4 Kleine Binn 2000ÏÏX No. BOBO. WOENADAQ I JUNI WAX TWEEDE BLAD MtroWIMMO VOUW TOTPtWCLLANO EN HTMCHTiAotioonUwonoolH Cooronl NIEl daardoor orde een bespre- IN8T0RTING. scholenbouw, herinnert er aan, Ons blad is aanges. Publiciteitswaarde Adverteerders (J.t. adverteerders zich kunnen verschaffe DIT NUMME VIER ge- dat Hij van ABONNÈ’8 van dil Verschijnt Maandi on Vrydng. Prijs bi ling: voor Bobooi maanden 1-25; Met verzekering 1 De Voorzitter dat eenigen tijd geleden de raad heeft besloten medewerking te verlenen aan het bestuur der chr u.l.o.-school, tot uit breiding van het schoolgebouw. Ter uit voering van dat besluit beschikken B. en W. thans over twee ontwerpen, één van de zijde van het schoolbestuur, waar van de kosten op f 20.000 worden raamd en één van gemeentewege, f 16.000 zal kosten. Zoowel de eene als de andere oplossing komt spr. on- practisch voor. Daarbij komt dat een der raadsleden en ook het hoofd der open- DE STEUN A HO Op de vraag vi pard, lid der Twe het nemen van r. verleening aan de de minister van Arbeid geantwoord daartoe bereids z verlaten. DE UITVOER N Op het Departs Zaken on Arbeid houden over de export naar Duit» te Berlijn gevoeri Aan de besprek tegenwoordige™ i Op onverklaarbare wijze en door een niet opgeheldtrde oorzaak ie in Londen md pakhuis ingeetori. Er ia niemand bij gewond of gedood, Men kent het or toont, wolk een 1 van eendracht, man, dfe op zijn vond, dat den wi veel te zwaar voc zette zich neers Een tweede reizig bij hem zitten, volgden on allen s ten. Toen er einde van hen: alleen 1 wegrollen, maar t men het doen. Ei Misschien was gors wel een. die het, of ik mijn w voeg? Wat bai kracht op dien mogelijk was juis bij er aan toevoeg blok te doen omv Er ligt een em crisis, die niet t< naast we altijd neerzit ton, om el te roepen, dat d groot en onoverk daar zitten, in sperring naar 4 wentelen, weten v we. dat we in s beweging in te b te effenen, waarl blok zal moeten Nu doen de m dan beproeven gaande te houdei de betere tijden, men het komen ken en niet slech men moet doen étroeve gang iets i sparen nu en we s dat noodzakelijk blijft liggen wcgei of wegens de onz< is verklaarbaar, d men doet er zich schade door. Er zijn bijvoor! zaamheden, die t den on waarvoor wordt: verven, tir den enz. Men la na, maar dat beh werk is, waarva: gedeelte kan late zwaar heeft tegei een gebouw, dat loopig het laten moet laten verric treffen, om het v ten uitvoeren; wi kan provisoriscl Ieder heeft behoe ling daarvan te l dert men de wer'. ne werkjes kunne bestrijden, ook de ken me^e, om hei Zoo kan men ii en wat bereiken, i der zaak wensche omgeving zijn Koop Nederlands de eigen gemeenti naar elders voor dorp of stad ve niet, al zou men 1 een i ge centen me omdat men voor gemak en de zekt kunnen onderhen eter, die voor u ei zaak is begonnen De uitdrukkin kwaal moet men son. zou hier gew: want fqgen de cri middelen en be kunnen gezamen king hebben. Rondvraag. De heer Peerbolte vestigt de aan dacht op de vervuiling van den Ouden Singel aan de Zuidzijde. Daar groeit het water geheel dicht Voorts wijst spr. orop dat de paarden van de woonwagens den toegang.tot het zwembad bijna beletten. De Voorzitter zegt dat deze zaak de volle aandacht heeft van B. en W. De ingang van het bad ligt aan die zijde lastig, doch dat kan niet veranderd worden omdat geen andere plaats zoo geschikt is voor de controle. Binnenkort zal echter den raad een voorstel berei ken om het woonwagenkamp naar de vuilnisbelt te verplaatsen. Verder is het den heer Peerbolte opgevalen dat er ’s avonds laat en 's nachts zoo weinig lantaarns branden. Weth. Deerenberg antwoordt, dat B. en W. onderzoeken of het mogelijk is op zomeravonden te bezuinigen op de