nieuws Gemeenteraadsvergaderingen De Luchtreis van de Pegasus nog altijd 25 cL per half ponds pakje Wat geelt de Radio? HIP Gemengd Nieuws. Kaas en Kaasmaken. Rechtsvragen. T«r veldemlnz san de wel op het menesebod wordt Blue Band voortaan samensd mat 25allerfijnste Roomboter ondar rUkscontr&la. Ondanks desa toevoealnz van dure natuurboter BLIJFT DE PRIJS van Blue Band ONVERANDERD. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Alblasserdam en Lexmond AlblasMfdam. Twggpg ma NftUWSBl.«D VOOR gUIQ.HOH.OWO gM UTRECHT. ««Imanliovfimlw Cnurinl MAANOAÊ IB JULI t«t Olnntag It Jvll. Hllvtvium. A.vao. 6—<10 Gramofoon, 10—10.16 Morgenwijding; 10.16—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Golintenooooert (Zong en Piano); 11—11.30 Mevr. M, HitterLandré over; „Ingemaakte Zon"; 11.80-12 Voortzetting Soiieten- ooncertj ial,dö Conoert door Tu- •ohinkl'e Seleot Saion Orkest; 1,90—8 Aooordeon-musiek; 3—815 Gramo foon i 290-6 Gramofoon; 6^8,80 Voordrecht door Mr. Ph. 0. La Ghapel- le Over „Een wereldreis per Aapjes- koetsier", 8.90—4.30 Concert door het Orkest Limbach; 4.30—5 Radio Kinder Koorzang; 5-5.80 Gramofoon; 590— 6.30 Kovaos. La joe en zijn Orkest; 6 90 —7 Radio Volksuniversiteit. Dr. J. H. van der Hoop over: „Over ons gevoels leven"; 7-jr-7.30 Kovaca Lajos en zijn Orkest; 7.80-8 Jhr. Mr. Gh. M. Ruyo de Beerenhrouck over: ,,l>e huidige toe stand des lands"; 8—0 Orgeloonoert; 5--10 doneert door het Utrechtsoh Ste delijk Orkest en Piano; 10'10.15 Nieuwsberichten; 10.15—U Voorset ting Concert; 11«12 Dansmuziek. Hulzen. K.R.O. 8—0.15 Conoert; 10— 11.30 Gramofoon; 1180—18 Godsdien stig halfuurtje; 12.151 uur KJR.O.- Trio; 1.45—2 Gramofoon; 2—9 Vrou wenuurtje; 8—3.80 Gramofoon; 4— 5.10 Uitzending door den H.LR O.; Ö.10 —590 K.R.O. Kunstonsemble6.90— 5.36 I. Lessing over: „De Belasting- plaatjes", 5.45—656 K.R.O. Kunsten- aemble; 0.557.15 Alcimistische tri omfen der moderne wetenschap; 7.30— 7.45 Jhr. Mr. Oh. M. Ruys de Beerem- brouck over: „De economische toe stand"; 7.458 Verbondakwartiertje; 8—0 Concert door het Nümeegsch Symphonie-Orkest; 0—0.15 Nieuwsbe richten; 015—10 Opvoering van „De Minister komt"; 10—11 Vervolg Con cert; 1112 Gramofoon. Woensdag 20 Juli. Hllvsrsuftt. V.AR.A. 8 uur Gramofoon; 9 uur V.A.R.A-Septet; V.PH.O. 10 uur Morgenwijding; V.AJFLA. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur V A.R.A'.-Or- kest en Gramofoon; 2.16 uur Onze Keu ken door P. J. Kere Jr.; 8 uur Voor de Kinderen; 5.93 uut V.A-R.A.-Sep- tet en Gramofoon; 7 uur Gramofoon; 7.1Ö uur V.AHA. Mandoline-ensem ble; 7.30 uur A. M. de Jong over: „Naar het dorp Stankontza in de Bar ragan"; 7.50 uur V.Ail.A. Mandoline- ensemble; 8 uur Opvoering van „Het eerste Consult"; 890 uur V AJLA.-Or- kest; 0 uur Opvoering van „De we derwaardigheden van Wakker en Tro- penduit"; 0.15 uur V.A-R.A.-Orksst; 0.46 uur Opvoering van „The Super- Detective"; 10 uur V.A.R.A.-Orkest; 10.20 uur Nieuwsberichten1090 uur Uitzending van het tweede bedrijf van de revue „Alles wordt weer goed"; na afloop tot 12 uur Gramofoon. Hulzsn. N.OR.V. 8-8.lö Schriftlezing; 8.16-0.90 Conoert; 10^1090 Zang door het N.C.R.V.-Dameskoor; 10.30 11 Korte Zlekendienst; 11—12 Har- xnoniujnbespeling; 12.15—8 Concert <Viool, Cello, Piado en Harmonium) 2903 Lezen van Ghr. lectuur; 9—6 Concert (Sopraan, Mezzo-Sopraan, Vi ool en Piano); 5—6 Kinderuurtje; 0— 7 Ohr. Liederenuurtje; 7790 Oplaat van den Minister van Waterstaat afge staan; 7.45—8 Nieuwaberlohten; 8—0 Concert door de Chr. Hannonieveree- niging „Soli Deo Gloria te Weeep; f 0.90 Mr. P. Borst over: „De leeken- rechter in het Nederlandsche Bedrijfs leven"; 9.30—10.40 Vervolg Concert; plm. 10 uur Nieuwaberiohten; 10.40— 11.90 Gramofoon. RADIO-REDE MINISTER RUYS. Wij herinneren er aam, dat Disdag avond 19 Juni, van 7 SO tot ongevsef 7.45 uur, de Minister van Binnen]and- •che Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Oh. J. M. Ruys de Beersnbrouok, een radio rede sal houden over „den huldigen toe stand des lands". De rede wordt door de A.VH0. tn da K.R0., respect, over da eenders Hilver sum en Hulzen, uitgezonden. te Zevenhuizen; M. Meijer te Lekkerkerk; C. Pannevie te Krimpen a.d. IJeeel; A. de Weger en Ha. van Éendenburg te Gou da. Niet bevorderd 8 Ven de 2e klasse B naar de 9e klas se: D. Blommendaal te Gouda; La. Broe rs te Lekkerkerk; L