BLUE BAND De Luchtreis van de Pegasus Oosizet. van de 10 moeders konden Blue Band niet van natuurboter onderscheiden Wat geeft de Radio? Kerk en School. Stadsnieuws. WEERBERICHT. Telegrammen. DE RAMP VAR DE „IDOBE". VERSCH GEKARND Bolivia mobillMort. Gemengd Nieuws. DUITSCH OPLEIDINGSSCHIP VERGAAN. Sportnieuws. EERSTE BLUB, NIEUWSBLAD VOOR tUID-HOU-WIP EN UTRECHT. Schoonhoums!» Courant WOENSDAG 27 JULI 1S32. I 28 Juli. Hilversum. A.VJR.Q. 8-40 Gramofoon; 10--40.1Ö Morgenwijding; 10.16—40.30 Gramofoon; 1080-41 öolisten-oonoext (Viool en Piano); li--418Q Mara. R, Lotgering—Hillehimad om: „Ver- iriaaohende dranken «q ijs"; 11.80—12 Vwvojg Soliatenrooaoert; 18—8 Oon- ourt door Kwartet «q Gramofoon; 2.16 —8 Soliatenrooaoert <,V,.ool en Piano); 8—4 Gramofoon; 4—6 Zieienuur; 6— 680 Max Talc over: „Lois Armstrong en Gaih Calloway"; 680—680 Kovaos Lajos en rijn Orkaet en Zang; 6.80—7 Sportpraatje door H. Hollander; 7—8 Kovaoa Lajos en rijn Orkest; 8—8.80 Gramofoon; 880—880 Gonoart door ■hot Utrechtaoh Stedelijk Orkest, 880— 0.45 Voordracht doocr Nioo de Jong; 0.451085 Vervolg Concert; in da panne: Voordracht door Nioo de Jong; 108510.45 Nieuwsberichten en Koer een; 10.46—da Gonoart door John van Btruck en rijn Band. Hu ine it. K.R.O. &—0J.6 Concert; N.C.R. iV. 10—(10.16 Gramofoon; 10.15—10.45 Korte Ziekendienst; 10.4511 Gramo- foon, KiLO. 11—4180 Gramofoon; 1180—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.15—8 Concert door The Dutch Gentleman Band; N.GP.V, 2—6 Grar moioon, 8—880 'Vrouwenhalfuurtje; 4—6 Ziekenuurtje; 6—6.45 Guraua handenarbeid voor de jeugd; 6.45—6.46 Cello-Oonoert; 6.45—7 Cursus knippen en stofvereieren; 7—780 Declamatie door G. Meijnea; 7.46—8 Nieuwsbe richten; 8-815 Da. K. H. WalUen over: „Het bezoeken van sender an etudio"; 8.16—0 Gonoert door het N. G.R.V.-Kleinorkest; 0-080 Dea Nete lenbos over: „Uit het zendingaleven te Poerworedjo"; 0.00—10.46 Vervolg Gonoert; plan. 10 uur Nieuwsberichten; 10.46—1180 Gramofoon. Vrijdag 29 JuH. Hllverium. VJJR-A. 0 uur Gramofoon; 9 uur VARA-Septet; V.PJR.O. 10 uur Morgenwijding; VA-RA. 10.16 uur Voordracht door Willem van Qappel- len; 10.30 uur Septet; 11 uur Voor dracht door Willem v. Gapellen; 11.15 uur Septet; A.V.R.O. 13Gonoert door de Amsterdamsche Orkest Vereo- niging en Gramofoon; 2280 Een praatje over Sakburg; 280-4 Kovaci Lajos en rijn Orkest en Gramofoon; VARA 4 uur Gramofoon; 480 uur Na Schooltijd; 6 uur V.ARA^Orkeatj 6.46 uur Gramofoon; 6 uur Orgelspel; 6.80 uur A. M. de Jong vertelt over rijn Roemeensohe reia, 7 uur Orgel spel; 780 uur Orkest; VJPR.O. B8.16 VjP.RO.-n euws; AVR.O. 8.16—10.16 Gonoert door het Residentie-Orkestin de pauze: V.PR0. 0 uur Esperanto en Religie; 10 uur Nieuwsberichten; 10.16 uur Cursus Oud Teetamentiache figuren; VARA. 11—13 Gramofoon. Hulzen. KR.0. 8-0.1» Concert; 10- 1180 Gramofoon; 1180—12 Halfuur tje voor rieken en ouden van dagen; 12.16—1.46 K.RO.-Kwntet; 3-480 KR.O.-Kwartet; 6.10 uur K.RX).-0r- kest; 6.10—7.10 Vlaamaoh Programma; 7.10—7.30 Mir. E. Franquinet over: „Rondvluchten in Nederland"; 7.46—8 De a.s. Olympische Spelen te lx* An geles; 8—10.15 Concert door de Ko ninklijke Militaire Kapel; plm. 9 uur N euweberiohten; 10.16—12 Reporta ge van de Indische Tentoonstelling te VGravenhage. Faustanveroadarlno. Alblassardam. Da Ned. Faeoistenfcond, aid. Alblaiserdam, beeft op hat terrein JEortgene" Zaterdag aan landdag ge houden. De looo-burgemeeeter, da heer B. Vis ser, had alle maatregelen getroffen voor een goede bewaring van orde en roet.' Alle veren waren afgerot door politie, om te waken, dat geen bezoeken «ouden overkomen mat wapenen of ander minder gewenechte artikelen en ingevolge een ws&raohuwing van den burgemeester aan da naburige gemeente, waren ven Rot terdam af tot het veer alhier, voldoen de maatregelen genomen. De maxeohauasea alhier, nam vuurwa penen in beslag, eoowal van oommunie- ten al# van fascisten en maakte eenige procaaaenvtibaal op, wegens overtreding van da wapenwet Voor men op het ter rein ging, werd man gefouilleerd. Het bezoek was roer gering. Buiten de faacdatenolub van Utrecht Rotterdam, VOravenhage en Hardinx- veld, waren er misschien een 100 bezoo- kern op het terrain aaawerig. Wiel waa er op de atraat voor 't terrein 'n stroom van menaohen waar te nemen, dooh, al werd door den luidspreker afgekondigd, dat de entree vrij was, rij bleven buiten het terrein. De eerste spreker, de heer Hollander, •prak over „De Toekomst". Hij wees er op, hoe groot de beweging in Duitsoh- land ie geworden. Spr, waarschuwde sterk tegen de ontwapening, die het volk voeren sal naar de slachtbanken. Voor vrijhandel