29 melkkoeien Het perceel Uleiland Beiangrim Boelhuls Berichivan Inzet Eenig Weiland Hofstede Riet Het Rietgewas, Plaatselijk Nieuws. PRIJSRAADSELS. •••f q f "J=l!4ei k Wat geeft de Radio? WIJ leveren U eteede het nieuwste op Radio-gebied! JAN BROUWER - SCHOONHOVEN Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Advertentjën. Ie erkoopmg Aislag op Donderdag 22 segi. 1932. OpenbareVerkooping Notaris H. G. Boks te Wijngaarden, OpenbareVerkooping Notaris J. W. van Boeket te Wijngaarden, Vrijdag 23 Sept. a.s. verpachting Polder Kattendijksblok Langeruigeweide Notaris J. v. Kranenburg Bouw- en Nelkgereedschappen BOELHUIS 13 stuks Hoornvee, „De Overwaard" Elshout Bultmanden, Breukdinden en Elas tieken Kousen, is le adres: Droo. ..Het Groene Kruis" TWEEDE BL.AO. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1 boo groot ala een paard in de rotsen maakten en verstikkende gassen ver spreidden, waardoor ik i£. een diepe be wusteloosheid viel. Ik kwam eerst by door de koude, die na aonoondergang in trad. Ik ging toen mijn paard opeoekam, doch dit was door e«D granaat geheel verscheurd, eoodat ik te voet verder moest. Op 3OD0 pas afstand rag lk de kampvuren van den vijand en bet geluk te mij niet alleen om daar tusachen door achter de vijandelijke stelling te komen, maar ook oan een paard te veroveren. Dit -kostte zijn ruiter echter het leven en maakte het geheele kamp wakker. Er werden mij bonderden schoten nage stuurd, doch met drie lichte verwondin gen ontkwam ik in de duisternis. Twee dagen later bereikte ik bij het vallen van den avond de boerderij van Maria Wolmatana, die mij van voedsel voorzag en vertelde, dat er in het bin nenland op dat oogeniblik vreeselijk werd huisgehouden door de Engelsohen. Vóór de pas in het Thaba Nchu-ge- bergte, werd ik door een patrouille van zes man met hevig vuur begroet. Een kogel rukte mij den hoed van het ihoofd en mijn paard zakte dood in elkaar. Ik gebruikte het paardenlijk als dekkiap en beantwoordde het vuur. Vijf man vielen, de zesde nam de vlucht. Vier paardon jenden hem na, het vijfde werd echter door zijn met den dood worstelenden be rijder nog bij den teugel gehouden. Het was een jonge officier in een onberispe lijk uniform .terwijl de mijne reeds tot lompen was vergaan. Enkele minuten la ter reed ik op zijn paard als Engelsöh officier verkleed ongehinderd door de Thaba Nchupas. Voor Soman Post zag ik Engeleche soldaten. Slechts door hen te overbluffen kon ik dit nieuwe gevaar ontloopen. Het paard was gelukkig in goede oonditie en in de zadeltasch bevonden zich offideele stukken. Deze nam ik in de hand,, terwijl ik in gestrekten draf voorbij de soldaten reed. Ik gaf ze over met de woorden: „Spoedstukien voor Lord Methuon", en de soldaten salueerden en beten mij pas seer en. Kort daarna was ik in het dal van de Modderrivier. Ik legde een grooten af stand af naar het Westen door de 5 M. diepe, opgedroogde rivierbedding, totdat ik bij een groep oude kameeldoornboo- men kwam. Daar hield ik stil en klom over in een der boomen. Uit dit hooge punt zag ik na eenigen tijd een groote troep ruiters naar Samah Post galoppee- ren; ze hielden daar korten tijd stil, waar na zij de droge rivierbedding overstaken om op den anderen oever het terrein straalsgewijs af te zoeken. Eendge rui ters reden snel in mijn richting; met de revolver in de hand, wachtte ik hen op. Er was niet veel kans. dat ze mij in den dicht bebladprden boom zagen zitten, doch als ze dichterbij kwamen, zouden ze onvermijdelijk mijn paard zien. Enkele passen voor mijn boom wendde de eerst6 ruiter zijn paard echter naar het Noor den. Toen hinnikte echter mijn paard. D* ruiter keek om, doch gelukkig hinnikte op dat oogenblik het paard van den tweeden ruiter. Daardoor op een dwaal spoor gebracht, reed de soldaat weer door en ik was opnieuw aan het gevaar ontsnapt. Eerst Jbgj het vallen van den avond be reikte ik Bloemfontein. De Engelsche of ficier op het met zweet bedekte paard, werd door geen enkele schilwacht aan gehouden. Ik bereikte het N&tinal Muse um en wekte mijn ouden vriend Dodt, de concierge. Nadat wij het paard hadden verzorgd, gingen wij zijn huis in. waar ik hem mijn plan mededeelde. „Om zDo'n onderneming te doen sla gen," zei Dodt, „zijn sterke zenuwen noodig. Die heb je, maar je moet ze toch versterken door goed eten en slapen. In die Eng. uniform kun je je niet zonder gevaar vertoonen." Al pratende had hij een flinken maaltijd op tafel gezet en ter wijl ik mijn- grooten eetlust verzadigde, keek hij zijn kleerenkast na. „Ik kan je wel een zwart pak geven," zei hij. „Als predikant met een hoogen hoed, wek je weinig opzien." Ik paste toen de kleeren aan. De broek was te kort ,de mouwen te lang, de hoed te wijd daarvoor werd er een rand papier in gelegd. In tijd van oorlog wordt er op elegante kleeren weinig gelet. Tegen «even uur 's morgens stond ik voor het regeeringsgebouw. Er was geen schildwacht te bekennen. In het gebouw hoorde ik het geluid van schoonmaken. Onopgemerkt kwam ik de hal binnen en de reeds opgeruimde vestibule voor