Hendiquez, F. van der Heyden, Wa. Nagtegaal, W. van Nordea te Gouda; If. Oskam te Haae- treoht; Aa. Overhand, B. Ringeling, J. de Ruwe te Gouda; Ja. Sohieveen te Lek kerkerk; L. Sipe te Gouda; A. Smalbil (voorw.) te Gouderak; K. de Stigter te Gouderak; A van der Straaten te Berg1- ambaoht; J. Vermeij, V. Henriquei te Gouda; Me. Bol, M. Braak, D. Broer te Gouda; A. Bruggeman te Sohoonhovtn; J. van Eyk te Gouda; J. van Oelderin te Boskoop; H. Hamereltg te Gouda; A. Hooftman te Boskoop; D. van der Horst te Gouda; C Kaebergen te Gouderak; A. Kwaak te Wnddlnxveen; Eth. Laugem&n N. Me uiman te Gouda; Hugenholtz (voorw.) te Ammeratol. Niet bevorderd 1. Van de 8e klasse B naar de 4e klas se: Ma. van Dijk te Gouda; D. van Doo- kum te Stolwijk; Ja. van Dorp, A. de Groot, A. de Hoog, allen te Gouda; L Hoogendoorn te Hekendorp; Mo. de Jong Ja. Kool te Gouda; A. Loekemeijer te Lekkerkerk; A. Moerkercken te Zeg waard; G. Terpetra te Ammerztol; Ja. Verjaal, P. Verstoep te Gouda; A. Jan sen te Boekoop. Van de 4e klasse A naar de 5e klas se A: Ja. Gar ritsen, Aa. Goedewaagen, Ey van Hoorn, allen te Gouda; L. Hor- neman te Boskoop; E. Lokeree te Zeven huizen; P. de Man te Gouda; H. Nieuw- land te Zevenhuizen; J. Poelenije te Gouda; D. Schouten te Waddinxveen; Ca. Slingerland te Gouda. Van de 4e klasse B naar de 5e klas se B: K .de Blouw te Gouda; Th. Brou wer te Moercapelle; W. van Erk te Ze venhuizen; W. Kwint, A. van der Lee, te Gouda; Ja Leyer te Zoetermeer; Ja. van Omm# te Lekkerkerk; A. Schouten, G. Soeters, Aa. Weinman, allen te Gou da; L. van Zoest te Bergambacht Niet bevorderd 4. GYMNASIUM GOUDA. Toelating Gouda. Voor den nieuwen cursus zijn toegelaten tot de eerste klasse: Zonder examen: Johan Blanken, An- dries van Dantzig, Hendrika Eleenga, Jan Aart La Gro, Ella Hamburger, KorneJis Krerner, Alida Loef, Louis Nagtglas Boot Ar is Oakam, Arnold Polak, Geertrui da Rensma, Anna Simon en Johannes van der Torren. Na afgelegd examen: Elisabeth Gallas, Frans van Maokelenbergh, Nanny Mo- gendorff. Anna Sixma, Maria Vixeebozee en Werner Zimmermann. Tot de vierde klasse ie toegelaten: W. Kranendonk. Bevordering Bevorderd zijn van de ie naar de 2e klasse: L J. A. van Dantzig, Q. H. Ch. van Dijken, Suzanne F J. Franken, K. J. Kerling, M. J. van Kleef, A. G. de Man, H. W B. Michgelsen, P. Nijhoff, L. L. de Planque, D. B Prins, Gijeber- ta Ringeling, Fr. Sdhreuder, L. G. Steijn, Anna S. Torenema» J. H. van Waaien- dorp. Van de 2e naar de 8e klasse: Grietje La Gro, C. Jongebroer, G. W van Ouwer- kerk, F. W. Simon, E. B. L. Stijkel, Her mijntje A. Sixma, J. van de Werken. Van de de naar de 4e klasse: Alida H. Boer, P. W Boer, H. Both, J. F. Cos- ter, H. Giotema, Maart je A. Goedewaa gen, M. J. Meijer, Simone J. H. Mogen- dorff, J. van Roeeum, J. J. Tukker, J. F. W G. Verheul, Nelly L. E. van der Want, J. Zwijnenburg. Bevorderd van de 4e naar de öe klas se: M. M van Beek, Johanna Ja Bier, R. de Bruin, H. R. Elzenga, A. van den End, H. Gaarlandt T. J de Heer, P. de Hoop, M. Hugenholtz, Willy Kanis, Geertje Meijer, A. J. Meijer, P. Renkema, H de Smeth, en Anna van Eldik Thieme. Van de 5e naar de 6e klasse: H. P. C. de Balbian (A.), W ven D. G. Bogerz (A.), R. L. van Deth Christina Ja. Jungating OB.). Anna radina Risee (B Hel- en Boefeop. De ICnJeter heeft de door den gemeenteraad vastgestelde ver ordening op de winkelsluitingswet 11)90 niet goedgekeurd, zoodat in een eeritvd- vergadering, dit onderwerp op* nleüWWkn de orde gal worden gesteld. Gevonden een zilveren broohe. In lichtingen bij de gemeente-poHtie. Op Vrijdag 22 Juli, v.m. 10 uur, iel de gemeenteraad ia openbare vergadering bijeenkomen. Gemeenteraad. Nleuwerkerk Ad. IJeeel. De gemeente raad ie in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 20 Juli, vjb. NOG EEN SCHEEPSBRAND. Ook in Antwerpen hooft oen geweldige achoopdbrand gewoed Allo beschikbare brandweer waa aanwezig om dan brand te blueeohta, Da brand wordt op 2 H fMohst, 10 uu*. De agenda luidt: 1. Notulen; t Ingekomen stukken en meededeelingen, waarover zoo noodig besluiten3. Aan bieding de» gemeu te-rekening, dienst 1061; 4 Benoeming van een ambten aa* van dsn Burgerlijken Stand; op de aan beveling zijn geplaatst: 1. H flwets, la ambtenaar ter eeorotarie, en 2. Tb. Schriek, 2e ambtenaar ter eaoretarie. B. en W. hebben voorwaardelijke vergunning verleend