dient gewaakt, men moet de tariefmuren optiekken, opdat ome in dustrie. lijdende o.m. onder de Russisohe dumping, niet ten gronde ga. Spr. achtte het gelukkig, dat volk en Oranje nog een rijn en wekte op, te staan rondom den troon en te strijden tegen de demagogie der socialisten. Hij besloot met den wensch, dat de Koningin door God gespaard mocht blijven tot heil van volk en vaderlanid. De tweede spreker waa de heer J. A Baars, die een rede hield over ,yEn daarom Fascist". Hij sprak voornamelijk over de twee etroomingen. die elkander in de naaste toekomst rollen bekampen, n.l. het communisme en het fascisme. Hij noemde deze twee stroomingen van links en van rechts, daarmeede niet doe lende op de linksche en reohtsohe par tijen in de Kamer, dia elkander slechts bestrijden in schijn. Na gewezen te hebben op de groote be zwaren van het parlementair stelsel en op de groote salarissen van ambtenaren, van wie spr. er bij name noemde, beant woordde hij de vraag, wa het fascisme wilde, n.l. een coöperatieve staat, waar de deskundigen uit de deskundigen rollen regeeren, terwijl het fascisme rich zal stellen boven alle partijen. De heer Knotaenburg was niet ver schenen, waarvan men de oorzaak niet ^Aan het einde van dezen landdag werd een motie voorgelezen, die zioh o.m. ver rotte tegen het rapport-W/el ter, zooals het thans luidt, en verder werd aange drongen op werkverschaffing, ala wegen aanleg en bruggenbouw, met oprijsetting van de werkzaamheden aan de Zuiderzee werken, die nutteloos miffioenen vershn- den. Dero motie zal gezonden worden naar de regeering. Aan het einde werden voor het ver trek weer de noodige politiemaatrege len genomen, zoodat allee in de beate or de verliep. Werd er reeds enkele dagen tevoren gevreesd, dat minder gewenechte dingen zouden gebeuren, de» y^ees is gelukkig niet bewaarheid, wat behalve aan de maatregelen van den waarnamlen- den burgemeester, ook aan het »>er tao- tiech en kalm optreden van de politie te danken is. Bergambacht. Tot ouderling in de Geref. Kerk is gekozen de heer B. van den Dool. De leerlingen van de bijzondere school hebben onder geleide van het on derwijzend personeel met autobussen een reisje gemaakt naar Den Haag en Kijk duin, waar door de kinderen volop is genoten. B. en W. hebben vergunning ver leend aan het bestuur van de vereeni- ging „Het Hooge Land" om een ook lecte tp houden. Dat er in dezen polder heel wat wild is, blijkt hieruit, dat een jachtge zelschap op één dag 45 eenden schoot. AutobusdlensL Boskoop. Beschikkende op het beroep, ingesteld door de directie der Nederland- scbe Spoorwegen te Utrecht tegw de be schikking van God. Staten van Zuid-HoD land van 28 Juli 1031, waarbij aan J. Kols Sr. en C. F. Middelkoop te Boskoop (autobueondememing Trio) vergunning ia verleend tot het in werking brengen van oen autobusdienst van Boekoop nasr Al pen a*n den Rijn en omgekeerd, fa bij Kon. besluit met handhaving voor hat overigs van hst (bedoelde besluit van Gted, Statiën de vergunning verleend tot dan dag, waarop da epoorweg Boskoop—Al phen aan dan Rijn voor rairigeraverroer wordt geopend. Hoornaar. De landbouwer W. do 0. Ja door hst kanfcongsreoht veroordeeld tot f 16 boste, omdat hij hst kadaver van een varken niet begravsn, maar in sen «loot geworpsn had. Da burgamaariartwonfna. Loplk. De gemeenteraad besloot da voormalige ambtswoning van den bur gemeester te doen inrichten tot twee woningen. Aangezien beide woningen in middels reeds verhuurd zijn, zal met de verbouwing zoo spoedig mogelijk worden aangevangen. ONZE RUITERS TE LOS ANGELES. De Nederlandsche ruiten, die deelnemen aan de Olympische spelen te Lot An geles, rijn aldaar aangekoman. Luitenant jhr. Van Lennep „lost" lijn paard ttLuftikni" bij dl Rfriara Country Cm Nleuwerkerk a.d. IJaaeL In een kap- bergje van den heer M. den Hollander ia brand ontstaan. De motorapuitl bad het vuur spoedig gebluecht, zoodat ver der onheil werd voorkomen. Gistermorgen kwam een vrachtauto uit Gelderland, beladen met kisten met eieren, op de Kerklaan te dicht aan den kant, met het gevolg dat hij verzakte. Daar de kisten te zwaar waren om te lossen, moesten er twee kraanwagens aan te pas komen om den wagen op den weg te brengen. N ieuw-Lekkerland. De heer J. Jansen ving in de rivier met den hengel een brasem van drie pond. Gemeenteraad. Noordeloos, De gemeenteraad verga dert Vrijdagmiddag om 12.30 uur. Dè agenda luidt: Opening, notulen, ingeko men stukken, voorloopige vaststelling ge- meenterekenmg 1031, rondvraag en slui ting. Ten kantore der arbeidsbemiddeling zijn thans 16 werkloozen ingeschreven De rijksveldwachter heeft hier pro cesverbaal opgemaakt tegen W. B. en H. W., beiden te Ameide, die hier zon der vergunning vischten met een hengel. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk heeft de heer J. Bikker toegevoegd aan de commissie voor de werklooroiv-uitkeo- ringen. Noordeloos. De af deeling Noordeloos van den Bijz. Vrijw. Landstorm heeft op den schietwedstrijd te Sliedrecht den 2en prijs behaald. Ottoland. In de vergadering van hoofd ingelanden van het waterschap „De Ne- derwaard", is tot heemraad herkozen de heer A. Swijnenburg Jr. De heer H. Vink, onderwijzer aan de Chr, School aan den Vuilendam, slaagde gisteren voor de hoofdakte. Stolwijk.) De heer C. P. Dogterom is met ingang van 1 Augustus benoemd tot hoogheemraad van de Krimperwaard. Diefstal van echapan. Willlge-Langarak. Bij den heer W. Littel werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag twee beste lammeren ont vreemd. De heer Littel heeft de politie hiervan op dè hoogte gesteld. Van haar onderzoek rijn nog geen resultaten be kend. Ook de heer B. Versluis, wonende na bij Koekoeksveer te Jaarsveld, miste Za terdagmorgen twee zijner schapen. Alles in den omtrek er zijn nog al en kele grienden Is afgezocht, dooh de vermiste dieren zijn niet gevonden. In verband met den schapendiefstal in Wil- lige-Langerak rijst nu het vermoeden dat ook deze dieren gestolen zijn. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Brandwijk en Gijbeland Da. J. Haring ta GiessendamNeder- Haidinxveld; voor Papendrecht (toes.) Ds. B. van Ginkel ta Nieuwpoort. DE AUTOBUSDIENST GORINCHEM— SCHOONHOVENKINDERDIJK. Onlang» heeft de N.V. Stoombootrea- derij op de Lek te Slikkerveer een ba- roep ingesteld tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland van 29 Juni 1081, voor zooveel daarbij over dracht aan haar is geweigerd van de ten name van de Gebroeders J. en B. Broere te Groot-Ammers staande vergunning tot hat in werking houden van een autobus- dienst van Gorinchem naar Kinderdijk (gemeente N ieu w-Lekkerland) en om gekeerd. Als beschikking op dit beroep ia thans bij Kon. (besluit, met vernieti ging van da bovengenoemde beschikking van Ged. Staten, voor zooveel daarbij overdracht aan da appellante ia gewei gerd, dero vergunning overgedragen aan de N.V. StooxabootreederiJ op de Lek te Slikkerveer. OPENLUCHT-VOORSTELLING. Zooals reeds eerder bericht, sal da veov eeniging Nederlandsoh Fabrikaat op de rondreis door het land, hedenavond hier •en filmvoorstelling komen gaven. De ver schillende te vertoonen films, geven een belangwekkend beeld van eenige Neder landsche industrieën, terwijl de teeken- filmpjes voor een aangename afwisseling zorgen en nog eens extra de aandacht vestigen op de noodzaak Nederlandsche goederen te gebruiken. Achtereenvolgens zal men rien het ver vaardigen van zeep, rubberschoenen, fietsbanden, mosterd, kabels, radio-toe stellen, koek, rout en mieer. De teeken filmpjes handelen over koek, sigaren, thee en koffie en chocolade. De voorstelling zal worden gegeven op de Stadhuiebrug en begint om kwart voor tien. Vooraf en ook tijdens de vertooning, zal gramofoon muziek ten gehoor» wor den gebracht door luidsprekers. NIEUW VEILINGSGEBOUW. Het staat thans vast, dat voor het afge brande Veilingsgebouw een nieuw in de plaats zal komen. Zooals bekend, moet het thans een steenen gebouw worden, daar voor een houten geen bouwvergunning meer wordt verleend. De Veilingevereendging, die zich eenigen tijd heeft beraden over de vraag, of zij al dan niet tot den herbouw rou overgaan, heeft thans besloten daar van ai te róenl. Daarop heeft de voonritr- ter, de heer H. v. d. Ham, besloten den bouw en exploitatie van een nieuw ved- lingegêbouw voor eigen rekening te ne men. Hij heeft daartoe reeds den grond van de vereeniging gekocht De vereeniging zal van het gebouw weer gebruik maken als voorheen. MET DEN TIJD MEDE. Voor den «akenman in oen kleine itad beperkt de oooourrentieitrijd riob veelal niet tot dan betrekkelijk kleinen kring van vakgenootea in rijn eigen gemeente; meestal trekken ook de naastoijgelegen groote ateden een deel der koopere uit den omtrek tot rich. In kleine plaatsen met een beperkt af zetgebied kost het den winkelier vaak groote offers, om het! publiek hetzelfde aan te bieden, wat het elders kan vinden en toch moet dat zooveel mogelijk ge beuren. De heer J. Hoefnagel heeft reeds lang geleden getoond dat te begrijpen, door in rijn damee-kapealon een goede installa tie voor permanent-wave te laten aan brengen. Wat zal in zijn vak van meer belang zijn dan dit? Op den ingeslagen weg voortgaande, heeft thans de heer Hoefnagel die in- riching verbeterd met het