Gemeenteraadsvergaderingen De Luchtreis van de Pegasus Wal geeft de Radio? Handel en Industrie in deze streek. Gemengd Nieuws. Brandwijk Haastrecht Krimpen a.d. IJssel Oud-Alblas BrmdwIJk. HaMtracM. Krimpen a.d. IJssel. TWEEDE BLED NIEUWSBLAD VOOR ZUIO-HDU.AN" EN UTRECHT, «ttiMHihoveiiettie Ceurant MAANDAG I JUNI 1ML Dinsdag 7 Juni. Hilversum A.V.R.O. &-4Q Gramofooa; 1(1—>10.16 Morgenwijding, 10,16'10,30 Gramofoon; 10.80—11 SoÜstenoonoert (Piano en Viool); 11—41.80 Kook- praatje; 11.80—lü Voortzetting Solia- ten-ooncert; 10«.lö A.V.R.O. Klein- Orkest en A. W. T. Schoevera over; Nabeschouwing over de „Derby" en de „Sweepstake"; en Gramofoon; 8.80—8 Gramofoon; 8'4 Knipcursus voor be- Ciere; 44.80 Pianoooncert; 4.80—8 io Kinderkoorzang; 6ö.iö Grar rnofoon; ö.lö—'7 A.V.R.O. Kamer-Or kest en Zang; 7—7.80 Cyclus-moderne Fr&nsche kamermuziek; 7.308 Prof. Br. D. Gohen over: „Een reis naar Griekenland"; 810.45 Gevarieerd programma; 10.4511 Nieuwsberich ten; 1112 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 80.15 Concert; 10 11.30 Gramofoon; 11.8012 Godsdien stig halfuurtje; 12.1161.46 K.R.O.- Trio; 1.452 Gramofoon; 2—8 Vrou wenuurtje; 84 Modeoursus; 4—5 Gramofoon; 56 K.R.O. Kunstensem ble; 6—6.80 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.807.10 Vervolg Con cert; 7.107.80 „De crisis in den land en tuinbouw" door Mr. H. van Haas- tert en P. Kessels; 7.458 Verbon de- kwartiertje; 8'11 K.R.0.-Orkest en Piano; pl.m. 9.15 uur Nieuwsberich ten; 1112 Gramofoon. Woensdag 8 Juni. Hilversum. V.AH.A. 6.467 en 7Ü0— 7.45 Lichaameoefeningen; 8 uur Gra mofoon; 9 uur Amsterdamsch Solis ten Kwintet; V.P.R.O. 10 uur Morgen wijding; V.A.R.A. 10.16 uur Uitzen ding voor Arbeiders in de Continube drijven; 12 uur V.AJLA.-Septet en Gramofoon; 2.16 uur Onze Keuken, door P. J. Kers Jr.; 8 uur Voor de Kinderen; 6.80 uur V.A.R.A.-Septet; 6.80 uur R.V.U. Cursus; 7 uur „Impe rialisme en Volkenbond", doojr Dr. J. Romein; V.A.R.A. 7 uur Gramofoon; 7.30 uur Opvoering van „De Koning van Chicago"; 8.80 uur VA.R.A.-Or- kest; 9.16 uur Uitzending voot den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden 9.80 uur V.AjR.A.-Ot- kest; 10 uur Nieuwsberichten en Gra mofoon; 10.20 uur V.A.R.A.-Orkest; 11 uur Orgelspel; 11.9012 Gramo foon. Huizsn. N.C.R.V. G—6j1ö Schriftlezing; 8.150.30 Concert; 10—1080 Zang door het N.C.R.V.-Damoskoor; 1080 11 Korte Ziekendienst; 1112 Harmo- niumbespeling; 12.152 Concert '(Vi ool, Fluit en Piano); 2.303 Lezen van Chr. lectuur; 8—3.30 Zang; 880 4 Gramofoon; 44.30 Vervolg Oon- oert; 480—6 Gramofoon; 56 Kinder uurtje; 617 Uurtje voor de landbou wers; 77.80 Dr. F. J. Krop over: „De Lappobeweging van 1982; ontmoe tingen met Russische vluchtelingen in Finland, enz."; 7.458 Nieuwsberich ten; 8—9 Concert door de Harmonie „Zaanland*® Kapel"; 9.80 Dr. J. A. Nederbragt over: „De internationale economische crisis"; 9.3010.05 De omroep zingt..; 10.0510.15 Nieuws berichten; 10.15—11 Vervolg Concert; 11—11.80 Gramofoon. INGEZONDEN MEDEDEEL!NQ. - JAN BROUWER'S R ADI0 - SCHOONHOVEN Het earsts met het nieuwste! Dubbel Bandfilter B F 3 Super heterodyne v. 14-2000 M. B 8 5. Nieuwste Lissen (allee 1 knopt) en direct te hooren Abonne's Schoonh. Courant gratie advies bij alle Radio-vraagstukken. Begevens uit het vertlag dar Kamar van Koophandel te Utrecht. Veraohenen is het verelag van de han delingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utreoht en over den toestand van handel en nijver heid in haar reaiort in het jaar 1981. Daarin lezen we omtrent de goud- en sHverinduetrie het volgende: Mogen er al bedrijven geweest zijn, die in het afgeloopen jaar alleszins gunstigs resultaten hebben bereikt, dan staat hier tegenover, dat er vele zijn, die het ge- heele jaar te kampen hebben gehad met groote moeilijkheden Vooral op het ge bied van de goudindustrie waren deze moeilijkheden, ingevolge van de geringe vraag, van ernstigen aard. Niet alleen spelen de tijdsomstandigheden en de hooge algemeene kosten een belangrijke rol, doch ook doet de concurrentie van fabrikanten van imitatie-artikelen en die der huiswerkers veel schade. De vooruit zichten zijn, gezien de vraag naar goed- koope artikelen, niet rooskleurig. Naast verlaging van loonen wordt aangedron gen op het heffen van differentieele rech ten bij invoer in de koloniën. Bescher mende rechten in het moederland wor den slechts als uiterste noodmaatregelen beschouwd. Aangaande de verfypmretrie wordt ge zegd, dat ondanks de^scherpe concurren tie op de binnenlandsohe markt en de hooge tolmuren in de verschillende ex portlanden, de verfindustrie toch nog een voldoenden omzet verkrijgen kon. Door het hooger optrekken der tolmuren ech ter zag zij zich genoodzaakt in de desbe treffende landen zelf de produotie ter hand te nemen, hetgeen een bevredigend resultaat opleverde, waardoor de toe komst met vertrouwen wordt tegemoet gezien. Voor de aardewerkinduetrie wae ook dit jaar de buitenlandsche Duitsche concurrentie op de binnenlandsohe markt groot. Tooh heeft deat industrie etnigtn steun ondervonden van de aotia voor het gebruik van artikelen van Ned. fabrikaat, hoewel op grootaren steun van dese zijde aangedrongen wordt. Daar de