1 LandDouui en veeteeii. M', Hooi-, Boourtand m Bericht van Inzet Het Woonhuis 2 Woonhuizen Plaatselijk Nieuws. Kerk en School P r t r a d 1 Gemengd Nieuws. Wetenschap en Techniek. Rechtsvragen. Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Samen I 4490. Notaris Meijer. Grasverpachfing Jaarlijksche Verpachting Hooilanden Polder Katlendijksblok Jachtréchl Openbare Vrijwillige Verkooping. Notari» P. A. van Buuren onder Brandwijk Notaris P. Sichterman pnbliek verkoopen: te Meerkerk TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SchoonhtfVensche Coursnt VRIJDA8 20 MEI 1882. wonden te onteteken en te zweren. Boven dien wemelde het van maden en wor men, die in de open wonden kropen en zich tot op het been toe wieten door te dringen. Ale een gewond dier kroop Aeh- ton, onder de ontzettendete pijnen, op handen en voeten naar de beek om zijn doret te leaechen en zijn brandende won den te verkoelen. Daar aan den oever van het stroompje verloor hij het bewust zijn en er verliepen verscheidene dagen voordat hij zich weer eenigazins kon op richten. Hij had de crisis met suoces doorstaan. In deze verschrikkelijke situatie daag de er een onverwaohte hulp op. Een boot landde op het eilandl Uit dese boot stapte tot Ashton's geruststelling een oude man, een bewoner van Nieuw- Engeland, die voor de.Spanjaarden waa gevlucht en besloten was op dit afgole- gen eiland rustig het einde zijner reeds getelde dagen af te wachten. De grijs- aard wijdde zich dadelijk met roerende hartelijkheid aan de verpleging van Ash- ton. Hij waschte de wonden uit en ver bond deze, verschafte hem nieuwe klee ding, bracht hem voedsel en water en verpleegde hem, totdat hij weer zonder hulp kon loopen. Maar helaas was het geluk de nieuwe kolonisten niet gunstig! Bij een tochtje in de boot van den ouden man, werden zij door een storm overvallen en Philipp verloor zijn pas verkregen vriend even spoedig als hij dezen had gewonnen. On der zooveel tegenslagen moest Ashton wel den moed laten varen, maar met in spanning van al zijn wilskracht wist hij zich nog te redden Bovendien was zijn toestand, in vergelijking met vroeger, veel verbeterd. Hij bezat thans schoe nen, onvoldoende kleeding, geweren en munitie en een boot. Bovendien vond hij nog een kist, die messen, tangen, potten en schalen, gezouten vleesch en zelfs timmergereedschap en spijkers bevatte. Met behulp hiervan bouwde Ashton een stevig huis, op palen en met een goed dak, dat hem tegen alle weersinvloeden beschermde. Zoo was hij voor de eerste maanden tenminste goed onderdak en voldoende uitgerust. Thans kon hij zijn tijd beste den met maatregelen te nemen voor zijn terugkeer naar de beschaafde wereld, daar de landing van den grijsaard vol doende bewijs voor hem was, dat het eiland niet zoo onbekend was, als hij vroeger gedacht engevreesd had. In derdaad was het oogenblik van zijn ver lossing niet meer zoo ver af. In 1725 maakte een Engelsch koopvaardijschip tot oorlogsschip omgebouwd en beschermd door een kruiser, jacht op de zeeroovers, die een ware terreur in deze wateren uit oeflenden. Zij gingen voor het eiland voor anker, namen water in, troffen Ashton daar aan en namen hem mede naar zijn vaderland. Drie jaren had Ashton's Ro- binsonnade geduurd. Groot-Ammar*. De collecte voor den Qeref. Zendingsbond heeft I 17,87 opge- bracht. Laagste InachrIJfeter. Gouda. De directie der Ned. Spoor wegen te Utrecht heeft aanbesteed het maken van een overbrugging over den spoorweg RoosendaalVlissingen nabij het station 's Heer Arendskerke. (Ra ming f 67.000). Ingekomen 88 biljetten. Het laagst had ingeschreven de Maatschappij tot aanneming van werken v.h. H. J. Ne- derhorst alhier met f 46.200. Hon de iwi reesuur. Hardlnxvsld. Hdwuj nn de vereenifin» „D. O- O. om op Sden Pinksterdag «id» roremilinfaa in hondandrorouur alt «-Hertogwboeoh en annexing alt te noodlgen am op de Patten dmnonetretiee te geren. Denk ml bet mooie weer waren ruim 1800 pereo- nen van de oefeningen getuige. Deze waren zeer interessant. Het opsporen en aanpakken van een boef, het z.g. op den man werken, verliep uitstekend, het was een lust te «den, hoe de honden dit zaakje opknapten. Vooral hunne gehoorzaam heid voor den baas viel op. Ook leden van de plaatselijke vereenJging namen aan de demonstratie deel. Jammer was alleen, dat het programma niet wat vlug ger werd afgewerkt. Het gevolg was, dat vele toesohouwers ver voor het einde het terrein verlieten. Overigens kan de ver- eeniging op een welgeslaagden middag terugzien. De prijzen vielen ten dee1! aan: den heer Nistêlrooy uit Bergen op Zoom len prijs (beker) met den Belgischen herder „Woest; 2e prijs (medaille) de heer Samuels uit Vught met Meohelsohe herder „Credo"; 8e prijs (medaille) de heer Dijkshoorn uit 's-Hertogenbosch met Fransohe herder „Els»"; 4e prijs de heer J. R. Verschoor (medaille) te Har- dinxveld met Duiteeche herder „Tommy" 5e prijs (medaille) de heer Pagie uit Orthen met Belgische herder .,Duc"; 6e prijs (lauwertak) de