Landbouw en Veeieeii. JONG s ö1 Dicht ei FEU1LL DE LICHAAMSBOUW VAN EEN GOEDE LEGKIP Varia. EEN SCHIJN- 30 Burgerlijke Stand. iiirni Wo. «04#. NIEU DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND’EN UTRECHT. Schoonhov.mth. Courant NIET ZOO ERG ALS 'T LIJKT. OVERVAL HET KIESPIJN-ALTAAR. 'o -10' DIT NUMMER I TWEE BI Ons blad is aangesloter Publiciteitswaarde en Adverteerders (I.B.A.) adverteerders zich gegc kannen verschaffen. 1O«*N ïïaze- in Er van 40, Qost-Chim ABONNIÏ’8 van dit bb QAnnö"1(ien 4 vvV ongescbiktb ners te voorzien, waarin men gedu- n tijd geslaagd was, doch van nm. al deze fondsen uitgeput briefjes danken de godheid weer voor men, dat goede legkippen dikwijls de 1 xl - -zjjn QjQ hun pijn weg te nemen. staart omhoog dragen, waardoor de rug Met de kwesties va maag, oonwogentesru grenzen, tarieimuren dagebjka te Ltoan en t> het zonderlinge v« vrijwel alle landen saja. dat het nu gc keerd i* en dat. om 1 weer wat op streek dig zou zijn de grens ten, inplaats van, i die te «luiten met b< weet het en handelt ieder wacht op een dè ontwapenmgl Elke graag te willen onti hu helaas met kan, ren begonnen rijn, bewapening gaat het gen de verschillende vinden het vreeselijk, moeten bouwen en st< ken en we zyn er va malaise alleen zal ver tolmuren verdwijnen, wel onze grenzen elu deren het ook doen goederen niet meer 1 die anderen het ook Ons land heeft evi en heeft een oontinge Volgens de wet en oj invoer van een aanta derd en wordt alleen veelheid toegelaten. 0 in werkelijkheid blijft genteering met vee kwartaal van dit jaa een toeneming van d< goederen, aardewerk dan in 1931, muur- pCt., triootgoederen 81 imö pCt De toen rubbersohoenen was 4 ingevoerd zijn 1.1Q2.0 is aan eenige nieuw piran een invoer-coi 730.000 paar rubbers en Rusland. De reden heid is, dat de geno geer hier geen vertege en toen dus van den i waren. Uit Ruslan (J80.000 en uit Japan berschoenen, die gem paar lager waren dai der*. We hebben nog ni< om niet de hand geho gekondigde oontinger stelsel schijnt ons i ki esel ijk. We hebben i van de con Lingen teer. Mille maatregelen maar het doel, om beschermen. wordt O] zins bereikt. Een deur moet opa een Fransch sproei hebben we een deur, tegelijk is, waardoc tocht komen te zitten stuk dun, maar stevig karton voor de kleine namaak-boemerang. Geen hout, geen te dun karton, geen te dik karton, want dan mislukt de proef. De achter kant van een kleine bloc note is uitste kend ervoor geschikt! Een volkomen onbruikbare kip met hooge pooten, een vlakke borst, en een smal lijf, dat naar achteren toe steeds smaller wordt. VOGELS MET EEN PENNESTREEK. Het lijkt zoo eenvoudig., maar., pas opl Probeer het maar eerst een met ge- Bij de autorennen in Chicago viel een auto in volle vaart onderstboven met den bestuurder er onder. De man was niet gedeerd.. OP EEN TREIN VtyfUtn passagiers! ontvoerd De eerste trein, die na heropening van den dienst op een zijlijn van den Oost-Chineeschen spoorweg tusschen Charbin en de Mandsjoerijsche grens reed, is door bandieten dicht bij de grens overvallen en geplunderd. Vijf tien passagiers werden ontvoerd en uit den postwagen werd een bedrag van 40,000 dollar eigendom van den Leejschen spoorweg giestolen. papier en trekken wij van beneden naar boven, langs de vierkante opening, welke wij volgens afbeelding 2 in den achter wand Van de kast hebben gemaakt, een teekening voorbij, dan wordt dit grooter en scherper op het doek weergegeven. VeriohUut Maandag,1 en VryJog. Prijo bij vo llng: voor flenoonho' luaandsn f 1.25; P P Met verzekering 15 ci kere kamer op, op ongeveer 1 