Gemeenteraadsvergaderingen SSKï De Luchtreis van de Pegasus Wat geeft de Radio? Kerk en School. Gemengd Nieuws. Wetenschapen Techniek. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Bergambacht en Hei- en Boeicop Hel- en Boeleop. TWKCDC BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND :N UTRECHT. Schoonhovimcha Cour.nl Ólnedag 31 Md. Hilversum. AJVJU). 8-^10 Gwunofoon; 10—-10.16 Moigenwijlding; 10.1610.30 Gramofoon; 10.30—11 Voordracht door Jaqueline Roy aardeSandberg; 11— 12 Orgoloonoört en Zang; 12—2.16 Om roep-Orkest en Acoordeonmuadek; 2.16 —2.46 B. L. M. Sekreve over; „Parfu merieën"; 94 Knipcursus voor be ginners; 4—4.30 Pianooonoart; 4.80— 6.30 Kinderuur; 6.30—6 Kovaca Lar joa en; zijn Orkest; 6—6.30 Les van wege bet Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart; 6.307 Kovacs Lajoe en zijn 4>rkeet; 7—7.3D Cyclus moderne Fran- ecbe Kamermuziek; 7.30^-8.16 Gro- ningsch Programma; 8.16—9.16 Con certgebouw Orkest, 9.160,40 W. Vogt over: „Met de hoed rond 0.40— 10.80 Concertgebouw Orkest; 10.30— 10.46 Nieuwsberichten; 10.4611 Gro- znofoon; hl12 Dansmuziek. Huizen. K.R.O. 80-16 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdien- stig halfuurtje; 12.15'1.46 'K.R.O.- Trio, 28 Vrouwenuurtje; 3—4 Mode cursus; 47 KJR.O» Orkest; 77.10 Gramofoon; 7.10730 Dr. F. de Boer over: „Een stierengevecht in Barcelo na"; 7.46—8 Verbondakwartiertje; 8.30 0.46 -Opvoering van „Een lieveling van het puhiiek"; 9.4610 Nieuwsbe richten; 10—10.15 „De opening van den Visdhtijd", bezongen door G. H. Gooesens; 10.16<12 Kil.O. Kunsten- Woancdag 1 Juni. Hilversum. V.R.rf.A. 0.45—7 en 7.80— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Grar mofoon; 9 uur Amsterdamsoh Solisten Kwintet; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.16 uur Uitzending voor arbeiders in de Continubedrij ven; 12 uur V.A.R.A.-Septet en Gramo foon; 2.16 uur Onze Keuken, door P. J. Kens Jr.; 8 uur Piaonconcert; 8.80 uur Voor de Kinderen; 4,16 uur Orgel concert; 4.30 uur Vraaguurtje voor de kinderen; 6.30 uur V.A.R.A.-Septet en Gramofoon; 6.80 uur R.V.U. Cursus; 7 uur Opvoering van „In Mijnschacht III"; 8j16 uur Opvoering van „Het Meisje van Elisondo"; 9.16 uur Uitzen- t ding voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden; 9.30 uur Orgelconcert; 9.60 uur Nieuwsbe richten; 10 uur V.A.R.A.-Orkest; 11 12 Gramofoon. Hulzen. N.GR.V. 8—6.16 Schriftlezing: 8.150.30 Concert; 10—10.30 Zang door het N.C.R.V. Dameskoor; 10.00 11 Korte Ziekendienst; 11—12 Harmo- niumbespeling; 12.162 Concert (Zang, Viool, Cello en Piano); 2.30 8 Lezen van Qhr. Lectuur; 86 Con cert door het „Hollandsch Harpfcwar- tet"; 66 Kinderuurtje; 06.46 Uur tje voor de Landbouwers; 6|.4ö7 Causerie door A. Stapelkamp; 77.90 Lezen van Friesoh proza en poteie; 7.468 Nieuwsberichten; 8—6.16 Be- stuursmededeelingen; 8.169 Concert door het Symphonie-orkest der N.C.R. V.: 0—0.90 J. J. F. Herrmann over: „Het kampeeren van onze Chr. jeugd in practisch en geestelijk opzicht: 9.80 —10.80 Vervolg Concert; 10 uur Nieuw- berichten; ld.3O-dl.30 Graimofoon. meene-secretaris, den heer J. Mondria en h^t hoofd der school, den beer J. H. Nieuwenhuijs Toen de scheidende onder wijzer het lokaal binnentrad, zongen de leerlingen onder leiding van 't hoofd hem een „hij leve lang" toe. Een paar kinde ren boden mevr. Hinriohs een bloomstuk aan. Bij het afscheid waren o.m. aanwezig de burgemeester, mr. J. J. Abbink Spaink; de beide wethouders, de heeren C. Voorendt en J. Lokhorst, de gemeente secretaris, de heer J. Mondria, de beer van Gaasbeek, rijksinspecteur, de heer Molhoek, raadslid, de jieer Waiormana, voorzitter ouder-commissie, ouders van leerlingen en ook enkele oud-leerlingen gaven van hun belangstelling blijk. v De burgemeester bield een hartelijke toespraak. Hij sprak met zeer veel waar deering over de werkzaamheden van den heer Hinrichs, die gedurende ruim 38 jaar aan deze school is verbonden ge weest. Spr. dankte ook mevr. Hinrichs, dil gedurende 38 jaar aan deze school is verbonden geweest. Spr. dankte ook me vrouw IJinrichs, voor hetgeen deze voor, het openbaar onderwijs heeft gedaan en bood als blijk van erkentelijkheid namens het gemeentebestuur een fauteuil aan. De heer Van Gaasbeek, rijksinspecteur, bracht z'n persoonlijken dank, zoowel als die van de rijksinspectie voor het vele en goede door den heer Hinrichs in het belang van het opehbaar onderwijs ver richt en meende, dat de meest aangena me hernnering, die de heer Hinrichs kan medenemen deze is, te weten, dat hij op z'n functie van onderwijzer aan deze school met tevredenheid mag terugzien. De heer J. H. Nieuwenhuie, hoofd der openbare school, verheugde er zich over, dat IJsselstein bij deze gelegenheid har telijke belangstelling toonde. Als collëga prees hij de kwaliteiten van dezen onder wijzer, met wien hij steeds aangenaam had mogen samenwerken in 't belang van het openbaar onderwijs. De heer Weiermans bood namens oudefs en leerlingen een schemerlamp aan; namens oud-leerlingen overhandig de de heer B. van Woerden onder enkele hartelijke woorden een vulpenhouder. Hierna werd thee geserveerd, terwijl de leerlingen op ranja en biscuits werden onthaald. Tenslotte heeft de heer Hinrichs dank gézegd voor de hulde