t i Aladdin en de Tooverlluil. Wat geeft de Radio? Waarschiijfflnf van var- aehaldana Botran. Plaatselijk Nieuws. Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Sportnieuws. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovimiehii Courant MAANDAG 13 SEPTEMBER 1932. Dinséaa 13 September. Hilversum. A.V.R.O. 8—0 Gramofoon; 9—'10 Concert door het A.VJl.O.-Kar merorkeet, 1010. lö Morgenwijding, 10.16—10.30 Gramofoon, 10.30-12.30 Conoert door hot Ensemble Rentmees ter en Marie Holtrop draaft voor, 12.30 —1.30 Gramofoon; 1.30—2.15 Solisten- conoert (Piano on Viool); 2.16—2.45 Modepra&tje door Mevr. Ida de Leeuw van Rees; 3—4 Gramofoon; 4—6 Cau serie door Ma* Tak; 5.30 Radio Kinderkoorzang; 5.30—7.30 Kovaca Lajoa en sdjn Orkest en Zang, 7.30—6 Dr. M. Th. Hillen over: „De Griaksohe Mythologie"; 8—8.30 Conoert door het Omroep-Orkest; 8.30—10 Conoert door het Oinroep-Orkeat en Jodelz&sg en In ternationale ohaneons door L. W. Nil- land; 10'10.10 Nieuwsberichten en Koersen; 10.10—11 Vervolg Concert; 11—12 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8-2.16 Conoert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdien stig halfuurtje; 1216—1-45 Conoert door het KJLO.-Trlo; 1.46—2 Gramo foon; 2—8 Vrouwenuurtje; 3—3.90 Gramofoon; 46.30 Gramofoon; 6 30— 6 Concert door het KüO.-Kunst-en- aemble; 6—8.16 P. Heilker over: „De Eaperantocur8ua"; 6.16710 Vervolg Conoert; 7.10—7.30 Dom. Albertus van Roy O.S.B. over: „Kunst"; 7.45—8 Ver- bondskwartiertje; 811 Concert door het K-R.O.-Orkest en Piano; plm. 3.15 uur Nieuwsberichten; 11—12 Gramo foon. Woensdag 14 September. Hilversum. V.A.R.A. 6.46—7 en 7j30— 7.45 Lichaamsoefeningen8 uur Gra mofoon; VJP.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.AH.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeider» in de Oontinuube- drijven; 12 uur Concert door het Trio "Willem Drukker; 2.16 uur „Oase Keu ken" door P. J. Kers; 3 uur Voor de Kinderen; 6.30 uur Conoert door het Trio Loe Cohen; 6.307 R.V.U. Dr. K. F. Proost over: „Genhart Hauptaann"; 7 uur Vervolg Conoert; 7.30 uur Op voering van het hoorspel „Kleine oor- aaien8 uur Herhaling van S.O.S.-berichten; 8.06 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 8.45 uur Opvoe ring van „De Wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit"; 9 uur Ver volg Conoert; 9.30 uur Herdenking van Herman Gorters sterven op 15 Mei 1927; 1040 uur Nieuwsberichten; 10.20 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest en Zang; 11 uur Gramofoon. Huizen. N.CJLV. 8—8.15 Schriftlezing, 8.159.30 Conoert; 10—10.30 Zang door het N.G.R.V.-Damasikoor; 10.30 11 Korte Ziekendienst; 1112 Cello- recital, 12.15-12.30 Gramofoon; 12.30 12 Concert door het Kinderkoor „Ho sanna" te Loosduinen; 2.00—8 Gramo foon, 3—6 Concert door het „Hol- landsoh Harpkwartet"; 6—8 Kinder uurtje; 6680 G. van Ravenzwaay over: „Het bloeitijdperk der Protestant- ache Kerkmuziek"; 6.307 Lees- en Declamatiehalfuur door S. Klooster man; 77.30 Op last van den Minis ter van Waterstaat afgestaan, 7.46—8 Nieuwsberichten; 80 Concert door de Haarlemse he Orkestvereen igi ng9— 9.30 Jao. de Vries Sr. over: „Het Mo- biliaatiekruia, een Nationale Instel ling"; 98010.30 Vervolg Concert; 9.50 uur Nieuwsberichten; 108011,30 Gramofoon. van dingen, die bij een groot deel der varkenshouder# tot ontstemming voeren, of dat men de stellingen volledig gaat motiveeren. Indien het laatste mocht ge schieden, dan vertrouw ik, dat de redac tie bereid zal zijn, ook onze opvattingen nader te laten toelichten. De moeilijkheden bij de uitvoering de zer wet zijn niet gevolgen van kinder ziekten, maar van ernetige fouten in de wet, waarvoor vooraf krachtig ie gwwaaxsohuwd. Deze m o t e n komen. Het ia niet juist, de boeren ongeduld te verwijten, wanneer het etelael der wet maakt, dat het „geduld" hebben op ze kere momenten «waar verlies brengend ia De Crisis-Varkenswet braoht winst aan de baoonmesterij, maar daar tegen over verlies voor de zwaar- mesterij. Het Is Juist de grief dezer groep, dat, ofsohoon het systeem 't welk wordt gevolgd, daartoe leiden moest, er toch moe is begonnen. De cijfers over de vrije baoonmarkt zijn geflatteerd. Hot is juist, dat de rwaarmesters be denken moeten, dat zij in de toekomst steun zullen ondervinden van de hulp, die thans aan de bocon wordt gegeven, maar het is ontoelaatbaar, dat deze hulp aan de baoon gaat ten koste van den Bwaannester van heden. Ziedaar heel kort samengevat ons te gengesteld inzicht. Dat wij dit neersohrij- ren is niet, omdat we aan de Grisis- Varkenscentrale niet een pluim op de muts gunnen. In het crisiswerk heeft men wel zoo nu en dan eens wat levenselixer noodig, om de moed er in te houden. En wanneer een ander ze niet presenteert, schenkt men zichzelf wel eens in. Maar het is noodig geworden, op een en an der te reageeren, omdat de publicaties vo renbedoeld de ontstemming onder de xwaarmesterij in de westelijke provinciën tot iets onredelijks gaat stempelen, wat allerminst kan worden gezegd. Al zal men niet alles onderschrijven, er is reden voor de beweging onder deze groep van boeren. Tenslotte ad viseer en ook wij de zwaar mesters het hoofd koel te houden en niet door overvoeren