Gemeenteraadsvergaderingen De Luchtreis van de Pegasus. Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Loop der Bevolking. j Burgerlijke Stand. »v i\vnwn\\\\\\\ Noordeloos. - Ouderkerk a.d. IJssel. - Stolwijk. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schnonhov.mch. Courant MAANDAG 23 MEI 1S32 Dinsdag 24 Mal. Hilvaraum. AVR.O. 8—40 Gramofoon; 1010.16 Morgenwijding; 10.16—10.80 Gramiofoon; 10,80«11 Solisten-concert (Piano en Zang); 1111.80 Kook- praatje; 11.30—<12 Voqrtzettmg Solia- ten-ooncert132.16 A.V.R.O. Klein- Orkeet en Zang, 2.162.45 Voordracht door Pal Chevaxenne; 34 Knipcur sus voor beginners; 4—480 Pianocon cert; 4.80—5 Radio Kinderkoorz&ng; 6—6 Het Ensemble Sarközy; 6—6.80 Graimiofoon; 6.30780 Orgelconcert en Zang; 7.80—8 Prof. Dr. D. Cohen over: „Een reis naar Griekenland"; 8—880 Omroep-Orkest; 8.301-3.10 Opvoering van „Schuldig of Onschul dig"; 9.1510 Omroep-Orkest; 10 10.16 Nieuwsberichten; 10.15—12 Ko- vacs Lajos en zijn Orkest en Gramo- foon. Huizen. K.R.0. 89.15 Concert, 10— 1180 Gramofoon; 1180—12 Godsdien stig halfuurtje; 12.151,46 K.R.O.- Trio; 1.45<2 Gramofoon; 2—8 Vrou wenuurtje; 34 Modecursus; 4.155 Gramofoon; 5—7.10 KJR..0. Kunsten- sembie; 7.10—7.80 Jan Taal over: „De macht van het levende woord"; 7.468 Verbondskwartiertje8—0.15 Kon. Utreohtsohe Mannentangvereeni- ging; 9.L5 uur Nieuwsberichten; 9.80 42 Te Dutch Gentlemen Band. Woensdag 25 Mei. Hilvaraum. V.A.R.A. 6.451 en 7.30 7.45 Lichaamsoeieningen; 8 uur Gra mofoon; 9 uur Amsterdamsoh Solis ten Kwintet; V.PJH.0. 10 uur Morgen wijding; V.A.R.A. 10.15 uur Ui toen- ding voor de arbeiders in de Continu bedrijven; 11 uur R.V.U. Cursus Knut selen in hel gezin"; V.A.R.A. 11.30 uur Opvoering van „.Vorsten en Vol ken"; 12 uur V.A.R.A.-Septet en Gra mofoon; 2 uur „Onze Keuken" door P. J. Kers Jr.; 2.45 uur Zang en Pia no; 3 uur Uitzending van 'het CongTes van Hotel-, Café en Restaurantperso- neel in Nederland; 3.26 uur Zaag en Piano; 380 uur Kindervertellingen; 4.30 uur Vraaguurtje voor kinderen; 5.80 uur V.A.R.A. Mandoline-ensem ble; 6.80 uur R.V.U. Cursus „Het groot bankroet van 't verleden in de litteratuur van 't heden", door Dr. H. Gerversmaa; V.A.R A. 7 uur Gramo foon; 7.20 uur Joodsch uurtje; 8 uur Opvoering van „Op Goudjacht"; 9.15 uur V.A.R.A.-Orkeat; 10 uur Uitzen ding voor den Alg. Ned. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden; 10.15 uur V.A.R.A.-Orkest; 11 uur Nieuwsberichten; 11.15 uur V.AJR.A.- Orkeat; 11.45—12 Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing; 8.16—9.80 Concert; 10—1080 Dames koor; 10.8011 Korte Ziakendienet; 1112 Harmoniumbespeling; 12.15 2 Concert (Sopraan, Alt, Fluit, Piano en Harmonium)2.80—3 Lezen van Ghr. lectuur; 3—6 Gonoert door Kwin tet; 5—6 Kinderuurtje; 6—7 Uurtje voor de landbouwers; 77.80 Op last van den Minister afgestaan; 7.45—8 Prof. Albert Schweitzer over: „De Hollandsohe Orgels"; 8pijn. 9AÖ Orgelooncert; pl.xn. 9.4510 A. Brom Jr. over: „Het orgel in de Groote- of St. Jacobakerk te 'a-Gravenhage; 10— IQ. 10 Nieuwsberichten; 10.1011-30 Gramofoon. INGEZONDEN MEDEDEELING. SPOED-raparatlei aan: Luidsprekers, Toaatallen anz. Om bouw ouda Toestellen, of nlouw naar elk tchamal Alia Radlo-ontferdeelsn Nlauwsta Gramofoon platen an aila benoodlpdhadan. JAN BROUWER - 3CHOONHOVEN Alph.n t.d. Rijn. D. h„r 11. A. Straw hoov» „Da Hoop", ia «affliat varklaard. Curator i. mr. F. H. Tan d.r Taa ta IaI- .den. Treurig. Glaaaandam. Da haar 11. VaraUai, m mat lijn gtiln 4 jaar galadan naar Indll vertrokken, doch daar iljn vrouw niat tegen het tropiaohe klimaat kon, had hij aioh deatr dagen weer iugeeoheept naar Holland. Onderweg ia «Un vrouw ge- atorven en heelt haar grai in dan Oceaan gevondan. Glaeeindam. De heer Van da llinkalia, wethouder, heelt bedankt ale lid van Giessend&msch Belang en vertegenwoor digt dus in den Raad geen partij meer. Naar verluidt houdt dit verband met het feit, dat hij tegen verlaging van den steun aan werkloozen heeft gestemd in de jongste raadszitting. Ds IJsclub-kwssflo. Gltusndam. Deze week hebben onge veer 70 ingezetenen uit deze gemeente per aangeteekenden brief hun lidmaat schap opgezegd aan de IJsclub Hardinx- veld—Giessendaxn, welke, zooals bekend, op 8 Januari haar domicilie gekozen heeft in den polder te Neder-Hardinx- veld. Verschillenden onder hen zijn 25 en meer jaren lid van de club geweest. Giessen-Nieuwkerk. Bij de aanbeete-, ding van de verbouwing der boerderij van den heer Balt Verhoef, onder ar chitectuur van den heer Roozendaal te Noordeloos, werd ingeschreven als volgt: Timmerwerk: F. Buizer te Noordeloos f 885, B. Damsteeg id. f854, P. Donk Hz. te Giessen-Nieuwkerk f 792. Metsel werk: Van Dalen te Noordeloos f 964,50; T. Muis en Zoonen te Giessen-Nieuwkerk f 998. Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Gisssen-Oudekerk. Onder de leerlingen der openbare school heerscht in erge mate de mazelen. De helft der kinderen kan de school niet bezoeken. Hsl- sn Boskop. Mej. de wed. Den H. trapte enkele dagen geleden een naald in haar voet. Nadat sij het voorwerp daar uit verwijderd had, schonk «ij at verder geen aandacht meer aan. Haar voet ging later echter zoodanig opzetten, dat zij geneeskundige hulp moest inroepen. Ver moedelijk geldt het hier blondverglfti- Gemeenteraad. Jaarsveld. De gemeenteraad vergadert Vrijdag 27 Mei, des voorin. 