de kamer van den staatspresident. De deur daarvan stond half open en de kast te gen den tegenoverliggenden wand stond wijd open. Geluidloos kwam ik over het zware tapijt de kamer in. Bij den eer sten blik daarin hield ik den adem in. Aan de tafel, waaop behalve tal van stuk ken ook twee revolvers en een dolk lagen, zat met den rug naar mij toe Zijne Ex cellentie Provoost Maarschalk Pretyman te werken, een van de grimmigste vijan den van ons volk! Hij scheen geheel in gedachten verzonken. Stil van haat bleef ik. eenige seoonden staan. Toen reed er een militair oonvooi met veel rumoer voorbij. Mijn activiteit werd wakker geschud. Zacht sloop ik naar de kast toe en zocht naar het ge heime vak. Mijn instructie was zoo dui delijk, dat ik reeds na enkele seconden de onopvabende knop vond. Met een licht gedruisoh, dat door het lawaai bui ten met opviel, ging het geheime vak open en met één handbeweging liet ik het document in mijn zak verdwijnen. In blijde opwinding wierp ik weer een blik op den maarschalk, die 'uit het raam keek vanaf zijn stoel. Tot mijn ont steltenis greep hij naar een revolver. Ik kon niet anders denken, of hij had mij in het spiegelglas der Vensterruiten gezien en ik maakte mij reeds gereed om hem te bespringen en hem met zijn eigen dolk neer te steken, toen hij de revolver neer legde en weer ging lezen in het stuk, dat voor hem op de tafel lag. Even zacht als ik gekomen was, verliet ik de kamer weer. In een leeg vertrek verderop sloot ik. mij cp. om het verdrag onvindbaar te verbergen in de voering van den samen- klapbaren hoogen hoed. Toen verliet ik onopgemerkt het gebouw. Eerst voor het monument van president Brand ademde ik weer vrij. Ik had nooit kunnen denken, dat ik zoo spoedig mijn doel «ou bereiken. Langzaam ging ik naar het museum toe, alsof ik in gedaoh- ten was verzonken, waarbij ik mijn om geving scherp opnam. Ik zag slechts en kele officieren, die naar het regeerings gebouw gingen, een paar soldaten, die vrij van dienst Waren en voor een huis de tandarts Berry, die mij altijd «eer an tipathiek was geweest. Plotseling floot hij, waarbij hij naar mij wees. De solda ten omringden mij en Berry verklaarde my tot gevangene. Tegenstand was nutte loos. dus ging ik rustig mee naar het politiebureau. Nadat ik daar mijn natio naliteit bekend had gemaakt, werd mij medegedeeld, dat ik met het volgende ge vangenen transport naar het kamp van Greenpoint bij Kaapstad zou worden ge bracht. Men stond mij echter toe. om kleeren. ondergoed en een tasoh te koo- pen; daarin pakte ik de kleeren van Dodt, want als ik ze hem toegestuurd had, zou ik hem maar in moeilijkheden hebben gebracht. In het gevangenkamp waren een groot aantal jongens, die nog geen belijdenis hadden gedaan. Bijna dagelijks kwamen er predikanten om hen te onderwijzen. Daar zag ik een kans; dus lette ik goed op hun komen en gaan. Op zekeren mor gen beproefde ik mijn geluk en ging in de kleeren van Dodt met den hoogen hoed op, waardig als een predikant betaamt, naar den uitgang. De wachthebbende on derofficier opende de poort en salueerde beleefd. Ik bedankte hem minzaam, ver liet het gevangenkamp, stapte tegelijk met verscheidene militi&ren in de electri- sche tram en reed naar Kaapstad. Ik was vrij! Door de hulp van onze vrien den kwam ik toen in de kleeding van een Kaapschen boer aan de Oranjerivier." De hooge hoed, welken hij na dit ver haal aan president Steyn overhandigde, bevatte het nog steeds ongeschonden ver drag. Op stap. Gouda. Een minderjarige jongen, die hier de ouderlijke woning was uitgeloo- pen, is doorde politie te Vlaardingen zwervende aangetroffen en is naar Mier overgebracht. Hij had op zijn zwerftocht f 200 gestolen van een boer. Het jong- mensch is ter beschikking van de Goud se he politie gesteld. Werkverschaffing. Haastrecht Er ia thans een aanvang gemaakt met het voorbereidend werk om de Haven uit te diepen. Er wordt een geul gebaggerd, waarna een dam zal worden gelegd. Daarna zul len eenige werkloozen aan het uitdiepen beginnen. Schads. Hol- on Boei cop. De korte, doch heri ge storm van Maandag, deed enkele Po pulieren tot op de helft afknappen. Hier door werden de telefoondraden gebroken, waardoor de aansluiting in het beneden eind werd gestoord. Van de late boom vruchten is bijna de helft afgewaaid, wat een groote schade beteekent. De veehouder K. kwam deze week tot de ontdekking, dat van rijn rijwiel dat in de schuur stond, het belasting- merk was ontvreemd. Het vermoeden be staat, dat een der alhier veel komende hengelaars, daar schuld aan heeft. Daar ook al eens last van medenemem van fruit is ondervonden, zal, wanneer dit zoo doorgaat, aan het vissohen spoedig een einde worden gemaakt. Gosd beschot Hel- sn Boeicop. Thans is hier een be gin gemaakt met het rooien van winter aardappelen. De uitkomst is goed. De prijzen zijn echter laag; besteed wordt f IjöO tot f 2 per mud. Raadsbesluiten. Krimpen a.d. Lak. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van Woensdag 14 September eenige aanvragen om echoolgeldontheffingen ingewilligd. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, vacature P. van der Linde, wérd benoemd de heer G. Roest, no. 1 ran de voordracht. Voor de herbenoeming van 4 leden van het comité voor ahnkoop van brandstof fen en aardappelen, werden aanbevolen de heeren: P. Buitelaar, W. Mijnlieff en A. Dogterom (periodiek aftredend) en voor de vacature-P. van der Linde de heer C. Roest. Deze personen werden be noemd. Een voorstel van B. en W., om geen gehuwde onderwijzeres bij het onderwijs meer toe te laten, werd aangenomen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad weder een cursus voor jeugdige werkloozen te stichten in de vakken tee- ken- en rekenonderwijs en algemeene ont wikkeling, met aanvang- en vervolgklas- se. Een voorstel tot overplaatsing van leer krachten van de Openbare Lagere Scho len, werd aangenomen. Krlmpin a.d. IJssel. Gedeputeerde Sta ten hebben'thans de begrooting voor 1932 goedgekeurd. In de vacature G. van der Linde is tot poldermeester van den polder Lan- geland en Kortland, gekozen de heer B. W. Noorlander. Dinsdag maakten de scholieren der U. L. O.-school een studie-reisje paar Den Haag en Scheveningen. Bezocht werden de Indische tentoonstelling en de Dier gaarde. Tevens werd nog een klein uit stapje naar het strand gemaakt. Men keerde zeer voldaan huiswaarts. DIEFSTAL TE MOORDRECHT. Moordrcsht Bij de al uurwerken waren onlangs ten nadeele van de Ameterdam- eohe Ballast Maatschappij uit een keet een partij oliejassen, broeken, asphalt en hout gestolen. Er werd aangifte gedaan bij de politie en bij haar onderzoeik bleek, dat een hier wonend vissoher aan ver scheidene personen deze goederen had aangeboden. De politie deed een huiszoeking en vond onder den vloer van de huiekamer de ontvreemde oliepakken. De visscher werd gearresteerd en ter beeoh van de justitie gesteld. Als verdacht v heling zijn een veehouder en 'n los i man, bedden alhier, aangehouden. Nituwarksrk a.d. IJssel. De begrooti™ gen voor 1933 van het Algemeen Burger lijk Armbestuur sluiten in ontvangsten <mj uitgaven f 35.070,50; waterleidingbedrij: gewone dienst, ontvangsten f 29.770,7] uitgaven f 27.770,79. Kapitaaldienst: on vangsten en uitgaven f 27.055,49. Elet riciteitsbedrijf: gewone dienst: ontvang sten f 27.46,09, uitgaven f 27.040,09, kjv- igWh uitgaven pi taaldienst: ontvani f 29.891,33. Nieuwerkerk a.d. IJssjel. Ten kantofi van de arbeidsbemiddeling staan werkzoekenden ingeschreven 86 persone De laatste week zijn ingeschreven: 3 los se arbeiders, 3 landarbeiders, 2 fabrieks arbeiders, 1 timmerman en 1 grondwer ker. Afgeschreven zijn: 1 schipper, 1 tiip- merman en 1 metselaar. Boerderij afgebrand. Oudewater, In een onbewoonde stede, toebehoorende aan den landbouwér 0. Boer te Linschoten, en staande aan den Smallen Linschoterdijk, onder Oudie- water, ontstond Dinsdagnacht, omstreeks 1 uur. brand. Hoewel de plaatselijke brandweer spoedig aanwezig was, werd do geheéle hofstede, zoomede een flinke schuur, een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De oor zaak is onbekend. Wis zal hst worden? ReeuwIJk. Voor taxateur ingevolge (le varkenscrisiswet hebben verschillende landbouwerevereenigingen een drietal ojp- gemaakt, waarop zijn geplaatst de hée- ren N". J. van Dam, Th. Moons en G. Bunnik alhier. Gedrésseerd. Reeuwijk. De hond. van den rijksveld wachter N. van Arkel, behaalde op de keuring te 's-Gravenhage het certificaat van geoefendheid? De hond is door Van Arkel zelf gedresseerd. De volgende week zal de hond ook deelnemen aan de de monstratie te Hilversum. Storing electrlcltelt. Schilluinan. Op last van het electrici- teitsbedrijf van Dordrecht zijn deze week van een groot aantal boomen takken af gehakt, omdat ze in aanraking komen met de bovengrondsohe leiding van de electriciteit. Meermalen hebben deze tak ken storingen veroorzaakt. Zoo is Zon dag bij het stormweer zoowel des voor middags als in den Voorav^d. telkens 'n aantal inwoners eenige uren verstoken geweest van electriciteit. Bij den tuinder W. Prins, aan den Haarweg, worden dezer dagen voor het eerst druiven gesneden uit de nieuwe druivemserre. Ze zijn uitstekend van uiterlijk 'en smaak. Jammer, dat wegens de lage prijzen dit voor deze omgeving nieuwe bedrijf niet rendabel is Men hoopt op voldoende afzetgebied in den omtrek. Hoewel de offideele „zomertijd" nog voortduurt, beginnen toch de avonden reeds zooveel langer te worden, dat we de wekelijksohe raadsel rubriek niet lan ger meer behoeven uit tè stellen. Om jullie het in het begin niet al te moeilijk te maken, zal ik maar één raadsel opgeven, en dat is niet eens heel lastig. Toch zijn er weer tww prijzen voor beschikbaar. Eerst dus het raadel: o is een letter, x o x is een opgave, xx o xx is een vogel, xxx o xxx is een kleedingetuk xxxxoxxxx is in een smidse, xxxxx o xxxxx is iets, waarover men loopt en rijdt. De middelste lettere van boven naar be neden vormen een woord, dat van toe passing is op dezen tijd. AJs prijzen worden beschikbaar gesteld: EEN METALEN VERFDOOS, bevat tende 10 tuben verf en 20 porseleinen