der markten van zware varkens de kwaal te verergeren. Maar daarnaast adviseeren wij aan de Crisis-Varkensoentrale .minder te publi- ceeren over het groote nut van haar be staan, maar eens ernstig het overleg met de rwaarmesterij ter hand te nemen, een overleg, hetwelk bij het tot stand komen der wet totaal is verzuimd en welk ver zuim na de inwerkingtreding nog onvol doende is ingesteld, waardoor een mis stand is ontstaan, die een deel der var kenshouders in plaats van te steunen, tot verzet tegen de wet gaat opvoeren. De principieel® fouten verbeteren Is beter dan etóen lof verkondigen. Een maal komt a(e lof dan misschien nog eens wel van\de andere zijde en dan klinkt ze in het\lgemeen ook mooier. VAN WIJNEN. Gouda, 12 September 1932. Bocrtn, wordt wmkktrl Geachte Redactie. Naar aanleiding van uw bericht over een waarsohuwing van de Varkensoenlra- lein uw blad van Vrijdag j.l., nemen wij de vrijheid onder uwe aandacht te bren gen. dat weliswaar bij invoering van elke nieuwe wet zich moeilijkheden voordoen, dooh dit met deze wet en deze streek zeer weinig te maken heeft. De wet is voor deze «treek een strop. De f 0.09, die voor de vette varkens aan den grossier moeten worden betaald en die alleen ten goede komen aan de zouter- mesters (die in deze streek zelfs niet zijn) drukken de prijs van de varkens in zoodanige mate. dat de varkenshou ders in deze streeak het gelag moeten be talen voor de zouters-mesters in andere provincies. De varkenshouders zullen wijs doen, alles in het werk te stellen, dat niet in strijd is met de wet, om deze strop van hen af te wenden. Daarvoor zal het noodig zijn, dat de boeren de koppen bij elkaar steken, om stappen te nemen om deze prijsdrukking zooveel mogelijk te voorkomen. Op een vergadering, vorige week ge houden, werd door een zeer vooraan staand persoon voorgesteld om nog niet over te gaan tot het laten merken van de varkens. In ieder geval is het noodig. dat alle boeren het met elkaar eens zijn over de maatregelen, die moeten genomen wor den, om deze sohadepost van ona af te wentelen. VERSCHEIDENE BOEREN. Bergambacht, 10 September 1932. DE CRISIS-VARKENSWET. Commissies van merker». In de provincie Utreoht zijn om. de volgende plaatselijke commissies van merkers, ingevolge de Grisis-Zuivelwet, benoemd: Districten: Montfoort, Snelrewaard: Voorzitter: F .J. Boetre, Snelre waard, Post Linachoten; Secretaris: C. v. d. An ker, Snelrewaard, Post Linsohoten; Le den: A. Vergeer te Montfoort, Kade; v. d.Couw, Snelrewaard. Post Oudewater, Merker^ H. Peek, Uaaelveld, Montfoort. Distneten: Vreeswijk, Jutphaaa: Voorzitter: J .C. Peek, Jutphaaa, Ne- dereindecheweg 18; Secretaris: A. G. Os kam, Jutphaaa, Overeindscheweg 31; Lid: M. Wink, Jutphaaa, Geinoord, Post Vreeswijk; Merker: J. J. Bontje, Jut phaaa, Nedereindsoheweg 65. District IJsselstein: Voorzitter: A. W. Kromwijk, IJssel stein, IJsseldijk; Secretaris: W. C. Neo- magus, IJsselstein, Utrechtsohestraat 13 Lid: J. Lokhorst, IJsselstein, Aohterslooi C 99; Merker: Johs. van Sohaik, IJssel stein. Achteraloot C 64. District Polsbroek. Voorzitter: G. Erkel. Polsbroek no. 41; Secretaris: J. de Pater Tz Polsbroek no. 196; Lid: C. Straver. Polsbroek no. 141; Merker: G. J. de Jong, p.a. A. de Jong, Polsbroek no. 207. District Benschop: Voorzitter: F. J. Overbeek JMp., Ben schop no. 327, Secretaris: P J. Lekker- kerkor, Benschop, no. 97; Lid: Jao. Ver hoef, Benschop' Mreker: Joh. Baar», p.a wed. A. Baars, Benschop, no. 378. District Lopik: Voorzitter: D. Verburg, Lopik; Secre taris: 0. M. van Vliet, Lopik; Lid: W. M. Oskam, Lopik; Merker: P. Stigter P*., Lopik, Uitweg. Diatrioten Jaarsveld, Willige-Lange- rak: Voorzitter: T. van Beusekom, Jaars veld: Secretaris: Th. Strien, Cabauw (WHllire-Laagerak); Lid: D. Zaal, Jaars veld; Merker: Hou well nk. Willige-Lange- rak. Goudrlaan. De gemeenteraad verga dart Woensdag 24 Sept. n.m. 8 uur. De te behandelen onderwerpen zijn: 1. inge komen stukken, 2. benoeming lid com missie Lw.v. schoolverzuim, 8. onderhoud toren. - Het zoontje van den heer A. A. fietste gisteren door het dorp, raakte zijn stuur kwyt en kwam ln de De Goudriaan terecht, gelukkig waren er personen in de omgeving die hem en zijn rijwiel op het droge brachten, zoodat dit ongeval goed afliep en hii er met den schrik en een nat pak afkwam. Noordeloo8. Enkele werkloozen zijn te welgesteld door het bestuur van den polder „Noordzijde" met het uitbaggeren in de vliet, gelegen in dien polder, tegen een loon van f 1.60 per dag. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Ten kantore van de arbeidsbemiddeling staan als werkzoekenden ingeschreven 11 metse laars, 29 losse arbeiders, 6 landarbei ders, 9 grondwerkers. Totaal 84 perso nen. Het aantal werkzoekenden neemt nog steeds toe. Het gemeentebestuur heeft zich an dermaal tot den minister van binnen- landsche zaken gewend met het verzoek de rijkssteunregeling ook voor deze ge meente van toepassing te verklaren, en wel op de arbeiders, afkomstig van de land- en tuinbouw, de bouwvakarbeiders de losse arbeiders, grondwerkers, voornamelijk afkomstig van het werk aan da spoorbaaeverzakkiflf te Moordrecht Da haar 0. f. Pr$wve., ter bij de Ned. Spoorwegen alhier, la overgeplaatst naar Rocenda&l. De collecte, ten bate van het Ned. Roode Kruis, heeft hier f 10,77 opge bracht. DE WERKLOOSHEID. Haastrecht Vrijdagavond vergaderde de commissie van adviea inzake de werkloo8heidsvei zekeriag. Een tweetal aanvragen om stpun warden behandeld waarvan een werd ingewilligd en een op grond van de regeling afgewezen. Uit mededeelingen omtrent dan om vang dar werkloosheid bleek, dat het aantal ingeschreven werkloozen ruim 60 bedraagt v«n wie 81 ateun ontvangen. Besproken werd het verschaffen van arbeid. Da voorzitter, wethouder Graveland, deelde mede dat het college van B. en W. zocht men werk maar dat ook dit zijn moeilijkheden heeft. FEE8T IN „DE KLEINE BETUWE". Haaitreeht. Evenals verleden jaar heeft de heer W. Kqmpier, de eigenaar van „De Kleine Betuwe" alhier volksspelen georganiseerd in verband met den ver jaardag van H.M. de Koöingin. Aanvankelijk bepaald op 8 September konden deze niet doorgaan wegens h§j ongunstige weer. s Deze feestelijkheden zijn nu Zaterdag gehouden. Voor deze gelegenheid had de ondernemer den tuin keurig doen ver sieren, terwijl aan den ingang een eere poort waa opgericht. Dee middaga 3 uur werd met de spelen een aanvang gemaakt. Er waren veel deelnemers. De uitslagen van 'emiddags waren: Houtjes rapen door meisjes tot 10 jaar: le prijs N. Kompier, 2e prijs L. Dujjm, 8e prijs G. Vergeer. Zakloopen door jongens tot 10 jaar: le prijs J. de Wild, 2e prijs W. Boer, 8e priji W. Hoogenboom. Ringrijden per rijwiel voor jongens en meisjes van 1015 jaar: le prijs N. Verleun, 2e prijs Ant. Lakerveld, 8e prijs H. van Vliet (allen jongens). 's Avonds: Ringrijden per rijwiel door dames en heeren boven 16 jaarle prys W. 0. 8teenkamer, 2e prijs S. Vonk, 8e prijs G. Aerts, 4e prijs M Broere, troostprils L. Hoogenboom (allen heeren). Na afloop was er gelegenheid tot dansen in de lunchroom waarvan zeer iruk gebruik gemaakt werd. ErheerBChte den geheelen avond een ware feest stemming. De heer Kompier kan dan ook met genoegen op dezen geslaagden iag terugzien. Zevenhuizen. Zaterdagavond heeft het fanfarekorps „De Kleine Trompetter" in samenwerking met den kinderzang van den heer Vinkensteyn, een concert gege ven op de tent op het schoolplein der openbare school ter eere van de verjaar dag van de koningin. Zooals altijd heeft een talrijk publiek de welgeslaagde uit- roering beluisterd. Stolwijk. Bij den heer A. de Lelie, aai den Benedenkprkschen weg, ta dezen zomer een sierappei gegroeid welke 61 pond weegt Conoert. 8tolw(jk. Za'erdagavond gaf de ge mengde zangveresniging „Excelsior", met medewerking van eeuige zuetervereenigin- wen uit omliggende plaatsen, onder leiding van den heer K. J. de Beun, een open luchtultvoorinop het Plein. Dankzij het vrij gunstigen weer was er zeer Yeel be langstelling. De liederen werden keurig vertolkt, waarvoor den directeur alle eer toekomt. Er werden tijdens de uitvoering speldjes, ten bate van „Het Groene Kruis", verkocht. De heer Paul, voorzitter van „Het Groene Kruis", bracht namen* het bestuur een woord van dank aas allen die hadden medegewerkt tot het slagen van de avond. Vrijwillige brandweer. Wllllge-Langerak. Vrijdagavond werd hier vergadering gehouden van het vrij w. brandweercorps. De voorzitter, de heer H. Hakkesteegt, opende de vergadering met een woord van voldoening voorden trouwen opkomst, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat een schrij ven was ontvangen van de gemeente Sohoonhoven, waarin zij haar dank be tuigt voor de> hulp die is verleend btj de oranden aan bet voorm. Hospitaal en bet Vellingsgebouw. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeester bleek, dat do kas sloot met een batig saldo van f 90.19. De voorzitter heeft medegedeeld, dat het bestuur heeft overwogen dit jaar de gelden der donateurs niet te innen, gelet op de tijdsomstandigheden. Het bestuur vertrouwt, dat als volgend jaar de toe stand beter mocht zijn, de milde gevers allen weer hun bijdragen zouden afstaan voor de kas va» de dappere brandweer mannen, want hun werk en activiteit wordt in de gemeente aeer gewaardeerd. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen den heer 0. van Schalk. Op avontuur. Amaide. Van de jeugdige avonturiers, is thans ook de tweede teruggekeerd. Deze, T. d. B., heeft zich te Hulst (Zee land) bij de politie gemeld en is den an deren dag op transport gesteld naar zijn ouders. De andere twee, J. v. H. en A. B., zetten intusschen hun reis nog voort. Volgens de mededeeling der terugge keerden bevinden deze twee heeren zich al in Frankrijk. Hoe zij het zonder eemge papieren zoover hebben kunnen brengen, is een raadsel. De P.D.V. „De Snelvlucht" hi9ld een wedvlucht vanaf Ciney (België) met oude en jonge duiven. Afstand 185 K.M. Aantal duiven 19. Prijzen: 1 en 4 nerm. Streefkerk, 2 A. v. d. Wal, 3 P. van Ke- kem, 5 A. van Ooort, 0 Adr. d. Kruik, 7. J van Gelderap. Éerat? duif 8,09,40, 7a 9.8701 ÜJO. Zaterdagavond is de reeks van mu- «iekconcerten onderbroken door een zangconcert. De gem. «angverueniging „Z&nglust" gaf een concert in de tent op den Dam, onder leiding van haar di recteur, den heer J. Coljee, uit Vianan. Dat de zangnummers goed in den smaak