aan de M.I.D.O. te 'e-Gravenhage, voor het spannen van draden in deze gemeente voor den aan lag van aan redlo-diatributlanat, Tan kantore van de interoommunala arbeidsbemiddeling staan ais werkzoe kenden ingeschoven: 2 ijzerwerkers, 0 metselaars, 3 chauffeurs, 20 losse arbei ders, 2 landarbeider^ 8 grondwerken, 4 timmerlieden, 2 betonwerkera, totaal 07 personen. De gemeente-tekening, dienst 1081, sluit in den gewonen dienst met een ba tig saldo van f 19700,11 Het hoofdstuk 'belastingen was geraamd op f 13700,11. Het hoofdstuk belastingen was geraamd op f 55075, de opbrengst was f 00676. Gebrand. Nieuw-Lekkerland. Toen de 28-jarige mej. J. de J. een pot kokend water van de kachel wilde nemen, kreeg zij een deal van den inhoud over de voeten, waar door zij deerlijke brandwonden bekwam. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Doer see ruil gevalles. Nieuw-Lekker land. Een 4-jarig kind van den heer W. den Boer viel Vrijdag avond bij het spelen door een ruit. Door de glasscherven werd het kind ernstig «an het hoofd gewond. Nadat die heer A. T. de Kluyver, lid van de ver- eemging E.H.B.O., het eerste verband bad gelegd, is verdere geneeskundigs hulp verleend door Dr. A van Waaeber- gen. Uitstapje. Nieuw-Lekker land. Begunstigd door prachtig zomerweer heeft de af dealing der V.A.R.A. de vorige week een auto tocht gemaakt, 'e Morgens om 7 uur ver trok men. Eerst ging de reis naar Arn hem en ometreken. Om 1 uur is daar bij een ouden dorpsgenoot in het hotel „café Kraag"' gedineerd. Vandaar ging de reis naar Hilversum, waar de V.A.R.A.-stu- dio en het prachtige gemeentehuis wer den bezichtigd. Na nog eenigen tijd in de bosschen te hebben vertoefd, aanvaardde men de terugreis. Om hall tien kwam men, hoogst voldaan, weer te Nieuw- Lekkeriand aan. Ouderkerk Ad. IJeeel. Het peard van den landbouwer P. Hoogerwaard ie nog bang bij het over de brug gaan, waar het eenige weken geleden met wagen en lading de wetering ie ingeloopen. Door da schuwheid van het dier stootte ihaha de hooiwagen tegen een knotwilg, met het gevolg, dat de arbeider P. Hoogerwerfi van den wagen ra de sloot viel Hij wiet zioh op het droge te werken, doch ba- kwam een zoodanig onwirchte pols, dat hij zioh onder geneeskundige behande ling moest stellen. Polebroek. De Raad besloot in zijn Vrijdag gehouden vergadering met alga- meene stemmen, B. en W. te machtigen de huur der smederij, annex woonhuis, weiko tegen 1 Sept. afloopt, met den te- genwoordiger bewoner, den heer L. L. Horde, voor 3 jaren te verlengen onder de oude voorwaarden en tegen den thans geldenden huurprijs, zijnde f 840 per jaar. Stolwijk. Da knecht van den veehouder B. aan den Sohoonauweohenweg, had Vrijdag het ongeluk bij zijn werkzaamhe den in de seis te vallen. Hierbij werd een zijner vingen bijna afgesneden. Mii ie door Dr. Adem geneeskundig behan deld. Lh Vorige week maakte het strijkje „Onderling Genot" een reis je met een autobus near de omstreken ven Arnhem en Nijmegen. Het was voor de loden een gezellige dig en rij hebben veel gezien en genoten Dee avonds te elf uur arri veerden sij in opgewekte stemming weer Inde gemeente. WeddlnxvetA Op «7 Juli zal een gra tie autotooht voor ouden van dagen en invaliden plaats vinden. Aan verschil lende auto-eigenean ie verzocht om hun wegens voor dit doel beschikbaar te wilr Ln stellen. Au h* rits iullok- Un£«n t« bekom» omuut w ffevonden gouden nnnbud, licht PÜ» muWI u b.lutin«pluU« in «tui ljM.let.ln. Vrijdag geraakt, da opper man D. T op 't terrein, m iMt nieuw I* bouwen rereenigingagebonw mol aijn hand tuaaoban de kalkmolen bekneld. Met een ornatige verwonding moeat hij rich ondar behudaling vu aan geneer heer stollen. Da jonge beer N. Steenbeek, alhier ia op de R.H.B.S. te Utrecht bevordoerd vu de «e naar de 6e kleaae. Daar da direotie vu d. meubelfa briek „Da Hoop" udero plunan heelt geopperd gaat da bouw au da Hooge- Biezen niet door. Het ligt in da bedoeling om warneer B. en W. vargunning daar toe verleenen, de labriek te bouwen nabij de Benschopperpoort en wel op de boer derij vu den boer vu Rooijen die daar toe ia aangekocht. Gouden klooilarlubllaum. IJiMlataln. Op Donderdag 28 Juli ral de Eerw. Zuater Angeüoa, vu de Orde vu 0. L. Vrouw den dag herdenken, waarop rij voor 60 jaar in het klooater trad. Gedurende «1 jaren ia lij werk- raam geweeat al. onderwijrerea en hoofd der R.