Een Fnisch-Eiieiscii Landbouw ïn veeneil. Het zware onweder. De slechte postbestelling Kerk en School. Stadsnieuws. fri tl 4" V W" y4>, Js. :#Si t+S.-JT f r j* y/f' tij'; Telegrammen. I i i WEERBERICHT. Burgerlijke Bericht aan onze correspondenten Wat bektnd la van dan Dood Rechtszaken. Predikbéutien. Marktberichten Sportnieuws. EERSTE BEAD NIEUW8BLAP VOOR gWCKHOLLAND EN tITRECHTr 8choonhovtnéc*l»^Qur«n! WOtNtDAG 11 mi 1883 terrein nabij het café ran da» heer P. 0. resselse. De muzieknummers werden alle uitstekend uitgeroerd. Daar het weer gmatig was, waren reien, rooral uit Sliedrecht, naar hier gekomen, zoodat de belangstelling «eer groot was. Er werden dan ook heel wat bloempjes rerkocht. Giesssncfam. De netto-opbrengst ramde oollecte voor den gewap enden dienst was hier f 16. 1 B. en W. hebben aan mej. de wed. J. H. ran Houwalingen een vergunning verlof B ingevolge de drankwet verleend. Bij de aanbesteding voor het schil derwerk van het gemeentehuis, de veld- waoh terswoning en het arrestantenlokaal was de heer A. A. de Huiter voor f 78 de laagste inschrijver. Wsgenondsrhoud. Giassendam. Bij^de aanbesteding van het vervoeren en verspreiden van grint voor de wegen voor rekening van bet wa terschap „De Nederwaard'', waren de laagste inschrijvers: Perceel 1 J. Q. de moe, Alblasserdam, voor 1 0,80 per kub. M.j perc. 2 G. Breedveld, Bleskensgraaf, f 1,20; pero. 8 G. Breedveld, id., f 0,99; Poro. <4 G. Breedveld, id., f 0,99; perc. 6 C. Breedveld, id., 0,99; pero. 0 W. Hol, td., f 1,46; perc. 7 A. Zwartbol, Alblas serdam, f 1,09; perc. 8 D. Broare, Slie drecht, f 1,34, pero. 9 A. Wemmers, Bleskensgraaf, f 1,78; perc. 10 J. C. Dek ker, Alblasserdam, f 0,96; perc. 11 J G Dekker, id., f 1,09; perc. 12 J. van Muil wijk, Bleskensgraaf, f 1,26; perc. 18 B Bami id., f 1,24; perc. 14 W. Hol, id., f 1,22; perc. 16 W. Hol, id., f 1,36; perc. 10, B. Baan, id., 1,60; pero. 17 H. Kooij- man, Ottoland, f 1,47 X pero. 18 D. Broere, Sliedrecht, f 2,48; perc. 19 A. M. Groen, Nieuw-Lekkerland, f 1,69; perc. 20 D. de Haan, Giessendam, f 1,40; perc. 21 T. Boer, Brandwijk, f 1,86; pero. 22 D. de Haan, Giessendam, f l-,40; perc. 23 D. de Haan, Giessendam, f 1,40; perc. 24, W. Romeijn, id., f 1,29; perc. 26, De Wild, Sliedrecht, f 1,78, alles per kub. M. Gl«».n-0ud«k8rk. De vorige week maakten de kinderen van de hoogste klassen der Openbare Sohool, onder ,oe- zicht van het onderwijzend personeel een reisje naar Arnhem. Des morgens ver trok men al vroeg per autobus. Aller eerst werd een bezoek gebracht aan een kersenboomgaard te Tiel en daarna ging men verder naar Arnhem, waar men de mooie omstreken heeft bezichtigd. Terug ging de reis ovdr Driebergen, zoodat ook toen nog een mooie tocht werd ge maakt. Om ruim 9 uur keerde men weer hier terug. Groot-Amm.rz. Onze dorpsgenoot J. Hendriks» slaagde voor het toelatings examen der R. H. B. S. te Gouda. Succes van „Sparta". Krimpen sud. Lek. Voor den Rotten damschen Turnbond zijn Zondag te Rot terdam wedstrijden gehouden, waaraan ook eenige dames en hoeren van de ewemolub „Sparta" alhier deAln,Lm^u Het gelukte den heer G. Bouter hij de 100 Meter schoolslag de 2e prijs te behalen. Zijn jongere broeder W. Bouter behaal de bij de 60 M. rugslag en bij het duiken voor beide nummers 'n le prijs. Mej. M Dogterom Fd. kreeg bij het duiken even eens een len prijs. Voor de ewemolub een kranige prestatie. Maandagavond rijn hier in het zwembad Schuagt diploma swemproeven gehouden vanwege de ewemdubs „Spar ta", „K. D. O.", Krimpen a.d. Lek en Lekkerkerk. Om het diploma machtig te. worden, moest aan de volgende eisohen worden voldaan: Sprong van de plank en dan 26 M gekleed zwemmen; 2. 160 M borst- zwemmen en 60 Meter rugzwemmen. De volgende dames behaalden hun diploma: H. Schieven, A. Slooft L. Rouboe, J. Hartman, N. Aaldijk, M. Bouter, N. Mijn- lieff, F .Dogterom; en de heeren: A van der Meer, D. G. van Namen, H. Vendjl, W. van Halewijn en W. de Gruijter. De Postduivenvereeniging „De Reie- duif" hield een wedvluoht vanaf OïTeané, afstand 480 K.M. De prijsen zijn als volgt behaald; le. 18e on 14e Prins en Herlaar; 2e en 10e K. Kooljman; Be en 16e Ml Westbroek; 4e A. Nobel; 6e en 7e Henny Ponsen; 6e G. Stout; 6e Ww Graafland; 9e en 10e Joh. Beuemer; He Sleeu wen hoek en Romeijn; 12e P. Neef. De eerste duif kwam aan om 8.402 uur en de laatste duif om 6.9.17 uur, Tot eeoretarls van de afdeel! ng Krimpen ad. Lek van Volksonderwijs is benoemd de heer L. Aaldijk. Lanpcrak. De heer D. Vuijk CM ie ge slaagd voor het eind-diploma K B. 0. te Gouda met 5-jarigen cursus. Lekkerkerk. De heer A. Oskam is ge slaagd voor het eind-examen Ö-J. H, B. 6. te Gouda Ouderkerk a.d. IJsssl. Zaterdag zal de Chr Zangvereeniging „Oefening en Stioh ting" een openluoht-oonoert