beate wat hem daartoe ten dienste stond. Wat de dames van deze moderniseering wel het meest op prijs zullen stellen, is een nieuw droogapparaat, dat, in tegenstelling met dat van vroeger, vrijwel geruischloos werkt, zoodat dit deel der behandeling geen hoofdpijn meer zal veroorzaken, wat voorheen nog al eens een onvermijdelijk offer was. Bovendien kunnen de dames voortaan zelf de temperatuur onder de droogkap regelen, eenvoudig door oï> een knopje te drukken. Ook het gecompliceerde instrument, dat de zoozeer begeerde golving in de haren moet aanbrengen, is vervolmaakt door moderner materiaal. De waarde daarvan zal uitkomen in een nog beter en meer duurzaam res uitat en een vluggere bediening. Het zal wel geen twijfel behoeven, of vrouwelijk Schoonhoven zal deze koet- bare verbeteringen op prijs stellen. GEMEENTERAAD. Een openbare vergadering van den ge meenteraad is belegd tegen Maandag middag 1 Augu^abte 2 ure. De punten van behandeling zgèk 1. Ingekomen stukken. 2. Schrijven van Gedeputeerde Staten omtrent de gemeente-begrooting 1982. 8. Voorstel van B. en W. tot benoeming van plaatsvervangende leden der restau ratie-commissie. R.-K. GEMEENTERAADS-LEDEN. Te Gouda ie een Vereeniging van R.-K. Gemeenteraadsleden in den Statenkies- kring Gouda opgericht Het bestuur daarvan bestaat uit de heeren: A. G. A. Deerenberg, alhier, voorzitter; W. J. Middelweerd, Gouda, 2e voorzitter: H. J. v. d. Pol, Bodegraven, secretaris; P. Brand, Boekoop ,2e secretaris; A. Kas- bergen, Oudewater, penningmeester De Vereeniging heeft zich aangesloten bij de Nederlandsche federatie. RESTAURATIE-COMMISSIE. B. en W. achten het/ wensohelijk dat in het geval, dat één of meer leden der reetauratie-oomdssie een vergadering niet kunnen bijwonen, voor hen plaatsvervan gers aanwezig zijn en stellen den raad voor ala zoodanig te benoemen: in de eerste plaat», den heer A. G. A. Deeren berg, wethouder; en in de tweede plaat», den heer J. Kortland, lid van den ge meenteraad. „KUNST NA ARBEID" OPGEHEVEN. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Mondaooordeonvereeniging „Kunst na Arbeid", is over het lot dier vereeniging beslist Er waren 20 personen, onder wie een oud-lid, aanwezig. De voorzitter, de heer B. Kara, sprak een inleidend woord en daarop heeft de penningmeester, de heer S. Prins, een uiteenrotting gegeven van den financieelen toestand. Wel is de ver eeniging op het oogenblik alle schulden te boven, doch aangezien de ontvangsten minder bedragen dan de uitgaven, zou elke week van langer voortbestaan nood zakelijkerwijs nieuwe sohuld veroorzay ken. Toen ook geen der leden een oplossing voot dero moeilijkheid wist aan te geven, bracht de secretaris, de heer M. Keuveld, een ontwerp-bealuit tot ontbinding der vereeniging ter tafel. Het werd met algemeen» stemman goedgekeurd. 'X Het houdt om. in, dat de eigendom^ nüsn der vereeniging, voor zoover daar voor geaohikt, na een jaar aan een der gelijke vereeniging «uilen worden ge schonken Aan niemand an op geen enkels voor waarde zal iets worden uitgeleend. Naar waarneming in den morgan ran 27 Juli De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen; kans op enkele regenbuitjes; weinig verandering in temperatuur. Waterstand van heden: Schoonhoven hg. water uur, 141M. Vreeswijk, hoog water 1.25 uur, 1.87 M. Keulenstand 8.48 M., val 0.02 M. Maastricht 26 Juli 41.— M., val 0.05 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de sohaduw: 64 graden Fahrenheit Woensdag 27 Juli: Op 10.60, on der 885. Nieuwe Maas 2 Augustus Voorts kreeg de secretaris machtiging om in overleg met de andere bestuurs leden de overige eigendommen te verkoo- pen. De opbrengst daarvan, zoowel als het overschot van de verloting, zal wor den afgedragen aan een liefdadige instel ling. Aan het slot der vergadering hebben de leden een voor een den bestuursleden de hand gedrukt en hen dank gebracht voor het werk, dat zij tijdens de vijf ja ren van ,R. N. A."e moeilijk bestaan, voor die vereeniging hebben verricht WATERPOLO. De beide 8e klaasera „P.G.G." te Go- rinchem en „Merwede" te Dordrecht moeten een beslissingswedstrijd spelen om het kampioenschap van hun afdee- ling, daar beide zeventallen alle wed strijden gespeeld en evenveel punten verkregen hebben. Dero wedstrijd moet uiteraard op onzijdig terrein worden ge speeld en het bestuur van de S.Z. P.G. is er in geslaagd hem in «onze zwem inrichting te doen plaats hebben. De winnaar komt in aanmerking voor de promotiewedstrijden voor de 2e klasse van den N.Z.B. De speelsterkte van beide ploegen zal ongeveer gelijk zijn aan die van „S.Z, P.G. P'. Scheidsrechter is de bekende oud-internationaal, de heer Jan de Boer uit Gouda. Bovendien staat nog een wedstrijd tuaschen de beide eerste ploegen der ,8-Z. P.G." op het programma. Beide wedstrijden zijn vastgesteld op hedenavond en vangen aan om 8 uur 15 (behoudens goedkeuring van den scheids rechter), zoodat ook de zakenmenschen ze van 't begin af volgen kunnen. Botermarkt. De aanvoer op de ha denmorgen gehouden Botermarkt bedroeg 75 K.G. Prijzen: Goêboter f 0.76, Wei- boter f 0.70, beiden per half K.G. Elerenvelllng. Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 14.286 stuks. Prijzen f 2.75-f 6.60 per 100 stuks. Handel vlug. Door ton windhoos gegrepen* KIEL, 27 Juli. Omtrent het vergaan van het opleidingseohip „Niobe" van de Duiteohe rijkemarine deelt het Oostzee- •tation Kiel mede, dat de „Niobe" gis termiddag het lichtechip Fehmarn-Belt op een afstand van ongeveer een halve 118. Dat was een schrik! Maar geluk kig, de camouflage van meneer Van Emmen werkte uitstekend; het vliegtuig keerde om en verdween uit het gericht. Nu probeerden ra den kogel van meneer's been te verwijderen, maar er was geen denken aan; het ding zat als een muur zoo vast. „We zijn door die vervalende achtervolging een heel eind afgedwaald", zei meneer meneer Van Emmen. „Laten w» dus maar opstijgen, misschien kunnen we dan zien, waar wa zijn." 116. Zoo deden zo. „Ha, ik zie het al!" riep meneer die nu weer op z'n plaats achter het stuur zat, uit „Daar heb je Löbeokl Jongens, wat rijn we afge dwaald I" Nu is er in Lübeck een kerk, met twee torens, die door dwarse ankers aan elkander verbonden rijn. Meneer be sloot rijn stuurmanskunst eens te too- nen. „Wedden, dat ik er precies tueechen door vlieg?" zei hij. En hij stuurde re gelrecht op de torens aan. Maar ach, hij had iets te laag gemikt, en de „Fegar sua" kwam mot zijn voorpootjf» tggia Na dar Ankara taracht. berste blad. NIEUWSBLAD VOOR EU1D*HOCUAND EN UTRECHTr 8choonhoven»chfCourant WOENSDAG 27 JULI T In daze tijden van bezuiniging - nu de boterprijzen stijgen - Is Blue Band een ware uitkomst. Waarom zoudt U dus geen Blue Band koopen? Blue Band wordt gemengd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rljkscontrftle. Koopt Hol» lands baste Standaardmerkl mijl was gepasseerd, toen in het Z. een onweersbui kwam oprotten. De comman dant liet <oen de bovenzeilen bergen. Daarna stak, ongeveer 5 minuten voor half drie, plotseling een windvlaag op, die het schip sterk deed overhellen. In een oogwenk sloeg het om en in enkele minuten zonk het. Toen het schip plot seling begon over te hellen was het voor de rich in het benedenschip bevindende leden der bemanning niet meer mogelijk aan dek te komen. Zij moeten dan ook rijn verdronken. Gelukkig kon men aan boord van het lichtschip en van het juist passeerende Duitsche stoomschip „Theresa Russ" uit Hamburg de ramp waarnemen. Van beide zijden nam men op voor beeldige wijze aan het reddingswerk deel. De kruiser Köln en een mijnenzoeker be waken de plaats van de ramp en zoeken de nabijgelegen wateren af. Verhaal van een geredde. HAMBURG, 27 Juli. Een der geredden vertelt omtrent het vergaan van de „Niobe" het volgende: „De eerste officier zag de bui aanko men, Vrij plotseling commandeerde hij „stuur hard naar stuurboord". Nauwe lijks was dit bevel gegeven of de „Niobe" begon naar één zijde over te hellen en eenige oogenblikken later wat het schip gezonken. De overlevenden hebben zich kunnen redden, doordat zij nog reddings vesten of -gordels wisten te grijpen of doordat zij zich konden vastklampen aan ronddrijvend hout. Gewond is alleen de kok, die een ketel kokend water over het lichaam kreeg en ernstige brandwonden opliep." Een bericht, dat nog eenige manschap- Pen door een visschersboot zouden zijn gered en naar Laai and gebracht, kon nog niet worden bevestigd. De „Niobe" ligt 20 M. diep en zal zoo spoedig mogelijk gelicht worden. Reeds zijn bergingsschepen onderweg. De kapitein van da „Theresa Russ" vertelt KEULEN, 27 Juli. De kapitein van de „Therese Russ", het schip, dat de mees te geredden aan boord heeft, rapporteert omtrent de ramp het volgende: „Wij lagen bij gunstig weer om half 8 bij Fehmarn Belt, toen ik aan bak boordzijde een donkere wolk waarnam, die er onheilspellend uitzag. Nadat de reuzenvliegboot DO X voorbij was gevlo- 8®n, zag ik het opleidingsschip „Niobe". gevraagd had ta geen ruchtbaarheid aan te geven. De heer Dr. Ir. Fh. woont In een flat gebouw aan de Hooge Houtstraat. Hij en zijn vrouw waren Zondagmiddag eenige oogenWüken uitgegaan. (De dader moet daarop hebben gewaoht en hij moet een sleutel gehad hebben van de apparte menten. Eenmaal binnen, vond