De Crisis-varkenswet. La JP L Gemengd Nieuws. Gemeenteraden. Burgerlijke Stand. fa*/L Plaatselijk Nieuws. Kim op v«rtraterln(. Gemengd Nieuws. Kerk en School. ONZE AGENTEN DRUKWERK OERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTRECHJ. SchoonhovtntchfcCourant VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1931 maar ook de hoeden worden minatory OY€tr één oor getrokken, aoodat men rich ongerust maakt, dat het gehoor der da mes hierdoor vermindert en zij b.v. het toeteren van auto's niet hooren en daar door kans loopen overreden te worden. Be raad, die deze onbezorgde mannen aan de dames geven is, zij het wellicht goed bedoeld, toch wel min of meer ko misch. Zij zouden n.l. willen zien, dat er in de hoeden ter hoogte van het oor kleine gaatjes werden aangebracht, opdat alle geluiden der buitenwereld tot haar door dringen I KETTINGSTEKEN. Deze uiterst eenvoudige steek is een zeer moderne versiering geworden voor blouses en japonnen, ja, men ziet zelfs een garneering van een aaneenschake ling van kettingsteken, waardoor kleine rolletjes ontstaan, die zelfs door kinderen gemaakt kunnen worden, op dezelfde wij ze als wij in onze kinderjaren paarden spannen maakten. nJ. door vier spijker tjes op een leeg garenklosje te slaan on hieromheen de steken te werken. We kunnen dit in verschillende nuap- ces werken en hiermede een origineele garneering op een dozikere japon aan brengen. MEN DRAAGT.... Orerhemdblouses met open naden en broderie; japonnen met afstekende bo venstukken; wollen japonnen met kleine nopjes, die apart en gekleed staan; korte bontmanteltjes en pelerines; hoog aan den hals gesloten japonnen met kleine kraagjes, laag vallende soepele Berths kragen van dunne zijden stoffen; overwe gend wollen stoffen, waarvan de fijnere weefsels, zelfs bij avondjaponnen, de zij den trachten te verdringen; kleine, met bont gegarneerde manteltjes, in de taile aangesloten, die gedragen worden op gladde- of plooirokken; fluweelen totjues, die zeer veel dames bijzonder flatteeren; aangesloten japonnen, die van achteren sluiten (robes princesse); hoog opge knipte rokken, waaronder veel de zwart met wit zijden bovenstukken zeer gekleed staan. HET ONDERHOUD VAN KAMER- PALMEN. Palmen kan men jarenlang goed hou den in huis, indien zij slechts een goede verzorging hebben en geen te droge lucht, terwijl de aarde eveneens vochtig moet zijn. In den zomer is het zeer a&n te bevelen om ze van tijd tot tijd eens goed af te laten regenen, waardoor de bladeren van stof bevrijd worden en be ter functioneeren. 's Winters plaatse men cp de kachel een ketel water, zoodat de kamertempe ratuur vochtig kon blijven en sproeie men de planten met lauwwarm water af, waardoor tevens voorkomen wordt, dat zij luis krijgen. Bemerken wij dit laatste, niettegenstaande onze zorgen, toch, dan maken we een lauwwarme oplossing van 20 gram zachte zeep (smeerzeep) en 1 L. water en sponzen hiermede de planten af, daarna gieten wij ze .met lauw water na. Indien noodig wordt de behandeling her haald. WENKEN. Bewaren van radljc. Indien wij radijs eenige dagen willen bewaren, moetenTWij ze met het groen in water leggen, zóó, dat dit niet bij de radijs zelve komt. De radijs blijft zoo doende frisch en verliest noou kleur, noch aroma. Postzegels kan men gemakkelijk van den omslag losmaken, indien men er met een niet te heet ijzer overheen strijkt, Schoonmaken van sieraden. Sieraden, zooals brillonten ringen, gouden armbanden, kettingen enz., kan men het beste sohoonmaken door ze in een kommetje met benzine te leggen, daarna niet afdrogen, maar tustchen twee laagjes watten wegleggen. Wanneer men dan na een uur of drie de watten van elkander neemt, zien steenan an goud er prachtig blinkend uit. Het beste is om het bakje met benzine zoolang de rieraden erin liggen, voor een open raam te setten. Plekkso In fluweel. Om plekken alt fluweel te verwijderen, snijdt men een ui in twee stukken en wrijft hiermede over de geplette plaatsen tegen de vleug in. Is het fluweel weder geheel opgedroogd, dan rekt men het eerst iets op en borstel er dan met 'n nachten borstel overheen; zoo noodig een keer herhalen. TOMATEN MET EIEREN. 600 gfam tomaten, 1 ui, 50 gram boter, 6 eieren, 6 eetlepels melk,' peper en zout, kerry, peterselie. De ui snipperen we en frulten dea» in de koekepan met boter en kerry, daar na worden de in plakken gesneden, met zout bestrooide tomaten bijgevoegd en al les met elkaar gaar gebakken pl.m. 10 a 15 minuten, hetgeen afhangt van dg dik te der plakken. Vóór het bakken der tomaten strooien we er water en bloem overheen, se zijn dan minder vochtig. De eieren worden met zout en peper geklopt met de melk. Een stuk boter wordt in een diep pannetje, b.v. een steelpan, gesmolten en d«LgekIopte eieren worden erbij gevoegd. *SVe blijven voortdurend roeren of kloppen, totdat we zien dat de eierma8sa geelachtig wordt, daarna no men we de pan van het raar en kloppen alles nog even flink na. Op een verwarmde schaal wordt een laag tomaten gelegd, hierop de roereieren en daarna weer tomaten. Goed warm op- Vragen betreffende deze rubriek wor den gaarne beantwoord door de Redac trice „Onze Keuken", HofrichÜ&an 4, Den Haag. NOODTOESTAND IN MET ZUIVELBEDRIJF. Landbouwers in steeds grooter moeilijkheden. Handel In zuivelproducten belemmerd Onvoldoend handelen dar Ra- gaoring. Reeds meerdere malen werd er op go- wezen, dat de toeetaud m den kaashan del en m het zuivelbedrijf steeds wanho piger wordt en desondanks heeft het nog met mogen gelukken de Regeer mg er toe te bewegen zich ernstig met het