BogiransMlng VROON &DREEJM ANN Voor Drukwerken nw Eiken, Grenen en lieren Schouwen Landtiouui en veeieeii. Schouw Teenhout Haarden - Haardkachels Vulkachels - Fornuizen P. J. GROENEN - Schoonhoven DRUKKERIJ VAN N00TEN Rechtszaken. Burgerlijke Stand. r Advertentiën. de Krimpenerwaard P. H.Roes,Notaris van Teenhout Notaris J. DRAPERS publiek verkoo-en: Weiland Schouwen TSottordam SCHOONHOVEN EHVARINC bij L VAN LOON Zorg voor goed licht op uw rijwiel en U ver- zekert uw levenfü A. PEEK Wijdstraat 3, Gouda. OBRDE BLAD NIE'JWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Sehoonhevtmcha Courant VRIJDAG 80 SEPTEMBER 1982. Zaterdag 1 Oetobar. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gruno- foon; V.PJI.O. 10 uux Morgen wil ding, V.AüX 10.15 uur Uitzending voor de Arbeiders in de Cont nubednj- ven; 12 uur Concert door het Trio Willem Drukker, 12.45 uur Voordracht door Hetty Beck; 1 uur 'Vervolg Con cert; 2 uur Gramofoon2.40 uur Een piraatje uit de circuswereld, door J. v. Doveren; 3 uur Voor de Kinderen; 4 uur Opening van het nieuwe Volksge bouw „Voorwaarts" te Eindhoven, 5 Concert door het V.A.R.A.-Ral&laika~ Orkest 5.20 uur Dr. H. Petereen over: „Gas-oorlog"; 5.40 uur Vervolg Con cert, 0 uur Gramofoon; 6.16 uur Uit zending voor de Ver. van Geheelont houders onder Nederlandsch Spoor- en Tramwegpersoneel; 7.45 uur Uitzen ding voor het Nationaal Gris a-Comité. Rede door Jhr. S. van Citters; 8 uur Bij de Pomp; 8.15 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 9 uur Optreden van Edwin Doorenboe; 9.15 uur Op voering van „Het vereohe broodje"; 10.15 uur Concert door het V.AR..A.- Orkest, 10.30 uur Toespraak door A. de Vries en V.A.R.A.-Varia; 10.45 uur Vervolg Concert; 11 uur Nieuwsberich ten; 11.10 uur Vervolg Concert; 11.45 -h12 Gramofoon. Hulzen. K.R.O. 8—fi.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.30>12 Godsdien stig halfuurtje; 12.15—<1.45 Concert door het KR.O.-Orkest; 22.30 Gra mofoon; 2.304 Kinderuurtje; H.I. R.O. 4 uur Uitzending voor de Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmo- nia"; 4.30 uur Uitzending voor de Theosofische Vereeniging; K.R.O. 5.45 Concert door het K .R.O.-Orkest; 5.45—6 Sportpraatje door S. P. J. Borsten; 6-6.25 Vervolg Concert; 0.25 6.45 Journalistiek weekoverzicht; 0.457 P. Heilker over: „De ae. Es- per an to-cursus", 77.10 Gramofoon; 10—'7.30 Ir. A. S. Fransen v. d. Put te over: ..Rusland en Siberië"; 7.46-— 8 Uitzending voor het Nationaal Cr sis Comité. Spreker: Jhr. C. van Citters; 80 Concert door het KR.O.-Orkest; 9—915 Bernard Bekman over: ..Vijf tig jaar vrijgezel"; 9.159.30 Nieuws berichten; 9.3010 Concert door de KR.O.-Boy»; 10—10.15 Kunstfluiter; 10.15—<11 Vervolg Concert; 11—11.15 Kunstfluiter; 11.16—11.90 Vervolg Concert; 11.30—12 Gramofoon. Zondag 2 October. Hilversum. VXR.A. 8.90 uur Tuinbouw- halfuurtje; 0 uur Veiligheidskwartier tje; 9.15 uur Orgelconcert; 9.40 Toe spraak door G. J. Zwertbroek; V.P. R.O. 10 uur Kerkdienst uit de Ver. van Vrijzinnig Hervormden te Utrecht. Spreker: Ds. J. H. Klein Wassink; A.V.R.O. 12—2 Orgelconcert en Zang door het Kon. 'a-Hertogenbosch Man nenkoor; 2—290 Molière-cyclus, 2.30 3 Gramofoon, 3490 Concert door het Omroep-Orkeat en Gramofoon; 4.90 5 Gramofoon en Sportuitslagen, V.AR.A. 6 uur Voor de Kinderen; 0 uur Concert door het V.A.R.A. Klein- Orkest; 6.50 uur Opvoering van „De Waderwaardigheden van Wakker en Tropenduit"; 7.10 uur Vervolg Concert; A.V.R.O. 8—8.15 Nieuws- en Sportbe richten; 8.169.15 Kovaca Lajoe en zijn Orkest; 9.15—0.45 Gramofoon; 9.45—<11 Concert door het Omroep-Or- kest en Zang; 11—12 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.90—9.30 Morgenwij ding; K R.O. 10—11.30 Uitzending van de Hoogmis uit de Parochiekerk van den H. Antoniua te V alk e nawaar d, 11.30-12 Gramofoon; 12—1.40 Concert; door het K.R.O.