Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken, Binn Wetenschap en Techniek. 2000X" Fredesl N». «071 TWEEDE SIAD WOENSDAG tl JULI 1932. Courant N1EI 'dam. de ro- De brand op het Coney-eiland bij New York, waar in enkele uren tal van gebou wen lijn verwoeit. n het ruzie at op aoht bu- en JUW ABONN^’B vun di NA KREUGERS DOOD. Ook subsidise aan da sscia- lieten. Werd dezer dagen reeds gemeld, dat de Zweodschepremier Ekinan in zijn hoedanig heid van voorzitter der vrijzinnige partij een bedrag van 60.000 kronen had terugbe taald dat door Ivar Kreuger aan de party ge schonken was, thans komt uit Stockholm het bericht, dat er onder Kreugers nagelaten papieren een gevonden is, dat toont, dat ook de sociaal-democratie subsidies heeft gekre gen van den luciferkoning. Dit papier is een schuldbekentenis voor een vry aanzienlijk hedrag Het is onderteekend door een be kend soc. dem. persman die van Ivar Kreu- her geleend heeft. Twee bekende figuren waren borgen. Er is nog niet uitgemaakt waarvoor het geleende bedrag besteed is, doch het wordt nietaannemeiyk geacht dat het rechtstreeks naar de party gtgaan is. Wellicht is het ge bruikt als subsidie voor een soc.dem. blad. Waarschyniyk zal het geld moeten worden terugbetaald aan de curatoren der nalaten schap. EEN HANDIG BOEKJE. Voor automobilisten heeft de Bataaf- sche Import Maatschappij (bijkantoor Hooge Schielandsche Zeedijk 23. Gouda) een boekje, waarvan zij veel nut kunnen hebben. Hel geeft in duidelijke taal en toegelicht door tal van platen aan, hoe de auto gesaneerd moet worden, waar die onderdeelen zich bevinden en hoe de sme ring moet geschieden. Achtereenvolgens worden behandeld: de motor, de hulp- apparaten van den motor, het chassis, de vetspuitsmering en centrale smering, de waarde van analyses, algemeen smeer- sohema en als bijlagen: iets over de Shell oliën. en veteoorten, en een lijst van alle automerken, waarbij is aangegeven, welke olie men voor een bepaald merk dient te gebruiken. Het boekje is op aanvraag gratis ver krijgbaar. Elk jaar bespre logsbegrootingen; voor veis millioen In ons land is hei of defensiebegroot verbruikt, dat wij opbrengen. Nu is iemand men, om inplaats ting een vredesbe, en hot verschil 1 maar in de daad man, bekend op h derhóg van den schar Otto Lsh schrijver van hst ia verschenen. „De dor bewapening»!) om een duurzamer wapening te bei voor oorlogvoering is een oorlog tege; ting van een inte in de plaats van logsfront. Alleen i vredesfront veel en hst oorlogsfront. Hij stelt voor, een fonds zal wor maatstaf van 1/10 volkingen en 1/10.1 ds landsverdedigin •Ik land per ho< tienduizendste dee dat zou dus voor een tienduizendst f 780, en voor f 6000. De tweed- zendste deel var hetgeen voor Nede bedragen f 12.000. Deze bedragen z gekeerd aan natie gen, maar allee: centrales der vei gingen, die geheel zijn van partijpoli Iedere regeerinj looft toch voort; doen om den vrei enkele regeering 1 len voeren en de; toch zeker ook eer diging, doch veel maner en dis steil ben dan de gewen Het plan var «heidens manne Duitschland, Zwec marken, Zwitaerh en Spanje met gi het meeste succes Frankrijk! Daar i •tel gekomen. De listische partij, on genwoordigen mln heeft 22 Maart i voorstel ingediend propaganda en op van den oorlog, Daartoe, zeggen de bewapeningen de besparing van budget moet word vredespropaganda Een half pro oériogsbegrooting per jaar of rond Het wetsvoorsti slechte dan tot overgegaan, als e< dere mogsndhedei aannemen. De Stichting waarvan Ds. J. Ammerstol secre adres