en den lof, hem toe gezwaaid en voor de stoffelijke blijkt van waardeering. Met eenige hartelijke woorden nam hij daarna afscheid van de leerlingen en van de school, waaraan hij gehecht was. INGEZONDEN MEDEDEELING. -JAN BROUWER'S RADIO SCHOONHOVEN Het eerete met het nleuwetel Dubbel Bandfilter B F 3 Super heterodyne 14-2000 M. B 8 4 Nieuwste Lleeen (allee 1 knop.) en direct te hooren Abonne's Schoonh. Courant gratis advlee bij alle Radio-vraagstukken. Coop. Boerenleenbank. Loplk. Vrijdagavond werd in het kof fiehuis van den heer A. de With de al- gemeeUe vergadering gehouden van de Coöperatieve Boerenleenbank Lopik en Jaarsveld. De kassier, de heer H. Doorn bos, behandelde rekening en balans over 1931, welke werden nagezita en goedge keurd. De rekening sloot met een batig saldo, groot f 5981,62. Tot lid van het bestuur werd gekozen ae heer A. Bosch te Lopik en tot plaats vervangend bestuurslid de heer S. Hoo- gendoorn te Jaarsveld, terwijl als lid >sn den raad van toezicht de heer H. G. Kooi bij acclamatie werd herkozen. Gemeenteraad. IJsselstein. De gemeenteraad verga dert morgenavond 8 uur, ter behandeling van voorstellen van B. en W. betreffende: 1. Verordening inzake benzmevervoer per ketel wagen. 2. Wijziging gemeentebegrooting 1981. 3. Reclames schoolgeld 1931. 4.' Ontslag mevrouw Hinrichs-Coerjt als vakonderwijzeres aa nde O. L. Scuool. 5. Benoeming onderwijzeres 0. L. S. vacature D. J. Hinricha. 6. Aanwijzing vertegenwoordiger ge meente in vergadering Drie Waterschap pen. 7. Vaststelling beheersverordening ge- meentebedrjÉrön. 8. Mededelingen B. en W. inzake fi- nininciëelen toestand der gemeente. 9. Verhooging verhaal pensioensbijdra gen. 10. Verlaging of intrekking diverse sub sidies. 11. Wijziging steunregeling. Een afscheid. IJsselstein. In de openbare lagere schobi aan de Walkade had Donderdag middag het afscheid plaats van den hwt D. J. Hinrichs, oud-onderwijzer aan die school, sedert kort gepensioni >erd als zoodanig. Van het gebouw wapperde de Ned. driekleur en de lokalen waren met palmen en bloemen versierd. Te ongeveer 8 uur werden de heer en mevr. Hinriche en hunne kinderen aan hun woning afgehaald door den ge- NED. HERV. KERK. Bedankt voor Wouhrugge De. Schimmel te Ameide. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Gouda De. J. D. Ijlarthte Bozeede. AFSCHEID EN INTREDE De. J. N. TEN BRUGGENCATE. Berkenwoude. Zondag 6 Juni hoopt Ds. J. N. ten Bruggencate alhier dee v.m. 10 uur afscheid te nemen van zijn gemeente om op 12 Juni zijn intrede te doen te Dwingelo. HET BIJBELSCH MUSEUM TE AMSTERDAM. Het Centraal Bureau voor inwendige zending te Amsterdam, schrijft ons: De zen zomer zullen ongetwijfeld velen een bezoek brengen aan de hoofdstad, waar immers in verband met het 300-jarig be staan van de hooge school, verschillende tentoonstellingen (o.a. een Rembrandt- tent-oonstelling) gehouden zullen worden. In aansluiting hieraan willen wij nog eens de aandacht vestigen op het Bij- belsch Museum aan de Hemonylaan 19a dat niet ver van het Rijks Museum ver wijderd ia. en bovendien gemakkelijk per tram (lijnen 6 en 11 van het Centraal Station, en 6, 10 en 11 van het Muider- poortstation) te bereiken is. Dit museum dat zich in een steeds stijgende belang stelling mag verheugen in 1090 be droeg het aantal bezoekers ruim 6700 en in 1931 bijna 0600 is door zijn mo dellen van tabernakel en tempel, Jeru zalem en tempelberg, door zijn verzame ling voorwerpen uit het planten- en die renrijk, zoomede op het gebied van het godsdienstig en huiselijk leven van oud- Israel en Egypte..enz. een bezoek over waard. Het muséum is alle werkdagen, behalve Donderdag, geopend van 10—12 en van 26 uur en Woensdag en Vrij dagavond van 8<10 uur. Voor groepen (scholen, vereenigingen, studieclubs enz.) verdient het aanbeveling het bezoek voor af aan te kondigen (ooit. Centraal Bu reau voor Inwendige Zending, Stadhou derskade 137, Amsterdam. Tel. 26410). DE KERK DER DOOFSTOMMEN. In Chicago staat een der eigenaardig ste kerken ter wereld. Noodt hoort men er een stem opklinken. Da preek ge schiedt in stilte; nooit krardt er gezon gen in die kerk en ook bij het gemeen schappelijk gebed wordt geen geluid ge hoord, noch van den voorganger, noch van de kerkgangera zelf. Het ia een Anglicaansche kerk, de kerk Aller En gelen geheeten, en «ij ia uitsluitend be stemd voor doofstommen. Voorganger, puhliek, koeter, allen zonder uitzondering zijn doofstommen. Al twee en vijftig jaar bestaat de eigenaardige gemeente, maar in dien tijd is het vaak gebeurd, dat de kerkdienst stilstond gedurende lange pe rioden, omdat er geen voorganger te vin den was, want doofstomme priesters en dominees zijn een zeldzaamheid. En 'n voorganger nemen, die wel de taal der doofstommen sprak, doch zelf niet doof stom was, bleek in strijd met de begin selen der gemeente. Maar nu sinds 1908 al is er weer een doofstomme voorgan ger, de merend George Flindk. Eiken Zondag ziet de doofstomme prediker om- der zijn gehoor minstens tige gemeenteleden. De welsprekende handen van den voorganger «enden ver maningen, troost uit, die door 160 paar oogen„aangehoord" worden. EEN RELIGIEUZE BEWEGING. Te Falkenstein in bet Vogtland (Buiteohlnand) een stad met 16.000 in