-Hn mm Gemeenteraadsvergaderingen Laniouni en iMeii. Aladdin en de Tooverfluit. Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. Kerk en School. Rechtszaken. Wetenschap en Techniek. Rechtsvragen. ösL.» 'W. -tr j*~' Burgerlijke Stand. Marktberichten Ameide. - Berkenwoude. Goudriaan. fimeide. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, 8choonhov«ntch« CovruM MAANDAG 26 SEPTEMBER 193?. Dinsdag 27 September. Hilversum. A.V.R.O. 8—10 1010.15 Morgenwijding; 10.16— lfcSO Gramofoon; 10.80—11 Volksliederen -Dansen uit alle tijden, door •Mouton; 11—11.30 Mevr. M. Ritter, Landró over; ..Kinderen uit het ge Zuiden"; 11.30-12 Zangvoordr/fcht; 122.16 Concert door het Omroep-Or- kest en Gramofoon; 2.30—2.45 Gra mofoon; 2.453 Praatje over de a .a. knip- en naaicursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees; 3—3.30 Kamermu ziek; 8.304.30 Concert door het Rus sisch Bojaren Ensemhie; 4.30—6 Ra dio-Kinderkoorzang; 6—7 Kovacs Ln- jos en zijn Orkest en Gramofoon, 7 7.30 Gramofoon; 7.30—8 I>r. M. Th. Hillen over: „De Gneksohe Mytholo- gie", 8—9 Orgelconcert en Viool; 9 9.16 Mevr. Ketelaar—Van Goch over: „De aanstaande Zonnestraalcollecte"; 9.15—9.45 Concert door het Omroep orkest, 9.46—10 Hawaiian-muaiek 10—10.10 Nieuwsberichten en Koer sen; 10.10—11 Concert door het Om- roep-Orkest en Hawaiian-muziak; 11— 12 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdien stig halfuurtje; 12.15—1.46 Concert door het K.R-O.-Trio; 1.45—2 Gramo foon; 2-3 Vrouwenuurtje; 3—3.30 Gramofoon; 4—5 Gramofoon; 5—6 Concert door het K.R.O. Kunstensem ble; 66.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.45—7 Mevrouw H. Cuppens—Geurs over: „De an. Mode cursus"; 7—7.10 Gramofoon; 7.10— 7.30 Causerie door Prof. H, F. Heeze- mans; 7.45—8 Verbondskwarüertje; 8—9 Concert door het K.R.O.-Orkest; pl.m. 99.15 Nieuwsberichten; 9.16— 10 Opvoering van het Hoorspel „De Koningstijger van Ydorp; 1011 Ver volg Concert; 11—12 Gramofoon. Woensdag 28 September. Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 en 7.80- 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgen wil ding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Gontinu-bedrij- ven; R.V.U. 11—11.30 Mevr. J. Rie- mens-Remslag over: „Invloeden 'op de ontwikkeling van het kind"; V.A.R.A. 11.30 uur Concert (Viool, Cello en Pia no); 12 uur Concert door het V.A.R.A.- Orkest; 12.45 uur Orgelconcert; 2.15 uur ,.0nze Keuken" door P. J. Kers Jr.; 3 uur Voor do Kinderen; 5.30 uur Gramofoon; 6 uur Zang van Joodsche Liederen; R.V.U. 6.30 uur Dr. K. F. Proost over: „Gerhart Hauptmann"; 7 uur Jan A. van Zutpben over: „De Amsterdammer en Zonnestraal"; 7.15 uur Orgelconcert; 7.40 uur Herhaling van S.OB.-beriohtenfr T.45 uur Opvoe ring van „De Affaire Dreyfus I"; 9 uur Concert door het V AH.A.-Orkest; 9.30 uur Opvoering van „De weder waardigheden van Wakker en Tropen- duit"; 9.45 uur Vervolg Concert; 10.20 uur Nieuwsberichten; 10.30 uur Ver volg Concert; 11-15 uur Gramofoon. Huizen. N.OR.V. 8—8.15 Schriftlezing; 8.15-9.30 Conoert; 10—10.30 Zang door het N.C.R.V.-Dameskoor; 10.30- 11 Morgendienst;» 1112 Harmonium concert, 12.16—2 Concert (Zang, Vi ool, Cello, Fluit en Piano); 2.30—3 Gramofoon; 3—5 Concert; 5—6 Kin- deruurtje, 6—6.45 J. J. Talsma over: 4 ,.Onze waterschappen"; 6.45—7 Proef les Engelsch; 7—7.30 Gramofoon; 7.458 Nieuwsberichten; 8—9 uur Spaanscbe avond met medewerking van het Genootschap Nederland— Spanje te 's-Gravenhage; 99.30 H. Gh. G. J. v. d. Mandore over: .Spanje, land en volk"; 9.30—10BO Vervolg Spaansche avond; 10 uur Nieuwabe- ,0.30—11.30 Gramofoon. richten; |0.3 0l«Mtit-0»»ri*kwk. Vgnwetre het kubel- graven voor du telegram en telefoon ge raakte Zaterdagmorgen de hoer J. van M. uit Groot-Ammors mot zijn personen auto van den wog. Het duurde ge ruimen U'1 fe j weer on Jen veeg was gebracht. Ontspanning voor wirklootsn. Gouda. Het comité voor ontwikkeling en ontspanning von jeugdige werkloozen heeft, in samenwerking met het college van B. en W., een programma samenge steld van cursussen in technische vak ken en schoolvakken, voordrachten over sociale wetten en ontspannings-excur- sies. De cursussen zullen worden gege ven in het gebouw van de voormalige ambachtsschool.' Plannen tot onderricht aan de werkloozen, ouder dan 25 jaar, zijn nog in bewerking. Na aftrek van den door het Rijk verleenden bijslag blijft van do kosten 2100 ten laste van de ge- Gouderak. Zaterdag 1 October zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. Spoor maker benqemd werd tot tweede machi nist aan het gemaal van het waterschap Stolwijk. SCHEEPSWERF STILGELEGD. Jufphaas. De scheepswerf- en machi nefabriek „De Liesbosch" heeft de ge- fa eele vorige week reeds stilgelegen, om dat er geen voldoende bedrijfskapitaal aanwezig is. Zaterdag voor een week kon de directie den arbeiders slechts een ge deelte van hun loon uitbetalen. De toe stand is temeer te betreuren, omdat er genoeg werk, hoofdzakelijk reparatie, is, om aan een groot aantal mensehan werk te verschaffen. Krimpen a.d. Lek. De heer J. Rooden- burg, aannemer, is failliet verklaard. Cu rator is mr. G. F. Panhuijsen, te