-Sextet; 1.40-2.10 D. Bont: Godsdienstonderricht voor oude ren; 2.10—290 Boeken en Schrijvers; 2.30—4 Concert door het K.R.O.-Or- kest; 4—5 Ziekenlof uit Bloemendaal; N.C.R.V. 5—5.50 Evangelisatie-uitzen ding uit de Studio; 5.50 uur Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk) te Katwijk aan Zee. Voorganger: De. W. M. A. Kalkman; na den Dienst tot 7.45 uur Gewijde Muziek; K.R.O. 7.45 —8.10 Pater Prof. Dr. Titua Brandema O.M.C. over: „De H. Lidwina van Schiedam"; 8.10—8.15 Voetbaluitsla gen; 8.16—'10.40 Concert door het Maaatrichtsch Stedelijk Orkest; in de pauze Nieuwsberichten; 10.4011 Epi loog door het Klein Koor. Maandag 8 October. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A R.A. 10.15 uur Voordracht door Rolien Numan; 10.30 uur Gramofoon; 11.45 uur Voordracht door Rolien Numan; 12 uur Concert door het Trio Favoriet; 12.45 uur Orgelconcert; 1.15 uur Ver volg Concert; 2.15 uur Vervolg Oon- cert* 3 uur Voordracht door Jan Le- maire; 3.30 uur Concert door het Trio Loe Cohen; 4.40 uur Na Schooltijd; 5.10 uur Concert door het Trio Gua- roni; 0 40 uur Causerie door D. van Staveren; 7 uur Piet Tiggers spreekt over oude instrumenten; 8 uur Cause rie door Jack Gaveel; 8.20 uur Con cert dopr het V.A.R.A.-Orkeet; 9 uur Voordracht door Frans Nienhuys; 9.30 uur Vervolg Concert; 10 uur Nieuws berichten; 10.10 uur Vervolg Concert; 11.10 uur Gramofoon; 1190 uur Orgel concert. Huizen. N.C.R.V. 8—8.16 Schriftlezing; 8.15—0.30 Concert; 1090—11 Morgen dienst; 11—12 Orgeloonoert; 12.16—2 Concert door een Kwintet; 2—2 35 Uit zending voor Scholen; 2.35—«8.15 A. J. Herwig over: .Rustperioden van ka merplanten"; 3.163.30 Cursus knip pen en naaien; 390—3.45 Cursus atof- vereieren en h oe den maken46 Bij bellezing; 6—6.30 Concert (Alt, Viool, en Piano); 6.90790 Vragenuurtje; 7.458 Nieuwsberichten; 8 uur Uit zending van de vertooning van de N.C. R.V -Film „De Klokken luiden"; in de pauze, p.l.m 9.15 uur Nieuwsberich ten en Gramofoon; na afloop tot 11.80 uur Gramofoon. keerd f 8 per werkloos gezinshoofd en 50 c. per kind Tot dekking der kosten worden voor 1933 de opcenten op de personeele belasting verhoogd van 50 lot 150; er komen 40 opcenten op de vermo gensbelasting en 80 op de gemoente- fond8bel&sting. Met algemeene stemmen is besloten te bepalen, dat varkenshokken minstens 40 M. verwijderd moeten zijn van openbare gebouwen, dit als gevolg van, ook bij de Gezondheidscommissie, ingekomen klach ten over hinder van varkensgeuren m de leslokalen der openbare school, ia welker onmiddellijke nabijheid dezen zo mer varkensstallen zijn aangebracht. Schsllulnsn. De kolenbond laat dezdr dagen de verkochte brandstoffen door een Dordtschen groothandelaar rechtstreeks aan de woningen afleveren. Dit heeft bij enkele personen ontstemming gewekt, daar anders eenige werklooze arbeiders wat aan het lossen en het vervoer had den kunnen verdienen. Het bestuur van den Bond meende deze gedragslijn te moeten volgen, om te voorkomen, dat de prijzen hooger kwamen dan in den par ticulieren handel. DOOR B0ERENBRIL. Dg droeve werkelijkheid. Onder dit opschrift heeft de Schoon- bovensche Courant den 16en September een uittreksel gepubliceerd van de uit komsten van het bureau van boekhou ding van het Drentsch Landbouwgenoot- schap, die de droeve resultaten toonden. Dit bureau maakte bekend de verliezen door de aangeslotenen geleden over het afgeloopen boekjaar, zijnde gemiddeld f 369 per jaar voor onbezwaarde eigena ren, welk bedrag voor de pachters en bezwaarde eigenaren nog veel grooter moet zijn. De jammerklachten, welke gelden voor de Drenteche boer, gelden in met min dere mate voor den Zuid-Hollandeche en Utrechtscho