7 Gemeenteraadsvergaderingen De Luchtreis van de Pegasus Wat geeft de Radio? ta Kaas en Kaasmaken. Wetenschap en Techniek. Afloop Aanbestedingen Loop der Bevolking. Burgerlijke Stand. Ammerstol - Benschop - Nieuwerkerk a.d. IJssel - Ylisl Benschop. TWIlDt BLAD Dondsrdag 7 Juli. Hilversum. A.V.R.O. 8—40 Gramofoon; 10—10.16 Morgenwijding; iO.16—40.90 Gramofoon; 10.30-41.15 Oonosrt door het Trio Rantaneester; 11.16—11.46 Mevr. R. Lot^erin^-Hillübrami over: „Vruchten en Vruohtengerechten": 11.46—12.80 Vervolg Concert; 12.30—i I.80 GTaanofoon; 1.80—2.16 Concert door het Trio „Zapiavo"; 2.80—8 Gra mofoon; 84 Ziekenuur; 46 Aan sluiting met het Phyaiologisch Labora torium te Amsterdam; 6—6 A.V.R.O.- Kamerorkest en Zang; 0.80—7 Sport- praatje door den heer H. Hollander; 77.30 AJVJR.O. Kamerorkest; 7.80— 8 Herman H. Felderhof over: „Voet tocht door het Bern er Oberland. Van Meiringen tot Leukerbad", 88.16 Gra mofoon; 8.168.30 Concert door het Qonoertgebouw-Orkest; in de pauze: 'Renate Miiller zingt liedjes; 10.80 10.45 Nieuwsberichten en Koeraen; 10.45ill Gramofoon; 11—12 Concert door het Ensemble Willy Wisse. Hui*en. KR.O. 8—9.15 Concert; N.C.R. V. 10—40.15 Gramofoon, 10.15—10.46 Korte Ziekendienst; 10.46—11 Gramo foon, KJR.0. 11—11.30 Gramofoon; II.8012 Godsdienstig halfuurtje; 12.152 K.R.O.-Orkest; N.C.R.V. 2— 3 Cursus fraaie handwerken; 8—3.80 Vrouwenhalfuurtje; 4—6 Ziekenuur- tje; 55.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5450.45 Conöert door het John's Accordeon Trio; 0.46—7 Cur sus Knippen en Stof versleren; 77.10 Gramofoon; 7.10—7.80 J. A. J. Jansen Maneschijn over: „Graubünden"; 7.45 —8 Nieuwsberichten; 89 Concert door het Dameskoor „Cantemus"; 9 0.00 Ir. M. C. A. Meischke over: „Iets over glae-in-lood-vensters en hoe se onstaan"; 9.80—10.45 Concert door Kwintet; pl.m. 10 uur Nieuwsberich ten; 10.4611.80 Gramofoon. Vrijdag 8 Juli. Hilversum. V.A.R.A. 0.46—7 en 7.80— 7.46 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; 9 uur V.A.R.A.-Septet; V.P.R. 0. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht door Kees Bak ker; 10.30 uur V.AJLA.-Septet; 11 uur Kwartiertje voor den Bond van Soc.- Dem. Vrouwenolufas in Nederland; 11.15 uur V.AH.A.-Septet; A.V.R.0. 12—2 A.V.R.0. Klein-Orkest en Gra mofoon; 2—2.30 Uitzending voor scho len; 2.304 A.V.R.0. Kamerorkest tMevr. Ida de Leeuw van Rees over: «Stramd-pyama'a"; V.AJR.A. 4 uur Gra mofoon; 4.30 uur Na Schooltijd; 5 uur V.A.R.A.-Orkest; 0.45 uur A. J. Abels over: „Navorctering van belasting"; 7 uur Orgelspel; V.P.R.0. 8 uur V.P. R.O.-nieuws, A.VR.O. 8.1Ö40.15 Con oert door het Residentie-Orkest; V.P. R.O. 8 uur Ctirsua; 10 uur Nieuwsbe richten; 1046 uur Cursus; VA..R.A. 11 12 Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8-8.15 Schriftlezing; 8.159.30 Concert; 10.8011 Korte Ziekendienst; 1412 Gramofoon; 12.15 -2 Concert -(Viool, Cello en Piano); 2.304.30 Concert (Alt-Mezzo, Fluit, Cello en Piano)'4.805.30 Gramo foon; 5.30—0 Halfuurtje voor jeugdige amateur-fotografen; 6—0.30 H. J. Stein voort over: „Eten Kaartenbak"; 000—7 Bezoek van den radio-dokter; 77.30 A. J. Herwig over: „Zomerbe handeling van den border"; 7.46—8 P.T.T.-Kwartiertje; 8—0 Concert door Symphonie-Orkest; 00.80 Dr. J. Sanders over: „Wat kan de Neder land sChe moeder nog doen om haar zuigeling tegen de gevaren van buiten te beschermen?" 90010.46 Vervolg Concert; 10 uur Nieuwsberichten; 10.46—11.30 Vroolijk programma. WltiUWgBLAD V00H ZUID-HOLLAND tN UTRECHT, 3choonho„nii:mC(mranl briek van de fa. Prosman te Gouderak de auto van den varkenshandelaar D. Speksnijder alhier, bestuurd door lijn zoon N. 8.. achteruit van den stellen IJsseldijk. Gelukkig was het laag water» zoodat de auto in het slijk van den rivier bodem bleef steken. De heer Speksnijder bekwam wonden en ontvellingen, welke echter niet van ernstigen aard bleken te zijn. De auto ie in den loop van dan avond weder op den weg gebracht Laffe daad. Ouderksrk a.d. IJzzsl. Zaterdagnacht is bij een alleenwonenden ouden man op den Kerkweg de tuin vernield. Planten en bloemen waren afgebroken, uitgetrok ken en platgetrapt en een groote bos gladiolen was met bollon en al uit den grond getrokken en verdwenen. De dador werd nog dienselfden nacht door de po litie gepakt. Het bleek een persoon uit Krimpen te zijn. Ouderkerk a.d. IJsssl. Na goedkeuring door de kroon van de verordening betref fende de winkelsluiting is deze op 4 de zer afgekondigd. Van heden af mogen de winkels tijdens den zomertijd een uur langer geopend blijven. Ouderksrk a.d. IJsssl. Blijkens ds uit komsten der bevolkingsstatistiek telde deze gemeente op 1 Juli precies 8800 in woners. Streefkerk. Bij de hondsnkeuring wer den 14 honden aangeboden, waarvan 2 werden afgekeurd. Mosdsrcursus. Waddlnxvsen. Vanwege de veresn „Zie kenzorg" cal in de maand Augustus Dinsdag en Vrijdagavond een moeder cursus gehouden worden voor volwas sen vrouwen en meisjes, onder leiding van zuster J. Reidsma te Voorburg. Steeds hebben zich hiervoor een 17-tal deelneemsters aangsmeld. Dszs cursus is geheel kosteloos. Gevonden: Een fietspomp; een muts. Inlichtingen aan hst gemeentehuis. Waddlnxvsen. Een motorboot der fir ma Boot te Alphen a.d. Rijn voer hier op de Gouwe met volle kracht tegen de spoorbrug, doordat de schippor meende dat hij er onder door kon varen. De boot en het remmingswerk van de spoorbrug bekwamen belangrijke schade. Zevenhui*#/». Bij den heer P. H. aan den Groeneweg ie in den nacht plm. 90 K.G. paling uit een beun gestolen. Van de daders is nog geen spoor gevonden. 