Ik S5 De Luchtreis van de Pegasus. Wat geeft de Radio? Kerk en Sch ooi Kaas en Kaasmaken. Gemengd Nieuws. Aardbeving teistert Menado. SCHEEPSRAMP IN DE QOLF VAN ADEN. Sportnieuws. Gemeenteraden. 's'k TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND .EN UTRECHT. Schonnlmv.n.Cn Cour«nt WOENSDAD 18 MCI 18IL Dondardmg 10 M«|. Hilversum. A.V.R.O. 8—40 Gramofoon; 10—10.15 Morgenwijding; 10. lö10.80 Gramofoon; 10.80—11 SolisteBwwnoert (Piano en Cello); 1111.80 Cursus Knippen van Kinderideeding; 11.80— 18 Voortzetting Solisten-concert; 18-— 18.18 Gramofoon; 18.15—2.15 Ensem ble Lismonde en Gramofoon; 8.80—8 Zang; 8—3.48 Knipcursus voor gevor derden; 8.48—4 Gramofoon; 4—8 Zie- kenuur; 5-6.30 Radio Kinderkoor- zong; 8.808.30 Orgelconcert, 6.807 Sportpraatje; 7—7.30 Gramofoon; 7.30 8 Engelsche les voor beginners; 8 10.16 Omroep-Orkest en Gramofoon; 10.1510.30 Nieuwsberichten; 10.30 12 Kovaos Lajos en zijn Orkest en Gra mofoon. Huizen. K.R.O. 80.1B Concert; N.C.R» V. 1010.15 Gramofoon; 10.1610.45 Korte Ziekendienst; 10.4511 Gramo foon; KR.O. 111180 Gramofoon; 1180-12 Godsdienstig halfuurtje; 12.15 —2 K.R.O.-Orkest; N.C.R.V. 2—3 Cur sus fraaie handwerken; 33.80 Vrou wenhalfuurtje; 46 Zieikenuurtje; 5 6.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.45—6.45 Zang; 6.457 Cur sus knippen en atofversieren; 7 uur K. de Bloois en Max J. Schreuder over: „Karakterzwakte (psyohopatisöhe) kin deren en wat de vereenigimg „Zoekt het verlorene" voor hen doet"; 7.45 8 Persberichten; 8—0.46 Kerkoonoert; 9.4510 Persberichten; 1010.80 Ouderuurtje; 10.901180 Gramofoon. Vrijdag 20 Mal. Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 en 7.30— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.PJR.0. 10 uur Morgen- ding; V.A.RA. 10.15 uur Voordracht door Kees Bakker; 1080 uur V.A.R.A.- Septet; 11 uur Voordracht door Kees Bakker; 11.15 uur V.A.R.A.-Septet; A.V.R.O. 12—2 Omroep-Orkest en Gramofoon; 2—2.80 Uitzending toot Scholen; 2.304 Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramofoon; V.A.R.A. 4 uur Pianoconcert; 4.30 uur Na Schooltijd; 5 uur V.A-R.A.-Orfeest; 6 uur Gramo foon; 6.20 uur V.AR.A.-Orkest; 6.45 uur Gramofoon; 7.15 uur V.A.R.A.-Or kest; V.P.R.O. 8 uur Cursus; 8.30 uur Concert; 9 uur Cursus; 980 uur Con cert; 10 uur Pefteiberichten; 10.15 uur Declamtie door Albert van Dalsum; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 11 uur Orgelooncert; 11-3012 Gramofoon. Huizen. KR.O. 8—4J.15 Concert; 10— 11.30 K.R.0. Kunatensemble; 11.30 12 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.161.45 K.R.O.-Kwin- fcet; 1.45—280 Gramofoon; 34 Orgel concert; 56.40 Concert door de Ko ninklijke Harmonie van Thorn; 6.40 7 Land- en Tuinbouwcauaerie door Th Arts; 7—7.10 Gramofoon; 7.107.30 A. Jansen over: „Esperanto in de praktijk"; 7.458 Gramofoon; 8—11 K.R.O.-Orkest, pl.m. 9 uur Nieuwsbe richten; 11'12 Gramofoon. INGEZONDEN MEDEDEELING._ WENSCHT U STORINGVRIJE EN A MOOIE RADIO-ONTVANGST g van Uw oud of nieuw Toestel 9 Gratis inlichtingen. JAN BROUWER - Haven - Schoonhoven Geen crisie-werkloozen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Bij het ge meentebestuur is bericht ingekomen dat de minister van binneniandsche zaken de rijkssteunregeling niet geldig kan ver klaren voor de werkloozen, afkomstig van de N.V. Spoorwegbouwbedrijf, ver mits de betrokkenen naar zijn meening niet werkloos zijn geworden tengevolge van de oirais. De Bteunverleening aan de werkloozen zal dus ook voor het ver volg geheel door de gemeente moeten worden gedragen. Bij de arbeidsbemiddeling staan als werkzoekenden ingeschreven: 1 olectri- cien, 2 ijzerwerkers, 5 metselaars, 1 ohauffeur, 2 bakkers, 29 loe arbeiders, 4 landarbeiders, 9 grondwerkers, 2 tim merlieden, 2 betonwerkers, 1 textiel arbeider, 1 vlotter, 2 huidenzouters, 1 bouwkundig opzichter en 1 sigarenma ker. Totaal 63 personen. Op 2en Pinksterdag ia aan den On derweg een auto in het water gereden. Met veel moeite wisten de inzittenden zich te redden. Na bij den landbouwer C. v. d. Eijk van drog ekleeren te zijn voorzien, zijn ze pér auto naar Rotter dam gebracht. De beschadigde auto is later door een kraanwagen gelicht. Bij Kon. besluit is goedgekeurd de verordening op de heffing van 60 op centen op de hoofdsom van de gemeente- flondsbelasting voor het dienstjaar 1932- 1933. Peursum. De heer L. de Bruijn, die in de vacature—A. v. d. Hèuvel benoemd verklaard was als lïd van den gemeente raad, heeft daarvoor bedankt, zoodat thans aan de beurt is de heer C. Slob. Polder Bloemendaal. Waddinxveen. In een vergadering van den Bloemendaalschen polder werd tot heemraad gekozen de heer J. C. Moons, in de plaats van den heer N. Breedijk, die deze functie heeft neerge legd wegens zijn hoogen leeftijd. Een voorstel van enkele ingelanden om de salarissen van het bestuur met 50 pCt. te verlagen, werd met groote meer derheid verworpen. De polderlasten werden voor 1632 ver laagd van f 12 op f 9 per H.A. Crisis-Comité. Waddinxveen. Het plaatselijk crisis comité heeft reeds f 8000 uitgegeven aan steun, waarnaast f 1000 aan goederen in natura werd besteed. De burgemeester werd als voorzitter Tan net orisis-comité dezer dagen met een mooie gift, nJL van 100 kleedingetuk- ken verrast. WUngaardaa. Bij het scheppen van een «maner water viel het moon tja van den heer P. v. d. V. te water. Op het hulpgeroep kwam zijn oom toesnellen, die zich eveneens te water moest bege ven, om hem te redden, wat gelukte. Ot rad. IJsislstiin. Vrijdagmiddag viel