hooid- vraagstuz, u.i den Export, bezig te houden, üpanje, Luba e.a. landen helfan invoerrechten, welke den verderen export onmogelijk maken, Duitachland verhin dert via de deviezen-regefing de behoor lijke betaling van gedane leveranties enz. De veelbesproken steunregeling mag dan een maatregel zijn, die in zekeren zin eenige uitkomst belooft, maar afdoen de is deze regeling zeker met en in ieder geval wordt door dezen maatregel bet xwaad met in den kern aangepakt en verholpen. immers door tekort aan afzetgebied kan de productie met tot redelijken prijs uit de markt genomen worden; hoe lager de marktprijzen zijn, hoe meer er aan steun zal moeten worden bijgepast. De handel heeft vroeger steeds op tijds stippen van groote productie de kaas op genomen en kon dit doen, omdat men voldoende afzet-mogelijkheid had. De landbouwers zijn er zeer mee gebaat, dat hun product juist in het voile seizoen, wanneer zij aus veel produceeren, een goeuen prijs opbrengt, int kiemt temeer, nu ue beptember-productie voor de deur s^aat, welke voor opleg buitengewoon ge- sciuxt is. ihans, nu de handel zoo be lemmerd wordt, durft men begrijpelijker wijze geen groote voorraden te maken, omdat dê handelaren reeds op zeer leer zame wijze ondervonden hebben, dat het afzetgebied te klein geworden is vanwege te hooge tolmuren, contingenteering en deviezenbeperking. Ten aanzien van Spanje is het nog er ger; van ernstige pogingen om'met dit land voor een ons acceptabel handels verdrag te komen, is geen sprake. Even als Duitachland, exporteert ook Spanje veel meer naar .Nederland, dan de im port uit ons land bedraagt, zoodat onze Regeering ook hier de troeven in handen neelt. We sukkelen echter voort, zien on zen afzet steeds verminderen en er ge beurt niet a Ligt het nu niet meer voor de hand, dat de Regeering met alle energie moet trachten te bereiken, dat het afzetgebied yemumd wordt? En wat gebeurt er? Heel weinig l Ja, men stuurt van regeeringswege wel af en toe een commissie naar Berlijn om te onderhan delen, maar in plaats, dat de Minister daar nu personen voor uitkiest, die ge heel en al op de hoogte zijn van de veie moeilijkheden, welke zich in den handel op het buitenland en speciaal Duitsoiüand .voordoen, of dat althans man uit de praotijk van den handel wordt medegezondan, bestaan deze com missies meestal slechts uit departements ambtenaren, die niet of onvoldoende op de hoogte zijn van de reeds lang bestaan de en maandelijks erger wordende moei lijkheden, speciaal op het gebied der be talingen. Het succes is dan ook telkens nihil. Daar komt nog bij, dat onze Ho- geering, in den vorm van de reeds lang in de Kamer aangenomen z.g. „Clearing- wet" een machtig wapen heeft om aan onze eischen bij de Duitsche Regeering kracht bij te zetten, vooral omdat Neder land dubbel zooveel uit Duitsohland im porteert, als naar dat land exporteert. Doch de invoering van de Clearingwot laat op zich wachten. Het betrachten van den uitersten spoed is toch zeker ten aanzien van het in werking treden van deze wet geen overdreven eisoh. Moeten vrij het nu maar lijdelijk aan zien, dat steeds weer geld, dat het eigen dom is van Hollandsche exporteurs, in Duitschland geblokkeerd blijft, geld, waar voor de koopman reeds lang zijn waren aan den Duitscher heeft geleverd, geld, dat hierdoor dus onttrokken wordt aan het handelskapitaal van den exporteeren den Nederlander, daargelaten nog het ri sico van aanmerkelijk koersverlies, het welk aan dif bezit verbonden is? Het is toch zeker een landsbelang de zuivel industrie en den handel in stand te hou den; de Nederiandache veestapel mag niet verdwijnen en de boer moet op zijn bedrijf kunnen blijven. Hoe lang zullen wij nog op hetzelfde aambeeld moeten blijven slaan? Nederiandache Verg. van handelaren. Verg. van Kaashandelaren in Noord-Holland. Friesche Verg. van Zuivek-ex- porteurs. DE DROEVE WERKELIJKHEID. Hard warksn voor verliet. In het Drentsche Landbouwblad rijn opgenomen do uitkomsten van het boek- houdbureau van het Drentaoh Landbouw- genootsohap, waaruit blijkt, dat de boe ren daar per jaar een verlies lijden van f 103 tot f 608 en gemiddeld f 369 per jaar. Dit geldt alleen voor boeren, die wo nen op een vrije en onbezwaarde boer derij. Voor hen, die pacht of hypotheek rente moeten betalen, is het verlies nog grooter. Naar aanleiding van deze cijfers schrijft „De Boerderij" o.m.: "Wie vragen u, am u een oogenblik in te denken, wat dit voor de betrokkene bo> teekent. Zwoegen hij dog en bij nacht met vrouw en kind, werken als een ezel en eiken dag weer f 1 toegeven, opdat de consument voor een luttel bedrag zijn le vensmiddelen kan koopen en een grooter deel van rijn inkomen uitgeven aan rinlo- dig vermaak, aan bioscoop en sigaret Gij ambtenaren en arboidera, die pro testeert tegen enkele prooenten aftrek van loon of salaris, gij, die zou gauw eens smaalt op die „immer klagende boeren", hoe zoudt gij te moede zijn, als men n niet een heel jaar maar eens een heele week onder die voorwaarden hard liet werken? En gjj „voorlichters" op landbouw gebied verbonden aan de stedelijke bladen laat het doordringen, zelfs in het brein van den wuften stedeling, d&t het 'n leugen is ,dat 't op het platteland nog wel wat meevalt, dat het laster is, dat de crisismaatregelen slechts moeten dienen om den „rijken grondeigenaar" te steunen en dat het den weidenkenden menaoh onwaardig is onder zulke ten he mel schreiende toestanden de leasers ge regeld voor te rekenen, hoeveel „steun' die boeren reeds ontvangen Daar gaat een roep op in onze dagen, die vraagt