verfbakjes. EEN GROOT MODEL VOETBAL met Ventiel. De opgaven (liefst op briefkaart) in te «enden aan het Bureau van dit Blad. NIEUWE VLIEGERMODELLEN. Nu is het weer de tijd voor vliegers. Hier in Holland hebben we het traditio- neele model, dat reeds in de vorige eeuw dienst deed en weinig van vorm is ver anderd. Dan bestaan er nog die vier kante, met doek bespannen vliegers, die' «elfs zender staart in de lucht kunnen „staan", maar waarvoor we nu jullie aandacht vragen, dat zijn vliegers van wel zeer bijzondere soort. In hot klassieke land van den vlieger- sport, in China, maken de kleine jongens geheel zelfstandig hun vogelvliegers. Wanneer hij hoog in de lucht zweeft, kan hij nauwelijks van een echte vogel worden onderscheiden. Wij hebben op het plaatje (Nr. 1) bet uit lichte bladen hout vervaardigde geraamte van «ulk een vogelvlieger afgebeeld, Het in zijn vorm aan onze vliegers herinnerende vlakke deel A van het ge- raamet is naar den vogelstaart, die dak- vormig is gebogen, aan een overlangsche houten staafje EF bevestigd. Rechts en links van het vlak A zijn de beide gebo gen ,deelen G en D aangebracht, die als vleugelgeraamte dienen. Bij E wordt nu een uit papier of kurk gemaakte, kop- achtige, uitstekende punt, die een geopen de snavel moet voorstellen, aangebracht. Langs de vleugels en den staart worden zooals je ook op het plaatje kunt zien, gereer 25 centimeter afstand van elkaar bevestigd zijn. Elk van deze schijven, met uitzondering van de bovenste, bezit lood recht op de lengterichting van het ge heele apparaat rechts en links een ha- neveer. Op het laatste en onderste van de ovalen plankjes zijn meerdere veeren, die als staart dienst doen, bevestigd. Het vliegertouw is aan de bovenste ovaal in het midden vastgemaakt, zoodat de ovo- rige ovalen bewegingsvrijheid bezitten. Deze drakenvlieger beweegt zich als een slang door de lucht en is een van de meest geliefkoosde Chineesche modellen. In China zijn reeds zevenjarige jonge tjes zeer handig in het maken van dit soort vliegers. En nu geloof ik, dat de echte Hollandsche jongen in het vlieger maken niet voor die in China behoeft on der te doen en dat ook zij het klaar zul len spelen zulk een fantastisch gedrocht in de lucht te laten klimmen. SNELHEDEN. Wij kennen in ons leven heel vrat snelheden, we ergeren ons dikwijls, als 0.0015 Meter. Rivierwater (gemiddeld in vlak land) 1 Meter. Voetganger (gemiddeld) 1.1 Meter. Hardlooper 2.0 M. Zwakke wind 3 M. Paard In galop 4.5 M. Zeestomboot (gemiddeld) 5 M. Goederentrein 12.5 M. Stormwind 20 tot 30 M. Postduif 21 M. Personentrein 16 tot 22 M. Auto (gemiddeld) 25 M. Vliegtuig (gemiddeld) 50 M. Geluid in de lucht bij 0 gr. 830 M. Asdraaiing der aarde om den evenaar, 465 M. Omwenteling der aarde om de zon I 29700,M. Licht en electriciteit pl.m. 300000000 M. ALS HET REGENT. Nu nog een pandverbeurspelletje. Het gezelschap vormt een kring, in het mid den waarvan de leider gaat zitten. Deze richt alle mogelijke soort vragen aan de medespelers, zooals: „Wat eet je morgen? Van welke muziek houd je het liefsta? Hoe gaat het met je? Welke eigenschap pen van je buurman staan je niet aan? Hoe heb je het vandaag op school ge maakt? Ez." Maar al deze vragen mogen alleen met gebaren beantwoord worden. Wie per ongeluk ook maar één woord zegt, moet een pand geven. Het is laag zoo eenvoudig niet als het wel lijkt. EEN SPEELTUIN VOOR JONGE DIEREN. kleine veertjes aangeplakt. Het touw, dat den vlieger moet vasthouden, wordt door a, b en c aan het vleugeidek en naast het vlak A en vervolgens aan den stang EF op ongeveer het eerste derde gedeelte daarvan aangebracht. Wanneer je dezen vlieger oplaat, dan wiegt hij zich door de kalme vdbtgangers, aan de snelheid van benzmewagen8, terwijl we, als we zolf daarin plaats hebben genomen, moppe ren over den tragen gang van de twee- fa eenigen, die den rijweg schijnen te be schouwen als een plaats, waar men on gestoord een praatje kan houden. Voor lucht, net als sommige vogels dit kunnen doen. Een van de origineelste en van de be kende vorm geheel afwijkende is de „dra kenvlieger". Deze bestaat, zooals je op plaatje 2 kunt zien, uit zeven ovalen, uit dunné plankjes gemaakte schijven van ongeveer Yi meter doorsnede, welke door middel tan drie sterke touwtjes op on een slak moet een mensch wel een ge weldige snelheid ontwikkelen, terwijl diens snelheid in het niet valt bij die wel ke de electriciteit en het licht ontwikke len. Een cijferminnend mensch heeft de snelheden van verschillende dingen eens nagegaan en opgeschreven en kwam tot de volgende resultaten: Slak heeft een saaiheid per seconds ran V *3 1 f V 1 r' X -iftrérv Kalisa, de jonge olifant, wordt eerbie dig uit den weg gegaan door de varken tjes, die nu net doen alsof de emmer wa ter, waar nu Kalisa zijn snuit in heeft gestoken, hun niet het minste interes seert. Maar toch stonden ze enkele minu ten tevoren nog met hun gespleten poot jes er tegen aan en slorpten dat het een lust was. Daarbij zijn ze niet eens zoo veel jonger, maar van Kalisa daar mde- ten ze toch