Gemeenteraadsvergadering De Luchtreis van de Pegasus Wat geeft de Radio? Kijk heml Handel en deze Industrie in streek. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Afloop Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Schoonhoven. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOO* ZUID-HOLLAND :N UTBECHT, Sehoonhov.nMhs Courant WOENSDAG I JUNI 1MJ. I Juni. Hllvwaum. A.V.R.O. 810 Oram©Joon; 10—40. lö Morgenwijding; 10. lö>10.90 Gramofoon; 10.80—11 Vioolconcert; 1111.90 Knipcursus Kinderkleeding; 1190—<12 Gramofoon; 19—8.10 A.V, R.O. Klein-Orkest en Aocordeonmu- ziek; 2.308 Mevr, R. Lotgering over „Zomergereöhten"; 8—4 Gramofoon; 45 Ziekenuur; 6-6.80 A.V R.O. Ka- merorkeat en Gramofoon; 0.907 Sportpr&atje door den heer H. Hol lander; 7—790 A.V.R.O. Kamerorkest;- 7.30—8 H. J. Peppink over: „Vacan- tie-tochten per auto"; 88.16 Paul F. Sanders over: „Het werk van de In ternationale Genootschap voor moder ne muziek en het a.s. muziekfeest te Weenien."; 8.15<10.30 Concertgebouw orkest, in de paua» W. Vogt over: „Geen liefdadigheid naar evrmogen"; 10.3010.46 Nieuwsberichten; 10.46 —<12 Kovaos Lajos en rijn Orkest. Huizen. KR.O. 80.16 Concert; N.C.R. V. 10<10.16 Gramofoon; 10.1610.46 Korte ZioJoendienst; 10.46—41 Gramo foon; KR.O. 11—1190 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.150 KH.O. Orkest; N.C.R.V. 2-8 Cursus fraaie handwerken; 88.80 Vrouwenhalfuurtje; 46 Ziekenuur- tje; 6—6.46 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 6.46-6.45 Celloconcert; 6.45 —7 Cursus knippen en stofversieren; 7>7.30 Declamatie; 7.46—8 Nieuws berichten; 8l—6 Uitzending voor de Prot. Ghr. Redasseeringsvereeniging; 9pl.m. 10.30 Uitvoering in de St. Pieterskerk te Utrecht door de G. O. V. te Utredht; pl.m. 0.45 uur Nieuws berichten; na afloop tot 11.30 uur Gra mofoon. Vrijdag 10 Juni. Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 en 7.80— 745 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; 9 uur Trio Willem Drukker; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.16 uur Voordracht door Mintoy ETfimann; 10.80 uur Trio Willem Drukker, 11 uur Mevr. Reine—-Van der Heyde over: „Wat gebeurt er in Nederland voor de volksgezondheid? 11.16 uur Trio Willem Drukker: A.V. R.O. 122 Omroeporkest en Gramo foon; 22.30 Uitzending voor Scho len; 2.30—9 Omroep-Orkest; 9—4 Frana Osenegg en rijn Orkest; V.A. R.A. 4 uur Pianoconcert; 4.30 uur Na Schooltijd; 6 uur V.A.R.A.-Orkest; 6.45 uur Dr. J. S Bartstra over: „Imperia lisme en Volkenbond"; 7.05 uur V.A. R.A.-Orkest; VP.RiO. 8 uur Cursus; 8.80 uur Gramofoon; 9 uur Cursus; 9.30 uur Gramofoon; 10 uur Nieuwsberich ten; 10.45 uur Declamtie; V.A.R.A. 11'li2 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8-8.15 Sóhriflering; 3 159,30 Gramofoon; 10.30—11 Kor te Ziekendienst; 11—12 Gramofoon; 12.15—2 Concert (Zang, Cello en Pia no); 2.30—9 Gramofoon; 8—5 Conoert door het H&agsohe Trio; 66.30 Viool concert; 5.80—6 Halfuurtje voor jeug dige amateur-fotografen; 6—6.30 H. J. Ulgw «iuawiu-ivwjii«v..| w - Stetavoort over: „Kon armpje toot een muurlampje"; tL7 Bezoek Tan den Radiodokter; 7—7.80 A. J. Herwig over: „Zonwrttehandelni* Tan zaad- planten, balkon- en perkplanten' 7.45 6 Max K. W. Geriacj, oror: „De Main"; 8—pl.m. 10 uur Uitzending uit het Paedologieoh Inatituut te Amzler- dam; pl.m. 10 uur—10.10 Nieuwebe- riohten; 10.10—11.80 Gramofoon. Da mlddaistai Kl|k haml Ean drukwark - an nlat van Van Nootan. INGEZONDEN MEDEDEELING. - JAN MOUWER'I RADIO - SCHOONHOVEN Hg| eenle met htl nleawilil Dubbel Bandliller B F J Super heterodyne 14-2000 A III Nieuwste Lissen (alles 1 knopt) en dimt ts hoorsn Abonns's Schoonh, Courent gratis advies bij alls Radlo-vrapgstukksn. MontfoortI Oppervlakte 144.89 H.A. verdeeld als volgt: bouwland U H.A., wei- en hooi land 67.29 H.A., tuingrond 26.85 H.A., overige gronden f0.25 H.A. Aantal in woners 2050. Lan lbouw, veeteelt en in dustrie vormen de voornaamste bronnen van bestaan. De resultaten van den land bouw waren slecht (lage prijzen). De landbouwproducten zijn aardappelen, bie- teh en haver. De veeteelt in de gemeen te is van geringeln omvaag, terwijl de Resultaten wederom slecht waren. De resultaten van den tuinbouw (kool) wel ke slechts in geringe mate wordt uitge oefend, zijn eveneens slecht. Producten worden aangevoerd op de markten te Utrecht, Rotterdam en Woerden. Kaas gaat in het bijzonder naar de markt te Woerden. Eens per jaar, In de maand October, wordt een veemarkt gehouden, De toestand der industrie was slecht, tengevolge waarvan vele fabrieken slechts op kleine capaciteit werkten. De toe stand van het winkelbedrijf is niet roos kleurig te noemep. De oorzaak hiervan ligt o.m. in de concurrentie van de groo- te zaken te Utrecjht, welke de gekochte goederen, evenals |de plaatselijke winke liers, thuisbezorgen. De handel in deze gemeente is van geringen