woners, békend doordat de beruchte ben deleider Max Hölz daar een tijdlang re sideerde (tjiana ia Höla hoogleeraar in de practijk van het ruzie maken in Rus land), is een religieus© beweging ont staan, welke da danslokalen en herber gen geheel leeg en alle bedehuiaen over vol doet zijn. Het oommuniamei hier eens in glorie, heeft de menschen ten slotte tot algeheel© antithese met de godloo- zen gebracht. IN INDIE. Volgens de laatste volkstelling van 1990 bedraagt het aantal Europeanen in Ned. Oost-Indië slechts 240.000 op een totaal bevolking van 60 mallioen. Onder dit getal zojn ook nog inbegrepen de In do-Europeanen, dat wil zeggen de van vroeger of later tijd gemengdbloedigen, die met de volbloed-Europeanen zijn ge lijkgesteld. Wat het aantal bekeerlingen betreft, zijn er in Indië 800.000 protes tanten, en 210.000 roomsch^katholieken, van beide de Europeanen mede in deze cijfera inhagrepen. ONDEH HET DANSEN GEDOOD. Te Gelsenkirchen ontstond Zater dagnacht in een danslokaal een kleine woordenwisseling tusschen een jon gen man en een 26-jarig meisje., Ma ria Ritter. Terwijl zij nog aan het dansen waren trok de man plotseling een mes en bracht het meisje daar mede twee steken toe. Het meisje, dat in het hart werd getroffen was direct dood. De dader wist te ont komen. FAMILIE-DRA1** A Te Vevey in Zwitserland is een afschuwelijke misdaad aan het licht gekomen. h.en 2l-jarige aroeiaer heeit zijn vauer en diens vriendin tijdens hun slaap met een bijl doodgeslagen, uauat hij tevoren twist met zijn vader had gehad. Na het begaan van zijn daad sprak de moordenaar nog met een 61-jarigen buurman, die be zorgd iniormeerde naar de oorzaak van hel ongewone lawaai, dat hii ge-* hoard had. De moordenaar wachtte, tot pok deze buurman in slaap was geraakt en trachtte toen ook hem het leven te benemen. Hij is echter niet levensgevaarlijk gewond. Vervol gens trachtte de moordenaar in het ouderhuis brand te stichten, door vuur voor de bedden te leggen, doch dit vuur is vanzelf gedoofd. Den volgenden morgen begaf de moordenaar zich naar het naburige Terripet. Toen hij vandaar te voet naar Vevey wilde terugkeer en, jverd hij onderweg gearresteerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat alcohol en geestelijke minderwaardigheid een be- langrijke rol bij dit drama hebben ge speeld. EEN DANSERES VERMOORD. Mat aan vergiftigde naald. De politie te New York heeft een ge val, dat maanden lang al ais onoplos baar gold, opgehelderd en den moorde naar gearresteerd. Wel heeft ze er een goede dosis scherpzinnigheid bij tentoon gespreid, maar het toeval heeft toch een belangrijke rol vervuld. Het betreft den moord op de revue- artiste Alice Monterby, die in het nacht leven van ds Manhattanwijk zeer bekend was en op de verschillende revue-too- neelen van Amerika groot suooaa had. Een tijdje liep hst gerucht, dat ze met alooholsmokkelaars in verbinding stond en daarom werden er ook nasporingen in deze richting gedaan, maar de onhoudbaarheid van deze beschuldiging bleek weldra en het onderzoek tegen haar werd gestaakt. Enkele weken later viel Alice Monterby als slachtoffer van een moord. Haar lijk werd gevonden op een bank bij een plantsoen. Het genees kundig onderzoek toonde aan, dat ze vermoord was door een steek van een naald. De moordenaar had zich bediend van een langen naald, welks punt boven dien vergiftigd was. Met dezen langen naald, had hij de danseres, terwijl ze sliep, een steek in het hart toegebracht. Dat de moord op een slapende was ge pleegd, leidde de politie af uit de om standigheid, dat er niet de geringste aanwijzing was. dat er een worsteling voorafgegaan was. Het onderzoek leverde niet het minste spoor van den dader op. Bij een huis- Boeking in de woning van Alice vond men haar dagboekje en uit dit dagboek kwam aan het licht, dat de 26-jarige revuester bezitster van een groot vermo gen was, dat voor het grootste deel van haar talrijke vereerders afkomstig was. Dit dagboek bevatte de aan tee keningen over haar talrijke liefdesavonturen en tevens een keurige boekhouding van haar vermogen en de belegging daar van. In het dagboek waren ook talrijke, voor vele personen uit het openbare leven oompijomitteerende feiten op ge- teek end en de autoriteiten hebben met het oog op dezen inhoud van het dag boek de aanteekeningen geheim gehou den. Later ia evenwel toch van alles uit gelekt en zoo kwam men te weten, dat de danseres achttien vrienden had, van wie ze geregeld geld ontving. Vele dezer vrienden waren zeer vrijgevig en schon ken haar maandelijksche alimenten ten bedrage van 600 tot 1000 dollars en onder deze achttien mannen bevinden zich twee senatoren, drie hooggeplaatste rechters, een echilder en ettelijke groot- industrieelen. Daar men eeret aan een daad van jalouzie dacht, werden al deze achttien in verhoor genomen en dat waa een pijnlijk geval voor veilen hunner. Maar het reeultaat wat, dat geen hunner DE OVERSTI MAANDAG 10 MEI 11». INDEN. LONGONTSTEKING. Snellere diagnose. In de Connaught-laboratoria te To ronto, ia een snelle methode ontdekt, om de types van longontsteking vaat te atol len, dit wordt door den Canadeeschen gezondheidsdienet als een der grootste vorderingen beschouwd, die tot dusver op dit gebied is