de aandacht ata en de Tweeds nisterraad op dit een Internationa^ vestigd. Vermoed wordt, dat nj in een vlaag van waanzin haar euveldaad heeft be dreven, ofschoon nog nimmer een gees telijke afwijking bij haar waa onge merkt. ZIJN VROUW GEDOOD? Echtelijks twist te Ro Te Rotterdam heeft zich in een] woning den far DRAMA IN DE BETUWE. Haar kind dan bate a«0B- snsdsn. In het dorpje Kaïk-Areaaath, hij Tiel, heeft Maandagochtend omstreeks half elf de gehuwde vrouw Jansen haar ander half jang kind met een scheermes van het leven beroofd en daarna suohseU bloe den aan den hals verwond. Op het middaguur kwam haar man van zijn, werk thuis en vond de deuren op slot, terwijl de luiken van de woning dicht waren. Met moeite verschafte de man zich toegang to de woning en vond daar zijn kind met afgesneden hals in bed liggen en daarnaast zijn vrouw, die haar wonden met een doek eenagazins had verbonden. De in allerijl ontboden geneesheer kon bij de kleine niet an ders dan den dood vaststellen. De vrouw te per ziekenauto naar Tiel overge- braoht en vandaar naar de Rijkaklinieken in Utrecht vervoerd. Het lijkje van het kind is voor gerech- telijke schouwing naar Tiel gebracht. Ds wonden van de vrouw zijn niet le vensgevaarlijk. Omtrent het motief tot deze afschuwe lijke daad tast men nog in het duteter. DE PACHTWET. Reeds zeer vele pachters hebben zich bij verzoekschrift tot den kantonrechter gewend om geheel® of gedeeltelijke pacht- ontheffing op grond van de 1 Juli j.l. in werking getreden, bij de boeren algemeen bekende Grteis-Paohtwet 1902. Er beuracht echter onder belangheb benden verschil van meening over de in acht te nemen termijnen bij de indiening van zoo n verzoekschrift Ik vind het daarom niet ondienstig op deze plaats hen, die tot heden nog geen werk maakten van het indienen van een rekest uitdrukkelijk te wijzen op het volgends: De wet geldt alléén voor pachtovereen komsten, aangegaan voor 1 Januari van dit jaar. Zij te van toepassing op alle termijnen van pachtprijzen, vervallen na 12 Febru ari 1932, ook indien deze reeds mochten zijn betaald. Voor termijnen, die voor 1 Juli j.L reeds zijn vervallen, moet het verzoek schrift worden ingediend uiterlijk 1 Aug. a.s. (dus opgeletl ui terlijk Maandag). Voor termijnen, die in Juli zijn verval len of nog komen te vervallen, te indie ning binnen 14 dagen na den vervaldag verplichtend. Indien het verzoekschrift niet op tijd wordt ingezonden, wordt de pachter in zijn verzoek niet-ontvankelijk verklaard. Alzoo wordt den pachters dus dringend aangeraden de termijnen goed in acht te nemen. Hoogachtend: P. VAN DRIEL, Rechtskundig Adviseur. Rotterdam. Verschijnt Maand en Vrijdag- Prö’ b ling: voor öohoo maanden 1-25; Met verzekering MAS8A-VERGIFTI8IN8 IN TJILITJAP. Vals slachtoffers. Na gebruik van tempe-boegkil, welke op de markt van het onderdistrict Adi- pala, distinct Kroja, in het regentschap Tjüatjap (midden Java), ten verkoop werd aangeboden ,zijn 184 personen ziek geworden. Reeds 23 hunner zijn tenge volge van deze vergiftiging overleden. Op het restant van de koopwaar heeft de politie beslag gelegd. Geconstateerd werd, dat de uitslaan de schimmel op de tempoe-boengkil gif tige bestanddeélen bevat, waarschijnlijk blauwzuur. De eerste symptonen van deze vergif* tiging waren duizeligheid, neigingen tot braken, terwijl na verloop van zes uren bewusteloosheid intrad, waarna over lijden volgde. De in beslag genomen koopwaar ia, naar het laboratorium te Bandoeng ge zonden, terwijl doktoren van het genees kundig