straatverlichting. Mocht de proef beval len, dan volgt een voorstel dienaangaan de aan dan raad. De heer Bron heeft vroegjr den be trokken wethouder wel eena iiooren be weren, hoe meer lantaarns tr branden, hoe voordeetiger het de ga. neen to uit komt In den stroomprjjs. Weth. Deerenberg zegt, dat hij die verklaring van een voorganger niet gaarne voor zijn rekening zou nemen. In tegendeel heeft spr. den indruk, dat de gemeente de winst die zij uit het bedrijf put, door de straatverlichting betaalt. De heer Peerbolte moat tenslotte nog op een oud thema terugkomen, dat der radio-distributie. Het regent nu weer klachten. Spr. herhaalt, dat, als de ge meente het concessierecht aan zich houdt, ze ook verantwoordelijk is voor de naleving der voorwaarden. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. daaraan hun aandacht zullen schenken. De heer Van Harmelen zegt dat niet alleen aan de Albrecht Beilinggracht doch in de geheele gemeente de perken en plantsoenen verkeeren in een toestand zooals nog onder geen ander dagelijk »ch Jjestuur is voorgekomen. Spr. wijst op de Wal, de Spoorstraat, Soheepmakersha- ven, Olivier van Noortplein en bij het Veer. Weth. Deerenberg: Kunt u nu be grijpen dat ik niet alle personeel naar de vergaderingen van „georganiseerd overleg” kan halen? De Voorzitter zegt dat het erg groeizaam weer is geweest en dat krach ten tekort zijn voor al het werk. Veel ex tra geld kunnen B. en W. er niet aan geven. De heer Van der Hek vraagt of B. en W. denken aan een woning voor den nieuwen burgemeester. De Voorzitter zegt dat hij nog even in besloten zitting wil vergaderen. Dan kan daarover worden gesproken. De vergadering wordt hierop te bal! acht gesloten. De heer Adrlaem licht toe, dat do nateurs enz. jaarlijks hun vaste bijdrage aan de vereenigingen storten. Moeten zij nu niettemin bij een uitvoering nog be lasting betalen om toegang te krijgen, dan zullen de vereenigingen daardoor ernstig worden gedupeerd. Besloten wordt geen algemeene be schouwingen te houden. B. en W. nemen dit amendement over. De heer Kortland herhaalt, dat hij tegen deze belasting is. Maar daaren boven zal s,i. de verordening, zooals ze thans wordt voorgeslsld, tot tal van moeilijkheden aanleiding geven bij de uitvoering. By de behandeling van de artikelen stelt de heer Peerbolte voort, geen belasting te heffen voor het houden van radio, gramofoons en andere muziekin strumenten in cate’s, aangezien deze ar tikelen behooren bij de noodzakelijke on derdooien van het bedrijf. Dit amendement wordt met 65 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren Van Beuzekom, Kok, Van den Bergh, Bron en v. d. Oever.) De Voorzitter vreest, als het zoo gaat, dat er van deze bron van inkom sten niet veel zal overschieten. De heer Kortland maakt bezwaar tegen de woorden„zulks ter beoordee- hng van B. en W-”, welke verschillende malen in het ontwerp voorkomt. Hij vreest dat vooral dit tot moeilijkheden zal leiden en stelt voor, die woorden te schrappen. Bij stemming wordt dit amendement met 83 stemmen verworpen (vóór de heeren Kortland, Peerbolte en Van Har melen). Voordrachten, lezingen enz. van gods dienstige, wetenschappelijke of politieke stichting, en niet gewinshalve gehouden worden in het ontwerp vrijgesteld, mits de toegangsprijs niet meer dan f 0,25 be draagt. De heer Peerbolte zegt, dat iets goeds tegen een entreeprijs van 25 cent niet is te organiseeren en stelt voor, daarvan 0,50 te maken. B. an W. nemen dat amendement over. De heer Kortland stelt voor de heffing der belasting te bepalen op 10 pCt. in plaats van 20 pGt. De heer Kok ontraadt dit. Op die ma nier zal de opbrengst zeker gering wor den. Het amendement wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. (Vóór