9.30 uur, ter behandeling van de volgende agenda: le. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 2e. Vaststelling kohier hondenbe lasting; 3e. Wijziging begrooting 1931. Ned. Herv. School. Lopik. Werd de Ned. Herv. School aanvankelijk met 39 leerlingen geopend, thans is het bestuur er in geslaagd de 40ste leerling in te schrijven, zoodat het wettelijk minimum is bereikt. Gemeenteraad. Moercapells. De gemeenteraad verga dert op Dinsdag 24 Mei, n.m. 8 uur, ter behandeling van de volgende onderwer pen: Notulen. Mededeelingen. Wijziging begrootingen 1931 en 1932. Wijziging re kening 1929. Verordening Winkelslui tingswet. Verordeningen Drankwet. Wij ziging steunregeling werkloozen. Toestaan geldmiddelen Bijz. Lag. School. Jaarwed den Ambtenaar. Gamaantaraad. Oudswater. De gemeenteraad heeft een spoedeischende vergadering gehouden. Daarin had de beëediging en installa tie van het nieuw inkomend lid, den heer M. Bode, plaats (in de vacature van den heer J. Visser). De raad heeft na eenige discussie B. en W. gemachtigd nadere stappen te doen voor het aangaan eener overeen komst tot waterlevering aan het gedoelte Stein in de gemeente Reeuwijk. Na een geheime zitting stelde de bur gemeester voor over te gaan tot uitgifte eener obligatieleening groot f 125.000, te gen een rente van 6 pCt. 's jaars. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Otftnlnp in Stichting. Ouderkerk a.d. Usui. De chr. zang- vereeniging „Oefening en Stichting", die op Treden Pinksterdag in den te Sche- veningen gehouden wedstrijd in de af- deeling Uitmuntendheid een eersten prijs wist te behalen, alsmede een directeurs- prijs, bracht Vrijdagavond eenige liederen ten gehoore, vóór de burgemeesters-wo- rung, in tegenwoordigheid van vele be langstellenden. Na afloop complimenteer de de burgemeester zoowel de vereeniging als haren directeur, den heer Egberts, met de schoone resultaten. Wat een langdurige en degelijke oefening moest voorafgegaan zijn, om zooveel sichting te kunnen verwerven. Hij vertrouwde dat beide zangvereenigingen zouden voort gaan, alle malaise ten spijt, zich met toe wijding te oefenen in de edele zangkunst. VERGRIJP TEGEN DE ZEDEN. Wsddinxvssn. Het kwam aan het licht dat aan de Chr. School aan de Uranjelaan ernstige vergrijpen tegen de zeden werden gepleegd door den onder wijzer E. Dit werd bekend doordat, toen mej. S. met haar 10-jarig dochtertje langs de school wandelde, het kind hier omtrent iets uitliet, waarop de moeder, die hiervan meer wilde weten, het kind op tactische wijze uit te hooren met bovengenoemd verrasend resultaat. De heer Herfst, die als wethouder we gens afwezigheid van den burgemeester diens plaats innam, leidde het onder zoek, dat aan het licht bracht, dat deze handelingen reeds geruime» tijd plaats vonden. De onderwijzer werd toen op het gemeentehuis ontboden en verhoord, waarbij hij gedeeltelijk bekende zich aan genoemd feit achuldig gemaakt te heb ben. De heer Herfit achtte het noodig E. in arreet te houden voor het nader on derzoek. De bevindingen waren van dien aard, dat E. later op den dag op trans port gesteld werd naar het Huis van Be waring te Rotterdam. Elervelllng en winkelsluiting. Waddlnxveen. Tegen het bestuur van de aierenveiling heeft de politie prooee- verbaal opgemaakt insake overtreding van de winkelsluitingswet. Dit geval is geschied met het doel, een reohterlijke be slissing uit te lokken of de veiling al of niet onder de bepalingen van de wet valt. VERHUIZING MET HINDERNISSEN. Te Rotterdam wilde een werkwillige van de werf van P. Smit, waar de sta king nog steeds voortduurt, van de Be verstraat gaan verhuizen naar IJssel- monde Hiertegen hadden de stakers be zwaar en toen dan ook Woensdag een verhuiswagen voorreed, hebben stakers de verhuiskosten aan de verhuizer be taald, waarop de wagen verdween en de klant met zijn boeltje bleef zitten, ver telt bet H.bld. Een tweede wagen reed voor, maar ook die vertrok zonder meu belen of huisraad, maar met de betaalde kosten. Tenslotte verscheen nog een der de verhuiswagen, en ook die heeft rijn klant laten zitten. De wagen was in den namiddag gekomen en geruimen tijd bleef de Beverstraat zonder verhuisgtrij. Men begon reeds te gelooven dat de werk willige het had opgegeven, maar toen kwam omwonenden ter oore, dat men in alle stilts in den nacht wilde verhuizen. Dat was aanleiding voor vrijwel de ge- heele straat om op te blijven en toen dan ook om vier uur 's morgens een verhuis wagen verscheen, ging er een gejoel en geschreeuw op. Men belette den mannen hun werk te doen en omdat de belang stellende menigte, ondanks het vroege uur, was aangegroeid tot een goedo Lon- derdvijftig man, werd de politie gewaar- •chuwd, die de menigte met ■abel en gummietok uiteendreef en daarbij wer den rijke klappen uitgedeeld. De etraat werd afgezet, doqh tijdens het verhuizen werd een ruit van de cabine van de ver- huisauto ingegooid en bovendion bicven de bewoners uit de ramen van hun wo ningen joelen en schreeuwen. Tot op de daken stonden de menschen, die lieflig