laboratorium te Batavia naar Adipala zijn vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stallen. Bij consumptie van rauwe tempe- boengkil was overlijden onvermijdelijk, terwijl het gebruik in gekookten en ge braden vorm minder gevaarlijk bleek. Bijzondere maatregelen Rijn getroffen in het belang van de zieken. Het binnenlandsch bestuur vaardigde een uitgebreide kennisgeving uit aan de bevolking. (Onder tempé wordt verstaan een Ja- vaansoh voedingsmiddel, dat bestaat uit koeken van gekookte kratok-boontjes, die opzettelijk met een schimmel worden be deeld, teneinde ze gemakkelijker verteer baar te maken.) BEESTACHTIGE MOORD. Tandarts doodt zijn vrouw •n pleegt zelfmoord. Te Keulen heeft een tandarts zijn vrouw vermoord, en daarna zelfmoord gepleegd. Do bijzonderheden van zijn daad zijn zoo afschuwelijk, dat men aan neemt. dat de man in oen vlaag van waanzin heeft gehandeld. Het onderzoek wees n.L uit, dat hij zijn jonge vrouw, met wie hij pas getrouwd was, eerst met een gummistok heeft neergeslagen. Daar na heeft hij1 de ongelukkige opgehangen en hoewel toen de levensgeesten reeds geweken moesten zijn, heeft hij daarop ook nog zesmaal met een mes gestoken. Tenslotte heeft de man zich door het hoofd geschoten. VON GRONAU’S OCEAAN» VLUCHT. Maandagavond te de Duiteoto Oce- aan-vlieger Von Gronku op zijn etappe- vlucht naar New York om 11 uur plaat- 1 selijken tijd gearriveerd te OartwrighX een vissohersplaataje aan de kust van Labrador. De bevolking van het gehucht had hem reeds een uur te voren waar- genomen, doch de dichte mist belette den - vlieger aanvankelijk een veilige landings- plaata te vinden. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Het arbeidsbureau te Washington i schat thans het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten op elf millioen. Volgens de rapporten neemt de werk loosheid niet meer zoo snel toe als in het begin van het jaar. POLITIE-SCHANDAAL. Te Mineola in de Ver. Staten hebben dertien poli tie-agen ten zich moeten ver antwoorden wegens een aanklacht, dat zij medeplichtig zijn geweest aan geweld plegingen op een gedetineerde in een po litiebureau. Het slachtoffer, een te slech ter faam bekend staand jongmensch, was aan de mishandelingen bezweken. Vijf van de dertien zijn naar den strafrech ter verwezen wegens doodslag, seven we gens mishandeling en een wegens het sa- boteeren van de justitie. Bij de lijk schouwing van het slachtoffer was geble ken, dat hem het strottenhoofd was ver nield en een bloeduitstorting had plaats gehad in de hersenen en dat het lichaam overal kneuzingen vertoonde. BLOEDIG FAMILIE DRAMA. Drie vrouwen vermoord. Gtatamacht werd de vrijwillige brand weer te Gross Elguth, nabij Breslau, ge- ft.la.rmpwrd voor een brand in 'n schuur van den zadelmaker Wulhelm Lindner. Aangezien geen van de bewoners van bet nabij gelegen huis te vinden was, for ceerde men de deur van de woning. In een vertrek vond men de vrouw van den zadelmaker Johanna Lindner en haar gehuwde dochter vrouw Aftorn badend in haar bloed dood in bed liggen. In een nevenvertrek vond men de 80-jarige pleeg moeder van Lindner met gespleten soho- del eveneens dood. Aanvankelijk zocht men vergeefs naar den moordenaar, doch weldra merkte men rook uit de bovenétage, die op ver schillende plaatsen in brand bleek te zijn gestoken. Men slaagde er in den brand spoedig te blusschen en vond toen op den zolder den zadalmiaker, die zioh had op gehangen. In de vlaag van waanzin, waar in de man gehandeld moet hebben, heeft hij ook een