de heeren Kortland, Van Harmelen, Peerbolte en v. d. Hek.) De heer Peerbolte stelt voor het belastingbedrag voor stoomdraaimolens (f 25) terug te brengen op f 10, welk amendement B. en W. overnemen. Voor luchtschommels stelt de heer Peerbolte f 5 voor (inplaats van f 10). Dit amen dement wordt met 65 stemmen aange nomen (tegen de heeren Kok, Van Beu- sekom, v. d. Bergh, Bron en v. d. Oever). De verdere behandeling van deze ver ordening wordt met het oog op den tijd aangehouden tot de volgende vergade ring. te stemmen evenmin als de heer Kort land beweren dat hij ook de salarissen der overige ambtenaren zou willen ver lagen. Dit is enkel een klein steentje, dat moet worden bijgedragen tot de hulp van de werklooze arbeiders. Het voorstel van B. en W. om met een korting van 8 pCt. accoord te gaan, wordt met 9 tegen 2 stemmen aangeno men. (Tegen de heeren Peerbolte en Van Harmelen.) Georganiseerd overleg. Volgt een schrijven van de commissie voor „georganiseerd overleg” om de ver ordening, regelende het georganiseerd overleg voor ambtenaren en werklieden in dien zin te wijzigen, dat de verga deringen dier comm. steeds door plaatse lijke leden der organisaties van gemoen- tepersoneel mogen worden bijgewoond, B. en W. stellen voor niet aan het advies van de commissie tegemoet te komen. De heer Peerbolte zegt dat vroe ger bij de vergaderingen van „georgani seerd overleg”, dat gewoonte was dat de ambtenaren en werklieden zich desge- wenscht konden laten bijstaan door plaat selijke leden der organisatie. De verordening schrijft voor dat de Voorzitter zulks „kan” toestaan. Spr. wil B. en W. uitnoodigen, dat in dien zin op te vatten, dat het ook steeds gebeurt. In alle wetten en verordeningen leest men in zulke gevallen het woord „k&n” en in de practijk wordt zoo’n artikel steeds toegepast, als stond het woord er niet. De heer Kok acht het onnoodig dat in de vergaderingen dier commissie eenige personen worden toegelaten, die er slechts een pantomine-rol hebben te spelen. De heer Peerbolte antwoordt, dat zij er zijn om de hoofdbestuurders der organisaties zoo noodig voor te lichten. Voor dat doel zijn ook aan de andere zijde de hoogere ambtenaren aanwezig. Weth. Deerenberg zegt dat men het woord „kan” niet kan laten staan als het de beteekente moet hebben van „moet”. Spr. gaat den gebruikelijksn gang van zaken in „georganiseerd” overleg na; die geeft hem geen jaden tot veranderingen. Men onttrekt door dien maatregel weer vele ambtenaren aan hun werk en in sommige gevallen kan dat zeer bezwaar lijk zijn. Spr. ziet de noodzakelijkheid er van niet in. De vertegenwoordiger van de organisatie zit er als de advocaat van den arbeider en het is dus onnoodig, dat die er zelf bij zit. De heer Van den Bergh meent, dat als de voorzitter vindt dat de aan wezigheid overbodig is, hij het recht moet hebben ze niet toe te staan. De heer Peerbolte is tevreden als de voorzitter van „georganiseerd over leg” de verordening zoodanig opvat, dat de bedoelde personen steeds worden toe gelaten. Weth. Deerenberg wil zich niet verbinden de voorschriften anders te lezen dan ze luiden. Spr. heeft nu toe vallig de eerste keer dat hij die vergade ring leidde, goede reden gehad om van de bevoegdheid, die de verodening hem geeft, geen gebruik te maken. Hij heeft echter dadelijk verklaard, dat hij als re gel geen bezwaar zal maken tegen de aanwezigheid dier personen. Waarom heeft de heer Peerbolte daafmede niet dadelijk genoegen genomen? Dan was dit debat overbodig geweest. De heer Peerbolte zegt dat hij een meer pertinente verklaring wenscht, en dan hier in den raad. Na nog eenig debat en nadat een exemplaar van de verordening is opge zocht, met het oog op de redactie, wordt