gemaakt. Volgens dr. brown, die aap het hoofd staat van de betrokken afdeeling van het plaatselijk laboratori um beteekent de ontdekking feitelijk de oplossing van het probleem, dat met be trekking tot longontsteking bestond, door dat men tot dusver niet in staat was snel de diagnoee te stellen, aan welk ty pe longontsteking eén patiënt leed, het geen een groote hindernis vormde voor de serum-behandeling, welke de laatste jaren is toegepast. SIR WILKINS' NIEUWE PLANNEN. In verband met zijn plannen voor een nieuwen tocht naar het Noord poolgebied zal Sir Hubert Wilkins binnenkort naar Engeland vertrekken, ten einde toezicht te houden op den bouw van een nieuw achip ter vervanging van de onderzeeboot „Nautilus", welke laatste na afloop van den vorigen tocht tot zinken werd ge bracht. Op de „Nautilus" heeft de be manning verschillende keeren in levens gevaar verkeerd, door de herhaalde de fecten aan de diverse installaties. Wilkins nieuwe boot zal veei eenvou diger van constructie zijn en ook veel minder brandstof behoeven mee te ne men. Daarentegen zullen de wetenschap pelijke instrumenten een totaal gewicht van ongeveer 1000 K.G. hebben. Op het oogenblik bevindt Wilkins zich te Rome. waar hij het congree der Ooe- aanvliegers heeft bijgewoond. Het pas ingewijde Shakespeare Theater te Stratford en Avon in Engeland is door de overstroomingen ingesloten van het water. als dader in aanmerking kon komen, i Zoo raakte het onderzoek in een slop. Maandenlang kon men niet verder ko men, tot het toeval ter hulp kwam. Bij de huiszoeking vond men in de woning der danseres onder anderen een valschen baard. Deze valsohe baard werd het corpus delicti, dat ten slotte op het spoor van den dader zou leiden. In de Man- hattanbar werden deteotievee opmerk zaam op een man, die in weerwil van het aloaholverbod dronken was en in zijn dronkenschap gewoonlijk een baard placht te plakken aan zijn gezicht. Deo» man werd wegens overtreding van het alcoholverbod in arrest genomen en bij het verder onderzoek kwam het verba zingwekkende feit aan het licht, dat Alice Monterby zeven jaar geleden met hem getrouwd was. De valache baard maakte hem toen zeer verdacht en men beschuldigde hem a bout portant van den moord. Tot groote verwondering van den inspecteur bekende hij onmid dellijk zijn misdaad. Albert Hogan ver klaarde de danseres gedood te hebben, omdat ze hem vijf jaar geleden verlaten had. Hij is vroeger regisseur geweest en had haar voor de revue ontdekt en hem had ze haar carrière als danseres te dan ken gehad. FRAUDE BIJ MILITAIRE ADMINISTRATIE. De Krijgsraad te 'a-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den eerste luitenant G. J. van D., die terecht heeft gestaan in verband met ge durende een reeks vin jaren gepleegde malversaties bij de militaire administra tie te Breda. Hij werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting uit de bevoegd heid bij de gewapende macht te dienen. De eisch was 1 jaar en 4 maanden en ontslag uit den militairen dienst. Hierna werd uitspraak gedaan in de zaak tegen den wachtmeester K. H. B., die ook wegens fraude heeft terecht ge staan. De Krijgsraad veroordeelde v hem tot 5 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd vah 8 jaar. De eisch was 5 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met terugzetting in rang. DE MOORD OP DEN RIJKSVELD WACHTER TAP. Het Gerechtshof te Arnhem behandel de den moord op den rijksveldwachter Tap te Kerk-Driel op Oudejaarsavond 1931. Zooals bekend werden in verband met deze zaak drie gebroeders uit Kerk* driel door de Tielsche rechtbank ieder tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld, tegen welk vonnis zij in hooger beroep kwamen. Na het getuigenverhoor werden de drie verdachten afzonderlijk gehoord, die den moord ontkenden. De procureur-generaal heeft bevesti ging van het vonnis van de Tielsche rechtbank geëischt. De verdediger 4Mr. Roobol vroeg vrij- praak, subs, clementie voor één der ver dachten. Uitspraak 9 Juni. DE MOORDZAAK ESCHAUZIER. Vrijdag maakten wij melding van een bericht uit de „Nwsbr.", volgens welk bericht K., de hoofdverdachte uit de moordzaak-E8chauzier, in het Huis van Bewaring steeds gelegenheid zou hebben gehad met zijn vrouw overleg fe plegen, door met haar op de bezoekuren Fransch te praten, welke taal de toezichthouden de veldwachter niet machtig was. Hierover heeft de Haagsche Crt. in lichtingen ingewonnen en de waarnemend directeur verklaarde, dat er geen sprake van was. De vrouw van K., aldus deze zegsman, spreekt geen Fransch. Deze taal is op de bezoekuren dan ook niet ge bruikt. Indien zich het geval voordoet, dat een gedetineerde zich tegen bezoekors van een vreemde taal bedient, dan is steeds iemand van de directie tegenwoor dig om den inhoud der gesprekken te controleeren. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 25 Mei. Overtreding verkeersreglement: H. T. te Rotterdam, f 25 subs. 5 d. h. Straatschenderij: C. H. te Gouderak 3 maanden tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van'één jaar; E. v. d. B., C. W. P., G. H. en W. H., allen te Moor drecht, ieder f 0 subs. 3 d. h. 85. Na een halve dagreis vonden ze hem nog steeds onaangeroerd, met z'n buikje in het warme zand. Ze zetten hem weer op z'n pooten, en koning Lippi- lappie, die ook lust had eens een toer tje te maken, nam op den bagagedrager plaats. En spoedig verhief de „Pegasus" zich majestueus, alsof hij trotsoh was op z'n koninklijken last. De leeuwen keken hem verbaasd na. terwijl de struisvogel en Tommy waar naar Krakibotje op weg gingen. 