boer. Het is juist van het boerengezin in deze streek dat Zekor niet minder gevergd wordt om de boel zoo veel mogelijk nog in goede banen te hou den. Stel u zoo'n boerengezin voor in het zelfkazend district, waarvan de baas met, huisgenooten en (of) personeel 's mor gens in de vroegte de wei m iaat om de koeien te vinden en te melken. Te vin den in de eerste plaats, omdat van nu aan de tijd aanbreekt van duisternis des morgens en storm en regenvloeden. Ook die laatste komen zeker, dit brengt im mers het jaargetij mee, ook al heeft tot op heden het mooie weer styeda de over hand gehad en al is dit langer blijven aanhouden dan gewoonlijk. En terwijl men dan koude, wind, regen of soms hagel trotseeren moet, om de melk thuis te krijgen, kan in dien tijd do stedeling zich nog eens lekker omkeeren in zijn legerstede met het prettige gevoel van warm te liggen en straks bij bei ontbijt een glas versche melk te kunnen nutti gen. Wanneer dan op zoo'n grauwe, trieste morgen de wind huilt en de regen tegen uwe ruiten doet kletsen, laai dan eens even de gedachten afdwalen naar die ploeteraars, die voor dat ploeteren een loon ontvangen van Loon ontvangen? Geen sprake vanl Verlies is het waarvoor gewerkt wordt en voor dat verlies werkt ook de vrouw van den kaasboer in niet geringe mate mee. Want ook die moet 's morgens heel in de vroegte uit bed om al baar zorgen te geven aan het product van den vorigen dag, om dit in de juiste vorm en con ditie te bfengen voordat de versche melk is aangevoerd, want dan gaat hetzelfde oude leventje van kaasmaken weer begin nen met al de beslommeringen van dien. En werd dit alles nog maar eenigszins dragelijk gemaakt, wat de belooning be treft, men zou er geen klachten over hooren. Men hoorde die voorheen loch ook niet, want zoowel man als vrouw heeft in 't algemeen liefde en gevoel voor 't vak, dat zeker ook zijn goede zijden heeft. Toch zal bij menige boerenvrouw de wensch wel eens zijn opgekomen: ik zou wel eens wat meer tijd willen heb ben om aan mijn gezin te besteden, want een feit is het dat bij velen liet gezins leven moet lijden door de extra werk zaamheden die de kaasmakerij vraagt. We zullen echter hierover geen beschou wingen houden nu, doch ons enkel tot het materieele gedeelte bepalen. Zooals gezegd, lijdt de boer in 't alge meen verlies en zeker in 't bijzonder die uit Zuid-Holland en Utrecht, waar daar aan de kaasmakerij de varkenshouderij zoo nauw is verbonden, welke laatstou zeker het hunne hebben bijgedragen tot verliesposten. En dat dit verlies niet denkbeeldig of zelfs maar klein is, be wijzen ons de uitkomsten van het bu reau van boekhouding van de Holl Maat schappij van Landbouw. Dit public jert de uitkomsten en resultaten van 82 vee- houdersbedrijven in de Alblasserwaard, waar de uitkomst van is, dat de boer- pacMer een verlies leidt van gemiddeld f 1840,82 per bedrijf of f 00,30 per H.A. welke in ons blad reads vroeger zijn opgenomen. Deze uitkomsten overtroffen die van 't vorige jaar, toen het ook al somber gesteld was, nog verre, want toon was het nog rfaar f 40,95 per II A., dus nu bijna het dubbele. Voeg daarbij de vermogenspositie tegenover die van 'I vo rig jaar, dan blijkt daaruit een achter uitgang per bedrijf van f 0450. v Zijn dit geen cijfers die spreken, of heter gezegd die U een rilïng door de leden doen voeren? En zij 'zullen voor de andere gedeelten van Zutd-TIolland en van Utrecht zeker geen betere uitkom sten te aanschouwen geven, zoodat bij de gewone dagelijkse*e beslommeringen van het boerengezin, bij velen nog het spook van opdoemende armoede dreigt. Nu is van regeeringsweee hulp loego- zegd sn te voor stnlgs weken alreeds sen uitkeering gedaan per gehouden melk koe. Dat aan de manier van deze uitbe taling fouten