niet al te veel hebben. Laatst trapte hij per ongeluk op het kleine krulstaartje van een in de zon liggend varkentje. Je begrijpt wel, dat het plot seling opsprong en gilde, k of het geslacht werd. Maar ook Kalisa schrok ervan en rends luid ««breeuwend* waf In aea heele troep zwarte lammetjes, je kunt er nog twee van het stel op den achtergrond zien en een zachtoogigen lama. Het is een heerlijke speeltuin, waarin alle kleine dieren huizen. Hier kunnen ze nog best met elkaar opschieten, 'ook de menschenkindertjes, die tusschen hen in spelen en voor goede gaven zorgen. Zij zijn niet bang voor de jonge leeuwtjes, die alleen nog maar koddig kunnen rond huppelen en geen mensch kwaad doen. Ook de jonge lammetjes zijn niet in net minst angstig voor de tweebeenigen. Hier gaat alles nog toe als in het paradijs, alles leeft in vrede met elkaar, alles is gelukkig. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDS EN UTRECHT-, Schoon hovensche Courant VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1W2. Zattrdag 17 September. Hilversum. VjLR.A. 6.46—7 en 7.30— 7.45 Lichaamsoefeningen810 Gra- mofoon; VBÜ.O. 10 uur Morgenwij ding, V.AB.A. 10.15 uur Uitaending voor de arbeiders in de Gontinubedry- ven; 12 uur Concert door het John Brookhouae MacGarthy Trio en Gram mofoon; 2.16 uur K. de Boer over. „Hoe wij ons inkomen kunnen verkwis ten"; 2.30 üur Gramofoon; 3 uur A. F. Muller over: „Sportoefening en Over heid"; 3.15 uur Volksliederen door de Zanggroep „De Wielewaal; 3.30 uur Flip Barmee over: «Het winterwerk met de werkloocce jeügd"; 3.46 uur Ver volg Volksliederen; 4 uur Concert door het Trio Loe Cohen; 4.45 uur S.Ï).A.P.-Kwartiertje; 6 uur Vervolg Concert; 6B0 uur Friesoh uurtje; 6.30 uur Kinderuurtje; 7.30 uur Gramofoon; 7.45 Uur Toespraak door A. de Vries; 7.55 uur Herhaling van S.OB.-berich ten, 8 uur Zaterdagavond-programma; 10.45 uur Nieuwsberichten en V.A. R.A.-Varia; 11 uur Gramofoon. Huizsn. K.R.O. 8—9 Concert; 9~d0 Concert door het K.R.O.-Kunstensem- hle; 10—dl Plechtige Hoogmis met „Veni Creator" in de kerk van den H. Jozef (Heuvel) te Tilburg; 11—11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.15—1,45 Concert door het K.R.0.-Septet; 2.30—4 Kinderuur tje; 4—4.30 Gramofoon, 4.30446 Mevr. H. GuppensGeur» over: „De Modecursus"; 4.45630 Concert door de Stafmuziek van het le Reg. Infanterie te Assen; 5.30—6.46 Sportr praatje door S. P. J. Borsten; 6.46— б.20 Vervolg Concert; 0.20-^0.40 Jour nalistiek weekoverzicht; 0.4O—7.10 Gramofoon; 7.10—7.30 Dr. 0. Driessen over: „Verkoudheid en vatbaarheid hij kinderen"; 7.458 Gramofoon; 8830 Concert door het K.R.O. Salonorkest; 8.308.45 Microfoon-vertelsel door Wim Snitker, 8.45—9 Nieuwsberich ten, 9—40 Opvoering van het Hoorspel „De strijd met 't verleden"; 10-11 Con cert door het K.R.O.-SaJonorkest; 11 d2 Gramofoon. Zondag 18 September. Hilversum. VJUR-A. 8.16—8.30 Liohaams oefeningen; 9 uur Poetduivenberichten en Voetbalmedededlingen; 9.06 uur Tuinbouwhalfuurtje; 9.30 uur Orgel spel, 9.45 uur Uitzending van het Con gres der SB.A.P. in het N.VnHuis te Utrecht; 11 uur Dilettanten-uurtje; A.V.R.O. 12—<12.30 Gramofoon; 12.30 <12.45 Zang door Breda's Mannen koor; 12.45-1 Mandoline-Orkest tem pre Avanti"; 1—1 <15 Breda's Mannen koor; 1.15-130 Mandolineorkest „Sem- pre Avanti"; 1.302 Gramofoon; 2—- 2.30 Boekenhalfuur; 2.30—3 Piano recital; 3—430 Concert door het Om roep-Orkest 4306 Gramofoon; V.A, R.A. 5 uur Concert door het Dussel- dorfsoh Symphonic Orkest; 6.45 uur Literair halfuurtje; 6.10 uur Vervolg Concert; V.PJR.OL 7 uur Kerkdienst uit het gebouw van den Zandvoortsohen kring „Godsdienstig Leven", <NJ?.B.- afdeeling), Zandvoort. Voorganger: De. N. Padt; A.V.R.O. 8—8.16 Nieuws- en Sportberichten; 8.16Concert door bet Omroep-Orkest; 89.20 „De Me neer van de Leestafel"; 920960 Op voering van het komisch zangspel in één bedrijf „Schoenlapper en Bankier"; 9.50—<10 Concert door het Omroep-Or kest; 1010.20 Alex de Haas geeft 20 minuten vreugde; 10.2012 Kovaoa Lajoe en zijn Orkest en Gramofoon. Hulzen. N.CJR..V. 8.30—930 Morgenwij ding;'KJLO. 9.30©65 Concert; 9.55 dl. 15 Uitoending van de Hoogmis uit de St. Plechelmuskerk te Oldenzaal; 1L1Ö12 Gramofoon; 12'1215 Mid denstandskwartiertje; 12.16—1.40 Con cert door het K.R.O.-Sextet; 1.40-2.10 Godsdienstonderricht voor ouderen; 2.10^—230 Joe. Panhuysen leest voor; 2.30—430 Concert door Balalaikar-Ka- pol; 430—6 Ziekenhalfuurtjo; N.&R.V. 6520 Gramofoon; 5.20 uur Kerk dienst uit de Geref. Kerk (Nieuwe Ooe- terkerk) te Rotterdam. Voorganger: Ds. W, J. J. Veldere; na den Dienst tot 7.45 uur Gewijde Muziek; KILO. 7.45—8.10 Ir. M. C. E. Rongaarts over: lrDe strijd der Nederlanders tegen het water"; 8.10—8.15 Voetbaluitslagen; 8,158.45 Concert door het K.R.O.- drkest; 8.45—9 Declamatie door Caro line van LanckerVan Dommelen; 9 0.30 Vervolg Gönoert; 9.30—9.45 Nieuwsberichten; 0.46—10 Declamatie door Caroline van Lancker—'Van Doqj- melen; 10—10.40 Vervolg Concert; 10.40—41 Epiloog door het Klein Koor. Maandag 19 September. Hilversum. V.A.R.A. 0.457 en 7.00—, 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.PJLO. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.16 uur Voordracht door Adolf Bouwmeester; 10.30 uur Concert door het Trio Loe Cohen; 11 uur Gramofoon; 11.10 uur Vervolg Concert; lil.45 uur Voordracht door Adolf Bouwmeester; 12 uur Concert door het Trio Wlillenv Drukker; 2.15 uur Jan Jofriet leest uit eigen werk; - 3 uur Gramofoon, 4.30 uur Na School tijd; 6 uur Concert door hot V.A.R.A.- Orkest; 5.45 uur Gramofoon; 6 uur Or gelspel; 6.30 uur Gramofoon; 6.40 uur Vervolg Concert; 7.10 uur Voordracht door Minny Erfmaam; 7.30 uur Ver volg Concert; 766 uur Herhaling van S.O.S.-becrichten; 8 uur Orgelspel; 8.15 uur Concert door het Dusseldorfsche Symphonic Orkest; in de pauaae Voor dracht door Adolf Bouwmeester; 10.30 uur Nieuwsberichten; 10.45—12 Gra mofoon. Huiztn. N.C.R.V. 8-8,15 Schriftlezing; 8.15—9.30 Concert; 10.30-11 Korte Ziekendienst; 11—<1230 Liederen-re cital; 1230—2 Orgelooncert; 2—2.36 Uitaending voor Scholen; 235—0.16 A. J. Herwig over: „Beantwoorden van vragen over tuin- en kamerplan ten"; 3.15030 Cursus knippen en naaien; 3.30345 Cursus stofversie- ren en hoedenmaken; 4—6 Ziekenuur- tje; 5—6 Concert door „The Columbia Three"; 6830 Declamatie door B. Forsten Am; 6.307.30 Vragenuurtje; 7.46—8 Nieuwsberichten; 8—9 Con cert door de Haarlemsche Orkeetver- eenigiyg; 9—930 K. D. Koning over: „Nu gevederde vrienden* ons gaan ver laten"; 9.30—'1030 Vervolg Concert; pl.m. 10 uur Nieuwsberichten; 1030 1.130 Gramofoon. INGEZONDEN MEDEDEELING. Toestellen - Onderdeeltn - Schema's Reparatie - Ombouw enz. Gramofoonplaten en -werken. - Ver wacht Platen van 1v—prachtige opnamen en nieuw. HAVEN «3 DE KINDERVERLAMMING. Ernstig* uitbreiding in Fries land. Reeds was in Friesland, waar vele ge vallen van kinderverlamming zijn voor gekomen, deze ziekte aan het afnemen, faagint ze zich weer in veel sterker mate' uit te breiden en ook een meer kwaadaardig karakter aan te ne men. Té Tjerkgaast is een 4H-jarig zoon tje van den heer K. Hepkema, na een ongesteldheid van slechts een dag over leden, terwijl het 2H-jarig dochtertje uit hetzelfde gezin nog ernstig ziek ligt. Ook werd de ziekte geconstateerd bij twee zoontjes van den heer J. Huitensa, resp. van 2 en van 9 jaar. Te Donkerbroek is een 2-jarig zoontje van den heer De Bruin aan deze ziekte overleden. Bij een 3-jarig zoontje van den heer De Glee te Rondebroek deden zich eveneens ver schijnselen van kinderverlamming voor. Per auto werd het patiëntje naar het zie- kenhuis overgebracht, doch onderweg bleek het knaapje reeds te zijn overleden. HAAR MAN VERGIFTIGD? Vrouw an schoonmoeder ge arresteerd. Bij een man te Vreeland deden zich dezer d agen verdachte verschijnselen van vergiftiging voor. Hij voelde zich plotse-* ling onwel worden en liet geneeskundige hulp irjroepen. De dokter vond het noo dig dat hij naar het ziekenhuis te Utrecnt werd qvergebracht. Zijn toestand is ta melijk érnstig. Intuaschen werd de justitie op de hoog te gesteld en deze gelastte een onderzoek. In de woning legden gemeente- en rijkspolitie beslag op een hoeveelheid bo ter en een leeg doosje, waarin rattenver gif had gezeten. Het onderzoek wees uit dat de man, toen hij van de boter at, onwel was ge worden. Men vermoedt, dat het ratten vergif door de boter is gedaan. Woensdag nu zijn na een uitgjbreid onderzoek aangehouden de 22-jarige echt genoote, die te Weesp bij haar judera woonde en de ongeveer 50-jarige ichoon- moeder van het slachtoffer. Beiden zijn gevankelijk naar Vreeland overgebracht, waar zij na éen verhoor zijn ingesloten. De vrouwen worden verdacht bij afwezig heid van den man het huis te zijn inge gaan Om daar het vergif door de boter te doep. Het parket te.Utrecht heeft ter plaatse een uitgebreid onderzoek ingesteld. OPLEVING? Deze week is op de Glasfabriek „Loer- dam" een oven in de oude fabriek in wer king gesteld, wat aan een 50-tal werk loozen weer werk heeft gegeven. De di rectie) is er in geslaagd de verloren afzet in het buitenland te herwinnen. Voor Leerdam, waar van de 9000 In woners niet minder dan 1000 werkloozen rondlóopen, beteekent dit weer eenige verlichting. STAKING IN DE KOOPVAARDIJ ÓPGEHEVEN. OvorasMtemming bereikt. Woensdagavond zijn in verschillende plaatsen vergaderingen gehouden van den Qentralen Bond van transportarbei ders, ter bespreking van de voorwaarden, waarop de contact-commissie tot overeen stemiping was gekomen met het bestuur der ijeedersvereeniging. In de Rotterdamsche afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders werden na discussie de voorstellen met 392 tegen 214 stemmen verworpen. Er werdén 12 blanco-stemmen uitgebracht. In de andere afdeelingen van dezen bond en ook in die vap de Centrale van Koopvaardij-officieren, kregen de voor- stellen echter een groote,meerderheid. In totaal zijn bij de Centrale van koop vaardij-officieren 971 stemmen voor en 120 tegen de overeenkomst uitgebracht; 30 stemmen waren blanco. In den cen- tarlen bond vap transportarbeiders wa ren p96 stemmen^oor, 392 tegen en 12 van