f dfc Stadsnieuws. MUZIEKFEEST „KUNST NA ARBEID". lló Telegrammen. Wolkbrauk teistert bet ÜMMldal. Gemengd Nieuws. HET LINDBEROH-DRAMA. M w' Nieuws in een paar regels. Rechtszaken. Predikbeurten. Marktberichten EERSTE BLAD dat de regeering our overleg had moe ten plegen met de betrokken werkne mer*. Sptr. bestrijdt de meening van mej. Kate, dat er geen werkloosheid aoo be staan in de confectie-industrie hier te lande en dat hier geen gummi-] kleeding nou worden vervaardigd. Een welgeslaagd Concours, De Pinksterdagen zijn voorny en daanmede heelt oe MonaaoOordeonveire»- mging „Jlunst na Arbeid" ook het mu- XHuueeet acuter den rug, waarmede *y haar eerste lustrum heelt herdacht. Ais het voor „K. N. A." is weggelegd, dat op dit eerste lustrum nog veie anoe- re mogen volgen, dan aai ze ai die Jcee- ren met groots voldoening kunnen te rugzien op de viering van haar ö-jarig bestaan. Daarvoor komt de vereemging en in het bijzonder het volijverige be stuur en uitvoerend comité, hulde toe. Het concours is voortreileujk geslaagd en het heeft Schoonhoven een Tweeden Pinksterdag bezorgd. Da vooravond. Maar reeds Zaterdagavond ann de feestedjkheaen ingezet. Om 7 uur arri veerde met de veerpont de Ken. Harmo nie >rüe Bazuin' uit OoriiMinsm, die bet vooravonocoucert sou geven, net ge selschap werd in hst Veemuis ontvan gen, waar de heer Hars, ais vooraittar van de jonge vereemging. een welkomst woord «prak tot het groote corps, dat hij dankte voor de bereidwilligheid, om bier te oonoerteeren. Spr. bad over „De Bazuin" mets dan hoi gehoord; velen kenden het corp reeds en voor de anderen zegde de naam „Koninklijke Harmonie" genoeg. Aangezien na af loop de gelegenheid weitioht niet zoo gunstig zou zijn, riep spr. den Gorcum- mers nu reeds een „tot weemiens" toe. Als eenig lid van bet eerecomitó was bij deze ontvangst aanwezig de heer J. B. van Driem, die daarom ook een en kel woord wilde spreken. Hij achtte dit vooravondooncert van veel beteekenis, om dat „een goed begin het halve werk is". Daarom verheugde hem de goede keuze, die het „K. N. A."-beetuur voor dezen avond had gedaan. Spr. heette „De Ba zuin" welkom en hoopte, dat na dit con cert de Sahoonhovenaren ernaar zouden verlangen het gezelschap hier nogmaals te hooren. Nadat de eerewijn was geschonken, be antwoordde de heer L. J. Gerritse, als voorciter en directeur van de Gonnoham- eche vereemging de toespraken. Hoewel het voor haar een lastige avondwas, was er onder de leden dadelijk veel animo voor een ooncert te Schoonhoven, dat velen hunner kenden ale een muzi kale stad. Na dese hartelijke ontvangst geloof de spr., dat bij een volgende uitnoodi-, ging opnieuw alle leden gaarne bereid zouden zijn tot een bezoek aan Schoon hoven. Het mooie weer als een gunstig voorteeken beschouwende voor het wel slagen van het muziekfeest, bracht epr. daarop een dronk uit. Nadat de heer Hare beiden eprekere had dank gebracht, etelde de stoet zich voor het Veerhuis op en maakte een korten rondgang door de stad, naar het terrein. Vier klaroenblazers lieten de heldere klanken uit hun instrumenten sch&llen als een aankondiging, dat het feest was ingezet en een pittige manoh klonk door de etad. In een rijtuig volg- den achter „De Bazuin" het d&gelfykach bestuur van „K. N. A." met den direo- teur, den heer G. J. Bouman, en daar achter marcheerden de JSL N. A."-leden in hun witte uniformen. Was er dezen eersten avond reeds een vrij talrijk publiek op het terrein aan den Opweg, een groot deel bleef zich echter amuseertn met de vermake lijkheden, die voor op het terrein wa ren opgesteld, zoodat ondanks het gun stige weer „De Btsuln" eleohts een ma tig aantal luisteraars had. Die belang stelling had wel vrat grooter mogen zijn. Er werd een schitterend programma uitgevoerd en wel op een wijze, waarop we het in Sohoonhovra niet dagelijks kunnen hooren en de muziekliefhebbers hebben dan ook een paar uren genoten. Tijdens de tweede helft werd hst voor een openluchtoonoert en vooral on het onbeschut terrein, wat koud; er stak een friseohe wind op, die begrijpelijkerwijs het aantal toehoorders regelmatig deed afnemen. Da Conooursdso. Het cbnoours zelf is door buitenge woon mooi weer begunstigd. Beter dan het gedurende bet grootste deel van den Tweeden Pinksterdag is geweest, hsdr 'den Schoonhoven en zijn vale bezoeken het niet kunnen wenschen. De vooruit zichten waren dan ook zeer gunstig toen dee morgens om elf uur het feeet werd geopend in de bestuur»tent op het ter rein. Daar vereenigden zich behalve de bestuursleden van „K. N. A.'