Hooilanden. 1 Hooilanden 84 Aren Aveling £en Woonhuis Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Bloadlga botsingen te Boekoop. Wetenschap ?n Techniek. Rechtszaken. Loop der Bevolking. Advertentiën. De jaarlijksche verhuring Oud-Alblas, te Alblasserdam, te Streelkerk verhuring Notaris P. SICHTERMAN te Ameide, Nbtaris Mahlstede Wei* en Hooiland, Berkenwoude, TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenseh» Courant VRIJDAG 10 JUNI 1083. ,>Da&j moot ia och tar noodt op ingaan. Waarom break je de relatie met Brooke niet ineens of? Laat je reorder niet meer met hem inl" „Maar hoe kom ik dan aan geld? Nu ik eenmaal een persoon heb, die 500 wil geren, kan ik gemakkelijker een ander ▼inden voor de reet." Toen opeens be greep Hij de bedoeling van den ander, hij doret het echter nog niet gekxmn. „U bedoelt. „Natuurlij, bedoel ik dat, Ik aal voor het benoodigde kapitaal aorgen, We kun nen dan samen de winst deelen. Sla je toe?" „0* mee, gauw naar huis, 't I» wel laat, doch eerst moet Mary beslissen. Niets doe ik «onder haar. U kunt zaoh niet voorstellen, wat 'n menschenkennis «ij bezit Natuurlijk, vertrouw ik u," liet hij er dadelijk op volgen. „Maar het is «oo mijn gewoonte ziet ui" Haastig vertrokken zij naar Walter's woning. Walter liep vooruit de trap op en ging 'n kamer binnen om te zien of zijn vrouw soms opzat. Hij kwam terug en wenkte Borgsen, hem te volgen. Het vertrek was kaal gemeubileerd, voor zoover men nog van meubelen kon spreken. Bij de tafel zat Walter's vrouw. Zij zag er eenigszins bleek uit. Nadat zij aan elkaar waren voorgesteld, begon Walter direct over de plannen van Borgsen te spreken. Mary luisterde aan dachtig en nam hun weldoener onge merkt van terzijde op. Toen haar man' uitgesproken was, heersohte er even stilte. „Doe het maar, Jap, mijnheer Borg sen heeft het goed met ons voor," ver brak Mary de stilte. Met een handdruk tvseohen beide mannen werd het voor- loopig beklonken. Hierna waren ze alle drie uitgelaten als kleine kinderen. Ze praatten door elkander en maakten hee- le luchtkasteeten. „Ik ben toch zoo blij, dat ik u ontmoet heb," jubelde Wal ter. „En ik ben Wij, dat ik u helpen kan," •prak Borgsen. „Bovendien, «sik ben er immers ook mee gebaat. Np worden we allemaal millionnairs," voegde hij er Ja» ohend aan toe." Twintig minuten later verliet Borg sen de woning van' het echtpaar. „Doe maar geen moeite," weerde hij het aanbod van Walter af, cap hem uit te laten. „Ik kan den weg wel vinden." Voor zijn vertrek kwam hij overeen, dat Borgsen den anderen dag voor het geld zou «orgen, en na 'n blik op het vertrek geworpen te hebben, voegde hij er bij: „Als je nu eren een kwitantie wilt uitschrijven, dan zal ik gelijk den eersten termijn voldoen, dan kunnen jullie een en ander aanschaffen." Tegelijk legde hij een bankje van honderd neer. Nauwelijks was de deur achter Borg sen in het slot gevallen, of de man in het vertrek wendde urioh tot zijn vrouw met de woorden: „Mlen «egt, dat er iedere minuut een dwaas geboren wordt en waarachtig, a» hebben gelijk. Ik kan er immers van meepraten, daar ik het juist van de dwazen moet hebben. Direct, toen ik hem in het restaurant zag zitten, voelde ik al: dat schaap cal voor mij wel in de bres springen en dan volgt de rest wel vanzelf, zooals altijd." voegde hij sr lachend aan toe „Ik «ei tegen hem, dat ik Walter heette, Jan Walter. Nu moe ten we morgen vroeg weer maken, dat we wegkomen. Ik ben toch wel iemand met veratand, cm uit te vinden: „hoe ken ik het beste opliohten." „En ik," klonk het eensklaps achter hem, „ben ik ook iemand met verstand, om uit te vinden:, „Hoe kan ik dergelij ke ui t-wi aders vinden?" Ontzet staafden de .uitvinder'' en zijn vrouw naar hun „vriend" Borgsen, die, vergeeeld van twee agenten, in de deur opening stond. Raadsbesluiten. Alblasserdam. De gemeenteraad heeft besloten, bij wijze van een request, aan de Koningin te verzoeken, het maximum aantal verloven ingevolge de drankwet dat 24 «ou mogen bedragen, te mogen stellen op 0, daar de laatste jaren ge bleken is, dat aan meer verloven in deze gemeente geen behoefte bestaat. Voorts werd met algemeen© stemmen besloten in werkverschaffing te doen uit voeren het aanleggen van een kinder speelplaats in de ui tbr. te Kinderdijk, het z.g. eilandje, grenzend aan de Wiel, zijnde een oppervlakte groot 2500 vierk. meter, waaromheen een wandelweg «al worden aangelegd. De kosten hiervan zullen voor de gemeente zijn ten hoogste f 2600. Voorts een toegangsweg aan te leggen naar het plan Kinderdijk, beginnende naast de woning van den heer Groenen dijk De kosten «uilen hoogstens t 900 «ijn. Ten derde wordt het gedeelte Middel weg tot aan de grens van Nieuw-Lek- kerland, verhard, waarvan de kosten zullen zijn f 300 Deze plannen zullen dus samen de gemeente f 3800 kosten. Verder werd besloten a.s. winter ver