66. Korten tijd later daalden ze te Krakibotje om den koning uit te laten. Meneer Van Emnnen profiteerde van de gelegenheid om den motor bij te vullen; maar hij scheen niet erg gerust te zijn: er waren er niet meer dan twee bussen benzine over en met dien bescheiden voorraad moesten ze nog een deel van van Afrika en de heels Middellandsohe Zee over! Evenwel, het afscheid was allerhar telijkst. En toen, op weg! Naar bat ouda Europal tweede blad NIEUWSBLAD VOOR•ZWW»ULAND CN mRZMfh j.Courant MAANDAG BO MEI 1932. Overtreding Arbeidswet: G. J. B. te Gouda f 8 subs. 1 d. h. Pluimvee in een tuin laten loopen: A. van L. te Reeurwijk f 3 subs. 1 d. h. Dragen van een wapen: F. van der V. te Gouderak f 6 subs. 2 d h,; verbeurd verklaring van de buks. In gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer: H. T. te Rotterdam f 25 eubs. 5 d. h. Rijden op verboden weg: H. L. te Gouda, H. S. te Reeuwijk, H. A. B. te Gouda, R. K. te Zeist, A. S. te Gouda, H. G. G. te Usselo, A. v. G. te Reeuwijk en J. 9. te Woddinxveen, allen f 3 aubs. 1 d. h. Overtreding MsUdboatait: CL B. te Stolwijk f 10 aubs. 2 d. h. Overtreding van Motor- en RijwieL reglement en M. en R.-besohifcking: G. van D. te Papelkop 1 0 subs. 1 d. h.; A. van N. te Wtoddinxveen f 4 «ubs. 1' d. h. Fiets onbeheerd laten staan: A. van W. te Gouda I 2 subs. 1 d. h.; L. H. te Gouda f 2 subs. 1 d; h. Op don openbaren weg om geld spe len M. E. te Gouda f 1 subs. 1 d. h., verbeurdverklaring van de oenten. Schoolverzuim: F. H. te Nieuwerkerk a.d. IJssel f 3 subs. 1 d. h. Rijden zonder geldig rijbewijs: A. J. J. te Waddinxveen f A subs. 1 d. h. Overtreding M. en R-rqglamant: J. M. Sf. te Utrecht, vrijspraak. Overtreding Politieverordening Gouda: W. D. te Gouderak, sohuldig zonder straf. ALBLAS8ERDAM. Mei. Geboren: Dirkje, d. van H. Rozen daal en M. van Es. Imand Cornells, z. van J. G. van der Kuijl en M. Riedijk Overleden: A. Herwig, 76 j., eohtgenoot van ÉL. 't Hoen I. den Dunnen, 74 j., echteenoote van M. van der Plaat. J. van Tol, 72 j., echtgenoot van A. van der Rhee. BENSCHOP. Mei. Geboren: Cornelia Johannes, a van J. C. van Schaik en M. J. Schoonderwoerd Marftros Gerardus, a, van J. Timmer en M. G. Janssen. Ondertrouwd: P. Duijs, 80 te (te Hoen- koop) en G. M. van Groeningen, 23 j. Overleden: A. Ligohaam, 2 w. GIESSENDAM. Mei. Geboren: Adriana Cornelia, d. van J. den Dunnen en N. van Arkel. Ondertrouwd: A. Marcelis, 23 j. en A. Stam, 24 j. C. J. Combee, 28 j. en J. den Uil, 26 j. HARDINXVELD. Mei. Geboren: Petronella Aletta, d. van P. van Tol en Th. K. van Rijswijk. Jo hanna, d. van J. Kraayeveld en E. Bak ker. Ondertrouwd: A. van Breemsn en P. Vermeer. Getrouwd: D. Baggerman en A. Kam steeg. W. van Capellen en M. G. van Hoek. Overleden: M. A. Oldemans, 64 j., echtgenoote van G. Pieterse. H0ENK00P. Mei. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van L. van Dam en A. M. van Vliet. m van Bergambacht. Raadsvergadering op Dinsdag 10 Mei. Afwezig wethouder Van den Dool on de heer Stolksr. De Voorzitter, de heer J. Kooi man, opent da vergadering en verzoekt deu secretaris de notulen te lozen, welke wordon goedgekeurd. Onder dé ingekomen stukken is het bericht, dat de Winkelal ui tings verorde ning de Koninklijke goedkeuring heeft verworven. Voorts een schrijven van de Vereeni- ging van Ned. Gemeenten, waarbij wordt bericht, dat eerl*hg mot den bouw van een destructor zal worden aangevangen. Ze worden voor kennisgeving aange nomen. Van de sub-commissie „Handhaving Drankwet" uit de nationale oommissie tegen het alcoholisme en van het Pro vinciaal drankweer oomité in Zuid-Hol land is een verzoek ingekomen, om aan de Kroon een roorslel te doen tot ver laging van het maximum aantal verlo ven. De Voorzitter zegt, dat er over het desbetreffende artikel in de drank wet groot verschil van meening bestaat. De eerste meening is, dat «A de wet vijf jaren het maximum aantal ver gunningen bepaald wordt, de andere die van de drankbestrijders, dat ieder jaar het getal vastgesteld kan worden. Hier meent men, dat de wet het jaar lijks vaststellen verbiedt. Van J. van Leeuwen is een adres in gekomen, om een noodslachtplaats te mo gen inrichten. De heer A. Oskam stelt voor, B.en W. machtiging te verleunen, om deze zaak af te doen, ten einde spoed te be trachten. Wethouder Blanken merkt op, dat de gemeente aan den heer De Mik f 100 geeft voor zijnnoodslachtplaats. Hos moet het nu hier mede? vraagt spr. De heer Van Dam merkt op, dat Van Leeuwen zijn slachtplaats koeteboe tor beschikking stelt. Aangenomen wordt het voorstel van den heer A. Oskam. Ingekomen is een schrijven van het oo mité van crisissteun met verzoek de be dragen van uitkeering voor kostwinners te verlagen. Dit verzoek is gebaseerd op het feit; dat met den zomer geen brandstoffen of licht meer noodig «rijn. De Voorzitter wijBt er op, dat het moeilijk is. dit vraagstuk heden te be- I handelen, omdat het bij reglement van orde verboden is een 'besluit te nemen. Spr. stelt dus voor, dit punt uit te stel len tot do volgende vergadering, hetgeen wordt aangenomen. Daarna is aan de orde de vaststelling der gemeenschappelijke regeling met Berkenwoude voor toelating leerlingen tot de openbare lagere scholen. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Volgt het voorstel van B. en W. om aan het bestuur van de bijcc. school uit te keeren over 1990 de kosten van een boventallige leerkracht. Op 21 Januari heeft het schoolbestuur een verzoek ingezonden om betaling van de kosten van een boventalligen leer kracht. Op grond van de wet is de ge meente verplicht de koston te betalen, welke bedragen f 12211,06. Wordt goedgekeurd!. Punt 4. De Voorzitter zegt, dat dit over het contract gaat met het bestuur van de zweminrichting inzake het in ge bruik geven van grond. Ged. Staten hebben enkele administra tieve opmerkingen gemaakt. Maar zij vinden het ook ongewenscht, dat de huur slechts f 1.50 per jaar bedraagt voor den grond, waarop de zweminrichting is ge vestigd. Men wil een huurwaarde over eenkomstig de werkelijkheid en daarte genover kan de gemeente een subsidie aan de zweminrichting geven, terwijl de geldigheidsduur van het contract dient vastgesteld te worden op een zeker aan tal jaren. B. en W. stellen voor, dat dit zal zijn 25 jaren. Wat betreft de eerste opmer king van Ged. Staten willen B. en W. eerst eens met Ged. Staten onderhande len. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Salarisverlaging. Dan komt ter tafel het schrijven van Ged. tSaten over de korting op de wedden van burgemeesters, secretarissen, ont vangers, wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand. In verband met de huidige tijdsam- standighedeii hebben Ged. Staten zich voorgenomen voor 3 jaren een korting van 3 pCt. op de jaarwedden van bo vengenoemde ambtenaren toe te passen. Zij vragen de meening van den raad. De Voortitter deelt mede, dat de ze zaak onder B. en W. uitvoerig if bo- «prokebi Deze brief is aan alle gemeenten in de provincie gezonden en is voor alle ge meenten gelijkluidend; do omstandighe den in do gemeenten echter niet Men heeft in alle gemeenten vrij pen sioen. Ook in dit opzicht heeft men ver schillende manieren om het begrip vrij pensioen uit te breiden. De algemeen© regeling la, dat de ambtenaar zelf bijdraagt, waarvoor het maximum 6 K pCt. geldt, reep. 3 pCt. wanneer de bijdrage voor het pensioen voor de weduwen en weezen wordt vrij gesteld. Het rijk ia begonnen met een korting op de salarissen der rijksambtenaren. Deze zijn echter in het algemeen hoo ger dan dis der gemeente-ambtenaren Spr. acht zich verplicht als hoofd van de ambtenaren hun rechten te verdedi gen, evengoed als hij voor htm plichten moet waken. Het voorstel van B. en W. is nu, om op 'het verzoek van Ged. Staten een gun stig antwoord te geven. De heer Yan Dam acht, ged en de benarde tijdsomstandigheden een koiv ting van 3 pCt. wel wat weinig. De tijds omstandigheden zijn geducht veranderd. Spr. doet dus een voorstel om een hooge- ren aftrek te bepalen. De heeor J. Boer ondersteunt dit voorstel Spr. zegt, dat de verlaging moet plaats vinden. De tijd leent dch er niet voor, om aan het hooge peil vast te hon den. De Voorzitter wijst er op, dat bij een beteren tijd de ambtenaren het laatst voor verbetering in aanmerking komen. Bij achteruitgang moet men hen niet het eerst aanpakken. De heer Van Dam zegt, dat de snel le daling in het laatste half jaar tot dezen maatregel noopt. Het is in de eerste plaats ten bate van de belastingen en om de algemeen© opi nie te bevredigen, moet men ook van boven af beginnen. De Vooraittsr vraagt het aantal opoenten, dat de heer Van Dam wil vaststellen. De heer Van Dam wil dit aan oudere raadsleden overlaten te bepalen. De heer V an Buren is tegen ver laging van salarissen in het algemeen, Spr. ziet de redding van de wereld niet in het korten van salarissen. Spr. be grijpt niet, dat men op de militaire uitga ven niet meer besnoeit Daaraan heeft de rechterzijde nooit medegewerkt. Spr. zal met het voorstel tot 3 pGt. verlaging meegaan, maar tegen zijn zin. De heer Stigter acht de 3 pCt. als ggen loonsverlaging, gezien den te ruggang van den levensstandaard. Spr. wil dus J0 pCt. verlaging voorstellen. De hftr A. Oskam vindt 3 pCt ook niet veel. Het spijt Bpr., dat de voorzit ter er nog tegen opkomt. Afgezien daar van, gaat spr. met het voorstel van B. en W. mee, waar Ged. Staten het voor stellen. Wanneer wij een grootere kor ting vaststellen, zullen Ged. Staten het toch niet goedkeuren. De Voorzitter bestrijdt niemands voorstellen, magr spr. wil ook zijn motie ven kenbaar maken. Wanneer er een gunstige tijd is, dan komt men niet uit eigen beweging met verhooging. Men heeft ten plattelands zeer goede jaren meegemaakt en er is gelegenheid geweest, tot het maken van een reserve. Met een ambtenaar is dat niet het geval geweest, zóó hoog is diens salaris niet. Spr. wil in rondvraag brengen het vooretal van den heer Van Dam, die in middels 10 pGt. voorstelt. Wethouder Blanken wijst er op, naar aanleiding van een vraag van den heer Stigter, dat 't niet gaat over de ge meente-ambtenaren, doch over den