hij de sleutels van de kasten en kon een groote hoeveelheid juweeJen meenemen. Doordat de assurantie-maatschappij, waarbij de heer Ph. verzekerd was, een groote belooning heeft uitgeloofd voor het terugbrengen van de juweelen, is de zaak bekend geworden. De waarde van het vermiste is onge veer f 200.000. NIEUWE STRIJD TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. LONDEN, 27 Juli. Gemeld wordt, dat nabij Tjintjou botsingen tusschen Ghinee- eche en Japansche troepen hebben plaats gehad, waarvan het resultaat nog niet békend is Naar de bladen melden, beeft de Chi- neesche gezant te Tokio geprotesteerd tegen de ooncentreering van Japansche troepen te Tjintjou en heeft verklaard, dat de aanval op de troepen van Shang Sa Tang niet bevorderlijk is voor den vrede tusschen Japan en Qhina. DOODELIJK ONGEVAL IN DE BERGEN. MUNCHEN, 27 Juli. Gisteren onder namen drie jongelui uit Immenstadt een bergtocht van Oytalhaus naar de Schneck nabij Obersdorf. Bij de terugtocht gleden de 19-jarige Hane Huber en de 26-jarige Hans Lehman ui en stortten van een hoogte van 50 M. neer.Beiden werden la ter dood gevonden. werd ge hese hen: „Waar komt ge van daan en waarheen gaat ge?", doch het waa slechte een oogenblik zichtbaar, want oogenblikkelijk daarop was de windhoos de „Niobe" genaderd. Ik zag hoe de wind in de zeilen van het schip viel en hoe dat kenterde. Metl volle kracht voeren wij naar de plaats van het ongeluk. Terwijl onze manschappen de reddingsbooten klaar maakten, liepen de machines met het volle aantal toe ren. Wij waren zeer spoedig ter plaatse en de reddingsboqten werden met den meesten spoed te watier gelaten. Ook van het lichtschip was een reddingsboot uit gezet. Er zijn tusschen het kenteren ran de „Niobe" en het zinken van het schip slechts 2, hoogstens 8 minuten verloo- pen. De drenkelingen konden zeer goed zwemmen. Sommigen hebben zioh uren boven water weten tie houden." Ds vsrmoedelljki oorzaak. HAMBURG, 27 Juli. Verschillende deskundigen hebben hun oordeel gege ven over de mogelijke oorzaken van het vergaan van de „Niobe". Men vermoedt datl de ondergang is veroorzaakt doordat toen de „Niobe" plotseling door een bui •rd overvallen, er door openstaande an en patrijspoorten zooveel water in schip stroomde, dat het kantelde en Vrijwilligers In Paraguay. BUENOS AIRES, 27 JulLUitLaPaz wordt gemeld, dat in Bolivia de alge meens mobilisatie is afgekondigd. Alle strijdkrachten, met uitzondering van 2 regimenten, zijn naar de grens uitge rukt. Naar te La Paz verluidt zou Pa raguay eerst op 6 Augustus den oor log verklaren, aangezien het leger vóór dien tijd niet gemobiliseerd kan rijn. Een bericht uit Paraguay meldt, dat zich daar 10.000 vrijwilligers reservisten hebben aangemeld. Vele vrouwen hebben haar sieraden beschikbaar gesteld om de kosten der verdediging te dekken. De autoriteiten verklaren dat zij slechte in geval van nood zullen mobi- liseenen. JUWEELEN-DIEFTAL. 'S-GRAVENHAGË, 27 Juli. Hier ia Zondag een belangrijke juweelendlefetal f, |uuuui^ gepleegd, welke eerst thans bekend wordt Ik Kg dat daar aan boord het ilgnaal omdat da beatolane da politie dringend Nsgsn sn zsetlfl opvarenden vermist Gistermiddag heeft een groote saheepo- razhp plaats gehad in de Fehmarn-Belt, in de Oostzee, ten Zuiden van Laaland. Gedurende een hevige onweersbui is daar gistermiddag om hall drie, tan Oosten van het Iichteohip Fehmarn, het Duitaohe opleidingaeohip „Niobe", aan boord waarvan zioh 106 personen bevon den. omgeslagen en gezonken. Onmiddel lijk na het bekend worden ran de ramp, spoedden rich eenige booten naar de plaats des onheila, terwijl ook tal van andere schepen daarheen ijlden. Inder daad slaagde men er in, spoedig 86 schipbreukelingen te redden, die eerst aan boord van het Duiteohe stoomschip „Therese Russ" werden genomen en later op een kruiser rijn overgegaan. Verscheidene snelvarende sohepen, vier torpedojagers en de kruiser» „Köln" en „Königsberg" werden naar Fehmarn gezonden om zoo mogelijk bijstand te verleen en, dooh de schepen konden eerst uren later op de plaats van de ramp ar- riveeren. Voorts kregen verscheidene vliegtuigen opdracht naar de Doe tree te vliegen, om bij de reddingswerkzaamhe den behulpzaam te rijn. Met groote ener gie werd naar de vermisten gezocht. Aanvankelijk koesterde men de hoop, dat de booten van het lichtschip er in geslaagd zouden rijn, nog meer men- schen te redden; daar dero sohepen geen radio aan boord hadden, werd evenwel over het verloop van den reddingsarbeid slechts spaarzaam nieuws bekend. Geen hoop op verdere redding. Later op den avond bleek dero hoop evenwel ijdeL Da