geven aan den Kerkweg. VERDRONKEN, Ottoland. Het bijna 4-jarig dochtertje van den veehouder H. K. geraakte bij de ouderlijke woning te water en verdronk. Hoewel spoedig geneeskundige hulp ter plaatse was, mochten de pogingen tot opwekking van levensgeesten niet n baten. Ook in deze gemeente hebben de uit- keefingen ingevolge de orisis-zuivelwet aan de veehouders plaats gehad. Sommi gen hebben voor deze uitkeering be dankt. Wllllffs-Lanperak. Tijdens het hevige onweer, dat gistermiddag woedde, zijn verschillende lichtleidingen aan den Hoogendijk stukgeslagen. Aan den Tiend- weg zijn enikele boomen door den blik sem getroffen en totaal versplinterd. NED. HERiV. KFEK. Beroepen te De Lier Da. J. F. Roth te Zoetermeer-Zegwaard. SPEELPLAATS SCHOOL VOOR CHR. VOLKSONDERWIJS. Gistermiddag ia voor Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland behandeld het door den Raad van Schoonhoven aange nomen voorstel van B. en W., om voor ruim f 8000 over te nemen de bestaande speelplaats bij de Sohool van Christelijk Volksonderwijs, aan de Oude Haven, waarvan het raadslid J. Kortland in be roep is gegaan. Nadat de rapporteur, de hee^ Heukels, voorlezing 'had gedaan van de op deze zaak betrekking hebbende stukken, beeft de heer Kortland het door den Raad ge nomen besluit bestreden op grond van art. 72 der L. O. wet, en de daarop be trekking hebbende koninklijke besluiten. De heer Kortland gafeen overzicht van den gang van zaken sedert 1921 en zette daarna uiteen, dat de gemeente in deze omstandigheden nimmer verplicht kan zijn een speelplaats over te nemen, die o.m. in orde is gebracht zonder met de autoriteiten te overleggen, terwijl er bovendien voor lichamelijke oefeningen een voldoende gelegenheid is, waarvan ook andere scholen gebruik maken en in de wet in dezen zin over speelplaat sen niet gesproken wordt. Als de gemeente die verplichting niet heeft, zoo betoogde de heer K., dan mag ze zeker in dezen ongunstigen tijd daar voor geen geld uitgeven. Voor het schoolbestuur kwam op Mr. Hangelbroek, die het noodzakelijke aan toonde van een speelplaats, vooral voor die school en vervolgens verschillende gronden aanvoerde, waarom naar zijn meening de gemeente deze speelplaats wel voor haar rekening moet nemen. Na repliek van den heer Kortland en nadat wethouder S. van den Oever, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, op eenige vragen van Gedeputeerden had geantwoord, werd de beslissing tot nader te bepalen datum uitgesteld. HET ONWEER. Het onweer van gisteren heeft velen in Sohoonhoven angstige momenten doen doorstaan. Ernstige gevolgen heeft het weer hier gelukkig niet gehad, doch het heeft dan ook slechts zeer weinig soheeld. Bij den zwaren slag die gistermorgen vroeg ongeveer de geheele stad hesft doen opschrikken, is de bliksem geslagen in den ouden molen van de waterschap pen Willi ge-Longerak, Cabauw en Vijf hoeven, die even buiten de gemeente na bij den Loplkerweg staat. Vermoed dijk zal die molen er niet lang meer staan, want sinds 1026 regelt een eleotrisoh ge maal de waterstand in dese polders en dost de oude molen geen dienst meer. De betrokken waterschapsbesturen hebben dan ook reeds aan Ged. 8taten voorge steld!, hem te doen afbreken, wat, naar men verwacht, nog wel deasn somer ml gebeuren. Aohteraf bezien moeit men «r zich over verwonderen dat de nauur hier den Bloo per niet voor is geweest, want de blik sem is in een der zware balkan binnen in den molen geslagen, heeft zich door dat gevaarte heen een uitweg gezocht, een plankje vlak boven de droge rietbe dekking afgerukt en langs de schoorsteen den grond bereikt. Bovendien werden aan de andere zijde van den molen een paar steenen uit de straat! weggerukt. Op een tamelijken afstand van de molen staat het „zomerhuis", het woonhuis van den molenaar, den heer Q. de Lan gen. Deze stond met zijn vrouw in de open deur, toen, nog geen meter naast hen, de bliksem langs de telefoondraden insloeg. Er werd geringe schade toege bracht aan de telafooninsto.lla.tie en ach ter het echtpaar om en door een slaap kamer, waar een neefje nog te bed lag, is het vuur aan het andera einde van het huis langs de electriscne leiding in den grond geslagen. Het is haast onbegrijpelijk dat niemand is getroffen. De heer De Lange heeft even later een onderzoek ingesteld in den molen, waar de balk nog schroeide. Met een emmer water heeft hij verder gevaar bezworen. In het electrische gemaal waren de stoppen van de licht- en kxaohtleiding doorgeslagen. Dit laatste is trouwens in verschillen de huizen in de stad en ook ln de Groote Kerk gebeurd. In de Lange Weistraat werd een kat door het hemelvuur gedood. Tegen de verwachting in was er gis teren van afkoeling geen sprake. De temperatuur steeg integendeel tot 84 