kleefden, is gelukkig inge zien en er zal dan ook in den vervolge op een andere wijze in worden voorzien. Bij die eerste uitbetalingen zijn wel eens zeer onaangename dingen voorgekomen en is ook in de pers wel eens smalend op die steuntrekkende boeren afgegeven. Nu zal dit voortaan anders gaan en heeft iedere boer een kaart thuis gekre gen met de in te vullen vragen op welke wijze de uitbetaling het best kan geschie den. Een ruime plaats is hier ook open gelaten voor de boerenleenbanken, die daarvoor ook zeker wel in aanmerking zullen komen gezien de populairiteit wel ke ze genieten. Er is wat op komst. Vele malen is al gezegd: geduld nog wat, het komt wel, maar in dezen is toch zeker wel de /raag gewettigd: Laat het toch zoo mogelijk vooral niet tè lang duren eer een aan vang met de uitbetaling wordt gemaakt. Het is voldoende bekend, dat aan deze zaak buitengewoon hard wordt geworkt, immers de namen van de personen, werk zaam aan het crisiszuivelhureau zijn ons een waarborg ervoor dat hard wordt ge werkt, maar aan de andere zijde is bet te ontvangen bedrag voor velen zoo uiterst noodzakelijk. Velen weten toch al niet hoe zij aan hun verplichtingen, als veevoeder- en andere rekeningen tullen kunnen voldoen. Voeg daarbij de huren of pachten, waterschapsbelastingen en an dere, terwijl voor velen de datum van 1 November ook een fatale datum is, om dat dan yele betalingen moeten „hebben plaats gehad, waarom met dien datum met de uitkeeringen wel terdege reke ning mag worden gehouden. Ook al te op dien datum nog niet alles tot in de finesses klaar, ook dan is het zeker aan te bevelen, dat dan toch voor dien da tum een uitkeering, zij het ook een voor- loopige, geschiedt, wat velen als een wel kome tegemoetkoming zullen toejuichen. Er wordt naar uitgezien, want allen hebben toch bijgedragen om het fonds mee te helpen vormen, al was het alleen maar, omdat dit het meest opvallend is, voor de betrokkene, de 55 a 05 cent per K.G. boter, welke verschuldigd is. Eerst is èegen deze heffingen nog al wat gemopperd, maar nu tot de betrok kene is doorgedrongen, dat ieder ver plicht is bij te dragen, is dit wel wat ge luwd. en heeft nu bijna ieder de oogen gevest'gd op de op komst zijnde dingen Dat het spoedig moge zijn. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. Drukke zomervergadering. In Tivoli te Utreoht heeft Woensdag de Algemeene N ederlandache Zuivelbond een druk bezochte zomervergadering ge houden. De voorzitter. Dr. F. E. Posthuma, oud-Minister van Landbouw, hield de openingsrede. Hij herdacht daarin den heer J. J. C. Amant, den onder-voorzit ter, die de vorige week ia overleden. De ruim 1000 aanwezigen hoorden, deze her denking staande aan. Hst rapport—Walter. Nadat spr. verschillende officieels per sonen welJtom bad geheeten, hield Dr. Posthuma een inleiding over; „Het rap portWeiter en de landbouw". Spreker ging uitvoerig na, op welke wijze de com missie haar taak heeft opgevat en gat nader aan, wat se op het gebied van landbouwonderwijs denkt te bezuinigen. Gok op den plan tenziektenkundi gen dienst. ontginning, staatsboschbeheer zullen bezuinigingen worden toegepast. De totale bezuiniging op het hoofdstuk landbouw becijfert de commissie op iets minder dan een miRioen. Het is duide lijk, aldus spr., dat de landbouw zeer ge spaard wordt en de bedoeling der oom missie: den landbouw in deze hachelijke tijden zooveel mogelijk te blijven steunen, komt daarbij geheel tot haar recht: Uit voerig ging spr. de bezwaren van het rapport-Welter na, doch spr. zeide, dat nu de krasse maatregel der loonsverla ging niet wordt toegepast, de débacle niet kan uitblijven, ook voor de ambte naren zullen dan de gevolgen veel ern stiger zijn dan die van de voorgestelde loonsverlaging. D* beteekenis