Schoon hoven. Landbouwonderwijs. Lopik. Vrijdagavond had in de Chris telijke School een bijeenkomst plaats voor een eventueel te houden landbouwcursui, uitgaande van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en het Utr. Landbouwgenoot- schap. De heer Van Joolingen zette het nut dezer cursussen uiteen, gaf een over zicht der te behandelen vakken en spoor de de jongelui aan zich als cursist op te geven. Er lieten zich 21 deelnemers voor den cursus inschrijven. De lessen zullen gegeven worden door den heer W. van Joolingen, des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsavonds in de Christelijke School. De cursus vangt aan 'op "20 Sept. Lexmond. De gewestelijke varkenscen trale heeft tot zaakwaarnemer benoemd den heer A. Verweij te Lexmond. Lopik. Do landbouwer W. B. kwam per iiets op den Jutphaaschen Weg in butsing met een motorrijder, waarbij hij zoodanig tereeiit kwam, dat hij met in wendige kneuzingen en een paar gebro ken ribben naar üuis moest worden ver voerd. Den motorrijder trof geen scnuld, daar de heer B. de verkeersregelen niet voldoende in acht genomen heeft. De heer B. zal waarschijnlijk ook nog een schade vergoeding moeten betalen. Aanrijding. Montfoort. Een motor, bestuurd door een geestelijke, afkomstig uit Lingen, tDuitscuiand) kwam Vrijdagmiddag op den Hoek HoogstraatKeizerstraat in jiotsing met een autobus van den onder nemer Stam. Hij bekwam zeer ernstige verwondingen. Hij werd bu de familie Post binnengedragen en door Dr. Verhou den verbonden. Nieuw-Lekkèriand. Met ingang van heden hebben de slijters den prus van de melk met 1 cent verhoogd en gebracht, op 8 cent per liter. Toen de gebroeders De Lange Vrij dagmorgen in de weide kwamen om te vonden zij een hunner beste De gereformeerde jongedochtersver- eenigmg „Martha" is, wegens geringe belangstelling, opgeheven. De bakker P. N. viel door een raam, waardoor hij zijn linkerhand aan de glas scherven ernstig verwondde. Dr. Van Waasbergen heeft de wonden op verschil lende plaatsen moeten hechten. De heer J. Molenaar heeft rijn woonhuis, staande aan de Dorpslaan en peis gebouwd, onderhands verkocht eian den heer J. Moerkerken te Charlois voor f 4750. INBRAAK TE WADDINXVEEN. Waddinxveen. In het kantoorgebouw van de Lak- en VernisfabneK van de ia wed. Boonstoppel Zn. is ingebroken Bu het onderzoek bleek, dat mets vermist werd, terwijl de pogingen om de brand kast te forceeren, hebben gefaald. Tarwe verscheping. Waddinxveen. In dien loon der afge- loopen week werd aan de Brug weer een groote hoeveelheid tarwe verscheept. De aanvoer was op enkele oogenblikken zoo groot, dat ongeveer een 50-tol vrauht- auto s stond te wachten op lossing. Gevecht in woonwagenKamp. Waddinxveen. Tusschen de bewoners van het woonwagenkamp aan den Ka naaldijk heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad. Het ging er heet van langs, daar de vechtersbazen rich van allerlei wapens bedienden, o.a. messen, zeisen, stoelen enz. De politie wist de rust spoe dig te hersteilen. Dat hierbij rake klap pen uitgedeeld waren, bleek wol meruit, dat een paar der vechterbazen voor een verwonde kaak en een dichtgeslagen oog de hulp van den dokter noodig naddon, waarna zij in de cellen aan het dorp op gesloten werden. Aan de eierenveiling werden aange voerd: 2458 kip- en eenige partijtjes eend- en kuikeneieren. Prijzen hiervoor waren reap, f 5—5,50, f 3,15 en f 6,25, alles per 100 stuks. Woudrichem. Het feestuur der land- en tuinh. vereen. „Land Aifena", heeft tut zien vuumtWr .au. <kn heer J. öpiermg, Er zijn van hier 17 werklossen ge plaatst bij de werkBchaffing in den pol der Paulnwtaml in den Bieebosoh, Pachtverlaglng. IJsselsteln. Per oirculaire is den huur ders van perceeien bouwgrond, gelei op de Nieuwpoort alhier, eigendom 1 de familie Meetelkamp, bekend gemaakt dat de huur met W pCt. is verlaagd. De St. Cr. No. 180 bevat een afdruk van de statuten van „Uzai", Yereeniging tot stichting en instandhouding van een of meer gebouwen voor Christelijke Be langen te IJsseistein. Fascistenvergadering. IJsseistein. Donderdag had in de com certzaal van café „De Strik" een open bare vergadering plaats van den Alge- meenen isederlandsclien Fascistenbond „Afdeeling Utrecht". Ais spreker trad op de heer K. E. van Charante, afd. leider te Utrecht. Deze vergadering werd zocht door oen lö-tai personen. Buiten de zaal echter was het drukker. Daar waren aanwezig ongeveer 100 persor waaronder eenige communisten, afkom stig uit Utrecht. Dezen waren nogal luid ruchtig. De politie had echter uitgebrei de maatregelen getroffen. Ongeveer 10 uur was de vergadering geëindigd. De fascisten werden onder geleide .van po litie buiten de gemeente gebracht. De heer A. Schinkel behaalde op het examen te Amsterdam het politie-di- ploma, afgegeven door den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. De firma Wildschut—Van den Berg heeft aan de familie Van den Berg ver kocht het bouwterrein van de voormalige meubelfabriek *De Hoop", gelegen aan de Hooge Biezen. Naar men verneemt ligt het in de bedoeling van deze firma een nieuwe fabriek te bouwen op een stuk grond, langs het