meter af- bidien, de vijand niet getroffen is, terug stand van een gespannen wit laken (het J snoer van de lampen met een stekker in een stopcontact steken) of van een blad derhandelingen met de huiseigenaars teneinde te trachten voor de bewoners der bedoelde hüizen een l>et al ings uit stel van zestig dagen te krijgen. gekleurde, weinig bevederde dooien van den kop altijd op vruchtbaarheid, terwijl dikke, schijnbaar opgezette, dicht beve derde koppen alleen voorkomen bij slechte legsters. De kam. is bij goede leg kippen gewoonlijk groot, hoogrood van kleur en fijn van weefsel, niet slap en toch zoo zacht als fluweel, terwijl zij bij een slechte legkip hard en ruw aan voelt en meestal kleiner, grof, bleek, of blauwachtig en droog van weefsel is. De geaardheid van de kam verandert echter tot op zekere hoogte, naarmate het dier zich meer ontwikkelt; hetzelfde geldt van oorlellen en keellappen. De snavel is bij een goede legkip kort, krachtig en fraai gebogen, bij een slechte langer, dun en aan de punt dikwijls niet genoeg afgesleten. Ook de huid geeft ons duide lijke aanwijzingen. Bij een goede legkip is de huid speciaal bij de buik zacht en elastisch, zij een slechte daarentegen hard en stijf. Zeer belangrijk is ook het volume en de lengte van het lichaam; hierbij dient echter in aanmerking te wórden geno- ’’’ijls de In 1896 stortte Otto Lilienthal, de eerste man, die het glijvliegeiji toepaste. met rijn toeetel neer en werd gedood. Op de heuvel, vanwaar hij zijn eerste vluchten begon, is een gedenkteeken opgericht: een zilveren kogel op een basaltblok. De kogel wordt ’s nachts verlicht. HOE BOUWEN WIJ EEN CR0M0- RAMA7 Een Chromorama is een soort „too- verlantaarn” en wij hebben eigenlijk niets anders hiervoor noodig, dan een paar stukjes hout, een electrische llcht- leiding, een stukje karton en wat han digheid. Eerst maken wij een kastje van 24 c.M. hoogte, tien centimeter diepte en van Een goede legkip met een mooien, langen rug, een goed gevormden kop en snavel en ver uiteenstaande pooten. korter schijnt, dan hij in werkelijkheid is. Een vlakke „faiantensta&rt” la meest al een koiuneric van een slechte legster. De ruglijn van een goede leghen loopt bijna evenwijdig aan den grond en loopt in elk geval slechts weinig af en dan al tijd met een mooie lijn, zoqdat leelijke hoeken niet voorkomen. Ronde vormen zijn een belangrijke aanwijzing. Even belangrijk is de dikte van het lijf achter de pooten, de z.g. legbuik. Verder spe len bij het Hogan-systeem ook de veran derlijke kenteekenen een groote rol, dat zijn dus die kenteekenen, die in verband staan met den legtijd. Wanneer een kip veel legt, is de afstand tusschen het uit- Ook ons land zijn taak. Aan de politie in Maastricht is een lijst toegezonden door het Depar tement van Financiën der V.S-. hou dende de nummers van dollar-bilj jetlen waarvan de mogelijke uitgifte misschien licht zou kunnen verschaf fen in de Lindbergh-kwestie, die men in Amerika met geen kosten ontziende doorzetting behandelt. Ook aan andere politie-bureaux in den lande zijn deze lijsten wellicht toegezonden. WONINGUITZETTING IN MASSA. Tienduizend gezinnen be dreigd. Zaterdag stonden ongeveer tien duizend gezinnen te Toledo in den staat Ohio plotseling voor het feit, dat Ide eigenaars van de door hen be woonde huizen, hen met woninguit zetting bedreigden, aangezien zij door verarming en werkloosheid reeds ge- ruimen tijd niet meer in slaat waren huur te betalen. De burgemeester, Addison Thatchers, deelde mede, dat uit openbare en particuliere fondsen getracht was in den nood der bewo ners te