protesteerden tegen hetgeen op straat ge beurde. De politie gelastte tenslotte de ramen te sluiten en de daken te verlaten. Toen na herhaalde sommaties een troep menschen hardnekkig op oen dor daken bleef protesteeren, werd een schot in de lucht gelost. Daarna werd het rustig in de Beverstraat. De inboedel was zoo langzamerhand ingeladen en toen de tocht onder politie- geleide zou beginnen, bleek dat oen zij straat, buiten het door de politie afge zette1* gedeelte, over de geheole breedte was opgebroken, zoodat men moest om rijden. Vrijwel langs den geneden weg, dien men moest volgen, waren spijkers gestrooid en lage» stukken prikkeldraad, planken, of repen karton met spijkers. Ook stuitte men op een stuk opgebroken rijweg. De moeilijkheden werden omzijld of overwonnen en zoo kwam men ten slotte met den wagen in IJssd monde. HET VERGAAN VAN DE „STAN- FRIES IV". Lijk van stuurman aangespoeld. Bij Workum is een lijk aangespoeld dat in staat van ontbinding verkeerde. Aan de kleeding werd het echter her kend door de familie als dat van Fieter de Vries, gewoond hebbende le Leeu warden, stuurman op de vergaat „Stan- fries IV". DE GROTIUS-MEDAILLE. Volkenbond «n Vredo huldigt Dr. Lange. Tusschen de delegaties van Nederland i In oorwegen ter ontwapeningen rentie, had Woensdagmiddag in een Ion van Hotel des Bergues een eenvou dige dooh indrukwekkende plechtigheid plaats. De Grotius-medaille 1982 van de Ne der l&ndache Vereeniging voor Volken bond en Vrede werd n.l. uitgereikt aan den Noor, Dr. Lange. Namens het hoofdbestuur van de Ne- derlandsohe Volkenbondsvereeniging las Prof. Mr. V. H. Rutgers het in het Ne- derlandsch en Fransoh opgestelde di ploma voor, dat verklaart, dat aan Dr. Lange wegens zijn verdiensten voor de zaak van den Volkenlbond en Vrede ais secretaris-generaal van de interparle mentaire unie en als gedelegeerde van Noorwegen ter VoLkenbondsvengadering de Grotius-medaille 1982 is toegekend, die sinds 1926 ieder jaar aan een per soonlijkheid wordt uitgereikt, die zich op dit gebied bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt Daarna sprak Prof. Rutgers, ook na mens den voorzitter van Volkenbond en Vrede, Jhr. Mo*. H. A. van Karnebeeik, Dr. Lange hartelijk toe. Dr. Lange dankte de Nederlandeohe Volkenbondsvereeniging en verklaarde, dat het hem vooral een genoegen wja, dat de medaille naar Grotius is genoemd Spr.'s studie van Grotius had bij hem groote bewondering «n sympathie voor dezen Nederlander opgewekt PARACHUTIST DOODGEVALLEN. Bij feestelijkheden te Oslo in verband met den grondwetsdag was de Zweedsohe parachutist Waldau in de stad opgeste gen en vloog, terwijl de straten vol men schen waren, over het centrum, hangen de onder een vliegmachine aan een lee- ren riem, die doorgesneden was en daar na aan elkaar gelijmd met een nieuw soort lijm. De demonstratie vu als een reclame voor dit middel bedoeld.. De waaghalzige tooht boven de menschen massa verliep zonder ongelukken. De parachutist zou zich volgens het pro gram buiten de stad losmaken uit zijn ongemakkelijke positie en daar met een valscherm dalen. De parachute ging evenwel niet epen en met duizelingwek kende vaart viel Waldau van een hoogte van 400 Meter even buiten de stad te pletter. Voor de laatste maal tje was en nu sleohts niet het plaatje hierboven is de t een blik geworpen op wat eens zijn zoon- dan een geraamte. De derde van rechts op ilukkige vader, nadat hij de overblijfselen van i kind Heeft herkend. ieder f 6 auhe. 2 d. h. Rijden zonder nummeibewije: H. S te Alpben aan den Rijn f 6 subs. 2 d. b. Rijwiel zonder bel: K. D. te Gouda 1 1.50 subs. 1 d. b. Venten zonder vergunning: H. O. en J. G. van S., zonder bekende woonplaats, en B. de K. te Gorinohem, iedar f 1 subs. 1 d. h. Motorrijtuig onbeheerd laten staan: J. M. P. te Schoonhoven f 0.50 mibs. 1 d. h.; F. C. M. te Gouda i 180 subs. d. h.; P. D. M. B. te Bleiswijk f 8 1 d. h. K&rnemelksloot van verkeerd» zijde inrijden: J. P. V. te Waddinxve-m f 8 subs. 1 d. h. Overtreding van de wet op ds open bare middelen van vervoer: H. A S. te Oudewater f 8 subs. 2 d. h. Schoolverzuim,: C. C. van den B. te Gouda, sohuldig verklaard zonder toepas sing van straf: J. M. J. te Gouda f 8 subs. 1 d. h. Rijwiel zonder licht: J. van B. t« Wad- dinxveen f 3 subs. 1 d. h. Overtreding van de Arbeidswe G. van L .te Waddinxvoen 2 maal f sube. 2 maal 1 d ,h.; H, B .te Waddiiixveen 7 maal f 0.50 subs. 7 maal 1 d. h Rijden op verboden weg: H. T. te Waddinxvoen, J. B. te Gouda, J. J. S. te Moordrecht en C. van V. te Wiaidinx- veen iedefr f 4 subs. 1 d. h. Te snel rijden: M. A. H. te B>skoop f 4 suibs. 1 d. h. Openbare dronkenschap: W. vin der V. te Gouda en A. W„ zonder bïkende woonplaats, ieder f 0 sube. 2 d. L. OVEN. KANTONGERECHT GORINCHEM. Uitspraken van 17 Mei. Loopen op verboden gropd: W. J. te Gorinchem 1 of 1 week tuchtschool; M. C. van H. \e Gorinchem i 1 of 1 week tuchtschool. Honde zonder belastingpenning op den openbaren weg laten loopen: W. de J. te Gorinchem f 3 of 2 d. h. Niet stilhouden met rijwiel op de door de politie gegeven aanwijzing: J. A. S. te Gorinchem f 3 of 2 d. h.; I. K. te Gorinchem f 1 of 1 4. h. Sirenesignalen in de stad: A. S. te Go rinchem f 2 of 1 d h. Auto zonder twee goedwerkende rem men besturen: W. B .te Meerkerk f 5 of 3 d. h. Op de fiets een paard leiden: A. H. te Nieuwland f 1 of 1 d. h. Na sluitingsuur in tapperij ophouden: J. R. te Hardinxveld f 8 of 2 d. h. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 18 Mei. Veiligheid van het verkeer in gevaar brengen- D. van E. te Rijswijk f 20 subs. 4 d. h. Eieren van waterwild zoeken: J. N. en J. van der S., beiden te Bleiswijk, ieder berisping. Bij kruising verkeer van rechts niet voor laten gaan: G. van R. te Rotter dam f -10 suhs. 2 d h.; S. F. G. te Utrecht f 2.50 subs. ld. h.; H. van D. te Papekop f 5 subs. 2 d. h. Veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A. M. J.' L. te Hillegersberg f 10 subs. 2 d. h. Rijden zonder rijbewijs: A. ds G. te Waddlnxveen sn G. ran D. ts Ttr Aar, V. te de za- G. B. M. te rdelijk wam- van 2 S. te KANTONGERECHT SCHOONH Uitspraken van 20 Mei 1981L Als bestuurder van een motorrijtuig of -rijwiel op zoodanige wijze over den weg rijden, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: A. H. Rotterdam, en F. L. te Utreaht, ba ken aangehouden tot 8 Juni 1932; te Schoonhoven, vrijspraak; P. Ouderkerk a.d. IJssel, voorwaa veroordeeld tot f 5 suhs. 1 dag, da neer verdachte binnen een termijn maanden de schade aan getuige N Ouderkerk a.d. IJssel niet vergoedt en aan den ambtenaar van het opi inbaar ministerie geen kwitantie heeft ov de veroordeeling zal zijn van kxi P 0. te Lopik f 2 subs. 1 dag; W. te Stolwijk f 10 subs. 2 dagen) Wegens als bestuurder van ee: torrijtuig niet bij een bocht voh ruimte laten om te passeeren: der H. ts Ameide, vrijspraak. Wegens overtreding van het Mol Rijwielreglement: A. V. te Nieuw a8. IJssel, aangehouden tot 8 Juni 1932; H. D. op 't L. te Benschop f 8 subs. 1 d. Wegens als bestuurder van een mo torrijtuig bij het ingehaald worden door «en ander motorrijtuig niet uitwijken, wanneer dit wordt G. P. de G. te Bergen op Zoom subs. 3 dagen. Wegens overtreding van het Folitie- reglement van de Scheep- en Vlotvaart op de Merwede, Noord en Nieuwe Maas: D. B. te Rotterdam f 8 subs. 1 dag. Wegens overtreding dear mollen- sa kikvorsohen- en egel wet: J. van D, te Jaarsveld, f 0.50 subs. 1 deg. Wiegen# overtreding der Algemeene Politieverordening te Krimpen a.d. Lek: J T. en J. W., beiden te Rotterdams ieder f 3 subs, ieder 1 dag. Wegens overtreding der Tarwewet: T. T. te Ouderkerk a.d. IJssel f 25 sube. 5 dagen. Wegen# als ouder van een kind, dat nog niet buiten de leerverplichting valt, niet zorgen, dat dit kind geregeld de school bezoekt: L K .te Ouderkerk a.d. J IJssel f 20 subs. 2 dagen; G. K. te Lopik f 2 subs. 1 dag. Wegens openbare dronkenschap: C. de V. te Krimpen a.d. IJssel en P. K, zwervende, ieder f 0 subs, ieder 2 dagen. Wegens in staat van dronkenschap de openbare rust verstoren: W. de R. te Jaarsveld f 0 sube. 2 dagen. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht: A. den O. te Jaarsveld f 2 sube. 1 dag- b Wegene overtreding der Winkels)ui- tirgswet: J. van B. te Stolwijk, op Zon- 1 dag ijs verkoop, ontslag van rechtsvervol ging. ALBLA8SERDAM. Mei. Ingekomen personen: K. J. ds Vos, B 190, van Lekkerkerk; T. van Buuren sn gezin, E 231, van Nieuw-Lekkerland; J. Boel, G 205, van Baarn; G. Kroon, G 89, van Molenaarsgraaf. Vertrokken: M .J. van SteenisKan ter s, van E 145 naar Delft; P. Hof stro, van F 77 vertrokken naar Middelharnis; W. van Zeist, van F 85 vertrokken naar Nijmegen; L. W. F. van Osvan Tratum van B 203 vertrokken naar Delft; L. Gaal, A 312 vertrokken naar Dordrecht; A. den Hartog en zoon, van A 138 naar Rotterdam; W. Kanters, van D 125, naar Rotterdam; J. en L. Boon, van F 87 naar 's-Gravenhage; C. A. StamDe Groot, van A 185 naar Nieuw-Lekkerland; P. L. Broeksmit en echtgen., van E 223 naar 's-Gravenhage; A. van de Graaf van B 200 naar Papendrecht. BOSKOOP. M«i. Getrouwd: A. Rietdijk, 25 j. au 11. E. Ramp, 23 j. Overleden: J. van Wijk, 2 dL HEKENDORP. Mei. Ondertrouwd: A. Pak te Waarder sn P. Leef lang. HEI- sn BQQEHXXP. Mei. Getrouwd: A. Smits, 20 J. an A. Stra- ▼srs, 22 j. OUDEWATER'. Msi. Geboren: Maria Adriana, d. van B. v. d. Heuvel sn A. H. Wijnen Hendrikus Johannes, z. van A. van Eok sn G. G. Smit Bernardina Maria, d. van C. M. Stolwijk en A. M. van Tilburg Johan- nes Marinua, z. van J. J. van Vliet en H. Blakenbuxg. 1Ï30I v |njg SOJUg sells idicia.; 3BV 'i 1IBV 3&nsv b IL8V nociq 6 M] aaliiw ,n si eÜ ri neb M\\f 59. Terstond sloeg Herr Untermeder de snaren van zijn guitaar aanGe hoorzaam kwamen de leeuwen aanhol len, en toenVoorwaarts! Naar de koninklijke hutl" commandeerde Herr Untermeier. Koning Lippilappie ver moedde niets van het naderende gevaar. Hij had de kleeren van meneer Van Em- men aangetrokken en troonde in zijn hut, stralend van vreugde en zijn hart zwellend van trots! Hij had al z'n hove lingen en buren uitgenoodigd, hem te komen bewonderen. 