een ■oontje van den heer Van Z. in de graoht. Dit werd niet direct opgemerkt, 4aar het op dat uur in de omgeving van de Hooge Blazen «eer stil is. Gelukkig bemerkte nog tijdig den heer v. d. H. het ongeluk .Hij begaf zich gekleed te water en wist het ventje behouden op het droge te brengen. Het was reeds zin kende. De zangvereeniging „Zanglust" be haalde 2en Pinksterdag op het oonoours te De Bilt in de eere-afdeeling een eer sten prijs met 337 punten, terwijl zij in den eere-wedstrijd nog een derden prijs behaalde. Diefstal van tssnhouL IJsselsteln. De gemeentepolitie heeft tegen J. H. en A. van T. proces verbaal opgemaakt terzake diefstal van teenhout. Ctok de heler P., in wiens woning de bos sen in beslag zijn genomen, is bekeurd. Motor-ongeval. Zevenhuizen. Vrijdag reed de heer C. P. den Braber met zijn motof met zij span op den Noordelijken dwarsweg te Zevenhuizen. In het zijspan zat de 16- jarige W. Boode. Plotseling raakte het zijspan van den motor loe en kwam te gen oen boom terecht, terwijl de motor met zijn bestuurder over den kop sloeg. De motor bleef aan de kant van de sloot liggen en de heer Den Br. kwam in het water terecht. Alles liep nogal goed af; alleen kreeg de heer Den B. een nat pak en een wond aan zijn hoofd. Het mannenkoor behaalde Zaterdag op het concours te Harskamp een 2en prijs in de afd. Uitmuntendheid, met 205 punten. Zevenhulzen. Gevonden: een cartonnen doos met boter. Te bevragen bij den heer Zwarteveld. NED. HERV. KERK. Tweetal te. Veenendaal: D». Wk van Lokhorst te Waddinxveen en De. J. J. Timmer te Ermelo. Bedankt: voor Mijdrecht ds. P. J. Steenbeek-Ie Oudewater. DS. F. W. G. VERHEUL JUBILEERT. Gouda. Ds. F. W. G. Verheul, predi kant bij de Ned Herv. Kerk, hoopt op 26 Mei zijn zilveren ambtsjubileum te herdenken. Hij aanvaardde voor 25 jaar zijn ambt te Jurkwerd, diende daarna van 1912 af Zeerijp en sinds 1917 Delf zijl en kwam op 14 Maart 1920 te Gouda. Er heeft zich in de gemeente een com missie gevormd, welke op den avond van den jubileumdag een samenkomst in de St. Janskerk voorbereidt. DS. J. P. VISSCHER. Nieuw-Lekkerland. Aan da. J. P. Vis- scher, die vanaf 1917 tot 1931 predikant was bij de Gereformeerde kerk alhier, werd in Januari van het vorig jaar eer vol emeritaat verleend, waarna hij zich te Utrecht vestigde. Thans is hij weer in actieven dienst getreden bij de Gerefor meerde Kerk te Olst, waar hij geregeld Zondags optreedt. ZENDINGSFEEST. Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 6 Juli op Soestdijk wordt gehouden, zal de openingsrede worden uitgesproken door ds. Van Limburgh, Herv. pred. en de slotrede door Ds. A. Klinkenberg, Luth. Pred. te Amsterdam. BISSCHOP IN SPANJE TERUG. M[gr. Mugica, de voormalige bisschop van Vitoria, die zich wegens sijn oppo sitie tegen het nieuwe regime het verblijf op Spa&nsche grondgebied ontzegd zag, is thans met toestemming van de regee ring weer in Spanje kunnen terugko men. De regeering spreekt de geruch ten over een opstandige beweging in Spanje officieel tegen. DE KAASHANDEL IN 1931. In het jaarverslag van de Gooidsche Kamer van Koophandel, lemen we over den Kaashandel in 1931: Het jaar 1931, hoewel al niet gunatig inzettende, heeft een steeds ongunstiger verloop genomen. De economische we reldoorlog, doe in steeds soherperen vorm wordt gevoerd, heeft den kaashan del sterk getroffen, aangewezen sla hij is op export en ala zoodanig dus belang hebbend bij regelmatig han dels verkeer. Hadden de steeds meer gespannen toe 8 tanden reeds heel wat moeilijkheden veroorzaakt, de banflnkraoh van Dui tech- land met het daaraan verbonden regee- ren met noodverordeningen, waren de eerste concrete moeilijkheden en wel met onizen grootsten afnemer. Hoewel hier door groote moeilijkheden zijn ontstaan ten opzichte van het binnenkrijgen van uitstaande credieten en ook een tijdelijke stagnatie, kwam in de levering naar dit land, ie een en ander toch nog weer zoo danig geregeld geworden, dot export mogelijk bleef, hoewel in zeer beperkte mate en verbonden met zeer veel beswa ren. Een tweede druk kwam van de andere zijde, toen Engeland de gouden basis verhei. Ook daar direct verliezen en verminderden export en aan het einde komt Frankrijk, de derde groote afne mer, met lijn ©ontingenteeriag, die he laas zoo onvoorbereid is ingesteld, dat ze leidde tot een stopzetting van alle ex port van kaas daarheen in de laatste maand, d.w.z vanaf 1 Deoembwr. Helaas hoopen de moeilijkheden ten opzichte van de kaasproductie en ex port, beter kan eigenlijk gesproken wor den van alle zuivelproducten, sich zoo danig op, dat noodgedwongen waar schijnlijk diverse regelingen, nog niet geheel vergeten uit den mohilisatiet) weer in den een' of anderen vorm sul len moeten worden ingesteld. Zoover ia het reeds dus met den bovengenoemden eeonemisohen oorlog gekomen, dat hier maatregelen zullen noodig worden, die wij ook in den militairen oorlog hebben noodig gehad. Veertien slachtoffers. Groote verwoestingen. De residentie Menado op het eiland Celebes is Zaterdagavond geteisterd, door een hevigen aardschok. De grootste verliezen zijn geleden in Kflkas, waar talrijke aardscheuren ver oorzaakt werden. Ruim vijfhonderd wo ningen zijn daar vernield, terwijl tach tig woningen werden ontzet. Zeven personen werden er gedood, acht zwaar en 120 licht gewond. De Pro- testantsche kerk werd ernstig beschadigd evenals de katholieke te Tomahon. Te Kasaa ontstond door den zw&ren schok, welke een richting OostWest had, een groote