omvang. Het vervoer te water wordt onderhouden door beurtschepen, varende op Utrecht en Woerden en door een autobusdienst, rij dende op Utrecht] Oudewater en Woor den. Polsbrook. Oppervlakte 1105.50 H.A., verdeeld als volgt: bouwland 8.08 H.A. wei- en hooi land, 1137.21 H.A., tuingrond 3.65 H.A., boomgaarden 5.99 H.A., boschgrond 2,80 H.A., Rijken en bermen 3.56 H.A., andere gronden 4.71 H.A. Aantal inwoner» 930. Landbouw, veeteelt en zuivelbereiding vormen de voornaamse bronnen van be staan. De toestand van don landbouw was niet rooskleurig. Als voornaamste producen worden beschouwd consump tie-aardappelen, mangelwortels, voeder bieten en een weinig haver. Toestand van de veeteelt: de| prijzen van het melk vee waren te hoog) in vergelijking tot de zuivelproducten. Vooral de kaas prijzen waren bijna het geheele jaar gedrukt on liepen steeds omlaag. De prijzen der var kens, die in vrij grooten getale worden gefokt en gemest Waren laag, doch wol- iswaar evenredig met do lage voederprij- zen. De pluimveefokkerij neemt gestadig toe, dank zij de kraohtige actie welke uitgaat van de Benschopsohe pluimvee- vereeniging. De toestand biervan was gunstig te noemen De toestand van den tuinbouw was slecats matig. De vele re gens hebben schade aan de gewassen toegebracht, waarcoor de opbrengst be langrijk verminderde. Uitsluitend voor eigen gebruik wordt eohter verbouwd en wel in hoofdzaak sla, andijvie, uien, kool, wortelen enz. De zuivelproducten worden ter markt gebracht te Gouda, Woerden en Oudewater en het vee te Utrecht, Gouda en Rotterdam. De toe stand van de sigaranindustrie was goed en die van de meubelindustrie was vrij goed te noemen. Het aa#tal arbeiders werkzaam op de bestaande meubelfa briek en de beide sigarenfabrieken, bleef constant. Werkloosheid kwam bijna niet voor. De handel heeft over het alge meen géén gunstige resultaten gegevén. De toestand van het winkelbedrijf was niet gunstig (ondervindt de concurrentie der groote winkels uit de naburige ste den). Het vervoer te water wordt on derhouden door een beurtvaartdienst op Utrecht en het vervoer te land door autobesteldieniüen IJiwlstein—Schoon hoven en Oudewater vla deae gemeente. mohamed. V Den 8en Juni zal het 1800 jaar geleden rijn dat de etlohter van den Islam, Mo hamed, overleed. Het aantal zijner aanhanger* bedraagt (hans ruim 200 mil- lioen. In den inset het portret van Mohamed, daarnaast de «tad Mediana, waar de profeet overleed en begraven wed En autobue gevestigd te Polsbroek on derhoudt dn dienst tusaehn Gouda n IJsselstein n tusaehn IJsaelatein n Schoonhovn. AUTOBANDIETEN Goede vangst In Brabant. Te 's-Hertogenbosch en Oislerwijk arresteerde de politie in den nacht van Zaterdag op Zondag drie auto bandieten, die reeds geruimen tyd ge zocht werden en waarvan er één vier maanden geleiden uit de ps^chopathen afdeeling van het krankzinnigenge sticht te Woensel is ontvlucht. De eerste arrestatie geschiedde Za terdagmorgen in een kapperswinkel te Den Bosch. Van den aangehoudene kwam men te vteten, dat handlangers in de buurt „werkten" en in het bezit waren van een auto. De wachtmeester der marechaussée De MaaL stelde zich toen op den Vugterweg te Den Bosch op, ter con troleering van de passeerende auto's De bestuurder van een dezer auto's had geen papieren bij zich en toen de wachtmeester zijn naam wilde no- teeren, gaf de overtreder plotseling vol gas en stoof met volle vaart weg. De wachtmeester sprong op de tree plank. doch werd er afgeslagen en bleef bewusteloos op den grond liggen Met een zware hersenschudding werd hij in zijn nabij zijnde dienstwoning binnengedragen, waar hij geruimen tijd in levensgevaar verkeerde. Het spoor van den dader leidde naar een landhuisje in de bosschen van Oisterwijkv waar een heele politie macht Zaterdagnacht na een hevig vuurgevecht den bandiet met nog een tweeden persoon, die In zijn gezel schap was, kon arresteeren. Het bleek inderdaad de gezochte te zijn. die te Woensel was ontvlucht. In de auto welke in beslag genomen werd, vond men een arsenaal van auto-onder* deelen, zooals schijnwerpers, lampen. Dompen. schroeven, hamers, lange riemen, vijftig sleutels en verder autn gereedschaD. Het aantal auto's door het tweetal gestolen, beloopt in de twintig. In het landhuis te Oistcrwijk werd nog een heele opslagplaats van al- 'er'ei auto- en autosportartikelen aan getroffen. GODSDIENSTWAANZIN? Volgens geruchten zouden zich te Aalwijk bii eenige bewoners 'symp tomen van godsdienstwaanzin hebben voorgedaan. De Telegraaf noemt deze geruchten sterk overdreven en schrijft dat er an godsdienstwaanzin nog geen spra ke mag zijn. Het belreit een groepje van vijf of zes mannen, die des mor gens geregeld en ook wel eens des injjddags en des avonds naar de dui nen gaan om daar in een kring staan de te bidden. Wel moeten zij eens .egen een meisje hebben gezegd, dat if