra - Bandflltor JAN BROUWER SCHOONHOVEN «n oen gedeelte van bet sohakelbord ver nield. Daar verliet het hemelvuur het ge bouw, sprong over op den bliksemaflei der der kazerne en vandaar op den aan den Bleekersingel staanden telefoon. Hierlangs verdween het in den grond. Nabij de kazerne had een politieagent moeite zich staande te houden. Voorts is op het kantoorgebouwtje van de Mij. „Tran8-Kosmos", op het stations- empiacement, een vuurbol gevallen, die met een geweldigen knal uiteenspatte. Op een in het gebouwtje staanden stoel, welke anders bijna altijd bezet is, bl< ven eenige brandplekken achter. PROEFTUIN-BEDRIJF. Gorinchem. Het voorbeeldbedrijf heeft steeds in toenemende mate de belang stelling van de tuinders en hen, die zich in het tuinbouwbedrijf willen oefenen. De vorige week werd de proeftuin be zocht door 14 leerlingen en een onder wijzer van de land- ed" tuinbouwschool te Andel en 12 leerlingen van den tuin- bouwcursus te Brakel. Voorts maken eenige hoofden van scholen gebruik van deze inrichting om zich te bekwamen voor het examen ter verkrijging van de tuinbouw-acte. Een proef om bak-aardbeien te kwee ken in een der druivenkassen, ia zoo goed geslaagd, dat besloten werd om haar in '32 op groote schaal door te zetten. Daartoe werd verleden herfBt een vrij groote partij in een druivenkas ge plaatst. De jonge planten hebben zich uitstekend ontwikkeld en het laat zich aanzien, dat ook deze proef aan de beste verwachtingen zal voldoen. De eerste aardbeien werden reeds 25 Maart afgeleverd. De doperwten en peulen staan er uit stekend voor; d« tomaten groeien flink, Hel- sn Boeicop. Vrijdagmiddag wer den de gebr. v. d. B. en hun zuster te Boeicop uit de woning gezet, die hun eigendom was. De inboedel werd langs den berm van den weg gelegd. Aan de grootheid van de eens zoo goed bekend staande Prinaenhofstpde is hiermede wel op tragische wijze een einde geko men. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT. Jutphaas. De rijksbemiddelaar, de heer Van IJsselsteijn, heeft partijen, be trokken bij een dreigend conflict bij de machinefabriek en scheepswerf „De Liesbosch" alhier opgeroepen tot een bespreking op het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid op Woensdag &.s. Krimpen a.d. Lek. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school no. 1 luidt: 1. A. M. Zand bergen te Zwolle; 2. W. C. Spaan te Rot- t&dam; 3. B. v. d. Berg te Ouderkerk a.d. IJesel. Aan den heer W. J. Alblae, ama teur-radiozender alhier, is het W.A.G certificaat uitgereikt, daar hij gedurende 1631 met alle werelddeelen in verbinding is geweeat. Krimpen a.d. IJsstl. De uitslagen van de groepen-wedstrijden van de schaak- vereeniging „Krimpen ad. IJssel" op j.l. Vrijdag gespeeld, zijn als volgt: Groep i: T. van der Heiden—D. P. Raat 0—1 J. A. FritzP.G. de Haan 01 W. JumeletH. Treba afgebroken Groep H: J. H. v. DenderenG. J. v. Walsum X-X A. SchütteH. Mostert 10 Van DrielJ. K. van Walsum 01 J. H. v. DenderenJ. Brandenburg 10 De Vereeniging „Een School met den Bijbel" alhier heeft Donderdag hare jaarvergadering gehouden onder leiding van den heer P. Boon (wegens vacature van voorzitter). Uitgebracht werden ver slagen door secretaris en penningmees ter. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Oudenaarden, B. Kalkman en Jac. Boer, werden herkozen, terwijl in de vacature ds. Jacobs werd gekozen de heer A. P. de Jong. De heer J. Seckei hield een lezing over de geschiedenis van het Christelijk onderwijs, waarbij ook de schoolstrijd ter sprake kwam. Uit de vergadering werd wijziging der statuten gevraagd, zoodanig, dat de de verplich ting voor bestuursleden en onderwijzers om Ned.Herv. te zijn, zou komen te ver vallen. Het bestuur zegde nadere over weging toe. Ook werd medegedeeld dat voor de ouders, die zulks wenschen, ge legenheid bestaat hun kinderen te doen onderzoeken, zonder dat de vereoniging aangesloten is bij den schoolartsendienst Na nog enkele huishoudelijke zaken werd de vergadering te 11 uur gesloten. Op 18 April zullen van de Rijks- werkverachaffüng 40 werkloozen uit deze gemeente naar Lienden (Betuwe) worden uitgezonden. Aan de bakkers W. en L. A. van Zwienen is vergunning verleend voor bakkersnachtarbeid. Lekkerkerk. De heer L. v. Rijsdijk, landbouwer, is failliet verklaard met be noeming van mr. S. G. Geldtelier tot cu rator. Ouderkerk a.d. IJsssl. Met bijzondere deelneming is ook in deze gemeente