zoogenaamde Oranjelaantje, welke grond toebeho aan de diaconie van de Nederlandsch Hervormde Kerk. Drl* roofovervallen. En een inbraak. Op drie verschillende plaatsen In het Zuiden van ons land, hebben roofoverval len plaat9 gehad, die alle ongeveer op de zelfde manier zijn bedreven. Landbouwer mishandeld «n beroofd. Te Ovezand, in Zeeland, werd Vrijdag avond bij den landbouwer v. d. SM op de deur geklopt. Toen hij opendeed, drongen drie gemaskerde mannen, die met revol vers dreigden, de woning binnen. Zij- dwongen den landbouwer, die zij slagen op hoofd en rug toebrachten, hen f 600 te geven. Daarna verdwenen zij met het geweer van den landbouwer. Mislukte overval. Den zelfden avond is te Reuver, bij Roermond, de T2-jarige«landbouwer Gera- edts, toen hij zijn woning aan de Heer straat verliet, aangevallen door een onbe kend persoon, <iie hem bij de keel greep en trachtte hem te wurgen. Daar de oude man nog eenige koeren om hulp kon roepen, was de aanrander genoodzaakt G. los te laten, waarop hij de vlucht nam. Schrale buit in postkantoor. Den zelfden nacht is in die gemeente ingebroken in het postkantoor. Een postbode, die Zaterdagmorgen in dienst kwam, ontdekte den inbraak. Of schoon kasten en laden waren e verhoop gehaald, vermist men slechts een klein bedrag aan geld. Voorts zijn enkele voor werpen gestolen. Zeventig gulden ontstolen. Tenslotte verliet Zateruag te Beek, bij Breda, een bezoeker een «afd, toen hij, op weg naar huis zijnde, onverhoeds door een drietal personen werd aangevallen. Tijdens net gevecht wisten de aanvallers hem een bedrag van ruim f 70 te ontste.' ZEVENTIG DOODEN. In een lange rij staan op de binnenplaats van de kazerne te Sidi Abas de kisten met de 70 soldaten van het ïVanache Vreemdelingenlegioen, die bij het spoor wegongeluk te Tlemcen zijn omgekomen. li fa BAGGERMOLEN VERGAAN. Twss slachtoffers. Blijkens Zaterdag te Maassluis ontvangen bericht is Vrij uagavond de baggermolen „Camille .lasilon", gesleept door de sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, in de Golf van Biscaye vergaan. De bemanning, bestaande uit de twee runners C. Ras, 38 jaar, en E. Sperling, 21 jaar, beiden gehuwd en wonende te Maassluis, is omgekomen. Eerstgenoemde was vader van vijf kinde- het zesde kind wordt binnenkort verwacht. Sperling had één kind, lie sleep was 16 dezer van Maassluis naar Gua- deloup vertrokken. Het ongeval is ver moedelijk te wijten aan de slechte weers omstandigheden. Het lijk van Ras is aan boord van de sleepboot geborgen. Het zal zeer waar senijnlljk te Falmouth tar aarde besteld worden. BENZINEPRIJS VERHOOGD. M«t twee cent per liter. Met Ingang van lieden is de verkoopprijs van benzin» in Nederland met twee cent per liter verhoogd en als volgt vast gesteld voor particulieren: in bussen f 0.17, uit de pomp 16 cent per liter; voor de industrie: in bussen 16 cent, uit de pomp 15 cent per liter. DE MOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER. Een deskundigen-rapport omtrent den verdachte van den kindermoord in den Blijdorppolder te Rotterdam, wiens zaak binnenkort voor de rechtbank aldaar zal worden behandeld, bevat de conclusie, dat H. wel degelijk aansprakelijk moet worden gesteld voor zijn handelingen. Wel ib er sprake van een verminderde toerekenings vatbaarheid doch die vermindering is van slechte zeer geringen omvang. INBRAAK TE AM81EHCA*. Zaterdagnacht hebben te Amsterdam eenige personen zich tosgang verschaft tot een vieesch waren-en conservenfabriek, gelegen aan de 2e Wittenbiugerdwarsetf. Zij zijn daar binnengedrongen dour ver breking van een ruit. In het kantoor werd de brandkast van haar plaats gehaald. In den achterwand werden gaten geboord, waarna deze werd opengescheurd. De daders zijn niet met ledige handen vertrokken want zij vonden ongeveer f 1000 aan geld. De inbraak werd ontdekt, toen het personeel des morgens kwam. DE VERONGELUKTE GARNALENBOOT Nadat Vrijdag den geheelen dag was gezocht, langs de kust, naar de ontzielde lichamen van de beide vermisten Jan Visser en P. Roos, ia in den namiddag omstreeks halfvijf het lijk van de» 26-jarigen Visser b(j het Bloemendaalscheétrand aangespoeld Het ls naar de woning van de weduwe overgebracht. SLACHTOFFER VAN EIGEN VINDING le Boedapest haddsn twee ingenieur* een auto met propellers gecoastrueerd, die ;ich in de lucht kon verheffen en over lage voorwerpen koa heen vliegen. Zij hadden sinds enkele dagen proeven geno men met dit nieuwe vervoermiddel, totdat wagen Zaterdag uit elkaar sprong en ter aarde stortte. Beide uitvinders waren op slag dood, een monteur werd zwaar gewond. WOENSDAG WERKHERVATTING IN LANCASHIRE. Eindelijk lijn alle pusten van geschil in het katoenconflict in Lancashire door de onderhandelaars geregeld. Het accoord zal worden voorgelegd aan de algemeens vergaderingen der werkgevers en werk nemers van de katoenweverijen, welke vergaderingen vermoedelijk Dinsdag zullen worden gehouden. Zij zullen de regelingen waarschijnlijk aanvaarden, zoodat h<A werk Woensdag zou kunnen hervat worden. Bij dit conflict waren 150.000 wevers betrokken. FRANSCH RECHTER BIJ DE TSJEKA. Henri Guilbeaux, die