80. Plotseling klonk er gebrul en ge schreeuw. De leeuwen stormden de hut binnen. O, sapperloot, je had het ge richt van den armen Lippilappie moeten zien! Met één sprong was hij van s'n troon en de woestijn in gevlucht, ge volgd door Herr Untermeier en z'n leeu wen. Nooit van z'n leven had Lippilappie zóó geloopenl Hij brulde van angst, tot een der leeuwen hem te pakken kreeg. Bevend viel de arme koning op «ijn knieën, TWEEDE blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Sctioonhov.n.cti. Cour.nt MAANDAG 23 MEI 1*22 van Noordeloos. Raadsvergadering op 29 April. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter burgemeester Wisboom. Na opening der vergadering met gebed, leest de secretaris de notulen, welke ongewij zigd worden goedgekeurd en vastge steld. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Daaronder is een "bericht tan Ged. Staten dat |de uitkeering op de fonds belasting na 1935 zal bedragen f 4,87 per inwoner en van hetzelfde College, mededeeling, dat het voorschot op het lager onderwijs zal bedragen f 6220,- minus f 540.- voor pensioen storting. De gezondheidscommissie te Slie- drecht zond het verslag over 1931 in. waaruit blijkUdat voor deze gemeente de bijdrage op 36.24 is bepaald. De heer K o o ij m a n merkt hierbij op, dat de gezondheidscommissie wel een mooi ding is, doch ze kunnen toch Gorinèhem nog jnaar niet be letten, dat al die faecaliên hierheen stroomen. Voorts is ingekomen een verzoek van de Kon. Ned.. Bouwvereeniging te .Utrecht om toetreding als lid, door middel van subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt. Een verzoek van de Commissie te gen alcoholisme om het aantal ver gunningen op één als maximum te brengen wordt ingewilligd. Van de hier pas opgerichte afdeeling van den Landarbeidersbond is een verzoek ontvangen tot invoering van een steunregeling naar de ministe- riéele voorschriften. Devoorzi'tter zegt, dat reeds de vorige maal in besloten vergadering hieromtrent een regeling is getroffen. De uitkeering zou bedragen één gul den per dag en voor een gezin met meer dan 3 kinderen één gulden toe slag. Ihans kan dus dit besluit ge notuleerd worden. Aldus wordt be sloten. De heer Prins te Bleskensgraaf ver zoekt reductie op den pachtprijs voor het vischwater over 1931. Het is thans f 120.- Weth. van der Ham informeert of de vangst nog al goed geweest is. Beweerd wordt, dat er veei gevangen is. Sprmerkt op, dat de boerderijen ook niet veel opbrengen, en is in het atgemeen niet voor verlaging. Ten slotte wordt op voorstel van den heer Lr. Slob besloten een reductie van f 20.- te verteenen. Volgt een verzoek van de heeren A. Advocaat en W. den Hartog. om per 1 Mei 1932 de huur van het heerenhuis te verlagen. Thans be draagt dit f 400.- DeVoorzitter vindt de prijs ook te hoog, en zou willen voorstellen om hen ieder met f 50 te verlagen. Dit voorstel vindt geen instemming en wordt teruggebracht op f 50 in totaal. Weth. van der Ham zegt,: heb ben zii geen zin, welnu, dan kunnen ze gaan. De huurprijs wordt thans vastge steld op f 350,- (voor 1932) De vereeniging Voikshui#vesting ver zoekt medewerking voor huurverla- ginfl van 25 procent Feitelijk heeft de gemeente hiermede niets te maken, alleen is ze borg voor de huren, overigens moet de minister zijn goed keuring hechten aan dit verzoek. Tot medewerking in zooverre wordt be sloten. Verder is ingekomen de circulaire van Ged. Staten, inzake korting der salarissen. van burgemeesters, secretarissen, ont vangers, wethouders, en ambtenaren van den burgerleken stand, met drie procent De Voorzitter is van oordeel füa)t 3 procent veel te weinig is. en zou willen verzoeken een hooger percen tage voor deze korting vast WStellen. len. De heer Kooijman zegt, dat er den heelen morgen al js gesproken over .25 procent, waarom ook hier geen 25 pet. verlaging? De inkomêns van de boeren zijn wel door deze huidige crisis et 200 procent ver laagd Een verlaging van .25 pet. zou in billijk niet meer dan billij Weth. 'Bikker wijf ook besliit een cijfer vaststellen, om dit als voor stel bii Ged. Staten in te dienen, hij gaat absoluut niet accoord met 3 pet. ait is veel te weinig. Weth. van der Ham betoogt dat men hier dank verschuldigd is aan zijn voorouders, dat zij zuinig geleefd hebben, anders had Noordeloos al OP de keien gezeten. Als deze toe standen nofi lang moeten duren, waar zal men dan aankomen? Een ver laging van 3 pet. acht ook spr, veel te weinig. De heer G. Slob is ook van meening. dat dit percentage al te laag is. geziën den lageren levensstandaard, waarvan ook de ambtenaren profi teered Zij hebben het nog nooit zoo goed gehad als tegenwoordig. De voorzitter zegt nog. dat het hem goed is wat er ook wordt vast^es'eld al was het 50 pet. Met algemeene stemmen wordt besloten, aan Ged. Staten te verzoeken, de salarissen met 25 pet. te veriagen gezien de huidige tijdsomstandigh den waarin we yerkeeren. Ook komt thans aan de orde de vaststelling van de verordening in zake de benoembaarheid tot gemeenteveldwachterv als aanvulling op het ambtenaren reglement,. waaromtrent in de vorige vergadering tot aanhouding was be- siouen. De voorzitter heeft geinformeerd bjj zijn collega's in de naburige gemeen- ten, welke regeling daar is getrotien in verhand met het salaris van den veldwachter. Zij hebben alle geant woord, dat het onveranderd gebleven is. of zii zuilen voorstellen, het zoo te laten, ook in verband met hetgeen nog in de toekomst van een veld wachter kan gevergd