gr. Fahrenheit, zoodat des middags de openbare school gesloten was en aan de bijzondere scholen sleohta tot 8 uur les werd gegeven. Bij het zware weer van gistermiddag sloeg hier de bliksem nogmaals in en ook ditmaal Hep het goed af. Van de woning van den heer A. Schakel op de Voor haven werd namelijk een schoorsteen stukgeslagen. Het gevaarte kwam ln brokken terecht op het pannen dak van de keuken, waarin een groot gat werd geslagen. BEZOEK VAN JOURNALISTEN. Heden en morgen maakt een g°z«l- schap journalisten, vertegenwoordigers van de Nederlandeohe pers, 'n tweedaag se hen tocht door de provincie Utrecht, georganiseerd door dan Prov. Utraoht- schen Bond van Vreemdelingenverkeer Het gezelschap zal morgen, na aan be zoek aan Oudewater, met autobussan van de fa. Van Iperen vap daar naar Schoonhoven worden gebracht an hoopt hier om elf uur te arriveeren. Het gemeentebestuur zal de heeren op het stadhuis ontvangen. Voorzoover de tijd het toelaat (het ge zelschap moet volgens het programma) reeds te 11.50 te Vreeswijk aankomen, zullen de gasten gelegenheid hebben tot bezichtiging van Sjadhnis, Vaarpoort, Groote Kerk enz. Via Cabauw en Lopik brengt de fa. Van Iperen de heeren naar Vreeswijk. GESLAAGD. De heer P. J. van Heuman alhier is geslaagd voor het eind-examen B aan de R.H.B.S. te Gouda. SCHUTTERS-KONI NG. f >8 iSiiJ m -> De aanvoer op de toe- gehouden Botermarkt be droeg 60 K.G. Prijzen: Goéboter f 0.80, Weiboter f 0.70, beiden per half KjQ. Elerenveillng. Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 18.296 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 2.26 f 8.30, eendeieren f 1.70-nf 2.20, beiden per 100 stuks. Qtvondsit Voorwerpen, Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie: Een rijwielbelastingmerk; een tijden sjaal; een bril; een actetosih; een Uil- sleutel. luitenant Bojw, dit dt Jtoningtmtdaillt bttft gtwomttn ia htt wordt la trltnd door rijn toldat.n roadttdnwu. GROOTE POLITIEKE GEBEURTE NIS. PARIJS. 18 Juli. Heden doet hier het opzienbarende bercht de ronde, dat van avond een Engelsch-Fransoh verdrag zal worden geteekend, dat van verre strek king zal zijn. Over den inhoud van die overeenkomst bewaart men in officieels kringen te Pa rijs en Londen voorloopig het stilzwijgen, maar de regeering ontkent de juistheid van het berioht niet. Herriot, die gisteren langer dan een uur met den Britoohen gezant heeft ge confereerd, zou, naar verluidt, heden de ontwerp-overeenkomst aan dén minister raad voorleggen. Te Parijs wordt de nieuwe overeen komst als een politieke' gebeurtenis van den eersten rang en als het begin van een nieuwe periode ln de Euzopeeeohe politiek beschouwd. De minister-president en de minister van financiën zullen waarschijnlijk nog heden in de Kamer nadere mededeelin- gen doen. HET ONWEDER. Vader en zoon gedood. HEERENVEEN, 18 Juli. Tijdens het •hevige onweer van gisteravond, werden te Steggerdi de arbeider A. de Groot en zijn zoon, die op het land aan het werk wen, door den bliksem getroffen en ge- dooi Lsrtdboewer fc Esmond ge- ALKMAAR, 18 Juli. Bij het onweer, dat gisteravond vooral langs den duin kant woedde, is te Egmond Binnen de alleenstaande boerderij van den hees a Strooker door den blikeem getroffen en geheel vernield. Veertig wagens hooi werden een prooi der vlammen. Ongeveer op dezelfde plaats ln Eg- mond, werd de landbouwer J. Slokker op den weg door den bliksem getroffen en gedood. AMBT HARDENBERG, 18 Juli. Tij dens het zware onweer van gisteravond, dat tot laat in den nacht voortduurde, ie te Beemsterveen de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer G. J. Schotten. Behalve een klein schuurtje, brandde de geheele boerderij af. De be woner» wisten zich te redden, doch de geheele inboedel ging verloren. DIEFSTAL UIT AUTOMAAT. ROTTERDAM. 18 Juli. De N.V. Ex ploitatie van Automaten, gevestigd te Amsterdam, die oa. automaten heeft ge plaatst in de electrische treinen, die v#n Rotterdam naar Amsterdam rijden, heeft aangifte gedaan, dat er herhaaldelijk dubbeltjes uit die toestellen bleken te zijn gestolen. Gisteravond heeft de Rotterdamsohe politie de bezoekers van het Delftsohe Poort Station te Rotterdam gefouilleerd en twee mannen aangehouden, die in het bezit bleken van een aantal dubbeltjes. Deze dubbeltjes waren gemerkt in de automaten gedaan om de daders te kun nen snappen. ERNSTIGE BOT8INGEN TE KEULEN. KEULEN, 18 Juli. Dinsdagavond kwam het op verscheidene punten der stad tot uitspattingen der communisten, die, naar de politie mededeelt, gedeelte lijk in den vorm van een weloverwogen aanvalsplan, tegen de poltiie optraden. De politie moest herhaalde malen van vuurwapens gebruik maken sa moest om de orde te kunnen herstellen, een pant serwagen in dienst stellen. Reeds in het