1NQKZ0NDIN MEDEDEELlNi. Handen en Oksels behandelt toen met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 46 én 00 ot. Alleen hij Apoth. enDrogisten. INGEZONDEN MEDEDEELING. VARADYNE KAS8ANDRA BANDFILTER 3 sn 5 Lamps Ondsrdislsn - Schema's - Reparatie Ombouwen enz. Gramofoonplaten Onderdeelen JAN BROUWER - SCHOONHOVEN Krimpen s.d. Lak. Ds gemeenteraad heeft een voorstel van /don heer Roest aangenomen om de salarissen van do gemeente-ambtenaren te verlagen met 10 pCt. De heer C. J. G van dor 1 inden alhier is geslaagd voor het eind-diploma H. B. S. De vrouw van den heer C R viel gisteren, terwijl zij op «en stoel stond, om ©en gordyn te shiten, achterover Zij werd met een lichte hersenschudding op genomen. Haar toestand is niet gevaar lijk. Bssn oebroksn. Noordeloos. Vrijdagmiddag voor schooltijd speelden de kinderen der Bij zondere School als gewoonlijk buiten. Bij het springen en klauteren op de pa len en planken van het in aanbouw zijn de nieuwe lokaal werd een der jongens J. Slob, door een der andere jongens daar afgeworpen en kwam zoo ongeluk kig terecht, dat hij weggedragen moeef worden naar den geneesheer, die con stateerde dat hij een dijbeenbreuk opge- •loopen had; waarna de jongen spoedig vervoerd is naar het ziekenhuis te Go- rinchem. De dienstleider Ingelsm&n, woon achtig te Giessen-Nieuwkerk, deelde ons mede, dat voor deze omgeving van 15 Juli tot 7 Aug. bij hem verkrijgbaar zijn de nieuwe kostelooze rijwielplaatjes: en wel Zaterdag n.m. tot 4 uur en des Woensdags tot des 's avonds 10 uur voor hen, die daarvoor in aanmerking komen. Van den dijk. Ouderkerk a.d. JJstal. Vermoedelijk wegens verkeerde behandeling der peda len of wëgena een defect daaraan, reed Maandagavond nabij de rietmatte!*- DE CRISIS-VARKENSWET. Adres van dsn Bond van Kaasproduesnten. De Bond van Kaasproducenten te Gou da, wiens leden tot de grootste mesters van zware varkens behooren, maakt in een adres aan de leden van de Eerste Kamer zeer ernstig bezwaar tegen de Crisis-Varkenswet, zooals deze aan die Kamer is aangeboden. De bond acht het geven van een toe slag op dan export van bacon de zuiver ste bron van dumping met de gevaren van dien voor de toekomst der baoon- export zelve, maar vooral ook voor do export van veel groo tere beteake- nis op de Engelsche markt als b.v. gecondenseerde melk enz., welk gevaar te grooter is, omdat de tegenmaatregelen ontstaan uit actie van producenten uit het betrokkene land, juist door onze lage prijzen. De wijze van het bijeen brengen der fondsen om dezen tosslag te kunnen ge ven getuigt volgene het adres van gemis aan inzicht in de totstandkoming dar prijsvorming, waar men maar eenvoudig aanneemt dat het heffen van slachtgol- den de prija in het binnenland hooger maakt, d.i. dus, dat de consument de heffing betaalt, zonder dat eenlg machte middel, wat o.a. gelegen is la het belas ten van concurrentie-artikelen, hierbij dwingend optreedt Hoogstens alleen In solvere bacon- •treken kan door kunstmatige verhooging van den prijs der bacon export-varkens senigs invloed op dm binnenlandsohra prijs uitgaan. De bond noemt hst geheels pita vu productisbepsrking en baconexportooa- oentratie een proef, waarvan men de draagwijdte niet kan overzien en in ieder geval een stap in de richting van gewijzigde productievormen, waarover de Ned. boer gehoord had motten wor den. Naast de vraag, waar ds geldsn voor steun aan den export vandaan zullen moeten komen, wordt een enorms bemoei ing met het bedrijfsleven ingesteld. Het eenigszins gelukken dezer regeling, uiteindelijk bedoelende een marktprijs der Ned. varkens te formeeren, los van den wereldmarktprijs, kan alleen slagen, wanneer bij voorbaat de regeering bereid is, door contingenteering of met andere middelen de vrije invloed der wereld markt te verhinderen, iets wat in crisis omstandigheden volkomen gerechtvaar digd1 is, maar waarvoor deze 'planmatige productiepoging toch weer tot iets heel tijdelijks wordt teruggedrongen. Uit alles blijkt, volgens adressant, dat men deze zaak veel te eenvoudig heeft gezien door slechte aandacht aan ds ba- conexport te schenken, terwijl de v&r- kensmesterij voor het binnenland en voor andere landen dan Engeland een veel grooteren omvang heeft. Deze eenzijdige baconbescherming is zoo sterk doorgevoerd, dat zelfs de reeds aangewezen directie en bezetting der Varkenscentrale geheel uit bacon-rerte- genwoordigere is samengesteld, aan wie adressant allerminst een open oog voor de belangen der zwaar-meaterij ontzegt, maar waaruit is te verklaren, dat een en ander zoo eenzijdig is bszien. De bond versoekt hst adres sist aan NOTARIS MOET SCHADEVERGOE DING BETALEN. Onlangs heeft het Gerechtshof