worden. Daar om is spr. van meening, gezien men hier een zeer goeden veldwachter heeft^ om aan dit salaris niet te tor nen, en dit alzoo te laten op f 2050. Spr. meent dat wanneer men hier op een venaging gaat toepassen, dit een blaam op den veldwachter zou beteekenen, en dit mag niet, want hjj voldoet in alle opzichten. Weth.vanider Ham is ook van meening, dat op het gedrag van den veldwachter niets valt aan te merken maar van het salaris kan z.L wel wat af. Weth. Bikker wenscht het voor stel van B. en W. van de vorige keer n.l.. 10 pet. vermindering, gehand haafd te zien. De heer K o o ij m a n vindt het een verkeerd standpunt, om bij de klein tjes te beginnen, wanneer den veld wachter 10 pet. gekort wordt, dan moeten de grootere salarissen toch zeker veel en veel meer verlaagd worden. De-heer Slob is van meening, dat een venaging van 10 pet. zeer goea gemotiveerd is, gezien zijn vrije en goede woning met nog een aardig atuk grond. De Voorzitter bestrijdt dit laat ste. Hij zegt, dat het slechts een zeer kleine woning is. Het voorstel van B. en Wi (lOpct. venaging) volgens besluit van de vorige vergadering wordt aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. (legen ue heeren W. Siob, Muilwijk, en Kooijman) Vastgesteld wordt de verordening tot regeiing van het vergunningsrecht voor venoi- en andere zaken. Voorts wordt besloten, mits Ged Staten hiermede accoord gaan, de winkeisluning gedurende de zomertijd een uur later te stellen. Weth. v an d eY Ham stelt voor s Zaterdagsavonds nog een uur later te sluiten.. Hierop wordt afwijzend beschikt, aangezien hierop beslist geen goed keuring van Ged. Staten zal zijn te verkrijgen. Vervolgens brengt de heer Ktyo ij an verslag uit, namens de com missie, belast geweest zijnde met he, onderzoek van de rekening der bfyz. school, Spr. heeft enkele opmerkingen fen zou gaarne nadere inlichtingen wen- schen. De heer Vermeer, hoofd der bijz. school,, heeft in rekening gebracht oQ cent per leerling, voor administra- tiekosten. De voorzitte r antwoordt, dat voor de openbare school de werk zaamheden ter secretarie worden ge daan. voor dó bijz.. school moet men dit zei ïdoen. vandaar die toelage, dit zelf doen, vandaar die toelage, boven het salaris Voorts zegt de heer Kooijman dat voor het rondbrengen van con vocatiebiljetten bedragen van 6 A 8 gulden zijn geboekt. Men is algemeen van oordeel, dat dit hoog ijl Tenslotte toont de commissie leen post auto rijden J. de Hoos, waarvan geen nota aanwezig is,, dit moet men dus maar gelooven. Verder informeert de heer Kooij man naar een geleverde actetasch, waarvan niemand afweet, en ver scheidene uitgaven voor verschillende lidmaatschappen. Bovendien wordt er met eventueele vacatures, door onder wijzers maar auto gereden, ook als onderwijzers komen kyken, ook maar weer per auto. Reuzen-bedragen wor den hieraan gebruikt zegt spr. Waar om, zoo Vervolgt hij, wordt voor de levering van leermiddelen niet even als bij de openbare school nu gebeurt, door ingezetenen ingeschreven? Dan had men wellicht het benoodigde' bij een grooter kwantum ook nog goed- kooper. Nu worden de leermiddelen jeleverd hoofdzakelijk door den heer ■>c Jong, maar ook zijn er nog leve- rantie's bij uit Middelburg. Dit "Vindt opmerker niet in orde. De voorzitter en andere loden zijn van meening, dat de heer Kooijman feitelijk gelijkheeft, deze uitgaven konden absoluut verminderd worden waartoe dan ook een verzoek zal worden gedaan. De heer K o o ij m a n merkt hierbij nog op dat de openbare 'school heel wat zuiniger leeft. De Secretaris deelt echter mede, dat al de bovengenoemde posten de oninklijke goedkeuring destijds ver regen is., alleen wat betreft ae acte tasch weet spr. dat niet; de heer Kooijman kan deze besluiten komen igzleh. Weth. Bikker merkt hierbij op. dat echter de bijz. school gedurende 3 jaren een bedrag van f 1723,40 min der gekost heeft, dan de O. L- S. dit is dus pl.mj. f 600 per jaar. Hierna volgt goedkeuring der re kening. De Voorzitter sluit deze discus- sie's met de mededeeling, dat het schoolbestuur er op gewezen zal wor den, dat het niet op al te royalen voel moet leven. Besloten wordt op zijn verzoek, den heer de Ruiter, rijks veldwachter, een gratificatie van f 10 te verieenen wegens bijzondere diens ten. De rondvraag levert geen stof tot bespreking op, waarna de voorzitter ile vergadering sluit. Ouderkerk a.d. IJosoL Nadat de op 6 Mei gehouden verga dering van den gemeenteraad, waarin al le leden tegenwoordig waren, door den burgemeester met gebed geopend wa#, werd overgegaan tot de mededeeling der nagekomen etukken. Hiertoe behoorden verschillende goedgekeurde oomptahili- teltohealuiten, alsmede de rekening over 1931 van den VleeechJmuringsdiengt en die van de waterleiding, welke werden goedgekeurd. Benoemd werd tot Md der commissie tot wering van sohooévemiim, in de plaats van den heer H. W. van Dam, de neer W. A. Brouwer, die tot 1 October 1932 die functie sal blijven uitoefenen in oommdssie II. In cijn plaats wordt in laatstgenoemde oommissie benoemd de heer M. Vlasblom, nieuw benoemd hoofd der bijzondere school II. Een verordening regelende de eisohen van benoembaarheid ep de bezoldiging van