-K. mei.jeaachooL Een comlt« ia reeds gevormd om haar op genoemden dag te huldigen. Woensdag maken de led«n vu het oorp, der vrijwillig, brudweer een uit- atapje nur Amsterdam (Schiphol) Hau lam an Zantvoort, ONZE NIEUWSTE DUIKBOOT. Do nieuwe duikboot JL U", die t 1 degen vu atapel I* geioopen. MISHANDELING MET EEN HOOI VORK. Te Schaffen wee een knecht ven don landbouwer P. D. de O. boziff het hooi in de boerderij te borgen. Hij deed dit niet naar den zin van dsn boer. Den gelastte hem toen het hooi beter te plaat sen. waarop de knecht zijn patroon uitschold en hem allerlei beieedigragen naar het hoofd slingerde. Plotseling sprong de knecht op ven den hooiberg en viel zijn patroon van achteren met een hooivork aan. Hij wil de hem hiermee een slag op bet hoofd ge ven. De boer wist den slat gedeeltelijk af te weren, dooh liep niet'emin een ernstige wonde aan het hoofd op, bene vens aan den arm, waarmede hh den «lag had afgeweerd Door den slag kwam bij te vallen en hierop stak de knecht zun baas met de hooivork door mond en wangen. Op het gegil kwamen de vrouw en de vader van den boer toel open; zij wisten den kneoht de hooivork af te ne men en den boer te" ontzetten. Dees is door Dr. Schmidt te Sint Maar tensbrug verbonden en ligt nu met eea gezwollen hoofd en arm te bed. De dader is gehuwd en vader ven drie kinderen. Hij heeft zichzelf bij de politie aangemeld. ERNSTIG ONGEVAL IN STAATSMIJN „MAURITS*. Drie slachtoffert. Vrijdagmiddag stortte, omstreeks één uur, een gedeelte van een mijngang van de staatsmijn „Maurita" te Lutterade in. Er werden drie arbeiders bedolven. Dar- delijk ia de reddingsbrigade onder lei ding van Ir. Barresten in de mijn afge daald. Aanvankelijk waa men de overtui ging toegedaan, dat de drie arbeiders achter den puinhoop waren opgesloten. Geen der andere arbeiders had in de om geving gewerkt, zoodat men niet precies wist, waar de drie arbeiders zich hadden bevonden, toen heti ongeluk gesohiedde. Men heeft gedurende den geheelen na middag met groote haast gewerkt en to gen haifacht ontdekte men de lichamen der verongelukten. De arte constateerde den dood, die onmiddellijk na de instor ting moet zijn ingetreden. De slachtoffers zijn de 4i-jarige Broos uit Echt, vader van eenige kinderen, de 37-jarige gehuwde Belg Holbex uit TJle- straeten en de 10-jarige Van de Wal uit Geleen. De oorzaak van dit ernstig ongeval ie nog niet officieel vastgesteld. NIEUWE INBRAAK BIJ PASTOOR TE LEIMUIDEN. Greet bedrag vermist Vrijdagnacht ia opnieuw Ingebroken in de pastorie ven de R-K. Kerk te Lei- muiden. In twee jeer tijde ie dat reeds voor de derde maak Door bet verbre ken van een raam in de serre wieten de inbreken adoh toegang te vereohaffso. In de werkkamer van den peetoor werd een schrijfbureau opengebroken, waarin zioh de sleutel ven de hrandkaet bevond, zoo- dat deze al eeer gemakkelijk kon worden geopend. Al het daarin aanwezige geld, een groot bedrag werd meegenomen als mede de hoeken en anders bescheiden van de kerk. Deae laatste heeft een poli tiehond in den tuin ran de pastorie te ruggevonden. Voor hun bezoek aan de pastorie heb ben de daders nog ingebroken in de na burige villa van den heer W. Timmers, welke in de gemeente Rijnaatarwoude ligt. Hier werden sleohte eenige kleine voorwerpen, alsmede een bedrag van f 20, aan huishoudgeld ontvreemd, waar mede men zioh blijkbaar niet tevreden heeft willen stellen. De daders zijn nog onbekend. RIJWIELDIEP, DIE „NIETG WEET". Te Rotterdam ia in de binnenstad een men aangehouden, Verdacht van dief stal van een fiets. Hij doet, alsof bij zijn geheugen kwijt is, aldus de ,Meb.", doch daar de politie de overtuiging was toe gedaan, heeft zij een foto van hem ver spreid, met het gevolg, dat enkele bur gers zioh aan genoemd bureau hebben ge meld, en in den man meenden te herken nen den 26-jarigen K. Schoenmaker, bij genaamd „de bioemenkoopman". Op di verse adressen in de stad moet hij heb ben gewoond. De politie ie echter ran de zaak nog niet zeker, temeer, daar de bewuste man terstond zonder aarzeling toegat Schoen maker te heeten Da namen van zijn ouders en familie weet hij niet te geven. Thans stelt hij zich ierwat onwijs aan en doet allerlei rare gezegden, als ,4k zie je wet doch ondersteboven". Het ondersoek heeft aan het lioht ge bracht dat de fiets toebehoort aan