paniek. De inwoners vluchtten de straat op, terwijl meubilair, bloempotten en glaswerk vernield wer den. De meeste huizen toonen scheuren. Een Chineesche tempel werd zwaar be schadigd. In enkele straten zijn scheu ren ontstaan ter lengte van 80 meter, waaruit het water spuit. De rischmarkt ia beschadigd en in de richting Tjalatja zijn de wegen en vloeren van de winkels opengescheurd. Een bezoeker van de Chineesche so ciëteit sprong in zijn vrees, dat het ge bouw in zou storten, uit een venster op vier meter hoogte van den grond en werd bewusteloos opgenomen. Blijkbaar heeft de schok zich over het geheele noordelijke deel van den „boven arm" van Celebes uitgestrekt. Te Goron- talo is de schade eveneens zeer aanzien lijk. De aardbeving duurde daar ruim drie minuten. Ruim honderd inlandsche woningen, waaronder verscheidene groote gebouwen zyn er als kaartenhuizen ingestort. De inlandsche kamponghuizen, welke niet instortten, staan scheef. Tot dusver is vastgesteld, dat drie personen wer den gedood, terwijl enkelen zwaar ge wond werden. Deze aardbeving was heviger dan se dert 1903 in de Minahassa ooit werd ge voeld en heeft zich ook uitgestrekt tot Makassar en Ternate, in welke laatste plaats zij zelfs nog een slachtoffer ge- ëischt heeft. Daar zijn n 1. enkele huizen ingestort, terwijl verscheidene steenen huizen zoozeer geleden hebben, d|t zij onbewoonbaar geworden zijn. Een inlan der werd dood onder de puinhoopen aangetroffen. Het epicentrum ligt zeer waarschijnlijk in zee, betrekkelijk ver buiten Celebes, n.l. tusschen de Minahassa en Halma- li eira. Er is een steuncomité opgericht onder voorzitterschap van van den dienstdoen- den resident. FRANSCH PASSAGIERSSCHIP VERBRAND. Negenhonderd personen tan boord. Maandag ontstond aan boord van het Franaohe stoomschip „Georgeo Philip- par" in de Golf van Aden brand. De kapitein verrtouwde, dat cijn manschap pen het vuur wel in Mdwang aouden kunnen houden en stoomde met rolls kraoht naar Aden, waar hij de 600 pas sagiers aan land wilde laten gaan. De vlammen werden eohtocr steeds heviger tn om 5 uur 64, toen het schip zich op ongeveer 5 mijl van Kaap Guardafui (Italiaansoh Somaliland) bevond, oor deelde de kapitein het raadzaam, dat de passagiers de boot verlieten. Hij zond tevens een S.O.S.-berioht uit, waarin hij om hulp verzocht De meeste opvarenden gered. Uit verschillende richtingen snelden zes schepen toei vier van Engelsohe na tionaliteit, een Japansoh en een Russisch vaartuig. De Engelsohe schepen „Mah- sud" en „Contractor", bereikten de bran dende boot het eerst. Eerstgenoemde boot nam 124 personen aan boord en de „Contractor" 129. Het Russische vaar tuig de „Sovjetakaja Neft" pikte zelfs 420 opvarenden op, onder wie zich ook de kapitein bevond, Zij zijn overgenomen door het Fransche stoomschip „Andre Leibon". Samen zijn dat dus 873 personen, doch het schip had behalve de ongeveer 600 passagiers een bemandng van 800 kop pen aan boord, zoodat nog ruim 200 personen werden vermist. Van hen moeten volgensh latere be richten ongeveer de helft door andere schepen zijn opgepikt, zoodat er dan circa 100 «lachtoffere overblijven. Ook Nederlanders ingescheept. Uit Batavia wordt gemeld, dat zich aan boord van de Franflche mailboot „Georges Phillipar" te Singapore ook 'n aantal passagiers uit Ned.-Indië had in gescheept. Waarschijnlijk zijn zij allen gered. Moeilijke redding. Het brandende eohip was toegerust met alle mogelijke reddingsbooten en vlotten, doch het wm niet gemakkelijk DE INDI8CHE TENTOONSTELLING TE 'S-GRAVENHAGE. De Ingang vin hst terrain. TT" De Indische tentoonstelling in het W estbroek park te 's-Gravenhage ia geopend. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana in het bijzijn van den Minister van Koloniën en andere vertegenwoor digers van de regeering, den Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, Kamerleden en verdere genoodigden, die plechtigheid verricht, met een korte tos- spraak. Vooraf hadden de voorzitter van het oomdtév oud-Minister van Koloniën Oh. J. I. M. Welter, en de Haagsche bur gemeester, Jhr. Mir. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal,, het woord ge voerd. om de vrouwen en kinderen langs de touwladders n aar beneden te brengen van een hoogte van 18 tot 20 M. Bo vendien moest dit geschieden toen het schip in vlammen stond en zich groote rookwolken ontwikkelden, zoodat onge lukken niet zijn uitgebleven. Inmiddels woedde het vuur voort, en Week, dat het sohip als verloren moest worden geschouwd. Het was een nieuw' schip van de Massageries Man times, dat zijn eerste reis op Oost-Am'è' maakte. Het schip was uiterst modem en weel derig ingericht. Een misdadige aanslag? Te Parijs ia het vermoeden ontstaan, dat hier sprake is van een misdadigen aanslag. Toen 'het stoomschip pp 29 Fe bruari de ihaven van Marseille verliet, werd de reederij er van de zijde der vei ligheidspolitie van in kennis gesteld, dat deze eerste reis incommunistische kringen druk besproken werd. De com munisten meenden, dat het sohip een groeten voorraad munitie aan boord had voor Japan. In deze gesprekken moet de gedachte naar voren zijn gebracht het sohip in het duez-kanaal tot zinken te brengen. Hoewel men aan deze geruchten niet veel geloof hechtte, werden alle mogelij ke voorzorgsmaatregelen genomen. Nog kort voor het vertrek werd het eohip ge heel doorzooht, zonder dat eenig bewijs werd gevonden voor de juistheid van de mededeel! ngen der politie en te Port Said werd het oponthoud met 10 