schillende ontwikkelingscursussen houden, waarvan de totale kosten voor de gemeente f 1250 zullen bedragen. De steunverlaging gaf den raad aanlei ding om den minister te verzoeken het steunbedrag te bepalen niet naar de loo nen, die thans «ouden gelden in deoe ge meente, doch als maatstaf te nemen de loonen die gelden in den Metaalbond voor 3e klas gemeenten, waaronder Alhdasser- dam gerekend wordt. Bij' den correspondent der arbeids bemiddeling stonden Maandag 508 werk- loozen ingeachreven. Daarbij komt nog een belangrijk aantal, dat zich niet meldt bij dezen correspondent. Crisiscomité. Alblasssrdam. Het crisisoomité heeftin het afgeloopen seizoen verstrekt 842 paar klompen en 13 paar schoenen. Aan geldkranen in totaal f 190.10. Voorts aan mannen boven- en onder- kleeding 228 stuks, aan vrouwen boven- j en onderkleed ing 51 stuks, aan kin der- kleeding 46 stuks. Aan manufacturen als molton, flanel, katoen, kepeT, enz. in totaal 3508 el. Voorts 141 knot sajet en 00 wollen de kens. Aan levensmiddelen 250 blik erw tensoep, 300 pak nutricia, 317 pond spek, 171 pond rijst, 27 pond haver mout, 40 pond hr. boonen en 0 pond vleesch. Verder aardappelen, melk, eieren, tarwe en wittebrood. De werk zaamheden staan gedurende den «omer stop. Oasvoorzkning. Alblasssrdam. In de zaal van den heer Vogelesang werd alhier een propaganda- avond gehouden \oor de gem. gasfabriek te Dordredht. De gemeente heeft dezer dagen circulaire» laten verspreiden waar op men verklaren kon, al of niet gebruik te zullen maken bij «ventueelen aanleg Daar de circulaire een onduidelijkheid had omtrent de kosten voor muntgas, was het mogelijk, dat daardoor de be langstelling gering was. Spreker voor dezen avond was de beer W. Stuart, hoofdopzichter van dit bedrijf te Dordrecht. Verschillende toestellen waren tentoongesteld, benevens een groo- te hoeveelheid foto's, om het publiek te laten zien, waar gas zoo al voor kan wor den gebruikt. Voorts behandelde de spre ker de geschiedenis van het gas van de laatste jaren, vergeleek het gas met elec- triciteit en het nuttig gebruik van steen kool bij gebruik in de kachel of in de gasfabriek. Verder werd gewezen op het groote gemak bij het gebruik van gas in de huis houding Binnenkort «al hier een kook demonstratie worden gegeven, waar alles in de praktijk zal zijn te zien. Alblasserdam. De duivenhoudersver. „De Postduif' hield een wedvlucht uit Compiegne, afstand 301 K.M. Losgelaten 10 3/4 uur. Aankomst le duif A. R. Re- coert (5.18.10 u.), 2e Joh. Gaal, 8e J. Bosman, 4e A- Rikkers. Aankomst laat ste duif 0.82.0 uur. Ameids. Woensdagavond ontstond bij raej. Boom een begin van schoorsteen brand. Enkele personen waren het vuur met een paar emmers water spoedig de baas, zoodat het ongeval goed afliep. C. van Trlcht f Hardinxvtld. In de kracht van'«ijn le ven stierf dezer dagen tijdens een «aken- reis naar Rotterdam, plotseling de heer C. van Trioht, aannemer. De heer Van Trioht was in de aanne- merswereld een goede bekende. Zijn eigen zaken heeft hij enorm uitgebreid voorts heeft bij, hoewel politiek niet op den voorgrond tredend, een belangrijk aandeel gehad in de oprichting der Har- venpartij en die mede den stoot heeft ge geven tot oprichting van het ootnitó uit de "burgerij tot het ontwerpen van een havenplan te Neder-Hardinxveld. Hij heeft de verwezenlijking van deze plan nen niet mogen aanschouwen. Hardinxveld. Gevonden: een belas- tingplaatje. Inliób tingen ter secretarie. De verordening tot rangschikking der gemeente in de derde klasse van de gemeemtefondsbelasting, is Koninklijk goedgekeurd. Dit besluit heeft de raad moeten, nemen, om de groote crisis-uit gaven te dekken. Overvaren. Hardinxveld. Maandag werd de heer P. Vlot, die op een oliebootje van de fir ma De Jong voer, op de Merwede over varen door een «eeboot. Het bootje kan telde, maar bleef toch drijven. De stuur man Vlot geraakte te water, maar werd door toeschietende parlevinkers gered. Htl- sn Boalcop. De stand van het hooigras is in deze polders belangrijk minder dan het vorige jaar. De late groei door de koude in het voorjaar is daar van wel de oorzaak. buBMANN'S TERUGKEER. Men heeft het droeve Te- laas kunnen lezen "Van den Duitschen soldaat, die in 1910 door de Fransohen gevangen genomen is, die aL* die jaren in een gevangenis in Afrika beeft doorge bracht en nu is kunnen pntvluchten. Zijn landge- nooten hebben hom fees telijk ingehaald. Hiernaast Daubmann met zijn ouders in een rijtuig. Daaronder, hoe zijn stadgenooten hem begroeten. Chr. Land- sn Tuin bouwarbeider». Hoornaar. Dinsdagavond zijn bespre kingen gevoerd om een afdeeling op te richten van den Bond van Christelijke Land- en Tuinbouwarbeiders. Binnen kort zal een hoofdbestuurder uit Utrecht komen spreken. In Noordeloos telt deze vereeniging reeds 19 leden. Indien zich zes leden aanmelden kan de zelfstandige afdeeling