om oen rechtvaardig loon. Een loon in overeenstemming met de moeite, de inspanning, de prestatie van den werker. Een loon, in overeenstem ming ook met de waarde, welke deze prestatie heeft voor onze samenleving. Maar geldt dit recht op een rechtvaar dig loon niet voor den boer? Behoort die tot een andere, tot een minderwaardige klasse? Zoo neen, main toone het met de daad. En deze daad kan alleen daarin be staat, dat men medewerkt om landbouw- en veeteeltproducten op een rechtvaardi gen prijs te brengen. Alleen dan kan er van een behoorlijk loon sprake rijn. Want de toestand, zooals die uit de gegeven cijfers blijkt voor den Drentaoh en boer op zand en veen en groenland, ze ia geen uitzondering. Dit beeld is precies hetzelfde, als d&t van de Friesche, de Zeeuwsche, de Over- ijsselsche, de Limlburgaohe, de Holland sche en de andere boeren. Het beeld van den hard slovenden, doch steeds meer verarmden stoeren werker, die alles voortbrengt wat in on ze eerste levensbehoeften moet vooralen, maar die wordt uitgemergeld. WEER EEN. Sinds 18 jaar bouwt men in alle landen, die aan den oorlog hebben deelgenomen, gedenk teekenen en nog steeds gaat dat werk voort. In Frankrijk is dezer dagen bovenstaand beeld onthuld als herinne ring van den slag aan de Marne. Het is een geschenk van Amerika. breek, of waarborgfondsen. Eon slordig bahsar, Con trols De Algemeens Rekenkamer heeft aan de universiteiten moeilijkheden ondervon den bij de 'TummAiiTiff der benoodigde ge gevens voor haar controle op de z.g. breek- of waarborgfondsen. Aan de Leidsche universiteiten was ze herhaalde- mem en ten slotte deelde de faculteit me- men enten slotte deelde de faculteit me de. dat bij geen harer leden dergelijke fondeen bestonden. Bij de Rijksunveraiteit te Groningen weigerden eenige hoogleeraren een kaa- verantwoording in te zenden en' het ooile ge van curatoren vond geen vrijheid deze hoogleeraren aan te manen tot verande ring van standpunt. u De Kamer heeft aan de Teohnieche Hoogeschool te Delft waarborgfondsen aangetroffen met zeer hooge saldi. Een dezer fondsen had een overschot van on geveer f 30.000. Vermoedelijk hadden niet alle studenten, die de Hoogeschool verlieten, steeds hun tegoed in de waar borgfondsen opgoëiecht, doch voor het grootste gedeelte moesten de hooge sal di worden verklaard uit de omstandig heid, dat de sommen, welke de studenten door breken enz. verbeurden, niöt uit de waarborgfondsen werden overgebracht in 's rijks schatkist, doch door de hoog leeraren bewaard om bij gelegenheid te dienen voor aankoop van hetgeen zij voor hun onderwijs dienstig achtten. V&n een ander waarborgfonds te Delft was geble ken, dat een gedeelte, groot ongeveer f 8000. door een hoogleeraar te zijnen huize werd bewaard, zonder dat.de Hoo geschool bij overlijden b.v. zon kunnen aantoonen. dat deze gelden geen particu lier eigendom, van den professor waxen SPOORWEGRAMP IN ALGIERS. Train In aforond nes tort NaMj Tkracen, in Algiers, is Wjoons- dagmiddag een train, die 610 officieren, onder-officieren en mansohappon van het vreemdelingen-legioen vervoerde mn Sidi-Bei-Abbas naar Oedxjda in een ra vijn gestort. Volgens de eerste berichten rijn 60 personen gedood en 80 gewond. Naai verluidt, is de romp een gevolg van het feit, dat ds spoordijk door de hevige regens verzakt is. De stad Tlemcen, in welker nabijheid de ramp plaats vond, ligt in de Alge- rijnsohe provincie Oram, ongeveer 100 XJM. ten Zuid-Westen van de gelijkna mige hoofdstad der provincie. Het reddingswerk ondervindt groote moeilijkheden door het feit, dat de spoor lijn vrijwel de eenige verbinding in dit gebied vormt,* en deze thans blijkbaar door de dijkveraakking onbruikbaar is ge worden. Volgens latere berichten zou het aan tal dooden 120 bedragen, terwijl 160 sol daten zouden rijn gewond. De meeste overlevenden, dis tot nog toe gered rijn, zijn zóó zwaar gewond, dat men voor hun leven vreest. Het opruimingarwerk geschiedde onder zeer moeilijke omstandigheden, aangezien de streek, waar het ongeluk gebeurde, zeer onherbergzaam ia en de meeste dooden en gewonden diep ander de puin- hoopen lagen. De verongelukte trein, die uit 31 rij tuigen bestond, bevond rich op nog slechts eenige kilometers afstand van Tourenne, waar de spoorweg over een traject van - eenige honderden metera vlak langs een ateilen 100 M. diepen af grond loopt, toen het ongeluk gebeurde. Een inlander, die als eenige ooggetuige ds ramp zag geschieden, deelde mede, hoe hij plotseling de looamotief zag over hellen en in den afgrond stortten,, rille 31 wagens met rich meealeepend. Met don derend geraas stortten de wagens in de diepte, waar rij eenige seconden later één grooten puinhoop vormden» waaruit een luid gekerm opsteeg. De oorzaak van ds ramp ia nog niet bekend, doch algemeen neemt men aan, dat de spoordijk door den langdurigen regenval van de laatste dagen is onder- spoeld. Echter houdt men ook rekening met de mogelijkheid van een aanslag, aangezien een ingenieur van de spoor wegmaatschap pij dien ochtend het tra ject Tourenne—Tiemcen te voet heeft ai- gelegd om in afwachting van het militaire transport de lijn te onderzoeken en hier bij geen aanwijzingen heeft gevonden, dat de spooidam in slechten toestand zou trok naay Londen, om daar zijn geluk te beproeven en Kate zwoer oen rduren eed, nooit met een anderen man te zullen trou wen. Veel materieel geluk vond Burry in de Engolsche hoofdstad niet, maar wel trouwde hij; adht jaar geleden stierf zijn vrouw. Onlangs kreeg hij verlangen rijn geboorteplaats weer eens te gaan opzoe ken. Sinds 