het voorstel van B. en W., om deze on gewijzigd te laten, aangenomen met 0—2 stemmen. Tegen de heeren Van Harme len en Peerbolte). Dan komt aan de king van den bare ulo-echool er spr. reeds op hebben geweien, dat ook het gebouw van die school te klein ie. Binnen zeer korten tijd zullen voorts weer groote herstellingen moeten plaats hebben aan de openbare lagere school (school 1), waarvan met name het dak in slechten toestand ver keert. Al deze overwegingen hebben ge leid tot het denkbeeld het tegenwoordige scholencomplex aan het Doelenplein te doen afbreken en daar een nieuw ge bouw te plaatsen, waarin zoowel de openbare als de chr. ulo-school kunnen worden ondergebraoht, terwijl de open bare school do beschikking krijgt over het gebouw dor tegenwoordige openbare u.l.o.-school, dat daartoe zal moeten wor den verbouwd en met een lokaal uitge breid. Dit plan brengt de eenige afdoen- den oplossing voor alle betrokken scho len en daarom acht spr. het tenslotte, ondanks de hoogq kosten, voordeeliger dan de andere ontwerpen. De heer Kortland kan over deze zaak zeer kort zijn. Spr. voelt dat er in dit plan veel goeds zit, omdat het de ge heele scholen-kwestie oplost. Op het oogenblik is eohter het eenige noodzake lijke nog, dat een lokaal wordt toegestaan aan de chr. ulo-school en in een tijd als nu meent spr. zioh tot het strikt nood zakelijke te moeten beperken. Spr. zegt daarmede geenszins, dat hij op den duur tegen dit plan zou zijn, vermoedelijk niet Hij durft het echter niet voor zijn ver antwoording te nemen, op het oogenblik zich te verbinden aan ’n zooveel grootere uitgaaf, dan direct noodig is. Voorloopig zou hij dus deze plannen terzijde willen leggen. De heer Peerbolte sluit zich bij den vorigen spreker aan. Ook spr. ge looft, dat dit plan mettertijd goede aan dacht verdient. Het zal echter f 53.000 kosten behalve de centrale verwarming, de gedeeltelijke demping van den Zeven- der en nog enkele bijkomende werken. In totaal moet men dus op 70 a 75 dui zend gulden rekenen. Ook spr. kan daar van op het oogenblik onmogelijk de verantwoording op zich nemen. De heer Van den Bergh acht eveneens de groote kosten aan dit plan verbonden, een moeilijkheid. Maar wn oplossing moet er komen. En als men nu bedenkt dat de verbouwing van de chr. ulo-school f 16.000 zal kosten en het heele plan, waardoor ineens alle 8 de scholen afdoende geholpen zijn, f 53.000, dan lijkt spr. dit groote plan heel wat voordeeliger. Men heeft van burgemees ter Rambonnet vaak vernomen, dat de scholen bloeiende zijn. Daarmede dient men rekening te houden. Een betere op lossing dan deze kan spr. zich niet den ken. De heer Bron meent, dat men zich in dezen tijd wel tweemaal moet beden ken, eer men f 75.000 uitgeeft. Maar de vraag is wat een noodmaatregel zal kos ten. Onder de huidige omstandigheden zou men eigenlijk daarmede dienen te volstaan, maar dan mogen de kosten ook niet al te hoog zijn. De gegevens zijn spr. niet volledig genoeg om een oordeel te kunnen uitspreken. Dé heer Peerbolte zegt dat ook de beide andere plannen naar zijn meaning geen oplossing vormen. De Voorzitter zegt, in ant woord op het betoog van den heer Kort land, dat, al neemt men aan dat de chr. ulo-school een lokaal van de openb. school kan gebruiken, er dan toch nog een tweede lokaal moet zijn, want or is voor 2 lokalen medewerking toegezogd. De heer Kortland herinnert zich wel, dat ook over een lokaal voor han denarbeid is gesproken, doch hij betwij felt of het de bedoeling van den raad is geweest, dat lokaal nu reeds te verlee- nen. In ieder geval zou spr. daarmede nog niet zonder meer accoord gaan. De Voorzitter vindt verder de ra ming van den heer Peerbolte wel wat overdreven. Om te beginnen