heer Wïggert uit Rosmalen met Belgische herder „Wlan- da". Dene week werd bouwvergunning verleend aan N.V. Holl. IJzeren Spoor- wegmój. tot het bouwen van een woning aan den Aohterdijk; aan den heer "W. Kabo^w tot het verbouwen van drie wo nineen tot 2 en het bouwen van twee bovenwoningen met toonzaal. Opening IJsclubterrsln. Hardlnxveld. Bij fraai lenteweer had ZatsrcLag de feestelijke opening plaats van het nieuwe ijsclubterrem aan den Parallelweg van de ijeclub Hardinxveld- Gieesendam. Medewerking verleenden de mtuiriekver. „Tempo", de zangver. „Vol harding" en de sport ver. „0. JL K.". Om 5 uur n.m stelden deze vereenigingen zich bij den Aohterdijk op om na een mu zikale wandeling langs de Peulenstraat, Rivierdijk B en Nieuweweg het ijedub- terredn te bereiken. Allereerst voerde hier het woord de voorzitter der club, de heer J. Vermeer, die alleen een hartelijk welkom toeriep, met name het gemeentebestuur van Har- dinxveld, dat in zijn geheel tegenwoor dig was, de deelnemende vereenigingen en de vertegeöworodigers van de zuster- vereeniging „De Putten'. Spreker hoopte, dat de verwachtingen der leden niet bet- se haamd «uilen worden en dat de ver- eeniging een groote bloed tegemoet «al gaan. j HÜeraa nam de burgemeester van Har dinxveld. de heer Van Aken, het woord om de openingsrede te houden. Hij stond stil bij de groote plannen der vereeni- ging, roemde de energie van het bestuur en sprak den weneoh uit, dat het de ver- eeniging steeds goed zal blijven gaan. Het dochtertje van den burgemeester, knipte hierna het lint door, dat toegang tot het terrein gaf. waarna het publiek, voorafgegaan door de minlek, een rond- wu» over het terrein maakte. „Ternr en ..Volhardinsr" roven hierna een oon- nprt in de muidektent terwijl „O. X. K" de aanwoei ren deed profiteer» van wooie oefeninren en stance Omstreeks 10 uur was het feest afeeloopen. Hal- M Boeloop. Aan den timmerman C. Spronk Ns. alhier hebben de heeren Smit en Van Rooyen te Vreeswijk onder hands opgedragen het bouwen van een dubbel woonhuis met bijkomende werken Reeds deze week werd een der eleo- trieche lantaarns, staande kan de hoof den van den Zwaanskuikesforug, in ge bruik genomen, waardoor reed» kan worden overzien, tot welk een groot nut deze verlichting bij avond «trekt, «onder dat de scheepvaart er «enigen hinder van ondervindt. De burgemeester heeft aan een vijf tal inwoners vergunning verleend tot het schieten van schadelijk gedierte op de bij hun in gebruik zijnde gronden en wat teren. Deze teilgunningen gelden tot 81 October. Bszosk aan de ealscholverskolonle. Krimpen a.d. Lek. De eendenkooi in Schuagt met zijn bekende aalsoholvors- kolbnie, de grootste van geheel Europa, mag zich nog steeds in de bijzondere be langstelling van natuurkundigen en vo gelliefhebbers verheugen. Duizenden in den lande gaan het leven dezer vraat zuchtige vogels waarnemen. Deze week bracht een geheels school uit Rotterdam een bezoek a&n deze kooi. Hut waren ongeveer 100 leerlingen. In de aan de ri vier gelegen speeltuin van het Socië teitegebouw werden de kinderen ont haald. Per boot der Reederij a.d. Lek ging het geselsohap weer opgewekt huis waarts. Zeilwedstrijd. Krimpen a.d. Lek. Op 2en Pinkster dag hield hier de zeilvereeniging „De Hollandsche IJseel" een z<jtlwed*(rjjd van het Sociëteitsgebouw naar Bergetotp. Een echoone zomerdag begunstigde dezen wedstrijd. Een heerlijk zeilkoeltjo deed de golfjes kabbelen. Aan belangstelling in den speeltuin en op t-et terras was geen gebrek. Het was een aardig gozient toen om 11 uur deze kleurrijke vaar tuigjes met hun hagelwitte zeilen van hier vertrokken. Na eenige oogenblikken te Berg#toep te hebben vertoefd, aan aardde men den terugtocht. Toen de blanke zeiltjes bij Lekkerkerk weer om den hoek kwamen, waa er in den tuin van het Sociëteitegebouw geen plaatsje onbezet. Krimpen a.d. Lek. De postduivanver- eeniging „De Reisduif" hield een wed vlucht uit Lohene, afstand 305 K.M. Er werd met 63 duiven aan deelgenomen. De prijzen werden als volgt behaald: r en 5 J. Versluis, 2 en 3 K. Kooijman, 4 J. van Wijnen, 6 en 9 C. Rodenburg, 7 Prins en Herlaar, 8 M. Weatbroek* 10 L. v. d. Linde, 11 en 12 Joh. Dese- mer, 13 D. Luijten. Beloonlng. Krimpen e.d. IJ ezel. De heor A. do Graai, die, zooals bekend, eenigen tijd geleden mist levensgevaar een kind heeft gered uit den op dat oogenblik juist sterk stroomenden IJseel, heeft als belooning voor zijn koene daad en als gedeeltelijke schadevergoeding f 50 gekregen van het Carnegie Heldenfonds. De voeübalvereendging „D. C. V." veeft Vrijdag haar 12X-jarig bestaan op feestelijke wijze gevierd. Verschillende vereenigingen, zoowel binnen als buiten de gemeente, waren vertegenwoordigd. Het toon eel in het Vereenigingsgebouw was als bedolven onder een schat van bloemen. Na afloop van het officieele ge deelte voerde een Rotterdamsche tooneel- '•ereeniging een revue op, afgewisseld door muziek van een jazz-band. Het ge heel werd met een bal beeloten. Ter