worden opgericht. f Jubileum. Krimpen a.d. IJssel. Dinsdag her dacht de heer G. Romeijn, ex-raadslid, den dag, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Kom Rotterd. Betonijzer Maatschappij, voorheen Van Waning en Co. Op drie uiteinden van het terrein wapperde ter zijner eer© de driekleur. Na 's morgens op het kantoor ontboden te zijn om de gelukwenschen en stoffe lijke blijken van belangstelling in ont vangst te nemen van de zijde der direc tie, heeft hij verder te zijnen huize gedu rende den geheelen dag veel aanloop ge had, daarbij hebben ook de arbeiders der fabriek crioh niet' onbetuigd gelaten. Toch was aan dezen feestdag nog een schaduwzijde verbonden, daar de jubila ris nog niet geheel hersteld is van het hem in October overkomen ongovaJ, waarbij hij een been brak. Dit was het eerste ongeval, hem in zijn 40-jarige loopbaan overkomen. Nieuwer kerk ad.. IJssel. Bij beschik king van den Minister van Economische Zaken en- Landbouw, is aan den heer Teunie Stout op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van de commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleesch en vleesohwaren. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD. Bijx. Vrijwil. Landstorm. Ottoland. De ter gelegenheid van het 12 -jarig bestaan van de afdeeling Ot toland van den Bijz. Vrijw. Landstorm gehouden schietwedstrijd, kan in alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. De wedstrijdeommiasie had uitstekend voor alle voorbereidende maatregelen ge zorgd. In de timmerfabriek van den heer A. Bos, naast het raadhuis, warpn be- TEEKENINQEN VAN EEN •TREEK. RENNE. De opgave is een beetje moeilijker dan zij wel lijkt. Maar met geduld en een beetje oefenen gaat het wel. Als het niet wil, eerst maar eens probeeren na te trekkenl De moeilijkheid is de figuur en kele minuten goed te bekijken en dan uit het hoofd na te teekenen. DE BEELDHOUWERS-WERKPLAATS. Voor dit spelletje moet je ongeveer met vijf of zes personen zijn. De oen stolt de kooper voor, de ander de beeldhouwer en de overigen «ijn de beelden van den beeldhouwer. Nu komt de kooper binnen, groet den beeldhouwer en vraagt, of hij ook standbeelden te koop heeft. „Ja", cegt de beeldhouwer, „maar wat moet het voorstellen?" En nu moet de kooper seggen, wat het moet voorstellen: „Ik wil een standbeeld van Aiaohepoeeter, als ie het glazen muiltje past", of „Ik wil een standbeeld van Doornroosje, als se «Joh bij betspinnen in dsn ringsr prikt" of ..Ik jltfeen standbeeld van de heks met HjfigBen Grietje," of van „Klein Duimp^Puk hij er met de zevenmijls laarzen vandoor gaat".... Zoo spreekt de kooper een bepaalden wensoh uit, want er bestaan zooveel mogelijkheden. De beeldhouwer is dadelijk bereid de wensch van zijn klant te vervullen, gaat naar zijn beelden toe, neemt er een bij de hand en zet haar in de goede houding door te roepen: „Wordt Klein Duim pje" of „Wordt Doornroosjel" De per soon, die het beeld voorstelt, moet trach ten bewegingloos te blijven staan in een houding, die ongeveer overeenkomt met de figuur, die wordt uitgebeeld Klein Duimpje dus in een heel groote stap met de laarzen, Doornroosje ver schrikt naar haar vinger grijpende, Hans en Grietje bang in een hoekje samenge- kropen en de heks dreigend ervoor, en- zoovoorts. Want bij een groep worden natuurlijk eenige kinderen door den beeldhouwer aangewezen. De mooiste vlinders: 1. Chinsesche lanta. 4. Zuid-Amerikaansoho zijdevlinder EEN GEVAARLIJK BEROEP. zijdevlinder; 2. Admiraal (ook wel pijl-staart of zwaluwstaart genoemd); 3. Ata- EEN NIEUW LUCJFEpSKUNSTJE. Van 23 lucifers moeten 8 riferkanten gelegd worden, zooals onze afbeelding het aangeeft. Als men drie luoifers (en niet één meer) wegneemt, moeten er nog vijf vierkanten overblijven. Probeer het eens; een beetje nadenken en wij komen «r wel. Voor alle kinderen tussohen de zes en de fiestig jaar zijn de vlinders in zekeren zin een gevaar. Een gevaar, omdat men bij de jacht erop geneigd is werk en eten, vrienden en bekenden, omgeving en woonplaats te vergeten, zoo gaat men in deze jacht opl De verzamelaars geven een vermogen uit, om alle zeldzame exem plaren te kunnen bezitten. Maar het ge vaarlijkste zijn de vlinders toch voor hen, die van de vtinderjacht hun beroep maken. Een dergelijk beroep bestaat er inderdaad in Zuid-Amerika, waar man de schoonste en kleurrijkste vlinders aan treft, die men zich kan voorstellen. Kleu ren ziet men daar, die men hier op plaatjes zelfs niet kan benaderen. De vlinderjager zoekt bijvoorbeeld in de ondoordringbare wouden van 'het Amazonegebied naar de zeldzame vlin dersoorten. Sommige der meest bekende soorten, die daar leven, zijn helgeel, vlammend rood, of schitterend blauw. Zij worden soms zoo groot als de uitge strekte hand van een volwassen man. Doch dat zijn de „gewone" soorten en ieder kind vangt deze vlinders daar in