vielen bij het publiek, bewees het rp- plaus dat op elk nummer volgde. De speldjesverkoop bracht f 27 op. „Zanglusf" geeft Zaterdag 24 Sept. een concert in de zaal van den heer Sap te Meerkerk. Ammaratol. De zware Zuid-Wester storm van Zondagmiddag was voor den storm van Zondagmiddag was voor den reusachtigen populier, die op de hoek van het Kerkplein stond, noodlottig. Met een geweldig gekraak smakte hij in de boomgaard van den heer A. de Vries ne der, daar nog enkele vruchtboomen in zijn val vernielend. Met deze boom iq een mooi dorpsgezicht verloren gegaan. Ouderkerk a.d. IJssel. De jongeheer C. Pols Sz. heeft dezer dagen een bal lon gevonden, waaraan een kaartje beves tigd was van een ballonwedstrijd te Charlois. De vinder heeft de kaart opge stuurd. Waddinxveen. Bij een jongeni van 12 jaar ia hier de ziekte van Weil geconsta teerd. Men gelooft, dat de knaap de ziek te bij het zwemmen te Dordrecht heeft HET GROENE KRUIS. Wegens drukke ambtsbezigheden heeft Ds. J. Hoekstra bedankt als penning meester der afdeeling van „Het Groene Kruis". POLITIE-DIPLOMA. De heer H. J. Goseink. agent van po litie, is te Amsterdam geslaagd voor het politie-diploma met aanteekening. STOUTE POES. Zaterdagmorgen hoorde de heer P. J. Groenen, terwijl hiLteah achter in de ga lanteriewinkel aanHwaven bevond, ge rinkel in een zijnerCBlages Hij liep nagj voren en zag, asF een kat een paar glaasjes had omgeworpen. Van schrik sprong het dier weg en rende de andere etalage in. waar het tegen de spiegelruit opsprong, blijkbaar in de meening, dat 't hier een uitweg naar de straat zag. Van de broze artikelen, die voor het raam geëtaleerd waren, Heken vele niet tegen dit bezoek bestand. Er brak voor een vrij groot bedrag aan poroelein, Leerdamsch glaswerk en ook een paar schemerlampjes. Van buiten at heeft de heer Groenen het dier uit de etalage moe ten jagen. Het is naar achteren gelpopen en sinds dien is de poes, die toebehoort aan den heer v. d. R.. nergens meer te vinden Blijkbaar heeft de schrik het dier dus nogal te pakken gehad. Eigenaardig ia. dat een ander dier, eveneens van den heer v. d. R., vroeger op eenzelfde wijze bij den heer Groenen op bezoek is geweest. Deschade is onderling geregeld. KEGELWEDSTRIJD. De Rotterdamsche kegelclub „Na het reizen vermaak", heeft gisteren hier een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld te gen „Je hebt ze niet aan een Touwtje". De Schoonhovenaren wonnen met 605 te gen 552 houten. Evenals de ontmoeting in Juni, toen de Rotterdammers op eigen baan wonnen, gold deze wedstrijd voor den wisselbeker. Van een derde ontmoe ting op neutrale baan zal de beslissing afhangen. VISCHCONCOURS. De Vischvereeniging „Het Baarsje" houdt Zaterdagmiddag van 24 uur, een hengelconeours voor haar leden in de Groote Gracht. De liefhebbers, voor wie die wedstrij den een zeer gewilde attractie zijn, kun nen daarvan den laats ten tijd niet zoo vaak profiteeren als vroeger, omdat het bestuur niet bij machte is veel wedstrij den te organiseeren. De vereeniging telt nog ongeveer 50 leden, van wie velen werkloos zijn, soodat het offer der con tributie voor hen reeds vrij «waar is. Ook het aantal donateurs is door de omstan digheden reeds teruggeloopen. Bovendien is de opbrengst van het vis- schen met den zegen in de Graoht veel minder, doordat het water zeer ondiep «n vervuild is. Ondanks dat alles, stelt het bestuur van „Het Baarsje" voor den wedstrijd van Zaterdag 13 prijsjes beschikbaar en wellicht zullen enkele particulieren daar aan nog wat toevoegen. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 12 September De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den. vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige tot zwakke Westelijke tot Zuid- Westelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; waarschijnlijk weinig of geen regen en weinig verandering in temperatuur. Waterstand van heden: Schoonhoven hg. water 4.50 uur, 1.91 M. Vreeswijk hoog water 5.50 uur, 2.11 M. Keulen stand 1.31 M., val 0.02 M. Maastricht 10 Sept. 40.75 M., val 0.04 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hodenmiddag 12 uur in de schaduw: 62 graden Fahrenheit Maandag 12 September; Op 5.48, onder 2.10. Volle Maan Woensdag 14 September: Op 6.9. DE „VEENDAM". ROTTERDAM, 12 Sept. De directie van de Holland—Amerika-Lijn deelt mede, dat het stoomschip „Veendam" toch naar Rotterdam zal komen. Het schip is vannacht om 3.50 uur van Plymouth naar Boulogne vertrokken en zal mor genochtend 8 uur in Rotterdam arrivee- ren. HET DRAMA TE PUTBROEK. Vader en zoon Van den Elzen veroordeeld. DEN BOSCH, 12 Sept. Hedenmorgen heeft het Gerechtshof onder groote be langstelling arrest gewezen in de straf zaak tegen vader en zoon Van den Elzen uit Putbroek. De beklaagden waren gedurende het voorlezen van het lange vonnis uiterlijk heel kalm. Het Hof heeft het vonnis van de recht bank te Roermond vernietigd en beide beklaagden op andere gronden veroor deeld Vader Van den Elzen werd schuldig verklaard van het voortgezet misdrijf van doodslag en veroordeeld hem tot 16 jaar gevangenisstraf. De zoon werd schuldig verklaard aan poging van doodslag en veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. Na