\ voor zoo ver op dit drukke uur hun aanwezig heid elders niet strikt noodzakelijk was, de meeste leden van het eereoomiió, de heeren A. G. A. Deerenberg, A. G. Boo- gaart, Dr. J. Groeebeek, J. F. van Sie- renberg de Boer, J. Kortland, J. B. van Driem en C. Peerbolte. Voorts de juryleden, de heeren P. J- Oomee uit IJsselmonde. B. A. Hoon al hier en G. J. Bouman, uit Gouda, en de voorzitters van enkele reeds aangekomen vereenigingen. De heer Kara verwelkomde dit gezel schap hartelijk en hield eeu korte ope ningsrede. Hij herinnerde er aan dat „K. N. A." gedurende de vijf jaren van haar bestaan steeds met een sterken vijand te kampen had. Ze gaf nog nooit een open baar «meert of het regende, ging m naar «en «moours dsn regende het m NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLtjAND EN UTRECHT, 8choonhovensche Courent WOENSDAG 18 MEI 19B2. zelfs op den avond van zaal-uitvoeringen moes ben de leden hun witten broeken aan den regen wegen, om de Nutzaaal te bereiken. Nu voor het eerst schoen de zon. Spr. beschouwde dit als een gunstig voortee ken voor het feest. Wethouder Deerenberg nam daarna hot woord. Hij zei, dat voor het wel slagen van een feeet als dit, vier dingen noodig waren: goede voorbereiding, een goede jury, een flinke deelname en een dj-uk bezoek. Aan het ereete had het geenszins ontbroken. Het „K. N. A."-b stuur had reeds eerder getoond, dat het van aanpakken wist en al waren sinds dien de, tijdsomstandigheden niet ver beterd, het bestuur had zioh daardoor niet laten ontmoedigen. Ook aan de ju ry behoefde men niet te twijfelen. De heer Oomea was in Schoonhoven reeds geen onbekende meer en de prestaties van de beide directeuren kende hier iedereen. Voor de deelnemende vereeni gingen was deze jury een geruststelling. Haar aantal was groot genoeg: 26 ver eenigingen konden gemakkelijk den dag vullen. En wat ten slotte het bezoek be trof, wettigde het mooie weer goede verwachtingen. In de hoop, dat het feest ook in finan cieel opzicht zou slagen, verklaarde dz heer Deerenberg het voor geopend. Nadat de heer Kara voor deze woor den had dank gezegd, ving ds mareoh- wedstrijd aan. Marsehwsditrl]d. Deze werd gehouden op het naastge legen voetiMütarrem van „Sportclub". Er osman 7 vereenigingen aan deel. De uitslag was als volgt: „Door Een dracht 8asingebracht", Gouda, 108 pun ten, len pro»; „Echo", De Bilt, <100 pun ten, len pnjs; „Allegro", AJmlasaordaan, 100 punten, len prijs; „Braro", Mjaaxse- veen, 80 punten, len prijs; „Eendracht", Baarn, 8b punten, 2«n prijs; „Concor dia", Waddinxveen, 80 punten, 2en prijs; „Cresoendo". Dubbeldam, 76 punten, 2en prijs. Inmiddels waren neg verschillende andere vereenigingen gearriveerd en da delijk na den marsoh/wedstrijd nam het concert-concours een aanvang. Het had een uitstekend verloop. Regelmatig, zon der hindernissen, trad de eene vereeni- gitg na de andere op en aangezien daar onder er groote verscheidenheid was (er waren zang-*, harmonie-, fanfare-, accordeno- en mon daooordeonvereenigin gen) volgde den geheelen dag een vrij groot puhiiek de muzieknummer». Aantrekkelijk waren voor hier vooral de drie aooordeonvereenigingen, Mn uit Gouda, en twee uit Rotterdam, die uit stekende prestaties leverden. De jury, die de prijzen niet cadeau gaf, kende de volgende bekroningen toe: Uitslagen ConesrtwsdstrIJd. Fanfare: 4e afd.: „Door Eendracht Saamgebraaht", Gouda, 268 punten, prijs; „Gonoordia", Waddmxveent 870 punten, 2ea prijs; 2e afd.: „Kunst en Vriendschap", Kethel, 237 punten, 8en prijs; eere-afdtekng; „Prins Hendrik", Aalst (Geld.;, 804 punten, len prijs, eere prijs en directeurs prijs. Gemengde Koren: le aid.: „Euterpe", Gouda, 818 punten, len prijs «ereprijs en directeuraprijs. DaxneWkorenAfd. uitmuntend heid: „Euterpe", Gouda, 880 punten. Sen prijn Mondaceordeon: 4e afd.: „Brar vo", Maarseveen, 801 punten len prijs; „De Nachtegaal", Hilversum, 288 pun ten, 8en prijs; de afdeeling: „T.A.V.E. N.U.", Vuren, 260 punten, 8en prijs; 2e afdeeling: „Door Oefening Kunst' Sahelluinen, 810 punten, len prijs; 3e afdeeling: „Ons Genoegen", Bsxgechra- hoek, 810 punten, lan prijs; „Allegro", AlbiassenUm, 818 punten, len prijs; „Vriendenkring" (Junioren), Schiedam, 274 punten, Sta prijs; le afdeeling: „Eendracht", Baarn, 816 punten, len prijs, eere prijs en directeuraprijs; afd. uitmuntendheid: „Symphonia", Schie dam, 288 punten, Sen prijs; „Cresoendo", Dubbeldam. 286 punten, 2en prijs; „Vriea denkring", Schiedam, 228 punten. Sen prija; eere-eideeling: „Eoho", De Bilt, 248 punten, 8en prijs; „Door Wilskracht Volbracht", Rotterdam, 280 punten, 8en prijs; „Steeds Vooruit", Rotterdam, 210 punten, Ben prijs. Accordeon: Se afdeeling: Jfe- oeleior". Gouda, 610 punten, len prijs; afdeeling uitmuntendheid: „Linker Maas oever", Rotterdam, 814 punten, len „Vieux Gamarades", Rotterdam, punten, len prijs. Het wae 7 uur, voor dit alles wae af gewerkt Tot kort voor het einde had het weer niets te wenschen gelaten en er was dan ook een vrij talrijk publiek op het ter rein. Een groot deel amuseerde zich ge regeld met de verschillende vermakelijk heden .Berst tijdens het laatste gedeel te van het concours verenderde het weder. Het zonnetje ging schuil en een friseohe wind maakte toen het verblijf op het terrein veel minder aantrekke lijk. zoodat het bezoek een poosje af nam. Een verregend slot. Toen om 8 uur „T.A.V.E.N.U." onder leiding van den heer Hoon het ooncert inzette, groeide de belangstelling weer. Onze plaatselijke miuziekvereeniging had een welgekozen programma aange kondigd, dat ondanks de koude eteeda meer luisteraars ging trekken. Maar om negen uur vielen de eerste regendrup pels. Het bleef helaas niet bij een bui tje, doch