Zuid-Amerika, zooals wij hier het „Kool witje" vangen of een mooie „admiraal!" De jagers gaan op andere jachtbuit uit: zij zoeken de zeldzame soorten. Daar heeft men b.v. de „Blfcuwe Jupi ter", die kleiner is dan de andere vlin ders, maar in kleurenpracht door geen van hen geëvenaard wordt. Hem te van gen is uiterst moeilijk, want hij vliegt slecht» nacht» uit en leeft in het on doordringbare oerwoud van het voohtig» moerasland. De Ja ger moet dikwijle dagen en nachten achtereen voort trekken, voordat het hem gelukt een goede vangst te doen. Om het schit terende dier te kunnen bemachti gen, stelt hij een ingewikkeld licht- toestel in de kroon van een boom op. De jager bevindt zich in voortdurend levensgevaar. Het verraderlijke moeras kan hem naar beneden trekken, uit den ▼ochigen bodem stijgen koortsda&pen op, wilde dieren loeren in het bosch en uit de bosschen kunnen de vergiftig# pijlen van de woeste inboorlingen hem ten allen tijde treffenft De „Sirene van het Paradijs" ft een zeer kostbare vlinder, die voor het eerst op Nieuw-Guinea ontdekt werd., iftj heeft geelzwarte vleugels en een azuur - blauwen rug. Tot nog tod heeft men slechts acht van deze dieren "kunnen vin den. Een verzamelaar betaalde voor zulk een zeldzaam exemplaar-£500 gulden! De duurste vlinder ter wereld is ech ter een Afrikaansche vlinder, tamelijk klein, met diepzwarte vleugdis, waarop groene puntjes. Hij werd door oen on derzoeker aan de Westkust van Afrika gevangen en eenige exemplaren naar Engeland gezonden, waar men ruim 75 guld enervoor betaalde. Het bleek echter, dat er uitsluitend mannetjes-vlinders ge zonden waren. De vrouwelijke vlinders wijken dikwijls in de kleuren-pracht weer iets af. Om één enkel exemplaar van de vrouwtjes-vlinders te krijgen, rustte het Engelsche Kensington-museum een eigen expeditie uit. Deze expeditie bracht inderdaad na vele maanden zoe-* ken een vrouwelijke vlinder van dezelf- de soort mede. De kosten der eipeditie bedroegen echter ongeveer 25.000 gulden. De duurste vlinder ter wersldl tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTRECHT, Schoonhovmehl Courant VRIJDAG 10 JUNI 1019. hei™ een ontvajwkentoor toot de ecbuL tere, een wvenital electnache banen «an- „tad, die door alle schutters werden geroemd. Aan weersrijde v«i het raad hui», vraar het plaatselijk «n«pmilé zitting hield, waren over den weg twee oranje gekleurde trofeeën geepannen, waarin B. V. L." en wapperde de nar üonalo driekleur. Omstreeks twee uur la den namiddag waa het plaat selijk en eerecomitë aanwwdg en behalve de afdeeling «elve, reeds eenige vijftallen en belangstellenden van naburige aldee- lingen. Even daarna sprak de burgemees ter- als eere-vooraitter een kort ope- iungswoord. In de eerste plaats richtte hij «ich met een woord van welkom tot de leden van het eerecomité, plaatselijk comité en de wedstrijdcomanissie. Spre ker bracht bijrondere hulde aan den ijver Sn inspanning van- de w^trpdoomms- sie vooral aan den heer J. H. de Kreij, plaatselijk leider der afdeeling, voor diens onwmoeiden arbeid en voorts aan allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van deren wedstrijd, door daarvoor prijzen beschikbaar te stellen. Verder aan de nationale en geweste lijke ldridstormoommissie, en aan de af- deelingen, die «ich voor den te houden wedstrijd hadden doen inschrijven. Spr. noemde dezen wedstrijd een feit van be- teekenis voor de gemeente en achtte het een hooge onderscheiding, dat luitenant- generaal Duymaer van Twist dezen wed strijd hoopte te bezoeken. Spr. verklaarde den schietwedstrijd voor geopend en verzocht den voorzitter van het eere-oomitó; burgemeester De Gaaij Fortman, van Dordrecht, het eerste schot te willen lossen. Deze voldeed hieraan, waarna een groot aantal schutters xioh aahmeldde. Alle banen waren geregeld niet alleen be zet, maar er moest worden gewacht op een beurt, en vinnig kampten de schut ters om de eer van bun korps hoog op te voeren. Des avonds pirn. 10 uur wer den de banen gesloten, om Zaterdag morgen ten 9.30 uur den wedstrijd te hervatten. Zaterdagmorgen wapperde van vele wpningen de driekleur. Er kwamen weer eeh groot aantal schutters van heinde en verre. Omstreeks 1.1 uur verscheen het eere-comité en plaatselijk comité (waar van één gemeenteraadslid afwezig was wegens ziekte) ten raadhuiae. Een half uur later arriveerde per auto luitenant- generaal Duymaer van Twist, voorzitter der nationnle landstormcommdssie, verge «eld van kapitein G. F. Boulogne*, secre taris dier commissie. Zij werden aan den ingang van het raadhuis door den burgemeester verwelkomd. De burgemeester richtte als uoodanig én als eere-voorzitter der afdeeling Ot toland het woord tot Zijne Excellentie, dat deze «oo welwillend' was geweest, den wedstrijd te bezoeken, verheugde spr. en allen gemeentenaren. Toen in 1918^ bij de mislukte staatsgreep de bijzondere vrij willige landstorm geboren werd, riohtte spr.'s vader, oud-burgemeester, ook hier een afdeeling op, die er thans wezen mag en waarvoor de belangstelling thans groot was, ook door dit vereerend be zoek. 