is over de demping van den Zevender reeds vaak gedacht. De kosten daarvan behoeven dus niet op de begrooting van de Scho lenbouw te worden ondergebracht. De centrale verwarming is niet zoo duur an de oude school, die moet worden afge broken, wordt verkocht. De heer Van Harmelen: Gelijk met de noodkerk zeker? De Voorzitter: Neen, die houden we nog een poosje. Spr. zegt dat men niet moet doen of de schoolgebouwen op ’t oogenblik geen geld kosten. Van 1925 lot en met 1981 is er f 840 per jaar uitge geven aan onderhoud der openbare school en over hoogstens een jaar zal de nieuwe dakbedekking onvermijdelijk zijn. Als men de raming van het groote plan tot fi 75.000 opvoert, (wat spr. te hoog acht) dan zou dat willen zeggen, dat er jaarlijks ongeveer f 7000 voor rente en aflossing noodig is. Inmiddels komt er jaarlijks ongeveer f 2000 van het onderwijs terug aan schoolgelden. Dat geld wordt op het oogenblik aan het onderhoud besteed. De chr. ulo-school kost per jaar f 250 aan onderhoud. Weth. Deerenberg herinnert er aan, dat de heer Peerbolte indertijd in den raad heeft gezegd, dat ais aan de chr. ulo-school een lokaal voor handen arbeid, een spreekkamer, een fietsenberg plaats enz. werd toegestaan, de openbare ulo hetzelfde zou kunnen elschen. Thans ia inderdaad van het hoofd dier school .een verzoek ontvangen, waarin vrijwel hetzelfde wordt gevraagd, wat pas aan de chr. ulo is toegestaan. De heer Peerbolte bevestigt, dat hij voor die consequentie heeft gewaar schuwd. 5Yeth. Deerenberg heeft omtrent het nieuwe plan ongeveer hetzelfde ge zegd als de heer Kortland en de vrees, dat de kosten wel wat hooger zullen uit vallen dan de raming, acht spr. verre van ongegrond. Inmiddels moet men niet vergeten, dat de raad in beginsel heeft besloten tot medewerking, zoodat het achoolbeatuur het recht heeft, daden te et sc hen. De raad *on echter in begin sel uitspraak kunnen doen, dat hij dl De soo. dem. fractie aal dan ook tegen stemmen. De heer Kok zegt dat de opmerking dat de ealartekorting den toestand niet verbetert, er wel wat naast is. Spr. hecht trouwens weinig waarde aan de econo mische kwakzalverij van die zijde, aoht het onbillijk, de eene groep ambtenaren te bevoordeelen boven de an dere. De heer Kortland heeft geen be zwaar tegen dit voorstel, doch behoudt zich alle vrijheid voor, om ten aanzien van volgende groepen van ambtenaren de zaak afzonderlijk te bezien. De heer Bron acht het een zeer zach te maatregel, welke Ged. Staten voor stellen. Drie procent te heusch niet te veel. De heer Van Ha-rmelen zegt dat de heer Kok de verklaring van den heer Peerbolte uit het verband rukt. Men moet voorts niet zonder meer alles op de tijds omstandigheden schuiven. Spr.’s fractie staat op het standpunt dat alle loonsver lagingen verkeerd zijn, omdat men er de koopkracht door ondermijnt. Weth. Deerenberg wijst er op, dat niet alle soc-demooraten het stand punt van de heeren Peerbolte en Van Harmelen deelen. Spr. merkt op, dat de soc.-democratische raadsleden indertijd ook stemden tegen de pensioenaftrek. Zij mogen thans blij zijn dat zij toen niet hun zin hebben gekregen, ‘want dat zou op den financieelen toestand van de gemeente niet zonder invloed zijn geble ven. In het vrije bedrijf aanvaardt elke vakgroep loonsverlaging. Ook het N.VV. neemt daarmede vaak genoegen; enkele soc.