export toch reeds tot een minimum gereduceerd is, sou deze industrie gaarne zien, dat de overheid maatregelen neemt om den import van buitenlandsche producten zooveel mogelijk te weren. Het verslag bevat gegevens betreffende den toestand van gemeenten, behoorende tot het ressort der Kamer. Daaraan ont- leenen we het navolgende omtrent de gemeenten welke ons land bestrijkt; Benschop. Oppervlakte 2280 H.A., verdeeld als volgt; bouwland 26.85 H.A., tuingrond 4.96 H.A., weiland 2026,38 H.A., boom gaarden 100.98 H.A., bosch 20.38 H.A., dijken en bermen 20.33 H.A., overige gronden 94 H.A. Aantal inwoners 1903, Landbouw en veeteelt, benevens zuivel bereiding alsmede fruit- en teenhandel, vormen de voornaamste bronnen van volkswelvaart. De toestand van den landbouw was wederom matig. De op brengst der producten was vrij goed. De voornaamste zijn consumptie-aardappe len, mangelwortels en voederbieten, sui kerbieten, koolrapen en knollen, bruine en witte boonen. De prijzen van het melk vee waren te hoog in vergelijking met die van de zuivelproducten. Vooral de kaas- prijzen waren bijna het geheele jaar ge drukt en daalden steeds. De prijzen der varkens, die in vrij grooten getale wer den gefokt en gemest, waren laag, doch weliswaar evenredig aan de lage voeder- prijzen. De pluimveefokkerij breidt zich steeda uit, dank zij de krachtige actie, welke uitgaat van de Benschopsche Pluimveevereeniging. De resultaten van deze pluimveefokkerij waren gunstig te noemen. De toestand van den tuinbouw was matig, hoewel de vooruitzichten gun stig waren, veroorzaakte de vele regen schade aan de gewassen, waardoor de op brengst sterk daalde. Behalve de pro ducten voor eigen gebruik worden geteeld kropsla, spinazie, wortelen en koolsoos ten. De land- en tuinbouwproducten, evenals de eieren, worden in hoofdzaak naar de Utrechtsche veiling gebracht, de zuivelproducten naar de markten te Utrecht, Gouda, Woeden, Oudewater en Bodegraven, terwijl het vee verkocht wordt op de markten te Utrecht, Gouda en Rotterdam. De handel was over het al gemeen stroef. Het winkelbedrijf is niet rooskleurig te noemen. De kleine nering doenden ondervinden veel nadeel van concurrentie der verschillende groote winkeliers in de naburige steden. Voor namelijk de boerenstand doet zijn inkoo- pen in de stad, wat niet nalaat een na- deeligen invloed uit te oefenen op het winkelbedrijf in deze gemeente. Loplk. Oppervlakte 2029,99 H.A., verdeeld als volgt: bouwland (incl. tuingrond) 24.27 H.A., weiland 1856,26 H.A., grasland met boomgaard 78.45 H.A., boschgrond 64 H.A. Aantal inwoners 1674. Veeteelt, zui velbereiding en fruitteelt vormen de voornaamste bronnen van bestaan. De toestand van de veeteelt was wel goed, doch de prijzen der producten waren niet loonend. Eigenlijke tuinbouw wordt als bedrijf niet beoefend. De producten wor den ter markt gebracht te Utrecht, Schoonhoven, Gouda, Oudewater en Woer den (kaas). Kaas wordt ook vaak aan de boerderij door handelaren opgekocht. De melk gaat veelal naar de zuivelfabrieken. De melkprijs was laag. De toestand van het winkelbedrijf was vrij goed, terwijl die van den handel ongunstig was. Jaarsvsld. Oppervlakte 1300.84 H.A., waarvan bouwland 24.27 H.A., weiland 710 H.A., tuingrond 124 H.A., boschgrond 257 H.A. aantal inwoners 1001. Veehouderij, zui velbedrijf hout- «n teenhandel alsmede fruithandel, vormen de voornaamste bronnen van bestaan. De resultaten van den landbouw en de veeteelt zijn niet gunstig. Ook de resultaten van den tuin bouw zijn onbevredigend. De toestand van den handel ia slecht. Marktplaatsen voor deze gemeente sijn: voor tuinbouwproduc ten Utrecht en ook wel Schoonhoven; voor vee: Rotterdam en Utreoht; voor kaas: Oudewater. Varkens en kaas wor den ook vaak direct van de boerderij af verkooht. Melk wordt vaak zoet geleverd aan zuivelfabrieken. Het teenbedrijf en de teenhandel lijden zeer van den invoer van Poolsche teen. In Jaarsveld zijn twes mandenmakerijen, één voornamelijk voor wit werk (vrij geregeld werk) en één voor bruin mandenwerk (geregeld werk). De resultaten van den fruit- en teenhandel waren niet goed. GROOTE HAGEI,SCHADE Oogsten vernield. Boven een groot deel van de Zuid- Holland8che en Zeeuwsche eilanlden heeft Donderdagavond een langdurig hevig onweer gewoed, zooals in geen jaren is voorgekomen. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Bij een nader onderzoek is gebleken dat van tal van bedrijven onder de gemeenten Mijna- heerenland. Heinenoord en Oud-Éeij- erland de te velde staande gewassen totaal werden vernield, terwijl tevens groote schade is aangericht in de boomgaarden. In totaal zijn over een oppervlakte van ongeveer 400 H A. gewassen, meest aardbeien en aard appelen geheel vernield. De burgemeester van Mijnsheeren- land heeft zich reeds om steun ge wend tot den minister van Binnen landsohe zaken., terwijl zijn collega's in de andere gemeenten dit voor beeld zullen volgen.. Ook op andere wijze zal getracht worden steun te verkrijgen voor de landbouwers, die het zwaarst getrof fen zijn. Sommigen zijn geheel ge ruïneerd. De totale schade wordt ge raamd op vier en een half ton, waar van vrijwel niets door verzekering wordt gedekt. EEN