de regen viel al dichter en dichter en de dag, die zoo schoon was ingezet, kreeg een verregend slot. ,T.A.V.E.N.U." mbest een deel van het programma schrappen, en om tien uur besloot men haastig het vuurwerk (dat eerst om 11 uur aan de beurt was) af te «teken, «er de regen het waardeloos zou hebben gemaakt. Voor een matig publiek werd het mooie vuurwerk, dat anders steeds een im* Mtrwtl, U, rirtoond, Ate riuf- de nog uitatdktod, maar alle aanl lijkheid was er af. Voor „K. N. A." beteakezvde deze om mekeer in het weder een groote tegen slag- Hoe goed ook allee was verloo- ^pen, de stroom van toeschouwers, dien men anders juist na 0 uur 'had kunnen verwachten, doch die nu uitbleef, was noodig geweest om de groote koeten ge heel gedekt te krijgen. Thans zal de re kening ongetwijfeld met een nadeelig «al- do sluiten. Maar ondanks dat, ie het mu ziekfeest van „K, N. A." een suooae ge weest. MONUMENTENZORG. De Rijkscommissie B voor de Monu mentenzorg, die haar vergaderingen in verschillende plaatsen pleegt te houden, had daarvoor Zaterdag Schoonhoven ge kozen. Een gezelschap van 10 personen arriveerde hier dien middag met den trein van 1.87 uit Gouda. De heeren brachten een bezoek aan de Groote Kerk, waar zij, voorgelicht door den architect, den heer W. Kromhout en den opzichter, den heer Hendriks, het restauratiewerk bezichtigden. Daarna hebben zij op het stadhuis hun vergadering gehouden. WATERTCklMSTEN. Ook buiten het muziekfeest om, heeft Schoonhoven met dé Pinksterdagen veel vreemdelingenbezoek gehad. Zooala veel al waren onder de bezoekers weer vele watertoeristen. Zoo had b.v. een Dordt- eohe Roeivereeniging de Leks tad als eind punt gekozen voor een tocht met motor- booten. Het gezelschap, dat hier «enige uren vertoefde, telde ongeveer 40 perso nen. Ook kwam er o.m. een clubje van de Roeivereeniging „Nautilus" te Rotter dam en zelfs een giek met zeven per sonen uit Amsterdam. BLOEMENDAG. De Bloemendag van ,v,St. Ludwina" ten bate der tuberculoee-beetrijding is, dank zij de activiteit der verkoopeter», en de belangstelling van publiek, goed geslaagd. Reede Zaterdag waren alle bloempjes verkocht, zoodat Tweeden Pinksterdag geen verkoop meer plaats had. De bruto-opbrenget is I 141J6. VOOR DE ZENDING. Een collecte, Zondag tijdens*de gods dienstoefening van de Minderheidsgroep gehouden, bracht f 64.07 op ten bate van de Vereendgde Zendingecorporaties te OegatgeeeL OPBRENGST UITVOERING. Het batig saldo der tweede uitvoering van de Operette i„De Woudkoningin" is, naar men ons meldt, ongeveer f 25, welk bedrag aan het plaatselijk crisis- comité zal worden afgedragen. Reede is voor bet volgende seizoen een nieuwe Operette in voorbereiding „Eep dag Kalief'. GESLAAGD. Blij hei te Gouda gehouden examen ter verkrijging van het bewijs van be kwaamheid in de typografie, slaagde de heer E. van der Ham, leerling ter druk kerij S. en W. N. van Nooten. AANBESTEDING LANDHUIS, De architect G. van der Sijde heeft Zaterdag den bouw aanbesteed van een landhuis voor msj. G. Ooms. Er werd ais volgt ingeschreven: Massa: De Lange en Van den Berg te Bergambacht f 3464; wed. T. Voor molen te Nieuwpoort f 3494; A. L. van Loon te Groot-Aimmere f 8789; J. C. Kleef te Brandwijk f 3799; Gebr. De Jong te Bergambacht f 8980; G. Plomp te Schoonhoven f 4200; L. de Jong en Zn. te Ouderkerk ad. IJeeel f 4400; J. G. van Leeuwen te Willeekop f 4400; P. Roosendaal te Krimpen a.d. Lek f 4410; J. A. Vermeij te Schoonhoven f 4426; C. van Dam te Polberoek f 4471; G. van den Oever te Bergambacht f 4488; P. den iBouter te Schoonhoven f 4678. Perceel I, metselwerken enz.: J. Bun- echoten te Groot-Ammere f 1680; De Lange en Van den Berg te Bergambacht f 1699; H. Stout te Groot-Ammere f 1826; A. van der Leeg te Bergambacht f 1889; H. H. Let tink te Schoonhoven f 1848; Gebr. De Vreugd te Bergambacht f 1995; A. Woudenberg Hz. te Schoon hoven f 2284; G. de Vreugd te Ammere- tol f 2416; F. den Bouter f 8480. Perceel II, timmer- en «midswerken: J. P. de Bruin te Ammsrstol f IMS; wed. T. Voormolen te Nieuwpoort f 1296; W. Roth te Nieuwpoort f 1818; J. G. van Kleef te Brandwijk f 1489; G. Plomp te Schoonhoven f 1680; P. Slin- gelandt en G. de Ruiter f 1687; G. H. Kuilenburg te Schoonhoven f 1835; L. de Jong en Zn. te Ouderkerk a.d. IJeeel f 1717; J. Boe te Goudriaan f 1767; A. van Mameren f 1928. Perceel IV, lood- en zinkwerk en elee- trieoh licht: Jac. Soholten te Bergam bacht f 179; B. Verhoek te Bergambacht f 182; E. van Andel te Groot-Ammere f 248; P. A. Bouter te Ameide f 2Ö0; G. Plomp f 266: J. Poneioen f 268;' J- van Krimpen te Krimpen a.d. Lek f 264; A. Woudenberg f 817. Perceel V, glae- en verfwerken: A. van der Wal te Nieuwpoort f 299: M. 0om« te Brandwijk f 802: J. L. Weber te Groot-Ammere f 806; M. C. Heeren» f 815; P. Kortlever f 826; Jan Brou wer f 868; A. Steenis f 460. GOUD- EN ZILVERINDUSTRIE. In het jaarverslag van de Goudsche Kamer van Koophandel wordt over de goud- en zilverindustrie alhier gezegd: Do achteruitgang in zaken, die begin 1981 reeds groot was, nam toch in den loop van het jaar toe en het komt mij voor. dat het diepete punt nog niet is bereikt. Zooals wel te begrijpen is, wordt in de goud- en zilverindustrie de terug slag in groote mate gevoeld, waarbij nog komt, dat uitvoer naar geen enkel land meer mogelijk is en de toestanden in Nsd.