de uitspraak haalde vader Van den Elzen de schouders op en zeide: „Ik ben geen moordenaar." De president merkte op: „Het gerechtshof heeft anders geoordeeld." De zoon had niets te zeggen. In cassatie. Wtij vernamen onmiddellijk na de uit spraak. dat de veroordeelden tegen het vonnis in cassatie zullen gaan. MOTORBOOT OMGESLAGEN. Drie opvarenden gered. WEMELDINGE, 12 Sept. Hedenmor- - gen is het motorschip „Maria", schip per Stootter, nabij Wemeldinge omge slagen. Het schip waa vanmorgen van Wemel dinge vertrokken. Het kwam van Ant werpen met bestemming naar Amster dam. De drie opvarenden van het motor schip, de schipper, zijn vróuw en de kneoht. zijn door tehulp gesnelde booten gered. Zij zijn in Wemeldinge aan wal gebracht. De boot staat 4 Meter onder water. Zij waa afkomstig uit Amster dam. UIT DE TRAM GESPRONGEN. HEERENVEEN, 12 Sept. Gisteravond is de ruim 20-jarige T. de Jong uit Joure ROÈIFEEST IN VENETIE. *->'4 '-V Honderden gondels nemen elk jaar deel aan de koninklijke roeiwedstrijden in het Groote Kanaal va» Veneti#, dal een der drukste verkeerswegen ia van din h'gft- ngiiataJ. .vw' ggRSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovsnecha CouraiW MAANDAG 13 SEPTEMBER 1932. olie en benzine weer vrij word, schijnt aan dezen voorraad niet meer te zijn ge dacht. De vaten zijn verteerd en de in houd heeft het water daar in den grond bedorven. Het zal wel nog geruiroen tijd duren, voor er weer zuiver drinkwater uit de pomp komt. JHR. MR. QUARLES VAN UFFORD, COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND GEWOND. De sneltrein Parijs—Marseille Is dioht bij laatstgenoemde stad ontspoord, waarbij acht reizigers zwaar en velen licht gewond werden. nabij deze plaats van den in vollen vaart zijnde tram gesprongen, die om 10 uur 25 uit Heerenveen naar Sneek was vertrok ken. De ongelukkige kwam onder de tram terecht en werd onmiddellijk gedood. Zijn hoofd was geheel verbrijzeld en zijn eene yoet was afgereden. WAAR ZIJN DE HUTCHINSONS? Gesn nader bericht KOPENHAGEN, 12 Sept. Het Deen- „Jgjhe radiostation Lyngby op Groenland, "meldt, dat de nasporingen naar het ver miste vliegtuig van de fsmilie Hutchin son tot hedenmorgen drie uur nog geen resultaat hadden opgeleverd. De waarne mende directeur van de kolonie Groen land, Oldendow. bevestigde, dat de ma chine waarschijnlijk vlak bij de kust was gedaald. Van Deenaohe zijde zal alles worden gedaan, om Hutchison te helpen, als hulp nog mogelijk ia. Bij de noodlanding kan de machine niet zwaar zijn besohadigd, aangezien Hutchinson drie kwartier lang heeft kunnen telegrafeeren. Het is echter de vraag, of de machine lang op bet water zal Wijven drijven. Ook de mogelijkheid, dat de inzittenden zich op het ijs hebben kunnen redden, is niet uitgesloten. VLIEGMACHINE GEVALLEN. Twee dooden. BERN, 12 Sept. Nabij het meer van Ziirioh is de Duitsche sportvlieger Kirschbaum, doordat zijn toestel togen een kabel van de electrische tioogipin- ningsleiding vloog, neergestort.. Het toe stel kwam in ,/een bosch terecht. Kirsch baum en zijn! passagier werden gedoe d. JACHT OMGESLAGEN. Drift dooden. WAREN, 12 Sept. Gistermiddag is op het Müritameer een zeiljacht omgesla gen. Drie van de zes inzittenden vonden den dood in de golven. G0RG0EL0FS DOODVONNIS. Heden beslissing. PARIJS, 12 Sept. Hedenmiddag zal de finitief worden beslist over het lot van Gorgoelof, den moordenaar van president Doumer. De commissie voor de gratie- verleening heeft het gratie-verzoek van Gorgoelof mét algemeene stemmen afge wezen. Vanmiddag zullen de beide verdedigers door president Lebrun in speciale audi ëntie worden ontvangen om een laat ste poging te doen om Gorgoelof van het schavot te redden. SPAANSCH SCHIP IN NOOD. Door Nederlandscha aleeperi binnengebracht Te Maassluis ving men. Zondagmorgen te 11 uur noodseinen op van het Spaan- eche stoomschip „Marqués del Turia", dat op weg naar Rotterdam in den storm uit den koers was geslagen en sleepboot hulp vroeg en langs de kust meer en meer Noordwaarts dreef. De sleepboóten /.Noordzee" van Hoek van Holland en „Oostzee" van Maassluis, beide van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst voeren uit. Ze hadden de grootste moeite de „Miarques del Turia" te vinden en eerst te 5 uur in den namiddag kreeg men aan den wal tijding, dat de sleepbooten de vluchtelinge in 't zicht kregen en te 8.15 uur wist de sleeper „Noordzee" het Spaansche vaartuig behouden bij den Hoek binnen te brengen. DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Te Herpt bij Heusden brak Zaterdag morgen brand uit in de boerderij van den heer Van Oord. Naast die boerderij staat de heerenboerderij van den beer Chr. van Erp en daarnaast weer de boer derij van den heer Maland. Alle boerde rijen zijn eigendom van den liee*«*Van Erp. De heer Van Oord is bedrijfsleider. De brandspuit van Herpt kon tegen de vuurzee weinig uitrichten, zoodat alle drie de boerderijen alsmede iwee groote schuren totaal uitbrandden. De motor- spuit uit Wijk en die uit 's-Hertogen- bosch. kwamen tevergeefs te hulp. De in boedels, benevens groote voorraden hooi en stroo, alsmede eenig vee en kippen, gingen in de vlammen op. Van de