64 jaar was hij er niet moer geweret, maar rijn verloofde wachtte nog steeds op hem. Getroffen door zooveel trouw, besloot hij met haar te trouwen. Zij is 77 jaar, hij 78. drievoudige moord. Te Kattowitz (Polen) heeft de 26-jari- ge Wl&dislaus Zak zijn broer, zijn achoon zuster en hun zoon neergeschoten. Na het bedrijven van zijn daad vlucht te de moordenaar in de naburige bos- achen. Het onderzoek der politie heeft tot nog toe geen resultaat gehad. Ook het motief, dat tot de daad heeft geleid, ia nog niet bekend. NIEUWE TREIN-OVERVAL IN MANDSJOERI JE. Elf slachtoffert. Woensdagmorgen is een overval ge pleegd op den trein van Charbin naar Tsjangtsjoen in de buurt van het station Sjioean Jan-tsi; 11 reizigers werden ge dood, 60 gewond. De locomotief en 2 wa gens stortten van den spoordijk. Bijna 200 passagiers werden beroofd. Onder de beroofden bevinden zich oen Russisch oonsul-generaal en een vertegenwoordiger van het Russische petroleum-syndicaat. Volgens verklaringen van te Moek- den aangekomen passagiers uit dezen trein, zou de bende in samenwerking met de Chineeeche troppffli hebben gehandeld. f Bliefde. 54 Jaar gewacht Kate Collina, een van de aardigste mensjes van Wlckam Skeith, een oud dorpje in Suffolk, verloofde rich in 1670 met den jonden George Berry. Berry va»- TROUW1 Brandwijk. De gemeenteraad kwam Zaterdagmor gen in openbare vergadering bijeen, ou der voorzitter so nap van den heer u. v. d. Hoevea Aiwezig de heer G, bunder, De Voorzitter opent de vergade ring met gebed, waarna hij het nieuwbe noemde raadslid, den heer M. Vormen, den ambtseed alneemt liy spreekt hem vervolgens toe, waarbij hij de hoop uit» prettig te mogen samenwerken tot bevor dering der ware belangen van de ge meente. De heer Ver me ij dankt den Voor zitter voor diens hartelijke woorden en spreekt wedarkeerig den wensoh uit, dat prettig samengewerkt zal worden. Hierna leest de Voorzitter de no tulen, welke ongewijzigd worden vastr gesteld. Ingekomen een schrijven ran de Bonk van NederL Gemeenten, waarin wordt medegedeeld, dat de rente van het cre- dit-saldo der Bank wordt verlaagd tot 1 pGt. Het wordt voor kennisgeving aam- genomen. Daarop volgt de aanbieding der be grooting, dienst 1033. Voor de behandeling daarvan stellen B. en W. voor een bijzondere raadsver gadering, waartoe wordt besloten. 1 Het volgend punt der agenda: Vast stelling vergoeding aan het bestuur der Bm. School over 1930, Uit de desbetref fende becijferingen blijkt, dat de vergoe ding f 276,79)4 zal bedragen. Ze wordt aldus vastgesteld. Vervolgens zijn ingekomen een- ver zoek van den heer G. H. v. d. Heijden tot afschrijving van schoolgeld tot een bedrag van f 4,56 en van den heer T. van Dieren tot een bedrag van f 81,20. De Raad besluit bedoelde afschrijvingen te verieenen. De Voorzitter deelt nog mede, dat in de begrooting opgenomen rijn de sub sidie's aan den Bijz. Vrjjw. Landstorm (pi. aid.) f 87,60; GewesteL Landstorm- commissie f 12,50 en aan de Burgerwacht f 90. Voorts deelde de Voorzitter mede, aanwezig te zijn geweest op een vergade ring der Prov. afd. van den Bond van Ned. Gemeenten. Gebleken is, dat het voor de gemeente van groot nut is, als lid van deze afd. toe te treden. De con tributie bedraagt hoogstens slechts f 6 per jaar. De Raad besluit toe te treden- ais lid. Bij de rondvraag vraagt de 'heer W. Oskam nog hoeveel de Bubsidie aan de Ghr. Lagere Landbouwschool te Ottoland bedraagt. De Voorzitter leest een gedeelte uit de notulen van een vergadering van verleden jaar, waaruit blijkt, dat de Raad heeft vastgesteld een jaarlijksohe subsi die van f 100 tot wederopzeggans toe. Hierop sluiting. HARDJNXVELD. September. Geboren: Gerrit, z. van G. de Vos en N. den Breejën. Janna iWiülemina, d. van J. Dubbeldam en A. van Spanje. Pietertje, d, van A. Hooflaal en G. Kop pelaar. 1 Annigje Cornelia. d. vain H. den Breejen en M. Stam. Getrouwd: Jao. de Wit en G. iBos. SCHOONHOVEN. September. Ondertrouwd: Q. P. Kxina, 26 J- en D. Kok, 19 l. EEN GEWICHTIG STUK. Oek was een gedeelte ingeschreven op het spaarboekje ten name van een be waarder. De Minister van Onderwijs heeft een oommissie ingesteld, die deze aangele genheid ul onderzoeken. |tH H MVAÜ j liW)»» J.. -v r A Het document, waeiWJ de ontbinding mn den fo piaate waai 1W- De ecimjver er Tan heeft eerat er onder gewt^fj4"™' talOT hoeft hij dat dent Tan Hindenbur, «lijn moantie gr etaat in het doorgeslagen en er „Berlin" voor in de plaats goe° Rijksdag, Duiteoh op: Op gre^d van art. 935 der rijkegrondwet ontbind ik^den.w»™* omdat «waar hertaal, dat de Bijkedag de opheffing mijn noodverordening na 4 Sept. eieoht. VIERDE BLAD NietmSBLAD V00R"ZtCID>H0LLAND„EN UTRECHT. Sclraonhoviniche Courant VRIJDAQ 18 SEPTEMBER 1832. Weer een auto van den dijk. Amelde. Woensdag hebben we melding gemaakt van een ongeval van het kneohtr je van den garagehouder G. Hamoen, De andere chauffeur, de heer Jao. L., zou gieteravond een pereonenauto onder aan den dijk uit de garage holen. Boven a&n den dijk gekomen, wilde hij den wagon een eindje vooruit zetten, met het gevolg dat de wagen weer van de stoep reed, tegen oen trap botete en de leuning ver nielde. Ook de auto, waarvan de rem men blijkbaar niet in orde waren, werd nogal beschadigd. „Nul sn Sport". Amelde. Woensdagavond hield de pluimvee- en konijnenfokkersvereeniging „Nut en Sport" een ledenvergadering in het café van den heer A. Bouter. De voorzitter, de heer P. KoudstaaL heette eerst alle leden hartelijk welkom; hierna las de secretaris, de heer H. v. de Zouwen, de notulen voor, welke onver anderd