begin van den avond kwam het te Keu len reeds tot botsingen tussohen nat-se- cialisten en oommunisten. De politie, die trachtte in te grijpen, werd uit de huizen beschoten en met heet water overgoten. Bij deze botsingen werden seven bel hamels gearresteerd. Hier en daar kwam het later nog eens tot botsingen, zonder dat eohter ernstige incidenten voorkwamen. Te middernacht kwam het in de Kalanten- en Elsa#- strasse tot geregelde gevechten. Hier hadden de oommunisten op vele plaatsen het plaveisel opgebroken, den rijweg met glas bestrooid, de lantaarns gedoofd en op andera wijze het verkeer gestremd. Er werd op de politie gesohoten. Door een tegenactie kon tenslotte met behulp van een pantserauto in den vroe gen ochtend de orde hersteld worden. Geheele blokken huizen werden onder zocht en een aantel wapens in beslag ge- slag genomen. 68 personen werden gearresteerd, ONWEDER IN ITALIË. RJOME, 18 Juli. Tengevolge van da zware onwedere in den afgeloopen nacht is de rivier Tanaro bij Asti buiten haar oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden op Alba en Alexandria over stroomd zijn. De geheele koren- en hooi oogst ia daar verwoest. Te Guneo werd de hut van een land bouwer door de rivier meegesleurd en vonden de bewoners den dood. Naar waarneming in dan morgen van 18 Juli De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke veranderlijke wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Waarschijnlijk nog ragen- of onweersbuien. Iets koeler des nachts. Watsrstand van hsdsn: Schoonhoven hg. water 0.60 uur, 1.17 M Vreeswijk hoog water 2.10 uur, 1.40 M. Keulen atand 8.14 M., was 0.17 M. Maastricht 12 Juli 40.88 M., was 0.28 M. Luchttsmpsratuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 77 graden Fahrenheit ©Woensdag 13 Juli: Op 4.18, on der 11.49. Volle Maan Zondag 17 Juli. ""Ingezonden medepeeliwi. MIJNHARDT'a Zanuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabletten 60 Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. cn Drogist» In Panna woedde een onweer met een orkaanachtigen storm. Een deel van de stad en de aangrenzende velden werd blank gezet. Ook hier leed de oogst groote schade. In Massa sloeg de blik sem het kruis van een klokketoran weg en beschadigde het koepelgewelf. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Troepen van polltla en leger loopan over. SAO PAULO. 13 Juli. De revolutio naire beweging in Braziliö blijft zich uit breiden. Het grootste deel van de troe pen en de politiemacht in de stoten Mat- to Gtosso, Parana, Santo C&th&rina en Rio Grande do Sul, hebben sdch bij de opstandelingen aangesloten. Dezen mel den reeds het volkomen slagen der re volutie. In Sao Paulo Is esa nieuwe regeering gevormd. Vliegtuigen der opstandelingen vlogen Dinsdag over Rio de Janero en wierpen vlugschriften'uit. waarin werd medege deeld, dat reeds m$er dan 60.000 man van de rageeringstroepen naar de bewe ging zijn overgeloopen. De regeering heeft nieuwfe troepen ge zonden ter bestrijding van de opstande lingen. TWEE PERSONEN GEDOOD EN EENIGEN GEWOND. Tal van boardsrIJ-branden. Het zware onweder van gisteren heeft op vele plaatsen van ons land ernstige gevolgen gehad. Ta Gorlnchem 4 personen ge troffen. Een dar ernstigste berichten komt uit Gorinohem. Daar stonden gistermiddag onder een der vele kaetonjeboomen bui ten ds Waterpoort vier personen te sohuilen. Zij werden door den bliksem getroffen en alle vier sloegen tegen den grond. Men bracht ds getroffenan in het kantoor van den heer L. de Beer binnen, waar bleek dat twee van hen, de heeren Eckhardt en Neraijnen niet ernstig ge wond waren; aij werden per auto naar het ziekenhuis gebracht en konden later huiswaarts keeren. Ernstiger was de 21- jarige F. J. Rovers getroffen. Hij over leed spoedig aan zijn verwondingen. Voorts was de heer T. Linstee aan een zijde getroffen. Ook hij is naar het zie kenhuis gebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. Vrouw gedood. Een tweede dood el ijk ongeval had plaats nabij Roermond, Daar werd een 40-jarige vrouw, woonachtig te Klaiu- Leuken door den bliksem getroffen en op slag gedood. Arbeiders getroffen. Te Wellerlooi bij Gennep is de bliksem ingeslagen in vijf korenmijten, welke ge heel in vlammen opgingen. Een knecht, die bij de korenmijten was gaan schuilen voor de hevige regens, werd door den bliksem getroffen en bewusteloos gealar gen. Zijn toestond is ernstig. Voorts is te Sohiebroek de arbeider L. Ham uit Rotterdam op em bouwwerk nabij de Adrianalaan door den bliksem getroffen. Met brandwonden en gedeelte lijk verlamd ia hij naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Ta Nijmegen an omgaving. Het aantal branden, door het onweer veroorzaakt, ia neer groot. Zoo werd b.v. de omgeving van