boer derijen en van de twee schuren bl&ef niets gespaard. Verzekering dekt groo- tendeels de schade. DRIE KINDEREN ONTVOERD. Uit opvoedingsgesticht. De commissaris van politie, ohef van het Bureau Kinderpoiuio le Amsterdam, heeft namens den Voogdijraad inlichtin gen verzocht omtrent de verblijfplaats van drie aan died Raai toevertrouwde kinderen: Elisabeth Jacoba van In gen, oud 16 jaar; Reina Berdina ran Iugen, oud 16 jaar en Hendrik van logen, oud 11 jaar, die op 11 Juni ui', een inrichting te Bloemendaal zijn ontvoerd en van wie sedertdien niets meer vernomen is Deze kinderen waren den vader ont nomen en de Voogdijraad had de kinde ren in de inrichting le Bloemendaal ge plaatst. Daar verschoen op 18 Juni een (auto, waaruit een man stapte. Wie dit is geweest, kan niet met volle zekerheid worden vastgesteld, mogelijk de vadtr Deze man wist ongezien de kinderen me de te nemen naar den auto, waarin zich een vrouw bevond. (De moeder van de kinderen was gestorven). De kinderen zijn niet bij» don vader thuis, zoodat vermoed wordt, dat zij bij kennissen zijn. DE „OLIEBRON" TE BUNSCHOTEN. De ontgoocheling. Zooals gemeld is een monster genomen van de brandbare vloeistof, die dezer da gen uit de pomp te Bunschoten naar bo ven werd gebracht. Een scheikundig onderzoek leidde tot de conclusie, dat de op het water drij vende laag 15 pCt .motorolie bevatte en 85 pCt. benzine. Hieruit kan niet anders geconcludeerd worden, dan dat bedoelde substantie met opzet in den grond ge bracht is. In den diatributietijd hebben velen hun voorraden, in verband mot het verbod van de overheid, dikwijls zorgvuldig op geborgen. Het blijkt nu dat de heer K. te Spa kenburg, op de plaats waar nu de „bron" is ontdekt, eenige vaten olie en benzine diep heeft begraven. Toen de handel in 27. „We behoeven niet bang meer te zijn," meende de een. „De menschen heb ben misschien nog niets gemerkt, en we hebben over rotsbodem geloopen, dus geen sporen achtergelaten." „Dat is maar goed ook," antwoordde de ander, „want als de hoofdman ons te pakken kreeg, dan zag het er bijzonder •leoht yoo* om uit, Maar lang mogen Ernstig auto-ongeval. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mt. J. W. Quer ies van Ufford, was Vrijdagmiddag met zijn echtgenoote, zijn moeder en zijn zus ter, per auto uit Middelburg op weg naar Dén Haag. De heer Quark-s bestuurde den wagen. Voorbij Wouw, op het kruis punt van den Rijksweg naar Roosendaal en den weg naar Kruisland, begon de wagen te slingeren, vloog naar den lin kerkant van den weg, daarna naar rechts en botste toen logen een sciiuur. Door den hevigen etoot kwam de caros- serie scheef op de assen »o staan, de rui ten werden ingedrukt en het portier to taal vernield. De moeder van den cjmmissaris werd met een zware hersenschudding opgeno men. De echtgenoote van den neur Quer ies had een been gebroken, zijn zuster had slechts enkele ontvellingen. Do heer Quarles had een diepe hoofdwonde. De gewonden werden naar bet R K. Charitasziekenhuis te Roosendaal over gebracht, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De toestand van do gewonden geeft geen reden tot ongerustheid, de commis saris zal eenigen tijd in het ziekenhuis moeten verblijven. MOEILIJKHEDEN OP DE „VEENDAM" Het gebeurde met de „Rotter dam" herhaalt zich. Evenals met de „Rotterdam" aanvan kelijk het plan is geweest, wilde de di rectie van de Holland'Aanerikalijn het ss „Veendam" in plaats van het naar Rotterdam te doen komen, via een bui ten landsche haven weer naar New York terug zenden. De bemanning van do „Veendam' beeft toen per radiogram )iet advies van den Centralen Bond van Transportarbei ders gevraagd. Hierop is Zondagmorgen aan de bemanning geseind: „Indien sohip niet naar Rotterdam komt, verklaar u dan bereid het naar veilige Kanaalhaven te brengen en te me ren. Eisoh daar afmonstering." Blijkens een nader telegram aan den Centralen Bond heeft echter de kapitein afmonstering in een vreemde haven ge weigerd. Vertegenwoordigers van den Bond zijn in verband hiermede naar Boulogne afgereisd. ZWEEDSCHE SCHOENER VERGAAN. Drie slachtoffors. Thans is gebleken, dat Dinsdagnacht bij stormweer een motorschoener, met een lading stukgoederen op weg n Karlstad, op het Wenermeer (Zweden) door overslaande golven is volgoloopen en gezonken. De opvarenden trachtten met de roeiboot naar land te komen, maar deze sloeg om en de twee matrozen en de stuurman, een zoon van den schip per, moesten het al vrij spoedig opgeven. De 60-jarige schipper en eigenaar van den schoener wist, nadat hij achttien uur in het water gelegen had, met de gekan telde roeiboot eenige klippen te bereiken. Donderdag is hij met de boot bij een vuurtoren aangedreven en door den be waker opgenomen. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De New Yorksche politie heeft namens de familie opsporing verzocht van Ray mond Robins uit Portland in Maine. Ro bins is een welgesteld sociaal werker en een voorstander van de drankbestrijding. Men neemt aan, dat hij ontvoerd is, toen hij' zdoh op weg bevond naar Was hington. waar hij Dinsdag een onderhoud we niet rusten, want morgenochtend moe ten we in veiligheid zijn." 28. Ze zetten zioh neer aan den oever van een smal beekje, en lieten ook Sulei- ka wat meer vrijheid. Maar de prop bleef in haar mond, en heel veel beweging kon ze nog niet maken. En terwijl de man nen zich vtrkvriktm door ten friasohen dronk en wat dadels aten, zette Aladdin de fluit aan zijn mond en begon heel zacht een slaapliedje te spelen. „Ik hoor muziek." fluisterde een der dieven. „Oözin," bromde de ander,, het is het riet in de beek, dat ruisoht. Wees stil." zou hebben met president Hoover. Ro bin's echtgenoote verklaarde, dat haar man zich sinds Juni beeft bezig gehou den met de bestrijding van dranksmokke laars in Florida en dat zij hem sedert dien niet gezien heeft. Robins is leider ge- woeet van de Roode Kruis-oontmissie in Rusland in het jaar 1917. ZWIRKO DOODGEVALLEN. Ook iljn metgezel gedood. Zondagmorgen ia de winnaar van de Europeesche rondvlucht, de Poolsche vlieger Zwirko, op een vluoht naar Praag, waar hij aan een vliegdemonatratie zou deelnemen, met zijn vliegtuig verongelukt. Het toestel werd geheel vernield. Zwirko en zijn metgezel, Wigura, waren op slag dood. Him lijken werden deerlijk verminkt naar het dichtstbijgelegen spoorwegsta tion overgebracht, van waar zij naar Warschau zullen worden vervoerd. Het toestel was dat, waarmede Zwir ko zijn successen bij de Europa-rond vlucht heeft behaald. In een wervelstorm moet een der vleugels zijn gebroken. DE ONTVOERDE ENGELSCHEN. De bandieten, die eenige dagen geleden de twee Engelsche beambten te Moekden hebben ontvoerd, eischen, naar men zegt een losgeld van 250.000 Yen. De Britsche consul, die de onderhandelingen met de bandieten voert, zou verklaard hebben, dat hij dit bedrag niet zal betalen, aange zien dit de plicht der Mandsjoerijscue re geering is, die verantwoordelijk is voor de handhaving der orde in genoemde streek. De bandieten zouden de beide En- gelschen naar Tapingsj&n hebben ge bracht. KANAALZWEMMERS. Opgegsvsn poglngan. Zaterdag heeft de Amerikaan Zibel- mann, een man zonder beenen, doch niet temin een buitengewoon goed zyvemmer, een poging gedaan om het nauw van Galais over te zwemmen. Wegens den kraohtigen wind en de woelige zee heeft hij zijn poging eobter moeten opgeven. Mevrouw Brouwer, die eveneens poging zou doen over het Kanaal te zwemmen en daarvoor reeds vele dagen in Calais vertoeft, zal Donderdag in Rot terdam terugkeeren. Tengevolge van het slechte weer en de woelige zee heeft zij haar tocht steeds moeten uitstellen. Het weer is er intusschen niet beter op ge worden, zoodat zij haar pogingen voor dit jaar wel zal moeten opgeven. AMNESTIE AAN 20.000 PERSONEN De Finsche regeering hêeft een wets ontwerp ingediend om amnestie te ver- leenen aan ongeveer 20.000 personen, die lot geldboeten werd enveroordeeld voor verschillende overtredingen van de vroe gere drankvsrbodswet en die tot dusver hun boeten niet hebben betaald. De regeering wijst er op, dat de inceste overtreders wegens economische moeilijk heden niet in staat zijn de boeten te be talen en dus genoopt zijn -de subsidiair opgelegde gevangenisstraf te ondergaan. Deze gevangenisstraffen zouden een to taal van 600.000 dagen vertegenwoordi gen. Daar de gevangenissen reeds zetr vol zijn, zoodat een behoorlijke behan deling der gevangenen moeilijk is, zou d> toestand nog verergerd worden, wanneer een zoo groot aantal overtreders bovon- d'en nog gevangen zou moeten worden gezet. Door de afschaffing der drankvorbods- wet hebben de burgers een grooter vrij heid om te (jrinken gekregen, daarom wordt het rechtvaardig geacht, dat de gemeenschap de straf voor alle kleine overtredingen van de op zij gestolde wet kwijtscheldt. Smokkelaars en beroepsont- duikera der wet zijn van de amnestie uit gesloten. VEERTIEN MILLIOEN WERK LOOZEN. Volgens een statistiek der Amerik&an- sche Arbeiders Federatie bedraagt het aantal werkloozen in de Vereenigde Sta ten 14 millioen. Hiervan zijn 800.000 spoorwegarbeiders. Het te New York ge vestigde bureau voor werkloozenonder- steumng heeft berekend, dat alleen reeds voor steun aan de New York wonende werkloozen gedurende den a.s. winter 250 millioen dollar benoodigd zal zijn. De steunkassen zijn volkomen uitgeput. President Hoover heeft tegen 15 Sep tember een bijeenkomst uitgesohreven ter bespreking van de kwestie der werkloo- zenondersteuning. De Federatie heeft in dit verband een plan uitgewerkt naar het voorbeeld van de in Duitschland en En geland bestaande stelsels. EEN ROYALE GIFT. Te Londen heeft een heer, vergezeld .door zijn echtgenoote. persoonlijk aan 'n ambtenaar van het Koninklijk Genoot schap voor Dierenbescherming een bedrag van 10.000 pond sterling in bankbiljetten ter hand gesteld. Hij weigerde zijn naam en adres te zeggen. De gift stelt het genootschap in staat zijn schulden voor een aanzienlijk deel af te lossen. AUTO-BANDIETEN Nieuwe beztrijdingsmethods. De Londensche politie overweegt een nieuw middel tegen het weligtierende autobandietisime in de stad. Het bestaat uit een serie sterke radio-luidsprekers, die op alle belangrijke verkeerspunten zullen worden opgesteld. De luidsprekers moeten functionneeren in samenwerking met de politiecolonnes en de van racüp voorziene politieauto's. De luidsprekers zouden