van het rapport-Wel ter ligt voor spr. vooral in het feit, dat de regeering den drang tot krachtige maatregelen in zich heeft. Laat ons daarom spaarzaam zijn, aldus de oud-Minister, met onze critiek. Onze als ordelijk bekend staande landbouwbevol king moge aan de regeering een eerlijke kans geven. Een krachtig applaus volgde op deze rede. Daarna gaf Dr. Posthuma een inlei ding over het onderwerp: „Waar blijft ons melkoeicf?" In deze inleiding, beantwoordde spr. de vraag, waarom de bronnen, die het geld moesten opleveren, niet geheel zijn aan geboord. De inleider was van meening, dat men den consument niet durfde te belasten, zooals men moest doen, wilde men het geld verkrijgen, dat voor uitvoe ring van de wet noodzakelijk ia. Spr. waa ten volle bereid om de moeilijkhe den der regeering te erkennen, doch hij diraig er"met den meesten klem op aan, dat de opgewekte verwachtingen ten spoedigste werkelijkheid worden. De boe ren rekenen ear op en de boeren hebben er recht op. Vervolgens dieed de waarnemend se cretaris eenige mede deel ingen over de prijzen der zuivelproducten, over de uit voering der Crisistarwewet. waaraan in het belang der boeren zooveel mogelijk moet worden medegewerkt. Z. K. H. Prins Hendrik was ter ver gadering gekomen en nam deel aan het noenmaal, dat in de groote zaal van Ti voli werd gebruikt. Na de pauze werd de positie van het Nederlandsche melkveehouders- en zui velbedrijf in verband met de huidige we reldcrisis en de vooruitzichten, welke de wereldzuivelmarkt voor den afzet der producten biedt, besproken, Dit onderwerp werd door het eecreta- riaat van den F.N.Z. ingeleid. Hierbij werd oju. opgemerkt, dat van de han delspolitiek der regeering moet worden verwacht, dat er voor onzen boter ex port wederom de voorwaarden zullen ontstaan voor een vrije concurrentie. Doch ook aan zal slechts een belangrijke verlaging van onze productiekosten uitkomst kunnen geven. Wat de kaasexport betreft, was het hoofdbestuur van meening, dat een massale propaganda voor Nederlandse^ kaas in het buitenland noodzakelijk is.v> Vervolgens bielden de heeren Ir. B. Gerzitzen, Ir. A. H. Joustra en Dr. Ir. A. Sevenster, RijkSlandibouwoonaulenten te Londen. Berlijn en Parijs, een inlei ding over ditzelfde onderwerp. CRISIS-ZUIVELSTEUN. Ds garantieprijs van mslk vsrhoogd. Indertijd heeft de regeering den boeren een gegarandeerden melkprijs van 5H cent per K.G. in uitzicht gesteld. Dio be lofte wordt nu verwezenlijkt. Met ingang van Maandag zal de accijns op boter en margarine zoodanig worden verhoogd, dat de boeren althans öX cent ontvan gen per K.G. melk van 3,4 pCt. vet, het geen dus overeenkomt met 4,85 cent voor melk van 3 pCt. velgehalte. Zij krijgen dus rond een cent meer dan tot nu loe. Als gevolg van deze accijnsverhooging zal de winkelprijs van „gemengde" mar garine stijgen tot 52 a 60 cent per pond en de beterprijs tot een winkelprijs van ongeveer 95 cent. FOKVEE. „De fokkerij van het zwartbonte Friesch-HoUandsche rundveeras in de V. S. van Amerika in verband met de werkzaamheid van The Holstein-Friesian Association of America" behandelt het juist verschenen tweede'nummer van den jaargang 1932 der Verslagen .en Mede- deelingen van de Diibctie van aen Land bouw. Het is bewerkt door den heer Ir. I. G. J. van den Bosch, landbouwkundig ex- plorateur en Oud-Hoofdinspecteur van het Nederlandsche Rundveestamboek. Deze deskundige maakte in 1913 een stu die van den Landbouw in Argentinië, waarvan de resultaten door de Directie van den Landbouw zijn gepubliceerd in den vorm van No. 1 van jaargang 1914 der Verslagen en Mededeelingen. De fokkerij van het zwartbonte Friesch-HoUandsche rundveeras heeft in de V. S. van Amerika een groote verbrei ding verkregen, de