ingen OVERGANG HERFST SEIZOEN Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Balilmann Het licht aan den horizon. TWAALF BLADZIJDEN No. BOM- VRIJDAG 10 SEPTEMBER 10SS. EPTEMBER 1032 koi. La Plata, KOMT U EENS KIJKEN, ^bMAvAN-VALKEMBURCS-- k-LEEUWARDEN- Jf H - f xmder op- of a&n- geweldige daling van disconto en omzet ten- EEN NIEUW VERVOERMIDDEL. verkoop goedge- De nieuwe collectie Is gereed Chique modellen In Mantels, Japonnen en Hoeden, voor matige prijzen. atwoordt, dat dit d behoort te wor- m en om de stad at de dorpen en uizenden Ghinee- x>k nog een cho- omgekomen. uwer zegt, dat de gelegenheid out te koopen. itwoordt. dat het igt van den graf- aandeelen in de aen de nummers i de electriciteita- ners 6 en 48 uit- I gemeentebegroo- it met een golijk aan ontvangsten de eerst volgende worden. jst er nog op, dat ©enige belastingw et. Jt agentschap der ordt, nadat de in haar geheel algemeene stom- aals do instructie idsbemiddeling. e de verkoop van te begraafplaats, ft. dat het elzen te hakbaar is en laker dit wil hak- 7.50 wil koopen. hiermede accoord GOUDA internationale Geldmarkt hg der gomeente- ordt in haa^ ge- ir de leden nage- Ontvangsten ge- uitg. f 18.803,18; Kapitaaldienst uitg. f 30.090,14, Inschrijving, itfn vorens de daarin vaetgeetelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, var 9f|ü Gulden bij verlies Gulden bij verlies Afl Gulden bij verlies van £<U V van een oog. 1 Vv van een duim. Uv een anderen viitger. Hieronder volgt een diagram van de wereldcrisis. De lijn K. (gewone lijn) toont aan dat de goudvoorraden van circulatiebanken e.d. zijn gestegen van 85 tot 1QÖ. De lijn D. (punt-streep lijn) laat zien dat het gemiddeld disconto der circulatie banken daalde van 125 tot 85. De lijn U. (gebroken lijn) geeft aan dat de omzet van den wereldhandel daalde van 110 in 1926 tot 17 in 1932. De rechte horizontale lijn geeft aan het gemiddelde (100). DE NOOD DER BINNENSCHIPPERS. Do heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Economische Zaken £n Arbeid ge vraagd. of do Minister wil bevorderen, dat het vervoer van suikerbieten door de schippers tegen loonenden prijs zal plaats hebben. Voorts heeft de heer Duymaer van Twist aan denzelfden minister ge vraagd, of de maatregelen om voorzie ningen te treffen in den nood van de bin nenschippers, binnenkort bij de Kamer verwacht kunnen worden. Verder wil b maatregelen, dat het vervoer te water van met rijkssubsidie verbouwde suikerbieten door Nederlandsc'he schippers zal ge schieden. VERHOOGING DER INVOER RECHTEN. Van ften tot vijftien procent. De regeering zal aan de Statpn-Oene- raal voorstellen, vijftig- opcenten te hof ton op het bestaande tarief van invoer rechten. Een lichtpunt Intusachen mbent het blad, dat de uit voering van de Franscho oontingentee- ring, ook over September soepeler is toe gepast, tengevolge van het feit, dat ook al tengevolge van de Belgische kolensta king, in Frankrijk een groot gebrek aan huisbrandkolen bestaat. Van dien kant is voor onze mijnen een ©enigszins verbeter de toestand ingetreden. Het blad verneemt tenslotte nog, dat verleden week tusschen Belgische en Ne- derlandsche autoriteiten besprekingen zijn gevoerd naar aanleiding van de nieuwe contingentverlaging. BESTELLINGEN VAN WAPENS IN NEDERLAND VOOR ZUID-AMERI- KAANSCHE STATEN? Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat in den laatsten tijd getracht wordt hier te lande bestellingen te plaatsen vam wapens en munitie, bestemd voor Zuid-Amerikaaa- sche staten? Is de regeering niet van meaning, dat door de leveranties van wapens en mu nitie aan Zuid-AmerikaanseLe staten het oorlogsgevaar vermeerderd kan worden, dat Zuid-Amerika onmiddellijk bedreigt? Heeft de regeering vergunning ver leend, of is zij voornemens vergunning te verleenen aan Nederlandsche onderne mingen, inzonderheid aan een fabriek te Dordrecht, voor het leveren van munitie aan Zuid-Amerikaansohe staten? Weet de regeering, dat de regeering van Frankrijk aan de Fransche wapen en munitie-industrie vergunning heeft onthouden voor de uitvoering van be stellingen voor Brazilië, en is zij niet van gevoelen, dat daarin voor haar een re den te meer moet worden gezien, om den uitvoer van wapens en munitie uit Ne derland rechtstreeks of indirect voor Brazilië bestemd, niet toe te staan? i. La Pesta dispo- wmen f 80, idem st f 80)4—82, La jekomen f 88. zeilde heden; 130 i f ö,40—ö,45, 600 —4,95. pt. Voederkooken. aars Gebrs. Krij- rd-Amerikaansche I, stoomd. f 6,30; Nov,-Maart levg. Imer, zaad Sept.- ünsterdam f 6,90, 7, id. merk Maple d. merk SK loco •eken loco f 6,50; Emmerik prompt f 6,40; Lijnzaad- o f 6, Sept.-Deo. ljjnschi|fers loco ilfers (Bombay) 5, Sept.-Dec. levg, iurd merk H.V.O. skoeken merk SK palmpitkoek merk toenzaadmeel (49 f 6,75, Oct.-Jan. •ndnootkoek extra traheerd grond- geëxtraheerd Lijn- Inlandsche voor- 1 6,10, Sept.-Deo. )eksohilfers loco f 6,75, id. grond- id. soyaschroot f 6,50; cocoakoe- vg. f 6,35; palm- Oct. levg. f 4,90, edeeltelijk tweede rraag. ver vraagt, of de enz. na hot heer- ziekten door het s worden bekos- 1. Notulen en mededeelingen. 2. Uitgegane en ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het zenden van een ad- haesie-betuiging aan den Minister van Justitie, inzake het adres der Arnhem- «che Kamer, betreffende het incasseeren van kleine vorderingen. 4. Verzoek om adhaesie-betuiging aan een adres der Amsterdamsche Bankiers- vereeniging inzake het verzoek tot wijzi ging van de Wet van 1845 voor zoover zij de rechten van pandnemers in gevaar brengt. 5. Voorstel tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, inzake de voorgenomen opheffing van kantongerechten in dit district. 6. Vaststelling begrooting en subsidies voor 1933. 7. Rondvraag. R.K. Ziekenfond». Haastrecht. Maandag vergaderde het R.K. Ziekenfonds „St. Barnabas”. Uit het jaarverslag en uit de jaarrekening bleek, dat het fonds 117 leden telt en dat 151 ziekenuitkeeringen tot een bedrag van 1229 en f 288 aan verplegingskos- ten in een ziekenhuis werden uitbetaald. De jaarrekening sloot met een nadeelig slot van f 594. De reserves van het fonds bedragen thans f 2339. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. A. Versteeg en G. Vergeer. Daar het de eerste maal was sinds de oprichting (1917) dat een nadeelig saldo moest genoteerd worden, gaf dit geen aanleiding tot contributie-verhooging of om andere maatregelen te treffen en men besloot met algemeene stemmen om aan drie leden, die door langdurende en nog voortdurende ziekte hun recht op uitkoe- ring hadden verloren, over het boekjaar 19321933 zoo noodig 50 pGt. uit te kee- r envan het ziekengeld, waarop zij bij op nieuw ziek worden recht zouden hebben. Daar de deelname aan een klasse van 40 cent contributie per week te gering was, werd deze klas opgeheven. Auto te water. Hel- en Boeicop. Woensdagavond,! om streeks 11 uur, kwam een personen-auto, waarin 2 personen gezeten waren en die werd bestuurd door den heer J. V., won. te Dordrecht, uit de richting Leerdam door deze gemeente met bestemming Via- nen. Toen de bestuurder den heul over de wetering naar de Nieuweweg wilde nemen, geraakte hij naar hij later ver klaarde door een mistbank zijn uit zicht kwijt, waardoor de auto in de die pe wetering terecht kwam. De tweede persoon, die in den auto zat, wist zich spoedig daar uit te bevrijden, liep door het water naar den kant en riep daar luidkeels om hulp, waarop vele omwo nenden toesnelden, die ook den tweeden persoon uit zijn netelige positie jvisten te bevrijden. Beide bleken met den schrik versver- vriJ8ekomen en zijn per auto huiswaarts Kleine”.'