ken nis genomen van het overlijden van den heer W. M. Blom, tot voor kort arts te Krimpen a.d. IJssel, die ook hier zoo vele jaren op de meest humane wijze zijn practijk uitoefende. Zijn nuttig leven, zijn onverpoosde arbeid en zijn hartelijk mee voelen voor zijn patiënten, wier ver trouwde raadsman hij was, zullen in dankbare gedachtenis worden gehouden. Het bestuur van ons Groene Kruis heeft tot voorzitter benoemd de heer G. Evegroen, lid van 't bestuur. Peursum. De ingeschrevene voor de militie der lichting 1932, Abram Kroon, is thans voor den keuringsraad te Har- lingen, voor goed ongeschikt verklaard. Polsbroek. De heeren J. van der Grift, D. J. van der Grift en J. van der Grift, landbouwers, zijn failliet verklaard. Cu rator is mr. J. Smit te Gouda. Waddinxveen. Bij den storm van Don derdag werd een luchtkoker van de Meu belfabriek v.h. Kempkes door den hevi- gen wind afgerukt, waardoor deze op het glazen dak der fabriek terechtkwam. Hierdoor werd een gedeelte van dit dak vernield, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook verschillende an dere daken en schoorstenen moesten het ontgelden. Waddinxveen. In de zaal achter de Ned. Herv. Kerk hield de heer J. Schou ten, lid van de Tweede Kamer en oud wethouder van Rotterdam, een rede over „De politieke en economische tijdsom standigheden". De zaal was tot in alle hoeken gevuld. Voor het examen van de Neder- landsche Slagersvakschool te Utrecht slaagde de heer R. Streng. uhian. Donderdagavond tijdens 'are bui die over de gemeente werd door een windhoos een berg landbouwer M. A. Heijboer ge- eel vernield. Eveneens werd een gat in iet dak van den tasoh geslagen bij den zelfden eigenaar. Naar men verneemt maakt Jan *Littel, die Dinsdagavond alhier met een auto is overreden, het naar omstandig heden goed. Door het bestuur van de vereeni ging „Volksonderwijs" te Zevenhuizen waren de leden en geestverwanten uitge- noodigd om Donderdagavond een pro- paganda-avond bij te wonen. Velen heb ben daaraan gehoor gegeven. De voorzitter, de heer Th. H. Klink- tmer, burgemeester, opende met een korte, maar krachtige rede de vergade ring en heette allen welkom, maar jn het bijzonder de zangvereeniging van Bode graven en gaf daarop de leiding aan den heer De Beun. De zangvereeniging gaf drie nummers uitstekend ten gehoore. Daarna hield de heer A. Miede- ma, hoofd der openbare school te Zeven huizen, een lezing over „Onze openbare school". Na de lezing van den heer Miedema werd pauze gehouden. Toen de pauze was afgeloopen werd opgevoerd: „Een auto gerepareerd", een kluchtspel, dat zeer in den smaak viel. Er viel den deelnemers hiervan een langdurig applaus ten deel. Vervolgens werden door de zangvereeniging nog drie num mers ten gehoore gegeven en wel „Avond lied'", „De Klok van Teun" en „Donau- wellen van de Duitschte taal". Deze nummers werden ook prachtig gezongen, waarop dan ook telkens een daverend applaus volgde. Na afloop der zangnummers gaf de heer Bootsma nog eenige zangnummers en vertelde eenige grappige moppen, die hij zoo op reis had opgedaan. Hierop heeft de voorzitter, de heer Th. H. Klinkhamer, de zangver eeniging van Bodegraven dank gebracht voor al hetgeen zij te hooren en te zien had gegeven. Daarop richtte spreker zich tot den heer Beijen, dien hij in 't bijzon der nog bedankte voor het medewerken tot het slagen van dezen avond. Tot slot werd nog een halfuurtje pret tig gedanst. Donderdagavond sloeg tijdens een donderbui, die boven het dorp hing, de bliksem op het net van het electrisch licht op de Zijde, waardoor een zeke ring doorsloeg. Zevenhuizen. Op de algemeene verga- lering van de Pluimveevereeniging Het iledrijfshoen bracht de secretaris zijn jaar verslag uit, waaruit blijkt, dat het leden tal dalende is. Uit de rekening en ver antwoording van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hebben bedra den f 310,06 X, met inbegrip van het saldo 1930 en de uitgaven f 158,49 X, zoodat aan het einde van 1931 een sal do was van li 151,57. De boeken en be scheiden daarvan >werden door de heeren A. v. d. Beek en J. Muis nagezien, die verklaarden dat alles in orde was en voorstelden de rekening goed te keuren. Daar dhr. Romeijn niet meer in aanmer king wenschte te komen voor bestuurslid, werd in zijn plaats gekozen de heer A. J. Keijzer, die zijn benoeming aannam. De heer G. Hoogeveen brengt verslag uit van de algemeene vergadering, ge houden te