-dem. raadsleden in Rotterdam en Amsterdam deden hetzelfde. Spr. merkt daarbij op, dat het misschien niet lang zal duren, of het kortingswetje wordt ook op deze gemeente toegepast. De heer Kok zegt nog, dat het wei nig beeft te beteekenen of de heer Van Harmelen zegt „wij” zijn tegen alle loonsverlaging. Hij kan hiermede zijn fractie bedoelen, maar in het algemeen is dat standpunt niet te handhaven. De heer Bron meent dat in deze om standigheden de gemeente zich op den bodem der werkelijkheid moet plaatsen. Voor de zoo goed gesitueerde ambtenaren waarover het hier gaat, is deze 3 pCt. slechts een veertje, dat zij moeten laten. Spr. gelooft dan ook, dat hij hen kan fe- liciteeren als zij er met 8 pGt. korting afkomen. De bezuiniging welke eruit voorvloeit, moge dan niet zeer groot zijn, op het oogenblik, dat de kar in den mod der blijft steken, kan deze hulp zeer wel kom zijn. De heer Van der Hek is vóór de 3 pGt korting. Hij had niet gedacht dat hierover nog zooveel zou worden gespro ken, want deze verlaging heeft feitelijk niets te beteekenen. De heer Van Harmelen zegt, dat Weth. Deerenberg niet de raadsleden van Rotterdam en Amsterdam erbij moet halen, Spr. had het niet over die raads leden, doch over zijn partij in het alge meen. Die is inderdaad tegen alle loons verlagingen. De heer Kok weet van plan matige wereldproductie niets af, anders zou hij er misschien wat anders tegen over kunnen staan. Als spr. fractie vóór deze korting stemt, is zij principieel ge bonden aan eenzelfde standpunt tegen over de andere ambtenaren. De heer Peerbolte zegt dat hij den heer Kok nooit heeft beschouwd als een econoom. Deze beschouwt zichzelf ver moedelijk als professor, want die noe men ook alles kwakzalverij. Inderdaad heeft ook de vakbeweging in het vrije bedrijf! wel eens een verlaging geaccep teerd, doch alleen als dat strikt nood zakelijk was. Het is heelemaal niet ze ker dat Ged. Staten het bij deze 8 pGt. zullen laten. Weth. Deerenberg verheugt het dat de heer Peerbolte erkent, dat de om standigheden verlaging noodzakelijk kun nen maken. Spr. cijfert de opbrengst van dezen maatregel niet weg, want de 8 pCt. beteekenen in de naaste toekomst ongeveer f 2000, wat ook voor Scbounho- ven wel noemens waardig is. Men moet voorts wel bedenken dat een groote groep van andere personen veel zwaarder door de omstandigheden wordt getroffen dan de arbeiders. Spr. meent dat het niet in het belang van de arbeiders zou zijn als de gemeente leeningen zooals die van hedenmiddag niet meer zou kunnen slui ten. Moet de raad wachten tot de wagen inderdaad in den modder is verzakt? De heer B r o n wil met vóór de korting nu voorgestoldo oplossing als ds ideals beschouwt, doch, gehandicapt door de omstandigheden, nu nog niet tot uit voering ven het plan kan overgaan. De heer Bron zegt dat na wat hij thans heeft gehoord omtrent de koeten van onderhoud en reparatie en het bou wen van een lokaal, het bedrag der hoo gere kosten van het nieuwe plan reeds sterk begint te slinken. De heer Kok gelooft, dat als er nog lang gecijferd wordt, men aan den scho lenbouw nog geld over zal hou den. Men vergeet blijkbaar dat de onder houdskosten voor een deel ook bij nieuw bouw blijven bestaan. Spr. gelooft niet dat de heer Peerbolte er met zijn raming veel te diep inhakt. Mocht later blijken, dat dit wel het geval is geweest, dan zou men hier voor het eerst in de historie een meevaller op een begrooting boeken. Spr. zou dat niet zoo erg vinden. Dat alles neemt inmiddels niet weg, dat een noodoplossing op den duur veel geld kan kosten. Het beste lijkt spr. dan ook wel, dat de raad wacht tot de moge lijkheid er is, het nieuwe plan uit te voeren. De heer Van den Bergh: Kan de chr. ulo-school zoolang wachten op het lokaal? De Voorzitter: Neen. Ónmogelijk dekking te vinden? Weth. Deerenberg hoopt, dat tij delijk wel een lokaal te vinden zal zijn en njj gelooft stellig, dat het chr. school bestuur liever zal wachten op de ideale oplossing, dan nu een noodmaatregel te torceeren. Naar sprekers meening is het op het oogenblik ten eenenmale absoluut onmo- genjK om de middelen