gerust over'het water kon loopen en niet verdrinken zou, jmaar allerlei andere verhalen moeten op rekening van de fantasie van een deel der bewoners worden geschreven. Het doen en laten der mannen heeft de volle aandacht der politie maar deze heeft nog geen enkele aanleiding kunnen zien om in te grijpen. EEN RAADSELACHTIG GEVAL Zaterdagnacht te circa 4 uur is op een geheimzinnige wijze een inbraak gepleegd in de villa van mevr. de wed. B. J. Hedeman te Almelo. Omtrent genoemd uur werden de dienstmeisjes van mevr. H.. gewekt door 'n hevig lawaai en geschreeuw. Bij onderzoek kwamen ze tot de ont dekking, dat hun mevrouw hevig bloedend op de gang stond met ver kondingen aan gelaat en armen. Hoewel aan Inbraak gedacht is, was van sporen van Inbrekers niets te vinden en men staat hier dan ook voor een geheimzinnig geval. Mevr. H.. die naar het Algemeen Ziekenhuis is vervoerd, weet niet te verklaren hoe deze zaak zich heeft toegedragen. De verwondingen moe ten haar in den slaap toegebracht rijn Ze zijn wel van emstigen aard. doch niet levensgevaarlijk. 5 BURGEMEESTER - VERZEKERINGS AGENT. Onvsrssnlgbars functies. De gemeenteraad van Tub bergen nam in haar vergadering van Vrijdag een motie aan, ten aanzien van het feit, dat de burgemeester van Tub- bergen tegel fik agent is van een ver zekeringsmaatschappij. De raad overweegt daarin, zoo schrfjft men aan het Hbl., dat bij een vereeniging van betrekkingen van ourgemeesier en verzekeringsagent de groote invloed van de eerste functie kan worden aangewend ten bate van de laatste, dat de taak van den bur gemeester van Tubbergen zoodanig is, dat de geheele dag daarmede be hoort gevuld te zijn, terwijl ook dien overeenkomstig salaris wordt uitbe taald; dat derhalve een vereeniging van béide functies in het belang der gemeente hoogst ongewenscht is; dat herhaalde malen in de vergader n; en van den raad de burgemeester op het ongewenschte van ciezen toestand werd gewezen, hetgeen steeds op jie weigerachtige houding van den functi onaris afstuitte. Bes'oten werd, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te ver zoeken aandrang op den burgemeester van Tubbergen te oefenen, dat deze de functie van verzekeringsagent zal neerleggen. i>e n>"tie werd aangenomen met zeven stemmen vóór, yier blanco en één onthoudin" BEJAARDE PASSAGIERS. De Duit8che Luchthan»e heeft een. aan tal hoog bejaarden, die gaarne een vlieg tocht zouden maken, gratis daartoe in de gelegenheid gesteld. Er waren een aan tal passagiers bij van meer dan 80 ja^r. Links: de oudjes, op weg naar het vliegtuig; rechts het aandoenlijke afscheid. EEN BRANDJE OP DE INDISCHE TENTOONSTELLING Herinnering aan Parits. Gistermorgen brak op het terrein van de Indische tentoonstelling in het Westbroekpark te Schevenïngen een brandje uiL doordat de vlam was een brandje uit, doordat de vlam was geslagen in een pot met lijm. Er ontstond dadelijk een groote vlam die over het geheele terrein zicht baar was. Het geval veroorzaakte op het terrein in de eerste oogen- blikken een groot eiensatie.v want blikken een groote sensatie., want men dacht dadelijk aan de ramp .te Parijs.,. In een minimum van tijd, was een van de vele brandslangen, die op het terrein aanwezig zijn, uitge bracht, en in een ommezien was daarmede het vuur géhluscht. Bin nen vier minuten na de ontdekking waren twee motorspuiten op het ter rein aangekomen, aoch toen was het gevaar reeds bezworen. De brandweer kon zich tot de controle en het na- blusschen bepalen. Nog geen kwartier later was de rust op het terrein weer volkomen hersteld PLATTELANDERSBOND EN «HET GROENE FRONT" SaadBesmolten. „Te Utrecht is Maandag een gecom bineerde vergadering van de hoofd besturen van den Platlelander&bond en de Nationale Boeren- en Tuinders partij „Het Groene Front" gehouden. Daarin is behoudens goedkeuring der algemeene vergadering|en, tot iusie besloten. De pean? van de nieuwe organisatie is. „National© Boeren-, Tuinuer®- en Middenstandspartij (Plattelandersbond en nalicna.e boeren- en Tumderspar- ttf „Het Groene Front". Het voonoopig dagelijksch beertuur zal bestaan uit de heeren mr. Vervoor. Fikse, Zwart, Spelt en Braat. STAKING AAN HET JULIANA- KANAAL. Aan de werken aan het Juliana- kanaal tusschen Roosteren en Ob- bidht is Maandag een staking uitge broken. De besturen van den R.K.. en den Alg. Ned.. Bouwvakarbeidersbond en het Belgische Christ. Hout- en Bouw- werkersverbond, in welke bonden bij na alle arbeiders georganiseerd zijn hadden aan de werkgevers, de N.V.. v.h.. A. T, den Breejen van der Bout en aan de N.V., Bato v.h, JBudsens Beton- en „Waterbouw, herhaaldelijk verzocht de loonregeling te aanvaar den, neergelegd in net contract voor het bouwbedrijf in de mijnstreek, bij welk contract een loon voorgeschre ven wordt van 55 ct. per uur.. Dit zou een loonsverhooging be teek enen van 10 k 15 cent per