Amerikaansche zwart- bontfokkerij vindt haren grondslag in uit ons land betrokken fokvee; de invloed van *et stamboekwezen is in de Vereenigde Staten zeer groot geweest. Hierin vond de heer Van den Bosch aanleiding een grondige studie te maken van de fokke rij van het zwartbonte veè daar te lande. Achtereenvolgens worden de volgende zeven hoofdstukken behandeld. Iets uit de geschiedenis. Organisatie en beheer. Critische beschouwingen. Het zwartbon te vee in Amerika. Voedertechniek. Be strijding van veeziekten. Stalling en be handeling. Het boek. dat tilrijke Interessante pho- ♦ografeën bevat, fs voor f 2 verkrijgbaar bij de Algemeéne Landsdrukkerij te 's-Gravenhage en kan ook worden ge steld bij de plaatselijke postkantoren. verschillende kleine kerken toch óók wel ©ens een meer rijpere preek willen hoo ren. Het is moeilijk om die kerken te dwingen het altijd met een oandid&at te HET DUURSTE HOTEL. Het Waldorf-Astoria Hotel te New Yorfc, dat bekend staat als het dunrete hotel ter wereld, schijnt slechte zaken te maken. Het is nu onder controle gesteld op verzoek van de schuldeischera. EEN TEMPEREND WOORD. De. T. J. Hagen, Geref. Predikant te Delft, schrijft in de Delftsche Kerkbode, naar aanleiding van velerlei opwekkin gen in de kerkelijke bladen, om toch plaats te zoeken en te maken voor de ve le candidates dat men daarbij wel eens iets vergeet, n.l. in de eerste plaats, dat er al jaren lang gewaarschuwd is tegen den wassenden vloed van studenten in de theologie. Maar de stroom bleef vloeien. Nu kan echter niet geëischt worden, dat de kerken maar zoo dadelijk gereed staan om al die c&ndidaten brood te ge ven. Ook spreekt de algemeene maat schappelijke inzinking een woordje mee. Toen er echaarschte aan predikanten was werden de kerken gedwongen om de trac- tementen te verhoogen en dat was noodig maar nu de draagkracht van de kerken uitgeput is, gaan ze er tegen op xien om nieuwe lasten op zich te ne men. En dat is begrijpelijk. Ook kan men ihaar zoo niet in het algemeen zeggen, dat predikanten en emeriti niet meer uit preeken moéten gaan. Daar is iets voor te stggsn, maar tr staat tegsnorsr, dat BIJBELTENTOONSTELLING. Van 8—<11 November a.a. zal er van wege de afdeeling Rotterdam van het Ned. Bijbelgenootschap een bijbel ten toon stelling gehouden worden in het kerkge bouw van de Evang. Luth. Gemeente aan den Wolfehoek te Rotterdam. Deze ten toonstelling wordt wel in de eerste plaats georganiseerd om nog meer bekendheid te geven aan het werk van het genoot schap, doch is tevens erop gericht zoo veel mogelijk belangwekkende bijbels bij een te brengen. Niet alleen alle uitgaven van het Ned. Bijbelgenootschap zullen er te zien zijn, maar ook zeer merkwaar dige bijbels, welke tijdelijk afgestaan wor den door tal van instellingen en particu lieren hier te lande. De opening zal plaats hebben op Dins dag 8 November, des namiddags te 4 uur. Voorzitter dier oommissie tot voor bereiding van de tentoonstelling is Dr, J. R. Callenbaoh, Herv. Predikant te Rotter dam. Zij, die nog 'bijbels van waarde tij delijk zouden willen afstaan, kunnen dit berichten aan den bibliothecaris, Da. P. G. de Vey Miestdragh, Bergsingel 140, of aan J/ P. de Keyzer, Mat hen esse rlaan 419, ljeiden te Rotterdiun. STRIJD IN JOEGO-SLAVIE. De Oostenrijksche pers bevat breeds stukken over de botsingen tuaschan Roomse h -Kat holieke deelnemers aan processies en de Joego-Slavische politie. Er zijn dooden gevallen. Aan de bladen moet verboden zijn over de incidenten te •chrijven. De Jutarniji List, die dit ver bod overtrad, werd terstond in beslag ge nomen. In dé Sqoepajina weigerde die re geering op vragen te antwoorden. Het nationaliteitsprobdeem schijnt aan de in cidenten niet vreemd te zijn; doorgaans zijn de