Rotterdam, die in het najaar 1931 door de V.P.Z.H. werd gehouden. J^s afgevaardigden naar de algemeene vergadering van de V.P.Z.H., die gehou- len zal woorden 23 April 1932 te Rotter- iam, werden gekozen de heeren G. Hoo gveen en A. van der Beek, die beiden hun benoeming aannamen. Bij de rondvraag brengt de secretaris aan den heer N. Romeijn zijn dank uit voor al hetgeen de heer Romeijn tijdens ijn zitting in het bestuur heeft gedaan. Waarop de voorzitter verklaarde dat hierdoor het gras voor zijn voeten was weggemaaid, daar hij dit ook had willen doen. Daarop sloot de voorzitter de vergade ring en werd overgegaan tot verloting onder de aanwezigen van 2x 50 en 2 x 25 sigaren. De gelukkige winnaars wa ren de heeren J. van Marie en J. de Koster, ieder 50 en J. Muit en G. Hooge veen ieder 25 sigaren. TRANSPORT VAN EEN RAADSLID Er heeft zich in de Schiedamsche Raadszaal een incident afgespeeld tij dens een bespreking over de wensche- lijkheid van naamverandering van Burgerlijk Armbestuur in Maatschap pelijk hulpbetoon en splitsing van dat M..H. in twee afdeelingen. Het was $en soc..~dem. voorstel, waarover eenige leden het woord had den gevoerd, toen de communist, de heer Collé. aan het debat ging deel nemen.. Nu is het de gewoonte, dat de heer Bollé veel wordt geïnter rumpeerd. Hetgeen ook nu geschiedde in het bijzonder door de soc..-dem. leden.. Meestal weet de heer Collé met deze interrupties wel raad.., want hij is een vrij handig debatter. maar tevens iemand, die spoedig geprik keld wordt.. Een van de eigenaardig heden van zijn speeches is, dat er zoo veel keeren in voorkomt )vMijnheer de voorzitter".. Dat was ook dezen keer het geval.. Te midden van vele interrupties heeft toen het soc..-dem. lid, de neer v. d. Hoek. het woord gevraagd.. Hij ge bruikte ook daarvoor de woorden „Mijnheer de Voorzitter". De heer Collé vatte dit verkeerd op. hij meen de. dat de heer v.. d. Hoek hfim be spottelijk trachtte te maken onKzijn herhaaldelijk zeggen van „Mij: de Voorzitter", WANDELENDE BERE. Bij Falkenau in Saksen ia ©en berg aan hot wandelen, d.w.z., dat die langzaam aan voorwaarts sohuift. en den spoorweg bedreigt, welke langs zijn voet loopt de heer Collé een aschbak en wierp die in de richting van den heer v.. d. Hoek.. De burgemeester gelastte den heer Collé, onmiddellijk zijn excuses aan den heer v.. d. Hoek aan te bieden, hetgeen de communist weigerde.. De voorzitter paste toen art.. 72 der Gemeentewet op hem toe, de raad besloot met algemeene stemmen, den heer Collé de verdere aanwezigheid tijdens deze vergadering te ontzeggen.. De voorzitter Ik verzoek u de ver gadering te verlaten. De heer Collé Je kunt zooveel ver zoeken als ie wilt.. Daar de heer Collé bleef zitten, was de burgemeester verplicht de hulp van den sterken arm in te roepen.. Er verschenen twee politieagenten en een rechercheur in ae Raadszaal, die opdracht kregen den heer Collé te verwijderen.. De heer Collé verzette zich daar tegen: toen hij werd beetgepakt, greep hij zich vast aan een tafel, zoodat het moeite kostte on} hem de zaal uit te krijgen.. Bij armen en been en vastge houden werd het Raadslid de trappen van het Stadhuis afgedragen en naar den' politiepost aan de Groote Markt die er eenige tientallen meters van is verwijderd, gebracht. De voorzitter wees er den raad op, dat dit treurige incident het gevolg is van 't interrupliekwaad.. De heer Collé. die in zeer over- den post nei spannen toestand verkeerde, half uur ter kalmeering op gebleven.. Toen heeft zijn vrouw hem afgehaald waarna hij naar huis is ^^en toevallige omstandigheid was wel. dat de partijgenoot van defn heer Collé. de heer Frenay, niet aanwezig was.. Wie weet wat er dan nog zou zijn gebeurd.. WAARSCHUWING. In het algemeen politieblad wordt fewaarschuwd tegen J. M. lotenver- ooper. die zgn. Hollandsche Grond- creoietloten te koop aanbiedt op af betaling en daarbij voorloopige koop- bewijzen afgeeft. Het blijkt >dat deze M. in tal van plaatsen van óns land reeds tallooze slachtoffers gemaakt heeft. Naar is gebleken, is zijn adres ^rankestraat 15. Haarlem. Hii maakt er zijn werk van voor- 'oopige koopbewijzen af te geven voor een ob'igatie van de Hollandsche Grondcredietbank. Na een jaar kun nen deze koopbewijzen bij inzending per post dan worden ingewisseld te gen een obligatie. De menscnen die hierin treden,, zien noch een obligatie, noch hun koopbewijzen terug. LONDEN-ROTTERDAM. In 