uur. De werkgever* wenachten het uurloon niet te verhoogen. Vrijdag had een bespreking, onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. Aalberse, in Den Haag geen resultaat en zoodoende is de staking ingegaan. Ze omvat ruim 500 personen. De metaalbewerkers, die werkzaam zijn aan den sluisbouw van de N.V,. Bato zijn niet bij genoemde bonden aange sloten en niet in staking gegaan. Maandagmorgen omstreeks half zeven arriveerden uit Weert metnutor bussen ongeveer 150 arbeiders op het werk, die vermoedelijk Zondag waren aangeworven. Een groot gedeelte hier van heeft echter het werk, nadat zij van de staking op de hoogte waren gebrachtniet aanvaard. Een groote politiemacht, marechaussee en Rjjks- veldwacht is te Born en Buchlen ondergebracht. HET DRAMA TE LONDEN De vrouw gearresteerd. Wij hebben gemeld, dat na een partijtje ten huize van een 27-jarige gehuwde dame in Knightsbnoge ^Londen) een har er gasten, een 26-ja rige jongeman uit de uilgaande wereld van Lonuen, door een revo. verschot gedóod in haar wonjng werd gevon den. Thans is de jonge vrouw, mrs. Bar ney geheeten, gearresteerd onuer ver denking van ïiKord met voorbedach ten rade. Zij is de dochter van Sir John Mullens, een vooraanstaande persoonlijkheid aan de Londen >che oeurs, thans uit zaken teruggetrokken. De echtgenoot van mrs. Barney ver toeft op het oogenblik in de Ver. Staten. JHet slachtoffer Michael Step hens, behoort tot een zeer goede- jL.nge.sche familie. AMELIA EARHART. Aan haar gezin terug. Vrijdag is de Amerikaansche Oce- aanviiegster Amelia Putnam—Earhart uit Londen te Parijs aangekomen In een onderhoud^^^d|mde^ zij, dat lige succes bereikt had, zij zich voor taan voornamelijk aan haar gezin zól wijden. De echtgenoot van de Oceaan- vliegster. de bekende Amerikaansche uitgever Putnam, is te Cherbourg aan gekomen, waar hij door zijn vrouw werd verwelkomd. Mrs.. Putnam heeft een uitnoodiging aanvaard van Mus solini om een bezoek te brengen aan Italië. VLIEGTUIG IN FABRIEK NEER GESTORT. Vrfjdag is te Berlijn een neerstor tend sportvliegtuig door het dak van de Temmler fabriek gevallen., Vjjf arbeidsters werden zwaar ge wond, twee van haar zeer ernstig. Twee vrouwen werden licht gewond. Een der arbeidsters is op weg naar het ziekenhuis overleden. De vlieger zelf, de 39-jarige Willy Gabriel, liep slechts lichte verwondin gen op. zoodat hij na in het zieken huis te zijn verbonden weer naar huis kon gaan. Gabriel wilde een eigen gemaakt toestel probeeren. HET LINDBERGKI-DRAMA Het Is de New Yorkache politie bij een klopjacht gelukt den gangster Salvatore Spitale, die In opdracht van Lindbergh onderhandelingen heeft ge voerd met de onderwereld over de terugbezorging van het ontvoerde kind met vijf andere personen te arres teeren. 73. Herr Untertmeier werd zoo wit ala 'n doek. Zijn gitaar was, om zoo te zeg gen, z'n tweede ik. „Wacht, ik aal je eens eventjes aalem-aleikoemen!" riep hij buiten zichrif van woede, en meteen gaf hij Ali-ben-Kali een watjekou achter rijn kienen, dat hij met z'n beenen in de lucht in het zand rolde. „Bravo!" riep meneer Van Emmen, terwijl hij in z'n handen klapte. Maar Ali-ben-Kali wae ook niet van gisteren! 74. In minder dan geen tijd zat hij op z'n knieën, terwijl hij twéé groote revol vers op onze vrienden richtte en met 'n stentorstem uitriep: „Hinden omihoog! Je geld of je leven! Gauw, kom op met alles wat je hebt!" En daar stonden de helden van Afri ka, doodsbleek en sidderend, met hun handjes in de luoht! Toen kreeg Herr Untenneler, die ook nog zoo'n beetje Engelaoh brabbelde, era prachtig» Inval. tweede blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-H0LLAN" EN UTRECHT, gchoonhovtnzchi Courant DE MOORD OP PRESIDENT DOU- MER. Begin J«41 voor de redil- Het vooronuerzoek logon Gorgoolól, den moordenaar van president Dou- mer, is thans geieuthgd, nadat oen verzoek van de veixieuiguig om den beaiaagde nogmaals aan een onder zoek van zijn geestvermogens te on derwerpen was afgewezen. De verdediger van Gorgoelof neett aan de jusiiue medegedeeld,, dat hij voor de samenstelling van zijn plei- dool ongeveer eea noo- zworenen-reenman* of. nen. EEN EIGENAARDIGE EISCH Tijdens den oorlog in 1916, werd de achtjarige Fauieite Linden te Athies ïb het departement van de Somme door een f ransche granaat gedood, terwijl de Duitschers de plaats bezet bieiden. Daar de Fransche wot geen pensioen toestaat aan de ouders van de oorlogsslachtoffers beneden de twaalf jaar en de vader de schuld geeft aan de Duitsche legerleiding,, otadat de bewoners van Athies op het oogenblik.,dat het Fransche bom- barde.uent loskwam,.niet weiden weg gevoerd, spreekt hij den gewezen keizer in rechte aan en wel voor een schadeloosstelling van f 100,000 frs. Het gerecht van Péronne moet zich met dien eigenaandigen eisch bezig houden. EEN ZONDERLINGE OPTOCHT. Koninklijke mummies. Dezer