Nijmegen «waar getrof fen, in welke etad «elf een wolkbreuk groot# oTezitroomingta narichtte. Ia *a oogwenk stonden tal van straten blank, en vele kelders liepen vol Het tramver keer moest worden stopgezet tot de war terxnasaa's verdwenen waren. In den boven de etad gelegen Ooypol- der, sloeg de bliksem in de woning van J. van Steen. Dat huis en de naastgelegen woningen van J. Braam, J. Alois, P> van der Zanden en C. van Steen, brandden alle vijf volkomen af. Van de inboedels kon zoo goed als niets worden gered. Te Leuth ging de groote boerderij van den heer van Nek geheel in vlammen op. Ook Oas en omstreken kregen de vole laag van den wolkbreuk. De bliksem is geslagen in de boeren hofstede van den landbouwer Van Duyn- hoven in de Ossche heide, die tot den grond toe afbrandde. Te Nistelrode bij Oss ging de boerdorij van den landbouwer E. v. d. Heyde in vlammen op. Ook werden eenige koeien gedood. Te Heesch ia de bliksem geslagen in de boeranbehuizing van den heer Puif- lijk. Ook deze brandde tot den grond toe af. Verscheidene varkens kwamen in de vlammen om. Van den timmerman Kokken te Huise- ling werden huis en werkplaats een prooi der vlammen. Zeer zwaar weer was het ook boven Ede en omstreken. In een perceel bosch en heide, onder Bennekom, sloeg de blik sem in. Ongeveer 20 HA. bosch en beide, toebehoonnde aan baron Van Wassenaor te Ede, werden door het vuur vernield. Ook liep reeds hotel Panoramahoeve ge vaar, zoodat de gasten ook reeds hun kof fers pakten, om bij het eerste alarm te kunnen vertrekken. Te Harskamp is tijdens het onweer de bliksem ingeslagen in een boerderij, wel ke totaal afbrandde. Te Lunteren is de bliksem ingeslagen in een boerderij, doch deze kon door het krachtige optraden der brandweer op een schuur na, behouden blijven. Voorts moesten onder Eds ttn boom «n een hooi berg hit ontffldffe VIEUWSBLAO VOOR ZUID-HOUlAW gN UTRECHT, ScInxmMmttoM Courant e Tengevolge van de onberedeneerde opheffingen van postbestellingen kunnen wij slechts éénmaal per dag, alleen des morgens, een post afhalen voor de courant. De post van 12 uur is vervallen en die van 4 uur heeft voor ons blad geen nut meer. Wi] maken onze correspondenten nadrukkelijk hierop aandachtig en verzoeken hun berichten, advertentiën, enz. zoodanig te willen posten dat zij des morgens hier aankomen. Latere zendingen kunnen di^s pas in een volgend nummer geplaatst worden. Te Witten (gem. Assen) is de bliksem geslagen in de boerderij van den land bouwer A. Barkhuis. Deze en zijn eoht- genoote waren niet thuis, doch vier vol wassen kinderen waren aanwezig. Een paard, dat in een schuur stond, kon go- red worden, doch de boerderij ia geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Een koe van den heer Kolthof te As sen is in het land door den bliksem ge dood. Te Jubbega (Friesland) werd de boer derij van Van der Zwaag door het vuur getroffen en brandde af. PANIEK IN EEN AUTOBUS. Een passagier gedood. Gisternacht keerde een gezelschap van ruim zestig personen, allen brandstoffen- handelaren, afkomstig uit Tilburg, in twee autobussen van een exoursie naar de Staatsmijnen huiswaarts. Het groot ste deel van het gezelschap was ingesla pen. Nabij den spooroverweg Hushoven aan den Rijksweg W eert-Eindhovon, werden de slapenden in een der auto bussen met schrik wakker door een ver dacht geknetter, dat scheen veroorzaakt te worden door brand in de autobus. In een minimum van tijd ontstond onder de reizigers een hevige paniek. Met geweld werd de achterdeur van de autob-is onengerukt en terwijl de wagen nog een vaart van ongeveer 40 K.M. had, spron gen de reizigers in him angst naar bui ten. Allen vielen op den weg en liepen verwondingen op. Een hunner, de 50- jarige J. L. van B., viel met het achter hoofd op de spoorrails, waardoor hij een lichte hersenschudding bekwam. Er was zeer spoedig geneeskundige hulp aanwe zig, die de gewonden voorloopig behan delde. De heer Van B. werd per auto naar het gasthuis vervoerd, waar hij en kele uren later aan de bekomen verwon dingen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en laat vier kinderen achter, van wie de 10-jarige oudste zoon bij het droevig ongeval aapwezig was. Later bleek, dat het verdachte geluid, dat men voor het knetteren van vaar hield, afkomatig was van de kiezelsteen tjes, waarmede de weg tot voor korten tijd werd bedekt en die met eenige kracht tegen de spatborden van dan wagen wer den geslingerd. HOE BUREAUCRATIUS WERKT. In het rapport-Weiter betreffende in te voeren bezuinigingen, wordt ook ver meld wat er al zoo gebeurt wanneer iemand, die tot een zekere boete veroor deeld is, weigert te betalen: 1. De griffier schrijft een extract-von nis, zendt dit aan den ambtenaar van het Openbaar ministerie ter uitvoering. 