5 kwartier. Een vliegtuig van de K.L.M. is gis teren van Londen naar Rotterdam gevlogen in den recordtijd van 75 minuten over een afstand van c.a. 370 K.M. De vlucht is dus volbracht met een gemiddelde snelheid van 294 K.M. per uur. ^ERNSTIGE O VERS^ ROOMINGEN Roemenië geteisterd. Groote overstroomingen, die reeds enkele dagen in verscheiden deelen van Roemenië voorkwamen hebben gisternacht plolseling een onstellenden omvang aangenomen. In Kïausenburg is de geheele indu- slrieele wijk overstroomd.. In het Szamos-dal eveneens in het Noordwesten des land gelegen, ?ijn vele dorpen geheel verwoest; tal van huizen werden door den stroom weg geslagen en er is veel vee om het leven gekomen. Het heet. dat ook verscheiden menschenlevenS te be- ireuren zijn- In het Marmarosgebied zijn bijna alle bruggen pver de rivier wegge slagen- In het plaatsje Marmaros-Sziget ont stond een bloedig handgemeen, tus- schen de menschen, die m hun angst om het wasMOde wa er te ontvluchten niet meer wisten wat zij deden. In Kisjinef. in het Oosten des lands, staal het wtfler zoo hoog, dat een groot deel van de bevolking op de daken moet verblijven. VJjftlg dooden. Volgens de jongste opgaven moeten in totaal niet minder dan 50 men schen om het leven zijn gekomen. De materieele schade is enorm: veertig spoorlijnen zijn buiten bedrijf gesteld- De stad Soroca in Bessara- bië is voor het grootste deel door het water verwoest. In Boekarest is de zigeunerwijk ge heel overstroomd. DRAMA IN EEN CAFE. Te Morhange, bij Metz, is Maandag een vreeselijke misdaad gepleegd in een Moorsch café. dat door een Al gerijn geëxploiteerd wordt. Deze café houder. Ben Aissa, woont daar met een vrouw, moeder van twee meisjes 19 en 16 jaar oud. Een inlandsch sergeant van het 8e regiment tirailleurs, Messaoud ge naamd. was er wat komen drinken. Het kwam tot een twist tusschen hem en den caféhouder met zijn beide dochters- Woedend greep de sergeant plotseling zjjn revolver doodde de beide jonge' meisjes en wondde de moeder ernstig. De moordenaar werd daarna vreeselijk toegetakeld door den vader en de bezoekers van het café. Hii werd door d$ politie ontzet en in hechtenis genomen.. Naar ver uidt tes ond tusschen Mes saoud en de oudste dochter een lief desverhouding en was jalouzie de oorzaak van aen twist.. EEN VERGISSING. De 19-jarige Berlijnsche fruit ver koopster Mar.ene vertoonde, behalve wat haar naam betreft, ook in vele andere opzichten gelijkenis met de filmster Mariene Dietrich- Op zeke ren dag toen zij met een mand appe len op den hoek van een straat stond, kwam een heer op haar toe. Hii groette uiterst beleefd en zei; „Hoe interessant! Waar staat de operateur met zijn apparaat? Mariene keek hem eens aan. en wees met den vinger naar het voor hoofd: „Is het daar misschien niet in orde?", vroeg zij minzaam. „Dat is nou echt Mariene", ant woordde de heer lachend- Mariene begreep Jbij de voortzetting van het eigenaardige gesprek, spoedig de vergissing en liet het zoo... 25. Herr Untermeiers hart klopte hef tig. Zouden ze eindelijk dalen? Doordat hij zooveel roet en «out water verzwolgen I had, was de brave man geweldig dorstig 26. Maar helaas, meneer Van Bmmen scheen volstrekt niet geneigd om te dalen. „Nu of nooit!" dacht Herr Unter- meier, en met de kracht der wanhoop en smachtte naar een fijn glas Engeleohe I klampte hij zich vast aan een straaüan- limonade. Nu bad hl) aoo julet op een I team, die vtal voor de herberg etond. der eerste hut«n w het dorp, in koloi- I Tegelijk slingerde ook het anker er mch aal. latten het iroord „UW" gelexn, sn omheen, roodat de lantaarnpaal, door het it van drilt greep wiet, dat dit „herberg" beteekeade. I trekken, eoo krom vloo* ale n «M*, tweede blad WietrWSBtttO VOtm TOIP>HOU.KNP mtrmectnt-«niomitiovnmftt Courant MAANDAB 11 APRIL 1932 OORLOG SQEDENKTEEKEN. DE INBRAAKPOGING TE ARKEL. er daa rechter. Beter dan een der vele mooie 'beeldlen en monumenten is het bovenstaande, een gedenkteeken van den oorlog. eHt is de brug over de Djnester op de grens van Rusland en Bessarabië, die men in 1917 in de lucht heeft laten springen en die sindsdien onveranderd zoo is blijven liggen. De heer whs bijzonder Ingenomen met zijn avontuur en nam de gewaan de filmster mee in zijn auto. Ander- halven dag speelde het meisje de rol van filmster. Maar opeens werd het 't meisje te bar.. Zij wierp haar verbluften metge sel de door hem gekochte kleeren