-Indlë nog veel ongunstiger sijn dan hier te lande, xoodat ook de afeet daaïhm mr Ttrminderd le, De betrekkelijke bloei waarin de Schoonhoveneahe goud- en xilverindue- trie zioh enkele jaren mocht verheugen, is dsn ook in 1981 verdwenen en heeft plaats moeten maken voor inzinking in de bedrijnen, met daarmede verbonden ontslag van personeel en inkrimping der werktijden. Sleahta enkele der meeat krachtige bedrijven hebben in 1981 ge heel of bijna geheel vol kunnen door werken en sullen daardoor wat gunstige resultaten hebben bereikt, voor vele an deren kan het bedrijf nauwelijks loonend aijn geweest, Virffabrlik. Bovengenoemd rem lag zegt over de verf-, vernis- en japanlakfabrieken De toestand ie in den loop van 1931 sterk achteruitgegaan. De verhoogde ta rieven in het buitenland, de moeilijk heden bij het verkrijgen van betaling uit het buitenland tengevolge van dede viezen-verordeningen, invoerverboden en tenslotte de val van het Engelsche Pond Sterling hebben aan deze industrie moeilijkheden in den weg gelegd, die voorloopig onoverkomelijk zijn. Bovendien ia de consumptie op de binnenlandsche markt belangrijk ver minderd. doordat er weinig meer ge bouwd wordt en in het algemeen de kooplust ontbreekt. INSTALLATIE GRIFFIER. Op de sitting van het kantongerecht van hedenochtend heeft de waarnemende kantonreohter, Mr. Ram/bonnet, den nieuw benoemden griffier Mr. E. F. Pan- huyzen geïnstalleerd. PINKSTERDRUKTE OF HET VEER. Het veerbedrijf heeft weer drukke Pinksterdagen gehad, waaraan vooral het ooncours van Maandag natuurlijk niet vreemd Le. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot en met Maandag werden ver voerd 6114 personen, 1944 rijwielen, 880 auto's en 28 motorrijwielen. B0UWFLAN. Bij den raad ie ingekomen «en adres van den heer B. van Tigvelen alhier tot den aankoop van «en stuk grond, gele gen aan het «inde van den Ouden Sin gel—-Lekdijk, voor dan bouw van een woonhuis met salverzmederij. Elersnvelllng. De aanvoer op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg 98.466 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 2.052.90, eendeieren f 2.06—4 2.20, bedden per 100 «tuk»; kalkoenederen 7 cent per stuik. Botermarkt. Goeboter f 0,50, wei- boter f 0,45. Aanvoer 100 K.G. Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een rozenkrans in 4tuL DE DOODSLAG OP DEN NOTARIS. Slob opnieuw tot 18 jaar ver oordeeld. 'S-GRAVENHAGE, 18 Mei. Voor het Gerechtehof heeft heden terechtgestaan de 28-jarige boerenarbeider C. Slob uit Woerden, die door de rechtbank te Rot terdam op 29 Febr. wae veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, wegens dood slag op notaris W. J. Gourrech Staal te Gorinchem. Overeenkomstig den eisch van den ad vocaat-generaal heeft bet Hof het von nis van de rechtbank bevestigd.' AANBOD V^>N HULP. DEN HAAG, 18 Mei'. Het beatunr van den Koninklijken Nationalen Bond „Het Or&njekruis" heeft telegrafisch aan het bestuur van het Smeroefonds te Batavia gevraagd of geldelijke hulp uit Neder land noodig is. Bij bevestigend antwoord zal het, zoo noodig, een oproep tot het Nsderlond- sche volk richten. H0LLAND8CHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. AMSTERDAM. 18 Msi. Hedenmorgen is hier de algemeene vergadering der Holl. Mij. van Landbouw geopend. Na eenlge dleoueiie werd met groote meer derheid aangenomen het voorstel tot uit stel van de verkiezingen van hoofdbe stuur en voorzitter met één jaar. Besloten werd de a.z. najaarsvergade ring te Rotterdam te houden. HET CONFLICT IN DE VENEN. EMMEN, 18 Mei. Omtrent het conflict in de Drentsohe venen wordt gemeld, dat in het district Barger Oosterveen de toe stand verscherpt ie. De grootste vervenere hebben aan hun arbeiders medegedeeld indien niet tegen 10 verlaging de ar beid wordt hervat, de vasts arbeiders de woningen der werkgevers op zeer korten termijn zullen moeten verlaten en ook de raste arbeiders zioh als ontslagen WEERBERICHT. Kau iHimlm In dm margm w» 18 lt«t. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige Westelijke tot Zui delijke wind; meeet lioht tot half be wolkt; weinig of geen regen; meest war mer. Waterstand van heden: Schoonhoven hg. water 8.16 uur 1.19 M. Vreeswijk hoog water ö.lö uur 1.74 M.* Keulen stand 8.24 M., val 0.10M Maastricht 17 Mei 41.68 M., val 021M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur In de schaduw: 69 graden Fahrenheit /4>Woensdag 18 Mei: Op 6J, onder 2.48. Volle Maan Vrijdag 80 MeL Op 9.16. OW BLOEDIGE AANSLAB. De arrestatie van Manaeuarss, die den ex-koning van Spanje met den vuist in het gelaat sloeg. zullen hebben te beschouwen. De arbei den hebben in gisteren gehouden ver gaderingen besloten, hun standpunt, on- ondanks dit dreigement, te handhaven. Met de vereemging van kleine vervenen te Berger-Compascum voeren de arbei ders nog onderhandelingen. De geest on der de arbeiders wordt er niet beter op, hetgeen den burgemeester van F.mman aanleiding heeft gegeven voor politis- versterking in het geheels district zorg te dragen. Speciale verordeningen zijn uitgevaardigd om samenscholingen te kunnen voorkomen. 