RAAR GEVAL „Verdronken" vrouw meldt zich aan Aan een der loketten van den Bur gerlijken stand aan den biugei te Am sterdam vervoegde zich Vrijdagmid- uag een juLrouw, die haar papieren in orde wilde laten maken voor een echtscheiding. De ambtenaar was zeer verbaasd, toen hij ontdekte, dat de vrouw bij nem ingeschreven s|and ais zijnde in Januari overleden. Het was voor den ambtenaar een .astjg geval en teneinde raad belde nij het podiie-bureau Raampoort op am nadere imichtingm. De poiitie be gon haar bescheiden na te zien en .ia eei.jg zoeken kwam aan hel ncht, dat zij de betreffende j ut frouw als verdronken had opgegeven aan den burgerlijken Stand. Het lyk was in Januari uit den Buitensingel opgehaald en pertiN.au Joor den wettigen echtgenoot tn eenige familieleden van dn vrouw nerkend. Ier verduidelijking moet hier worden bijgevoegd, dat ae vrouw reeds geruimen tijd van haar man gescheiden leefde. De taak van de politie, om na te gaan. wie er dan wel verdronken is .s niet erg gemakkelijk, zegt de Maas- aode, daar er reeds na de begrafenis aen half jaar verstreken is. Het eenige houvast voor haar schijnt te zijn, de sprekende gelijken.® u schen ce .«vends en de ▼erdrcDuen vrouw. ECHTELIJK DRAMA Te Den Bosch heeft Vrijdagavond omstreeks half 12 de 26-jarige A. v. B. zyn l9-jarig« echtgenoote M. L.. met wie hij in onmin leefde, met een 7-tal messteken levensgevaarlijke ver wondingen toegebracht. Het echtpaar had juist een samen komst gehad, waarbij ide oneenigheid (lijkbaar was opgelost en waarbij was besloten weer samen te gaan wozon Het drama speelde zich af, terwijl het echtpaar op den Parallelweg wan- lelde, vlak achter het station der Nederl. Spoorwegen.. Het echtpaar had twee kinderen. De vrouw werd in levensgevaarlijken toestand naar het groote ziekengasthuis te Den Bosch vervoerd. De man, die door le politie tegen de woedende menigte in bescherming moest worden ge nomen is in arrest gesteld. EEN VERGISSING Vier stakers hadden zich den vo- rigen Vrijdag te Dordrecht voor de Rechtbank te verantwoorden, als ver lacht van mishandeling van twee werkwilligen. Eén hunner verklaarde niet bij ae bewuste vechtpartij aan wezig te zijn geweest, en zijn moeder getuigde dat haar zoon dien morgen op bed had gelegen. De officier van Justitie achtte haar getuigenis valsch en deed haar, «Is verdacht van mein eed aangehouden. Thans heeft deze zaak plotseling een andere wending genomen ..daar zich iemand heeft aan gemeld die verklaarde de werkelijke lader te zijn. Zijn gelijkenis met den verdachte was zéér groot. Zon der deze aanmelding zouden mis schien twee personen onschuldig zijn veroordeeld. 0NQELUK MET NEDERLANDSCHE AUTO. Te Crefeld, is een ernstig auto ongeluk zebeurd. Op den weg langs het Noord kanaal geraakte een particuliere auto. waarmee bruilofstgasten uit Dusseldoit waren gehaald, aan het slingeren, met hei gevolg, dat de wagen tegen een boom reed De zes inzittenden, de Nederlandsche fa nllle Petere uit Nieuwetad, twee damee, één heer en twee kinderen, werden over /ebracht naar het ziekenhuis te Crefety. Twee hebben zware, hoewel niet levens ge vaar Hi kt verwondingeu bekomen, nok ie chauffeur, Schr eldér, bekwam kwetsuren DE INTERNATIONALE AUTO- VRACHTDIENSTEN. Frankrijk tleskl sen spaak In hel wiel. De Frauecue regeering heeft besloten, het aan transpoitvrachtauto's van vreemde nationaliteit on mogelijk te maken Frankrijk binnen te komen. Door dezen maatregel worden de Ne derlandache firma Oebr.Sizoo, die tweemaal >er week een vrachldienet oriderhield op ""arije, en eenige Belgische en Duitsche autotransportdiensten getroffen. Men ver wacht dat Belgift spoedig tegenmaatregelen zal nemen. OPMARSCH VAN "OUD-STRIJDERS Ongerustheid le Washing ton. Uit allerlei deelen van de Ver. Sta ten trekken bij duizenden de oud strijders op naar Washington om kracht bb te zetten aan hun eisch om, uitbetaling van de oorlogspremie. In het Huis van Afgevaardigden, dat spoedig over het aeabetrelelnde ont-, werp Patman, zal hebben te beslissen moeten, naar verluidt, 145 leden ver klaard hebben, dat zij dit voorstel zullen steunen. Het gaat over een to taal bedrag van 2 milliard dollar In dien het wetsontwerp mocht worden aangenomen, zal Hoover het zeker on geldig verklaren. Inmiddels baart de beweging der oud-strijders en werkloozen te Was hington eenige onrust, want de op- trekkenden houden treinen aan, ten einde gratis naar Washington ver voerd te worden, OP WEG NAAI WASHINGTON De Amerikaansche oudrslrijders op weg naar Washington om hun eischen aan de regeering te stellen Een machtige beweging. Te Cleveland zijn verscheidene be- loogers gewond, toen een 4UU mah politie een 1000-tal beloogers uit de stations-emplacementen dreef., waar zij den nacht hadden doorgebracht tn wachtten op gratis vervoer. Negen duizend oud-strijders die in Cleveland (Ohio) het station hadden bezet, zijn tenslotte opgemarcheerd naar Pittsburg. Een groepsleider, die communist bleek te zijn, verklaarde uat zijn menschen geen onlusten wil den maar in ieder geval naar Was- hnigton moftien komen. Ook uit Dtnker in Comrado wordt gemeld, dat dair een colonne oud strijders in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vrachttreinen