vliegtuigen, die van Holtenau naar het tooneel van de ramp waren vertrokken, keerden naar Kiel te rug. De piloten rapporteerden, dat rij da Belt en de omgeving tot aan da Deen- aohe kust urenlang nauwkeurig nebben afgezocht, zonder evenwel een spoor van da vermiste 69 mannen te vinden. Van de „Niobe" ia niets meer te ba- kennen; volgen» den oommandant van hat schip, Rufhuas, die tot de geredden be hoort, ia de boot in drie of vier minuten gezonken. Daar ook de onderzoekingen, die door de rijksmaxine zijn ingesteld, ronder resultaat rijn verloopen, mort he laas worden aangenomen, dat voor de 60 vermisten geen redding meer mogelijk is. Tot dusver zijn geen lijken geborgen. De „Niobe", een driemaster, was een opleidingsschip der rijksmanne, waaVop adelborsten werden opgeleid. Het schip kruiste gewoonlijk in de Oortzee-wataren en heeft herhaaldelijk Scandinavische har vens bezocht. Eet had een waterverplaat- sing van 600 ton en een motor van 240 P K. De boot ie in 1899 te Bremen ge bouwd en in 1923 vernieuwd en tot op leidingsschip ingericht. De bemanning bestond uit zes officieren, 68 adelborsten en 26 minderen, in totaal 100 man. Gisteren was de „Niobe" vertrokken voor een oefenrois, waarvan rij midden September te Kiel zou terugkeeren. VECHTPARTIJ IN ROTTERDAMS RAAD. Twee communiste» woretelend over den grond. Gisteren kwam in den Rotterdamschen gemeenteraad aan de orde een interpel latie van den heer Reuderink, den ver tegenwoordiger der offcieele communis ten. De heer Van Burink, niet~of£cieele oommunist, verweet den heer Reudennk zijn scheldpartij in de vorige vergadering en zei o.m. ,dat de heer R. toen deed, als of hij den heer De Zeeuw te lijf wilde. Toen de heer Reuderink kwaad werd, en interpelleerde, herinnerde de heer Van Burink rich, dat hij den heer Reuderink „eeni aoo'a klap bad gegeven, dat d«u een week met riekenverlaf moest gaan". Die herinnering deed de heer Reude rink woedend opstuiven. Hij liep op den heer Van Burink, die vóór hem zat, toe en onder den uitroep: „wacht, mannetje, ik zal jon er ook eens een geven," dien de hij rijn mederaadslid eenige vuistsla gen op den onderkaak toe. De heer Van Burink liet Mich niet onbetuigd, ging op zijn beurt rijn tegenstander te lijf. Het werd een ware worstelpartij. Het tweetal rolde, elkaar omstrengeld houdend, naar de belenden de tafels. Duidelijk was de heer Van Bu rink in de meerderheid. Hij wierp rijn tegenstander over een fauteuil en gaf hem zijn klap dubbel en dwars terug. Terwijl de voorzitter de vergadering schorste en de tribune liet ontruimen, duurde de vechtpartij voort. De raadsle den wisten slechts met groote moeite de vechtenden te scheiden. Eindelijk slaagde men er in de kemphanen uit elkaar te halen. „Hij is begonnen!" raide de heer Van Burink. Toen 10 minuten later de ritting werd heropend, namen de beide kam pioenen aan de debatten deel, alsof er niets gebeurd was. DE VESTINGWERKEN AAN FRANKR1JKS OOSTGRENS. Een stelsel zonder weerga! De algemeene rapportour voor de be grooting in de Fransche Kamer, Lamou- reux, heeft een bezoek gebracht aan de Fransche verdedigingswerken aan de Oostgrens, en heeft eenige mededeelingen gedaan omtrent de indrukken, die hij hier bij heeft verkregen. Lamoureux verklaarde, dat rijn eerste indruk was, dat Frankrijk aan de Oost grens een verdedigingsstelsel heeft ge schapen, dat zoowel door zijn beteekenis als ook door de technisoh moeilijkheden, die bij de totstandkoming waren te over winnen, zijn weerga in de geschiedenis der volken niet heeft. Zijn tweede indruk was, dat deze linie van verdedigingswerken onoverwinlijk is. Het Duitsche leger rou nog zoo machtig, nog zqo sterk en nog zoo hardnekkig mogen zijn: op dero vestingwerken, die zelfs het zwaarste geschut weerstand kunnen bieden, zou het te pletter loopen. De wijze, waarop machinegeweren en artillerie in geval van een aanval samen werken, is zoo voortreffelijk, dat elke aanval zal moeten mislukken. GORGOELOF VOOR DEN RECHTER. Het proces tegen Gorgoelof, den dar der van den moord op president Dou- mer, is onder groote belangstelling te Parijs voortgezet. Onder de vele en langdurige getuigenverhooren was inte ressant dat van den kozak Lazajef. Deze verklaarde dat Gorgoelof lid is geweest van de Tsjeka. Lazajef maakte deel uit van het leger van Wrangel. Tijdens een der gevechten werd hij gewond, doch hij wist naar Rostof te ontkomen, waar hij door vrienden werd verborgen gehou den. Gorgoelof bezocht daar een commu nistische school. Lazaref had gelegenheid gezien, de lessen bij te wonen en merk te al spoedig, dat het een opleidings instituut was voor spionnen, die in het