gemeentelijke arbeidsbeurs staan ♦hans 721 personen ingeschreven ale werkzoekenden. Plaatselijk Crisis-Comité. Lekkerkerk. Het plaatselijk crisis-co mité heeft in het tijdvak van 15 Januari --15 April de navolgende toewijdingen gedaan: Rijst 602 pond, kaas 98 pond, bruine boonen 580 pond, havermout 160 pond, epek 568 pond, vet 40 pond, brooden 186 stuk s aardappelen 925 K.G., melk 66 li ter, eierkolen 176 H.L., klompen 62 paar, schoenen 19 paar, dekens 80 stuks, kou sen 26 paar, flanel 77 el, katoen 80 el; manskleeding: 1 oostuum, 1 jekker, 4 werkbroeken, 7 werkboeaeroene, 2 hem den, 2 borstrokken, 7 onderbroeken; vrouwenkleeding: 8 schorten, 8 direo- toirs, 2 hemden, 1 borstrok, 8 onderjur ken; jongenekleeding: 8 jongenspakjes, 1 jasje, 8 broekjes. 8 blouses, 8 truien, 8 borstrokken, 7 onderbroekjes, 1 kin derpakje; meiejeekleeding: 8 schorten, 8 truien, 8 broekjes, 4 borstrokken, 2 klei ne truitjes, 8 manteltjes, 8 onder jurkjes, 1 bafoymanteltje, 1 truitje, en 1 pakje. De ontvangsten in geld hebben over VOOR 100 JAAR. Honderd jaar geleden was de bevolking tusechen Line en Zartkleedorf ver baasd over de snelheid, waarmede de paardenwagens werden voortgetrokken over de eerste rail-spoorweg De afstand van 60 K.M. werd toen afgelegd in on- gwveer 6 uur. Nu doet een trein er niet veel meer dan een half uur over. dat tijdvak bedragen («order inbegrip van de 10 cent per inwoner van de ge meente en het Nationaal Crisis-Comité) f 1476.10. De uitgaven hebben bedragen f 717,23*1 Bahalve de ootvangaten in geld, zijn bij de oprichting van het comi té nog tal van giften in natura ontvan gen, van welk# voorraden nog eteeds wordt uitgedeeld. Voorjaarsschouw. Ouderkerk ad. IJseel. Het bestuur van den polder Kromme, Geer en Zijd* heeft tegen zeven personen procesverbaal opgemaakt, omdat zij bij den voorjaars- eohouw niet aan hun verplichtingen hadden voldaan. Over de op hun gron den of wateren gevonden gebreken, zal heiwdhouw worden gedreven. Ouderkerk a.d. IJseel. De Chr. ga- mengde zangvereeniging „Oefening en Stichting" behaalde op den Tweeden Pink sterdag te 's-Gravenhage gehouden zang wedstrijd een eersten prijs met 366 pun ten, benevens een directeursprijs. De steenfabriek in de buurtschap „De Schans", waarvan we in een voor gaand bericht vermeldden, dat ze den ar beid in dit seizoen niet zou hervatten, is toch weer begonnen. Men moet de nog aanwezige rivierklei noodzakelijk verwerken. Het werkloozen-aantal zal ierdoor weer eenigermate afnemen. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Ouderkerk a.d. Ueeel ds. N. v. d. Snoek te Veenendaal. Drietal te Veenendaal (vac. ds. M. Jon- gebreur): ds. W. J. v. Lokhoret te Hilver sum; ds. P .de Looze te Waddinxveen; ds. J. J. Timmer te Ermelo. (Verbeterd be richt). GEREF. KERKEN. Beroepen naar Oudewater Da A. van de Weg te Ottoland. DE MOLEN 18 KERK GEWORDEN. Te Veltendorf bij Bronswijk is een oude Hollandsche windmolen, welke daar reeds lang stond, doch geen dienst deed en in verval geraakte, tot een kerk om gebouwd. De twee onderste verdiepingen van het hooge bouwwerk dienen voor kerkruim en galerij, de bovenste verdie ping biedt nog een afzonderlijke verga derruimte. De oude molensteen ia nu al taar geworden. Op deze wijze blijft het sierlijke bouwwerk bewaard. Een goed voedsel voor de landstreek kan opnieuw van de molen uitgaan, als de wind haar gunstig ia. DE 80DL00ZEN-0R8ANI8ATIES. Na de strijdorganisaties der Nasi'n zijn in Duitschl&nd thans, zooals gemald, ook de communistisch# godloozen-org&niso- ties door een verordening van den rijks president (gedateerd 8 Mei) ontbonden verklaard. Er bestonden reeds bepalin gen, die de actie dezer organisaties moee ten inperken binnen de grenzen van de noodzakelijke orde der samenleving (be palingen van 28 Maart 1981), doch dese bleken bij de wijze van optreden der god- loozen niet langer voldoende. De vrijdenkersbeweging, die in Duitechland grootendeels communistisch is, wordt door 't ontbindingabealuit niet in al haar geledingen getroffen. De unie „Deutacher Freidenkenverband" blijft be staan. Maar, zoo melden de Berlijnsche „Sig nals", de communistische organisaties zelve worden er ook niet mee weggedrukt, daar ze op zulk een ontbindingsbesluit zijn ingericht. Er zijn n.l. niet minder dan 18 communistische internationalen, die opzettelijk in deze veelheid zóó zijn opgebouwd, dat elke internationale direct het werk van een ontbonden internatio nale overnemen kan en elk verbonden tijdschrift of blad direct onder anderen naam en bij een anderen drukker, doch met denzelfden inhoud elders verschijnen kan. Deze geweldige organisatie ie bui tendien reeds zoo ver doorgevoerd en uit gebouwd en de bolajewieeering van Duitechland ie (volgens de Signale, or gaan van het Evangelisch Persverbond te Berlijn) reeds zóó ver voortgeschreden, dat het openbaar besluit van de ontbin ding vermoedelijk aan de werkzaamheid der godloozen weinig verandert en het krachtige doortasten niets anders ia ten