uur be perkt, zoodat de „Georges Phillippar" mot een voorsprong van een halven dag het Suez Kanaal passeerde. Er ge schiede niets. De „Paris Miidi" verklaart, dat het onderzoek der politie met vrij groote zekerheid tot de conclusie leidt, dat het schip door een misdadigen aanslag is verloren gegaan. Of kortsluiting? Tegenover deze meening, staat de ver klaring van overlevenden, die aan boord van het Engelsahe schip „Contractor" te Aden werden aangebracht. Volgens hen brak de brand uit door kortsluiting in een cabine der eerste klasse. Man gelooft, dat het een hon derdtal passagiers aanvankelijk niet mo gelijk was te ontsnappen en dat een aan tal hunner in de vlammen is omgeko men. De brand breidde zich met buiten gewone snelheid uit en joeg de passa giers naar het voorschip. De vlammen maakten zich meester van het draadloo- ze toestel, waardoor het niet mogelijk was noodseinen uit te zenden. Het mieerendeel der passagiers bevond zioh in naohtkleeren en heeft alles ver loren. Vele passagiers vraren niet in staat de booten te bereiken en sprongen in het van haaien wemelende water. De overlevenden doen verhalen van hartverscheurende tooneelen. Mannen, vrouwen en kinderen werden van elkaar gescheiden en venkeeren in angst, daar zij niet weten, of zij, die hun dierbaar zijn, nog in leven zijn, of den dood heb ben gevonden. Een baby en een kind van 2'A jaar zijn zonder hun oudera aan boord. STOPZETTING VLAMOVENSTEEN FABRIEKEN. De vlamovensteenfabrikanten hebben in een te Utrecht gehouden voltallige vergadering zich onderling contractueel verbonden om hun fabrieken tusschen 1 Juni a.s. en 31 Mei 1933 voorloopig min stens zes maanden stop te zetten. DE INBREKERS IN DE RIJNSTREEK. Wij hebben melding gemaakt van de ontmaskering der inbrekersbende, die ge- ruimen tijd de Rijnstreek onveilig maakte. Het bendelid, dat in de Scheve- ningsche gevangenis verblijft en door zijn bekentenissen de politie zulk waar devol materiaal aan de hand deed, heeft ook medegedeeld, dat de bende schuldig is aan de inbraak in het kasteel „Nyen rode" te Vleuten, waar voor een aan zienlijk bedrag aan schilderijen en koet- baarheden werd gestolen. 'ELDSLAG IN EEN WOONWAGEN KAMP. Geweren, zeisen en messen als wapens. Zondagavond was het te Roermond in het woonwagenkamp aan de Maas zeer rumoerig geweest en handtastelijkheden waren niet uitgebleven. Dien nacht ont stond een nieuwe vechtpartij, waarbij de woonwagenbewoner A,. Scheffers door een messteek werd gewond. Maandagmorgen ontbrandde de strijd opnieuw. De 32-jarige P. Craua kreeg ruzie met den 21-jarigen J. Lutgens en eenige vrouwen. Lutgens, gewapend met een schop, ging Graus te lijf en volgens .de verklaringen van eenige aanwezigen zou Craus het mes getrokken hebben en Lutgens een diepen steek in den buik hebben toegebracht. Men waarschuwde de familieleden van den getroffene, die niet in het kamp ver toefden en zei hen ten onrechte, dat Lut gens gedood zou zijn. Op dat bericht lieten de mannen zich per auto naar het woonwagenkamp brengen gn rukten ge wapend het kamp binnen. Spoedig was het kamp in twee partijen verdeeld, die elkaar te lijf gingen, waarbij met gewe ren en revolvers werd geschoten. P. Craus werd op een afstand van cir ca 30 meter door een schot hagel in den buik en onder het hart getroffen. De vrouwen gingen elkaar als furiën te lijf en sleepten elkaar aan de haren over 55. Toen werd, op een toeken vonden koning, Piet gegrepen, gebonden en weggevoerd. Klaarblijkelijk was hij te mager gevonden en hadden ze het plan, hem vet te mesten. Wat meneer Van Emm en betreft, die werd van al z'n kleeren beroofd en met 'n schortje van palmbladen, juist zooals de negers zelf droegen, getooid. Toen deden ze hem 'n touw om z'n hals en werd hij, door speeretooten opgejaagd, naajr buiten ge duwd, 56. Midden in het neger dorp was een open plek. Daar hing, aan drie palen, een groote ijzeren pot. De pot werd half met water gevuld en een groot vuur er on der aangelegd. Meneer Van Emanen werd gedwongen er in te stappen en je be grijpt, hoeveel lust hij had om er weer uit te komen. Maar telkens, als hij wou opstaan, werd hij met de speerpunten weer teruggeduwd. Aoh, wat 'n angstl Was er dan niemand, dit bun te hulp kwam? tweede blad NIEUWSBLAD VOOR EUID-HOLLUND-EN UTRECHT. 8ch«Mh»,.ii.th. Cour.nl WOENIDAD 11 MCI 11 TWEE BROERS. De broer van het nieuwe staatshoofd van Frankrijk, Gabriel Lebrun, is een een voudig landbouwer. Men ziet hem hier boven aoh ter de ploeg. den grond. Beide partijen kregen in den loop van het gevecht versterking en "het werd een formeele veldslag. Schoten klonken, mannton gewapend met zeisen, messen en één zelfs met een zwaren amidshamer, sloegen er lustig op los. Craus kreeg nog een steek in den linker bovenarm. Twm psrzonan naar zlsksnhuls Midden in den strijd verscheen de po litie ter plaat8e. De agenten trokken hun revolvers. Het gelukte hun na veel moei te en met geweld aan de vechtpartij een einde te maken. Een der woonwagenbe woners gaf Craus nog een steek in den linker pols. Drie vechtersbazen werden in arrest gesteld, waartoe ook Craus be hoorde. Deze is naar het ziekenhuis ge bracht, waar de hagelkorrels langs ope ratieven weg uit zijn lichaam zijn ver wijderd. De toestand van J. Lutgens, die ook in het ziekenhuis is opgenomen, is levensgevaarlijk. Het kamp is onder po litiebewaking gesteld. ARSENICUM-VERGIFTIGING. Een schtilijk drama? Te Venhuizen kwam enkele dagen ge leden de inwoner K. ziek van het land thuis. Onder