groots wolfshond, die in de kamer van zijn vrouw en dochter lag, doodgeslagen, terwijl voorts een mand met jonge ganzen werd gevonden, welke hij eveneens gedood had, alsmede eenige konijnen, die in kisten in het achterhuis hadden gestaan. Bij den brand kwamen eenige varkens en geiten om. De dochter van Lindner was ssdert Pinksteren met den rijksweersodlaat Al- born gehuwd en logeerde eenige dagen bij baai ouder», PROV. STATE De heer H. Bo benoemd verklaard ten van Utrecht i: Andel. VERHOOG! NG V OP AAR Blijlrene mededw te Bern wordt he I»cht op aardappel 1 Augustus verh P« 100K.G. Deze vwhooging dat de vooruitstek lAMKkMMWfg MIEUWSBAAD VOOR «H0.H0ÖSAIWXW VTRECWt, SchooMw -w:- REISGEZELSCHAP VERONGELUKT. In Zuid-Frankrijta reed een autobus, waarin een gezelschap een uitstapje naar het klooster Grande Chartreuse maakte, op den terugtocht tegen een boom, waar door twee inzittenden cm *t leven kwa^ men en vijf ernstige kwetsuren oplie pen. lijn blijven bewegen, zooals het geval is? De kaasprijzen vormen toch de fundeo- ring, waarop voor den kaasproducent de in uitzicht gestelde richtprijs van 6 a 6 cent per tot kaas verwerkte liter melk gegrond moet zijn! Wanneer die kaasprijzen zóó laag loo- pen als thans reeds duidelijk te te zien, dat zij zullen loopen, indien de Duitsche deviezen-regeling en daardoor de export niet verbetert, zal de met de beste be doelingen gemaakte Crteis-Zuivelwet niet aan het doel kunnen beantwoorden, want de toeslag, welke door die Wet aan de boeren kan worden gegeven, kan, al zal deze natuurlijk iets helpen, niet voldoen de zijn, om onder zulke omstandigheden tot een prijs van ruim 5 ct. per liter melk te komen en groots teleurstelling en ontstemming bij de in hunne verwach tingen getroffen hoeren zullen het ce- volg zijn. 6 En het ergste is, dat de boeren zullen ten gronde gaan! Eveneens vele zui- vel-exporteurs, onder wie een groote ka pitaalsvernietiging, evenals bij de boeren vhans reeds heeft plaats gehad. De ekport-belangen van de zuivel-ar- tiketen behoeven dringend te worden bo- hartigd op buitengewone wijze! Misschien is het nog niet te laat, hoe wel de toestand precair te, dat men nu ook onmiddellijk de noodige maatregelen neme! Een gróót landsbelang staat op het spel! NEDERLANDSCHE VEREENI- GING VAN KAASHANDELAREN NOORD-HOLLANDSCHE VERG. VAN KAASHANDELAREN. FRIESCHE VEREENIGING VAN KUIVELEXPORTEURS. regelende de eischen van benoembaarheid en bekwaamheid van den veld v ictiter. Het ontwerp wordt sonde» bespr*king goedgekeurd. Vakonderwijs plattelands gsm. polltls. De Voorzitter leest een schrijven voor van den commissaris der Koningin, waarin deze mededeelt, dat voor ver schillende districten cursussen voor vak opleiding te geven, die overeenkomt met aan de veldwachters en*, kunnen deel nemen tegen een jaarlijksch cursusgeld van f 25. Eenmaal in de twee weken zal een les van 3 uur gegeven worden, ter wijl de duur van de cursus op 2 jaar te gesteld. Het doel is de politie een vak- opleidng te geven, die overeenkomt met de eischen van dén tegenwoordigen tijd. De Voorzitter wijst op de veran derde tijdsomstandigheden en zegt, dat daarom een geoefend veldwachter van groot belang voor de gemeente is. De heer B. Bikker vraagt of de ge meente alles moet betalen. De Voorzitter antwoordt bevesti gend, daar het een gem. belang geldt. De heer Bikker te echter een an dere meening toegedaan. Hij wijst op de dalende gemeente-financiën en het goede salaris van den veldwachter. Bpr. meent dat deze als belanghebbende, wel de helft kan