heeft aange houden en geèischt heeft naar Was hington te worden vervoerd. Te Washington vreest de politie, dat het grootste gedeelte van de oud strijders, die nog onderweg zijn, com munist 18. De veteranen worden in de steden waar zij doortrekken veelal gespij zigd en zij krijgen er nachtleger. FILMSTER BEDREIGD Met ontvoering van haar dochtertje. Naar uit Hollywood gemeld Wordt, ontvangt de Duitsche filmactrice Die trich reeds sedert weken ongeteekende dreigbrieven waarin 10.000 dollar ge èischt wordt, onder bedreiging dat anders haar vier-jarig dochterjte, Maria, zal worden ontvoerd. Reeds wekenlang wordt het meisje nu nauw lettend door detectives bewaakt Ook een welgesteld Duitsch im porteur in Hollywood, Egon Mueller heeft een dreigbrief ontvangen, waar in 500 dollar van hem wordt geèischt. Mueller heeft een zoon van 4 jaar. De politie meent in dit verband te doen te hebben met een samenzwe ring tegen de welgestelde kringen van de Duitsche kolonie te Holly wood. WAPENSMOKKELARIJ. Voor Iersctie opstandelingen? De „Daily Expressbrengt het op zienbarende bericht, dat gedurende de atgeioopen week pogingen zijn ge daan om wapens en munitie uit een buitenlandsche haven naar het Zuiden van lenand te smokkelen. De wapens zouden zijn geleverd in opdracht van een groep Iersche opstandelingen, die voornemens zouden zijn, in geval van een conflict tusschen den lerschen Vrijstaat en Noord-Ierland een deel van het Iersche republikeinache leger te bewapenen. In het begin van de vorige week schijnt de Britsche admiraliteit van deze plannen de lucht te hebben ge kregen en eenige torpedojagers kregen draadloos de opdracht, jacht te ma nen on de schepen, die de wapens naar Ierland zouden brengen. In de or.ogshavena Portsmouth en Devon- Sort werden de landverloven der ma- ■ozen terstond ingel rokken en eenige 'ers verlieten met grooten speed de havens. Officieel werd gesproken van plot selinge kleine manoeuvres. In wer kelijkheid aldus verklaart de „Daily Express" hadden de schepen op dracht om bepaalde deelen van de Noordzee en van het kanaal af te zoeken, om de schepen met de voor Ierland bestemde wapens aan boord op te sporen. SCHANDAAL TE BOEDAPEST Duel om een bruid. Te Boedapest heeft een opzienba rend familieschandaal, dat reeds lan ger dan een jaar de belangstelling uer bevolking gaande maakt, de vo rige week geieid tot een duel tusscheü Elemer Fark as, een welgesteld nd van net hungaarsche parament tn ar. Dajkovics, een advocaat te Boe dapest. Dajkovics wilde huwen met Irene df schoone dochter, en eenige erfge name van het parlementslid. Farw kas echter was fel gekant tegen deze echtverbintenis en bracht zijn doch- lci naar een sanatorium in Oostenrijk onder voorwendsel, dat haar geest vermogens gekrenkt waren, zoodat zij niet verantwoordelijk kon worden go- acht voor haar daden. De waphoopige smeekbeden om hulp van het meisje drongen door tot de buitenwereld en veroorzaakten zulk een schandaal te Oostenrijk, dat mee terug te némen naar Boedapest, Farkas gedwongen was.., zijn dochter waar hii haar in een ander sanatori um liet opsluiten. De doctoren verkjaarden evenwel, dat Irene volkomten normaal was, waarop Farkas haar toestond, paar huis terug te keeren. wanneer zij wilde beloven, Dajkovics nooit weer te zien. Hevig verbolgen daagde Dajkovics het parlementslid uit en de vorige week had de ontmoeting plaats m een bosch even buiten de Hongaar- sche hoofdstad. De duellisten vuurden eerst op el kaar, met pistolen, doch daar beide schoten misten, besloten de secon danten, dat het duel met cavalerie- sabels moest worden voortgezet- Dit geschiedde met het gevolg dat Far kas door den advocaat danig werd toegetakeld. Of dit de huwelijkskansen van dr. Dajkovics verbeterd heeft, zal men moeten afwachten. DE CORSIKAANSCHE BANDIETEN* Te Ajacdo op Corsika heeft de bandiet Sebasliaan Spada, een broer van André Spada, dien men den „beroemden" bandiet van Corsika zou kunnen n aemen, zich gevangen ge geven. Sebasfiaan Spada heeft gezegd, oat hi1 het leven als van een opge jaagd idier, dat hij sinds November toen de zuivering van Corsika begon heeft geleid moe was. Spada was uit het dorp Lopigna met den gewonen post-auto te Ajac- cio aangekomen, en voor hij zich bij de overheid meldde, heeft hij door de straten van Ajaccio gewandeld waar niemand hem had herkend. Sebastiaan Spada wordt beschul digd van moora ep van medeplichtig heid aan tal van moorden. Nu hij zich heeft overgegeven, blijven slechts de bandieten Anaré Spada en Bor- nca op Corsika over. 71. De Arabier stelde zich nu voor als „Ali-ben-Kali" en in den loop van het gesprek, dat nu volgde, vertelde hij, dat ze zich in de oude Romeinsohe stad Tim- gad bevonden. Overigens was de heer Ali-ben-Kali zeer vereerd te yernemen, dat meneer Van Bramen zoo'n groot uit vinder was. „Dan bent u zeker erg rijk?" vroeg hij. „Reken maar!" antwoordde Van Emmen, „daar is Rotsohildt nog naw 'n kindjr bij!" 72. In werkelijkheid bezat meneer Van Emmen niet meer dan vijftig gulden. Maar hij was 'n beetje blufferig van aard en herhaalde: „Milliarden, mijnheer, mil- liarden!" Wat blief?" riep de Arar- bier uit, en hij deed een pas