0E RAMP VAN DE „BE0RBES PHILIPPAR". PABUS, 18 Mei. Volgens de tot nu toe over den brand aan boord van het Franaohe stoomschip „Georges Philip- par" bier ontvangen beriohten, schijnt bevestigd te worden, dat ongeveer 100 passagiére om het leven zijn gekomen. Het zouden voornamelijk passagiers le klasse zijn, die aioh niet tijdig in veilig heid hébben kunnen brengen. Boven dien moet een aantal passagiert in de eerste opwinding in zee zijn gesprongen. Bij de reeder ij te Marseille verzekert men echter, dat behalve de twee bekende Engelsche en Russische schepen nog andere schepen san het reddingswerk hebben deelgenomen. Men neemt thans met vrij groote ze kerheid san, dat de brand door kort sluiting is ontstaan. Volgens mededeelingen van een paar opvarenden, zou de brand reeds Zondag zijn uitgbroken, hoewel eerat Maandag alarm is gemaakt. Zoolang heeft men HET VERBRANDE STOOMSCHIP „GEORGES PHILIPPAR" X*t «m* aitvn rtoooioWp, te doo» braad u twvmM. iemteblxd. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SchomrtmwnMh» Courant WOENIDAO 1S MEI h^mIi getracht het gmai te hel»»- yen. Onder de passagiers zou ook de vroe gere vertegenwoordiger bij den Volken bond, Dr. fine, hebben behoord, over wiens lot men nog in onzekerheid ver keert. De „Petit Parieeien" schrijft echter, dat Dr. Sxe reeds te Hongkong heteohip had verlaten. DE ENCYCLIEK. HOME, 18 Mei. De Paus heeft een en cycliek uitgegeven over de tegenwoordi ge toestanden. De H. Vader ziet met die pe smart, dat het kwaad, waardoor de jnenschheid gedrukt wordt, voortdurend toeneemt. De oorzaak van de verwarring Biet de Paus in de zucht naar het bezit ran aardeche goederen. De menechelijke krachten zullen onvoldoende blijken, om de moeilijkheden op te ruimen en de Paus wijst op de twee bovennatuurlijke middelen, die de Goddelijke Meester ons heeft aangegeven, toen Hif zeide, dat dit kwaad slechte verdteyén kan worden door gebed en vastenL/ De Paus geeft daaromtrent aanwij zingen en vaderlijke vermaningen. DE DUIT8CHE MINDERHEDEN IN POLEN. Klacht bij het Permanente Hof. GENEVE, 18 Mei. De Duiteche regee ring heeft in de sinds vele jaren bij den Raad van den Volkenbond aanhangige klacht tegen de Pooleche regeering een beslissende stap gedaan. Duitachlanda tertegenworodiger bij den Raad heeft na mslijk den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat de Duit- «che regeering bij het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Grav»n- hage een aanklacht tegen Polen heeft ingediend. De Duiteohe regeering geeft hierbij Uiting aan de overweging, dat volgens de tot nu toe opgedane ervaringen verdere protesten bij den Raad van den Volken bond tegen de voortdurende onderdruk- kingsmaatregelen der Pooleche regeering tegen de Duiteche minderheden in Op- per-fiilesié, doelloos zijn. De klacht, die alle door de Pooleche regeering geduren de de laatste jaren genomen maatregelen omvat, is reeds aan het Gerechtshof te Den Haag toegezonden. AMERIKA HOUDT DEN «OUDEN STANDAARD VAST. WASHINGTON, 18 Mei. De minister van financiën heeft verklaard, dat de Amerikaaneche regeering tegen het voorstel is, dat de regeering den gouden standaard ml loslaten. Hij verklaart verder, dat ook de Federal Reserve Board tegen aanneming van dal .voorstel is. DE LINDBERGH-ZAAK. Pliehzr gearresteerd. NEW YORK, 18 Mei. Volgen» tot nu toe niet bevestigde berichten uit Monter rey in Mexico zou aldaar Harry Flisher zijn gearresteerd. Hij zou hebben bekend te hebben ^deelgenomen aan de ontvoe ring van <f|t kind van Lindbergh en medegedeeld dat het kind bij de poging, om het te ontvoeren, van de ladder is ge vallen en daardoor gedood. De autoritei ten weigeren alle inlichtingen over dit hardnekkig gerucht, doch het te Monter rey verschijnende blad „El Sol" meldt, dat de arrestatie beslist heeft plaats ge had en voegt er aan toe, dat de autori teiten slechts op een aanwijzing uit Was hington wachten. Inmiddels is volgens een ander bericht elders een man gearresteerd wegens het verlaten van zijn vrouw en kinderen. Hij zou hebben verklaard betrokken te zijn geweest bij de ontvoering. Deze man zou hierbij hebben medegedeeld dat het kind zou zijn doodgevallen. Of hierbij van ver warring van berichten sprake ie, staat nog niet vast. BYRDS NIEUWE POOLREIS. BOSTON, 18 Mei. Dinsdag ie hier uit Duitschland aangekomen de boot, die vies-admiraal Byrd zal gebruiken op zijn nieuwe expeditie naar de Zuidpool. De boot is Byrd door een zijner bewonde raar» aangeboden. Byrd denkt met Juni te vertrekken. Lindbergh gade, hoe tot de crematie werd overgegaan. In den brief van rouwbeklag, dien Hoover aan mevrouw Lindbergh heeft geschreven, zegt de president, dat de politie niet zal rusten voor zij de misdadigers heeft gevat, die met grooie gestrengheid zullen worden ge straft New York leeft mee. Te New York werd om twaalf uur het gebeele verkeer één minuut lang stopgezet, als teeken van deelneming. In het Huis van Afgevaardigden