slotte dan het conetateeren van een oor log, die er reeds lang is en die boven dien ook blijft. HET ST.BERNARDSKLOOSTER. In „Thirtiothöue" publiceert mevr. A. van Hoogstraten—Sohooh een brief, dien zij na een schrijven harerzijde van het klooeter van den grooten St. Bernard in Zwitserland heeft ontvangen. Uit de zen brief blijkt, dat November 1980 twee monniken van den Grooten St. Bernard naar Tibet op ondersoek zijn vertrokken. Den 25en Maart waren beide tnocmikan weer op den St Bernard terug. In een vergadering werd besloten, in den heriet Dat ie nog nooit gebeurd: geen *ak*}* oplossing ie geheel juist of geheel ai. Er zijn kinderen geweest, die wel eenige na men hebben opgeloat, maar niet alle en andere die bloemennamen hebben ge maakt die niet bestaan. De goede oplossing is aldus: Primrooe, gardenia, vergeet-me-niet, begonia, Pinksterbloem en gladiolus. Wie moeten nu de prijzen hebben? Er zijn geen goede oplossers, dus zou den de prijzen niet uitgereikt kunnen worden. Maar dat gaat ook weer niet, want als we prijzen hebben uitgeloofd, moeten ze ook worden toegewezen. We hebben er wat op gevonden. Elke week worden in een regieter opgeschre ven wie oplossingen hebben ingezonden en zoo kunnen we dus zien wie dat dik wijls hebben gedaan, maar nog geen prijs gehad. Nu hebben we twee kinderen uitgezocht, die ai meermalen goede op lossingen hebben gezonden en geen prijs gekregen en die ontvangen nu de prij zen. Het zijn: WILHELMINA WESTBROEK, Wees huis Schoonhoven, een doos Era- Ie n r ij g e n, Korfjes vlechten. E VAN DEN HEUVEL Ez. te Ouder kerk a.d. IJseel, een o e t b a 1 met ventiel. Nu zijn de lange en warme dagen ge komen «n ik denk dat jullie 'e avonds Ho- Ver buiten spelen dan raadsels oplossen. Dit oplossen is een echt werkje voor den winter en daarom krijgen jullie nu va- eantie voor het oploseen tot de dagen weer wat korter, de avonden wat langer en het weer wat ruwer wordt. De Jeugdrubriek wordt wel opgeno men maar voorloopig zonder raadsels. EEN OPTISCH EXPERIMENT. Wij nemen een gladde en blaas vrije gla zen plaat en plaatsen dese, sooals de tee- kenlng aangeeft, door middel van twee boeken rechtstandig op een tafel. Dan stellen wij voor en achter de glaspliat een speelkaart op en naast sen van bsids kaarten een brandende kaars. Door ds kaarten heen en weer te bewegen kan je in het glas hst spiegslbeeld ervan sitn, zoodat het lijkt, alsof er aan ds andere zijde van de plaat twee kaarten staan; de een is de werkelijks kaart, de andere het spiegelbeeld van de bewegende kaart. Dit verschijnsel beroet op een natuurkundige wet, die bij tal van toovertroce uitsteken de diensten verricht. HET VERDWENEN GELDSTUK Een kleine truc slechte, die desalniet temin buitengewoon verbluffend werkt... Met eenig geduld en eenige handigheid leert men het al heel spo< dig Men legt het geldstuk op de vlakk* hand, in de holte daarvan (fig. 1) kleine geld stukjes zijn later wel goad, muar men moet beginnen ie oefenen met een groo- ter geldstuk, b.v. een gulden nu sluit men de hand, wrijft de munt a-hijnbaar tot poeder! Van het meeste belang ie, of gesloten binnenzijde van de hand zien. Gedurende het „wrijven" drukt men dt- munt tueeohen middel- en wijsvinger door «n houdt haar daar, onzichtbaar voor de toeschouwers vast, geklemd tus echen de beide reeds genoemde vingers (fig. 8). Aan de binnen*ijdo mag niets meer van het geldstuk te rian zijn! Dat moet mén in het gevoel krijgen.Opent men de hand, dan zullen de toeschouwers bemerken dat die leeg ia. Hokuspokus- Fidibuamen «luit de nand opnieuw, trekt de hand door een handige bewe ging met de vingers terug en in Ut ge opende hand ligt weer de munt! Wie heel handig is en gort oefent, kan de munt ook bij iemand Jult de neus trek ken" VRAGEN EN ANTWOORDEN. Wat is het kleinste stadje in Nederland? Velp, want tussohen begin en «inde ligt maar een el! Hoeveel erwten gaan er in een kop? Geen enkele, want ze „gaan" er niet in, maar moeten er ingedaan worden! Waarom heeft de letter k zooveel over eenkomst met meel? Omdat zonder een van beide geen koek gemaakt kan wor den! Hoe schrijft men 1000 met vijf dezelf de cijfers? 999 9/91 Zes kalveren kosten f 80; op hoeveel komt één te «taan? Op vier pootenl dat de toeschouwers van het begin *ot aan hst sinds van ds truc steeds ds open Ho. Ut op Ma wroK.yoad d* «lfjei «n kaboutertje. Mg d«n«n. tweede blad NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAWO EN UTRECHT. «ctloonho».n.ctn Cour.nl VHIJDAB 70 MEI 1MX. —n 1982 enkels broeder, ter definitie™ matiging naar Tibet le dom vertrokken oM monniken) en bnn ns eenige ja- ^n door een xenterklngwroep te doen vokpen. Het klooeter op den St. Bernard nil dus zeker niet verdwijnen. geen legerpredikanten meer? He komende algemeen© vergadering mn de oongregaüeonaiistisohe unie in Engeland krijgt een voorstel van het poderamen te behandelen, dm uit te Ipreken, dat „de aanstelling van leger- W vlootpredikanten vereenigbear is met de absolute afwijzing van