werden goedgekeurd. Ingekomen was een bericht van den „Raad van Be heer", dat „Nut en Sport" fs aangesloten bij bovengenoemde vereeniging. Over een nieuwe tentoonstelling viel heel wat te praten. Tenslotte werd gestemd en bleek de meerderheid tegen een tentoonstelling to zijn; zoodat die voor deze winter van de boon is. Amslds. Bij den koopman JL ds Groot rijn in den nacht van Woensdag op Don derdag 12 konijnen vermoord. Vermoed wordt, dat honden dit hebben gedaan. Muziekversanlglno. Benschop. Reeds oonigen tijd bestonden er plannen om de eenige jaren in rust ge weest zijnde muziekvereeniging weer te doen opleven. Deze plannen hebben thans een vasten vorm aangenomen. Gisteren avond heeft n.l. in de zaal van den heer J. van Delft een bijeenkomst plaats ge had, waarbij een en ander werd bespro ken. De leiding van dezen avond berustte bij den heer G. P. van Beusekom. Deze meende, de sleohte tijdsomstandigheden in aanmerking nemende, dat er toch voldoen de motiev en aanwezig zijn om de vereeni ging nieuw leren in te blazen. Bovendien zijn er nog een 24-tal instrumenten voor handen. Na nog gewezen te hebben op het nut van een goede organisatie^ waar voor de beide factoren vertrouwen en ver draagzaamheid onmisbaar zijn, werd de gelegenheid opengesteld voor hen, die, hetzij als medewerkend of als kunstmin nend lid wenschen mede te werken. Een 83-tal personen gaven zich voor medewerkend lid op, terwijl ook reods eenige donateurs konden worden geboekt. Een voorstel van den voorzitter, om een voorloopig bestuur te kiezen, dat alle voor bereidingen treft en dan over enkele we ken een vergadering te houden^ waarin dan tot definitieve besjniten kan worden overgegaan, werd m. a. s. aangenomen. Als voorloopig bestuur werden geko zen de heeren 0. P. van Beusekom, H. Verbeek, Jao. Verbree, J. Timmer en B. Btigter. Moidsreursut. Benschop. Voor de vanwege de afd. Benschop van het Groene Kruis in dezen winter te houden moedercursua bestaat groote belangstelling, terwijl de gelegen heid tot aanmelding nog openstaat. Esn zeldzaamheid. Berksnwouds. Terwijl de heer T. Bool- houwer bezig was den graskant af te snijden, raakte hij een grasaal; het ge lukte hem het dier op kant te krijgon. Het had een lengte ran 76 o.M. B. en W. hebben aan den heer M. Markus vergunning verleend voor het bouwen van een burgerwoonhuis. Biesksnstjraaf. De lijst van manschap pen van het dijkleger bevat 64 naman Tot hoofdlieden sijn aangewezen de heeren G. Vlot, G. Swijnenburg on M. SohakoL Verdronken. Blsskansgraaf. Een 4-jarig kind van den heer F. Büscher geraakte in een sloot te water. Het toepassen van kunst matige ademhaling mooht niet meer ba ten, zoodat de geneesheer dan dood con stateerde. Afloop vsrfcooplno. Groot-Am mars. Woensdag had in het café van den heer G. van As, ten over staan van notaris Anema, de afslag VELE VERKIEZINGEN. Een Duitsoh blad maakte de bovenstaan de spotprent op de vele verklaringen in dat land, n.l. dit laar reeds de viifde. ^tsahe kiezer/' aohreef het Wad tr WA „ie de eenige in dit land, die niet te «toflen heeft over gebrek aan werk." plaats van een woon- en winkelhuis tn ten perceeltje bouwland van ds «rvan van den heer J. Mourik. ?.'i. woo°: imutt op f 8400, Wttd gMnjjnd op f 600 door dm """k' d(1M fcow* voor f 8900. Hst psrossltje bouwland. Ingezet op 146, werd gemijnd op f 126 door den heer J. W. te Hennepe, die derhalve koo- per werd voor 1 270. Een minderjarig meisje, dat zonder toestemming van hoor oudere hit huis had verlaten, werd door den veldwachter te Streefkerk aangehouden en naar boor ouderlijke woning teruggebracht TIJdrsds. Groot-Ammsr». In het gebouw van Ghr. Belangen houdt, blijkens een advertentie in dit nummer, prof. G. Wisse van Apel doorn, Zaterdagavond 24 September om half aoht, een openbare tijdrede over „De wedergekeerde dagen van Noach en de toekomst des Heeren". Jutphaas, De heer J. ton Montfoort slaagde te Amsterdam voor het politto- diplomo. Meerkerk. De handel In koos was deze week wat vlugger met hoogeren prijs. Men besteedde voor le kw. R.M. f 81—28, voor 2e soort f 1820 en voor extra zware tot l 26 per 60 K.G. Molenaarsgraaf. Terwijl het 4-jarig dochtertje van den heer H. Boer achter op een fiets medereed, gerookte hoor voetje tussohen de epaken van het aoh- terwiel. Ds rost werd ernstig gekneusd sn geneeskundige hulp bleek noodzake lijk. Gered.' Nleuw-Lefckerfend. Een vijfjarig jon getje van den schipper A. 0., die met zijn sohip in de haven van de firma J. en A. den Boer lag, viel over boord tussohen twee schepen in. De werkman J. 0. S. bemerkt:, het ongeval, begaf sioh te wa ter en wist na veel inspanning het kind: behouden op het droge to brengen. Vlsohdlsvea Nleuw-Lekkerland. Dinsdagnacht streeks één uur bemerkte de watermole naar A. H. te Kinderdijk, dat onbekende bezoekers aan de visohbun bezig waren. Toen hij ging kijken, kwamen uit oen schuurtje twee personen, die de vlnoht namen naar den dijk. H. waarschuwde zijn broeders. Zij gingen de vluohtelingen achterna en vonden dezen op den dijk bij de garage van de reederij op de Lek. In allerijl werd de politie gewaarschuwd, die de beide mannen in het arrestanten- lokaal opsloot. Het waren twee visschers uit Rotterdam. Den volgenden morgen zijn zij, nadat proces-verbaal was opge maakt» naar Rotterdam teruggekeerd. Cursus Bouwkundlg-ieekenen. Nleuwpoort Blijkens een advertentie in dit nummer, aal bij voldoende deelna me, dessen winter een cursus worden go- gehouden in bouwkundig-teekenen. Reeds is een lokaal der lagere school daartoe aangevraagd. Noordaloos. Te