bur- gemeenter. secretaris, ontvanger, wethou ders en ambtenaren van den burgerlij ken stand. Met de begrooting kunnen de salarissen van de ambtenaren onder het oog gezien worden. Spr. wil den heer Van Buren opmer ken, dat de rechterzijde wel degelijk medegewerkt heeft tot vermindering van de militaire uitgaven. De Voorzitter merkt op, dat deze kwestie in de gemeente-politiek niet aan de orde kan komen. Vermoedelijk zal de regeering volgend jaar weer met een ver laging komen. Spr. vraagt of het niet verstandig is, eventueel volgend jaar de salarissen nogmaals in overweging te nemen. Weth. Blanken wijst er op, dat een korting van 10 pCt. toch niet goedge keurd wordt. Spr. is het er in zijn hart niet mee eens. Bergambacht verkeert echter niet in een noodtoestand. De heer Ooms merkt op, dat alles naar beneden moet en het is verblijdend dat dit van hoogerhand wordt ingezien. Onze gemeente verkeert niet in een nood toestand, daarom ii ipr, tegen het voor- ftel-Van Dam, De Voorzitter gelooft, dat de bom in verkeerde richting zal springen als het voorstel-Van Dam wordt aangenomen. Het voorstel-Van Dam, ondersteund door de heeren J. Boer en Stigter, wordt verworpen met de stemmen van de voor stellers voor. Het voorstel, van B. en W. wordt aan genomen met 9 stemmen voor en de stem van den heer Stigter tegen. Subsidia Kleuterschool. Voorstel van B .en W. tot handhaving der subsidie, toegezegd aan de Kleuter school te Schoonhoven, in verband met schrijven Ged. Staten. Ged. Staten willen een uitspraak van den Raad, dat het bedrag ad f 5 per jaar per kind uit Bergambaoht niet wordt uit betaald, als uit de begrooting niet blijkt dat het bedrag werkelijk noodig is. B. W. stellen echter voor dit bedrag wel uit te keeren. Het gaat om enkele gul dens. Het voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter zegt, dat Ged. Sta ten inzake de financieele verhouding het bedrag uit het gemeentefonds hebben be paald op f 14.800,37, overeenkomende met f 4.1410 per inwoner. Opgemerkt wordt, dat dit "bedrag wordt bepaald over 1930. Gedurende 5 jaren wordt dit bedrag jaarlijks vastgesteld en over die vijf jaren wordt het gemiddelde genomen. Daarna komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot verhooging van het sub sidie over 1932 aan het H.G. of algemeen armbestuur. De Voorzitter zegt dat het Arm bestuur onder de tegenwoordige omstan digheden tekort komt. B. en W. stellen voor een verhooging van f 2000 te vo- teeren. Met dit bedrag kan men voor het oogenblik volstaan. Aldus wordt besloten. Dan volgen nog eenige comptabiliteits- besluiten. Deze betreffen o.m. de reke ning van het G.E.B. Het blijkt dat er een winst gemaakt is van bijna t 7000, wolk bedrag bestemd moet worden voor: 20 pCt. reserveering en de rest tot aflossing van oude schuld, een en ander volgens de wenschen van Ged .Staten. De heer Van Buren dringt aan op prijsvermindering van de tarieven in plaats van aflossing. De Voorzitter zegt, dat Ged. Sta ten dit niet zullen goedkeuren, hoezeer spr. het met den heer Van Buren eens is. De heer Van Buren wijst er op dat tariefsverlaging aanleiding geeft tot groo- ter verbruik. Weth. B1 a n k e n zegt, dat reeervee ring een groote noodzakelijkheid is voor vernieuwing; daarbij wijst spr. er op voorzichtig te zijn met vermindering van tarieven met het oog op de invoering van va8trechttarieven, waarvoor de bereke ningen gaande zijn. De heer Van Buren is zeer zeker niet tegen reserve. De heer A. Oskam zegt, dat de winst gebruikt moet worden om de leening af te lossen, welke gesloten werd om des tijds de tarieven te kunnen verlagen. Spr. vindt het onbillijk, dat Ged. Staten ons dwingen de leening voor de hoogspan ningskabel, ook uit de wirat af te lossen. Het voorstel van. B. en W. ten aan zien van de comptabiliteitsbesluiten wordt goedgekeurd. Ontwerpverordeningen: op de heffing en invordering van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein en van verlofsrecht voor den verkoop van zwak alcoholischen drank, worden z. h. st. goedgekeurd. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. inzake stichting transformato rengebouw in Benedenberg, maakt de heer Van Buren de opmerking, dat in de gemeen© een loodgieter geevstigd is die steeds uitgesloten wordt van de lood gieterswerkzaamheden. Spr. vraagt of aan dit werk ook zulk werk verbonden is. De Voorzitter zegt, dat de op merking op zichzelf juist is, maar wij hebben hier te maken met het bedrijf in Gouda. Spr. gelooft dat men daar geen bezwaar zal maken dat het werk onder inwoners wordt besteed. Rondvraag. De heer SJtigter wil even herhalen de 10 pCt. korting van de salarissen. Spr. was vóór 10 pCt. maar tegen 8 pCt. Spr. meent dat zijn stemming goed ge weest, wat echter bestreden wordt. Sluiting. De Voorzitter leest hierna eenige ingekomen stukken voor. Uit de begrooting der gezondheids commissie blijkt, dat deze gemeente een bedrag van f 15.82 zal moeten bijdra gen. Al deze stuikken worden voor kennis geving aangenomen. De rekening van het vleeschkeurings- bedrijf 1931 wordt vastgesteld in ont vangsten op f 5923,92, uitg. f 8916.40, ba- stig saldo f 2007,50. Zoo ook de rekening van de gezond heidscommissie. Hierop bedragen de ontvangsten f 1839,97, uitg. f 1432,81, batig