door een krijgs raad ter dood veroordeeld was en rich onlangs bij de politie heeft aangemeld, is t© Parijs geconfronteerd met een ge tuige, wiens verklaringen voor den afloop van het proces waarschijnlijk beslissend zullen rijn. Deze getuige, de luitenant Gharpentier. verklaarde, dat hij op het einde van den oorlog zich in Rusland bevond en in 1919 met 20 andere Fran- sche officieren te Archangel gearresteerd was. Zij werden naar Moskou gebracht en daar in de gevangenis geworpen, waar hij in Juni 1920 door Guilbeaux, die rechter van instructie bij de Tsjeka was, is verhoord en ten slotte ter dood ver oordeeld werd. In de gevangenis had hij talrijke terechtstellingen bijgewoond. La ter is hij met zijn Fransche kameraden in vrijheid gesteld, daar de Fransohe re geering gedreigd had. dat zij Odessa zou laten beschieten, indien de gevangenen niet in vrijheid werden gesteld. Guilbeaux gaf toe dat hij rechter bij de Tsjeka was voest, verklaard® «ohier, dat bij zijn hi vlood w:i gunste van tol van Frausonen heeft laten gelden, wat echter door Ghar pentier bestroden werd. De overige offi cieren, die met Charpentier in de gevan genis waren, zullen thans ook nog wor den verhoord. CAPONE'S VONNIS. Al Capone's verzoek om herziening van het vonnis, waarbij hij wegens be lastingontduiking tot tien jaar gevange nisstraf was veroordeeld, is voor het ge rechtshof onder leiding van den reohter Marvin Underwood in behandeling ge- weost. Capone voerde o.a. aan. dat de oude bepalingen, waarop zijn veroordee ling mogelijk was, reeds niet meer van kracht waren toen zijn zaak behandeld werd. De rechtbank zal op 19 October over Capone's verzoek beslissen. NOG GEEN GRAF. Alhoewel er sinds het einde van den wereldoorlog thans 14 jaar verloopen zijn, is de opruimingsarbeid in Noord-} Frankrijk nog niet ten einde. De burge meester van Reims, vraagt steeds tot dit doel werklieden, zonder dat zij in vol doend aantal zich aanmelden, alhoewel ook Frankrijk een leger van werkloozen telt. De arbeid is dan ook zoowel ge vaarlijk als gruwzaam. Br moeten om Reims en speciaal op en om den Ixiretto- he u vel samen nog meer dan 400.000 dooden onbegraven zijn, meest Duit- schers. NA 300 JAAR BEZWEKEN. Het oudste levende natuurwezen der aarde, de beroemde Sequoien, een van die Mommoeth-booinen, die bij een hoog te van 140160 Meter een stamdikte hebben van 30-85 M., en de trots van het Wilde West uitmaken, is op een leef tijd. welke men schat op 3000 jaren, aan ouderdomszwakte bezweken, meldt Cali- fornië. Een storm gaf dezer dagen den laatsten stoot. DE WRAAK DER KONINGSGRAVEN. Men herinnert zich den gelioimrinni- gen dood van den doodvoracher dor Egyptische koningsgraven, lord Carnar von, kort daarna gevolgd door den dood van zijn opvolger. Thans zijn wederom twee onderzoekers der koningsgraven be zweken, n.l. de Engelsohe ingenieur Hess uit Glasgow en zijn vriend Dussill. DE PROEF OP DE SOM. Voor een Londensche rechtbank stond een man uit Whitechapel tereoht, om dat hij in gebreké was maandelijksche afbetalingen ten bedrage van 5 shilling te voldoen. Rechter Gluer, voor wien de zaak diende, zei: „Je moet meer verdaan hebben aan tabak in een maand", waar op de schuldenaar verzekerde niet te rooken. Goed, zei de rechter tot den schuldeischer, bied hem een sigaar aan. Als hij die oprookt zonder misselijk te worden, zal ik aannemen, dat hij on waarheid heeft gesproken. De schuld eischer haalde dadelijk zijn sigarenko ker voor den dag, jnaar de schuldenaar was hem voor met de belofte, dat hij voortaan stipt zou betalen. HET GOUD VAN DE EGYPT" Ji.t ItaaunuJaoba bcTiangi'.vliip Ar- tiglio" heeft te Plymouth aangebracht een lading goud on zilver tor waarde van 90.000 pond sterling, opgehaald uit bet wrak van de „Egyptwelk «chip in 1922 bij QuesSant zonk. Tot dusver is voor ©en waarde van 650.000 pond sterling opgehaald, In de ..Egypt" is nog voor een waarde van 350.000 pond aterling achtergebleven. De „Artiglio" is naar het wrak teruggekeerd, voor zijn vijfde en laatste tocht in dit sei zoen. Het bergingswerk zal ln het voor jaar worden voortgezet. 39. Ea testen een vette pad, die daar bedrijvig rondscharrelde, reiden z» grijn zend, dat bij tot stalknecht was gedegra deerd. Do pad jammerde bet uit, maar bet gaf niets. „Het is erg," riet hij maar, „boe lang heb ii ze nu «i niet gediend en alles ging op rolletjes. Die jongen leert het nooit. Het gaat nooit goed non- der mij." Aladdin bad medelijden met bem, maar de kabouters brachten de pad gauw weg, na Aladdin eerst nog evsn met straf bedreigd te hebben, als hü niet dei sels vlug 40. Het waren trieste dagen voor den kleinen man, den heelen dag was hij druk in de weer, en nooit was het goed. Pad, de stalknecht, die hij verdrongen had, was zijn eenige vriend en soms, als nie- man op hen lette, zaten ze samen in dan muizenstal te praten. „Als jij hier maar vandaan was," tooue de pad, „dan werd li weer ln genade aangenomen, Men kan wel zien. dat jij niet voor bediende bent opgeleid, het is treurig, zooals alles er uit ziet." „Maar hoe moet ik hier vandaan ko men?" vroeg Aladdin bedroefd. „Ik weet heelemaal