naar vo renMaar daarbij trapte hij per abuis op Herr Untenneiei» gitaar, die om z'n voet schoof en daar als 'n pan toffel Neef sittsn, TWEEDE BLAB NIEUWSBLAD VOOR ZUTD-HOIXANB-CN UTRECHT, Schoonhovansctis Courant MAAN DAN 8 JUNI WW. TIN Openbare vergadering op Zaterdag 14 Mei v.m10,30 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de verga dering met gebed en leest daarna de notuien der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesieid. Als antwoord op vragen, in de vorige vergadering bij de rondvraag gesteld, deelt de voorzitter mede, dat ue eiectrische geleiding weer in orde is, dat de betaling bij 't Burg. Arm bestuur voortaan volgens een lijst met onderleekeiüng door de sLeunmekken- den zal worden uitgevoerd. Inzake het gebruik der openbare school voor vergaderingen in dm a.s winter zal een regeling getroffen wor den. Ingekomen is bericht van goedkeu ring door ,den mimster van economi sche zaken en landbouw, v«n de win kelsluitingsverordening. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Korting op de wedden. Aan de orde komt dan het schrijven van Ged. Staten, aangaande de korting van 3 pet. op de wedden van burge meester, secretaris, ontvanger, wet houders en ambtenaar van den bur- ijken stand. Het voorstel vanB. is, zich hiermede te vej*- eenigen. De heer Korevaar vraagt, hoe veel voordeel de gemeente daarvan heeft. Devoorziter; Niet veel, want het rijk betaalt drie vierde der wedden. Het voorstel van B. en W- wordt met algemeene stemmen aangenomen. Drankwelverordeningj B. en W. stellen voor, het vergun ningsrecht le stellen op. f 40,-. bet venolsrecht top f 25.- De heer Suiker vraagt, wie bepaalt wat zwakalcoholische dranken zijn. De voorzitter, De politie. De heer Oskam zegt, dat de win keliers per flesch verkoopen, pon der belasting, en der herbergiers rech ten betalen. Spr.. vraagt of daar niets tegen te doen is. De Voorzitter antwoordt ont kennend Het voorstel van B. ep W, wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Café-sluiting Ingekomen is een adrep van de A.Ri Kiesvereeniging, de jonge.m<#>ver- eeniging, de meisjesvereeniging en den kerkeraad der Ned. Herv. tverk, in zake siuiting der herbergen op Zon dag, van Zaterdagavond 10 uur tot Maandagmorgen 6 uur De heer v, d. Giessen zegt, dan is het een soort winkelsluiting. B., en W* bieden dit den .raad zonder voorstel. Spr, wil alleen du zeggen, dat zooals het nu in het adres staat, bij eventueeie inwilliging daar van een venofzaak gesioien zou blij ven tot \6 uur en een café om 12 uur reeds open mag zijn. De heer Korevaar zegt, dat hij als bestuurslid van de a.r, Kiesver eeniging heeft bedoeld ze te sluiten r van 10 6 uur. Het geldt hier een abuis van den atelier van het ver zoek. De heer Oskam vindt het zoo jammer, dat er enkele maanden ge leden eenzelfde verzoek is gedaan, de toestand is precies dezelfde, de voor- en naoeeien waren jn ruime mate besproken en met 5 tegen 2 stemmen werd liet verzoek afgewezen. De bes ie weg was geaozen en nu is er weer zoon verzoek. De jongelui moeten hun vertier hebben en mtn kan ze niet dwingen. De h*er Korevaar zegt,, dat het nu een ander geval is; na komt 't uit de gemeente. De heer v. d.. Giessen heeft ge lezen dat in verschillende gemetBuen hetzelfde besluit is genomen en dat keurden Ged. Staten met goed* De heer Korevaar zegt, dat het in verband staat met de winkelslui tingswet. De voorzitter heeft in de ver gadering van 13 Februari deze gel dende regeling verdedigd en hij geen reden de cafés nu te De heer Korevaar leest van dr. Kuiper en prof.. Notebooi Als spr. dit boek bij zich had, zou hii wat anders kunnen doen hooren De voorzitter had '1 voornemen geen woord hierover te zeggen, piaar de heer Korevaar dwingt spr. daartoe Spr. leest daarna een stuk voor uit De Standaard van voor eenige dagen en een schrijven van den minister. De heer Oskam antwoordt hierop, dat hij nergens in den bijbel heeft kunnen lezen, dat Zondags de her bergen waren gesloten en spr. zegt, dat het geen goed A.Rr is, die zoo iets wil doordrijven; dat is dwang en dwang verdient straf. Drang uitoefe nen is zakelijk en dwang is .onheb belijk. De heer Korevaar; 't Gaat niet om dwang, ijit te oefenen, maar om Gods woord op te volgen. Het voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór de heeren Suiker, den Besten en Korevaar. De heer Mosterd vraagt een af schrijving, tot op de helft voor zijn hondenbelasting, hetgeen wondt ver leend. De heer Suiker vraagt, of een barbier zonder winkel ook valt onder de winkelsluitingswet, waarop de voor zitter bevestigend antwoordt Hierna sluiting. Raadsvergadering op Vrijdag 20 Mei, v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. De Vooreitter, burgemeester Ba ron van Hemert tot Dingshof, opent de vergadering, waarna de secretaris de no tulen leest, welke worden goedgekeurd, Van Ged. Staten is bericht ontvangen, van goedkeuring der begroeting 1932. Het wordt voor kennisgeving aange nomen. De heer P. Magenburg vraagt pijn. vier meter grond in erfpacht te kunnen krijgefl, voor bebouwing. Wordt gesteld in handen van B. i W, om advies ter afdoening. Salarisverlaging. Dan komt aan de orde een voorstel van B. en