voorzien, waarin men gedu rende eenigen tijd geslaagd was, doch thans waren r1 De burgemeester voert thans ón- willekeurige breedte. In het midden van den voorwand boren wij een cirkelvor mige opening van 5 c.M. doorsnede. Daar omheen steken wij een ronde buis, die wij uit een stuk karton kunnen rollen en die vijf centimeter buiten de kast uitsteekt. De rand wordt goed in het gat vastgalijmd; desnoods spijkeren wij wat klosjes onder en boven het gat, waarop wij de buis vastlijmen. Verder hebben wij een normale convexlens noodig van 5 c.M. doorsnede, zooals iedere opticien in voorraad heeft (Biconvexe lens). Hoe be ter en scherper de lens, hoe beter de kwaliteit van de beelden. De lens wordt in de opening van een 9 c.M. lange buis bevestigd, ongeveer 1 c.M. vanaf den rand Deze buis schuiven wij in de eerste. Links of rechts in de zijwanden worden, zooals je op de tweede teekening ziet, drie kleine gaatjes geboord. Door de buitenste twee worden de electrische dram den geleid, die naar de beide lampen op lamp voetjes, zoo&ls in afbeelding 1 dui delijk te zien is, loopen. De gloeilampen moeten ongeveer van 75 Watt zijn. Zij moeten links en rechts van de middelste opening komen te staan. Edgar zonk in dei oogen verlangend op nu en dan een blik w ■che gezicht van dan „Edgar, ik hoop d suit zijn om een set Ééns deed je een got voor je.neef Glifi nog?” „Zeker, vader,” zei „En ik waarschuwd dat ik wist, dat hij „Ja, dat ia zoo, ma recht.” „Hij is een groots heeft er niet tegen o schuldig meisje te b nooit het minste kwaa halve dat zij stond tu den titel, dien ik dra Lord Fane trok een zicht, „Bedrogen! Lola! 3 derf” Het kostte den mai om vorder te spreken. „Ik bedoel, dat Clif hooft, dat het huwelij dit kind niets meer vi lijk in vorm, een och geostolijko was oen he dio gelegenheid omgei Lola bedekte het gel den on lord Fane doii „Hot hot kan a HET LINDBERGH-DRAMA. Condon vraagt losprijs terug. Naar de correspondent van de „Dai ly Telegraph” uit New York meldt, heeft dr. Condon, een der bemidde laars, die 50.000 dollar aan de ont voerders van baby Lindbergh be taalde in de Amerikaansche bladen geheimzinnig „John” verzocht het losgeld terug te geven. Zijn oproep besluit met de woorden: „John., het geld dat ik je gaf is nut teloos,. Je kunt het nergens kwijt.» Zend het terug aan kolonel Lindbergh Zorg., dal je de belooning van 25000 dollar krijgt Het artikel is onderteekend met Condon’s bekenden schuilnaam ,Jaf- sie”. I Naar de Amerikaansche 'bladen melden, is de jacht op de ontvoerders thans „de uilgebreidste en koorts achtigste geworden, die in de annalen der crimineele geschiedenis bekend ENKELE EENVOUDIGE AANW IJ ZINGEN door J. R. FRANSEN, Het controleeren van de hoeveelheid eieren, die elke kip legt, ie tamelijk om slachtig en heeft het nadeel, dat men eerst na verloop van een jaar weet, wel ke kippen hun voer waard rijn en welke niet. Al dien lijd heeft men dan de slechte legkippen voor niets aangehou den. Hetzelfde «jpel kan men eenvoudiger bereiken, door al dadelijk de goede leg kippen van de slechte te onderscheiden met behulp van het z.g. Hogan-systeem. Dit wondt in Amerika reeds meer dan dertig jaar met succes toegepast en werd lang voor doen oorlog ook in Europa aan bevolen. Het is intussohen herhaaldelijk onderzocht en verbeterd, zoodat men thans met zekefheid goed en slecht leg gende kippen van elkaar kan onderschei den, zonder elk ei te tellen. Vooraf dient men echter vast besloten te rijn, alle die ren, die niet aan de gestelde eischen vol doen, voor de soeppot te bestemmen. Ve le bezitters en vooral bezitsters van