te Arn hem een arrest gewezen op een vorde ring van iemand, die in een publieke veiling had gekocht een huis, waarin café, winkel en bakkerij werd uitgeoe fend, dat hij spoedig na den koop dacht te betrekken, dooh waarvan hem dien koop bleek dat het nog voor i dan 20 jaren verhuurd was, en die daar om den notaris aansprak tot schadever goeding. Het Hof heeft toen beslist, dat de no taris door zijn uitlatingen tegen den koo- per vóór de veiling gedaan, deze in den waan had gebracht dat de huur van het pand niet in den weg stond aan een spoedig betrekken daarvan door den nieuwen eigenaar. Het Hof nam, aan dat de nota ris daardoor een onrechtmatige daad had gepleegd tegenover den kooper, en veroordeelde hem daarom tot vergoeding van alle schade, door dan kooper gele den en in de proceskosten. De notaris kwam van daze uitspraak In cassatie, doch thans heeft de Hoogs Raad dat cassatie-beroep verworpen. DOOR DE BRANDWEER VERLOST. De brandweer te Haarlem werd Zater dagavond gealarmeerd voor een brand bij Joh. Enschedé A Zonen op het Klok- 1 huisplein, de bekende drukkerij der bankbiljetten. In een ommezien van tijd was de brandweer ter plaatse, maar er was geen vuur. De graveur, die was door blijven wer ken, kwam te laat tot de ontdekking dat men hem had opgesloten in het lokaal waar hij werkte. De telefoon was afge sloten en hij zag geen ander middel dan de brandmelder. Onder het gejuich van honderden stad genoten werd de graveur uit zijn gevan genschap verloet. KINDERLIJKJE IN HET VEEN. In het veen te Bergeroompascuum (ge meente Emmen) is Zaterdagmiddag een op 9p c.M. diepte begraven kinderlijkje gevonden. Het ia vermoedelijk reeds 14 dagen geleden ter plaatse begraven, dooh was onder het veen in vrij goeden staat gebleven. Het pditie-oaderaoek heeft tot nog toe geen resultaat opgele verd. COMMUNISTEN ZINGEN HET WILHELMUS. Maandagavond hield in verband .met de interpellatie-K upers in de Tweede Kamer de Federatie Haarlem van de SJDJLP. een groote demonstratie waar aan ongeveer 8600 personen deelnamen. Met vlaggen en vaandels trokken de de monstranten van de Nassaulaan door de stad naar Den Hout, waar de voorzitter van de Federatie Haarlem, de heer Doek en toespraak hield. Toen hij deze had beëindigd en de heer Kupers zou gegin- nen te spreken, hieven ongeveer 25 a 90 communisten, die blijkbaar ook in den stoet hadden meegeloopenhet Wil helmus aan, waardoor de orde verstoord dreigde te worden. Toep eenige politie agenten zich tuaschen de menigte bega ven, staakten de communisten het zin gen, zoodat de heer Kupera aan het woord kon komen. De demonstratie ver liep verder rustig. EEN VOORBEELD. Overdreven htldtnvsresring. Verleden week werd een leider der natinaal-socialiaten W. Hambückere uit de gemeente Merkatein, grenzende aan Kerkradé bij het treffen tuaschen nazdes en communisten gedood. Een slachtoffer van het opgeheven uniformverbod. Bij de vorstelijks begrafenis van Hambrückers 00 kransen, 1800 deelnemers sprak de Rijkidagafgevaardigde A. Sohmeer uit Aken o.m. de volgende woorden: „In W. Hambückere verheet de Duit- ache vrijheidsbeweging een van haar beste strijders. Zijn edel karakter, zijn offermoed, zijn wijze van opvatting als leider, bezorgden ds Duitsche vrijheids beweging vele vrienden. Zijn plichtsbesef jegens volk en vaderland zij ons ten voorbeeld." De Akeniche bladen, die hun leedwe zen uitspreken over den tragiachen dood van 5., komen er tegen op, dat hij aan het Duiteche volk Ten voorbeeld wordt gesteld, want H. ie reeds 18 maal door den rechter veroordeeld en wel 0 keer wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel, mishandeling, huisvrede breuk, bedreiging, verzet en vernieling, samen tot 1 jaar gevangenisstraf. We gens heling kreeg hij 4 maanden gevan genisstraf, wegens herhaalde over schrijding der grens 2 meander, wegens verboden invoer 2 maanden en 4 weken gevangenisstraf en ruim 85.000 mark boete. Wegens zware mishandeling werd hij nog veroordeeld tot 3 jaren en 0 we ken tuchthuisstraf en 6 jaren eerverlies en wegens het uilgeven van valsch geld (bankbiljetten) werd hij nog eens gevon nist tot 3 jaren tuchthuisstraf, 6 jaren eerverlies en het pliatzen onder politie toezicht. Wegens de eerste tuchthuisstraf kon hij niet voor den militairen dienst bestemd worden: zijn tweede tuchthuis straf werd in 1920 door het zwart-roode systeem tot 2 jaren en 7 maanden tucht huis teruggebracht SNEL RECHT. Te Oshlosh in den staat Wisconsin (Ver. Staten) schoot een jaloersch echt genoot Maandagochtend om half negen zijn vrouw dood. Onmiddellijk daarna be gaf 'hij «ich per auto naar het 10 K.1L verwijderde Oshkash, waar hij ztóh 80 minuten late Hj <te politie aanmal dd» WOENSDAG 0 JULI 1882 VAN DEN HOEK NAAR SCHEVENINQEN. D« lange afjtandiwMnmw Hani r. d. Meyden u van Hoek ran Holland naar icheveningen geiwomnun in dan tijd van 4 uur en 17 minuten. Bij aankomat op d. Pier werden hem hloemen aangeboden. Om 10 uur 50 stond hij voor den rech ter, die hem na vijf minuten tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde. 