dagen trok in den vroegen morgen door Cairo's straten een griezelige optocht. Het was een stoet van doode ko ningen en koninginnen twintig ko ningen en acht koninginnen. wier 5U00 jaren oude mummies van het Cairo-museum werden overgebracht naar het nieuwe mauloseum, waarin het stoifelijk overschot van den lei der der Wafdisten, Zaghloel Pasha rust-. Toen Zaghloel stierf, liet zijn vrouw een schitteiend mausoleum vóórhaar echtgenoot bouwen. Ook zij zelf hoopte daar eenmaal begraven te meening, dat au graf een geschikte rustplaats kon zijn voor alle groote mannen en vrouwen .van Egypte. Hoe wel mevrouw Zaghloel weigerde, haar familiegraf daarvoor beschikbaar te stellen, dreef Sidky Pasha toch zijn zin door en nu zijn de koninklijke mummies in het mausoleum van Zagh loel bijgezet. DOOR EEN AREND ONTVOERD. Te Ytre in het Namdal was een familie met een vier-jarig dochtertje op een boerenhofstede op bezoek voor het bu wonen van een doop plechtigheid. In den namiddag had den de volwassenen een kleine wan deling gemaakt en het vierjarig meisje alleen op het erf achtergelaten. Toen zij na Uen minuten terugkwamen wa# het meisje verdwenen. Vier uur lang werd tevergeefs naar het kind gezocht, tot een der hoeren zich herinnerde, dat een arend hoog boven het erf had gezweefd. Kort vóór middernacht vond men het kind op een bijna ontoegankelijke moeras sige hoogvlakte .in de nabijheid van het arendsnest Aangezien de rotsen hier bijha loodrecht omhoog liepen, neemt men aan, dat de adelaar niet de kracht had om het ongeveer 18 K.G,. wegende kind over het laatste gedeelte naar het nest te sieepen. Afgezien van eenige schrammen aan het hoofd was het kind ongedeerd. Het vertelde, dat een groote vogel haar had meegenomen de lucht in. Dergelijke gevallen hebben zich in Noorwegen reeds vaker voorgedaan, doch voor zoover bekend, is een ade laar er dan nog nooit in geslaagd een kind naar de nabijheid van zijn nest te sleepen. EEN GRIEZELIG PAKKET Te Berlijn vervoegde zich Maandag morgen aan het Fransche gezant schapsgebouw een man met een pakje en een brief, waarop hij later antwoord zou komen halen. Bij ope ning bleek het pakket twee afgesneden vrouwenhanden te bevatten, vermoe delijk van een weduwe, daar er twee trouwringen aan een der vingers zaten Vermoedelijk bestaat er ver bami tusschen dit geval en een politie-radio bericht uit Lubeck, waarin werd me degedeeld dat de 25-jarige landar* beider Ludwig Schoss op 3 Juni zijn moeder heeft vermoord. De brief, die zeer verward is, vermeldt ook 'den naam Schoss. De zoon heeft blijk baar in een aanval van verstandsver bijstering gehandeld. HET DREIGEND TEXTIELCON- FLICT IN ENGELAND Een referendum onder de textiel arbeiders, van de Noordelijke graaf schappen van Engeland heeft ,tot tegenstrijdige resultaten geleid. Im mers 88,603 arbeiders stemden voor staking en 24,493 tegen, terwijl de zelfde arbeiders rich met 63,279 tegen 29,967 stemmen voor onderhandelin gen met de werkgevers over de werk uren en de loonen uitspraken. Bijgevolg heeft de centrale raad van den Textielarbeidersbond besloten de kwestie aan een nieuwe stemming te onderwerpen en geenerlei besluit ge nomen over een staking. Deze zou 200.000 arbeiders omvatten, DE AANSLAG OP MUSSOLINI Bij het verhoor van den wegens een op Mussolini beraamden aanslag gearresteerden Italiaan Galvini, die evenwei in werkelijkheid Scarbelotto zou heeten, is gebleken, dat deze in relatie heeft gestaan met Italiaansche emigranten in België en Frankrijk van wie hij geld en bommen zou hebben ontvangen. Begin Juni kwam Scarbelotto via de Brenner naar Italië waar hij allereerst te Civita Vecchia en Tivoii verbleef, later ging hij naar Rome om zijn aanslag uit te voeren. ONGELUK MET MILITAIRE AUTO. Een vrachtauto, waarop circa 20 matrozen van de eerste artillerie-afi deeling der marine werden vervoerd, is Zondagnacht od den straatweg van Minden naar Stolzenau in Wcstfalen tegen een boom gereden. Alle inzit tenden werden van den wagen ge slingerd. Eén hunner was op slag dood terwijl een tweede slachtoffer in het ziekenhuis aan de bekomen wonden is overleden. Vier personen hebben zulke ernstige schedelbreuken opgeloopen, dat voor hun lev^n wordt gevreesd. Zes andere matrozen werden eveneens teer ern stig gewond. De wagen werd slechts licht beschadigd en kon eerst 100 meter voorbii de plaats des onhells tot stilstand worden gebracht KOLENTREIN GEPLUNDERD Ten Z.W,. van Lodz in Polen heb ben ongeveer 25Q personen een over val op een kolentrein gedaan. De kolen werden door de aanvallers uit den wagen geworpen en daarna bil- WOENSDAG I JUNI IBM, verwoesting. Al het huisraad was vernield en zelfs geen venster was van de woning heel gebleven. Het treinpersoneel verdreef de ben de met revolverschoten. SNELTREIN OVERVALLEN Op den Chineeschen Oosterspoor weg, ongeveer 80 K.M/ van Charbin is een sneltrein