hevige benauwdheid en pij nen is hij overleden. Den behandelenden geneesheer, Dr. Teek ens, kwam het g©V val verdacht voor; hij zond het braaksel op naar Utrech t ter onderzoek, waar be richt vandaan kwam, dat er arsenicum in gevonden was. Het parket uit Alkmaar benevens de deskundige Dr. Hulst uit Leiden, waren spoedig te Venhuizen voor een nader onderzoek. Den laatsten tijd liet het huwelijksle ven van' het echtpaar K. veel te wen- •ohen over. HET VEEN-CONFLICT. Arbeid te Emmsnsrfscheldon- vean hervat De organisaties van de land- en veen arbeiders hebben met ingang van giste ren de «taking te Emmenerfsoheidenveen opgeheven. Alleen de bij de communis tische aidaeling aangesloten arbeiders staken door. De chr. arbeiders hadden de loonsverlaging van 10 pCt reeds de vorige week aanvaard. PINKSTERDRUKTE IN DUITSCH- LAND. Vele slachtoffers. Tijdens de Pinksterdagen zijn in de Beiersche Alpen zeven toeristen om het leven gekomen, waaronder een jongen van tien jaar. Drie personen werden ernstig gewond. Een vrachtauto uit Berlijn, waarmee dertig personen een Pinksterreisje had den ondernomen, is Zondag in den Hare in een bocht omgeslagen. Alle reizigers werden tegen de rotswand geslingerd, drie mannen en een vrouw werden op slag gedood, twee andere slachtoffers zijn kort daarop is het ziekenhuis van Clausthal overleden. Voorts is Maandag op den «teilen weg tusschen Hohegeis en Serge een auto bus uit Maagdenburg in een bocht door de- borstwering gereden en in een diepte van 10 M. gevallen. De ohauffeur en twee inzittenden werden op slag gedood. De overige vier, 2 mannen en 2 vrou wen kregen levensgevaarlijke verwon dingen. Denzelfden middag zijn dicht bij het centraal station van Bremen van den D-trein Keulen—Altona het restauratie rijtuig en een wagon eerste en tweede klasse ontspoord. Waarschijnlijk is het ongeluk het gevolg van warm loopen der rails. Tien passagiers werden gewond. DE NAAKTLOOPERS. Te Thrums in Britsoh-Golumfaia zijn Zondag weer 254 Doeohaboren van de eecte der .Kinderen van de Vrijheid" naakt op den openbaren weg verschenen en door de politie ingerekend, die hen naar de gevangenis te Nelscon overge bracht. In totaal zijn daar nu 611 Doe- choboren opgesloten. Voorts zijn er nog 131 in de gevangenis te Grand Forks. Taohtig kinderen rijn naar openbare op voedingsgestichten gezonden. Waarschijnlijk «uilen nog 200 kinderen van de Vrijheid een aanhouding uitlok ken. SPIONNEN. Te Warschau werden 3 weken geleden de bouwtechnicus Bontowski, de ambte naar van den generalen staf Berakowski en een danseres, Majeska geheeten, on der verdenking van spionnage ten be hoeve van een naburigen staat, gearres teerd. Nu zijn Zaterdag Bonkowski en Berakowski ter dood veroordeeld; de danseres Majeska kreeg levenslange tuohthuisstraf. De toegevoegde verdedi gen der beide terdoodreroordeelden heb ben tot den et&atpresident het verzoek gericht de doodstraf in een andere straf te wijzigen. OUDE VROUW AL8 MOORDENARES. Te Bad Kreucnach ontstond een woor denwisseling tusschen twee ventsters. Daarbij heeft de eene, een vrouw van 72 jaar, in een plotselingen aanval van woede een keukenmes genomen en daar mee haar tegenstandster, een vrouw van 32 jaar, een steek in den hals toegebracht Het mes trof den slagader en de jonge vrouw is aan verbloeding overleden. De oude vrouw was weggeloopen, doch is door de politie opgespoord en aangehou den. AANVAL OP EX-KONING. Alfonso loopt vuistslagen op. Toen Vraijdag te Marseille het stoom schip „Strathaird", landde, komende van Malta, en ex-koning Alfonso XIII aan wal ging, heeft een Spaan sch arbeider een aanval op hem gedaan. De man heet Conzales Mocanares. Hij is 38 jaar oud en woont te Marseille. Om geen achterdocht te wekken deed hij, toon rijn vroegere vorst naderde, alsof hij aan het werk was bij don bouw van een loods. Plotseling sprong hij op ex- koning Alfonso toe en zonder een woord te zeggen, gaf hij hem verscheiden vuistslagen in het gezicht. Speciale inspecteurs van politie haast ien zich den ex-koning te bevrijden. Mo canares is in staat van beschuldiging gesteld wegens het toebrengen van licha melijk letsel. TWEE LIFTKOOIEN NEERGESTORT. VIJF ARBEIDER8 GEDOOD. In de mijn Doretfold bij Dortmund zijn Zaterdag, vermoedelijk door het breken van een kabel, twee liftkooien, een stij gende en een dalende, neergestort. In de beide kooien bevonden zioh in totaal vijf arbeiders. De liftinstallatie was nog den vorigen dag geïnspecteerd. Indien het ongeluk iets vroeger had plaats ge had, zou het grootste deel der vertrek kende arbeiders zich in de schacht heb ben bevonden. Thans werden geen andere arbeiders getroffen dan vijf die in de liften zaten. Deze vijf personen zijn echter gedood. Zij werden bedolven onder de ruïnes van de beide liften en wat deze in de val hebben medegeeleept. HINDOES EN MOHAMMEDANEN. Te Bombay had een Hindoe twee jon ge Mohammedanen geslagen. Daardoor ontstonden in alle deelen van de stad vechtpartijen, waarbij niet minder dan drie personen werden gedood en 93 ge wond, van wie de meeste Hindoes. In een wijk werd een ware veldslag gele verd, zoodat de politie het vuur moest openen op de woedende menigte, die daarna in paniek uiteenvloog. De rust is thans hersteld, doch de politie blijft patrouilleeren. MASSA-DEMONSTRATIE OM BIER. De voorstanders van opheffing van het drankverbod hebben Zaterdag een groote demonstratie te New York gehou den, waarmede zij de regeering wilden toonen, dat tallooze Amerikanen de op heffing van