W. om, overeenkomstig schrij ven van Ged. Staten, de jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand, met 3 pCt. te verlagen. "De heer B roe re was van meening, dat volgens den heer Van den Berg de loonen bij de arbeiders met 25 pCt. xi£i gedaald, dan vraagt spr .of 8 pCt. voor deoe ambtenaren niet te weinig is. Spr. wil de jaarwedden boven f 2500 met 10 pCt. verlagen en daar beneden met 5 póf. Wethouder v. d. Berg merkt op, dat hij de boerenarbeiders op het oog had, toen hij het over 25 pGt. verlaging had. De heer Scheer zegt, dat men niet kan zeggen, dat er in den landbouw een loonnorm is. De heer Van D ij k dacht, dat 8 pCt. een drukfout was. Spr. meende, dat er een nul achter moest staan; 3 pGt. vindt spr. belachelijk. De heer Scheer hee,ft er in het al gemeen geen behoefte aan, loonen naar beneden te halen. Spr. wil ze op peil heuden. De nieuwere ambtenaren gaan zich vergelijken bij de hoogere ambtena ren. Men pakt bij het rijk de lager be zoldigden het sterkst aan. Tal van func ties, die onnoodig zijn, laat men voort bestaan. Men bezuinigt niet op hetgeen overbodig is. Het economisch teven Is nooeeer in de war, dat de loonen een tikje om laag moeten. Wij bloeden allen, zegt spr., en vooral de kleinen in de maatschappij. Noodgedwongen plaatst spr. «(oh op het standpunt, dat de loonen om* moeten. Wanneer B. en W. kans gen de loonente handhaven, zonder dat anderen daar onder lijden, dan aal spr. zijn houding nog herzien. De heer Kraan vraagt, of het mo gelijk ie, meer korting toe te passen dan Ged. Staten voorstellen. De Voorzitter zegt, dat Ged. Sta ten het salaris vaststellen, gehoord de raad. Zij behoeven zich dus niet aan de uitspraak te houden. De heer Scheer gelooft, dat Ged. Staten er op rekenen, dat er andere voor stellen zuilen komen. Dit heeft spr. uit het schrijven van dat ooilege wel kunnen opmerken. De heer Van D ij k zegt ,dat niemand voor verlaging zal zijn, als de toestand daartoe niet noopt. Spr. kan niet oor- deelen over overbodige functies. Er is nu eenmaal geen geld. Spr. vindt 30 pCt. zelfs nog weinig. De heer Hooft kan met het voor stelBroere meegaan, omdat hij 10 pCt. wel een redelijke norm vindt, ten opzich te van de verlaging van den levensstan daard. Het voorstel van B. en "Wl. (3 pCt.) wordt verworpen met de stemmen van de wethouders vóór. De heer v. d. B erg vestigt er de aan dacht op, dat aan dit besluit de conse quentie vast «it. dat straks ook de amb tenaren deeelfde korting krijgen. Spr. wil eohter eerst afwachten de be slissing van Ged. Staten op het besluit van 10 pCt. en 6 pCt. korting. Het voorstel—-Broere (10 pCt.) wordt aangenomen met 6—il stem, die van den heer Graveland. Dan volgt de vaststelling der verorde ning regelende het heffen van vergun ningsrecht voor verkoop van sterken drank in het klein en een verlofsrecht. Besloten wordt ten aanzien van ver gunningen f 12.60 van elke f 50 huur waarde met een minimum van f 40 te heffen en voor verlofsinrichtingen f 26. Het voorstel wordt aangenomen. Aan de orde is dan het adres van den rtad der Geref. Kerk, de A.-R. fractie vah den raad en de A.-R. Kiesvereeni ging om afschaffing van «fs kermis. B. en W. adviseeren het adres aan te houden. In het adres wordt sa- op geweeen, dat dit uit principieels en ethische redenen ingezonden. Drankmisbruik, verkwisting en vergrijp tegen de zeden, houden met de kennis- viering ten nauwste verband, aldus adres santen. Gezinnen ontzegden rich gedurende dis dagen van het noodige. Ook met bet oog op de crisis wordt er op aangedrongen de kermis af te schaffen. Ten slotte voelen adressanten sioh ge krenkt door de ontbeiliflBf den Zonde*. B. en W. stellen voor dit stuk aan te houden, omdat het weinig effect zou aor- teeren, nu een besluit te nemen, waar de beslissing en goedkeuring aan Ged. Sta ten is, welke binnen 14 dagen niet terug kan zijn. Zonder discussie wordt aldus beslo ten. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, aid. Gouda, vraagt om be schikbaarstelling van een schoollokaal) voor een cursus eerste hulp bij ongeluk ken. B. en W. adviseeren gunstig te be schikken, waartoe wordt besloten. Een inwonen vraagt om kosteloos ver voer van zijn kind naar een school voor buitengewoon lager onderwijs te Gouda. Op voorstel van B. en W. besluit de raad 2/3 gedeelte voor rekening der ge meente te neanen. Het restant draagt het Groene Kruis ,bij. Dan volgt een voorstel tot aanvulling van de steunregeling met een toeslag op huishuur voor ongeorganiseerden en tijds bepaling van uitsluiting door B. en W. Er is een adres van den Alg. Bouw vak arbeidersbond ingekomen met verzoek de straf van uitsluiting van J. L. Verkaik op te heffen. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, kunnen B. en W. daarin een besliising nemen. De heer Scheer jnsg van B. en W. niet verwachten, dat zij onbillijk zijn en spr. zal zich dan hierbij neerleggen. Wethouder v. d. B e r g stelt voor er hjj te zetten: gehoord de commissie van da arbeidsbemiddeling. Het voorstel wordt aangenomen. Als lid van het armbestuur van Roo sendaal worden in de plaats van den heer A* Hoogenboom voorgedragen de heeren A. de Graaf en H. L van Bom mel. Benoemd wordt de heer A. de Graaf met 6 teegn 1 stem op den heer Van Bemmel. - Ingekomen is een verzoek van het Pro-v. Drank weer Comité e.a. om gebruik te maken van de machtiging tot verla ging van het imximium vergunningen en verloven. Bt en W. stellen voor .hierop niet in te gaan, aangezien ingevolge de wet vóór 1985 het niet mogelijk is tot verlaging over te gaan. Aldus wordt besloten. Het volgend punt is een voorstel om op het terrein, aangegeven op het uit breidingsplan, naar gelang van behoef te. waterleidingbuizen te leggen. De Voorzitter zegt, dat de raad volgens de verordening ook op andere plaatsen buizen kan doen aanleggen. Den heer Hooft verheugt het, dat B. en W. een ander standpunt hebben ingenomen, dan in de vorige vergadering wat zeker in het belang der gemeente ea zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Enkele ai- en overschrijvingen wor den goedgekeurd. Steunultkesring. Ingekomen is een adres van verschil lende werkloozen en belanghebbenden, dat zij vernomen hebben, dat de raad besloten heeft de uitkeering van de steunregeling te verlagen. Zij verzoeken dit besluit in te trekken. De Voorsitter stalt voor, dit adres in handen van B. en W. te stal len. De heer Graveland zegt, dat som mige gezinnen met veel kinderen te wei nig krijgen. Tot dusver werd alleen toe slag gegeven voor vier kindoren benaden 14 jaar. Spr. stelt voor, ook namens de arbeidsbennddelingsoommissis, voor weer kinderen een toeslag to verieenen. De Voorzitter zegt, dat het ver zoek dor werkloozen niet zoo ver gaat. Da Voorzitter zegt, dat in de oommissie de opmerking gemaakt is, dat menschen met zes kinderen een toeslag krijgen voor vier kinderen. Spr. heeft gehoord, zelfs van autoritei ten, dat de toeslag voor slechts vier kin deren te weinig is, zoodoende heeft de heer Graveland do opdracht gekregen voor te stellen in den raad, dat maxi mum van vier te den vervallen. Men zou ook kunnen beginnen met hot dor de kind. Dat voorstel komt echter niet uit de oommissie. Het adres is niet door de organisaties ingezonden, wanneer dit het geval ge weest ware, dan zou het een ander be loop gehad hebben. Dat zou de weg ge weest zijn. Spr. zal aan de zaak zelf ech ter niets afbreken. Er wordt gelukkig te gen de steunregeling in onze gemeente geen obstructie gevoerd, waarvoor spr. dankbaar is. Het spijt spr., dat door een verkeerde opvatting van de regeling de steunuitkeering is verlaagd. Er zit voor de gemeente aan vast dat bij derving van inkomsten do menschen niet kunnen koo pen. De koopkracht wordt gedrukt, wat terugslaat op alles. Wij moeten deze uit keering vasthouden zoolang het kan. Zou het niet langer kunnen dan moet men bij het Rijk aankloppen. Er zijn bij het voorstel tot verlaging geen cijfers ge geven, welken invloed ze heeft op de fi nanciën. De heer Broere vindt, dat het adres voor zich zelf spreekt. Het is ondertee kend door menschen van alle gezindten. De Voorzitter stelt vast, dat de bedoeling is, dat hetgeen de heer Scheer gezegd heeft over dit adres, als een handleiding voor B. en W. zal dienen. M.a.w., dat de heer Scheer instemt met het adres. De heer Scheer gaat daarmede ac- ooord. With, f, 1 Btrg Traaft af ds heer Scheer wil, dat B. en W. de gunstige uit leg van de regeling terzijde zetten. De heer S o h e e r bevestigt dit. Het adres wordt in handen gesteld van B. en W. „De Kleine Betuwe". Ingekomen is een adres van den heer W. Kompier, met verzoek om van 1 Mei tot 30 Sept. Zondagsmiddag muziek te .mogen maken in zijn verlofsinrichting. De Voorzitter zegt dat dit stuk niet vatbaar is voor behandeling in den Raad. Deze zaak gaat alleen den burge meester aan. Spreker heeft steeds geweigerd op Zondag muziek te doen geven ea kan dus geen uitzon dering maken. Er is ingevolge de ge meentewet maar één persoon, die daar over kan beslissen en dat is de burge meester. Spr. geeft onder geen voor waarde toestemming. De heer Van D ij k wil geen inbreuk maken op het recht van den burgemees ter. Spr. kan echter niet het standpunt van den burgemeester innemen, dat hij het verlof niet geeft, omdat hij het vroeger ook niet gegeven heeft. Spr. vindt dat het verzoek te overwegen zou zijn en vraagt due eenige soepelheid. Het strakke antwoord van den burgemeester bevalt spr. niet. De heer Scheer zegt dat in den iink- schen hoek deze aangelegenheid is be sproken. De heer Kompier heeft de men schen afgeloopen om instemming met zijn verzoek en heeft alles gedaan om toestemming te verkrijgen. Wij willen den burgemeester niet wijzen welke weg hij bewandelen moet, doch wij moeten vaststellen dat «De Kleine Betuwe" een bedrijf is, dat wij tot dusver niet kenden. Spr. stelt, mede onderteekénd door de heeren Hooft en Broere, de volgende mo tie voor: „Ondergeteekenden noodigen den burgemeester uit, in het belang van de betrokkenen en dat van het •vreemdelingenverkeer, alsnog mu ziek op Zon- en Feestdagen toe te staan op door den burgemeester te bepalen uren." (Dit geldt dus voor alle verlof»- en vergunning» inrich tingen). De heer Kraan juicht toe hetgeen de burgemeester doet. De Voorzitter zegt dat hij er niet op in zal gaan. Hij zal dus de motie naast zich neerleggen. Rondvraag. Weth. v. d. Berg wijst er op, dat de