'Ook in de kleine dorpen zijn groo te groepen van den bijz. vrijw. landstorm aanwezig, die,/ ais het moet, goed en bloed veil zullen hebben voor de verdedi ging van vaderland, vorstenhuis en het christelijk geloof. De—heer Duymaer van Twist dankte voor het gesprokene en bracht de oom missie dank voor het verplaatsen van den wedstrijd. Hij was verheugd een be zoek aan Ottoland te mogen brengen, dat hem niet geheel onbekend was. Gaarne verioefde hij bij de schietwedstrijden, die den band versterken tusschen de afdee- lingen Spr. uitte den wensch, dat deze schietwedstrijd in alle opzichten zou mo gen slagen. Ook de heeT J. Aantjes, voorzitter der afdeeling, dankte Z.Ex. voor diens be zoek. waardoor de kroon op het werk der afdeeling gezet werd. Nadat men nog een tijd op het raad huis had vertoefd, volgde een bezoek san de schietbanen. De heer Duymaer van Twist heeft deze geïnspecteerd en sprak zijn groote voldoening over alles uit. Daar Z.Ex. dsn landstormen» wilde toe spreken, hadden «ioh omstreeks 2 uur velen naar het raadhuis begeven. Van alle kanten kwamen met auto's en rij wielen nieuwe schutter» aan, wat een «eer ongewone drukte in het anders zoo stille dorp bracht. Ruim 2 uur stelde de afdeeling Otto land zich met haar vaandel onder lei ding van den heer J. H. de Kreij In twee gelederen op, terwijl luitenant Groenendijk een en ander inspecteerde. •Na met kapitein Boulogne nog de af deeling te hebben geinspecteerd, richtte luit.-generaal Duymaer van Twist zich tot do landstonmers. Hij wees op de ern stige tijden, die thans ons vaderland door maakt en die wellicht nog zullen verer geren. Van een ding was spreker over tuigd: dat, als het moet, de bijzondere 'vrijwillige landstorm in grooten getale zal opkomen om te strijden, voor wat ons allen Kef en dierbaar is, de vrijheid. Spontaan wefed hierop het Wilhelmus aangeheven en daarna klonk een drie werf „Leve de Koningin". Daarna vertrok bet hooge geselschap weer per auto naar Den Haag. Gedu rende den geheelen dag verkochten enke le dames oranjespeldjes ten bate van 3e afdeeling. Den geheelen middag was 'het een ge zellige drukte. Om 9 uur werd opgehou den met verkoop van schietkaarten. Om Dl.m. 10 uur hadden alle schutters hpt terrein verlaten en velen betuigden hun f voldoening over de ontvangst, hun hier bereid. De afdeeling Ottoland heeft een groot succes met dezen wpdstrijd te boeken. De Postkade. y ??uJ7um' Gedeputeerde Staten van AuW-HoJland hebben afgewezèn het ver- ftoek van B. en W., om opheffing van de WWPton verklaring voor motorrijtuigen «P dft Poetkadft. Ouderkerk a.d. IJsul. Aan de Chr. School I, hoofd de heer "W. A. Brouwer, is benoemd tot onderwijzeres mej. M. van der Kooij. van Maasland, th&ni werkzaam te Vlaardinger-Ambacht D« werklooieiwteun. Schelluintn. Het Herv. Diaooniebe- stuur is voornemens een eind te maken aan den wehklooaensteun, die het na een afspraak met het gemeentebestuur op zich heeft genomen. De gemeenterad «al nu voor een moeilijke beslissing ko men te staan. "Wlanneer er een gemeente lijke steunregeling komt, zal het aantal steuntrekkers toenemen, daar er thans nog personen zijn, die zich niet tot de diaconie willen wenden en die wel ge bruik willen maken van door de gemeen te verleenden steun. Scheiluinsn. Voor de kennis, die tij- ;dens de brandspuitbeproeving gehouden is, was ondanks deni crisistijd veel be langstelling. Het z.g. koekslaan werd weder dYuk beoefend. i 'Da. Bieshaar, voorzitter van den Gerei. Zendlingsbond, zal 'hier binnen kort een Zendingsrede houden in de Herv. Kerk. Diefstal van visch en vlschtuig. IJsseistein. De visscher J. van E., heeft bij de gemeente-politie aangifte ge daan, dat te zijnen nadeele twee visch- fuiken en 60 aaldoppers zijn ontvreemd en de heer R. gaf aan dat onbekenden zijn vischfuiken hadden geledigd. Reeda meermalen is den laats ten tijd iets der gelijks voorgekomen. IJisslstsln. Het bouwen van een ver- eeniginMgebouw voor de R.K. Werklie denvereniging Is gegrind aan den heer J. G .Tersteeg en het schilderwerk aan den heer A. van Vliet. De verbouwing van het pand aan de Kloosterstraat al hier ten bate van het Ewoudsgasthuis is gegund aan den laagaten inschrijver, den heer C. Klein alhier. Eén doods, vcl« gewonden. WerfcloozVn in gevecht met de politie. Reeds enkele dagen heeradhte onder een deel der wenkloozen te Boekoop onte vredenheid over de werkverschaffing. Men is bezig mot den aanlog van een plantsoen, waarbij, aanvankelijk niet ten onrechte, de arbeider» klaagden over de te lage loonen, die zij konden verdie nen. In overleg met den hoofd-inspecteur der Ned. Heidemaatschappij zijn B. en W. er toen in