oorlog en oor logssysteem, maar dat dit systeem xel- T9 onvereenigbaar is met de leer en met het voorbeeld van Jezus Christus en daarom op alls manier bestreden moet worden." {Ir is ook een sterke groep in de unie (onder leiding van Dr. F. W. Norwood 9Q De. A. D. Bilden), welke de medewet hing aan het benoemen van leger- en vlootpredikanten geheel en al wil weige ren- AARDSTORTING. In het Kanaal van Korinthe, dat de kortste verbinding vormt tussohen de Aegeische en de Adriatische Zee, heeft een aardverschuiving plaats gehad, waardoor het Kanaal is versperd. HET DRAMA TE «TRIJP. Lijk van den Jongeman gevonden Hetv drama te Strijp, dat aan een 19- j&rig meisje het leven heeft gekost, heeft Woensdagmiddag zijn ontknooping ge vonden. Omstreeks vijl uur ontdekte een vrouw te Best, op het punt, waar bet nieuwe kanaal samenvloeit met het Wil li elminak anaal, tegen de beschoeiing het lijk ras een jongeman. Zij waarschuwde omwonenden en politie, die liet lijk op den kant brachten. Weldra bleek, dat men hier te doen had met het stoffelijk over' schot van den 24-jarigen G de Bden verloofde van het meisje, tegen wien »rn- itige vermoedens bestonden, dat hij den moord begaan bad. De Eindhovenscbe politie werd gewaarschuwd en herkende eveneens het lijk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. De jongeman moet reeds verscheidene dagen de moord heeft vorige week Dinsdag plaats gohad in het water hebben gel «gen. Het stof felijk overschot is naar Eindhoven ver voerd. TRAMBOT8IN8 TE ROTTERDAM. Drla zwaar- en drie Hattig*- wondan. Te Rotterdam reed Woensdagavond op den afrit van het viaduct aan den Kreeg- weg en de Beijerlandschelaan een motor-, wagen van lijn 9, doordat de remmen weigerden, in volle vaart op een atil- taanden bijwagen van lijn 8. Het achter balkon van den bijwagen van lijn 8 werd zeer ernstig beschadigd en het voorbal kon van lijn 9 werd totaal vernield. Er ontstond begrijpelijkerwijze een paniek onder de passagiers, die uit den wagen vluchtten. Door de glaseoherven der ge broken ruiten liepen vier passagiers anij- wonden op. De bestuurder van lijn 9, de heer Van Gils, sloeg met zijn hoofd door de voorruit en bekwam een ernstige won de bij zijn oog, terwijl zich bij hem ver schijnselen van hersenschudding voorde den. De conducteur van den bijwagen, De Vos, werd aan zijn rechterarm verwond, terwijl een der passagiers, de heer Kra mer, enijwonden opliep en over pijn in de borst klaagde. Deze 8 personen werden naar het ziekenhuie aan den Coolsingel overgebracht; hun toestand is niet on gunstig. MOORDAANSLAG TE ROOSENDAAL Zoon brengt zijn blinden vader 8 steken toe. Te Rooeendaal had Woenadag&vond 'n 17-jarig jongmenech uit Oud-Gastol ih •en café aan den Kalsdonksobeweg rit ten praten met zijn ongeveer 60-jarigen blinden vader. Toen de oude inan weer weggevoerd zou worden en zich om draaide, greep de jongen een dolkmes en bracht daarmede zijn vader tusechen de ichouderbladen twee en in de nierstreek één steek toe. De oude man viel terstond neer Een geneesheer constateerde dat het llachtoffer er zeer ernstig aan toe wee. Men vreest dat de longen geraakt zijn. Hij ia naar het Gharitaeriekenhuia overgebracht. De dader vluchtte uit het café de straat op, achtervolgd door de dochter van den caféhouder, die onderweg haar verloofde tegenkwam, die zijn fiets voor den vlucht eling wierp. Deze struikelde en kon daarop aan de politie worden overgjle- Nrd. Vermoedelijk zijn huiselijke oneenig- Mden aanleiding tot den moordaanslag. SCHRIKBEWIND IN LIBERIE. Massamoord en brandstichting van rageeringewage. Zooala bekend heeft indertijd de Vol kenbondsraad een commissi# benoemd, onder voorzitterschap van lord Cecil, om te adviseeren over de hulpverleening «tan Liberie, opdat deze negerrepubliek in staat zal worden gesteld zich op een be teren grondslag, zoowel sociaal als hygië nisch, te reorgameeeren en geheel met den slavenhandel te breken. Deze oom- miaaie heeft haar rapport thans ge reed. Zij is bij de bespreking op grooten te genstand van de gedelegeerde van Libe- rië gestuit, die met een beroep op de eou- vereiniteit van zijn iand niet bereid was ala waarborg voor de verwezenlijking der overeengekomen hervormingamaatregelen in de benoeming van een Volkenbonde- conuniszariz voor Liberie toe t «stem men. Aam het eind van de zitting der raads- comisaie deed lord Cecil mededeeling van een hoogst ernstig rapport van de regee ringen van Amerik^t Engeland en Frank rijk over een nieuw schandaal in Li beria. Deze drie. régeeringen verklaarden de zekerheid te bezitten, dat onlange de regepring van Liherië zeer strenge mili taire maatregelen tegen de inl&ndsche bevolking getroffen heeft, waardoor 80 mannen en 80 vrouwen en kinderen wer den gedood en 4 dorpen in brand gesto ken, met het gevolg, dat meer dan 12.000 inboorlingen uit angst van de kust in de bosechen rijn gevlucht en ondanks ge brek aan levenamiddeian nog steeds niet durven terogkeeren. De gedelegeerde van Liberie ontkende