> ^ebraclA. Te middernacht verscheen de r' eigenaar van den auto, de heer B. te Leerdam, op wiens last de verongelukte wagen op het droge is gebracht, een werkje, ^waaraan een flink aantal perso nen den geheelen nacht werk had. Hier- *20(1 Gulden bij verlies J W van hand of voet. I Daar voor de meeste goederen het ta- I rief bij de wet van 19 December 1931 reeds verhoogd ia van 8 tot 10 percent, zou de nieuwe verbooging dit laatste percentage tot 15 opvoeren. De regeering' beschouwt doze verhoo- ging als een van fiscaal en niet van be schermend karakter. DE STEENKOLEN-UITVOER. Verlaging van ons contingent voor België. Naar het „Limburgeoh Dagblad” ver neemt, hebben onze Limburgsche kolen mijnen thans officieel bericht ontvangen, dat met ingang van 1 October a.s. voor- ioopig voor den duur van 4 maanden, du« tot 1 Februarr 1983, het contingent van den invoer in België van steenkolen voor ons land met 1,0.7 pGt. verlaagd zal worden en derhalve gebracht wordt van 55.7 op 45 pGt. van den gemiddelden maandelijkse hen Invoer over het eerste halfjaar 1030. Dit beteekent een vermin derden afzet van meer dan 20.000 ton steenkolen. Met ingang van 1 April jl.. werd het contingent al teruggebracht van 70 op 55.7 pCt. Hoe ome uitroer naar België beperkt door Dr. WERBERT RALPH TUSK. De zoo vurig verwachte en ai menig maal aangekondigde liciitstreep aan den horizon heeit reeds zoo lang op zich la ten wachten, dat ook de flauwste, dik wijls op verschillende wijzen uit te leg gen aanduidingen, welke misschien een verandering ten goede kunnen beleeke- nen, gretig worden opgemerkt. Wanneer men de gebeurtenissen in de Vereenigde Staten volgt, dan schijnt het inderdaad, alsof daar niet maar een eer ste begin van verbetering te bespeuren is, doch de goede tijd al definitief is in geluid en dat op stormachtige wijze. Al leen op de New Yorksche beurs zijn in den loop van Juli de koersen met gemid deld 31 pCt. gestegen, waardoor het ka- pitaal-volume met 4,9 milliard dollar is toegenomen. Men zou zeggen, dat dat nog niet zoo’n slecht begin is. Sindsdien zijn de koersen nog verder gestegen, al is het waar, dat nog geen derde gedeelte is op gehaald van de koersdaling sinds 1929, waarbij een inkrimping van 90 milliard dollar plaats vond. Toch kan men op de beurs spreken van een krachtigen omme keer en dan zou men uit den aard der zaak verwachten, dat in elk opzicht de economische toestand van Amerika ver beterd was. De beste barometer is wat dat betreft het electriciteitsverbruik. Dit staat echter nog op hetzelfde lage peil, hoewel een langdurige ervaring heeft ge leerd, dat deze barometer ook de gering ste schommelingen registreert. In de Amenkaansche staalindustrie is de omvang der bestellingen zelfs een weinig gekrompen; gemiddeld producee- ren deze fabrieken slechts 14 pGt. van -- hun volle capaciteit De auto-industrie de steenkoolhaussee van enkele jaren ge produceerde in Juli j.l. slechts half zoo- ,-J 4“4 r'"' veel als een jaar vroeger en Ford hield zijn fabrieken in Detroit 'tot half Sep tember geheel gesloten. Het goederenver voer staat vrijwel geheel stil. In de ka toenindustrie heeft men het merkwaardi ge verschijnsel van een krachtige hausse bij dalend verbruik. De prijzen der onbe werkte gronstoffen zijn gestegen, hoewel er in Juli 1932 slechts 279.000 balen zijn verbruikt tegen 821.000 in Juni 1932 en Het hierboven afgebeelde zonderlinge voertuig heet dynasphere. Het wordt voortbewogen door een petroleummotor »n kan 50 Kilometer per uur rijden. 