geslaagd een hooger ta rief toegestaan te krijgen. Ook daarmede namen de arbeiders echter nog geen ge noegen en toen herhaalde conferenties tusschen B. en "W. en de afgevaardig den der wenkloozen geen resultaat had den, besloten B- en W. het werk voor- loopig stop te zetten. Woensdagmorgen werd bij een be spreking tussohen het dagelijksoh be stuur en een deputatie van een deel der wenkloozen een aoooord bereikt, waarop B. en W. met ingang van Zaterdag a.8. het werk wilden hervatten. Herhaalde demonstratie». Inmiddels hadden de laatste dagen herhaaldelijk demonstraties voor 't raad huis plaats. Bij de conferenties heeft de burgemeester herhaaldelijk gewaar schuwd tegen hel gevaar, dat uit die be- tjoogingen ernstige incidenten konden voortkomen, doöh dat heeft niet mogen baten. Blijkbaar staan de werkloozen onder sterken invloed van de commu nisten. Ook "Woensdagmorgen, tijdens de con ferentie op het raadhuis, werd er vóór het gebouw weer gedemonstreerd. De politie haalde toen een inwoner, die het wat te bont maakte, uit de «ioh voor het raadhuis bevindende volksme nigte en nam hem mee naar het politie bureau, waarop hij na verhoor na eenige uren in vrijheid werd gesteld. Deze ar restatie was aanleiding voor een mee ting, die Woensdagmiddag in het ge bouw „Ons Huis" werd gehouden. Een honderdtal uit Gouda overgekomen per sonen, hoofdzakelijk communisten, was op de vergadering aanwezig. De vergadering nam een motie inzake de werkverschaffing en de arrestatie aan en besloot deze aan den burgemeester aan te Weden. Hiertoe verzamelde «ioh om ongeveer vier uur een groote schenimenigte rondom het pleintje het gemeentehui*.' De politie, die versterking had gen uit den omtrek, maande de mi echen tot doorloopen aan en daarop ver deelden zij zidh in twee groepen; de eene trok naar den Koninginneweg; de andere naar de andere zijde. Hst gevecht De eerste groep kwam in een bloedige botsing met de politie. Deze bediende zich van gummistok en klewang, terwijl de werkloozen «ioh van op een in de no/- bijheid bevindend bouwwerk aanwezige steenen voorzagen. Er ontstond een ver woed gevecht tusschen de politie en de werkloozien. De politie trad hierbij zeer krachtdadig op, doch de demonstranten lieten zich evenmin onbetuigd. Zij gooiden, sloegen en trachtten den agenten hun wapenen te ontrukken. Daarbij werd een der demonstranten ernstig door een sabel getroffen. .Ver moedelijk is hij zelf in het wapen geval len, dat hem in de hartstreek drong en den man deed ineenzakken. Het was een der uit Gouda overgekomen personen en wel de 26-jarige J. de Jong. Na onge veer tien minuten gaf de man den geest. Deze droevige gebeurtenis maakte plot seling een eind aan het gevecht. De betoogers verspreidden zich en de Gouwenaars trokken naar hun woon plaats terug. Er zijn tijdons het gevecht" heel wat personen gewond, zij' hebben zich allen dadelijk verwijderd, zoodat hun aantal niftt vuUtaat, doch vsrmosdslijk be draagt het wel ongeveer 20. Voorts zijn twee «genten gekwetst, één uit Waddinx- veen, die een beenwonde had opgaloopen en naar huis moest worden vervoerd, en een uit Boskoop, wiens verwonding van minder beteeken is bleek te zijn. Het slachtoffer is overgebracht naqy het Academisch Zieikenhuis te Leiden. Hij laat een vrouw met twee kinderen na. De burgemeester heeft nog denselfden avond een verbod van samenscholingen uitgevaardigd. Het optreden der demonstranten heeft niet de sympathie der bevolking, vooral Klaar het gemeentebestuur steeds, zoo veel zulks in zijn vermogen lag; aan de verlangens der werkloozen is tegemoet gekomen. Van de Boskoopsche arbeiders zijn slechts weinigen bij de communisti sche en onafh. sociale partij aangesloten en de belhamels van "Woensdag waren grootendeels uit Gouda gekomen. De ru»t weer gekaard. De politie van Boskoop is sinds het gebeurde nog versterkt met 13 man van de poli tietroepen te 's-Gravenhage. Het is gisteren rustig gebleven. De burgemeester heeft medegedeeld, dat gisteren een groote groep, van naar schatting 300 personeimuit Rotterdam en Schiedam op weg is geweest naar Boe koop. om daar te demonstreeren. In Waddinxveen is echter halt gehouden en na eenige beraadslagingen word besloten terug te keeren. Het onderzoek naar do oorzaak van den dood van De Jong is nog niet beëin digd. Men gelooft, dat het slachtoffer in de klewang is gevallen van den veld wachter, die op do straat lag. MOORDENAAR WIL GEEN GRATIE. Hij wpnschte hst doodvonnis te ondergaan. De wegens moord op een sigaretten handelaar door de reohtbank te Dresden veroordeelde arbeider Pog&nik, heeft «ijn verdediger medegedeeld, dat hij geen gratieverzoek wil indienen en voltrekking van het doodvonnis wenscht. Ook verscheidene jaren geleden deed zich een geval voer, dat een moordenaar zijn terechtstelling wenschte, en wel bij Zimnnermann. die een moord had ge pleegd om een