betalen. Als hij weg gaat heeft hij voordeel van deze opleiding en profi teert een andere gemeente van de op kosten dezer gemeente genoten opleiding De Voorzitter zet, dat dit ook zoo zou zijn bij een eventueels opvolger, ter wijl de gemeente-veldwachter, gezien zijn leeftijd, wel niet soo gauw meer veran deren zaL De heer B. Bikker acht het toch niet onmogelijk. De heer D. J. Brouwer vraagt of er ook nog bijkomende kosten zijn. De Voorzitter zegt dat dit hoog stens reiskosten zullen zijn, wat niet zulk een groot bedrag is, aangezien voor dit district Gorinohem de plaats is, waar de cursus gehouden wordt. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten den veldwachter aan dezen cursus te doen deelnemen (tegen de heer B. Bikker). Een aanvrage door het bestuur der bijz. school voor leermiddelen volgens de nieuwste methode, wordt goedgekeurd. Drinkwatervoorziening. De Voorzitter leest een ingekomen schrijven voor van Ged. Staten, waarin de Raad opmerkzaam wordt gemaakt dat alleen deze gemeente niet heeft wil len bijdragen in de kosten van onder zoek. Ged. Staten spreken den wensch uit, dat dit voor den Raad aanleiding zal mogen zijn op het besluit alnitog te rug te komen. De Voorzitter zegt, dat de min der financieel krachtige gemeente Ere*- dingen ook in de kosten heeft willen bij dragen,^ terwijl een kapitaalkrachtige ge meente als deze achterblijft. Het gaat tenslotte maar over een bedrag van f 12h70 en dat betreft slechte de kosten van onderzoek. De heer B. Bikker «egt, dat als men eenmaal a gezegd heeft men ook b moet zeggen, welke meening de heer G. de With Di deelt. Het gemeentebelang is weer het punt, waarover de heer Bikker met den Voorzitter van meening ver schilt. Bij den heer B. Bikker weegt de bezuiniging het zwaarst, terwijl «de Voorzitter de volksgezondheid op het oog heeft. Hierna wordt met 4 tegen 8 stemmen besloten het vorige besluit in te trekken en in de kosten bij te dragen. Tegen stemmen de heeren G. de With Dn, B. Bikker en A. de With .Gz. De begrooting van het vleeschkeurings- bedrijf voor 1933 wordt vastgesteld in ontv. en uitgaaf op f 8690. Een verzoek om adhaesiebetuiging aan het schrijven van de gem. Kedichem aan het Electriciteitsbedrijf te Dordrecht tot verlaging van het tarief voor de bui tengemeenten, wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Dan volgt een wijziging der begroo ting 1932. De Voorzitter zegt, dat tengevol ge van de werkloosheid-uitkeeringen de post van het burgerlijk armbestuur moet worden verhoogd. Hij stelt voor f 8000 van het batig saldo 1980 over te bren gen op den dienst van 1982, waarvan f 1000 op ds post van hst Burg. Armbe stuur en f 2000 op de post onvoorziene uitgaven. Wordt goedgekeurd. Verordening Winketolultyngs- wst Blijkens een ingekomen schrijven van den minister keurt deze de door den Raad aangevraagde wijziging in de ver ordening op de winkelsluitingswet niet goed. Wel kan worden toegestaan een uur verlenging gedurende den zomertijd, dit i nd enwinter niet. Besloten wordt de verordening in dien zin te wijzigen en opnieuw aan te vragen. Dan heeft de aanbieding der gemeente- rekening plaats. De Voorzitter leest de eindcijfers voor, zijnde: ontv. f 88.294,56, uitgaven f 18.863,18. Batig saldo f 14.481,88. Ka- pita&ldienst: ontv. f 80.161,92, uitg. f 80.090,24. Batig saldo f 71,78. Spr. constateert, dat er ondanks de ongunsti ge tijdsomstandigheden een grooter sal do is dan vorige jaren. Hij stelt voor deze rekening gedurende twee weken ter visie te leggen, waartoe wordt to