onmiddellijk nadat een inbraak of een ander vergrijp was gepleegd, over al in de stad hun waarschuwende stem doen hooren en bijzonderheden mededee- len aan het publiek en aan de politie over den wagen en het uiterlijk van de boeven. HITLER VAN MEINEED BESCHUL DIGD. In Juli werd de journalist "Werner Abel door de rechtbank te Munchcn na ten tamtlijk opzienbarend proces irsitni meineed veroordeeld. HU ging in hooger beroep en heeft thans een klacht wegens meineed ingediend tegen Adolf Hitl >r. Deze beeft in het proces onder eedever klaard in 1923 niet met een Italiaan over de kwestie van Zuid-Tirol te hebben ge sproken. Abel zegt te kunnen bewijzen, dat Hitier op 15 of 16 October 1923 een gesprek heeft gehad met den vertegen woordiger van een officieus fascistisch blad en in dit onderhoud Zuid-Tirol her haaldelijk heeft genoemd. DE FAMILIE HUTCHINSON OP ZEE GEDAALD. Gaan spoor van hat vliegtuig. Gistermiddag om drie uur hebben de vlieger Hutchinson en zijn gezin met hun toestel de „Vliegende Familie" een gedwongen daling op zee moeten ver richten, nabij de kust van Groenland. Hun noodsein werd opgevangen door het draadloos station te Angmagasaiik (0.- Groenland) en door den Engelschen trei- ier „Lord Talbot", die zich op 25 mijl van de aangegeven plek bevond an er heen voer om hulp te verleenen. Bijna een uur lang kon het draadloos station te Angmagssalik voortdurend contaot houden met Hutchinson's toestel. Daarna kreeg men echter geen antwoord meer. Om half acht bereikte de „Lord Tal bot" de door Hutchinson opgegeven po sitie. De Engelsche visschers vonden ech ter geen spoor van het toestel; zij zoeken de omgeving af. Het radio-agentschap te Angmagssalik heeft een oproep gericht tot alle vaartui gen in de buurt, om er alles op te zetten, Hutchinson en zijn familie te redden, in dien hulp nog mogelijk is, doch de auto riteiten van Groenland vreezen, dat Hut chinson en de zijnen zijn omgekomen. NED. HERV. KERK. BLESKEN30KAAF. Woemdaa H September, avonds 7.30 uur, Ds. P. 't Zandt, van Delft. HEL en BOEIQOP. Donderdag 15 Sep tember, 's avonds 7.30 uur, de heer Vroeg in de Wei, van Maddelharnis. GEREF. GEMEENTEN. STOLWIJK. Donderdag 15 September, s' avonds 8 uur, Ds. Van Dijke, van N ieuw-Beierland. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOOIRT. Donderdag; 15 Sep tember, 's avonds 7-30 uur, Ds. L S. den Boer, van Leerdam. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. bcnoonnoven. Ve gisteren voor ue üe klasse van den G. V. H. vaatgesteidea weustryd „Leiuerkerk 2"sportclub 2" is wegens de alecnts weersgesteidnaid met üoOrgeg&an. Het eerste elftal van „Sportclub" speelde te Woerden een vriendscnappehj- xen we<^strud tegen „Woerden'. Ook van hezen wedstrijd ia met veel terecht geko men. Met enkele onderbrekingen voor den regen werd maar twee maal een half uur gespeeld. De wedstrijd eindigde met een iU overwinning voor onze stadgenooten. Amaide. Ondanks het zeer slechte weer werd toch de wedstrijd Kohda U.J.S. (Utrecht) gespeeld. De uiislag was 41 voor U.J.H, zoodat Kohda, dat twee wedstrijden heeft gespeeld, beide heeft verloren. Kohda I zal du seizoen wel tot de zwakkere broeders behoorun. Groot-Ammars. Zaterdagmiddag speel de het ije elftal van de voetnalclub „Geel Zwart" een vriendschappelijken wed strijd te Hoornaar. „Geel Zwart" ver loor met 31. Zondagmiddag speelde het 2e elftal een competie-wedstrqd te Nieuwerkerk a.d. IJssel. „Geel Zwart" verloor ook hier en wel met 50. Het le elftal van „Geel Zwart" speel de Zondagmiddag onder ongunstige weersgesteldheid een competitiewedstrijd tegen de club van Ammerstol, op het sportterrein alhier. Uitslag 11. Krimpen n.d. Lak. Zondag speelde hier voor den Goudachen Voetbalbond „Dilettant II" een wedstrijd tegen „G. S. V. III" uit Gouda. Met 4-3 wisten, on ze plaatsgenooten te winnen. Noordelooa. Het voetbalelftal H.B.S. IH van Hoornaar speelde hier tegen het jeudige elftal van Noordeloos. De wedstrijd eindigde in een eindstand van 6-0 voor Noordeioos. Te Hoornaar speelden dezellde clubs tegen elkander waai by H.B.S. van Hoornaar won met 4—1. EEN VOETBALBOEKJE GRATIS. De firma wed. Van Neile geeft weder voetbaluitsiagenboekjes voor het komen de seizoen. Evenals het voorgaande jaar zijn daar in opgenomen de schema's voor "de le en 2e klasse K.N.V.B.. en het aantal blanco schema's is met 2 uitgebreid. Dit om hen te gerieven, die meer belangstelling heb ben yoor lagere elftallen van vereenigin- gen, of misschien meer belang stellen in de verrichtingen van 3e of 4e kl. K N. V.B. clubs of van vereenigingen, spelen de in een erkende bond. Het boekje bevat o.a. Jnededeelingen over de geschiedenis van belangrijke clube, voorschriften, in ternationaal overzicht, vereenigingen met beschrijving van costuums en oefenter rein en goed ontworpen gelinieerde aan- teokenbladzijden. Naast deze schema's zijn volledigheids halve nog eenige algemeene bijzonderhe den opgenomen die, juist omdat zij niet zoo algemeen bekend zijn, door liefheb bers van het spel op prijs zullen worden gesteld. Het boekje wordt bij spoedige aanvraag zoolang de voorraad strekt, gratie aan liefhebben toegezonden,

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2