te vinden voor rente en aflossing van het benoodigde bedrag. De heer Van den Bergh vraagt of het onderwijs er niet onder zal lijden, als de chr. ulo-school tijdelijk een ander lokaal zal moeten gebruiken. Weth. Deerenberg zegt, dat dit een lokaal zal zijn van de o. L school, duz in hetzelfde complex, dat is dus geen beswaar. De Voorzitter zegt, dat de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat hst be stuur der chr. ulo-sohool niet accoord gaat met wat de raad nu wil Het ge vaar zou bestaan dat deze tjjdelyke oplossing een blijvende werd. De heer Peerbolte zegt dat het schoolbestuur den raad zal moeten ver trouwen. De Voorzitter wijst voorts nog op de mogelijkheid, dat de openb, school het lokaal een volgend jaar weer noodig heeft Weth: Deerenberg erkent, dat de zaak voor zijn collega zeer moeilijk is. De heer Peerbolte stemt daarme de volkomen in, doch waar niet te, ver liest de keizer zijn recht. Het school bestuur zal stellig niet vergen, dat de gemeente den bouw toeataat, als ze er het geld niet voor heeft. Afgezien van de vraag of Ged. Staten dat zouden goedkeuren, wat spr. sterk betwijfelt. De heer Kortland gelooft, dat al zou het besluit worden genomen, het ze ker nog wel 2 jaar zou duren voor het gebouw gereed zou zijn. Daar zou het schoolbestuur dus ook op moeten wach ten. Spr. wil zich voorloopig bij een noodmaatregel bepalen. Hij herhaalt, dat het bij hem niet gaat tegen het plan zelf. De Voorzitter zegt dat het hier gaat om een beginsel-uitspraak, maar het is niet voldoende te zeggen, dat man er voor is, mits 1 werk de eerste jaren niet wordt uitgevoerd. Herhaaldelijk heeft men het hier in den raad voorgesteld alsof het openbare onderwijs stiefmoe derlijk wordt bedeeld. De heer Kortland ontkent dat. Spr. heeft alleen geprotesteert tegen een te royale behandeling der chr. school bijv., wat die luchtpomp betrof. Dat te niet hetzelfde. De Voorzitter: Nu wordt den raad een middel aangegeven waarbij alle scho len baat zullen hebben en nu wü hij er niet aan. De heer Van Harmelen: Geeft u dan middelen aan tot dekking. De Voorzitter «egt dat hij daar naar niet gaat zoeken, zoolang nog geen beginsel-besluit te genomen. De heer Van Harmelen aoht dat onjuist van den Voorzitter. Als de raads leden zeggen dat zij het plan heel mooi vinden, maar geen mogelijkheid zien om het geld ervoor te vinden, kan men niet van hen vergen dat zij het toch zullen uitvoeren en zoodoende zichzelf dwingen de middelen op welke wijze dan ook te vinden. Als de voorzitter de middelen aangeeft, dan is het eenige belangrijke motief tegen het ontwerp weggenomen. De Voorzitter zegt dat alle werk aan nadere begrootingen tevergeefsch zou zijn als de raad er niet mede ao- coord ging. Weth. Deerenberg «egt, dat hij eigenlijk voor de oplossing is, die de Voorzitter heeft aangegeven en spr. ge looft, dat alle raadsleden dat zijn. Alleen willen zij de uitvoering niet doen ge schieden, vóórdat de middelen er zijn. Daar wacht het dus slechte op. Natuur lijk mogen die middelen geen salarisver laging of belastingverhooging zijn. De Voorzitter wil met deze uit spraak genoegen nemen als de raad daarmede accoord gaat. Zonder hoofde lijke stemming wordt aldus besloten. VirmakelUkheldibelastlng. Als laatste punt der agenda komt aan de orde het ontwerp op de heffing en invordering eener vermakelijkheidsbelas ting tot invoering waarvan reeds in be ginsel ia besloten. Van de heeren Adriaens en Kok te een amendement ingekomen, beoogende dat van leden, kunstlievende leden en dona teurs eener vereenlging, mits zij min stens f 1 contributi» per jaar betalen, geen belasting wordt geheven bij uitvoe ringen die* vereenlging,

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 5