de juistheid dezer fei ten niet, doch verklaarde, dat zijn regee ring genoodzaakt was geweest deze maatregelen tot haar leedwezen te tref fen voor de handhaving van de orde en het regeeringegezag. De raadscommissie heeft eenstemmig besloten, den Volkenbonderaad voor te stellen onmiddellijk een Volkenbondever tegenwoordiger naar de kust van Liberië te zenden om bij te dragen tot vreedza mer toestanden in dese streek en de in boorlingen ertoe te bewegen weder met ▼asten waarborg hunner veiligheid naar de dorpen terug te kèeren. TUNNEL INGESTORT. In een tunnel van een in aanleg zijn- den spoorweg bij Lonquimay, in het zui den van Chili, heeft een instorting plaats gehad. De 50 werklieden, die nog in den tunnel werkten, zijn onder het puin be dolven. Toen men eindelijk de mannen had be reikt, bleken zij reeds omgekomen te zijn. GELIJKNAMIGE STEDEN. Woensdag werd te Londen een bij eenkomst gehouden van de liga van gelijknamige steden in an ue Vereenjgde Staten, Men weet. dal er in Amerika steden zijn oie Manchester, Londen. Birming ham heetean en in totaal zijn opde eerste vergadering 3D steden over en weer tot den bond toegetreden. Het doel is voornamelijk van cultureelen aard, met .uitwisseling van studenten en professoren, wederzijdache be zoeken, instandhouding van biblio theken, die op de bepa.ing der Ame- rikaansche stedennamen batrekking hebben enz. FRAUDE BIJ PETROLEUM- MAATSCHAPP1J. Een zeer groote petroleum-maat-* schappij te Loa Angelea, da Rich- iieiü uil Company, met een kapitaal van 2UÜ millioen dollar ia failliet gegaan en de leiders van daze groote maatschappij zijn thans schuldig be vonden aan traudé en wanbeheer Het zijn de president Clarence M. Fuller, de vice-president Raymond W. McKee en de preaident-com mi marie Jamaa A. Talbot PISA'S SCHEEVE TOREN. Een corhmieaie die belast is ge weest met een onderzoek naar den toestand van den wereldvermaarden scheeven toren van Pita ia tot de ooncluaie gekomen, dat da toren het nog honderdvijftig jaar kan uithouden zonder dat er kans op instorting be staat. De werkzaamheden ter ver sterking van de grondvesten van den toren zijn reeds sedert twee en een half jaar aan den gang. Zij geschieden onder leiding van een Britsche firma uit Doncaster. Men streeft er niet naar den toren bij zijn restauratie rechter te plaatsen, daar men van oordeel is dat hij zijn srtistieke en toeristischs wasrde er door zou verhezen. NOODKRETEN UIT FRIESLAND. Een verzoek van dr. Poethuma, Oud-minister dr. F, E. Poethuma, heeft op verzoek van den bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Fries land zich ala voorzitter van den Al- gemeenen Nederlandachen Zuivel bond (F.Nj.Z telegrafisch gewand tot den minister van econ. zaken en arbeid om een oogeriblikkehjk ingaande voorloopige steunregeling voor de melkveehouderij, Hij seinde o.m,: „De toestand in Friesland ia thans dusdanig geworden, dat de menschen in staat van vertwijfeling geraken. Ter voorkoming van zeer ernstige moeilijkheden is het noodig, dat er oogenblikkelijk steun wordt toegezegd Het is namelijk niet meer mogelijk te wachten tot het wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij in het staatsblad zal zijn verschenen en de daarvoor noodige uitvoeringsmaat regelen zullen zijn genomen Dt heer Posthuma voegt hieraan toe, dtt de overgroot® meerderheid van onze melkveshoudtr» ar niet heter aan toe ia dan de Frieache col lega's. „Wanhopig of opstandig" Verder heeft de voorzitter van de Christ. Boeren- en Tuinders bond in Friesland het volgende telegram aan den minister van economische zaken en aan de rechtsche kamerfractie ge zonden. „Verzoeke dringend spoedig zuivel- steun, melk thans twee cent per liter Toestand onhoudbaar. Spoedige in werkingtreding pachtwet. Inbeslag name en boelgoederen niet te keeren. Eigenaren en deurwaarders 'in actie. Boeren wanhopig of omstandig. Kun nen ze in crisispachtbureau niet meer rustig houden". STRATOSFEER-VLUCHTEN IN DE TOEKOMST. Bij de Junkers Werke wordt een vliegtuig vervaardigd, dat bestemd is voor de atratoefleer. Het kleine vliegtuig is voorzien van een dikken romp en dik ke vleugels. Ofschoon de lueht op een hoogte van 16.000 meter nog maar een druk heeft van ongeveer 7 o.M. kwik en de tempe ratuur op die hoogte daalt tot 70 gra den C onder nul, zal men in de cabine rustig zijn courant kunnen leeen. Dé af sluiting ie hermetisch. De toekomstige luchtreiziger in de stra tosfeer zal letterlijk zeer van de hoogte uit op de aarde kunnen neerzien. Ver boven de wolken, boven de stormgebie- den, bij een heerlijken zonneschijn, zal hij met de enorme snelheid van 600 K.M. per uur van het eene werelddeel naaï het andere kunnen vliegen. Het belang rijkste onderdeel van den motor was nog niet ingebouvrd, een inrichting die aan den motor denoodige lucht van de nor male spanning toevoert. De energie ▼oor die inriohting moet geleverd wor den door de uitlaatgassen, die met een ■panning van vier atmosfeer de buizen verlaten. Theoretisch is