geen weg. En bovendien heb ben ze mijn fleschje olie, en zou Ik, zoo klein als ik nu ben, toch direct gepakt worden." „Ja, je zult hier wel moeten blijven en net zoo'n oud familiestuk worden als lk ben," voorspelde de pad. tweede blad NIEUWSBLAD VOOR IUIP-HOU.ANP EN UTRECHT, Schoonltovmshi Courant MAANDAQ 26 SEPTEMBER 1932. het kardinalengetal slinkt. Daar Paus Pius XI geen consistorie meer hield, is met den dood van Kardi naal Van Roes urn thans het aantal var cante kardinaalszetels tot 17 gestegen. Dit groeiende aantal vacatures staat wellicht niet buiten verband met de in de Roomsoh - Katholieke penodiekon ernstig besproken geruchten aangaande overbrenging van de Pauskeuze naar de gezamenlijke bissohoppen der wereld. Zoo bespreekt de Roolnach-Katholieke „Seele" deze geruchten en meent stellig, dat ze ten slotte meer dan geruchten zullen blijken te zijn. Het tijdschrift oor deelt. dat de kerk daarmee een geweldi gen vooruitgang zou maken, met name, doordat dan het overwicht van Italië op de Pauskeuze (steeds is ongeveer de helft der kardinalen Italiaansch) ver minderd zou worden. Sinds 1523 (dood Adrian us VI, een Nederlander) besteeg geen enkele niet-ItaJiaan den Pauselijken stoel, constateert dit tijdschrift. „En toch is er geen enkele innerlijke grond, noch eenige wettelijke verplichting aan te wijzen, waarom een Italiaan tot Paus ge kozen zou moeten worden." DE INBRAAK BIJ „BETONDAK". Op 26 September bemerxte des morgens het personeel der N.V. „Betondak" te Arkel dat in het kantoor was ingebroken. Denzellden nacht had de politie te Hoornaar twee wielrijders aangehouden die daar zonder licht reden. Ze vond op hen boren en breekijzers en bracht der halve de mannen naar Gorinchem over, zoodat des morgens by de ontdekking van het misdrijf tevens de vermoedelijke daders waren gevonde». Het waren de 59-jange monteur J. 0. B. en de 44-Jarige ioe werkman 8. S. De Dordteehe rechtbank veroordeelde de mannen elk tot 9 maanden gevangenis straf. Zaterdag stonden zij in hooger beroep terecht voor het gerechtshof te 's-Graven- hage. Beiden ontkenden, doch er waren op hen ook peren bevonden, die afkomstig moesten zijn van boo neen naby de fabriek. Ouk sporen in een raamkozyn, veroor zaakt door de op verdachte gevonden werk tuigen en verf op de breekyzers pieitten tegen hen. Derhalve achtte de advocaat- generaal hun verklaring, dat zjj de peren gekregen en het gereedschap gevonden hadden, volkomen ongeloofwaardig, Spr. vroug bevestiging van het vonnis. Uitspraak 5 Octobef. DOOD DOOR SCHULD? De veehandelaar D. R. te Stolwijk was voor de Rotterdamsche Rechtbank vry- gesproken van de hem ten laste gelegde veroorzaken van dood door schuld. Zooais indertijd gémeld, had h\j te Oudewater den voetgauger A. zoodanig aangereden dat deze aan de gevolgen was overleden. Aangezien de Officier van Justitie tegen het uitgesproken vonnis appel aanteekende, stond R. Zaterdag ln hooger beroep voor het Haagache Gerechtshof. Verdachte verklaarde, dat het op het oogenblik van het ongeluk zeer mistig en de weg glad was. Verdachte had gere den met een enelfaeid van 25 A 80 K.M. per uur en een auto, die op den weg stil etond, van achteren aangereden. Wel had de auto een lood achteihcnt op, blykbaar had net slachtoffer voor het licht gestuau, zoodat veruacute het met kon zien. Vulgeus de advocaat generaal, mr. Brants was de snelheid van verdachte in verband met den zeer zwarea mist veel te groot geweest en die omstandigheden niet te verdedigen. Spr. vroeg vernietiging van net vobuia en vei oordeeling van verdachte tot sen gevangenistiaf van 1 maand voor- waardelijk met een proeftyd van 2 jaar. Als verdediger trad op mr. 0. Jonker uit Gouda. Hy pleitte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Uitspraak i October. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 21 September. Rijwiel zonder licht: G. A. K. te Moordrecht f 3 subs. 1 d. h., G. K. te Zevenhuizen f 1.50 subs. 1 d. K; B. G. en A. L., beiden te Rotterdam, ieder f 1 sube. 1 d. h. Motorrijtuig zonder toezicht laten staan: P. H. van S. te Wioerden en A. B. te Gouda» ieder f 8 subs. 1 d. fa. Op openbaren weg liedjes ringen: J. B. te Rijswijk en G. G. 8. te 's-Gravenha- ge, ieder f I aupa. 1 d. h. Zwemmen in verboden water: J. de J., G J. N., J. de J.. J. B., K. V. en M. S., alien te Gouda, ieder f 0,50 subs. 1 d. fa. Overtreding Politieverordening Wiad- dinxveun: H. van der K. en J. de te Waddinxveen, ieder f 2 sulxs. 