de veldwachter# wordt hierna be handeld en in ontwerp vastgesteld. Ten aanzien der Winkelsluitingswet wordt een verordening vastgesteld tot afwijking van haar bepalingen in zoo ver, dat tijdens den z.g. zomertijd de winkels een uur later zullen mogen slui ten. Deze verordening behoeft echter de goedkeuring van de Kroon. Ter uitvoering der nieuwe Drankwet worden hierna behandeld en vastgesteld een verordening op de heffing en invor dering van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, alsmede een verordening op de heffing en invordering van verlofrecht voor den verkoop van zwai-alcoholischen drank. Daar het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-Ambentaren zich met de daarin vervatte regeling van de rechtspositie der gemeente-ambtenaren wel vereenigen kan, volgt thans de vast stelling van het Ambtenaren-reglement. Ten aanzien van raads voornemen, om wegens de ernstige tijdsomstandig heden ook van de salarissen der vroege re ambtenaren 8H pCt. te venbalen, we gens pensioensbijdragen, uitgezonderd van den burgemeester, tevens secretaris, deelt deze mede, dat hij, hoe zeer waar- deerend de gevoelens, die aan deze uit zondering ten grondslag liggen, meent, van dat vrijgevig besluit geen gebruik te mogen maken, doch dat hij dezelfde kor ting wenscht te ondergaan al# de ande re ambtenaren. Het dienovereenkomstig voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen in ontwerp vastgesteld, te re kenen van 1 Mei, met vrijstelling noch tans ran die ambtenaren, wier salaris minder dan f 800 's jaars bedraagt. Ten aanzien van het voorstel van Ged. Sta ten, om gedurende drie jaren een korting toe te passen op de salarissen van bur gemeester!, secretarissen, wethouders, en ambtenaren van den burgerlijken stand van 8 pCt., voor zoover deze over schrijden het bedrag, dat in vergelijking met 1931 wegens nieuw of verhoogd ver haal van pensioenbijdragen moet worden betaald, wordt met algemeene stemmen besloten, voor het tegenwoordige accoord te gaan, daar zij in de komende tijden wel niet voldoende zal blijkep. Ten slotte wordt op aandrang van Ge deputeerde Staten tot dekking der bui tengewone kosten van steunverleening aan de werkloozen, waarvoor dat college geen geldleening toestaat, besloten de ge meentefondsbelasting over te brengen van de eerste naar de' derde klasse en in plaats van 80 100 opcenten op die belasting te gaan heffen. Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. Stolwijk. Raadsvergadering op Maandag 2 Mei, v.m. 10 uur. Aanwezig alle (7) leden. De Voorzitter, burgemeester baron Van Hemert tot Dingshof, opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen leest, welke wor den goedgekeurd. Voor deze vergadering zijn ingekomen: Een voorstel van Ged. Staten om op da jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger en bezoldigde ambjtenaar van den bur gerlijken stand 3 pCt. te korten. Dit zal f 180 vermindering over het geheel ge in. De heer Grareland meent, dat de ambtenaren ook iets moeten lijden door ie crisis. Zij profiteeren er nu van daar de levensstandaard zooveel lager gewor den is. De voorzitter wijst op dqp buitenge woon gunatigen stand der gemeents-fi- nanciën, Er werdea geen opcsntsn, op welke belasting ook, geheven. De ge meente zal met f 180 er niet beter van worden. De heer Verdoold vraagt of het rijk 3 pCt. zal korten op de uitkeering. De Voorzitter antwoordt ontken nend. Dit geldt voor gemeenten boven de 5000 zielen. De heer Dog ter om vindt die kor ting veel te gering. Spr. vraagt of de Raad ze niet hooger kan stellen. Weth. De Graaf meent, dat het gaat over een uitspraak van alle gemeenten. Voor de ambtenaren kan de korting van 3 pCt. geen bezwaar zijn. De heer Gravel and herhaalt, dat de toestand zeer ernstig is en het levens onderhoud kost veel minder. De ambte naren worden er nu beter op. De Voorzitter wijst er op, dat tijdens de mobilisatie de ambtenaren zeer lage salarissen hadden, terwijl in den handel schatten werden verdiend. Er kan echter geen bezwaar zijn de voor stellen van Ged. Staten aan te nemen. De heer Graveland vindt 3 pCt. aftrek niets. Spr. wijst op de onderwij zers, die veel meer gekort zijn. De heer Jac. Verdoold merkt op, dat het bij den boerenstand tot wrevel aanleiding geeft, wanneer in dezen tijd d esalarisien van de gemeente-ambtena ren op hetpelfde peil blijven. De heeij Muis is in principe tegen loonsverlaging, omdat daarmede de cri sis niet verholpen wordt, In deze buiten gewone omstandigheden zal spr. echter niet tegen de 8 pCt. verlaging stemmen. Het voorstel om 3 pCt. te korten wordt aangenomen met alg. stemmen. Medegedeeld wordt dat de verordening op de winkelsluiting is goedgekeurd. Weth. Verdoold vraagt of tijdens de kermis de winkels geopend kunnen blijven. De wet geeft 21 dagen De heer Muis hoopt, dat de Voorzit ter zoo soepel mogelijk zal zijn in het geven van vergunningen, want deze wet is bij velen onsympathiek. De Voorzitter zegt dat de wet toe gepast moet worden. Er zijn 21 dagen in het jaar, waarop van de bepaling kan worden Afgeweken en dat kan dus tijdens de kentnjs ook geschieden. Een vferzoek is ingekomen van den bond van koffiehuishouders, om gedu rende den zomer