het drankverbod ten opzich te van alcoholhoudend bier eischen. De optocht werd gevormd op de Fifth Avenue, vanwaar hij onder leiding van den New Yorkschen burgemeester, Wal ker, vertrok. Duizenden vlaggen werden meegedragen en talrijke muziekcorpsen liepen mede. Het aantal deelnemers wordt geschat op verscheidene honderd duizenden personen. Ook in de andere groote steden van de Vereenigde Staten zijn dergelijke demonstraties Zaterdag gehouden. CONCOURS-HIPPIQUE. Te Numansdorp is Maandag het con cours gehouden van de landelijke rijver- eeniging, die dat altijd jaarlijks te Klaas waal houdt. We laten hier enkele der uit slagen volgen: I.,Indiv. dres8uurproef kl. B voor lan delijke ruiters (voor nieuwelingen): 4. mej. Oskam (Siegfiried-Bergambaoht) met Nelly (17.0). II.. Dressuurproef voor achttallen: 2. L. R. Beyaert, Alblasserdam 125.5); 8. L. R. Siegfried, Bergambacht (83). III. Eénspannen, warmbloed voor paarden, waarmede nimmer een oersten prijs is behaald): 1. G. van der Het* Jr., Bergambacht, met Nelly; 8. H. Muilen- berg .Gorcum, met Olfrie L IV. Eénspannen, tuigpa&rden (open klasse): 3. C. v. d. Heuvel, Ouderkerk a.d» IJssel, met Lutricia; 4. C. d. Hee Jr., Bergambacht, met Nelly. V. Springen met groepen (voor lande lijke ruiters): 3. groep van Siegfried, Bergambacht, (10 pt.)4. groep van Beyaert, Alblasserdam (8H). VI. Eénspannen, warmbloed (gedekte stamboekmerriën): 8. A. Muilenberg, Gorcum, met Olfrie I. VIII. Tweespannen, landbouwtuig- paarden voor oogstwagens: 8. H. Mui lenberg met Olfrie I en Negina; 4. C. v. d. Hee, Bergambacht, met Nodari en Nelly. X. Handicap springconcours (kl B en L. voor landelijke ruiters): 4. C. Oskam (Siegfried) met Nettie; Eerv. verm'. K. Teeuwen (Siegfried) met Begonia. XI. Jachtrit met eindloop (voor lande lijke ruiters): 3. D. Bodegom (Siegfried) met Betsy. Ameidi. Zondag werd de jubileüm- wedstrijd in verband toet het vijfjarig bestaan van de voetbalver. „Rohda" al hier, gespeeld tegen „L.S.V." Leerdam. De uitslag was 3—1 in het voordeel van „L.S.V.". Moercapelfs. Zondag speelde „Blauw- Wit I" een voetbalwedstrijd tegen „Globe I" uit Rotterdam. De uitslag wa» 5—1 ia het voordeel vaa MoercapeUe. SdMMhovM. Vergaming Tin 18 Mei. (Vervolg en Slot van het nummer van Vrijdag.) De Voorzitter heeft den Raad een verblijdende mededeeling te doen. Het Koloniaal Pensioenfonds heeft zioh nd. in principe bereid verklaard, tot een vaste geldleening van f 268.700 tegen een rente van 5H pCt. bij een koers van 100 pCt. of een rente van 5 pCt. bij een nader vast te stellen koens. De eerste 5 jaax zal niets mogen wor den afgelost, daarna geldt voor extrar aflossing een boete van' 1 pCt Onder de tegenwoordige omstandig heden meent de Voorzitter, dat de- aanbieding zeker niet onvoordeelig mag worden genoemd. De heer Kok had na de woorden waarmede de Voorzitter dit onderwerp inleidde, heel wat verwaoht. Spr. ziet hierin eahter geen reden tot groote ver blijding. De Voorzitter zegt, dat de heer Kok eens den stapel papier moest rien, die op bovengenoemd kantoor ligt over afgewezen aanvragen om geldleeningen. De heer Peerbolte zegt. dat bo vendien dit aanbod volkomen in de lijn valt van den wensoh van den raad om zoo spoedig mogelijk ■vrij te komen van het rijk. Wethouder Deerenberg onder schrijft dat. Ook bewijst dit aanbod dat Schoonhoven nog als credietwaardig wordt beschouwd. De Voorzitter «tolt voor, B. en W. voorloopig machtiging to verleenen. Zij zullen later den raad het definitieve besluit tor goedkeuring voorleggen. Aldus wordt besloten. GsmnntHRMtthiinn. Voorts komt ter tafel het voorstel van B. en Wl om naar aanleiding van de twee ingekomen adressen van de ge- meentQ-geneeaheeren J. A. P. de Bruijn J. Groesbeek hun pensioensgrondsla gen op f 450 te handhaven. De heer Peerbolte heeft gelezen, dat Ged. Staten het raadsbesluit waar bij de salarissen waren bepaald, hebben vernietigd. Spr. vraagt of het thans nog wel zin heeft, dat besluit omtrent de pensioensgrondslagen te nemen. Wethouder Deerenberg antwoordt bevestigend. Het ia n.l. mogelijk, dat B. W. in beroep willen gaan, al zegt spr. niet, dat dit zal gebeuren. Het vooratol wordt aangenomen. Werkverschaffing. Het volgend punt is het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de werk verschaffing, door verder ophooging van de Droge Gracht De heer Kortland zou niet graag tegen het voorstel stemmen, omdat dat eigenlijk practisoh onmogelijk is. Spr. heeft echter van enikele bewoners van de Olivier van Noortstraat bezwaren verno men tegen de ophooging van den grond aoh ter hun huizen. Misschien kunnen B. en W. met deze menscben een bespre king houden. De Voorzitter heeft ook met der eigenaren over" deze zaak gesproken en toen het idee geopperd, dat de ge meente hen togen den kostendon prijs zand zal leveren voor de ophooging van hun achtertuintjes, die anders in de diepte, zouden komen te liggen. Deheer Peerbolte bevestigt dat de toestand voor de bewoners onhoudbaar zou worden, als geen maatregelen zou den worden genomen. De tuintjes ach ter hun huizen kunnen niet lager blij ven liggen dan de grond daar achter zal worden na de ophooging. Spr. vertrouwt echter, dat B. en W. een schikking met de betrokkenen zullen bewerken. De Voorzittter zegt dat B. W. gaarne bereid rijn een oplossing te zoeken. De heer Bron zegt dat de gemeente moreel verplicht is te zorgen, dat het bezwaar der bewoners wordt ondervan gen. Spr. acht de prinoipieele bereid verklaring van B. en W. niet voldoende. De