's Middags om twaalf uur werd hij reeds in de 40 K.M. afstand gelegen staatsgevangenis ingeleverd. VIER JAAR IN EEN KAMER OPOE SLOTEN. Te Bath, in Engeland, zijn een 57-ja- rige man en een 80-jarige vrouw voor den politie-rechter verschenen, ervan beschuldigd, dat zij een thans negenjarig meisje vier jaar lang verwaarloosd had den en het kind al dien tijd in een ka mer opgesloten gehouden. Het kind was kreupel; haar beenen waren bijna recht hoekig gebogen, gedeeltelijk tengevolge van het feit, dat zij geen behoorlijks slaapgelegenheid had en een tabouret bij wijze van bed moest gebruiken. Van uit de kamer waar zij opgesloten werd ge houden kon zij slechts het dak van een aangrenzend huis zien en een klein strookje van den hemel. Het kind was nooit naar school geweest. Zij werd zoo angstvallig opgeborgen gehouden, dat mannen, die in een garage op enkele me ters afstand# werkten, van haar bestaan niets afwisten. De beschuldigden ontkenden opzet De man werd veroordeeld tot een boete van f 120, de vrouw zal op haar geestelijke vermogens worden onderzocht. Het kind werd naar een kindertehuis opgezonden. DUITSCHER DOOR POOLSCH OFFICIER GEDOOD. In het restaurant van het Stadüonbad Myslowitz in Polen, ontstond twist tuaschen een groep Duitsche en een groep Pooleche gasten. Doordat de gas ten het restaurant in badooetuum bedoe ken. wisten de Duitaohers niet dat zij met Poolsche ofificieren te doen hadden. Een der Polen greep tijdens den twist 'n revolver en echoot op een 26-jarigen Duitscher, die in den slaap getroffen werd. Na aankomst in het ziekenhuis overleed hij weldra. De officier, die slechts met moeite tegen de woedende menigte beschermd kon worden, ia ter be schikking van de gendarmerie gesteld. ONUITGEVOERD DOODVONNIS. Lokvogel dar politie. In Sing Sing, het bekende New-York- sche tuchthuis, zit in een doodscel sinds meer dan 7 maanden, Benjamin Gordon, wiens executie op den electriechen stoel voortdurend weer uitgestald moet wor den, wijl men de moordenaar als getuige talrijke processen noodig heeft. Daar deze processen zich nog maandenlang Irannea rekken, is ook niet vazt te ste len, wanneer Gordon terecht gesteld aal worden. Gordon werd wegens moord op een oolitieman ter dood veroordeeld. Hij is ld van een bekende bende geweest, die talrijke misdaden op haar geweten heeft De verklaringen van Gordon zijn, naar Ie meeningen van het gereoht zoo waar devol, dat zijn terechtstelling het ge rechtelijk onderzoek benadeelen zon. Het ia niet uitgesloten, dat men den moordenaar als „belooning" voor zijn waardevolle verklaringen, die rijn oom- wgnona stuk voor stuik voor langoren of rorteren tijd. zelfs voor levenslaag in het tuchthuis brengen, in rivieie zal toe- riaan. en niemand gelooft er nog ernstig «urn, dat het doodvonnis voltrokken zal worden. Men begint zelfs te gelooven, dat Gor don door de politie als lokvogel geënga geerd is. Men herinnert in dit verhand eraan, dat in Chicago eenige bandieten uit de geldwereld, politie-lokvogels ga- worden rijn en ear zijn er niet weinigen, die meenen, dat alleen door de werk zaamheid van deze menschen de politie slechts in de mogelijkheid is, ©enigerma te werkzaam, tegen de onderwereld te zijn. Voorloopig rit Gordon nog in zijn doodscel, waaruit hij klaarblijkelijk niet zoo graag vandaan komt, want de be handeling en verpleging der ter dood veroordeelden ie in Amerika bijzonder goed. DE REDDING VAN BERTRAM EN KLAU8MANN. Eenige bijzonderheden. De Duitsche vlieger Bertram, die thans, zooals gemeld, gered is, verklaar de dat hij en rijn mecanicien Klausmann de laatste dagen zoozeer verzwakt .wa ren, dat rij per dag sleohts een half uur naar slakken konden zoeken. Op 25 Juni passeerde hen op ongeveer twee K.M. afstand een stoomschip, doch de vlie gers slaagden er niet in, de aandacht te trekken. Ook een vliegtuig was hen ge passeerd, zonder hen te zien. Zij deden een poging met een der drijvers van hun watervliegtuig naar Wyndham te roeien maar rij kwamen niet verder dan de plek waar rij thans gevonden zijn. Op 22 Juni werden zij gevonden door een inboorling van de Dry,^ aio-commis sie, die hun een groote visch gaf. Later kwamen ook andere inboorlingen uit Dryedale, die levensmiddelen van de zendelingen medebrachten. Op 28 Juni kregen zij schriftelijk bericht, dat de reddingsexpeditie op komst was en den dag daarop konden rij weenend van vreugde bun redders omarmen. Er zijn onderhandelingen gaande om Bertram in staat te stellen zijn Austrar- lië-vluoht voort tezetten. Dit zou dan ge beuren met hetzelfde Junker-Vliegtuig „Atlantis", dat op den eenen drijver na, onbeschadigd ia. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL. Een brutaal stukje heeft dezer dagen een dief in de Eaton Square te Londen uitgehaald, in de woning van den juwe lier Goldman, die zich thans te Parijs bevindt. Mevrouw Goldman was met twee dienstboden alleen in huis; blijk baar heeft iemand met een valschen sleutel de straatdeur geopend, is hij naar de kamer geloopen, waar mevrouw Gold man «liep en heeft hij juweelen ter waar de van 5000 pond sterling van do tafel haar bed weggenomen. Vervolgens is hij de voordeur weer uitgegaan; deze deur zoowel ale de slaapkamerdeur liet hij open «taan. De dief moet van de bewegingen van de vrouw des huizes goed op de Hoogte zijn geweest, want zij was eerst den dag te voren uit het buitenland teruggekomen en had de nu gestolen juweelen bij een bezoek aan den schouwburg 's avonds gedragen, na ze voor de veiligheid mee op reis te hebben genomen. Er is een belooning uitgeloofd van 500 pond sterling voor inlichtingen om trent dezen diefstal 97. „Ach, du lieber I" riep Frau Un- termeier, die, bijgestaan door haar twee jongens, bezig was met aalbessenplukken in den tuin. Met uitgespreide armen snelde ze op haar lieven man toe en drukte hem zoo hard aan haar boezem, dat hij bijna geen adem meer kon har len. Daarop werden de leden der lucht- expeditie uitgenoodigd binnen te kamen, en. eerst laat in den nacht waren ze klaar mat 't vertellen dar avonturen, dit m beleefd hadden. 98. Het «preekt vanzelf, dat ze eenige dagen bij de familie Untermeier moesten doorbrengen. Twee dagen later, 'e mor gens vroeg, vertrokken ze weer. Het af scheid waa alleraandoenlijkst. De zon straalde en, met den wind in den rug, bevonden ze rich na een half uur hoven de oude stad Augsburg, met haar mooie oude huizen, gebouwd in midideieeuw- achen stijl DE STAKING IN DE BORINAQE. Heden gaat het door de mijnwerkers een tralo der Borinage met 115 tegen 10 stemmen en 21 onthoudingen getroffen besluit tot afkondiging der olgcmoene staking in. De stakers eisohen een be tere verdeeling van werk onder alle ar beiders van de streek en stabilisatie der huidige loonen tot 31 October. LEVEND BEGRAVEN. E«n wreeds moeder. Te Allested in Denemarken beeft een 21-jarig meisje, werkzaam op een boer derij, dee nachta ftet kind, waarvan zij even te voren bevallen was. in den tuin der boerderij begraven. De «ank kwam aan het licht en in tegenwoordigheid der moeder werd het kind opgegraven. Hoe wel er sedert de misdaad zeven uur ver- loopen waren en het kind al dien tijd ondor graszoden, aarde en takken be dolven had gelegen, bleek het springle vend en gezond te zijn. De moeder had verklaard dat het levenloos ter wereld was gekomen. Moeder en kind werden in een zieken huis opgenomen en maken het volgens de berichten beiden goed. VALSCHE BANKBILJETTEN. Door hot oog van san naald. Te Kopenhagen heeft een buitenlander, die Fransch sprak met een vreemd ac cent, valsche 100 kronen-biljetten uitge geven. In het geheel zijn er 'zes bij de politie gedeponeerd. Het merkwaardige 4 geval heeft zich hierbij voorgedaan, dat de uitgever werd aangehouden, maar weer los werd gelaten. Hij had in oen heerenmodemagazijn een das gekocht sn daarvoor met een 100 kronen-biljet be taald. De winkelier kreeg dadelijk ach terdocht ten aanzien van de echtheid van het büjet en liet een politie-agent, die in de buurt op post stond, halen. Deze agent (luisterend naar den adellijken naam van graaf Moltke) nam den vreemdeling met zijn biljet mee naar het filiaal van een bank. Daar verklaarde de kassier, dat het biljet echt was en zoo zat er voor graaf Moltke niets anders op dan zijn arrestant wee los te laten. Het biljet was echter toch valsch geweest, evenals vijf andere biljetten, alle voor zien van hetzelfde nummer, die in ver schillende winkels, waren uitgegeven. De uitgever ia spoorloos verdwenen. LIEFDESDRAMA. Dader pleegt zelfmoord. Zondagmiddag heeft zich in de War terloolaan te Brussel een liefdesdrama afgespeeld. Een Hongaarse h meisje, de 19-jorige mej. M. Weisz, die dienstbode bij een advocaat was, had zioe op een vrijen middag naar een dancing begeven Terwijl rij alleen in de Waterloolaan wandelde kwamen er twee mannen op haar ai. Er ontstond eon woordenwisse ling. Plotseling liep bet meisje van de mannen af en begaf zich naar ©en taxi chauffeur, die op een'g-u afstand stond. Zij riep diens hulp in, maar voordat de chauffeur tuschenbeide kon komen, had den de mannen het meisje alweer inge haald. Een van hen naaide een revolver te voorschijn en loste era schot op het meisje, dat bloedend op straat stortte Een aantal menschen snelde naderbij maar reeds klonken nog twee revolver schoten. Een daar van trol de gewonde in den slaap, zoodat zij op slag dood was en met het andere schot had de man zichzelf van het levon benomen. In de drukte wist de metgezel van den dader zich uit de voeten te maken. De man die de vrouw en riohxelf heeft gedood, is de 29-jarif» Teller, die reeda geruimen tijd in Brussel woonde. Ook hij was een Hongaar van geboorte. H0NGAAR8CHE AMBTENAREN WORDEN BETAALD. In de eerste helft van Juli zullen te Sofia de achterstallig© salarissen der staatsambtenaren voor de maand Mei en de salarissen van de provinciale ambte naren voor de maand April uitbetaald worden. De minister van financiën heeft van den adviseur van de Nationale Bank den Franschman Watteau, verlof gekre gen een groot deel van de vastgehouden stortingen uit de dienst tot delging van de leemngen van voor den oorlog voor de betaling van ambtenaren-salarissen te bezigen. KRUITHUIS IN DE LUCHT GE VLOGEN. Stad gthssl vsrwosst Een bericht uit Charhin meldde giste ren, dat de plaats Toen-bei aan den