verzekeringspremie in handen te krijgen. De regeering had toen den moordenaar tegen zijn wensch gratie verleend. De mogelijkheid is zeer groot, dat de Saksische regeering thans hete zelfde «al doen. NOODTOESTAND IN JAPAN. In Japan heeft de noodtoestand in den landbouw vreeselijke afmetingen aange nomen. Tal van dorpen hebben schier geen geld meer. Er wordt ruilhandel ge dreven en de bevolking voedt zich o.a. met wortels van varens. De politie kan geen toezicht meer houden op diefstal len van levensmiddelen en naar het heet komen brandstichtingen om de verzeke ringspenningen herhaaldelijk, voor. Het ergst van al is, dat meisjes feitelijk ver kocht worden. Er is een hopelooze_^ch- terstand bii de belastingen en onderwij zers elfifcider overheidspersoneel worden niet betaald. Volgens „AsaM" «itten de plaatselijke autoriteiten, de banken en de boeren tot over de ooren in de schuld. Zijdfaspiivnerijen «ijn gesloten, waarbij zij in tal van gevallen den arbeiders nog vele weken loon verschuldigd «ijn. TEGEN DIENSTPLICHT. iSa academische jeugd van de Noord- Amerikaansohe universiteiten heeft ge stemd over het voor en tegen van ge dwongen militairen dienstplicht. Het resultaat is, dat van 70 ooileges 42.375 studenten stemden, van wie 81 pGt. zich „tegen" verklaarde. DE STERKSTE ZENDER. Een radiozender van 1.70 Meter hoogte voor de korte golf, van 300 kilowatt, dat is 400 paardenkrachten. De sterkste tot nu toe bestaande zender had een energie van 150 kilowatt. Bovenstaand instru ment is bestemd voor Berlijn. EEN WONDERKLOK. Voor de Kathedraal van Messina wordt een uurwerk gefabriceerd, dat de Itahaansche bladen een wonderwerk noemen. Bronzen figuren, die o.a. de jaargetijde» verbeelden, zullen de dagen der week aankondigen. Een kraaiende haan zal den nieuwen dag begroeten, terwijl het,middaguur door een brullen den en met den staart kwispelenden leeuw Nri-dt aangezegd. Twee vrouwenfiguren verbeelden d» boBrinntn," dis in vroeger esuwtn door haar waarschuwing de stad van een overrompeling hebben gered; Hij roepen met luider stem de uren van den dag uit. De kkxk sal buiten dit alles ook nog den stand der maan, de positie der ster ren en het tijdstip mn eb en vloed aan geven. DE MOORD TE KERK0RIEL Dertien en tien Jaar gsvangs- nl «straf. Gisteren deed het Arnhemsohe Go- rechtshof uitspraak in de strafzaak te- den de drie gebroeders R. te Kerkdriel, die in hooger beroep waren gekomen te gen het vonnis der rechtbank te Tiel, waarbij ze wegens moord op den rijks veldwachter Tap werden veroordeeld ieder tot dertien jaar gavangenisstraf. Het Hof verklaarde in zijn arrest, dat het vonnis der reohtbank, behalve eenige wijzigingen in de straffen, kan worden bevestigd. Het gepleegde feit is hoogst ernstig en de wijze, waarop het ge pleegd werd. kan bijna niet meer men schel ijk worden genoemd, maar er zijn termen, om niet aan alle verdachten een zelfde straf op te leggen, daar de eerste verdachte zekor de meest schuldige is. Het Hof veroordeelde daarom G. R. tot dertien jaar gevangenisstraf en de beide anderen, Johan en Jenna R., ieder tot tien jaar gevangenisstraf. ALBLASSERDAM. Over de maand Mei Ingekomen: W. J. Huijgen, van Rot terdam; W. Verheij en gezin, van Rotter dam; M. den Boef, van 's-Gravenhage; G. Zwartbol ,van Utreoht; J. van Dijk, van Nieuw-Lekkerland; P. Lighaam, van Curasao; D. Kamerling, van Lekkerkerk; J .A. Koolmees, van Nieuw-Lekkerland; J. Boon en L. Boon, van 's-Gravenhage. Vertrpkken: P. van Itterzon en gezin, naar 's-Gravenhage, M. v. d. Merwe, naar Rotterdam; P. Middelkoop, naar Krimpen a.d. Lek; W. Korevaar, naar Zetten; G. M, Korevaar, naar Boskoop; C. den Hartog, naar Rotterdam; W. Roodnat, naar Zuilen; J. de Groot, naar Rotterdam; F. Zwartbol, naar Apel doorn; A. C. van de Merwe, naar Oud- Alblas; M. G. Spruijtenburg, naar Lek kerkerk; G. Vink, naar Dordrecht; W. Gaal, naar "Waardenburg; B. de Bruin Jongkind, naar Delft; G. van der Horst, naar Maassluis; M. Kooiman, naar Ba- rendrecht. BERGAMBACHT. Over de maand Mei. Ingekomen: S. W. Denker, van Stol wijk; J. "W. Verwoerd, van Polsbroek; A. G. Versteeg, van Molenaarsgraaf A. den Ottelander, van "Werkhoven, D. van den -Dool, van Brandwijk; A. S. de Vries, van Stolwijk; K. Veuger, van Streef kerk, E. Boele, van Krimpen a.d. Lek; L. J, v. d. Bergh, van Kethel en Spa- land; A. Roos, van Schoonhoven; J. Ko revaar, van Bussum; M. van den- Dool, van Hilversum; J. Bak, van Delft; H. Pons en gezin, van Ouderkerk a.d. IJs sel; P. Mi H. Jansen, van Nadert; A. vap der Wal, van Streefkerk^ J. Vermeij en gezin, van Molenaarsgraaf. Vertrokken: T. J. de Graaf, naar 's-Gravenhage; E. M. Knoop, naar Ber- kenwoude; A. den Ottelander, naar Werk hoven, J. Pons en gezin, naar Haast recht; J. de Haas en gezin ,naar Schoon-' hoven; A. Breedveld en gezin, naar Vlist, A. L- Snijders naar Nieuw-Lekkerland; L. Knoop, naar