buitenland moesten opereeren. Kort daarop werd Lazaref door de Tsjeka ge arresteerd. Hij werd eenige weken ge vangen gehouden en daarna werd de voorzitter van de rechtbank, die over hem zou oordeelen, door Gorgoelof ver vangen. Op rokeren dag bezocht Gorgoelof hem in de gevangenis en vroeg hem zijn naam en waarvoor hij gevangen zat. Lazaref antwoordde, dat hij verdacht werd in het bezit van valsche papieren te rijn. Later beloofde Gorgoelof hem te zullen sparen, indien hij slechts vertelde wie hij was en hoe hij voordien aan de commu nisten had weten te ontkomen. Dat kon lazaref niet doen, waarop Gorgoelof hem op het hoofd sloeg en bevel gal Lazaref op de pijnbank te leggen. Men bond rijn handen op rijn rug en martelde hem. Hier riohtte Lazaref den Mik op Gor goelof en zeide: „Ik verklaar, dat hij die man is geweest." Gorgoelof stond toen plotseling op en riep: „Ik bezweer, dat alles, wat die man zegt, een leugen ia. Hij heeft ge zegd, dat ik een monarchistische uniform droeg, toen ik de Tajekaeohool bezooht. Hoe la zoo iets mogelijk? Is het geen schande, dat iemand een paar dagen voot ik moet sterven, zóó tegen mij kan ko men getuigen?" ONZE BOTERUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Onderhandelingen ovar M nieuwe regeling. Geruimen tijd hebben in Duitaohland industrie en landbouw tegenover elkaar gestaan op het punt van de regeling van den boterinvoer in dat land. De landbouw wensch t strenge beperking van den in voer, de industrie daarentegen klaagt, dat de door die beperking gedupeerde landen, in hoofdzaak Denemarken en Ne derland, steeds meer Duitaohland gaan passeeren bij hun inkoop en van andere artikelen. Vooral Denemarken wendt rich meer en meer ran Duitse bland, ala industrieland af. Reeds de regeering Bruning heeft in dertijd het plan gehad, met Nederland en Denemarken besprekingen te houden over een herziening van de invoerregeling voor boter. De regeeringswisseling en daarna de drukke internationale conferenties, heb ben de uitvoering van dat plan ver traagd en inmiddels zijn tusschen de landbouw- en industrieels organisaties in Duitschland onderlinge besprekingen be gonnen om te trachten tusschen de uit~ eenloopende belangen dero beide groepen een middenweg te vinden. Blijkbaar rijn die groepen het nn een» geworden over een basis, waarop da on derhandelingen met Denemarken en oom land kunnen plaats hebben en naar ver luidt, aal de regeering die conferentie nu spoedig openen. Men zal bij de nieuwe regeling van den invoer rekening houden met de beteekenis van het desbetreffende land voor den buitenlandsohen handel van Duitsohland, alsmede met de boter- leveringen van dero landen in de taai ste jaren. De Deenache boterinvoer ia ran 806.000 centenaars ter waarde van 71-7000 mark in 1991 gedaald tot 94.000.000 ter waarde van 6.000.000 mark in de eerste helft van het loopende jaar en die uit Nederland daalde van 168. 000 centenaar ter waar de van 38.800.000 mark in 1931 tot 39.000 centenaar ter waarde van 7.200.000 mark in de eerste zes maanden van 1032. Verbetering of verslechtering? Of nu deze teruggang voor een deel zal worden opgeheven, is nog de vraag. In Nederlandsche zuivelkrmgen vieest men, dat de komende regeling om land geen enkel voordeel, dooh wel nadeel bréngen zal. Zij helpt Denemarken, dooh men voorriet, dat Nederland nog verder in het gedrang zal komen. Tot nu toe immers had ons land nog eteeda het voordeel van den valutatoeslag van 36 mark. Vervalt deze en worden de rechten verhoogd, dan wordt de uitvoer van Nederlandsche boter steeds moeilij ker en zal, als Denemarken een propor tioneel oontingent krijgt, Nederland wel licht in het geheel niet meer aan bod komen. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN. Nijmegen stond reeds Maandag den geheelen dag in het teelten der intemar tionaie ^ierdaagsohe afstandamoraohen, welke daar onder leiding van den N_B. L.0. gistermorgen vroeg aangevangen zijn. Reeds ran 10 uur 's morgens af waren da bureaux voor het aanmelden van de ruim 2300 deelnemers opengesteld. Ook was de muziek van de Koloniale Reserve er weer, die geregeld den gang maakte van de kazerne naar het station om de deelnemers en deelneemsters ai te halen. De buitenlander» waren vertegenwoor digd door een groep Noorache militairen en burgera; een groep Engelsohen ran de Road Walking Association; een groep Fransche burgera, twee Duiteohera en Aén Oostenrijker. De Nederlandsche vereeni- gjngen en groepen op te noemen, is te veel. Bij de groep van de Rotterdameche DE VIERDAAQ8CHE AFSTANDSMAR9CHEN. Dt Noorwht deelnemers.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2