2. De ambtenaar zendt dit vonnis naar den ontvanger der registratie. 8. De ontvanger boekt het ln een re gister, zendt aan veroordeelde een waar- eohuwing tot betaling voor een vastge- stelden datum. 4. Op dien datum zendt de ontvanger den veroordeelde nog eens een herinne ring aan de betaling, met de mededeeling dat andera overwogen zal worden de boete op hem te verhalen. 6. Aoht dagen later zendt de ontvan ger het extract-vonnis aan den ambte naar van het 0. M., met de mededeeling, dat de boete niet is betaald. 6. Nu richt de ambtenaar van het O. M. tot den veroordeelde nogmaals de mededeeling, dat als hij nu vóór den be paalden datum niet betaalt, de boete op hem verhaald zal worden. 7. Dit stuk wordt uitgereikt aan rijksveldwachter, .die het aan den ver- oórdeelde beteekent en het daarna terug zendt aan den ambtenaar 0. M. 8. Is de bepaalde datum verstreken, dan zendt de ambtenaar O.M het ex tract-vonnis weer naar den ontvanger der registratie met machtiging de boete te verhalen. 9. De ontvanger zendt nu naar den burgemeester van de woonplaats van den veroordeelde een aanvraag naar de ge goedheid van den veroordeelde. 10. De burgemeester zendt) nn een gemeente-ambtenaar op onderzoek uit. 11. De aanvraag gegoedheid wordt weer aan den ontvanger teruggezonden met de mededeeling, dat de veroordeelde betalen kan. 12. De ontvanger vaardigt een dwang bevel uit tegen den veroordeelde en geeft dit aan een deurwaarder. 18. De deurwaarder gaat dit dwang bevel aan den veroordeelde beteekenen en bezorgt het weer bij den ontvanger. 14. De ontvanger zendt het dwangbe vel aan den directeur der registratie met verzoek hem te willen machtigen thaps tot executie (door inbeslagneming van de goederen van den veroordeelde) over te gaan. Hij voegt daarbij een ontwerp voor het door den deurwaarder uit te brengen exploot. 16. Eindelijk stelt de ontvanger de stukken weer in handen vanffden deur waarder en nn kunnen de inbeslagne ming en verkoop beginnen, doch de ver oordeelde vindt het nu tijd om zijn boete en f 0,40 kostenbeteekening dwangbevel te betalen, DREIGEND ARBEIDSCONFLICT IN NOORWEGEN. In Noorwegen brak eenige maanden geleden, juist toen de winter voorbij waa en het wegennet bevrijd begon te worden van sneeuw, onder de wegwerkers in ze ven provincies een staking uit. Het ge volg was, dat vele hoofdwegen met name om Oslo heen, in een ellendigen toestond verkeeren, zoodat de automobilisten ze bijna niet durven berijden. De Staatawegendienst richtte omsti 1 Juli een oproep tot de wegwerkers om den arbeid op de oude voorwaarden te hervatten, daar de staat de begrooting voor de wegen niet kon verhoogen. De vakveraenigingen zijn eohter niet op de zen oproep ingegaan en hebben Vrijdag eon reeks sympathies tokingen aange kondigd als niet aan den eisoh der vak organisaties die op een of andera wij ze werkzaam rijn voor de maatschappij, die het wijnmonopolie beheert alsmede de arbeiders werkzaam in de Nooreche brouwerijen, in totaal eenige duizenden arbeiders. door PROF. m. K THOMSON HYWOOD, De arte, die zich ten aanaohouwe van een vergadering van medici met lues in fecteerde, om rijn vertrouwen in een door hem gevonden geneesmiddel te bewijzen; de geleerde, die 'n kopje typhusbacillen leegdronk om te bewijzen, dat ziektekie men geen vat hebben op een goed gevoed liohaam; de chirurg, die een pas wegge nomen kankergezwel op zijn dij liet in planten om te bewijzen, dat kanker niet besmettelijk is, en tenslotte de geleerde, NIEUWE DUIKBOOT. die vanuit een ader in rijn am eoa gum mi buisje tot in zijn hart schoof deze helden der wetenschap, die hun leven op het spel zetten om het medisch onder zoek vooruit te brongen, zien hun rij thans aangevuld door een professor uit Boekarest met zijn moedige leerinlgen, die aan hun eigen lichaam gingen onderzoe ken wat het is, te sterven. Op de binnenplaats van hun instituut werd een galg*opgericht, een echte galg, zooals ook voor terechtstellingen wordt gebruikt. Aan die galg zag men nu eens den professor, dan weer een der studen ten hangen. De strop werd aangetrokken, de ademhaling en de bloedtoevoer naar de hersenen werden afgesloten, het li ohaam van de proefpersoon verviel in krampachtige trekkingen en bleef ten slotte bewegingloos. Op dat oogenblik sprongen de anderen toe, sneden hem, hf en brachten hem weer bij. De proefper soon had nu eenige ervaring van het on bekende land, waar niemand van terug keert. Hij keerde echter wèl terug en kon vertellen, wat het is, aan de galg te ster- En allen, die rich daar in BoelaMet bü wilze Tan proel lieten opknoopen, aoo- wel de profewor ale lijn studenten, be schreven deralfde gewaarwordingen. Zij sagen een fel licht de reactie van de geziohtszenuw hoorden een luiden knal de reactie van de