kip pen zien nog niet voldoende in, dat het tijdig verwijderen van minderwaardige dieren voor het geheele bedrijf een voor deel is. Men krijgt er ruimte door in het hok, terwijl de overblijvende dieren meer van de voor hen bestemde terreinen kun nen profiteered Goede leghennen herkent men aan den algemeenen indruk, dien de dieren maken en aan den vorm van den kop. De kop moet fijn en scherp geteekend zijn en van voren gezien een smal voorhoofd ver- toonen; de oogen moeten scherp zien en groot schijnen. Dieren met glazige parel- of visschenoogen zijn altijd slechte legkip pen, omdat zij minder goed zien en daar door niet altijd genoeg voedsel vinden. De ringen om de oogen zijn bij goede leg kippen altijd smal en fijn; bij de slechte zijn ze breeder. Verder wijzen sterk rood DE BOEMERANG. De boemerang is het gevaarlijke wa pen van de Australische inboorlingen. Het is een bijna rechthoekig omgebogen stuk hard hout ,dat meestal nog spiraal vormig ineengedraaid is, dat in het mid- n den dik en aan de uiteinden dunner is. Stellen wij dit apparaat nu in een don- Bij een goeds worp keert de boemerang, In bijna alle Japansche steden bevin den zich zoogenaamde „kiespijn-altaren” Hierbij prevelt de Japanner een voorge schreven gebed, waarin hij om verlos sing van rijn kiespijn smeekt. In dit ge bed wordt er een bepaalde godheid, Bin- zoeroe genaamd, aangeroepen. Het is de god der geneeskrachtige kruiden en een der meest populaire góden voor de arme re volkslagen. Binzoeroe’s wonderen zijn alom be kend, want een gebed tolt hem helpt! bijna altijd. Wie een beeltenis van dezen god bezit, die streelt het beeld op de plaats, waar hij zelf pijn voelt. Dan raakt hij het dezelfde vinger de pijnlijke plaats aan. Door deze geneeskrachl-overdracht meent men vast het lichaam weer ge zond te kunnen maken. Het „kiespijn altaar” is een soort Japansch houten huisje, dat eenigszins gelijkt op een nest kast je voor zangvogels, want het huftje staat meestal in een groen bosebje. Dui zenden papiertjes zijn aan het huisje en aan de takken er om heen bevestigd. Ve- IMktferzooken de godheid om verlossing vanhun kiespijn, maar evenveel gabeds- naar degeen, die hem weggeslingerd heeft. Zoo gevaarlijk willen wij hier niet zijn. Wij maken maar een papieren boemerangetjel Onze afbeelding geeft op de ware grootte te zien hoe dat moet. Als je het boemerangetje goed afschiet, het geen eenige oefening vereischt, zal deze om zijn as wentelen en een cirkelvormi- gen weg afleggen. Komt de boemerang ergens tegen aan, dan valt hij op den grond. Het wapen moet treffen, of on- verrichterzake terugkeeren. Neem een MAANDAG #0 MEI 1832. haar hier „springvu^ir’', men spreekt ook van „pepervuur” lof „blaar”. De officieele benaming luidt „mummi ficatie” van de witte huid”. Dit lijkt mis schien erg geleerd, maar is het toch in het geheele niet. De witte huldplekken van de dieren raken Inamelijk aangetast in een dergelijke mate, dat ze vaak ge heel afsterven en verdjrogen, welk proces mummificatie beet. Oorzaak en verschijnselen. De oorzaak van dit] zeer eigenaardig lijden is waarschijnlijk te zoeken in de aanwezigheid van een Iaandoening van de lever» waardoor vergiftige stoffen in het bloed van het dier afgescheiden worden, die de witte huidplekken zeer gevoelig maken voor de inwerking van het licht en vooral van het zonlicht. Zijn ze er eenigen 'tijd aan blootge steld, dan treedt een óntstoking en zwel ling van deze witte hujidplaatsen op, wel ke de dieren heftige pijn veroorzaakt. Ze worden dan ook zeer ónrustig, slaan met de boenen naar de buik en gaan door de weide