Lekkerkerk; A. C, Kroo- ne, naar Gquda; P. van den Berg, naar Moordrecht; M. Vonk, naar Gouderak; C. W. Broere, naa»* Stolwijk. GR00T-AMMERS. Over de maand Mei Vertrokken: Jon Hendrik Broer, naar Oud-Alblas. LANGERAK. Over de maand Mei. Vetrokken: Neeltje Sturrij, weduwe van Cornells van Oosterom, naar Ameide; Johannes de Ris, naar Delft. NIEUWR00R f. Over de maand Mei. Vertrokken: Jao. N. Ooaterom en ge zin, naar Meerkerk; C. van den Berg, naar Rijswijk. SCHOONHOVEN. Over de maand Mei Ingekomen: H. A. J. Peltenburg, met selaar, van Den Haag, 'l. 0. Buitensin gel 188 in Koestraat 56; C. J. Jance, machinist N. S., van Leiden, Morachweg 77a in Olivier van Noortplein 28; J. Ver kade, groentenhandelaar, van Hekendorp no. 142 in Koestraat 43; M. Eijkeien- boom, zonder beroep, van Groot-Ammers B 11 in Haven 0a; M. de Pleijt, z. b„ van Elburg, Smedestraat 30 in Kerk straat 25, G. L. J. van Rossum, z. b., van Den Haag, Mariaatraat 21 in Opweg 16; J. L. van den Hoek, boerenknecht, van Willige-Langerak B 34 in Opweg 16; H. van Rossum, z. b., van Lopik, no. 337 m Opweg 16; J. de Haas en echtgen. van Bergambacht D 130 in Provenierstraat 7; G. van der Sijde en gezin, van Bergam bacht B 127 in Oude Haven 20; C. H. Cor, hoofd R.K. schooi van Willige-Lan- gerak B 21 in Tol 5; F. van Corstanje, bakker, van Salmarth, Kleef, in Lopiker- straat 38; J. Schol ten, kantoorbediende, van Ammer8tol No. 195, in Haven 6a. Vertrokken: P. van den Oever, onder wijzer, van .Korte Dijk 21 naar Capelle a.d. IJssel, IJsselmonfteche Laan 80; M. A. van Klarenbeek, zonder beroep, van Lopikerstraat 60 naar Haastrecht, Groo te Haven 243; A. Roos, banketbakker,, van Opweg 4 naar Bergambacht, p.o.- Gebr. Blanken, K. Draaisma, wed. Blom, z.b., van woonw. Buiten 'de Veerpoort naar Den Haag, Paulue Potterstraat 7; JB. van Tuijl, d.b., van Provenierstraat 14 naar Schoonrewoerd, Blauw Bijl; A. J. Kruijt, z.b., van Oude Singel 178 naar Rockanje „Vredeheim"; J. W. Sterk, bakker, van Lopikerstraat 88 naar Lem mer, Emmakade; J. H. A. Peute en echtgen., magazijnkneoht, van Buiten ie Veerpoort 2 naar Vrdwwijk, Dorp»traat 34; L J. Kalshoven, slagersknecht, van Lopikerstraat 36 naar Nieuwkoop B 17; L Slagboom, hulp i. d. huiah., van Spoorstraat 4 naar Amsterdam, Wees- perzijde 282; L. D. Janssen,, s.b., van Albr. Beijlinggr. 20 ndar Amsterdam, le C. Huijgenstraat 55; M. Mesker, d.b„ van Haven 75 naar Amsterdam, Jon Luijkenstraat 27; M. Woudenberg, d.b., van Havenstraat 96 naar Amsterdam, Jan Luijkenstraat 27; G. van Heumen, zilversmid, van Lange Weistraat 15 naar Rotterdam, Schiedamschedijk 47; M. Bons, z.b., van Lopikerweg 50 naar Harmeien C 72; D. W. Magito, kapper, van Lopikerstraat 1 naar Rotterdam, Vinkendwarsstraat 2öa; J. Manifarge» en gezin, kapper, van Koestraat 79 naar Baarn, Oosterstraat 87; P. Streefkerk en gezin, brugwachter, van Wal 2 naar Alkmaar, Schermervlotbrug; J. J. Lamo- rée, z.b., van Garmelietenstraat 9 naar Delft, Palemedesstraat 0; B. WeBterwaal, melkbezorger, van Halve Maan 9 naar Scheveningen-Den Haag, Amersfoortsche straat 7, M. Henseler, d.b., van Haven 70 naar Duitachland, Hamborn; R. Cou perus en gezin, van 01. van Noortstraat 8 naar Alkmaar, Snaarmanslaan 71; J. van der Wal, d.b., van Havenstraat 10 naar Groot-Ammers, Kerkstraat. v»n van het Algem. Armbestuur van zal plaats hebben Donderdag 16 Juni 1932, 's avond» half acht (Zomertijd), bi) O. AANTJES te Oud-Alblas. Teven» wordt verhuurd voor A. BOERS: tegenover h.et Hof Soubui g Inlichtingen ten kantore van den Notaris P. A. VAN BUUREN te Alblasserdam. Het BUROERLIJK ARMBESTUUR maakt bekend, dat op Vrijdag 17 Juni a.a., de, ti.m. 8 uur (Z.t.) in het Café STUURMAN de zal plaats hebben van da Het Burgerlijk Armbestuur, C. VERHOtFF, Voorzitter. M. MOURIK, Secretaris. te Meerkerk zal tot den inzet op Zaterdag 18 Juni 1932, tot den toeslag op Zaterdag 25 Juni 1932, beide dagen des voormiddags 11 uur, In de zaal van DIEPEN HORST te Ameide publiek verkoopem Voor den Heer J. SCHEP: me: SCHUUR en TUIN groot 3.05 Aren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 6 Aug. a.s. te Bergambacht, zal op Vrijdagen 24 Juni en 1 Juli 1932 telkens des voormiddags elf uur (Zomertijd), In het Café van den Heer Pi BeRKouweR te Berksnwouds, in het oVnbaar veilen en verkoopen: Du get. B 97, met HOOIBERG groote, zoo goed< als nieuwe VARKENS- SCHUUR, verdere OETIMMER- TEN, ERF, TUIN en AAN- BEHOOREN, benevens diverse perceelen met WEOlen WATERINO,staande en gelegèn onder de gemeente nabij het Dorp. te zamen groot 14.89.59 H.A., alles aanéén gelegen. Betaling der kooppenningen 29 Augustus 1932 Te aanvaarden bij de betaling. Nadere inlichtingen en veiling- boekjes tijdig verkrijgbaar ten kantore van Notarfs MAHLSTFDF voornoemd, zoomede ten kantore van Notarli ÖOW1ER t Opdewater t

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4