saldo f 407,10. i Drinkwatervoorziening. Do Voorzitter leeet een schrijven van Ged. Staten voor, waarin deze naar aani ei ding van een vergadering van het comité op 23 Maart mededeelen, dat zij het vraagstuk der drinkwatervoorziening in de Vijfheerenlanden willen trachten op te lossen en besloten hebben om op kosten van de provincie een plan te ont werpen. De kosten van zulk een rapport zullen f 1500 a f 1700 bedragen, terwijl bij noodzakelijke boringen, dit met onge veer f 3000 zal worden verhoogd. Ged. Staten zullen deze kosten geheel voor hunne rekening nemen, mits de betrok ken gemeenten als bewijs van instemming 2 cent per inwoner betalen. Wethouder J. de Heer vraagt, of indien de kosten hooger mochten uitval len, dan de gemeenten bij moeten be talen. De Voorzitter zegt, dat de ge meente met die 2 oent overal af is. De heer B. Bikker vraagt, of dit slechts eenmaal zal plaats hebben, waar op de Voorzitter bevestigend ant woordt. De heer A. de With vraagt, of de gemeente voor dit bedrag het water ook krijgen zal. De Voorzitter zegt, dat dit slechts de kosten van het onderzoek zijn. De heer A. C. den Har tog is van meening, dat het lang «al duren, eer het rapport gereed is. Ife Voorzitter zegt. dat dit met één jaar wel klaar «al zijn, doch even tueel© uitvoering daarvan wel eenige jaren duren zal. Na stemming wordt het voorstel ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de weth. J. de Heer en C. Kok en de heer D .C. Brouwer; tegen de heeren A. de With, B. Bikker, A. C. den Haxtog en G. de WHth Dz. Hierna is aan de orde de anruenreke- ning over 1931. Nadat deze rekening door de loden is nagezien, volgt goedkeuring in ontvang sten op f 3562,94. uitgaven f 2522,47, ba tig saldo f 1030,97. Ook de armenbegroo- ting voor 1932 wordt goedgekeurd met een bedrag van f 2942,07 aan ontvang sten en uitgaven. Dan volgt de vaststelling der veror dening inzake heffing vergunningsrecht. De Voorzitter liöht toe, dat in gevolge de nieuwe Drankwet, die met 1 April in werking is getreden, de veror dening dienovereenkomstig moet worden gewijzigd. Het minimum vergunnings recht wordt nu f 40, dat van verlof f 25 per jaar. Raadsvergadering op Vrijdag 6 Mei. Voorzitter de heer J. Pot. Alle leden zijn tegenwoordig. De notulen der laatst gehouden ver gadering worden onveranderd goedge keurd. Wordt goedgekeurd. Korting Jaarwedden. De Voorzitter leest een schrijven van Ged. Staten voor, waarbij de go- meenten worden verzocht om op de sa larissen van burgemeesters, wethouders, gemeente-ontvangers en ambt. van den burg. stand, de korting van 8 pCt. toe te passen. Voor de gemeenten, die in. fi- nancaeelen nood verkeeren, zal een groo- tere korting dosgewenscht worden over wogen. Wethouder J. de Heer is wel voor meer korting, doch meent, geiet op het desbetreffend schrijven, dat een derge lijk besluit voor deze gemeente niets zal helpen, omred© deze gemeente niet be paald noodlijdend is. De heer B. Bikker wil* niettemin het lijntje wat strakker aanhalen en het inplaata van 8 pCt. op 10 pCt. brengen; de raad is dair verantwoord tegenover de gemeente. Keuren Ged. Staten deze regeling niet goed, dan heeft de raad ge daan, wat hij kon. Wethouder J. d e H e e r voelt wel voor meer korting, doch vindt ook, dat men met een besluit daartoe, voor deze ge meente geen kans op succes heeft. De Voorzitter zegt, dat het den raad vrij staat het te probeeren, doch hiermede een vreemd figuur zal slaan. Spr. wijst er vervolgens op, dat het voor deze gemeente niet zoo'n groot bedrag betreft. De heer B. Bikker handhaaft zijn voorstel, beschrijft den slechten toestand en meent, dat de een niet in weelde be hoeft te baden, terwijl de ander armoede lijdt Het voorstel wordt door den heer A. 0. den Hartog ondersteund en daarna met algemeene stemmen aangenomen. Nog is ingekomen een adres van den Ned. Ghr. Landarbeidensbondaid. Hei en Boeicop, om aan twee zijner leden, die, hoewel «ij werkloos waren, geen steun hebben ontvangen, dezen alsnog toe te kennen, en voorts een verzoek om werkverschaffing. Op het laatste gaat de raad niet in. De Voorzitter zegt, dat steun aan die twee mensohen geweigerd is, omdat de een geen gezinshoofd is (hij woont bij zijn ouders in), terwijl de ander niet beschouwd wordt als landarbeider, dooh als visscher voor eigen rekening. De Voorzitter meent, dat dea» mensohen voor steun bij de diaconie thuis behooren. Na langdurige bespreking wordt be sloten om den laatste, wienB hoofdberoep toch als landarbeider kan worden aange merkt, gewonen steun uit te keeren, ter wijl voor eerstgenoemde een aparte re geling «al worden getroffen, met- het oog op het hebben van vrij huishuur, vuur en lidht. Bij de rondvraag stolt wethouder J. d e Heer voor, te trachten de verordening op de winkelsluiting zoodanig in. Ie rioh- ten. dat de sluiting in den zomer om 10 uur in de week en des Zaterdags om 11 uur kan plaats hebben en in den winter op respectievelijk 9 en 10 uur. De Voorzitter gelooft, dat de Mi nister dit niet zal goedkeuren, doch wil het probeeren. Aldus wordt besloten. Hierna sluiting. NA DEN SLAG. De zaal van den Pruisisohen Landdag, «ooals die er uitzag na het gevecht van Donderdag.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4