Hoelanapoorweg (ten W. van Gharbdn) door een ontploffing van een kruithuis volledig zou rijn verwoest. Een groot aantal menschen moest daar bij het leven verloren hebben. DE GROOTE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE. DE JACHT NAAR GOUD. In Rhodesia heeft een ware run plaats naar de nieuwe alluviale goudvelden wel ke rijn ontdekt langs de Ltmdi- en de Irgeeirivier. In grooten getale komen de pros peeteerdere aan. Sommigen hebben reeds aanzienlijke hoeveelheden goud ge vonden. In het algemeen is het goud langs de Ingesi gemakkelijker te winnen dan lange de Lundi, waar het meer in erts en steen is verborgen. De Ingesi is over een afstand van twaalf mijl afge paald. Zoodra de regentijd inzet wordt het delven onmogelijk, zoodat de stroom op het oogenblik zeer groot is. De goud velden zijn gelegen in de streek tuaschen Shaband en Fort Victoria. Een beeld van Jaffy, de hoofdstad van Moldavië, waar, evenals in Bessarabië, de overstroomingaramp van de laatste weken veis slachtoffers heeft geëiacht «n geweldige schade aangericht VOLVETTE GOUDSCHE KAAS. Een Interessant onderzoek. In het rapport omtrent het onderzoek, ingesteld door de commissie tot bestrij ding van de gebreken in de volvette Goudsohe kaas, waaromtrent we in ons vorig nummer reeds een en ander mede deelden, wordt in de eerste plaats behan deld ds strsmtsihpsratuur. De temperatuur, waarbij de melk werd gestremd, loopt in de verschillende groepen (elite, normale en afwijkende groep) sterk uiteen. T6ch vertoonen de verschillende categoriön geen kwaliteits verschil. De temperatuur is veelal lager dan voor enkele jaren werd genoteerd. Eensdeels komt dat door het gebruik van roermachines, die een lage temperatuur vereischen, anderdeels doordat bij het geven van adviezen, ook bij de handbe werking, op een lager temperatuur dan 82 gr. G wordt aangedrongen. De roer machine overheerscht de handbewerking nog niet, hetgeen ook hierin tot uiting komt, dat op de bedrijven, welke bij deze enquête waren betrokken (en die, blijkens het feit dat er zware bewaarka*» is gemaakt, van grooteren dan gemid delden omvang zijn en zoodoende behoo ren tot de groep waarbij het gebruik van roermachinea meer dan bij anderen is ingeburgerd), er van de 88 niet meer dan £7 in het bezit van een dergelijke mar chine waren. In zooverre is dus nog een sterke uitbreiding van het aantal roer machines op de boerderij mogelijk. Voorzoover bij een proef met het ge bruik van salpeter de 8 groepen onder ling verschillen, pleiten deze ten gunste van het gebruik van salpeter. Bijna de helft van het aantal kazen dat afwijkend is geworden, is gemaakt zonder salpe ter; procentisch is in de andere groepen het aantal gevallen, waarin geen salpeter is gebruikt, geringer. Zure toevoegsels. De meerderheid der kaaabereider» blijkt het één of andere toevoegsel te heb ben gebruikt; karnemelk en zure wei ne men hieronder met 87 gevallen een be langrijke plaats in; zuursel en zure wei werden in reap. 17 en 15 gevallen ge bruikt. De gebruikte hoeveelheden loopen nit- een, t.w. van 15 tot 40 en 00 kub. c.M., in enkele gevallen werd meer gebruikt, in het bijzonder bij de zuursel- en cure wei-groep. i De beste resultaten zijn volgens deze groepeering terkregen als niets werd ge bruikt; in dit verband wordt nog eens gewezen op het bijzonder belang dat ge legen is in een zindelijke meikwmning; in het algemeen dus op het verkazen van een prima grondstof. Het slechtste is de zure weigroep. Bij de overige 3 groepen ontloopen de uitkomsten elkaar weinig. Procentisch heeft de zuurselgroep even veel kaas (partijen) in de élitegroep als de karnemelk- en de zure melkgroep; het percentage afwijkende onder de suur- 8elkazen is echter iets hooger dan dat onder de karnemelk- en zure melkkazen. Dat de zure wei-groep het slechtste is, klopt met de ondervinding, welke meer malen in die richting heeft gewezen. Mogelijk en waarschijnlijk is niet, dat door onvoldoende reiniging der weikui- pen, de boterzuurbacterie vooral gelegen heid krijgt zich te ontwikkelen. Zoolang er geen aanwijzingen zijn, dat zure wei betere resultaten geeft dan de drie eerstgenoemde toevoegsels, moet dus aan deze laatste de voorkeur worden ge geven. De verstrekte gegevens doen derhalve zien, dat, afschoon het percentage prima en goede kaas het hoogst is, wanneer zonder toevoegsels werd gewerkt, toch ook zeer goede resultaten kunnen wor den verkregen in gevallen dat bedoelde zure toevoegsels wél gebruikt wordep. PORTUGALS LAATSTE KONING. Ex-koning Manuel II, van Portugal, dis na ©en regeeringsperiode van 3 jaar sn ©en ballingschap van 22 jaar in rijn paleis te Lond«n is gestorven. DE SLINGERWAARNEMINGEN. Gistermorgen is uit Den Helder Hr. Ms. „0 13", onder commando van lt.- ter-zee le kl. P. Rouwenhorst, vertrok ken voor baar reis naar de Azoren. Aan boord bevindt zich prof. Vening Meinesz voor het doen van wetenschappelijke waarnemingen inzake diepzeeonderzoek. Nlsuw-Lskksrlsnd. B. en W. hebben aanbesteed de levering van 910 H.L. gietcokes en 95 H.A. geklopte gascokea, ten behoeve van de gemeentegebouwen. Ingeschreven werd als volgt: gietcokes: M. de Ruyter 72 o.; Coöperatieve Steen- kolenvereeniging D.