Haven weer in een ontzettenden toe stand verkeert. Spr. had gedacht dat do gemeente-opzichter dit wel opgemerkt zou hebben, maar dat schijnt van niet. Spr. meent dat dit een heele mooie ge legenheid is om door de werkloozen deze zaak eens op te knappen en de liaven te doen uitdiepen, eveneens het Vischgat. Er zijn 0 a 8 personen bij de steunrege ling, die er geschikt voor zijn. Er zou een loon kunnen gegeven worden van f 15, overeenkomende met de loonen ln het boerenbedrijf. Voor dit werk zijn twee menschen vereischt die ook genogen zijn voor dit loon het werk te doen. Het ge heel zou f 70 voor de gemeente kosten. De heer Broere kan zich niet in denken dat f 15 per week wordt betaald voor een arbeid van 7 tot 0 uur. Mogen wij van deze gelegenheid misbruik ma ken? Daaraan mag de gemeente niet meedoen. Spr. stelt voor f 25 met 8-uren- arbeidsdag. Weth. v. d. Berg heeft van menschen die aan de steunregeling zijn een andere meening gehoord. Er zijn er die gaarne een paar gulden meer verdienen dan de steunregeling is. De heer Scheer zou gaarne willen dat hij werk kon aanwijzen, waar wij al onze werkloozen kunnen aanzetlen. Dn ontbreekt, maar wij moeten zoo mogelijk aan werk helpen. Is er niets te vinden? Spr. wijst op het woonwagenkamp. 1 a- fen wij den gulden middenweg nemen en een behoorlijk loon geven en daartegen over het volle pond ten aanriep van het werk eischen. Spr. stelt f 2') voor, voor een volle week werk, dus van 7—6 uur. Het voorstel van weth. v d. Berg, om het werk in orde te maken voor f 15 per week wordt aangenomen met de stem men van de heeren Broere en Scheer te gen. De heer Broere verzoekt de verga deringen 's avonds te houder en het pre sentiegeld dam af te staan voor de werk loozen. De heer S o h e e r ondersteunt het voorstel van den hesr Broere. De heer Van D jj k merkt op, dat de heer Broere dus zij-n ochtend met kan opofferen voor een liefd»aiig djtT. Spr's inkomsten zijn beneden nul, maar toch wil hij zijn presentiegjid opofferen voor het liefdadig doel. Spr. noopt echter dat de burgemeester niet 's avonds zal ver gaderen, wat voor nem een zeer grooi bezwaar is. De heer Broere zegt dat hij even- ver van Haastrecht af woont als de lieer Van Dijk. De Voorzitter zegt dat de bezwa ren van den heer Broere en den heer Van Dijk gelijk zijn. De heer Hooft meent dat ieder raads lid vrij moet zijn, of hij al of niet zijn presentiegeld af wil staan. Het vooratel- Broere legt een verplichting daartoe op. De heer Scheer dacht dat de bezwa ren zouden gekomen zijn van den kant van den burgemeester en niet van da raadsleden. De Vooraitter zegt dat het een buitengewoon moeilijk geval is. Spreker staat niet vrij tegenover de landbouwera- leden. Hij zal dit punt tot de volgende vergadering aanhouden. Weth. v. d. Berg heeft over het hoofd gezien wat de heer Broere gezegd heeft over den arbeidstijd bij het uitbaggeren van de Haven. Spr. stelt voor ook den 8-uren werkdag aan te nemen. Aldus wordt besloten. De heer Hooft vraagt of B. en W. al vaste plannen hebben voor een ander woonwagenkamp. De plaats waar het nu gelegen is, kan niet gehandhaafd wor den. De Voorzitter antwoordt erop, dat de plannen klaar liggen, doch de kosten zijn zóó groot, dat B. en W. er voor te rugdeinzen. Een en ander zal nog eens onder het oog gezien worden. De heer Van D ij k zegt dat bij het opruimen van boomen aan den weg Voor het verkeer, nog steeds vergoeding is '.ïit- gebleven. Spr. vindt het treurig dat, waar een boer jaren aan gearbeid heeft, zóó maar opgeruimd wordt. Het ging niet voor het groote belang, maar alleen voor het auto-verkeer. De Prov. Staten maken misbruik van hun bevoegdheid. Nu hebben ze overal weer palen geslagen die verborgen .zijn onder het maaigras. Er is niets gevraagd. Eigendommen zijn met roode menie besmeerd en er werd niets gevraagd. Spr. vraagt of het geen tijd is een adres te richten aan Prov. Staten met de vraag of zij de belangen van den toch reeds zoo zwaar getroffen boer geheel over het hoofd zien. De Voorzitter wil Ged. Staten daarop opmerkzaam maken in den vorm van een verzoek. De heer S o h e e r vraagt nogmaals aan B. en W. om de boomen aan de Hoogstraat op te ruimen. Spr. Wijst op het drukke verkeer gedurende de Pink sterdagen. Ook dit werk kan door werk loozen gedaan worden. B. en W .zullen er nota van nemen en op grond van de verordening de men schen aanschrijven. Hierna sluiting. Raadsvergadering op Woensdag 18 Mei Voorzitter de heer J. Aalbers, burge meester. De notulen worden na lezing goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een be richt van Ged. Staten, van verdaging der beslissing omtrent het raadsbesluit tot ruiling van grond met de N.V. Jan Mijn- lieff Fopzoon'8 Steen- en Rietmattenfa- brieken te Krimpen a.d. Lek. Voorts een bericht dat Ged. Staten in beroep hebben gehandhaafd het raadsbe sluit tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen Stormpolderdijk Nos. 1 en 3 en Stormpolderdijk No. 18, respectievelijk HOOI-OOGST IN HET WATER. In Deisnu «Ij nrrij plotKlin, groot, itntan onder water geloopen. De bevolking poogde-van den hoot-ooget te leddta wat t* redden wae.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4