1 d. h. Auto zonder goede remmen; J. van D. te Bodegraven f 15 sube. 3 d. h. Overtreding Wapenwet: B. G. en A. L„ beiden |te Rotterdam, leder f 6 sube. 2 d. -fa, met verbeurd verklaring van het wapen. Zonder vergunning venten en valachen naam opgeven: B. G. J. H., zonder be kende woonplaats: le f 1 subs. 1 d. fa., 2e f 9 subs. 2 d. h. Openbare dronkenschap: M. K. te Gou da f 8 suba. 2 d. h. Rijwiel zonder bel: G. J. de B. te Gou da f 0.50 sube. 1 d. h. PRODUCTIE EN UITVOER VAN VARKENS. De directie van den landbouw deelt mede, dat van 15—<21 September 1932 zijn geslacht voor baconbereiding 82.866 (voorafgaande 7 dagen 29857) varkens, terwijl werd uitgevoerd bacon, aikomsUg van 29.139 (23.498) varkens. ln Denemarken werden in dezelfde pe riode geslacht 134.030 (132.202) stuks, en uitgevoerd 113.704 (119.494). De totale invoer van baoon in Groot- Brit ta unie beliep van 1217 September 1932 197.815 (198.827) cwts. AFGEDAALD TOT 700 METER DIEPTE Een aangenaam uitstapje. Dr. William Beebe. voorzitter van het Zoologisch Genootschap en een bekend autoriteit op het gebied van het diep zee-leven, is bij de Bermudo-eilanden ge daald tot een diepte van 2200 voet in een hollen kogel. Deze had een doorsnede van 4V-i voet en was vervaardigd uit staal van 11/4 inch dikte. Da bereikte diepte is 760 voet meer dan het in 1930 bereikte record. De kogel bevatte een microfoon, met behulp waarvan Dr. Bee- be's beschrijving van tal van vischsoor- ten, die tot nu toe volkomen onbekend waren en die door hem ook werden gefo tografeerd, door Amerikaansche stations draadloos weid uitgezonden. Dé geleerde noemde zijn afdaling tot deze groote diepte een aangenaam uitstapje. EEN GROOTE STUWDAM. Vraag, lk was voor plm. 2 jaar in be-, trekking als reiziger. Myn patroon be hoefde geen zegels te plakken voor ouder domsrente of aan ziektewet te betalen, ik heb mij toen bij een ziekteverzeke ring aangesloten voor jaar. lk ben nu vast aangesteld in dezelfde zaak en geniet vast salaris, waardoor myn patroon wei zegels en aan de ziek tewet moet betalen. Wij hebben aan de ziektewet opgegeven dat ik verzekerd was, maar aangezien die ziekteverzeke ring met is erkend, zijn wij verplicht aan de ziektewet te betalen. Ben ik nu ook verplicht de premie aan mijn verzeke ring te blijven betalen? Ik heb mijn laat ste premie geweigerd te betalen en heb reeds schrijven ontvangen, dat bij niet voldoen van kwitantie tot rechtsvervol ging zal worden overgegaan. Antwoord: Wanneer bij de polis van de particuliere ziekteverzekeringmaat schappij, waarbij Gij zyt aangesloten, geen bepaling is gemaakt, waarbij gij onthe ven wordt van de verzekering, alB gij vol gens de Ziektewet verzekerd wordt, moet gij de vijf jaar, waarvoor de verzekering werd aangegaan, de premie betalen. U moet er nog aan denken dat u tijdig die verzekering opzegt. De Ziektewet heeft dit geval voorzien en in art. 44 van deze wet is bepaald: De verzekerde, die gedurende de onge schiktheid tot werken loon ontvangt, of wegens een andere verzekering dan krachtens deze of een andere wet, recht heeft op eenige geldelijke vergoeding of uitkeering bij ziekte, is verplicht, hiervan vóór de uitkeering van ziekengeld op door onzen Minister te bepalen wijze me- dedeeling te doen. Voor zooverre de verzekerde loon ont vangt of zoodanige vergoedingen of uit- keeringen geniet, ontvangt hij aan zie kengeld niet meer dan het bedrag, waar mede zijn dagloon bij den aanvang der ongeschiktheid tot werken overtreft het gezamenlijk bedrag van het door hem ontvangen loon, die vergoedingen en uit- keeringen. U hebt dus wel iets aan deze particu liere verzekering, doordat, wanneer deze minstens 20 pCt. van Uw loon uitbe taalt, u doordat volgens de Ziektewet ten hoogste 80 pCt. wordt uitgekeerd, uw vol le loon als uitkeeringen ontvangt. Nabij Dresden wordt een reusachtig© stuwdam gebouw in het Saidenbeekdal, dat de drinkwatervoorziening in Chemnitz moet regelen. Het meer dat ge vormd wordt zal 150 H.A. groot rijn en een inhoud hebben van 2ilA millioen kub. meter. De epermuur wordt 60 M. hoog en 4 M. breed. De kosten bedra gen 21 millioen mark. echtgenoot van M. D. Grotjohan. GIESSENDAM. September. Geboren: Teuna Lijntje, d. van H. Bag german en A. A. de Ruijter. Jan, z. van W* de Bruin en E. van 't Verlaat. Jan, z van H. Nederveen en J. Hui- zer, Arie. z. van J. Brand en G. Dam- Getrouwd: E. Sterk, 37 j., en A. A Klomp, 27 j. C. van der Wiel, 26 j., en H- A. Kersbergen, 27 J. G. Boom, 20 j., en G. Verspuij, 23 j. R. A. Bac ker, 23 j., en K W.. Brem, 21 j. Overleden: G. Rietveld, 88 j., weduw naar van M. Bos. HOENKOOP. September. Geboren: Wilhelmina Antonia, d. van J. de Ruwe en A. G. van Ilazendohk. POLSBROEK. September. Geboren: Antonia Maria, d. van L. v. Vliet en F. M. van Rossum Cornelia Jan. z. van J. Verkerk en A. Brouwer. Ondertrouwd: G. Teeuw, 24 j., (te De Bildt), en A. de Jong, 24 j. BENSCHOP. September. Overleden: H. Roodenburg, 77 j., echt genoot van M. Rietveld. GAPELLE a.d. IJSSEL. September. Gebore,n: Willem, z. van J. D. Ver- kaik en M. Verboom. Clara, d. van Jac. Bouter en 8. Krijgsman. Pieter Gomelis, z. van D. H. Verkaik en P- Heijzer. Ondertrouwd: P. J. Vermeulen, 81 j., en M. M. Lansbergen, 27 j. W. Gou- driaan, 20 j., en N. Visser, 27 j. G. Houweling, 22 j., en J. Kok. 19 j. H. A. Boom, 26 j., en M. van Rijswijk, 2ö j. - P. de Vries, 24 en G. van Leeu wen, 20 j. A. Baas, 25 j. en M. West- broek, 26 j. Getrouwd: K. Trouwborst. 24 j., en J- E. de Witte, 2ö G. J. de Graaf, 24 j., en M. van Slingerland, 21 j. J. Fortuin, 29 j., en W. van Eek, 32 j. Overleden: E. Butter, 69 j., weduwe van E. van Leeuwen. H. Boevee, 47 GROOT-AMMERS, 24 Sept. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aan gevoerd 19 partijen met te zomen 629 stuks kazen, wegende 3703 K.G. Prijzen: Zware f 81. met rijksmerk le soort f 25 28, idem 2e soort f 21—24. Handel matig. UTRECHT. 