451.000 in Juli 1931. Toch is er overal opleving. Het is op merkelijk, dat de couranten een nieuwe rubriek hebben geopend, getiteld: „Re- opned”, waarin alle firma’s worden ver meld, die hun bedrijf weer hebben opge vat of nieuwe arbeiders hebben aange steld. Ondanks al deze moeite heeft men niet kunnen voorkomen, dat de Amori- kaansche export nog verder is ingekrom- pen. Terwijl in New York de hausse en thousiast is begroet, heeft het Engelsche optimisme zich voorzichtiger getoond. Dit houdt zich meer aan de reëele feiten en is gebaseerd op de prijsstijging van de ruwe grondstoffen, zoomede den verbeter den afzet op de wereldmarkt. De moge lijke verbetering wordt echter tegenge houden, doordat de staking in Lancashire de katoenindustrie aldaar geheel heeft stilgelegd, dus juist de industrie, waar in de opleving zich het eerst zou kun nenopenbaren. In de andere industrieën heeft zich nog niets gewijzigd; de pro ductie van electrische en andere energie is sinds Fbruari j.l. zelfs met ongeveer 30 pCt. verminderd. Evenals in de Ver eenigde Staten is ook in Engeland de export nog verder achteruitgegaan. Wat de toestand in Frankrijk betreft; in de wol- en andere textielindustrieën ja inderdaad een verhoogde activiteit te bespeuren, doch deze is uitsluitend het gevolg van de versterkte protectie tegen de buitenlandsche concurrentie. In hoofd zaak beperkt zich in Frankrijk er toe, in verband nïet de optimistische New Yorksche beursberichten te rekenen op een hernieuwde reislust der Amerikanen. Tenslotte een woord over Duitschland. Weliswaar kan in dat land een opleving in de katoenindustrie worden waargeno men, doch zij is slechts een gevolg van de Engelsche staking en een parallel van leden, eveneens tijdens een groo.e Engol- sche staking. De machine-industrie wordt voorloopig nog gaande gehouden met Russische opdrachten, doch oen opleving kan in de naaste toekomst niet verwacht worden. Slechts in de steenkoolindustrie is een flauwe opleving waar te nemen. Overigens is dit land er zoo ongunstig aan toe, dat men daar zeker niet het eerst naar hoogere productiecijfers moet zoeken. DIAGRAM VAN DE WERELDCRISIS. CRISIS-VARKENSWET. De Ned. Varkens Centrale heeft aange wezen voor Kring XI, Gouda, als kring- zaakvoerder, de heer G. D. den Hoed te Berkenwoude en als zaakvoerders de heeren G. D. den Hoed voor Berkenwoude en Haastrecht; H. de Bruijn voor Vliet, Schoonhoven en Ammerstol; M. Ver doold, voor Stolwijk; J. Deelen, voor Bergambacht; G. van Driel, voor Lekkor- kerk, Krimpen a.d. Lek en Krimpen a.d. IJssel; J. de Bruijn Kz. voor Oudewater, Papekop, Hekendorp en Gouda; A. van Schooneveld voor Gouderak; J. Schouten voor Ouderkerk a.d. IJssel en J. A. van Berkel voor Waddinxveen. Alle inlich tingen zijn bij bovengenoemde personen te verkrijgen. Bergambacht. De halve-stuiversver- eeniging „De Macht van het El-L-.’7 heeft aan het gesticht van on- en min vermogende lijders aan vallende ziekte te Heemstede f 49,20 afgedragen. Met het rooien der late aardappe len is men alhier druk bezig. Hoewel de opbrengst vrij goed is, zal de teelt toch, door de zeer lage prijzen, niet loonend zijn. Op de eierenveiling van de pluim- veevereeniging V.Z.O.D. werd voor kip- peheieren besteed f 4,505 per 100 stuks, zoodat dit product weder heel wat in prijs is gestegen. De jongeheer A. Oskam te toege laten tot de le kl&aie van de Rijks H. B. S. te Gouda. Zaterdagavond zal de muziekver- eeniging „Excelsior” een concert geven in de muziektent. Berkenwoude. Donderdagavond deed de muziekvereeniging „Door Hulp tot Stand Gebracht” een rondgang door de gemeente. Tijdens de muzieknummers werden speldjes ten bate der vereeniging verkocht. De opbrengst bedraagt f 27,83. Brandweer, Goudrlaan. Gieteravond had onder lei ding van den burgemeester, den heer R. D. C M. van Slijpe, een oefening plaats van het vrijwillig brandweer-corps met de motor-brandspuit. Alle» bleek prima in orde; binnen zeven minuten werd op een afstand van ongeveer V/z K.M. gaan» water gegeven. KAMER VAN KOOPHANDEL GOUDA. Gouda. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken vergadert op Woensdag 21 September, des n.m. 2.15 ure, in het gebouw der Ka mer. De agenda luidt all volgt: Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25; p. post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. f_ na is de auto geheel bemodderd naar de garage te Leerdam gesleept. Gemeenteraad. Krimpen a.d. Lek. In de gemeente raadszitting van Woensdag is tot amb tenaar van den burgerlijken stand noem# de heer G. Roest (Vacature P. d. Linde). Tot plaatsvervangend lid van de com missie van beheer der waterleiding werd in de vacature P. v. d. Linde benoemd de heer L. Schutter. Een voorstel van B. en W. geen gehuw de onderwijzeres meer bij het onderwijs toe te laten, wordt aangenomen. Voor een cursus voor jeugdige werk- loozen, werd een crediet verleend. Een voorstel van B. en W., om over te gaan tot overplaatsing van 2 leerkrach ten van school 2 naar school I, werd aan genomen. Bij de politie is aangifte gedaan van het vinden van een varken. Er is nog geen eigenaar kotnen opdagen. Bij de arbeidsbemiddeling zijn thans 408 werkloozen ingeschreven. Van hen worden Maandag 24 uitgezonden naar Ruurlo. Tentoonstelling van groenten en fruit Lekkerkerk. De uitslag van de hier ge houden tentoonstelling van groenten, fruit en eieren is als volgt: Adr. van Dam: len prijs met rabarber, len prijs met stamboonen, len prijs met jonge peen; len prijs met kroten, 2en prijs met paotuien; len prijs met groene puntjeskool; len prijs met groene kool; len prijs met zonnebloem. G. Arkenbout, Zwijndrecht: len prijs met meloen, len pr. met andijvie, len pr. met kropsla, 2en pr. met komkom mers (groene). W. G. de Deugd: len pr. met witte komkommers; 2en pr. met id. L. de Deugd: len pr. met blauwe prui men. G. Vugt te Krimpen a.d. Lek: len pr. met pootuien. A. Polderman de Jong: 2en pr. mot appels. Aart Speelman, Zwijndrecht: Drie le prijzen met fijne handperen, twee 2e prij zen met appels en peren, twee Se prijzen met appels en peren. B. van Dam te Wateringen: Een eere- prijs met druiven, negen le prijzen met druiven, perziken on sier-pompoonen, zes 2e prijzen en een Bden prijs. A. van Straaten, Hoenderpark gelden Rust” te Willige-Langerak: len prijs met tomaten. W. Littel te Willige-Langerak: len pr. met eieren, 2en prijs met eieren. Aanrijding. Polsbroek. Woensdag kwam de heer A. van S. per rijwiel van Oudewater do zoogenaamde Stormkade afrijden, toen hij op den straatweg werd aangereden door een auto, die hij niet tijdig had zien naderen. De heer Van S. werd van de fiets geworpen, doch dank zij het feit dat de chauffeur onmiddellijk stopte, kwam hij er met enkele lichte verwondingen af. De fiets werd zwaar beschadigd. Advertentiën: 1-6 regels/1.80; elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. is, moge blijken uit het feit, dat over Augustus 1932 naar iBelgië werd uitge voerd 82.387 ton, tegen 203.643 ton in Augustus 1931; een vermindering derhal ve van 124.256 ton. 04o JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN ÜÏREOIT I SCHOONHOVENSCHE COURANT J Telet 20. Tri.-adrw: Vatmoolen. s. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 29 Pmlrekenlng 13763. XBONNÉ'S ,an dit blad, in bat ba.it van One Bericht OliOh0"11™ b» ievenelenge Gulden b|) p VvJv ongeschiktheid. Ivvv overlijden. Men vindt in den kolom onder 1929 het cijfer 1, dat geeft het punt aan, waar op in genoemd jaar de algemeene koersdaling op de New Yorksche effectenbeurs begon, wat, zooals men ziet, een i3' gevolge had. Onder den kolom van 1931 vindt men op het laagste punt van de punt-streep-lijn het cijfer 2. Dat geeft aan de algemeene crisis in den zomer van 1931. Het ge volg daarvan ziet men aangegeven in de lijn van den wereldomzet, die daar scherp naar omlaag gaat. In denzelfden kolom staat nabij het hoogste punt van de punt-streep-lijn het cijfer 3. Dat is het oogenblik waarop Engeland den gouden standaard verliet, waarvan het gevolg was: daling van het disconto en stijging van de goudvoor raden. (Nadruk verboden). van Jen I overlijdei K

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1