den landbouwer D. F. uit Capelle Ad. IJsael. De verdaohte is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Ook daar simuleert hij „niets meer te weten". GEEN VUURPIJLEN MEER. De direotie der Exploitatie-Maatschap pij „Scheveningen" heeft nu Donderdag avond wederom een mortier bij het af staken van een vuurpijl uit elkaar is ge sprongen, verboden langer vuurpijlen af te steken. In overleg met den hoofdcom- missiaris van politie is besloten, 'n gron dig ondersoek in te stellen naar de c zaak van het springen der mortiea Men meent, dat de lading te sterk ie BANDIET NEERGE8CHOTE De moordenaar van Jack Diamond? Een der gevaarlijkste bendeleden te New York, Edward „Fata" MaoCarthy, werd ervan verdacht Jack Diamond te hebben vermoord. Daarenboven had Mo Garthy nog een heel© serie mipdaden op zijn rekening, om. moord op een politie agent. Hij werd reeds maandenlang ge zocht, maar het gelukte niet hem te pak ken te krijgen. De politie volgde de gangen ran Ma Carthy'e vrouw om den echtgenoot te kunnen ontdekken en ten «lotte weid Ma Garthy in een huis, waar hij met rijn vrouw vertoefde belegerd. Toen hij op de motorfiets trachtte te ontsnappen, is bij neergeschoten. UIT DE DAGEN VAN DE OOST-INDI SCHE COMPAGNIE. Blijkens bericht uit Kaapstad ie aea bergingemaatechappij in de Tafelbaai bezig met een wrak, dat vermoedelijk dat van de „Haarlem" ie, het eerste schip van de Oost-Indische Compagnie, dat in 1048 hier ie gestrand. De maatschappij is reeds drie maanden aan het werk. Thans rijn de eerste voorwerpen gevon den. Het vermoeden bestaat, dat een kleine hoeveelheid zilver en Chineesoh aardewerk gevonden zullen worden. 107. Verschrikkelijk, wat zag meneer Van Emmen er uitf En desondanks moest hij mee; al zijn verontschuldigingen en smeekbeden hielpen niets. Hij werd ate- vig geboeid en tuaaohen twee agenten naar het politiebureau gébracht. Ol o, wat ech&amds hij zich, toen hij daar zoo voor schandaal door de straten van Frankfort gevoerd werd, aldoor prevelend: „lek tóen oenejoeldieg!" Hana en Piet liepen er huilend bij. Het vu een jammerlijk ferioht! 108. „Hoender ttausend bommen en granaten!" raasde de commissaris, toen de ongelukkige Van Emmen voor hem stond. „Reken er op, dat ik je die frat sen af «al leerenl" De man zei nog veel meer, maar dat ging allemaal zoo gauw, dat meneer Van Emmen er niets van verstond. Toen werd de arme man naar een een zame cel gebracht. Een zware kogel werd aan zijn been bevestigd, om het weg- loopen te beletten.. VEEDE BLA» NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT;-fiehoonhovensehs Courant MAANDAG 18 JULI Wt GEVECHT MET WAANZINNIGE. Dels Ma Op dan Dunaroera» in de haven van Ri ga, heeft rich ploteetliag een kiaastiijke- Üjk waanzinnig geworden persoon, die in een badpak was gekleed, zonder eenige aanleiding op dè aan de haven werkzame arbeiders gestort. De politie kwam de arbeiders te hulp en er ontstond een wil de aohietpartij tuaaohen de politie enden waanzinnige, waarbij twee agenten wer den gedood en twee gewond, terwijl ook de krankainnige doodelijk getroffen werd. NOG STEEDS DE ZAAKKREUGER, Nieuwe vervalschlngen. De speciale afdeeling der recherche te Stockholm, die rioh met de zaak Kxeuger bezighoudt, heeft wederom een rapport, reeds haar dertiende, bij de rechtbank in- net houdt rioh bezig met de Conti nental Investment. Er blijkt uit, dat een groot aantal actief poe tan in de boeken dezer maatschappij valseh zijn. In een aantal gevallen heeft de directeur Sven Hudt deposito bewijzen vervaardigd. Zoo is er een dergelijk bewijs voor een poet van 50.000 aandeelen in Kreuger Sc Toll, waarvan tevoren geen sprake was. Voorts is geconstateerd, dat Kreuger met behulp van den naam van den Italiaanse,hen minister van financiën nog een docu ment heeft varvalscht, nA een deposito- bewys betreffende 1.180.860 aandeelen van de „F&briohe Riunite de Fiammsfe- ri (Vereenigdd Lucifersfabrieken). Uit 't onderzoek is verder gebleken, dat de Continental Investment per 81 Deo I960 een vordering op Kreuger Sc Toll had van ongeveer 00 mihoen Zw. free., hoewel de ze maatschappij volgens Kreuger Sc Toll's boeken een vordering op Continental In vestment zou moeten gehad hebben van/' 01 millioen kr. De vordering van de Continental In vestment op Kreuger Sc Toil werd intus- schen aldus verheimelijkt, dat de Conti nental