getroffenen Kroaten. EEN ALLUMINIUMKERK. In een der voorsteden van Parijs wordt een eigenaardige Roomsch-KathoLieke hulpkerk gebouwd, geheel uit alluminium samengesteld. De kerk wordt 27 M. boog;, 18 M breed en 33 M- teatf- De wanden worden in betonvoeten vastgezet. Het totale gewicht van het materiaal voor de ze kerk is 06 ton. ^MARECHAUSSEE VEROORDEELD. Fietser doodgeschoten, omdat hij geen licht op had. Dinsdag is voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch voortgezet de behande ling van de strafzaak tegen den 41-jari gen marechaussee L; H. S., van de briga de Sittard. die reeds terechtstond, be klaagd van het veroorzaken van dood door schuld, door een met scherp geladen revolver tweemaal af te schieten op Van der Wouw, die te Obbicht in den avond van 15 Mei op een rijwiel zonder licht reed. Van der W. werd door het twrede schot getroffen en op slag gedood. De behandeling werd de vorige maal uitge steld, omdat toen op de mogelijkheid js gewezen, dat de man ook overleden kon zijn als gevolg van de neusbloeding, die hij tijdens de achtervolging had gekregon. Als getuige-deskundige werd thans ge hoord dr. Schmedding uit Maastricht Deze verklaarde dat het tweede schot de doodsoorzaak, van het slachtoffer moet geweest zijn. De auditeur-militair, mr. J. 8. L. 'Aghi- na zei, dat vast is komen te staan dat be klaagde op hoogst roekelooze wijze met zijn vurwapen is omgesprongen, welke roekeloosheid den dood van Van der Wouw tengevolge heeft gehad. De op te leggen straf dient een vrij ern stige te zijn, in aanmerking nemende het groote leed, dat door beklaagde's roeke looze daad is veroorzaakt, waar een va der van een groot gezin is overleden ten gevolge van deze daad. Spr. vroeg we gens het veroorzaken van dood door schuld, een gevangenisstraf van drie maanden, met verlaging van rang. De krijgsraad, daarna uitspraak doen de, veroordeelde beklaagde overeenkom stig dien eisch. Beklaagde heeft terstond gebruik ge maakt van de gelegenheid om appèl aan te teekenen, zoodat de zaak opniepw zal dienen voor het Hoog Militair Gerechts hof BERGAMBACHT. Van 10—23 Sept, Geboren: Dirk, z. van A. van den Dool en 8. de With Dirk Cornelis, z. van P. van den Berg en A. G. J. Wieckmann i— Cornelia Neeltje, d. van L. van der Bas en C. J. Anker. Ondertrouwd: A. J. Schep, 25 j. en D. van den Berg, 24 j. Overleden: J. H. van Evert, 73 j., echt genoot van Adr. Mak. GAFELLE 'a.d. IJSSEL. Septonlm. Geboren: Johanna, d. van W. A. van der Dussen en G. van Buuren. Aflri- aantje. d. van A. Blom en J. Mari«nse. Cornelia Janna, d. van C. Schutter en A. J. de Boden. Ondertrouwd: J. Boraje, 29 j., en A. Terlouw, 28 j., weduwe van H. van Leeu wen. w. Romeijn, 30 j., en G. Kaat, 22 j. -N Getrouwd: J. de Groot, 28 j„ en 8. A. Prins 18 j. H. van den Heerik, 25 I en L. A. van Holst. 23 j. - P. J. Haag, 25 j. ,en A. Pols, 18 j. Overleden: A. van der Velden, 30 j., echtgenoot© van C. Sohippers. H. A. van der Lek, 23 j. GIESSENBAML September. Geboren- Dirk, z. van J. van de Giea- sen en G. van Meeteren. Overleden: H. Tromp, 72 j., echtge noot van E. de Ruiter. DEROEBLAD - NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovannht Cour.nl VRIJDAG SO SEPTEMBER!»» DlJKORAAr en Hoooheemraden v«n maken bekend, dat zij «p Zaterdag 8 October 1932 zullen drijven over het opsnoeien der boomen. staande op de bermen der vanwege het Hoogheemraad schap verharde wegen Volgens de bepalingen van de Keur moeten alle boomen, waarvan de takken ovef den wee hangen tot op eene hoogte van minstens 5 Meters boven den weg zijn op- gesnoeid, terwijl boomen die op eene hoogte van 2 Meters, meer dan 20c M. over den weg hangen moetenworden opgeruimd. Ouderkerk a d. IJsssI, 19 Sept. 1932. A. J. BOOOAERDT, Dijkgraaf. A. T. VAN DER