gehooraenuw en verloren dadelijk daarna het be- wuatzijn. Van de krampen en trekkingen, die hun liohaam tijdens den verstikkings dood meemaakte, bemerkten nj niets meer, de doodstrijd verliep onbewust. Het eigenlijke eterven maakt men niet meer mee nelfs niet, wanneer men wordt op gehangen, wat een dar vreeselijkste ma nieren van sterven ie. De wetensohap komt trouwens moeren meer tot de oonolusie, dat het sterven op ziohzelf niet zoo vreeselijk is als men zou denken .Dr. Kahn heeft de wijzen, waar op een mensoh kan sterven, in zes groe pen gerangschikt en slechte bij Mn van die groepen treedt de dood in, sonder dat het bewustzijn wordt gestoord; bij al le andere vormen sterft het liohaam eerst af nadat het heldere denken reeds is uit geschakeld. Bij de eerste der zes vormen worden zoowel het bewustzijn als het li- ohamelijk leven plotseling en gtjijktijdig uitgedoofd. Zoo stierf de beroemde beeld houwer Tharwaldsen. De 74rjarige had zich wel al eenige dagen minder goed gevoeld, doch op den morgen van zijn sterfdag had hij nog gewerkt aan een buste van Luther; 'e middags dineerde hij in de beste stemimng met den sohrijver Oehlenschlager en den sprookjesdichter Andersen én avonds ging hij naar den eohouwburg. Terwijl hij reeds op zijn plaats zat en evenals de ander» toe- eohouwerz wschtte op het ophalen van het gordijn, zag men hem plotseling van zijn Moei afglijden. Hij had geen geluid gegeven, gedn beweging gemaakt; uit nieta bleek, dat hij zijn einde had voe len naderen De groote kransader van zijn hart waa veratopl geraakt en zoo etonden het hart en de bloedsomloop stil, zonder dat de beeldhouwer de minate pijn had gehad. Bij een andoren vorm fan sterven, den x.g. narooeedood, verliest de patiënt be trekkelijk; spoedig het bewustzijn, terwijl het lichaam eerst langzaam afsterft Dit is b.v. het geval bij suikerziekte, ure mie, hersenvliesontsteking en gasvergifti ging. Zulke patiënten worden moede, dui zelig, rij vallen in een slaap, die steeds dieper wordt in den letterlijken zin van het woord, steeds verder in de hersens doordringt totdat missohieh eerat na wo ken het ademhalingscentrum wordt be reikt. De zieke is dan „ontslapen". Tus sohen de beide vormen ligt het tweede type, waarbij het bewustzijn plotseling wordt verloren, bijvoorbeeld door een beroerte, terwijl de dood eerst na lang durige bewusteloosheid komt als een ver lossing. Bij de drie andere vormen van sterven heeft de patiënt nog wél eenig bewust zijn, al denkt hij niet aan rijn sterven. Als iemand van koorts of uitputting sterft, heeft hij van tevoren allerlei droomen, zijn denkvermogen werkt niet meer, doch des te'levendiger is rijn fan tasie. Zoo droomde Napoleon hardop van zijn overwinningen, zoo stierf Auber in muzikale fantasieën. Even vreemd is datgene, wat rich afspeelt ln het bewust zijn van iemand, die b.v. na van een hoog» rota gevallen te rijn, den dood voor oojgen riet. In de korte oogenblikken, waarin hij valt, ziet hij rijn geheele leven aan rioh voorbijtrekken; hij is gelukkig en gevoelt geen spoor van doodsangst. Een man, die als door een wonder gered werd, «ei- de, dat hij uren noodig zou hetoben om alles te vertellen, wat hij in die óots se conde van zijn val had meegemaakt. En hoewel bij den zesden vorm yan sterven het normale denkvermogen niet vertroe beld wordt, ontbreken ook hier alle on aangename gewaarwordingen: kalm en rustig schikt de stervende zich in njn lot. De dood kan door een pijnlijke ziekte of een ernstige verwonding worden ver oorzaakt, doch het sterven zelf is pijn- (Nadruk verboden.) THAI NI NR. De Jnpanzche deelnemers een de Olympische epelen te Loa Angelee gedurende den langen overtocht van Japan naar Amerika rogelmati den rageeringasteun overeenkomstig de Griaiszuivelwet te aanvaarden, aangezien zij Zich niet noodlijdend achten. OPLICHTING VAN STEUN. Voor de arrondissementsrechtbank te Dordrecht stond P. v. G., ijzerwerker te Hardinxveld, terecht, die deze gemeente had opgelicht voor een bedrag ad f 170.90 door bij het steunoomité te verzwijgen, dat hij nog een bedrag groot f 900,62 in eigendom bezat. De Officier verweet den ambtenaar ter secretarie dat hij weimg positiefi was in zijn verklaringen. Mede in verband met de verklaringen van vor- dachte bij de politie, achtte de Officier echter schuld bewezen en vroeg een straf, 1 maand voorwaardelijk, met een proef tijd van 8 jaar en de bepaling, dat het bedrag ad f 176.96 binnen drie maanden moet zijn terugbetaald. De rechtbank sprak echter v. G. vrij. BELEEDIGINQ. De koopman J. E. te Alblasserdam verscheen voor den rechter te Dordt, om dat hij P. H. V. had uitgescholden. Het bleek dat V. niet goed verstaan had wat E. geroepen had, maar het moest wel be- leedigend zijn, want er kwam iets van „min" Het