Investment dit tegoed uit haar boeken schrapte en in plaats daarvan een vordering van hetzelfde bedrag boek te op de Finane-Geeeileohaft van Bred- berg te Zurioh. De accountant Wendier heeft erkend, dat hij in een brief aan Itrediborg order heeft gegeven tot deze boeking. CHAPLIN'S MILLIOENEN. Veel „armer" dan man denkt Charley Chaplin, die als de rijkste man van Hollywood wordt beeohouwd, heeft .protest aangeteekend, daar men hem in de heelt aangeslagen voor een kapitaal van 10 millioen dollar In zijn protest deelt hij mede, dat de papieren, die hij bezit, missohien vroeger wel on geveer zooveel zullen hebben gekost, maar heden is de waarde er van zeer zeker niet hooger dan 2H millioen dollar. Naast dit protest, dat dezer dagen voor de belastingautoriteiten tal worden gebracht, sullen ook die van Douglas Fairbanks en Harold Lloyd worden be handeld. Het fortuin van deae beiden is echter, zoover men heeft kunnen vast stellen, veel kleiner dan dat van Charley Chaplin. per 100 L. melk. Deze hoeveelheden lig gen nog beneden het gemiddelde. Even als bij de in 1020 te Bodegraven gehord- den Kaasdag, Meek ook nu, dat in de meeste van dene gevallen geen of weinig zuurtoevoegsel was gebruikt, n.l. 6 maal niets; 0 maal 10 tot 90 graai; 1 maal 40 gram van de zoetste wei; 1 maal 250 gram zuursel. De laatste kaas was echter zeer afwijkend; salpeter was in het ge heel niet gebruikt. In het algemeen ff*at een zuur toevoeg sel het gebrek dus tegen. Evenwel schijnt het dat ook andere factoren het gebrek beïnvloeden. Zoo bleek b.v, dat in het eene pakhuis het verschijnsel rioh ster ker openbaarde dan in het andere. Slot Aon voorgaande beschouwinen wensoht de commissie nog bet volgende toe te voegen. Het is noodzakelijk, dat de resultaten der onderzoekingen algemeen bekend worden. Om dit te bereiken, wordt o.a gedacht aan de verzending van een cir culaire aan alle iaasbereiders en aan het verspreiden van kaarten, waarop in en kele woorden de aandacht op belangrij ke onderdeelen wordt gevestigd. De commissie verklaart ten slotte, dat zij zal blijven werken voor de verbetering van de kwaliteit; slechts door deae op te voeren, aal de volvette Goudsohe kaasde plaats kunnen behouden, die as in den loop der tijden veroverde. VOLVETTE GOUDSCHE KAAS. Eeitigs opmerkingen. De commissie tot bestrijding van de ge breken van volvette Goudsche kaas be sluit het rapport omtrent het door haar ingestelde onderzoek met enkele opmer kingen van aigemeenen aard. Bij de genomen proeven was eenige malen de kleur te hoog; gewoonlijk was dan kleursel gebruikt, ofschoon tweemaal niet De hoeveelheid water, gebruikt voor het opwarmen, sal in dene beide laatste gevallen vermoedelijk mimjer dan het ge middelde zijn geweest, aangerian het ver schil tusechen stram- en opwormingatem peratuur niet meer dan 6 en 7 gr. O. be droeg. Mogelijk heeft dit een tots donker der kleiur van het zuivel Ofschoon het gebruik van geringe bon* veelheden kleursel in enkele gevallen geen te hooge kleuring tengevolge had, is het gebruik van kleursel voor graskaas in '4 algemeen sterk af te raden. De kaas zon der kleursel bereid, was in geen enkel ge val te bleek. Althans voor oplegkaas is het gebruik van kleursel onjuist Het gebrek bruine rand kwam 19 maal voor. In 6 dezer gevallen werd geen sal peter gebruikt, bij de andere wisselde het salpetergeibruik tussohen 10 en 25 gram Vraag: Ben ik verplieht om steeds het volle loon uit te betalen aan arbeiden en arbeidsters, in- of uitwonend, die nu en dan rioh riek melden, somwijlen één, halve of twee dagen, en op aanmaning van den werkgever overgaan den dokter te roepen. Ben ik verplioht om uit te betalen, daar, zoo als nu in den hooibouw boven het vaste loon, nog een zeker bedrag, zoo genaamd hooibouwgeld, bedongen is. Is er ook verschil in losse of vaste werknemers met het uitbetalen bij zulke voorvallen? Antwoord: In da eerste plaats is ds werkgever verplicht volgens de wet bij riekte van den werknemer gedurende een betrekkelijk korten tijd het loon door te betalen. Die tijd hangt si van den duur der arbeidsovereenkomst en da omstandighe den en staat geheel ter beoordeeling van den reohter. Uitkeeringen volgen* de Ziektewet ko men in mindering op het door te beta len loon. Men kan door een zeer lichte riekte zonder dat medische hulp noodig is, wel eens niet in staat zijn