het sluitingsuur op 11 uur in plaats van 10 uur te bepalen. Zonder discussie wordt op voorstel van B. en W. het verzoek afgewezen. De uitkeering uit de fondsbelasting i heeft hét rijk bepaald op f 6,32 per inwoner. Enkelé ondersteunde inwoners vragen om werk. B. en W. hebben geen werk en moeten dus afwijzend beschikken. Ingekomen is een adres van Oost- stellingwerf om adhaesie aan oen adres aan de Tweede Kamer, waarin aange drongen wordt op steun voor den land bouw. B. en W. zijn er van overtuigd dat de regeering van den ernstigon toestand in den landbouw volkomen op de hoogte is .waarom B. en W. voorstellen afwij zend te beschikken. Het voorstel wordt aangenomen. Een adres van oud-leerlingen van den landbouwcursus is ingekomen met hst verzoek om sub sidie voor een cursus. B. en W. stelLn voor afwijzend te beschikken waar het hier een cursus van oud-letx-lingen geldt. De heer Jac. Verdoold wijst óp het belang van dezen cursus. Het gaat niet niet alleen over den cursus van oud leerlingen. De boerenstand moet goed on derlegd zijn, zegt spr. en dringt op sub- sidieering aan. Den heer Graveland stuit het sub sidieeren van alle mogelijke leerlingen te gen den borst. Spr. zal stemmen vóór het voorstel van B. en W. Weth. De Graaf is het eens met den heer Jao. Verdoold. De Voorzitter heeft van die mee ning in B. en W. niet gehoord. De heer Jao. Verdoold dringt nog maals met klem er op aan subsidie te geven, b.v. f 25. De heer Muis meent, dat er tal van landbouwbladen zijn, die over alles en nog wat inlichten. Als de wil er is, kun nen de boerenjongens zich thuis ontwik kelen. Weh. De Graaf vindt dat een we tenschappelijke ontwikkeling noodig is. Uit bladen kan men b.v. de bemesting niet leeren. De heer Graveland vindt het ver schrikkelijk dat een boerenzoon over bemesting moet leeren van een school meester; spr. heeft in zoo'n cursus geen vertrouwen. De Voorzitter wijst er op, dat de resultaten van het onderwija wel zoo zijn, dat di| niet gemist kan worden. Spr. merkt den heer Muis op, dat men naast bladen en boeken voorlichting moet hebben. Weth. De Graaf zegt, dat hij heel veel geleerd heeft van landbouwcursus. sen. Het voorstel om f 25 subsidie te ge ven, wordt aangenomen met 6—1 stem, die van den heer Graveland. Weth. De Graaf motiveert waarom hij in de wethoudersvergadering over dit adres gezwegen heeft. Ingekomen is een adres van den bond van veldwachters om f 15 subsidie voor revolverschieten. De heer Muis is er niet voor. De po litie moet in de lucht schieten en daar voor behoeft men niet te leeren mikken. De heer Jao. Verdoold zal niet tegenstemmen, waar na aan den land bouwcursus wel subsidie gegeven ifl. Het voorstel om f 15 te geven, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Volgt een aanvulling van de algemeene politieverordening (verbod van voetbal len op het trottoir, straatboenen en par keeren). Weth. De Graaf ziet In het verbod van parkeeren van auto's bij de kerk geen nut, want dan zou er wel politie toezicht mogen zijn. De heer Jao. Verdoold Eiet er ook moeilijkheden uit ontstaan. De Voorzitter stelt voor, dat een bepaling opgenomen wordt, dat het „Bon der noodzaak" plaatsen van rij- en voertuigen in de koon verboden is. De bedoeling is dus, dat men de openbare straat niet als herstelplaats gaat gehruir ken. De aanvulling wordt aldus aangeno men. Elenige af- en overschrijvingen wor den goedgekeurd. Achtereenvolgens komen daarna aan de orde de wijziging der verordening re gelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Vaststelling verordening rege lende het «heffen van verloisreoht voor den verkoop van zwak alcoholische» drank in het klein. Vaststelling verorde ning regelende de eisohen van den ge meente-veldwachter. Vaststelling kohier hondenbelasting over 1932. Goedkeuring rekening van het burgerlijk armbestuur 1931. Goedkeuring begrooting van het burgerlijk armbestuur 1933. Al deze punten worden zonder discus sie of stemming aangenomen. Rondvraag. De heer Muis zegt, dat op de ver gadering van Volksonderwijs klachten zijn geuit over den toestand in de speel plaats bij de openbare school. Spr. heeft dien toestand in ©ogen schouw genomen en is ten volle over tuigd van de gegrondheid van de klach ten. De Vooraitter zegt, dat B. en W. de klacht in hun vergadering zullen be spreken. Spr. wijst er op, dat er een prachtige speelplaats, die f 3200 heeft gekost, maar blijkbaar weinig of nim mer gebruikt woidt. De heer Jac. Verdoold onder streept de klacht van den heer Muis. B. en W. zullen een onderzoek instel len. De heer Muls hoopt op spoedige af doening. De heer Both vraagt, of er niet wat op te vinden ia, om arbeiders aan het werk te helpen. Spreker zegt dat er boeren zijn, die wel een arbeider kunnen ge bruiken voor f 1 per dag en dan zou de gemeente een toeslag kunnen ge ven. De Voorzitter tou daar bij voor baat niet op in willen gaan. Het besluit zou trouwens niet goedgekeurd worden. De heer Jao. Verdoold meent, dat er groote hzwaren aan zoo'n rege ling zouden kleven. De Voorzitter «egt, dat de groot- ZEILWEDSTRIJD. De groots zeilwedstrijd om Helgoland. Voorop de „Rejina II", jjst snelste jacht.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4