Over-Sllngeland reed Zondag een personenauto van den dijk, doordat de ohauffeur door den wind zijn stuur kwijtraakte. De bestuurder, afkom stig uit 's-Gravendeel, wist de auto nog uit de sloot te houden en de timmerman Roosendaal heeft de wagen weer op dan dijk gebracht Steunregeling. Noordaloos. In de eerstvolgende open bare gemeenteraadsvergadering zal het college van B. en W. de uitkeeringa-nor- men der#ln te voeren rijkssteunregeling aan den raad ter goedkeuring voorleg gen. Twee dochtertjes van den heer J. Boogert welke «amen op één fiets reden kwamen in een diepe sloot terecht. Door toegeschoten hulp werden beiden gered. •ehouw. Ouderkerk a.d. IJseel. Bij de najaars schouw over de wateringen, vlieten e.d. binnen bet grensgebied van den polder „Kromme, Geer en Zijde", is togen 14 in gelanden proces-verbaal opgemaakt, om dat zij niet aan de eischen hadden vol daan. Dijkleger. Oudsrksrk ad. IJssal. Tot hoofdlieden van het dijkleger der Krimpenerwaard zijn alhier benoemd over het tijdvak Ootober 193230 September 1988 de hee ren W. M. Baas, W. de Jong Johz., G. VonkNoordegraaf, A. van der T.inden en H. v. d. Broek. Polsbroek. Bij Koninklijk besluit is de verordening op de winkelsluitingswet goedgekeurd. Streefkerk. Zaterdagavond «al het fan farecorps „Oefening Kweekt Kunst' concert geven nabij Groot-Ammers. Aan vang 8 uur. Papierfabriek „De Schoort# Haas". Waddinxvean. Van de papierfabriek „de Schoone Haas*, v.h. A. W. van Lan ge te Waddinxveen, rijn alle aandeelen thans in handen van een andere groep, onder leiding van den heer E. de Vries, directeur der N.V. Hollandsche Papier Industrie, v.h. E. de Vries en Go. te Am. sterdam. m De heer G. van Lange zal als commis saris a&n de vennootschap verbonden blijven. De nieuwe leider wil ton spoedigste de fabriek, dfe het volgende jaar 160 Jaar bestaat, geheel organiseeren en heeft plan tot aankoop van een nieuwe papier machine en tot vernieuwingen van de be staande machine» en gebouwen. Raadsvacature. Waddinxveen. De heer G. van Lange, raadslid voor de groep gemeentebelangen, heeft als zoodanig ontslag genomen. Zijn opvolger op de lijst ie de heer A. den Boon. Waddinxveen. B. en W. hebban a&n den Raad bericht d&t de opzichter A. v. Sprang het voornemen heeft to De vergadering In Den Hoog. Te VGravenhage ie gistermiddag verga derd door het beatuur van de Hou. Maat- eoh&pp van Landbouw met de Gomimieeie gevormd uit de vertohillende vergaderin gen in deze etreek en het bestuur van den Bond von Kaesprod ucen ten. Besproken werd in hoeverre het moge lijk zou rijn, dat de varkenscentrale tege moet zou komen aan de bezwaren van de zwaarmesterij tegen de Varkenscri^iswet. Het bleek, dat daarbij groote moeilijk heden te overwinnen waren, en dat wets wijziging zou noodig zijn om alle bezwa ren der zwaarmesters te kunnen wegno men. Zoo'n wetowijriging ia echter niet mogelijk. Uit de vergadering is een nieuwe com missi e benoemd, die de onderhandelingen heden zal voortzetten. Wij vernemen, dat er wellicht uitzicht bestaat, dat verbetering ver kregen zal worden, maar dat niet te verwachten is, dat alle beawaren kun nen worden weggenomen. Tosllchtlng. In hot verslag vost ds vergadering to Gouda, in ons vorig nummer, staat, in de rede van Ir. Huisman: Wel iheeft het Drentsosh Landbouwgenootaohap gezegd: door f 2.60 af te schaffen voor uitvoer, zullen de binnenlandsohe prijzen omhoog gaan. Dat had moeten rijn: door f 840 t e heffen. Hulsslachtingen. Da Gewestelijke Varkenscentrale voor Zuid-Holland schrijft ons: In de mededeeling, welke wij vorige week publiceerden, is een storende fout geslopen, welke correctie behoeft In de laatste alinea staat namelijk: „Bij huiaslach tingen zijn vrijgesteld van het betalen der heffing rij ,die één var ken slachten voor eigen gebruik, wanneer rij in den loop van het jaar niet meer dan twee avrkena hebben gemest en in dien1 zij deze minstens 4 maanden in hun berit hebben gehad.*1 Voor .gemest" dient to worden gele zen „gehouden". gegeven om op i Januari eervol ontslag to vragen, wegens het bereiken van den 66-jorigen leeftijd. In verband hiermee meenen B. en W. de funoties van ge meente-opzichter en ambtWar, belast met het bouw- en woningtoezicht, welke laatste functie de architect P, D. Stuur man waarneemt, samen te voegen en den heer Stuurman hiermede te belasten. De belooning zou dan als volgt kunnen wor den vastgesteld: f 1000 per jaar voor bouw- en woningtoezioht, f 1000 voor het opziohterschap plus 6 pCt. van de oan- neemsom van nieuwe werken boven de I 6000, zooals scholenbouw, wegenaanleg enz. Als volontair is ter gemeente-secre tarie te Moordrecht geplaatst de heer A. Kwaak alhier. Ds bewoners van de huizen aan ds Noordk&de en de Zuidkods, welke de pro vincie heeft aangekooht voor de verbree ding van de Gouwe, hebben aanzegging gekregen, dat deze ponden 1 Ootober ont ruimd moeten zijn. Brsndwssr. IJsselsteln. B. en W. hebben aan 12 leden van het vaste personeel van de brandweer (Spuiten 4 en B) eervol ont slag verleend wegens verhuizing en leef tijd. In hun plaatsen werden evenveel andere personen benoemd. De gemeentepolitie heeft fn beslag genomen een palingfuik, die vermoedelijk van diefstal afkomstig is. Voorts zijn bij de politie inlichtingen te bekomen om trent een gevonden heerenrijwiel en een gevonden rijwielbelastingmerk. Rijksweg 'a-Grsvsnhags—Utrecht Zevenhuizen. Op 6 October zal ten ge meentehuize een commissie uit Ged. Sta ten zitting hónden, om in verband met de onteigeningswet^ voor den aan te leg gen rijksweg Den HaagUtrecht even- tueele bezwaren aan te