te werken, doch wanneer de riekte van tongeren duur is, en de arbeider sou hardnekkig weigeren medische hulp in te roepen, zal zeer waarschijnlijk de reohter daarbij ook re kening houden met de bepaling van den tijd, dien de werkgever verplioht is uit te be tal*" - Bovendien zal zonder dat medische bij stand wordt ingeroepen de arbeider waar schijnlijk moeilijk het riek zijn kunnen bewijzen en is er in zoodanig geval alle aanleiding om in een eventueele procé dure te ontkennen, dat een arbeider riek is geweest. Met de door n verstrekte gegevens, kan ik niet beoordeelen, of de premie, die den arbeider gegeven wordt voor den hooibouw ook betaald moet worden bij ziekte. Zijn de omstandigheden zoo, dat die premie uitsluitend te beschouwen ia als vergoeding voor extra werkzaamhe den die verricht rijn, dan tal bij ziekte dit niet behoeven betaald te worden. Is het echter een onderdeel van het loon, dan zal dit wel moeten geschieden. Het plaatselijk gebruik zal op dit punt ook 'n richtsnoer zijn. Het versohil tuschen losse en vaste ar beiders vindt u roede in het vorenstaan de, omdat bij de bepaling van den be trekkelijk korten tijd rekening, wordt ge houden met den duur der dienstbetrekking doch bovendien kan het in het standpunt van den werkgever aijn nut hebben ton loeten arbeider bij riekte te ontslaan, waardoor ook de verpllohting ophoudt, na het verstrijken van den In acht te ne men opzeggingstermijn. Vraag: Op 25 Mei 1062 ie bij mij door een persoon voor f 1000 goedsnn gekocht, die betaald zou worden op 28 Mei. De kooper is niet komen betalen sa is met de Noorderzon vertrokken naar een andere gemeente, juist den 28st«n Mei, dus drie dagen later. Ik heb bem geschreven maar geen bericht terug ont vangen en dezer dagen heb ik aan de burgemeester dier gemeente geschreven BLUE BAND over die persoon, maar heb tot nog toe ook niets van hem terug ontvangen. Wat staat mij in deze zaak te doen? Antwoord: U vraagt mij wat te doen nu iemand aan wien u voor f 1000 goe deren hebt verkocht en geleverd, terwijl bedongen was betaling per 28 Mei j.i. niet betaalt, doch met de Noorderzon naar een andere gemeente vertrokken is. Alle moeite welke gij persoonlijk ean- wendt laat maar meer 4ijd verstrijken, terwijl juist spoedig ingrijpen van bet grootste belang kan zijn. Daarom is de eenige goede raad welke ik u kan geven u tot een advocaat te wen den en hem de vordering in handen te geven. Met hem kunt u precies bespre ken hoe gehandeld werd en deze kan ook veel gemakkelijker inlichtingen inwinnen waardoor hij in staat is te beelissen watt ged&an moet worden, opdat u aan uw geld komt. Het zal u vermoedelijk 10 pCt van het geïncasseerde bedrag kosten, doch n kunt er dan van verzekerd zijn, dat er aan gedaan wordt wat gedaan kan wor den. Al had de burgemeester u wel kunnen antwoorden, aaa ds zaak zelf kon bij niets doen. Vnao: Behoef ik voor een knecht, die bij mij f 200 verdient boven kost en in woning en 15 jaar oud is, een zegel te plakken, als ik van zijn vader een ver klaring krijg op zegel, dat hij niet ver langt dat ik plak? Kan de zegelwet mij dan toch nog noodzaken te plakken? Antwoord: Uw vraag of U voor een minderjarigen arbeider, wiens vader schriftelijk heeft verklaard, dat voor hem geen zegels volgens de Invaliditeits wet geplakt behoeven te worden, toch zegels moet plakken, moet ik bevesti gend beantwoorden. De wet stelt geen enkelen werkgover vrij van het zegelplakken, uitgezonderd die, welke gemoedsbezwaren hebben, doch voor hen komt de verschuldigde premie voor op hun belastingbiljet. Dit blijft dus hetzelfde. Inderdaad kunt U volgens de Invali diteitswet genoodzaakt worden de zegels welke niet geplakt zijn te betalen. Wanneer dtyr een verklaring als bo venbedoeld het plakken van zegels on- noodig werd, zou van de geheele uitvoe ring der wet weinig terecht komen. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 13 Juli. Rijden op verboden weg: M. K. te Waddinxveen f 4 subs. 1 d. h.; T. S. te Alphen a.d. Rijn f 8 sube. 1 d. h.j P. v. d. W. te Reeuwijk, J. N. de G. te Reeu- wijk, J. S. te Waddinxveen, J. v. d. W. te Reeuwijk, ieder i 4 sube. 1 d. h.; N. S. H. te Nieuwerkerk f 1 subs. 1 d. h. Visschen met verboden visohtuig: G. C. J. C. te Rotterdam f 5 subs. 1 d. h., met verbeurdverklaring vischtuigen. Motorrijtuig zonder toezicht laten «taan: J. van S. te Rijnzaterwoude f 8 subs. 1 d. h. Rijden zonder licht: G. H. K. te Ha- zerswoude f 8 subs. 1 d. h. Overtreding leerplichtwet: C. J. H. te Moordrecht en A. de W. te Nieuwer kerk, schuldig verklaard zonder toepas sing van straf. Te vroeg versch brood verkoopen: J. v. d. L. te Waddinxveen f 2 subs. 1 d. h. HFKENDORP. Juli. Geboren: Hendrik Leenderi, z. van H. Kastelein en H. Verboom 1 Johannes Cornelia, z. van P. A. Jongman en N. J. W. Verkade. MONTFOORT. Juli. Geboren: Henricua Theodoras Gerar- dus, z. van J H. Bruijnzeels en J. L. Lambregts. Ondertrouwd: G. P. ran Putten, 69 j. (te Hagestein), an J- A. van dear Linden, 26 j. Getrouwd: O. van den HseelVnmp. RB en M. P. Ram, 10 j. OUDEWIATER. Juli. Geboren: Adrianua Jacobus, van A. J. van Zuijlen en S M. Verkleij. Maria Gerard a. <L van O. J. Broere «&A.K Oosterlaken. Klaas, a. van JEL Goud* kamp en H J. van Vliet. Ondertrouwd: C A. de Groot en. W. A. Noll (van Duitachland). WADDINXVEEN. Van 7-44 Juli. Geboren: Cornelia Dirk, ■- van 0 Uilenbroek en J. C. van Gelderen. Neeltje, d. van P. van Holten en G. van der Beek. Johanna, d. van G. A. Groe- nenberg en P. Kerkwijk Leenderi, s. van A. Strijdhoret en H. van Tilburg. Geeriruida Johanna, d. van H. 0. Kooij- man en M. Poot. Raadsvergadering op 4 Juli, n.m. 7 uur. Afwezig de heer J. Vermeulen. Voorzitter de heer B. Visser, loco-barge- meester. Na opening deelt de Voorzitter mede, dat eenige noodzakelijk tie beh in delen punten een vervroegde vergade ring noodig hebben gemaakt. Voorname lijk betreft dit begrootingsw ijzi gingen voor 1932. Hierop deelt de Voorzitter mede, dat de heer P. Bol zijn benoeming tot lid van de Raad heeft aangenomen. Spr. stelt voor, den nieuwbenoemde reeds he denavond toe te laten, waarmede d« Raad accoord gaat, Nadat een commissie uit den Raad dé geloofsbrieven van het nieuw benoemde Raadslid heeft onderzocht en bij monde van den heer v. d. Koogh geadviseerd, den heer Bol toe te laten, legt deze de vereischte belofte af en neemt daarna zitting. De Voorzitter feliciteert hem, wijst op de groote moeilijkheden, die ten huidigen dage te overwinnen zijn en op het vele, dat er verlangd wordt van een lid van den Raad en vraagt samenwer king, om gezamenlijk de gemeente-belan gen te dienen. Spr. hoopt dat de heer Bol al zijn krachten zal aanwenden ten dien ste def gemeente, Waarna de heer Bol belooft alle* te «uilen doen wat in ilja vermogen ii, voor het belang der ge meente. Al» de kas leeg Hierna komen de begrotingswijzigin gen aan de orde. De Voorzitter zegt, dat deze wij zigingen met spoed moeten worden klaar gemaakt. Ged. Staten achten verschillen de maatregelen noodig. Ten eerste schrap ping van verschillende posten op de be grooting en invoering van weer nieuwe belastingen. Al deze maatregelen moes ten worden genomen, daar anders de ge meente geen aanspraak meer zou k ir r.en maken op steun voor werklóozenuitkee- ring. Spr. wijst sr op, dat sr reeds 8 maanden tevoren over gesproken is, dat de gemeente financieel zal moeten wor den geholpen; het is dan ook gebeurd, dat tusschentijds de kas leeg was. Op de verschillende brieven van hier uit gericht naar Den Haag kwam geen antwoord, met het gevolg, dat er ten slotte een telegram gestuurd js naar den minister, waarna een antwoord kwam, dat B. en W. verwees naar een brief, die onderweg was. Daarna is nogmaals een telegram gestuurd, waarvan de voorzit ter den inhoud voorleest, wat hierop neerkomt, dat er geen geld meer was in dd gemeentekas voor de steuntrekkun.'len, met dit gevolg, dat dan ook den werk- loozen geen steun kon worden uitge keerd, indien sr geen geld werd gezon den. De minister werd daarop zoo boos, dat hij heelemaal geen geld stuurde. Daarna is vanwege Ged. Staten een amb tenaar gestuurd met de boodschap, dat de begrooting 1932 eerst moest worden goedgekeurd door den Raad. Dit moest geschieden vorige week Vrijdag. B. en W. hebben geantwoord, dat dit niet ging waarna Ged. Staten er tenslotte genoegen mee namen te wachten tot Dinsdag. B. en W. konden niet beloven dat de begroo ting, zooals deze door Ged. Staten wai voorgesteld, zou worden goedgekeurd. Maar het eind van de zaak Was, dat toen er heden steun moest worden uitgekeerd, er geen geld gekomen was. De steun Ie tenslotte uitgekeerd van gelden, die root

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4