heeft de algevaandigde Dougiass uit Massachusetts een voorstel ingediend om een belooning van 75.000 dollar beschikbaar te stellen voor die in lichtingen die leiden tot de arrestatie en veroordeeling van de ontvoerders. In tegenstelling met eenige andere berichten blijkt, dat mevrouw Lind bergh heeft besloten, van een reis naar Europa af te zien en haar vol gende bevalling te Hopewell af te wachten. Ook met het oog op het gerechtelijk onderzoek wil het echt paar te Hopewell blijven. Financieel© zorgen. Volgens een der bladen zou Lind bergh het oogenblik fmancieele zorgen hebben. L»e vlieger heeft zijn geld voor een groot gedeelte belegd in luchtvaartmaatschappijen, die geen uividend uitkeeren, terwijl de afge- ioopen twee maanden Lindbergh niet uuiüuer dan 2UU.UU0 dollar hebben gekost. Omtrent de resultaten, die het on derzoek reeds zou hebben opgeleverd loopen de berichten zoodanig uiteen dat wij ze hier liever niet zullen weergeven. VreeselUke onthulling. Inmiddels is gisteren een feit, haast even vreeselijk als de misdaad zelf. aan het licht gekomen. Schwarzkopf, de chef van de politie te New Jersey heeft namelijk mede gedeeld. dat de vertrouwensman van Lindbergh. John Curtis, die beweer de met de ontvoerders van baby Lind bergh in verbinding te zjjn geweest, na een lang verhoor heeft bekend, dat al zijn verhalen daarover van begin tot eind gelogen zijn. Hij had al die geschiedenissen van onderhan delingen met de ontvoerders verzon nen, om geld te verdienen met wat hij daarover aan journalisten mee deelde. Daarmee vervallen alle aan wijzingen en heeft de politie gezocht naar personen en een boot, die niet bestaan, terwijl het thans duidelijk is, waarom alle pogingen van Lind bergh om in contact te komen met de ontvoerders, mislukten. Condon de andere tusschenpersoon heeft niet zulke stellige verklaringen afgelegd als Curtis, maar hij beweer de wel. dat ook bij met de vijf man nen en de vrouw, waarvan Curtis een beschrijving gaf. onderhandeld had. Condon, (die nog wel professor is!) heeft voorts verklaard dat hij het losgeld van Lindbergh uitbetaalde aan „John German". Maandag was Condon nog naar een krankzinnigen gesticht gebracht om onder de pas opgenomen verpleegden te zoeken naar „John German' In hoeverre de verklaringen van professor Condon staande fe houden zuilen blijken, moet afgewacht wor- ue politie hecht nu weer meer aandacht aan een theorie die reed» vroeger werd geopperd nl. dat de ontvoering geschied is door de per sonen die vroeger op de plaats woon den, waar thans het huié van de Lindberghs staat. Het schijnt een ruw en verwilderd volkje te zijn, dat wraak zou hebben genomen voor him verdrijving van die plaats, toen Lindbergh er zijn villa liet bouwen. Deze th.j.orie is nooit geheel ver worpen. Op zoek naar een bende leider. In Mexico ia op verzoek van de politie-sutorlteitzn te Washington de Groote verwoestingen aange richt. (jjgtüge slachtoffers. Op dien Tweeden Pinksterdag is boven het Moezeldal een ontzaglijke wolkbreuk losgebarsten, die buiten gewoon veel schade heeft aangericht neerstortende watermassa's, groe ven geulen als loopgraven in de vel den. Vooral in de gemeente Guels is de schade groot. Daar drong een stroom van modder en rolsteenen ter dikte van ongeveer een meter de straten binnen., tengevolge waarvan tal van huizen zijn ingestort. Veel vee vooral varkens en klein vee, is Droeve plechtigheid Vrijdagavond heeft de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van den kleinen Charles Lind bergh. Behalve kolonel Lindbergh waren slechts kolonel Schwartzkopf en een vriend van Lindbergh bij ae droeve plechtigheid aanwezig. Met strakke oogen en ondersteund door de beide andere mannen, .sloeg politie gemobiliseerd voor de op sporing van den bendeleider uit De troit, Harry Flisher,, die betrokken zou zijn bij de ontvoering. Hij zou zich thans in Mexico ophouden. VADER VAN 8 KINDEREN DOOD GESCHOTEN. Omdat HIJ zonder lleht reed. Maandagavond omstreeks tien uur reed de 40-jarige J. van der Wouw, wonen de te Nattenhove, bij Sittard, in de rich ting van ObbiohtPapenhoven, geegAp op een fiets, zonder dat deze yoorxfSh was van eenig lioht. Nabij het veerhui» van Obbioht pea- eeerde hij een marechaussee uit Sittard, die uit tegenovergestelde richting kwam. Deze zou v. d. Wlouw hebben gesommeerd MINISTER VERMOORD. V w in dezen modderstroom omgekomen, waar ook eenige menachen zijn ver loren of gewond. Hun aantal staat nog niet vast... Een groote vamp. Het geldt hier een ramp van buiten- gewonen omvang. In de streek die door de wolkbreuk is geteisterd zijn alle toegangswegen met modder en rolsteenen bedekt De wijnstokken werden met den grond weggespoeld. Urenlang stroomde een vloed van modder naar beneden en in het water drijven kadavers van vee, schuurr deuren, daken, huisraad.. Tusschen Ruebenach eij Mettemich zijn de rails van de baan Mayen— Koblenz ondermijnd, zoodat het spoorwegverkeer is verbroken. het geweldige onweer boven de Moezel zijn 5 personen omgekomen en vele huizen verwoest. 