hooren. te malton een deputatie van deae ga- meenten, w.o. het tegenwoordig Tweede Kamerlid Ds. G. H. Kersten, op de al gemeen# vergadering van de gemeenten van Da. Ledeboer te Middelburg ontvan gen. Staande deze vergadering besloot men tot ineensmelting over te gaan en wer den deputaten tot verdere voorbereiding van deze zaak benoemd. In een algemee ns vergadering van beide gemeenten, op 9 en 10 Ootober 1907 te Rotterdam ge houden, kreeg de samensmelting daarop definitief haar beslag. Het feit zal in de vergadering van 9 10 October worden herdacht. AU GANDHI BAAT VASTEN. HIJ wordt uit de gevangenis ontslagen. In do wetgevende vergadering te Sim la rijn de maatregelen bekend gemaakt, welke de regeering denkt te nemen, zoo dra G&ndhi er, zooals hij heeft aange kondigd, op 20 September toe mooht overgaan „te vasten tot den dood". De regeering heeft besloten, dat, zoo dra Gandhi begint te vaston, hij van de gevangenis naar een particuliere woning cal worden overgebracht, met het bevel daar te blijven. Men hoopt, dat het niet noodig zal rijn, verdere beperkende maatregelen voor Gandhi vaat te stel len, maar dit hangt geheel af van de vraag, of zijn ontslag uit do gevangenis tot aanwakkering van do ongohoorzaam- heidacampagne, ophitsing tegen de re geering, of verstoring van do orde zal leiden. BOM-AANSLAGEN OP SPOORWEG BEAMBTEN. Zooals gemeld, ontving onlangs een iLitausch spoorwegbeambte aan den trein een pakje, dat, toen hij het onderweg opende, ontplofte. Thans blijken in do laatste dagen drie hooggeplaatste spoor wegambtenaren pakketten te hebben ont vangen, waarin beüaohe machines zaten. Eén van hen werd daardoor gedood; de twee anderen redden hun leven door de pakketten aan de politie af te geven, daar zij de zaak niet vertrouwden. Maandag hooft oen spoorwegambtenaar In Olita weer een dergelijk pakket toegezonden gekregen. Men is bevreesd voor een syste matische terreur. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hierden Ds. B. van Gin- kel te Nieurwpoort. Beroepen (toezegging) naar Giesoen- Oudekerk en Feureum, Dis. J. D. Kleijns, te Willige-Dangerak. Beroepen te Hoornaar de heer T. van der Hee, Oandidaat te Veenendaal GEREF. KERKEN. Beroepen te Kralingscbe Veer de héér J. Kapteijn, Candidaat te VGravenhage. GEREF. KERK TE PAPENDRECHT. De Geref. Kerk te Papendracht, die in totaal 164 zielen telt, groot en klein te zamen, zal met steun der classis waar schijnlijk eerlang een predikant verkrij gen. Een oandidaat werd bereid gevon den rich op een nood-tractement aan de gemeente te verbinden. Zoodra de clqw sisoale en provinciale steunregeling ge reed is, zal het beroep kunnen worden uitgebracht. NED. HERV. KERK 0UD-ALBLA8, Oud-AIblst. De heer A. Heikoop Antha is gekozen als ouderling der Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 September zal de be vestiging plaaet hebben door D». Alers, van Dordrecht Door het aannemen dezer benoeming, is de kerkeraad voltallig geworden, zoo- dat dit college weer vrijer staat tegen over het classicaal bestuur van Dor drecht. De kerkeraad kan thans terstond een beroep uitbrengen. ANTI-COMMUNISTISCHE VER. EENIGING. Men deelt ons mede. dat een bijeen komst heeft plaats gehad te Soest, waar in de mogelijkheid werd besproken van de oprichting eener vereeniging, die rich ten doel stelt: de bestrijding van het oom- munistisoh gevaar door het bijeenbrengen van Gristelijk Nederland. Dr. P. Donker, Middelwijkstraat 34 te Soest, geeft gaar ne inlichtingen en ontvangt gaarne naam kaartjes met adhaasiebetuigteg- DE GEREF. GEMEENTEN. Het zal op 9 October 25 jaar geleden zijn, dat de Geref. Gemeenten in Neder land onder dien naam „tot openbaring kwamen." Da Geref. Gemeenten rijn ont staan uit een samensmelting van de ge meenten onder het Kruis en die van de red ikonten D* Ledeboer en D». Van Dij- e. De gemeente van Ds. Ledeboer, die in rijn tijd een populair prediker is ge weest, heette in de wandeling de lode- boerianen. Beide groepen kwamen hier in overeen, dat zij (bezwaar hadden mee te gaan met de vereeniging van 1869, die in Nederland onder den naam van Ghr. Geref. Kerk tot stand kwam. In 1907 werd op een Wj herhaling gedaan ver- soek van de Kruisgemeenten om samen EEN VLIEGRAMP? Geen nieuws van Ulbrleh. Dinsdag is de „American Nurse", een Bellanoa-vliegtuig. to New .York opgeste gen voor een non-stop vlucht van 4300 mijlen naar Rome. Bestuurder is William Ulhrioh. Hij wordt vergezeld door twee passagiers, *n Amerikaan8ohe verpleegster miss Edna Newcomer, die ook een vliegbrevet heeft, en Dr. Leon Pieculi. De vlucht ifl een we tenschappelijke onderneming. Woensdagavond moet het toestel te 0 uur boven Sardinië waargenomen rijn; doch sindsdien blijven belichten uit de plaatsen, welke het toestel verder op den toont naar Rome moest passeeren, uit Men vraagt zich te Rome ei, of het be richt, dat het toestel boven Sardinië ia gezien, niet op een foutieve waarneming berust en maakt zich ernstig ongerust over het lot dar inzittenden. HAAR SCHOONZOON DOODGESLAGEN Het pariet van Bergen fn Henegou wen (België) heeft zich naar 's-Graven- brakel begeven om een onderzoek in te stellen in een moordzaak. Een jonge man aldaar, gehuwd met 'n zeer jonge vrouw, misdroeg zich. Het vrouwtje was diep ongelukkig en meermalen poogden haar ouders den jongen man tot betere gedach ten te brengen. Een dezer dagen moest de schoonmoeder van den onverbeterlij- ken echtgenoot weer ingrijpen. Zij sprak met haar schoonzoon ai in een café. Er ontstond een ruzie, waarbij de schoon zoon rijn schoonmoeder een glos bier in het gelaat wierp. De vrouw ging toen, dol van woede, naar huis. 