Voorzitter zegt dat de zaak straks nader in den raad zal komen. Een besluit is nu onmogelijk te nemen. De heer Bron zegt dat na uitvoe ring van dit nieuwe ophoogingsplan een stukje grond bij de gasfabriek zal over blijven, dat niet is opgehoogd. Spreker vraagt, of B. en W". de mogelijkheid willen onderzoeken, om ook dit op te hoogen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. dat gaarne willen overwegen, doch dat daartegen wel onoverkomenlijk» be zwaren zullen bestaan. Winkelsluiting. Daarop volgt de vaststelling van een verordening ingevolge de Winkelslui tingswet. De heer Peerbolte stelt op den voorgrond, dat hij een bewonderaar is van deze wet en voorts, dat hij niet pleit voor eigen parochie. Spr. heeft zelf geen belang bij wat hij zal voorstellen. Met het advies der winkeliareveree- nigingen kan spr. rich vereenigen behal ve met het voorstel om gedurend# den zomertijd de winkels een uur later te sluiten. Voorts vindt spr. het niet juist, dat de bakkers vier door hen zelf vast te stel len uren hun winkels geopend mogen houden. Stelt men daarvoor vaste uren, dan zal dat ook de controle vergemak kelijken. De sigarenwinkeliers zou spr. op de zelfde voorwaarden ook vier uren in- plaats van drie willen geven. Een vischwinkel des Zondags tot 13 uut geopend te houden, heeft geen rin. Spr. stelt voor te bepalen, dat die win kels 's avonds geopend mogen rijn- Verder voorziet de wet niet in gecom bineerde zaken, voor zoover een bepaald artikel daar niet de hoofdzaak van het bedrijf uitmaakt, Toch kan bij?, een ons SM- kruidenierswinkel, waas mstewook ba- hak, chocolade en sigaren verkoopt, wei belang hebben bij vergunning tot vecr- koop op Zondag. Spr. wil ook voopr die ■aken vier uren vaststellen, waarop se geopend mogen rijn. Het adres van de winkelicarsveresnlr ging berust op een besluit, dat werd ge nomen in een vergadering, waarin slechte leden tegenwoordig waren. Men kan dus dit verzoek niet als dat van de meerderheid der Sohoonhovensohe win- keiiers beschouwen. De heer Bron dient een amendement in. Het beoogt algeheele Zondagswinkel sluiting, echter met de volgende uitzon deringen: Van alle consumptiezaken mag in iedere branche eiken Zondag één inrich ting geopend zijn tot 12 uur; b. Bovendien mag gedurende de maan den Mei tot en met September van 12 tot 8 uur geopend zijn één sigarenwinkel, één fruitwinkel en één banketwinkel. (Gegadigden voor deze openstelling ge ven zioh op aan B. en W., die volgens rooster bepalen, wie aan de beurt van openstelling is. o. Melkleveranciers mogen tot 12 uur de gelegenheid open stellen tot afhalen van melk (in verband met zieken en zui gelingen). Ter toelichting van dit amendement zegt spr., dat volgens C.-H. standpunt de Zondagsrust zooveel mogelijk moet won end bevorderd, niet alleen uit sociale overwegingen, doch bovenal om -het ka rakter van dé Qhr. rustdag te handhar n. Het ideaal van elk rechtzinnig protes tant is algeheede winkelsluiting op Zon dag en zoo mogelijk óók op algemeone Chr. feestdagen, doch een groot deel der bevolking stelt zioh niet op dit standpunt en ook moet rekening worden gehouden met doorgaand- en vreemdelingenver keer. Met rijn amendement meent spr., naast bevordering van den Chr. rustdag, met andere zienswijzen en belangen zoo veel mogelijk rekening te hebben gehou den. De heer Kortland is het vrijwel geheel met den heer Peerbolte eens. Hij zou alleen nog gaarne vernemen, waar om B. en W. eigenlijk des zomers het sluitingsuur op 9 uur willen stellen in- plaats van op 8. Het voorstelBron acht spreker praetisch onuitvoerbaar. De heer Kok zegt. dat men thans be zig is, discussies te voeren over waarvan men vooraf weet, dat zullen worden goedgekeurd. Spr. dat nutteloos werk, Hij gelooft, dat het vrijwel vast staat, dat men in Den Haag met het latere sluitingsuur voor Schoon hoven niet aoooord zal gaan. Als A.-R. heeft spr. bezwaar tegen de openstelling van allerlei winkels op Zon dag. Spr. gelooft gaarne, dat de betrok ken winkeliers aanvankelijk eenige schar de zullen hebben van algeheele sluiting, doch hij meent, dat dat bezwaar rich «elf automatisch zal opheffen. Wethouder Deerenberg «egt, dat B. en W. er geen bezwaar tegen hadden om tegemoet te komen aan hen, die 'i zomers sluiting om 8 uur te vroeg vinden. Keurt men dat besluit in Den Haag niet goed, dan kan het ooilege dat niet hel pen. Ook spr. meent, dat het amende mentBron niet in praktijk te brengen is. Men denke alleëfi maar aan het groote aantal houders val tabaksvergunning. Te gen het toestaan van 4 uren van open stelling aan sigarenwinkels en de bepa ling van avond- inplaats van morgenuren voor visch winkels, heeft Bpr. geen be zwaar. De heer Peerbolte zegt, dat de winkelsluitingswet er is, om in het al gemeen alle winkels op denzelfden tijid te doen sluiten, wat uit een oogpunt van concurrentie logisch is. Tegen dat be ginsel druisoht het voorstelBron in. Ook het principe van de Zondagsheili ging ia er niet door gediend, want het blijft in dit opricht gelijk, of die winkels tegelijk of één voor één geopend rijn. En ten slotte acht ook spr. dat voor stel onuitvoerbaar. De heer Van den Bergh kan zioh vereenigen met het betoog van den heer Peerbolte omtrent sluiting om 8 uur. Ais A-R. is spr. voorts tegen openstelling van winkels op Zondag. De heer Kortland zegt, dat A.