door 200 bandieten overvallen en volkomen leeggeplun derd. De passagiers werden van alles beroofd; 60 Chineesche mannen, vrouwen en kinderen werden door de roovers naar de bosschen ontvoerd waar men hun spoor verloren heeft. ZEPPELIN-AANVALLEN Een oorlogsherinnering. De voormalige Duitsche Zeppelin commandant kapitein-iuit. J oachim Breithaupt heeft Zaterdag voor de Britsche radio gesproken over Zep pelin aanvallen op Engeland tijdens den oorlag. Het was niet zijn bedoe ling gevoelens te kwetsen, zeide hij en vervolgens beschreef hij de Zep pelin aanvallen door hem op Enge land gedaan. Ten slotte was zijn luchtschip neergeschoten en in twee stukken in zee neergekomen. De be manning was door treiiers opgepikt en gevangen genomen. De „News Chronicle vraagt zich af, welk goed doel er gediend is met deze radiorede. Voor duizenden is er aan die aanvallen een bittere her innering verbonden; waarom deze dan onnoodig te verlevendigen? BLOEDIGE VEETE Tusschen twee famillies in de Krafmenstrasse te Trier bestond reeds geruimen tijd een veete, die Maandag tot uitbarsting kwam. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes gingen elkaar te lijf met bijlen, stokken, vij len en scheermessen, terwijl ook eenige schoten vielen. De meeste deel nemers aan het gevecht liepen ver wondingen op en zeven waren er zoo "ernstig aan toe, dat zij In een zieken huis ter verpleging moesten wor,den opgenomen. De plaats van het ge vecht toonde na afloop» een beeld van FRAUDE BJJ MILITAIRE ADMINI STRATIE. De krijgsraad te 'a-Hertogenhoach ver oordeelde den 52-jarigen adjudant-on- deroffioier der militaire administratie te Breda, tegen wien, wegens het plegen van valsohheid in gesohrifte en wegens het misbruik maken van zijn bevoegd heid als ambtenaar, vijf maanden ge vangenisstraf, met ontslag uit den dienst was geëischt, tot een gevangenisstraf van vijf maanden, met \ftrok van voor arrest, eveneens met ontslag uit den dienst, zonder ontzetting. DE ROOFMOORD TE HEMMEN. Twintig Jaar gevangenisstraf. Gisteren heeft de Arnshemsohe recht bank uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 82-jarigen visohventer J. H. te Opheusden, die de vorige week te recht stond, verdacht van moord op de alle enwonende mej. Van Brakel te Hem men. Het 0. M. had levenslange gevangenis straf geëischt. Het vonnis luidde 20 jaar gevangenisstraf. Nlsuw-Lskkerland. Voor rekening: van den heer A. vanWaaebergen had al hier de aanbeetedjng plaats van het bouw» van een serre. Ingeschreven was als volgt: Metselwerk G. J. van Ek f 293; E. Bakker f 148. Timmerwerk: G. van Helden f 875; J. van der Perk f322 Verfwerk: J. Spruitenburg f 210; W. J. Vérrijl f 108; L. G. Mes f 164. Het werk is aan de laagste inschrijvers ge gund. ONDERSCHEID IN*. De bekende vlieger Kingsford Smith la op den verjaardag van den koning van Engeland in den adelstand verheven. KRIMPEN A.D. IJSSEL. Mei. Geboren: Geertje, d. van J. Vogelen- Bang de Jong en H. Butter, Janna Jo hanna, d. van G. Krijgsman en J. de Jong, Engeltje, d. van M. van d. Blom en I. M. Groenendijk, Pieter, a van H. J. de Haij en G. A. de Man, Aaltje, d. van A. Blok en M. G. de Vries, Pieter, z van J. Vermeulen en M. Mourik, Ba rend, z. van J. Boer en M. H. Hello, Martinus Johannes, z. van M. Dekker en G. Visser, Gerrit, z. van J. Brouwer en A. J. van den Heuvel, Leentje, d. van M. van der Voorden en K. A. do Jong, Maarten Aart, z. van M. C, Panne-vis en J. M. J. A. Hoogendijk, Albertua Miarti- nus, z. van J. Noorlander en A. van Dam, Hendrina, d. van D. Buijs en J. Lingen, Hendrik, z. van D. Duijvendijk en K. Wieten, Cornelia, d. van J. de Haan en P. Butter, Pieter, u. van N. Hoogendijk en P. Kalkman. Getrouwd: N. A. de Jong, oud 24 J. «n J Buis, oud 21 j., J. Vermeulen, oud 21 j. en M. Mourik, oud 17 j, J. van Wij nen, oud 19 j. te Ouderkerk a.d. Ussel en P. van Zwienen, oud 19 J. Overleden: E. Maat, oud 68 j., eohtge- noot van G. 4e Boom, A. Verkerk, oud 08 J, E. Uijthoven, oud 68 j., weduwe van A. van Dijl, W. van der Giessen, oud 44 j., echtgenoot® van A. J. Schou ten. LEKKERKER&. Juni. Geboren: Willem, a van W. Swijnenr burg en W. H. v. d. Nat Ondertrouwd: G. de Vos, oud 21 j. ea L. Knoop, oud 2fl J, Overleden: E. H. Kalkman, oud 89 echtgenoot» van D. Slingerland^, M» Bakker, oud 69 j., echtgenoote van J. v. d. Wouden, M. Mudde, oud 60 J., echtgenoote van A. J. Verhoog. MONTFOOfRfT. Juni. Ondertrouwd: EL van Reenen, 29 J., en K. Slingerland, 25 J. (te Haastrecht). OUDEWATER. Juni. Geboren: Ni ooiaas, a van A. va» der Mispel en G. Wouter». Antonius Eba- nua, van J. P. van Doornen en J. M. van Breukelen. - Pieter, z- van W. Hoogenboom en A. M. G. Schouten. Overleden: S. van Oostveen, 60 J., echt genoote van G. de WdL PAPEKOP. Juni. Geboren: Adriaan, z. van A. Verwey en P. van Bommel. Adrianua Fran- ciscus, z. van W. J. Nederend en H. B. van