's Avonds sloop zij onopgemerkt 't huis van haar schoonzoon binnen en verborg zich op den zolder. Toen de jonge man en zijn vrouw sliepen, drong schoonmama de slaapkamer binnen en bracht haar schoonzoon met een zwaren hamer drie slagen op het hoofd toe. De jonge vrouw, bespat mot het bloed van haar man, sprong uit bed en ontwapende haar moe der, die zelf toen een geneesheer ging halen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baton, de slagen waren doodelijk ge weest. ROOFOVERVAL TE CHARL0TTEN- BURG. Esn staaltjs van brutaliteit Ta Gharlottenburg worden eiken dag de ontvangsten van de trams en autobus sen, die zich in een groote remise in de Heimholtzstraat bevinden, 'e ochtends om 6 uur afgedragen aan de girokas in het stadhuis. Ook gistermorgen kwam een autobus met verscheiden geldkisten voor rijden. Toen verscheidene beambten be zig waren met het uitladen van de geld kisten, kwam plotseling een fraaie auto aanrijden, waaruit vier jonge mannen sprongen. Nog voor de beambten zelfs maar aan verweer konden denken, trok ken de vier bandieten him revolvers en openden een snelvuur op de beambten, van wie er vier ineenzakten. Daarna grepen de roovers de geldkisten, waar mede zij in den auto sprongen en er van door gingen. Mien neemt aan, dat een bedrag van ongeveer 40.000 mark in handen van da bandieten is gevallen. De daad moet uit gevoerd rijn door mannen, die precies op de hoogte waren omrent de aflevering van het geld. Ofschoon op het oogenblik van den overval het verkeer voor het raadhuis vrij druk was, waren de getui gen zoo verrast, dat de dodere, zonder herkend te rijn, wisten te ontkomen. Van de vier beambten, die gewond werden, is de 66-jaxige stationschef Maler in het ziekenhuis overleden. De toestand van de drie andere gewonden is minder ernstig. Het rijn de ohauffeur van den auto, de kasbediende en een bewakings beambte. De auto, waarin de bandieten er met het gtld vandoor flnfen, wm in een an dere etreat geetoien. geven U gaarne alle Inlichtingen over Oeen werk te groot of te klein. S. W. N. VAN NOOTEN SCHOONHOVEN 1 DE IEPENZIEKTE. Organisatie dar bestrijding. In de vorige artikelen hebben wij ge zien, dat voorwaarde voor een doeltref fende bestrijding van de iepenziekte in een bepaalde streek is, dat alle eigenaren van iepen hieraan medewerken. Ruimt niet eik-een tijdig zijn doode en sterven de exemplaren op en maakt hij daarbij de schors niet onschadelijk, dan zal men in zoo'n streek de iepenspintkevers (de overbrengers van de ziekte) en dus ook de riekte zelf, nimmer de baas worden en dan is bijna alle moeite van anderen vergeefsch. Men krijgt dan den ontmoedigenden toestand, dat overal verspreid nog doode o( bijna doode iepen staan, dat bij boer*- derijen en elders groote of kleine partij en ongeschild iepenhout blijven liggen, die alle even zoovele besmettingshaarden rijn. Dit ls dan ook aanleiding geweest tot het in 't leven roepen van het K.B. van 18 April 1930, Stbl. no. 141, laatstelijk ge wijzigd bij K.B. van 28 Maart 1981, StbL nr. 186. Op grond hiervan kunnen de eigenaren van iepen en van gevelde, on geschilde iepestammen gedwongen wor den hun stervende en doode iepen binnen een bepaalden termijn te vellen en de schors onschadelijk te maken. Het Staatsboschbeheer en de Planten- ziektenkundige Dienst zijn belast met de opsporing en de Minister van Economi sche Zaken en Arbeid wijst de te vellen iepen of het op de stapelplaatsen voor komende ongeschilde iepenhout aan. Dit opsporingswerk zal ook dit jaar in den tijd, dat de ziekte het best is waar te nemen, d.i, in den nazomer en dén herfst, weer ter hand worden genomen- Vooral die streken, waar groote bolangen op het spel staan, zullen zooveel moge lijk stelselmatig worden gezuiverd. De te vellen iepen, worden in den re gel door de ambtenaren, zooveel doenlijk na overleg met de eigenaren, van een merkteeken voorzien. Na eenigen tijd ontvangt de eigenaar een aangetoekenden brief van den Minister met de mededee ling, dat de gemerkte iepen vóór een be paalden datum moeten zijn opgeruimd en de nader aangegeven maatregelen getrof fen. De burgemeesters zijn belast met het toezicht op de naleving van de voor schriften en mocht iemand nalatig zijn, dan volgt proces-verbaal en kunnen de voorgeschreven maatregelen op kosten van den nalatige van gemeentewege wor den uitgevoerd. Alhoewel van Regeeringswege reeds veel is gedaan om de iepen riekte onder de knie te krijgen (in 1931 werden pl.m. 26.000 iepen voor velling aangewezen!) en reeds vele gemeenten, polderbesturen, en particulieren hierbij groote hulpvaar digheid hebben betoond, zal een volledige, afdoende bestrijding over het geheelo land toch eerst mogelijk zijn, wanneer alle be zitters van iepen hun volle medewerking verieenen. Laten zij beseffen, dat zij aan de gemeenschap verplicht zijn en dat bun eigen belang medebrengt, de Regeering te steunen in haar pogingen om do ziek te te bestrijden. Deze steun behoeft slechts te bestaan in het tijdig opruimen van zieke iepen en het dadelijk ontschor sen of gedurende ton minste drie maan den onder water gedompeld houden van gevelde exemplaren. Vooral in de gebie den waar de iepenziekte nog slochts wei nig voorkomt, kan door tijdig ingrijpen nog veel worden gered. Dubbele waakzaamheid f#hier geboden Het is nu de tijd de boomen, die dezen winter geveld móeten worden, te mer ken; als de bladeren zijn gevallen is het vaak moeilijk zieke boomen van gezonde to onderscheiden.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 6