scheldwoord kwam echter niet vaat te staan. Daarom werd vrij spraak uitgesproken. NED. HERV. KERK. GROOT-AMMERS. Donderdag 14 Juli, n.m. 2 uur, Ds. J. van AmeteL Huwe lijksinzegening. OTTOLAND. Juli, Geboren: Aart, z. van A. den Doer en F. Renaud. Jaooh Sterk), z. van A. van de Weg en G. Tuijtel. WATERPOLO. Schoon hovsn. „S.Z. P.G. I" speelde gisteren te Leiden voor de oompetitie te gen „De Zijl I". De wedstrijd werd direct door beidé partijen flink aangepakt. Na eenige aan vallen op beide doelen krijgt de Schoon- hovensche links-achter kans om den bal op te zwemmen en in het Leidsche doel te deponeeren; er was toen 1 minuut ge speeld. Nu Schoonhoven de leiding geno men heeft), komt er bij de tegenpartij nog meer actie dan tevoren en na 2 mi nuut spelen weet de Leidsché links-voor te doelpunten. 1—1. Zoo blijft de stond tot de rust. Direct na de hervatting, met het uit- zwemmen, bemachtigt de links-voor den bal, speelt terug op den spil, deze weer naar den rechts-achter, die op zijn beurt keurig voorzet en de links-voor geeft met een prachtig schot voor de tweede maal Schoonhoven de leiding (21). Hierna gaat de wedstrijd gelijk op, vooral de Schoonhovensche achterhoede geeft keu rig partij, doch een halve minuut voor het einde weet „De Zijl" nogmaals te doelpunten (22). Als daarna onze mid-voor keihard achteruit vlak naast de paal sohiet, wordt er einde gefloten. De uitslag geeft de verhouding heel good weer. Noordsloos. De voetbalmatch tusschan Arkel en Hoornaar, eindigde met een 6—0 overwinning voor Hoornaar. AMSTERDAM, 18 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 400 vette kal veren, le kwal. 3640, 2e kwal. 30-34, 3e kwal. 20—<27 per K.G. leendgewioht; 51 nuchtere kalveren f 2.60—6 per stuk; 610 varkens, vleeschvarkena, wegende van 90—110 KG, 8638, zware varkens 88 —35, vette varkens 80—80 poar KGu alachtge wicht, WOERDEN, 13 Juli, (Draadloos). Aanvoer 415 partijen kaaai Met rijksmerk le kw. f 26-27, id. 2e kw. t 20—28. TTM.ndftl traag. BODEGRAVEN. 12 Juli Aangevoerd 876 partijen kaas, 16.721 stuks, wegend# 141.480 K.G. Prijzen: Goudache kaas met rijksmerk le soort f 26—07. 2e soort f 2023, zwaardere I 28 per 60 K<& Handel flauw. ROTTERDAM, 12 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 186 paarden, 42 veulens, 823 magere hinderen, 770 vette runderen, 846 vette kalveren, 608 nuchtere kalveren, 48 schapen of lamme ren, 23 biggen, 8 bokken of geiten, 6 over loopera. Prijzen per half KG.: Koeien 16—iö, 2991. 34—00 cent; ossen 17Yi20, 27 —29. 32Ki86 cent; stieren 17M19, 21 22K, 24—20 cent; kalveren 22 27 X, S2/486, 44—46 cent. Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeden f 120—240, stieren f 60290, paarden f 180300, slachtpaarden f 100 180, hitten f 80—180, veulens f 20—60, fok nuchtere kalveren f 815, alaCht nuchtere kalveren f 3—7 .kalfkoeien f 120 —240. pinken f 30—90, vaarzen f 90—» 160, biggen f 4-9, biggen per week 40 80 cent. Overzicht: Runderen handel zeer kalm, alleen een prima exemplaar ging tot 66 cent; stieren ruim aangevoerd, handel zeer lui; kalveren le eoort werd iets williger verkocht dan Maandag, andere en vooral afwijkende soorten handel traag melk- en kalfkoeien handel vlugger, aan voer niet groot en meer kooplust; jong vee handel zeer lui; paarden, werkpaar den en hitten kalm, slachtpaarden han del iets vlugger; nuchtere fokkalveren handel zeer kalm; biggen weinig ham del. UTRECHT, 12 Juli. Ver. Eierveiling te Utreoht (V.E.V.U.). Eieren wit f 2.30 2.90, eieren bruin f 2.804, eendieren f 2.10, alles per 100 stuks. Aanvoer 80.000 stuks. MUSEUM-VLIEGTUIGEN. In Berlijn zal over «enigen tijd een luchtvaartmuseum worden geopend, waarin ook de bovenstaande maohine# geplaatst worden: Links: de eerste Duitsche mo- torvliegznachine van 1908; reohts: een automobiel, voortbewogen door een Juohteohroit Bij de Rotterd. Droogdok Mij. is te Rotterdam de onderzeeboot K 14 te wa ter gelaten. De boot werd gebouwd voor Ned.-Indië. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. A. M. Schorer—Dijckmeester,, echtgenoote van vice-admiraal *Jhr. G. L. Schorer. Vooraan mevr. Schorer met den directeur der droogdok Mij ir, A, Knape, WAARDELOOZE BLOEMKOOL Eerste kwaliteit voor 1 cent. Te Amsterdam zijn gisteren drie trana- portouto's met eerst soort bloemkool naar de gemeente-reiniging vervoerd, omdat het product onverkoopbaar was. De aanvoerder kon slechts één cent per stuk krijgen, zoodat hij per krat van acht stuks 8 cent ontving, want hij betaalde 5 ct. krat-huur. De kweekers hebben een demonstratie gehouden met volgeladen wagens met allerlei pakkendé' opschrif ten. STEUN GEWEIGERD. Een vrij groot aantal landbouwers te Colmechati bij Deventer beeft geweigerd

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2