24 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd 2953 stuks. Prijzen: stieren 17 25 cent, slachtkoeien le soort 27—31 cent, idem 2e soort 2326 oent, idem 3e soort 20—22 cent, alles per pond; kalf- v aarzen f 80150, pinken f 3570, melkkoeien f 100kalikoeien f 110 200, varekoeien f 60—<130, magere kal veren f 15—30, nuchtere kalveren f 4—i 8. magere varkens f lil<19, schrammen f 711, biggen f 2,506, magere schar pen f 710, alles per stuk. UTRECHT, 24 Sept. Boter 80-66 ot., frfum 20—50 cent, eieren f 45. UTRECHT, 23 Sept. Ver. Groenten- en Vruohtenveiling „Utrecht en Omstre ken". Wortels f 27 per 100 bos; kropsla f 1.10—4,60 per 100 krop, andijvie f 0.40 —1.40 per 100 stoel;; gele komkommeré I 2—11, groene komkommers f 1—5, prei f 0.40—1.10, bloemkool f 5—20, rob- de kool f 37, savoye kool- f 38, gróe- ne kool f 2—6, alles per 100 stuks; zo mers pinarie f 5'11, winterspinazie f 5 <10, witlof f 1832, postelein f 511, snjjboonen f 1243, suikerboonen f 6— 21, pronkboonen f 2—9. knolrapen f 2.40 3.55, winterwortels f 2.102.90, uien f 2.40—4.60, augurken f 11—r35, alles per 100 K.G., aardbeien f 70, tomaten f 1 3.50, blauwe druiven f 1022, witte druiven f 1623, alles per 100 pond; perziken f 220 en meloenen f 627, per 100 stuks. UTRECHT, 22 Sept. Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Omstre ken". Eliteveiling Verpakt fruit: Bonne Louise 23—45. triomph do vienne 22 33, wiliams duohesae 15—49, hertogin Elsa 818, Groninger kroon 16—17, ri-. geunerinnen 3442, beurré hardy 17— 34, sterappels 1422. Gewone veiling. Zigeunerinnen 17—22, transparant du cronml 14—36, bloemeo 6<14. goudreinetten 516, keswick 5— 15, lemoenappela 5<13. jac Icbel 410, bonne louise 1642, legipont 10—22, beurré hardy 1228, beurré de merode 8<16, beurré clairgeau 1127, triomph de vienne 1227, williams duchesse 13 39, maagdeperen 613, gieser wildeman 5—12, alles per 100 K.G. Raadsvergadering op Maandag 19 Sept. Nadat de behandeling der notulsn is be ëindigd (rie ons nr. ran Woensdag) ko men om half vier de ingekomen stuk ken aan de orde. De Voorzitter zegt, dat hij om uur de vergadering zal sluiten. Hij zal dan wel zien, wanneer ze kan worden vervolgd. Ingekomen is o.m. een verzoek van het proeftuinbedrijf te Gorinchem, om een subsidie voor 1932. De Voorzitter zegt, dat voor dit jaar de subsidie reeds op de begrootmg Staat. Het adres wordt derhalve voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. van Groot-Ammers ls ingekomen een afschrift van een adres dat de raad dier gemeente heeft gericht tot de Provinciale Wegen-commissie om trent het tracé van den aan te leggen provincialen weg. B. en W. adviseeren geen adhaesie te betuigen, welk voorstel zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. Van den garagehouder H. A. Bouter is een verzoek ingekomen om zijn bedryf vrij te stellen van verhooging der per- soneele belasting, aangezien het toch reeds zeer zwaar is belast. Op voorstel van B. en W. wordt de be slissing op dit adres aangehouden. B. en W. vragen den raad machtiging om een geldleening van f 6500 aan te gaan tegen een nader te bepalen rente en tijd van aflossing. Den heer Diepenhorst 1 ijkt het best, dat B. en W. een voordeelige gele genheid afwachten; dringende haast is er naar spr.'s meening niet bij. De Voorzitter bestrijdt dit laat ste; B. en W. hebben het geld juist spoe dig^ noodig. heer Den Boer zag gaarne de mogelijkheid geopend om eventueel spoe diger af te lossen, voor tiet geval dat do rente daalt. Weth, De Kruik sluit zioh hierbij aan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zullen trachten die bepaling opgenomen Van den heer Zweere ia een verroek om ontslag als klokkenist ingekomen. Het wordt op voorstel van 13. un W. eervol verleend per 1 Jan. De vacature zal niet worden vervuld, daar het worz wordt opgedragen aan dan gemeente werkman. Eenige schippers hebben een adres ingezonden, om in verband met de moei lijke tydsomstandighedon de havengelden te verlagen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, dat deze kwestie bij ge legenheid onder het oog zal worden 'ge zien. Da salarisverlaging. Van Ged. Staten is Loricht ingekomen dat het raadsbesluit inzake de verlaging van de jaarwedden der ambtenaren niot is goedgekeurd, omdat niet vooraf de ambtenaren-organisaties zijn gehoord De raad besluit jhans in principe tot de verlaging en houdt het definitieve be sluit aan tot na het overleg. Het verzoek van den commissaris der koningin, om voor rekening der gemeen te den veldwachter te doen deelnemen aan den provincialen vakcursus, wordt op voorstel van B. en W. ingewilligd. Van het bestuur der Chr. Schoolver- eeniging is bericht ingekomen, dat het met het oog op de noodzakelijkheid van bezuiniging geen gebruik zal maken van de gelden, die de raad beschikbaar heeft gesteld voor een schoolreisje. De Voorzitter verzoekt den heer Den Oudsten, daarvoor den dank van den raad te willen overbrengen, wat deze toezegt. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de ruiten in het slachthuis nog niet zijn ingezet. Het dient noodig te gebeu ren, doch in overleg met den gemeente- opzichter adviseert spr. matglas inplaats van draadglas te doen inzetten. Juist omdat draadglas niet geheei stuk gaat, gooit de jeugd er veel meer steenen te gen, waardoor het tenslotte toch versplin tert. Zet men er matglas in, dan zal ar wei eens een ruit worden ingegooid, doch er kan dan proces-verbaal worden opge maakt en dat helpt misschien wel beter. Aldus wordt besloten. Dan komt ais punt 2 der agenda de in diening der gemeente-rekening 1931 aan de orde. De Voorzitter deelt mede, dat de wethouders de rekening eerst wenschten in te zien, doch" spr. vond dat geen be zwaar, de indiening kan inmiddels toch wel plaats hebben, teneinde voortgang te maken. Spr. vraagt of de wethouders daarmede accoord gaan. "Weth. Van der Hek antwoordt ont kennend. De rekening wordt derhalve niet inge diend. De gemeente-veldwachter. Volgt de vaststelling eener verorde ning, regelende de eischen van benoem baarheid en bezoldiging van den gem.- veldwachter. De Voorzitter leest het ontwerp van B. en W. voor, alsmede een schrijven van den Alg. Ned. Politiebond, waarbij verschillende wijzigingen in dat ontwerp worden voorgesteld. De Voorzitter wijst er b.v. op, dat de prov. regeling voorschrijft een salaris van f 1400 met 10 jaarlijksche verhoogin gen van f 50. B. en W. maken daarvan 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 50, zoodat de veldwachter, die thans op zijn maximum staat, dat ziet terug gebracht van f 1900 lot f 1050. Het ontwerp van B. en W. wordt goed gekeurd. Van den minister is bericht ontvangen, dat hij accoord gaat met een verlaging van de huur der gemeente-woningen. Blijkens de berekeningen kan de huur f 4,04 worden. Wil men nog lager gaan, bijT. tot f 8,76, dan komt de verdere ver laging geheel voor rekening der gemeente en omvangt deze dus van de f 0,29 geen B. en W. stellen voor de huur op f 4,04 De heer D e n B o e r merkt op, dat dan voor eenige bewoners de huren nog iets hooger worden. Ais men, evenals tot nu toe, eenig verschil in de huren hand haaft, dan dekken de hoogere de lagere en behoeft niemand meer te gaan beta len. Weth. De Kruik vindt, dat de huren gelijk moeten zijn. Misschien, als de be grooting het toelaat, is er nog een kleine verlaging mogelijk. Weth. v. d. H e k zegt, dat als er ver schil van plaaita en stand is, er ook wel verschil van prijs mag zijn, al staat de minister niet toe, daarbij met het in komen rekening te houden. De heer Van Kekem stelt voor de huren vast te stellen voor 8 huizen op f 4,25, voor 8 op f 3,75. Den heer Den Boer lijkt het beter het verschil iets kleiner -te maken. Weth. De Kruik acht ook 20 cent verschil voldoende. Hij stelt voor f 4,14 en f 3,94. Aldus wordt besloten. Nieuw reglement van orde. Daarop deelt de Voorzitter mede, dat de wethouders een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van B. en W. hebben vastgesteld. Spr. laat dit voorlezen en stelt voor het niet te aan vaarden. Geschiedt dat wel, dan volgt daaruit de crediet-aanvraag die spr. op de agenda heeft geplaatst en die dient ter benoeming van een 2en ambtenaar ter secretarie. Spr. heeft geen bezwaar tegen vergaderingen, doch voor hetgeen dit reglement hem oplegt, heeft hij geen tijd. Het oude reglement, dat dateert van Jan. 1980, heeft nooit aanleiding gege ven tot moeilijkheden en spr. vindt dan ook het nieuwe overbodig. Volgene het nieuwe reglement moet wekelijks een ver gadering van B. en W. worden gehouden. Weth. v. d. Hek merkt op, dat er slechts een mededeeiing van het regle ment aan de orde is. Er valt niets aan te nemen of te verwerpen. De Voorzitter kan den raad kennis geven van dit nieu-J" we reglement, meer niet. Weth. De Kruik bevestigt dit; het reglement wordt vastgesteld door B. en W. 1 De Voorzitter: Dat is wel heel aardig, maar u hebt het beiden mis. De heer Van Kekem stelt voor het het reglement dan niet te aanvaarden. De heer Den Boer zai zich buiten stemming houden. De heer Van Kekem zegt dat hij 25 jaar wethouder is geweest en dat het in het college vroeger altijd goed is gegaan. Tegenwoordig is het geregeld mis. Als de burgemeester het werk niet meer af kan, dan moet er een ambtenaar bij komen. Maar "dat kost de gemeente veel geld, dus het is beter als het niet noodig is. De Voorzitter laat stemmen over de goedkeuring van het reglement van orde. De heer Van Kekem stemt tegen; de heer Den Boer onthoudt zich van stemming en de heer Diepenhorst stemt voor, „als het geen geld kost";*de overige leden stemmen voor het on»werp. De Voorzitter deelt mede, dat hij dit reglement ter vernietiging zal voor dragen aan de kroon. Het is niet in strijd met de wet, doch spr. acht het wel in strijd met het algemeen belang en onmo gelijk uit te voeren, zoolang er geen 2e ambtenaar is. Het voorstel van den Voorzitter, om een crediet te verleenen voor de be noeming van dien tweeden ambtenaar of van een schrijver ter secretarie, komt daarop aan de orde. Te veil werk. De Voorzitter licht toe, dat hij zóó het werk niet ai kan. B||de wethou-

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4