het vraagstuk van die inrichting opgelost, maar de uit voering voor de practijk is nog nist ge reed. 4 Het gevaar voor een motordefect bo ven den Oceaan acht men lang niet zoo erg als bij een gewoon vliegtuig onder de zelfde omstandigheden. Immers, in een glijvlucht van 16.000 meter hoogte kan het vliegtuig nog 200 K.M. afleggen, waarover een uur gedaan kan worden. In dien tijd kan men draadloos om hulp roepen en er is ruimschoots gelegenheid, te trachten het meest nabijrijnde schip te bereiken. RADIO-TYPO. Een nlauwé vinding. H«t ie den techniechsn directeur van de Zwitaèrsche Radio-Typo Maatschap pij „Obering", Adalbert Guth, na jaren lange proeven gelukt, langs draadloozen weg over duizenden kilometers afstand beelden over te brengen, zoomede docu menten, drukwerken e.d., en wel zooda nig, dat zij zonder verder procédé als oliché kunnen worden gebruikt. De po gingen, die tot nu toe werden gedaan tus- achen Zurich en Athene, zijn uitgegaan van de Radio-Typo Maatschappij, te mam met den Norddeuteche Lloyd te Bremen en de Duiteche (maatschappij voor draadlooze telegrafie (Debeg) en thans ook ondernomen tusechen Zürich en het stoomschip „Bremen", dat zich in volle zee bevindt. Ook deze proeven zijn gelukt. Het nieuwe procédé, dat Radio- Typo zal worden genoemd, is een combi natie van televisie en beeldtelegrafie. Vraag: WH hebban een perenboom met vruchten, die nu weer volop in de bloesem staat. De takken van dien boom raken aan de draden van het eleetrlech licht. Heeft men het recht om die takken zoo maar af te kappen, die volop in de bloesem etonden, zónder vergunning van den eigenaar? Antwoord: In het Burgerlijk Wetboek is bepaald, dat de nabuur het recht heeft te vorderen dat deze takken, wel ke op rijn erf overhangen, zal benijden, en wanneer deze dit niet op eerste vorde ring doet, kan hij dit zelf doen, wan neer hij maar niet het erf van zijn na buur betreedt. Hangen de takken van Uw vruchtboom over eens anders grond, ook als dij de openbare weg is, dan moet U dus het wegsnijden gedoogen zonder vergoeding te kunnen vorderen. Wanneer de draden, waarvoor de tak ken zjJÉT afgesneden, over Uw eigen Sri hangen, is de vraag of bij het maken van dit werk reeds rekening is gehouden met deze schade. Er is toch een wet, die er in voorriet dat werken in het openbaar belang be volen of ondernomen niet worden tegen gehouden door dergelijke belemmeringen. Echter ie degene die daartoe het gebruik van eens andera grond behoeft tot scha devergoeding verplicht. Zoo is ook bij die wet bepaald dat rechthebbenden, be houdens him recht op echadevergoeding kunnen worden verplicht boomen of be plantingen te rooien of op te inooion cf de takken of wortels in te korten, in dien en voorzoover die boomen en be plantingen hinderlijk zijn voor den aan leg of het gebruik van het werk. In spoedeischende gevallen kan, ook weer behoudens het recht op schadever goeding, degene, wien het werk aangaat, onmiddellijk tot het verrichten van de noodzakelijke werkzaamheden overgaan. Daarvan moet dan zoo spoedig mogelijk aan den rechthebbende worden kennis gegeven. Het ia due mogelijk dat men «onder vergunning van U takken afkapt, wan neer ze niet boven Uw eigen grond han gen, of wanneer dit afkappen met apoed gewen echt wordt geacht, in het eerete geval ie geen schadevergoeding ver schuldigd, ln het tweede geval wél, wan neer daarmede niet reeds rekening is gehouden bij den aanleg van het werk. Vraag: Ik heb een kleermakerij en ben tevens barbier, doch ik heb er geen han del bij, wat betreft tabak, sigaren, si garetten enz. Val ik nu ook onder de winkelsluitingswet? Zoo ja, welke zijn dan de juiste sluitingsuren, ook voor Woensdag. Antwoord: Onder winkels verstaat de Winkelsluitingswet alle open ofl besloten ruimten, waar of van waaruit voorwer pen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of af geleverd, of waar pleegt gewerkt te wor- den in een barbiers- of kappereonder neming. Hieruit vloeit voort, dat U voor Uw kapperezaak wel onder de wet valt, ook al verkoopt u geen tabak en sigaren enz. Het is verboden een kapperswinkel open te hebben: a. gedurenden den Zondag den ge- heelen dag; b. op andere dagen tusechen 8 uur des namiddags en 6 uur voormiddags, be halve voor den Zaterdag, wanneer om 10 uur gesloten moet worden en den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag, He melvaartsdag, op 1 4Augustus en 81 Oo- tober, zoomede 24 December, zoo dit werkdagen zijn (onder voorwaarde dat op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 16 Augustus en 1 November voor den win kel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld) op welke laatstgenoemde dagen de zaak geopend mag blijven tot 11 uur 'e avonds, doch na 11 uur uitsluitend voor het verrich ten van kappers- en barbierswerkzaam- heden. Degenen, die bij sluitingstijd aanwe zig zijn in den winkel, mogen geduren de een half uur daarna nog bediend wor den. De gemeenteraad kan bij verordening, goed te keuren bij Kon. beeloit, bepalen, dat op één werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel voor of na 1 uur des namiddags alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moeten gijn Of in Uw gemeente van deze bevoegd heid gebruik wordt gemaakt en zoo ja, welke ochtend of middag ia bepaald, weet ik niet, omdat dit voor iedere ge meente verschillend kan zijn, doch dit ie ten gemeentehuize te vragen VERKLARING. Noordeloos, 17 Mei 1981. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u eenige plaats ruimte in uw veelgelezen blad. Bij voor baat mijn dank. Dinsdag j.l. werd mij door een lezer van de Sohoonhovensche Courant verwe ten, dat ik in een ingezonden stuk in de Sohoonhovensohe Courant leugenaohtig heb geschreven over mijnheer V. Mag ik dan de lezers opmerkzaam maken, dat ik me met die politieke varwikkelingen te Noordeloos niet inlaat, nog minder de hand er in heb. Nimmer heb ik in de pere een woord over deze zaak gerept. In dien u, geachte lezer, met eenig bewijs kan komen en niet met luttele praatjes komt als: „H. komt toch bij jou", ver zoek ik hem, zich in dit blad te recht vaardigen. U, Redactie, en de aandachtige lezers nogmaals dankend, a ADVOCAAT, Hoornaar. GEFANTASEERDE ROOFOVERVAL Woensdag heeft het Haagsche ge rechtshof uitspraak gedaan in de zaak te gen den gewezen directeur der N.V. Ver een igde bakkerijen in Den Haag, H. Pb. Z., die door de Haageche rechtbank ie veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, ter sake van verduistering van een be drag van f 9000 ten nadeele van genoem de vennooteohap De officier van justitie had in eerete instantie, mede wegene het doen van val- sche aangifte, tegen Z. 2H jaar geëischt. Het Hof heeft met eenparigheid van stemmen beide feiten bewezen verklaard, doch rekening houdend met de anteceden ten .van verdachte, alsmede met de om standigheid, dat de schade geheel ie ver goed, veroordeelde het Z. tot z den gevangenisstraf. BERGAMBACHT. Mei. Geboren: Hendrik, e. van J. Kooiman en J. J. A. du Queens van Brochem Elizabeth, d. van Ch. J. Duhen en A. de Voe Weintje Fijgje, d. van D. Schouten en M. E. Benschop. Ondertrouwd: W. van Ee, 24 J. en E. Noorlander, 20 j. CAPELLE a.d. IJSSEL. Mei. Geboren: Aaltje, d. van A. Oosthoek en A. Bal Ida Cornelia, d. van A. Kalis en E. Broers. Elisabeth Moor tje, d. van W. C. Bouthoorn en S. Vuik. Aartje, <L van Joh. J. Arnout en G. van Hou welingen. Ondertrouwd: A. C. ter Haar, 29 en W. J. Timanenmna, 24 j. H. Stuil> be, 23 j., en J. van der Reijden, 18 j. Getrouwd: H. Ruia, 27 j., en W. M. Coenraada, 25 j. J. Oudshoorn, 26 j., en W. J. de Bruin, 21 j. C. Vuik, M j, H, Btoord, 23 j. A. YImu, IS j„ n A. Ooi»™*, 23 J. HAASTRECHT. Mal. Geboren: Margaretha, d. van H. Kraan en J. van der Vliet Hendrikus Maria Jozef, z. van P. H. Do ©«burg en H. M. de Graaf! Cornelia, d. van W. Viseer en C. J. Verkaik. Getrouwd: R. van Beek en H. G. Kwe- kernaak. Overleden: H. Visacher, 80 j.F echtge noot van A. P. v. d. Burg. HARDINXVELD. Mei Geboren: Willemijntje, d. van C. Ster renburg en A. T. den Breejen. Hele na, d. van J. Ambachtsheer en H. Kamp. Cornelia^ d. van J. Hoogendoocm en Qhr. Taa. Ondertrouwd: A. Dubbeldam en d van der Plas. M. W. Sterrenburg ea A. L. Sweta. Getrouwd: O. van Nooxdennen na T. A. Baardwijk. Overleden: F. Bender», 62 j., echtge noot van N. Kot N. Verepuy, 67 L echtgenoot# van J. van dear Plas. J. de Kluyver, 80 j., echtgenoot van J. W. Pheolich. D. van WÜjk, ft m. LEKKERKERK. Mei. Getrouwd: M. H. van SchijodeL 84 j. en N. de Jager, 19 j. Overleden: A. den Oudsten, 68 J. SCHOONHOVEN. Mei. Geboren: Wilhelmus Gerardus Maria, van Jl van Schalk an G. Boen. met ERF en BOUWLAND te Lekkerkerk aan de Meent, den 18en Mel J.I., geveild, staat In bod all volgt: Perc. 1 Woonhuis op f 3000.— 2 Bouwland f 360.— 3 Bouwland f 375.— 4 Bouwakker f 400.— 5 Bouwakker 1 355.— AFSLAG en COMBINATIES Woensdag 25 Mei 1932, 's morgens 10.30 uur In het Café „Het Bonte Paard" te Lekkerkerk 0p Vrijdag 27 Mel i.e. zal de plaats hebben van de van den gemeente Qouderak. Tevens verpachting van het voor den tijd van 5 jaren. Aanvang 10Vi uur (z.t.) bij S. Ooms. De Voorzitter, P. H. HOFMAN. De Secretaris, JAC. DE BRU1JN. te Alblasserdam, la voornemens op Woensdagen 1 en 8 Jnnl 1932 telken, dei v.m. 11 uur (Zomertijd) In het Café „BOEREN KLAAS'' te Otjbeland (Brandwijk) voor de Erven ven Mej. Wed, E. M. ALBLAS- BLOM, publiek Ie verkoopen 0.8B.S4 Haotaran an Watering In den Polder Oijbeland, Inlichtingen en notities verkrijg baar bij den Notaris. te Meerkerk, zal tot den Inzet op Woensdag 25 Mei 1932, lot den loealag op Woensdag 1 Juni 1932, beide dagen dea voormiddags 11 uur in het Koffiehuis van M. SCHAKEL te Meerkerk Voor de Erven C. VAN VEEN met Erven, Tnin en Bonwlenl aan den Zouwendijk samen groot 30 47 Aren, in 2 perc. en massa. Nader omschreven bii biljetten, welke evenals alle Inlichtingen zfts te bekomen ten kantore van- voor noemden Notarii.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4