É.L. 78 c.; firma Den Ouden 77 c., per HL. Gascokes: M. de Ruijter, 70 c.; D.E.L. 73 c, ;firma Den Ouden 62 c., per H.L. De levering is aan de laagste ^inschrijvers gegund. GOUDERAK. Over de maand Juni. Ingekomen perëonen: M. Stofbergen uit Nieuwerkerk a.d. IJssel; P. J. Dul- laard, uit Hillegersberg; J. Heijkoop, uit Rotterdam; J. van Bergen, uit Noord- Amerika; A. Grootenboer, uit Overschie. Vertrokken personen: H. Oostindie, naar Wormer; D. van Vliet, naar Pape- kop; G. Kraaij, naar Zaandam; G. Vos hol, naar Waddinxveen. STREEFKERK. Over de maand Juni. Ingekomen: L. Aanen, van Langerak WOENSDAG 9 JULI 1932 naar B. 06A; M. Bikker, echtgenoot# van A. P. Timmer, van Noordeloos naar C 85; Teuntje van Houwelingen, van Goudriaan naar A 23; Adra. M. Bander, van Velsen naar B 108; Willem v. d. Veer, van Eindhoven naar A 80; Cornells Kars, van Vianen, naar A 90. Vertrokken: Maria A. Oostenrijk, van B. 135 naar Nieuw-Lekkerland B 121; M. Lekkerkerker, echtgenoote van A. Muilwijk, van A 81 naar Molenaarsgraaf N. A. den Toom, van B 59 naar Nieuw- poort, No. 30; St. G. R. Haschlacher, van G 54 naar Gorinchem, Haarstr. 89; B. de Baat, van B 90 naar Gouda, Groeneweg 59; C. Spruytenburg, van C 79a naar Nieuw-Lekkerland, B 00 a.f. GOUDERAK. Juni. Geboren: Adriana Cornelia, d. van L. de Jong en J. Verhoef. Pieter, c. van J. van Vliet en N. R. Dullaard Wil lem C&rel, z. van N. Crone en A. F. Boode. Jacoba Adriana, d. van G. J. van der Graaf en G. Stam Nicolaaa, t. van D. Verdoold en M. Stofbergen. Getrouwd: A. Roos, 20 j. en M. A. van Ede, 20 j. GROOT-AMMERS. Juni. Geboren: Nija, z. van M. de Vos en B. H. Kortleve Gerrit, z. van M. KorporaaJ en G. Meerkerk. Annigje, d. van M. Slob en W. v. d. Wal. Jan, van A. Schilt en J. de Ridder BaaÜaaa, z. van G. Verrips en S. Verhoef. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Juni Geboren: Pietertje, d. van J. J. Vuijk en J. Boer Geertje, d. van D. Voge lenzang de Jong sn N. Loeve Dirkje, d. van P. Speksnijder en W. M. Marelis Annigje, d. van J. Kalkman en G. J. Bnoedj. Oomelie en Wijntje, e. en d. van A. Noordegraaf en T. Hordijk. Cornells, van G. de Vries en A. Kaptsijn Elisabeth, d. van K. van der Neut en M. B. van 't Hart Aart, i. van J. A. van Vliet en W. Groenendijk Iza&k, z. van G. M. van Buuren en J. P. Twigt Adrianua, z. van A- Rolloos en G. E. Visser Christiaan, z. van M. van '- Zwienen en B. van Wingerden Wil lem Hendrik, z. van W. Kruidhof en E. Boontjes (won. te Rotterdam). Baar tje, d. van G. W. Westbroek en A. Zeu- venberg. Getrouwd: J. O. de Groot, 20 j. en M. A. de Kwant, 18 j. H. van Dam, 2i 4 en A. Heijkoop, 18 j. Overleden: T. Punt, 70 j„ echtgenoote van J. Vermeulen J. Jongste, 10 j. A. Brussé, 10 mnd. (overleden to Rot terdam). E. van der Blom, 20 d. M. E. de Jong, 1 j. (overleden te Gouda). A. Meulenbroek, 16 j. MOERKAPELLE. Juli. Geboren: Gerard, z. van M. Knop en G. van Ooijen. Cornelia, d. van F. Her tog en A. Zwarteveld. STREEFKERK. Juni. Geboren: Jan Cornells,' x. van P. van den Berg en G. M. Noorlander. Overleden: P. van den Berg, 79 j., we duwnaar van L. Kok H. van der Giea- sen, 25 j., echtgen. van A. Schop A. M. den Butter, 00 j. H. den Butter, 30 j., echtgen. van G. den Butter. J. den Besten, 47 j., echtgen. van H. BoeL WADDINXVEEN. Van 23-09 Juli. Geboren: Willem, z. van D. Schaap en M. Schouten Maria Cornelia, d. van F. van Vuuran en M. Koot Maurina Cornelia Hendrika, d. van N. van der Zijden en A. van Noort. IJSSELSTEIN. Juli. Geboren: Albertus Gerardus Bernardua z. van H. A. Philipi en A. W. H. van Schalkwijk Johannes Hendrikus, x. van Th. van Baars en H. J. Krisnxan. van Vergadering van den gemeenteraad op 20 Juni, des n.m, 3.30 uur. Voorzitter burgemeester J. Kooiman. Aanwezig alls leden. De Voorzittèr opent de vergade ring, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. - De Voorzitter memoreert dan dat in de vorige vergadering aan de orde is geweest de opmerkingen van Ged. Sta ten betreffende de gemeente-begrooting en wel terzake de verbouwing vsn ds openbare lagere school. Aan die opmerkingen' ia toen tegemoet gekomen ,en op de begrooting is uitge trokken t 5000, t.w. de kosten van het •erste gedeelte der verbouwing. Thans hebben Ged. Staten de begroo ting wederom teruggezonden met de me- dedeeling, dat ze vergezeld moet zijn van een leeningsbesluit. In verband daarmede bieden B. en W. thans een ontwerp-besluit tot het aan gaan van een geldleening van ten hoog ste f 5000 ter vaststelling aan. Het oor spronkelijke plan vorderde een bedrag van f 10.000. Dit is in tweeën gesplitst: le. verbeteren der schoollokalen, zooals het vervangen van glazen tusschenschot- ten door andere, herstelling muren en lambriseering. Voorts voldoet de lucht- verversching niet aan de tegenwoordige eischen van hygiëne. Van verschillende dijden dringt men op deze verbeteringen aan. Ds omvang van hst wsrk i» van disn aard, dat dit in de vacantie kan worden uitgevoerd, waardoor dus geen gedwon gen verlenging van de vacantie ontstaat; 2e. herstelling van de privaten enz., welke