en juweelen voor de yoeten en ging er vandoor. In zijn woede diende de heer. in- plaats van de zaak dood te zwijgen een aanklacht in wegens oplichting, die hem wel niet baten zal. Mariene verkoopt nu weer appels.. MOORD OP HAAR VROEGEREN COMPAGNON. Dezer dagen heeft zich in een verf handel te Schaerbeek (Brussel) een bloedig drama afgespeeld- Op een middag bevond mevrouw Themans zich met haar vroeg eren compagnon. Larcier, in haar woning- Tom deze met zijn rug naar haar gekeerd stond, trok zij plotseling een revolver en joeg hern drie kogels door den nek. Op het geluid der schoten, kwamen eenige werklieden toegesneld, doch de moordenares was reeds gevlucht- Zij was zich bij de politie gaan aanmel den.. "Het slachtoffer werd naar het St. Jans-hospitaal overgebracht waar hij, enkele oogenblikken, na aankomst overleed. Mevr.. T. verklaarde tot de daad tekomen te zijn door een proces, at zv tegen haar slachtoffer gevoerd en verloren had.. Zij wordt vastge houden.. DE SMIDSE VAN GRETNA GREEN Mislukte trouwpartij. Nog steeds bestaat er in Schotland voor trouwlustigen gelegenheid, ook zonder toestemming van ouders of voogden in het huwelijk te worden verbonden en wel in de smidse van Gretna Green. De eeifige voorwaarde, waaronder het huwelijk in deze romantische om geving wordt voltrokken is, dat één van beide gelieven 21 dagen in Schotland moet hebben gewoond, een bepaling om paal en perk te stellen aan de vaak onbedachtzame wijze, waarop sommige jongelui plotseling besloten, in het huwelijk te treden. Londen werd dezer dagen in op schudding gebracht door net bericht over de ontvluchting van den 17-jari- gen zoon van een lid van het Lager huis en de 16-jarige kleindochter van een bekend rechter. Om zeven uur in den morgen kwamen zij te Gretna Green aan. In een eenvoudig pension werd ontbeten, waarna zij even voor negenen zich bij den smid meldden. Deze bracht wel voor drie weken hier ergens een onderkomen zouden zoeken. Dank zij de hulp van sneltrein en vliegmachine verschenen spoedig ook de ouders, die zich niet eens over deze jeugdige dwaasheid meenden te moeten kwaad maken. Het slot was dan ook, dat men gezamenlijk in een gezellig restaurant dineerde, \\aarbij papa er al soedig in slaagde, de jónge lieden van hun dwaasheid te overtuigen, doch hun tevens de verzekering gaf, dat hij er niets op tegen had, als zij, zoo de tijd daartoe gekomen was, langs den meer en meer gebruikelijken weg in het huwelijksbootje zouden stappen. Intusschen heeft Engeland veel plezier aan deze idylle beleefd. hen toen de bepaling in herinnering, waarbil het hem slechts geoorloofd was. het huwelijk te voltrekken, wan neer één van beiden 21 dagen in Schotland heeft gewoond. Geheel ontmoedigd vertrokken de jongelui toen. alhoewel het meisje nog de verzekering gaf. dat zij dan NAAIMACHINES. De uitvinder der naaimachine is een Franschman. In 1830 construeerde Bar- thólemy Thimonier, te Saint-Etienne, de eerste machine, waarmede genaaid kon worden. Hij installeerde zich daarna met tach tig zijner machines in de rue de Sèvrei te Parijs. Weldra staken de Parijsche kleerma kersknechts de hoofden te zamen, omdat zij bang waren voor de concurrentie, die het machinewerk het handwerk zou aan doen, hielden een manifestatie voor de winkel van den uitvinder, drongen daar ten laatste binnen en vernielden al zijn materiaal. Thimonier stierf arm. Zijn uitvinding werd verbeterd door Elias Howe, Wilson en de Singers. NIETS NIEUWS. In de 17de eeuw uitte een rederijker de volgende ware verzuchting: „Wat nyews! er is geen nyews, 't is alles oud". Zoo werden er reeds in d aanvang der 18de eeuw plannen 1 raamd om ,d,e vrouw meer opperwaer- digheyt te geven" en sprak men van Academiën, die voor haar gesticht i ten worden; alleen wilde men haar tot doctorinnen in de bakkunst", naaikunst en andere vakken verheffen. Ook komen er in dien tijd reeds ad vertenties voor van mannen en vrouwen, jongemannen en jongevrouwen, die och met hun persoonsbeschrijving ten huwe lijk aanbieden, terwijl de klacht algemeen was, dat de couranten allerlei oude en nieuwe geschiedenissen en de gewoonste verhaaltjes en gebeurtenissen vol geheim zinnige aanmerkingen kleurden en dat de courantiers bij elk bericht hun politie ke verrekijkers en vergrootglazen in de hand nemen om de verborgens te kabi net-zaken met hun scherpziende oogen trachten te doorgronden. Het was dus toen als net als nu: niets nieuws onder de zon! Hst „oiluk" bringindi hotfljxir, Vrijdag hebben voor de rechtbank te Dordrecht terecht gestaan S, S. en J. G. E. uit Rotterdam, die er van werden be schuldigd in den nacht van 24 op 25 Sej>- tember van het vorige jaar een poging tot inbraak te hebben gedaan in het kantoor van de N.V. „Betondak" te Arkel. Beide verdachten ontkenden iets mat de in braak uitstaande te hebben, welke ont kenningen echter een weinig geloofwaar- digen indruk maakten. Zij waren, zoo be weerden zij, samen werk gaan zoeken in de Alblasserwaard, dodh uit getuigenver klaringen bleek, dat zij nergens om werk gevraagd h&dden. De veldwachter, die hen 's nachts aanhield, had hen in het bezit gevonden van een pak, hetwelk lan ter bleek inbreekwerktuigen te bevatten en waarvan zij de herkomst niet anders kon den verklaren, dan dat zij het jangs den weg gevonden zouden hebben. Het 0. M. achtte de feiten, zooais die door verschillende getuigen waren ver teld, bewezen en eischte tegen ieder een gevangenisstraf van negen maanden. Uitspraak over 14 daigen. MAGNETISEUR VEROORDEELD. De magnetiseur A. de B., uit Rotter dam. had een jonge man uit Moordrecht een ernstig lijder aan t.b.c., die als onge neeslijk werd beschouwd, in behandeling genomen, voorgevende hem binnen drie weken te zullen genezen. De patiënt is evenwel gestorven. Zijn behandeling door den magnetiseur had aan honorarium en geneesmiddelen in ongeveer veertien da gen ruim f 100 gekost. Thans stond De B. terecht voor den Goudschen kantonrechter, die hem ver oordeelde tot f 150 boete subs. 30 dagen hechtenis, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. RIJWIEL VERDUISTERD. Voor de Arrondiseements-reohtbank te Dordrecht stond W. van der V. te Slie- drecht terecht, die zich op 17 Februari een fiets, toetbehooremde aan A. Bonman, welke hij onder zijn berusting bad, had toegeëigend, v. d. V. was bij B. gekomen en had hem verzocht even de fiets te mogen leenen. Dit had B. toegestaan, v. d. V. was daarop met het rijwiel verdwe nen en had het niet meer teruggebracht. De verdediger, Mr. E. Vonfcenberg, vroeg een demente straf, waarop de eisoh luidde 6 maanden gevangenisstraf met aftrek dor voorloopige hechtenis. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 6 ApriL Te Gouderak op den openbaren weg met een voetbal spelen: J. K. en G. O., beiden te Gouderak, beiden een berisping. Veiligheid van verkeer in gevaar bren gen: D. G. B. te Nieuwerkerk a.d. Ussel f 10 subs. 2 d. h. Schoolverzuim: A. J. H. te Gouderak, A. H. te Moeroapelle en J. B. te Nieu werkerk ad. IJssel, allen schuldig ron der toepassing van straf. Motorrijtuig ronder voor- en achter licht: D. O. te Gouda f 1 subs. 1 d. h. Motorrijtuig zonder toezicht laten staan, terwijl de motor niet in rust is: G. P. te Gouda f 6 subs, 2 <L h. Rijwiel zonder lioht: D. J. van V. te Nieuwerkerk ad. IJssel f 1.50 subs. 1 4 h., W. V. te Gouda en H. A. B. te Gouda, ieder f 2 subs. 1 4 h. Rijwiel zonder bel: M K. te Waddinx veen f 2 subs. 1 d. h. Binnen de bebouwde kom van Reeu- wijk met motorrijtwiel te snel rijden: A. van A. te Rotterdam f 4 subs. 1 d. h. Overtreding MSelkbesluit: H. G, R. te Zegwaard f 15 subs. 3 d. h. Overtreding Vleeschkeuringswet: H. K. te Hekendorp f 0.50 subs. 1 d. h.; L. C. van D. te Waddinxveen 2 maal f 25 sube. ■Q maal 5 d. h. Rijden ronder nummerbewijs: J. J. S te Gouda f 2 subs. 1 d. h. Rijden op verboden weg: D. S. te Ze venhuizen f 1 subs. 1 4 h. KANTONGERECHT GORINCHEM. Uitspraken op April. Overtreding Arbeidswet: J. de K. te Sohelluinen, evrstekvonnis bekrachtigd. Idem: N. dSn 0. te Ameide f 8 of 2 d 'h. Overtreding Jachtwet: J. M. te Leer broek f 25 of 10 d. h. en verbeurd ver klaring van hot niet in beslag genomen geweer uitlevering bevolen, of betaling der waarde, geschat op f 25, bij nietbeta ling te vervangen door 10 dagen hechte nis. Mlet motorrijtuig veiligheid verkeer in gevaar brengen: H. C. S. te Gorinchem f 5 of 3 4 h. en betaling f 5 schadever goeding. Auto besturen niet voorzien van twee goede remmen: P. van Z. te Leerbroek f 10 of 5 dagen hechtenis. Auto besturen zonder geldig rijbewijs: J. W. de M. te Gorinchem, H. J. R. M. te Gorinchem en G. L. van V. te Vianen, ieder f 1 of 1 4 h. Mlet auto rijwielpad berijden: D. K. te Jaarsveld en J. K. te Gorinchem, ieder f 2 of i 4 h. a Rijwiel zonder licht berijden: B. v. te Gorinchem f 10 of 4 h.; J. J. M. en A. v. B., beiden te