Buren. SCHOONHOVEN. Juni. Geboren: Anthonius Johannes, s. van G. J. S. van Vliet en J. van Klaren. Overleden: K. van Vlaardingen, oud 62 j., echtgenoot van M. Edeling. WADDINXVEEN. Van 26 Mei-dJuni. Geboren: Chriatiaan, z. van G. van Rijswijk en M. Kraan, Gretha Herman- na, d. van E. Lannmertse en A. de Ru, Martinus Johannes Petrus, Z. van P. Theusse en P. H. Brok, Pieter, a. van D. A. Vuijk en N. van Eijk, Gerrit, van G. Kool en J. den Breejen, Johannes, a. van J. van Tol en Johanna Vermeil, Arie, a van M. va» Vliet en G. A^ de Bruijn, Adam Teunia, a. van T. Boer» en S. Metselaar. von Openbare raadsvergadering op Maan dag 0 Juni, nam. 2 uur. Voorzitter de - heer S. v. d. Oever, loco-burgemoester. Na opening der vergadering worden de notulen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een bericht omtrent de voorwaarden, waarop met de Ver. van Ned. Gemeenten een overeenkomst kan worden aangegaan in zake de vernietiging van cadavers. Zij vraagt daarbij o.m. vrijen overtocht op het gemeenteveer voor alle oadavers, die uit de Alblasserwaard en Vijfheerenlan- den worden aangevoerd. B. en W. hebben nu een onderzoek ingesteld bij het des tructor-bedrijf te Oversohie. Daar eisoht men geen vrijen overtocht. B. en W. hebben onder voorbehoud van de goed keuring van den raad besloten zich bij den dienst aldaar aan te sluiten. De Voorzitter stelt voor daaraan goedkeuring te verleenen. Er zal over deze aangelegenheid binnenkort een vergadering worden gehouden van ge meentebesturen in de Krimpenei waard. De directeur vau don vleeschkeurings dienst zal dan voorstellen dat al die ge meenten zich' bij Overschie aansluiten. Men vraagt daar f 1,80 voor groot vee en f 1,15 voor klein vee per cadaver f 0,20 per K.M. voor vervoerkosten. Het voorstel wordt goedgekeurd. Van de drie besturenbonden is ten schrijven ingekomen, waarin zij verzoe ken over te gaan tot instelling van een dienst voor maatschappelijk hulpbetoon. De heer Kortland meende, dat dit stuk om prae-advies naar B. en W. zou gaan. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, doch meent, dat er prijs op wordt gesteld, dat het adres spoedig wordt behandeld. Den heer P. van Harmeien lijkt het best dat B. en W. prae-advies uit brengen. Aldus wordt besloten. Winkelsluiting. Aan de orde is een nieuwe stemming over tWee voorstellen inzake de winkel sluitingsverordening, waarover in de vo rige vergadering de stemmen staakten. Eerst komt in stemming het vooritel- Peerbolte, om de sigarenwinkels die Zondags van 124 uur geopend te houden. De heer Van der Hek, die in de vorige vergadering niet aan de stemming heeft deelgenomen, verklaart, dat hij na beraad vóór zal stemmen. Het voorstel wordt aangenomen met 05 stemmen. Tegen de heeren Kok, Van Beuzekom, Van den Bergh, Bron an Van dan Oever. Vervolgens wordt gestemd over de open stelling gedurende dezelfde uren van ge mengde winkels voor den verkoop van chocolade, banket, suikerwerken en siga ren. De heer Van der Hek aegt dat hij hier tegen is, omdat hij die openstelling in strijd acht met de belangen der niet gemengde zaken. Weth. Deerenberg merkt op, dat wat de heer Van der Hek zegt, geen motiveering van zijn stem is. Spr. hoort geen enkel motief. De heer Van der Hek zegt, dat de winkels die alleen andere artikelen ver- koopen, waarvoor geen vergunning wordt gegeven, schade ondervinden als andere winkels, die naast die artikelen choco lade, suikerwerken enz. verkoopen, ge opend mogen zijn. De heer Peerbolte gelooft dat de heer Van der Hek de zaak nog niet be grijpt. De gemengde winkels krijgen geen vergunning om andere artikelen te ver koopen dan chocolade enz. De heer Van der Hek: Wie con troleert dat? De heer Kortland: Wie controleert dat een verlofhouder geen eterken drank verkoopt? De heer Kok zegt dat bijna alle win kels gemengde zaken in dezen zin sullen blijken te zijn. Het voorstel wordt verworpen met 05 stemmen. Vóór de heeren Kortland, Peerbolte, Adriaens, Deerenberg en Van Harmelen. Dan volgt een wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1932. Ze wordt zodner hoofdelijke «temming goedgekeurd. Voorte komt ter tafel de rekening van dl T.B.Q, Vimni|t»l ,.S». ludwiaa dienst 1931. Ook dew wordt goedgekeurd. De BeUIInflflrechL Aan de orde Is dan het voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken op hel verzoek van de bewoners van de Beijling- gracht om die straat to doen afrasteren voor het aanleggen van voortuintjes. De heer Adriaens merkt op. dat de grond daar vroeger altijd was afge zet, wat spr. gasroe weer zag gedaan, op eenvoudige wijze, door paaltjes b«v. Da Voorzitter zegt dat B. en W. het beter achten dat er vlak langs de huizen niet wordt gereden. Het grint pad is daarvoor niet gosohikt. De heer Van den Bergh vreeet dat de bewoners zeil daar spoedig tegen zullen protesteeren. Zij willen bijv. gaar ne bij den groentekar kunnen