onwaarde. DerhaIvé is met ingang van gisteren de staking opgeheven, behalve voor en kele reederijen, die niet bij den Bond van Werkgevers zijn aangesloten en die ook nog geen rechtstreeksche- overeenkomst met de contactcommissie hebben getrof fen. Dl voorwaarden. Voor eenige reederijen blijven de loon- en arbeidsvoorwaarden, geregeld in de collectieve arbeidsovereenkomst, welke op 10 Augustus eindigde, van kracht tot 31 Maakt 1933. Ten aanzien van de algemeene vracht vaart wordt de toestand van voor het conflict ren maand lang, met ingang van 15 Sept., gehandhaafd. Gedurende dien tijd zullen partijen onderhandelen over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, waartoe zij zich gezamenlijk zul len wenden tot de regeering voor een zoo ruim mogelijke werkgelegenheid. HET WOORDENBOEK VAN EEN TON. De vraag of het B&lineeschNed.tr- landsch woordenboek, waaraan de gepen- aionneerde assistent-resident Schwartz te Buitenzorg al zestien jaar op een flinke toelage boven zyn pensioen bezig is, zyn voltooiing nadert, wordt door de Indi sche regeering in haar Memorie van Ant woord op de onderwys-begrooting beves tigend beantwoord. Na 1 Januari 1936 zuilen er op de begrooting geen fondsen meer voor dit werk beschikbaar worden gesteld. Voor het geval het woordenboek dat tegen dien datum ruim een ion gouds zal hebben gekost dan onver hoopt nog niet voltooid mocht zijn, heeft de bewerker zich bereid verklaard om zijn arbeid daarna geheel buiten bezwaar van den lande voort te zetten en te be ëindigen. Het is mooi, dat zulk een woordenboek er komt, doch het is een wonderlijke ge schiedenis van een massa geld, een ge weldig langen tijd van „arbeid" en een gelukkig assistent-resident. ONGELUK MET GESTOLEN AU Ta Twaa slachtoffara, Ta Bremen maakten twee maïs jee kennis met twee jongelui. Na eamen uit te zyn geweest ontvreemdden de 4, jon gelui een auto en verdwenen in de rich ting van Brinkum.' In een bocht in den straatweg BrinkumMockenetedt reed de auto in volle vaart tegen een boom, waardoor dé twee passagiers van de ach terbank uit den wagen werden geslin gerd. Een 17-jarig meisje werd terstond ge dood, terwijl een 23-jarige jongeman uit Bremen, zwaar gewond naar een zieJten- ruis werd overgebracht, waar hij inmid dels aan zijn verwondingen is overleden. Het tweede meisje werd licht gewond en meldde aaoh bij de politie. De andere jongeman, die de auto had bestuurd, on ongedeerd was gebleven, was gevlucht vóór de politie arriveerde. NA HET CALMETTE-PROCES. Prof. Daycka wil UrugkMrta. Prof. Deycke, die bij het Galmette-pro- ces te Lubeck veroordeeld is, houdt zich sedert eenigen tijd te Stuttgart op. Van particuliere zijde is hem een laborato rium ter beschikking gesteld, waarinhij bacteriologische proeven neemt. Hij zou daarmede bijna gereed zijn. Prof. Deycke hoopt daarna weder een verzoek tot toe lating te kunnen indienen. DRIE JONGELUI VERDRONKEN. Gisternacht is een zeilboot, waarin een 24-jarige student en 2 jonge meisjes sa- ten, voor Swinemunde in het kielzog van een Britsch stoomschip geraakt en om geslagen. Allen vonden den dood in de golven. Er zijn nog geen lijken spoeld. DE WREE0E MOEDER. Zooals gemeld, heeft te Gauase-Duo een boeren&rbeidster, ongehuwd, de zeven kinderen, aan welke zij het leven schonk, omgebracht. De vrouw beschuldigt thans den zwager, bij wien ze inwoonde, van medeplichtigheid. Hij was de vader der kinderen en was van haar misdaden op de hoogte. De man ontkent. MISDAAD OF ONGELUK* In het Zuid-Franscha dorpje Vence heeft een 13-jarige jongen, jd&rcel Gio- vanini, het 12-jarige zoontje van oen buurman, Jean Pellegrimo, met een jachtgeweer doodgeschoten. Het slacht offer droeg zijn broertje van nauwelijks zes maanden op den arm. Het kleintje werd door hagelkorrels getroffen in het aangezicht en in den schouder. De jonge moordenaar werd eerst den volgenden ochtend aangetroffen te St. Jeannet, waar hij zich, na een voetreis van 10 K.M., had verborgen in een wijn gaard. Schreiende bekende de jongen, dat hij wilde schieten met het geweer van zijn vader. Daarbij had hij tot zijn groote ont zetting de twee spelende kinderen ge raakt. Toen heeft hij, waanzinnig van angst, de vlucht genomen. De politie gelooft echter, dat het hier geen ongeluk geldt, maar dat de jongen misdadige bedoelingen heeft gehad. KIPPENDIEFSTAL TE HOENKOOP. Vlsr aa twintig hanaa ga- stoisn. Voor de Utrechtache Rechtbank hebben Dinsdag terecht gestaan de 24-jonge ar beider W. G. B. te Hoenkoop en de 26- jarige grondwerker en nachtwaker PJ- te Hekendorp. wegens diefstal in veree- niging van vier en twintig hanen ten na deele van G. P. L. Zij waren des nachts samen naar een hoenderstal gegaan; eerst hebben ze geprobeerd om een deur te forceeren, maar toen dit niet lukte, hebben ze een raam opengebroken en het gaas, dat daarachter was aangebracht, vernield, om zoo binnen te kunnen kp- men. Vier en twintig hanen hadden ne omgebracht en in zakken gedaan en op de kippenmarkt te Utrecht verkocht voor vijf en twintig cent per stuk. Het geld hadden de twee verdachten eamen ge deeld. De eigenaar van de hanen kwam als getuige voor. De verdachten hadden als reden voor hun muGnjf opgegeven, de slechte tijden, en dat ze toch te eten moesten hebben. De officier zeide in rijn requisitoir, dat hij met die motiveering van verdachten niet kon meegaan; als men zoo ging re deneeren, dan zou er niets veilig meer rijn. Het is hier ten ernstig misdrijf. 