Gorinchem, ieder f 8 of 2 d. h. GROOT-AMMERS. Maart. Ingekomen: A. Timmer, van Noorde loos; A. de Groot, van Streefkerk; A. Bos, van Goudriaan; G. P. Reeuwijk, van Rotterdam; D. Rozendaal, van Langerak; G. de Bruijn, van Ammerstol. Vertrokken: M. Witzier, naar Mon ster; J. Sterrenburg, naar Molenaars graaf; A. Kortlever, naar "Stolwijk; T. van,Houwiling«n, naar Goudriaan; D. d. Graaf, naar Stolwijk; L. M. Terlouw, naar Oostzaan; G. dan Toom, naar Gias- sendam, H. Bouter, naar Moordrecht; J. Vermeulen, naar Nienwpoori HEI- en BOEICOP. Maart. Vertrokken personen: T. G. Bogerd, bouwknecht, van no. 98 naar Vbreeówijk, inw. bij J. O. van de Water, Nieuwe Wiers B 158; N. de Kogel, dienstbode, van no. 82 naar Leerdam, inw. bij de wed. J, Overdam. LANGERAK. Maart. Ingekomen: W. Louws, van 's-Graven- hage; A. Versluis, van Nieuwpoort; J. W. Ravensteijn, van Giessendapa; A. J. Baal, van Amsterdam. Vertrokken: D. Rozendaal, naar Groot- Ammers; J. J. Onderstal, naar Bussum; A. B. Vogel, naar Loenen a.d. Vecht; K. Bouter naar Hoenkoop; G. van Beuse- kom, naar Nieuwpoort. NIEUWPOORT. Maart. Ingekomen: J. Mudde, van Lekker kerk; G. J. Buij8, van Tienhoven; J. M. Hermus, van Alphen a.d. Rijn; G. van Beusekom, van Langerak. BENSCHOP. April. Getrouwd: Adr. de Ruijter, 26 j. (te Polsbroek) en H. van Os, 24 j. GROOT-AMMERS. Aprü. Getrouwd: Z. van der Ham, 38 j. en T. J. Hermus, 22 j. J. Rekoert» 80 j. en J. Bouter, 25 j. Overleden: L. Eijkelenboom, 68 J., echt genoot van M. van der WaL LEKKERKERK. April. Geboren: Trijntje, d. van H. Klerk en P. Verloop Wiliempje, d. van W. Knoop en G. van Rijswijk Albertus, z. van K. Prins en A. Noordegraaf Cornelia, z. van P. Verheij en J. Slinger land. Ondertrouwd: A. den Oudsten, 22 j. en T. Oskam, 22 j. Overleden: H. C. d. Assem, 81 j.f echtgenoote van W. B. van Wijnen. J. v. d. Graaf, 85 j., echtgenoot van H. v. d. Graaf. LANGERAK. April. Geboren: Sijmen, z. van S. de Zeeuw en J. Maat Janneke, d. van J. van Veen en J. Gelderblom Andries, z. van C. Uittenbogaar^ en T. de Jong Johan, z. von A. T. Zwijnenburg en C. Timmer. Johannes, s. ran M. Mourik en J. W. Terlouw. Overleden: H. van Middelkoop, 59 j., echtgenoot van J. van Zessen. Getrouwd: H. Groenendijk, 26 j. (te Streefkerk) en M. Terlouw, 28 j. A. Verhoef, 87 j. en B. C. Rietveld, 34 j. M. H. van Veen, 20 j. en P. Krzijzowskl, 18 j. NIEUWPOORT. Aprü. Geboren: Wiliempje, Hendriks Wilhel- mina, d. van I. Verheij en A. Broere. Overleden: Joh. den Besten, 74 j., echt genoot van J. H. den Besten - G. Mid delkoop, 81 j., wed. van J. Hoeijenboa. POLSBROEK. Aprü. Ondertrouwd: A. van Garderen, 30 j. (te Lopik) en A. Rijneveld, 27 j. REEUWIJK. Maart. Geboren: Corenlia Wijanda Qiasina, d. van C. Hagen en N. van Leeuwen Geertruida Marip, 4 van J. J. Driesen en G. Stolwijk Johanna, d. van A. v. d. Star en W. Houtman Herman, z. van J. Ritzema en A. de Raad Barbera Josephina, d. van J. Hoogeveen en G. J. Verlaan Franciscus, z. van J .van Waas en N. J. Jongenoel Adrianus Jocobus Joseph, z. van W. J. Blom en A. A. Sluijs Hendrika Alida, d. van A. Slappendel en A. N. van Roon Wijnandus Everardus Anthoniua en Gerarda Maria Anthonia, z. en d. van H. A. de Goeij en C. H. van Riot Eli zabeth Cornelia, d. van A. Boole en E. C. de Hoop. Getrouwd: J. Jansen, 30 j. G. G. Slappendel, 32 j. J. Baak, 27 j en N. Koster, 20 j. B. Roza, 25 j. en E. M. J. van de Blaukevoort, 22 j. Overleden: C. Gouwens, 59 J., echt genoote van P. v. Zwieten. J. v. d. Laan, 89 j. J. Hoogervorst, 53 jwe duwe van G. Vermeij E. C. ULnk, 58 j. J. Fritz, 83 j., weduwe van J. P. Hohenstein. J. van der Woensel, SCHELLUINEN. April. Geboren: Wouter, c. van P. G. Siebe- ling en A. Braonker. Overleden: T. van Bennekom, 84 j., weduwe van A. M. Zanen G. de Kreij, 62 j., echtgenoote van L. de Bruijn. Getrouwd: N. Duijzer, 20 j. en M, Klop, 22 j. (won. te Zuilichem) G. van Asperen, 24 j. (won. te Giessen- Nieuwkerk) en M. Kroon, 20 j. G. de Groot, 33 j. en W. F. Hermans, 29 j. (won. te Ameide) A. de Bruijn, 22 j. en A. Hamerpagt, 22 j. Duiven rijn weinig veeleiachend wat hun nesten betreft, doch wanneer men verlangt, dat zij zich aan hun hok sul len hechten, dient men er voor te Bor gen, dat elk duivenjyaar een geschikte broedplaats vindt en zich daar ook veilig kan voelen voor allerlei storingen. Wan neer de nesten niet onderling gescheiden zijn, dan komt het Uoht tot vechtpartijen, waarbij de jonge duiven niet