draven en springen, aan welk laat ste de aandoening een Van haar benamin gen te danken heeft. De huid speelt een groote rol in het Stofwisselingsproces, zoodat, wanneer een zeker gedeelte van het huidoppervlak op de een of andere 4ijzo niet meer in staat is om haar functie te vervullen, de dood onherroepelijk intreedt Daarom is oen spoedig ingrijpen bij deze aandoening van belang, daar bij Sehandeling vaak (t. Wacht men te tneer aan te doen. ..jn, maar ook bij wordt deze eigen- jeneens aangetrof- jo veelvuldig, daar zij meestal in verband htaat mot het eten van bepaalde planten, pok bij deze laat ste diersoorten tredeij de eigenaardige veranderingen in de witte huid op. Wat kunntn wij sr tspan dosnf Daar de veranderingen In de huid door de inwerking van het licht ontstaan, zal ons eerste werk moetenzijn om de dieren daaraan te onttrekken hn dit kunnen wij alleen bereiken door ben op te stallen. Het opleggen van een lek alleen is niet voldoende, daar niet alleen het zonlicht, maar ook het daglicht, schaduw voorkomt, al Daarom moeten wij ook geheel in het doL zelfs het licht, dat door de stalraampjes irprgering van het een oordeelkundige nog veel te redden vt lang, dan is er niets Niet alleen bij runderen, maar ook bij schapen en runderen aardige aandoening e fen, zij het dan niet z einde van ’t borstbeen eenerxijds en het bekken anderzijds zeer groot, evenals de afstand tusschen de beenderen van het bekken. Deze afstanden rijn bij eenzelfde kip niet altijd even groot; men zou de dieren daarom eigenlijk elke maand moeten aftasten en de maten nnoteeren. Iemand, die oog op de dieren heeft, be hoeft zich deze moeite echter niet te ge troosten. Hij ziet dadelijk, waarop het aankomt, n.l. of het lichaam wel vol doende ruimte heeft voor de ontwikke ling der inwendige organen. Hiervoor is niet alleen de lengte, doch ook de breed te van het lichaam van belang, een kip met een breeden rug en een breed ach terlijf is daarom een goede legster. HOEVEEL VEE ER VERBRANDT. Betere stallen noodig. Een statistiek van de Med. Ver. tot Bescherming van Dieren geeft aan, dat in de zes maanden NovemberApril in Nederland verbrand rijnf 106 paarden, 425 koeien, 76 kalveren, 147 varkens, 11 schapen, 3 geiten, 900 kippen, 12.000 kuikens, 4 honden en 15 konijnen. De Vereeniging wijst op de wenaohe- lijkheid om in de inrichting der stallen verbetering te brengen. SPRINGVUUR. Nu de koeien weer in het land en daarbij aan de inwerking van het zon licht blootgesteld zijn, begint deze aan doening weer op te treden, schrijft dr. W. v. R. in „De Boerderij Wij noemen op zijn romp, trok de aandacht van een rijken Amerikaan. Hij kocht het schip, en nu ligt het in zijn voornemen om er mee naar een der badplaatsen ,aan de Riviéra te gaan en het als restaurant en „danshuis” in te richten. De „Echo de Paris” vindt dit plan onteerend en dringt er op aan dat het Oorlogskruis dan tenminste van de „Kléber zal worden afgenomen en in een museum geplaatst zooals dat in de schadelijk werkt, j de dieren op stal >nker zetten, daar DOf naar binnen valt, een vererger' proces tengevolge kan hebben. Natuurlijk zullen ook| de grondoorzaak van het lijden, dus de löveraandoening en verder de aangetaste huidplekken behan deld moeten worden en dat is de taak van den veearts. NIEUWERKERK a.i IJSSEL. Met. Getrouwd: T. Stami en W. R broek M. Doornheim en L. G. v kei J. van der Endö on N. Vi D. J. Vis en E. G. vai» Leeuw EEN GEDENKTEEKEN. der vogels te woon natrekken en daarna uit het hoofd met één pennestreek een der -- teekenen.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 6