0 v om halt te houden en af te stappen, aan welke sommatie niet ia voldaan1. De marechaussee achtervolgde daarop met zijn rijwiel v. d. Wtouw. Na een achter volging van ongeveer 800 meter heeft de xn&rech&uaaee zijn revolver getrokken en twee eohoten achter elkaar gelost, v. d. Wouw ia daarop lange den. kant van den weg neergestort. Burgers, die met het mooie weer buiten zaten, kwa^ men op de eohoten toeloopen en waar schuwden Dr. Duyeena te Grevenbioht, die heel spoedig ter plaatse verscheep doch slechts den dood van het slachtof fer kon constateeren. Van de Wouw waa weduwnaar en laat negen kinderen, waarvan de oud ste 18 jaar en het jongste drie jaar ia, achter. Hij waa mijnwerker, had een klein landbouwbedrijf am stond als op passend bekend. De marechtusaee ia Op laat van de justitie naar Maastricht overgebracht en in arrest gesteld. HET DRAMA TE PUTBR0EK. Op het graf van de slachtoffers van het bekende drama te Putbroek, waarbij vier jonge menschen in de bosschen door moordenaarshand het leven moesten la ten, zal een gedenkteeken worden ge plaatst. Het is in rooden baksteen opge trokken. Op den voorkant komen aan de linkerzijde de namen der slachtoffers: Frans Wehrens, Willem Kersten, Ma- thias Kersten en Willem Roubrouks, voor; aan de rechterzijde is de kerke lijke smeekbede ingegrift: „Heer, geef hun de eeuwige rust en het eeuwige licht verlichte hen. Dat zij rusten in vrede." Op de plaats in de bosschen, waar zij vielen, zal een Calvariegroep, ter hoog te van 1.80 M. opgericht worden en ter plaatse, waar de drie lijken in een kuil werden gevonden, zal de boscheigenaar, jhr. A. van Aefferden, burgemeester van Bunde en Geulle, een eikenhouten kruis plaategn. VIER BROERTJES VERDRONKEN. Nabij het Deeneche stadje Varde heeft zich op Pinkstermaandag een vreeselijk familiedrama afgespeeld. In een arbei deregezin, waarvan het negende kind dien dag waa gedoopt, hadden de ouders in verband met het doopfeest al hun kin deren om zioh verzameld. Vier der kin deren, jongen» van 7 tot 10 jaar, maak ten na afloop van de doopplechtigheid een boottochtje. Dee avonds vond men de boot ledig terug. De vier jongen» werden later ala lijken geborgen. MET EEN LOCOMOTIEF GEVLUCHT. Op het Poolsche station Kajdanof heeft e«n niet-alledaagsch spoorweg-on geluk plaats gehad. Een locomotief, •waarop zioh niemand bevond, en die van de Buasiache grens kwam, reed op een goederentrein en vernielde eenige wa gon». Eenige spoorwegbeambten werden gewond. Het bleek, dat de locomotief op het Russische grensstation waa bestegen door een spoorwegarbeider, die voor «genten van de Gepeoe wilde vluchten. Hij bracht de looomotief in beweging en reed Polen binnen. Even voor Kajda^ nof sprong hij er af en vluchtte het boech in. De looomotief reed verder en veroor zaakte het gemelde ongeluk. AFSCHUWELIJK MISDRIJF. Kind levend begraven. Een afschuwelijk misdrijf van een zwakzinnige ia te Hilke (Denemarken) aan het lioht gekomen. Een arbeider al-, daar heeft zijn pasgeboren kind levend begraven. De man heeft een bekentenis links: Inukai, de vermoorde minister-president van Japan. Rsohts: Suawk^ de min!** TAB juititlA te «rooteilfr anttetir-pradtet Ml wwdtn. afgelegd. Bij het lij het onderzoek is gebleken, dat het kind werkelijk geleefd heeft, toen het be graven werd De man heeft vn reede in era kranMnnigtngeMioht éoefd. Te Elim (Dr.) is Vrijdag het kindje van den land-bouwer R Ok- ken in een wijk verdronken. Te Wassenaar waren Maandag middag twee jongelui van omstreeks 24 jaar mett een kano aan het varen op de Zijl watering, toen door stroom en wind Hun kano plotseling omsloeg. De heer C. uit Den Haag verdronk,. Te Soerendonk, gemeente Maar- heeze, is de ongeveer 70-jarifle land bouwer Bosch bij het uitstoken van een mierennest levend verbrand. Terwijl te Medan de heer W. Nieuwenhuis bezig was met het dichte soldeeren van een blik lakverf vatten zijn kleeren vlam. Hij is aan de ver wondingen overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Te Tasik Mala ja is de gewezen directeur der regentschapslverken A. L. .Gerrits door een ontploffing in een bamboe-laboratorium, waar hij proeven nam, gedood. MISLUKT. D« zoovee Lite poging om dsn Atlanti- schen Oceaan over t« vliegen, ia wssr mislukt. Ds vlieger Lou Reich ar» viel nabij Ierland met zijn vliegmachine in zee, maar kon door san. schip worden gered. DE BAANWACHTERES VAN BLERIK Haar straf verminderd. Mr. F. J. M. Nedervoerj uit Roermond, verdediger van mej. Ebben, de haan- wachterea, die op 14 Februari van het vorig jaar dienat deed bij den overweg «nabij wachtpost Blerik, toen daar een personentrein op een autobus reed, waarbij vijf personen het leven lieten, heeft onlangs een verzoek om gratie aan de Koningin gericht. De Koningin, heeft op dit verzoek de in, hooger beroep bevestigde gevangenis straf van een maand tot «en week ver minderd. OPLICHTING STEUNREGELING. Voor de Rotterdamsche Rechtbank ver scheen gisteren de 46-jarige houtbewer ker E. v. K., die zich in het tijdvak van 1 Januari tot 14 Februari zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting van de rijkssteunregeling in zijn woonplaats Waddinxveen. Bij de aanvrage om steun had hij n.l. vermeld dat hij