sloten. Een voorstel van B. jen W., om den agent van de arbeidsbemiddeling een vergoeding te geven van f 25, is door den directeur van den rijksdienat beoor deeld. Daar deze hiertegen adviseerde, besluit de raad voorloopig geen vergoe ding te geven en stelt zich voor om later dezen agent, alsook den armmeester, die met de uitbetaling der steungelden is be last, een gratificatie te geven. Van de rondvraag maakt niemand ge bruik, ïïiirna sluiting. aan de Groote Vissoherijstraat u nacht van Zondag op Maandag i miliedrama afgespeeld. Bewoners van de eerste étage i pand hoorden, sooals wel meer, tussohen het echtpaar Wijnvoort, de tweede étage woont. Tegen ha ging de man naar zijn werk en hoorde men niets meer. Eén van ren maakte zich daarover onger ging naar toren. Zij riep de maar kreeg geen gehoor. Toen na eenigen tijd een Bustar vrouw kwam, kreeg zij op haar ge|oep evenmin antwoord. Zij is haar man f haten en die heeft de deur van de ning ingeduwd. In de keuken vond de vrouw liggen. In de keuken rook het naar gas, z het onderzoek wees uit, dat de dood niet kon zijn ingetreden tengevolge van gas verstikking. De bals van de vrouw ver toonde teekenen van worging en een po- li&e-arte constateerde blauwe vlekken op de borst van de vrouw. Er ontstond verdenking tegen den man van de vrouw, die in den loop van den ochtend op zijn werk werd aangehouden. Op een politie bureau is de arrestant gehoord. Aan vankelijk ontkende hij, maar later ver klaarde hij met zijn vrouw, die heel ja- loersch was, ruzie te hebben gekregen. Deze ruzie duurde van ’s naohta vier uur tot ’s morgens half acht. Ds vrouw kleedde zich aan en wilde het huis ver laten. Daarop is een worsteling ontstaan waarbij de man de vrouw heeft gesla gen. In de keuken heeft de man zijn vrouw op een stoel neergegooid en daar na te «ij op den grond gevallen. De man te toen naar zijn werk gegaan. Aanvankelijk gaf hij voor dat er slechts één huissleutel was en wel de sleutel die in de woning werd gevonden. Daarmede wilde hij blijkbaar voorgeven dat de vrouw zeil-de deur had gesloten. Later heeft hij evenwel bekend dat hij zijn huissleutel heeft gebroken en on derweg naar zijn werk heeft wegge gooid. Hoe de gaskraan is opengekomen weet de man niet Hij is in bewaring gesteld. Het lijk van de 86-jarige vrouw is ter sectie naar het ziekenhuis aan den Goolaingel vervoerd. EEN HUISELIJK DRAMA. Slagersknecht hst slachtoffer. Een 23-jarige slager te Bchaesberg stond Maandagavond tegen balftwaalf voor zijn slagerij, toen zijn 62-jarige knecht thuiskwam. Deze begaf zich naar de keuken, waar de vrouw van den sla ger vertoefde. Toen even later de slager hulpgeroep van zijn vrouw hoorde, begaf hij zich naar binnen en zag, dat de knecht zijn vrouw vasthield. In zijn woede nam de stag«r sen re volver en loste twee schoten op den knecht, die, toen hij den slager hoorde komen, de vrouw had losgelaten. Een der schoten ging den knecht door tot hart, zoodat de man dood neerviel. De slager heeft zichzelf, toen hij ge kalmeerd was, bij de politie te Schaes- berg aangemeld, waarna hij in het ar restantenlokaal werd opgesloten. De da der staat ate zeer oppassend bekend. Hij verklaarde in een hevige gemoeda- Btemming tot zijn daad te zijn gekomen. Naar later bleek, had de knecht de vrouw bij de worsteling gewond. Hij ver keerde onder den invloed van sterken drank en stond ook overigens niet gun stig bekend. EEN MILLIOENEN-ERFENIS. Het geld In Nederland? Ongevera 3Ü0 personen uit verschillen de dorpen in de buurt van Rühle in Duitschland, aijn