LEEDEN, Secretaris. te Arqhem, zal op Donderdag 13 October 1932 des voorm. om 11 uur In het Veer huis te Driel houden, de gewone jaarlljksche verkooping wassend» onder Driel en Elden Biljetten van deze verkooping worden op aanvtaag toegezonden. tc Capdle A.d IH-el, lal op Vrijdagen 21 en 28 Oct. 1932 telkens voormiddags 11 uur in het Koffiehuis van JO H. HObkOP op het d >rp te Nieuw - rkerk a/d ijssel Dekapitalein 1906nieuw gebouwde met Schuren, Hooibergen, afzon dei lijk Woonhuis en -diverse pei ceclen te Nieuwerkerk a f d I Jssel aan den 2enTochtweg Nos. D 69 en D. 70 en strekkende tot den 3en lochtweg, totaal groot 26.36.00 Hectaren. Aanvaarding dadelijk na de gun ning. Betaling 1 December 1932. Breeder omschreven bij notities verkrijgbaar bij genoemden Notaris Dorpstraat 34, Tel. Rott. 53304. Hoglan an IJ zal-an in voorraad bij: C. VAN DUIJVENDIJK Az. B 158 te Ouderkerk a.d. 1 Jssel. Stoomen van Overjassen en Regenjassen ook waterdicht maken. „DE PELIKAAN" GOUDA f toomerll en Ververi| vanaf 1907 Agentschap te Schoonhoven: Wed Fr. OROENEN, Lopikerst.. MAKELAARSKANTOOR van G. VAN DER HORST Beëedigd Makelaar in Onroerende Ooederen, - Hflsotheken tot elk bedrag op Huizen en Landerijen tegen lage rente. Koop, verkoop huur en verhuur Huizen en Landerijen UhycbO.Z. 9 - Schoonhoven Tel. 100. Qyertuict d! Crou met Aleppo-lam cra- watte en aparte mouw rug en ceintuur. Ge heel gevoerd. In don kergrijs, lichtgrijs, ma rine, zwart. Maten 1 A/D Diagonaal Bouclé Damesmantel met Zilvervoj-Opouum- kraag. Geneel ge voerd. In donker grijs en mareng uamesmantel *-i|den Marocain Damei|apon met losse fluweelen pellerine In contrasteerende kleuren en corsage. In zwart met violette wit*met bleu-royale- en wit met zwarte DU leflerfneMaaMO 1 aten 40-48 slechts 40-46. Wollen Crép Marocain Dames apon, bolerogenre zijden craquelé /est. In corinthe, marron, bleu lephant Maten VU Crêpe de Chlne Damesjapon m Kleurden shawlkraag Kort Damesjasje van pluche (Imitatie Veulen) met zeer moderne era watte. Geheel evoerd. Alleen bruin Chique Bouclé Damesmantel, grifs-Per- slaner kraag en moderne pofmouw. Geheel gevoerd op maroc. In elepnt grijs, zwart, violet de Parme en wijnrood. Moten 40 tot .elen knoopen. In noir, bleu-nuit, medoc, bleu M en marron. J\ VU Maten 40-48 "T BIN M FNWEG HOOGSTRAAT Sinds 1832 en toch modern dern^U Veel ervaring is er noodig! Het branden van koffie en het samen- stellen van de melanges moet berusten op ervaring. Superieure kwalitfeit moet gepaard gaan met perfecte melange! Ravenswaay's Letters-Koffie voldoet ban al deze eischen. De kwaliteit van Letters-Koffie is zoodanig, dat U er werkelijk van zult genieten. Bovendien, Ravenswaay's Letters-Koffie brengt U ook nog geluk! Aan de verbruikers werden reeds meer dan 1100 Extra-Cadeaux uitgereikt. Vraagt er Uw winkelier maar eens naar. De prijzen zijn: LETTERS-KOFFIE PAARS 30 CENT PER HALF LETTERS-KOFFIE BLAUW 40 CENT PER^ HALF LETTERS-KOFFIE LETTERS-KOFFIE LETTERS-KOFFIE N.V. v.h. N. Ravenwaay Zonen te Gorincbem KOFFIEBRANDERIJ SINDS 1760 GEEL 471 CENT PER HALF GROEN 55 CENT PER HALF ROOD 60 CENT PER HALF POND POND POND POND POND BIBBER NIET Hedkruiken - Vulemmers - Kolen schoppen - Stoven - Vuurtesten Kacheliekjes enz. Bazar „DE POTTEMAN" Eind Gorcum - VRAAGT PRIJS VAN - GROOT-AMMERS Schoonhovenache Veep. 590 WIJ lebben een pracht orteering zoo alsi Enyo, Nordlicht, V.T., Simplex Burgers E.N.R, enz., enz., enz. Electrische Lampen reeds vanaf f 4.50 Zaklantaarns compleet vanaf 40 cent Batterijen vanaf 13 cent Aanbevelend, Wij staan gereed met onze prachtcollectie gB Lagere prijzen - Nieuwe modellen H| gg Groote keuze - Beste kwaliteit gg| Doet ons dit jaar beslist verkoopen

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 6