-R. er rekening mee moeten houden, dat er ook mensohen met andere beginselen zijn Als op Zondag hier niets verkrijgbaar zal zijn, dan acht spr. dat zeer zeker niet in het belang van vreemdelingenverkeer. De heer Bron bestrijdt, dat zijn amendement onuitvoerbaar zou zijn. Het heeft het voordeel, dat het gebruik ma ken van de uren van openstelling er door wordt beperkt. Spr. ils bereid rijn voorstel in dien zin te wijzigen, dat twee winkels van elke branche tegelijkertijd worden opengesteld, n.l. een binnent- en een buiten de wallen, dit met het oog op de concurrentie van buiten. Een an der voordeel van spr.'s voorstel is, dat men elk consumptieartikel zoo noodig den geheelen Zondag zal kunnen beko men. De heer Kok merirt aan het adres van den heer Kortland op, dat het hier niet gaat over een A.-R.-voorstel tot winkel- eliuting, doch over afwijkingen van de wet, die sluiting voorschrijft. Nederland tn Rusland. De heer Van der Hek vindt, dat Nederland veel op Rusland begint te ge lijken. Daar wordt men ook zoo aan ban den gelegd. Spr. voelt veel voor het voor stel van B. en W., om des zomare de winkeliers in de gelegenheid te stellen, hun zaken een uurtje langer geopend te houden. (Interrupties.) Spr. protesteert heftig, dat men hem telkens in de rede valt. Hij laat oen ander rustig uitspre ken en verwacht, dat zelf ook te kun nen. De Vooriitter verzoekt niet te in- terrumpetm. Wat de ZondecMiuiting betreft, KNALDEMPER. f.,* De Engelschman Chapman heeft een toe stel uitgevonden, waardoor de knal uit een pistool of geweer zoo wordt gedempt, dat men die bijna niet hoort. Ook de vuurstraal is zeer veel minder zicht baar. schetst spr. als voorbeeld een geval van een ernstige zieke, wien men wat fruit wil geven, het laatste misschien wat bij zal gebruiken. Het is wel zeer treurig, als de winkelier in zoo'n geval niet hel pen mag. De Voorzitter merkt op, d&t fruitwinkels onder de uitaonderingsbe- palingen vallen. De heer Van der Hek voelt dan veel voor het voorstelBron. De heer Van Beuzekom zou hst toiet gaarne op zijn verantwoording ne men, verder te gaan, dan de wet voor schrijftEen geval, ala de heer Van der Hek noemt, heeft ook spr. wel eene mee gemaakt in rijn melkzaak. Hij heeft toen bet gevraagd artikel geschonken. Wethouder Deerenberg zegt, d&t zJ. de raadsleden hier te veel hun prin cipe in het debat betrekken. Eigenlijk staan, naar spr. meent, de heer Peer bolte en de hoeren van rechts niet zoo ver van elkaar ala het lijkt. Wat de Zondagsheiliging betreft, maakt bet geen verschil, of men het voorstel Peerbolte of dat van den beer Bron san neemt En om praotische redenen ver dient ongetwijfeld het eerste de voor keur. De meening van den heer Van dar Hek, dat we hier den kont van Rusland opgaan, kan spr. niet deelen. ^■Voorzitter wil thans fn stem- hrengen de bepaling, dat de win kels van het publiek op 21 nader bepaal de dagen tot mm. 11 uur geopend mo gen blijven. De heer Bron zegt, dat de meeste winkeliers op een openstelling tot 11 uur niet gesteld rijn. De heer Peerbolte stemt hienn»- de in. Hij stelt voor, dit te wijzigen in 10 uur, evenals op Zaterdagavonden, waarmede deze trouwens grootendeels rijn gelijk te stellen. De heer Kok merkt op, dat voor visch winkels dit laatste uur nog-wel vaa beteekenia kan zijn- Wletfymder Deerenberg dient hier op een subamendement in, om voor visohwinkels den sluitingstijd op 11 uur te bepalen. Het wordt met 8—3 stemmen verwor pen. Voor de heeren Deerenberg, Kok en Van Harmeien. Het voorstelPeerbolte (sluiting op deze 21 avonden van alle winkels om 10 uur) wordt met algemeene stemmen aangenomen. Sluitingsuur 8 uur. Daarop komt in stemming het voorstel van B. en W. om gedurende den zomer tijd het eluütüngsuur te Ibetpalen op 9 uur. Het wordt verworpen met 83 stem men. (Voor de heeren Kortland, Adri aans en Deerenberg). De sluitingstijd blijft daarmede op 8 uur bepaalt. Dan volgt stemming over het vooratel- Bron om uit élke branche van oon- sumptie-artikelen elke Zondag één win kel open te stellen (de uitbreiding van dit voorstel tot 2 winkels, trekt de heer Bron in). Wethouder Deerenberg verklaart, dat hij zal tegenstemmen, omdat hij de definctie „alle consumptie-artikelen" te ruim acht. De heer Kortland col eveneens tegen dit voorstel stemmen en wel, om dat hij het als onuitvoerbaar beschouwt. De heer Adriaans sluit rioh bij het laatste aan. Het voorstel wordt met 92 stemmen verworpen (voor de heeren Bron en Van der Hek). Volgt het voorstel van den heer Peer bolte (openstelling van verschillende cv ken op Zondag gedurende vier vaste uren andere dan bij de wet bepaald). De heer Bron moet daartegen stem men, omdat hiermede de openstelling niet tot het noodzakelijke wordt beperk^. De heer Van Harmeien bestrijdt dat bezwaar. Hij «egt, dat het onmoge lijk zou zijn, een redactie te vinden, voor de wijze, waarop de heer Bron de «aak zon willen oplossen. Het eerst komt in stemming het voor stel om de bedoelde vier uren voor visoh winkels te bepalen op 6—10 uur n.m. De heer Van der Hek wil blanco stemmen. De Voorzitter zegt, dat dit niet kan. Men moet voor of tegen zijn. "Wel kan de heer Van der Hek rioh even uit de vergadering verwijderen. De heer Van der' Hek verlaat de raadszaal tijdons de stemming. Het voorstel wordt met 9—1 stem aangeno men (tegen de heer Bron). Volgt het voorstel om sigarenwinkels van 12—4 uur te laten openstellen, welk voorstel B. en W. overnemen. De heer Van der Hek verwijdert zich opnieuw. De stemmen staken over dit voorstel (voor de heeren Kortland, Peerbolte, Van Hameien, Deerenberg en Adriaenë). H«t moet derhalve in een

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2