zelden ge dood worden. Wanneer de duiven groote bokken en een ruime broedgelegenheid tot 'hun be schikking hebben, kan men dikwijls zien, dat rij bij het maken van hun nesten ver van elkaar vandaan gaan. Slechts pa ren, die reeds met elkaar vertrouwd zijn, gewoonlijk ouders en jongen uit een vroe ger broedsel, zoeken elkaar op. Won- Deer de ruimte beperkt is, dient er voor elk paar een speciaal hokje worden aan gebracht, waarin geen vreemde indrin gers van terzijde kunnen binnenkomen. Zoo'n hokje moet minstens 70 c.M. lang zijn, want er moeten daarin voor het duivenpaar twee broednesten naast el kaar worden gemaakt. Een goedé fokduif begint n.l. elf dagen na het uitkomen der jongen opnieuw te leggen en moet daar voor dan een tweede nest hehben, om dat de jongen minstens twee weken in het nest blijven. Het vlieggat moet rich midden tusschen de beide nesten bevin den, zoodat de dieren zoowel 'hun jon gen als de eieren gemakkelijk kunnen be reiken. Er wordt een plankje voor het vlieggat aangebracht, waarop de duiven kunnen gaan zitten en ook is het goed, wanneer er naast elk nest nog een plaats is, waarop de duiven kunnen uit- I Het Voorhuis. Men lette op de wjjze, Waarop touwtjes zjjn aangebracht, waarmee het deurtje geopend en gesloten kan worden. rusten. Het moet toegegeven worden, dat zij gedurende den broedtijd gewoonlijk te- samen op het nest ritten tijdens den nacht, doch overdag rit er maar één op en dan wil de andere toch uit kunnen rusten, zonder zich daarvoor van het nest te verwijderen. m Ds Pa&rkooi, De hroedhokken moeten gt>Tn«,Vlraiiifr gereinigd kunnen worden en tevens dient de oude positie ervan nauwkeurig te worden hersteld, want een duif is zeer schuw en staat wantrouwend tegenover alles, wat afwijkt van datgene, waaraan rij nu eenmaal gewend is. Andera zal de duif niet dadelijk weer op het oude nest gaan ritten. Om die reden moeten of de afzonderlijke planken los zitten, of het geheele hok afneembaar zijn. Om de paring te bespoedigen, maken vele duivenbezittera gebruik van paar- kooien, die men gemakkelijk kan maken van een houten kist, waarvan de afme tingen ongeveer 85X45 X85 o.M. bedra gen. Het deksel wordt vervangen door ijzergaas, waarin een deurtje ia aange bracht. In het dak van het hok wordt een gleuf gemaakt waardoor men een raam met ijzergaas neer kan laten om het hak in tweeën ,.te verdoelen. De dui ven kunnen dan eerst afzonderlijk wor den opgesloten; zij kunnen elkaar zien, doch niet gaan vechten. Nu kan men na gaan, of mem wehkelijk een mannetje en wijfje hij elkaar heeft; dit is spoedig te zien aan het kn.ikke*n met den kop door het wijfje. In dit geval kan men de dje- ren rustig bij elkaar laten en het raam met gaas wegnemen. Na de paring kun nen zij weer bij de andere duiven gela ten worden. Gewóonüjk heeft men bij de paring van volkdïnen volwassen duiven geen moeite en heeft deze reeds na enkele-uren plaats De wijfjes, die reeds eieren gelegd heb ben en misschien daarvan afgenomen zijn, moeten eerst acht dagen lang van het oude mannetje gescheiden worden, on^dat anders hot wijfje toch steeds weer naar hem terugkeert. Wij kunnen eiken dui- venfokker niet dingend genoeg aanraden, om voor de duiventil een voorhuis aan te bren gen. Zooais men op de afbeelding kan zien, wordt het deurtje gesloten en dichtgeklapt met behulp van twee touwtjes, die mem zoo lang kan ne men, dat zij vanuit het raam van de woning kunnen worden bedien4 Zoo kan men zonder moeite 'bet uitvliegen der duiven regelen en roof dieren weren, door 'a nachts het deurtje te sluiten. Het voorhuis^ is ook hierom voor de 3 ui- ven van belang, omaa/t eij dan in den zaaitijd, wanneer rij niet mogen uitvliegen, toch in de .vosr*fcun 1 gezondheid onmisbare frissch© lucht en zonneschijn kunnen ritten, voordeel, dat dubbel telt, omdat de eigenlijke dri ven til gewoonlijk slecht geventileerd wordt. Het voorhuis is ook zeer practisch om nieuwe dieren aan de til te gewennen. Heeft men geen voorhuis, dan kan men ze pas laten uitvliegen, nadat hun eerste nest jongen is uitgekomen, omdat rij dan 'door hun ouderplicht gedwongen wor- iden, om naar het nest terug te keeren. I is er echter een voorhuis aanwezig, dan kan men hen reeds voor den broedtijd laten uitvliegen, omdat rij vanuit het voorhuis de naaste omgeving kunnen be kijken, zoodat zij hun til gemakkelijk te rug kunnen vinden.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4