8pt. vroeg acht maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, Mr. Sasse van IJsaelt, vond. dat in aanmerking genomen die nen te worden de omstandigheden, waar in verdachten zich bevonden. De gevor derde straf vond pl. niet ih overeenstem ming met het misdrijf, pe verdediger van den tweeden verd. hlojot ziah bij dit pleidooi aan. Vervolgens stond terecht de 23-jarige J. H. «f., los werkman te Oudewater, die ook aan den diefstal had deelgenomen. Tegen hem werd zes maanden gevange^- nisstraf met aftrek der preventieve hech tenis gevorderd. De uitspraak in alle drie de saken werd bepaald op 27 September. De tegeq Zaterdag 17 Septj 1932 te ïdrecht, Westeipde aangekondigde Deurwaarder C. KOMMERS, Dordrecht. (e Moordreo in deiji Zuidpiaspolder 4den Tbchtweg, groot 2. op 15 September 1932 In te Oogda geveild op sl echts f 30 morlgens te elf ureh, in fDE ZALM' te GOUDA. Notaris N0NTIJN te Delft. II Nottris TREURNIET te Moordrecht. 1 te Molenaarsgraaf is voornemens om op Woensdagen 21 en 28 Sept. '32 telkené des morgens half twaalf (zomertijd) in het cafe van C. V AN EYL té Wijngaarden, bij inzet en afslag, inhet openb. te verkoopen: met water strekkende van halver Voor-Wete ring tot de landscheiding met Bleskenagraaf, te samen gr. 4.95.50 Hectaren. In 3 perceelen en combinaties. Het te verkoopene is eigendom van den Heer O. M. NEDERLOF te Sliedrecht, en maakt deel uit van een geheel groot 16.30.66 Hectaren, welke voor f 2330.— per jaar is verhuurd aan J. HOOJKAAS, en wei, wat de landerijen betreft tot 24 December 1933. Aanvaarding in genot de)r loopende huur op 1 November 1932, met dien verstande, dat de huur van dien dag af ten bate der koopers komt in evenredigheid met de koopsommen. Betalfng der kooppenningen 1 No vember 1932 Lasten van 1 Januari 1932 af voor rekening der koopers. Breeder bij notities, welke tijdig verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemde notaris, alwaar de kaart ter inzage ligt en nadere inlich tingen worden Verstrekt. te Sliedrecht, is voornemens, om op Woensdagen SI en 28 September 1932, des voormiddags 11 uur (Zomertijd) in het Koffiehuis van C. v. EIJL te Wijngaarden, in het openbaar te verkoopen: De M, aan den [20.60 H.A. „De Zalm" t in bod 80. nos. 21 en 21a, met verdere Oe- timmerten, Erf, Boomgaard, Oraa- land, Weg en Water aan het Oofteinde, te zamen groot 4B Aran, 38 C.ntiar.n. Te veilen in één perqeel. Eigendom van den Heer O. M. Nederlof en verhuuid aan j Hooi kaas te Wijngaarden tot 1 Mei 1934. Aanvaarding bij de betaling op 1 November 1932, onder gestand- doening der loopende huur. Lasten vanaf.1 Januari 1932. Nadere inlichtingey verstrekt voornoemde Notaris, te wiens kan- .ore de kadastrale kaart en het huurcontract ter inzage liggen en bij wicn notities verkrijgbaar zijn zal d« plaats hebben van het van den aanvang 10% uur z.t. bij S. OOMS te Oouderak. P. H. HOFMAN, Voorz. JAC's DE BRUIJN, Secr. te te Oouda zal op Vrijdag 23 September 1932, des morgens 10 uur (zomertijd) op de hofstede, bewoond' door A. C. Vink a.d. Prinaendijk onder Lange ruigeweide, publiek verkoopen: 9 Pinken; 1 Pinkstier; 12-jarig bruin Merriepaard 2 Kuiskalveren1 Stierkalf, diverse Wagens Voorts: enz. Des morgens voor den verkoop te zien. Verdere inlichtingen geeft de Notaris. (wegens beëindigde huur) to IVforatfoort (op Mastwijk, -nabij de Blindeweg) op 't land v. d. Heer J. W Casant, op Vrijdag 23 September 1932, voorin. 10 uur (Zomertijd), van 8 Koeien, 2 Pinken, 3 Kalveren; 14 Varkens en 20 Kippen, donker vos-Merriepaard (zeer goed paard en mak bij den weg). Voorts Boerenwagen, Hooimachine, Kruiwagens, Slijpsteen, Zeunings, enz. Benevens 16000 K.G. best gewonnen Hooi Wijders een grooten houten Schuur, op steenen voet, gedekt met asbest platen, ingericht voor veestalliug van [24 stuks hoornvee, beneven* paardenstal en varkenshokken, groot 16 bij 15 M. Verder een vlerroeden hooiberg. Schuur en hooiberg in uitstekenden staat. Bezichtiging daaga te vorea en op dag verkoop. Deurw. De Kool. VOORZITTER en HEEMRADEN van het Waterschap zijn voornemens op Zaterdag 24 September 1932, des voormiddags 10.30 uur ten Oemeenelandshuize aan het gemeente Nieuw-Lekkerland, in het openbaar te verkoopen: In den Hoogen Boezem van „De Overwaard", in twee perceelen. Inlichtingen worden verstrekt door den Fabriek van het Water» schap den Heer M. W. v. d. LOO te Elahout. Voorzitter en Heemraden voornoemd, C. DEN HARTOO, Voorzitter. A. DEN DEKKER, Secretaris. KLEIWEG 91 - GOUDA Aparte paskamer en Dameshulp aanwezig Let op het adres Kleiweg 91 Hebt Gij ieti te verkoopen e e e Plaat» dan 'n advertentie In dit blad.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4