in die plaats bijeenge komen, omdat «ij meenen aanspraak te kunnen maken op een erfenis van ette lijke millioenen guldens, die de uit Rühle stammende reeder Hana Jurgen Ohm zou hebben nagelaten. Nadat hij op Java een groot vermo gen verworven had, la Ohm ongeveer 150 jaar geleden in Nederland gestorven. Zijn testament is verloren gegaan. De nakomelingen hébben, zoo heet het, met de Nederlandsohe regeering herhaal delijk over de uitbetaling van de erfenis onderhandelingen gevoerd. Thans is aan twee advocaten uit Minden opdracht ge- gerni dw» rnk tw hand ta aroml EEN ONHOUDBARE TOESTAND. De Duitsche dsviszsn-rsge- ling, de Crisle-Zulrelwst m onze mat ondergang bedreigde landbouw en export i>e wuze waarop Duitscmana, door net eteeus bezwareauer mazen van ae de- viezen-regeung, de beiaungeu aan de Aederianoscne leveranciers belemmert an duwyis prakuscü bijna onmogenjx iuaax.1, heelt de grenzen van het toeiaai— bare reeds lang overschreden. Xn aüerlei toonaarden is herhaaldelijk ingrijpen van onze nijverheid verzoent, doch gewacht wordt nog steeds op maat regelen van de regeering, om aan dezen wantoestand snel en aiaoend een einde te mazen. w Wat het zwaarst is, moet ook tot zwaarst wegen en wanneer wp dan zien, hoe, door de ongelukkige deviexenregeluig onze export naar Duitschland dermate in de klem is geraakt, dat het bestaan van de kaasproducentan en van den kaashandel op losse schroeven ia gezet gn beide met totalen ondergang worden bedreigd, dan za| hetl toch wel duidelijk zijn, dat te-ndshtdang van de éerste orde op tot spel staat, een ingrijpen van onze regeering geboden is en dit de sym pathie van landbouwer en exporteur zai hebben. Men behoeft de moeilijkheden van Duitschland niet te onderschatten en men kan de vrees voor den koers van de mark daar begrijpen, doch wanneer wij met voor onze exportbelangen zorgen, gaan onze landbouw en exporthandel, en daarmede ook onze gulden, tan on der; wij moetfen er dus voor waken, dat wij worden betaald voor onze leve- ringen aan Duitschland, gelijk Duitsch land ook verlangt en bereikt, dat het wordt betaald voor de teveringen, aan óns gedaan. En waar Duitschland aan ons veel meer levert, dan wij aan Duitschland, ia de verrekening eenvoudig; wij hebben tot heft in handen en betalen aan Duitschland datgene, wat wij na af trek van ónze vorderingen, nog schul dig rijn. Niemand kan daarin een onvriende lijke daad tegenover een bevriend land zien, ook Duitschland niet, want wan neer men krijgt hetgeen men tenslotte te vorderen óver heeft, is aan alle eteenen voldaan. Onze fout ia, dat wij te lang en te veel hebben gevraagd, wat wij zelf eenvoudig en eerlijk kunnen toepas sen. Het kleine Zwitserland toeft tegen over het groote Frankrijk een economi- schen maatregel met een tegen-maatre- gel van dezelfde strekking beantwoord, waardoor de belangen van de Zwitser- sche exporteurs eerst bedreigd on- mïddelbjk weder veilig zijn gesteld. Bij de behandeling van de Grisis-Zui- velwet in de Statan-Generaal is den melkveehouders een prijs voor de melk, liggende tusseton de 5 en 6 ct. per liter in uitzicht gesteld. Hoe wil nu de regee ring, ondanks alle werkelijk lofwaardig streven, om door middel van genoemde Wet zooveel mogelijk de in nood verkee- rende veeboeren te helpen, beantwoorden aan de gevestigde verwachtingen, óók bij de kaasproducenten, wanneer de kaas prijzen, tengevolge van de export-moei- lijkheden, zich voortdurend in dalende DE BRAND OP CONEY-EILAND.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4