werkzaamheden tegelijk met den aanleg van de waterleiding kunnen plaats hebben. Z. h. s. en zonder discussie wordt hst leeningsbesluit vastgesteld. Hierna volgt vaststelling van een be sluit tot wijziging van de gemeente-be grooting 1931. Rondvraag. De heer S tig ter vraagt hos het rit met de tien cent per inwoner voor het crisiscomité. De Voorzitter vraagt, wat de heer Stigter bedoelt. Ontvangen is f 100 en tevens worden door het Rijk schosnsn verstrekt. De heer Hoeijenbos licht de vraag van den heer Stigter toe. Spr. zegt dat, wanneer de gemeente f 100 aan het cri siscomité geeft, van het Nationaal Crisis comité eveneens een zoodanig bedrag wordt ontvangen. Feitelijk moest er een verzoek zijn van het plaatselijk crisis- comité spreker heeft dit aan den heer Stigter ook gezegd om de f 100 van de gemeente. De Voorzitter heeft daartegen geen beswaar en deelt, na even met de wethouders overleg gepleegd te hebben, mede, dat B. en W. voorstellen om naar behoefte aan het plaatselijk crisiscomitè uit te keeren ten behoeve van het fonds B. Dit voorstel wordt h. s. aangenomen. D« hwr Dl Bmija «ra gnu»» dat er pogingen aangewend werden tot het verkrijgen van kostelooze rijwielplaat jes voor werkloozen. Bij een circulaire van 10 Aug. 1931 van den minister wordt aan de wet een ruimere toepas sing gegeven. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Hoeijsnbos deelt mede, dat verschillende menschen hem hebben gevraagd waar het geld gebleven ia, dat bijeengebracht is voor een bank voor oude menschen. Komt daar nog wat van? Zoo neen, dan verlangen de gevers hun geld terug. De Secretaris licht toe, dat deze zaak wachtte op de verbouwing van het woonhuis van den heer A. de Vries. Deze is door de gemeente verplicht bet huis achteruit te bouwen. Dan bleef er ruimte over en kon de bank daar gemak kelijk geplaatst worden. De heer De Vries heeft echter de muur laten staan. De gemeente kan daar niets aan doen. De grond is wel te koop. Het geld voor de bank is nog aanwezig. De Voorzitter zegt een behande ling dezer aangelegenheid in de vergade ring van B en W. toe. Hierna sluiting. Raadsvergadering op 23 Juni. Voor zitter jhr. mr. P. W. G. van der Goes, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden de notulen ge lezen. Weth. Roeleveld stelt voor, ds in dszs notnlsn voorkomsnds clausule over [de behandeling van de reglemsutawijzi- ging van het burg. armbestuur met ra kel© aanteekeningen uit le breiden. Omtrent deze aangelegenheid ontspint zich eene eenigszins heftige discussie tusschen den Voorzitter on den wethou der. De heers Roeieveld verwijt dra Voorzitter dat deze bij de stemming pres sie uitgeoefend heeft op een der leden. De Voorzitter bestrijdt dit Ira sterkste en zegt dat ieder het vrije woord heeft in de vergaderingen. De notulen worden onveranderd vast gesteld. Hierna deelt de Voorzitter medo, dat de heer Müller te Utrecht era bij drage beeft verleend in de kosten van de verbetering van het Hazenpad, Vervolgens wordt de inhoud van eeni ge ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is voorts een adres van dra heer J. van Os Jr., houdende verzoek om de gemeentelijke aschput, waarvan bij pachter is, te terplaatsen van het dorps plein naar den tuin van den gemeente veldwachter bij de begraafplaats Hoe wel B. en W. gunstig adviseeren, is er inmiddels een contra-request ingekomen, weshalve de Voorzitter voorstelt dit eerst in Burg. en Weth. ondej de oogen te zien, hetgeen m.a.s. wordt aan genomen. Het voorstel van B. en W. tot wijzi ging in de heffing van vlteschksurlngsrechtin geeft aanleiding tot sen hreodvoerige g«- dachtenwiaiilinf. De Voorzitter zet uiteen dat vol gens den bestaanden toestand bij afkeu ring der dieten hst geheele keurgeld wordt gerestitueerd. Hs( is ev©nwel voor gekomen, dat dieren, waarvan de afkeu ring voor de consumptie vaststond, toch naar de gemeentelijke slachtplaats wer den vervoerd, om zoodoende aan de be graving te ontkomen, wat dan daarna op kosten van de gemeente moest geschie den. Teneinde nu dit te beperken stsllsn B. en W. voor voortaan hst halve kenr- geld bij afkeuring te restitueerra. Wethouder Roeieveld geeft era uitvoerige uiteenzetting op welke motie ven B. en W. dit voorstellen. Spr. heeft vervolgens verschillende cijfers verza meld, waaruit blijkt, welke bésparingra hierdoor verkregen zouden kunnen wor den (voornamelijk vermindering v*a be- graaflkosten). Dan heeft spr. nog geconstateerd dat door de houders van de beide noodalaoht- plaatsen een verschillend tarief voor be graving in rekening ia gebracht. De Secretaris leest hierop de be trekkelijke clausule uit het huurcontract van de slachtplaatsen voor, waaruit blijkt 4at beiden dezelfde tarieven in re kening kunnen brengen. De Voorzitter adviseert het voor stel van B. en W. te aanvaarden ra wijst vervolgens op de spoedige gereedkoming van het destructorbedrijf te Woerden. De heer Zwanenburg informeert of de grond bij de noodslaohtplaatsen waarop de begraving geschiedt, door de gemeente ook is gehuurd. De Voorzitter antwoordt ontken- n*nd.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4