geen inkom sten had, hoewel hij hurra van woningen ontving, Verdachte bekende. Hij had echter niet de bedoeling gehad oplichting »t« plagen, doch gemeend, dat alleen naar verdien sten was nranagd. Ds penningmeester van ds rijkssteun regeling verklaakds echter, dat verdach te wegens dit frit voor een week van on dersteuning was uitgesloten geweest en tegen den controleur had verdachte eerst ontkend inkomsten uit huren te trekken. Het O.M. heeft 2 weken gevangenisstraf geëischt. Voor eenzelfde feit werd de 52-jarigs schilder J. J. v. R., eveneens te Wad dinxveen, die bij de aanvrage om steun niet had medegedeeld, dat hij inkomsten had uit hypotheek, tot 14 dagen gevan genisstraf veroordeeld. BEREF. KERKEN. REEIJWUK. Vrijdag 20 Mei, n.m. 2.30 uur, Da. P. Warmenihoven. Huwe lijksinzegening. AMSTERDAM, 18 Mei. (Draadloos). Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 849 vette kalveren, le kwal. 48—66, 2e kwal. 34-A4. 3e kwal. 22-30 per KXL levendge wicht; 70 nuchtere kalveren 250650 per «tuk; 730 varken», vleeschvarkens, wegende van W110 K.G., 25r—20. zware varken» 28—^26, vette varken» 22—28 per KA slaohtge- wioht. WjOERDEN, 18 MeL (Draadloos). Kaasmarkt Aanvoer 271 partijen kaas. Prijzen: met rijkamerk le kwal. f 1720, idem 2e kwal. f 14-16. Handel matig. BODEGRAVEN, 17 Mei. Kaas. Aan voer 219 wagens, tezamen 8864 stuks, wegende 79.086 K.G. Eerste Gouda met rijkamerk i 1720, idem mindere i 14 J0, Handel matig. OUDEWATER, 17 Mei. (Telefonisch). Kaasmarkt. Aanroer 84 partijen, 1580 •tuks, wegende 7660 K.G. Prijs: 1« soort met R.M. f 1618, 2e soort idem f 14 f 15. Zonder R.M. gezn aanvoer. Handel matig. ROTTERDAM, 17 Mei. Voederfcoeken. (B«riobt van de mak. Gebr. Krijger). Noord-Amerika loco f 6, stoomd. f 6, Mei-Aug. lev. t 6.10, SeptemberDecem ber levering f 6.40, dito van N.-Amerik. zaad loco f 7.25, dito dito merk SK loco f 6.20, st. f 6.25, La Plata Lijnkoeken loco f 5.85, Duiteohe lijnzaadschilfer» af fabriek Mei-Aug. f 6.10, Bombay lijnzaadschilfer» looo f 6.90, Mei-Aug. f 6, Bombay lijmzaadsoh. light col. looo f 6, Mei-Aug. f 6.16, Sept-Deo. f 6.50, Mft-TrillA coooskoeken looo merk SK f 6.95 st. f 5.95, Inlandsohe voorslag lijnkoe ken loco f 5.95, Mei-Aug. lev. f 0.06, In landsohe lijnkoeksohilfers looo f 6.50, Miei-Aug. f 0.60, Sept-Dsa t 0.75, In landsohe eesamkoeken f 0, Inlandschs Soyaschroot Mei-Aug. f 6^5, Inlandsohe Gocoskoeken Mei-Aug. f 0.25, Inland sohe grondnootkoeken f 0.75, Inlandsohe palmpittenkoeken f 5.26. Alles per 100 kilo en gedeeltelijk tweede hand». ROTTERDAM, 17 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 182 paarden, 5 veulens, 1295 magere runderen, 1000 vette runderen, 680 vette kalveren, 1112 nuchtere kalveren, 208 schapen of lam meren, 1677 varkens, 89 biggen en 2fl bokken of geiten. De prijzen waren: Koeien 17 W, 2832 en 35—30 cent; ossen 17)420, 2780 en 3335 oent; stieren 15-h 17 X, 2022)4 eü 26-27 oent; kalve ren 22 X3D, 40-45 en ööX—674 oti; schapen 16—21 oent; varkens 9Vr-rl0 en 11 cent, alles per 'half K.G.; schapen f 10—15, lammeren f 1410, melk koeien f 140—240. stieren f 66-300, paarden f 150270, «laöhtpaarden f 90 —160, hitten f 60—110, veulens f 20— 40, kalfkoeien f 135—240, pinken f 45 901 vaarzen f 100150, biggen f f— 4.50, fok nuchtere kalveren f 815, slacht nuchtere kalveren f 2.50450, alles per stuk; biggen 8050 oent par week. Overzicht: Runderen en ossen ruim aangevoerd, prijzen iets minder; stieren aanvoer groot, handel «eer traag en lar ger In prijs; vette kalveren ruim aange voerd, handel in le soort redelijk en iet» duurder, andere soorten weinig veran dering; schapen ihandel «eer kalm, geen prijs verandering; varkens aanvoer groot handel traag, nauwelijks prijshoudend; melk- en kalfkoeien handel zee* stroef, prijzen van verleden week niet gehand haafd; paarden en nuchtere kalveren kalm verkocht, fofckakeren vlugger ra iets hooger in prijs; biggen weinig kooplust; jongvee weinig kooplust. UTRECHT, 17 Mei. Vereenigde Ei er- Veiling Utrecht (V.E.V.U.) Croeselaan. Eieren: Wit f f 2—3,30, bruin f 2,90— f 8,45. Aanvoer 125.000. GR00T-AMMERS, 16 Mei. Eerste Al- blasserwaardsche Veilings-Vereeniging. Aanvoer 39419 eieren. Prijs per 100 stuks: 39.419 kip- en eendeieren, f 1,95 f 2,95; 41 K.G. spinazie 7—10 cent per K.G.; 10 K.G. boonen 7 cent per K.G.; 108 pond boter f 0,350,41 per pond; 161 pond kaas f 0,14—0,18, per pond; 144 bloemen 12 cent per stuk; 11 bos radijs 2 cent per bos. GR00T-AMMERS, 14 Mei. Aan de kaasmarkt alhier waren heden aange voerd: 31 partijen met te zamen 1045 ka zen, wegende 7315 K.G. Prijs: met rijks- merk le soort f 1517, id. 2e f 1314. Handel matig. UTRECHT, 14 Mei. Veemarkt. Aan voer 5008 stuks vee. Prijzen: stieren 20 26 cent, slachtkoeien le soort 8185 ct., 2e soort 28—30 ct., 8e soort 25—27 ct. per pond. Kalfvaarzen f 100—170, pin ken f 5080, melkkoeien f 140—220, varekoeien f 100190, kalfkoeien f 150 —230, magere kalveren f 25—50, nuch tere kalveren f 1,25—3, magere varken» f 9—14, schrammen f 4 —8, biggen f 1,50—4, magers «chapra t wiidilammtrra t 4—1. 1818»

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2