komen zonder een eind te loopen. De heer Peerbolte zegt dat vroe ger alleen de perked afgezet waren. De heer Van der Hek pleit voor een deskundige afzetting en voor herstel van de perken. Het voorstel van B en W wordt aan genomen a h. st VarkMp ^manni_ Volgt het verzoek van den heer B. van Tiggelen om aankoop van bouwgrond op den hoek Oude Singel-Lekdijk. De heer Van Harmelen waagt volgens welke bepalingen de grondprpe van dit perceel is vastgesteld. Do Voorzitter zegt dat die prijs in hei bestemmingsplan is vastgelegd. De heer Van Harmelen vindt dat dan het bestemmingsplan niet deugt. Deze grond heett s.i. veel hoogere waar- '"weth. Deerenberg zegt, dat de raad het bestemmingsplan indertijd heeft goedgekeurd. B en W. moeten zich daaraan kunnen houden. De heer Kortland vraagt hoe hot front komt te staan. De Voorzitter: Naar hot Zuiden. De hear Van Harmelen vraagt aanteekening dat hij heeft tegengestemd. Het voorstel wordt z. h. 8. goedgekeurd Hierop heeft plaats de aanbieding der rekeningen van diverse gemeentebedrijven dienst 1981, welks latsr nadsr in dsn raad zullon komsn. Gsldlssnlngsn. De Voorzitter stelt dan aan de orde een voorstel tot het aangaan van eon geldleening. De gemeente kan thani bij het Koloniaal Pensioenfonds een leening aangaan ten bedrage van f 268.700, togen eon rente van 5i pCt. a pari. Gedurende de eerste 5 jaar mogen geen aflossingen plaats heb ben. Nadien geldt voor hxtra-aflossing een boee van 1 pCt. De leening kan desgeweneoht ook worden aangegaan-le gen een rente van 5H pCt. bij een lege ren koers. De heer Peerbolte vraagt waaraan B. en W. de voorkeur geven. De Voorsitter zegt,1 dat de pari- koers a 61 pCt. B. en W. het voordeo- ligst voorkomt, waarmede de heer Peerbolte instemt. Het voorstel van B. en W-, in dien geest de leening aan te gain, wordt z. h. st. goedgekeurd. Vervolgens deelt de (Voorzitter mede, dat hedenmorgen een tweede aan bod is ontvangen, n.l. van de gemeente Schiebroek. Deze biedt aan een leening van f 50.000 a f 43/4 pCt., op een ter mijn van 8 maanden. Commissie f 25. Er moet nog f 81.000 worden afgelnet bij het Rijk. Als de raad ook op dit aanbod ingaat, houdt men dus f 19.000 kasgeld over, wat B. en W. in verband met de werkverschaffing zeer goed lijkt. Zij ho- 'pen die leening ook voor 8 maanden te kunnen aangaan. Ook dit voorstel wordt a. h. s. aan genomen. f Het volgens agenda-punt is een adres van den heer J. «Visser te Ammerstol, adjunct-commies ter secretarie, houden de verzoek om buiten de gemeente Schoonhoven te mogen blijven wonen. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken, totdat de familieomstan digheden van den betrokken ambtenaar zich wijzigen. De heer Van der Hok vraagt o! het verlof voorloopig slechts voor 1 jaar wordt verleend. De Voorzitter xntwoordt, dat „ge organiseerd oevrleg" lieott geadvieeurd de yergunning tot weder opzogginge te verleenen, wat B. en W. dan ook voor stellen. Dit voorstel wordt aangenomen z. h. et. Presentiegeld. Ter uitvoering van een in een vorige raadsvergadering genomen besluit, stel len B. en W. voor het presentiegeld van de leden, plaatsvervangende leden, als mede dé secretaris van de scheidsge rechten vaat te stallen op f 6 por bijge woonde ritting. 1 De heer Bron vraagt of de vergade ringen zoo lang duren dat 1 presentiegeld f 5 moet bedragen. De Voorzitter merkt op, dat en kele leden van buitan de- gemoonte moe ten komen en dat het hier voorts slecht» enkele gevallen betreft. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Korting Jaarwsddaa. Daarop kómt aan de orde de bekends circulairs van Ged. Staten omtrent kor ting op jaarwedden van burgemeesters, enz. Ged. Staten vragen het oordeel van den Raad over een korting van 8 pQt. B. en W. stellen voor te antwoorden, dat de Raad daarmede aocoord kan gaan. De heer Kortland stolt voor dit punt thans van de agenda af te voeren. Later moet n.l. over de andere salaris sen worden gesproken, die thans nog bij B. en W. en „georganiseerd overleg* in beraad zijn. Spr. acht het bill'jk over deze beide groepen tegelijk te beslissen. De Voorzitter zegt dat de Baad op het voorstel van Ged. Staten reeds vóór 31 Mei had moeten antwoorden. B. en W. hebben nu bericht gezonden dat de beslissing in deze vergadering zou worden genomeh. Weth. Deerenberg begrijpt het bezwaar van den heer Kortland. Het lijkt hem echter niet zoo groot. Boven dien is bij „georganiseerd overleg nog alleen de salarisregeling voor de nieuwe ambtenaren in behandeling. De heer Peerbolte zal hierover geen breedvoerig principieel debat begin nen. Hij wil volstaan met een korte ver klaring namens zijn firactie. Salarisver- laying zal nist tot het gewenachle dosl leiden; men vermindert or de koopkracht mede on hot gevolg lo dat hot economi- sche itelool nog moor wordt ontvrrioM,

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4